TERNEUZENSCHE COURANT Buitenland Sinnenland Sport Gemengde Berichten No. 10.595 DINSDAG 28 MAART 1944 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEU,WSCH-VLAANDEREN OUITSCH WEERM ACHTSBERICHT Weer vergeefsche doorbraakpogingen der Sovjets. TERNEUZEN, 28 MAART 1944. Gemeente TERNEUZEN. VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRLJDAGAVOND. Direscteur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Terneuzen - Tel. 2298 Het Opperbevel van de Weerrnacht maakte Maandag bekend: Aan de benedenloop van de Oekrainsche Boeg zijn herhaalde aanvallen en pogingen van de bolsjewieken om de rivier over te steken, mislukt. Tusschen Perwomaisk en Balta werden troepen van het leger en de Waffen-S.S. sterke vijandelijke aanvallen af. Aan den middenloop van den Dnjestr werd de vijandelijke druk versterkt. Eska- ders slag'vllegers hebben den opdringenden bolsjewieken zware verliezen toegebracht. Vooral ten Zuiden van Proskoeroi leveren onze divisies een zwaren afweerstrijd. In het gebied Tarnopol—Kowel hebben de bolsjewieken tevergeefsche aanvallen ge- daan. Ten Noordwesten van Kowel hebben onze tegenaanvallen tegenover taaien vijandelijken weerstand terrein gewonnen. In het gebied der Pripjetmoerassen zijn herhaalde aanvallen van den vijand tus schen Styr en Gory ineengestort. Tusschen Dnjepr en Tsjaussy zetten de bolsjewieken met sterke strijdkrachten him doorbraak pogingen voort. Zij zijn door onze dappere grenadiers in stuccesvolle samenwerking met het luchtwapen in harde gevechten teruggeslagen. Daarbij heeft de eerste •compagnie van het regiment grenadiers M.O.T. 51 onder bevel van den eersten luitenant Huncke zlch onderscheiden door bij'Zondere dapperheid. In de gevechten der beide laatste dagen verloor de vijand hier ruim 3500 dooden, 39 tanks, 42 kanon- nen en talrijke andere wapenen. In het gebied ten Zuidoosten Van Ostrow hebben Letlandsche S.S.-vrijwilligersfor- maties tezamen met Duitsche troepen de bestorming van verscheidene vijandelijke divisies afgeweerd. Een plaatselijke pene- tratie werd afgegrendeld. Aan iiet front van de Narwa braken onze grenadiers, sehitterend gesteund door artillerie, tanks, nevelwerpers en slagvliegers, door sterk gefortificeerde sitellingen van den vijand heen en hieven een penetratieplek op. Majoor Rudel, Gruppenkommandeur in een eskader slagvliegers, heeft in het Zui den van het Oostelijke front op ben dag 17 vijandelijke tanks vernield. uit Italie wordt alleen melding gernaakt van wederzijdsche activiteit van verken- ners en stcottroepen. Aan de Oostkust van de Golf van Genua is een ten Noord westen van La Spezia gelande Amerikaan- sche cbmmandotroep ter sterkte van 2 officieren en 13 man in gevecht gedood. Na aanvallen overdag van Amerikaan- sche bommenwerpers op Zuidoost-Duitsch- land hebben Britsche terreurvliegers in den afgeloopen nacht tijdens aaneenge- sloten bewoIking verscheidene steden in het Kuhrgebied aangevallen. Door het neerwerpen van talrijke brisant- en brandbommen ontstonden vooral in woonwijken .van Essen en Oberhausen schade en verliezen onder de bevolking. Luchtverdedigingsstrijdkrachten vernielden bij deze aanvallen en boven de bezette Westelijke gebieden onder moeilijke afweer- omstandigheden 17 viermotorige bommen werpers. DE KRIJGSVERRIOHTINGEN. De berichten van Zondag hebben, aldus de N. R. Crt., het front, waar in het Oosten het hevigst gevochten wordt, aangeduid als lie gen de tusschen Brody en Perwomaisk. Daarmee is inmiddels het grillige beloop van dit front nog niet aangegeven, een eigenschap, die ongetwijfeld door de krijgs- vei richtingen van de laatste dagen verder is versterkt. De onlangs weer toegenomen druk van de aanvallers op de steunpunten- linie Tarnopol-Proskoerow-Winnitsa heeft geleid tot een verplaatsing