Binnenland GELDIGE BONNEN Distributienieuws m Neem nAKKERTJE De Neder/andsche Pijnsfiller Gemeente TERNEUZEN. Gemeente AXEL. WEEKPRAATJE GROOTE VRAAG NAAR STAATSLOTEN 1 TERNEUZEN, 17 MAART 1944.Ja SUIKERPREMIE VOOR AARDAPPELVERBOUWERS. van Waar komen die vandaan Waar- schijnlijk kou gevat; begin ze direct te verdrijven met AKKERTJES, Pijn is immers onnoodig zoolang er toch AKKERTJES verkrijgbaar zijn. NA-UITREIKING TWEEDE DISTRIBUTIESTAMKAARTEN De Burgemeester van TERNEU1Z1ESN maakt bekend, dat de na-uitreiking der Tweede Distributiestamkaarten op onder- staande dageri zal plaats hebben in de Raadzaal van het Gemeentebuis: Letters A tot en met L op Maandag 20 Maart 1944 van 912 uur en van 1416 uur; Letters M tot en met Z op Dinsdag 21 Maart 1944 van 912 uur en van 1416 uur. Met nadruk wordt er op gewezen, dat na deze uitreiking geen gelegenheid tot bet afhalen der Tweede Distributiestamkaart meer zal worden gegeven. Zij die om drin- gende redenen met op een der bovenge- noemde dagen kunnen verschijnen, dienen hiervan schriftelijk kennis te geven aan de Gemeente-Secretarie, afdeeling Bevolking. Terneuzen, 14 Maart 1944. De Burgemeester voornoemd, KLOMF. BEKENDM AKIN G. Namens den Ortskommandant maakt de Burgfemeester het volgende bekend: Het is aan kinderen ten strengste ver- boden te spelen in of nabij werken of ter- reinen van de Duitsche Weermacht. Indien nog spelende kinderen bij bedoelde werken of terreinen worden aangetroffen zullen de ouders aansprakelijk worden ge- steld en worden verplicht tot wachtloopen. Terneuzen, 15 Maart 1944. De Burgemeester voornoemd, KLOMP. OPROEP SOLLICITANTEN VOOR OMROEPER. De Burgemeester van AXEL roept solli- citanten op voor OMROEPER. op nader mede te deelen voorwaarden. Nadere inlichtingen worden ten Gemeen- tehuize verstrekt. In functietreding zoo spoedig mogelijk. Sollicitatiestukken in te zenden voor 25 Maart a.s. bij den Burgemeester. Axel, den 13 Maart 1944. De Burgemeester van Axel, P. M. SMALL0GANGE. WAV ROM BEGRIJ PEN WE HET ZOO MOEILIJK?" Dat „de wensch de vader van de ge- dachte is", is een al even veelvuldig voor- komend verschijnsel als dat men en vooral ouderen doen dat al te gaarne zich vastklam.pt aan oude gewoonten en aan oude overgeleverde meeningen, die zich tot vaste formules verstard hebben, vastgeroeste zinnetjes, waar van men niet meer los kan komen, ook al, omdat men dat wil zeggen iedereen, in je beperkte omgeving die meening met dezelfde woorden uitentreuren herhaalt: zeer dispu- taoele, subjectieve meeningen zijn tot axioma's geworden, terwijl alle ontvanke- lijkheid voor nieuwe indruklpen, nieuw in- zicht verdwenen is of erger nog, dat men niet meer zien w i 1, wat er zich op het groote wereldtooneel afspeelt. ,,Struis- vogelpolitiek". Wanneer men zoo tegen- over de dingen staat komt men tot de geesteshouding, die helaas nog altijd ken- merkend is voor een groot deel van het Nederlanwsche volk, de ,,provinciale" kijk, waarbij men niet meer de juiste proporties ziet, maar zich in de eerste plaats afvraagt, welke voordeelen, welke lasten brengt de nieuwe tijd, de nieuwe orde, voor me mee. Alsof de wereidgeschiedenis in een tijdvak als het onze nog minder dan voorheen, rekening houdt, rekening kan houden met onze kleine bizondere wenschen van voor- deel en comfort, enz. nu het gaat om de toekomst, voor eeuwen wellicht, van een werelddeel. Een storm gaat over de wereld, zooals nooit te voren, waarin we alleen stand kunnen houden, wanneer we zin voor wer- kelijkheid en mogelijkheid hebben. Politik ist die Kunst des Moglichen, zei Bismarck terecht. In dien storm kunnen we alleen stand houden, wanneer we tot offers in staat zijn, wanneer we elkaar trouw bij- staan en niet in de eerste plaats jammeren en kankeren en in verzet komen, wanneer het niet alles precies zoo gaat als we ge- woon waren of wel wenschten. Waarom begrijpen we het zoo moeilijk? Omdat we te veel aan ons zelf, aan ons dierbaar persoontje, te