TERNEUZENSCHE COURANT! Binnenland Buitenland Distributienieuws oemengae pencmen No. 10.587 DINSDAG 29 FEBRUARI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN UullSCH WEERMACHTSBERICHT. Sovjet-aanvallen afgeslagen bij Kriwoi Rog. Vrijstelling van arbeidsinzet. TERNEUZEN, 29 FEBRUARI 1944. Heldhaftig optreden van de divisie Wiking. OVERJVAL OP POSTKANTOOR TE ROTTERDAM. VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. Directeur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Terneuzen - XeL 2298 Het opperbevel van de weermacht deelde Maandag mede: Aan beide zijden van Kriwoi Rog vielen de Sovjets gisceren den geheelen aag met sterke infanterie- en tankstrqdkrachten aan. Alle aanvallen werden onder afgren- deling van eenige peneraties atgesiagen. Ten Zuiden van de Pripet-moerassen heerschte op eenige punte'n levendige ge- vechtsactiviteit. Bij jampol wierpen troe- pen van het leger en de vVaflen-HS strijd- krachten van den vijand in tegenaanval terug. Ten Zuiden van de Berezina bleven herhaalde door tanks gesteunde aanvallen der Sovjets zonder resuitaat. Het luchtwapen viel, door Roemeensche luchtstrijdkrachten gesteund, met sterke formaties gevechts- en siagvliegers ten Oosten van Kirowograd vijandeiijae artil- leriestellingen en tank- en troepenconcen- traties aan. Een brug over den Dnjepr word door voltreffers op verscheidene plaatsen vernield. Bij de geveciiten der laatste dagen in het gebied ten Noorden van Rog a ts jet heeft zich de ba talj ons commanuan t bij een grenadierregiment, kapitein Sattler, aan het hootd van een stootgroep, bijzonder onder- fip.hftidfin. Aan het Italiaansche front heerschte gisteren slechts plaatselijke gevechts- activiteit. De sedert eenige dagen om Buon Riposo, ten Zuidwesten van Aprilia, ingesloten strijdkrachten, ter sterkte van circa twee bataljons, werden na harden strijd in het aan holen en ravijnen rijke terrein, vernietigd. Er werden meer dan 650 gevangenen gemaakt. De vijand leed in verbeten gevecnten van man tegen man zeer zware, bloedige verliezen. Het lste bataljon van he pantser-grenadierregiment 9, onder bevel van majoor-Ecker, heert zich hier zeer bijzonder onderscheiden. Verdragend geschut beschoot met waar- genomen uitwerking het vijandelijke ont- schepingsverkeer in het gebied van Anzio en Nettuno. Aanvallen van Duitsche siag vliegers verwekten in de haven van Anzio grooie branden. Voor handel, ambacht, hotelbedrijf, administratie en betastingadviseurs. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld' Ten behoeve van den arbeidsinzet wordt sedert eenigen tijd een nader onderzoek in- gesteld naar de mannelijke werkkrachten, welke in Nederlandsche bedrijven werk- zaam zijn. Geschiedde tot voor kort de zg. uitkamming van deze bedrijven ten behoeve van den arbeidsinzet rechtstreeks door de arbeidsbureaux, thans wordt een andere methode, de procedure der zg. Z-kaarten toegepast, waarbq meer dan tot dusverre aandacht kan worden geschonken aan de belangen van de ondernemingen. Thans vallen onder deze procedure de- volgende groepen van bedrijven en perso- nen, handel, ambacht, hotel-, cafe- en restaurantbedrijven, boekhoud en admini- stratiebureaux, accountants en belasting- adviseurs. Wil nu een ondememer zekerheid heb ben, of en in hoeverre hij en zijn personeel voor vrijstelling van arbeidsinzet in aan- merking komen, dan dient hij bij de Haupt- abteilung Wirtschaft te Amersfoort een