TERNEUZENSCHE COURANT a o >X>, Buitenland No. 10.600 VRIJDAG 14 APRIL 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Nleuwe Duitsche stellingen N.W. van Odessa. NOWITZ\ »- Jampb BO E K 0 tqrojinet J WI N A Flvresti a ^RADAUtz Carno (Baiti vzjm ^T^Tprgu-Neamtu Kaart van Pelt I? (4421) KEURINGEN, PALAU EIL. Menaoo VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. Directeur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Terneuzen - Tel. 2298 208ste infanterie-divisie onder leiding van generaal-majoor Piekenbrock schitterend uitgemunt. In' de ruines van Tarnopol verdedigt zich het heldhaftig strijdende garnizoen verbeten tegen den overmachtige infanterie- en pantserstrijdkrachten verder aanvallenden vijand. In het gevechtsgebied van Kowel hebben onze troepen de bolsjewisten bij plaatselijke aanvallen teruggeworpen en de vijandelijke tegenaanvallen onder vernietiging van een groot aantal tanks afgeslagen. Op het landingshoofd van Nettuno is een door sterke artillerie ondersteunde vijan delijke aanval afgeslagen. Verdragend ge- schut bestreed het havengebied van Anzio en Nettuno en dreef vijandelijke scheeps- concentraties uiteen. Formaties Duitsche gevechts- en slagvliegtuigen hebben over- dag en des nachts munitie- en benzine- opslagplaatsen in het gebied van Anzio aangevallen. Zware ontploffingen en groote branden werden in de doelgebieden waargenomen. A an het Zuidelijke front werden bij levendige wederzijdsche activiteit van ver- kennings- en stoottroepen opnieuw ver- scheiden steunpunten van den tegenstander vernietigd en een aantal gevangenen bin- nengebracht. Bij aanvallen van Amerikaansche bom- menwerpers op het Zuidoosten van Duitsch- land en bij een aanval van vijandelijke formaties jagers op Noord- en Midden- Duitschland zijn gisteren 51 Amerikaansche /liegtuigen, waarvan 38 viermotorige bom- menwerpers neergeschoten. Eenige Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht bommen geworpen op het stedelijke gebied van Osnabruck. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben doelen in het gebied van Londen aan gevallen. Het opperbevel der weermacht maakte Donderdag bekend In het Noordelijke deel van de Krim en op de landengte ten Noordoosten van Feodosia hebben Duitsche en Roemeensche divisies de onze distancieeringsbewegingen vlak volgende bolsjewisten in verbitterde gevechten afgeweerd. Formaties slagvlie- gers hebben daar de laatste twee dagen 82 Sovjet-Russische tanks vernietigd. Een escadrille slagvliegers onder kapitein Ruf- fer heeft zich hierbij bijzonder onder- SCll6id611. Ten Noordwesten van Odessa hebben onze troepen op den Westelijken oever van den Dnjestr volgens de bevelen hun nieu- we stellingen ingenomen. In de gevechten der laatste dag.en hebben zich daar de onder bevel van den generaal der infante rie von Forster staande troepen in aanval en afweer bijzonder onderscheiden. Ten Noordwesten van Jassy hebben Duitsche en Roemeensche formaties de zui- vering voortgezet van het op de vooraf- gaande dagen gewonnen terrein. Zij ver- nietigden eenige vijandelijke gevechts- groepen en sloegen tegenaanvallen der bolsjewisten af. In de Oostelijke Boekowina is't in eenige sectoren tot gevechtscontact met vijande lijke verkenningsstrijdkrachten gekomen. Tusschen den Midden-Dnjestr en het ge bied ten Noordwesten van Brody hebben Duitsche en Hongaarsche troepen bolsje- wistische groepen strijdkrachten uiteen- geslagen. Bij de zware gevechten der laat ste rweken heeft hier de Brandenburgsche 20 40 60km (Hotin) ChotTni 6c*rnauti MOGI LEW Sirs n/h *- ereth) OSAN JELZIT tRezl X, UPOie i\ '^-JA BERLIJN VERWACHT THANS SPOEDIG DE INVASIE. De Berlijnsche correspondent van het Handelsblad schrijft: De laatste week is van Britsche en Amerikaansche zijde het aantal teekenen, die op een spoedig begin der invasie