TERNEUZENSCHE COURANT f: m Buitenland No. 10.598 DONDERDAG 6 APRIL 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREfl DUITSCK WEERMACHTSBERICHT. Geslaagde tegenaanvallen bij Stanislau, Brody en Kowel. HIJ IS HIER NIET! Verhooging uitkeering aan familieieden van vrijwilligers bij de Waffen S.S. (Wiking), S.S, Wachtbataillon en Landstorm Nederland. Bekendmaking Landwacht Nederland. DE SLUIPENDE DOOD. VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Directeur: I. VAN DE SANDE HoofdredacteurN. J. HARTE - Terneuzen - Tel. 2298 Het Opperbevel van de Weermacht maakte Donderdag bekend: Ten Oosten van den Beneden Dnjestr voerden de Sovjets verscheiden vergeefsche aanvallen uit; om een penetratieplaats wordt nog gestreden. Tusschen den Dnjestr en de Proeth zijn hevige gevechten met aanvallende formaties Sovjettanks aan den gang. Ook van Duitsche zijde worden nieuwe strijdkrachten in iiet vuur gebracht. Ten Noorden van Jassy veroverden Roe meensche troepen een door den vijand krachtig bezet heuvelterrein en bracht den bolsjewisten groote verliezen toe. In het gebied ten Noorden van Czerno- witz baande een ten Noorden van den Dniestr staande groep Duitsche strijd krachten zich al strijdend verder een terug- weg naar de aangewezen doelen. Tusschen Stanislau en Tarnopol alsmede in het gebied ten Zuiden en ten Noord- westen van Brody veroverden onze troepen in tegenaanvallen taltijke plaatsen en wier- pen den bolsjewisten met hooge verliezen terug. De verdedigers van Tarnopol hiel- den ook gisteren stand tegen krachtige vijandelijke aanvallen. Sterke formaties Duitsche gevechtsvlie- gers vielen in\den afgeloopen nacht het vijandelijke ravitailleeringssteunpunt Ko- rosten aan. Er ontstonden in spoorweg- installaties en in het stadsgebied krachtige ontploffingen en uitgestrekte branden. Onze aanvallen in het gebied van Kowel brachten, ondanks taaien vijandelijken tegenstand, bij den verderen opmarsch ver- scheiden hoogten en plaatsen in ons bezit. Een brigade stormgeschut heeft daarbij alleen 37 vijandelijke stukken geschut ver- nietigd. Ten Zuiden van Pleskau zijn nieuwe, den geheelen dag voortdurende doorbraak- pogingen van de Sovjets ineengestort. De vijand leed wederom zware bloedige ver liezen. In het hooge Noorden vielen de bolsje wisten in den sector Kandalaksja verschei- den malen met overmachtige strijdkrachten een van onze vooruitgeschoven steunpun- ten aan. Zij werden met doeltreffende ondersteuning door duikbommenwerpers afgeslagen, waarbij zij zware verliezen leden. Uit Italie worden, behalve succesvolle eigen ondernemingen van stoottroepen, waarbij gevangenen gemaakt werden, geen bijzondere gevechtshandelingen gemeld. Onze artillerie voor den langen afstand bestookte dag en nacht het havengebied van Anzio en Nettuno. Bij de gevecheaPder afgeloopen weken op het landyigsHoofd van Nettuno heef zich het bataljon valscherm- jagers onder bevel van majoor Herrmann bijzonder onderscheiden. Een overdag ondernomen aanval van Amerikaansche formaties bommenwerpers op het stadsgebied van Boekarest veroor- zaakte schade en verliezen onder de bevol- king. Door Duitsche, Roemeensche en Bulgaarsche strijdkrachten der luchtver- dediging werden 44 vijandelijke vliegtuigen vemietigd. In dit resultaat hebben Roe meensche jachtvliegerS een bijzonder aan- deel gehad. Britsche storingsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht bommen laten val- len op eenige plaatsen in het Rijnlandsch- Westfaalsche gebied. Volgens nadere berichten is het gisteren gemelde aantal neergeschoten vijandelijke vliegtuigen bij den aanval op een marine- steunpunt in Noorwegen tot 1'6 gestegen. Daarmede werd ongeveer de helft van de aanvallende toestellen vernietigd. Vier