GELDIGE BONNEN Binnenland Landbouwberichten ^W- NeemnAKKERTJE De Nederlandsche P/jns filler Gemeente TERNEUZEN. WEEKPRAATJE MOEDIG GEDRAG BELOOND. Als ik goochelen kon, genoot U nu bonbons TERNEUZEN, 14 APRIL 1944. Bljna niet in staat uw dage- lijksch werk te doen? AKKER- TJES zullen u weer spoedig en heelemaal kunnen opknappen. Klaag daarom niet, maar UITREIKING VITAMINE TABLETTEN C VOOK KLEUTERS VAN 0—6 JAAK, DIE NIET EEN BEWAARSCHOOL BEZOEKEN. De Burgemeester van Terneuzen maakt bekend, dat de uitreiking van vitamine tabletten-C voor kleuters van 06 jaar, die niet de bewaarschool bszoeken, zal plaats vinden op het Distributiekantoor, Kamer I, Zaterdag 15 April, van 8 </2 12 uur en Maandag 17 Apj-il, van 8'/212'/2 en van 24'/2 uur- Te SLUISKIL zal de uitreiking plaats vinden tijdens de zittingsuren op Donder- dag 20 April. De stamkaarten van de kinderen mede te brengen. Terneuzen, 14 April 1944. De Burgemeester voornoemd, KLOMP. VICTOR EMANUEL WIL ZICH TERUGTREKKEN. Ten gunste van zijn zoon. De voormalige koning van Italie, Victor Emanuel, beeft, naar iReuter, volgens D.N.B. meldt, in een radiorede medegedeeld dat bij zich uit de politiek wil terugtrek- ken en dat hij zijn zoon Umberto „tot stad- houder van Italie" wil benoemen. Deze benoeming zou van kracht worden, wan- neer de geallieerden er in zouden slagen Rome binnen te rukken. Voorts verklaarde Victor Emanuel, dat bij bet geweest is, die acbt maanden ge- leden het fascistische regime ten val heeft gebracbt en Italie geplaatst beeft aan de zijde der geallieerden, opdat bet ,,aan den strijd tegen het nazisme zou deelnemen". IERLAND EN DE GEALLIEERDEN. S.P.T. verneemt uit New-York dat vol gens berichten van Associated Press een hernieuwde druk van de Vereenigde Staten op Ierland, die de uitwijzing van de diplo- matieke vertegenwoordigers van de spil ten doel heeft, te verwachten is. Het nieuwsbureau meent te weten, dat de Amerikaansche regeering baar eiscb aan de regeering van Eire officieel zal her- balen. DE FINSCHEN RIJKSDAG. Weer overgegaan tot de orde van den dag. De Finsche Rijksdag is Woensdag in een gesloten zitting bijeengeweest. Na afloop werd volgens het D.N.B. de volgende offi- cieele mededeeling gepubliceerd: De minister van Staat, Linkomies, beeft in de bijeenkomst van den Finschen Rijksdag een rapport der regeering voor- gelezen over den buitenlandschen toe- stand. Nadat overeenkomstig de agen da de behandeling der kwestie naar de volgende bijeenkomst was verwezen, besloot de Rijksdag met algemeene stem- men over te gaan tot de orde van den dag. Op de in 't geheele land gehouden districtsvergaderingen van de saciaal- democratische partij is Dinsdag de groote zitting der leidende organen der Fmscbe sociaal-democraten in de zittingszaal van de Rijksdagfractie van bet Rijksdagge- bouw gevolgd. De zitting duurde tot laat in den avond. In het middelpunt stond bet uitvoerige politieke expose van den minis ter van Financien, Tanner. Hierop ont- spon zich een debat, dat verscheiden uren duurde. In aansluiting daarop werd een resolutie opgesteld, die door alle aanwezigen werd goedgekeurd. Noch over het verloop, noch over de besluiten der zitting werd iets bekendgemaakt In een in het blad ,,Suomen Socialdemo- kraatti" gepubliceerde pobtieke kantteeke- ning treedt evenwel overtuigend aan den dag, dat Tanner's opvatting van de situa- tie gezegevierd zou hebben. Deze opvat ting zou het gemeenschappelijk besluit hebben bepaald van de voltallige leidende organen der n partij, aan welke organen ook de ,,Helsingin Sanomat" de be- sbssing van den Rijksdag i.z. de kwestie van den vrede toeschrijft, daar zij de poli tieke groep met een overwegende parlemen- taire meerderheid vertegenwoordigen. Het sociaal-democratische blad wijst er verder op, dat het vredesverlangen in het bijzonder onder de Finsche arbeiders wel algemeen is, maar dat het toch hoogst problematisch gebleken