TERNEUZENSCHE COURANT «vo Buitenland J No. 10.582 VRIJDAG 11 FEBRUARI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-V LA ANDEREN ORDE EN WANORDE. OUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Krachtige Sovjet-aanvallen opnieuw afgeslagen. GROOTE ST ILLE E A A N KEURINGEN. Kaderopleiding Germaansche Landdienst. VERSCSHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. Directeur: I. VAN DE SANDE HooMredacteur: N. J. HARTE - Terneuzen - Tel. 2298 Wanneer het schip in nood is, wanneer de storm loeit en het schip op de rotsen dreigt te pletter te slaan, dan is het meer dap ooit noodzakelijk, dat er een zeer krachtige, centrale Ieiding ter eener zijde en vertrouwen in die Ieiding ter anderer zijde bestaat. Dan beslist de kapitein, de leider. In het Oude Testament heet hij: de „Richter", de man, die door God geroepen werd om de krachten ,,gelijk te richten". „In die dagen was er geen Richter in Israel", heet het in het boek Richteren, „een elk deed wat hem goed dacht." Tot de Richter orde in de wanorde schiep en ieiding gaf. Bij een vlak zeetje, wanneer alles voor den wind gaat is er niet veel bezwaar tegen om breede beschouwingen over staatsbe- leid te houden en de zaak ampel te be- spreken, voor en tegen tegen elkaar af te wegen, zijn bezwaren in het midden te brengen, hoewel men zijn tijd misschien aan vruchtdragender aangelegenheden zou kunnen besteden en mits de eindbeslissing aan den Leider, die het geheel overziet, verbljjft en we niet meer in het parlemen- taire gemodder vervallen. Maar in de ure des gevaars moet de Leider snel en onver- biddelijk gehoorzaamd worden. Gelukkig het volk, dat zoo'n Leider .bezit en het volk dat vertrouwen in hem heeft. Tot welke ontzaggelijke krachtsinspanning zoo'n ge- lijkgericht volk in staat is, zien we in Duitschland. Dan is de Leider de Redder", zooals Ren6 de Clerq hem eens zoo schoon teekende „De Redder". Wij willen een Leider, die leiden kan, een sterken man, een harden man; die geen vijanden telt en geen vrienden [ontziet. ,,Wij willen een redder!" Gij, roept [hem niet. Maar als hij komt uit eigen drang, en gaat zijn wonderen hoogen gang, door velen gevolgd, met velen in strijd, o, hoed u voor laster, hoed u voor nijd, want doornen groeien er scherp in de heg en steenen liggen te grijp langs de weg. En het grauw voelt steeds als een [brand in zijn bloed wat het liefst den Profeet en den [Heiland doet. ®ij, roept hem niet, noch benijdt [hem niet, Meer dan gij lijdt hij nood en verdriet, eindigend eenzaam, die eenzaam begon, want zie: Rechtvaardigheid is zijn zon. Het Opperbevel van de Weermacht deelde Donderdag mede: Aan het Oostelijke front mislukten ook gisteren ten Westen van Nikopol, ten Zui- den van Kriwoi Rog, in het gebied ten Westen van Tsjerkassy, ten Oosten van Sjasjkof, ten Zuiden van de Berezina, in het gevechtsgebied van Witebsk, ten Noorden van Newel en in het gebied tus- schen Ilmenmeer en het Peipusmeer sterke vijandelijke aanvallen en hemieuwde door- braakpogingen der bolsjewisten in zware gevechten door den heldhaftigen tegen- stand van onze troepen. Het aantal der in het gebied van Sjasjkof op 8 Februari stukgeschoten vijandelijke pantserwagens en stukken stormgeschut is van 58 tot 113 gestegen. Bij levendige plaatselijke gevechtsacti- viteit in het gebied PolonnojeLoezk sloeg een cavallerieformatie in een koenen aan- val verscheiden vijandelijke compagnieen uiteen. Tusschen het Ilmenmeer en het Peipus meer voerden onze formaties in enkele sectoren ter verkorting van het front over- eenkbmstig het bevel distancieeringsbewe- gingen uit. Bij de zware afweergevechten ten Zuiden van Leningrad heeft zich een onder bevel van luitenant-generaal Luczny staande divlsie luchtafweer van de luchtmacht