aou NeemnAKKBRTJE GELDIGE BONNEN Distributienieuws Koorts- De Nederlandsche PijjnstiHer Gemeente TERNEUZEN. bekenmmaking. Gemeente AXEL. TERNEUZEN, 18 FEBRUARI 1944 Voelt Ge een kou opkomen, laat dan de AKKERTJES hun werk doen. Geen koorts, geen griep, mits de AKKERTJES bij het eerste griepe- rige gevoel te hulp kunnen Komen. UITREIKING TWEEDE DISTRIBUTIEST AMKA ARTEN De Burgemeester van TERNEUZEN maakt bekend, dat op Maandag 21 Febrn- ari 1944 tusschen 9 en 11 uur, alsnog gelegenheid bestaat tot het afhalen van de Tweede Distributiestamkaart op de raad- zaal van het gemeentehuis. Daama zal gewacht moeten worden tot de na-uitreiking. Terneuzen, 17 Februari 1944. De Burgemeester van Terneuzen, KLOMP. Besluit van de Secretarissen-Generaal der Departementen van Binnenlandsche Zaken en Waterstaat, dd. 28 Oct. 1942 be- treffende het wegruiinen van sneeuw en het bestrijden van gladheid op den openbaren weg. De Burgemeester van Terneuzen vestigt in verband met bovengenoemd besluit nog- maals de aandacht van den Hoofdbewoner van een binnen de bebouwde kom. gelegon gebouw of gronderf, op de verplichting om bij sneeuwval te zorgen dat de sneeuw en het ijs van het voor of langs het gebouw gelegen gedeelte van het openbaar trottoir wordt weggeruimd en bij gladheid dat weg- gedeelte met zand of asch bestrooid te honden. Overtreding van deze verplichting wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes weken of geldboete van ten hoogste dne honderd gulden. Terneuzen, 18 Februari 1944. De Burgemeester voomoemd, KLOMP. BEKENDMAKIN G. Het Hoofd van Plaatselijke Politie te AXEL maakt in verband met het bepaalde bij het Zeeuwsch-Stierenreglement bekend, dat bij de driemaandelijksche- en stalkeu- ringen zijn goedgekeurd de stieren: MARIUS, geb. 19 Sept. 1942, toebehooren- de a an F. van Hoeve, te Axel, K 40. PRINS VAN HOUDRINGA, geb. 15 Mei 1942, toebehoorende aan P. van Hoeve te -Axel, K 5. OBELINUS, geb. 3 Oct. 1942, toebehooren de aan A. Scheele te Axel, L 18. Axel, den 17 Februari 1944. Het Hoofd van Plaatselijke Politie P. M. SMALLBGANGE. Bij de indiening van de Z-kaarten moet er opgelet worden: (a) dat elk van de drie deelen gelijkluidend moet worden ingevuld (de afzonderlijke deelen mogen niet worden gescheiden) en vervolgens moet worden opgegeven(b) onder von/van (toeziend orgaanHauptabteilung Wirtschaft, Amersfoort; (c) onder fiir.Voor: nauwkeu- rige aanduiding van de firma met plaats- naam, straat en telefoonnummer, indien mogelijk met stempel, schrijfmachine of drukletters(d) onder als/alsnauwkeurige opgave van de betrekking resp. werkzaam- heid van den betrokkene, b.v. eigenaar, procuratiehouder, monteur, klaapnaker enz.; (e) onder de nummera 1~de «-e- gevens betreffende de per soon; (f) onder arbeidsbureau (G.A.B.) het voor het be- dpijf, dus niet voor de woonplaats van het personeel bevoegde arbeidsbureau, bij filialen het voor de filialen bevoegde ar beidsbureau. Inlichtingen geven in twij- felgevallen de arbeidsbureaux, de burge- meesters, politie of kamer van koophandel; (g) onder 8a resp. 8, indien op de kaarten een ruimte 8a niet is aangegeven; het num- mer van het persoonsbewijs; (h) onder nummer 9 ,,friiiier ausgeubte Tatigkeit"; het vroegere beroep b.v. ongeschoold arbeider; (i) onder ..Begrundung des An- trages" moet de beteekenis van het perso- neelslid voor het bedrijf kort worden aan gegeven, b.v. eenige chemicus, beste vak- kundige pakhuisknecht enz., ook kan op sociale gezichtspunten worden gewezen, b.v. kostwinner van zijn ouders en 5 jonge kinder-en. Hier moet ook worden aange geven, of de betrokkene reeds is afgekeurd. V rijstellingen. De vrijstelling van den arbeidsinzet heeft plaats hetzij voor een bepaalden, hetzij voor een onhepaalden tijd. Na de beslissing krijgt zoowel de betref fende vakgroep resp. de Duitsche Kamer van Koophandel als de ondernemer een Z- kaart terug waarop de beslissing is aange- teeke nd De vrijstellingen, die naar aanleiding