zouden kunnen wijzen, na een periode van betrek- kelijke terughoudendheid, weer sterk toe- genomen. Volgens berichten in de Ame rikaansche pers, die afkomstig zouden zijn van een Amerikaanschen divisiestaf in Engeland, zou de ,,dag D", de dag der invasie, thans definitief zijn vastgesteld. Men zou vol vertrouwen zijn in den afloop der onderneming, en slechts met geringe verliezen rekening houden. Ook maarschalk Smuts, de premier der Unie van Zuid-Afrika, heeft kort geleden officieel verklaard, dat de invasie thans .spoedig" zal komen. Interessant is, dat de staf van Eisenhower in de afgeloopen week verscheidene nieuwe maatregelen heeft bekend gemaakt ter voorkoming van spionnage. Het nieuwsverkeer met Ierland waar, zooals bekend is, nog vertegen- woordigers der As zijn geaccrediteerd is aanzienlijk belemmerd. Aan de Ameri kaansche soldaten is verboden, correspon- dentie te voeren met ,,onbekende meisjes" in him vaderland. Ook is het geven van telegrafische orders voor het sturen van bloemen verboden. Een en ander dient om den arbeid van nieuwe Mata Hari's te be- lemmeren. Zelfs het telegrafisch spelen van partijen schaak met deelnemers in Amerika, blijkbaar een liefhebberij der Amerikaansche soldaten, is verboden. A1 deze maatregelen zouden vooral ten doel hebben te voorkomen, dat men aan Duit sche zijde omtrent den datum der invasie zou worden ingelicht. Ook het opnemen van twee communisten in het Bevrijdingscomitevan De Gaulle wordt in de neutrale pers uitgelegd als een teeken, dat de invasie zou naderen. V6or eventueele acties op Franschen bodem een feit worden, zouden de communisten zich van twee plaatsen in het comite-De Gaulle hebben willen verzekeren. Ten slotte is het niet onmogelijk, dat ook het luwen van de crisis van Eden en Churchill met de nade- ring van belangrijke militaire operaties in verband staat. In de Duitsche bladen, die zich met de maatregelen in Engeland openlijk bezig- houden, blijft de tendens overheerschen, dat dit jaar met een invasie rekening moet worden gehouden. Zooals ook generaal von Ditmar verklaarde, meent men, dat Engeland en Amerika in verband met het politieke en militaire opdringen der Sov- jets voor de nood'zaak staan, het risico eener werkelijke invasie te nemen. Met de .invasion in being", de dreiging met inva sie, bindt men weliswaar Duitsche strijd krachten, doch geeft men tevens den Sov- jets de vrije hand in Eur op a. Uit de Duitsche publicaties blijkt, dat men over den omvang der invasie zeer dui- delijke voorstellingen heeft. Men houdt rekening met zware bombardementen door scheepsgeschut en het zeer sterke lucht- wapen der Geallieerden. Waarschijnlijk zullen deze bombardementen zoo schrijft de bekende militaire commentator kapitein Ritter von Schramm in de ,,B.B.Z." aan de landing voorafgaan, maar er moet ook rekening mee worden gehouden, dat de landing volkomen verrassend geschiedt. Voorts weet men, dat de Geallieerden over een zeer groot aantal speciale landingsboo- ten met omklapbaren voorsteven beschik- ken en dat met landing-en uit de lucht ver achter het front moet worden rekening gehouden. Ten slotte is het naar de mee- ning van de ,,V. B." waarschijnlijk, dat de Geallieerden tijdens de landing ook met technische nieuwigheden voor den dag zullen komen. Aan Duitsche zijde heeft men echter aldus de tendenz der Duitsche bladen, die zich met dit onderwerp bezighouden alleszins voldoenden tijd gehad om zich voor te bereiden. ,,De Duitsche burger- bevolking, die den bommenhagel heeft doorstaan en blijft doorstaan, heeft ook in militair opzicht een zeer belangrijke bij- drage tot de totale oorlogvoering geleverd, voor zoover zij eenige jaren lang de massa van't vijandelijke luchtwapen tot zich heeft getrokken en daardoor de storing, moge- lijk zelfs de vernietiging der Duitsche militaire