TERNEUZENSCHE COURANT :h 50 IOOkfTI Buitenlanti Binnenland Distributienieuws Sport Gemengde Berichten No. 10.585 DINSDAG 22 FEBRUARI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN r"';. OUITSCH WEERI Weer talrijke aanvallen der Sovjets afgeslagen. TERNEUZEN, 22 FEBRUARI 1944. Vrljstelling van arbeidslnzet. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. VEBSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. Directeur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Terneuzen - Tel. 2298 De „Germanische Leistungsrune", die door deo Reichs- ftihrer SS, Hein- rich Himmler, tij- dens zijn bezoek aan Nederland, voor de eerste maal is uitgereikt. Links in het zilver, rechts in het brons welke in verhou- ding tot de per- soonlijke prestaties worden verleend. (G.L./H P s) Het opperbevel van de weermacht deelde Maandag mede: Ten Zuiden van Kriwoi Rog, ten Oosten van Sjasjkof, ten Zuiden van de Beresina en ten Zuidoosten van Witebsk xnislukten talryke, deels door pantserwagens gesteunde aanvallen der bolsjewieken. De vijand leed zware, bloe- dige verliezen. Bij een aanval van pantserwagens verloor hij 20 van de 25 aanvallende pantserwagens. In het Noordelijke deel van het Oostelijke front voerden onze divisies in enkele secto- ren ter verkorting van het front overeenkomstig het be- Vel distancieeringsbewegingen uit. De opdringende bolsje wieken werden teruggeslagen. In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front heb- ben zieh de Beiersche 97ste divisie jagers onder bevel van generaal-majoor Rabe von Pappenheim en de Oost-Pruisische 24ste pantserdivisie onder bevel van generaal- majoor Reichsfreiherr von Edelsheim bij- zonder onderscheiden. In Italie duren de heen- en weergolvende zware gevechten in het landingshoofd van Nettuno voort. Onze troepen sloeigen ver- scheidene met steun van pantserwagens ondernomen tegenaanvallen van den vijand af, vernietigden bij eigen aanvallen een vijandelijke compagnie en sloten ten Zuiden van Aprillia een gevechtsgroep van den vijand in. Hevige doorbraakpogingen van deze formatie en ontlastingsaanvallen wer den afgeslagen. Onze verdragende artille- rie besohoot de havens van Anzio en Net tuno met goede uitwerking. Aan het Zuidelijke front verliep de dag zonder belangrijke gevechtshandelingen. Op 20 Februari des middags vielen for- maties Amerikaansche bommenwerpers verscheidene plaatsen in Noord- en Mid- den-Duitschland aan. Door brisant- en brandbommen ontstond hier en daar aan- zienlijke schade, vooral in Leipzig. In de vroege morgenuren van Maandag onder- ZWARE BRITSOHE VERLIEZEN. Door een grootscheepsche poging om de Duixscne luchtverdeaiging door schijn- manoeuvres te misleiden meenden de Brit- sehe Dombardementsformaties, die Zondag- ochtend vroeg het gebied van Noord- Duitscnland bmnenvlogen, zware verliezen te kunnen voorkomen. Alleen al met het oog op de gevreesde nachtjagers maakten zy. weer gebruik van een gebied van slecht weer boven Duitschland, aat volgens Brit- sche opvatcing het gebruik van nachtjagers in grooten getale aubieus maakt. De catastroie die de terreurbommenwer- pers heert getrotfen, bewijst echter, hoe- zeer de Duitsche luchtverdedigingen voor al de nachtjager, zich intusscnen heeft in- gesteld op de bestrijding der Engelscne iormaties by slecht weer en in stikaonkere* nachten. In een nachtelijken luchtslag, zooais dit continent nog niet gekend heeit, heoben de nachtjagers, in nauwe samen- WerKing met het aiweergeschut, den vijand de zwaarsie nederiaag toegebracht, die hij tot dusver heeft geieden. De vernietiging van 83 viermotorige bommenwerpers staai geljjk met de uitschakeling van een geheel esaader. Daarby kan met zekerheid wor den aangenomen, dat het aantal