in KOU GELDIGE BONNEN gevaf? Neem nAKKE&TJE De Neder/andsche Pijnstiller Gemeente TERNEUZEN. grootbOekinschrijvingen TERNEUZEN, 31 MAART 1944. t»ottbo»s vat* t Is winter, zorgt voor Uw ge- zondheid, nu meer dan ooit Neemt bij de eerste verschijn- selen AKKERTJES, dan zet zoo'n kou gewoonlijk niet door. INENTING. Op Dinsdag 4 April 1944, zal door de gemeentegeneesheeren .gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting en herin- enting tegen pokken n.l. te Terneuzen in het Ziekenliuis om 15 uur en te Sluiskil ten huize van dokter Wechgelaar om 14.30 uur. Terneuzen, 30 Maart 1944. De Burgemeester van Terneuzen, KLOMP. Pe Secretaris, B. I. ZONNEVIJLLE. AANGEBODEN. In de Nederlandsche Staatscourant van 28 Maart 1944 is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het depar- tement van finaneien, tot het verkoopen van inschrijvingen in het grootboek der 3 pet. Nationale Schuld. Hierin wordt o.m. het volgende bepaald: De secretaris-generaal van het departe- ment van finaneien is bevoegd inschrijvin gen in het grootboek der 3 pet. rentegeven- de Nationale Schuld te verkoopen tot een nomtnaal bedrag van hondead millioen gul den. De gelegenheid tot het koopen van in schrijvingen in genoemd grootboek wordt geooend op een nader te bepalen dag. De inschrijvingen worden aangenomen in be- dragen van f 50 of veelvouden daarvan. De koers, waartegen de inschrijvingen worden verkocht, wordt dagelijks door den secre taris-generaal van het departement van finaneien bepaald. De rente van de krach- tens dit besluit te verkrijgen inschrijvingen is betaalbaar halfjaarlijks op 1 Maart en 1 September. De betaling van de gekochte inschrijving geschiedt op den dag der in- schrijving, met bijbetaling van de rente sedert den laatsten verschijndag der 3 pet. ingeschreven schuld. Jaarlijks zal op de begrooting der rijks- uitgaven voor het eerst op die voor 1945 voor irrkoop of aflossing van gevestigde schuld een som worden uitgetrokken ten beloope van twee en een half ten hondei'd van het geheele bedrag der krachtens dit besluit op 30 Juni tevoren ingeschreven schuld. De staat is te alien tijde bevoegd meer af te lossen dan in het eerste lid is bepaald. Ten aanzien van de krachtens dit be sluit verkochte inschrijvingen zijn artikel 6, tweede lid del' Comptabiliteitswet (Staatsblad 1927 no. 259) en artikel 6 der wet van 29 December 193&. ('Staatsblad no. 507) gewrjzigd bij de wet van 30 Dec. 1938 (Staatsblad no. 416 niet van toepas- sing. De opbrengst der in een kalenderjaar verkochte inschrijvingen wordt gebracht ten bate van de middelen van den kapitaal- dienst van het, met dat kalenderjaar over- eenkomende dienstjaar. Nader wordt nog bekend gemaakt, dat de gelegenheid tot aankoop wordt openge- steld met ingang van 3 April a.s. bij het agentschap van het departement van finan eien te Amsterdam. SCHOENMAKERS EN KLANTEN. De menschen met scheefgeloopen hak- ken en kapotte zolen wachten met smart op een sein van dea sc'noenmaker dat zij weer reparatiewerk kunnen brengen. Zij hebben de bonnen voor faun huisgezin in- geleverd maar daarmee zijn de sehoe- nen nog niet gemaakt. En dat is bitter noodig. De schoenmaker kan er ook niets aan doen. Hij moet de ingeleverde bonnen op- sturen en krijgt dan leer naar de mate van aantal en hoedanigheid van de klanten. Theoretisoh wil het Rijksbureau voor hui- den en leder n.l. rekening houden met min of meer slijtage: een broodbezorger b.v. slijt meer dan een huisvrouw. Maar of een dergelijke differentiatie in de praktijk mogelijk zal zjjn? Meti wil n.l. volgens de Telegr. tegen 1 Mei zoover zijn, dat alle schoenmakers in het land het benoodigde leer in hun huis hebben. Zij moeten dan het leer naar billijktieid over de klanten ver- deelen. De leertoewijzingen zijn voor een jaar berekend. Daarna zal er gelegenheid zijn voor den klant een anderen schoen- maker te kiezen, wanneer de zijne hem niet bevredigt. Z-KAARTENPROCEDURE IN BEDRIJVEN VOOR DE VOEDSELVOORZIENING. (Slot.) Duitsche ondernemingen, d.w.z. onder- nemingen, waarvan