TERNEUZENSCHE COURANT Buiteniana Distributienieuws Kerknieuws Predikbeurten Sport No. 10.597 DINSDAG 4 APRIL 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Zware strijd in het Zuiden van het Oostelijk front. HEVIGE LUOHTSLAG BOVEN DE ALPEN. Verhooging uitkeering aan familieleden van vrijwilligers bij de Waffen S.S. (Wiking), S.S, Wachtbataillon en Landstorm Nederland. TERNEUZEN, 4 APRIL 1944. Bekendmaking Landwacht Nederland. D£ SLUIPENDE DOOD. I „Wat is de )lKampbrief"? I: A A VERSCHIJNX IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Direct eur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. ILARTE - Terneuzen - Tel. 2298 De Rotterdamsche productieslag 1944 is weer in vollen gang. Op eenige terreinen in het Zuiden der stad is men thans bezig met het pianten van uien en het poten van aard- appelen. (C.N.F./Hof Pax s) Het opperbevel der weermacht maakte Maandag oekend: Ten VVesten van Otsjakof werden pogin- gen van den vijand om over te steken ver- ljdeid, ten Westen van Beresowka werden vrij sterke aanvallen der boisjewisten af- geslagen. In een' penetratieplek zijn nog zware gevechten aan den gang. Tusschen Dnjestr en Proetn en in het gebied van Czernowitz, ten Noorden van den Dnjestr, duren de zware gevechten voort. Bij Stanislau wierpen Hongaarsche troepen vijandelijke strijdkrachten in een tegenaanvai terug. Het garnizoen van Tar- nopoi heeft verder stand gehouden tegen- over uiterst zware vijandelijke aanvallen en tien vijandelijke tanks vernield. Daarbij heeft zich luitenant Hoepf^ batterij-com- candant van een brigade stormgeschut, on- derscheiden door bijzondere dapperheid. Herhaalde aanvallen der boisjewisten op de stad Kowel mislukten door den vastbe- raden tegenstand der verdedigers. In het gebied ten Noorden van de stad hebben onze troepen verscheiden belangrijke heu- velstellingen ingenomen. In de gevechten der laatsie dagen hebben zich hier de StS- Obersturmfuhrer Nikolussilek, compagnies- commandant van een pantserregiment en de Obergefreite Pollack van den stat van een regiment grenadiers bijzonder onder- scheiden. Tusschen den Dnjepr en Tsjaussy heb ben de onder bevel van generaal der inf'an- terie von Tippelskirch en generaal der ar- tillerie Martmek staande troepen in zware gevechten van zeven dagen doorbraak- pogingen van 17 vijandelijke divisies inl'an- tene, een gemotoriseerde en twee pantser- brigades verijdeld en daarmede een schitte- rend afweersucces behaald. De boisjewis ten leden uiterst zware, bloedige vernezen. Bij deze gevechten heeft zich de Silezische 18de paniser-grenadiersdivisie onder bevel van generaai-majoor Zutavern bijzonder onderscheiden. Ten Zuiden van Pleskau vielen de boisje wisten opnieuw aan met versch aangevoer- de divisies en met steun van talrjjke tanks en slagvliegers. Zij werden met zware, bloedige veriiezen algeslagen en verloren 57 tanas. Slag- en gevechtsvliegers hebben met bijzonder succes de afweergevechten van het leger gesteund. Alleen in dit ge bied werden 32 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten, twee andere door aiweer- geschut vernield. Bewakingsvaar tuigen der marine hebben in de Finsche Golf weder- om zes bolsjewistische bommenwerpers neergeschoten. In Italie zijn ook gisteren geen gevechts- handelingen van beteekenis voorgenomen. Bij een aanval van Amerikaansene bom menwerpers op plaatsen in Zuid-Oost- Duitschland werden bij felle luchtgevechten 54 vijandelijke vliegtuigen, waarvan 50 viermotorige bommenwerpers, vernietigd. In Steyr is schade ontstaan. BERLIJNSOHE VERWACHTINGEN OVER ROMENDE GEBEURTENISSEN. Onder den indruk van de gebeurtenissen op het oorlogsterrein en in verband met de aigemeene toespitsing van den militairen toestand verwacht men, volgens den corres pondent van de De Telegr. te Berlijn, in politieke kringen in de