TERNEUZENSCHE COURANT Buitenland No. 10.586 VRIJDAG 25 FEBRUARI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Bomaanvallen op Oosten des lands. Reeds 465 dooden geborgen. 0UITSCH WEERMACHTSBERICHT. Nog steeds hevige afweerstrijd in het Oosten. Misdrijven tegen de voedselvoorziening. Scherp decreet van den Rijkscommissaris. BEKENDN1AKING. DAPPERE KERELS. BEKENDiVIAKIMG. REDE VAN CHURCHILL OVER DEN OORLOG. VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Directeur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Terneuzen - Tel. 2298 Formaties Britsch-Amerikaansche bom menwerpers ondernamen in de middaguren van 22 Februari aanvallen op verscheidene plaatsen in hot Oosten des lands. Vooral de steden Enschede, Nijmegen en Arnhem werden zwaar getroffen. Het sterke ge- bruik van brandbommen toont aan, dat de aanvallen niet zoozeer op militaire doelen als wel in de eerste plaats op dicht gebouw- de stedelijke woonwijken waren gericht, waardoor een groot aantal woonhuizen, versdheidene kerken, ziekenhuizen en an- dere openbare gebouwen werden verwoest. I>e Nederlandsche burgerbevolking leed aware verliezen. Het is op het oogenblik nog niet mogelijk nauwkeurige gegevens over verliezen en verwoestingen te ver- krjgen daar het reddingswerk nog aan den gang is. Onmiddellijk na de terreuraanvallen op Nijmegen en Enschede was de N.V.D. ter plaatse om den eersten nood van de slacht offers te lenigen. In beide plaatsen zijn terstond schadekaartenbureaux ingericbt, waar den geheelen nacht is doorgewerkt. Tevens is in samenwerking met de des- betreffende instanties de voedselvoorziening en de evacnatie geregeld. Nader meldt het A.N.P. De oude stad Nijmegen is Dinsdagmid- dag zeer zwaar getroffen. De Angelsak- sische bommenwerpers, die men zoo vaak hoog over had zien vliegen op weg naar de Duitsche steden, keerden zich plotselin.g tegen deze Nederlandsohe stad. Op tal van plaatsen vielen brisant- en brandbom men, die onmiddellijk een groot aantal slachtoffers maakten. Steekvlammen scho- ten op uit de stad en de torens van de veertiende eeuwsche St. Stevenskerk en die van De Karmel, het meesterbouwwerk van Hid. Cuypers, zag men waggelen en omlaagstorten. Overal in de straten vielen menschen neer, bloedend, verminkt. Ge- heele straten waren plotseling in een vuur- aee veranderd, te midden waarvan gewonde menschen om hulp jammerden. De brand- weer stond voor een schijnbaar hopelooze taak, vier kerken brandden als laaiende fakkels, want behalve de Stevens en de Karmel brandden ook de St. Canisiuskerk van de paters Jezuieten en de St. Francis- cms. Snel breidde het virur zich uit. Men redde wat te redden was, men bluschte waar men kon, men hielp waar maar mogelijk. Hier vroeg men niet naar geloof of stand of politieke gezindheid. Plotseling vormde zieh in de massa der wanhopigen en ver- twijfelden een legertje van bezonnen hulp- vaardige menschen aaneen. De brandweer, later versterkt uit omliggende plaatsen, de dienst der luchtbescherming, het politie- eorps, W.A.-mannen en talrijke andere vrij- willigers waren urenlarag bezig om het vuur meester te worden, gewonden te verzorgen eif menschen te helpen, die met een slag beroofd waren van hun bezit. Geredde meubelen werden op pleinen en in parken bijeengebracht. Dakloozen kregen denzelf- de» dag nog van gemeentewege warm vocdsd Het aantal dooden en gewonden is nog niet bij benadering op te geven, talrijke slachtoffers liggen nog onder de pumhoo- pen. De schade is enorm. De mooie oude stad is plotseling een zwaar gehavende stad, een toonbeeld van oorlogsellende ge worden. Enschede. De stad is Dinsdag het slachtoffer ge- worden van een terreuraanVal der Angel- saksen, waarbij vooral de arbeidersbevol- king zwaar getroffen is. Enschede was trotsch op zijn modeme arbeiderswoningen, nu ziet het met verbeten woede op de zwar- te puinboopen daarvan. Een zeer groot aantal brandbommen werd over de stad