de eigenaar of de meerderheid van de eigenaren Rrjksduit- scher is, alsmede ondernemingen, waarvan het kapitaal voor meer dan 50 pet. Rijks- Duitsch bezit is, of die een Rijksduitschen ,,Ubernahmetreuhander" hebben, dienen haar aanvrage in bij de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland te Amster dam, welke de aanvragen doorgeeft aan de Hauptabteilung Ernahrung und Landwirt schaft in Den Haag. Deze instantie beslist over de aanvragen. De vakgroepen worden in de gelegenheid gesteld om de belangen van de aangesloten ondernemers te bepleiten binnen het kader van richtlijnen, welke hun na overleg met de vakgroepen en de betreffende bedrijf- schappen worden verstrekt. De ontvangst "fan een aanvrage wordt bevestigd door de toezending van een ont vangstbewijs. Het ontvangstbewijs waar- borgt, dat de arbeidsbureaux, zoolang de beslissing op het verzoek niet is genomen, geen werkkrachten aan het bedrijf ont- trekken. Mocht een ondernemer korten tijd na het indienen van zijn aanvrage nog geen ontvangstbewijs hebben gekregen, dan moet hij zich onmiddellijk tot de Haupt abteilung Ernahrung und Landwirtschaft resp. de Duitsche Kamer van Koophandel wenden. Bij het verzoek moeten worden over- gelegd 1. een wit vragenformulier in drievoud, dat de totale personeelsbezetting weer- 66ft 2. voor elke mannelijke werkkracht van 18 tot 45 jaar (eigenaar, directeur of mede- werkende familieleden daaronder begrepen) een driedeelige groene Z-kaart. Ook voor reeds vroeger door z.g. Aus- weise vrijgestelde werkkrachten moeten Z-kaarten worden ingediend, aangezien deze Ausweise met de doorvoering van de Z-kaartenprocedure hun geldigheid verlie- zen. Aanvraagformulieren en Z-kaarten zijn verkrijgbaar gesteld bij de vakgroepen de Kamers van Koophandel en de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland te Amsterdam en te Rotterdam. Onjuist, on- duidelijk of onvolledig ingevulde aanvragen worden als niet gedaan beschouwd en niet behandeld. De vragenformulieren en Z- kaarten moeten met de schrijfma chine of VAN 2 TOT EN MET 15 APRIL: Bon Hoeveelheid no, per bon Brood of gebak 15-16A 4 rants. Idem L5-16B 1 rants. Beschuit 15-16 1 rants. Bloem enz. 082-083 alg. 1 rants. Gort 084 alg. 125 gr G«mengd meel 085 alg. 125 gr Gort D29 reserve 250 gr Rjjst of Gort E29 reserve 250 gr Boter of Margarine 15A boter </2' rants. Bak- en Braadvet 15B boter i/2 rants. 20+ of magere kaas 086 alg. 100 gr Melk 15 meik 1% liter Idem D30, E30 reserve 5(4 liter Taptenielk 15 tapte.vii. 1 (j liter Vleesch 15-16A 1 rants. Idem 15-16B V4 rants. Aardaopelen 15-16 aardap. 2 kg Idem 15-16 toesiag 1 kg Suiker 087 alg. 500 gr jam 088 alg. 250 gr Vervangingsmiddelen 089 alg. 1 rants. Kinderdrank- poeder C31, D31, E31 res. 300 gr Versnaperingen 15 versn. 150 gr Sigaren, Tabak of Cigaretten 15-16 tabak 1 rants. Op deze bonnen mag reeds op 1 April worden gekocht, uitgezonderd vleesch en aardappelen. Alle bonnen zijn geldig tot en met lo April, uitgezonderd: 15 aardap., 15 toesiag, t,lm 8 April. Reeds aangewezen bonnen, welke nog geldig zjjn: 10B boter (voor 250 gr. kaas) 5 Maart t/m 15 April. 12A, 1I2B boter (voor 125 gr margarine) 5 Maart t/m 15 April. R01 tabak (voor scheerzeep) 26 December t/m 29 April. 13, 14 melk, 13, 14 taptem., 19 Maart t/m 15 April. 080 alg. (voor eenh. toiletzeep) 19 Maart tfjm 15 April. 081 alg., C26, D26, E26 res. (voor wasch- poeder) 19 Maart t/m 15 April. E27 res. (voor toiletzeep) 19 Maart t/m 15 April. DIV. DATA TOT 30 APRIL: Brandstof "en 11 t/m 18 KF 1 eenh. VAN 1 MAART T/M 30 APRIL: Brandstoffen 23 BV 1 eenh. Niet alleen bonnen maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kun nen koopen offert voor haar aan Win- terhulp. Giro 5553. in blokschrift duidelijk en volledig worden ingevuld, de Z-kaarten van datum en hand- teekening voorzien. Naast de handteeke- ning op de Z-kaart dient de onderteekening door een firmastempel, met de schrijf- machine of in blokschrift worden herhaald. Filiaalbedrijven moeten zoowel