RijKshoofdstad, dat, zooal niet een ontknooping dan toch een evenement voor de deur staat, hetwelk aan de toenemende spanning een einde zal maken en wellicht het begin van een nieuwe phase in de oorlogvoering zou in- luiden. Ook Rijksminister dr. Goebbels kondigt in het tijdschrift „Das Reich", een ontwikkeling aan, welke met deze verwach- tingen overeenstemt. De minister van Propaganda wijs't er in zijn artikel onder het opschrift ,,De Euro- peesche narcose" op, dat de volken van Europa op het oogenblik nog niet in staat z(jn het gevaar van het bolsjewisme in zijn vollen omvang te herkennen, maar dat een groote crisis Europa met reuzenschreden nadert, een crisis van militairen en politie- ken aard, die de Europeesche volken zal wakkerschudden. De Rijksminister verklaart, dat het Avondland in groot gevaar verkeert en dat weldra de oorlog in een stadium zal zijn getreden, waarin iedere overwinning der Sovjet-Russen niet alleen een schokkenden invloed zal hebben op de houding der Euro peesche volken, doch zelfs op de opvattin- gen der Anglo-Amerikanen betreffende hun oorlogsdoel. In dat stadium zal vol gens dr. Goebbels de crisis haar hoogtepunt bereiken, doch tegelijkertijd zal dan de kracht voorhanden zijn om haar af te wen- den, waardoor het continent voor een nieuw begin zal komen te staan. In alle staten van het vasteland zal dan een groote reveille plaats grijpen en het gemeensehap- pelijk gevaar, aldus besluit de minister z\jn beschouwing, zal een gemeenschappelijken continentalen wil voortbrengen, welke het begin van de redding zal zijn. Welke gebeurtenis de uiterlijke aanlei- ding voor deze crisis zal zijn, laat dr. Goebbels in het midden, maar klaarblijke- lijk zinspeelt hij niet alleen op een vergel- dingsactie der Duitsche strijdkrachten, doch veeleer op een spontane inschakeling aller continental volken in het anti-bolsjewisti- sche front. Reeds heeft Hongarije onder de bedreiging van den Sovjet-Kussischen op- marsch het voorbeeld gegeven, hetwelk voor een dergelijke ontwikkeling richting- gevend zou kunnen zijn. Een wending verwacht. De verscherping van de situatie in het Oosten heeft ook anderen Duitschen woord- voerders aanleiding gegeven tot verklarin- gen, waaruit wel is waar evenmin de aard kan worden afgeleid der verwachte gebeur tenissen, maar die toch overeenstemmend tot de conclusie komen, dat weldra in het Oosten een wending zal intreden. Onlangs verklaarde de plaatsvervangende Rijks- perschef Sundermann, dat binnen afzien- baren tijd den oprukkenden Sovjet-Russen een ,,tot hier toe en niet verder" zal wor den toegeroepen en ook dr. Franck, de gou- verneur-generaal van het voormalige Polen, heeft naar aanleiding van het binnendrin- gen van Sovjet-Russische troepen in het Oostelijke gebied van 't gouvernement- generaal tijdens een rede te Krakau de these verkondigd, dat de Duitschers in het ontruimde gebied van zijn machtsbereik den op het veld staanden oogst zullen bin- nenhalen. Met -deze uitlating geeft dr. Franck te kennen, dat zijns inziens nog in het verlcop van dezen zomer een Duitsche tegenactie zal worden ondernomen, en het initiatief weer in handen der Duitsche legerleiding zal overgaan. In denzelfden zin formuleerde ook de militaire spreker in de Wilhelmstrasse zijn meening, toen hij verklaarde, dat Duitsch- land in weerwil van den twijfel in het bui- tenland zeer wel in staat zou zijn de Sov jet-Russen te verslaan en zich een weg naar Moskou te banen, indien het zijn troe pen uit het Westen naar het Oosten wilde dirigeeren en al zijn krachten op dit doel zou concentreeren. In militaire kringen te Berlin is men er van overtuigd, dat de roode legerleiding niets liever zou zien dan dat de Duitsche generale staf zijn reserves naar het Oosten zou werpen, hetgeen on- vermijdelijk ten gevolge zou hebben, dat de kusten van West-Europa