bij- zonder onderscheiden. Zij schoot in de periode van 14 Januari tot 7 Februari 105 vijandelijke vliegtuigen neer en vernietigde in drie weken tijd 111 Sovjet-pantser wagens. In het gebied rondom Aprilia duurden de zware gevechten den geheelen dag voort. Het veroverde terrein werd dan Britsche haarden van verzet gezuiverd Een vijandelijke pantseraanval op Aprilia werd door eigen artillerievuur uiteengesla- gen. Hierbij werden 17 pantserwagens vernietigd. Onze luchtmacht viel in den afgeloopen nacht kwartierruimten der vijandelijke troepen bij Anzio met succes aan. Aan het Zuidelijke front zetten Ameri- kaansche formaties ten Noordwesten van Cassino, gesteund door zeer krachtig artil lerievuur, in den loop van den dag haar doorbraakpogingen voort. Zij werden in verbitterde gevechten voor de Duitsche stellingen afgeslagen. Aan het overige front verliep de dag, met uitzondering van plaatselijke gevechts- activiteit, kalm. Enkele vijandelijke vliegtuigen wierpen op 9 Februari en in den afgeloopen nacht bommen neer op plaatsen in West-Duitsch- land. In de periode van 1 tot 10 Febr. werden 23 vijandelijke vliegtuigen voor het mee- rendeel viermotorige bommenwerpers, door vlootstrijdkrachten, luchtdoelartillerie aan boord van koopvaardijschepen en luchtdoel artillerie van de marine neergeschoten. Duitsche duikbooten brachten in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan en in den Indischen Oceaan negen schepen met een inhoud van 62.000 brt tot zinken, een ander schip werd getor pedeerd. DE TOESTAND IN ITAIJK. Op het oorlogstooneel ten Zuiden van Rome is, schrijft de N. R. Crt., in de brjna drie weken van zijn bestaan een voorloopig evenwicht van krachten tot stand ge komen. Daar de geallieerden in een be trekkelijk zwak verdedigd gebied gestooten waren, deden zich voor de tegenpartij na de landing twee mogelijkheden voor: zij kon, om het vijandelijk bruggenhoofd ge isoleerd te houden, van het gebied van Rome en van de verbindingen tusschen 'Rome en het Apennijnen-front, krachten aan dit laatste front onttrekken, of zij kon met hetzelfde doel reserves uit het Noor den aanvoeren. Daar gelijktijdig de ge- allieerde druk aan het hoofdfront was toe- genomen, had de eerste methode kunnen leiden tot een verschuiving van dit front en wellicht tot het ontstaan van een con tact tusschen den Britsch-Amerikaanschen linkervleugel en de landingstroepen. De isolatie van het bruggenhoofd zou daarmee niet bereikt zijn en de oplossing schijnt dan ook in hoofdzaak gezocht te zijn in den aanvoer van versterkingen uit het Noorden. Deze maatregel kon eerst eenige dagen na de landing ten voile tot ontwik- keling komen, maar aan den anderen kant had de tegenpartij het nadepl van beperkte ontschepingsmogelijkheden. Zoo kwamen na twee weken ongeveer gelijkwaardige krachten tegenover elkander te staan en wanneer fnen op grond van sommige be- richten aanneemt, dat de geallieerden al- leen al de eerste dagen ongeveer 750.000 ton scheepsruimte hebben gebruikt, dan kan men zich voorstellen, dat de weder- zijdsche concentratie ten Zuiden van Rome nu zeer aanzienlijk is. De geallieerden hebben het voordeel, dat zij kunnen steunen op hun overwicht ter zee en dus weer beschikken over de dek- king van hurT scheepsgeschut, maar de Duitschers hebben veel gunstiger posities te land kunnen innemen door hun bezit van de bergen van Albano. Zij hebben er zwaar geschut opgesteld en zoo is ook op het artilleristische gebied een evenwichts- toestand ontstaan. De ontschepingen on- dervinden van het vijandelijke vuur blijk- baar veel hinder, voorzoover zij zich niet des nachts afspelen. Ook de Duitsche luchtmacht is actief en vereischt aan ge- allieerde zijde een omvangrijk optreden van jachtvliegtuigen. Juist