TERNEUZENSCHE COURANT Buiteniand Binnenland No. 10.584 VRIJDAG 18 FEBRUARI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-V LA ANDEREN Waar zal de invasie komen? DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Aanval op landingshoofd bij Nettuno hervat. De Reichsfiihrer-S.S. Heinricti Himmler in Nederland. WEEKPRAATJE Aanvragen voor vrijstelling van tewerkstelling. KEURINGEN. Germaansche Landdienst. Directeur: VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRHDA6AVOND. I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Tcrneuzen - Tel. 2298 Voorbereiding zou volgens Britsche berichten bijna zljn geeindigd. Beriijn heeft verrassingen in petto. Te Beriijn is men, volgens den Berlijn- sdhen redacteur van het Handel-sblad, de oipvatting toegedaan, dat de politieke tegensteuingen tnsschen de Geallieerden en -Moskou, die op het oogenblik vrij scherp tot uiting komen, de sinds geruimen tijd opp-ezette invasie waarschijnlij-k niet zul- len tegenhouden. In een artikel in de Duitsctie pers be- spreekt schout-bij-nacht Gadow heden de militaire mogelijkheden voor de invasie. i De voorbereiding is volgens Britsche berichten bijna beeindigd. Zij omvat o.a. de aankomst der laatste hulptroepen en een aantal opperbevelhebbers in Engeland, de groote manoeuvres van November j.l. de vrij-makirtg der benoodigde tonnage en den bouw van landingsbooten. Voorts zou het reservematerieel, treinen en locomo- tieven inoluis. gereed staan en luch-tlan- dingstroepen, valsehermjagers, alsmede een aparte .politie zijn op,gesteld. Met de ontruiming der Britsche kust zou zijn begonnen. In het Fransche ach- terland zouden afspraken zijn gemaakt met ,,Partisanen", vliegtuigen zouflen waarnemingsofficieren hebben afgezet, die het voxur van de Britsche vloot op Duit- sche steunpunten van achterwaartgche stellingen uit zouden kunnen leiden. Ten slotte heeft Eisenhower verklaard, dat 1944 de overwinning zal brengen en er zijn aanwijzingen, dat men zich te Tehe ran op een bepaalden datum heeft vast- gelegd. In Beriijn neeint men aan, dat de Geallieerden, gezien de bloedige verliezen der Sowjets, den gang van zaken in Italie en de critiek in eigen land, eenvoudig voor de noodzaa-k staan, ditmaal een groote actie te ondernemen, ongeacht de risico's. De concento-atie van troepenreserves en opperbevel in Groot-Brittannie en de aan- duidingen over de hulp van Fransche ,,Partisanen" zijn factoren, die op een hoofdaanval op de Fransche kust zouden kunnen wijzen, aldus schout-bij-nacht Gadow. Ook de geringe afstand tusschen de Britsche en de Fransche kust en het feit, dat op de Fransche kust verseheidene commando-raids zijn uitgevoeird, pleiten voor deze opvatting. De aanwijzingen, die van iFrankrijk spreken, kunnen echter ook als afleidingsmanoeuvres zijn bedoeld. Het- zelfde geldt voor de verklaring van een Amerikaanschen admiraal, dat de invasie zieh vooral tegen Noord-Noorwegen en Narvik zal riehten, teneinde een vereeni- ging van het Geallieerde en het Sovjet- Bussiscihe front te verkrijgen. Ten slotte zouden de onderhandelingen met Turkrje, de druk op Spanje en Portu gal en de aanduidingen omtrent Zuid- FVankrijk op een zwaartepunt in het Zui- den kunnen wijzen. In ieder geval houdt men> aan Duitsche zijde ernstig rekening met verseheidene aanvallen op verschillen- de punten, evenals met de landing van val sehermjagers en luchtlandingstroepen, die eventueel in samenwerking met parti san en" de Duitsche verdediging in den rug moeten vallen en afsnijden en Duit sche reserves moeten ophouden, alsmede met een sterk lucht-offensief. Ook acht men het niet onfwaaarschijnlijk, dat op het oogenblik dat de invasie begint, de activi- teit aan de fronten in het Oosten en het Zuiden zal toenemen. De mogelijkheden voor de Duitsche ver dediging overziende komt schout-bij-nacht Gadow tot de Volgende conclusies: a. Tegen een onderneming in Nooird- Noorwegen p'leiten de groote afstanden, ook van IJsland en de Shetlandseilanden, en de slechte ervaringen der Geallieerden in 1940. Slechts enkele fjorden zijn voor groote aanvalscndernemingen geschikt, en deze zijn zeer sterk verdedigd. 