is, hoe dit te be- vredigen. Standpunt der Kareliers. De staatspresident Ryti heeft Woensdag voor een gedachtenwisseling van anderhalf uur een uit vijf leden bestaande delegatie der Kareliers ontvangen, die den president der republiek een resolutie overhandigde van de dezer dagen gehouden jaarvergade- ring der Karjala-organisatie. In deze resolutie wordt een toelichting gegeven op de opvatting der Kareliers ten aanzien van de actueele vredeskwestie en de beteekenis van Karelie als een onafscheidelijk deel der Finsche landsverdediging en volkshuis- houding. De correspondent van het Zweedsche blad „Stockholms Tidningen" te Helsinki schrijft, dat de algemeene opvatting in Fin land over de vredesvooruitzichten, volstrekt pessimistisch is. De werkelijke inhoud van de Sovjet-voorwaarden schijnt daar diepen indrnk gemaakt te hebben, een indruk die nog sterker wordt, wanneer de gewone man zich de werkelijke cpnsequenties indenkt. ..Dagens Nyheter" noemt den eisch der So'vjets in zake de demobilisatie van Fin land en de ,,verdrijving der Duitsche troe- pen" uit Finland den grootsten hinderpaal voor den vrede. Zelfs in kringen del' vre- desvrienden verklaart men, dat de beper- king der Finsche troepen tot eenige dui- zenden manschappen voor Augustus van dit jaar, verschriRkelijke perspectieven opent. Een bijna weerloos Finland zou stellig vreemde militairen in het land krij- gen en men weet niet, wanneer en of zij weer zullen aftrekken. Wanneer Moskou de ,,verdrijving der Duitsche troepen" uit Finland nog in den loop van de maand April verlangt, dan is dat naar het blad constateert een ernstige bedreiging van de onafhankelijkheid van den Finschen staat. Men kan gemakkelijk mzien, welke mogelijkheden er aanwezig zijn, om Finland van verdragsbreuk te betichten. Nil de Sovjets hun houding verscherpt hebben zijn de vredesvooruitzichten catastrofaal gedaald. ,.Wie een hond wil slain kan altijd wel een stok vinden" is een oud-Hollandsch spi eekwoord en wie kritiek wil uitoefenen op menschen of een beweging, die hem nu eenmaal am de een of andere reden met sympathiek is, vindt altijd wel een drog- reden, een feit of feitje dat hij opblaast en VAN 16 TOT EN MET 29 APRIL: Bon Hoeveelheid no. per boil Brood a Gebak 17-18A 4 rants. idem 17-18B 1 rants. Beschuit 17 beschuit 1 rants, iiinbermeel, haver- mout, gort" of voe- dingssutker 18 beschuit 62 '/2 gr Bloem enz. 097-098 alg. 1 rants. Peulvruchten 099 alg. 250 gr Gort D33 reserve 250 gr Rijst of Gort E33 reserve 250 gr Vermicelli 100 alg. 100 gr Margarine 17A boter '/2 rants. Margarine of Bak- en Braadvet 17B boter '/2 rants. Boter 20B boter i/2 rants. Magere of 20+ kaas 101 aig. 100 gr Melk 17-18 nieik 1 liter Taptemelk- 17-18 tapteim. 1liter Vleesch 17-18A vleesch 1 rants. Idem 17-18B vleesch </4 rants. Aardappelen 17-18 aardap. B kg Idem 17-18 toeslag 1 kg Sniker 102 alg. 500 gr Jam 103 alg. 250 gr Koffiesurrogaat 104 alg. 250 gr Versnaperingen 17 versn. 150 gr Sigaren, Tabak of Cigaretten 17-18 tabak 1 rants. Eenheidstoiletzeep 105 alg. 1 rants. Waschpoeder 106 alg. 1 rants. Idem C34, D34, E34 res. 1 rants. Toiietzeep E35 reserve 1 rants. Bijzondere rantsoenen Boter B36, C36, D36, E36 res. >/2 rants. Op deze bonnen mag reeds op 15 April worden gekocht, uitgezonderd vleesch en aardappelen. Alle bonnen zijn geldig tot en met 29 April, uitgezonderd: 20B boter, t/m 27 Mei. 17 aardap., 17 toeslag, t/m 22 April. 