voor het hoofdbedrijf als voor elk filiaal een afzon- derlijke aanvrage indienen. Op de aan- vraigen van de filialen moet de zetel van het hoofdbedrijf worden aangegeven. Fi liaalbedrijven moeten den omzet van de afzonderlijke filialen opgeven, terwijl het hoofdbedrijf slechts die omzetten moet op geven, die gemaakt worden met afnemers buiten hun filialen. Aan het hoofd van het vragenformulier moet de vakgroep, waarbij de onderneming is aangesloten, worden aangegeven, als mede het bedrijfschap op welks gebied zij werkzaam is. Is de ondernemer lid van meer dan <56n vakgroep, dan moet slechts 6en daarvan worden genoemd, en wel die, in welker artikelen de onderneming den grootsten omzet heeft. Hetzelfde geldt voor het bedrijfschap. Ondernemingen, die brj geeii vakgroep zijn aangesloten, omdat b.v. voor hun arti kelen nog geen vakgroep is opgericht, kunnen aangeven ,,behoort tot geen enkele vakgroep". Ondernemingen, die zoowel in den han- ddl, de industrie of het ambacht werkzaam zijn, moeten bij de vraag naar den omzet dezen splitsen in handels-, industrie- of ambachtsomzet. Rijksduitschers moeten in de vragen formulieren met „R.D." worden aangeduid. Joden moeten ook op de vragenformulie ren worden vermeld en als ,,Jood" worden aangeduid. Bij de indiening van de Z-kaarten moet er pp worden gelet: a) dat elk der drie deelen gelijkluidend moet worden ingevuld (de afzonderlijke deelen mogen niet gescheiden worden). En vervolgens moet worden opgegeven: b) onder von-van (toeziend orgaan): Hauptabteilung Ernahrung und Landwirt schaft, Den Haag; c) onder fur-voor nauwkeurige aandui- ding van de firma met plaatsnaam, straat en telefoonnummer, indien mogelijk met stempel, schrijfmachine of drukletters; d) onder als-als nauwkeurige opgave van de betrekking resp. werkzaamheid van den betrokkene, b.v. eigenaar, procuratie- houder, monteur, bakker enz.; e) onder de nummers 17 de gegevens betreffende den persoon; f) onder arbeidsbureau (G. A. B.) het voor het bedr ij f, dus niet voor de woon- plaats van het personeelslid bevoegde arbeidsbureau. bij filialen het voor de filia len bevoegde arbeidsbureau. Inlichtingen geven in twijfelgevallen de arbeidsbureaux, de burgemeesters, politie of kamers van koophandel; g) onder 8a resp. 8 indien op de kaarten een ruimte 8a niet is aangegeven: het num- mer van het persoonsbewijs; h) onder nummer 9 (,,friihrer ausgeubte Tatigkeit"): het vroegere beroep, b.v. on- geschoold arbeider; i) onder „Begriindung des Antrages moet de beteekenis van het personeelslid voor het bedrijf kort worden aangegeven, b.v. de eenige chemicus, beste vakkundige pakhuisknecht enz. Ook kan op sociale ge- zichtspunten worden gewezen, b.v. kost- winner van zijn ouders en vijf jonge kinde- ren. Hier moet ook worden aangegeven, indien de betrokkene reeds is afgekeurd. De vrijstelling van den arbeidsinzet heeft plaats hetzij voor een bepaalden, hetzij voor een onbepaalden tijd. Na de beslissing krijgt zoowel de betref fende vakgroep resp. de Duitsche Kamer van Koophandel als de ondernemer een Z- kaart terug, waarop de beslissing is aan- geteekend. De vrijstellingen, die naar aanleidmg van de aanvragen zijn igegeven, zijn bindend voor de arbeidsbureaux en kunnen door deze bureaux niet worden ingetrokken. Mocht desondanks een vrijstelling door een arbeidsbureau niet worden erkend, dan is de vakgroep resp. de Duitsche Kamer van Koophandel in de gelegenheid om in over- leg met de Hauptabteilung Ernahrung und Landwirtschaft onmiddellijk daartegen op te komen. De verzoe'.cen om vrijstelling van boven- genoemde groepen van bedrijven en per- sonen moeten onverwijld en wel uiterlijk tot 30 April 1944 bij de Hauptabteilung Ernahrung und Landwirtschaft resp. bij de Duitsche Kamer van Koophandel te Am sterdam worden ingediend. Ondernemers, die verzuimen binnen dezen termijn hun verzoek in te dienen, stellen daarmede zich- zelf en hun personeel voor arbeidsinzet elders ter beschikking. De arbeidsbureaux zullen t.z.t. aan deze bedrijven de werkkrachten