veel aan ons be perkte naaste kringetje denken. ,,Wie zich zelf zoekt zal zich zelf verliezen." HELDENGEDENKDAG. Zondag jl., Heldengedenkdag, heeft Duitschland voor de vijfde maal in dezen oorlog zijn dooden herdacht, de gesneuvel- de helden aan alle fronten, te land, op alle zeeen en in de lucht. Ook herdacht Duitsch land de mannen, vrouwen en kinderen in het vaderland, die door de luchtterreur zijn weggenomen. Eerbiedig werd "net hoofd ge- bogen voor hun offer en met fiere rouw him verlies gedragen. Doch ook in Nederland, in alle steden en streken, waar zich soldaten-kerkhoven bevinden, zijn op Heldengedenkdag op deze kerkhoven plechtigheden gehouden, die niet nalieten, op de aanwezigen diepen indruk te maken. Op het eerste soldatenkerkhof op den Grebbeberg bij Rhenen, waar in Mei 1940 Duitsche en Nederlandsche soldaten tegenover elkaar stonden en later eep ge- meenschappelijke rustplaats hebben gevon- den, vond deze herdenking plaats in aan- wezigheid van de hoogste vertegenwoordi- gers, die zich in Nederland bevonden, van den Duitschen Staat, de Weermacht en de Partij, en vooraanstaande functionarissen uit de kringen der Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden. In een herdenkingsrede wees 'een SS- Gruppenfuhrer en Luitenant-Generaal der Waffen-SS, er op, dat de Duitsche soldaten niet uitgetrokken zijn, om de militaire macht van het huidige Duitschland te demonstreeren, doch tot een heilige ver- de&iging der nationaal-socialistische revo- lutie, waartoe plutocraten en bolsjewisten hen hebben gedwongen. Aan het eind van deze geweldige worste- ling kan slebhts de totale overwinning of VAN 19 MAART T/M 1 APRIL: Bon Hoeveslheid no. per bon Brood c* gebak 13-14A 4 rants, Idem 13-14B 1 i.ipts. Beschuit 13 beschuit 1 rants. Kindermeel, haver- ,mout, gort of voe- dingssuiker 14 beschuit 62'/2 gr Bloem enz. 013-074 alg. 1 rants. Peulvruchten 075 alg. 250 gr Gort D25 reserve 250 gr Rijst of gort E25 reserve 250 gr Vermicelli 076 alg. 100 gr Margarine 13A boter '/2 rants. Bak- en braadvet 13B boter /2 rants. Magere of 20+ kaas 077 alg. 100 gr Melk 13-14 melk 1+ liter Taptemelk 13-14 taptem. 1% liter Vleesch 13-14A vleesch 1 rants. Idem 13-14B vleesch l/4 rants. Aardappelen 13-14 aardap. 2 kg Idem 13-14 toeslag 1 kg Suiker 078 alg. 500 gr Jam 079 alg. 250 gr Versnaperingen 13 versn. 150 gr Shag-, Rook- of Pruimtabak 13-14 tabak 1 rants. Eenheidstoiletzeep 080 alg. 1 rants. Waschpoeder 081 alg. 1 rants. Idem C26, D26, E26 res. 1 rants. Toiletzeep E27 res. 1 rants. Op deze bonnen mag reeds op 18 Maart worden gekocht, uitgezonderd vleesch en aardappelen. Alle bonnen zijn ge.dig tot en met 1 April, uitgezonderd: 13-14 melk, 13-14 taptem. t/m 15 April. 13 aardap. en 13 toeslag t/m 25 Maart. 080, 081 alg., C26, D26, E26 E27 res. t/m 15 April. Reeds aangewezen bonnen, welke nog geldig zijn: 10B boter (voor 250 gr kaas) 5 Maart t/m 15 April. 112A, 12B boter (voor 125 gr margarine) 5 Maart t/m 15 April. R01 tabak (voor scheerzeep) 26 December t/,m 29 April. Niet alleen Jbonnen tmaar /ook geld hebben onze ihuismoeders inoodig 'om eten |te kun nen koopen offert voor haar aan Win- terhulp. Giro 5553. de volkomen nederlaag en vernietiging staan. De Duitsche soldaat strijdt daarin, om het leven en de toekomst van zijn volk voor immer te behouden. Hier op den Grebbeberg rust en dappere kameraden naast Nederlanders, aldus spre- ker, en zij stonden als tegenstanders tegen over elkaar, welk feit men moet aanvaar- den als een op den weg vol offers, die het Germaansche volk heeft te gaan, om tot de uiteindelijke overwinning te geraken. Nadat spreker, de woorden van Hitler aanhalend, de overtuiging had uitgespro- ken, dat het ijzeren front van den grauwen staalhelm een symbool der onsterfelijkheid zal zijn en de hier gevallenen had her dacht, legden de Rijkscommissaris en Mus- sert de kransen neer, waarna de plechtig- heid met een betuiging van onwankelbare trouw en gehoorzaamheid