TERNEUZENSCHE COURANT r Buitenland Binnenland No. 10.591 DINSDAG 14 MAART 1944 84e Jaargang ALGEMEEN ;NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN [DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Geslaagde afweer bij Oeman, Krlwoi Rog en Tarnopol. DE HELDENGEDENKDAG IN DUITSCHLAND. EN KINO HUI.PP0ST WAAR BLIJFT UW DAAD? M VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. Directeur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Terneuzen - Tel. 2298 Het. opperbevel van de weermacht maakte Maandag bekend: Het zwaartepunt van de groote aan- vallen der bolsjewisten ligt onveranderd in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front. Onze troepen boden daar hardnek- kigen tegenstand aan den vijand, die met numeriek sterkere strijdkrachten aanviel en sloegen ook gisteren talrijke aanvallen in. zware gevechten af. In de penetratiegebieden ten Zuidwesten van Kriwoi Rog, ten Zuidwesten van Oeman en in het gebied ten Oosten van Tarnopol werden aanvalsspitsen der bolsje wisten opgevangen, nadat een vrij groot aantal vijandelijke tanks stukgeschoten was. Bij deze gevechten heeft een afge- sneden gevechtsgroep onder bevel van Oberst Bregenzer het opdringen van den vele malen sterkeren vijand verscheiden dagen opgehouden, zich dan strijdend teruggetrokken en daarbij nog 25 vijande- Ijjke tanks in een gevecht op korten af- stand vernield. In de zware afweergevechten van de laatste dagen hebben zich in het gebied ten Obsten van Tarnopol de eerste pantser- divisie ,,Leibstandarte SS-Adolf Hitler" on der het waarnemend commando van den Obersturmbannftihrer Lehmann en de Thttringsche zevende tankdi'visie onder Oberst dr. Mauss, bijzonder onderscheiden. Een escadrille slagvliegers onder bevel van kapitein Ruffer onderscheidde zich eveneens bijzonder. In den centralen frontsector kwam het' slechts tot gevechten van plaatselijke be- teekenis. In de verbitterde afweergevech- en aan den autoweg van Smolensk heeft de WUrtembergsch-Badensche 78ste storm- diVisie onder luitenant-generaal Traut bij- zondere afweersuccessen behaald. De vijand verloor in den sector van deze divisie in het tijdvak van 5 tot 8 Maart meer dan 4000 dooden, 43 tanks, 45 kanonnen en talrijke andere wapens. Bij de voortzetting van hun vergeefsche aanvallen ten Noordwesten van Newel, in het gebied van Ostrof en aan het Narwa- front leden de Sovjets weer hooge verlie- zen. Eigen tegenaanvallen ten Zuidwesten van Narwa verliepen met succes. In de Finsche Golf beschoten Duitsche torpedobootjagers op het schiereiland Ma- gerburg bolsjewistische stellingen en ravi- tailleeringsverbindingen met goede uitwer- .king. In Italie kwam het bij wederzijdsche levendige verkennings- en stoottroepactivi- teit niet tot gevechtshandelingen van be- teekenis. Het vuur .van ons verdragend geschut veroorzaakte hevige explosies en uitgestrekte branden op de vijandeljjke landingsplaatsen in het gebied Anzio- Nettuno. Britsche bommenwerpers en torpedo- vliegtuigen vielen op 12 Maart in de Spaan- sche territoriale wateren voor de monding van de Ebro het Duitsche s.s. ..Kilissi" aan. Het schip geraakte in brand en ging ver- loren. Eenige Britsche storingsVl iegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen op plaatsen in West-Duitschland. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen doelen aan de Zuidkust van Engeland aan. ZOON VAN GROOT iADMIRAAL DONITZ GESNEUVELD. Luitenant-ter-zee Peter Donitz, de jong- ste zoon van den opperbevelhebber der Duitsche marine, is in den strijd op den Atlantischen Oceaan den heldendood ge- storven. DE FINSOHE KWESTIE. A.N.P. meldt uit Berlijn: In de Wilhelmstrasse is op desbetreffen- de vragen verklaard, dat geen nieuwe in- lichtingen ontvangen zijn, welke het bepa- len van een standpunt ten aanzien van de ontwikkeling van het Finsch-Sovjet-Rus- sische probleem noodzakelijk maken. In politieke kringen alhier schijnt men te verwachten, dac in de eerstvolgende dagen dit geheele complex van problemen wel zal zijn opgelost. Nog steeds kan in de Wilhelmstrasse de grootste reserve in de beoordeeling van de verdere ontwikke ling worden waargenomen. FINSCHE TEGENSPRAAK. Het Finsche nieuwsbureau verklaart, volgens D.N.B., gemachtigd te zijn het door het Zweedsche hiad ,,Moigentidnmgen" ge- publiceerde bericht, voigens hetwelk de Amerikaansche regeering door haar ver- tegenwoordiger in Helsinki, Gullion, de Finsche regeering heeft doen weten, dat de Ver. Staten de diplomatieke betrekkingen met Finland zouden verbreken, wanneer de Finnen geen verdrag' met de Sowjet-Unie zouden sluiten, als volkomenongegrond tegen te spreken. ENGELAND NIET SUPERIEUR. De correspondent van de Londensche ,,News Chronicle" in Ankara, Philip Jor dan, schrijft in zijn blad: ,,Turkije is niet zoo overtuigd als wij van de superioriteit onzer militaire macht en prestaties. Uit onzen langzamen opmarsch in Italie ons dehee bij Nettuno en het mislukken van onze onuernemingen in de Egeische Zee heeft Turkije de conclusie getrokken, dat wij het, ingeval van een deelneming van Turkije aan den oorlog, heelemaal niet zou den kunnen verhinderen, dat het gevoelige nederlagen lijd't." De Heldengedenkdag van het vijfde oor- logsjaar beheerscht, volgens D.N.B. Zondag de voorpagina's van de pers. Alle bladen wijzen er op, dat de offers van den oorlog groot geworden zijn, doch dat met die of fers steeds meer het inzicht gegroeid is, welke ernstige groote zaken in deze beslis- sende slagen op het spel staan. Groto-admiraal Donitz, de opperbevel hebber van de Duitsche marine, heeft in een plechtige herdenking van de groot- Duitsche radio het woord gevoerd. „Voor de vijfde maal", zoo begon de groot-admiraal, ,,herdenken wij in dezen oorlog onze dooden de gevallen helden aan alle fronten, te land, op alle zeeen en in de lucht. Wij herdenken de vermoorde man- nen, vrouwen en kinderen in ons vaderland, die de luchtterreur ons ontnomen heeft. Eerbiedig buigen wij het hoofd voor hun offer en dragen wij hun verlies met fieren rouw. Thans weet elke Duitschers, dat Duitschland staat in een meedoogenloozen strijd van de grootste hardheid en van den grootsten ernst. De gebeurtenissen van dezen oorlog en de brutale doelstellingen van Duitschlands vijanden, hebben het Duitsche volk getoond, waar het in dezen oorlog om gaat. Dezen oorlog hebben onze tegenstanders ons opgedwongen. In een onverblddelnk en gewetenloos egoisme, schijnheilig het belang der beschermlng van de Poolsche natie voorwendend, hebben zij willen verbieden, dat Duitschers zich met Duitsche broeders vereenigen. Zonder er- barmen en onafwendbaar gaat het derhalve in dezen oorlog om het behoud of de uit- roeiing van het Duitsche volk. Het Duitsche volk weet echter, dat het dezen strijd, dank zij een voortreffelijke leiding, die de Voorzienigheid het Duitsche volk in dezen geweldigsten strijd der his toric heeft gescnonken, zal doorstaan. Met groote krachten aan menschen en mate- riaal heeft de vijand het laatste jaar ge- probeerd op de leefruimte van het Duitsche volk en Duitschlands bondgenooten los te stormen. Op geen enkele piek is het hem gelukt beslissend