TERNEUZENSCHE COURANT Buitenland No. 10.590 VRIJDAG 10 MAART 1944 84e Jaargang ALGEMEEN [NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCK WEERMACHTSBERICHT. Aanval op Berlijn kostte 112 vliegtuigen. Kotka HELSINKI Ga tschma NARWA Jewe sfjfKingtpsep/ 1% i (g (Jambong) a u S l I \T J r^j - y\ REVAb Wesenber TallinnTaps Pern Fellin Qorpat fli Werro Porcho 100km Jampol zwaartepunt van den strijd. k'f- 8UGH'M\ HET EERSTE OEKRAINSCHE FRONT. KEURINGEN. WEEKPRAATJE I VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRWDAGAVOND. Directeur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Terneuzen - Tel. 2298 Zware strijd bij Kriwoi Rog en Sjepetofka. Verdere terrein- vvinst bij Narvva. Het ov-perbevel van de weermacht maak- te Donderdag bekend: Terwijl bij Kertsj verscheiden aanvallen der Sovjets mislukten, drong de vijand in het penetratiegebied^ ten Zuidwesten van Kriwoi Rog in zware nog voortdurende ge- vechten verder door. In de wateren ten Noordwesten van de Krim werd een bolsjewistische motortor- pedoboot door bewakingsvaartuigen van de marine vernietigd. Ten Westen van Kirowograd bleven her- nieuwde aanvallen van den vijand vruchte- loos. In het gebied van Swenigorodka, ten Zuiden van Sjepetofka, alsmede ten Zuid westen van Jampol boden onze troepen den op talrijke punten met sterke strijd- krachten aanvallenden bolsjewisten hard- nekkigen tegenstand. Daarbij werden alleen in een corpssector 42 vijandelijke tanks stukgeschoten. Ten Westen van Kritsjef gingen de Sovjets met verscheiden divisies tot den aanval over. Zij werden na de opruiming van plaatselijke penetraties met groote verliezen afgeslagen. Aan den autoweg SmolenskOrsja zette de vijand zijn doorbraakpdgingen voort, die opnieuw in het afweervuur van alle wape- nen voor onze stellingen ineenstortten. Ten Zuidoosten van Witebsk leidde een eigen aanval, in weerwil van hardnekkigen tegenstand en herhaalde tegenaanvallen der bolsjewisten, tot opheffing van een penetratie uit de gevechten van de voor gaande dagen. Tusschen Newel en het meer van Pskot mislukten plaatselijke aanyallen van den vijand. Zuidwestelijk van Narwa wonnen onze tegenaanvallen tegen hardnekkig vijandelijk verzet opnieuw terrein. Zoo sloeg de 20ste Estlandsche S.S.-brigade onder bevel van den S.S.-Oberfiihrer Augsberger in samen- werking met Germaansche vrijwilligers van een S.S.-pantsercorps in aanvalsgevechten. die verscheiden dagen duurden, de beide vijandelijke bruggenhoofden aan de Narwa uiteen en bracht den vijand zware verlie zen aan dooden en gewonden toe. Her- nieuwde Sovjet-aanvallen werden afgesla gen, nadat >4 vijandelijke pantserwagens waren stukgeschoten. In het hooge Noorden sloegen troepen van leger en Waffen-S.S. aanvallen van overmachtige vijandelijke strijdkrachten af. Een landingspoging der bolsjewisten op het Visschersschiereiland werd verijdeld. Van de Italiaansche fronten wordt wederzijdsche verkennings- en stoottroep- bedrijvigheid gemeld. Duitsche torpedovliegtuigen hebben in de avonduren van gisteren voor de Algerijn- sche kust een vijandelijk ravitailleerings- konvooi aangevallen. Vijf transportsche- pen met een gezamerilijken inhoud van 52.000 ton warden zwaar beschadigd, ter wijl boven het konvooi twee vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. In de Ege'ische Zee sloegen bewakings vaartuigen der marine bij het eiland Kos een van de Turksche territoriale wateren uit ondernomen aanval van drie Britsche motortorpedobooten af en beschadigden een dier booten zoo ernstig, dat zij verloren geacht kan worden. Bij een nieuwen aanval van formaties Amerikaansche bommenwerpers en jagers, in de middaguren van gisteren op Berlijn ondernomen, leed de vijand door onze/ luchtverdedigingsstrijdkrachten