vernietig- de vhegtuigen nog grooter is, vooral daar het cyier van 83 slechts de vliegtuigen be- trett, waarvan onomstootelijk is waarge- nomen, dat zij boven het continent zijn neergeschoten. De zoogenaamde ,,stilie verliezen", die, volgens een vroegere Brit- sche uiteenzetting, op ongeveer 30 procent gesteld moeten worden, zyn in dit getal met begrepen. Twee Oberfeldwebel schoten elk 5 toe- stellen neer. Het grootste deel van de on geveer 000 inzittenden der vernielde vlieg tuigen is in de brandende wrakstukken om- geaomen. Slechts een zeer klein percen tage kon door de valschermen het leven redden en geraakte in gevangenschap. Bovendien is van beteekenis het verlies van waardevol vliegtuigmateriaal, met een ge- zamenlijke motorsterkte van ongeveer 300.000 pk. en van 830 van de modemste macmnegeweren. Te Londen is officieel toegegeven, dat na den luchtaanval op Duitschland in den nacht van Zaterdag op Zondag, tot dusver 79 bommenwerpers worden vermist. DE ONTZETTE DIVISIES. In de Dericmgeving van ivaoskou was naar A.N.P. uit Berlijn meldt, wekenlang sprake van de omsingeling van tien Duit sche divisies in het gebied van Kansw, d.w.z. in den sector ten Westen van Tsjer- kassy. Donderdag meldde de Sovjet-Rus- sische berichtendienst de vernietiging van deze Duitsche strijdkrachten. Van Duitsche zijde is hierop thans een categorisehe tegenspraak gevolgd. Wei verre van ver- nietigd te zijn, aldus wordt hier verklaard, zijn de Duitsche divisies, die een tijd lang ingesloten zijn geweest en waartoe o.a. ook. de pantser divisies Wiking en Wallonie be- hcoren, ontzet door de Duitsche divisies, die van het Westen uit tegenaanvallen op den omsingelingsring hebben ondernomen en die thans de verbinding met de ingeslo ten strydkrachten, die van hun kant ook verwoede uitvalspogingen hebben onder nomen, tot stand hebben gebracht. De Duitsche tegenaanvallen hebben kunnen profiteeren van de sedert enkele dagen in- getreden koude, die het mogelijk heeft ge- maakt, een ruim gebruik te maken van tanks. Met het oog op de ook in het Noorden te verwachten aanvallen is het Duitsche front tusschen Peipusmeer en Ilmenmeer, dat in de richting van Staraja Russa ver naar het Oosten uitsprong, ter vermijding van het gevaar van flankaanvallen een eindweegs teruggenomen, hetgeen de ont- ruiming van Staraja Russa zelf noodzake- ljjk heeft gemaakt. EXPORTVERBOD-VAN PETROLEUM NAAR SPANJE VERLENGD. Volgens ,,Svenska Dagbladet" heeft radio Londen medegedeeld, dat de Ameri kaansche regeering het verbod van petro- leumexport naar Spanje met een maand heeft verlengd. L AGERHUIS VERKIEZIN G IN W. DERBY. Naar de Britsche berichtendienst, vol gens D.N.B. meldt, heeft by de tusschen- tydsche verkiezing in West-Derby de can- didaat der onafhankelijke Labour Party, Charles White, met 'n groote meerderheid de overwinning behaald op zijn tegenstan- der van de nationale regeering, den mar- kies van Harington. Het is volgens den Britschen berichtendienst de levendigste tusschentijdsche verkiezing in Groot-Brit- namen Iormaties Britsche bommenwerpers bij gesloten wolkendek een terreuraanval op het gebied van Stuttgart. Vooral in de woongebieden van de stad Stuttgart werd schade veroorzaakt: Daarbij .werden cul- tuurmonumenten, kerken en openbare ge- bouwen vernield. Onze luchtverdediging s- strijdkrachten vernietigden bij deze aanval len ondanks veel hinder van de weersom- standigheden 49 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen, voor het meerendeel vier motorige bommenwerpers. De Duitsche luchtmacht viel in den af- geloopen nacht met sterke formaties zware gevechtsvliegtuigen opnieuw Londen aan. Groote hoeveelneden brisant- en brand bommen veroorzaakten wederom uitge- strekte