TERNEUZtNSCHt COURANT Buitenland Binnenland Gemengde Berichten Sport No. 10.593 DINSDAG 21 MAART 1944 84o Jaargang ALGEMEEN [NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Versterkte druk tusschen Boeg en Dnjestr. SLAG VAN GROOT FORMAAT TEN W. VAN DNJEPRBOCHT. MR. S. A. VAN LUNTEREN BENOEMD TOT LID VAN DEN HOOGEN RAAD. TERNEUZEN, 21 MAART 1944. KEURjlNGEN Gemeente TERNEUZEN. INBREKERS MET EERGEVOEL. Verboden gebieden In Zuid-Holland en Zeeland. Verzending van pakjes naar Duitschland. VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. Directeur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Terneuzen - Tel. 2298 De stad Winnitza ontruimd. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Maandag mede Op het bruggenhoofd Nikolajef, in het gebied van Wosnessensk en ten Noordoos- ten van Perwomaisk bleven nieuwe vijan delijke aanvallen zonder resultaat. Een. gevectitsgroep onder bevel van kapitein Kalberlak heeft zich bij deze gevechten bijzonder onderscheiden. Tusschen den middenloop van de Boeg in de Oekraine en den Dnjestr werd de vijandelijke druk sterker. De stad Win nitza werd na vernieling van alle voor den oorlog belangrijke installaties volgens be vel ontruimd. Ten Oosten van Proskoerof werden ge- deeltein van verscheiden bolsjewistische in- fanteriedivisies door vastberaden aanval len onzer pantserformaties uiteengeslagen. Hierbij heeft zich de zestiende gepantserde verkenningsafdeeling, onder bevel van kapitein Schiller, bijzcnder onderscheiden., Ook tusschen Proskoerof en Tarnopol werden den bolsjewisten door geslaagde tegenaanvallen zware verliezen toege- bracht. In het gebied van Krzemieniez en fori Kowel zijn oinze troepen nog steeds in een zwaren afweerstrijd gewikkeld. In het gebied der Pripetmoerassen en aan den Zuidelijken oever van de Pripet mislukten talrijke Sovjet-aanvallen. Ten Zuidoosten van Witebsk kwam (het tot zware plaat- selijke gevechten om een heuvelstelling, die nleermalen van bezitter wisselde. In den Noordelijken sector van het Oos- telijke front viel de vijand alleen aan het Narwa-front aan. Na vernietiging van 10 pantserwagens werd hij afgeslagen. Op het landingshoofd van Nettuno oti- dernam de vijand ten Zuidwesten van Aprilia verscheiden door krachtig artille- rievuur gesteunde, maar vergeefsche aan vallen. De verdedigers van Cassino sloe- geci gisteren wederom alle vijandelijke aanvallen, die den geheelen dag met krach- tigen steun van artillerie werden onder- nomen, af. In de avonduren van 19 Maart bracht een formatie Duitsche torpedovliegtuigen bij een aanval op een vijandelijk konvooi voor de kust van Noord-Afrika schade toe aan vijf geladen vradhtscfoepen met een gezamenlijken inhoud van meer dan 30.000 torn. Vrij zwakke formaties Amerikaansche bommenwerpers vlogen gisteren overdag bij slecht zicht van het Zuiden uit Zuidoost Duitschland binnen en lieten op verschei- dene plaatsen brisant- en brandbommen vallen. Schade en verliezen zijn gering; 25 vijandelijke vliegtuigen, waarvan 24 viermotorige bommenwerpers, werden ver- nietigd. In deo afgeloopen nacht lieten eenige Britsche storingsvliegtuigen bom- men vallen op West-Duitsehland en op het gebied van Berlijn. Formaties Duitsche s-evechtsvliegtuigen vielen de Britsche hayen 'Hull met talrijke brisant- en brandbommen aan. In de aan- gevallen doelen ontstonden uitgebreide branden en ernstige verwoestingen. Door vlootstrijdkrachten, afweergeschut van koopvaardijschepen en luchtdoelgeschut der marine zijn in de periode van 11 tot 20 Maart 41 vijandelijke vliegtuigen neerge- schoten." 