van de aanvragen zijn gegeven, zijn bindend voor de arbeidsbureaux en kunnen door deze bureaux niet worden ingetrokken. Mocht desondanks een vrijstelling door een arbeidsbureau niet worden erkend, dan is de vakgroep resp. de Duitsche Kamer van Koophandel in de gelegenheid om in over- leg met de Hauptabteilung Wirtschaft on- middellijk daartegen op te komen. De verzoeken om vrijstelling van boven- genoemde groepen van bedrijven en per- sonen moeten onverwijld en wel uiterlijk tot 7 Maart 1944 bij de Hauptabteilung Wirtschaft te Amersfoort resp. bij de Duit sche Kamer van Koophandel te Amster dam worden ingediend. Ondernemers, die verzuimen binnen dezen termijn hun ver- zoek in te dienen, stellen daarmede zich- zelf en hun perscneel voor arbeidsinzet elders ter beschikking. De arbeidsbureaux zullen t.z.t. aan deze bedrijven de werkkrachten voor arbeids inzet elders onttrekken, zonder datde Hautpabteilung Wirtschaft, de vakgroep resp. de Duitsche Kamer van Koophandel of welke andere instantie dan ook hier- tegen bezwaren kan doen gelden. Met nadruk wordt er dus op gewezen, dat die ondernemers, die deze laaste gelegen heid tot het aanvragen van vrijstelling on- gebruikt laten voorbijgaan het aan zichzelf te wijten hebben, wanneer hun belangen bij het vrijstellen van hun werkkrachten niet worden behartigd. I>E TEKORTEN BIJ DE AFLEVERING VAN RAAPOLIE. Nog voordat omstreeks Kerstmis door een voorbarige mededeeling van de Haai lemsche politie over geconstateerde tekor ten bij de aflevering van raapolie in iles- schen, beroering bij de Nederlandsche pers VAN 29 FEBRUARI T/M 4 MAART: Bon Hoeveelheid no. per bon Brood of gsbak 09-10A 400 gr Idem 09-1 OB 100 gr Beschuit 09-10 70 gr Bloem enz. 056-057 alg. 1 rants. Peulv ruchten 055 alg. 250 gr Gort D20 reserve 250 gr Rijst of Gort E20 reserve 250 gr Vermicelli 054 alg. 100 gr Margarine 09A boter 125 gr Bak- en braadvet 09B boter 125 gr Kaas 053 alg. 100 gr Melk 09-10 melk 1% liter Taptemelk 09-10 taptem. 1% liter Vleesch 09-10.A vleesch 100 gr Idem 09-10B vleesch 25 gr Aardappelen 09-10 aardap. 2 kg Idem 09-10 toeslag 1 kg Suiker 052 alg. 500 gr Jajm 051 alg. 250 gr Versnaperingen 09 versn. 150 gr Shagtabak, Rooktabak of Pruimtabak 09-10 tabalt 1 rants. Eenheidstoiletzeep 050 alg. 1 rants. Waschpoeder 049 alg. 1 rants. Idem CI 8, D18, E18 res. 1 rants. Toiletzeep E19 res. 1 rants. Bijzondere rantsoenen: Boter B17, C17, D17, E17 res. 125 gr Op deze bonnen mag reeds op 19 Febr. worden gekocht, uitgezonderd vleesch en aardappelen. Alle bonnen zijn ycertien dagen gjeldig, uitgezonderd: 06A, 08A boter 23 Januari t/m 4 Maart. R01 tabak 26 December t/m 29 April. 049, 050 Algemeen, C18, [D18, E18, E19 Reserve 20 Febr. t/m 18 Maart. 09 aardap. en 09 toeslag 20 t/m 26 Febr. Eerstvolgende bonaanwijzing op 5 Maart voor alle artikelen, uitgezonderd Vermicelli op 19 Maart. Scheerzeep op 30 April. Kinderdrankpoeder op 2 April. VAN 1 OCT. TOT 29 FEBR.: Brandstoffen 20 t/m 22 BV 1 eenh. DIV. DATA TOT 30 APRIL: Brandstofien 11 t/m 18 KF 1 eenh. Niet alleen bonnen maar ook geld hebben onze huis/noeders noodig om eten te kun nen koopenoffert voor haar aan Win terhulp. Giro 5553. en het Nederlandsche volk was teweeg ge- bracht, had, schrijft de H. Crt., de Prijsbe- heersching bij verschillende fabrieken een onderzoek naar deze vermeende tekorten ingesteld. Deze onderzoeken zijn nadien minutieus voortgezet, hetgeen veel tijd vergde. Zij hebben geleid tot de conclusie, dat den fabrikanten niet kan worden ver- weten tekort te zijn geschoten, aldus een verklaring van mr. Schokker, den Gemach- tigde voor de Prijzen op de heden gehou- den dagelijksche persconferentie. Hiermede is niet gezegd aldus mr. Schokker dat een ieder de hem toege zegde hoeveelheid olie tot op het laatste gram nauwkeurig heeft ontvangen! Er zijn ongetwijfeld menschen geweest, die iets te weinig hebben ontvangen. Hiertegenover staan evenwel anderen, die wat teveel kre- gen. Dat dit verschil