branden en vemielingen in het stadsgebied. Onze duikbooten hebben in het Noyrde- lijke deel van den Atlantischen Oceaan in taaie en zware gevechten met vijandelijke groepen duikbootjagers en bewakingsgroe- pen 11 convooitorpedojagers tot zinken gebracht. tannie geweest sedert de vorming der tegenwoordige regeering. De regeerings- candidaat heeft, ondanks den onverdeelden steun van Churchill, de conservatieve par ty en het hoofdkwartier van Labour en de ncerale party het onderspit gedolven. KERNLEDEN VOORTAAN POLITIEKE LEIDERS. De strijd van het nationaal-socialisme tegen de aanranders van Europa teekent zich, zoowel op militair, als ook op politiek gebied, steeds duidelijker af. Ook in onsi land staan al degenen, die zich hierbij v66r het nationaal-socialisme verklaarden, als een hecht blok in de over- tuiging, dat onze wereldbeschouwing zal .zegevieren, De innerlijke kracht der Beweging is door de tallooze ons opgelegde beproevin- gen en door den inzet van vele duizenden ieden aan alle fronten en op de zeeen in de laatste jaren dusdanig versterkt, dat er geen gevaar meer bestaat voor verlies van ;eginselvastheid. Beperking van het leden- tal wordt daardoor thans niet meer noodig geoordeeld, reden waarom ik het navol- ^ende bepaal: 1. Mijn op 20 Juni 1941 in ,,Volk en Vaderland" bekendgemaakte bepaling van 17 Juni d.a.v. inzake sluiting tot nader order van de N.S.B. voor rechtstreeksche toetreding van nieuwe leden, wordt hier- mede opgeheven. 2. Het instituut van „Sympathiseerend- Lid" zoowel als het instituut Van „Wer- kend-Lid" worden dientengevolge afge- schaft. 3. Er worden voortaan onderscheiden: a. Leden: Zij die in het bezit van een stamboeknummer gesteld zyn of worden. b. Kemleden: Leden, die hun krachten in bijzondere mate in dienst stellen van het nationaal-socialisme. c. Begunstjigers: Zy, die zonder eenige verdere verplichting uitsluitend finan- jieelen steun verleenen aan de Beweging. Uiteraard worden zij niet als leden der Beweging beschouwd. Utrecht, 16 Februari 1944. (Sprokkelmaand MUSSERT. v'RIJSTELING VAN TEWERKSTELLING voor handel, ambacht, hotel- en cafbedrijf, accoimtants, admini- stratiebureaux, boekhouders en belastingadviseurs. Verzoeken tot vrijstelling kunnen inge- diend tot 7 Maart '44. Met verwijzing naar het op 14 Februari 1944 gepubliceerde bericht wordt van be- voegde zyde nog het volgende medegedeeld: buitenlandsche ondernemingen in Neder land, d.w.z. ondernemingen, waarvan de eigenaars of het meerendeel der eigenaars geen rijksduitschers en geen Nederlanders zyn alsmede ondernemingen, waarvan meer dan 50 procent van het kapitaal niet in Duitsch of niet in Nederlandsch bezit is, moeten haar verzoeken, evenals de Duit sche ondernemingen indienen bij de Deut sche Handelskammer fur die Niederlande in Amsterdam of Rotterdam. Invulformu- lieren en Z-kaarten kunnen deze bedrij- ven eveneens by de Deutsche Handels kammer verkrijgen. AUe overige bijzonderheden' kan men vinden in het uitvoerige bericht in de pers dat op 14 Februari gepubliceerd is. TELEFONISCHE OPROEPBERICIITEN. Ook voor de telefoondistricten Amster dam (met uitzondering van het plaatselijk net Amsterdam) en Arnhem kunnen thans geen telefonische oproepberichten dat zijn oproepberichten aan niet-abonne's voor een telefoongesprek met den aanvrager meer worden aangenomen. DE BEHOEFTEN VAN HET ZIEKENHUIS TE TERNEUZEN. We veronderstellen dat het van vrij al- gemeene bekendheid is, dat ook in het zie- kenhuis te Terneuzen in de laatste tijden groote drukte heerscht en dat het voort- durend bezet is met operatie- en andere patienten. Dat ook de slytage in zoo'n groot gezin voortdurend toeneemt, laat zich vooral voor de huismoeders, die daarmede het meest te maken hebben, goed begrijpen. Bij de bestaande regelingen kan onder de huidige omstandigheden niet voldoende door nieuwe aanschaffing in den ontstaan- den nood worden voorzien. De zorgvolle Directrice deelde ons mede, dat zij ten be- hoeve der zieken niet meer beschikt over de noodige serviezen, terwijl eveneens vol- Voor handel, ambacht, hotel- caffe- en restaurantbedryf, voor accountants, boekhoud- en administratiebureaux en b el as tingadviseurs. Indieningstermyn tot 7 Maart 1944. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Ten behoeve van den arbeidsinzet wordt sedert eenigen tijd een n'ader onderzoek ingesteld naar de mannelijke werkkrachten welke in Nederlandsche bedrijven werk- zaam zijn. Geschiedde tot voor kort de z.g. uitkamming van deze bedrijven ten behoeve van den arbeidsinzet rechtstreeks door de arbeidsbureaux, thans wordt een a.ndere methode, de procedure der z.g. Z-kaarten toegepast, waarbij meer dan tot dusverre aar.dacht kan worden ge- schonken aan de belangen van de onder nemingen. Thans vallen onder deze procedure de volgende groepen van bedrijven en perso- nen: handel, ambacht, hotel-, caf6- en restaurantbedrijven, boekhoud- en admini stratiebureaux, accountants en belasting adviseurs. Wil nu een ondernemer zekerheid heb ben of en in hoeverre hij en zijn personeel voor vrijstelling vg.n arbeidsinzet in aan- merking komen, dan dient hij bij de Haupt- abteilung Wirtschaft te Amersfoort een aanvrage daartoe in. Duitsche onderne mingen dienen haar aanvrage in bij de Duitsche kamer van koophandel voor Ne- land te Amsterdam. Deze instantie beslist over de aanvragen, waarbij dan aan de Nederlandsche vakgroe- pen resp. voor Duitsche ondernemingen de Duitsche Kamer van koophandel, ruim ge- legenheid wordt gegeven om de belangen van de ondernemers te bepleiten. De ondernemers dienen zich voor de behar- tiging van hun belangen tot hun vakgroe- pen te wenden. Aanvraagformulieren en Z-kaarten zijn verkrijgbaar gesteld bij de vakgroepen, de kamers van koophandel en de Duitsche kamer van koophandel voor Nederland te Amsterdam en te Rotterdam. De vrijstelling van den arbeidsinzet heeft plaats hetzij voor een bepaalden hetzij voor een onbepaalden tijd. Na de beslissing krijgt zoowel de betref- fende vakgroep resp. de Duitsche kamer van koophandel als de ondernemer ddn Z- kaart terug, waarop de beslissing is aan- geteekend. De vrijstellingen, die naar aanleiding van de aanvragen zijn gegeven, zijn bindend voor de arbeidsbureaux en kunnen door deze bureaux niet worden ingetrokken. Mocht desondanks een vrijstelling door een arbeidsbureau niet worden erkend, dan is de vakgroep resp. de Duitsche kamer van koophandel in de gelegenheid om in over- leg met de Hauptabteilung Wirtschaft on- middellijk daartegen op te komen. De verzoeken om vrijstelling van boven- genoemde groepen van bedrijven en per- sonen moeten onverwijld en wel uiterlijk tot 7 Maart 1944 bij de Hauptabteilung Wirtschaft te Amersfoort resp. bij de Duitsche kamer van koophandel te Amster dam worden ingediend. Ondernemers, die verzuimen binnen deze termijn hun verzoek in te dienen, stellen daarmede zich zelf en hun personeel voor arbeidsinzet elders ter beschikking. c- De arbeidsbureaux zullen t.z.t. aan deze bedrijven de werkkrachten voor arbeidsin zet elders onttrekken zonder dat de Haupt abteilung Wirtschaft, de vakgroepen resp. de Duitsche kamer van koophandel of welke andere instantie dan ook hiertegen bezwaren kan doen gelden. Met nadruk wordt er dus op gewezen, dat die ondernemers, die deze laatste ge- legenheid tot het aanvragen van vrijstel ling ongebruikt laten voorbijgaan, het aan zich zelf te wijten hebben, wanneer hun belangen bij het vrijstellen van hun werk krachten