50 IOO Gaisin Monastynsch Gaiwor plqopo Iviono rson Kaart van Pelt DE FINS-CHE KWESTIE. Na Roosevelt en koning Gustaaf heeft schrjjft de N. R. Crt., een ander staats- hoofd zich over de Finsche kwestie uitge- sproken. Hitler heeft in den vorm van een aan een Zweedschen journalist beschik- baar gesteld antwoord op enkele vragen in de eerste plaats zijn meening gegeven over bepaalde opvattingen omtrent de bui- tenlandsche interventies. Hij heeft de be- richten ontkend, als zou hij bij den koning een stap hebben gedaan in verband met een bemiddeling" in de Finsche aangelegen- heid hebben voorgesteld en erop gewezen, dat zulk een bemiddeling, waarvan hem niets bekend was en die hij, indien zij in derdaad een feit was, een zuiver Zweedsche zaak noemde, ook om geen enkele reden van Duitsche zijde kon zijn ter sprake ge- bracht. Een officieus communique vanwege de Finsche regeering heeft tegelijkertijd het vraagstuk van deze bemiddeling nader toegelicht. Er blijkt uit, dat de persoonlijke invloed van den koning langs dezen weg is uitgeoefend, dat de Zweedsche minister van buitenlandsche zaken in een onderhoud met den Finschen gezant Gripenberg o.a. heeft kennis gegeven van 's konmgs opvat- ting, dat het contact tusschen Finland en de Sovjetunie niet mer moest worden ver- broken. Gripenberg werd verzocht deze opvatting uitsluitend aan zijn regeering aan den president en aan Mannerheim over te brengen als een strikt vertrouw£- lijke mededeeling. De Finsche minister van buitenlandsche zaken heeft echter ter- men gevonden om ook de Rijksdagcommis- sie voor de buitenlandsche politiek alsmede den Rijksdag zelf in de besloten zitting van 15 Maart met koning Gustaafs mee ning als een opvatting van toonaangevende Zweedsche kringen in kennis te stellen. Zoodoende is deze opvatting, aldus de slot- som van het Finsche communique, wat haar feitelijken inhoud aangaat aan de betref- fende politieke instanties meegedeeld; de door Gripenberg overgebrachte opvatting verwees echter niet naar door de iSo-vjet- regeering voorgestelde veranderingen in haar oorspronkelijke voorwaarden. Het weergegeven communique heeft een duidelijk polemischen vorm; blijkbaar wil het opkomen tegen een overigens niet uit- drukkelijk genoemd verwijt, als zou de regeering niet voldoende inlichtingen heb ben verschaft. Vermoedelijk zijn de berich- ten o'ver het standpunt van den Zweedschen koning, nadat ze per ongeluk of welbewust in het buitenland toch verspreid zijn, voor het Finsche volk als een verrassing geko- men. De regeering heeft nu duidelijk willen maken, dat zij alien, die direct voor een beslissing verantwoordelijk zijn, wel degelijk op de hoogte heeft gesteld, dat zij daarbij het door Gripenberg overgebrachte Zweedsche verzoek reeds had overschreden door ook het parlement en de Rijksdag- commissie deelgenoot te maken van haar kennis, maar dat zij niet verder heeft kun- nen gaan. Tevens heeft de regeering willen aantoonen, waarom de kennisgeving van het Zweedsche standpunt aan het par lement op zich zelf geen mededeelingen over een wijzjging van de Russische voor waarden insloot. Ook deze wijziging, is, naar gemeld, na de veel besproken Rijks- dagzitting uit buitenlandsche bronnen aan het Finsche volk bekend geworden; niet gemeld is, of zij in ander verband dan het Zweedsche standpunt in de geheime zitting nog is ter sprake gebracht. Gelijk hier JVrijdag reeds werd verondersteld, zou de Sovjet-regeering zich in de eerste plaats gematigd hebben inzake het gebied van Petsamo en de geeischte interneering van de Duitsche troepen. Ook zou er, wanneer de Finsche regeering eerst maar zou be- sluiten om vertegenwoordigers naar Mos- kou te zenden, over verschillende punten nog wel gepraat kunnen worden. Daar- over ging het echter de laatste dagen voor de Finsche regeering juist: is er een foe- hoorlijke basis voor onderhandelingen aan- wezig of niet De Finsche regeering heeft gemeend: nog niet, in deze opvatting den steun gekregen van het parlement en op grond daarvan haar antwoord aan Moskou geformuleerd. Ook Hitler heeft in zijn genoemd antwoord aan den Zweedschen correspondent dit standpunt van de Fin sche regeering indirect gesteund door op te merken, dat de Russische voorwaarden ten doel hebben