aanvrage daartoe in. Duitsche onder nemingen dienen haar aanvrage in bij de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland te Amsterdam. Deze instantie beslist over de aanvragen, waarbij dan aan de Nederlandsche vak- groepen resp. voor Duitsche ondernemingen de Duitsche Kamer van Koophandel, ruim gelegenheid wordt gegeven om de belan gen van de ondernemers te bepleiten. De ondernemers dienen zich voor de beharti- ging van hun belangen tot hun vakgroepen te wenden. Aanvraagformulieren en Z-kaarten zijn verkrijgbaar gesteld bij de vakgroepen, de Kamers van Koophandel en de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland te Amsterdam en te Rotterdam. De vrijstelling van den arbeidsinzet heeft plaats hetzij voor een bepaalden, hetzij voor een onbepaalden tijd. Na de beslissing krijgt zoowel de betref- fende vakgroep resp. de Duitsche Kamer van Koophandel als de ondernemer ddn Z- kaart terug, waarop de beslissing is aan- geteekend. De vrjjstellingen, die naar aanleiding van de aanvragen zijn gegeven, zijn bindend voor de arbeidsbureaux en kunnen door deze bureaux niet worden ingetrokken. Mocht desondanks een vrijstelling door een arbeidsbureau niet worden erkend dan is de vakgroep, resp. de Duitsche Kamer van Koophandel in de gelegenheid om in over- leg met de Hauptabteilung Wirtschaft on- middelijk daartegen op te komen. Indieningstermijn tot 7 Maart. De verzoeken om vrijstelling van boven- genoemde groepen van bedrijven en perso- nen moeten onverwijld en wel uiterlijk 7 Maart 1944 bij de Hauptabteilung Wirt schaft te Amersfoort, resp. bij de Duitsche Kamer van Koophandel te Amsterdam wor den ingediend. Ondernemers die verzuimen binnen dezen termijn hun verzoek in te die nen, stellen daarmede zich zelf en hun per soneel voor arbeidsinzet elders ter beschik- king. De arbeidsbureaux zullen t.z.t. aan deze bedrijven de werkkrachten voor arbeids inzet elders onttrekken zonder dat de Hauptabteilung Wirtschaft, de vakgroepen, resp. de Duitsche Kamer van Koophandel of welke andere instantie dan ook hiertegen bezwaren kan doen gelden. Met nadruk wordt er dus op gewezen, dat die ondernemers die deze laatste ge legenheid tot het aanvragen van vrijstelling ongebruikt laten voorbijgaan, het aan zich zelf te wijten hebben, wanneer hun belan gen bij het vrijstellen van hun werkkrach ten niet worden behartigd. Voor verdere bijzonderheden zie men de publicatie in ons nummer van Vrijdag 18 Februari of men wende zich tot zijn vak groep of de Kamer van Koophandel. vreeger", hoort men thans meer de beken- tenis: ,,erger dan ooit". De indruk, dien deze luchtaanvallen op de bevolking ach- terlaten, is daarom zoo bijzonder groot, om- dat onder het volk en ook in officierskrin- gen niemand ernstig met de mogelijkheid rekening had gehouden, dat Duitschland op zpo doeltreffende wijze van' repliek zou dienen. Men had de meening gekregen, dat de Duitsche vlieguigproductie was lamge- legd. Na deze verrassing beoordeelt men de kansen voor een geallieerde invasie in Europa nog pessimistischer en men gelooft algemeen, dat het tijdstip daarvoor thans weer moet worden uitgesteld. Uit het relaas van verschillende personen blijkt, naar het D.N.B. verder meldt, dat vooral Greenwich hevig te lijden heeft ge- had. Het marine-arsenaal van Woolwich is door talrijke brand- en brisantbommen ge- troffen; hetzelfde geldt van het arsenaal vn Catham. In de City zijn de Bank of Lon