wederom zware. verliezen. In hevige luchtgevechten en door luchtdoelgeschut werden 112 vijan- dsliike vliegtuigen, waaronder 66 vier- J motorige bommenwerpers, neergeschoten. Door neergeworpen bommen ontstonden in eenige deelen der stad schade en gerin- ge verliezen onder de bevolking. Duitsche vliegtuigen hebben in den afge- loopen nacht doelen in Zuid-Engeland aan gevallen. Kaart van VIBORG (Viipuri) Porka Pskow WalJ< "PetsWl„ F^skOW(Pleskau) (4413) De derde dag van het bolsjewistische offensief in het Zuiden heeft, naar men, volgens het A.N.P., in militaire kringen in Berlijn verklaart, in het teeken gestaan van nieuwe Duitsche afweermaatregelen, ofschoon de operatieve tegenzetten der Duitsche leiding voor den waamemer nog niet geheel zichtbaar zijn. Het voornaamste zwaartepunt in den zuidelijken sector wordt gevormd door het gebied ten Zuiden van Jampol, waar ten- gevolge van geconcentreerde Duitsche af weermaatregelen de tegenstander gedwon- gen was zijn aanvalsrichtingen te veran- deren. Een tweede punt van vijandelijken drukt ligt bij Sjepeetowka en Swenigo- rodka. Alleen op het gevechtsterrein van Sjepetowka heeft de vijand 41 tanks en 29 kanonnen verloren. Een derde zwaarte punt ligt in het gevechtsgebied van Kri woi Rog. Ter weerszijden van deze stad lijk sedert Juni van het vorig jaar vrijwel onafgebroken voortdurende offensief heb ben de Sowjet-Russische troepen getracbt dezen Zuidelijken vleugel aan bet wankelen te brengen om dan te kunnen doorbreken en het geheele front naar het Noorden op te rollen. Ook het belang dat het bezit van de Oekraine voor de voedselvoorziening heeft is natuurlijk een factor, die de Sow jet-Russische legerleiding er alles op doet zetten, dit gebied volledig in handen te kriigen. Reeds vroeger met een enorme krachts- inspanning ondernomen pogingen hebben de bclsjewisten slechts gedeeltelijk tot het beoogde doel gebracht. Hoewel zij door bun opmarsch naar het Westen een ver- lenging van het front tot stand brachten. mislukten al hun pogingen om van de in groote trekken van West naar Oost ver- lopen frontlinie uit verder naar het Zuiden op te rukken. De opzet van deze pcgingen is steeds geweest de achterwaartsche verbindingen der in het Zuiden staande Duitsche troepen af te snijden. Dit plan heeft de Duitsche legerleiding echter weten te verhinderen Olnriopol Bobfuiez.^ JVowy/ jBi Nikopol^ iip Pollayvka s I XBerftneqoivcity/ Q Li Sft/u ,r fro crcx/jawl w1' lerson ikoliajof O'c AT SO IGenitsche^ft. eijn levendige gevechten geleverd. Terwjl de tegenstander ten Noorden daarvan ge heel kon worden afgeslagen, moesten de Duitsche troepen tot den tegenaanval over- gaan om een penetratie ten Zuiden van dit centrum eerst af te grendelen en vervol- gens op te heffen. De gevechtszone SmolenskOrsja heeft in harde en zware gevechten volkomen af- weersucces opgeleverd. De bolsjewisten verloren 22 tanks en leden zware verliezen aan dooden en gewonden. Ten Noorden van Pskov gingen Duitsche troepen tot den tegenaanval over, grendel- den een penetratie af en slaagden er in alle vijandelijke aanvallen, die werden onder nomen met de meest verschillende strijd- middelen, op te vangen en af te weren. De toestand aan het front van Narwa is niet veranderd. Hier zijn Duitsche reserves aangevoerd, waardcor den tegenstander vorderingen en uitbreiding van zijn brug- genhoofd onmogelijk werden gemaakt. De correspondent te Berlijn van het A.N.P. meldt verder: Sedert een paar dagen is het duidelijk, dat het Roode Leger het zwaartepunt van zijn aanval wederom naar den Zuidelijken vleugel van het front heeft verlegd, waar- door de strijd in het centrum zoowel als in het Noorden eenigszins op den achtergrond is geraakt. Reeds vroeger