niet worden behartigd. Voor verdere bijzonderheden zie men de publicatie in ons nummer van 18 Febr. of men wende zich tot zijn vakgroep of de Kamer van Koophandel. doende lakens ontbreken. Er is in het ver- leden op andere wijze met succes ook wel eens een beroep gedaan op aller medewer- king om te voorzien in den nood van het ziekenhuis, ten behoeve van zieken en her- stellenden. Zouden ook thans de huismoe ders hun linnen- enj/of porceleinkast niet eens willeri nazien, om na te gaan of zij toch misschien nog niet een of meer stuks ten behoeve van de lijdende menschen aan het ziekenhuis kunnen af staan? We ver onderstellen dat ook in dit opzicht de kleinste bijdrage voor het vullen van lin nen- en/of porceleinkast, welkom zal zijn, en bevelen dit ten zeerste aan. MACHINESCHRIJ VEN. Voor het examen machineschryven, diploma C (hoogste snelheidsdiplomavan het Instituut Rients Bait te Den Haag slaagden dezer dagen de dames N. Andries- sen en N. Haak, beiden te Terneuzen, M. Verbiest te Zuiddorpe en E. van Fraaijen- hove te Axel, benevens de heeren A. van Kcuteren «te Terneuzen en J. C. de Smidt te Hoek. PLAATSELIJKE EVACUATIE- MAATREGELEN. In verschillende deelen van het Neder landsche kustgebied vinden op het oogen- blik plaatselyke evacuaties der burger- Devolkmg plaats, die op militaire gronden noodig zijn. De evacuatie geschieden in de eerste plaats uit de overweging, dat men de Nederlandsche burger be volking tijdig wil beschermen voor mogelijke ge- varen. Alle evacuatiemaatregelen geschieden volgens plannen, waarbij de Nederlandsche autoriteiten en organisaties in groote mate betrokken worden. De bewoners van de te ontruimen gebieden, die bij familieleden en kennissen in andere provincies onderdak kunnen vinden, hebben de mogelijkheid, binnen een bepaalden tijd de nieuwe ver- blijfplaats zelf te kiezen. Na afloop van dezen termijn geschiedt de ontruiming vol gens vastgestelde regelen. Inlichiingen worden verstrekt door de burgemeesters in de te ontruimen gebieden, alsmede door de plaatselijke vertegenwoordigers van het bureau ,,Afvoer burgerbevolking". A. J. VAN SPRUNDEL, BURGEMEESTER VAN YERSEKE. De zoo juist benoemde burgemeester van Yerseke werd in 1894 geboren te Ierseke. Na de lagere school te hebben doorloopen, kwam hij in het oester- en mosselbedrijf van zijn vader. De uitbreiding van dit be- drijf verhinder'de zyn plannen om voor stuurman te leeren. Toch ging hij varen, als kapitein op een van zijn vaders stoom- booten, die tusschen Ierseke en de Zuider zee voeren voor Het nalen van mosselzaad. De laatste twintig jaar legde hij zich ge heel op de oesterteelt toe. In 1935 werd de heer Van Sprundel lid van de N.S.B. als leider van de groep Ier seke, die toen werd opgericht. Sindsdien is hij altijd een actief lid gebleven, is thans blokleider van de Beweging, colporteur, verspreider en collectant voor de Winter- hulp. Zijn eenige zoon strijdt in het Oosten. LANDBOUWZAAIPEULVRUCHTEN VOOR VOLKSTUINDERS. Zij, die dit jaar zaaipeulvruchten wen- schen aan te schaffen voor uitzaai op eigen erf, in volkstuinen e.d., zullen op de eerst- volgende bonnen, welke voor peulvruchten worden aangewezen, t.z.t. zaaipeulvruchten kunnen koopen. Zij moeten deze bonnen, indien zij deze voor het koopen van zaai peulvruchten willen bestemmen, niet ge- bruiken voor het koopen van consumptie- peulvruchten, doch bewaren, teneinde daar mede op nader te bepalen wijze gedurende een nader bekend te maken tijdvak zaai peulvruchten te betrekken. Teneinde te kunnen bepalen hoeveel peul- vruchtenbonnen men voor het koopen van zaaipeulvruchten dient te reserveeren, wordt medegedeeld, dat in geen geval per bon meer zaaipeulvruchten dan consump- tiepeulvruchten beschikbaar