'Het bergachtige karakter van het land is voor de verdediging zeer geschikt. b. Voor een ster.ke zeemacht lijkt het aanlokkelijk, de Duitsche verbindingen in Skagerrak en Kattegat af te snijden, en schout-bij-nacht Gadow meent, dat dit, wanneer" de Geallieerden sterke verliezen op den koop toenemen, mogelijk zou zijn, doch dat een dergelijk succes op den duur slechts zou kunnen worden uitgebceid door de bezettiog van Jutland en de Deensche eilanden. Tegen een groote landing in Denemarken pleit echter de vrij groote af stand (24 uur voor transportschepen). Voorts is de kust van Jutland zeer ver- sterkt. In het Zuiden bemoeilijken wad- den en banken, in het Noorden een zeer hevige branding landings-operaties. c. Op de mogelijkheid van een landing op de Nederlandsche kust, waarvoor het- zelfde geldt als van de Deensche wordt gezegd, gaat schout-bij-nacht Gadow niet verder in. d. De Kanaalkust biedt door haar ge ringe n afstand en vele havens veel voor- deelen voor een landing, maar is zeer sterk verdedigd. Sedert maanden trachten de Geallieerden daarom deze Duitsche steun punten uit de lucht aan te vallen. Van Ge aUieerde zijde hoopt men tijdens de invasie op de heerschappij in de lucht. De Duitsche commentator wijst echter tevens op het foil, dat aan Geallieerde zijde rekening wordt gehouden met de nwgelgk&rid. dat de Duitsche legerleiding i-gnoote aantallen jagers achter de hand heeft'gehouden. e. Ook met aanvallen op de rotskust van -Normandie en Bretagne wordt van Duitsche zijde rekening gehouden, evenals met landingen nog verder naar het Zuiden, waar de duikbootsteunpunten aanlokkelijke doelen vonmen. Ook hier is de verdediging gereed. Ten slotte zrjn er, ondanks het officieele zwijgen, aan Duitsche zijde zekere aandui dingen, dat ook de Duitsche legerleiding verrassingen in petto heeft, waarvan het niet zeker is of zij vodr, tijdens of na de invasie zullen komen. De commentator besluit met de opimerking, dat de Geallieer den met de landing, die van Duitsche zijde met vertrouwen wordt afgewacht, hun hoogste troef uitspelen. Het opperbevel van de Weermacht deelt mede: Ten Zuidoosten van Kriwoi Rog vielen de bolsjewisten zonder succes aan. Een aanval van een van onze pantserformaties leverde gevangenen en buit op. Ten Oosten van Sjasjkot rukten onze troepen tegen den zich op verbeten wijze veraedigenden vijand verder op en vemie- tigden 36 Sovjet-Russdsche pantserwagens. Vjjandelijke tegenaanvallen werden hier en ten Westen van Tsierkassy afgeslagen. Bg Witebsk hervatte de vijand zijn door pantserwagens en slagvliegtuigen gesteun- de doorbraakpogingen. Onze dappere gre nadiers bevochten, op schitterende wijze door eenheden artillerie en granaatwerpers, Tigers, stormgeschut en slagvliegtuigen gesteund, na harde gevechten opnieuw een volledig afweersucces. Tusschen Ilmen- en Peipusmeer en hrj Narwa ondernam de vijand talrijke aanval len, die in zware gevechten en met groote verliezen voor de bolsjewisten werden afge slagen. Daarbij vernietigden onze troepen in een sector twee vijandelijke bataljons. In den afgeloopen nacht ondernamen Sovjetvliegtuigen opnieuw een zwaren aan val op de Finsche hoofdstad, Helsinki. Fin- sche luchtdoelartillerie schoot acht vijande lijke vliegtuigen neer. Ten Zuiden van Rome hebben onze troe pen de aanvallen tot verdere verkleining van het vijanUelijke landingsnoofd bij Net tuno, hervat. Een met steun van pants-r- wagens ondernomen vijandelijke tegenaan- val ten Zuidoosten van Apriiia werd met groote ve^ifi-Zen voor den vijand atgeslagen. In den sector van Cassino viel de vijand .opnieuw onze stellingen met sterke strijd- krachten aan. Zijn aanvallen mislukte-n in harde afweergevechten. Onze kust- artillerie bestreed met goede uitwerking levendig vijandelijk scheepvaartverkeer in de baai van Gaeta. Aan de Adriatiscae kust werd door een stoottroep een vijandelijk steunpunt uitgeroeid en