door de groote be- teekenis, die ook boven dit gevechtsterrein weer de strijd in de lucht heeft gekregen, brengen de sterke wisselingen van het weer een voortdurend veranderend beeld van de operaties te land mee. Deze operaties wor den verder gekenmerkt door het gebruik van zware wapens zooals tanks en concen- treeren zich nog hoofdzakelijk om posities langs de wegen van NettunoAnzio Noord- waarts en Noordoostwaarts, waar deze de Via Appia kruisen. Aan het Apennijnsche front is de toe- stand intusschen in wezen onveranderd ge- bleven. De Westelijke vleugel ligt ncg tus schen de Garigliano en het gebergte, dat slechts een nauwen doorgang langs de Golf van Gaeta open laat. Door kustbombarde- menten trachten de aanvallers in te grjjpen op dit moeilijkste punt van den Westelij^ sten weg naar Rome en naar het landings- hoof d. Aan den anderen weg jjaar Rome, dien door het dal van de Liri en de Sacco, blijven de gevechten nog altijd hangen rondom de sleutelpositie van Cassino. Om de stad zelf wordt fel gestreden, maar zoo- wel hier als in het omringende gebergte zijn de beheerschende stellingen in Duit sche handen gebleven. Ook ten Westen van Cassino bevinden zich trouwens nog stellingen, zooals de Monte Cairo, waar- omheen de gevechten zich geruimen tijd kunnen concentreeren. De strijd, die zich in dezen sector tusschen Duitschers en Amerikanen afspeelt, heeft in hardnekkig- heid wellicht zijn weerga in de geheele Italiaansche campagne niet. Nog een enkele opmerking over het poli- tieke front in Zuid-Italie, waar de laatste weken al evenmin rust heeft geheerseht. Door een korte gedachtenwisseling in het Engelsche Lagerhuis is daar Dinsdag nog eens aan herinnerd, toen Eden de opvat- ting van zijn regeering herhaalde, dat het oogenblik voor veranderingen met betrek- king tot den troon nog niet gekomen is, zoolang de slag om Rome voortduurt. De aandrang uit, het Lagerhuis om zulk een verandering te bevorderen hing samen met het congres van de vijf anti-fascistische partijen, dat na een langdurig uitstel te Bari' gehouden is. Daar het voornaamste onderwerp van de besprekingen de konings- kwestie zou zijn, kwam dit uitstel voort uit het juist genoemde standpunt van de bezettingsautoriteiten. Ook het congres is tot het besluit gekomen, dat de koning zou moeten aftreden ten gunste van zijn klein- zoon. Dit was al eerder door de afzonder- lijke partijen uitgesproken, maar voor een gemeenschappelijke verklaring was een nieuwe basis noodig, daar niet alle groepen op hetzelfde standpunt staan ten aanzien van het behoud van de monarchic in het algemeen. In zooverre moest er een com- prcmis gevonden worden tusschen de over- tuigde republikeinen en de meer of minder gematigde monarchisten, alvorens men zich kon vereenigen op de formule, dat het fas- cisme in Italie niet bestreden kon worden, zonder den koning en den kroonprins te handhaven. Badoglio's regeering, die zoo als men weet, deze partijen niet heeft kun nen omvatten, schijnt toch tegen deze ge- organiseerde politieke wilsvorming weinig bezwaar meer te hebben. Aan den ande ren kant heeft de buiten deze partijen staande groep, die den koning steunde. haar activiteit yerminderd. NA DE ONTRUIMING VAN NIKOPOL. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Het ziet er naar uit, dat de Sowjet-Rus- sische legerleiding thans met verhoogde krachtsinspanning streeft naar verdrijving van de Duitsche strijdkrachten, die nog in de bocht van den Dnjepr, ongeveer 500 km achter de het verst naar het Westen door- gedrongen bolsjewistische voorhoeden. standhouden. Onder den druk van de naar het Zuiden gerichte aanvallen hebben de Duitschers thans Nikopol en het daartegen- over gelegen bruggenhoofd op den linker- Dnjeproever ontruimd, daar anders het ge- vaar eener omsingeling te groot zou zijn geworden. De Sowjet-Russen blijven hevi- gen druk uitoefenen in de richting van Cherson en Nikolajew. Ook op den noordelijken vleugel van het uitgestrekte gevechtsgebied in de Dnjepr- bocht, ongeveer bij Kirowograd, zetten de bolsjewisten hun hevige aanvallen voort. De strijd is nog in vollen gang. Vooral op den Zuidelijken vleugel onder- vinden de operaties grooten hinder van het dooiweer, als gevolg waarvan de wegen in modderpoelen zijn herschapen. Deze om- standigheid, een abnormaal verschijnsel zoo vroeg in het jaar, beteekent natuurlijk niet alleen voor de Duitschers een nadeel, doch evenzeer voor de bolsjewisten, die hun cavalerie-voorhoeden niet dan met groote moeilijkheden door het zware materiaal kunnen doen volgen. In de andere sectoren van het front heb ben zich geen nieuwe gezichtspunten voor- gedaan. Tusschen het Ilmenmeer en de Finsche Golf is een verflauwen van den strijd te constateeren, die voor een deel een gevolg is van hergroepeeringen, vooral aan Duitsche zijde. Bij Narwa hebben de Sowjet-Russen weliswaar pogingen gedaan de rivier van denzelfden naam over te ste- ken, doch zij zijn teruggeworpen op den Oostelijken oever. HET DUITSCHE BEROEP OP DE NEDERLANDSCHE ARBEIDSMARKT. Een bijzondere verslaggever der N. R. Crt. schrijft uit Berlijn: In verband met de tewerkstelling van Nederlandsche arbeiders in Duitschland heeft Ministerialirat dr. W. Stothfang, een van de maaste medewerkers van den ge- machtigde voor de tewerkstelling, F. Sauckel, ons in een interview nog eens een uiteenzettinig gegeven van de motie- ven, die de Daiitsohe Ieiding hebben bewo- geci tot haar beroep op de buitenlandsche arbeidsmarkt. Ter inleiding verwees dr. Stothfang naar de rede van Sauckel on- langs tijdens een bijeenkomsf van Duit sche arbeiders en arbeidsters te Weimar uitgesproken. Kort saimengevat kwam zijn betoog hierop neer, dat de toespitsing van de vijandelijkheden het Duitsche volk noopt tot de uiterste krachtsinspanning, aan het front zoowel als in het achterland Om de strijdende troepen van de noodige wapenen en munitie te kunnen voorzien, zal de werkende gemeenschap in de fabrie- ken er van haar kant naar moeten strevem om de productie zooveel mogelijk te ver- grooten. Dat kan op drie manieren ge- schieden: in de eerste plaats door verhoo- ging van het arbeidstempo, voorts door venbetering van de prestaties en tenslotte door inschakeling van steeds meer werk- krachten in het productieproces. In de overtuiging, dat deze oorlog de directe be- staansmogelijkheden van het Duitsche volk raakt, wil de Ieiding het binmenland- sche front bewust in de door haar uitge- stippelde richting stuwen. Wat nu de tewerkstelling van buiten- landers en meer in het bij-zocider van Nederlandsche arbeiders betreft, herinner- de dr. Stothfang aan het gebaar van den FUhrer om de Nederlandsche krijgsgevan- genen kort madat ons land de wapens had gestrekt weer in virijheid te stellen. Daar mee gaf Duitschland een volkomen geoor- loofde mogelijkiheid om een groot aantal werkkrachten te verwerven uit eigen be- weging prijs, zij het ook ia de hoop, dat deze geste door het bezette gebied beant- woord zou worden met een voldoende ruim aanbod "van vrijwillige ahbeidskrachten. In het begin, toen de totale oorlog nog niet zulke vergaande eischen stelde, kon men zich aan Duitsche zijde in deze verwach- ting niet teleurgesteld voelen. Inderdaad hebben toen veel Nederlanders zich aan- gemeld voor tewerkstelling in Duitsch land. Vooral het aantal grensigangers nam in belangrijke mate toe. Op den duur echter kon met dit systeem niet worden volstaan en moesten er dwangmaatrege- len worden toegepast dm de benoodigde arbeidskraohten uit het bezette gebied