TERNEUZENSCHE COURANT Sri Buitenland No. 10.580 VRiJDAG 4 FEBRUARI 1944 84a Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Rede van Hitler voor het Duitsche volk. OUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Zware afweerstrijd aan Oostelijk front. Oproep voor Rijksduitschers. BOLOGNA EN FERRARA GEBOMBARDEERD. VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Direeteur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Tcrneuzcn - Tel. 2298 (Slot.) Vier opdrachten. Versterking van den socialistischen eenheid. In het jaar 1933 waren derhalve, aldus Hitler, naast vele andere, vier groote op drachten aan ons gesteld, van welker opiossing niet alleen de toekomst van Duitschland, doch de redding van Europa, ja wellicht van de geheele menschelijke beschaving afhing. le. Het rijk moest door de opiossing der sociale kwesties weer den verloren geganen innerlijken maatschappelijken vrede krijgen, d.w.z. de elementen der klassensplitsing in bourgeoise en proletariaat dienden in al hun talrijke vormen van v.erschyning te worden weggenomen en in plaats daarvan diende een volksgemeenschap te worden gezet. 2e. De sociaal-politieke eenwording van het volk moest door de nationaal-politieke ddnwording worden aangevuld, d.w.z. in plaats van het niet alleen politiek, maar ook als staat verscheurde lichaam van het rijk moest de nationaal-socialistische een- heidsstaat treden. 3e. De door het volk en de politiek ge- schraagde eenheidsstaat had tot taak ter- stond die weermacht te scheppen, die in haar geestelijke orienteering, haar moreele houding, haar numerieke sterkte en in haar materieele bewapening als instrument vol- doende kon zijn om de taak van zelfbehoud op zich te nemen. 4e. Om in het algemeen met kans op suoces zijn bestaan in Europa te kunnen handhaven, was de aaneensluiting" noodig van al die landen, die door Duitschers be- woond worden of gebieden zijn, welke meer dari duizend jaar van het Duitsche Rijk deel hebben uitgemaakt en die, wat het volk betreft en in economisch opzicht on- ontbeerlijk zijn voor het behoud van het Rijk, d .w.z. voor zijn politieke en militaire verdediging. Wat er nu allemaal voor grootsch sinds de machtsovemame is gepresteerd, aan den top van alle daden der nationaal socialis- tische revolutie staat zonder twijfel de opbouw van de Duitsche volksgemeen schap, de even behoedzame als volhardende omzetting van den vroegeren klassenstaat tot een nieuw sociaal organisme als volks- staat. Want daardoor alleen is het Duit sche rijk immuum geworden tegenover alle bolsjewistische infectiepogingen. Op hoe snelle wijze zich deze socialistische opbouw van ons volkslichaam voltrekt, wordt het sterkste bewezen thans in den oorlog. Want ook de weermacht is nu opgenomen in het kader van deze ontwik- keling. Meer dan 60 pet. van het jonge officierskorps komt voort uit de rangen van de manschappen en slaat daarmede de brug naar honderdduizenden arbeiders en boeren of leden van den kleinen midden- stand. Het zal eens in de geschiedenis als een der grootste prestaties opgeteekend worden, dat het daarbij in dezen grooten staat is gelukt een socialistische revolutie te beginnen en uit te voeren, die zonder eenige vernietiging van nationaal bezit en zonder eenige beperking in de scheppende kracht der oude standen, niettemin de vol- ledige gelijkstelling van alien heeft bereikt. Alleen die staat, die in zijn eigen binnen- ste volkomen vrij is van onsociale infectie- haarden, kan aan het bolsjewismemet zekerheid ook naar buiten het hoofd bieden. Het Jodendom zelf heeft in ons groote rijk alle macht verloren. De wereldoorlog van het jaar 1939 zal eens in de geschiedenis worden opgeteekend als een reusachtige herhaling van het proces tegen de partij in het jaar 1924. Evenals toentertijd deze aanval, die werd ondernomen om de beweging te vernietigen, de denkbeelden van de beweging