TERNEUZENSCHE COURANT II Buitenland Binnenland Distributienieuws Sport No. 10.683 DINSDAG 15 FEBRUARI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OUITSCH WEERMACHTSBERICHT Sovjet-aanvallen gestaakt tusschen Pripet en Berezina. TERNEUZEN, 15 FEBRUARI 1944. ROME 'X^Anagni^ elletri ^Z^Fondl ra u:_Lor^.!tl®Minturno J!U De ReichsfUhrer-S.S. Helnrlch Himmler in Nederland. KEURINGEN. Germaansche Landdienst. VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Directeur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. PARTE - Terneuzen - Tel. 2298 uit militair oogpunt belangrijke installaties ontruimd. In a.ndere sectoren mislukten vijandelijke aanvallen, terwijl eigen aanvalsonderne- mingen suceesvol verliepen. In het gebied van Narwa is de stryd in hevigheid toegenomen. Verscheiden pene- traties der bolsjewisten konden afgegren- deld worden. De verbitterde worsteling duurt voort. De groepscommandant van een jacht- eskader, de drager van het Eikenloof, kapitein Barkhorn, behaalde den 13den Februri 1944 aan het Oostelijk front zijn 250ste overwinning in de lucht. Op het Italiaansche oorlogstooneel ver- liep de dag van gisteren zonder noemens- v/aardige gevechtshandelingen. Plaatselijke stellingcorrecties konden door onze grena diers zonder te stuiten op krachtigen vijandelijken tegenstand worden uitgevoerd. Formaties gevechts- en slagvliegers. batterijen verdragend geschut bestookten ook gisteren overdag en des nachts scheeps- concentraties en ontschepingen in het ge bied van Anzio en Nettuno. Hierbij werd een koopvaardijschip van 6000 brt. door bomtreffers tot zinken gebracht en twee andere vrachtschepen van middelbare grootte bescliadigd. Bij Cassino duurden de zware gevechten ook gisteren den geheelen dag voort. Een nieuwe vijandelijke penetratie tot in het nr dden van de puinhoopen van Cassino werd' door het voortreffelijke grenadiers- regiment 211 in tegenaanval weder geheel uit den weg geruimd. Vijandelijke vliegtuigen bombardeerden in den nacht van 12 op 13 Februari de stad Rome, zonder militaire schade aan te rich- ten Het luchtwapen ondernam in den af- celoopen nacht bij goed zicht een gecon- centreerden aanval van sterke formaties gevechtsvliegers op Londen. Dooi' een groot aantal brisant- en brandbommen werden uitgestrekte branden veroorzaakt. Het Opperbevel van de Weermacht maakte Maandag bekend: Terwijl ten Zuidoosten van Kriwoi Rog plaatselijke aanvallen der Sovjets misluk ten zijn onze troepen ten Westen van Tsjer- kassy en ten Oosten van Sjasjkof nog in zware aanvals- en afweergevechten ge- wikkeld. Hier werden gisteren 127 vijan delijke tanks en 68 stukken -geschut In het gebied van Sjasjkof heeft zich de Mcsellandische 34ste infanteriedivisie onder bevel van luitenant-generaal Hochbaum in het bijzonder onderscheiden. Bii Dubno vernietigden troepen eener pantserdivisie 'n bolsjewistische gevechts- groep, die doorgebroken was. Tusschen de Pripet en de Berezina heb- ben de bolsjewisten hun aanvallen ge staakt. Onze troepen hebben hier door hun standvastigheid in den tijd van 16 Januan tot 10 Februari, gesteund door formaties gevechts- en slagvliegers van het lucht wapen, onafgebroken vijandelijke door- braakpogingen van dertig infanteriedivisies en talrijke tankformaties verijdeld en den vijand groote verliezen aan menschen en materieel toegebracht. In de gevechten der laatste dagen heeit zich hier de 244ste brigade stormgeschut in het bijzonder onderscheiden. Bij Witebsk en ten Noorden van Newel stortten opnieuw hevige aanvallen van ae bolsiewisten in verbitterde gevechten in- een. Tusschen Ilmen- en Peipusmeer distancieerden zich onze troepen volgens bevel en ongehinderd door den vijand ver- der in eenige sectoren. De stad Loega werd in verband hiermee, na vernieling der PROTEST VAN HET VATICAAN. Na