oorlogswinters zijn over Nederland heengegaan en vijf over een aanzienlijk deel der overige wereld. De menschheid heeft duisternis gekend, onzekerheid, ont- beringen van allerlei aard en den dood in een veelheid van verschrikkingen. Het lijkt wel of al de plagen van den Apocalyps over ons zijn heen gegaan en thans zien wij dan wederom een nieuw voorjaar aan- breken. Met de zwellende knoppen, de eerste prille lenteboden groeien in den regel de blijde verwachtingen om de zon en ai het goede der aarde, dat weer komen gaat! Deze nieuwe oorlogslente heeft echter helaas, nog meer dan haar drie voorgang- sters voldoende zorgen in haar gevolg, om velen tot somberheid te stemmen. Waar de natuur rond ons tot herleving komt, daar biedt zij des te somberder contrast met steden en dorpen, die door zinneloos menschengeweld geteisterd werden. Wij zien een leegte om ons, waai voorheen opgewekt leven, zinvolle bedrijvigheid was. Wij gevoelen diep in ons hart het schrijnen van wonden, die zich weer openen bij een herinnering. Wie heeft geen dooden te betreuren, hetzij dat zij uit onmetelijke Loogten, als door een blind noodlot, ver nietigd werden, hetzij zij, ver van haard en huis, vielen voor een ideaal, dat hun tot zelfs eigen leven waard was. Ons land en ons volk heeft slagen ont- vangen, die niet licht vergeten zullen wor den, die ook slechts langzaam zullen heelen. Nederland moet er bovendien op voorbereid zijn, dat met het nieuwe zomer- sche seizoen het oorlogsgeweld opnieuw zal toenemen. De invasie bij voorbeeld is niet langer een vage onwerkelijkheid, die men met een schouderophalen kan afdoen. Zij verdonkert reeds den horizon en haar slagschaduwen zijn reeds, men zal dit toe- stemmen, over onze kuststreek gevallen. Wanneer wijdit alles bedenken, dan is tusschen wat wij in de ontwakende natuur zien een nieuw elan en groei naar den komenden zomer, en wat wij in de men- schenwereld ontwaren, een schrille dis sonant. Het lijkt dan wel of het leven enkel tot ontluiking moet komen als prooi voor den dood. En de vraag rijst dan tevens onwillekeurig of de offers, die ons wereld- deel, doch wel in het bijzonder Duitschland, in het oosten brengt ook inderdaad wel hun bekroning zullen vinden in een tijdperk van Europeesche rust, welvaart, begrip- volle samenwerking Waarom zouden wij al deze dingen niet eens onder het oog zien? Er is al te veel reeds, dat ongezegd blijft. Als wij slechts niet bij de vragen blijven staan, zooals een wandelaar die door het mijmeren bij een wegwijzer de aangegeven richting vergeet. Ook ons, die in den chaos leven van deze groote overgangsjaren, waaruit een alge- meene vemieuwing zal moeten te voor- schijn komen, bedreigt dit risico van al te veel ons in een detail, in het persoonlijke en individueele, te verliezen. Wij dienen het leven groot te blijven zien, ja zelfs het leven in den dood. De natuur kent geen stilstand, al moge het soms zoo lijken; zij heeft enkel wisselende aspecten; de nor- male menschelijke blik is niet aangelegd op slechts twee dimensies, doch op drie dat wil zeggen op het onderscheiden van perspectief. Op den Paaschmorgen zochten de vrou- wen, die Christus na hadden gestaan, Hem, die niet waarlijk sterven kon, bij de dooden, totdat ook tot hen de boodschap komt: „Hij is hier niet!" Zoo dienen ook wij ons niet al te zeer in het Hier en het Nu te verliezen, doch voor- uit te zien in het verschiet, in het geloof, zooals De Genestet van Columbus zeide: „Dat ginds een wereld ligt!" Die wereld der toekomst zal zich slechts, zoo aan droom en gedachte zich de daad paart, volkomen kunnen verwezenlijken. DE STAKING IN ENfiELAND. Naar de Engelsche beriehtendienst vol gens een bericht uit Stockholm meldt, zijn de