gevangenen en buit gemaakt. AMERIKAANSOH TROEPEN- TRANSPOK1SCHIP TOT ZINKEN GEBRAOHT. Naar uit Stockholm wordt gemeld, heeft het Amerikaans'cae ministerie van Oorlog beKena gemaaict, oat een troepentrans- porcschip der geallieerden, met Amerikaan- .scne soioaten aan boord, in E-uropeescne wateren tot zinken is gebracht. Van de op- varenden zijn 1000 man gered, terwijl 1000 anderen als vermist zijn opgegeven. HEX BRUGGENHOOFD. Toen Roosevelt de vorige week op zijn persconferentie den toestand op het brug- genhooid van Nettuno zeer gespannen noemae („very tense"), heeft, schnjft de N. R. Crt., menigeen gedacht aan een mogelijk einde van deze geallieerde lan- dmysonderneming. Den volgenden dag acntte Downing Street 10, zooals men heeit kunnen lezen, het noodig eenig tegen- wicht te geven door een communique over het vertrouwen, dat de generaals Alexan der en Maitland Wilson in de toekomst hadden. Men zal lang kunnen gissien naar de oorzaak van deze tegenstrijd.gheid en -missohien willen teruggaan tot overwegin- gen van binnenlandsche politiek, welke de Amerikaansche autoriteiten ook in het verleden wel hebben gebracht tot een op- zettelijk donkere voorstelhng van zaken. Het schijnt echter meer voor de hand te lfggen, dat men te Washington en Donden slechts met vertraging ingelicht kan zijn over een snel wisselend en geheel door locale factoren bepaald gevechtsgebied. Een merkwaardig voorbeeld van de schei- ding tusschen hetgeen ter plaatse voorvalt en de centrale ooriogsleiding blijft altijd de laatste overrompeling van Tobroek door de Duitschers: Churchill heeft naderhand openlijk ult-eengezet, hoe hij zich destijds met Roosevelt te Washington in conferen- tie bijeen, geen voorstelhng heeft kunnen maken van wat er in werkeiijkheid gebeurd was. Zoo moet ook thans, gelijk in casu eveneens door de Duitsche berichtgeving gedaan is, eenig voorbehoua in acin. worden genomen met de mededeelingen over het hnggenhoofd van Nettuno, onverschillig in welken toon deze gehouden zijn. Daar- voor heeft de toestand er reeds genoeg verrassingen opgeleverd. Daargeiaten de vraag, welke waarde bij deze landing zelf het verrassingsmoment heeft gehad, dan nog was. het stellig on- verwacht, dat de geallieerden hun brug- genhoofd gedurende de eerste veertien dagen te land vrijwel onbestreden hebben kunnen uitbreiden. Buiten de lijn van de verwachtingen lag het ook, dat het Duit sche hoofdfront in de Apennijnen, hoewel kort tevoren aan nieuwen druk blootge- steld en nu ook op zijn achterwaartsche verbindingen en in den rug bedreigd, geen spoor van verplaatsing vertoonde en in tegendeel een grootere aanvalsactiviteit ontplooide. Opmerkelijk was verder, dat de verdedigers, ondanks den voorsprong van de tegenpartij en haar strategische luchtactie tegen de vijandelijke aanvoer- lijnen in Noord-Itahe, zoodanige reserve wisten aan te voeren, dat na twee weken een potentieel evenwicht bereikt was. De verdedigers streefden daarbij naar een isolatie van het vijandelijke landingshoofd, welke hun, wanneer men afziet van de geallieerde zeeverbindingen, gelukt is en de geallieerden beoogden aan den anderen kant met het optreden van hun strate gische luchtmacht een isolatie van het ge- vechtsgebied in het algemeen, welke in dit geval niet verwezenlijkt werd. Dit punt raakt een van de groote problemen bij eventueele landingsoperaties in de toe komst. Sindsdien heeft het slagveld bezuiden Rome een steeds wisselend beeld opge leverd. De geallieerden de Engelschen langs deh weg en de spoorlijn van Anzio naar Rome en de Amerikanen op hun rech- terflank in Noordoostelijke richting hebben uitvallen gedaan naar de Via Appia en den spoorweg RomeNapels en de Duit schers hebben hen op verschillende plaat- sen weer teruggedreven. Daarna is te land een zekere stilstand ing-etreden, die, afgezien van de werkzaamheid der weder- zijdsche luchtmachten, wordt opgevuld door hevige artillerieduellen. De Duitschers hebben, gelijk reeds werd gemeld, daarbij het voordeel van hooger gelegen