den derden zwaren bomaanval op het Pauselijk zomerverblijf Castel Gandolfo heeft het Vaticaan geprotesteerd tegen deze nieuwe schending van het neutrale pauselijke gebied. De Paus laat zich voort- durend verslag uitbrengen over den stand van het opruimingswerk en hij heeft her- haaldelijk zijn diepe smart te kennen ge- geven over het groote aantal slachtotters. OUDERE LICHTINGEN IN DUITSGHLAND OP/GEROEPEN. Uit een oproep in de Duitsche pers blijkt, voMens den Berlijnschen correspondent der N. R. Crt., dat alle dienstplichtigen van de iaargangen 1884 tot 1893, die zich tot ver nog niet behoefden aan te melden, zich thans- voor den militairen dienst moeten laten inschrijven. DE LANDING BIJ NETTUNO ENDE STRATEGIE DER GEALLIEERDEN. Hier en daar heeft men in de laatste dagen volgens den correspondent der N. R,. Crt. te Berlijn, het standpunt verdedigd, dat de landing van de geallieerden ten Zuiden van Rome als de generale repetitie van een actie tegen het Westen moet worden ge- zien, en gelet op de geringe terreinwinst, welke de Engelschen en de Amerikanen van het gewonnen bruggenhoofd uit hep- ben kunnen boeken, heeft men daarbij (alleszins voorbarige) conclusies getrok- ken In verantwoordelijke Duitsche krin- gen beoordeelt men de onderhavige ge- beurtenis toch wel anders. In de eerste plants stelt men vast, dat de geallieerden bij Nettuno geen strijdmiddelen hebben ge- bruikt, die in hun soort nieuw zouden kun nen worden genoemd. Zelfs bij den com mando-raid tegen Dieppe in 1942 waren de Engelsche troepen met een aanzienlijk aan tal nieuwe gevechtsmiddelen uitgerust en geen enkel mensch zal de actie bij Dieppe toch als een grooten aanval willen bestem- pelen. Indien bij de landing ten Zuiden van Rome de bedoeling had voorgezeten een generale repetitie uit te voeren, dan zou den de geallieerden zonder twijfel ook proe- ven hebben genomen met inmiddels gecon- strueerde nieuwe wapens, omdat het als normaal moet worden beschouwd, dat een zoo groote onderneming als die tegen de kust van Europa met behulp van alle tech- nische middelen zal worden ondernomen. De Duitsche militairen zijn er van over- tuigd, dat honderden Amerikaansche tech- nici evenzoo aan de vervolmaking van de legerwapens werken als aan de constructie van steeds grootere bommenwerpers. Ach- ter de landing van Nettuno moeten daar- om andere doelstellingen worden gezocht en een Duitsche militaire deskundige ziet deze zoo: zij is een deel van de bindings- offensieven, welke in de achter ons liggen- de weken zijn geopend en die de Duitsche fronten in het Oosten en in het Zuiden moeten doorstaan, omdat zij een deel zijn van het door de geallieerden overeenge- komen strategische plan. Het karakter van de binding staat niet op zichzelf, om dat ieder offensief positieve doelstellingen van operatieven aard nastreeft, zonder welke het nu eenmaal niet te rechtvaardi- gen zou zijn. Iedere aanval heeft echter ook een hooger doel, dat den oorlog in zijn geheel moet dienen. Wat dat aangaat con- stateeren de Duitschers een merkwaardige overeenstemming wat betreft den zin van de geallieerde inspanningen in Italie en in het Oosten, en wel die van de binding van zocveel mogelijk Duitsche troepen. Men vermoedt, dat het standpunt van den tegenstander ongeveer als volgt is: des te langer de effensieven duren, des te grooter gebieden zij omvatten, des te meer worden de afweerkrachtert gebonden. Iedere slag verslindt kradhten aan beide zijden en aangenomen, dat de verliezen van de Duitschers geringer zijn dan van de aanvallers, neemt dat niet weg, dat de ontstane leemten moeten worden gevuid. Zou er slechts den zwaartepunt in het Oos ten bestaan, dan kon de verdediging krach- ten uit rustige sectoren wegtrekken en naar de brandpunten leiden. Indien echter om zoo te zeggen het eene