als met het geweld eener explosie over gansch Duitschland deed verspreiden, zoo zal deze strijd aan de volkeren binnen enkele jaren de oogen openen over de Jodenkwestie en hun het nationaal socialistische antwoord en de maatregelen om hen uit den weg te ruimen, even navolgenswaardig als vanzelf- sprekend doen toeschijnen. Uit de millioenen soldaten en krijgsge- vangenen groeien eens millioenen propa- gandisten voor dit inzicht. Dat de natio naal-socialistische revolutie bovendien in innerlijke organisatie, economisch en poten- tieel het Duitsche volk de wapens tot zelf behoud gegeven heeft, kan door niets krachtiger bewezen worden dan door den reusachtigen strijd die thans sinds vijf jaren woedt. Dat aan het einde van dezen strijd de overwinning van Duitschland en daarmede van Europa zal staan op zijn Westelijke en Oostelijke misdadige aanvallers, is voor elken nationaal-socialist niet alleen de rating van zijn geloof, doch als afsluiting van den geheelen tot dusver gevoerden strijd een innerlijke zekerheid. De garanten voor deze overwinning zijn niet alleen de soldaten aan het front, doch ook de stru tters in het vaderland. Het front zal nooit versagen, doch ook na de moeilijkste dagen weer tot zichzelf kcanen, want in zijn hand is niet alleen de arbeidende, doch ook de niet minder dap per strijdende ,,Heimat" als zij gedwongen is het zelf te doen, gelegd. De poging van onze vijanden, het Duit sche volk en het rijk door brisant- en brandbommen tot ineenstorting te brengsn, zal volk en rijk ten slotte steeds meer ver- sterken in hun socialistische eenheid en dien harden staat scheppen, die door de Voor zienigheid is uitverkoren, aan de geschie denis van Europa in de komende eeuwen vorm te geven. Dat dit geweldige wereld- schokkende proces zich voltrekl onder "eed en smart, stemt overeen met de eeuwige wet eener Voorzienigheid, die niet alleen al het groote in den strijd laat ontstaan, doch zelfs iederen afzonderlijken wereld- burger onder smarten het licht der wereld laat aanschouwen. Het twaalfde jaar der nieuwe organisatie van ons volk zal aan het front en aan het vaderland uiterst harde eischen stellen. Hoe echter ook de storm mag razen, en huilen aan onze vesting, ten slotte zal hij op zekeren dag zooals elk onweer bedaren en uit donkere wolken zal dan weer een zon te voorschijn komen en neerschijnen op hen, die standvastig en onwrikbaar, trouw blijvend aan hun geloof, hun plicht vervulden. Deze strijd zal tenslotte ondanks alle duivelsche inspanningen van onze tegen- standers leiden naar de grootste overwin ning van het Duitsche rijk. De herdenking in Nederland. Van de bijeenkamsten, in verschillende plaatsen van ons land gehouden, ter her denking van de machtsovemame in Duitschland, was de b^langrijkste die in het 'Philips' ontspanningsgebouw te Eind hoven, waar de plaatsvervanger van den leider, Van Geelkerken, en Dienstleiter Ritterbusch, het woord hebben gevoerd Beide sprekers schilderden het groote werk dat Hitler tot stand brengt en waarin het feit van de machtsovemame geen hoogte- punt is en nog mindei* een rustpunt. Het Duitsche volk," dat voordien geen organisch geleide gemeenschap was, maar een verzameling van elkaar wederstrevende groepeeringen, zonder eenheid van wil en geest, heeft hij door zijn partij van de Nat. Socialistische idee weten te doordringen. Bezield als het was door een hevig verlan- gen naar eenheid, moest het in en met zichzelve strijden om den grondslag van zijn toekomst. Toen het bewustzijn daaivan was gewekt, heeft de Fiihrer de krachten weten vrij te maken voor een geweldlg werk van socialistischen opbouw. Een on- bluschbare drang on» dit socialisme vorm te geven binnen de landsgrenzen en ook elders, is steeds de politieke drijfveer ge- weest voor het volk. Dienstleiter Riterbusch legde er den nadruk op, dat in deze jaren het lot van de Germaansche