voor arbeids inzet elders onttrekken, zonder dat de Hauptabteilung Ernahrung und Landwirt schaft, de vakgroepen resp. de Duitsche Kamer van Koophandel of welke andere instantie dan ook, hiertegen bezwaren gel- dend kan maken. Met nadruk wordt er dus op gewezen, dat die ondernemers, die deze laatste gele genheid tot het aanvragen van vrijstelling ongebruikt laten voorbijgaan, het aan zich- zelf te wijten hebben, wanneer hun belan- gen bij het vrijstellen van hun werkkrach- iien 'niet warden- behartigd., BuitenlahdscHe ondernemingen," d-.w.z. ondernemingen, waarvan de eigenaar of de meerderneid der eigenaren nocli Rijks- duitscher noch Nederlander is, alsmede ondernemingen waarvan het kapitaal voor meer dan 50 pet. niet-Duitsch of niet- Nederlandsch bezit is, behooren haar aan vragen, evenals de Duitsche ondernemingen in te dienen bij de Duitsche Kamer van Koophandel te Amsterdam of te Rotter dam. Aldaar zijn voor deze onderneming ook aanvraagformulieren en Z-kaarten te verkrijgen. UITVO ERING ONGEVALLENWET. Bij uitvoering sociale wetten verzor- gingsgedachte op den voorgrond. De Centrale Persdienst van het Neder landsche Arbeidsfront meldt: Onlangs werd aan een arbeider, die tijdens zijn werk een lichte verwonding op- liep, en die, op weg naar den op het werk aanwezigen geneesheer, struikeide en zijn knie bezeerde, uitkeering krachtens de Ongevallenwet geweigerd, hoewel hij daar- dcor geruimen tijd arbeidsongeschikt werd. De Centrale Raad stelde zich op het stand- punt, dat het ongeval, waarbij hij zijn knie verwonde, hem niet was overkomen in verband met zijn dienstbetrekking. Het betrof hier dus geen ongeval in den zin der wet. De gang naar den geneesheer werd als een persoonlijke aangelegenheid be schouwd, ook al ontkende de Centrale Raad niet, dat deze gang verband hield met de lichte verwonding, waarvan werd vast- gesteld, dat de arbeider deze in dienst- betrekknig had opgeloopep. Eveneens werd geen' u'itkeering toegekend aan een arbeider, die toen hij daartoe opge- roepen zich op het werk naar een keet van de Eerste Hulp bij Ongelukken begaf om zich daar door den controleerend ge neesheer te alten verbinden, in verband met een hem reeds eerder overkomen ongeval, onderweg struikeide en daarbij eenige rib- ben kneusde. Ook hier werd geen verband met de dienstbetrekking aangenomen, al- hoewel de werkgever verplicht bleek, den bij het werk betrokken arbeiders zoo noodig in bedoelde keet geneeskundige behande- ling te laten verleenen. Het lijdt geen twijfel, dat dergelijke uit- spraken, alhoewel naar de letter van de wet juist, zeer onbevredigend aandoen. Zij druischen lijnrecht in tegen de sociale opvattingen, welke ten grondslag dienen te liggen aan een wet, die ten doel heeft den arbeider schadeloos te stellen, wanneer hij buiten zijn schuld tijdelijk zijn loon derft. Een bespreking tusschen Het Neder landsche Arbeidsfront en de Rijksverzeke- ringsbank heeft reeds tot resultaat gehad, dat ten aanzien van een aantal met name genoemde gevallen, waarin voorheen een verzoek om uitkeering werd afgewezen, omdat formeel gezien niet aan de letter van de wet was voldaan, een meer soepel standpunt wordt ingenomen. Door het aanlegger. van een meer sociale maatstaf zal worden voorkomen, dat de arbeider in de betreffende gevallen zijn recht op uit keering ziet verloren gaan. Wil de arbeider zich in eigen volk ge- borgen weten, dan zal echter bij de uit voering der sociale wetten de verzorgings- gedachte zooveel mogelijk op den voor grond dienen te worden geplaatst. Niet slechts in beperkte mate en in eenige met name genoemde gevallen, doch over de geheele linie zal zich deze verzor- gingsgedachte, niet het minst bij degenen, die met de uitvoering der wetten zijn be- last, moeten baanbreken. R A AM ADV ERTENTlfcS VERBODEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van Volksvoorlichting en Kunsten d.d. 20 Maart, afgekondigd in de Staatscourant is de plaatsing van z.