stellingen in de heuvels ten Zuiden van Rome, waar- door het hun mogelijk is volgens een vlak- ke baan met grootere nauwkeurigheid en uitwerking te schieten. De tegenpartij moet haar kracht voornamelijk zoeken in het geschut van haar kruisers, kanonneer- booten en andere oorlogsschepen, welke inderdaad een groote vuurkracht kunnen aanbrengen. De minder gunstige obser- vatiepositie tegenover d-e vijandelijke ge- schutsopstellingen, die op de hegroeide heuvels uitstekend te verbergen zijn, moet worden goed gemaakt door waarnemingen en vuurleiding van vliegtuigen uit, gelijk naar gemeld ook elders aan de Italiaansche kust geschiedt. Naast de ontschepingsplaatsen en de m het vlakke terrein kwetsbare stellingen, is aan de zijde van de geallieerden ook het kleine vliegveld, dat zij in het landingster- rein hebben kunnen inrichten, een teer object, gelijk de Duitsche legerherichten hebben uitgewezen. Dat met den aanleg daarvan aanstonds hij het begin van de operaties een aanvang is gemaakt, beves- tigt eens te meer de waarde van dichtbtj zijnde steunpunten voor jachtvliegtuigen. Meer in het algemeen zijn de wisselingen van den strijd sterk afhankelijk geweest van de mate, waarin de geallieerden met hun luchtmacht konden ingrijpen. Daar dit met de onberekenbare weers- omstandighed-en verband houdt, blvift in alle voorspellingen omtrent den verderen gang van zaken op het slagveld bezuiden Rome steeds een belangrijke onzekerheids- factor bestaan. In ruimeren samenhang kan men uit dit voorbeeld zien, hoe een eventueele aanvaller bij operaties, waarin het luchtwapen een beslissend aandeel heeft gelijk tegenwoordig bijna steeds (Slot.) De Reichsfuhrer SS spreekt. Na de rede van den SS-Obergruppen- fixhrer Rauter sprak de Reichsfiihrer SS: „Drie en een half jaar geleden werd het regiment „Westland" in het leven geroe- pen. Ongeveer drie jaar geleden begon de zware worsteling in het Oosten. Ter zelfder tijd werd het toenmalige Nederlandsche Legmen opgericht. Het regiment West- land" trad in het -kader van de divisie ,,Wiking" voor den eerst.en keer voor den strijd aan indien tijd. Drie jaar geleden was menige zaak moeilijker dan op het ocgenblik. Moeilijker, want wij Duitschers en Nederlanders wisten wel van elkaar af maar wij kenden elkaar te weini-g. Veel wat de een deed, was voor den andere nieuw; wij begrepen elkaar niet. Toen destijds de eers-te vrijwilligers in het verband van de Waffen-SS dienst na- men en dienst deden, viel deze eerste tijd aan menigeen, dat weet ieder van jullie ouderen, al heel zwaar, zwaar zooals de eerste recrutentijd nu eenmaal is. Sinds deze drie jaar is een groote spanne tijds voorbij gegaan, die in onze gemeenschap- pelijke Germaansche ontwikkeling meer telt dan slechts een tijdsduur van drie ■keer twaalf maanden. Thans is uit het Legioen Nederland geworden de SS-Grena- dier-Brigade Nederland". Het regiment ,,Westland" heeft de eene roemruchte blad- zijde na de andere in zijn geschiedenis ge- schreven en levert juist thans in het kader van zijn oude divisie „Wiking" een bijzon- der zwaren strijd, evenals de Brigade Nederland". Veel ec .ter onderging in deze jaren wijzi-ging in ons zelven. Uit de Nederlandsche vrijwilligers zijn Nederland sche SS-FUhrer geworden, die zelf hun compagnieen en bataljons aanvoeren. Uit de mannen, die eens door ons werden opgeleid, is het Germaansch-Nederlandsche Fiihrer- en Unterfiihrercorps ontstaan, dat juist in het afgeloopen halve jaar zijn taak daarin vond,. jonge Germaansche vrijwil ligers uit alle Germaansche stammen op te voeden tot den strijd. Aldus is het en aldus willen wij het alien eensgezind. Misschien zo-u nu deze of gene willen vfa- gen: is het wel juist, dat in een tijd, dat een deel van onze kameraden in de Bri gade Nederland zelfs den zwaarsten strijd van zijn leven vecht aan de uiterste Noord- punt van het Duitsche Oostelijke front, het ander deel echter hier in een plechtig uur bijeen is gekomen voor een sportinsigne Ik beaam dit. Het is juist, dat wij hier thuis