in den loop van het eigen- dcor het in den strijd werpen van reserves, die den Sowjet-Russischen opmarsch wis- ten te stuiten. Van Duitsche zijde heeft men nooit de verwachting gekoesterd, da(t de Sowjet- Russische legerleiding het bij deze mislukte I pogingen zou laten. Men was er zich steeds j in de kringen van het Duitsche opperhevel van bewust, dat het Roode Leger zijn aan- i vankelijk behaalde successen zou trachten i te exploiteeren, en dat de bolsjewieken 1 slechts een pauze in de gevechten hadden laten intreden om uit te halen voor een nieuwen stoot. Het feit, dat de tegenstan der zijn offensief in het Zuiden heeft her- vat, komt dan ook voor de Duitschers geenszins als een verrassing. Het nieuwe offensief van den Sowjet- generaal Sjoekov schijnt ditmaal in hoofd- zaak tegen de flanken van het Duitsche front te zijn gericht. Het ongetwijfeld groot opgezette strategische plan der Sow- jet-Russen beoogt klaarblijkelijk door aan vallen op de flankstellingen van het Duit- j sche front, dat van Doebno naar Kriwoi I Rog loopt, de Duitsche legergroep-Zuid in een tang te nemen, na deze eerst van zijn verbindingen met het achterland te hebben afgesneden. Brandpunten van den strijd zijn Swenigorodka, waar de bolsjewisten tot dusver met wein'g succes hebben aan gevallen. en Sjepetowka waar de zich over een steeds grooter frontbreedte uitbreidende gevechten ongetwijfeld het belangrijkst zijn. Hier wordt een verbitterde strijd ge- streden om de spoorlrjn, die Lemberg met Odessa verbindt en als het ware de levens- ader van de Duitsche legergroep-Zuid vormt. Van Duitsche zijde wordt niet verheeld, dat de tegenstander in zijn eersten storm- loop terrein heeft kunnen winnen, doch daar de gevechten nog in vollen gang zijn en van dag tot dag, ja van uur tot uur in hevigheid toenernen, acht men de vraag of het Roode Leger zijn eerste doel, de blij- vende onderbreking van de spoorwegverbin- ding LembergOdessa, zal weten te be- reiken, nog geenszins beantwoord. Men put kracht uit de overtuiging, dat de bolsjewisten de enorme krachtsinspan- ning, die zij zich hier getroosten, niet on- beperkt kunnen volhouden, alsmede uit het feti, dat ook de tegenmaatregelen van gene- raal-veldmaarschalk von Man stein hun in- vloed in toenemende mate doen gevoelen, Aangenomen kan worden, dat deze tegen maatregelen in de ;erste plaats ten doel hebben een dam op te werpen, die den naar het Zuiden verrichte Sowjet-Russische op marsch van richting moet doen veranderen. DITTSCH ANTWOORD OP BE VRAAG: „WAAR BLIIFT DE INVASIE?" ,,Waar blijft de invasie?", schrijft de Berlijnsche correspondent van De Tele- graaf. De vermaarde negentig dagen zijn bijna om, de gunstigste stand van de maan is al voorbij en nog steeds zijn er geen symptomen waar te nemen van een ver- hoogde activiteit der landingslegers op de Britsche eilanden. In Berlijnsche militaire kringen heeft men zich wel is waar niet laten imponeeren door de voorspelde en aangekondigde data eener landingsonder- neming, maar algemeen heeft men toch aangenomen, dat de invasie in het voorjaar zou worden gewaagd en klaarblijkelijk heeft men zijn verwachtingen in dit ver- band geconcentreerd op het eerste kwar- taal van het loopende jaar. Het is name- lijk opmerkelijk, dat in de discussies over het invasievraagstuk voor het eerst wordt gewaagd van een ..invasievertraging". De redenen, welke van geallieerde zijde worden opgegeven voor deze vertraging en hoofdzakelijk betrekkiug hehheii op de buitergewoon omvangrijke voorbereidingen zijn volgens de meening van Duitsche des- kundigen niet steekhoudend. Engeland heeft zijn invasieplannen reeds zoo lang geleden ontworpen, dat het tijd in over- vloed moet hehhen gehad om ze uit te wer- ken en