TERNEUZENSCHE COURANT Buitenland Binnensaod Kerknieuws 1 Ho. 10.689 DINSOAG 7 MAART 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAO VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREf* 0JI1SCH WEERMACHTSBERICHT. Hevige afweerslag ten Zuiden van Sjepetofka. HET LOT VAN DE ITALIAANSCHE OORLOGSVLOOT. TERNEUZEN, 7 MAART 1944. Waarschuwing tegen valsche controleurs. KEURINGEN. VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Directeur: I. VAN DE SANDE Hoofdredaeteur: N. J. HARXE - Xerneuzen - Xel. 2298 Het opperbevti .-m ae weermacht maak- te iviaanaag bekend: In den Zuidelijken sector van het Ooste- lijke front zette de vijand zijn vruchtelooze aanvallen ten Zuiden van Kriwoi Hog voort. Het zwaartepunt van de bolsjewis tische doorbraak-aanvallen ligt thans in den sector van Swenigorodka, waar de Sovjets gisteren met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten tot den aanval over- gingen en in het bijzonder' in het gebied van Sjepetofka, waar de afweerslag met verder voortdringende bolsjewistische strijdkrachten tot groote hevigheid is ge stegen. In beide sectoren zijn onze troepen in zware afweergevechten gewikkeld. D vijand verloor daar 69 tanks. In den centralen frontsector mislukten aan den autoweg Smolensk<Orsja door talrijke tanks gesteunde en meermalen her- haalde aanvallen met groote bloedige ver- liezen voor den vijand. Ten Zuidoosten van Witebsk behaalden onze grenadiers, door ,,Tijgers", storm- artiilerie, pantserjagers en luchtdoelartil- lerie uitmuntend gesteund, opnieuw een \oiledig afweersucces tegen de ook gisteren voortgezette bolsjewistische doorbraak- pogingen. Ook ten Noorden van Pleskau en bij Narwa werden herhaalde vijandelijke aan vallen in verbitterde gevechten afgeslage.n. Eenige penetratieplaatsen konden in suc- cesvolle tegenaanvallen gezuiverd of be- perkt worden. Br, de afweergevechten in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front hebben zich de Frankisch-Sudetendeutsche 46ste infan- teriedivisie onder bevel van luitenant-gene- raal Ropke en de Oostmarksch-Badensche 23ste pantserdivisie onder bevel van gene- raal-majoor Kraber bijzonder onderschei- den. In Italie kwam het niet tot acties van beteekenis. Vijandelijke torpedovliegtuigen brachten in den nacht van 5 op 6 Maart ten Noor den van Borkum 't in een Duitsch konvooi varende Zweedsche stoomschip „Diana" tot zinken. Door de beveiligingsstrijdkrachten van het konvooi en het luchtdoelgeschut op de schepen werden twee van de drie aan- vallende vliegtuigen neergeschoten. Bij den afweer van vijandWijke luchtaan- vallen op Duitsche steunpunten in de be- zette Westelijke gebieden werden gisteren acht vijandelijke vliegtuigen, waaronder drie bommenwerpers, neergeschoten. Eenige vijandelijke storingsvliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen in Westduitsch gebied. ZWEEDSCHE XEGENSPRAAK. Het Zweedsche ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft de bewering van de Engelsche radio, als zou de Duitsche Rijks- regeering aan Zweden recht van doortocht voor haar troepen hebben verlangd, met klem gelogens-traft. DE FINSCHE RIJKSDAG BIJEEN. De Flnsche Rijksdag is, volgens D.N.B., Vrijdagmiddag om twee u,ur in gewone zit- ting bijeengekomen. Deze duurde slechts drie kwartier. In tweede lezicig werd een wetsontwerp belhandeld tot tijdelijke ver- lenging van het gratierecht van den staats- president. Dit zal in de eerste plaats wor den toegepast op enkele politieke veroor- deelden. Voorts werd nog een aantal kleine ontwerpen Ibehandeld. De eerstvol- gende zitting van den Rijksdag werd be- paald op heden, Dinsdag. Na „Hufvudstatsbladet" en -het blad der coalitie ,,Uusi Suomi" leveren thans ook de overige Flnsche bladen commentaar op de door Moskou gestelde vredesvoorwaar- den, waarbij zij hun critiek niet sparen. 