zullen worden gesteld. Volkstuinders e.d., die van bovengenoem- de regeling geen gebruik maken, zullen niet in de gelegenheid worden gesteld om op andere wijze zaaipeulvruchten te betrek ken. Slechts zij, die landbouwzaaipeul- vruchten, als groene erwten, schokkers, bruine boonen enz., wenschen aan te koo pen, moeten hun bon bewaren. Waalsche boonen vallen niet onder de boven omschreven regeling, hiervoor zal een afzonderlijke regeling worden ge- troffen. GEEN SOLISTENCONCOURS. Het 14e solistenconcours van den Zeeuw- schen Bond van Harmonie- en Fanfare- vereenigingen in Zeeland, dat op 4 en 11 Maart a.s. te Goes zou worden gehouden, gaat niet door. (De Z.) J. WIERTS OVERLEDEN. Componist van Iiederen. Op bijna 73-jarigen leeftrjd is te 's-Gra- venhage overleden de bekende Nederland sche componist J. P. J. Wierts, die gedu rende vele jaren den Ned. liederenschat verrijkte, o.a. met Onder moeders para- plu" en Klein moederke alleen". In 1911 vestigde Wierts zich te 's-Gra- v.enhage en legde zich uitsluitend toe op het componeeren van koorwerken waarvan hij.er bijna 200 schreef. De teksten voor de vocale composities werden uitsluitend aan het Nederlandsch, Vlaamsch en Afri- kaansch ontleend. TOELICHTING OP DE BONNENLIJST. Van 19 Febr. t/m 4 Maart a.s. geeft de bon ,,Algemeen 053" recht op het koopen van 100 gr. magere of 20-f kaas. Voorts geeft de bon JVersnaperingen 09" recht op het koopen van 150 gr. versnape- ringen. Op dezen bon zal men 150 gr. sui- kerwerk-artikelen of voor zoover voor- radig, chocolade-artikelen kunnen betrek ken. Voor dit tijdvak van 5 t/m 18 Maart a.s. zal eveneens een bon voor 150 gr. ver- snaperingen worden aangewezen, zoodat men in totaal 300 gr. versnaperingen ont- vangt gedurende een periode van 4 weken. Tenslotte geeft bon ,,Boter 09A" recht op 125 gr. margarine en bon ,,Boter 09B" op 100 gr. bak- en braadvet; op de bonnen Reserve B 17", /Reserve C 17", .Reserve D 17" en .Reserve E 17" wordt een bijzon- der rantsoen van 125 gr. boter beschikbaar gesteld. Op de bonnen ,,Tabak 09" en ,,Tabak 10" zal uitsluitend shagtabak, rooktabak of pruimtabak verkrijgbaar zijn. Sigaretten, sigaren of cigarillos kan men op deze bon nen dus niet koopen. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR RIJKS DUITSCHERS EN MET DEZEN GELIJKGESTELDE NEDERLANDERS. De Duitsche Gevolmachtigde bij net Rijkskolenbureau maakt, in overleg met het Organisationsamt van de NSDAP, be kend, dat het in verband met de bevoor- rading noodzakelijk is, dat de bonnen ,,Brennstoffe, Eine Einheit NSDAP" door de rechthebbenden zoo spoedig mogelijk en wel voor aflevering van de brandstoffen bij de daartoe aangewezen leveranciers wor den ingediend. De aandacht wordt er voorts op geves- tigd, dat de leverancier de bruine bonnen ,,Brennstoffe, Eine Einheit NSDAP" slechts tot uiterlijk 31 Maart 1944 mogen aan- nemen; na dien datum hebben zij voor de verbruikers hun geldigheid verloren. DE NIEUWE STAMKAART EN HET BRANDSTOFFENCODENUMMER. Het publiek en den brandstoffenhandel wordt erop gewezen, dat het codenummer van den brandstoffenleverancier, dat voor- komt op de oude stamkaart, niet door de distributiediensten op de nieuwe kaart wordt aangebracht en evenmin door ver- bruiker of brandstoffenhandelaar daarop moet worden geplaatst. Het daarvoor bestemde vakje moet vooralsnog ohinge- vuld blijven. Het codenummer, dat op de oude stam kaart voorkomt, blijft dus tot nader order ten aanzien van de klantenbinding gelden. De brandstoffenleverancier dient zich, zooais is voorgeschreven, v66r aflevering ervan te overtuigen, of het code-nummer op de oude stamkaart van den desbetref- fenden klant overeenstemt met zijn code nummer. Wanneer deze Hummers niet overeenstemmen, mag