practisch tegen elkaar wegvalt, blijkt o.m. uit het feit, dat bij het onderzoek in geen der gecontroleerde fa brieken ,,overgeschoten" olie is te voor- schijn gekomen. De verschillende onderzoeken hebben uit- gewezen, dat de technische omstandig- heden, die de tekorten en de overschotten hebben veroorzaakt, overal gelijkelijk op- traden. De resultaten van de control® bij de grootste fabriek stemmen overeen met die van de controles hti overige.fabrie- jover ae wijze, waarop- no de grootste fabriek gecontroleerd werd, volgen hier eenige bijzonderheden. De vulling der fles- schen geschiedt hier zoowel als elders auto- matisch en wel naar inhoud. Vullen op ge- wicht is met de bestaande apparatuur helaas niet mogelijk. Volgens het officieele proces-verbaal, dat de ambtenaren van de Prijsbeheersching van de controle opmaak- ten, werkt dit apparaat ongeveer als volgt: In de flesch wordt een dubbel buisje ge- bracht. Een buisje zuigt uit de flesch de lucht, zoodat hierin een vacuum ontstaat De andere buis vult de flesch met olie Zoodra het niveau van de raapolie gestegen is tot aan de monding van het vacuum- buisje sluit de olietoevoer automatisch af De hoogte van de olie in de flesch is dus alleen afhankelijk van de onveranderlijke lejigte van de beide buisjes, die in de flesch gevoerd worden. Dit systeem van vullen is het eenig mogelijke en de fabrieken hebben dit ook voor den oorlog toegepast. Indien er flesschen bestonden, die alle een absoluut gelijken inhoud hadden dan kon gegarandeerd worden, dat elke flesch een gelijk gewicht aan olie bevatte. Elke flesch is echter verschillend van inhoud. Dit wordt veroorzaakt door glasdikte en afwijkenden, vorm. Bovendien zijn twee verschillende soorten flesschen gebruikt: zgn. ,,witte" en ,,half-groene". De witte. flesschen werden reeds vodr den oorlog ge bruikt-. Kort na den oorlog zijn half-groene flesschen betrokken. In de practijk is ge- bleken, dat de half-groene flesschen iets grooter van inhoud zijn dan de witte fles schen. Uit de daarop gehouden uitvoerige con trole blijkt wel dat er geen sprake geweest is van ..zwendel' of ook maar van onver- antwoordelijke nonchalance. Bij den korten tijd, die voor het aftappen van de olie be- schikbaar was Calve b.v. vroeg 12 weken, kreeg er evenwel slechts 5 en moest met een drie ploegen-stelsel werken om vdor Kerstmis klaar te zijn en bij de ongelijkheid van het flesschenmateriaal, is een gelijkmatige verdeeling van het Kerst- geschenk van de distributie niet mogelijk geweest. Dat de een er iets meer van ont vangen heeft dan de ander is, het werd reds gezegd te betreuren, maar was onvermijdelijk. BIJZONDER ONGEVALLENFONDS Het bestuur der Rijksverzekeringsbank heeft met betrekking tot het bijzonder on- gevallenfonds het bedrag der voorloopige bijdrage over het boekjaar 1944 vastge steld op 5 pro mille van het over 1944 in gevolge de Ongevallenwet 1921, onderschei denlijk de Land- en Tuinbouwongevallen wet 1922, verzekerd loonbedrag. KOSTELOOS HAPPEN OP DE KAPPERSVAKSCHOOL. De vorige week konden wij in onze koiommen yernielden, dat een door belang- hebbenden Tang gekqesterden wensch: het inrichten van een kappersvakschool in Zeeuwsch-Vlaanderen in vervulling is ge- gaan door het oprichten der kappervak- school te Terneuzen. Daarbij kon tevens worden gemeld, dat zich een groot aantal leerlingen hebben aangemeld. Maar nu is men er nog niet. De leiders van den cursius kunnen niet, zooals zulks voor tal van andere vakken het geval is, de noodige leermiddelen door aankoop e.d. aanschaffen. Men heeft hier nl. ook noo dig levende modellen, zoowel dames als heeren, om de cursisten met vrucht te kun nen inwijden in de geheimen en handig- heden van het vak, om hunne toekomstige klanten goed gesoigneerd voor den dag te kunnen laten komen. Er is daarom een oproep gedaan aan dames en heeren (die in dit nummer her- haald wordt) die bereid zijn zich ten be- hoeve van de opleiding dezer vaklieden be- schikbaar te stellen als model. De aanmel- ding kan geschieden op het daartoe aan gegeven tijdstip, in het Logement Centraal, aan de Markt, waar de cursus gehouden wordt. Voor het tijdverlies wordt aan hen die zich daarvoor beschikbaar stellen een bescheiden vergoeding gegeven, terwijl zij dan tevens de voldoening kunnen smaken kosteloos keurig gekapt te worden. Voor hen die daarvoor lust en tijd heb ben een goede gelegenheid hiervan te pro- fiteeren. Zij bewijzen dan zoowel zichzelf als de gemeenschap een dienst. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand Januari 1944 werd op spaarbankboekjes aan het postkantoor te Terneuzen en ressort ingelagd 122.771,09, en terugbetaald f 40.300,99. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 146. PERSONEELE BELASTING. De wnd. Commissaris der Provincie heeft besloten over het belastingjaar 1944 ten behoeve van de Prov. begrooting vi|ftig op- centen op de taoofdsom der personeele be- lasting te heffen. /VERPLICHTE VOORJAARSSTIEREN- KEURINGEN. De verplichte vcorjaarsstierenkeuringen zijn, voor zoover Zeeuwsch-Vlaanderen be- treft, voor 1944 vastgesteld als volgt: Breskens, Hoofdplaat, Biervliet, IJzendijke en Waterlandkerkje op 22 Febr.; Aarden- burg, Eede, St.'Kruis, Sluis, Retranche- ment en Cadzand op 23 Febr.; Oostburg, Zuidzande, Nieuwvliet, Groede en Schoon- dijke; Ossenisse, Hengstdijk, Rapenburg, Zaamslag, Hoek, Terneuzen en Klooster- zande op 21 Maart; Lamswaarde, Graauw, Nieuw-Namen, Clinge, Hulst, St. Jansteen, Koewacht op 22 Maart; Axel, Zuiddorpe, Overslag', Westdorpe, iSas van Gent en Philippine op 23 Maart. WEER BATTERIJEN. Blijkens een officieele mededeeling van. den directeur van het bureau voor de metalen verwerkende industrie, kunnen zij, aan wie batterijen- zijn toegewezen, zich in den loop van de periode van 16 Februari t/m 15 April weder tot hun leverancier wenden ter verkrijging van de hun toege wezen batterijen. NIEUWE BONKAARTEN. Bon 26 van vervolg-inlegvel wordt ingenomen. Ten einde misverstand te voorkomen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat bij de uitreiking van de nieuwe bonkaarten Ka 404, Kb 404, Kc 404, Kd 404 en Ke 404 de bon 26 van het vervolg-inlegvel wordt ingenomen en niet de linkerbovenhoek van het oude inlegvel, zooals ten onrechte is gepubliceeid. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 23 tot en met 29 Janu ari 1944 kwamen er in ons land 2906 (12898) gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 2021 (1934) diphtherie, 770 (822 roodvonk, 85 (112) dysenterie, 7 (8) febris typhoidea en 6 (3) kinderverlam- ming. De cijfers tusschen haakjes zijn die der voorafgaande werk. Zeeland had 23 (39) gevallen van diph therie, n.l. 5 te Middelburg, 2 te Borssele Goes, Terneuzen en Ierseke en 1 te Axel Brouwershaven, Burgh, Kapelle, Nieuwer- kerk, Poortvliet, Tholen, Vlissingen, Waar- de en Zierikzee AXEL. Ongeval bij banden leggen In de werkplaats van den heer De K. alhier heeft zich een ongeval voorgedaan bij het leggen van ijzeren banden rondom wagenwielen. Hierdoor werd veel rook ontwikkeld en daardoor misleid werd de arbeider G. door een hamerslag aan het hoofd getroffen. Met een bloedende won- ue, moest de man zich onder geneeskun- dige behandeling stelleh. In de hand gekapt. Bij het kappen van takkebossen had de arbeider D. onder deze gemeente het on- geluk zich met een kapmes bloedend aan de hand te verwonden. Gevonden voorwerpen Een kinderkous, Boeije, Jacob Cats- straat; een Ceintuur en een gebreide Want, Marechauss6ekazerne; een Dames hoed, R. de Kraker, P.P.straat 24. OUDE DISTRIBUTIESTAMKAARTEN MET INLEGVEL BEWiAREN! Nogmaals wordt er met nadruk de aan dacht op gevestigd, dat de oude distributie- stamkaarten met inlegvel zorgvuldig bewaard dienen te worden, wanneer de tweede distributiestamkaart is uitgereikt Personen, in het bezit van een persoons bewijs, dienen er bij de uitreiking van de tweede distributiestamkaarten nauwkeurig od te letten, dat een zegel op het persoons bewijs wordt geplakt. Voor personen bene'den 15 jaar wordt dit zegel op de tweede distributiestamkaart geplakt. Van het oogenblik af, waarop de bonkaarten met gebruikmking van de tweede distribu tiestamkaart zullen worden uitgereikt zullen personen, die dit zegel niet hebben moeilijkheden bij het verkrijgen van de bonkaarten kunnen ondervinden. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR RIJKS- DUITSCHERS EN MET DEZEN GELIJKGESTELDE NEDERLANDERS. De Duitsche Gevolmachtigde bij het Rijkskolenbureau maakt, in overleg met het Organisationsamt van de NSDAP, bekend, dat het in verband met de bevoorrading noodzakelijk is, dat de bonnen ,,Brenn- stoffe, Eine Einheit NSDAP" door de rechthebbenden zoo spoedig mogelijk en wel voor aflevering van de brandstoffen bij de daartoe aangewezen leveranciers wor den ingediend. De aandacht wordt er voorts op geves tigd, dat de leverancier de bruine bonnen ..Brennstoffe, Eine Einheit NSDAP" slechts tot uiterlijk 31 Maart 1944 mogen aan- nemen; na dien datum hebben zij voor de verbruikers hun geldigheid verloren. UITREIKING VAN NIEUWE BONKAARTEN. De plaatselijke distributiediensten reiken van 20 Febrauri tot en met 18 M/aart 1944 tegen overlegging van de oude distributie stamkaart en het daarbij behoorende oude inlegvel bonkaarten voor voedingsmiddelen uit. Uitgereikt worden aan houders van een inlegvel K 1-<V een bonkaart KA 404, aan houders van een inlegvel K 2-V een bon kaart KB 404, aan houders van een inleg vel K 3-V een bonkaart KC 404 en aan houders van een inlegvel K 4-V een bon kaart KD 404 of een bonkaart KE 404, naar gelang zij geboren zijn tusschen 19 Maart 1940 en 20 Maart 1942, dan wel na 19 Maart 1942. Zij, die geboren zijn tus schen 20 Februari en 20 Maart van de jaren 1923, 1930 en 1940, dienen hun inleg vel te ruilen voor het in ontvangst nemen van hun bescheiden. Men kan zijn kaarten uitsluitend afhalen bij den distributiedienst der gemeente, waar men in het bevolkingsregister is in- geschreven. Een uitzondering wordt ge- maakt voor schippers, woonwagenbewoners (voor zoover zij zijn opgenomen in het Centraal Bevolkingsregister) gedetacheer- de marechaussee's, de vaste bevolking van kostscholen e.d. en voor hen, die tengevolge van ocrlogsomstandigheden tijdelijk elders verblijven. Bij de uitreiking der kaarten wordt d. linkerbovenhoek van het oude inlegvel ver- wijderd. Het resteerende gedeelte van het inlegvel moet tot nader order zorgvuldig door het publisk worden bewaard. Voorts wordt rechts naast het vakje ,.S. 4" van de stamkaart een diagonaal kruis geplaatst. Bij de uitreiking van bon kaarten voor bijzonderen arbeid, v, elke eveneens gedurende het tijdvak plaats vindt, wordt rechts naast het vakje ,,S. 4" een aanteekening geplaatst. Men ga terstond bij de ontvangst der kaarten na, of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, ontvangen heeft. Latere reclames worden niet in behandeling genc- men. RECHTSZAKEN. Arrondisseanents-Reohtbank te Middelburg. Zitting van Dinsdag 15 Februari 1944. G. van Hecke, 28 jaar, metselaar te Zuid dorpe, is wegens het vervoer van 20 kg rogge, in strijd met de voorscbriften, ver- oordeeld tot f 5 bcete of 2 dagen hechtenis. C. Beeckman, 22 jaar, vlasbewerker te St. Jansteen, is wegens ongedekt vervoer van 30 kg tarwe, veroordeeld tot f 10 boete of 5 dagen hechtenis, met verbeurdverkla- ring der tarwe. J. Vermeire, 27 jaar, voerman te Koe wacht is wegens ongedekt vervoer van 70 kg gerst veroordeeld tot f 5 boete of 2 dagen hechtenis. Bij A. L. Lambert, 58 jaar, slager te Boschkapelle, werden door controleurs, verborgen onder hooi aangetroffen 8 zak- ken, die tarwe bleken te bevatten. L., die te voren had gezegd geen graan in voor- raad te hebben, verklaarde toen, dat dit allemaal raaptarwe was. Hij had echter bij de bevoegde instanties slechts 50 kg raaptarwe aangegeven, terwijl er thans 400 kg was. Hem werd die 50 kg gelaten en de rest