voor een beslis- sende invasie van Anglo-Amerikaansche strijdkrachten zouden worden geopend. Het doel der Duitsche legerleiding is het volgens den genoemden woordvoerder, deze Sovjet-Russische plannen te verijdelen en het initiatief in de aigemeene Europeesche situatie in handen te houden. DE SOVJET-RUSSISCHE OPERATIES TEGEN ROEMENIE. Met eenigen ophef heeft de radiozender te Moskou Zondagavond gewag gemaakt van het feit, dat Sovjet-Russische troepen op verscheidene plaatsen de Proeth zijn overgestoken en den strijd thans op Roe- meensch gebied voortzetten, schrijft een correspondent van De Telegr. uit Berlijn. Op welke punten z(j den overgang over de grensrivier hebben geforceerd geven de -Sovjet-Russen niet aan. De Duitsche mili taire berichten van verleden week Vrijdag meldden daarentegen reeds dat de vijand dagen geleden al de Proeth had bereikt en zoowel ten Zuidwesten van Belzy als ten Noorden van Jassy smalle bruggenhoofden ■op Roemeensch gebied had weten te vor- men, die intusschen onder den druk van de Roemeensche aanvallen in omvang waren beperkt. Intusschen zijn klaarblijkelijk ook de troepen van maarschalk Sjoekof in het gebied van Czernowitz tot de Roemeensche grens doorgedrongen. Terwijl de Proeth de Westelijke grens van Roemenie beschermt en de buiten haar oevers getreden rivier zelf alsmede de tamelijk hooge heuvelruggen op haar Wes- telijken oever een natuurlijke hindernis van beteekenis vormen, stroomen de Proeth, de Sereth en haar zijrivieren in het Noorden van Roemenie, in dezelfde richting als de voorhoede van maarschalk Sjoekof's leger zich voorwaarts beweegt. Deze omstandig- heid zal de roode legerleiding er zonder twijfel toe bewegen haar opmarsch in Noord-Zuidelijke richting te ontwikkelen. Een voortzetting van het Sovjet-Russische offensief naar het Westen lijkt daaren tegen onwaarschijnlijker, omdat de Kar- pathen een sterke barriere vormen en de bergpassen een gunstige gelegenheid bieden om op deze linie een verdedigingsfront op te richten. Aan den anderen kant zal de geografische structuur van het landschap de Duitsch-Roemeensche leiding in staat stellen haar strijdkrachten voornamelijk in de Boekowina en Noord-Roemenie tusschen de Karpathen en de Proeth te concentree ren. Ofschoon dus het betreden van Roe meensch gebied door Sovjet-Russische troe pen voorloopig nog niet veel te beteekenen heeft, schijnt Moskou het psychologisch oogenblik er voor gekomen te houden om %een poging te ondernemen, welke klaar blijkelijk ten doel heeft in de harten van het Roemeensche volk twijfel en twee- dracht te zaaien. Molotof, de Sovjet-Rus sische volkscommissaris voor Buitenland- sche Aangelegenheden heeft n.l. Zondag avond door de radio naar aanleiding van het overschrijden van de Proeth door Sov jet-Russische troepen een verklaring afge- legd, dat deze operatie uitsluitend op grond van militaire overwegingen en met zuiver militaire bedoelingen wordt uitgevoerd. Maar dat de Sovjet-Unie niet beoogt Roe meensch gebied te annexeeren of zich in de binnenlandsche aangelegenheden en in het bijzonder in de sociale structuur van Roe menie te mengen. In militaire en politieke kringen te Berlijn is men er evenwel van overtuigd, dat noch de ervaringen van het verleden en de voorbeelden van andere lan- den, noch de aanvankelijke successen der Sovjet-Russen aan de grenzen in staat zul len zijn, Roemenie te misleiden en dat der- halve ook de verklaring van Molotof de Roemeensche regeering en het Roemeen sche leger niet zullen doen afdwalen van den eenmaal ingeslagen weg. Boven het Zuidelijke gebied voor de Alpen en boven het gebergte zelf zijn, naar het D.N.B. verneemt in de ochtend- uren van Zondag hevige luchtgevechten tusschen formaties Duitsche jagers en jachtkruisers en naderende formaties Amerikaansche bommenwerpers en hun cuitengewoon