#. raamadvertenties met ingang van genoemden datum ver- boden. j Met de afkondiging van dit besluit is een einde gemaakt aan een sinds enkele jaren ontstanen misstand, die onbeperkten koop, verkoop en uitwi^seling van goederen mo gelijk maakte en den handel in gebruikte goederen aan iedere controle onttrok. De voorschriften der prijsbeheersching en de talriike beperkende bepalingen waaraan handel, njjverheid en industrie thans in het algemeen belang zijn onderworpen, vorm- den op deze open markt een doode letter. Om echter tegemoet te komen aan de dringende behoefte, die sedert de beperking der advertentieruimten bij de Ned. pers, is ontstaan om elders dan in de nieuwsbladen, door middel van advertenties goederen te koop, ten verkoop en ter ruil aan te bieden of te vragen, zal aan een beperkt aantal uitgevers de uitgifte van z.g. raamkranten worden gegund, welke uitgifte uiteraard aan bepaalde voorwaarden zal zijn gebon- den. Overtreding van het verbod wordt gestraft met geldboete van ten hoogste duizend gulden. CONCORDIA-BAND. De bonte avond gegeven door bovenge- noemde band o.l. van Jas Anthonisse kan zeer geslaagd worden genoemd. De zaal was bomvol en het publiek enthousiast. Blijkens het applaus vielen alle optredenden zeer in den smaak, en gingen Prudent van Hijfte, de harmonicavirtuoos, en onze stad- genoot Adri Kaan, die er in slaagde wer- kelijk de stemming erin te brengen, met het leeuwendeel ervan schuiven. Het duo Ibo-Spiers bleek zeer beschaafd in zij#i optreden en voldeed wel. Jas Anthonisse toonde zich zeer veelzijdig. Hij zal in Ter neuzen voorloopig wel een gewaardeerde gast blij.ven. AMBACHTSSCHOOL VOOR TERNEUZEN EN OMSTREKEN. Eindigde sinds de openihg der school op 16 December-1919 de eursus op 30 April, zoo werd thans, aansluitende aan het ge- wijzigde schooljaar der lagere school, de cursus dit jaar reeds op 31 Maart beeindigd. Cursus 1943—1944. Een eindgetuigschrift voor het met vrucht doorloopen van den 2-jarigen cursus werd voor de verschillende vakken uitge- reikt aan: 1. Timmeren: P. Loof te Terneuzen, L. de Bruijne te Zaamslag, J. van Driel te Hoek, P. M. Cornells te Philippine en W. van Hulle te Sas van Gent. 2. Bankwerken: J. Dooms, P. Faas, J. van Hecke, J. Jonkman, G. van Over- meir, A. Paulusse, R. de Putter, A. de Waele en J. Wieles, alien te Terneuzen, A. van Cadsand, E. de Danschutter en C. van Hermon te Axel, P. Florussen en M. de Pooter te Zaamslag, L. Bauwens, A. v. d. Branden, J. Lioen, F. A. Maas, W. Mobach en J. du Puy. alien te Sluiskil, R. Brion te Sas van Gent, A. van Eetveldt en O. van Geetsum te Westdorpe, C. de Kraker te Hoek, C. Naeije, J. v. d. Sande en W. de Vogelaar te Biervliet. 3. Electro-techniek: A. Hamerlinck, D. Helmendach, C. Paulusse, H. J. Smit, J. Stockman en E. Stockman, alien te Ter neuzen. 4. Automontage: C. Meertens en J. Platteeuw te Hoek, R. Kint te Klooster- zd'Huc 5. Schilderen: W. van Campen te Vogel- W3>3>rd6 Voor het met vrucht doorloopen van nog een aanvullend leerjaar ontvingen voor de navolgende vakken een aanvullend getuig- schrif t 1 Timmeren: Ph. Mielen, C. de Poo ter, J. v. d. Wege en C. van Wijck, alien te Terneuzen, P. Goossen, J. Scheele en P. Verpoorte te Axel, E. Dekker te Sluis kil en L. Sameel te Sas van Gent. 2. Meubelmaken: L. Pot te Axel. 3. Barikwerken: A, Bliek, J. Bogaart, G. Veerman, P. v. d. (Velde en J. van Wijck, >V: Het land ontwaakt. Een landbouwer bezig met het eggen van den grond. (C.N.F./Stevens Pax s) alien te Terneuzen; F. de Boeije, W. Rot- tier en R. Soethaert te Westdorpe; F. E. Maes te Sluiskil; A. Bakker te Hoek; A. Oele te Sas van Gent en I. Koole te Axel. 4. Electro-techniek: P. v. d. Hooft, J. Veerman en K. Witte te Terneuzen; A. Luteijn te Sluiskil; E. v. Wijck te Axel; K. Hamelink te Sas van Gent en Th. Gevaert te Biervliet, 5. Schilderen: P. Kamerik te Terneuzen. Van klasse I naar klasse II werden be- vorderd 1. Timmeren: D. van Aalst, J. de Back, A. v. d. Have en J. Rouw te Terneuzen; P. Oppeneer te Hoek; F. Zegers te Zaamslag; J. Vinke te Ossenisse en L. de Waal te Hengstdijk. Voorw. bevorderd: P. Eckhardt, D. ten Hoeven en J. Kamerik te Terneuzen. 