van deze linie naar den Dnjestr toe en daarbij is, na Wm- nista en Zjmerinka, ook Proskoerow yan be~ zitter verwisseld. Maarschalk ZjoekoW streeft aldus naar een aansluiting bij het front van het tweede Oekrainsche leger, welks voorposten, zooals men heeft kunnen lezen, in Bessarabie over Balti naar de Proeth worden vooruitgeschoven. Dan springt het front zeer scherp in naar het Oosten over den Dnjestr tot aan de Boeg. Het gebied ten Ncordwesten van de Zwarte Zee blijkt inderdaad het langst door de verdedigers gehandhaafd te worden en het ligt inde lijn van de jongste ontwikkeling, dat de beide genoemde Oekrainsche legers zullen beproeven van het thans geschapen breede front uit hun operaties in Zuidelijke richting met die van Malenowski's leger in Westelijke richting te combineeren. Nikola- jew en de breede mond van de Boeg staan echter nog aan dit derde Oekrainsche leger in den weg. De in het Duitsche legerbencht van Zondag nog genoemde Russische aan vallen tusschen de stad Tsjausy en den Dnjepr moeten blijkbaar geduid worden als een nieuwe druk op het zoo starre front van steunpunten tusschen de Pripet-moe- rassen en Witebsk. Mogilew aan den mid- den-Dnjepr is daarbij opnieuw het doel. Door een en ander wordt nog eens be- vestigd, dat de militaire maatregelen ten aanzien van Hongarije niet te vroeg zijn genomen en dit is dan ook de grondtoon van vele Duitsche bescho'uwingen over dit onderwerp. Daaruit komt tevens te voor- schijn, dat mede in politiek opzicht de ge sehapen veranderingen bijtijds zijn geweest, daar Hongarije zich meer en meer van zijn u:t°'angspunt in dezen oorlog distantieerde. Le° gezindheid van de krmgen, die men daarvoor verantwoordelijk heeft gesteld, kan ge'illustreerd worden door het bericht in een van de bladen, dat de Hongaarscne gezant te Stockholm de nieuwe Hongaar- sche regeering niet erkenl. Daartegenover staat het feit, dat de rijksbestuurder Horthy na zijn terugkeer te Boedapest deze regee ring den ambtseed heeft afgenomen. Dit alles is geschied in nauw verband met het snelle verloop van de krijgsverrich- tingen. in het Oosten. Ook Churchill heeft zich daarmee in zijn radiorede van Zondag" bezig gehouden en wel in waardeerenden zin ten opzichte van de Sowjetunie, zooals trouwens zijn heele toespraak, in tegen- stelling met zijn laatste overzicht in het Lagerhuis, toen hij vooral het Engelsche aandeel in de gemeenschappelijke oorlog- vcering naar voren bracht, den nadruk legde op de verrichtingen van de bondge- nooten. Wat in het bijzonder de Sowjet unie betreft, kan zijn,bedoeling daarbij ge- makkelijk in verband worden gebracht met eenige andere verschijnselen. Het is name- lijk onmiskenbaar, dat in sommige te Mos- kou verschijnende organen den laatsten tijd het onderwerp van het ontlastingsfront weer is behandeld in dezen geest, dat de krijgsbedrijven in Italie noch de luchtoorlog in het Westen of van Italie uit als een zoo- danig front in aanmerking kunnen komen, ondanks de waardeering, die men te Mos- kou in anderen samenhang met name voor den luchtoorlog heeft getoond. Nu heeft het communique over de conferentie van Teheran zich wel zeer positief over een coordinatie tusschen de Engelsch-Ameri- kaansche en de Russische oorlogvoering uitgesproken, zoodat d« bedoelde uitingen van de Sowjet-pers zich ook niet direct tot de geallieerde regeeringen richten, maar wel waarschuwen zij, gelijk de bekende ,,Woina i Rabotni Klass", tegen bepaalde ,,elementen in Engeland en Amerika, welke met de invasie slechts rekenen als met een voorspel van een voorwendsel tot een ver- lengden oorlog". Generaal Galaktinow, de militaire schrij- ver in het genoemde blad, heeft betoogd, dat, hoewel hij de uitwerking van het lucht- offensief niet wilde onderschatten, bombar- dementen