alle noodige voorbereidingen te treffen. Overigens is de Duitsche leger leiding met dit uitstsl niet ontevreden, aangezien iedere dag, dat de invasie op zich laat wachten, een verdere versterking be- teekent van den Duitschen afweer. Omge- keerd verhoogt deze vertraging het risico van de tegenpartij, hetgeen reeds duidelijk aan den dag is getreden door het sedert Januari 1944 hervatte offensieve optreden van het Duitsche luchtwapen. In Duitsche militaire kringen is men er van overtuigd, dat de redenen van het uit- stel der invasieplannen in hoofdzaak van tweeerlei aard zijn. In de eerste plaats, zoo meent men, bestaat er aan Anglo-Ame rikaansche zijde nog altijd een aanzienlijk tekort aan scheepsruimte en vervolgens huivert men te Londen voor de wellicht beslissende uitwerking van het waagstuk. Men geeft te Berlijn onomwonden toe, dat het aantal schepen, hetwelk door Duit sche duikhooten tot zinken wordt ge bracht, in de laantste maanden is gedaald en dat tegelijkertijd op de Engelsche en Amerikaansche werven in toenemende mate nieuwe vaartuigen zijn gebouwd, maar men beschouwt het als een vaststaand feit, dat desondanks de beschikbare tonnage niet voldoende is om een groot landings- ieger met het benoodigde materieel naar Europa te brengen en daarnaast een zee- oorlog op de andere fronten voort te zetten, de verbinding met de geallieerde troepen op de ver uit elkander liggende, uitgebreide voorpcsten in het Zuiden en in het Verre Oosten te handhaven en de verzorging van het Engelsche moederland op peil te hou- den. Zelfs een landing aan de kust van het Kanaal, waarbij slechts een afstand van ten hoogste 40 km over zee zou moeten worden afgelegd, vergt, volgens Duitsche berekeningen, zooveel scheepsruimte, dat daardoor de overige taak van de geallieerde oorlogs- en transportvloot danig in het ge- drang zou komen. Indien inderdaad het gebrek aan schepen het voornaamste motief vhn de invasievertraging zou zijn, aldus concludeert men aan Duitsche zijde, dan kan het nog wel maanden duren, voordat er tot een uitvoering der landingsplannen op groote schaal wordt overgegaan, aan gezien de bouw van schepen ondanks de verhoogde bedrijvigheid der Britsche war- ven en ondanks de vrijwel ongestoorde afwikkeling van het Amerikaansche pro- ductieprogramma, toch nog geruimen tijd zal veigen. De Duitsche legerleiding heeft er nooit eenigen twijfel aan laten bestaan, dat de landingsplannen van den tegenstander voor Duitschland een voortdurende bedreiging zijn en het opperconamando der weermacht dwingen een goed deel van zijn aandacht te wijden aan de verdediging der uitge- strekte Europeesche kusten en aanzienlijke strijdkrachten voor dit doel ter beschik- king te houden, maar tevens is herhaalde- lijk verklaard, dat in de uitvoering van een inval der geallieerden in Europa voor Duitschland een groote kans ligt opgeslo- ten, omdat in dat geval de Duitsche strijd krachten gelegenheid zouden krijgen een wellicht beslissenden slag te slaan. Hoe groot het risico voor den aanvaller is, aldus stelt men te Berlijn nadrukkelijk vast, de operaties op de Italiaansche kust bij Net- tuno duidelijk bewezen, waarbij nog te be- denken valt, dat een grootscheepsche actie. als zij zou mislukken of zou blijven sicken, voor de geallieerden niet alleen militaire, doch ook politieke gevqjgen van buiten- gewone uitwerking zou hebben. Daarom is men te Berlijn geneigd te gelooven, dat deze angst voor de beslissing der- werke lijke reden is voor een uitstel der invasie plannen. De Duitsche legerleiding huldigt de op- vatting, dat de situatie van Duitschland met betrekkiug tot een eventueele invasie met den dag gunstiger wordt en dat de tijd voor Duitschland werkt. Deze meening berust allereerst