in beslag genomen, terwijl hij we gens onbevoegd voorhanden hebben van een te groote hoeveelheid tarwe, die naar de meening der controleurs voor frauduleuzen handel bestemd was is veroordeeld tot f 300 boete of 3 maanden gevangenisstraf. Zitting van Vrijdag 18 Fbruari 1944. In het begin der maand December van het vorig jaar kreeg de marechaussee te Sas van Gent een tip, dat in den nacht van 11 op 12 December suiker zou worden gestolen uit de fabriek der Centrale Suiker- maatschappij aldaar. Er werden in verband daarmede maatregelen genomen en het gelukte na enkele uren den loop der zaken te hebben afgewacht de daders op heeter- daad te betrappen. R. D. d. D., 27 jaar, fabrieksarbeider te Sas van Gent, werd aangetroffen, dragende een met suiker geladen zak naar den uit- gang van het terrein der fabriek. Th. de C., 25 jaar, eveneens fabrieksarbeider te Sas van Gent, werd aangetroffen, de wachthoudende bij 5 met suiker gevulde zakken, verborgen onder stroo, nabij de uitlaatschu'if. van den suikerzolder der fabriek. Uit zijn verklaringen bleek, dat even te voren langs den uitlaat 10 zakken, elk met 50 kg suiker naar beneden waren gegooid, waar C. ze had opgevangen. D. had de zakken naar beneden geworpen en zich daarna ook langs de schuif naar bene den laten glijden. Voorts bleek dat deze diefstal mogelijk was gemaakt door den in de fabriek dienstdoenden 34-jarigen kommies der Invoerrechten en Accijnzen H. J. J. K., die den sleutel bezat van het luik waarmede de uitlaatschuif is afgesloten, en het luik had geopend. Ook de kommies werd, evenals de andere mannen, gearresteerd en zij zitten nog steed's in voorarrest. Ilit het vender ingestelde onderzoek kwam nog heel wat meer aan het licht en kan men de feiten als volgt samenvatten. De kommies K. en De C. waren op de een of andere manier met elkaar in kennis geKOmen, en tusschen hen was toen de afspraak gemaakt om suiker weg te nemen en deze tegen flinke prijzen te verkoopen. Van wien nu eigenlijk dit voorstel is uit- gegaan kon niet met zekerheid worden vastgesteld, daar beide mannen hiervan elkaar de sehuld geven. De eerste maal, dat men hiertoe overging was in den nacht van 6 op 7 Dec. j.l. Door den kommies werd met D. overeengekomen, dat er 6 of 7 zakjes met suiker gevuld zouden wor den van tusschen de 20 a 30 kg voor ver schillende eveneens op den zolder werk- zaam zijnde arbeiders en de portiers. In den nacht van 6 en 7 Dec. werden deze zakjes gevuld, door den kommies werd het luik geopend en de zakjes door de schuif naar beneden geworpen, waar ze door D. werden opgevangen. Dien zblfden nacht gingen er ook 4 zakken van 50 kg den zelfden weg en hiervan was door De C. met den kommies afgesproken, dat C. zou zorgen dat ze naar Belgie werden ver- kocht, van welke opbrengst K. f 1000 zou ontvangen. Hiervan kwam echter niets terecht, want nadat De C. deze vier zakken tot verder vervoer tijdelijk in een droge sloot had opgeborgen, bleken deze toen hij na een tijdje ze kwam ophalen, spoorloos te zijn verdwenen en nooit werd hier meer iets van gehoord. Men liet het echter niet bij deze eene poging want in den nacht van 9 op 10 December gaf de kommies aan D. opdracht wederom 4 zakken naar beneden te gooien, doch toen wilde deze slechts er aan medewerkeii, als hij ook een zak kreeg, en zoo gingen er toen dien nacht '5 naar beneden, waarvan D. er 1 voor zich had ge houden, terwijl de andere 4 door De C. werden medegenomen, en met" behulp van een De B. naar Belgie werden verkocht, tot een totaal van 1600, waarvan K. 1000 ontving, De B. f 200 en De C. zelf er f 400 hield. Afgesproken werd toen tusschen De C en den kommies, dat men in den nacht van 11 op 12 December het weer maar eens zou probeeren, doch nu maar met 10 zakken tegelijk, waarbij De C. weer met hulp van De B. zou trachten de suiker in Belgie te verkoopen. En werkelijk gleden dien nacht weer 10 zakken van 50 kg naar beneden, doch ook nu was weer een ervan bestemd voor D. Bij