naar Duitschland te verplaatsen. Naar het oordeel van onzen zegsman kon de bezetter daartoe te gereeder overgaan in het besef, dat Duitschland voor de toekomst van gansch Europa vecht en daarmee van alle volken de zwaarste offers brengt. Door middel van de tewerkstelling nu zal ook ons land in het eigen belang een bijdrage in dien strijd moeten leveren. Op onze opmerking, dat velen in Neder- land de tewerkstelling formeel in strijd achten met de bepalingen van het volken- recjht, antwoordde dr. Stothfang dit be- grijpelijk te achten, doch wie bekommert zich nog om de Haagsehe conventie? Is het trouwens niet altijd zoo geweest, dat het volkenrecht werd uitgelegd al naar ge- lang van de macht der staten De Ameri kanen, Engelschen of Russea zouden in het eventueel door hen bezette gebied stel- lig ook geen sohroom hebben getoond in de aanwerving van arbeidskrachten. Het Italiaansche voorbeeld kan zulks bewijzen. Maar bovendien gaat deze oorlog niet al leen om het bestaan van het Duitsche volk, integendeel, het lot van alle andere Euro- peesche volkeren hangt er van af. Duitsch land bevindt zich nu eenmaal in een dwanigpositie en ^nt uit hoofde daarvan, ongeacht de bepalingen van het volken recht, zijn beroep op de buitenlandsche ar beidskrachten in alle opzichten verant- woord. Nieuwe krachten noodig. Wij steilden vervolgens de vraag of Duitschland zich met de Nederlandsche bijdrage van 450.000 arbeiders voldaan aeht of dat er een nog intensiever beroep op onze arbeidsmarkt in het verschiet ligt. Onze zegsman antwoordde hierop, dat het door ons genoemde cijfer een onjuist beeld geeft van den waren toestand. De statis- tiek van de arbeidsbemiddeling spreekt van 450.000 in Duitschland te werk gestel- de arbeiders. In feite gaat het aantal de 300.000 niet te boven. Alle anderen zijn om verschillende redenen naar het vaderland teruggegaan of van hun verlof niet terug- gekeerd. Het staat vast, dat Nederland nieuwe krachten ter beschikking zal moe ten stellen. Daarbij kan het betrekkelijk onverschilliig zijn of die in het eigen land dan wel in Duitschland te werk worden gesteld. Zelfs kan er de voorkeur aan wor den gegeven de arbeiders in hun eigen om- geving te lateo, mibs zij natuurlijk nuttig werk verriehten in het belang van de oor- logvoering. Voor uitzending naar Duitsch land zullen derhalve slechts in aanmerking komen die werkkrachten, die in het eigen land niet in een vitaal beroep werkzaam zijn. Ten aanzien van de prestaties van de Nederlandsche arbeiders in Duitschland gaf dr. Stothfang desgevraagd van een uiteenloopend oordeel blijk. Veel berichten hadden hem bereikt over negatieve presta ties, andere berichten evenwel gewaagden van uiterste tevredenheid. De Nederland sche arbeider is handig en bekwaam ge- noeg, maar hij bezit een zeker flegma en stellig mist hij vrijwel alle gevoel voor discipline. Over het algemeen wordt er veel cnwil voor het werken in Duitschland betoond, wat ten deele verband kan houden met de bezwaren tegen de legering en het eten. Voor zulke dingen is de Nederland sche arbeider, die het altijd goed gewend is geweest, zeer gevoelig. Mogelijk ook kunnen de lange werktijden een rol spe- len. Dit zijn echter allemaal door den oorlog geboden bittere noodzakelijkheden. Overigens bestaat het plan de z.g. jaar- contracten weer in te voeren. Dat wil dan zeggen, dat de Nederlandsche arbeiders van verdere tewerkstelling ontslagen zul len worden en naar het vaderland terug mogen keeren zodra zij een jaar in Duitsch land gewerkt zullen hebben. Die jaarcon- tracten zijn in het begin ook al toegepast. In verband met de nijpender wordende vraag naar arbeidskrachten zijn zij evenwel indertijd afgeschaft. Uiteraard zal de ar beider in het jaar van zijn tewerkstelling