krachtige bescherming door jagers, gevoerd. Reeds op weg naar DuitscCihland, werden de bommenwerpers door dichte zwermein Duitsche jagers aan- gevallen. Zij leden tusschen de Adriatische Zee en de Alpen hun eerste zware veriie zen. De Duitsche jagers schijnen zich daarbij in het bijzonder- geconcentreerd te hebben op de bommenwerpers, daar zich onder de neergeschoten vliegtuigen hoofd- zakelijk viermotorige Boeing- en Diberator- toestellen bevinden. Toen zij verder in het gebied van de Zuidoostelijke Alpen doordromgen, stieten de op groote hoogte vliegende Amerikaansche bommenwerpers op nieuwe formaties Duitsche jagers en jachtkruisers, zoodat de luchtslag boven het hooggebergte werd voortgezet. De bommenwerpers waren herhaaldelijk ge- dwongen in de wolken uit te wijken, doch ook hierdoor konden, zoover tot dusver valt te overzien, zeer gevoelige veriiezen niet vermeden worden. MOTIE VAN VERTROUWEN VOOR CHUROHIEL. Het Lagerhuis heeft Donderdag met 425 tegen 23 stemmen het vertrouwen in de regeering uitgesproken. Mevr. Cazalet-Keir (conservatiefdie het amendement op de Onderwijswet had ingediend, dat tot de nederlaag der regee ring heeft geleid, verklaarde, tegen haar eigen voorstel te stemmen om den nadruk te leggen op haar „onbeperkte vertrouwen in den minister-president". t KRACHTIG OPTREDEN TEGEN STAKERS IN ENGELAND. D.N.B. meldt, dat volgens een bericht in de ,,Nya Dagligt Allehanda" treedt de En- gelsche regeering zeer energiek op tegen de 20.000 stakende leerling-bankwerkers en leerling-scheepmakers in het gebied van Tyne, Clyde en Yorkshire. De leerlingen, die in staking zijn gegaan, zijn onmiddellijk opgeroepen voor een medisch onderzoek voor het leger of de kolenmijnen. Sleohts degenen, die onmiddellijk het werk hervat- ten, blijven ongestraft. TALRIJKE INUNDATIES IN BEHGIE. Het Atlantische bolwerk een landtong tusschen twee zeeen. Zonder dat daar naar buiten iets van bleek, is er in de vroege ochtenduren van 1 Februari j.l. aan het Westelijke front een nieuwe bondgenoot van de Duitsche legers aangetreden, een bondgenoot, die in de krijgsgeschiedenis tot dusver steeds een tegenstander van Duitschland is geweest. Dinsdag 1 Februari 1944 om 8 uur des och- tends werd langs heel de Belgische kust het korte bevel gegeven: ,,Sluit de sluizen." Dit bevel was binnen enkele oogenblikken opgevolgd en sindsdien loopen uitgestrekte Het SS-Ersatz-Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag, deelt mede: De uitkeeringen voor levensonderhoud aan familieleden van vrijwilligers bij boven- genoemde formaties zijn belangrijk ver- hoogd. Aan echtgenooten van gehuwden, die een inkomen hebben tot een bedrag van 200 per maand, wordt voor onderhoud f 80 per maand uitgekeerd. Bovendien voor ieder kind tot 16 jaar 28 per maand. Verder vergoeding van huishuur voor het voile huur bedrag. Be uitkeering wordt bij een aantal van b.v. drie kinderen beneden 16 jaar dan als volgt: echtgenoote per maand 80, 3 kin deren a 28 p. m. 84, huur geschat per maand 25 of eventueel hooger per maand f 189. Bovendien worden de verzekeringen ver- goed voor het voile te betalen premie- bed rag. De uit te keeren totale vergoeding mag echter niet meer bedragen dan IV2 maal de vroegere netto-verdiensten. Voor kinderen tot 16 jaar buitenshuis ver- blijvend, wordt een vergoeding verstrekt van f 4-2 per maand per kind. Voor kinderen boven de 16 jaar, voor zoover hun opvoeding nog niet voltooid is, wordt een uitkeering verstrekt van f 35 per maand per kind. Bovendien genieten de gezinsleden der vrijwilligers extra levensmiddelentoeslag, kolentoeslag, enz. Bij grootere inkomens worden naar ver- houding grootere bedragen voor familie- onderhoud uitgekeerd. In enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uitkeering worden toegestaan (geboorte, sterfgeval, ziekte enz.). Ongehuwden