op de wijziging van den toestand in de lucht, welke zich daarin uit. dat de tijd van de eenzijdige bombardemen- ten op Duitsche steden is afgelost door een nieuwe phase, waarin het Duitsche lucht wapen niet alleen deze aanvallen beant- woordt, maar de activiteit van de tegen partij zelfs nog overtreft. In dat verband wordt er te Berlijn 'op gewezen, dat in Februari meer groote aanvallen op Londen zijn ondernomen, dan omgekeerd Britsche luchtraids op Berlijn en andere Duitsche steden. Tegelijk met de aankondiging, dat de Duitsche offensieve kracht in de lucht nog verder zal toenemen, wordt verklaard, dat nu reeds het verkeersnet in Engeland en in het bijzonder het knooppunt Londen, wordt gestoord, waardoor een invasie op zijn minst wordt bemoeilijkt. Naar aan- leiding van deze overwegingen en van de omstandigheid, dat groote Engelsche en Amerikaansche troepencontingenten op de Britsche eilanden zijn geconcentreerd. die werkeloos toezien en een improductieven factor van beteekenis vormen, gaat men in militaire kringen in de Rijkshoofd=tad zelfs zoo ver, dat men de these verkondigt, dat de belasting van de Britsch-Amerikaan sche oorlogsvoering door de vertraging van de invasie weldra de grens van het draagbare zal hebben bereikt. DUEL OP LEVEN EN BOOl) TUSSCHEN VUIEGTUIGINDUSTRIEeN. De Ned. Corresp. Dienst meldt uit Ber lijn: De Amerikaansche luchtmacht is aan het Westelijke front den laatsten tijd over gegaan tot een algeheele hergroepeering van haar krachten. Het 15de Amerikaan sche luchtcorps, dat oorspronkeljjk deels in Egypte en deels in het Naburige Oosten gestationneerd was, is in zijn geneel over- gebracbt naar Italie. Het 8ste Amerikaan sche luchtcorps, dat van meet af aan zijn standplaats in Engeland heeft gehad en dat in Juli 1942 met zijn aanvallen op Duitschland en de bezette gebieden in het Westen begon, kon intusschen op voile sterkte worden gebracht. Tevens is het 9e Amerikaansche luchtcorps, dat in den herfst van 1942 naar Noordwast-Afrika overstak en sindsdien in Marokko, Algiers en later ook in Tunis gestationneerd was, naar Engeland gedetacheerd. De Amerikanen hebben 'een begin ge maakt met den ,,luchtslag boven Duitsch land", dien generaal Arnold omstreeks Nieuwjaar heeft aangekondigd en die zou moeten leiden tot de absolute superioriteit van de Geallieerden in de lucht boven het Duitsche Rijk. Dit doel hopen zij te be- reiken door hun vliegtuigproductie, voor zoover die niet absoluut noodzakelijk is, voor andere fronten, in haar geheel in de waagschaal te stellen tegen Duitschland. Met 'oehuip van rnassale aanvallen op een groot aantal ver uiteenliggende punten, Streven zij er naar, den Duitschen jacht- afweer zooveel mogelijk uiteen te rukken. Natuurlijk om de - ongetwijfeld groote vuurkracht hunner vliegende vestingen en Liberators op zoo klein mogelijke forma ties Duitsche jagers te kunnen concen- treeren. Tezelfdertijd richten zij hun bombarde- menten althans in theorie j alleen tegen vliegtuigfabrieken en industrieen die in de eerste plaats voor de yliegtuigcon- structie van belang zijn. Men begrijpt het rekensommetje van de Amerikanen: Als wij de jagers, waarover Duitschland beschikt, uit de lucht kunnen verdrijven en het Duitschland tevens on mogelijk maken om eeri vliegtuigbouw van eenigen omvang gaande te houden, dan hebben wij voorgoed de heerschappij in de lucht veroverd met alle gevolgen van dien... Wat 't Duitsche volk onder dergelijke omstandigheden te wachten zou staan, heeft Churchill in zijn jongste rede dras- tisch geschilderd, toen hij een ononderbro- ken bombardement aankondigde, bij dag en nacbt, waarbij elke Duitsche stad, groot of klein en waarook gelegen zou worden ver- woest, terwijl de Duitsche