op den langen afstand zonder ge- iijktijdige operaties te land den oorlog sle- pende zouden houden, dit tegenover die Engelsche en Amerikaansche autoriteiten, die dit offensief onlangs niet slechts een voorspel maar reeds een deel van de groote onderneming hebben genoemd. Churchill heeft nu in zijn rede van Zondag, na de noodige aandacht besteed te hebben aan de moeilijke taak.van den Russischen bondge- noot bij den oorlog te land, gewezen op de zeer bijzondere problemen, welke daar bovenuit een gecombineerde operatie te land en ter zee altijd meebrengt. Dit is een thema, dat hij wel eerder met betrekking tot de verstandhouding met de Russen over elkander ondersteunende operaties in het Oosten en in het Westen heeft aangeroerd. Niettemin heeft Churchill ook nu weer, ge lijk dezer dagen bij een bezoek aan de Ame rikaansche luchtlandingstroepen in Enge land, over het naderen van de geallieerde onderneming gesproken. Over de Ameri kaansche expeditiestrijdkrachten in het al- gemeen zeide hij nog, dat deze blijven bin- nen stroomen; ook Britsche troepen ston- den in overeenkomstigen getale gereed. Voor het overige was Churchills rede dit- maal voor 'n belangrijk deel opgesteld voor de behandeling van allerlei binnenland- sche vraagstukken (woningbouw, onder- wijs e.d.), welke den laatsten tijd aanlei- ding hadden gegeven tot velerlei onzeker- heid en discussie. Ook het vraagstuk van de demobilisatie schijnt daartoe te behoo- ren, maar Churchill heeft, afgezien van eenige geruststellende opmerkingen, hierin niet dieper willen treden op een oogenblik, dat de grootste taak in dezen oorlog nog te verrichten valt. DE SITUATIE IN HET OOSTEN. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telef oneerde Zondagavond Ook de afgeloopen week heeft voor het Duitsche front in het Oosten taenauwde oogenblikken gebracht. Deze omstandig- heid wordt van Duitschen kant niet ver- heeld, noch door de officieele woordvoer- ders noch door de militaire commentatoren in hun weekoverzichten. De laatste geven hier en daar uiting aan hun overtuiging, dat het tijdstip, waarop het geweldige Rus sische offensief in omvang zou kunnen af- nemen, nog niet te zien is. Immers, de aan vallers toonen in staat te zijn onverpoosd nieuwe reserves in den strijd te werpen. Daardoor, zoo wordt b.v. betoogd, geven de Sowjet-Russen niet alleen blijk van de kracht, waarover zij beschikken, maar geven zij er ook een idee van hoe hun aan- voer over de bemodderde en lange verbin- dingswegen functionneert. ,,Voor ons is zulks o.m. een aanwijzing van het hard- nekkige plan van hun leiding om alles op de kaart van de tweede faze van den win- terslag te zetten, vooral om daar politieke resultaten te bereiken, waar volkomen mili taire beslissingen niet geforceerd kunnen worden. De Duitsche legergroep in het Zuiden is weer voor de taak geplaatst haar terugtrekkende beweging met de noodzake- lijkheid van nieuwe weerstandslinies in overeenstemming te brengen, den tegen- stander door koen uitgevoerde tegenaanval len op te houden en te verzwakken en het beeld, dat hij zich van den slag heeft ge- vormd, te vernielen. De belasting van de eigen troepen, door marschen in modder, door gevechten en tegenaanvallen, is groot en crises kunnen niet uitblijven." In de achter ons liggende dagen is de situatie voor de Duitsche legers zonder twijfel tot het uiterste gespannen geweest en zij heeft deze moeilijkheden opgeleverd, ten aanzien waarvan de militaire deskundi- gen bijna de sterkste uitdrukkingen zouden willen gebruiken. Ook het jongste weermachtsbericht moet niet alleen melding maken van een nieuw Scwjet-Russisch offensief tusschen den bovenloop van den Dnjepr en de stad Tsjaussy, doch ook van het feit, dat aan het geheele front tusschen Perwomaisk en