ook aanspraak op verlof hebben. Dr. Stoth fang wilde aannemen, dat de geschetste onwil hierdoor voor een goed deel zal ver- diwijmen. IN HET NOORDEN VAN DEN PACIFIC. Volgens den fronteerrespomJent van de Japansche Jomioeri zijn er teekenen die er op wijzen, dat de Amerikanen een aanval voorbereiden op de Koerillen, de eilandengroep in het Noorden van Japan. Na zijn offensieven tegen Rabaul en de Marshall-eilanden hopen zij blijkbaar, op die manier sneller in de nabijbeid van het moederland te komen. In het; bericht wordt gezegd, dat de vijandelijke vloot in bet Noordelijke deel van den Stillen Oceaan den laatsten tijd is versterkt. Volgens ontvangen berichten zouden de Amerikanen in het gebied van de Aleoeten onlangs meer dan 100.000 man gespecialiseerde troepen hebben gestationneerd, die voor deze ope raties zijn bestemd 'en dienovereenkomstig opgeleid. Een der hoofdbases vormt het eiland der Aleoeten, Adakh. Daar zouden zich behalve bergtroepen ook gemotori- seerde eenheden en met name tankforma- ties bevinden. DE STRIJD IN DEN PACIFIC. Aan de berichten over den strijd in den Pacific kan worden toegevoegd het slot van een artikel van den Ned. Correspon- dentiedienst uit Berlijn. De Amerikanen speculeeren er kennelijk op, dat Japan binnen afzienbaren tijd het belangrijkste punt Rabaul in den Bismarck- archipel, dat overigens wel aan beteekenis heeft verloren sinds het geregeld zwaar wordt gebombardeerd en waarop Tokio reeds sinds eenigen tijd den frontalen aan val van de Amerikaansche vloot verwacht, zal moeten opgeven. Zou admiraal Nimitz er in slag en zich van Jaloeit, het sterkste steunpunt op de Marshall-eilanden meester te maken, dan ligt de weg voor hem open naar de Mrianen met de vesting Truk. Tusschen Truk en de Philippijnen liggen dan nog de Palaoe-eilanden, die eveneens door de Japanners aanzienlijk zijn ver- De Reichsfiihrer SS, Heinrich Himmler, tijdeas de eerste uit- reiking der Ger- maansche Leistungs- rune in Avegoor. (SS Bildber. Fritz- Stapf Pax s) DE STRIJD IN HET MIDDEN VAN DEN PACIFIC. Aan den krachtigen aanval van de Ame rikanen tegen de Marshall-groep, waaruit zich sedert 30 Januari bevige gevechten hebben ontwikkeld, wordt, volgens den Ber- lijnschen correspondent der N. R. Crt., ook in de Duitsche pers aanzienlijke heiang- stelling geschonken. Zooals bekend, heb ben c'.e Vereenigde Staten voor dezs opera- ties zeer sterke formaties van de vloot en luchtsrtrijdkrachten samengetrokken. Op Kwajalein bijvoorbeeld staan twee divisies van bet Amerikaansche leger en van de marine. Ook aan commentaren op de ont- wikkeling van de nieuwe fase van de ge vechten in het Verre Oosten ontbreekt bet niet in de Duitsche pers. Wij lazen Dinsdag een beoordeeling van den toestand van een Duitschen militairen schrijver, waarvan wij hier de voornaamste gedeelten weergeven: „Door de jongste actie is een nieuw strijdgebied in den Pacific geopend, nadat de worsteling om de Gil- bert-eilanden na een kort en zwaar gevecht ten gun ste van de zeer superieure aanvallers was beslist. Nau- welijks hadden de Amerika nen de Gilbert-groep in handen of zij begonnen er steunpunten, vooral zulke voor luchtstrijdkrachten, in te richten. In den laatsten tijd was de rolverdeeling tusschen aanval en verdedi- ging gewijzigd. Het waren Japansche vliegereskaders, die hun bommen op de in aanbouw zijnde steunpun ten wierpen. Echter, de voltooiing hiervan kon klaarblijkelijk door zulke storingen niet worden ver- 'linderd. De Amerikaansche vliegerformaties verkregen op de Gilbert-eilanden ba ses, van waar zij nu voor den aanval tegen de Mars hall-groep startten. Want het bezit van landbases was voorwaarde voor de jongste operatie. Tot de bombar- deering van de doelen, alleen van vliegdekschepen