kunnen ontvangen (even tueel voor de ouders) een bijdrage in het onderhoud ten bedrage van 45 per maand. De ongehuwde vrijwilligers kunnen over dit bedrag persoonlijk vrijelijk beschikken. Zij kunnen het dus doen uitbetalen als un derstand aan hun ouders, kunnen het ech ter ook bijv. op een eigen bankrekening gestort krijgen, naar keuze. Deze bijdrage in het onderhoud of ter eigen beschikking wordt in alle gevallen toegestaan. In plaats van deze bijdrage in het onder houd wordt voor zoover de vrijwilliger voor het grootste gedeelte in het onderhoud van zijn ouders had te voorzien, kostwinners- vergoeding uitgekeerd en wel bij een ouder tot 70 per maand, bij beide ouders tot J 115 per maand. Bovendien kan in bijzondere gevallen een huurtoeslag worden verleend. Buiten de bovetngenoemde gezins- en andere uitkeeringen ontvangt de vrijwilli ger zijn soldij, vrije voeding, kleeding enz. Alle verdere inichtingen zijn verkrijgbaar en aanmeldingen kunnen geschieden bij het Ersatz-Kommando Niederlande, Korte Vij verberg 5, Den Haag en Nebenstelle Amsterdam, Dam 4, Nebenstelle Heerlen, Saroleastraat 25, Nebenstelle Groningen, Heerenstr. 46," Nebenstelle Enschede, Hengeloschestr. 30, Nebenstelle Alkmaar, Langestraat 56, alwaar voor de eerstdaags te houden keu- ringen eveneens gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijgbaar zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die om bijzondere redenen in Neder land nioeten blijven, dienst kunnen nemen bij het SS-YVachtbataillon Amersfoort, of bij den Dandstorm Nederland, waarvoor alle bovengenoemde uitkeeringen, levens middelentoeslag en alle andere voordeelen eveneens gelden. Zij, die tusschen den leeftijd van 1835 jaar zijn en aanmeldingsplichtig zjjn voor den arbeidstnzet, kunnen zich eveneens aan bovengenoemde adressen persoonlijk of schriftelijk aanme len en worden tijdens hun verbintenis bij bovengenoemde onder- deelen vrijgesteld van den arbeidsinzet. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen; zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. gebieden langs de Belgische Noordzeekust geleidelijk onder water. Deze ook voor ons land van beteekenis zijnde bijzonderheden, zijn ontleend aan het nieuwe nummer van ,,Das Reich", hetwelk erop wijst, dat men in Vlaanderen sinds 1135 reeds minstens 9 maal tot inundaties is overgegaan om een opdringenden vijand tegen te houden. - De correspondent van ,,Das Reich" zegc, dat er van het besluit der Duitsche mili taire autoriteiten in Belgie den lsten Febr. voor de toekomst van het land enorm veel afhing. Men had den gemakkelijksten weg kunnen volgen, door de sluizen bij vloed te openen en bij eb te sluiten. De inundatie zou zich dan in recordtempo voltrokken hebben, maar tevens ware een niet te over- ziene oppervlakte aan cultuurgrond door het binnendringen van het .zeewater voor jaren en jaren verloren gegaan. Om deze ramp te voorkomen gaf men bevel de slui zen geheel dicht te houden, om op die ma- nier een overstrooming met zoet water te fcewerkstelligen. Van Duitsche militaire zijde is aan dit besluit echter de waarschu- wing toegevoegd, dat de plattelandsbevol- king desondanks niet te vroeg rnoet juichen, daar, als de nood aan den man komt, een inundatie met zout water alsnog onvermijdelijk is. Uit de schildering van ,,Das Reich" valt af te leiden, dat zich in Vlaanderen thans hetzelfde afspeelt als in sommige deelen van onze kustgebieden. Overal ontstaan plassen en vijvers, die door duizenden kana- len en slooten ononderbroken worden ge- voed en op den duur een landschap van on- telbare meren zullen vormen. Over de nabije toekomst zegt het blad: Uitgestrekte deelen van het land achter de kust raken geleidelijk geheel onder water. Dijken en hoofdverkeersaderen, als- 00k verbindingswegen worden naar achte- ren afgesneden. De