voor dit plechtig uur bijeen zijn ge komen. Ik heb in voile overtuigin-g, onder- steund door mijn naasten medewerker op dit terrein, den'SS-Obergruppenfuhrer Ber- ger, die stichtingsoorkonde voor de Ger- manische Leistungsrune opgesteld en on- derteekend. Welke beteekenis moeten wij aan dit insigne hechten? Dit insigne onze SS-runen op het teeken van het zon- nerad, het teeken van de SS-divisie ,,Wi- king" moet de beteekenis hebben, dat wij het voorbeeld geven en in het leven immer de besten door 't beste trachten te werven. Propaganda zou hier misplaatst wezen. In de groote Germaansche ruimte zullen Germaanschen volken slechts dan den weg tot elkaar vinden, als het eene hart wordt gevonden door een ander. Wanneer wij gedachten uitspreken, die wegen wijzen en richting geven, dan kunnen deze harten haar alleen eensgezind beamen, omdat zij van hetzelfde bloed zijn. De Leistungsrune moet een der prestatieproeven en een der opvoedingsmiddelen zijn op den gemeen- schappelijken weg, menschen te winnen door gemeenschappelijken strijd voor ge- meenschappelijke idealen. Voor u, Duit schers, Nederlanders, Noren, Vlamingen, voor u alien Germanen. voor u echter moet NAAR AANLEIDING VAN „HET PAMFLET DER OPHITSERS". Dat ae z.g. iNeaei.anusene rce^eer.ng, de naar Londen gevluchte heeren, hun best doen om wat ze de Nederlandsche zaak gelieven te noemen, te bevorderen is tot daar aan toe, het is in alle geval begrijpe- lijk; ieder komt voor zijn eigen standje op. Maar dan kan men in alle geval een fatsoenlijke houding aannemen en niet van achter de schermen er anderen voor span- nen en die aan zeer groote, persoonlijke gevaren blootstellen, zooals dat thans op een onbekookte en onwaardige wijze ge schiedt. Of moet men aannemen, dat men in Londen zoo slecht op de hoogte is van den huidigen toestand hier te lande? Zou men zelfs niet weten, dat het Nederland sche leger midden Mei '40 gecapituleerd heeft, wij bezet land zijn en dat de burger- bevolking uiteraard geen oorlog" mag voeren, op gevaar af, als franctireurs tegen den muur gezet te worden. Dat is nu een maal ,,ooriogsrecht" en dat dienen zelfs zij, die zich tot de anti's rekenen, te eer- biedigen, anders treedt een chaotische, uiterst gevaarlijke toestand in, met de meeste bloedige gevolgen, -ook voor vrou- wen, kinderen en grijsaards. Weet men dan in Londen niet, dat ons voormalig leger weggevoerd is in krijgsgevangenschap, dat we alle vuurwapens enz. hebben ingeleverd, dat dd Duitsche bezettende macht, die terecht geen enkel risico wenscht te loo- pen, hier te lande een aanzienlijke krijgs- macht op de been houdt, niet alleen voor de verdediging van de kust tegen de geallieer den, maar ook om binnenlandsch verzet te onderdrukken Weten zij dan niet, dat stad en land ook tegen 'n hinnenlandschen vijand bevestigd is? Weten zij dan niet, dat de stemming lang niet zoo algemeen als zij denkt Engelschgezind is? Integen- deel: dat de N.S.B. zich inspant om hier orde en vrede te bewaren, dat we een steeds groeiende landwacht hezitten Heeft de les van Italie hen dan nog niets ge- leerd? Dat het de grootste ramp is, die een volk in een modernen oorlog kan tref- fen slagveld te worden voor twee geweldige tegenstanders Het is een daad van lafheid, anderen op te hits-en van uit een veilige plaats, ande ren met het grootst mogelijke risico de kastanjes uit het vuur te laten halen en dat nog wel op slinksche ,illegale wijze, die niet in overeenstemming is met het internationale- en oorlogsrecht. Dergelijke krampachtige wanhoopspogingen, die ten- slotte toch zouden falen kunnen ^lechts ellende over ons toch reeds zoo zwaar be- proefd land brengen. net zelfopvoeding en harden wezen, het verdienen van deze Leistungsrune. Zij moet niet gemakkelijk te verwerven zijn. De voorwaarden zijn streng. Juist u, mijn Nederlandsche kameraden, zult krachtens de geerfde waarde van uw bloed hiervoor een groot begrip toonen. Zooals uw voor- vaderen, uw vaders en voor een deel gij- zelf stuk voor stuk van uw dierbaar land