om Finland in een verderen tegenstand te verhinderen en het een strik om den hals te leggen, welke later kan worden aangehaald. In verband met de Engelsche en Amerikaansche tusschen- komst heeft hij vastgesteld, dat eventueele garanties van die zijde tegenover een zege- vierende Sovjet-unie geen kracht zouden kunnen hebben. Inderdaad, zoo kan men hieraan toevoegen, wordt van zulke Engel sche of Amerikaansche garanties in de commentaren van die zijde den laatsten tijd ook geen gewag gemaakt. Moeilijk is het op het oogenblik met eenige stelligheid te zeggen, hoe de ont- knooping zal zijn. In de Wilhelmstrasse heeft men gesproken van een zenuwenoor- log tegen Finland en in feite zijn er ver schillende invloeden werkzaam, welker kracht zich niet laat berekenen. Zal de jongste militaire ontwikkeling aan het Russische front een rol spelen, hoewel zij zich ver van het Noordelijke strijdtooneel voltrekt en in den strijd daar een betrek- kelijke pauze is ingetreden? Een indruk daarvan is niet te krijgen. Zou er zich in Finland een meeningsverschil ontwikkelen, waartegen het boven weergegeven commu nique ingaat, dan zou het gezag van de regeering hieronder natuurlijk lijden. De essentieele moeilijkheid van haar positie ligt echter in de omstandigheid, dat zij is genoodzaakt geweest bij haar tegenpartij naar een onderhandelingsbasis te doen informeeren. Aan het Zuidelijk deel van het Oostelijk front, ten Wester, van den grooten Dnjepr- boog, heeft zich, blijkens een eigen corres- pondentie uit Berlijn aan „De Telegraaf'', de laatste dagen een slag ontwikkeld, die in omvang en intensiteit de meeste andere militaire gebeurtenissen van den laatsten tijd o-vertreft. Met toome- loos geweld storten de Sovjets zich hier met een groote overmacht van menschen en materieel op de troepen van generaal von Manstein, wiens 6de leger voor de zware taak staat de algeheele ineenstorting van het Zuidelijke front, welke kennelijk door de aanvallers wordt beoogd, te voor- komen. Met dezen gang van zaken is de vraag of het Duitsche front zal standhou- den in een acuut stadium getreden en vol spanning kijkt op het oogenblik de geheele wereld naar het verloop van den titanen- strijd in het gebied ten Oosten van den Dnjestr. De Sovjets hebben zich bij de uitvoering van hun operaties niet laten weerhouden door het modderige terrein, dat hun bewe- gingen bemoeiltjkt. Zij hebben ditmaal alles op alles gezet in de hoop een militaire be slissing van verstrekkende beteekenis te kunnen forceeren. In welke richting de bolsjewistische aspiraties gingen, werd kortgeleden duidelijk, toen de chef van den Sovjet-Russischen generalen staf, maar- schalk Sjoekof, zich persoonlijk naar de Oekraine begaf om zich aan het hoofd te stellen van het eerste Oekraine-leger. Dit leger opereert in het gebied ten Westen van Winnitza, en heeft kennelijk tot taak de Duitsche posities aan de Boeg te doorbre- ken en den Dnjestr te bereiken. Dezelfde opdracht hebben blijkbaar ook het tweede Sovjet-Russische Oekraine-leger, onder maarschalk Konief en het derde leger onder generaal Marinofski. Strijd om de Boeg. In beschouwingen omtrent de situatie in het Zuidelijke deel van het Oostfront merkt de Duitsche pers op, dat het onder het ge weld van den Sovjet-Russischen stormloop onvermijdelijk was, dat de Duitsche leger- leiding stellingen moest prijsgeven, die sedert maanden het frontverloop in het Zuiden hebben gemarkeerd. Dientengevolge verplaatste de strijd in de Dneprbocht zich meer naar het Westen en ontwikkelde zich tot verbitterde gevechten aan weerszijden van de Boeg. Daarbij slaagden de troepen van von Manstein er in zich uit het gebied tusschen de riviertjes Ingoel en Ingoeletz (ten Westen van Kriwoi-Rog) terug te trekken langs de spoorlijn naar Nikolajef. De stad Cherson moest zoo als men weet in het kader van deze operaties prijsgegeven worden. Sindsdien ontspon zich op tal van