don en het hoofdpostkantoor bijna vol- komen verwoest. Ook de Tower heeft zwaar geleden. Het raadhuis is een puin- hoop. Naar het oordeel van Engelsche vlie- gers is de aanblik van Londen thans prac- tisch precies zoo als die van B'erlijn of andere zwaar geteisterde Duitsche steden. Opvallend is de trefzekerheid der Duitsche bommenwerpers. De verwoestende uitwer king van de Duitsche bommen is thans bliikbaar grooter dan vroeger. Omtrent den aanval van de Duitsche luchtmacht op de Britsche hoofdstad in den nacht van Donderdag op Vrijdag meldt radio L-onden, dat ,,op vele wijken van Lon den groote hoeveelheden brisant- en brand- bommen" zijn neergekomen. De schade is ..aanzienlijk". DE VERDEDHGERS VAN KWADJELEIN EN WOTJE ALLEN GESNEUVELD. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Het Japanscbe hoofdkwartier heeft een communique uitgegeven over de gevechts- handelingen op de Marshall-eilanden, waar- in gezegd wordt, dat de Japansche verde- digers van de beide -eilanden Kwadjelein en Wotje ter sterkte van 4500 soldaten en of- ficieren, alsmede voorts 2000 civiele werk- lieden van het leger en de vloot, na een heldhaftigen strijd tegen een aanzienlijke overmacht alien den dood hebben gevon- den. Het hoofdkwartier meldt verder, dat na hevige luchtaanvallen en beschieting door oorlogsschepen op 30 Januari, de vijand op 1 Februari begonnen is met het aan land zetten van ongeveer twee divisies. Op 6 Februari had de laatste tegenaanval van de gezamenlijke Japansche verdedi- gingsstrijdkrachten met den dood voor oogen plaats, nadat zij den vijand tev>oren aanzienlijke verliezen en groote schade hadden toegebracht. SchouUbij-nacht Mitsjijaki Jamada was de bevelhebber van de Japansche troepen op Wotje en schout-bij-nacht Monzo Akiya- ma de bevelhebber van Kwadjelein. Beiden zijn tezamen met hun ondergeschikten ge- sneuveld,( Admiraal Sjimada, minister van marine en chef van den admiralen staf, heeft een verMaring het licht doen zien. Hij zegt hierin het volgende: ,,Opnieuw hebben 6500 dappere Japansche mannen hun trouw aan keizer en vaderland met het leven betaald en hebben het voorbeeld na- gevolgd van schout-bij-nacht Jamamoto en van de verdedigers van Attoe, Tarawa en Makin. De beide schouten-bij-nacht heb ben bij deze gevechten hun ondergeschikten een voorbeeld gegeven en zijn aan het hoofd van hun troepen den dood ingegaan. Dit nieuwe bewijs van trouw en doodsverach- ting van de Japansche soldaten moet de geheele natie tot een voorbeeld zijn om in het vaderland met dezelfde offervaardig- heid te strijden als de soldaten aan het front." Wederom werd een deel der Nederlandsche burgerbevol- king het slachtoffer van een Anglo-Amerikaanschen luchtaanval in het Zuidoos- ten van het land, waardoor duizenden woonhuizen en talrijke openbare gebouwen verwoest werden. Een ge- deelte van de verwoestingen in Nijmegen. (C.N.F./M. P s) BRITSCHE TORPEDOJAGER VERLOREN GEGAAN. Naar Reuter meldt, is de Britsche tor- pedojager Hardy" *verloren gegaan. Deze jager die in December 1943 van stapel was geloopen, was in de plaats gekomen van den jager van denzelfden naam, die bij Narvik tot zinken was gebracht. (D.N.B.) DE LUCHTAANVALLEN OP LONDEN. Het D.N.B. meldt uit Lissabon, dat rei- zigers, die uit Engeland terugkomen, ver- tellen, dat het niet mogelijk is aan te dui- den, welke wijken van Londen door de Duitsche bommen zijn geteisterd, daar de verwoestingen letterljjk