hij niet afleveren. Te zijner tijd zal no,g worden bekend ge maakt, hoe aanteekening van het code nummer van den brandstoffenleverancier op de nieuwe stamkaart dient te geschie den. FESTE BRENNSTOFFE FUER REICHS- DEUTSCHE UND MIT DIESEN GLEICH- GESTELLTEN NIEDERLAENDER. Der Deutsche Bevollmaechtigte beim Reichsbuero fuer Kohle gibt im Einver- nehmen mit dem Organisationsamt der NSDAP bekannt, dass es im Interesse der Bevorratung notwendig ist, dass die Bons ,,Brennstoffe, Eine Einheit NSDAP" von den Berechtigten sobald wie moeglich, und zwar vor Ablieferung der Brennstoffe bei dem dazu angewiesenen Lieferapten einge- reicht werden. Es wird weiter darauf aufmerksam ge- macht, dass die Lieferanten die braunen Bons Brennstoffe, Eine Einheit NSDAP" nur bis spaetestens 31. Maerz 1944 an- nehmen duerfen; nach diesem Datum haben sie fuer die Verbraucher ihre Gueltigkeit verloren. AANVRAAGFORMULIEREN VOOK VASTE BRANDSTOFFEN. Voor het seizoen 1944/1945. De distributiediensten reiken van 20 Februari tot en met 18 Maart 1944, tege- lijk met de uitreiking van levensmiddelen- kaarten voor de 4de periode, aanvraag formulieren MD 323-06 uit ter verkrijging van een brandstoffenkaart T 405 voor het stookseizoen 1944,71945^ Deze aanvraagformulieren worden uitge reikt aan Nederlandsche gezinshoofden, die ten behoeve van hun gezin of zichzelf in aanmerking komen voor vaste brandstof fen voor verwarminsdoeleinden en hun stamkaarten met de aanduiding ,,Hoofd" kunnen overleggen. Op nader bekend te maken tijdstippen reiken de distributiediensten de nieuwe brandstoffenkaarten T 405 uit. VOETBAL. Terneuzen 2Steen 16. De Terneu- zensche reserves, die door geestdriftig spel in de laatste wedstrjjden de aandacht op De hohere SS- und Polizeifiihrer deelt mede Op 15 Februari 1944 is het Polizeistand- gerieht te Soest, provincie Utrecht, bijeen- gekomen en heeft de onderstaande leden van een groep terroristen ter dood veroor- deeld: 1. de student Cornells Burger uit Zeist. 2. schoenmaker Cornelis Karman uit Baarn. 3. de student Rut Veenendaal, uit Tiel. Het overtuigend bewijs van hun schuld is geleverd en de veroordeelden hebben bekend o.a. aan de volgende strafbare fei- ten te hebffen medegewerkt: Moord op den ambtenaar van den crisis controledienst M u 11 e r op 3 November 1943, alsmede aan den overval op het distributiekantoor in Geldermalsen in September 1943. Bovendien waren zij voor een deel in het verboden bezit van vuurwapens en hebben zij ophitsende anti- Duitsche pamfletten verspreid. Het vonnis is, nadat het verzoek om gratie was afgewezen, met den kogel voltrokken. De hohere SS- und Polizeifiihrer deelt mede: Op 14 Februari 1944 is het Polizeistand- gericht in Assen bijeengekomen en heeft de onderstaande leden van een groep terroristen ter dood veroordeeld: 1. De wegwerker Gerben Desire Os wald uit Harlingen; 2. de kantoorbediende Gerrit S c h u i 1 uit Harlingen; 3. de timmerman Lolle Rondaan uit Beetgum; 4. de student Folkert Bergsma uit Delft. Het overtuigend bewijs van hun schuld is geleverd en de veroordeelden hebben bekend een poging tot moord te hebben gedaan op den Nederlandschen eersten luitenant der politie van Wijnen te Har lingen, alsmede op een anderen pro- Duitschen Nederlander. Bovendien hebben zij hun medewerking verleend bij overval- len op verscheidene gemeentehuizen en distributiekantoren. Voorts waren zij in het verboden bezit van vuurwapens en hebben zij anti-DuitSche pamfletten ver spreid. Het vonnis is, nadat het verzoek om gratie was afgewezen, met den kogel voltrokken. De hohere SS- und Polizeifiihrer maakt beltend Bij de arrestatie van terroristen in Mid- delstum, provincie Groningen, op 11 Fe bruari 1944, hebben dezen verzet gepleegd