voorbereidingen van het vaste- land heeft tegenhouden", aldus kapitein Ritter von Schramm. De invasie zal met de landing van Dieppe niet te vergelijken zijn, aldus dezelfde commentator. Uit de versterkte linie van Dieppe is een systeem van versterkte zones geworden, dat tot diep in het achterland reikt. Zoowel Ritter von Schramm als de ove- rige Duische commentatoren wijzen er met nadruk op, dat de Duitsche legerleiding. ook al spreekt zij veel van den ,,Atlantik Wall", niet in een Maginot-mentaliteit" is geraakt en haar vertrouwen niet uitsluitend op beton en staal heeft gesteld. De beslis- sing ligt, zoo schrijft de „V. B." bij den soldaat. Daarom zijn in, maar ook ver achter de versterkingen Duitsche divisies gestationneerd, die, naar de ,/V. B." schrijft, voor het grootste deel uit het Oosten daarheen zijn gebracht. Ook de ,,B. B. Z." schrrjft, dat de in het Westen liggende troepen met een zeer groot aan tal ervaren soldaten van het Oo9telijke front zijn gemengd. Het geheel overziende, komen de Duit sche bladen tot de slotsom, dat de strijd in het Westen zeer zwaar zal zijn, maar dat anderzijds de Britten en Amerikanen, ge- zien Cassino en Nettuno, voor hun optimis- me geen enkele reden hebben. Interessant is in dit verband nog, dat de ,,V. B." thans toegeeft, dat bij een invasie in den zomer van 1943, tijdens de ineenstorting van Italie en het begin van het groote Sovjet- offensief diep in Rusland, de kansen der Geallieerden aanzienlijk grooter waren ge- weest, daar toen ook het systeem der ver sterkingen nog niet zoo uitgebreid was als thans. DE STRIJD IN HET OOSTEN VAN EUROPA. Overzicht van luit.-generaal Ditismar. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Teekenend voor den algemeenen toe- stand in het Oosten is het feit, dat het beeld van de gevechten juist in het gebied tusschen Staeiislau en Kowel, dus tusschen den rand der Karpaten en de Pripet-moe- rassen, aanzienlijk gewijzigd is. Met deze oprrferking begon luitenant- generaal Dittmar, de bekende militaire spreker van den groot-Duitschen omroep, DinSdag zijn radio-voordracht. Het Sow- jet-commamdo, aldus zeide hij, streeft of- i fensief naar het bezit juist van dit gebied als een van de groote historische toegangs- j poorten tot Europa. Het initiatief, die belangrijke voorwaarde voor succes in den j oorlog, berust geenszins meer eenzijdig bij 1 de bolsjewisten. Het ontfcet van Kowel wijst op een compensatie van krachten welke evenzoo een toeneming van het Duitsche aanvals- en afweervermogen in- houdt, zooals zij ook duidt op zeer bepaalde grenzen van de capaciteit der bolsjewisten. De heldhaftige verdediging van deze stad, die geenszins als vesting besehouwd kan worden tegen volwaardige en krachtig door artillerie gesteunde infanterie-divi- sies, heeft de intacte afweerkracht van den Duitschen soldaat bewezen. Ook de andere zijde van den slag van Kowel is de aandacht waard: de aanvals- capaciteit van de formaties, die hier waren belast met het verbreken van den omsin- gelingsring en in zeer zware gevechten tegen een eveneens zeer sterken vijand succes konden behaleo. Een succes als dit is van te grooter beteekenis, naar mate het meer "direct aansluit aan een reeks tegenslagen, aangezien het dan het beste de gevechtskracht van den troep demonstreert, doch wellicht ook bepaalde maatregelen van de leiding verraadt, die thans uitwerking beginnen te hebben. Als een succes, dat verre boven de moreele zijde van deze geibeurtenis uit- steekt, moet ook besehouwd worden de bevrrjding van de sterke groep Duitsche strijdkrachten, die onder bevel van den generaal der pantsertroepen Hube aan den boven-Dnjestr staat en thans de verbin- BOMBARDEMENT VAN 's-GRAVENHAGE. Reeds zeventien dooden; nog 40 4 50 Nederlanders onder het puin be- dolven. Op 11 April, even voor 15 uur, hebben eenige