uitgestrooid, waardoor zeer talrijke en om- vangrijke branden ontstonden. Met groote inspanning is men er ten slotte in geslaagd de branden meester te worden, maar de tranen komen iemand in de oogen, wan- neer hij al die arme berooide menschen ziet. Sommigen hebben nog wat kunnen redden en zij bewaken nu zor.gvuldig wat er over- bleef van hun huiskamer en slaapkamer, van bedden en linnengoed. Onderlinge hulp heeft nog veel erger ramp voorkomen, maar het is zoo al erg genoeg. Als een groote ramp voelt men ook de volkomen verwoes- ting van de prachtige openbare leeszaal en bibliotheek, een der beste in den lande, zei men hier met trots. Drie kerken zijn in de asch gelegdeen katholieke, een hervorm- de en een gereformeerde kerk. Het aantal dooden is tot nog toe niet neer hoog, maar de materieele schade is enorm. En waar kan men in dezen tijd een sender huis vinden, waar meubelen en lijf- goed koopen? Onderlinge hulp alleen kan hier eenige verliehting brengen. Arnhem. Dinsdagmiddag heeft de vreedzame Arn- hemsche burgerij op hoogst pijnlijke wijze kennis gemaakt met de onverantwoorde- lijke Anglo-Amerikaansche oorlogvoering. in bet bijzonder geldt dit voor de bewoners van twee wijken, waarop een reeks brisant- bommen zijn neergeworpen, welke rouw en ook groot leed van anderen aard hebben febracht over velen. Talrijke huizen wer- en volkomen vernield. Bovendien kregen tn de onmiddellijke nabijheid gelegen huizen soo groote schade, dat zij volkomen onbe- woonbaar zijn. Nog belangrijk grooter is het aantal huizen, die tijdelijk geheel of ge- deeltelijk onbewoonbaar zijn geworden door de gevolgen van den luchtdruk, die vele honderden ruiten deed springen, tallooze pannen van de daken rukte, plafonds ineen deed storten en inboedels rulneerde. Veel erger is nog, dat zooveel onschuldige levens plotseling zijn weggerukt en menschen mis- schien voor altijd zijn verminkt. De lucht- beschermingsdienst, de geneeskundige dienst en de technische noodhulp zijn ter stond begonnen met het allervoornaamste het redden van zooveel mogelijk menschen- levens. In den loop van den middag waren talrijke zwaar gewonden naar de zieken buizen overgebracht. Behalve de officieele diensten hebben ook tal van burgers zeer doeltreffend hulp ver- leend. Dank zij de medewerking van buurt- genooten, vrienden en kennissen hadden vrrjwel alle getroffenen binnen enkele uren nieuw onderdak. Meer dan 3000 huizen verwoest. Het totale aantal personen, dat het slachtoffer geworden is van de Anglo- Amerikaansche bomaanvallen van 22 Fe bruari op Nederlandsche steden kan thans nog niet worden opgegeven. Tot dusver zijn 405 dooden geborgen. Ongeveer 400 zwaar- gewonden zijn in ziekenhuizen en nood- zaekenhuizen opgenomen. Ook het aantal lichtgewonden is zeer groot. In de betreffende steden werden voor ■oover tot heden kon worden vastgesteld, meer dan 3000 huizen volkomen verwoest. Rekening moet worden gehouden met een stijging van het aantal slachtoffers onder de Nederlandsche burgerbevolking, daar hoofdzakelijk dichtbevolkte woonwijken getroffen werden en de bergingswerkzaam- heden ten gevolge van den grooten omvang van het getroffen gebied zeer tijdroovend zijn. Het opperbevel der weermacht deelt mede In het gebied van Kriwoi Hog heerschte geringer gevechtsactiviteit dan de vorige dagen. Verscheidene aanvallen der Sov- jets werden afgesiagen. Onze aanvai ten Westen van Swenigorodka won terrein. Ten Oosten van Sjasjkof mislukten ook gisteren met bijzondere hardnekkighe.d ondernomen aanvallen der bolsjewisten, waarbij een aantal vijandelijke tanks stuk- geschoten werd. Bij Baslaf en in het gebied ten Zuiden van de Pripetmoerassen verliepen eigen aanvallen met succes. Ten Zuiden van de Berezina, ten Nooiden van Rogatsjef alsmede ten Zuidoosten van j Witebsk duren de afweergevechten met onverminderde hevigheid voort. Onze troe- pen verijdelden alle vijandelijke doorbraak- pogingen, grendelden