arbeidews van de scheepswerven te Bel fast in staking gegaan. Ook de haven- arbeiders hebben het werk neergelegd. Naar1 D.N.B. meldt, heeft de Britsche beriehtendienst bericht, dat de Britsche regeering een razzia heeft laten houden op het Londensche hoofdkwartier der Trotz- kisten, een sectie van de vierde internatio- nale. De Minister van Binnenlandsche Zaken zou opdracht tot deze actie hebben gegeven. Deze organisatie in kwestie wordt verondersteld de drijvende kracht te zijn van de stakingen in de grondstoffen- industrie, die aanleiding tot bezorgdheid geven. LUCHTAANVAL OP BOEKAREST. Het opperbevel van het Roemeensche leger deelt mede: In Centraal-Bessarabie en in het Noor den van Moldavie geen belangrijke opera- ties, Gisteren over dag viel een vrij groot aantal Anglo-Amerikaansche bommenwer pers de hoofdstad aan. Er ontstonden schade en verliezen aan mensehenlevens. Een groot aantal der vijandelijke vliegtui gen werd door de Duitsche en Roemeen sche jagers en door het luchtdoelgeschut neergeschoten. OP WEG NAAR DE GROOTE CRISIS. Rede van dr. Gobbels over den toestand. Rijksminister dr. Gobbels heeft Vrijdag- avond het woord gevoerd op eea groot appel van de BerlijnscCie Partijleiding, dat de Kreis- en OrtsgTuppenleiter alsmede de leiders der onderafdeelingen van de Nat.-Socialistische Arbeiders Pafrtij in een tradioneele Berlijnsche vergaderzaal ver- ■senigde. In zijn met krachtig applaus ontvangen en door herhaalde stormachtige betuigin- gen van instemming onderbroken rede over de politieke militaire situatie ver- klaarde dr. GdbbelsWa. ,,Wij hebben in I deze worsteling niet alleen overwinningen, «eh ook teegensla- gen te noteeren. W^ltoat.-Socialisten, zijn in dergelijke moeilijkMfcpn opgegroeid en zullen het derhalve ook het beste met ze klaarspelen. Juist in kritieke tijden komt het er op aan, dat de leiding" van een strijdecide gemeenschap zij het nu een beweging of eeh geheel vplk nooit van (naar grondbeginselen afwijkt, doch door alle gevaren, toevalligheden en tegenslagen van de krijgskansen heen het doel onwrik- baar in het oog houdt. Er bestaat voor ons in dezen strijd om onze levensrechten en om de levenssubstantie van ons volk maar 6en mogelijkheidde overwinning. Het is een feit, dat al te gemakkelijk vergeten wordt, zoo constateerde de minis ter onder aanhoudenden bijval, dat het Duitschland is gelukt, den ring te verbre- ken, dien de vijanden van Duitschland in 1939 om het Rijk hadden gelegd. Toen is de positie van Duitschland zeer gevaarlijk geweest en even heeft het er naar uitge- zien, alsof Duitschland's vijanden de om den hals van het Duitsche volk gelegde lus no? maar behoefden aan te halen. Dit ernstig gevaar zijn wij thans te boven ge- komen. De vijand staat ver voor de Duit sche grenzen". Overgaande op den militairen toestand wees de minister er op, dat het Oostelijke front slechts een gedeelte vormt van het geheele gebied der Duitsche oorlogvoering. Men kan derhalve de ontwikkeling in het Oosten slechts juist beoordeelen in samen- hang met andere belangrijke operatieve taken, welker oplossing in het kader van het totale Duitsche strategische plan ver- wacht kan worden. Even doorslaggevend als de Duitsche handhaving in het Oosten is, dat, wanneer de Engelschen en Ameri- kanen in het Westen een invasiepoging zouden ondernemen, zij met bebloede kop- pen worden afgeslagen. Daarin kan het keerpunt van dezen oorlog liggen. Wan neer de vijand in dit opzicht zich nog aan illusies overgeeft, dan is reeds het voor beeld van Cassino geschikt om hem een zeer kwade ontnuchtering te bereiden en wanneer de Engelschen en Amerikanen zich met de hoop blijven vleien, dat het Duitsche jachtwapen niet meer aanwezig is, dan hebben