door te breken. Wat zou er thans van ons Duitsche vaderland ge worden zijn, hoe zou het met ons Duitsche volk staan, wanneer de Fiihrer tien jaar geleden niet de weermacht voor ons had geschapen, die alleen bij machte is den stormloop van Europa's vijanden af te weren. De vloed der bolsjewisten, die voor de eerste maal in dezen oorlog, als gevolg van de stelselmatige technische voorberei- ding van hun land op den oorlog, bij hun menschenmassa's ook oorlogsmateriaal in grooten omvang ter beschikking hebben, zou ons volk heoben uitgeroeid en de cul- tuur van Europa hebben overwoekerd. Het Duitsche volk zal dezen strijd door staan, dank zij de hardheid en de vastbe- radenheid van het Duitsche vaderland. In de eenheid tusschen leiding, strijdend front en vaderland ligt de geweidige kracht van het Duitsche volk. In deze eenheid is Duitschland onoverwinnelijk. Door deze onwrikbare houding, welke offers en be- proevingen deze oorlog ook van het Duit sche volk nog mag eischen, zal Duitsch land een Duitschen vrede veroveren, den vrede van een fier, door den nood aaneen- gesmeed volk met een nieuwe groote toe- Komst, in een ware nationale en socialis- tische gemeenschap. Derhalve, zoo besloot groot-admiraal Donitz, kunnen wjj heden onze gevallen helden niet beter herdenken en hen niet beter eeren dan dat wij de eigen hoogste offervaardigheid willen geven tot aan de overwinning, in onwrikbare trouw jegens volk en Fiihrer. KRANS VAN DEN FttHRER. Ter gelegenheid van den Heldengedenk dag 1944 heeft de opperbevelhebber der Duitsche Marine, groot-admiraal Donitz, bij het eeregedenkteeken in de Rijkshoofa- stad een krans van den Fiihrer neergelegd. Vertegenwoordigers van de Weermacht van de Rijksregeering, van de Rijksleiding der NSDAP en van de Weermachtonderdeelen woonden de plechtigheid bij. DE NEUTRALITEIT VAN EIRE. Amerikaansch verzoek door de Valera afgewezen. De Amerikaansche minister van Buiten- landsche Zaken, Hull, heeft Vrijdag mede- gedeeld, dat Eire (Iersche Vrijstaat) het verzoek der Vereenigde Staten de consu late en diplomatieke vertegenwoordigers van de Asmogendheden uit Ierland te ver- wijderen, van de hand heeft gewezen. Een desbetreffend verzoek werd op 21 Februari door den Amerikaanschen gezant te Dublin aan den Ierschen ministerpresi- dent, de Valera, overhandigd. De Valera heeft den gezant onmiddellijk medegedeeld, dat de Iersche regeering onmogelijk kon voldoen aan het in de nota voorkomende verzoek. In de Amerikaansche nota was beweerd, dat de neutraliteit van Eire ten gunste van de Asmogendheden en tegen de vereenigde naties" werkt. De Amerikaan sche regeering had verder de hoop uitge- drukt dat de door de Iersche regeering tot verwijdering van de Duitsche en Japansche vertegenwoordigers in Ierland te nemen maatregelen den vorm van een verbreken van alle diplomatieke betrekkingen tus schen Ierland en deze landen zou aan- nemen. In de Iersche antwoord nota wordt ver klaard, dat het voldoen aan den eisch der Vereenigde Staten ,,de eerste stap in de richting van den oorlog" geweest zou zijn. De Iersche regeering kan aan de Ameri kaansche voorstellen niet voldoen, zonder haar ,,democr%tische missie totaal te ver- raden." Verder zegt de nota, dat de Ier sche neutratiteit den eenigen wil van volk en parlement belichaamt. Zij is de logische consequentie van de Iersche geschiedenis en van de opgedrongen verdeeling van het nationale grondgebied. De Iersche regee ring moet onder alle omstandigheden de neutraliteit van den Ierschen staat en de democratische levenswijze van het Iersche