over de geheele stad zijn verspreld. Hoewel men in Londen over de aanvallen van Januari zeide: ,,als MUSSERT TE BREDA. De prestaties van de Nederlandsche vrijwilligers. Vrijdagavond heeft in Concordia te Breda Mussert in een openbare vergadering het woord gevoerd voor zijn Brabantsche kameraden en talrijke volksgenooten. Vele Duitsche autoriteiten van Weermacht en partij gaven van hun belangstelling blijk. Na een hartelijk begroetingswoord van den kringleider Koning besteeg Mussert onder daverend gejuich het spreekgestoelte. Spreker herinnerde aan 1939 toen Colijn ons volk aanried rustig te gaan slapen, de Nationaal Socialisten nog geen straatveger mochten zijn en de democraten alle macht .n handen hadden. Ik heb toen voorspeld aldus Mussert dat wanneer de brug- jen kapot zouden zijn, het land onder wa ter, de regeering in Londen, onze kolonien erloren en een deel van onze steden ver- voest, men tegen ons zou zeggen: En nu Nationaal Socialisten mogen jullie het op knappen. Hoe het met de inundatie staat, weet men hier in West-Brabant maar al te goed, persoonlijk was ik gisteren bij de puin- hoopen van de stad Nijmegen. Maar al te oijnlijk dreigt de voorspelling uit te komen. Wij deelen volop in de nooden en zorgen van Europa. Het Duitsche volk heeft hierbij een belangrijk feit op ons voor, het weet ook in deze noodlottige uren zijn een- heid te bewaren. Eerst wanneer wij besef- fen binnen ons volk als van God gegeven eenheid iets te zijn, staan wij sterk in alle nooden en gevaren. Sprekende over het socialisme stelde spreker vast, dat juist vooral de arbeider niet internationaal kan zijn, hij is gebon- den aan zijn volk en aan zijn bodem. Het grootkapitalisme is daarentegen overal welkom. Socialisme is gerechtigheid. Daarom staan zorg voor de groote gezin- nen, het huisvestingsvraagstuk en de zorg voor ouden van dagen bovenaan op ons programma. Oogenschijnlijk zijn wij van deze sociale gerecntigheid verder af dan ooit, maar wat wij nu beleven heeft niets met Nationaal- Socialisme te maken. Dit is totale oorlog om zijn of niet zijn. En ondanks de nooden en zorgen van het oogenbliR weten wij, dat deze oorlog door het groot-kapitalisme ontwetend is om juist het sociaal vooruit- strevende Nationaal-Socialisme den nek te breken. Alleen een verblinde kan nu nog gelooven dat deze oorlog is ontketend omdat Duitschland van Polen den oer-Duitschen corridor en de Duitsche stad Danzig op- eischte. Werden de Polen nogmaals voor de keus gesteld, dan zoudemzij nu wel- licht antwoorden: liever tien corridors en tien Danzigs afstaan dan de Sovjetunie in het Poolsche huis. Met grooten hartstocht beleed Mussert opnieuw zijn geloof in een nieuw Europa, waarin Nederland op eervolle wijze zijn plaats kon innemen. Omdat wij hierin gelooven" zoo riep hij uit. „noemt men ons landverraders". Maar in plaats van dit volk te verraden hebben wij er voor gevochten en wij zullen dit blijven doen. Verraden hebben zij het, die dit volk eens in slaap hebben gesust en toen het met kanongebulder wakker werd geschut in den steek hebben gelaten. Met groote waardeering sprak hij over de dapperheid van z^n kameraden aan de fronten. Hij had zoo juist van den com- mandant van de pantsergrenadier-brigade Nederland, Obergrupipenfuhrer Steiner een telegram ontvangen van den volgenden inhoud Strijdgroep van de pantsergrenadier- brigade Nederland heeft zich bijzonder goed gehouden. De strijdlust en