beoosten Brody de Duitsche troepen in zware afweergevechten staan, in het ver loop waarvan zij de steden Proskoerow en het dicht hij de oud-Roemeensche grens (dus bij de Proeth) gelegen Balti hebben moeten prijs geven. Dit laatste moest ge- schieden tegenover de ten Westen van den Dnjestr met sterke tank- en luchtstrijd- krachten aanvallende Sowjet-Russen, die bij Soroca de rivier hadden overschreden en naar het Zuiden en Zuid-Westen in de richting van Balti waren opgerukt. Niet alleen de groote overmacht van den tegenstander heeft de Duitsche leiding kri- tieke situaties bezorgd, maar ook, gelijk de Deutsche Allg. Ztg. ons leert, de bemod derde wegen, die den verdedigers meer hindernissen hebben opgeleverd dan den aanvallers. Dezen bepalen n.l. waar zij hun troepen voor een actie zullen concern treeren; van dit punt dan scheidt in den regel slechts een kleine afstand van het geveehtsterrein. De verdediger daaren- tegen moet zijn reserves dieper in het ach- terland opstellen, zoodanig, dat zij naar meer dan ehn richting verplaatst kunnen worden aangezien, te meer daar als gevolg van het slechte weer de verkenning niet volkomen kan functionneeren, de plannen van den tegenstander niet met zekerheid kunnen worden onderkend. Zoodoende heb ben de afweerstrijdkrachten noodzakelijker- wijs steeds een aanzienlijk langeren weg af te leggen. Dit gezichtspunt mag bij de waardeering van de jongste ontwikkeling in het Oosten niet uit het oog worden ver- loren. Een bevestiging hiervan geeft in zeker opzicht een commentaar waarin ver- luidt, dat op sommige plaatsen de onder- steuning van de Duitsche troepen voor- namelijk door het luchtwapen wordt uitge- voerd. CHURCHILL OVER GROOTE OPERATIES. Naar de Engelsche berichtendienst, vol- gens D.N.B. meldt, heeft Churchill voor Amerikaansche luchtlandingstroepen de verklaring afgelegd, dat zij ,,spoedig" de gelegenheid zouden krijgen om by de a.s. operaties op te treden, teneinde een ,,groo- ten slag" 'te slaan. Churchill wilde hiermede klaarblijkelijk opnieuw het spoedige komen der invasie aankondigen, nu de door hem voor deze onderneming tot dus ver voorspelde termij- nen reeds verstreken zijn. OPENING VAN TWEEDE FRONT UITGESTELD. Naar het Spaansche blad .Arriba" uit Londen meldt, is men in Engeland over de ontwikkeling van de militaire gebeurtenis- sen in Zuid-Italie zeer ontevreden. De Engelsche bladen verhelen niet, dat de hef- tige tegenstand het Geallieerde opperbevel zoozeer onder den indruk heeft gebracht dat men de opening van het tweede front heeft uitgesteld. Men kan wel nagaan, zoo vervolgde de Engelsche persstemmen, hoe- veel grooter de tegenstand in West-Europa 84e Jaargang zal zijn waar de Duitschers over hun besce verdedigingswerken beschikken. HET VKAAGSTT.K VAN DE INVASIE. De correspondent der N. R. Crt. te Ber lijn telef oneerde Maandagochtend: De Volkischer Beobachter wijdt vanmor- gen weer aandacht aan de kwestle of een mvasie van de geallieerden in Europa op komst is, ja dan niet. Op grond van ver- schiilende overwegmgen, o.a. de ontwikke ling van de gebeurtenissen aan het Ooste lijke front, komt de schrijver in zijn be- scnouwing tot de slotsorn, dat met tame- lijke zekerheid binnen afzienbaren tijd op een poging tot invasie op groote schaai moet worden gerekend. Waar, dat is na- tuurlijk de groote vraag, maar het wordt heel goed mogelijk geacht dat zij wordt ondernomen juist aan de sterk verdedigde kust van het Kanaal, terwijl natuurlijk af- leidingsmanoeuvres op andere punten kun nen voorafgaan of gelijktijdig kunnen plaats hebben. Van voordeel voor de tegenstanders besichouwt men een landing langs het kortste traject o.m. hierom, om- dat de bommenwerpers niet lang behoe- ven te vliegen om de kust stormrijp te maken, en ook met het oog