aan den Fiihrer, en het spelen der volksliederen werd be- sloten. Te Amsterdam was des morgens op het Heldenkerkhof op de Oosterbegraafplaats een groot aantal afgevaardigden en depu- taties van de weermacht en de NiSDAP bij- eengekomen, onder wie de Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de stad Amster dam, dr. Schroder en 'Kreisleiter Pott, voorts hoofdofficieren en offficieren van de Duitsche weermacht en de Duitsche politie. Uit de kringen der N.S.B. waren talrijke functionarissen en kringleiders aanwezig, afgevaardigden van de W.A., de Germaan sche SS in Nederland en den Nationalen Jeugdstorm. Een korte redevoering werd hier uitgesproken, op alle graven werden kransen gelegd en de stafmuziek van de Duitsche Ordnungspolizei uit Den Haag zorgde voor de stijlvolle omlijsting van de plechtigheid. Gedurende den geheelen dag werd dit soldatenkerkhof zeer druk be- zocht, DR. HENDRIK WILLEM VAN LOON, f Volgens een bericht van United Press uit New-York is dr. Hendrik Willem van Loon in den leeftijd van 62 jaar tengevolge van een beroerte overleden. Hendrik Willem van Loon is 14 Januari 1882 te Veere geboren. Zijn middelbare opleiding genoot hij aan het instituut Noorthey te Voorschoten, hij voltooide zijn studien vervolgens aan de Harvard Univer sity, de Cornell University A.B. en de uni- versiteit te Miinchen waar hij in 1912 pro- moveerde. Intusschen was hij van 1906 tot 1908 correspondent geweest van de Associated Press te Moskou, Petersburg en Warschau. Van 1914 tot 1917 was hij als professor in de moderne gesehiedenis ver- bonden aan de Cornell University, waarna hij van 1920 tot 1922 weer optrad als cor respondent van de Associated Press. Gedu rende d'en wereldoorlog had hij ook reeds joumalistieke werkzaamheden verricht in Engeland, Belgie, Zweden, Noorwegen, Denemarken en Nederland. Voorts is hij redacteur geweest van de Baltimore Sun. Van zijn hand zijn talrijke, meerendeels in het Engelsch geschreven werken ver- schenen, o.m. The fall of the Dutch Repu blic, The rise of the Dutch Kingdom, History of discovery, Ancient man. The story of mankind, The story of the Bible, Peter Stuyvesant, The story of Wilbur the Hat. Tolerance, Life and times of Rem brandt van Rijn en The Arts. Zijn werken zijn deels ook in Nederlandsche vertaling uitgegeven. Voor sommige heeft hij zelf de illustraties gemaakt. Het bekendst werd zijn History of Man kind, indertijd bekroond met de Newberry- medaille als het beste paedagogische werk in dat jaar verschenen. Het is in twintig talen vertaald. Tot zijn populair-weten- schappelijke werken behooren nog boeken over de ontwikkeling der techniek en over de aardrijkskunde, welke laatste is ver- spreid door The Literary Guild. EEN HALF M1LLIOEN VOOR SLACHTOFFERS VAN BOMAANVALLEN. Het A.N.P. meldt: Zooals bekend heeft de Nederlandsche Volksdienst terstond voor de slachtoffers van Enschede, Arnhem en Nijmegen een bedrag van twee ton ter beschikking ge- steld. Daarbij is een oproep gericht tot onze volksgenooten dit voorbeeld te volgen. Zeer velen hebben hieraan gevolg gegeven. Met deze bedragen kon reeds een zeer groot aantal voorzieningen worden getrof- fen. Nu evenwel den omvang van deze ramp te overzien is, blijkt, dat het aanvankelijk beschikbaar gestelde bedrag niet voi- doende is om de eerste nood op te vangen. Daarom heeft de Nederlandsche Volks dienst besloten dit bedrag te verhoogen tot een half millioen. Wederom wordt hierbij een beroep gedaan op alle volksgenooten, 'die gespaard zijn gebleven voor een ramp als thans onze Oostelijke steden heeft ge- troffen, hun offer voor deze slachtoffers te brengen. Dit kan geschieden door een biidrage te storten op het gironummer 174861 van de landelijke financieele leiding van den Nederlandschen Volksdienst met vermelding: Voor de slachtoffers van Enschede, Arnhem en Nijmegen. In deze laatste plaats is een comite op- gericht, dat ten doel heeft goederen in te zamelen voor de