op de zee bevochten hebt, zoo weet gij ook, dat reeds een half jaar lediggang den on- dergang kan beteekenen van een stuk aarde, dat anders een bloeiende tuin kan zijn. Zoo behoort gij op dit gebied van de opvoeding de Leistungsrune niet van van- daag of morgen te bereiken, maar in lange weken en maanden haar voor u te ver- overen. De prestatie moet door den man op zichzelf bevochten worden en de rune moet u er toe verplichten niet stil te staan, maar verder te werken. Zij moet ook het bewijs van een soort gemeenschappelijke prestatie van ons Germaansche volk zijn, deze, rune die 't eerste gemeenschappelijke Germaansche insigne is. Zij moet u ook aansporen hard te wezen, daar de strijd op deze wereld om het bestaan van ons ras om 't bestaan van ons Rijk meedoogenloos is. Gij moet u al vroeg eraan wennen een deugd te beoefenen, die ik u mijn SS-man- nen bijzonder op het hart druk en die gij niet moogt vergeten. Gij, die deze rune thans zult dragen en gij anderen, die haar eerst nog verdienen zult: dat is het inzicht, dat het heele leven uit strijd bestaat, iets anders vindt ge niet. Niet in de natuur, in de wereld van plan- ten en dieren, en eerst heelemaal niet in de wereld van de menschen. Wee hem, die niet strijder wil zijn, wee het volk, dat niet bereid is zijn leven in te zetten, niet te offeren en niet te strijden. De andere deugd, waarop deze rune u moet wijzen, is de deugd van de volharding, van de ge- stadigheid. De deugd om nooit te buigen, om hard te wezen en trouw. Te weten, dat iedere strijd moet worden gewonnen, wanneer de mensch, wanneer het volk niet V6rSftEl§^t Met deze deugden, waarmede ons Ger- maansch volk groot geworden is, zal het ook groot blijven. Met de vermaning aan u, gij dient als diagers van deze runen deze deugden te beoefenen en de andeifen ertoe op te voeden, verleen ik aan u, de eerste vijf en negentig mannen, thans de Germanische Leistungsrune". Nadat hij zijn toespraak beeindigd had, overhandigde de Reichsfiihrer :SS elk lid der voor hem aangetreden 95 Fiihrer en mannen der Waffen-SS, der Germaansche- SS in Nederland en van de Duitsche en Nederlandsche politie de Germanische Leistungsrune, elk naar gelang van de per soonlijke prestatie in zilver of brons. Zoo als de Leistungsrune zelf symbool is van de groote Germaansche gemeenschap, zoo was de eerste uitrei-king daarvan gelijk- tijdig aan Nederlandsche en Duitsche man nen een getuigenis van het groeien van de Rijksgedachte. het geval is er zich naar mogelijkheid van moet hebben overtuigd, dat hij gedu rende de kritieke periode van zijn aanval op goed zicht kan rekenen, hetgeen hem zal nopen tot het maken van een zekere speling wat den tijd betreft hij het opstel- len van zelfs nauwkeurig uitgewerkte plannen. GEEN VERVOLGING WEGENS GEBREK AAN FIETSLANTAARNS. In Duitschland heeft men, nu het moei- lijk is om onderdeelen van fietslantaarns te krijgen, zoo meldt de Berlijnsche corres pondent der N. R. Crt., een verordening uitgevaardigd, die het mogelijk maakt dat wielrijders, die door de omstandigheden verkeerszondaars zijn geworden (omdat zij zonder licht rijden), niet worden verbali- seerd. Daarvoor is dan noodig, dat de win- kelier, zijn klant schriftelijk hevestigt niet in staat te zijn op het oogenblik aan diens wenschen te voldoen. Verzoeken indienen voor 7 Maart. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Ten behoeve van den Arbeidsinzet wordt sedert eenigen tijd een nader onderzoek inge-steld naar de mannelijke wer-kkrach- ten, w,£lke in de Nederlandsche bedrijven werkzaatm zijn. Gesc-hiedde tot voor kort de z.g. uitkamm-ing van deze bedrijven ten behoeve van den arbeidsinzet redhtstreeks door de Arbeidsbureaux, thans wordt een andere mettiode-, de procedure der z.g. Z-kaarten, toegepast, waarbij meer dan tot dusverre aandac-ht kan worden ge- scttonken aan de belangen van de onder- neimingen. De thans gevolgde methode steunt op de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied no. 1-08/1942, op grond waarvan elke on- u^rnemer verpl;-oV,t is desgevraagd inlich- tingen te verstrekken, in het trent de benoodigde of in zijn bedrijf aan- wezige arbeidskrachten. Onder de nieuwe procedure vallen thans de navolgende groepen van bedrijven en personen. 