Anglo-Amerikaansche vliegtuigen, met gebruikmaking van het wolkendek, bij verrassing een aanval in scheervlucht ge- daan op een stadsdeel van 's-Gravenhage, waar zich talrijke Nederlandsche dienst- gebouwen bevinden. Behalve een dienst- gebouw van het Nederlandsche burgerlijke bestuur werden acht woonhuizen totaal vernield, en zeven woonhuizen zwaar be- schadigd. Tot dusver zijn 17 dobden, 27 zwaar- en 46 lichtgewonde Nederlanders geteld; 40 tot 50 Nederlanders liggen nog onder de puinen bedolven. Onder de dooden bevinden zich zeven vrouwelijke personen. De bedol- venen zijn in hoofdzaak jonge meisjes. De verliezen zijn zoo zwaar. daar ten tijde van den aanval het bureau met alle man- nelijke en vrouwelijke ambtenaren volledig aan het werk was. Nadat zij hun bommen hadden neerge- worpen, vuurden de vliegers met hun boordwapens blindelings in de straten der stad. Formaties van den luchtbescher- mingsdienst. den Geneeskundigen Dienst der Gemeente, de brandweer en politie, den Volksdienst. de Technische Noodhulp enz. waren in uiterst korten tijd ter plaatse om •hulp te bieden en al het mogelijke te doen, om de gevolgen van dezen aanval binnen de onvermijdelijke grenzen te houden. Ook vele ongedeerde en slechts lichtgewonde personeelsleden van het bureau hebben na het verlaten van het gebouw deelgenomen aan het reddingswerk. Burgemeester Wes- tra heeft zich ter plaatse overtuigd van het vlot verloop der reddingsactie. ding met de uit Westelijke richting van Stanislau opdringende Duitsche em Hon- gaarsche strijdkrachten na zware afweer- en aanvalsgevechten kon tot stand bren- gen. Wederom is daarmede een van de vruchten, die de Sowjets in den loop van hun laatste groot opgezette offensief sche- nen te zullen verkrijgen. hun ontglipt. De gevechtsgroep, die zich hier aan den con- centrischen Sowjet-aanval kon onttrekken, is dezelfde, die weinig langer dan een week geleden ten Zuidwesten van Proskoerow vocht. De weg, dien zij zich als het ware als strijdende carree of in gesloten hoef- iizervorm naar het Westen baande. was een ..Anabasis" van ongelooflijke moeilijk- heden. Dit beteekent niets minder dan een meesterwerk van commando en troep. Ook het operatieve voordeel van dezen succesrijken strijd moet hoog aamgeslagen worden." Door het tot stand komen van de verbinding tusschen het gevechtsgrebied Stanislau en dat ten Westen van Kame- netsPodolsk is in den sector van den boven-Dnjestr het geheele Duitsche front met een slag aanzienlijk naar het Oosten verplaatst. Het bolwerk van de Boeko wina heeft daardoor nieuwe mogelijkheden verkregen, die vooral ook op de komende gebeurtenissen in het gebied tusschen het Noordelijke en het Zuidelijke penetratie- gebied een aanzienlijken invloed kunnen hebben. De strijd in het uiterste Zuiden van het Oostelijke front lijkt op het oogenblik nog veel meer open dan die in het Noordelijke penetratiegebied. In het Zuiden zijn nog steeds twee tendenties merkbaar, die de gevechtsgebeurtenissen bepalen: aan Sow- jet-zijde het streven, zoo sfterk mogelijke deelen der Duitsche troepen tegen de kust van de Zwarte Zee te dringen en daar te omsingelen, aan Duitsche zijde noodzake- lijkerwiize de tegenovergestelde strekking en daarmede de taak, de op een groote beslissing gerichte omsingelings- en door- braaknogin°-en der bolsjewisten te ver- ijdelen. De ontruiming* van Odessa betee kent onder deze omstandigheden een on vermijdelijke consequentie. Uit dit alles vloeit de noodzakelijkheid van de beschei ming van het groot-Roemeensche gebied met alle beschikbare krachten en middelen voort. NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS IN DEN STRIJD OM KOWEL. Nauwelijks is de eene eervolle vermel- ding van de Nederlandsche vnjwilligers m den strijd in het Oosten verklonken of de andere volgt. Nadat zij zich in de SS- pantserdivisie -Wiking bij de doorbraak door de omsingeling bij Tsjerkassy onderschei- den hadden, gewaagde het weermachts- bericht van het moedige optreden van het Nederlandsche SS-vrijwilligers-regiment pantsergrenadiers Generaal Seyffardt in den Noordelijken sector. En opnieuw zwaait een P.K.