2. Bankwerken: A. v. d. Berg, P. Buijze, J. Doppegieter, Adr. Hamelink, Andr. Ha melink, A. de Koeijer, F. de Kubber, P. de Leeuw, C. de Mul, J. Pichal, M. v. d. Staal, R. Stockman, J. Stoffijn, H. Tollenaar, J. Wolfert en J. Verlinde, alien te Terneuzen; C. van Dixhoorn, G. de Feber, E. van Laere en B. Schot te Sluiskil; C. Dobbe- laar te Zaamslag; S. Hamelink, J. Schie- man en J. Wieland te Axel; C. Vermeulen te Hoek en G. Kersbulck te Sas van Gent. Voorw. bevorderd: C. v. d. Klooster te Terneuzen en A. Sorber te Axel. 3. Electro-techniek: C. Bruggeman en P. Mielen te Terneuzen; J. Dekker en P. de Feijter te Axel; J. Haak en P. Over- beeke te Zaamslag; G. de Bock en A. Jans- sens te Westdorpe. Voorw. bevorderd: P. Vleeskens te West dorpe. 4. Automontage: C. Vink te Terneuzen; G. v. d. Wiele te Sluiskil en L. Kindt te Vogelwaarde. 5. Schilderen: J. Bareman te Axel en J. Willekens te Hulst. De uitreiking der diploma's geschiedde ditmaal in een 'druk bezochte bijeenkomst van bestuur, directeur en leeraren, met leerlingen, ouders en belangatellenden,' in het .Concert- en Bioscoopgebouw", waar zij de gast waren van de leerlingen, die ter opluistering van deze plechtigheid een gezelligen namiddag, met een veel belovend programma hadden aangeboden. In zijn openingswoord sprak de voorzitter der vereeniging, de heer N. J. Harte zijn voldoening uit; over dit initiatief der leer lingen, aangezien dit getuigt van een gezond initiatief en belangstelling voor de school waar de grondslag wordt gelegd voor hun intrede in het maatschappelijk leven. Toc'h, liet hij een waarschuwend woord hooren, dat, al is ook in den studie- tljd een gepaste ontspanning noodig en noodzakelijk, behoort er naast inspanning ook gelegenheid te zijn voor ontspanning, dit laatste geen hoofdzaak mag worden, en dat het streven der leerlingen er in de eerste plaats op gericht behoort te blijven, trouw de lessen te volgen. De leerlingen behooren den hun op school toegemeten tijd zoo productief mogelijk te maken, aange zien zij daarvan voor hun welslagen in het verder leven nimmer een teveel kunnen hebben, noch van het practisch, noch van het theoretische onderwijs. Vooral dit laatste moest hij bij vernieuwing ten zeer- ste in de aandacht der leerlingen aanbeve- len, omdat het dikwijls den schijn heeft alsof de leerlingen dit van minder beteeke nis achten, zich uitende in onvoldoende vlijt en zorg voor het huiswerk, dat zooals hem jammer genoeg moest worden gerapporteerd ook in het thans afgeloo- pen cursusjaar nog niet algemeen is wat het zijn moest. Spr. wees de ouders op het voorrecht, dat hun kinderen genieten, om voor verschil lende vakken een degelijke opleiding te kunnen genieten, onder leiding van een toegewijden directeur en leeraren, die geen moeite ontzien om hunne zonen als goed toegeruste aanstaande vaklieden de eerste sporten van den maatschappelijken ladder te doen betreden. Dit'is een groot verschil met nu een kwarteeuw geleden, toen het voor de jongens voor wie men een vak koos toeval was of zij bij een patroon kwamen die geschiktheid en lust bezat om zich iets aan hun opleiding gelegen te laten liggen. Als men in dien tijd als jongste op een werkplaats kwam, moest men beginnen met het opknappen van allerlei onaange- name werkjes, waarmede men als jongen nog niets te maken had gehad, en hetgeen v/el eenigermate een domper zette op het aanlokkend vooruitzichteen vak te gaan leeren. Nu is dat anders. De leerlingen komen thans in welingerichte lokalen en onder uitmuntende leiding, om inderdaad te 1 e e r e n, terwijl zij met die voor jongens vervelende karwijtjes, die men steeds aan de jongsten opdroeg, niets te maken hebben. En het is thans reeds zoo, dat ook na afloop van hun schooltijd, de leerlingen nog niet aan hun lot worden overgelaten. Door vele ouders is ook dit jaar weer gebruik gemaakt van de gelegenheid om hun zonen nog gedurende een jaar een vervolgcursus te laten bijwonen. Voor