'Het Finsche handelsorgaan ,,Kauppa- lenti" schrijft een hoofdartikel over de Sovjet-Russische eischen. Wanneer men deze voorwaarden en haar gevolgen nauw- keuriger onder de loupe neemt, aldus het blad, moet men constateeren, dat de Sov- jet-regeering geen andere bedoeling heeft dan Finland op genade of ongenade aan de Sovjet-Unie uit te leveren. In 1940 heeft de geheele beschaafde wereld, voor- al echter de Angelsaksische mogendheden toegegeven, dat de grenzen van "den Mos- kouscbea dwangvrede de bloedigste on- rechtvaardigheid uit de geschiedenis der volken vormden. Wanneer men thans van buitenlandsche zijde daartegenover een andere houding aanneemt, is een ding toch zeker, n.l. dat de verhoudingen, wat Finland betreft, sedertdien niet gewijzigd zijn en dat derge- lijke bepalingen de nationale en economi- sche eenheid vaci Finland zouden vernie- tigen. Wat het interneeren van Duitsche troepen in Finland betreft, dit zou, van Fin sche zijde een handelwijze doen veronder- stellen, welke in het getieel niet overeen- komt met de Finsche opvatting van het begrip eer. Bovendien zou elk ingaan op deze eischen Finland op denzelfden onge- lukkigen weg brengen als Italie."' Het orgaan der progressieve partij „Ulta Sanomat" sctirijft, naar Interinf meldt, o.a. het volgende: Thans heeft men van Sov jet-Russische zijde een tipje van den sluier opgelicht. Ten aanzien van den huidigen vorm van de voorgelegde voorwaarden is van Finsche zijde slechts de opvatting mogelijk, dat zij niet eens geschikt zijn als basis voor eventueele verdere onderhande- lingen. Geen dwangpositie. De ,,Ajan Suunta" (patriottisctie volks- beweging) schrijft o.a.: ,,De brutale over- moed, waarmede de Sovjetregeering zich gehaast heeft de oprechte vresdespogingen van Finland gelijktijdig bekend te maken met de Sovjet-Russische eischen bewijst, dat het polsen naaf den vrede te Moskou uitsluitend is opgevat als een teeken van zwakte, hoewel het geenszins zoo is, nog daargelaten de uitdag-ende formuleering van de Sovjet-Russische eischen. Reeds over de eerste voorwaarde, den eisch, dat de Finnen ..natuurlijk" hun betrekkingen met Duitschland zouden moeten verbreken en de in Finland strijdende troepen „op zijn minst" zouden moeten interneeren, kan in het geheel niet gesproken worden. Ook op de tweede voorwaarde kan van Finsche zijde nooit worden ingegaan. Finland heefi zich destijds in een dwangpositie moeten bukken voor den vrede van Moskou. Thans is Finland echter verre van een dwang positie verwijderd. Kacelie is een deel van het Finsche vaderland geworden, dat Fin land nooit meer kan opgevem" Het is zeker, zoo verklaart het in de Zweedsche taal verschijnende ,,Svenska Pressea", dat het grootste deel vaq de Finsche openbare meening ten hoogste verrast is geworden door de publicatie van de Sovjet-Russische wapensti 1 stcmdsvoor- waarden. Elke Fin kan op het eerste gezicht vast- stellen-, dat zij verschrikkelflk zijn. Het is ook gemakkeljjk te zien, dat zij zich sterk onderscheiden van datgene, wat men van vele zjjden voorspelde omtrent de Sovjet- Russische eischen. DE STRIJD BIJ NARWA EN PSKOF. De A.N. P.-cor respondent te Berlijn meldt: Niettegengtaande de Sovjets bij hun aanvallen in de sectofen van Narwa en Pskof (Pleskau) zware verliezen lijden, zetten zij onder gebruikmaking van talrijke pantserwagens hun operaties voort. Ten Zuiden en ten Noorden van Narwa zijn zij iets opgerukt en naar verluidt zouden zi er in geslaagd zijn de rivier over te steken. In militaire kringen te Berlijn heeft men nog geen berichten ontvangen, waaruit zou blijken, dat de bolsjewistische bewering, dat de stad Narwa geisoleerd is, als juist moet worden beschouwd. Veeleer boudt men er hier rekening