zij reeds thans in toene- menden omvang het tegendeel van deze illusie -beleefd. Zonder twijfel zouden zij bij een invasie op alle gebieden op Duit sche reserves stuitem, van welker omvang zij zich taans blijkbaar, althans naar hun uitlatingen te oordeelen, geen of slechts een onvoldoende voorstelling kunnen ma-ken. Onder stormachtige instemming van de vergadering betoogde de minister, dat hij er vast van overtuigd is, dat, wanneer in het Westen de groote beslissing rijpt, de Duitsche oorlogsleiding dien toestand sou- verein zal weten te overwinnen. Met enorme schreden gaan wij thans in de poli tieke en mihtaire ontwikkeling van den oorlog naar de groote crisis toe. Die-cri sis heeft echter voor een politick geschool- den mensch evenmin iets schrikachtigs. als voor een bekwamen arts de crisis in een ziekteverloop. Met hetzelfde vertrouwen en dezelfde zelfverzekerdheid, die zijn andere uiteen- zettingen kenmerkten, behandelde spr. ten- slotte ook het vraagstuk van den lucht- oorlog. De ervaring heeft geleerd, dat men (net met inspanning van alle krach- ten ook met de moeilijkste problemen van den luchtoorlog kan klaarspelen. Zelfs de Duitsche wapenproductie hebben de En gelschen en Amdrikanen niet essentieel vermogen te stored. De uiteenzettingen van den minister werden door de vergadering met den Arachtigsten bijval ontvangen, een bijval, die zich voortzette, toen spr. met woor- den van de grootste erkentelijkheid hulde bracht aan de voortreffelijke houding der bevolking in de gebieden van den lucht- oorlog. OngescLaokt en zonder te wanke- len, heeft onder hen ook de Rijkshoofdstad alle beproevingen die met de vijandelijke luchtterreur gepaard gingen en alle moei- lijktieden verdragen, Ik zelf, aldus dr. Gobbels, ga er trotsch op, in dezen moei- lijken tijd aan het hoofd van deze dappere stad te staan. Tenslotte verklaarde hij, dat evenals de bevolking van de Rijkshoofdstad, zoo ook het geheele Duitsche volk eensgezind is in den wil, de vijandelijke terreur manhaftig te trotseeren en de beproevingen van dezen strijd door een weldra weer op Duitsch land overgaand initiatief zegeviereod te boven te komen. SJlchar Het SS-Ersatz-Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag, deelt mede De uitkeeringen voor levensonderhoud aan familieieden van vrijwilligers bij boven- genoemde formaties zijn belangrijk ver- hoogd. Aan echtgenooten van gehuwden, die een inkomen hebben tot een bedrag van 200 per maand, wordt voor onderhoud f 80 per maand uitgekeerd. Bovendien voor ieder kind tot 16 jaar 28 per maand. Verder vergoeding van huishuur voor het voile huurbedrag. De uitkeering wordt bij een aantal van b.v. drie kinderen beneden 16 jaar dan als volgt: echtgenoote per maand f 80, 3 kin deren a 28 p. m. /84, huur geschat per maand f 25 of eventueel hooger per maand 189. Bovendien worden de verzekeringen ver- goed voor het voile te betalen premie- bedrag. De uit te keeren totale vergoeding mag echter niet meer bedragen dan IV2 maal de vroegere netto-verdiensten. Voor kinderen tot 16 jaar buitenshuis ver- blijvend, wordt een vergoeding verstrekt van f 42 per maand per kind. Voor kinderen boven de 16 jaar, voor zoover hun opvoeding nog niet voltooid is, wordt een uitkeering verstrekt van 35 per maand per kind. Bovendien genieten de gezinsleden der vrijwilligers extra levensmiddelentoeslag, kolentoeslag, enz. Bij grootere inkomens worden naar ver- houding grootere bedragen voor familie- onderhoua uitgekeerd. In enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uitkeering worden toegestaan (geboorte, sterfgevai, ziekte enz.). Ongefauwden kunnen ontvangen (.even tueel voor de ouders) een bijdrage in het onderhoud ten bedrage van 45 per maand. De