105 alg., 106 alg., C34, D34, E34 res. en E35 res. t(/m 13 Mei. Reeds aangewezen bonnen, welke nog geldig zijn: 1101 tabak (voor scheerzeep) 26 December t/m 29 April. VAN 2 TOT 26 APRIL: Petroleum 21 en 22 kookd. petr. 1 liter TOT NADER TE BEPALEN DATUM: Kaarsen 59 en 69 verl. petr. 300 gr Niet alleen boimen jnaar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kun- nen koopenoffert voor haar aan Win- terhulp. Giro 5553. kleurt en al roddelend in omloop brengt of uitbazuint, waardoor hij aan zijn gevoelens van haat of afkeer uiting kan geven. Wan neer het dan een nieuwe politieke beweging geldt, die door de tijdsomstandigheden ge- dwongen werd niet altijd even aangename maatregelen te nemen, maatregelen die een mensch uit zijn gewone doen brengen, die veel lasten en kosten meebrengen dan is men er in ons klein landje gauw bij om die politieke groep of beweging aan te tasten in de personen die haar vertegenwoordigen. Dan ontdekt men, terecht of zooals meestal ten onrechte dat A zich „naar men zegt" op deze of geene wijze vroeger misdragen heeft, dat hij dit of dat voor doms gedaan of gezegd heeft, dat er op het particuliere leven van zijn vrouw of zoon of dochter wat aan te merken valt. Dit laatste voor het geval dat het moeilijk was om op hem- zelf ,,vat" te krijgen. ,,Roddelen" Iheet dat. Het spreekt van zelf dat er naast idea- listen en gangmakers in iedere partij vroeger vooral niet minder dan tegenwoor- dig profiteurs geslopen zijn en eerzuch- tige mastklimmers en lieden met ellebogen, dat er menschen in voor kunnen komen die een niet geheel vlekkeloos verleden hebben. Moeten deze laatsten daarmee dan tot in eeuwigheid belast zijn? Er kunnen ook menschen bij zijn die door al te grooten politieken ijver niet taktvol optreden, zelfs onrecht begaan. Zou het anders kunnen? Gelukkig de Beweging die een Raad van Discipline bezit die stelselmatig het on- kruid er uitwiedt. Die stuurlui aan den wal, die betweters en roddelaars en kritikussen dienden te be- denken dat men een beweging voor alles dient te beoordeelen naar de zuiverheid van hare beginselen, haar idealisme, naar hare beste voormannen, naar de onkreukbare trouw, onbaatzuchtigheid van den Leider aan het leidende beginsel. Maar ook zij alien zijn menschen, dat wil zeggen, ieder kan wel eens struikelen. Beoordeel uw tegenstanders indien gij nog niet „over- tuigd" zijt niet kleingeestig, maar met een ruime blik en denk eens na over de volgende twee mooie uitspraken die ik on- langs las „Ein guter Feind gehort zu den grossten Gottesgaben". Een goede tegen- stander behoort tot de grootste Gods- geschenken. En wij, die op veel weerstand stuiten mogen het uitspreken: ,,Viel' Feind', viel' Ehr'd.i. ,,Veel vijanden, veel eer". Maar die roddelaars zijn eigenlijk geen vijanden, het zijn als de lastige muggen, die het een paard wel lastig kunnen maken, maar ten slotte niets positiefs vermcgen. DE HELDEN VAN TSJERKASSY GEeERD. Een aantal vrijwilligers van de divisie Wiking, die met zooveel heldenmoed bij Tsjerkassy hebben gevochten en die thans met verlof in ons land vertoeven, zijn Dinsdagmiddag met hun familie- leden in den Stadsschouwburg te Utrecht bijeen gekomen in de met vlaggen en bloemen feestelijk versierde zaal. om daar te luisteren naar de toespraken van den Rijkscommissaris, van Mussert en van S.S. Obergruppenfiihrer Ranter. Na een muzikale inleiding besteeg S.S. Ober gruppenfiihrer Rauter het podium om deze Nederlandsche vrijwilligers van de divisie Wiking te eeren, die hun vaan hoog hebben gehouden in den strijd. Wij zijn van ganscher harte verheugd, aldus spr., dat gij thans eenigen tijd bij uw familie komt doorbrengen. De divisie Wiking heeft de achting verwojven van alle Nederlanders, een achting, die gij verdient, omdat gij getoond hebt bereid te zijn, u voor het nieuwe Europa in te zetten. Een Germaansche formatie, ging- spr. voort, heeft, door waarachtig socialisme en gemeenschapsgevoel gedreven, een daad verricht, welke als een voorbeeld mag gelden. S.S. Obergruppenfiihrer Rauter deelde mede, dat de kameraden van de divisie Wiking geheel uit eigen beweging van hun soldij een bedrag hebben afgezonderd voor de kinderen van de gevallenen. Door dit prachtige voorbeeld van onbaatzuchtigheid en solidariteit was Obergruppenfiihrer Rau ter in staat gesteld, aan alle kinderen van de gevallen kameraden een spaarbank- boekje uit te reiken met RM 3000, waarop