zwaartepunt in het andere loopt, dan worden de verdedi- gende troepen direct in hun sectoren ge- benden. De tot aanvulling van de verlie zen noodige reserves moeten dus van andere fronten of uit de operatieve reserve worden betrokken. De geallieerden willen, met andere woorden, door hun offensieven in het Oosten en in het Zuiden de strate gische hoofdreserves aantasten die de Duit sche leiding in afwachting van belangnjke gebeurtenissen heeft gevormd en elders in gereedheid heeft gebracht, de reserves, waarmede de degens moeten worden ge- kruist als het uur van den aanval tegen de vesting Europa heeft geslagen. Het ligt niet in de bedoeling van de leiding wij volgen de Duitsche stelling verder deze reserves aan te spreken. Daardoor echter heeft men den in den strijd en in den af- weer staanden legers, zulks ontveinst men zich niet, veel belasting en verantwoorde- lijkheid opgelegd, vooral den troepen in het Oosten. Men kan in den oorlog niet alles verlangen en dus wordt terrein in Sowjet-Rusland prijs gegeven als dit nood- zakelijk schijnt. Met de verdeeling van de beschikbare reserves wordt uiterst behoed- zaam omgegaan, want bij een te vroeg ver- brtrik zouden zrj op het punt, waarvoor zij eigenlijk zijn bestemd, ontbreken. De schaduw van het tweede front, die over het Oostelijke en het Zuidelijke front hangt, ziet men aan Duitschen kant duide- 1-ijk. Wanneer en waar zich achter de scha- auw het werkelijke tweede front zal ver- toonen, dat daarmede het eerste front zou worden, weet men niet. Maar men kan er niet toe overgaan de krachten vroegtijdig te versplinteren. Ongetwijfeld, dat is ook de overtuiging, kan de belasting aan het Ocstelijke front door de Duitsche legers niet onbegrensd worden gedragen. Het Oostelijke iront heeft echter de taak door het afstaan van troepen de verdediging in het Westen zoo te versterken, dat de aan val tegen de Europeesche kust en wie twijfelt er aan dat als deze komt hij met zeer sterke krachten zal worden onder nomen geconcentreerd tegemoet kan worden getreden. het verloop van den oorlog de sfeer van actie der Akademie belangrijk heeft uit- gebreid in overeenstemming met een in iMoord-, Zuid- en West-Europa toenemende bereidheid om de Duitsche taal te leeren. verklarende, dat de Deutsche Akademie ue haar gestelde taak naar beste vermogen wilde dienen, gaf Rijksminister dr. Seyss- inquart een scnets van de taken, doelstel lingen en plannen van de organisatie. toij de vermelding van de thans ruim tien jaar bestaanaen voordraciitendienst der Deutsche Akademie in het buitenland verklaarde de president, dat het voor iy44 ter hand genomen program in het Europeesche buitenland het viervoudige omvat van hetgeen in 1940 gegeven werd. Rijksminister dr. Seyss-inquart wees vervolgens op het drukke geestelijke leven in de in binnen- en buitenland in het leven geroepen vriendenkringen der Akademie, aan welker vermeerdering hij zijn bijzon- dere aandacht zal schenken. In zijn verdere uiteenzettingen zeide Rijksminister dr. Seyss-inquart o.a.: „Ook de Deutsche Akademie staat in het gebeu- ren van dezen tijd en in de beslissing van den tweeden wereldoorlog. Tegenwoordig is de verliezer de vernietigde. In zoo'n ge- val bestaat er geen buitenstaander. Da.t gelclt ook voor de Deutsche Akademie als een cultuur-politieke instelling. Dat wij tegenwoordig" juist in onze cultureele waai - den getroffen worden, maakt deze worste ling ook voor de Deutsche Akademie tot haar eigen zaak. Niet alleen de resultaten van de wetenschap en het onderzoek, maar ons eigen persoonlijke leven heeft ons de gemeenschap als het oorspronkelijke ele ment van ons leven geopenbaard. Door ons gemeenschapsleven te ordenen volgens de beginselen van volksche verant- woordelijkheia leiden wij Europa naar het uitgangspunt en het doel van zijn