legerleiding niet in staat zou zijn om tegenover de geallieer de luchtvloten meer te stellen dan haar afweergeschut. Overziet men hetgeen de laatste maanden in de vakpers, maar daar naast ook in de Duitsche bladen, verschenen is over de Amerikaansche dagaanvallen, dan doet men een dubbelen indruk op, n.l. dat in bevoegde Duitsche kringen de beteekenis van dit offensief zeer zeker niet wordt onderschat, maar dat men er aan den anderen kant niet aan twijfelt, of hfet Duitsche lucht wapen zal er het hoofd aan kunnen bieden. Men constateert, dat de Amerikanen er naar hebben gestreefd, hun bommenwer pers zoo zwaar te pantseren en te bewape- nen, dat zij zelfstandig zouden kunnen opereeren, ook tegen sterke jachtafweer. Deze opzet wordt als mislukt beschouwd, daar zij er reeds spoedig toe overging om de bommenwerpers door Britsche Spitfires en Hurricanes te doen vergezellen, terwijl de Amerikaansche vliegtuigindustrie in koortsachtige haast jagers met een groo- teren actieradius begon te bouwen, om de voortzetting der aanvallen op Duitschland zelf, die tijdelijk onderbroken werden, mo gelijk te maken. Pas nadat men over deze nieuwe jagers, de Lightnings en Thunder bolts beschikte, volgden aanvallen van een zekeren omvang op Noordwest- en West- Duitschland. Zoodra men over 'een jager met nog grooteren actieradius, den Cur- tiss p 51 Mustang, de beschikking bad, breidde men zijn aanvallen uit tot Miaden- Duitschland, terwijl de reeds aangekondig de zware aanvallen op Berlijn werden uit- gesteld, totdat een jager met zeer grooten actieradius, de Curtiss p 61, ter beschik king zou zijn. Ondertusschen pleegden de Amerikanen bij verrassing eenige aanval len, waarbij hun bommenwerpers slechts op een deel Van hun route door jachttoestellen vergezelgd konden worden. Het resultaat was echter bijna steeds, dat het Duitsche Weermachtbericht constateerde, dat een derde en soms zelfs de helft der aanvallers was neergehaald. Tot voor korten tijd vielen de Amerikanen uitsluitend aan onder weersomstandigheden, die gunstig waren voor een „vrije jacht". op de Duitsche jagers. In de afgeloopen twee weken zeide het Duitsche Weermachtbericht herhaal- delijk met een nadruk, die uiteraard zijn beteekenis heeft, dat de vliegende vestin gen boven een gesloten wolkendek naar Duitschland vlogen. De Amerikaansche vliegtuigindustrie heeft de Duitsche uitgedaagd voor een duel op leven en dood. Dit duel belooft in de komende maanden een adembene- menden climax te bereiken. Men tracht dat in Duitschland niet te ontkennen, maar is tezelfdertijd vol vertrouwen in de eigen kracht. Toen bij het begin van de wintercam- pagne in het Oosten de indeeling van het Roode leger aan het Oekrainsche front in vier legergroepen werd bekend gemaakt, werden, schrijft de N. R. Crt., alleen om- trent het eerste Oekrainsche leger geen bij- zonderhederi verstrekt. Deze zwijgzaam- heid gaf aanstonds den indruk, dat voor dit leger de grootste taak was weggelegd en inderdaad scheen de vermoedelijke plaat- sing ervan aan den Noordelijken vleugel van het Oekrainsche front dit ook wel te bevestigen. Reeds toen immers vertoonden, vervolgt de N. R. Crt, de linies in het Oos ten die merkwaardige buiging, welke den aanvaller er altijd weer toe moest uitnoo- digen om een doorbraak en een overvleuge- ling van het gebied uit, waar de DnjepE- bocht begint, te beproeven. De geschiede- nis van deze ondernemingen behoeft hier niet meer opgehaald te worden; steeds bleef het eerste Oekrainsche leger, hoewel met wisselehd succes, werken aan de voor- bereiding van een situatie, welke .uit haar aard tystemd was om in strategisch op- zicht de belangwekkendste van het geheele front te zijn. Het gebied van werkzaam- heid strekte zich uit