het verwerven van een behoorlijke positie behooren zij zoo goed mogelijk te zijn toe- gerust. Door het volgen van het onderwijs aan de avondteekenschool, dat thans door om- standigheden op Zaterdagnamiddag wordt gegeven, wordt een nuttige aanvulling aan de praktijk verkregen. Verder bestaat thans de mogelijkheid om leerlingen die bij een patroon gaan werken onder leer-overeenkomst te werk te stellen, Waardoor een nieuw contact is ontstaan tusschen de school en de patroons. Dit waarborgt een goede opleiding. Na goed volbrachten leertijd wordt ook daarvan een diploma uitgereikt. Het thans beeindigde cursusjaar is aan- gevangen met 188 leerlingen. In den loop van het jaar werden nog 4 leerlingen toe- gelaten, terwijl 34 de school hebben ver- laten. Van de 74 in de eerste klassen der ver schillende vakken konden 47 worden be vorderd naar de 2e, 6 voorwaardelijk bevorderd en 21 niet. Van de 48 der tweede klasse kon aan 38 een getuigschrift worden uitgereikt, doch zagen directeur en leeraren zich na minutieus onderzoek genoodzaakt dit aan 10 nog te onthouden. Van de 36 leerlingen die nog een jaar den cursus volgden kan aan 34 een aan vullend getuigschrift worden uitgereikt. De lessen aan de school zijn op 16 December van het jaar 1919 aangevangen met 42 leerlingen, nadat daags te voren een voorloopige opening had plaats gehad, onder leiding van den toenmaligen voor zitter van het bestuur, den burgemeester J. Huizinga, die tevens de oprichter was van het d e r d e comite dat hier voor de S'tiehting van een ambachtsschool was ge- vormd, en dat het tot de oprichting wist te brengen. Ondertusschen moest het gebouw her- zegi Heert'e De Hut's Chocolade- en Biscuitfabrieken haaldelijk wegens toeneming van het aan tal leerlingen worden vergroot. Zelfs na de ruime uitbreiding die v66r ongeveer 4 jaar tot stand kwam, is er ook thans weer al gebrek aan ruimte. Er hebben zich voor den nieuwen cursus 102 nieuwe leerlingen aangemeld, zoodat deze straks kan aanvangen met 223, wel een bewijs van den goeden naam die de school als onderwijsinrichting geniet. Van deze leerlingen komen uit Terneu zen 88, Axel 43, Hoek 8, Philippine 2, Bier vliet 10; Sas van Gent 19' Westdorpe 13; Zaamslag 17; Vogelwaarde 17; Hontenisse 4; Hulst 2. Op het verder verloop van deze bijeen- Romst komen we terug. DIENST VROUWEN VAN HET NEDERLANDSCHE ARBEIDSFRONT. iWjj willen bij dezen nog eens gaarne wijzen op de dienst Vrouwen van het Nederlandsche Arbeidsfront, die regelmatig zitting houdt in verschillende plaatsen in de Provincie Zeeland. De dienst Vrouwen stelt zich ten doel voor de vrouwen, waarvan de mannen of zonen in het buitenland werken, met raad en daad behulpzaam te zijn, indien zich moeilijkheden op eenigerlei gebied voor- doen. Doch niet alleen voor die vrouwen wier man in het buitenland werkt, doch zij is in staat en bereid aan alle vrouwenkwesties in de meest uitgebreide zin van het woord, hetzij door oplossing of zoodanig van advies te difenen of zich met andere instanties in verbinding te stellen, zoodat zij op ieder gebied zoowel de werkende vrouw als de huisvrouw steeds met raad terzijde staat. GEVONDEN VOOIiWERPEN. De omder-luitenant, korpschef der ge- meente-politie te Terneuzen, maakt be kend, dat omtrent onder3taande voorwer- pen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen. Zwarte handtasch met inhoud, L. Oppe neer, Tuinpad 12; bos Sleutels, K. Dees, Schoollaan 23; Textielpuotenkaart, Koene, Noordstraat 5a; Alpinomuts, A. Hubregtse, Axelschestraat 121; Lipssleutel, Berkman, Mart. Eijkestraat 21; KinderSiandschoentje, R. de Bree, Charlottestraat 25; Heeren- handschoen, A. Dieleman, Walravenstraat 8; wollen Heerenhandschoen, Postkantoor; Kinderwanten, J. de Groot, Dokweg 28; zijden Dasje, M. Stouthamer, 2e Feijter- straat 1; gebreide Handschoen, J. Ver- brugge, Tuinstraat 133, Zaamslag; Kin- derwantje, L. C. Wieland, Steenkamplaan 78; paar Scheepsluiken, Polderman, 2e Verbindingstraat 6; Damespolshorloge, D. Elve, Oostkolkstraat 20; Jongensjasje, Van Meire, Donze-Visserstraat 126; Kinder- want, Van Riet, 2e Verbindingstraat 3; Haarspit (getouw), G. de Zeeuw, Oude- landscheweg 26; Want, Rouw, Tuinpad 24; Mantelband, E. Seij, Blokken 18: Gfummi- ka,pe, J. A. Riemens, le Verbindingstraat 13; Kinderhandschoen, De Bree, Charlotte straat 25; Vulpen, W. Kervink, Lange Kerkstraat 15; Kindertaschje, L. Koene, Noordstraat 5; Bankbiljet, A. Dieleman, Vlooswijkstr. 