volk beschermen. Haar houding zal ook verder niet bepaald worden door vrees voor welke maatregelen dan ook, die tegen haar genomen kunnen worden. Tenslotte deelt de nota mee, dat Groot- Brittannie de Iersche regeering ervan in kennis heeft gesteld, dat het het initiatief der Vereenigde Staten toejuicht. LONDEN HEFT REISVERKEER MET IERLAND OP. Na het verwerpen van het verzoek der Vereenigde Staten aan Ierland om de Duit sche en Japansche consulaten en diploma tieke vertegenwoordigingen te sluiten is men, naar De Telegraaf meldt, in Enge land tot het treffen van maatregelen over- gegaan. In de eerste plaats heeft Donden in een nota aan de Valera medegedeeld, dat de eisch der Vereenigde Staten gesteld is in volledige overeenstemming met de Britsche regeering, die dit initiatief van harte toejuicht". Vervolgens heeft het Engelsche ministe- rie van Binnenlandsche Zaken, blijkens een bericht van het D.N.B., Zondagmorgen bekendgemaakt, dat i met bepaalde uit- zonderingen alle reizigersverkeer tus schen Groot-Brittannie en Noord-Ierland en Eire ,,om miltaire redenen" opgeheven is moeten worden. Volgens dit besluit zullen van 13 Maart af tot nader order geen vergunningen of visa voor het reizi gersverkeer tusschen de beide eilanden worden verstrekt, jbehalve voor zakenrei- zen, of voor werkzaamheden van dringend nationaal belang, of voor de meest drin- gende familie-aangelegenheden. Den Ier schen arbeiders in Engeland zal geen ver- lof worden gegeven voor dten terugkeer naar Eire. In de bekendmaking van het ministerie van Binnenlandsche Zaken wordt gezegd, dat de „militaire" overwe- gingen, die deze beperkingen noodzake lijk" maken op het oogenblik van de a'ler- grootste beteekenis zijn. Soortgelijke be perkingen zijn ingevoerd voor het verlof van het personeel der weermachtsonder- deelen. Indruk in Eire. De eisch der Vereenigde Staten en de Britsche maatregelen hebben aiteraard commentaren van de Iersche pers uitge- lokt. Zoo verklaart de Irish independent" o.a., dat de Iersche neutraliteit een prin- cipieele kwestie is, waar de eensgezmde wil van het Iersche volk en van bet parle ment achter staat. De .Irish Press" legt er den nadruk op dat het antwoord van de Iersche regeering het eenig mogelijke antwoord is. Dit antwoord brengt den wil van het Iersche volk tot uitdrukking. Ook een katholiek geesteljjke heeft het antwoord van De Valera goed^ekeurd. De blsachop van Clogher heeft in een rede gezegd, dat het antwoord van De Valera dat van een bezonnen staatsman is, waar- achter de geheele bevolking staats. Voor- taan zal Eire voor een groot deel op zich- zelf zijn. aangewezen ten aanzien van de verschillende verbruiksartikelen aangezien de scheepvaart bemoeilijkt zal worden. De meening van Duitsche kringen komt tot uiting in een commentaar van den diplomatieken medewerker van het D.N.B., dr. Siegfreid Horn, die scarijft, dat met den Amerikaanschen eisch aan Eire, een nieuw hoofdstuk van de Anglo-Amerikaan- sche politiek van druk en afpersing jegens alle neutrale of niet-oorlogvoerende mo- gendheden is aangevangen. Men is door deze ontwikkeling te Berlijn geenszins ver- rast, aangezien na de aanvallen op Argeii- tinie, Finland enz. een aanslag op de Ier sche neutraliteit te verwachten viel. Enge land, de inspirator van dezen aanval op Eire, houdt zich op den achtergrond en heeft de V. S. naar voren geschoven. Het Iersche antwoord wordt te Berlijn als een zelfbewuste verdedigingsdaad beschouwd, aldus genoemde schrijver. De Nederlandsche Volksdienst heeft zich o.m. tot taak gesteld, vrouwen en in 