op de landmgs- en de transportvloot, alsmede op de gun- stige mogelijkheden voor de landingstroe- pen uit de lucht, die vermoedelijk in groo- ten getale achter de Duitsche kustverdedi- ging in den strijd zullen worden gebracht. Aangezien volgens schrijver de Engelschen en Amerikanen een beslissing forceeren moeten of willen, zullen zij alle strijdmidde- len aanwenden en zich bij een eersten tegenslag niet laten ontmoedigen. Er wor den zeer harde gevechten verwacht, niet alleen in de eerste zone, maar ook in het achterland. INVOERING ZOMERTIJD. In den nacht van 2 op 3 April. In de bezette Nederlandsciie gebieden zal, evenals in he Groot-Duitsche Rijk, op 3 April, des morgens om twee uur, de zomertijd worden mgevoerd. Op dit tijd stip worden de officieele klokken een uur vooruitgezet, d.w.z. van 2 tot 3 uur. DE BOERENLEENBANKEN ZULLEN DE ADMINISTRATE VAN DE LANDBOUWERS UIT DE ONTRUIMDE GEBIEDEN REGELEN. Aangezien het uit den aard der zaak niet zeker is, dat de landbouwers uit de ont- ruimde gebieden, indien zij later weer vee noodig hebben, dit op de vrije markt zullen kunnen koopen voor het bedrag, dat zij thans zouden krijgen uitbetaald, is het in het belang van de getroffenen, dat zij recht krijgen op het terugontvangen van vee en goederen. Het is de bedoeling de administratie van de door het Bureau Ont- ruiming ontvangen dieren en goederen en de daaruit voortvloeiende recnten en de rentebetaling in handen te geven van de boerenleenbanken. AAN INLEVERING ONTTROKKEN grAan OPGESPOORD. De C.C.D. oefent bij voortduring strenge controle uit op een aer belangrijaste eon- trole-objecten, namelijk het fraudUleus dorschen en in voorraad hebben van granen en peulvruchten. Dat sommige landbou wers zich weinig storen aan de voorschrif- ten en op alle mogelijke manieren trachten granen enz. aan de voedselvoorziening te onttrekken, blijkt duidelijk uit onderstaand geval, hetgeen door controleurs van den C.C.D. aan het licht werd gebracht. Bij huiszoeking in de woning van een landbouwer in de provincie Zuid-Holland werd in een gecamoufleerde kelder 4950 kg tarwe, 1350 kg erwten en 200 kg gerst aangetroffen. Deze hoeveelheden waren frauduleus gedorscht, behalve een gedeelte van de tarwe, welke van de aangekochte zaaitarwe was overgehouden. Verdachte had zaaizaad aangevraagd voor 11 ha en had hiervoor 2000 kg tarwe toegewezen gekregen. Bij de winterteiling 1943 gaf hij 10 ha als verbouwd op. In feite was echter slechts 8 ha uitgezaaid. Zooals vanzelf spreekt, is tegen dezen landbouwer proces- verbaal opgemaakt. De producten zijn in beslag genomen. Z-KAARTENPROCEDURE IN BEDRIJVEN VOOR DE VOEDSELVOORZIENING. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Op grond van de Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied, nr. 108/1942, waarbij elke ondernemer verplicht werd desgevraagd inlichtingen te verstrekken omtrent in zijn bedrijf aanwezige arbeidskrachten, is in toepassing gebracht de z.g. Z-kaarten procedure. Deze procedure wordt thans ook voor het geheele gebied van de voed selvoorziening' ingevoerd. Op deze wijze worden voor dit bijzonder belangrijke deel van het economische leven de arbeidskrach ten vrijgesteld die noodzakelijk zijn om de voedselvoorziening te verzekeren. Aan de kaartenprocedure behoeven op dit oogenblik nog niet deel te nemen de eigenaren en werkkrachten van land- en tuinbouwbedrijven dus boeren, tuinders visschers en bij hen werkzame personen. Voor deze groepen van personen blijven de uitgegeven gele vrijstellingsbewijzen voor loopig van kracht. Onder de Z-kaartenprocedure voor de voedselvoorzieningsbedrijven vallen thans dus de volgende groepen van bedrijven en personen 1. 