mede, dat het gar- nizoen, zoo noodiig een uitwijkende bewe- ging zal weten uit te voeren. De Duitsche verdedigingswerken zijn hier diep geechei- lonneerd en men verwacht dan ook, dat de Sovjets bij verder oprukken op groote moei- lijkheden zullen stuiten en elke terreinwinst duur zullen moeten betalen. In het gebied ten Zuiden van Pskof zijn de Sovjet-aanvallen voortgezet. Zij schijnen thans in Zuidelijke richting te willen op rukken met het doel de spoorlijn Pskof Ostrof te verbreken. Bij de stad Pskof zelf hebben de aanvallers hun hardnekkige doorbraakpegingen voortgezet. In de bui- tenwijken zou reeds gevochten worden. Van Duitsche zijde wordt hevige tegen- stand geboden, ten einde te verhinderen, dat de Sovjets de grens van het General- fcezirk Letland overschrijden. Volgens de laatste 'berichten zouden zij nog meer dan 20 km van Ostrof verwijderd zijn. CONFLICT TUSSCHEN MOUNTBATTEN EN STILLWELL. Uit New-York wordt geme'd, dat het eerste conflict tusschen den Engelschen opperbevelhebber in Oost-Azie, Lord Mountbatten, en den chef van de Ameri- kaansche strijdkrachten, generaal Stillwell, is uitgebroken. Dit heeft een zoodanigen omvang aangenomen, dat Mountbatten zijn chef van den staf, generaal Wedemeyeer, naar New-York moet zenden, om daar als fcemiddelaar op te treden. Stillwell zou zich erover hebben beklaagd, dat Mount batten, tot op heden Birma nog niet heeft heroverd door een offensief in grooten stijl. Daar Mountbatten ernstig gebrek aan scheepsruimte heeft, is hij gedwpngen voorzichtig te opereeren met alle hem ter fceschikking staande middelen. Daardoor zijn, naar generaal Wedemeyer te Washing ton heeft medegedeeld, de voorbereidingen voor het offensief van Mountba,tten gehin- derd. Ook het Amerikaansche' ministerie van Oorlcg heeft zich thans aangesloten oij deze Engelsche meening. Het conflict tusschen Stillwell en Mount batten vindt zijn oorzaak in eerste linie in' het feit, dat laatstgenoemde de herovering van de verloren gegane Engelsche gebieden m Birma en op Malakka als het voornaam- ste doel van zijn oorlcgvoering beschouwt, terwijl de Amerikaan de verovering van Biima slechts ziet als een voorspel van het offensief in Oost-Azie, dat den ravitaillee- ringsweg naar China zal openen en den hoofdaanval op Japan mogelijk zal maken. AMERIKAANSCHE LANDING OP ADMIRALITEITSEILANDEN. Omtrent de van vijandelijke zijde ge- rnelde berichten, dat Amerikaansche troe pen op de Admiraliteitseilanden zouden zijn geland en daar reeds een vliegveld zouden hebben bezet, heeft de woordvoerder van de Japansche regeering Vrijdag, vol gens^ D.N.B., aan de buitenlandsche jour- nalisten verklaard, dat daarover nog geen officieele inllchtingen beschikbaar zijn. De correspondent van de „Asahi Sjim- boen" schrijft: De vijand heeft ongetwij- feld met zijn sterke vlootformatie strijd met de Japansche vloot gezocht, teneinde in- eens een beslissirig uit te lokken. De toe- stand in den Stillen Oceaan is in elk geval nog steeds zeer gespannen. Er ontwikkelt zich daar een luchtstrijd van grooten om vang van welks afloop de verdere beslissina1 afhangt. De stryd op de Admiraliteits eilanden. Domei meldt, dat het Japansche garni- zoen in het gebied van Hyana op het eiland Los Negros den vijand, die op 29 F ebruari op het eiland geland was, zware verliezen heeft toegebracht. Onmiddellijk na de landing deden de Japanners hevige tegenaanvallen, doch zij moesten, na den vijand zware verliezen te hebben toege bracht, hun stellingen ontruimen. Nadat zij versterkingen van het gros van de Japansche troepen op het eiland Manus hadden gekregen, gingen de Japanners in Sen nacht van 2 op 3 Maart tot doeltref- "ende tegenaanvallen over en brachten zij den vijand opnieuw ernstige verliezen toe. WAPENLEVERANTIES