't bij zonder moeders met raad en daad terzijde te staan. Vooral in het gezin kunnen zich moeilijkheden, ook van financieelen aard, 'voordoen, welke de huisvrouw zonder hulp van anderen niet te boven komt. De Nederlandsche Volksdienst staat dan voor het gezin op de bres en zal, met inacht- neming van zijn richtlijnen, overal die hulp bieden. Het gezin is dan wederom in staat den strijd om het bestaan zelfstandig voort te zetten en aldus bij te dragen aan de versterking van onze volkskracht. Het centrale punt van deze hulpverleening wordt gevormd door de hulpposten ,,Moe- der en Kind". Reeds zijn in vele plaatsen van ons land een of meer van deze hulp posten geopend. De leidster van een hulp- post is door haar aard en opleiding in staat voor elke moeilijkheid de juiste oplossing te vinden. In vele hulpposten houdt tevens een medicus zitting. C.N.F./Pax m. HAVEN IN NOORD-AFRIKA VOOR SOYVJET-UNIE De correspondent te Lissabon van het Zwitsersche Telegraafagentschap meldt, volgens D.N.B.dat volgens uit Algiers te Lissabon ontvangen bericht uit betrouw- bare bron de Middellandsche Zee-commissie op instigatie van den Sowjet-vertegenwoor- diger Wisjinski aan het Fransche bevrij- dingscomite heeft verzocht een Noord- Afrikaansche haven af te staan voor de aan de Sowjet-Unie gegeven eenheden van de Italiaansche vloot. In deze haven zou den de Italiaansche eenheden geleidelijk door Sowjet-Russisch personeel worden overgenomen. De Amerikaansche diplomatie steunt dit plan. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington wendt bij De Gaulle zijn geheelen invloed aan om een bevredi- gende oplossing van deze kwestie te ver- krijgen, welke waarschijnlijk op de a.s. conferentie van Stettinius met Eden te Londen zal worden besproken. CHURCHILL OVER DE ITALIAANSCHE VLOOT. Churchill heeft Donderdag in het Lager- huis een verklaring afgelegd over de uit- levering van een deel der Italiaansche vloot aan de Sovjet-Unie. Hij bevestigde o.a. de verklaring van Roosevelt, volgens welke de kwestie van het toekomstige gebruik der Italiaansche vloot het onderwerp is ge weest van eenige discussies tusschen de Ge- allieerden. Vooral is bij deze discussies de aandacht gewijd aan de ,,onmiddellijke ver sterking van de Sovjetvloot uit Anglo- Amerikaansche of Italiaansche middelen. Voorts verklaarde de premier, dat ,,op het oogenblik een wijziging in de overeen- komst met de marine-autoriteiten van Badoglio," volgens welke de Italiaansche schepen en bemanningen aan den gemeen- schappelijken strijd tegen den tegenstander op de oorlogstooneelen, waar zij thans ope- reeren, deelnemen, onder oogen wordt ge- zien. ,,Men zal wellicht vinden", zoo zeide spr., „dat men de algemeene kwestie der beschikkipg over de vloot van den tegen stander het best tot den tijd na den oorlog in den strijd tegen Duitschland en Japan kan uitstellen." TOESPRAAK VAN PAUS PIUS XII. Paus Pius XII heeft, bljjkens D.N.B., op den vijfden verjaardag van zijn kroning, van de buitenste loggia van de St. Pieters- kerk een toespraak gehouden tot de op het ruime St. Pietersplein samengestroomde menigte. Zij bestond voor het grootste deel uit door den oorlog van huis en hof ver- dreven menschen en uit inwoners van Zuid- Italie, die voor de verschrikkingen van den luchtoorlog naar Rome gevlucht waren. De Paus begon, naar de zender van het Vaticaan meldt, met zijn diep medeleven uit te spreken met het leed van de aan zijn voeten verzamelde1 menigte. De som van hun lijden, zoo verklaarde de Paus, was ook zijn lijden. Tevergeefs had hij getracht dezen