kuststrook met zijn hooggelegen duinen en dijken, waarin het eigenlijke Atlantische bolwerk is onderge- bracht, zal op verscheidene punten geheel gelsoleerd en naar achteren volkomen af- gegrendeld worden. Weldra zal het Atlan tische bolwerk hier en daar als een land tong tusschen twee zeeen liggen." GRONDLASTEN. De Commissaris der provincie Zeeland heeft besloten over het belastingjaar 1944 ten behoeve van de provinciale begrooting voor 1944 te heffen: 60 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de onge- bouwde eigendommen; 60 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de ge- bouwde eigendommen. OPENING EN SLUITING VAN DE JACHT. In de Ned. Staatscourant van 31 Maart is een besluit vers-chenen van den secre- taris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij betreffende ope ning en sluiting van de jacht op grof wild, pelswild, klein wild en waterwild. AXEL. Uitvoering Concordia-band. Voor de z.g.n. bonte avond, Maandag- avond in Het Centrum alhier gegeven, bestond zeer groote belangstelling. De zaal was geheel uitverkocht en het rijk ge- varieerde programma vond grooten bijval. Aangezien reeds is gebleken, dat onbe- voegden misbruik hebben gemaakt van politiebevoegdheid, zgn. in verband met de Landwacht, wijs ik er nogmaals op, dat de Landwacht in dienst altijd kenbaar is aan den rooden armband met 't op schrift „Landwacht" en bovendien zich kan legitimeeren door het roode legiti- matiebewijs van de Landwacht Neder land. De burgerij is dus in geenerlei opzicht verplicht gevolg te geven aan bevelen van personen, die zich als Landwacliters uit- geven en die genoemde kenteekenen niet dragen of kunnen toonen. Integendeel men wordt verzocht dergelijke voorvallen aanstonds bij de bevoegde Landwacht- instanties te melden, zoodat daartegen onmiddellijk kan worden opgetreden. Gewestelijk Kommandeur voor Zuid-iiolland en Zeeland. Practische wenken. Het aanmaken, opstoken, bedrijfsklaar maken of beproeven van generatoren dient alleen in de buitenlucht en niet in eenig werklokaal te geschieden, tenzij maat- regelen getroffen zijn, dat de gassen, af- komstig van den generator of motor, zich niet in het werkloxaal kunnen verspreiden. De beste methode is: het afvoeren van het gas ter plaatse, waar het in de werkplaats geraakt, door middel van een pijpleiding, die het gas boven het dak van de garage of van de omliggende gebouwen brengt. Een eenvoudige uitvoering is een 2 '/2 centrale pijpleiding, langs de muren van de werkplaats met spruitstukken er op, die gelegenheid bieden om door middel van een ilexioele buis of slang verbindingen tot stand te brengen met de uitlaatbuizen van generatoren oi motoren. Aan het eind van de centrale leiding moet een exhauster worden geplaatst, die de gassen afzuigt en boven het dak weg blaast. Blijkt, dat het materiaalbezwaar een belemmering is om deze uitvoering toe te passen, dan kan men een geribde slang, welxe nog wel verkrijg baar is, op de uitlaatopening van den gas- generator of den motor plaatsen, wanneer de generator in de garage in bedrgf moet zijn. tyfen moet dan de auto zoo plaatsen, oi de slang zoo lang nemen, dat het andere einde ver ouiten de werkplaats gelegd kan worden, waarbij men rekening dient te houden met de windrichting. Ook kan men de geribde slang door het dak van de garage voeren. De op de auto geplaatste Kleine ventilator blaast den het gas door de leiding naar buiten. Jeugd-bioscoop. Naar we vememen zal ook in ,,Het Centrum" te Axel worden aangevangen met het geven van jeugd-filmvertooningen. Deze vertooningen genieten, waar zij elders reeds werden ondernomen, van de zijde der jeugd groote belangstelling. Aangevangen zal worden met een film van het bekende sprookje ,,Repelsteeltje". KOEWACHT. In het been gehakl. Bij het hakken van hout onder deze gemeente had de arbeider B. het