AAN TURKIJE GESTAAKT. Renter cntleent volgens D.N.B. aan Turksche verklaringen, dat de geallieerden le leverantie van oorlogsmateriaal aan Turkije zouden hebben gestaakt. Het En gelsche persbureou voegt hieraan toe, dat officieele Britsche instanties hierover nog geen standpunt hebben ingenomen, doch dat het staken dezer leveranties aan Tur kije geen verrassing wekt. Reuter vervolgt dan woordelijk: „Het spreekt vanzelf dat de geallieerden hun oorlogsmateriaal alleen kunnen missen mits dit wordt gebruikt voor het optreden tegen den vijand. Wanneer Turkije niet het voor- nemen heeft de door de geallieerden ge- leverde wapens te gebruiken voor het doel, waartoe zij bestemd zijn, dan kunnen de geallieerden dit materiaal elders wel beter gebruiken." DE STRIJD BIJ SJEPETOWKA. De Berlijnsche correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Maandag- ochtend Belangrijke commentaar is er van Duit sche zijde over den toestand in het gebied van Sjepetowka nog niet. Wel wordt in het licht gesteld, dat door het tot ontwik- keling komen van den verwachten Sovjet- Russischen aanval hier een zwaartepunt van beteekenis is ontstaan. Het heet ver der, dat ten Zuiden van Polonoje de aan vallen, welke in dezen sector worden uitge- voerd met circa vijf infanterie-divisies en eenige tankgroepen, werden opgevangen en dat een doorbraak kon worden verhin- derd. Daarentegen zijn ten Zuidwesten van Sjepetowka an bij Jampol zeer harde gevechten gaande; de tot sterke aanvals- wiggen geconcentreerde infanterie- en tankstrijdkrachten der Sovjet-Russen gaven den Duitschen verdedigingstroepen veel te doen. IT ALIA ANSOHE OORLOGSSCHEPEN VOOR DE SOVJETUNIE. Het D.N.B. verneemt uit Stockholm: Volgens en bericht van Reuter uit Was hington heeft Roosevelt Vrijdag mede gedeeld, dat Italiaansche oorlogsschepen naar de vloot der Sovjet-Unie gezonden zouden worden. Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, heeft Roosevelt ten aanzien hiervan verklaard, dat de bespre- kingen omtrent de overdracht van om- streeks een derde van de zich aan geallieer- de zijde bevindende Italiaansche vloot aan de Sovjet-unie bjjna afgeloopen zijn. Roo sevelt zeide verder dat de Vereenigde Sta- ten en Groot-Brittannie reeds van een deel der Italiaansche tonnage gebruik maken en dat men op het oogenblik bezig is uit te maken hoeveel van deze tonnage aan de marine der Sovjet-Unie kan worden afge staan. De kwestie is, naar het bericht verder zegt, namens Stalin ter sprake ge - bracht door den Sovjet-Russischen ambas sadeur te Washington. Naar Roosevelt nog mededeelde, zullen eenige van deze schepen Italiaansche. andere geallieerde be manningen krijgen. Naar het D.N.B. aan den Britschen be richtendienst ontleent, heeft Badoglio den geallieerden vertegenwoordigers dringend verzocht om bijzonderheden betreffende Roosevelts verklaring, dat eenige Italiaan sche oorlogsschepen aan de Sovjetunie zou den worden uitgeleverd. In het officieele communique van de regeerirfg-Badoglio wordt gezegd, dat Badoglio „dringend heeft verzocht om uitvoerige inlichtingen over de noodzakelijke bijzonderheden" en ,,dat hij zich het recht heeft voorbehouden zijn standpunt dienaangaande te bepalen". De uitlevering van de oorlogsschepen is voor de regeering-Badoglio, aldus de Brit sche berichtendienst, een volkomen verras sing, hoewel men tegenover haar reeds eer der de waarschijnlijljieid van een dergelijk besluit heeft laten doorschemeren. Het communique van de regeering-Badoglio is een zwakke camouflage van de gevoelens van de bitterste teleurstelling. Volgens United Press heeft Badoglio's kabinet verklaard, dat Badoglio met zijn kabinet zal aftreden, wanneer door de ver klaring over de aankondiging van Roosevelt met betrekking tot de verdeeling van de Ital