zij recht zullen hebben, wanneer zij den achttienjarigen leeftijd zullen hebben be- In de oorkonde staat het navolgende vermeld: „Wer sein Volk liebt, beweist es einzig durch die Opfer .die er fur dieses zu brin- gen bereit ist". En verder: ,,Dein Vater gab sein Leben im Frei- heitskampf der Germanischen Vdlker, da- mit du leben kannst und ehre sein Opfer indem du anfangst, wo er aufhdrt und indem du bedenkst, dasz du das Kind eines Germanischen Helden bist. Deinen Lebens- weg begleiten die besten Wiinsche der Kameraden deines Vaters, mit denen er kampfte und neben er fiel. Es lebe unser Fiihrer und unsre Germanisehe Gemein schaft". Bij veeirtig rijen tegelijk zaait deze machine de tarwe in de vruehtbare gronden van den Noord-Oostpolder. (C.N.F./Van Buiten Pax s) Terwijl de muziek speelde, werden de gevallenen door de aanwezigen staande herdacht. Mussert zeide, dat de mannen van de divisie Wiking den strijd dubbel en dwars hebben mede gemaakt. Waarom ge zijt gegaan, aldus spr., is duidelijk: uit liefde voor uw volk en voor uw vaderland, waar- 1 voor gij een plicht had te vervullen. Gemak kelijk was dat niet, ons volk was niet soldatesk in de laatste twee eeuwen. Eens is de oorlog dicht bij ons geweest, dat was in den tijd van den boerenoorlog. Den tijd van 1914 tot 1918 noemde Mussert een tijd van vernedering, evenals 1940, toen we vier en een halven dag oorlog voerden. Maar toch waren we blij, toen aan dezer. broederstrijd een eind kwam. Gij zijt bezig, aldus spr., de vier en een halven dag smaad uit te wisschen. Het is een dwaasheid, aldus spr., voor een volk een weermacht voor zich zelf te willen hebben. Er is daarom maar een mogelijkheid: een Germaansch soldaat te zijn en straks een Europeesch soldaat. Dan zal er nooit meer oorlog zijn in Europa. Wij, die aan het thuisfront staan, hebben tot taak, voor u een waar vaderland op te bouwen, een Nat. Soc. vaderland. Uit naam van het begrijpend deel van Neder- land heette Mussert de soldaten welkom en wenschte hii him prettige dagen toe en een vast geloof in het goede recht, waarvoor zij vechten, tot de overwinning is behaald. De Rijkscommissaris Rijksminister dr. Seyss-Inquart, zeide, dat men, a's men den dood in de oogen kijkt, weet, dat het om het laatste wezenlijke in het leven gaat. Wij weten heden, wat het leven is en wat het van ons verlangt. Het lot heeft gewild, aldus d- Rijkscom missaris, dat wij dit land onder de bescher- ming van de Duitsche Weermachi moesten steilen. Als vertegenwoordiger van den Fiihrer en het Duitsche Rijk wil ik u zeg gen, dat ik en mijn kameraden in dit land zich tegenover u slechts als ,,Treuhander' beschouwen. Wanneer u terugkeert, willen wij dit land in uwe handen teruggeven. Gij zijt de staalharde kern van den over- tuigden Nationaal Socialist, gevormd aan het front, die deze verantwoordelijkheid kan dragen. Uw eed legt u de verplich- ting op, de volksche vrijhcid van Nederland te bewaren binnen het kader van de groo- tere Germaansche gemeenschap. Na bet brengen van den Fiihrergroet en het zingen van de volksliederen, was de bijeenkomst geeindigd. De aanwezigen verzamelden zich aan een eenpansmaaltijd; 's avonds had er een kameraadschapsavond plaats. VISSCHERIJBEPERKINGEN. De Wehrmachtbefehlshaber in Nederland maakt voor het Nederlandsche gebied de volgende beperkingen der visscherij bekend In de gebieden van Scheveningen en IJmuiden moet bij het visschen een af- stand van een zeemijl uit de kust in acht genomen worden. De uiterste zeegrens blijft vastgesteld op 3 zeemijl uit de kust. In de zeegaten der Zeelandsche wateren is het passeeren van de volgende lijnen naar zee toe verboden: In het zeegat Goeree de lijn Hellevoet- sluis-Stellendam. In het zeegat Brouwershaven de lijn Ouddorp-S char endij ke In het Westgat en de Roompot de lijn Koudekerke-Noordwestpunt en Noord- Beveland. Bij het visschen voor het eiland Walche- ren moet een