het vervoeren van deze partij, waren nu zooals reeds gemeld de mannen betrapt. Hieraan toegevoegd kan nog >svorden dat de kommies op den zolder dienst moest doen om alle zakken, welke werden gevuld en gewogen, te registreeren, daar van elke afgeleverde zak suiker aan de Staat accijns moet worden betaald. Doordat de kom mies deze zakken niet opteekende, was het practisch ondoenlijk den diefstal te con- stateeren, daar er altijd bij het verwerken der suiker, volgens deskundige verklarin gen onbekende verliezen zijn, welke sterk varieeren. Door dezen diefstal werd dus niet alleen de Suikermaatschappij benadeeld, doch tevens ook de Staat. Zoowel het door De C. als De B. ont vangen geld kon in beslag worden geno men, terwijl in het kosthuis van den kom mies behalve een overschot van f 200 nog een partij tex-tielgoederen en een rijwiel- buitenband werden gevonden, alle gekocht voor het van de gestolen suiker ontvangen geld. Hoewel ze niet alles tegelijk toegaven bekenden alle drie deze verdachten ten slotte al hetgeen hun telaste wordt gelegd Bij het verhoor van den arbeider De C. kwam de vierde verdachte voor den dag, en wel de ook aldaar wonende 28-jarige electricien A. F. M. de B.- Deze verdachte is heling telaste gelegd. Op Maandag 6 December was De C. bij hem gekomen om te vragen of hij bereid was des nachts te stelen suiker naar de grerts te brengen en te verkoopen, waartoe De B. zich accoord verklaarde. Daar deze suiker weer aan de dieven was ontstolen, was hier niets van gekomen, maar in den nacht van 9 op 10 December kwam De C. aan R.'s woning, zeggen-de, dat er nu 4 balen gereed lagen Hulp op de boerderij. Een meisje van den Nederlandschen Arbeidsd-ienst ver- licht de vele drukke bezigheden der boerin doer het verrichten van naai- en verstelwerk. (C.N.F.-N.A.D./v. d. Werf Pax s.) op het terrein. De B. had van te voren al voor koopers gezorgd, samen sleepten ze toen de zakken naar de grens, De B. zocht de Belgen op, leverde de suiker af, ontving daarvoor den volgenden dag f 1600 welk bedrag hij op zijn aandeel van 200 na, weer aan De C. ter hand stelde. De bedoeling was, dat De B. ook in den nacht van 11 op 12 December weer de ge stolen suiker zou verkoopen, terwijl hij dan bovendien 1 zak suiker voor zich zelf mocht houden. Ook deze verdachte is in het Huis van Bewaring opgesloten. Vervolgens zijn gedagvaard R. A. L., S9 jaar, smid op meergenoemde fabriek, die tijdelijk op de fabriek werkzaam zijnde 59- jarige P. M., de zakkenbinder M. P. de G., 35 jaar, en de beide portiers, te weten de 65-jarige C. D. en E. A. V., 48 jaar, alien wonende te Sas van Gent. Aan hen alien is telaste gelegd, dat ze te samen met anderen of alleen een partijtje suiker heb ben weggenomen of althans, terwijl ze wis- ten, dat dit van misdrijf afkomstig was, als geschenk hebben aanvaard. Voor deze 5 waren de zakjes van 20 a 30 kg bestemd, welke in den nacht van 6 op 7 December door de schuif naar beneden waren gelaten. Allen moeten toegeven te hebben geweten, dat het geen zuivere koffie was. Zoowel M. als De G. waren dien nacht op den zol der, toen de zakjes gevuld werden, en had den gezien, dat deze niet werden gewogen, en met toestemming van den kommies de zolder hadden verlaten, terwijl ze den vol genden morgen ieder hun zakje hetwelk buiten was opgeborgen. mede naar huis hadden genomen, terwijl de beide portiers met D. hadden medegeholpen, dat door de schuif gekomen zakjes weg te dragen, en vervolgens ieder hun portie hadden mee- genomen. Ten slotte is nog aan de beurt de 39- jarige op de fabriek werkzaam zijnde me- taaldraaier Q. T. uit Sas van Gent. Terwijl D. met de beide portiers in den nacht van 6 op 7 December j.l. bezig was, de zakjes met suiker weg te dragen werd dit gezien door T. Er werd toen een praatje ge maakt, met als resultaat, dat T. den vol genden morgen op zijn erf een zakje van 20 a 30 kg suiker vond, en hoewel hij wist, dat het van diefstal afkomstig was, behield hij