aansche vloot d<_ze maatregel niet aan- nerhelijk wordL geniaakt. Ejj den huidigen stand van zaken kan het kabinet niet in functie blijven. Badoglio verwachtte van- daag uitvoerige inlichtingen over -het lot Van de vloot, waarna hij dan over het even tueele aftreden zou heraadslagen. Generaal MacFarlane, de leider van de geallieerde controle-commissie, heeft, zoo meldt United Pressi verder, Zaterdag op verzoek van Badoglio een bezoek gebracht aan de Italiaansche regeering. Hij was ech ter nie.t in staat een uitvoerige verklaring af te leggen over de bekendmaking van Roosevelt, die voor hem, naar hij verklaar- de, even onverwacht is gekomen als voor Badoglio. Volgens een bericht van Svenska Dag- bladet uit New-York is men in de Veree nigde Staten na de verklaring van presi dent Roosevelt algemeen van meening, dat de Sovjetunie twee moderne Italiaansche slagschepen, drie of vier kruisers, negen tot 12 torpedojagers en zes of acht duikbooten zal krijgen. INSTALLATIE HOOFD AGRARISCHE ZAKEN VAN DE N.S.B. In het bijzijn van tal van functionarissen van de Beweging en van den Nederland- schen Landstand, heeft Mussert Vrijdag- ochtend in het hoofdkwartier het nieuwe hoofd van de afdeeling Agrarische Zaken van de N.S.B., den heer Zijlma, geinstal- leerd. De burgemeester van Groningen, de heer Tammens, heeft deze installatiebijeen- komst als gemachtigde van den Leider voor Agrarische Zaken geopend met een uitvoe- rig overzicht van den huidigen stand van onze voedselpositie. Hierna sprak Mussert, die aan de hand van een schematische voorstelling den aan- wezigen een duidelijk beeld gaf van de toe- komstige inrichting van den staat, en de belangrijke functie die de boerenbevolking daarin heeft te vervullen. Tenslotte gaf de nieuwbenoemde afdeelingsleider zijn visie op de taak die hem wacht, waarbij hij gelegenheid vond in tal van actueele pro- blemen te treden. Hij dankte Mussert voor het in hem gestelde vertrouwen, dat hij naar boereneer niet zou beschamen. Na de installatieplechtigheid vereenigden Mus sert met de functionarissen zich aan een eenvoudigen maaltijd. EEN GOEDE RAAD. De Technische Noodhulp, district Utrecht verzoekt het volgende op te nemen: In Nijmegen bleken vele vrouwen niet te identificeeren doordat zij hun persoons- bewijs niet bij zich droegen. Het lag of in de kast bij de disttributiebescheiden of het zat in de taschjes der dames. Draagt altijd uw persoonsbewijs bij u, dames! PETEKIND VAN HET ROODE KRUIS. Als negende kind van de familie A. werd enkele dagen na de groote ramp, die de stad Nijmegen trot, in een noodziekenhuis aldaar, de kleine Willem geboren. De omstandigheden van het gezin, waar- van de nieuwe wereldburger deel uitmaakt. kunnen niet anders dan zorgerlijk worden genoemd, want de moeder heeft door het fcombardement haar geheele bezit verloren. De afdeeling Nijmegen van het Neder- landsche Roode Kruis kwam echter ook op dit ferrein in actie. Zij nam den jong- i .efcorene aan als haar petekind en schonk hem een spa'arbankboekje, waarop als eer- "te jnleg een bedrag was gestort. VEKGTJNNI5JG UITOEFENING HANDEL IN .VISCH. Binnenkort is de uitoefening van den groothandel in visch de kleinhandei in visch, alsmede de uitoefening van het be- roep van tusschenpersoon in den visch- han-del slechts toegestaan indien men in het bezit is van een' daartoe door het Be- drijfschap afgegeven vergunning. Daarom wordt er nogmaals de aandacht op geves- tigd, dat: 1. Groothandelaren in visch, waaronder rookerijen, inleggerijen enz.; 2. Tusschenpersonen in den vischhandei, soo- als agenten en makelaars; 3. Kieinhande- laren in visch, markt- en straatventers hieronder begrepen, ter verkrijging van dergelijke vergunningen zich bij het Be- drijfschap voor Visscherijproducten 2e Adelheidstraat 