oorlog te voorkomen. Toen dit mis- lukte, had hij alles gedaan, wat in zijn ver- mogen lag om althans de tragische gevol- gen van den oorlog voor alle daarbij be- trokken volken zooveel mogelijk te ver- zachten. Ook de Heilige Stad is niet ge- spaard gebleven voor de verschrikkingen van den oorlog. Zij is vooral getroffen door een luchtoorlog, die geen wet en geen beperking kent. Een dergelijke oorlogvoe- ring, welke ook geen halt maakt voor de Eeuwige Stad, de moeder van alle Euro- peesche volken en bron van de Christelijke en Europeesche cultuur, doch haar in een slagveld en puinhoop verandert, is een militair niet-roemvolle taak, welke slechts door menschen kan worden gepleegd, die geheel ongevoelig zijn voor moreele waar- den. De Paus sprak daarop van de noodza- kelijkheid van een inderdaad rechtvaar- digen vrede. Deze vrede moet zoo zijn, dat hij voor de toekomst een zegen wordt en geen vloek. Aan het slot van zijn toe spraak, die door de geweidige menigte met grooten bijval ontvangen werd, gaf de Paus den apostolischen zegen. Daarop trok hij zich met zijn gevolg in het Vaticaan terug. VOORSCHRIFTEN INZAKE I)E AANSCHAFFING VAN SCHOOL- EN LEERBOEKEN. De Secretaris-Generaal van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming heeft Rijksminister dr. Goebbels ontving een groep der dap- pere strijders van Tsjerkassy, die den minister verslag uitbrachten over hun zware, doch heldhaftige ge vechten. In onge- dwcngen samenzijn onderhoudt de minister zich met deze moedige en voorbeeldige sol- daten. Orbis/'Holland Pax s) met het oog op.de papierschaarschte eenige voorschriften inzake de aanschaffing van school- en leerboeken ter kennis gebracht van de directeuren, rectoren en andere hoofden van openbare en bijzondere onder- wijsinrichtingen. Aan deze voorsohriften is het volgende ontleend Nieuwe school- of leerboeken mogen niet worden ingevoerd, tenzij de inspecteur met het toezicht op de school belast, op een des betreffend schriftelijk verzoek voor elk boek afzonderlijk in te dienen waariri de noodzakelijkheid tot invoering omstandig moet zijn toegelicht, gunstig heeft beschikt. De besturen van de scholen, wier leer- lingen hun school- of leerboeken niet zelf plegen aan te schaffen, mogen, behoudens het voren bepaalde niet tot aankoop van boeken overgaan, tenzij dit noodzakelijk is in verband met de uitbreiding van het ge- tal leerlingen. Indien termen aanwezig zijn om tot aan schaffing van boeken over te gaan, mag van boeken, waaruit geen huiswerk wordt opgegeven, slechts een getal worden aan- geschaft gelijk aan de heift van het getal leerlingen ten behoeve waarvan de aan schaffing mag plaats vinden; resp. mogen geen exemplaren worden aangesehaft, zoo- lang de aanwezige voorraad voldoende is, om twee leerlingen e6n boek te laten ge- bruiken. Ook scholen en op curgussen, wier leer lingen zelf hun boeken plegen aan te schaf fen, moet door het houden van zoogenaam- de boekenbeurzen het bestuur of het hoofd van de school, trachten de boeken welke de leerlingen niet meer noodig hebben, van deze leerlingen over te nemen. De op de scholen aanwezige boeken, die niet meer gebruikt worden, en in naaste toekomst niet meer gebruikt zullen worden, moeten bij den tweedenhandsboekhandel worden verkocht. TOELATINGSEXAMEN VOORBEREIDEND HOOGER EN MIDDELBAAR ONDERWIJS. De secretaris-generaal van het Departe- ment van opvoeding, wetenschap en kul tuurbescherming heeft aan de besturen der bijzondere scholen voor voorbereidend hoo- ger en (of) middelbaar onderwijs het vol gende medegedeeld: ,,De thans