punten een verwoede strijd om de Boeg, waarhjj de Sovjets op verschillende punten de rivier wisten over te steken. Het ge bied ten Westen van de Boeg, dus tusschen deze rivier en de Dnjestr, is namelijk wegens zijn goede wegen en verkeersver- bindingen voor den aanvaller van veel be- lang. Was dus in dit gebied het initiatief van den strijd in de handen der Sovjet Russen, aan het Noordelijk deel van het Zuidelijke Russische front werden de gevechten ge- kenmerkt door krachtige Duitsche tegen- acties in het gebied van Tarnopol. Volgens het weermachtbericht van Zondag misluk ten hier herhaaldelijk Sovjet-iRussische aanvallen en slaagden de Duitschers er op verschillende punten in de Sovjets in krach tige tegenaanvallen terug te werpen en hun groote verliezen aan menschen en ma- teriaal toe te voegen. Intusschen is de strijd in het geheele ge bied tusschen de Roemeensche grens en de Boeg nog in vollen gang en op het oogen blik zijn de te Berlijn ter beschikking staande gegevens nog te schaarsch om zich een definitief oordeel omtrent den afloop van de gecompliceerde operaties te vormen. De gevechten verloopen echter met zulk een hevigheid en met zulk een snel tempo, dat vermoedelijk zeer binnenkort nadere btjzonderheden ter beschikking zullen staan. PUCHETT DOODGESCHOTEN. Naar Reuter uit Algiers meldt is de ter dood veroordeelde vroegere minister van Binnenlandsche Zaken Pucheu, gisteroch- tend vroeg doodgeschoten. Pierre Pucheu werd in 1899 geboren. Na afloop van zijn studie werd hij aanvankelijk leeraar, doch omstreeks 1925 ging hij naar de industrie over, waar hij langzamerhand een leidend industrieel werd. Half Februari 1941 werd Pucheu door admiraal Darlan benoemd tot staatssecretaris voor industrie te Vichy. Als zoodanig ging hij in Augus tus van dat jaar naar het ministerie van Binnenlandsche Zaken over, waarvan hij in November minister werd. Van deze posltie gebruikmakend, werkte Pucheu in stilte met Darlan samen aan de voorbereidingen voor het verraad aan maarschalk Petain. Hi} bracht eigen vermogen en dat van anderen naar Noord-Afrika over en ver- dween toen de Anglo-Amerikanen er land- den over de Spaansche grens. Te Algiers viel hem niet de ontvangst ten deel, die hij verwacht had. Na den dood van Darlan liet generaal Giraud hem arresteeren en verbande hem naar Zuid-Algerie. Een nieuwe vijand vond hij in de weder toege- laten ccmmunistische partij die in hem den vroegeren vertegenwoordiger van de reac- tionnaire Fransche ondernemersgroep en minister van Binnenlandsche Zaken der re geering van Vichy zag. Met steun van generaal de Gaulle wisten de communisten te bewerken, dat hij in staat van beschul- diging werd gesteld, hetgeen tot zijn ver- oordeeling. en dood leidde. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft den raads- heer in het gerechtshof in Den Haag Mr. S. A. van Lunteren, benoemd tot lid van den Hoogen Raad. De tot lid van den Hoogen Raad benoem- den raadsheer in het gerechtshof in Den Haag, mr. S. A. van Lunteren, werd, vol gens de N. R. Crt., 16 April 1882 te Utrecht geboren. Hij studeerde aan de universiteit te Utrecht rechtswetenschap en promo- veerde in 1918. Na als ambtenaar bij de Staatsspoorwegen werkzaam te zrjn ge weest, was hij sedert 1915 repetitor in de rechtswetenschappen en van 1920 tot 1933 bovendien privaat-docent aan de Utrecht- sche universiteit in algemeene rechtsleer. Van 1923 tot 1927 was hij redacteur van De Idee, orgaan van het Bolland genoot- sehap voor zuivere rede, van 1933 tot 1936 redacteur van Volk en Vaderland, het orgaan van de N.S.B. 10 Februari 1942 werd hij benoemd tot raadsheer in het ge rechtshof te 's-Gravenhage. Van zijn publicaties mogen worden ge noemd een overzicht van de geschiedenis van de Romeinsche en oud-Nederlandsche rechtsvorming 1924 en verder tal van artikelen op hg gehied van rechtsweten schap en philosophic in brochures en tijd- schriften. TIJDSDUUR