minimum afstand van 500 m in acht genomen worden. Bij besluit van het O.K.W. van 10 Maart zijn twee Nederlandsche krijgsgevangenen in de gelegenheid gesteld, naar Nederland terug te keeren. Ontslag uit de krijgs- gevangenschap had plaats wegens het met gevaar voor eigen leven redden van een vrouw onder een brandend vliegtuig. De betrokken landgenooten, de heer Jvan den Ende, gewezen schipper bij de Neder landsche marine, en de heer M. Jansen, gewezen sergeant-torpedist, bevinden zich reeds weder in den kring van hun gezin. NIEUWE REGELING VAN ARBEIDS- VOORWAARDEN OP BOUWWERKEN VOOR DUITSCHE INSTANTIES. Ten behoeve van werknemers, in dienst van bouwondernemingen, die bij bouw- werken en op bouwterreinen van de Duit sche Weermacht (leger, luchtmacht, ma rine, Organisatie Todt, enz.) en bij het Duitsche civiele bestuur zijn tewerkgesteld, heeft de gemaehtigde voor den arbeid, na overleg met het Nederlandsche Arbeids- front, een nieuwe regeling van arbeids- voorwaarden vastgesteld, die uitsluitend bij slecht weer gedurende de wintermaan- den zal worden toegepast. Deze regeling moet worden beschouwd als een aanvulling van de voor de betrokken arbeiders, gel- dende algemeene regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden. Zij treedt in de plaats van een vroegere „slecht weer regeling", die per 15 October j.l. ten einde liep, maar waarvan de werkingsduur naar de gemaehtigde thans tevens heeft bepaald, verlengd is tot 31 Maart 1944. De nieuwe slecht-weer-regeling, die tel- ken jare in het tijdvak 15 October31 Maart zal gelden, kent aan de arbeiders, wanneer in tijdloon wordt gewerkt, een vergoeding toe van 60 pet. van het vast- gestelde uurloon. Voor werknemers met een vast weekloon geldt als het vastge- stelde uurloon het weekloon, gedeeld door het aantal normale arbeidsuren per week. Bij accoordloon wordt uitgegaan van het uurloon, vermeerderd met 30 pet. De „Bauleiter" kan, indien bij accoordwerk dit percentage niet regelmatig wordt be- reikt, een geringer percentage of ook slechts het uurloon aan de berekening ten grondslag leggen. Wanneer wegens slechte weersgesteld- heid de werkzaamheden gedurende drie dagen ernstige stagnatie hebben onder- vonden, of, indien het zich laat aanzien, dat om dezelfde reden gedurende eenigen tijd een geregelde arbeidsverrichting on- mogelijk zal zijn, dan moet de ondernemer hiervan mededeeling doen aan het gewes- telijke arbeidsbureau. Dit zal dan de arbeiders, met behoud van het oorspronke- lijk dienstverband tijdelijk elders tewerk kunnen steilen. De tijdelijke werkgever is in dit geval gehouden het loon aan den oorspronke- liiken werkgever uit te keeren, die voor de uitbetaling zorg draagt. Mochten de arbei ders bij den nieuwen patroon minder ver- dienen -dan voorheen het geval was, dan moet de oorspronkelijke werkgever door bijbetaling zorg dragen, dat het aanvanke- lijke loonpeil gehandhaafd blijft. Deze sup- p'letie zal echter niet meer dan 60 pet. van bet vastgestelde uurloon behoeven te be- dragen. NEERLANDS RIJDRAGE AAN DEN OORLOG. Alles in de wereld heeft een begin en dus ook een einde", aldus de Leider in een artikel in Volk en Vaderland, ten vervolge op hetgeen hij een week geleden onder het motto:" „Er is maar een weg" geschreven heeft ,,Ook deze oorlog zal eens ten einde zijn, dan zullen de vredesklokken luiden en de herbouw van Europa gaat beginnen. Niet de individuen, maar de volkeren zijn de bouwsteenen van het nieuwe Europa, want het nieuwe Europa zal nationaal-Socialis- tisch zijn en wie nationaal-socialisme zegt, zegt volksordening en rasbewustz.ijn. Niemand zal kunnen ontkennen, dat het krachtcentrum van Europa wordt gevormd door het Duitsche volk. dat verreweg de zwaarste lasten draagt in deze jaren van worsteling voor de verdediging van Europa. Niemand zal verwachten, dat als Europa behouden gebleven is dank zij het Duitsche volk, dit volk na de overwinning op een