bgt voor zich zelf. Ter zake deze heling moet hij zich nu verantwoorden. K. verklaarde thans ter terectitzitting, dat de geheele opzet van een ander is uit- gegaan die hij niet wil no-emen en dat zijn optreden juist tot de ontdekking van den diefstal heeft geleid. De Officier betreurde het, dat verdachte nu pas ter terechtzitting met zijn nieuwe verklaring komt, en den grooten onbekende ten tooneele brengt. Hij acht in verband daarmede een nieuw onderzoek noodig en verzoekt schorsing der behandeling. Na in raadkamer te zijn geweest wordt de behandeling der zaak tegen K. en C. geschorst en voor een nieuw onderzoek gesteld in handen van den reehter-commis- saris. D. legt een volledige bekentenis af. De Officier eischt tegen hem 4 maanden ge vangenisstraf. Ten zijnen opzichte voldoet de Rechtbank aan het verzoek van zijn verdediger om hem onmiddellijk in vrijheid te stellen. Tegen De C. wordt eveneens 4 maanden gevangenisstraf geeischt, alsook tegen De B. Tegen M. en G. wordt 5 maanden ge vangenisstraf geeischt; tegen L., V., D. en V. 3 en tegen T. 2 maanden. Uitspraa$ in deze laatste zaken 3 Maart. Politierechterzitting van 17 Februari. De 66-jarige voerman A. v2£n Waesberge te Koewacht, bij wie bij een onderzoek wer den aangetroffen 22 versche brooden, het geen een te groote hoeveelheid werd ge- acht voor een gezin van 3 personen, werd wegens verboden nederlage veroordeeld tot f 40 boete of 20 dagen hechtenis en tot f 30 boete of -15 dagen hechtenis, met vgrbeurd- verklaring der brooden, J. P. Hamelink. 47 jaar. commissionair te Hoek, die 1 kg boter vervoerde, die hij zonder bon had gekocht, werd veroordeeld tot 60 boete of 30 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring der boter. Den 44-jarige landbouwer P. D., te Zaam slag, is ten laste gelegd, dat hij den land- bouwerszoon J. Dekker op 11 Nov. j.l. een steek met een mes in het hoofd heeft ge geven, waardoor een bloedende wonde ont- stond. Er was tusschen deze personen een twist ontstaan omdat verdachte over het land van Dekkers vader liep. Verd. gaf voor dat D. hem met een ploegsleutel had bedreigd en dat hij toen uit zelfverdediging zijn mes had getrokken en gestoken. Een knecht van D. vond echter, toen hij de paarden van het land ging halen den sleu tel nog aan den ploeg. De Officier acht het steken bewezen. doch geen noodweer-exces aanwezig en eischt als flinke straf 2 weken gevangems- gtraf De verdediger, Mr. Tichelman, noemt dit geding voor zijn client van groot gewicht. Men kan met de verklaringen van D. niet voorzichtig genoeg zijn. Als deze was blij- ven ploegen, was er niets gebeurd. Deze had agressieve bedoelingen en zijn client kan met vrucht een beroep doen op nood- weer-exces. Wel heeft verdachte de gren- zen van noodzakelijke zelfverdediging over- schreden, doch niettemin acht hij dezen straffeloos en vraagt ontslag van rechts- vervolging, subs, een geldboete. Ook doet pleiter nog een aanval op den verbalisant, die hij van partijdigheid beschuldigt. De Officier replic-eert en blijft er bij dat geen noodweer-exces aanwezig is en blijft bij zijn eisch. Pro test eert er tegen, dat plei ter de verbalisant Geelhoedt in een min der gunstig daglicht tracht te stellen. Na dat Mr. Tichelman er bij is gebleven, dat noodweer-exces aanwezig is, volgt de uit- spraak. De Politierechter neemt ook geen noodweer-exces aan, en acht geen persoon- lijke motieven van den verbalisant aan wezig, doch volstaat met een geldboete van f 40 of 20 dagen hechtenis. J W. rangeerder te Zaamslag, die Hu- bregt Geelhoedt stompen tegen het hoofd toediende, toen hij met zijn meisje, waar mede hij ruzie had gehad zag praten, werd veroordeeld. tot .15 tooete of 10 dag^n. hecht. L de R. 30 jaar, filiaalhouder te Axel, die zich in April van het vorig jaar onder ae gemeente Hoek verzette tegen een on derzoek door den cofitroleur Van Luik, dezen in het gelaat stompte en hem ten

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 2