en zijn daarbij doodgeschoten. Het zijn de volgende terroristen: 1. de monteur Claas Bos uit Middel- stum; 2. de gemeente-ambtenaar Jacob Pieter Gootjes uit Baflo; 3. de gemeente-ambtenaar Pieter Goo tjes uit Baflo. Zij waren alien in het bezit van vuur- wapenen. In de gemeenten Middelstum en Kan- tens is voorloopig het uur waarop de cafe's e.d. gesloten moeten zijn vervroegd tot 19 uur en het uur waama men zich niet meer op straat mag begeven tot 20 uur. zich vestigden, konden er in den strijd tegen Steen niet icikomen, waardoor de gasten een vrij gemakkelijke overwinning behaalden. Hoewel ook de gasten niet hun beste spel demonstreerden, was vooral het positiekiezen en sehotvaardigheid toch verre superieur aan dat der thuisclub. In de eerste tielft was het een strijd met ge- lijke kansen, waarbij de gasten de leiding wisten te nemen, terwyl daarna Terneuzen gelijk maakte. Een aan Steen toegekende strafschop werd door de Terneuzensche doelman gestopt. Toch gelukte het aan de gasten nog voor de rust de leiding te hernemen. Na de hervatting ging het initiatief iheest van de gasten uit en als aan Steen andermaal een strafschop werd toege- wezen, die ditmaal in een doelpunt werd omgezet, was het pleit vrijwel beslecht. Wel deed de thuisclub energieke pogingen haar achterstand te verkleinen, doch tot doelpunten kon ze het niet brengen. De gasten daarentegen voerden hun voor- sprong geleideliik op tot 6.1, al waren deze cijfers eenigszins geflatteerd. Opimerkelijk is het den laatsten tijd, dat eenige spelers nog al wat heet gebakerd zijn, in enkele gevallen zelfs handtastelijk werden. Laten dezen zich bedenken, dat dergelijke onsmakelijke vertooningen niet op een sportveld thuis behooren en alleen de scheidsrechter gerectitigd is bij onregel- matigheden in te grijpen. HulstAxel 43. Deze wedstrijd was meer spannend dan fraai en de uitslag had evengoed andersom kurrnen zyn. Axel ver- scheen in deze wedstrijd met 4 invallers, die' een danige verzwakking van het elftal bleken, dat zich blijkbaar ook spaarde voor de beslissingswedstrijd van volgende week. De thuisclub leidde bij de rust met 31; de overwinning werd met d£n doelpunt versehil behaald (43). BIJ TWIST DOODGESTOKEN. Zaterdagavond is te Bergen op Zoom bij een familietwist de 40-jarige J. van Hape- ren, door zijn zwager, den 29-jarigen Ver- meeren in de woning van laatstgenoemde aan de Kortedubbelstraat door een mes- steek in het hoofd zoodanig verwond, dat hij vrij spoedig door verbloeding is over leden. De dader, die eerst de vlucht had genomen, heeft zich Zondagmorgen op het politiebureau gemeld. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zes kinderen. ONDER DE TRAM GEDUWD. Van de drukte op de tramhaltes op het Stationsplein te Amsterdam en van de niets ontziende ruwheid van een publiek, dat koste, wat het kost, een plaats in de tram wil veroveren, is een 61-jarige vrouw het slachtoffer gewcrden. Zij werd van den vluchtheuvel onder een rijdende tram ge- duwd, waardoor haar beide beenen werden afgereden. In zorgwekkenden toestand is de vrouw naar het Binnengasthuis ver- voerd. VET VOOR ZWEDEN. In het Zweedsche kustdistrict Stromstad is, naar C. D. uit Stockholm meldt, een hoeveelheid van 9000 kilogram vet aange- spoeld, dat volgens ,,Svenska Dagbladet" Engelsch vet voor technische doeleinden zou zijn. In Zweden zal men het gebruiken voor de zeepproductie. v 4 yTNewel /i. ^vQrissa 1 S 5 I jGorodok /Weli*h Orjechawno^^^"*# •Sirotmo_"*Purash Jf <cA V/ •Oamidow T^(f\ V^^WITEE&K Glu^okoja Up#^strov|no^L^^^^»^ Dokschizy "V •Sjenno •Woloki ISchkS^ltisslawN •I^TnsK J»ssm°n DmOGILEW^ lgum«r> Tschenko^^^^. Kaart van Pelt|5^"5ljiChj>,vK3(44IO)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1