getroffenen. Hierin wer ken samen het Dekanaal Fonds (r.k.), de Ned. Hervormde diaconie, de gemeente Niimegen en de Nederlandsche Volksdienst. Verwacht mag worden, dat deze samen- werking niet beperkt blijft tot deze eefie plaats, maar dat alle volksgenooten de handen ineen zullen slaan vcor hen, die dit thans zoo bitter hard noodig hebben. Uit verschillende berichten blijkt, dat de animo bij het publiek voor het koopen van de nieuwe Staatsloten groot is. Er is zeer veel vraag en daarom is besloten aan het aantal loten voor de 495e Staatsloterij, waarvoor de verkoop der loten 6 Maart j.l. begonnen is, eenige uitbreiding te geven. Tot nu toe zou 3+ serie van 25000 loten worden uitgegeven, n.l. serie A (waarvan 21000 loten zijn toegewezen aan de collec- teurs en collectrices van de Staatsloterij en 4000 aan het Verkoopkantoor voor Nederlandsche Staatsloten) en voorts serie B, C eh D (de laatste half) eveneens aan het Verkoopkantoor, dat zooals men weet het geheele verkoopapparaat der in de nieuwe loterij ingeschakelde z.g. briefjes- bedrijven omvat. Naar wordt gemeld, is besloten cm nog een kwart serie loten (n.l. 6250) meer uit te geven, nu blijkt, dat de uitgifte van 3+ serie niet voldoende zal zijn. In plaats van 1.750.000 twintigjes, die aanvankelijk voor deze trekking zijn aangemaakt, zal nu dus het aantal twintigjes opgevoerd worden tot 1.875.000, zoodat er 125.000 bijkomen. Volgens Art. 13 van het besluit van den secretaris-generaal van Financien betref- fende het loterijbedrijf wordt de verkoop van 4000 loten van serie A, alsmede van de verdere series opgedragen aan het Ver koopkantoor van Nederlandsche Staats loten. Het nieuwe aantal loten, dat er bij- gekomen is, zal dus beschikbaar zijn voor dit Verkoopkantoor. ZILVEREN JUBILEUM. Voor den heer P. J. Pleunis te Axel was het gisteren 25 jaar geleden, dat hij in dienst trad bij de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Mij. Dit zilveren jubileum ontging zijn ken- nissen en vrienden niet. Den geheelen dag door liep dan ook bezoek in en uit en vele bloemen waren in zijn woning aanweizig. De Algemeen-Directeur, vergezeld van den Administrateur, den Ingenieur en den Tractie-opzichter, betrad om ongeveer elf uur zijn woning, om hem geluk te wen schen met zijn zilveren feest en sprak daarbij ook voor de toekomst het beste voor den jubilaris en zijn gezin uit. Het was daarbij voor den heer Pleunis een aan- gename' verrassing, toen hij een enveloppe met inhoud in ontvangst had te nemen, terwijl aan zijn echtgenoote een mooi bloemstuk werd uitgereikt. De heer Pleunis dankte ha'rtelijk voor de hem gebrachte hulde en voor het blijk van waardeering. Namens het personeel der Maatschappij werd hem een geschenk aangeboden. 't Was .voor de familie Pleunis dan ook een pracl$ige dag, die nog langen tijd in hare herinnering zal blijven voortleven. ZOETEN BUIT. Dezer dagen bleek te Goes dat van een der aangekomen goederen waggons de zege- ling verbroken was en daaruit twee balen suiKer, bestemd voor de fim^. D. aldaar bestemd, verdwenen waren. TER AARDEBESTELLING VAN Ir. J. VAN LEEUWEN. Met betrekking tot de begrafenis van Ir. J. van Leeuwen, die zooals gemeld op 66-jarigen leeftijd aan de gevolgen van een auto-ongeval is overleden, kan nader wor den gemeld, dat daarbij j.l. Maandag te Middelburg aanwezig waren vertegenwoor- digera van het Prov. bestuur, o.a. de inge- nieurs, de technische ambtenaren, de bureelambtenaren en het lagere personeel van den Prov. waterstaat, de hoof ding e- nieur en enkele ambtenaren van den Rijks- waterstaat, leden van het Zeeuwsche Genootschap en vertegenwoordigers van colleges, besturen en in'stellingen, waarin de overledene zitting had. De heer Mr. P. Dieleman, wnd. Commis- saris der Provincie Zeeland, wees er op, dat er groote rouw in onze provincie heerscht. In dezen ernstigen tijd, vol van groote moeilijkheden, waarin velen het oog ge richt hadden op