wezen. Daarmede vinden wij tegelijkertijd den grondslag van onze Europeesche gemeen schap: aan ieder Europeesch volk is de vrijheid gegeven naar zijn eigen aard te leven en aan ieder is de taak gesteld zijn krachten voor het gemeenschappelijke wel- zijn en de gemeenschappelijke veiligheid te gebruiken. In deze gemeenschap is tegelijk onze vrijheid gemotiveerd. Wij strijden voor het leven van het Duitsche volk. voor de vrijheid van den Duitschen en Euro- peeschen mensch. Wij weten, dat duizend jaren der geschiedenis der menschheid hun zin zouden verliezen en de belangrijkste prestaties. van den menschelijken geest verdaan zouden zijn, wanneer met ons het Avondland zou uitdooven. Daarom weten wij dat wij zullen overwinnen. Wij treden in 'een gelid bij het Duitsche zwaard ook het Duitsche woord, opdat de hoogste goe- deren der menschheid behouden zullen wor den voor de eeuwige toekomst van ons volk". IN ST ALLATIE VAN RIJKSMINISTER DR. SEYSS-INQUART ALS PRESIDENT DER DEUTSCHE AKADEMIE. Het D.N.B. meldt uit Munchen: Rijks minister dr. Gobbels heeft Donderdag den nieuwen president der Deutsche Akademie Rijksminister dr. Seyss-inquart, ge'instal- leerd. Ruim een jaar geleden had de Akademie haar president verloren door den dood van den Beierschen minister-president Ludwig Siebert. In een toespraak zeide dr. Gobbels, dat deze oorlog niet alleen op militair gebied wordt uitgevochten. Het is daarom nood- zakelijk, dat in dit elementaire machtscon- flict ook de krachten gemobiliseerd wor den, die het geestelijk leven vormen en verdedig*en. Zoo kan de Deutsche Akade- mie geen taak hebben, die schooner en meer in overeenstemming met den tijd is dan de verbreiding, de cultiveering en de bescherming der Duitsche moedertaal. Dr. Gobbels overhandigde daarna den nieuwen president, Rijksminister dr. Seyss- inquart, de door den Ftihrer onderteekende oorkonde, terwijl hij hem de Duitsche taal en de met haar verband houdende geeste lijke en cultureele goederen bijzonder aan- beval en hem een vruchtbare en gezegende werkzaamheid toewenschte bij de leiding van een der kostbaarste en aanzienlijkste organisaties van het Duitsche geestelijke en politieke leven. Vervolgens hield Rijksminister dr. Seyss- inquart zijn rede, waarin hij o.a. zeide, dat IS DE KAART VAN OOSTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERANDERD? Men zou het vebmoeden, als men een bericht leest, dat een of andere scribent aan de N. R. Crt. heeft gezonden, welke dat in het nummer van j.l. Zaterdag heeft opgenomen. Daarin wordt gemeld, dat er naar aan- leiding van een verzoek belanghebbenden, te Sas van Gent weer een notariaat zal worden gevestigd, want en nu komt het dat er voor geheel Oostelijk Z e e u w s c h-V laanderen slechts een notaris is gevestigd te Hulst en te 0 n t e n i s s 6 Het kan, als wij onze herinnering raad- plegen, ongeveer 'n halve eeuw geleden zijn, dat er te Sas van Gent een notaris geves tigd was. Toen deze functionaris kwam te overlijden, is niet in de vacature voor- zien, omdat, naar we vernamen, het notariaat niet voldoende opleverde. We kunnen ons ondertusschen zeer goed indenken, dat belanghebbenden ook te Sas van Gent gaarne een notaris gevestigd zien, maar het is een bewijs van onkunde of een moedwillige verdraaiing van feiten, indien men als motief gaat aanvoeren, dat men „voor geheel Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen alleen tereeht kan te Hulst of te Hontenisse. Immers, te Terneuzen zijn 2 notarissen gevestigd, terwijl er ook 1 resideert te Axel. Of zijn, volgens den schrijver, die gemeenten niet meer in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen gelegen? En dat bericht werd ook zonder commen- laar overgenomen door de Prov. Zeeuwsche Crt. Wist ook deze redactie dan niet beter DS. W. H. VAN DER VEGT. f Uit Goes komt het bericht, dat aldaar op 48-jarigen leeftijd is overleden Ds. W. H. v. d. Vegt, predikant der Geref. kerk te Goes. Hij werd het vorig jaar op reis zijnde door een ongeval getroffen en ten laatste in het ziekenhuis St. Joanna ver- pleegd, waar hij thans is overleden. Hij was een geliefd prediker en nam in het Geref. kerkelijke leven een vooraanstaande plaats in. Hij was 12 jaar te Goes werk- zaam. Heden zou de begrafenis plaats hebben. DRIE CONTROLEURS BEDREIGD. Bij enkele boeren te Graauw warer, volgens het Dbl. v. N.