tweede plaats zal gaan staan. Het heeft door zijn kracht en door zijn offers het recht op de politieke leiding van Europa verdiend". ,,Maar dit is nog geheel iets anders, aldus Mussert, dan dat het zijn plaats en zijn kracht zou gebruiken tot ontrechting en knechting van de andere Europeesche volkeren" en hij zet dan uiteen, waarom Nederlandsche nationaal-socialisten zulks krachtens hun geloof in den Fiihrer en het nationaal-socialisme, niet vreezen. ,,Maar, vervolgt hij dan, hij op wiens schou- ders nu rust de verantwoordelijkheid voor de verdediging van Europa, kan en mag bij de ordening van Europa na den vrede niet vergeten in de waagschaal te leggen het gewicht van de offers, die gebracht zijn voor het behoud van Europa". ,,Ik heb geenerlei verantwoordelijkheid voor hetgeen in dezen tijd door andere vol keren dan het Nederlandsche gedaan en gelaten wordt. Ik beoordeel noch veroordeel anderen. Maar in mijn taak zou ik tekort schieten als ik nu niet aan ons volk voor- hield, dat het voor onze toekomst als natie van de grootste beteekenis is aan het einde van den oorlog te kunnen zeggen: Ook het Nederlandsche volk heeft zijn aandeel in de lasten van de oorlogvoering gedragen". ,,Van alle volkeren van Europa, zoo gaat de Leider dan verder. heeft naar mijne cvertuiging het Nederlandsche volk, na het Duitsche, op economisch gebied het meeste tot de oorlogvoering bijgedragen. Het doet er niet toe, in hoeverre dit vrij- willig of gedwongen geschiedde. Op dit gebied heerscht koude zakelijkheid, spreken de nuchtere cijfers." ,,Onze militaire inzet als sterk en doel- matig geleid volU is tot dusver niet moge- lijk geweest. Maar wat op dit gebied en onder de gegeven omstandigheden gedaan kon worden, is gedaan. Vrijwilligers zijn gekomen, eerst met tientallen, toen met honderden- en daarna met duizenden, zoo- dat wij nu van tienduizenden kunnen spre ken. O, zeker, gering in kwantiteit in vergelijking met de millioenen-legers, die te velde staan. Maar in kwaliteit gelijk- waardig en in moreel opzicht veelal bewon- derenswaardig, wanneer men bedenkt, dat zoovelen gegaan zijn, die door hun daad hun naaste verwanten verloren en terug- komende van het oorlogstooneel, de deur van de ouderlijke woning voor zich gesloten vonden". Mussert herinnert in dit verband, aan de eervolle vermeldingen, welke de Neder landsche vrijwilligers in de Weermachts- berichten van 5 Maart 1942, 28 Juni 1942 en laatstelijk nog op 15 Maart j.l.. zoomede bij verscheidene andere gelegenheden ge- vonden hebben. ,,Dat bij deze gevechten velen gevallen zijn, is onvermijdelijk. Nog rouwt niet het geheele volk om zijn gesneuvelde helden, maar slechts het begrijpende deel, dat deel dat inziet, dat zij hun jonge leven in vrij- willigen dienst gegeven hebben voor de toekomst van volk en vaderland. Maar eens zal de tijd komen, dat alien dit begrijpen en dat men er trotsch op zal zijn, dat de Nederlandsche soldaat getoond heeft niet de mindere te zijn van den Duitschen soldaat, zelfs nu niet onder de ongunstigste omstandigheden. Aan het einde van den oorlog zal een statistiek van de Nederlandsche militaire vrijwilligers zeker geen slecht figuur maken temidden van de andere." Naast de economische en de militaire deelneming aan de verdediging van Europa, staat als derde de arbeidsplicht in Duitsch- land, dien de Leider schildert als harde oorlogsnoodzaak,,Deze oorlogsnoodzaak is geen nationaal-socialisme, heeft met nationaal-socialisme alleen dit te maken, dat het nationaal-socialisme de roeping heeft Europa te behoeden voor den onder- gang in communisme en gedwongen is daartoe ieder middel te gebruiken dat dienstig is": ,,Geen normaal mensch kan of wil ont kennen, dat de arbeidsverplichting, het werken van honderdduizenden in Duitsch- land een groot leed en een groot offer is voor diegenen, die dit treft en voor hun gezinnen. Voor ons volk valt hieraan niet te ontkomen, evenmin als