ongehuwde vrijwilligers kunnen over dit bedrag persoonlijk vnjelijk beschikken. Zij kunnen het dus doen uitbetalen als on- derstand aan hun ouders, kunnen het ech ter ook bijv. op een eigen bankrekening gestort krijgen, naar keuze. Deze bijdrage in het onderhoud of ter eigen beschikking wordt in alle gevallen toegestaan. In plaats van deze-bijdrage in het onder houd wordt voor zoover de vrijwilliger voor het grootste gedeelte in het onderhoud van zijn ouders had te voorzien, kostwinners- vergoeding uitgekeerd en wel bij een ouder tot 70 per maand, bij beide ouders tot J 115 per maand. Bovendien kan in bijzondere gevallen een huurtoeslag worden verleend. Buiten de bovengenoemde gezins- en andere uitkeeringen ontvangt de vrijwilli ger zijn soldij, vrije voeding, kleeding enz. Alle verdere inichtingen zijn verkrijgbaar en aanmeidingen kunnen geschieden bij het Ersatz-Kominando, Niederlande, Korte Vij verberg 5, Den Haag en Nebenstelle Amsterdam, Dam 4, Nebenstelle Heerlen, Saroleastraat 25, Nebenstelle Groningen, Heerenstr. 46, Nebenstelle Enschede, Hengeloschestr. 30, Nebenstelle Alkmaar, Dangestraat 56, alwaar voor de eerstdaags te houden keu- ringen eveneens gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijgbaar zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die om bijzondere redenen in Neder land moeten blijven, dienst kunnen nemen bij het SS-Wachtbataillon Amersfoort, of bij den Landstorm Nederland, waarvoor alle bovengenoemde uitkeeringen, levens middelentoeslag en alle andere voordeelen eveneens gelden. Zij, die Lusschen den leeftijd van 1835 jaai zijn en aanmeklingspliehtig zijn voor den arDeidsinzet, kunnen zich eveneens aan bovengenoemde adressen persoonlijk of schriftelijk aanmelden en worden tijdens hun verbintenis bij bovengenoemde onder- deelen vrijgesteld van den arbeidsinzet. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen; zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Aangezien reeds is gebleken, dat onbe- voegden misbruik hebben gemaakt van politiebevoegdheid, zgn. in ver band met de Landwacht, wijs lk er nogmaals op, dat de Landwacht in dienst altijd kenbaar is aan den rooden armband met 't op- schrift Landwacht" en bovendien zich kan legitimeeren door - het roode legiti- matiebewijs van de Landwacht Neder land. De burgerij is dus in geenerlei opzicht verplicht gevolg te geven aan bevelen van personen, die zich als Landwachters uit- geven en die genoemde kenteekenen niet dragen of kunnen toonen. Integendeel men wordt verzocht dergelijke voorvallen aanstonds bij de bevoegde Landwacht- instanties te melden, zoodat daartegen onmiddellijk kan worden opgetreden. Gewestelijk Kommandeur voor Zuid-Uolland en Zeeland. LUIT.iGEN. DITTMAR OVER DEN STRIJD. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Luitenant-generaal Dittmar, de bekende militaire spreker van den Duitschen om- roep, heeft Dinsdagavond een zeer opmer- kelijk overzicht over den oorlogstoestand in het Oosten gegeven. Hij zeide, dat de ge vechten in het Zuidelijke deel van het front door een nieuwe tactiek van de bolsjewis ten een ander aanzien hebben gekregen. In plaats van de versnipperde oftensieve stoo- ten hebben de bolsjewisten sedert begin Maart den gelijktijdigen aanval met sterke pantserstrijdkrachten op verscheidene plaatsen gesteld. Generaal Dittmar zeide o.a., dat het op- treden van den vijand na zijn eerste diepe penetraties onmiskentaaar in de eerste plaats gedicteerd werd door een meedoo- genloozen drang naar terreinwinst, natuur- lijk in zoodanige richting als hem in opera- tief opzicht het voordeeligst moest sehij- nen. Hij trachtte daarbij de principes, welke gelden voor een inhalende achtervolging, zoo uitgebreid mogelijk