heerschende toestanden be- moeilijken het onderwijs o.a. aan de lagere scholen in hooge mate. Ook het .huis werk" moet vaak onder zeer ongunstige omstandigheden worden verricht. De bil- lijkheid vordert ongetwijfeld dat daarmede zooveel mogelijk rekening wordt gehouden. Dit kan ook geschieden bij het afnemen van de toelatingsexamens voor scholen van voorbereidend hooger en middelbaar onder wijs. Ik verzoek u te bevorderen, dat aan de onder uw bestuur staande school (scho len) in dien geest wordt gehandeld." ZOMERVACANTIE RIJKS HOOGERE BURGERSCHOLEN. De secretaris-generaal van het Departe- ment van "opvoeding, wetenschap en kul tuurbescherming heeft bepaald, dat dit jaar de vierde vacantie (zomervacantie) voor de rijks hoogere burgerscholen in de provin ces Groningen, Friesland, Drenthe en Overijsel zal aanvangen op 24 Juni na af- loop van den schooltijd en zal eindigen den avond van 14 Augustus; die voor de rijks hoogere burgerscholen in de provincies Noord-Holland, Zuid-Kolland, Utrecht en Gelderland zal aanvangen op 1 Juli na af- loop .van den schooltijd en zal eindigen den avond van 21 Augustus en die voor de rijks hoogere burgerscholen in de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburtg zal aanvangen op 8 Juli na afloop van den schooltijd en zal eindigen den avond van 28 Augustus. NED. ARBEIDERS IN DUITSCHLAND NIET MET VERLOF. Bij het Nederlandsch Arbeidsfront is be richt ontvangen van het intrekken der verloven voor de Nederlandsche arbeiders, in het buitenland. Deze maatregel is op 6 Maart j.l. ingetgaan en zal tot 15 Mei van kracht blijven. Ze hangt, naar Het Volk meedeelt, samen met het uitvallen van alle transportreinen tot dien datum. Slechts in gevallen van zeer ernstige ziekte of overlijden van ouders, vrouw of kinderen wordt e.en uitzondering op deze bepaling gemaakt. De bevoegde Duitsche instantie, de deutsche Fachberater bij het Gewestelijk Arbeidsbureau, moet de ziekte of het sterfgeval bevestigen. EXAMINATOREN, WEEST MILD! De secretaris-generaal van het Departe- ment van Opvoeding, Wetenschap en Kul tuurbescherming heeft er in een schrijven aan de besturen der bijzondere scholen voor voorbereidend, hooger en/of middelbaar on derwijs op aahgedromgen het den kinderen bij de toelatingsexamens niet te lastig te maken. ,,De thans heerschende toestanden be- mceilijken het onderwijs o.a. aan de lagere scholen in hooge mate", aldus het schrijven. ,,Ook het huiswerk" moet vaak onder zeer ongunstige omstandigheden worden ver richt. De billijkheid vordert ongetwijfeld dat daarmede zooveel mogelijk rekening wordt gehouden. Dit kan ook geschieden Tijdens de plechtigheid op den Grebbeberg ter gelegenheid van den Heldengedenkdag legt de Leider een krans. (C.N.F./Cimo Pax s) Uit het weermachtbericht van 9 Maart 1944: „Ten Zuid-Westen van Narwa wonnen onze tegenaanvallen tegen hardnekkig vijandelijk verzet opnieuw terrein. Zoo sloeg de 20ste Estlandsche SS-brigade on der bevel van den SS-Oberfiihrer Augsber- ger, in samenwerking met Germaansche vrijwilligers van een SS-pantsercorps, in aanvalsgevechten, die verscheidene dagen duurden, de beide vijandelijke bruggenhoof- den aan de Narwa uiteen en bracht den vijand zware verliezen aan dooden en ge- wonden toe. Hernieuwde Sowjet-aanvallen werden afgeslagen, nadat veertien vijande lijke pantserwagens waren stukgeschoten. „In het hooge Noorden sloegen troepen van leger en Waffen-iSS aanvallen van overmachtige vijandelijke strijdkrachten af. Een landingspoging van de bolsjewisten op het Visscherschiereiland, werd verijdeld". Ook