1. De handel (groothandel, detailhan- del, tusschenpersonen), met uitzondering van de levensmiddelenhandel, tenzij deze laatste minder dan 50 pet. van den geheelen omzet uitmaakt. Uitgezonderd zijn verder de handel in oude materialen en afvalstof- fen, alsmede ondernemingen, die uitsluitend of voor meer dan 50 pet. den houthandel uitoefenen. Ondernemingen, die zoowel bij de industrie als hij den handel zijn georga- niseerd, zijn aan de procedure onderwor-pen zoodra zij een zelfstandige handelsafdee- ling hebben of wanneer de handelsafdee- ling zoo belangrijk is, dat men praetisch van een handelszaak kan spreken. 2. Alle bedrijven, die aangesloten zijn bij de hoofdgroep ambacht of een van hare onderdeelen, uitgezonderd voedselvoorzie- ningsbedrijven (b.v. slagers, bakkers, ban- ketbakkers) en persbedrijven voor hooi en stroo, dorschbedrijven en grasbedrijven; 3. Hotels, cafe's, restaurants, pensions en aanverwante bedrijven, aangesloten bij de bedrijfsgroep ,,Horeca"; 4. Accountants, boekhoud- en admini- stratiebureaux, belastingadviseurs en soort- gelijke bedrijven en beroepen. Deze bekendmaking geldt niet meer voor den textieldetailhandel en het textiel- ambacht, aangezien voor deze groepen de Z-kaartenprocedure reeds is afgesloten. Textielondernemingen, die geen of niet tijdig verzoeken hebben ingediend, worden thans door de arbeidsbureaux bezocht; hun werkkrachten kunnen eleders worden ingezet, zonder dat eenig beroep moge lijk is. Aanvragen indienen. Wil nu een ondernemer zekerheid hebben of en in hoeverre hij en zijn personeel voor vrijstelling van arbeidsinzet in aanmer- king komen, dan dient hij hij de Hauptab- teilung Wirtschaft te Amersfoort een aan- vrage daartoe in. Duitsche ondernemingen, d.w.z. waarvan de eigenaar of de meerder- heid van de eigenaren Rijksduitschers is, alsmede ondernemingen,, waarvan het kapi- taal voor meer dan 50 -Rijksduitsch be- zit is, of die 'n Rijksduitschen ,,ubernahme- treuhander" hebben, dienen hun aanvraag in bij de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland te Amsterdam, welke de aanvragen doorgeeft aan de Hauptabtei- lung Wirtschaft te Amersfoort. Deze instantie beslist over de aanvragen, waarbij dan aan de Nederlandsche vakgroe- pen resp. voor Duitsche ondernemingen de Duitsche Kamer van Koophandel, ruhn ge- legenheid wordt gegeven, om de belangen van de ondernemers te bepleiten. De onder- nemers dienen zich voor de behartiging van hun belangen tot hun vakgroepen te wen- den. De ontvangst van een aanvrage wordt bevestigd door de toezending van een ont- vangstbewijs. Voor zoover JJederlandsche vakgroepen of de Duitsche Kamer van Koophandel voor reeds ingediende aanvra gen ontvangstbewijzen hebben afgegeven, blijven deze van kracht. Het ontvangst- bewijs waarborgt dat de arbeidsbureaux zoolang de beslissing op dit verzoek niet is genomen, geen werkkrachten aan 't bedrijf onttrekken. Mocht een ondernemer korten tijd na het indienen van zijn aanvrage nog geen ontvangstbewijs hebben gekregen, dan moet hij zich onmiddellijk tot de Haupt- abteilung Wirtschaft resp. de Duitsche Kamer van Koophandel wenden. Bij het verzoek moeten worden over- gelegd: 1. Een wit vragenformulier in drievoud dat de totale personeelsbezetting weergeeft 2. Voor elke mannelijke werkkracht van 18 tot en met 45 jaar (eigenaar, directeur of medewerkende familieleden daaronder begrepeit) een driedeelige groene Z-kaart Ook voor reeds vroeger door z.g. Aus- weise vrijgestelde werkkrachten moeten Z Het post-kantoor te Amsterdam. Ook voor het behoud van deze Nederland sche cultuurwaarden strijden onze vrij willigers. (G.L./H P s) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leef- tijd van 1745 jaar, kan zich ahnmelden. teneinde gekeurd te worden voor: De Waffen-SS, SS-Wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inliehtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 18 en 30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevorde- ring zijn: karakter, gedrag, prestatie. 