den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat, een man van veel ervaring, van wien we ook voor de toe komst veel verwachtten, is ir. Van Leeu wen, die ons Gewest tot in de kleinste onderdeelen kende, en die zoovele instan- ties met raad en daad heeft bijgestaan, ons ontvailen. Groot is de droemeid bij het Prov. bestuur, bij den Waterstaat en Dij de polders en waterschappen. Hij was een man van veeljarige practijk, van voorbeel- digen ijver en groote werklust en met een warm hart voor Zeeland. Veel heeft hij voor Zeeland gedaan. Spr. noemt,o.a. het secundaire wegennet. Hij nam ook het initiatief tot verbetering van de tertiaire wegen. Ook was hij voorstamder van samenvoeging van polders en waterschap pen in ons zoo verschrikkelijk versnipperd Zeeland. Hij bezat ook een warm sociaal gevoel en stond voor de belangen van het personeel op de bres. Zwaar is dan ook het verlies voor de, provincie, voor den waterstaat, voor de polders en waterschap pen en voor den polderbond. Met een har- telijk persoonlijk woord besloot spr zijn toespraak. Een broer van den overledene st^ietste vervolgens de toewijding, de plicnisbe- ■trachting en de werklust van den over ledene, waarna Ir. Cohen Stuart te Terneu zen uiting gaf aan de droefheid van het personeel van den Prov. waterstaat, voor welk personeel hij een voorbeeld was van plichtsbetrachting. Ds. W. H. Kelder, Ned. Herv. predikant, sprak daarna een kort woord over het BijbelwoordHeb jk u niet gezegd, dat zoo gij gelooft, gij de heerlijkheid Gods zien zult Ten slotte dankte een zoon van den over ledene voor de gesproken woorden en voor de betoonde deelneming. Zooals reeds bij de publicatie van het teeltplan akkerbouw 1944 is medegedeeld, zal den verbouwers van aardappelen en hun arbeiders dit jaar een suikerpremie worden toegekend. Blijkens een officieele mededeeling zijn thans de richtlijnen be- paald, die voor de toekenning der premie zullen gelden. Belanghebbenden worden naar bedoelde officieele mededeeling ver- VOLKSHUISVESTING. Zaterdag werd van wege den Nationalen Wcningraad te Goes een vergadering ge houden van besturen yan woninghouw- vereenigingen in Zeeland Door den waarn. secretaris van genoemden raad, den heer A. C. in 't Hout, werd een inleiding ge houden ever den stand van het woning- vraagstuk, den bestaanden nood en de mogelijkheden waaronder en waarop fn de toekomst daarin waarschijnlijk zal kunnen worden voorzien. Bij het maken van ont- werpen zal met bepaalde hygienische eischen rekening moeten worden gehouden, o.m. met de noodzakelijkheid tot het aan- brengen van een douche-inrichting. Spreker zette uiteen, dat de voorkeur moet worden gegeven aan een voorloopige voorziening door samenwonen. boven het bouwen van barakken of woningen met onvoldoenden inhoud of noodwoningen, daar deze voor geruimen tijd het woningpeil naar beneden drukken. Toch zal er reke ning mede moeten worden gehouden, dat we ons ten deze zullen moeten heperken. De inleiding hood stof tot een uitvoerige discussie, terwijl uit de later volgende algemeene besprekingen het nut dezer ver gadering, voor wisseling van ervaringen door de aanwezige besturen ten zeerste bleek. A'angezien de wenschelijkheid naar voren trad, dat zulks regionaal meer dan thans zal kunnen geschieden, werd besloten den Nationalen Woningraad te verzoeken een afdeeling voor de provincie Zeeland te stichten. Aan de besturen der nog niet aangesloten vereenigingen zal te gelegensr- tijd een uitnoodiging tot toetreding worden gericht. AXEL. Jaarvergadering Landelijke Rijjvereeniging. Onder voorzitterschap van den heer P. Dekker Fz., hield de landelijke rijvereeni- ging alhier Woensdagavond in Het Cen trum haar jaarvergadering. De secretaresse, mej. S. v. d. Hooft Sd., hood een keurig jaarverslag, waarin o.a. melding werd gemaakt van de groote suc cesses behaald op de ruiterdagen te Sluis en te Oostburg. Het plan om <jit seizoen weer een ruiteravond te houden! kon niet ten uitvoer worden gebracht. Het