hier strijden Nederianders naast hun Duitsche kameraden voor een hUeuw Europa. Waar blijft uw daad? Meldt u vrijwillig voor de \Vaffen-SS. Inlichtingen bij de SS-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5, of aan de Nebenstellen: Amsterdam, Dam 4; Alknmar, Langestraat 56; Gronin gen, Heerestrhat 46; Enschede, Hengelo- schestraat 30 en Heerlen, Saroleastraat 25. SLECHTS AAN DE FRONTEN wordt over het lot van ons vaderland beslist! Slechts aan de fronten, ja, daar alleen ligt de beslissing. Een der belangrijkste fronten is onge twijfeld de zee, sinds eeuwen het terrein, waar de Nederlander zich het beste thuis voelt en waar ons volk zijn grootste triom- fen vierde. Volk van Nederland, keert U niet af van de zee, laat anderen U den weg naar zee niet versperren! Bedenkt, dat de zeevaart de stuwende hartslag van ons volk is en zeer zeker gezegd mag worden: Zonder zeeivaart heeft Nederland geen toekomst meer". Strijdt derhalve mee voor Europa's vrij- heid ter zee en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine! Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar. Inlichtingen worden verstrekt door de Marine-annahme- stelle West fur Germ. Freiwillige, Plompe- torengracht 24, Utrecht, het SS-Ersatzcom- mando Niederlande, Den Haag, Korte Vij verberg 5, Nebenstellen: Amsterdam: Dam 4, Alkmaar: Langestraat 5, Groningen: Heerestraat 46, Enschede: Hengelosche- straat 30 en Heerlen: Saroleastraat 25b en door alle Hafen- en Ortskommandanturen in Nederland. bij het afnemen van de toelatingsexamens voor scholen van voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs. Ik verzoek u te bevorderen, dat aan de onder uw bestuur staande school (scholen) in dien geest wordt gehandeld". DE TOELATING VAN KINDEREN TOT DE LAGERE SCHOOL. Tot dusver was bepaald, dat kinderen tot scholen, welke haar lessen in de eerste helft van het kalenderjaar aanvangen, konden worden toegelaten, wanneer zjj vddr 1 April den leeftijd van zes jaar had- cicn bereikt Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Opvoeding, Wietenschap en Kultuurbescherming is thains bepaald, dat voor deze scholen de leeftijd van zes jaar bereikt moet zijn vddr 1 Mei van het jaar waae'in de toelating ge- schiedt. VITAMINE-C-VERSTREKKING AAN KINDEREN. Evenals in 1943 zullen ook dit voorjaar vitamine-C tabletten worden verstrekt aan schoolkinderen en kleuters. Voor de uitreiking komen dit jaar in aanmerking de leerlingen van alle open- bare zoowel als bijzondere scholen voor: voorbereidend-, gewoon- en buitengewoon lager onderwqs, uitgebreid lager onder wijs, middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs en nij verheidsondecwijs. Ook komen in aanmerking voor de verstrek- king: kleuters van 0 tot 6 jaar, voor zoo- ver zij niet reeds op de bewaarschool de tabletten ontvangen. De verstrekking geldt zoowel voor Nederlandsche als voor Duitsche kinderen. De verstrekking op de scholen, alsmede de uitreiking op de consultatiebureaux moet een aanvangnemen op Maandag 27 Maart a.s. DE WEEK DER WERKENDE JEUGD 1944" YVORDT 19 MAART GEOPEND. Bij de landelijke leiding van het Arbeids front wijzen de voorteekenen erop, dat de Week der werkende Jeugd 1944" een suc ces zal zijn en de resultaten van 1943 nog zal overtreffen", zeide de heer Knol, leider arbeidsgebied Jeugd dezer dagen in een onderhoud met het A.N.P. Het Nederlandsche Arbeidsfront, aldus de heer Knol, dat naast zijn ideeele taak heeft de sociale en economische belangen van den Nederlandschen worker dus

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1