toe te passen. De terreinwinst krijgt namelijk eerst haar voile beteekenis wanneer door samenwer king van deorgesiepelde en dcorgebroken strijdkrachten de omsingeling van krach tige deelen van de vijandelijke strijdmacht tot stand komt. AFSOHEID VAN VRIJWILLIGERS. Tcespraketi van Mussert en Rauter. Mussert en SS-Obergruppeafuhrer und General der Polizei Rauter hebben Vrijdag- middag wederom afscheid genomen van een aantal vrijwilligers. Een deel hunner zal na de vooropleiding aan den strijd aan het Oostfront gaan deelaemen, een ander deel zal worden opgenomen in den Land storm om zoo noodig Europa's Westgrens te helpen verdedigen. Mussert sprak de vertrekkenden op har- telijke wijze toe en zeide dat een jomgeman op het oogenblik niets beters kon doen dan soldaat worden. Dit advies spruit niet voort uit een zeker militairisme, doch uit de overtuiging, dat dit de eenige weg is waarop land en volk uit den put kunnen worden geholpeci. De vijf-dagen-oorlog in 1940 was een historisch schandaal. De nationaal-socialisten hebben dien echter nimmer gewild. Thans bevinden we ons op een keerpunt in het leven van ons volk. We moeten ons bekennen tot Europa en tot het gemeene- best Van Germaansche volkeren. Daar waar Europa belaagd wordt, moeten Euro- pa's soldaten staan. Velen beseffen dat nog niet, doch eens Wederom zijn hon- derden Nederland- sche vrijwilligers dezer dagen van uit Den Haag naar het Oostelijk front vertrokken. De vrijwilligers onder- weg naar het sta tion. (C.N.F./Meijer Pax s) zal het Nederlandsche volk de thans ver- trekkende pioniers dankbaar zijn, omdat Ciet met en deor hen is herrezen. Spr. drukte den mannen tenslotte op het hart goede soldaten te worden en zich hun voorgangers waardig te toonen. Nadat een muziekcorps het Wilhelmus had gespeeld, sprak S.S.-Obergruppen- fiihrer Rauter in ongeveer gelijken geest. Hij herinnerde aan het voorbeeld, dat de vermoorde generaal Seyffardt heeft ge steld. Hij hief de geuzenvlag opnieuw. Te zijner eere werd een regiment van de pant- sergrenadierdivisie Nederland naar hem genoemd. Spr. wees er op, dat Nederland eenige generaties lang geen oorlog meer heeft ge kend. Het militaire handwerk hebben de Nederlanders daardoor verleerd. Spr. hoopte echter dat het goede Germaansche bloed zich niet zou verlooehenen en de mannen in den zwaren recrutentijd, die hun wacht, het bewijs zouden leveren dat zij zichzelf kunnen overwinnen. Tot slot wenschte hij husi veel wapengeluk en een behouden terugkeer ih het vaderland. Met den groet aan den Fiihrer en het spelen van de Duitsche volksliederen werd de bijeenkomst besloten. VOOR DUITSC1HERS TER KENNISNEMING. De Commissaris-Generaal voor de Open- bare Veiligheid en Hoogere SS en Politie- leider maakt bekend: Ingevolge de verordening van den Rijks- commissaris voor het bezette Nederland sche gebied betreffende de registratie der Duitscfaers zijn alle in Nederland woon- achtige Duitscfaers verplicht zich bij het voor hun woonplaats bevoegde registratie- bureau, aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijks- duitschers ten gevolge van onbekendheid met deze verordening in het bijzonder bij verhuizing binnen Nederland en naar het buitenland de bepalingen dezer verorde ning niet naleven. Ik roep derhalve alle tot aanmelding gehouden personen, onder verwijzing naar de bij de verordening be- dreigde straffen, op zich bij het bureau van den politie-officier bij den gevolmach- tigde van den Rijkscommissaris voor de provincie faunner woonplaats bij vestiging uit het buitenland, bij verhuizing binnen Nederland en bij vertrek naar het buiten land schriftelijk of mondeling aan te melden. Deze vepplichting geldt ook voor per sonen, die tot het Duitsche volk