-Br. en Zeeland, dezer dagen zakken tarwe „gestolen". Ambte- naren van den CjC.D., die_ dit grapje al eerder hebben meegemaakt, begrepen wel wat hier eigenlijk gaande was en gedrieen begaven zij zich naar de Steenen Beer. In het duister van den nacht kwamen daar drie ploegen smokkelaars tesamen met de bewuste tarwe. De controleurs kwamen te voorschijn, maar vodr zij goed en wel had- den kunnen optreden waren zrj door een aantal smokkelaars vastgegrepen en wer den zij in een watergang geduwd. De smokkelaars bedreigden hen op allerlei manieren. Met een nat pak konden de ambtenaren tenslotte een goed heenkomen vinden. Zij hadden de meeste smokkelaars herkend, en deze, afkomstig uit Nieuw- Namen, zijn gearresteerd. PLOTSELINGE DOOD. De 31-jarige vrouw M. de BlokMaas gino- te Walsoorden om boodschappe.r bij den winkelier P. Andriessen. In den win- kel werd ze onwel en eenige oogenblikken later was ze dood. pislrelto Civile!la Roveto Tivoli Subiaco vat i kar stad W'« Palest rma «<2003 - J 2283 Frascati 3 CuarctnoJXi UiJJJM valmontone MarmoCSSS Mt Alban lair Ostiaudo Alban Veroli Vjf f-.CeccanB Frosinone. lAtma Roccasecca 669 Cassino Apnlia t Rotond PrlverritP'Val/ecorsa q Nettuno Pop tec Littona m -«%iOOO_ -ninojrS&>. 1U mEspena tin'', erracina baPau dia ehcez 4408. Kaart van Pelt BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week, van 23 tot en met 29 Jan. kwamen in de provincie Zeeland 23 geval- len van diphtheric voor, n.l. 5 te Middel- burg 2 te Borssele, Goes, Terneuzen en Ierseke en 1 te Axel, Brouwershaven, Burgh, Kapelle, Nieuwerkerk, Poortvliet, Tholen, Vlissingen, Waarde en Zierikzee. AXEL. Druk weegseizoen. Op de weegbrug „Een Ieder 't Zijne" te Axel-Sassing werd gedurende het jaar 1943 niet minder dan 28.923.500 kg gewogen. Plechtige uitreiking van de eerste Gemianische Leistungsrunen aan 95 S.S.-Jnannen. Van bevoegde zijde deelt men ons mede. Uit handen van den Reichsfiihrer-SS hebben dezer dagen 95 SS-mannen, voor het efrootste deel leden van de Germaanscne SS in Nederland in het SS-opleidingskamp Avegoor bij Arnhem de Germanische Leis- tungsrune ontvangen, die verleden _jaal door den Reichsfiihrer-SS is ingesteld. Deze Nederlandsche en Duitsche SS-mannen zijn in dubbel opzicht onderscheiden; zjj zqn de eerste mannen van de Germaansche So die de Leistungsrune dragen en zij hebben deze als getuigenis van hun soldatesk- sportieve vorming en wereldbeschouwmg van den Reichsfiihrer-SS zelf ontvangen. Zij zijn een voorbeeld geworden voor vele duizenden SS-mannen in de Germaan- sche landen, die evenals zij aan de veel- zijdige eischen voldoen, die voor het ver- werven van de Leistungsrune gesteld wor den, en niet slechts op het terrein van de Wehrsport" liggen, doch ook op het ge bied der nationaal-socialistische wereld- beschouwing. De aanwezigheid van den Reichsfuhrer- SS en het feit, dat de Leistungsrune voor de eerste maal werd uitgereikt, drukten hun stempel op de plechtigheid in Ave- goor, waarvan het hoogtepunt werd ge vormd door de rede van den Reichsfiihrer- SS. De stemmingsvolle sporthal in Ave- goor een bewijs, dat de oud-Germaansche bouwkunst de tijden overleeft, was de plaats waar honderden SS-mannen voor den Reichsfiihrer-SS op het uur van de uitrei king stonden aangetreden. Aan