-bericht den Nederlandschen vrp- williger den lof van zijn heldenmoed toe in de volgende beschrijving van de laatste faze van den strijd om Kowel, welke wij aan de Deutsche Ztg. i. d. N. ontleenen: Nog eens hebben de Sowjets hun ruste- loos winteroffensief nieuwen adem ingebla- zen, hun .gehavende divisies verzameld en naar voren gestuurd. Drie infanterie-divi- sies en een pantserdivisie moeten de ver binding tusschen de Duitsche legergroepen Zuid en midden verbreken en het belang rijke knooppunt Kowel innemen. Dagenlang woedt de slag. De grenadiers weten wat er op het spel staat, hun vast- beradenheid neemt toe, wanneer zij hooren, dat de commandeur van de Wiking, de dra per van de zwaarden SS-Gruppenfuhrer Gille. de ,,ketel-specialist" van Tsjerkassy, hun gevechtsgroep leidt. De vijand volstaat niet alleen met de be- storming van de st-ad, hij schuift zijn pant- serwagens en infanterie ook naar het \ves- ten, langs den spoorweg, naar yoren De in Kowel verbitterden tegenstand biedende Duitsche strijdkrachten krijgen het bevei, zoo lang vol te houden tot ze ontzet kun nen worden. Een op marsch zijnde infan terie-divisie krijgt een nieuwe route aan- •rewezen, de SS-pantserdivisie Wiking, die in de nabijheid ligt wordt gealarmeerd en ook andere eenheden rukken op. Hoewel het grootste gedeelte van de versterkingen nog tusschen de wielen zit, stooten deelen van de Wiking terstond in Oostelijke rich- ting naar den vijand door. Spoedig daarop maakt de SS-pantser divisie Wiking, insamenwerking met een- heden van het leger, zich voor den beslis- senden slag gereed. Opnieuw loopen ze storm: de Duitschers uit het Rijk en het Zuid-Oosten van EUropa, de Nederlanders, de Denen en Vlamingen. Twee dorpen val- len tegelijkertijd, andere moeten in taaie gevechten op korten afstand worden geno- men. Een, twee dagen verloopt de opmarsch vlot. Dan moet op de etappe worden ge- wacht. Over met sneeuw bedekte knuppel- wegen banen de kleine amphibiewagens en panje-voertuigen zich een weg door de bos- schen die vol zijn met benden. De spoor weg belangrijk voor den aanvoer, wordt voor'tdurend door de lichtschuwe elementen opgeblazen. Alleen een pantsertrein slaagt er telkens weer in den weg naar de voor- ste linies af te leggen, munitie te brengen en gewonden te halen. In den ochtend van den vijfden dag rukt een compagnie op naar een 15 km van Ko wel verwijderd dorp. Na het concert der zware wapens nemen de Wikingers huis na huis in bezit. Een uur later worden de ge vangenen gehoord. Allen toonen zich ver- wonderd over de hemieuwde ontmoeting met de Wiking: „En ons heeft men gezegd, dat jullie al lang vernietigd waren" In- plaats van te antwoorden wijst de Unter- sturmfiihrer naar de dorpsstraat, waar de grenadiers en pantserwagens zich klaar- maken om verder op te rukken. Ver en hard is de weg naar Kowel. Aan vallen in de fla.nken noodzaken tot her- groepeeringen. Tegenaanvallen doen dagen- lang het front verstarren, er moet gewacht worden op beter weer voor ondersteuning Het S.S.-Ersatzkom- mando deelt mede: Iedere gezonde Ne- derlander kan zich aanmelden, tenein- de gekeurd te wor den voor de Waf- fen-S.S., S.S.-Wacht- bataillon in Amers- foort, Landstorm Nedeyiand, Kriegs- marine en de Ger- maansche S.S. in Nederland. Perso nen tusschen 19 en 30 jaar die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstel- ling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden ge- durende hun ver- ointenis van de te- vverksteiling vrijge- steld. Officier in de Waf- fen-S.S. kan ieder worden, die na ten- minste een jaar diensttijd zijn ge- schiktheid voor de Bij onze vrijwilligers. De Gruppenfuhrer wacht met zijn mannen op het bevel tot den aanval. (S.S.