plaatselijke penetra- ties af of hieven deze op en brachten den vijand hierbij zware verliezen aan men schen en materieel toe. Tusschen het Ilmen- en Peipusmeer mis lukten aan beide zij den van Don en ten Westen van den spoorweg PleskauLoega, pogingen der Sovjets door onze distan- cieeringsbewegingen heen te breken. In het gebied van Narwa leefdp de ge vechtsactiviteit weer op. Een eigen aan vai met het doel een penetratie van de vorige dagen op te ruimen, maakte, on- danks de krachtige vijandelijke tegenaan- vallen, vorderingen. In Italie werden door stoottroepacties in eenige sectoren aan het front van het iandingshoofd van Nettuno, onze stellingen verbeterd. De ten Zuiden van Aprilia inge sloten vijandelijke strijdkrachten werden, mettegenstaande den verbeten tegenstand van den vijand, op een nauwe ruimie bijeen- gedrongen. Meer dan 400 gevangener. werden binnengebracht. Verscheidene vijandelijke ontlastingsaanvallen, die ge- steund werden door zware artillerie en scheepsgeschut, stortten door ons afweer- vuur ineen. Verdragende artillerie bestookte met goede uitwerking ontschepingen van den vijand in het gebied van Nettuno en dwong verscheidene vrachtsehepen den steven te wenden. Aan het Zuidelijke front mislukten vijan delijke aanvallen ten Noordoosten van Castelforte. Pogingen van den vijand, de Gari over te steken werden verijdeld. Van het overige deel van het front worden geen bijzondere gevechtshandelingen gemeld. Gistermiddag vloog een formatie Ame- rikaansche bommenwerpers onder krach tige bescherming van jagers', het Zuid- duitsche gebied binnen. Door den verras- send snel reageerenden afweer van onze luchtverdedigingsstrijdkrachten werd den vijand belet, de voorgenomen geconcen- treerde aanvallen uit te voeren; 45 vijan delijke vliegtuigen, waaronder 42 bommen werpers, werden in luchtgevechten of door luchtdoelgeschut vernield. Daardoor ver- loor de vijand bijna de helft van de aan deze actie deelnemende bommenwerpers. In den afgeloopen nacht wierpen eenige vijandelijke storingsvliegtuigen bomirfen op plaatsen in West-Duitschland. Formaties zware Duitsche gevechts- vliegtuigen deden een nieuwen doeltreffem den grooten aanvai op Londen, die uit^ gestrekte branden en verwoestingen in verscheidene wijken van Londen veroor- zaakte. COMMANDANTEN UIT HET GEBIED TEN WESTEN VAN TSJERKASSY BIJ HITLER. Het D.N.B. meldt uit het hoofdkwartier van den Fiihrer: Na de bevrijding van de ten Westen van Tsjerkassy afgesneden Duitsche gevechts- groep heeft de Fiihrer Zondag in zijn hoofdkwartier de volgende commandan- ten van de troepenonderdeelen ontvangen, die daair ingesloten waren: deir comman dant van een vooruitgesctioven afdeeling, Iuitencnt-generaal Dieb, die bij de door- braak door den omsingelingsring de stoot- troepen aanvoerde, den commandant van de SS-pantserdivisie Wiking, SS-Gruppen- fiihrer en luitenant-generaal der Waffen- SS Gille, wiens uit Gecmaansche vrijwilli- gers bestaande divisie zich onder zijn lei- ding in de zwaarste gevechten opnieuw zeer bijzorrder heeft onderscheiden en den commandant van de SS-vrijwilligersbri gade Wallonie, SS-Hauptsturmfiihrer Leon Degrelle, die na den heldendood van den emmandant der brigade het bevel op zich genomen heeft en die zich in de be- slissende doorbraakigevechten schitterend gehouden heeft. De Fiihrer heeft genoemden comman- danten persoonlijk de hun uit waardeering voor hun schitterend persoonlijk optreden en den heldhaftigen strijd van hun troepen verleende hooge onderscheidingen overhan- digd. Uit handen van den Fiihrer ont- ving luitenant-generaal Lieb het eiken- loof, behoorende bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis, SS-Gruppenfuhrer en luitenant-generaal der Waffen-SS Gille de zwaarden, behoorende bij het eikenloof van het Ridderkruis van het IJzeren Kruis, SS-Hauptsturmfiihrer Leon Degrelle het Ridderkruis van het IJzeren Kruis. Verdere hooge onderscheidingen