behoo- ren, maar in het onzekere zijn betreffende hun natkmaliteit of als statenloos worden aangemerkt. De verplichting tot aanmel ding geldt eveneens voor Duitschers uic het vroegere Oostenrijk, voor Sudetenduit- schers en voor Volksduitschers uit de Oostgebieden. De verplichting tot aanmelding bestaac ook voor fnet geval, dat personen ter ver- vulling van hun dienstplicht voor de weer macht worden opgeroepen- Bij minderjarigen is de wettelijke ver- tegenwoordiger, eveneens wanneer hij zelf geen Duitscher is, voor de nakoming van deze verplichting tot aanmelding verant- woordelijk. Ahnmelding kan mede geschieden bij de hulpregistratiebureaux bij de ,,Ortsgrup- pen der NSDAP SS-Obergruppenfuhrer und General der Polizei, get. RAUTER. OOSTLAND ROEPT! Stadsjongens stadsmeisjes, oQ_k voor jullie is plaats in den Germaanschen Land- dienst in West-Pruisen. Trekt er op uit en ziet meer van ons werelddeel. Leerr daar het boeren-handwerk, strijdt mee in den grooten productieslag voor ons Nieuwe Europa. Duizenden hectaren vruchtbare grond liggen te wacfaten on rappe, stoere handen. Door jullie arbeid :a het Oosten help je mede de voedselpositie, ook van Nederland, te verzekeren. Als je goed ge- zond bent en kunt wesken, zul je daar boer of boerin kunnen worden. Meld je aan bij den Germaanschen Landdienst, Koningslaan 9, Utrecht. GecQnstateerd kan worden, dat deze be kroning hunner doorbraken den bolsjewis ten tot nu toe ontzegd is gebleven. Onge- twijfeld waren de vooruitzichten om tot groote successen te komen, vooral in het Zuiden tusschen de kust van de Zwarte Zee en de Zuidelijke flank van het penetratie- gebied voor de bolsjewisten bijzonder groot. Hier heeft de succesrijke tegenstand van den versperringsgrendel, die van den be- nedenloop van de Oekrainsche Boeg tot aan den Dnjestr en de Proeth loopt, evenzeer tot een voorloopige ontspanning van den toestand bijgedragen als het besluit zich tijdig los te maken van den benedenloop van de Boeg en door uitwijken naar het Westen de bedreigde flank te verkorten. Overigens wijst het succesrijke optreden, voornamelijk van Roemeensche formaties- aan den middenlocp van de Proeth, vooral ten Noord-Oosten van Jassy, er op. dat thans ook strijdkrachten beschikbaar Zijn om de vijandelijke stootwiggen, die hier het vers! naar het Westen zijn doongedrongen, te remmen. De uitgestrekte Noordelijke penetratie- plek die in fedte het gebied tusschen de Opgepast! Bij het z.g. ,,gasdraaien" van een auto meent men het vergiftigingsgevaar te kun nen ontgaan door het aansteken van het gas. Lang voor het gas een zoodanige samenstelling faeeft, dat het brandbaar is, ontwijkt ecfater reeds het giftige kool- monoxyde en ook, indien later de vlam mocht dooven, door verminderde kwaliteit van het gas, en dit niet direct opgemerkt wordt, is het gevaar wederom aanwezig. Er zijn evenwel werkzaamheden aan gasgeneratoren, zooals het dooven der vuren, die in verband met verduisterings- voorschriften bij donker niet in de buiten- lucht kunnen geschieden. Het is in zulke gevallen niet voldoende, dat het betreffen de werklokaal goed geventileerd wordt. De bij deze werkzaamheden in het lokaal aan- wezige personen dienen de beschikking te hebben over gasmaskers met verscfae- luchttoevoer, bijv. bet hier te lande ver- vaardigde Van der Grintenmasker. Filter- maskers (met een patroon), die een be- scherming .geyen in de lucht met hoogstens 2 a 3 koolmonoxyde, zijn in deze om- standigheden niet betrouwbaar. Een betere oplossing is nog, dat men een dubbel stel generatorer, (z.g. gasdolly's) heeft, zoodat 's avonds de nog brandende toestellen niet leeggehaald behoeven te worden. Dit leeg- halen geschiedt dan den volgenden dag, als geen gas meer