de hou- ding van de Nederlandsche vrijwilligers zijn een schitterend voorbeeld voor de opgroeiende Nederlandsche jeugd. Wanneer wij, aldus spreker, met deze voorbeelden van het front voor oogen te midden van ons volk onzen plicht doen zal na dezen storm ook voor een herrezen Nederland een nieuwe morgen gloren. Met minutenlange ovaties dankte de menigte Mussert voor zijn gloedvol betoog, waarna de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Na afloop onderhield hij zich nog gerui- men tijd met gewonde en met verlof zijnde frontsoldaten. DE BEGRAFENIS VAN DE SLACHT- OFFERS VAN HET BOMBARDEMENT TE NIJMEGEN. Duizenden van alle rangen en standen hebben, naar de N. P.. Crt. meldt, Zaterdag- middag de laatste eer bewezen aan de on geveer 500 slachtoffers van de ramp, wier stoffelijk overschot op de gemeentelijke be- graafplaats aan den Graafschenweg te Nij megen werd ter aardebesteld. Op het tot chapelle ardente ingerichte tooneel van de groote zaal van De Vereeniging stonden de stoffelijke resten opgebaard van een der onbekend gebleven burgers als symbool van - alle bij deze ramp gevallenen. Ontel- bare kransen en levende bloemen lagen om de baar, welke tegen een achtergrond van rouw en laurier stond. Honderden aan- wezigen zaten in stil gepeins in de zaal, terwijl een kunstenaar op het orgel psal- men preludeerde, o.a. het Largo van Han del en Jezus is mijn toevlucht. Toen de bloedverwanten van alle over- ledenen binnen waren, sprak burgemeester Van Lokhorst een kort woord. Tot zijn spijt kon hij niet aan de begrafenis deel- nemen, omdat zijn gezondheid dat niet toe- liet. Hij deelde ten voile in het leed van de burgerij. 22 Februari is een keerpunt in de geschiedenis van Nederland. Wij leden reeds door den oorlog, maar nu worden wij nog veel zwaarder getroffen, juist even zwaar als de in Duitschland gebombardeer- de steden. 22 Februari bracht groot leed over Nederland, door een lagen massa- i iuipmoord. Velen zijn nu anders gaan denken over de Engelschen en Amerikanen en beschouwen ze nu niet meer als hun vrienden. Het volk lijdt door den dood van zijn dierbaren, maar ook door verlies van have en goed en door de vemieling van zijn cultuurmonumenten. Spreker dankte alien, die reeds hielpen. Het is een eere- plicht van alle Nederlanders om de gevol- gen van deze ramp te helpen verlichten. Wij zelf moeten elkaar troosten en leeren berusten. Laat ons vertrouwen in de Voor- zienigheid, die dit alles als het ware heeft bedoeld ten beste vanalien en van de ge heele gemeenschap. Laten wij de belofte afleggen, dat wij goede Nederlanders zullen zijn, juist in de ure van de beproeving. "Na deze woorden traden eenige Roode- Kruiszusters op het podium en legden bloe men op de baar. De organist speelde daar- bij Ase's dood van Grieg. Langzaamaan verlieteii nu de vele honderden de groote zaal; zij vormden buiten een langen stoet, waarbij zich tallooze andere burgers aan- sloten. Voorop reed de lijkwagen, volge- hangen met bloemen, terwijl een groote volgwagen tot een reusachtige rijdende bloementuil was geworden. Langs den Lan gen Graafschenweg hadden zich vele dui zenden opgesteld, die in stil gepeins den indrukwekkenden stoet langs zich heen lieten trekken. Aan de groeve bevonden zich onder meer de Beauftragte voor de provincie Gelder- land, dr. Schneider, deputaties van het Nederlandsche Roode Kruis, de Weermacht, het gemeentepersoneel, luchtbeschermings- dienst, twee