VAN BEVELEN TOT IN VERZEKERINGSTELLING OF VOOR- LOOPIGE HEOHTENIS VERLENGD. Het Verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het depar- tement van Justitie, betreffende in verzeke- ringstelling en voorloopige hechtenis. Ter ontlasting van de organen van justitie en politie is hierbij bepaald, dat een bevel tct inverzekeringstelling ingevolge art. 58 Wetboek van Strafvordering in plaats van slechts gedurende ten hoogste twee dagen, ten hoogste vier dagen van kracht is. Bij dringende noodzaak kan het bevel door den officier van justitie twee- maal voor ten hoogste zes dagen worden verlengd. Het bevel tot bewaring (voorloopige hechtenis) ingevolge jut. 65 is voortaan ge durende ten hoogste 90 dagen van kracht. De rechter-commissaris kan echter op de vordering van een officier van justitie het bevel telkens voor ten hoogste 90 dagen verlengen. DE LANDWACHT IN ZUID-HOLLAND EN ZEELAND HAAR TAAK BHGONNEN. De gewestelijk commandeur voor Zuid- Holland en Zeeland voor de Landwacht Nederland deelt mee: Met ingang van 15 Maart is de Land wacht Nederland in het gewest Zuid-Hol- land en Zeeland haar dienst begonnen. De Landwachters hebben politiebevoegdheden en zijn kenbaar aan een rooden armband met het opschrift: Landwacht. Bij de patrouillediensten van de Landwacht kun nen alle in burger gekleede personen over dag of 's nachts worden staande gehouden ten einde op wapens en ter identificatie te worden onderzocht. Wanneer een ieder de bevelen van de Landwacht nauwkeurig nakomt, kan men er van verzekerd zijn, dat hem geen enkel nadeel zal overkomen en dat men onge- stoord zijns weegs kan gaan. Ook wanneer b.v. personen, die te goc- der trouw zijn, de handen omhoog zullen moeten steken om op wapens onderzocht te worden, zullen zij moeten bedenken, dat dit een noodzakelijke maatregel is, geboden door de omstandigheden, waarin ons land op het oogenblik verkeert. Wanneer de Nederlandsche burger snel en correct de bevelen opvolgt, kan hij de onaangenaamheden zelf tot het uiterste beperken. DR. W. S. UNGER RIJKSARCHIVARIS. Tot rijks-archivaris te Middelburg is be noemd Dr. W. S. Unger, sedert 1918 archi- varis der gemeente Middelburg. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 27 Februari tot en met 4 Maart 1944 kwamen er in ons land 2424 (2432) gevallen voor van besmettelijke ziekten, waarvan 1649 (1689) diphtherie, 680 (654) roodvonk, 69 (65) dysenterie, 3 (8) febris typhoidea en 15 (8) kinder- verlamming. Zeeland had 20 (30) gevallen, nl. 19 diphtherie: 4 te Kortgene, 2 te Domburg, Hulst en Oostkapelle en 1 te Axel, Cadzand Clinge. Colijnsplaat, Middelburg, St. Phi- lipsland, Vogelwaarde, Waarde en Yerseke, benevens 1 geval van roodvonk te Sluis. 12.000 EIEREN IN BESLAG GENOMEN. Ambtenaren van den C.C.D., die te Wees- perkarspel surveilleerden hebben een vrachtauto aangehouden, welke 12.000 eieren bleek te bevatten, welke voor den zwarten handel bestemd waren. ARRESTLANT BIJ VERZET DOODGESCHOTEN. Te Sint Michielsgestel is een zekere van A., een bekend smokkelaar, die door de politie voor eenige vergrijpen werd gezocht toen hij zich bij zijn arrestatie wilde ver zetten. doodgeschoten. JONGE LIEFDE. Een 18-jarige Eindhovenaar, die pas eenige weken geleden in het huwelijksbootje was gestapt, vervoegde zich dezer dagen met bloedige verwondingen op het politie- bureau en vertelde door zijn vrouw met een hroodmes te zijn mishandeld. De politie heeft de zaak in onderzoek. HET EERSTE HUWELIJK IN DEN N.O.-POLDER. In het gebouw „Flevo" van de directie van de Wieringermeer, is Donderdagmor A-.- Onze Vrtjwilliger.5 bestudeeren voor den aanval op de kaart het terrein. SS PK Merz OfH P. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden worden op Zaterdag 25 Maart van 9 tot 14 uur te Amsterdam, Dam 4, en op Maandag 27 Maart van 914 uur te Den Haag in een der zalen van- Amicitia, Westeinde 15, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-wachtbataillon in Amersfoort, Land- storm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra-levensmiddelen etc. Personen tusschen 1930 jaar die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstel- ling, kunnen zieh eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst- tijd zijn gesehiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei- ding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de navol- gende Nebenstelle der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengelosche- straat 30, en eveneens bij het Ersatzkommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag. UITREIKING VITAMINE D-TABLETTEN De Burgemeester van TERNEUZEN maakt bekend, dat de uitreiking van de Vitamine-tabletten 3e periode III ten be- hoeve van kinderen in den leeftijd van 3 maanden tot 3 jaar, zal plaats hebben in het Ziekenhuis (kom) op Vrijdag 24 Maart, van 14.30 tot 16 uur. In het Consultatiebureau ,,Wit-Gele Kruis", op Donderdag 30 Maart, van 14.30 tot 16 uur. De tusschenuitreiking alleen voor kinderen die drie maanden geworden zijn, zal geschieden, elken Vrjjdag, in het Ziekenhuis (kom), van 14.30 tot 15.30 uur. In het Consultatiebureau ,,Wit-Gele Kruis" Donderdag van 1516 uur. De ouders worden dringend verzocht ter- wille van het welzijn hunner kinderen de tabletten te komen afhalen. De stamkaarten van de kinderen mede- brengen. Terneuzen, 20 Maart 1944. De Burgemeester voornoemd, KLOMP. gen het eerste huwelijk in den Noordoost- polder voltrokken. In dit gebouw begonnen de 26-jarige opzichter b(j de Wieringer- meer-directie E. v. d. Berg uit het polder- dorp Emmeloord en de even oude Riemke Flobbe, een nieuw hoofdstuk van hun leven. De ambtenaar van den burgerlijken stand, j de heer Blauwboer, voltrok het huwelijk en overhandigde na afloop van de plechtigheid namens de directie een boekwerk aan het jonge paar. Het kantoorpersoneel bood bloemen aan. (Telegr.) ONTDEKTE DIEF PLEEGDE MOORDAANSLAG. Donderdagavond kreeg een couranten- bezorger van het dagblad ,,Het Volk", wonende aan den Iepenweg, bezoek van een hem onbekenden man. Toen tegen half elf de bewoner van de achterkamer, waar het onderhoud plaats had even naar de voor- kamer was geweest, om eenige sigaretten te halen, constateerde hij, dat zijn bezoeker een portefeuille, inhoudende een groot be- drag aan geld, uit een kast had gehaald en deze juist bij zich stak. De dief, zich ontdekt ziende, schoot den krantenbezorger neer en verdween met medeneming van het geld. De recherche van het hoofdbureau en van het bureau Linnaeusstraat heeft met groote voortvarendheid een onderzoek naar deze misdaad ingesteld, dat den geheelen nacht voortduurde. Reeds den volgenden morgen mocht zij erin slagen, den dader van dezen overval te arresteeren in een perceel in de Blasiusstraat. Het pistool en het gestolen geld werden nog in de woning aangetrof- fen en in beslag genomen. De aangehou- dene is een 26-jarige fabrieksarbeider, die den laatsten tijd zwervende was. Bij fouil- leering bleek, dat de man in het bezit was van een zwart masker. Het slachtoffer, dat aan het hoofd en een der longen emstig werd gewond, is in het Onze-Lieve-Vrouwe gasthuis opgenomen. Dezef dagen werden te Amsterdam ten nadeele van de jeugdige leden eener mond- harmonicaclub uit hun" clubhuis aan de Minahassastraat 150 mondorgels en 4 bekers, die de club gewonnen had, gestolen. Enkele dagen later aldus de Telegraaf ontving de zaalhouder van Let vereeni- gingslokaal een briefje, waarin te lezen stond: Geac-ht bestuur, Denk niet, dat wij menschen zijn zonder eergevoel, omdat wij in een opwelling en bij vergissing de voor de kinderen zoo veel toeteekende instrumenten en tropheeen hebben meegenomen. Neem van ons aan, dat vanaf de eerste minuut wij er spijt van gehad hebben. Daarvoor ons excuus, in de hoop dat u dit aanvaardt. Wij zouden, al was er 10.000 gulden voor te maken, er nog