voor troepencoimmandanten en manschappen, die zich eveneens onderscheiden hebben, zijn verleend en zullen door de plaatselijke bevelhebbers worden overhandigd. De Fiihrer liet zich door de comman- danten een uitvoerige uiteenzetting geven over het beloop van de zware en harde ge vechten, die na een wekenlange worsteling bekroond werden door de succesrijke door- braak en het ontzet. Drie officieren van het Duitsche leger- corps, dat ten Westen van Tsjerkassy bijna drie weken door de Russen omsingeld werd, hebben Maandag te Berlijn op de persconferentie van hun ervaringen ver- teld. Zij werden ingeleid door den Reichs- pressechef dr. Dietrich, die betoogde, dat Moskou, nadat de vernietiginig van de in gesloten Duitsche strijdkrachten reeds als onafwendbaar was gemeld, door de 'bevrij ding dezer strijdkrachten in groote ver- legenheid is gebracht en dechalve zijn toe- vlucht heeft genomen tot den true, deson- danks de vernietiging van de Duitsche troepen te melden. Drie officieren waren daar eon te bevestigen, dat van een ver nietiging geen sprake is; drie officieren, die nog Zaterdagmiddag midden in den hevigen strijd stonden en per vliegtuig naar Berlijn waren gekomen om van hun nog versche indrukken te verhalen. Als eerste sprak luitenant-generaal Lieb. die het commando over het legercorps heeft overgenomen van den op het slag- veld gesneuvelden igeneraal Stemmenmann, wien posthuum het Eikenloof bij het Rid derkruis van het IJzeren Kruis is verleend. Hij vertelde. dat het moreel van de inge sloten strijdkrachten steeds goed is geble- Verschenen is het volgende decreet van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied: De in toenemende mate plaats vindende roofovervallen op bevolkingsregisters, dis- tributiekantoren en transporten van distri- butiekaarten voor levensmiddelen en het daardoor veroorzaakte in gevaar brengen van de gelijkmatige verdeeling van ge- bruiksgoederen van elke soort, in het bij zonder van levensmiddelen. maken ingrij- pende maatregelen noodzakelijk. Op grond van art. 58 der verordening openbare orde (nr. lj/1943) bepaal ik idaarom tot nader order: Hij, die door diefstal, plundering, verduis- tering, afpersing of op andere wijze zich wederrechtelijk bevolkipgsregisters, per- soonsbewijzen, speciale yergunningen, dis- tributiekaarten voor levensmiddelen, stam- kaarten. controlezegels, inlegvellen, stem- pels of andere voorwerpen, die met de ver- zorging van de bevolking verband houden, toeeigent of deze onbruikbaar maakt of zijn plicht tot het houden van toezicht dan wel het beheeren of bewaken met betrekking tot de boven bedoelde voorwerpen verzaakt, dan wel een dergelijk strafbaar handelen of nalaten in de hand werkt en daardoor een handeling verricht, die er toe bestemd is of geschikt is de openbare orde of de veiligheid van het openbare leven in het bezette Nederlandsche gebied in gevaar te brengen, wordt als saboteur door het politiestandgerecht gevonnist. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, get. Seyss-Inquart. Krachtens dit decreet worden alle perso nen, die zich schuldig maken aan een mis- drijf tegen de grondslagen van de voedsel voorziening en die een misdrijf plegen tegen de organisaties voor een rechtvaardige en gelijkmatige distributie van verbruiksgoe- deren, in het bijzonder levensmiddelen, als saboteurs overeenkomstig art. 1 van de Ordnungsschutzverordnung van 9 Januari 1943 na een snelle procedure door de poli- tiestandgerechten met den dood gestraft. Van nu af kan dus iedereen, die zich op de een of andere wijze in den zin van het thans gepubliceerde decreet schuldig maakt op de doodstraf rekenen. Dit decreet zal door de ordelievende be volking ongetwijfeld toegejuicht worden. Het publiek heeft in den afgeloopen tijd herhaaldelijk kennis gekregen van roof overvallen op raadhuizen, distributie- burea.ux, transporten van distributiekaar- ten, bevolkingsregisters, enz. De