wethouders de heeren ir. Hon- dius en Wolzak en anderen. De vorige bur gemeester van Nijmegen, de heer J. A. H. Steinweg, was ook aanwezig. Allen schaarden zich in een wijden kring cm de zes groote massagraven, waarin de eenvoudige doodkisten stonden. Op som- mige kisten lag een kruis, op andere waren bloemen gelegd. Ir. Hondius schetste in sobere woorden de voorbereidende regeling van deze begrafenis. welke zoo stijl- en pieteitsvol mogelijk gehouden moest wor den wat niet had kunnen gebeuren, wan neer elk lijk afzonderlijk had moeten wor den begraven. Hier is geen onderscheid ge maakt. Wijlen wethouder Croone ligt hier naast den eenvoudigsten man der stad. Deze ramp heeft de burgerij meer tot elkander gebracht. Zoo kon het ook ge- schieden, dat de geestelijkheid der stad over alle bezwaren van deze massa-begrafenis is heengestapt en dat nu hier zoowel de roomsch-katholieke als de protestantsche godsdiensten vertegenwoordigd waren en gemeenschappelijk optraden. Wethouder Wolzak legde vervolgens een groote krans op het graf namens de ge- meente-ambtenaren. De deken van Nij megen, pastoor G. W. van der Heijde, ge- assisteerd door den pastoor G. J. Lens van O. Carm. en van Kolfschoten S.J.J.wier kerken vernield zijn, verrichtte de absoute. Verschillende kapelaans van de andere parochies waren mede aanwezig. Een klein koor van geestelijken zong de Cantique Zacharias en de Liturge Hymne voor de dooden. Tenslotte las de deken pastoor v d. Heijde met luide stem den brief voor van Paulus aan de Thessalonicensen over de opstanding, waarna de geestelijken de begraafplaats verlieten. Daarna voerde ds. van Selm het woord namens de Protestantsche gemeenten. Hij herdacht de dooden en sprak troostwoorden van vertrouwen in God tot hen, die achter- gebleven zijn. God zal'alles ten goede be- schikken, van nu aan tot In eeuwigheid. Hij besloot zijn korte toespraak met het Onze Vader. De plechtigheid was hiermede geeindigd. Velen van de aanwezigen bleven echter nog bij de graven vertoeven. GIFTEN VOOR DE GETROFFENEN IN HET OOSTEN DES LANDS. Op verschillende kantoren van den Nederlandschen Volksdienst zijn, meldt de H. Crt., giften binnengekomen voor de getroffenen in het Oosten van het land, alsmede aanbiedingen voor opneming van ouderloos geworden kinderen. Indien men dit voorbeeld wil volgen, kan men giften storten op girorekening 174861 van de lan- delijke financieele leiding van den Neder landschen Volksdienst, te 's-Gravenhage, onder vermelding: voor de slachtoffers van Arnhem, Nijmegen en Enschede. Zij, die pleegkinderen tot zich willen nemen, kun nen zich hieromtrent verstaan met de af- deeling sociale zaken op de plaatselijke kantoren van den Nederlandschen Volks dienst. BOM BIJ VERBLIJF DER KONINGIN. Leden van het gevolg gedood. Naar de Berlijnsche correspondent van het „Alg. Handelsblad meldt, is bij een der jongste groote Duitsche aanvallen op Lon den Koningin Wilhelmina bijna om het leven gekomen. Blijkens Britsche berich- ten bevond de Koningin zich ten tijde van den bomaanval van Woensdag 23 Februari j.l., op het oogenblik dat de Duitsche vlieg- tuigen boven de Britsche hoofdstad ver- schenen, in Londen. Zij had zich niet, of nog niet, in een schuilkelder begeven, toen een Duitsche bom in haar onmiddellijke omgeving viel. Eenige leden van het ge volg werden getroffen en kwamen om het leven. De Koningin bleef behouden. VRACHTAUTO TE WATER. Waarschijnlijk