accept op geven. Wij geven u den raad direct naar den schuilkelder aan de Pontanusstraat, tegenover de Commelin- straat, te gaan, waar de attributen van de kinderen door ons geplaatst zijn. Wij hopen, dat de kinderen en u het excuus van ons aanvaardt en de meening over ons rectificeert. Teekent het ook eerge voel hebbende inbrekersgilde. De verbaasde zaalhouder waarsehuwde dadelijk de politie en dadelijk togen recher- cheurs naar den schuilkelder in de Ponta nusstraat, waar zij inderdaad de gestolen mondorgels en de vier bekers terugvonden. Den volgenden dag heeft de politie den voor de kinderen zoo grooten schat aan het bestuur overhandigd. Er wordt op gewezen, dat de gebieden in de provincies Zuid-Holland en Zeeland, waarvan het betreden door de politie ver boden is, met ingang van heden slechts mogen worden bezocint door hen, die in het bezit zijn van een daartoe door den bev-oegden Gevolmachtigde van den Rijks commissaris (Polizeioffizier) afgegeven vergunning, welke moet worden aange- vraagd bij den burgemeester van de ge meente, welke men wenscht te hezoeken. De tijdens de ontruiming van bepaalde ge bieden .verleende faciliteiten voor het be- zoeken van de verboden gebieden zijn met onmiddellijken ingang vervallen. Het is gewenscht, zoo meldt men van de zijde van de Ned. Spoorwegen, ten einde vertraging te voorkomen, dat alien die in Nederland expresgoedzendingen per spoor aanbieden voor te Berlijn of omge- ving te werk gestelde arbeiders, zich er van te voren van vergewissen, naar welk station zij het best de pakketten kunnen sturen. Gebeurt dit niet, dan worden de pakketten naar een centraal punt gezon- den en bereiken de geadresseerden pas met veel vertraging. Wanneer men hierover over berictit ontvangt van zijn verwanten te of bij Berlijn, vermelde men voortaan uitsluitend het opgegeven station op de adreskaart. Men vulle voorts de adres- kaarten duidelijk in, bij voorkeur met machineschrift. Tevens vermelde men op de kaarten Falls uabestelltoar Sendung am Absender zuriick", ter voorkoming van de mogelijkheid, dat een pakket verloren gaat, omdat de geadresseerde verhuisd is of vertrokken of wel door andere oorzaken niet bereikt kan worden. Ook sture men in geen geval aan bederf onderhevige waren als rijpe vructiten e.d. of licht breekbare artikelen zooals fleschjes, jam- potjes enz. Door den Nederlandschen IVolksdienst wordt te Nijmegen ten behoeve van de ge- troffen inwoners een inzameling gehouden bij de s-tadgenooten, die voor de ramp ge- spaard bleven. (C.N.F./H. Brusse Pax s.) VOETBAL. jHontenisse—Terneuzen 2 42. Het heeft de reserves van Terneuzen in dezen wed- strijd niet meegezeten, want ofschoon zij in het veld niet de mindere waren, hebben zij toch de zege aan Hontenisse moeten laten. In de eerste helft waren de gasten verr-e in de meerdeifieid doch wisten van hun overwicht maar matig te profiteeren door slechts tweemaal te doelpunten, ter- wijl de thuisclub daarna haar achterstand verkleint. Rust 12. Na de hervattlng zijn de bordjes eenigs- zins verhangen en is het nu Hontenisse dat meer aanvallend optreedt. Als de thuisclub gelijk gemaakt heeft, ontspint zich een fellen strijd om het winnende doelpunt, waarbij tenslotte Hontenisse de gelukkigste blijkt en zelfs kort voor het einde haar voorsprong vergroot. Ter gelegenheid van den Helden- gedenkdag werden op 12 Maart de ge- vallenen van het Rijk weer op plech- tige wijze geeerd. Groot-admiraal Donitz legde een krans van den Fiihrer neer. De plechtigheid werd bijgewoond door vertegenwoordi gers van den Staat, van de Par ty en van de Weer macht. Na de kranslegging nam Groot-admiraal Donitz een parade van het eere-batal- jon af. Naast hem de stadscomman- dant van Berlijn, Generalleutnant von Hase en Gene ral der Infanterie Kortzfleisch, bevelhebber in „Wehrkreis 111". (Jacques Atlantic/Holland Pax s.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1