daders hebben meestal getraeht dergelijke overval- len en diefstallen met patriottische motie- ven te camoufleeren. Het 'onderzoek heeft echter. in de meeste gevallen aangetoond, dat de distributiebonnen uit zucht naar geldelijk gewin in den sluikhandel verdwe- nen en dat gestolen legitimatiepapieren voor misdadigers doeleinden werden ge- bruikt. Bij dergelijke overvallen, die duide- lijke aanwijzingen opleverden, dat de daders in de eerste plaats gezocht moesten wor den in kringen van de beroepsmisdadigers of van totaal ontwortelde anarchistische elementen, zijn plichtsgetrouwe Nederland sche ambtenaren door misdadigers om het leven gebracht, terwrjl anderen gewond of mishandeld werden. Het kan in het be- lang van de ordelievende bevolking niet geduld worden, dat tegen dergelijke elemen ten met eenige clementie of zachtheid, wordt opgetreden. Om aan dezen toestand op doeltreffende wijze een einde te maken kan de bevolking haar steun verleenen en wel in dien zin, dat zij iedere actieve of passieve hulp of ondersteuuing van derge lijke misdadige aanslagen achterwege laat, waarbij iedereen zich bewust moet zijn van het feit, dat hij voor iederen vorm van hulp (mededader, begunstiger, heler, mede- weter) op dezelfde w-ijze gestraft wordt als de eigenlijke daders. Slechts een volgens de plannen verloo- pende vlotte distributie van de gebruiks- goederen, in het bijzonder van levensmidde len waarborgt de levensmiddelenvoorzie- ning van de burgerbevolking. Met beper- kingeri en tekorten in de levensmiddelen- productie, die door omstandigheden in de natuur of om andere redenen kunnen ont- staan, moet bij wijze van voorzorg rekening gehouden en bij het vaststellen van de rant- soenen dienovereenkomstig opgenomen worden. Deze vooruitziende taak is onaf- scheidelijk verbonden met de rechtvaardige uitreiking van distributiekaarten aan de bevolking, die gerechtigd is deze kaarten in ontvangst te nemen. Wanneer in dit bestuursapparaat om misdadige en egois- tische redenen gewelddadig wordt ingegre- pen, dan wordt zoodoende de functie van dit apparaat ten nadeele van de geheele Nederlandsche bevolking gesaboteerd. De gevolgen van een dergelijk ingrijpen moeten en dit dient ieder duidelijk te beseffen uitsluitend door de Nederland sche bevolking gedragen worden. De bezet- tende macht wordt hierdoor in geen geval getroffen. ven, in afwachting van het bevel, uit te breken. Dit bevel, dat om 11 uur in den avond werd gegeven, was ondanks den hevigen tegeastand, die overwonnen moest worden, den daaropvolgenden ochtend uit- gevoerd en wel ten koste van slechts ge- ringe verliezen. Generaal Lieb had van den vijand een radiobericht opgevangen, waaruit bleek. dat de tegenpartij uit woede over het geukken van de uitbraak-pogin- gen den bevelvoerenden Sowjet-Russischen generaal van zijn functie heeft ontheven. De commandant van de SS-pantserdivi sie Wiking, gruppenfiihrer en generaal der Waffen-9S, Gille, begon met er op te wij- zen, dat hij reeds geruimen tijd deel uit- maalrt van deze divisiei en tot op heden slechts slagen heeft gewonnen en geen en- kelen verloren. Dit doel, aldus vervolgde hij, hadden wij ons ook in de omsingeling gesteld. Tot den laatsten man waren de Wikingers ervan overtuigd en wel vast overtuigd, dat wij of door de troepen bui- ten bevrijd zouden worden of zelf den om singelingsring zouden breken. In den aanvanig was het voor ons in het geheel nog geen begrip, dat wij ingesloten zouden zijn. Het grootste deel van onze mannen was daarvan pas overtuigd, toen wij door de luchtmacht geravitailleerd moesten worden. Maar ook toen jjeeft geen enkele man zijn kalmte verloren. Toen de ontzettingstroepen tengevolge van den imodder slechts met moeite vooruit kcaden komen, de omsingeling nauwer werd en het bevel tot verbreking van den ring kwam, was in zeer korten tijd de op- stelling gereed. Ik had de divisie zoo op- gesteld, dat wij door een wigvormigen