1. De geheele industrie op het gebied van de voedselvoorziening, zoo als deze is ondergebracht in vakgroepen en ondervak- groepen van de volgende bedrijfsgroepen a: binnen- en buitenlandsche akkerbouw producten verwerkende industrie; b: in dustrie van olien, margarine, vet ten en verwerking van dierlijke producten; c derivaten van landbouwproducten verwer kende industrie; d: zuivel- en melkpro- ducteninduatrie en melkinrichtingswezen e: groenten- en fruitverwerkende industrie 2. De geheele groothandel in levens- middelen, zooals deze is ondergebracht in de vak- en ondervakgroepen van de onder bedrijfsgroep grbothandel voedselvoorzie ning en aanverwante gebieden. 3. De tusschenpersonen in de voedsel- voorzieningsbranches, o.m. zooals zij zijn ondergebracht in de tot de bedrijfsgroep tusschenpersonen behoorende vakgroepen a: tusschenpersonen in bloembollen; b: tusschenpersonen in cacao; c: tusschen personen in alcoholhoudende dranken; d: tusschenpersonen in granen; e: tusschen personen in groenten en fruit; f: tusschen personen in kaas; g: tusschenpersonen in koffie; h. tusschenpersonen in kruide- nierswaren; i: tusschenpersonen in kunst- meststoffen; j: tusschenpersonen in melk- producten; k: tusschenpersonen in olien, vetten en oliezaden; 1: tusschenpersonen in speCerijen; m: tusschenpersonen in sui- ker; n: tusschenpersonen in thee; o: tus schenpersonen in visc'n; p: tusschenperso nen in gedroogde zuidvruchten; q: tus schenpersonen in zetmeel. 4. De detailhandel in de voedselvoorzie ning, zooals deze is ondergebracht in de tot de bedrijfsgroep detailhandel behoo rende vakgroepen: a: detailhandel in kruidenierswaren; b: detailhandel in melk, boter, kaas en eieren; c: detailhandel in aardappelen, groenten en fruit; d: de detailhandel in visch; e: detailhandel in wild en gevogelte; f: detailhandel in brood, banket, chocolaterieen en suikergoed; g: detailhandel in vleeschwaren; h: detail handel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken; j; detailhandel in bloemen en planten. 5. De ambachtsbedrijven in de voedsel voorziening, zooals deze zijn ondergebracht in de tot de bedrijfsgroep voedselvoorzle- nings-ambachten behoorende vakgroepen Landwacht Neder- laad. Deze mannen van de Landwacht verrichten practi- sche bewakings- dienst. 'Houding en gelaatsuitdrukking getuigen van zelf- tucht en discipline. (■C.N.F./A.G. Swart Pax s) a: slagerij; b: brood- en banketbakkerij c: maalderijd: loondorscherij. II. De na volgende groepen: 1. De koel- en vrieshuizen, onderge bracht in de ondervakgroep koel- en vries huizen. 2. De vlasverwerkende ambachtbedrij- ven vlasroterijen). 3. De griend- en rietbedrijven, zooals deze zijn ondergebracht in de ondervak groepen verpakkingsmandenindustrie en rietmattenindustrie, ondervakgroep bie- zenmattenmakerijen en -sorteerderijen. 4. De boerenleenbanken en haar cen trales, opgenomen in de bedrijfsgroep land- bouwcredietbanken. 5. Het ambacht ten plattelande en de ambtelijke nevenbedrijven van den land- bouw met name: a- dorpssmeden; b: wa- genmakers; c: reparatie-inrichtingen voor landbouwwerktuigen en -machines; d: dorpstimmerlieden, electrotechnische instal- lateurs, metselaars en dakdekkers, die uit- sluitend of in hoofdzaak op het platteland werkzaam zijn; e: zadelmakers en vervaar- digers van tuigen; f: persbedrijven voor hooi en stroo; g: grasdrogerijen. Voor zoover ondernemingen uit de onder II opgesomde groepen van bedrijven reeds aan de doorvoering van de Z-kaartenpro cedure hebben deelgenomen, kan daarmede worden volstaan. Het is niet noodig, om een tweede maal Z-kaarten in te dienen. Wil een ondernemer, hetzij voor zichzelf, hetzij voor zijn personeel, vrijstelling van arbeidsinzet verkrijgen, dan moet hij een aanvrage daartoe indienen bij de Duitsche instantie, die de belangen van zijn bedrijfs- tak behartigt, in dit geval de ,,Haupt- abteilung