300, Den Haag, moeten aau- melden. Zulks geldt niet voor degenen, die zich reeds hiervoor hebben aangemeld, evenals voor degenen, die destijds bij de Nederlandsche Visscherijcentrale waren ge- organiseerd of zich als zoodanig bij deze Centrale hebben aangemeld. TERUGBETALING TE VEEL BETAALDE KOSTWINNERS- VERGOEDING. De secretaris-generaal van binnenland- sche zaken heeft een besluit genomen in de kwestie van de in de jongste mobilisatie te veel betaalde kostwinnersvergoedingen. De gemeente Abcoude had namelijk beslo- ten, een rechtsvordering in te stgllen tegen een ten onrechte bevoordeelde. Dit besluit is door den commissaris der provincie niet goedgekeurd. De secretaris-generaal heeft thans beslist, overeenkomstig het advies van .den Raad van State, dat de gemeente bevoegd is, het ten onrechte uitgekeerde bedrag als onverschuldigd betaald, terug te vorderen, en wel omdat de uitgekeerde gel- den ten laste der gemeente zijn gebleven. Daarom is alsnog goedkeuring verleend aan het besluit van den burgemeester van Ab coude. DE RAMP TE NIJMEGEN. Nog elken dag sterven in de ziekenhui- zen slachtoffers van de ramp te Nqmegen. Dag in dag uit rijden de lijkwagens naar de kovkhoven. Omtrent 't juiste aantal slacht offers is dan ook nog geen cijfer te geven, doch het wordt tot heden geschat op 700. Het A.N.P. schrijft: Tot nu toe zijn reeds 585 gedoode burgers geteld, 140 per- sonen worden nog vermist, 240 menschen Aan het front van Nettuno. Na de melding, dat vijan delijke pantser wagens zijn door- gebroken, maken Flakgeschut en in fanterie zich ge- reed, om den aan- valsstoot van den vijand op te van- gen. (P.K. Koltzenburg Atl/H P s) LEDEN DER COMMUNISTISCHE WERKGROEP STAAN TERECHT. Het Deutsche Sondergericht zitting hou- dende in het Zuiden _des lands, heeft dezer dagen een zaak behandeld tegen elf Rot- terdammers, die deel uit hadden gemaakt van een communistische werkgroep. Drie der verdachten hadden wegens ziekte niet kunnen verschijnen. Terecht stonden de 20-jarige kantoorbediende Isaak Ruppert, de 37-jarige schipper Jacobus Marinus Struik, de 35-jarige schilder Gerrit Josef Rouens, de 27-jarige arbeider Johannes Gerrit Troost, de 40-jarige tramconducteur Abraham de Kriek, de 26-jarige sloten- maker Jacobus Groen, de 44-jarige kraan- machinist Pieter Smits en de 49-jarige havenarbeider Petrus Gerardus Snelleman. Hun was ten laste gelegd overtreding van paragraaf 1 der verordening tot af weer van sabotagehandelingen, namelijk het begaan van strafbare handelingen, die tot doel hadden de openbare orde en veilig- heid in de bezette Nederlandsche gebieden in gevaar te brengen, dit door illegalen arbeid voor een verboden en opgeheven politieke partij, i.e. de communistische par tij Nederland en het verspreideri van Duitsch-vijandige geschriften. De verdachten, die vrijwel alien reeds voor 1940 deel hadden uitgemaakt van de C.P.N.hadden zich in 1941 met een aan tal anderen weer aaneengesloten tot een werkgroep, waarvan de ledeh zich bezig hielden met h3t verspreiden van het illegale blad ,,De Waarheid" en het inza- melen van gelden ten behoeve van illegale acties. Verschillende pe'rsonen traden ach- tereenvolgens bij het distribueeren der verder te verspreiden kranten en het af- dragen der opgehaalde gelden als leider op, waarbij veelvuldig gebruik werd gemaakt van schuilnamen. Verschillende verdachten waren door den economischen student Wil lem Joritsma, die thans door ziekte niet aanwezig was, met elkaar in contact ge bracht. Alle verdachten gaven in meer- dete of mindere mate de hun ten laste gelegde feiten toe, doch beriepen zich op het feit, dat zij daarbij niet op de eerste plaats de bedoeling zouden hebben gehad, tegen Duitschland te ageeren, hetgeen de president een belachelijke bewering