ongeluk zich met een bijl vrij ernstig aan een der beenen te verwonden. TOELIOHTING OP DE BONNENLIJST. Van 2 tot en met 15 April a.s. wordt op bon ,,Algemeen 084" 125 gram gort be- schikbaar gesteld en op bon ,,Algemeen 085" 125 gram gemengd meel. Voorts zijn voor dit tjjdvak uitsluitend de bonnen ,,Taptemelk 15" en „Melk 15" aangewezen, zoodat men slechts de be- sctiikking heeft over den bonnumimer voor taptemelk en een bonnummer voor melk. Zooals bekend blijven evenwel de bonnen 13 en 14 voor melk en taptemelk tot en met 15 April a.s. geldig. Ten einde het rantsoen voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar op 514 liter per week te handhaven, zijn de bonnen Reserve D 30 en E 30 aangewezen voor het koopen van 514 liter melk. Op bon ,,Boter 15A" zal men in afwij- king van hetgeen mogelijk in enkele bla- den onjuist in de bonnenlijst is vermeld, 125 gram boter kunnen koopen en op bon ,,Boter 15B" 100 gram bak- en braadvet. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN. Van 2 tot en met 26 April 1944 geeft elk der met ,,21" en ,,22" genummerde bonnen van de bonkaart U 403 voor kook- doeleinden, recht op het koopen van ddn liter petroleum. DISTRIBUTIE VAN KAARSEN. De met ,,59 Verlichting" en ,,69 Verlieh- ting" gemei'kte bonnen der petroleum- kaarten resp. S 121 en S 221 geven van 1 April '44 af tot nader te bepalen datum recht op het koopen van edn rantsoen kaarsen 300 gram GENERATOR-ANTHRACIET EN -TURF IN APRIL '44. Van 1 April tot en met 30 April '44 geeft elk der met de woorden ,,Generator-an- thraeiet acht en twintigste periode" ge- merkte boronen recht op het koopen van den hectoliter (max. 75 kg) anttiraciet- nooties IV of V, terwijl 'gedurende het zelfde tijdvak elk der met de woorden „Generator-turf acht en twintigste periode" gemerkte bonnen recht geeft op het koo pen van 50 stuks baggerturf. BONAANVVIJZING GENERATOR- BLOKJES. Van 1 April tot en met 30 Jutni 1944 geven de met ,,H" gemerkte bonnen als bedoeld in artikel 2 van de Generatorblok- jesbeschikking 1942 No. 1, recht op het koopen van 50 kg generatorblokjes. VERLENGING GELDIGHEIDSDUUR LEBEN SMITTELKA ARTEN. De geldigheidsduur van de thans in om- loop zijnde ,,Lebensmittelkarten der Deut- sohen Wehrmacht in den Niederlanden' van 1, 3 of 5 dagen, waarop als geldig- tieidsduur staat vermeld ..giiltig bis 31-3-'44 wordt verlengd tot 30 April 1944. DE DISTRIBUTIEDIENSTEN OP DEN GOEDEN VRIJDAG EN DEN STILLEN ZATERDAG. De plaatselijke distributiediensten zul len op den Goeden Vrijdag (7 April) en den Stillen Zaterdag (8 April) voor het De „Kampbrief" is een tijdschrift, A y dat gratis uitgegeven wordt aan jon- y Y gens, die al eens in een weersportkamp V geweest zijn. X y Wat de jongens ervan zeggen?A ,,Tot mijn groote vreugde ontving y X ik zoojuist het eerste nummer van den „Kampbrief". De opzet hiervan A y lijkt mij prachtig, vooral daar wij in A de gelegenheid gesteld worden, hier- y A aan mede te werken. y Indertijd heb ik een dagboek bijge- A y houden vaji dat kamp in Oostennjk. y Is het mogelijk, dat u dit als vervoig- A verhaal in den ,,Kampbrief" plaatst? X y Dan las ik ook, dat ik door middel van A den ,,Kampbrief" kameraden uit het y X kamp kan groeten. A Hieronder laat ik een paar namen A y volgen, wilt u die er dan in opnemen A Als ik zoo die foto's op de voorpagina y A bekijk, beleef ik in gedachten nog eens A die heerlijke maand, die ik in het A v weersportkamp doorgebracht heb. y Want heerlijk was het. Prima eten, y echte kameraadschap, en dan de lei- X A ders, die er waren, in ben woord A y prachtkerels! Het is nu al bijna een y jaar geleden, dat ik daar was, ik heb X het er echter zoo naar m(jn zin gehad, A A dat als het eenigszins mogelijk was, ik direct weer terug zou gaan. Ik heb y er dan ook zoo vaak aan terug ge- A dacht, zoowel thuis als