Ernahrung und Landwirtschaft", Juliana van Stolberglaan 45, Den Haag. (Slot volgt.) AXEL. Uitvoering. Een gemengd gezelschap, bestaande uit leerlingen der Terneuzensche H.B.S. en enkele andere amateurs, gaf Vrijdagavond in Het Centrum alhier een goed geslaagde uitvoering. Het rijk gevarieerde program- ma, dat bestond uit muziek, zdng en enkele kluchten, viel zeer in den smaak. De zaal was geheel uitve'rkocht. DOODVONNIS VOLTROKKEN. Officieel wordt medegedeeld: De Nederlandsche onderdaan Peter Johannes Maria Vloet, die door het Duit sche Obergericht in de bezette Nederland sche gebieden vvegens verboden bezit van wapens en poging tot moord op Duitsche politie-ambtenaren als saboteur ter dood veroordeeld was, is, nadat de kwestie van gratieverleening was onderzocht, terecht- gesteld. VOETBAL. Terneuzen ITerneuzen II 03. In deze wedstrijd zijn de reserves er in geslaagd haar oudere clubgenooten een smadelijke nederlaag te bezorgen. Wel wisten de seniors een veldmeerderheid te ontwikke- len, maar hun spiel was zoo mat en luste- loos, dat dit niet tot succes kon leiden. Vooral de voorhoede pingelde tot in het oneindige, wat een kolfje naar de band was van de verdediging der reserves, die telkenmale resoluut ingreep. In de eer ste helft gelukte het de reserves de leiding te nemen. Als kort na de hervatting aan het tweede elftal op onhegrijpelijke wijze een strafschop wordt toegewezen, welke benut wordt, zijn de seniors zoodanig ge- demoraliseerd, dat zij eenigen tijd de kluts geheel kwijt zijn. Wanneer zij dan blijk baar van den schrik bekomen zijn, ontstaat een ware belegering op het doel der reser ves. Het zit het le elftal evenwel niet mee, want wat zij ook ondernemen, tot een doelpunt kunnen zij het niet brengen. Bij een der uitvallen van de reserves, kan de doelman den bal niet voldoende onder controle krijgen, waardoor hij voor de derde maal het nakijken krijgt. Hiermee is een vonnis voltrokken, dat maar zelder. in de voetbal-historie zal zijn voorgekomen, n.l. dat een vertegenwoordigend elftal eener vereeniging door haar reserves wordt afgestraft. AxelHulst 32. Voor deze ontmoeting bestond groote belangstelling, vooral ook van de zijde van Hulst. De wedstrijd was spannend van begin tot eind. Reeds spoe- dig doelpuntte Hulst (01), waarna kort daarop Axel gelijk maakte (11) en ver- volgens de leiding nam (21). Voor de rust maakten de bezoekers echter weer gelijk (22. Na de hervatting ontston den voor beide doelen tal van spannende momenten. Ongeveer 10 minuten voor het einde maakte Axel, dat het laatste ge deelte aanmerkelijk sterker was het win- nende punt (3—2). HontenisseSteen 25. Steen gaat voort met het boeken van overwinningen en sprekende ook. Zondag werd Honte nisse, dat thuis toch een goede partij speelde, door de grensbewoners geslagen, die weer bijzonder op dreef waren, De eindstand (25) was ook reeds bij de rust verkregen. Lamswaarde IIHulst II 3I. Het tweede elftal van Hulst doet het lang niet slecht in de lagere afdeeling. Zondag viel het dan ook niet moeilijk om de reserves van Lamswaarde met 34 te kloppen. S,S.-Vrijwillige-pantser-grenadiers brigade ,,Nederland". Bij de afweergevechten in het gebied van Leningrad hebben de man- schappen der S.S.-vrijwillige-pantser-grena- diers-divisie ..Nederland" zich onderschei den. De brigadecommandant, S.S.