het hoofd van de talrijke eeregasten bevonden zich de Rijkscommissaris, Rijks minister dr. Seyss-inquart, de Leider SS- Obergruppenfiihrer und General der Wai- fen-SS Berger, chef van het SS-Hauptamt; verder waren aanwezig: SS-Gruppenfuhrer und General-leutnant der Waffen-SS De- melhuber, SS-Brigadefiihrer und General- kommissar fiir Verwaltung und Justiz dr. dr. Wimmer, de Leiter v. h. Arbeitsbereich der N DAP. in Nederland en Generalkom- missar z.b.V Ritterbusch Gesa.ndter dr. Bene, Regierungsprasident Piesbergen, Generalmajor der Polizei und SS-Brigade fiihrer Mascus, SS-Brigadefiihrer und Ge neralmajor der Polizei Naumann, de direc- teur-generaal der Nederlandsche pohtie prof. dr. Schriecke,. SS Standartenfiihrei Feldmeyer, de plaatsvervangend leider van de N S.B. Van Geelkerken, de president van de Nederlandsche Bank mr. Rost van Tonningen, de commandant der W.A. mr. Zondervan. de leider van het N.A^F. Wou- denberg. Aan den ingang van het SS-opleidmgs- kamp was de Reichsfiihrer-SS ontvangen door den commandant van het kamp SS- Sturmbannfiihrer dr. Brendel, waarna hij langs het front van een eerecompagnie was geschreden. Toespraak SS-Obergruppenfiihrer Rauter. De plechtigheid in de sporthal werd ge opend door fanfareklanken van een mu- ziekkorps der Waffen-SS. In liederen en in woorden van een spreker kwamen geest en ideeen van de SS tot uitdrukking. Toen nam SS-Obergruppenfiihrer Rauter het woord voor de volgende toespraak: Onze toegewijde fgroet geldt in de eerste plaats u, Reichsfiihrer, die ondanks de vele plichten toch nog tijd hebt gevonden een bezoek te brengen aan de Germaansche Nederlanden. Wij groeten ook u, mijnheer den Rijksminister, als Rijkscommissaris van de bezette Nederlandsche gebieden en u, Leider, als leider van de Nationaal-Socia- listische Beweging in Nederland en alle eeregasten, die met ons deze plechtigheid in onzen kring meemaken. Voor de eerste maal zal heden de Reichs fiihrer-SS de door hem ingestelde en door het SS-Hauptamt uitgevoerde Leistungs rune uitreiken. Het is voor ons, die hier in dit Germaansch-Nederlandsche gebied mo- gen werken, een zeer bijzondere onderscnei- ding Reichsfiihrer, dat u voor het eerst de Germanische Leistungsrune hier in Ave- p-'oor verleent, in Avegoor, dit Germaansch- soldateske en nationaal-socialistische op- voedingscentrum, dat ons alien in dit ge bied zoo na aan het hart ligt. Een plants van lichaamsoefeningen en weerbaarheids- geest, die onder het commando van SS- Sturmbannfiihrer dr. Brendel de laatste iaren middelpunt van de Germaansche SS- arbeid in de Germaansche Nederlanden was. Avegoor is voor alle Germaansche SS-m&rinen, of zij aan de fronten staan of in het vaderland vertoeven, tot een begnp geworden. Harde, maar mooie uren heb ben al deze mannen, die het kamp hebben bezocht, hier doorgebracht. De Germani sche Leistungsrune is het eerste prestatie- insigne, dat ook buiten het eigenlijke Duit sche gebied verworven kan worden door mannen van Duitsch en verwant bloed, die de nationaal-socialistische wereldbeschou wmg, den nieuwen tijd en de nieuwe orde in het Germaansche levensgebied belijden, en de daarbij behoorende lichamelijke voor- waarden en een daarbij behoorende voor- bereiding meebrengen. Zij is de poging, de individueele prestatie tot de prestatie de gemeenschap op te heffen en daarmede het diepe begrip voor de waarde der gemeen- schapsgedachte te wekken en in de ge meenschappelijke prestatie practisch te doen beleven. De'gedachte van de stnjd- bare prestatie beheerscht zoowel de indi vidueele prestatie als die van de groep. Lichamelijke vaardigheid, weerbare geest en vreugde tot den strijd stempelen den drager van deze Leistungsrune tot een weerbaren Germaanschen man. In den uiterlijken vorm van deze Leis tungsrune, in het Germaansche