aan vai in de richting van Lyzjanska door den vijand moesten breken en den kameraden in Lyzjanska de hand reikten. De fiihrer, aldus vervolgde generaal Gille, heeft mij zijn dank en erkentelijx- heid bewezen door mij de zwaarden bij het eikenloof te verleenen. Dat heb ik aan mijn mannen te danken. Zij weten, dat ik hen niet heb vergeten, zooals de Sowjet- omroep beweerd had. De leiders hebben zich niet per vliegtuig uit den omsinge lingsring verwijderd. Zij hebben de man schappen niet alleen geiaten. Deze Mos- kousche leugens moesten het doen voor komen, alsof er onder,scheid wordt ge maakt tusschen officieren en manschap- v. Het *"°'vendeel is waar: Wii alien, generaal, kolonel en kapitein tot aan den gewonen soldaat zijn in den ring gebleven. Aan onze mannen danken wij het, dat wij er uit gekomen zijn. Zij hebben met voor- De Leider begroet den Reichsorgani- sationsleiter, dr. Ley, bij zijn bezoek aan het hoofd kwartier te Utrecht V.l.n.r.: General- kommissar z.b. V. W. Ritterbusch, Reichsorgaaisa- tionsleiter dr. Ley en de Leider. (C.N.F./Otto Pax s) De Hdhere SS- und Polizeiflihrer Nord- west deelt mede, dat het politiestandrecht te Amsterdam op 22 Februari 1944 de vol gende Nederlandsche staatsburgers als saboteurs ter dood veroordeeld heeft: 1 de vischhandelaar Harm Gerssen, geb. te Urk op 6 April 1912. 2. de chauffeur Willem van de Kamp, geb. te Arnhem op 12 Juni 1919. 3. de controleur en voormaligen Neder- landschen politiebeambte Jacobus Heijdra, geb. te s-Gravenhage op 9 Augustus 1918. 4. de stuurman Albertus Hommerson, geb. te Culemborg op.10 November 1905. 5. de kapper Jan Eshlijs, geb. te Wor- merveer op 1 December 1912. '6. de bakker Cornells Koetsier, geb. te Doorn op 21 October 1909. 7. de sportleeraar Gerhardus Docter, geb. te Haarlem op 1 Maart 1917. Het vonnis is voltrokken. De veroordeelden hebben een geheime vereeniging opgericht met het doel om daden van sabotage te plegen tegen instal- laties van de Duitsche weermacht en om roofovervallen te plegen op distributie- bureaux en postkantoren. De bende sloot zich einde 1943 aan een in een tijd, waarin alle rustverstorende elementen door de in den voorafgaanden zomer en herfst gevelde vonnissen van het standrecht met nadruk gewezen waren op de gevaren van hun handelwijze. Het politiestandrecht heeft reeds op grond van het lidmaatschap van de geheime vereeniging, die ten doel had het plegen van gewelddaden, tegen alle daders op grond van de Ordnungsschutz- verordnung van 9 Januari 1943 de dood straf uitgesproken. Gerssen, v. d. Kamp, Heijdra en Hom merson hebben deelgenomen aan verschei dene roofovervallen op distributiebureaux en een postkantoor. O.a. hebben zij den overval gepleegd op het politie- en distri- butiebureau in Oegstgeest op 9 November 1943 en op het postkantoor in Purmerend op 11 Januari 1944. Bij den laatsten over val maakten zij een bedrag van f 20.000 buit, dat ziji in korten tijd voor persoon- lijke doeleinden hebben verbrast. Hierin heeft het politiestandrecht evenals bij. de vroeger gevelde vonnissen handelingen ge- zien, die de openbare orde in de bezette Nederlandsche gebieden in gevaar kunnen brengen, zoodat tegen de daders als sabo teurs overeenkomstig art. 1 van de Ord- nungsschutzverordnung de doodstraf werd uitgesproken. Gerssen, v. d. Kamp en Es-, huijs hebben bovendien in Januari 1944 tevergeefs getraeht een in aanbouw zijnd voor de Duitsche weermacht bestemd vrachtschip in brand te steken. Het politie standrecht heeft deze daad allien al be- schouwd als een misdaad, waarvoor zij de doodstraf verdienen en verklaard, dat op grond van de Ordnungsschutzverordnung de poging tot misdaad evenzoo gestraft wordt als de voltooide misdaad. De ver oordeelden Gerssen, v. d. Kamp, Heijdra en Hommerson hebben een tamelijk groot aan tal vuurwapens in bezit gehad en deze bij het plegen van de strafbare feiten telkens meegenomen. Doer den president van het