aan de inunda- ties. Daartegenover zijn twee houdingen mogelijk. De een is die van lijdelijk verzet, van onderduiking, van sabotage. Dat lijkt sportief en branie-achtig, meer is het niet. Immers voor dengene, die onderduikt moet een ander gaan, goedschiks of kwaad- schiks. Ten tweede komt daardoor onrust en vernedering over ons volk, door maat regelen, die dientengevolge de bezettings- overheid treft. Ten derde speelt men met zijn leven en iedere Nederlander, wiens leven nutteloos verloren gaat, doet zijn volk schade. Ten vierde komt iedere on- derduiker vroeg of laat in handen van de onderwereld, tot schade van hemzelf. Het komt er op aan door den zuren appel heen te bijten. Voor iederen man en vader is het belangrijkste, dat het gezin dat ach- ter blijft goed verzorgt wordt. Hij zelf slaat er zich wel door heen. Daar ginds in Duitschland heb ik geenerlei directen invloed. Maar hier in Nederland is er toch een Arbeidsfront en een Volksdienst, die goeden invloed kunnen uitoefenen op de verzorging van de gezinnen. Wat beteekent een half of een heel jaar werk in het buitenland? Ik ben geboortig uit een streek, waar velen soms twee jaar of drie jaar weggingen naar Zuid-Amerika of China, om baggerwerken te verrichten en havens aan te leggen. Zeker de verge lijking gaat niet geheel op ten aanzien van den arbeider zelf, maar wel ten aanzien van de achtergebleven gezinnen. Er is maar een houding, die in het belang is van ons volk: Rustig gaan en u zelf blijven. En voorts door het leveren van behoorlijk werk den duur van dezen vervloekten oorlog helpen bekorten. De vlag hoog houden." Naast de economische offers, die ge bracht zijn, aldus eindigt Mussert, naast den militairen inzet van onze vrijwilligers, staat dan aan het einde van den oorlog de arbeid van honderdduizenden als Neder- lands bijdrage aan de verdediging van Europa en dus Nederlands recht op een eervolle plaats in het nieuwe Europa. Daar komt het op aan. Al het andere is bijzaak of van zeer tijdelijken aard. Het gaat om de toekomst onzer kinderen". zegi hef Heertje De Heer's Chocolade- en Biscuitfabrieken „HET GAAT SPANNEN". Over dit onderwerp sprak de heer Max Blokzijl jl. Woensdagavond in een goed be- zochte vergadering in de zaal van het cafe „Neutraal' alhier. Hij zette de aanleidiug tot den tegenwoordigen oorlog uiteen. En- geland heeft dezen oorlog weer gewild, daar Duitschland op het vaste land van Europa te machtig werd. Steeds heeft Engeiand in Europa verdeeldheid gezaaid om daarvan ten slotte als lachende derde te profiteeren. Zoowel in 1914 als in 1939 was het Engeiand, dat op een oorlog met Duitschland aanstuurde, omdat het meende dat het nationaal-socialistische Duitsch land te machtig werd. Ons land is nu ook in dezen oorlog mee- gesleept omdat, vervolgde spreker, onze vroegere regeering aan den verkeerden kant stond. In plaats van op Engeiand te steu- nen, had het zich aan de zijde van zijn ach- terland, Duitschland, moeten scharen en een sterk leger moeten vormen. Dan zou ons niet het lot getroffen hebben, dat ons thans beschoren is, en hadden we ons zelf kunnen verdedigen, in plaats dat Duitsch land ons land heeft moeten bezetten, ten- einde te voorkomen dat Engeiand dit zou doen. Hij besprak ook de tegenwoordige situa- tie van ons land, de innundaties en evacua- ties, die een zwaren last op de bevolfting leggen, en hij voorziet nog veel ellende. In Zeeland heeft hij een optimisme bemerkt met betrekking tot de aangekondigde in- vasie uit het Western Over het algemeen schijnt men hier te meenen, dat die achter- wege blijven zal. Spr. deelt die meening niet. Hij verwacht dat de invasie wel dege- lijk komen zal. Waar en wanneer weet men echter alleen in Londen en Washington, en daar vertelt men het-niet, evenmin als Hit ler zegt welke maatregelen hij daartegen nemen zal. Spreker staat echter sterk in zijn geloof aan de eindoverwinning van Duitschland en de