ontwikkeld wordt. Het doorpoken van den generator geschiedt meestal in de buitenlucht, doch dan dik- wijls zoodanig, dat de betrokken arbeider zicfa met het gezicht boven het geopende brandstofreservoir bevindt, direct in den giftigen uit den generator ontwijkenden walm. Ook bij deze werkzaamheden is groote voorzichtigheid geboden. Verder zorge men er voor, dat in auto's en cabines een behoorlijke ventilatie wordt onderhouden en dat geen gassen uit het carter door pedaalopeningen e.d. in den wagen kunnen komen. Doet zich een geval van gasvergiftiging voor, dan brenge met het slachtoffer zoo spoedig mogelijk in zuivere lucht, adders is de kans groot, dat de dood intreed... Men zorge, dat de betrokkene niet kan afkoelen en dekke hem daarom toe met een deken of een overjas en late hem niet loopen of fietsen. Is hij bewusteloos en haalt hij geen adem meer, dan moet on- verwijld kunstmatige ademhaling worden toegepast, liefst onder toediening van zuur- stof, waaraan koolzuur is toegevoegd. Het toedienen van melk moet worden ontraden. Bewusteloozen geve men in geen geval te drinken. Uiteraard moet zoo spoedig mogelijk medische hulp worden ingeroepen. Ten slotte zij er aan herinnerd, dat het verboden is: 1. motorrijtuigen met gasgeneratoren in eenig werklokaal aan te zetten, op te sto'ken of te beproeven, tenzij de gene- ratorgassen door een leiding volledig worden afgevoerd; 2. motorrijtuigen met gasgeneratoren in de garage te plaatsen, voordat het vuur in den generator is gedoofd of uitgehaald, tenzij de generatorgassen volledig worden afgevoerd. brongebieden van Boeg en Proeth en den Zuidelijken rand van de Pripet-moerassen omvat, heeft zich in de afgeloopen weken uitgebreid tot het gebied van Oost-Galicie, zooals de in de weermachtsberichten ge noemde gevechtsplaatsen om Stanislau en Tarnopol aantoonen. Wanneer verder Bro dy en Kowel als brandpunten van de ge vechten genoemd worden, dan wijst dit er op, dat de bolsjewisten niet slechts naar het Westen, langs den Noordrand van de Karpaten, doch ook in Noord-Westelijke richting terrein trachten te winnen. Verder moet bijzondere beteekenis ge- hecht worden aan het vaste standhouden op bepaalde belangrijke verkeerspunten. De dappere verdediging van de geimprovi- seerde vestingen Tarnopol en Kowel kan buitengewoon nut afwerpen in verband met de versperring van de ravitailleerimgs- wegen, die daar samenkomen. Het is op het oogenblik nog in het ge heel niet bekend waar de Duitsche leiding het vijandelijke groote offensief definitief denkt te remmen. Zeker schijnt dat de mogelijkheden voor een succesrijken af- weer beter worden, hoe meer de scheidende en versperrende werking van den Karpa- tenmuur merkbaar wordt. Het feit, dat ten Noorden van Czernowitz in een reeds be langrijk meer geaccidenteerd terrein nog sterke Duitsche strijdkrachten vechten, doet vermoeden, dat zich hier reeds be paalde terreingesteldheden merkbaar ma ken, die een sterker evenwicht van de wederzijdsche gevechtskracht met zich heb ben gebracht. Men zal bijzondere aandacht moeten schenken aan de verdere ontwikke ling van de gevechten in dezen sector.1 De hier strijdende Duitsche troepen plaatsen zich als een golfbreker voor de pas in het militaire gezichtsveld gekomen Boekowina en het Hongaarsche Zevenburgen, dat men intusschen in mildtair opzicht veel bruik- baarder heeft kunnen maken. Wat de gebeurtenissen in het Zuidelijke deel van het Oostelijke front betreft mag niet over het hoofd worden gezien, dat in het midden de gevechtszone vrijwel onver- anderd is gebleven en dat ook de stellingen, die in het Nooiden na de voltooide distan- tieeringsbewegingen werden betrokken, een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1