doordat de chauffeur met een te groote snelheid reed en daardoor een vrij scherpen bocht niet kon nemen, is de vraChtwagen, waarin naast den Belg. chauffeur, A. Goethals uit Sas van Gent zat, in het kanaal GentTerneuzen, nabij Driekwart gereden. Beide inzittenden kon- den worden gered, doch Goethals, welke een hoofdwonde en hersenschudding had opgeloopen, was er erg aan toe en werd naar huis gebracht, waar hij enkele uren nadien is overleden zonder tot het bewust- zijn te zijn gekomen. (De Z.) VEREENIGING „HET NEDERL. TREKPAARD", AFD. ZEELAND. Bij de op 23 en 24 Februari te Goes en te Terneuzen gehouden buitengewone en herkeuringen van dekhengsten werden goedgekeurd voor dekking; Buitengewone keuring: Max van Certain 109461, van M. van Fraaijenhove te Axel. Herkeuring: Pompier v. Zuidzande 109524, van G. L. Lannoije, Aardenburg; Soudar van Clarion 108162, van R. O. Buijsse, Graauw. Opgenomen in het Keurstam- boek de reeds voor dekking goedgekeurde hengst: Bolland K. 2088, van A. Hartog, Colijnsplaat. Premiekeuring: Mac van Cer tain 109461, van M. van Fraaijenhove te Axel, 2e pr. 3-j. hengsten, groote maat. KOLEN OP BON 23. E6n eenheid. Als gevolg van verschillende omstandig- heden zal helaas geen uitvoering kunnen worden gegeven aan het oorspronkelijk voornemen om het verleden jaar ten be hoeve van de gezinnen verstrekte rantsoen van tien eenheden brandstoffen voor ver- warming ook voor dezen winter toe te ken- nen, doch zal het rantsoen voor dit jaar tot negen eenheden moeten worden terug- gebracht. Daar tot op heden reeds acht bonnen van de bonkaart „Brandstoffen verwarming T 116" werden aangewezen, zal derhalve nog <§<§n bon worden geldig verklaard en wel bon 23 BV van genoemde kaart T 116, welke bon voor het tijdvak van 1 Maart tot en met 30 April 1944 recht zal geven op het koopen van een eenheid vaste brand stoffen, met uitzondering" van fabrieksturf. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de brandstoffenhandelaren verplicht zijn aan de levering van reeds eerder geldig verklaarde bonnen voorrang te verleenen zoodat men dus met de levering van bon 23 b.v. pas een aanvang kan maken, indien de oude bestellingen zijn uitgevoerd. Met betrekking tot de huisbrandver- bruikers, wier rantsoen door de brandstof- fencommissies zijn berekend en welke ver- bruikers waren geclassificeerd in de groe pen B, C, D of E, B|/rood, resp. in de groe pen X tot en met XVI „Woningen C.V.", wordt medegedeeld, dat de omstandigheden thans nog niet veroorloven verdere toewij- Dan gaat het hart van ons Nederlanders gneller kloppen, nu wij vemomen hebben, dat de divisie Wiking, die voor een niet onbelangrijk deel uit Nederlanders bestaat, in de groote operatie van Tsjerkassy zoo een belangrijk aandeel heeft gehad. Van de drie door den Fiihrer onderscheiden officieren zijn er twee, die tot de divisie Wiking behooren. Meldt U en strijdt mee in de rijen der Waffen-SS. Alle inlichtingen SS-ersatz- kammando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5 of aan de Nebenstellen: Am sterdam, Dam 4, Alkmaar, Langestraat 56, Groningen, Heerestraat 46, Enschede, Hengelosohestraat 30, en Heerlen, Sarolea- straat 25. zingen te doen uitreiken, resp. verdere periodebonnen te doen geldig verklaren. Dit zal zeer waarschijnlijk pas op 16 Maart a.s. het geval kunnen zijn. Een nadere publicatie zal de eerste helft van maart a.s. kunnen worden tegemoet gezien. Ook de