-P.K.-Rottensteiner O.-H.) officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekkmg tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lansrestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Henffeloschestraat 30; en het SS-Ersatzkommando, Den Haaff, Korte Vijverberg a. 9_14 0() uu Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2; 17 ADril 9—12.00 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 4o; 15—18.00 uur, Venlo Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 18 April, 912.00 uur, Arnhem, Cafe Royal; 15—18.00 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek; 19 April, ^9—I2IW uur, Groningen, Heerestraat 46; 1518.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breed- straat- 20 April. 914.00 uur, Amsterdam, Dam 4; 21 April, 9—14.00 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245; 22 April, 914.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. Goliath", een Duitsch wapen voor de bestrijding van pantserwagens en bunkers. Op een transportwagen wordt de Goliath" in de nabijheid van het operatiegebied gereden en daar voor den aanval gereed gemaakt. (SS P.K. Hart- mann HH/St P s) door het luchtwapen. Achter omlaag schie- tende duikbommenwerpers en vurende pantserwagens, werpen de Wikingers zich steeds weer, onvermoeibaar, in den strijd, precies zooals ze in de 33 maanden van den veldtocht in het Oosten streden en zooals ze onlangs hun groote proef bij Tsjerkassy doorstonden. Na meer dan twee weken uiterst zwaren winterstrijd weten ze ten- slotte de lauweren der overwinning te oog- sten: pantserwagens en gemotoriseerde in fanterie verbreken als eersten de omsinge ling. KUNSTWERKEN VERNIELD TE SCfHAFFHAUSEN. Tiidens het bombardement van Schaff- hausen door Amerikaansche eskaders is o.a. het Allerheiligenmuseum zwaar be- schadigd, vooral de kunstafdeeling is voor het grootste gedeelte vernield. In het kabinet van oude meesters is o.a. het be- roemde werk van L. Cranach ..Martin Luther" vernietigd. Ook een reeks andere oude schilderijen uit de 15e en 16e eeuw is verloren gegaan. „VERANDERINGEN SEDERT DIEPPE" Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In de Berliner Bdrsenztg. schrijft kapi tein dr. Wilhelm Ritter von Schramm een artikel ..Veranderingen sedert Dieppe", waarim hij vergelijkingen maakt tusschen den stand van de' Duitsche afweervoorbe- reidingen in het Westen in 1942 en dien van thans. Hij schrijft onder meer dat sedert de landing der Canadeezen bij Dieppe geweldige veranderingen tot stand zijn" gekomen op grond van alle ervaringen die de Duitschers hebben opgedaan. Bij deze thans nog zwijgende wapens is ge- bruik gemaakt van alles wat de Duitschers bij Dieppe, in het Oosten, vooral echter in Italie en daar in het bijzonder bij Net tuno en Cassino geleerd hebben. Een geweldic geheel van arbeid en materiaal maar ook van groote plannen, ideeen, uit- vindingen en invallen is hier toegepast. Volgens een grootscheepsch algeiheen plan zijn de machtige werken aangelegd, die naar menschelijke berekening ook zullen standhouden tegen geconcentreerde bom- aanvallen en zwaar scheepsgeschut. Uit de versterkte linie van Dieppe zijn versterkte zones1 geworden. De rijen bun kers van toen zijn veranderd in aaneen- gesloten nesten van tegenstand, steunpun ten en steunpuntgroepen. Door de samen- voeging van zeer versterkte steunpunten zijn groote aaneengesloten vestingen ont- staan, die uit eigen kracht lang gehand- haafd kunnen worden en zich naar alle kanten kunnen verdedigen, zelfs als zij zouden worden ingesloten. De nadruk is gelegd op een wederzijdsche artilleristisehe ondersteuning. Tot ver in het