financieele verslag van den penning- meester, de heer Den Exter, liet zien, dat er een batig saldo was over het afgeloopen jaar. Alsnu volgde het jaarverslag van den instructeur, ae heer C. de Feijter Az. Het was ditmaal tamelijk beknopt, want er was weinig te doen geweest op paardensport- gebied. Uit de verslagen bleek weer duidelijk de goede en sportieve geest die er onder de leden heerscht. Herkozen werden de aftredende bestuurs- leden W. de Feijter Wz„ vice-voorz., C. de Feijter Az., instructeur en de secretaresse mej. S. van der Hooft Sd. In de plaats van het aftredende bestuurslid W. Dekker Dz., werd gekozen de heer C. J. Verhulst. Na de rondvraag sloot de voorzitter met een woord van dank deze geanimeerde jaarvergadering. KLOOSTERZANDE. Goed afgeloopen. Door de duisternis misleid kwam de schutter Joseph Menu van Heek en Bosch terecht in den diepen wal van Let Hof te Zandeplein. Met achterlating van boog en peilkas nam hij een nat pak en een flinke dosis modder mee naar huis, waar de war- me kachel wel dubbel welkom zal zijn geweest. OLINGE. Bedrijfsfeest. Donderdag was het een ware ieestdag voor het personeel der N.V. P. J. Tiber- chien, texcielfabriek te Clinge. Er is daar een bedrijlsfeest geUouden, aangeboden aan de volgmanschap van dit moderne be- drijf. Medewerking werd verleend door de Gemeenscnap Vreugde en Arbeid van het Nederlandsche Arbeidsfront. Tegen 10 uur kwam het personeel bijeen in een der zalen van de fabriek, waar net aangenaam werd bezig gebouden door het bexende orkest van Jack der Kinderen. Om il uur volgde een inleiding door den Verwaiter, aen neer v^eijbeier, cue een uit- eenzetting gaf van deze oijeenxomst en net aoei. Hij wees op den slecnten toestand die er vroeger voor de arbeiders bestond, ook nier te lande. In ouitscnland heeft men daar na 1933 reeds tal van verbeteringen voor de werkers in de bednjven aange- bracht en na 1940 heeit men ook m ons land dat vooroeelo gevolgd. Zoo is er thans reeds meer eenneid tot stand ge bracht tusschen werkgevers en werk- nemers, door toedoen van het Ned. Arbeids- lront. Hierna sprak de heer Brametz, vertegen- wooruiger van ci*vi Soziai Reierent, den heer Korte, een kort woord. Hij wees er op, dat er nog meer samenwerking moet komen en dan zal er, als Duitschland deze oorlog gewonnen heeft, gerechtigheid zijn en werk en brood voor ieder. Vervolgens hield de Provinciaal Arbeids- frontleider, de heer Jonge Baas, een op- wekkende rede. Ook hij wees op de slechte toestanden, die er voor de arbeiders be- stonden in het liberalistiscn-kapitalistische tijdperk. De klassenstrijd bracht weinig goeds voor de arbeiders. Stakingen en uitsluiting brachten ons steeds dieper in het moeras. Duitschland heeft het igoede voorbeeld gegeven om uit deze chaos te geraken en Nederland heeft zich hierbij iangzamerhand aangepast. Het Neder landsche Arbeidsfront heeft reeds veel ver- snippering uit den weg geruimd en hoewel hier nog niet op hetzelfde peil als in Duitschland, toch is reeds veel goeds tot stand gebracht. Het wordt hoog tijd, dat men hier te lande algemeen gaat inzien, dat nauwere aaneensluiting bij het Arbeids front slechts tot het beoogde doel kan leiden; de afwachtende houding van nog zoo velen levert niets op. Men moet een d'aad ^tellen en niet kniezen en tobben met alle zorgen en onaangenaamheden, die de oorlog met zich brengt. Ze beteekenen niets bij de groote offers die de strijders tegen bolsjewisme en kapitalisme aan de oorlogsfronten brengen; zij betalen met de hoogste tol: hun bloed en hun leven. De thans woedende oorlog mag niet voor niets gestreden zijir; hij moet de peilers en de grondvesten vormen voor een betere maatschappij, hij moet de waarborg bieden voor sociale gerechtigheid, kan net niet zijn vopr onze huidige werkers, dan toch zeker voor ons nageslacht. We kunnen thans dit alles slechts in het licht stellen; veel hebben we nog niet te bieden, om alles te verwezenlijken pioet