noem- de, gezien het feit, dat de inhoud der ver- scheidene pamfletten en bladen uitsluitend uit anti-Duitsche hetzerijen bestond. Alle verdachten werden zeer uitvoerig over hun aandeel ondervraagd. Zoo zou de tramconducteur de Kriek zijn opgetreden als leider van een communistische bedrijfs- groep bij de Rotterdamsche tram. Ook kwam het verspreiden der z.g. kadercou- ranten, bestemd voor degenen, wien een leidende functie was toebedacht, ter sprake Verschillende verdachten gaven toe, weke- lijks bepaalde bedragen en solidariteits- gelden te hebben opgehaald, die zij weer aan bepaalde personen moesten afdragen. Na het verhoor der verdachten, dat den geheelen dag in beslag nam, besloot het gerecht echter tot schorsing der zaak, ten einde ook de drie verdachten, die thans niet hadden kunnen verschijnen, te hooren. Tevens zal, op verzoek van de verdediging een onderzoek worden ingesteld naar de geestesvermogens van den verdachte Smits. zijn zwaar gewond en meer dan duizend liepen lichte verwondingen op. Van de dooden zijn er 373 geidentificeerd, daarvan zijn 172 mannen, 85 vrouwen, 65 jongens en 51 meisjes. Er is gebombardeerd van groote hoogte, bij goed zicht en goed vliegweer. Er is in de tweede plaats een afleidingsmanoeuvre gemaakt, zoodat aanvankelijk gedacht werd, dat de bommenwerpers andere doelen hadden. Dat was dan ook de reden, dat door de luchtbeschermingsdienst het sig- naal veilig werd gegeven. Enkele minuten daarna keerden de toestellen naar Nijme gen terug, we<5r werd luchtalarm gegeven en kort daarna daalde een regen van bom men op stad en mensch neer. Brisant- bommen en brandbommen maar ook z.g.n. ,,S-plinterbommen" ,,splinterbommen". De naam geeft de werking reeds aan. De metalen wand versplintert tot zeer kleine splinters en treft tot in verren omtrek de menschen. Op gebouwen of schuilkelders hebben deze bommen geen uitwerking. Er kan niet met genoeg klem gewezen worden op de noodzakelijkheid om met luchtalarm de straten onmiddellijk te verlaten. Ook het aan den kant van den weg tegen een gevel staan geeft absoluut geen*dekking egen scherven en zeker niet tegen de hel- sche uitwerking van de splinterbommen. In Nijmegen zijn niet minder dan vier ker- ken, een school, drie warenhuizen en onge- veer 1200 huizen in vlammen opgegaan of door voltreffers van brisantbommen ver- woest. VERZOEK OM INLICHTINGEN. Op 22 Februari 1944, tusschen 18 en 18.30 uur, werd de vrachtrijder Michielsen, rijdende met paard en wagen over den Provincialen weg, tusschen Kraagbrug en Zaamslag, door drie personen, die hem met een luxe auto achterop waren gereden, staande gehouden. Zij gaven hem te ken- nen controle te moeten uitoefenen en doorzochten zijn wagen, waafop, met eenige zak-ken tarwe, boter en andere voor winkeliers bestemde goederen, ook twee kisten, inhoudende textielgoederen, waren geladen. Met behulp van een Engelsche sleutel, die zij uit de auto haaiden, braken zij de kisten open e* verklaarden die kisten in beslag te moeten nemen omdat de in houd daarvan voor den zwarten. handel Voor de Waffen-SS, SS-wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Alle inlichtingen, brochure, reisbiljetten voor heen- en terugreis ver- krijgbaar bij de nebenstellen der Waffen- SS, Amsterdam, Dam 4, Alkmaar, Lange- straat 56, Heerlen, Saroleastraat 25, Gro ningen, Heerste 46, Enschede, Hengelo- schestraat 30 en het SS-Ersatzkommando Niederiande, Den Haag, Korte Vijver- berg 5. 9 Maart 914 uur Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2. 10 Maart 912 uur Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 1518 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 11 Maart 912 uur Arnhem, Cafe Royal; 15'18 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 12 Maart 912 uur Groningen, Heer- straat 46; 1518 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 13 Maart 914 uur Amsterdam, Dam 4. 