uit, kon zich de Ieiding van de Amerikaansche vloot in den centralen Pacific niet beperken. Het voorbeeld van het luchtbombardement tegen de Gilbert-groep laat zien, dat de Amerikanen er toe zijn overgegaan om met vele honderden machines de opening van dergelijke aanvallen in te leiden. Daarmee wordt de noodzakelijkheid duidelrjk in ieder geval van land uit te operecren, omdat geen mogendheid in staat is er een vloot van vliegtuigdragers in een omvang als hiervoor vereischt is, op na te houden. Voor de Japansche oorlogvoering kan de aanval tegen de Marshall-groep niet on- verwacbt zijn. Reeds bij het begin van den aanval tegen de Gilbert-eilanden werd van Japansche zijde in het licbt gesteld, dat dit eerst het begin was van een groote vijandelijke ondememing, met als doel van de Gilbert- naar de Marshall-eilanden en vandaar naar de Karolinen te springen. Immers daar ligt de Japansche hoofdbasis in den centralen pacific, het eiland Truk. Het is interessant te weten wat de Ameri kanen beoogen met dezen opmarsch. Om te beginnen leidt de aanval naar beveili- ging van den rechtervleugel van de over den Pacific loopenden Amerikaansehen ra- vitailleeringsweg naar de fronten van Nieuw-Guinea en de Bismarck-archipel. De Marshall-eilanden in Amerikaansche handen beteekenen een belangrijke verkor ting van den weg. Daarmee is echter niet de voornaamste reden voor den aanval ge- motiveerd. De Amerikanen worden klaar blijkelijk door de gedachte beheerscht zich zoo dicht mcgelijk naar de Japansche cen trale gebieden te manoeuvreeren. Voor loopig zijn zij nog niet zoo ver, maar de weg over de Marshall-eilanden en de Karo linen brengt hen geleidelijk naar de bin- nenste verdedigingslinie van Japan. Dit geeft den strijd om de Marshall-groep bij- 1000 km waks Goeam* Philippijnen 4600 km Kwa djelln Bismarck arch Pt Moresb Rabai^^ d* v Pmschhaven^ 4406) V ST CRUZ EIL Kaart van Pelt zondere beteekenis. Hetgeen bij de gevech ten om de Gilbert-eilanden niet geschiedde, de ontmoeting van de slagvloten in een grooten zeeslag, zou in het geval van de nieuw geopende fase van den strijd om den centralen Pacific bij de Marshall-eilanden kunnen intreden. De groote vlootconcen- tratie, die de Amerikanen tegen de Mars hall-eilanden in beweging hebben gebracht, zal zonder twijfel bet Japansche lucht- wapen in actie doen komen. Nog beslissen- der zou het optreden van Japansche vloot- eskaders kunnen zijn, omdat in de uitge- strektheden van de zee altijd nog het woord geld, dat zeeheerschappij op de vloot is ge- baseerd." Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leef- tijd van 1745 jaar, kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor: De Waffen-SS, SS-Wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 18 en 30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de pfficiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevorde- ring zijn: karakter, gedrag, prestatie. 14 Febr. 9114 uur: Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2. 15 Febr. 9112 uur: Breda, restaurant Modern, Markt. 15 Febr. 1518 uur: Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 16 Febr. 9.12 uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 18 Febr. 1518 uur: Arnhem, cafe Royal 17 Febr. 912 uur: Hengelo, cafd Mo dern, Spoorstraat 18. 17 Febr. 1518 uur: Zwolle, hotel Gijtenbeek. 18 Febr. 912 uur: Assen, Concerthuis a.d. Vaart. 18 Febr. 1518 uur: Groningen, Heere- straat 46. 19 Febr. 912 uur: Leeuwarden, huize Schaaf, Breestraat. 20 Febr. 914 uur: Amsterdam, Dam 4. 21 Febr. 913 uur: Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 22 Febr. 914 uur: Amersfoort, Pol. Durchs;angslager, Beusderweg. 