hier bedoelde verbruikers zullen echter aan een verlaging van de oorspronkehjk voor hen berekenae rantsoenen met kunnen ontkomen. Op klaarlichten dag hebben Woensdag- miouag 23 h eoruari arie mannen een bru- talen overval gepieegd op het postkantoor Rotterdam-Charxois, gelegen aan de Wol- pnaerusoocht. Zij nebuen, onder beareiging met een pistool, het personeel, bescaanue uit vijf personen, gedwongen zich in de kiuis te uegeven. Nadat zij deze gesioten haaden, heooen zij twee geidtrommeis, die gereed stonden om met een postauto te worden vervoerd, opengeoroken en er onge veer j 22.000 uit genomen. Tevens maaK- ten zij een aangeteekenden brief buit, waarin zich een groot aantal. rantsoenoon- nen voor gebak bevond. Tegen vijf uur 's middags, toen het kantoor juist gesloten was, werd er aan het kantoor gebeid. Er stonden reeds twee leden van het personeel gekleed bij den zij-mgang, gereed om weg te gaan. Een van hen, vermoedende, dat de postauto, die iederen middag te vijf uur komt, om het geld af te halen, er was, deed de deur open, unmiddellijk stapten drie mannen binnen. ,,Wij zijn van oe Duitsche politie", zei de voorste. „We komen de aangeteekende stukken controleeren". Hij liep het kan toor binnen, gevolgd door de beide ande ren, van wien een een pistool voor den dag haalde en tQt grooten schrik van het per soneel dreigde te schieten, wanneer iemand zicn zou bewegen. ten slotte drong men de hevig gesenrokken ambtenaren in de richting van de kluis, waarop de onverlaten een van hen, onder bedreiging met het vuurwapen, dwongen de kas at te geven. Toen dit geschied was, werd het personeel gedwongen zich in de kluis te begeven, die uaarna gesloten werd. Ongehinaerd heb ben de boosdoeners toen de trommels open- gebroken, den inhoud bij zich gestoken en vervolgens het kantoor verlaten. Zij moe ten zeer snel gehandeld hebben, want toen omstreeks halizes de postauto bij het kan toor kwam, was er van onraad niets meer te bespeuren. De chauffeur van de auto beide eerst aan. Toen er op zijn herhaald schellen niet werd opengedaan, keek hij eens door het raam en senrok niet weinig, toen hij op den vloer in het kantoor de opengebroken geid trommeis zag liggen. Dadelijk waar- schuwde hij de politie en ook ging hq naar den beheerder van het kantoor, die schuin tegenover het kantoor woont. In tegen- woordigheid van de politie heeft laatscge- noemde de kluis geopend en de vijf leden van het personeel bevrijd. De politie verzoekt leder, die de drie personen omstreeks vijf uur Woensdagmid- dag bq het postkantoor gezien heeft, of op andere wijze inlichtingen kan geven, zich te melden aan het hoofdbureau van politie ,tweede etage, of te telefoneeren nr. 27000. toestel 181, 195 of 149. (De Crt.) ROOVERS AANGEHOUDEN. De politie te Wageningen heeft de hand weten te leggen op twee van de drie per sonen, die, gemaskerd, in den nacht van 9 op 10 Februari j.l. een roofoverval pleeg- den bij de landbouwster wed. K. Arnoldus- sen. Zij stalen daar, na de bewoners te hebben gebonden, f 30.000 aan bankpapier, gouden voorwerpen, een coupon stof en 2 damesfietsen. De aangehoudenen zijn G. B., slager te Renkum en B. M., machinist Onder bewaking van Duitsche sol daten trekken zjj Rome binnen. Brit sche en Ameri- kaansdhe krijgsge- vangenen uit het strijdgebied van het bruggenhoofd bij Nettuno op marsch door Rome (P.K. Vack HH/St. P s)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1