van den Dnjepr tot den bovenloop van de Boeg en als zoodanig beheerschte bet eerste leger het optreden van de andere Oekrainsche legergroepen en mocht de bevelhebber generaal Watoetin als de leider van het geheele Zuidelijke of fensief worden beschouwd. Nu maarschalk Zjoekow hem heeft vervangen, wordt deze functie nog sterker geaccentueerd, want Zjoekow is Stalins plaatsvervanger als op- perbevelhehber van het Roode leger, dus de man met de hoogste uitvoerende militaire taak in de Sowjetunie. Hij wordt wel be schouwd als de geestelijke vader van de offensief-plannen van den laatsten tijd en was inderdaad, na eerst op den voorgrond te zijn getreden als bevelhebber aan het Noordelijke front, in zijn hoedanigheid van hoofd der afdeeling voor de operaties van den generalen staf de eerste medewerker van Wasilewsky, die Sjapozjnikow als stafchef heeft vervangen. Doorbraak en omvatting zijn zijn doeleinden", zoo karakteriseerde onlangs een Duitsche be- schouwing de figuur van Zjoekow; „wan- neer hij op den weg van de gedachte naar de daad eindelooze mceiliikheden onder- vindt, dan pleit dit niet tegen zijn opera tieve ontwerpen op zich zelf, maar bewijst het den sterken invloed van de remmende wrijvingen, welke zich steeds voordoen". Dat Zjoekow thans het breede offensief van den bovenloop van de Boeg tot in den Dnjepr-boog zelf heeft ter hand genomen, wordt in .sommige Duitsche commentaren dan ook reeds als een aanwiizing gezien van de ver strekkende bedoelingen van dit offensief. De overtreffende trap heeft in Voor de Waffen-SS, SS-wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Alle inlichtingen, brochure, reisbil.jetfen voor heen- en terugreis ver- krijgbaar bij de nebenstellen der Waffen- SS, Amsterdam, Dam 4, ALkmaar, Lange- straat 56, Heerlen, Saroleastraat 25, Gro- ningen, Heerste 46, Enschede, Hengelo- schestraat 30 en het SS-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijver- berg 5. 11 Maart 912 uui Arnhem, Cafe Royai; 1518 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 12 Maart 912 uur Groningen, Heer- straat 46; 1518 uur Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedstraat. 13 Maart 914 uur Amsterdam, Dam 4. 14 Maart 914 uur Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 15 Maart 914 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. de beschouwingen ovei#den strijd in bet Oosten steeds slechts een betrekkelijke beteekenis gehad en zoo hoeft men zich niet meer te verbazen, wanneer een Ber- - lijnsche medewerker van Europa-press schrijft, dat de slag van Sjepetowka ai wat tot dusver aan het Russische front gebeurd is in de schaduw stelt. Uit dezelfde bron heet het, dat 35 infanteriedivisies, 8 tankkorpsen en nog een groot aantal ge- motoriseerde formaties tot Zjoekows be schikking staan, een concentratie, die, in dien zij inderdaad aanwezig mocht blijken te zijn, ook voor de in het Oosten geldende proporties ongewoon sterk mag heeten. Meer bijzonderheden omtrent de samenstel- ling en uitrusting van deze troepen ver- nemen we nog niet, maar, aangezien de ongunstige terreinomstandigheden, welke operaties moeten worden uitgevoerd onder door den voortgezetten dooi aan het Zuide lijke front nauweiijks meer te onderschei- den zijn van die gedurende de bekende modderperiode, mag worden aangenomen, dat de aanvallers weer, evenals aan het einde van den herfst, gebruik maken van de speciale technische middelen, die voor deze omstandigheden zijn ontworpen. Over de strategische situatie, welke eveneens de beteekenis van het eerste Oekrainsche front in het licht stelt, hoeft na al het vroeger opgemerkte weinig meer te worden gezegd. Houden wij ons aan de ccmmentaren van de Duitsche bladen, dan blijken deze drie vijandelijke