daarmede verbonden vol- ken en hij hoopt, dat Nederland een van de schoonste parels zal worden van het nieuwe Europa, waarvan de vorming door het genie van den Fiihrer is voorbereid, geleid door de nationaal-socialistische beginselen, welke zullen voeren tot een rechtvaardige maai- schappij. Ongetwijfeld zullen ook aan Nederland nog harde beproevingen te wachten staan. We zullen echter moeten trachten die door te komen, in het geloof aan die betere toekomst. Dan zal het er minder op aan komen al is er dan veel van enze rijkdommen verdwsnen. Dan zal het er minder op aankomen, ook al is eem deel van onzen bodem voor een kleiner of groo- ter aantal jaren onvruchtbaar. Want, als de eindoverwinning is bereikt, zai dat strekken tot heil en een gelukkig e toe komst. van onze kinderen en kindskinaei en. Spreker eindigde met een beroep op zijn geLoor om vertrouwen te steilen in den Fiihrer Adolf Hitler en den Leider Mussert. VERKOOPING WOONHUIS. Donderdag had alhier ten overstaan van notaris Fanoy en ten verzoeke van de erven D. Maas-De Feijter aldaar, de ver- kopoing plaats van het woonhuis met aan- behooren te Terneuzen, Tulpstraat 1, met recht erfpacht op den grond tot 31 Juli 1974 Staatseigendom groot 1 are 41 c.a. Kooper werd de heer Jan de Feijter te Terneuzen voor f4650. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 19 tot en met 25 Maart 1944 kwamen er in ons land 2283 (2196) gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 1427 (1439) diphtherie, 800 (713) roodvonk, 31 (25) dysenterie, 13 (9) kin- derverlamming en 1 (1) febris typhoidea. Zeeland Had 18 (17) gevallen, nl. 12 diphtherie: 2 te St. Philipsland en 1 te Aardenburg, Arnemuiden, Hulst, Middei- burg, Rilland-Bath, Serooskerke (W.), Vogelwaarde, Wissekerke, Yerseke en Zaamslag en 6 roodvonk: 3 te Middelbrug, 2 te Vlissingen en 1 te Ellewoutsdijk. AXEL. Gevonden voorwerpen. Een schooletui, Marechausseekazerne; een Rozenkrans, J. Geelhoedt. Buthdijk 23; een wollen Das, W. Visscher, Kaaiwal 18; Portemonnaie met inhoud, Weststraat 55, Axel. KOEWACHT. Ver Looping. Woensdag werd door notaris Fanoy te Koewaeht-Zand, ten verzoeke van de erven A. Verniiwmen, publiek verkocht: Een woonhuis met schuurtje erf en tuin te Koewacht, Kamemelkpolder, groot 4 aren 53 centiaren, benevens een perceeltje grond aldaar, groot 24 aren 40 centiaren. Kooper werd de heer De Pauw te Moer- beke voor de som van 5300. LOONEN EN ANDERE ARBEIDS VOORWAARDEN IN DEN LANDBOUW. Gelijk wij dezer dagen berichtten heeft de Gemaehtigde voor den Arbeid een nieuwe landelijke regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in den Landbouw uit- gevaardigd. Naast bepalingen van alge- meenen aard bevat de regeling een aa.ntal artikelen, dat betrekking heeft op de ver- schillende provincies. Bij de va9tstelling van deze nieuwe rege ling is vooral rekening gehouden met de van ouds geldende streek- of plaatselijke gebruiken. Dit komt o.m. tot uiting bij die artikelen, welke handelen over de in- deeling der arbeiders, de vaststelling der arbeidsuren, de gebiedsomschrijving, e.d. Met de in den loop van den tijd door be- langhebbenden geuite bezwaren tegen de oude regeling, alsmede de kenbaar ge- maakte wenschen, heeft de Gemaehtigde voor den Arbeid eveneens zooveel mogelijk rekening gehouden. Zoo is voor de provincie Zeeland besloten tot een belangrijke verhooging van het loon van vaste en los-vaste, alsmede van de losse arbeiders, respectievelijk van 36 op 38 en 39 ct. per uur. Hierdoor is het loon van deze categorieen arbeiders op denzelfden basis gebracht als van gelrjke werknemers in aangrenzende streken met name westelijk Noord-Brabant en de Zuid- Hollandsche eilanden. Met nadruk wordt er opgewezen, dat de nieuwe regeling ook van toepassing is op de arbeiders, die in loondienst landbouwwerk- zaamheden verrichten in het commission- nairsbedr"?,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 2