deze oorlog eerst gewonnen worden door Duitschland en zijn bondgenooten en het kapitalistische en bolsjewistische gevaar zijn weggevaagd. We smeeken niet om toetreding tot het Ned. Arbeidsfront, doch wanneer alle arbeiders hiervan doordrongen zijn, is dit al .een stap in de goede richting. En dan gaat vender alles net zooals wij dat be- oogen. Dan zal er brood en werk zijn voor ieder, dan zal een hechte gemeenschap worden gesmeed, tot heil van alien. (Applaus.) Na deze redevoeringen vereenigde men zich in het cafe van den heer Van Dhuijze aan een gemeenschappelijken maaltijd, die zich goed liet smaken en de ware feestelijke stemming er in bracht bij jong en oud. Deze werd nog verhoogd door het optreden van het gezelschap van Jack der Kinderen met muziek, goochelaar, conferencier e.a. feestnummers. Zoo verliep dit bedrijfsfeest in de beste stemming, dat besloten werd met een slot- woord door den Verwaiter, den heer Weij- beler. Het was een waardig besluit van dezen feestdag aan de grens. TOELICHTING OP DE BOMNENLIJST. Van 19 Maart tot en met 1 April a.s. geeft alleea de bon .Beschuit 13" rectit op Let koopen van beschuit enz. Daarnaasl wordt oj^f de vier bonrfen Beschuit 14" tezamen, naar keuze 250 gram kindermeel, gort, havermout of voedingssuiker beschik baar .gesteld. Op dezen laatste bon zijn derhalve geen beschuit en kinderbiscuits verkr"°'baar. Zooals bekend kan men op de beschuitbonnen geen brood of gebak meer koopen. Voorts zijn voor bovengenoemd tijdvak wederom twee bonnummers voor melk en twee bonnummers voor taptemelk aange wezen. Men houde er evenwel rekening mede, dat voor het tijdvak van 2 tot en met 15 April wederom slechts een bon- zeai het Heeriie zegi het Heeriie De Heer's Cho.cola.deen Biscuitfabrieken 7 numtmer voor deze artikelen zal worden bekend gemaakt, zoodat men gedurende de vierweeksche periode van 19 Maart tot •en met 15 April a.s. de beschikking iheeft over drie bonnummers voor melk en tapte melk. In verband aiermede zal de geldig- heidsduur det- bonnen 13 en 14 voor melk en taptemelk verlengd worden tot en met 15 April. Voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar zal voor de periods van 2 t/m 15 April een bon worden bekend gemaakt voor 5% liter mel.k, teneinde hun rantsoen op 5(4 liter melk per week te namdhaven. Verder is op bon Boter 13A" 125 gram margarine verkrijgbaar en op bon Boter 13B" 100 gram Dak- en braadvet. De op bon Boter 10B" beschikbaar gestelde kaas mag afgeleverd worden, zoodra de detaillist deze kaas ontvangen heeft. Op de bonnen Tabak 13" en Tabak 14" is uitsluitend shagtabak, rooktabak of pruimtabak verkrijgbaar. Cigaretten, siga- ren en cigarillos kan men op deze bonnen derhalve niet koopen. MELK OVER VIER WEKEN VERDEELEN. Evenals dat in de afgeloopen twee veer- tiendaagsche distributieperioden het geval is geweest, zullen voor de komende twee veertiendaagsche distributieperioden (he- halve voor de 04-jarigen) niet vier, maar drie bonnen voor melk en voor taptemelk worden aangewezen. Men dient er rekening mede te houden, dat alleen hij een gelijk- matige verdeeling de kleinhandelaar aan de vraag naar melk kan voldoen. Het is niet zoo, dat men mag verwachten, dat in de eerste Veertiendaagsche periode de (tapte)melk op de twee thans aangewezen bonnen en in de tweede veertiendaagsche periode op de derde, nog aan te wijzen, bon wordt verstrekt. Het publiek zal zich ook nu weer er op moeten instellen de op de drie bonnen verkrijgbare melk te verdeelen over de geheele periode van vier weken. Voor verbruikers in het West en des lands geldt bovendien, dat de verstrekking van taptemelkpoeder voor een deel van het taptemelkrantsoen ook in de komende vier weken gehandhaafd blijft. GENERATOR-TURFCOKES. Houders van machtigingen van genera- tor-turfcokes, waarop de af me ting 1/5 ver- meld srtaat, kunnen deze van 1 Maart '44 af bij de distributiediensten inleveren tegen bonnen voor generator-turfcokes, waarvan de