14 Maart 9—14 uur Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 15 Maart 914 uur Amersfoort, Pol. Ourchgangslager, Leusderweg. bestemd was. De kisten werden vervolgens in de auto geladen waarmede zij vertrok- ken. Otschoon zij zich niet als ambtenaren bekend hadden gemaakt, verkeerde Michiel sen in de meening, dat hij met ambtenaren van den C.-C.D. te doen had oiildat zij zich als ambtenaren gedroegen en ook oven- gens hun verder optreden aan ambtenaren deed denken. Nu intusscben bij navraag aan de daar- voor in aanmerking komende instanties niet is gebleken, dat ambtenaren van den C.C.D. of van eemgen anderen dienst de kisten inbeslag heoben genomen en ter bestemder piaatse hebben gedeponeerd, moet aan pseudo-ambtenaren worden ge dacht. De auto, waarin zij gezeten waren, was een Chevrolet, donKeroiauw, stroomhjn, vierdeurs, zespersoons, met achter in aen koffer een ingebouwden gasgenerator. Prov. kenteeken H.Z., nummer onbehend, doch bestaat vermoeaelijk uit 5 of 6 cqiers. Bedoelde personen waren alien in den lgeftijd van 30 a 35 jaar, en als heer ge- kleed. Zij, die betreffende het bovenstaande mlicntingen kunnen verstrekken, worden dringenu verzocht zich te vervoegen by den Opperwachtmeester der Marecnaus- see De Lyzer te Zaamslag. JOOP STOUTJESDIJK EN ZIJN BANSORKEST traden j.l. Zondagavond in het Concertge- bouw alMer op voor een tot in alle hoeken gevulde zaal. Blijkens het applaus, dat na aile nummers daverde, genoten de talrijlc opgekomenen ten voile van de muziek en de ten gehoore gebrachte liedjes. RECHTERLIJKE macht. lot rechter in de Arrondissements-Recht- bank te Middelburg is benoemd de heer Mr P. van Empel, thans substituut-officier van Justitie bij de Arrondissements-Rechtbank tfe Assen. GEEN LIEFHEBBERIJ. Naar de Pr. Z. Crt. meldt, heeft zich te IJzendijke geen enkele sollicitant aange meld voor de vaceerende betrekking van koster bij de Ned. Herv. kerk aldaar. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 13 tot en met 19 Febru ari kwamen in de provincie Zeeland 12 gevallen van diphtherie voor, n.l. 2 te Bors- sele, Zaamslag en Zierikzee en 1 te St. Annaland, Kapelle, O. en W. Souburg, Ovezande, Tholen en Waarde. Voorts 4 gevallen van roodvonk, n.l. 2 te Middel burg en 1 te Bruinisse en St. Maartensdijk. Dezer dagen bracht de leider van het Nederlandsche Arbeidsfront, H. J. Woudenberg, een bezoek aan Drente, waar o.m. een vlasfabriek werd be- zichtigd. De heer Woudenberg bekijkt een zoojuist afgewerkt bos vlaslint. (C.N.F./Van Buiten Pax s.) DE VERJAARDAG VAN PIUS XII. Belgapress meldt uit Rome 4 dezer: De vijfde verjaardag der verkiezang van Paus Pius XII die samenviel met diens 68sten jaaidag heeft tot geen enkele officieele plechtigheid in het Vaticaan aanleiding gegeven. Deze ceremonie wordt uitgesteld tot 12 dezer, wanneer ook de verjaardag van de pauselijke wijding zal gevierd wor den. Pius XII heeft Vrijdag echter een groot aantal feiicitatietelegrammen van kardinalen, prelaten en oversten van gees- telijke orden ontvangen. Ook mgr. Mag- lioue, staatsecretaris van het Vaticaan wiens verjaardag Vrijdag eveneens werd gevierd, heeft telegrammen met gelukwen- sohen gekregen. Neergeschoten ter- teurbommenwer- per. Met" nooit verslappende acti- viteit worden door de Duitsche lucht- verdedigingsstrijd- krachten de aan vallen van vijande lijke bommenwer pers op het Rijks- gebied afgeslagen. Deze Amerikaan sche terreurbom- menwerper van het type .Boeing Fortress" werd door de Duitsche jagers tqdens den '.uchtslag tot een noodlanding ge- dwongen op Ne- derlandsch grondgebied. (P.K. Lt. Seuffert St/P e.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1