bij mijn werk A y en ik zou iederen jongen, die zoo'n y kamp nog niet meegemaakt heeft, X willen aanraden er toen beslist heen A A te gaan. Den laatsten dag, dat ik in y y het kamp vertoefde, heb ik mijn oogen y dikwijls over het prachtige panorama. A laten gaan en over de besneeuwde ber- A A gen en ik moet eerlijk bekennen, dat A y net mij vreeselijk speet, dat dit alles y weer voorbij was. En zoo was het bij A alle jongens. Op de terugreis hoorde A y je alleen nog maar: He, wat jammer, y dat het nu al voorbij is". Ik verheug X me nu al op den volgenden ,,Kamp- A brief" en ben ook erg benieuwd, of A y mijn verhaal geplaatst kan woraeu" y Dit was een van de vele brieven, die A wij van onze jongens op den eersten A ,,Kampbrief" ontvingen. Wil jij ook y y tot de jongens, behooren, die den y X ,,'Kampbrief' regelmatig toegezonden A krijgen en eraan meewerken? Meld A y je dan ook voor het volgend weer- y sportkamp in een van de mooiste stre- X ken van Duitschland en kom voor de A keuring Woensdag 5 April, Plein 1813 A y nr. 3 in Den Haag tusschen 814 uur. y Alle gezonde N ederlandsche jongens A van 16— 18 jaar komen in aanmerking. A publiek gesloten zijn. Op den Stillen Zaterdag echter zullen de distributiedien sten aanvragen van arbeiders buitenland en eventueele spoedgevalleo in behandeling ne-men. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Beroepen te Terneuzen Ds. A. Visser te Aagtekerke. Op het tweetal te Werkendam is ge plaatst Ds. J. Fraanje te Barneveld. DONDERDAG 6 APRIL 1944. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 2.45 u., Ds. Visser, van Aagtekerke, huwelijks-inzegening; 7 u., Ds. Visser. VRIJDAG 7 APRIL 1944. (Goede Vr(jdag. Ned. Hervorfmde Kerk. TERNEUZEN. 10 u. en 6.30 u., Ds. J. C. Sickesz, bed. H. Av. SLUISKIL. 7 u„ Dr. L. J. Cazemier, bed. H. Av. AXEL. 6.30 u., de heer Elderenbosch, van Zaamslag. HOEK. 5.30 u., Ds. A. J. Kromhout, bev. nieuwe lidmaten. ZAAMSLAG. 5 u., Ds. Drost, bed. H. Av. SAS VAN GENT. 6.30 u., Ds. M. Goud- kamp, bed. H. Av. KLOOSTERZANDE: 10 u., Ds. J. J. Sara- ber, bed. H. Av. 'Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 7 u., Ds. G. W. van Houte. AXEL. 6.30 u., zangdienst. HOEK. 7 u., Ds. Joh. Francke. ZAAMSLAG. 6 u., Ds. Kok. Chr. Gereit. Kerk. ZAAMSLAG. 6.30 u., Ds. G. A. Zflderveld. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 7 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN (Vlooswijkstraat) 7 u., lees dienst. TERNEUZEN (Nieuwediepstraat). 6 u., Ds. M. A. Mieras. VOETBAL. Terneuzen IClinge 42. Terneuzen verscheen met een geheel gewijzigde op- stelling in het veld, met welken maatregel de elftalcommissie o.i. wel eenig succes heeft gehad, al zal op enkele plaatsen nog wel wat bijgeschaafd dienen te worden. Direct na den aftrap loopen beide partijen hard van stapel, waarna Terneuzen iets in de meerderheid komt. De thuisclub neemt de leiding, om vervolgens na eeni gen tijd haar voorsprong te vertioogen. De gasten weten zich ook eenige goede kan- sen te scheppen, doch tot een doelpunt kunnen zij het voor de rust niet brengen. Rust 20. De tweede helft geeft vrijwel hetzelfde spelbeeld te zien, hoewel het tempo nu danig gedrukt is. Als bij een Terneuzen- aanval een der Clinge-verdedigers onbe- hoorlijk aanvalt, komt hem dit op een strafschop te staan, welke door Terneu- zen's aanvoerder in een doelpunt wordt omgezet, 30. Even later is het weder- om de thuisclub, die doelpunt en hiermede het pleit blijkbaar beslecht acht. Terneu zen pakt de zaken nu wel wat te kalm op, waarvan de grensbewoners een dankbaar gebruik maken. Na eerst de eer gered te hebben, slagen zij er nog kort voor het einde in hun achterstand te verkleinen, 42, waardoor de aanvankeljjk mooie voorsprong van de thuisclub gedeelteltjk teniet wordt gedaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1