strookjes 5/20 en 20/60 niet zijn verwij- derd. Deze beide strookjes dienen verticaal met inkt of anilinepotlood te zijn d'oor- gestreept. BRANDSTOFFEN VERWARMINGS- DOELEINDEN. Uitreiking kaarten seizoen 1944-1945. Van 2 tot en met 29 April '44 zullen de distributiediensten de brandstoffenkaarten T 405 voor het seizoen '44/'45 uitraiken. Bedoelde brandstoffenkaarten worden uit sluitend verstrekt aan persanen, die de aanduiding hoofd" op hun starhkaart hebben en het restant der voor het stook- seizoen '43/'44 uitgereikte kaart T 116, waarop alle niet aangewezen bonnen moe ten voorkomen, kunnen inleveren. Tevens dient het aanvraagformulier MD 323-06 te worden medegebracht, nadat dit vooraf behoorlijk is ingevuld. Schippers en schippersknechten dienen zich met het grijze en/of bevrachtings- boekje, waarin de aanteekening voorkomt van den bevrachtingscommissaris of diens agent, dat de schipper of schippersknecht al dan niet met zijn gezin aan boord woont, tot den distributiedienst van hun ligplaats te wenden. Genoemde bescheiden, alsmede de distributie-stamkaarten en het restant van de T 116-kaart dienen zij aan den distributiedienst over te leggen. IVoor kookdoeleindeii. Personen, die voor de bereiding van hun warme maaltijden uitsluitend op vaste hrandstoffen zijn aangewezen. kunnen van 12 tot en met 18 Maart '44 bij de distribu tiediensten een aanvrage indienen voor een bonkaart U 405 voor vaste brandstoffen voor kookdoeleinden. Hierbij moet worden gebruik gemaakt van de aanvraagformu- lieren MD 323-03 (voor gezinshoofden) en MD 323-04 (voor alleenwonenden) Schippers en schippersknechten kunnen vcor de verstrekking van Jarandstoffen voor kookdoeleinden slechts in aanmerking komen, indien zij, al dan niet met hun ge zin aan boord wonende, aldaar de warme maaltijden bereiden en hiervoor uitsluitend op het gebruik van vaste brandstoffen zijn aangewezen. iZij dienen zich hiertoe tot den distributiedienst van hun ligplaats te wen den met het grijze- of bevrachtingsboekje, waarin de aanteekening van de bevrach tingscommissaris of diens agent voorkomt, dat de schipper of schippersknecht al dan niet met zijn gezin aan boord woont. Heeft de betrokkene geen bevrachtingsboekje, dan dient hij een afzonderlijke verklaring van den bevrachtingscommissaris of agent over te leggen. Daarna vult hij het aan vraagformulier MD 323-03 respectievelijk MD 323-04 in. De distributiedienst zal aan den betrokkene vervolgens de brandstoffen- kaart U 405, dan wel van een nog nader te bepalen datum af de hem toekomende rantsoenbonnen uitreiken. DE NIEUWE BONNEN VOOR HUISBRANDVERBRUIKERS. Ten vervolge op het kortgeleden ver schenen bericht wordt bekend gemaakt, dat van 16 Maart tot en met 30 April '44 de met ..Brandstoffen Een eenheid periode 9" en Brandstoffen Een eenheid periode 10" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fabrieksturf. De hier bedoelde bonnen zijn uitgereikt aan de z.gn. kleine huisbrandverbruikers, welke door de brands toff encommissies zijn geclassifi- ceerd in de groepen B, C, D of E-rood, resp. in de groepen X tot en met XVI en Wo ningen CV". De grootere huisbrandverbruikers in de groepen B, C, D en E-rood, dat zijn zij, die van de brandstoffencommissie, waaronder zij ressorteeren 'een identiteitskaart heb ben ontvangen,.worden binnenkort door den nlaatselijken distributiedienst opgeroepen, ten einde op een door dezen dienst nog nader bekend te maken dag de toewijzingen voor de 9de en lOde periode in ontvangst te nemen; een eventueel hierop reeds ver strekt voorschot zal uiteraard worden ver- rekend. Ook de hier bedoelde toewijzingen geven geen recht op het betrekken van fabrieksturf. Ten slotte wordt er de aandacht op ge- vestigd, dat voor het stookseizoen 1943'1944 ten behoeve van de genoemde verbruikers geen verdere bonnen zullen worden geldig verklaard, resp. geen verdere toewijzingen zullen worden verstrekt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 2