politiestand recht werd verklaard, dat voor bewoners van het bezette gebied, die in het bezit zijn van wapens en deze voor strafbare hande lingen gebruiken, alleen de doodstraf in aanmerking komt. De veroordeelde Koet sier heeft toegelaten, dat in zijn woning wapens gebracht werden om aan de leden der bende uitgereikt te worden, die deze dan ook gekregen hebben. Deze handel wijze werd door het politiestandrecht even zoo strafwaardig verklaard als het bezit van wapens zelf, waarop volgens de Ord- mmgschutzverordnung de doodstraf staat. De veroordeelde Docter heeft als lid van de sabotagegroep relaties aangeknoopt om wapens te verkrijgen voor de sabotage groep. Derhalve is hier deelneming aan de geheime vereeniging beschouwd als een bijzonder ernstig geval, waarvoor de dood straf in aanmerking komt. beeldige igeestdrift gevochten en met ijze- ren wilskracht hebben wij het klaarge- speeld den vijandelijken ring te door- breken. SS-Hauptsturmfiihrer Leon Degrelle, die als commandant van de Waalsche vrij- willigersbrigade aan de gevechten heeft deelgenomen, zette uiteen, dat de modder, die nu en dan zelfs een meter diep was, de oorzaak is geweest, dat het gefaeele legercorps zich op een gegeven oogenblik volkomea ingesloten bevond. De ravitail- leering van het omsingelde gebied, dat on geveer zoo groot was als Belgie en onge veer den vorm had van Afrika, moest door de lucht geschieden. Onbeschrijfelijk waren de vermoeienissen, waaraan de ingesloten troepen bloot stonden en wekenlang heb ben zij niet kunnen slapen. Desondanks zoo verklaarde Degrelle, zijn alle Sowjet- Russisehe pogingen, het omsingelde ge bied in verschillende deelen te splitsen, mislukt. Alle pogingen van den tegen- stander, den ring, dien hij om de ingeslo ten troepen had gelegd, in te drukken, konden worden verijdeld en intusschen zijn binnen den ring in volkomen kalmte alle voorbereidingen getroffen om o,p het gegeven sein uit te kunnen breken. Deze voorbereidingen, die met groote moeilijk- lieden gepaard gingen, hebben het welsla- gen van de uitbraak-pogingen mogelijk gemaakt. Ook Degrelle gewaagde van de geringe verliezen, die de ingesloten strijd krachten hebben geleden. Negentig procent van de ingeslotenen heeft veilig de Duit sche linies kunnen bereiken. Zelfs heeft men de Sowjet-Russische gevangenen nog mee kunnen nemen. Naar men ons meldt, behoorden tot de divisie Wiking, die zich op zoo'n kranige wijze uit de omsingeling te Tsjerkassy heeft weten te bevrijden, een groot con tingent jonge Nederlanders, die vrijwillig zijn opgetrokken om in het Oosten het bols- jewisme te bestrijden, ter bescherming van Europa en dus ook van ons land. Zij hebben daar getoond, dat ook Nederlan ders, als het moet, weten te vechten. Zij zijn thans, met roem overladen, terugge- keerd uit een hel, waarin zij het natuurlijk zeer zwaar hebben gehad. Zij zijn opgetrokken voor hun ideaal. wetende, dat zij zich vele ontberingen zou den moeten getroosten, en zelfs hun leven riskeerden. Zij hebben recht op den dank en de waardeering van hen die tbuts ble- ven en voor wier belangen zij ook den strijd ingingen. Het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland deelt mede: Steeds weer worden gevallen ge meld, waarin burgers verboden mili taire gebieden of onderkomens, kampen, gevechtsstellingen, stellin gen, enz. naderen en dan door de waehtpost aangeroepen, niet onmid dellijk blijven staan. Met alien na druk wordt de aandacht van de burgerbevolking er opnieuw op ge- vestigd, dat op ieder, die na somma- tie niet onmiddellijk blijft staan, zonder voorafgaande waarschuwings- schoten onmiddellijk met scherp wordt geschoten. De sommatie van een waehtpost moet steeds ernstig worden opgevat, aangezien deze het strikte bevel heeft, niet alleen te schieten, maar ook te treffen. ,,en de nieuwe ministers van buiten- landsche zaken van onze 16 onafhankelijke Sovjetrepublieken heb ik maar meteen