zonnerad en in de runen der SS komt deze nationaal- socialistische prestatie wil op symbolische wijze tot uitdrukking als ook een zmrijke verbinding en een zinrijke uitdrukking vuu de grondgedachten van den Schutz-iStaiiei. eer en trouw, plichtsvervulling en onyer- moeiden, opgewekten strijd te alien tijde voor Fiihrer, volk en rijk. Officieren en onderofficieren der SS, politieke leiders, Germaansch-Nederland- sche en Germaansch-Duitsche SS-mannen, leden van de Duitsche en de Nederlandsche politie zijn de eerste gegadigden voor deze door u, Reichsfiihrer, ingestelde rune. Deze mannen staan thans voor u, Reichsfuhrer, om uit uw hand deze onderscheiding te ont- Het fraaie raadhuis te Naarden. Ook voor het behoud van deze Nederland sche cultuurwaarden strijden onze vrrj- wUliS:erS- (G.L./H PS) vangen. W]ij zijn er alien trotsch op, dat wij dit oogenblik in uw aanwezigheid VET OP BOTERBON 6A. Daar gebleken is, dat een groot aantal personen niet in de gelegenheid geweest is hun boterbon 6A binnen den daarvoor gestelden termijn in te leveren, is de rege- lin°" getroffen, dat op deze bonnen tot en met 1 Maart a.s. bij den winkelier 100 gram bak- en braadvet kan worden betrokken. BONAANWIJZING PETROLEUM VOOR VERLICHTINO. Van 9 Februari tot en met 8 Maart 1944 geeft elk van de bonnen „54 Verlichting en ,,55 Verlichting" van de bonkaart „S 121" en de bonnen ,,65 Verlichting" der bon kaart „S 221", recht op het koopen van een dcor ons gebouwde sport- en exercitiehal mogen beleven. Ik verzoek u, Reichsfuhrer ons toe te spreken en de Leistungsrune aan de mannen uit te reiken." ((Slot volgt.) liter petroleum. De geldigheidsduur der bonnen „52 Verlichting" en „53 Verlich ting" der bonkaart „S 121" is verlengd tot en met 8 Maart 1944; zooals bekend heeft elk dezer bonnen recht op het koopen van 1 liter petroleum. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN Van 9 Februari tot en met 4 Maart 1944 geeft elk der bonnen ,,18" van de bonkaart U 215 voor kookdoeleinden recht op het koopen van edn liter petroleum. TAPTEMELK EN TAPTEMELKPOEDER Ofschoon in de aankondiging, dat voor een deel van het taptemelkrantsoen dezen winter in het Westen des lands taptemelk- walspoeder zal worden verstrekt, duidelijk is meegedeeld, dat deze maatregel voor- loopig blijft gelden, blijkt er bij publiek en sliiters misverstand te bestaan Velen schiinen te denken, dat na de thans be- eindigde distributieperiode het taptemelk rantsoen van 1% liter weer geheel in den vorm van taptemelk kan worden verstrekt. Het SS-Ersatzkommando deelt mede; Iedere gezonde Nederlander, in den leef tijd van 1745 jaar, kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor: De Waffen-SS, SS-Wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaanscne SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inliehtingen verstrekt met betrekkmg tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen ete. Personen tusschen 18 en 30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk- stelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintems van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den die na ten minste een jaar diensttijd zijn' geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is met doorslaggevend. Beslissend voor bevorde- ring zijn; karakter, gedrag, prestatie. 16 Febr. 912 uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16 16 Febr. 1518 uur: Arnhem, cafe Royal 17 Febr. 912 uur: Hengelo, cafe Mo dern, Spoorstraat 18. 17 Febr. 1518 uur: Zwolle, hotel Gi'lfnFebr\ 912 uur: Assen, Concertinas a.d. Vaart. 18 Febr. 1518 uur: Gronmgen, Heere- straat 46. 19 Febr. 912 uur: Leeuwarden, hulze Schaaf, Breestraat. 20 Febr. 914 uur: Amsterdam, Dam 4. 