23 Febr. 914 uur: Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15. sterkt. De weg dien Nimitz door Japans vooruitgeschoven posities moet volgen om de bres te slaan, waarop zijn plannen zijn gebaseerd, is gelijk men ziet lang en moei- lijk. Aan den anderen kant mag echter, zoolang de Japansche vloot in reserve wordt gehouden, de kracht van de Ameri kaansche marine in den Stillen Oceaan niet onderschat worden, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag zelfs een beschie- ting heeft gewaagd van de Noordelijkste Japansche marinebasis, Paramoesjiro, op de Koerillen. SPANJE'S POLITIEK. Het D.N.B. meldt uit Geneve: De Observer publiceert een artikel over de Engelsche politick jegens Spanje, dat in Londen groot opzien beeft gewekt. In dit artikel wordt gezegd, dat de geallieerden weliswaar op het oogenblik generaal Fran co het initiatief overlaten, doch dat uit- gebreide kringen in Engeland een ,.zeer emstige en vastberaden politiek'' jegens generaal Franco bepleiten. Geeischt wordt, Eeuwen geleden trokken Nederlandsche boeren en bandelaars naar het Oosten en vestigden zich in de steden of bouwden zich boerenhoeven. Steden als Danzig en Marienwerder laten nog heden de Neder landsche invloed in hun bouwstijl herken- nen. Ook nu trokken weer jonge pioniers naar het Oosten. In Danzig en Bromberg kan men hen in het blauwe jeugdstorm-hemd ontmoeten. In totaal bevinden zich reeds 500 Neder landsche jongens en meisjes in den ger- maanschen landdienst, om het boerenwerk weer te leeren. Later zullen zij zich eigen hoeven bouwen en mede de grondslag leg- gen voor een nieuwen germaanschen boe- renstand in deze gebieden. De jongens en meisjes zijn ondergebracbt in kampen onder Nederlandsche Ieiding. Over enkele weken begint de opleiding van kampleiders (sters) voor den germaan schen landdienst. Zij, die meenen hiervoor geschikt te zijn kunnen zich voor opleiding aanmelden. Leeftijd 1825 jaar. Aanmelden bij: Germaansche landdienst, Utrecht, Koningslaan 9. dat de Caudillo de politieke gevangenen uit de gevangenissen ontslaat, dat vrije verkiezingen zullen worden gehouden en dat het resultaat van deze verkiezingen ook waarlijk gerespecteerd zal worden. Wan neer hij hierin niet treedt, dan zouden de geallieerden verklaren, dat ,,al diegenen, die streven naar een Spaansche bevrijdings- beweging naar Zuidslavisch en Fransch voorbeeld, volledige ondersteuning zullen krijgen". De Arriba, het semi-officieele Spaansche partijblad, schrijft volgens S.P.T. als com- mentaar op de neutraliteitsverklaring van den Spaanschen ministerraad„Er is een gebied waarop wij niet kunnen toegeven, namelijk tegenover het communisme. Wan neer de volken zich niet tegen de commu- nistische ideologieen kunnen verzetten, is het voor ons uitgesloten in dit conflict neutraal te blijven. Spanje constateert ,,deze gfens der toegevendheid niet slechts om iets te zeggen". Het land heeft in doodsgevaar verkeerd door de communis- tische doctrine. Spanje is als bescherm- ster van cultuur en religie gedwongen een duidelijke en besliste houding aan te nemen tegenover het internationale communisme. Het blad betoogt dat de vereenigde naties bun binnenlandsche politiek op afwending van het communistische gevaar hebben gericht. Het is noodzakelijk dit feit vast te stellen, aldus de Arriba, opdat Spanje's anti-communistische houding niet als een ideologische breuk van de neutraliteit wordt gezien. Wanneer de Sovjet-Unie het voor juist houdt de communistische leer- in haar land te verwerkelijken, moet zij dit doen. tenminste wanneer ook het Russische volk dit wil. Export echter van een materialis- tische levensleer naar katholieke landen kan Spanje niet toestaan. De communis tische ideologie komt ook in hotsing met de Westersche opvatting van civilisatie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1