54; Portemonnaie, D. Me.ijer, Steenkamplaan 102; KindeiSiandtaschje, W. Hamelink, Rosegractot 11; Kinderhand- Sehoentje, De Groen, Vlooswijkstraat 45; Schakelarmbandje, Hamelink, M. Eijke straat 16; Armband en 2 kammetjes, J. Harte, Visehsteeg 2; Band met ketting, Van Steenbergenlaan 14; Lipssleutel, L, F. Berkman, Mart. Eijkestraat 21; Sleutel- tje, J. de Lege, Van Steenbergenlaan 33; Hoofddoek, G. W. Verbiezen, Steenkamp laan 55; Oorknop en kinderportemonnaie, Wed. van Tatenhove, Kazernestraat 21; Portemonnaie, J. Ulrich, Lange Kerkstraat 32; 'Huissleutel, Goethals, Grenulaan 3; Portemonnaie, W. de Hondt, Tuinpad 2; Dameshorloge, Van Driel, Noordstraat 14; wollen Handschoen, A. Leunis, Vlooswijk straat 26; Handschoen, De Regt, Tiiin« straat 16; oaar Zakdoeken, S. Meertens, Wjulpenbek C 52a; Damestaschje, W. Din- gemanse, Axelschestraat 3; Pijp, J. Ruben, Axelschestraat 74; paar Zilverboris, Ber- tus Vermeulen, 2e Verbindingstraat 18; 25 Zegels, R. Segers, Lange Kerkstraat; paar Kinderhandschoenen, Postkantocr; Distri- butiebonnen, J. Polderman, 2e Verbinding straat 6; witte Cape, J. Louw, Westsluis P 45; Portemonnaie met inhoud, J. Caste- leijn, Nieuwstraat 21; double Schakelarm- band. H. C. de Vrieze, Markt 2; Hond (t). Herder), P. van Es, Dahliastr. 4; Dames- handschoen, Kinderhandschoen, Want, At las v. Nederland, 6 Kinderwantjes, Jascein- tuur, Portemonnaie, Inlegvel Stamkaart, Zilverbon, Kap van kape, Boodscfiaptascji, Mantelband en een 4-tal brieven, Bureau van Politie. PROF. IR. J. NELEMANS 85 JAAR. Woensdag bereikte Prof. Ir. J. Nelemans den 85-jarigen leeftijd. Aanvankelijk ingenieur bij de Staatsspoorwegen werd hij in 1882 ingenieur bij den Rijkswaterstaat. Als zoodanig- werd hij in de tachtiger jaren werkzaam in het arrondissement Terneu zen en bij de werken van het kanaal van Terneuzen naar Gent. Hij maakte in 1891 ook deel van de internationale commissie inzake de verbetering van het kanaal van Terneuzen. Het resultaat van het werk dier commissie was het graven der groote Westsluis te Terneuzen, de verruiming van het kanaal en het maken der derde sluis te Sas van Gent. De uitvoering dezer werken werd oncjer leiding van Ir. Nelemans voorbereid. In 1910 werd hij benoemd tot hoofd-ingenieur. Tijdens zijn verblijf in Terneuzen, nam hij in het publieke leven een vooraanstaan- de plaats in. Hij werd ook tot tweemaal toe gekozen tot lid van den gemeenteraad. Hoogere autoriteiten bleken echter die samenkoppeling met zijn ambt ongewenscht te achten, zoodat hij de tweede maal geen zitting nam. Om zijn persoonlijftheid was hij ook buiten Terneuzen, in het gewest, zeer gezien. Daarvan getuigt zeker het feit, dat hij bij een verkiezing voor de Prov. Staten candidaat gesteld, in een der ge- meenten op 2 na alle stemmen der opge- komen kiezers op zich vereenigde! In 1906 werd Ir. Nelemans hoogleeraar in de waterbouwkunde en den brugbouw aan de technische Hooge School te Delft, welke functie door hem tot 1919 werd bekleed. Ir. Nelemans was in 1905 commissaris voor Nederland voor de uitbakening van de rijksgrens tusschen de Schelde en den Saeftingenpolder en fungeerde in datzelfde jaar als gedelegeerde der Nederlandsche Regeering op het tiende internationale scheepvaartcongres te Milaan en in 1923 op het dertiende congres te Londen. POLITIEHOND WEES DEN DADER AAN Naar De Z. meldt bemerkte de heer Hoekman te 's-Gravenpolder dat tijdens zijn korte afwezigheid bij hem was ihgebroken en een portefeuille met 260 was verdwe- nen. Aangifte bij de marechaussee volgde,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 2