21 Febr. 913 uur: Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 22 Febr. 9—14 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 23 Febr. 914 uur: Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15. Eind Februari of begin Maart begint de opleiding voor kampleider en kampleidster voor den Germaanschen Landdienst. In den landdienst krijgen jongens en meisjes van 1417 jaar hun eerste oplei ding tot boer en boerin. Overdag wordt o-ewerkt bij boeren in het dorp, terwijl *s avonds men in het kamp terugkeert. Elk omvat 20—30 jongens of meisjes. Zij, die er voor gevoelen de leiding over zulk een kamp op zich te nemen kunnen hiervoor worden opgeleid. De opleiding duurt ongeveer 3 maanden. Aanmeldingen hiervoor te richten aan en inliehtingen te bekomen bij den ,,Nationa- len Jeugdstorm", afd. Landdienst, Utrecht, Koningslaan 9. Dat is niet het geval. Het taptemelk-wals- noeder blijft tot nadere aankondiging deel uitmaken van het taptemelk-rantsoen. BESCHIKBAARSTELLING VAN VVERKMANSPAKKETTEN. Teneinde de beschikbare hoeveelheden werkkleeding te bestemmen voor hen van wie aangenomen kan worden, dat hun reserves zijn opgeteerd, zal tot het samen- stellen van werkmanspakketten worden overgegaan. Handarbeiders en werkkleedingdragers die werkzaam zijn in bedrijven met 50 ot meer werkkleeding dragende arbeiders- (sters), dienen zich ter verkrijging van een dergelijk pakket te wenden tot hun werk- gever. die zich voor het indienen van een collectieve aanvrage voor werkkleeding en werkmanspakketten kan wenden tot het districtskleedingmagazijn (D.K.M van het rayon, waarin hij gevestigd is. De adres- sen dezer magazijnen en hun rayon zijn de Friesland: Haddingestr. 6, Groningen (DKM. no. 201); Groningen en Drente: Zuiderdiep 10, Groningen (202)Oyerij:ssel: Tubantiastraat 108, Enschede (203)- Gel- derlandGr. Overstr. 4—6 Devener (204) Utrecht: Broederplein 37, Zeist (205), Noord-Holland: Beursplein 1117, Amster dam (206); Rotterdam: Walenburgerweg 130, Rotterdam (207); Zuid-Holland (mt- gezonderd Rotterdam)Luth. Burgwal 10a, Den Haag (208); Noord-Brabant: Stra- tumschedijk 29a, Eindhoven (209)Zee- land: Markt 7, Den Bosch (210) en Lim- burg: Bourgognestraat 3032, Wijk-Maas- Voorloopig komen slechts in beperkte mate handarbeiders voor een werkmans- pakket in aanmerking. De werkgeyers, die reeds een collectieve aanvrage hebben mge- diend, behoeven niet opnieuw een aanvraag in te dienen. Zij krijgen dezer dagen auto- matisch bericht. Werkkleedingdragers, die werkzaam zijn in bedrijven met minder dan 50 werkklee- din>^ dragende arbeiders(sters), en werk kleeding dragende zelfstandigen kunnen zich voor werkkleeding op de gebruikelijke wiize wenden tot den plaatselijken distri- butiedienst, die in zeer dringende gevallen vergunningen zal verstrekken. Een rege- ling voor de distribute van werkmanspak ketten voor deze categorie zal t.z.t. worden bekend gemaakt. VOETBAL. Terneuzen 2Hulst 42. Ook in dezen wedstrijd hebben de reserves van Terneu zen getoond geduchte tegenstanders te kunnen zijn. Meer en meer blijkt, dat er in dit elftal een nieuwe geest is gevaren, want het is niet bepaald het goede spel, doch meer de geestdrift en den wil zich tot het uiterste te geven, dat hen tot succes leidt. Direct na den aftrap ontwrkkelt zich een Snellen strijd, waarbij Terneuzen al spoedig de leiding neemt. Als Hulst geliik gemaakt heeft, blijft zij geruimen tijd" het beste van het spel behouden. Bii een der Terneuzen-aanvallen begaat een der achterspelers van Hulst een over- treding in het beruchte gebied. De toege- stane strafsctiop wordt door Terneuzen s aanvoerder onberispelijk benut. Na eenigen tiid gclukt het aan de gasten andermaal eeliik te maken, met welken stand de rujt ingaat. Na de hervatting is Ibet weer de thuisclub die de leiding herneemt. Hulst laat zich echter niet onbmoedigen en valt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1