-Ober- fiihrer Wagner, die zelf het Ridderkruis draaigt, reikt aan zijn mannen het IJzeren Kruis uit. S.S. P.K. Wisniewski OH P s). rest was vermoedelijk reeds in Belgie ver- kocht. Het bleek, dat de te Tilburg ont- vreemde stoffen per auto, onder groenten verborgen naar Amsterdam waren ver- voerd. In totaal zijn in beide misdrijven tien ver- dachten aangehouden* en voor den offieier van justitie geleid. SLACHTOFFERS VAN EEN BRANDBOM. Maandagmiddag vonden vier bewoners van Tolbert, gem. Leek, in het weiland eenige brandbommen. Een der projectielen brachten zij tot ontbranding. De gevolgen waren verschrikkelijk. De 40-jarige J. v. d. Velde, vader van vier kinderen, de 16- jarige R. Wijnalda en zijn broertje, de 14- jarige E. Wijnalda, alien uit Leek, werden zwaargewond naar het Academisch Zieken- huis te Groningen vervoerd. Men vreest voor hun leven. De 15-jarige S. v. d. Veen uit Leek liep lichte brandwonden op. DIEFSTALLEN TE AMSTERDAM EN TILBURG OPGEHELDERD. Zooals desitijds werd bericht werd eenige maanden geleden uit de Amsterdamsche chinine-fabriek aan de De Wittenkade aldaar een partij van ruim 6 kg platina- electroden van zeer groote waarde, en onmisbaar bij de vervaardiging van een bepnald geneesmiddel, gestolen. Onder leiding van een hoofdingenieur van de staatsrecherche van het hoofd- bureau van politie stelden acht rechercheurs in samenwerking met den particulieren detective van de chininefabriek een uit- gebreid onderzoek in, dat, naar het Dbl. van N.-Brabant meldt, ten slotte tot de aanhouding" leidde van een arbeider van de fabriek en een man die daar 16 jaar ge leden in dienst was geweest, doch in Janu- ari j.l. zijn ontslag had genomen. Deze laatste had verscheidene jaren op de peroxyde-afdeeling gewerkt en was goed op de hoogte van de waarde en het belang van de platina electroden. Het spoor leidde vervolgens naar Tilburg, waar bleek, dat de beide mannen in samenwerking met nog twee andere zich hadden schuldig gernaakt aan diefstal van een partij stoffen en eenige schrijfmachines. Verschillende huiszoekingen volgden hierop, waarbij de stoffen en de schrijf- machines in beslag werden genomen, Tevens trof men verpakkingsmateriaal van de chinine-fabriek aan alsmede een flink bedrag a an geld, dat de verdachten niet konden verantwoorden. De talrijke aanwij zingen leidden tenslotte tot een bekente nis waarna 4% kg platina electroden kon den worden opgespoord, welke op drie ver schillende adressen waren verborgen. De OOSTLAND ROEPT! Reeds honderden Nederlandsche jongens en meisjes bevinden zich in de Landdienst- karnpen in West-Pruisen. Zij bleven niet bij moeders-pappot, maar trokken uit om boer of boerin in het Oosten te worden. Daar werken zij op het land en helpen mede aan den opbouw van ons Nieuwe Europa. Zij zijn onze jongste vrijwilligers. Versterkt hun rijen! Meldt je aan bij den Germaan- schen Landdienst, Koningslaan 9 - Utrecht. „P R O B E B E T R IE B" des Luftschutz-Alarmgerats (Sirenen) fin- det am Mlttvvoch 29 Marz 1944, vormittags statt. Es wird der lange Dauerton (Entwar- nungssignal) einmal (eine Minute) zu horen sein. Findet der „Probebetrieb" aus besonde- ren Griinden nicht statt, so erfolgt neue Bekanntgabe. Der Ortliche Luftschutzleiter, KLOMP. „PROEFALAR M". Op Woensdag den 29 Maart 1944, zullen de iuchtbeschermingssirenes des voormid- dags, bij wijze van proef in werking wor den gesteld. Daarbij zal het signaal ,,luchtalarm ge- eindigd (een minuut gelijkmatige toon) gegeven worden. Voor het geval deze proefneming om bijzondere redenen niet zou doorgaan, volgt voor het eerstvolgende proefalarm een nieuwe bekendmaking. De Burgemeester, Plaatselijk Luchtbeschermingsleider, KLOMP. BEKENDMAKING. Bij het Juliana van Stolbergplantsoen zijn aardappelen opgeslagen, die in geval van nood voor de ingezetenen van Terneu zen zijn bestemd. Door spelende kinderen werden deze op- slagplaatsen en de aardappelen beschadigd. De Burgemeester doet een dringend beroep op de omwonenden om mede te werken deze aardappelen in goeden staat te bewaren en de kinderen te verbieden op de opslagplaatsen te spelen. Terneuzen, 28 Maart 1944. De Burgemeester voornoemd. KLOMP.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1