19 Febr. 912 uur: Leeuwarden, huize Schaaf, Breestraat. 20 Febr. 914 uur: Amsterdam, Dam 4. 21 Febr. 913 uur: Utrecht, N.V. Huis. Oudegracht 245. 22 Febr. 914 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 23 Febr. 914 uur: Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15. Gratis reisbil.jctten voor de heen- en terugreis verkrijgbaar bij de Nebenstel- len der Waffen SS Amsterdam, Dam 4, Alkmaar, Langestraat 56, Heerlen, Saro- leastraat 25, Groningen, Heerenstraat 46, Enschede, Hengeloschestraat 30, en het SS-Ersatzkommando Den Haag, Korte Vijverberg 5. Find Februari of begin Maart begint de opleiding voor kampleider en kampleidster voor den Germaanschen Landdienst. In den landdienst krijgen jongens en meisjes van 1417 jaar hun eerste oplei ding tot boer en boerin. Overdag wordt gewerkt bij boeren in het dorp, terwijl 's avonds men in het kamp terugkeert. Elk omvat 2030 jongens of meisjes. Zij, die er voor gevoelen de leiding over zulk een kamp op zich te nemen kunnen hiervoor worden opgeleid. De opleiding duurt ongeveer 3 maanden. Aanmeldingen hiervoor te riehten aan en inliehtingen te bekomen bij den „Nationa- len Jeugdstorm", afd. Landdienst, Utrecht, Koningslaan 9. De Rijksminister voor bewapening en oorlogsproductie en chef der OT, Speer, inspecteerde eenheden van alle weer- machtsonderdeelen en de OT in het hooge Noorden. Hij voerde besprekingen met den opperbevelhebber der legergroep Lapland. Generaloberst Dietl en den Rijkscommis saris voor Noorwegen, Gauleiter Terhoven. Rijksminister Speer in gesprek met Generaloberst Dietl op een vliegveld aan den Poolcirkel. (Scher/'Kobiercnvski/C.N.F. P s) kaarten worden ingediend, aangezien deze Ausweise met de doorvoeri'ng van de Z- kaartenprocedure hun geldigheid verliezen. Vast staat echter, dat deze vroeger ge geven vrijstellingen in beginsel worden ge- handhaafd. Aanvraagformulieren en Z-kaarten zijn verkrijgbaar nesteld bij de vakgfGepen, de Kan«4its van- Koophandel en de Duitsche Kartier van: 'koophandel voor Nederland te Amsterdam, en te Rotterdam. Onjuist,: onduidelijk of on volledig tnge- vulde aanvragen worden als niet gedaan bescheuwd en niet behandeld. De vragenformulieren en Z-kaarten moe ten met de schrijfmachine of in biokschrift duidelijk en volledig worden ingevuld, de Z- kaarten van datum en handteekening voor- zien. Naast de handteekening op de Z- kaart dient de onderteekening door een firmastempel, met de schrijfmachine of in hlokschrift te worden herhaald. Filiaalbedrijven moeten zoowel voor het hoofdbedrijf als voor elk filiaal een afzon- derlijke aanvrage indienen. Op het verzoek van de filialen moet de zetel van het hoofdbedrijf worden aangegeven. Filiaal bedrijven moeten den omzet van de afzon- derlijke filialen opgeven, terwijl het hoofd bedrijf slechts die omzetten moet opgeven. die gemaakt worden met afnemers buiten hun filialen. Aan het hoofd van het vragenformulier moet de vakgroep, waarbij de ondernemer is aangesloten, worden aangegeven. Is de ondernemer lid van meer dan 6en vakgroep -dan moet slechts 6dn daarvan worden ge- noemd en wel die, in welker artikelen de onderneming den grootsten omzet heeft; hierbij blijven voedselvoorzienings-vak- groepen buiten beschouwing. Ondernemin gen, die bij geen vakgroep zijn aangesloten, omdat b.v. voor hun artikelen nog geen vakgroep is opgericht, kunnen aangeven: behoort tot geen enkelen vakgroep. Ondernemingen, die zoowel bij den han del, de industrie of het ambacht zijn aan gesloten, moeten hij de vraag naar den omzet, deze splitsen in handels- en In dustrie- of ambachtsomzet. Rijksduitschers moeten in de vragen formulieren met R.D. worden aangeduid. Joden moeten ook op de vragenformulie ren worden vermeld en als „jood" worden aangeduid.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1