hoofdoogmer- ken te onderscheiden. In de eerste plaats willen de aanvallers door de bezetting van een deel van den spoorweg Lemberg Odessa de belangrijkste toevoerlijn voor het geheele Duitsche Zuidelijke front onder- breken; verder is de wig, die uit het gebied van Sjepetowka naar Tamopol wordt voortgedreven naar de Roemeensche grens gericht met de bedoeling om tevens achter de verdediging van de Boeg te ko men, terwijl gelijktijdig het offensief van Kirowograd en van Kriwoi Rog uit naar de Boeg-linie streeft. Daarmee wil de tegenstander, volgens deze uiteenzettingen, de verdedigers1 hetzij tot een ontruiming van de Westelijke Oekraine nopen, hetzij hun dezen terugtocht onmogelijk maken. Tenslotte meent men in het offensief ook de noodzaak voor de Russen te onderken- nen om hun nu reeds honderden kilometers lange in Oost-Westelijke richting loopende flank te versterken met het oog op tegen aanvallen. Deze waren in feite reeds tevoren op verschillende oogenhlikken on dernomen en moeten onder de huidige omstandigheden nog krachtiger worden, gelijk met name het geval is geweest in de sectoren, waar het Roode leger den spoor weg LembergOdessa heeft overschreden. Dit alles stelt op het oqgenblik de gevecn- ten in andere frontgedeelten in de scha duw, ofschoon het totale verband wegens de binding van troepen niet uit het oog moet worden verloren. Voorzoover er nog Russische frontaanvallen worden gedaan tegen de boven-Dnjepr-linie, aanvallen, die den laatsten tijd een nieuw zwaartepunt hebben gekregen ten Oosten van Orsja, bestaat er ook een meer directe strate gische samenhang met het Oekrainsche strijdtooneel, doordat de voortzetting van deze operaties ertce kan bijdragen de Noor delijke flank van het groote Russische saillant te beveiligen. KRUISER ..PEN ELOPE" GEZONKEN. De Britsche admiraliteit heeft naar de Britsche berichtendienst, voigens D.N.B. mededeelt, het verlies bekend gemaakt van den kleinen kruiser .Penelope' Voorts is bekend gemaakt, dat de 1500 ton metende Britscne torpedobootjager ,,Inglefield" verloren is gegaan. 'to/* ISt.Matthias lawomu 1anus>N.Hannover BISMARCK ARC HI PEL N.lerland^ Rabaul hnschhafeh Trobriand Pt.Moresby Murua HFergusson Normanb aart van Pelt In zijn jongste radiopraatje heeft Max Blokzijl op een rake wijze de geestes- gesteldheid van het overgroote deel van onze volksgenooten gescbetst, zoowei van hen, die zich achter de vanen der N.S.B. geschaard hebben als van de ncg altijd talrijke anti's en nog talrijker onverschil- ligen, wier eenr'ge bslangstellijig uitgaat naar een welgesmeerde boterham, onder welk bewind dan ook. Het is een oneven- wichtige geestesgesteldheid; die van men- schen, die al te langdurig in groote span ning leefden, die tusschen hoop en twijfel slingeren. die ,,zien en gelooven, wat zij wenschen": de wcnsch, die de vader van de gedachte is. Wanneer dan die wensch niet op hun tijd in vervulling ging, gaan ze twijfelen of worden neerslachtig, om kort daarop, wanneer er weer eens een gunstige wending komt overmced:'g blijde zijn. Dan iuichen ze. nu zijn ze over het moeilijkste heen, dan komen er weer wat minder gunstige berichten en ze laten de kop weer hangen, terwijl precies de omge- keerde reacties zich in het kamp van hunne tegenstander® voordoen. Wie gelooft aan de rechtvaardigheid van zijn zaak en dat doet de waarachtige nationaal-socialist neemt de zaken rustig en ernstiger op. Hij west, dat deze zware strijd niet zonder voorhijgaande tegenslagen wcrdt uitgestreden. "dat we door een zeq van moeite, ellende en leed heen moeten om ons ideaal: een Neder- la.ndsche nationale staat. waarin sociale rechtvaardigheid betracht wordt, te bereiken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1