achterland zijn himdernissen. plaatselijke verdedigings- werken, tankvallen en mijnvelden ont- staan. De rotsen van de steile kust zijn vooral in den laatsten tijd bijzonder ten goede gekomen aan machtige, volkomen bomvrije gewelven. De kunst van den afweer in versterkte zones is niet blijven staan bij staalwerken en pantserkoepels maar heeft steeds nieuwe wegen gevonden om de uitwerking van de vijandelijke beschietingen en bom bardementen te verminderen en de eigen wapenen ook in het zwaarste vuur te be- veiligen. Ook met massale bomaanvallen zullen de Engelschen en Amerikanen nog veel onbevredigender resultaten behalen dan bij Cassino. Een nieuwe tactiek van kustafweer heeft zich ontwikkeld. Het onzichtbare en daardoor zoo gevaarlijke wapen der ondermijning zal bovendien een even groote rol spelen als andere nieuwe versperringen voor en achter de eigenlijke stellingen. Met den technischen vooruitgang heeft echter de opleiding van de troepen gelij- ken tred gehouden. 'Het Duitsche opper bevel is pp de zwaarste aanvalsmiddelen voorbereid en heeft zijn in het Westen lig gende troepen dan ook in dien zin ge- schoold, vooral in het gebruik van talrijke wapenen welker vuurkracht ook een veel- voudige overmacht kan trotseeren. Elke dag tot aan de invasiepoging zal tot het uiterste gebruikt worden. Thans reeds zijn de veranderingen sedert Dieppe gewel- dig. Zij zijn de consequenties van den den Duitschers opgedrongen ,,materiaaloorlog" Duitschland het hoofd kan bieden door het gebruik van het beste en sterkste materiaal, dat het tegenover den vijand kan stellen. DE REDE VAN HULL. Naar S.P.T. uit Londen verneemt, ver- klaart de diplomatieke correspondent van de Daily Express in een commentaar op de rede, van Hull, dat de Britsche regeering- van plan is haar leveranties aan Spanje, Zweden, Portugal en Turkije te staken, in- dien deze landen niet bereid gevonden worden om geheel en al hun betrekkingen met de mogendheden van de spil te ver breken en in het bijzonder l^pn economische samenwerking op te geven. Zwifserland wordt in het bedoelde artikel niet genoemd. AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ZWEDEN. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Ameri kaansche vliegtuigen hebben opnieuw de Zweedsche neutraliteit geschonden. Naar het Zweedsche persbureau T. T. meldt, hebben twee vliegende vestingen Dinsdagmiddag omstreeks een uur in de buurt van Hoerby boven Zweedsch gebied gevlogen. Een andere zware Amerikaan sche bommenwerper werd bij Ringsjoe waargenomen. Niet minder dan vijf Ame rikaansche bommenwerpers landden in den loop van den dag op Zweedsch gebied, twee bij het vliegveld van Malmoe, Bullofta, twee bij het militaire vliegveld Rinkaby en een in den omtrek van Kristianopel. De bernanningen zijn zonder uitzondering on- gedeerd. Omstreeks 15.00 uur sprongen uit weer andere Amerikaansche bommen werpers, die Zweedsch gebied passeerden, vier leden der bemanning met behulp van parachutes neer. Later op den dag hebben nog negen Amerikaansche bommenwerpers in Zweden een noodlanding gemaakt, acht in de pro- vincie Skonen en een in Blekinge. Alle negen vliegtuigen waren, met uitzondering van kogelgaten, onbeschadigd. In een was een inzittende gedood, uit een tweede waren de vliegers per valscherm neergesprongen. BRITSOHAMERIKAANSCHE NOT A AAN TURKIJE. Reuter meldt uit Stamtaoel, dat de Brit sche en Amerikaansche regeering Turkije 'n gemeenschappelijke nota hebben gezonden betreffende het Turksche handelsverkeer, met Duitschland en de door de spil bezette landen. Men gelooft, dat de nota den eisch behelst, dat Turkije zijn handelsbetrekkin- gen met de spil zal stopzetten. (N.R.Crt.) Baobel- taob fj Rlllju;** lookm /nt 6 ria ken EuuAgrrucji Lr jtuED N GUINE'A KAART van PELT -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1