mee- gebracht tot het bijwonen van onze beraad- slagingen, mijne heeren!" Teekening Hernoss/Orbis/Holland Pax Naar Reuter volgens D.N.B. meldt, heeft Churchill in het Lagerhuis een rede gehou den, waarin hij zeide, dat hij nooit de mee- ning heeft verkondigd, dat het einde van den oorlog in Europa nabij is en dat Duitschland op het punt is genaderd, waar op het zal ineenstorten. Nooit ook heeft hij Churchill een garantie gegeven, dat het jaar 1944 het einde van den Europeeschen oorlog zou brengen. In dit opzicht heeft hij ook nooit een dienovereenkomstige verwach- ting laten doorschemeren. Churchill verklaarde, dat de Engelsch- Amerikaansche luchtaanvallen op Duitsch land als het hoofdoffensief der geallieerden moeten worden beschouwd. In het voorjaar en in den zomer van dit jaar zullen deze aanvallen op Duitschland nog heviger wor den. Het luchtoffensief is het fundament waarop de geallieerde plannen voor een overzeesche invasie worden gebouwd. De gedachte, dat de Anglo-Amerikanen het eerste-rangs-instrument, de luchtmacht, zouden beperken, wordt door de Geallieer de regeeringen niet aanvaard. Als oorzaak van het teleurstellende ver- loop der operaties in Italie noemde Chur- chil het weer. Het is overigens niet mo gelijk, een groote omsingelingsbeweging van amphibischen aard aan de Oost- of Westkust van Italie uit te voeren. De strijd in Italie zal hard en moeilijk zijn. Churchill zeide er niet van overtuigd te zijn, dat op het oogenblik in Italie een andere regeering kan worden gevormd. Eerst moet de geheele politieke toestand van Italie aan een herziening worden on- derworpen, wanneer de Geallieerden er in zouden slagen, Rome binnen te rukken. Ten aanzien van de sterkteverhouding tusschen de legers, beschikbaar te stellen door Engeland en de Vereenigde Staten. meende Churchill, dat nadat de sterkte van beide legers aanvankelijk ongeveer gelijk is geweest, bij langer durende gevechten de Amerikanen natuurlijk een numerieke meerderheid zullen hebben, hetgeen ook van het groote Amerikaansche reservoir kan worden verwacht. In Joegoslavie is Tito een vobrtreffelijk leider. Zijn partisanen zijn de eenigen, die in Joegoslavie werkelijk tegen de Duit- schers vechten. Het aanzien van koning Peter is in de oogen der partisanen ver- minderd. Verklaring over Teheran. Met betrekking tot de besprekingen te Kairo, Teheran en Moskou zeide Churchill: Tusschen de drie groote mogendheden zouden zeer weinig meeningsverschillen bestaan, als haar vertegenwoordigers d&ns in de maand konden bijeenkomen. Ik hoop, dat het mogelijk zal zijn, in het verdere verloop van den oorlcg1 dergelijke bespre kingen te houden. De vraag is opgewor- pen, of de goede betrekkingen, die in Mos kou en Teheran zijn aangeknoopt, duur- zaam zijn gebleken, of dat dit in de afge loopen weken niet het geval ia geweest. Moet b.v. uit de verklaring van de ,,Praw- da" of uit artikelen, in verschillende orga- nen der Sovjetregeering verschenen, worden geconcludeerd tot een verkoeling in de Engelsch-Russisciie of de Amerikaansch- Russische betrekkingen en tot een herle- ving van het Russische wantrouwen jegens de westelijke bondgenooten Ik gevoel mij volkomen gerechtigd, het Huis ten aan zien van dit zeer belangrijke punt gerust te stellen. Geen stukje terrein, dat te Moskou en Teheran werd gewonnen, is verloren gegaan. Churchill verklaarde voorts de kwestie van het toekomstige Polen persoonlijk met Stalin te hebben besproken en met zeer groote voldoening van Stalin te hebben vernomen, dat deze vastbesloten, is een sterk, integraal en onafhankelijk Polen als een der leidende mogendheden van Europa tot stand te brengen en te handhaven. Ik ben er van overtuigd, dat dit besluit een voorbeeld is van de vaststaande politiek der Soviet-Unie. Churchill zeide -overigens veel begrip te hebben voor het Sovjet- standpunt, dat Rusland het recht heeft,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1