volken, ja van heel Eu ropa vervlochten is met dat van Duitsch land. Dat moeten wij ons iedere minuut voor oogen houden en daaruit de kracht en den wil putten tot gemeenschappelijke ver dediging en gemeenschappelijk behoud. Van Geelkerken bracht in het bijzonder de gelukwenschenover van de Nederland- sche kameraden. In trouwe verbondenheid staan zij naast "hun Duitsche kameraden. De duizenden aan de fronten en de gevalle- nen geven hun het recht, dezen dag mede te gedenken. De verstreken elf jaren hebben aange- toond, dat een volk dat niet berust in zijn lot, doch strijden wil, niet behoeft onder te gaan. Dezelfde wil taezielt de leden der N.S.B., omdat wij weten, waar het om gaat. Zoowel Dienstleiter Ritterbusch als Van Geelkerken schetsten in hun rede den machtigen indruk, die de Fiihrer op hen heeft gemaakt, toen zij hem twee maanden geleden in zijn hoofdkwartier mochten be- zoeken. Te Rotterdam hebben de gevolrnachtigde van den Rijkseommissaris, dr. Vdlckers, en de N.S.B.-districtsleider Van Iersel het woord gevoerd. Nadat districtsleider Van Iersel eerst het opbouwwerk binnen het Duitsche Rijk, dat in een schier adem- benemend tempo werd uitgevoerd, had na- gegaan, zeide hij: ,,En vandaag moet geheel Europa erkennen dat het de onvergelijke- lijken verdienste van den Fiihrer is, dat door zijn werk Europa van den ondergang zal worden gered. Duitschland draagt de grootste offers aan alle fronten en het is den Nederlandschen N.S.B.-ers een groote vreugde, dat ook Nederlandsche vrijwilli- gers een aandeel mogen hebben in de be- vrijding van het roode gevaar. Hier in Nederland wacht ons ook een grootsche taak; wiji strijden om de ziel van het volk. Ons volk moet zijn aandeel hebben in den strijd voor een beter Europa en wij doen dat schouder aan schouder met onze kame raden van de N.S.D.A.P., in trouwe vriend- schap en bezield met edn wensch: tezamen met hen te overwinnen!,' Districtsleider Van Iersel besloot zijn rede met de volgende woorden: Wij strijden in rotsvast vertrouwen op den Fiihrer en voor ons is het het schoonste van ons leven, dat hij zijn vertrouwen heeft gegeven aan onzen Leider en daarom kunnen wij op dezen feestdag niet beter doen dan hem te verzekeren, dat wij pal zullen staan in den geweldigen strijd van heden, dat wij alles zullen geven wat in ons is en dat wi) in hechte kameraadschap en in trouwe Ger maansche lotsverbondenheid achter hem staan, trouw dus tot in den dood. De Beauftragte van den Rijkscommissa- ris voor Rotterdam, dr. Vdlckers, wees in zijn rede o.a. op de verbondenheid1 der N.S.B. met het Duitsche nationaal-socialis- me, daarbij de woorden van den Leider citeerend: Europa vecht voor zijn leven tegen de horden uit het Oosten en de rene- gaten van het Westen. In deze worsteling behoort ieder, die zich van zijn verantwoor- delijkheid bewust is, te staan in het Euro- peesche front. Het Europeesche front is een hecht bolwerk. Wij Weten. dat 1944 ons nog voor groote moeilijkheden zal plaatsen, maar geen moment twijfelen wij aan de overwinning. Het recht is aan onzen kant en wie weet, dat hij in zijn recht staat, wil het goede. Wij willen het goede, want als wij over- winnen, zal er in heel Europa geen mensch zijn, die geen zekerheid heeft op een goede toekomst. Alle krachten zullen dan im- mers worden ingesteld om een goed ge- ordend werelddeel op te bouwen. Naar het woord ,,Gij zijt niets, Uw volk is alles" zullen wij weten te leven en te handelen. Dr. Vdlckers besloot zijn toespraak met de woordenHoe hooger het doel, hoe zwaarder de strijd, maar des te schooner aan het einde ook het suoces. Garantie voor onze overwinning is ons de man, in wiens naam de wereldomverwerpende ge- beurtenissen van twee groote oorlogen tot een symbool zijn geworden. Dit symbool is de realiteit van heden: de onbekende soldaat uit den vorigen oorlog is in dezen oorlcg onze Fiihrer. In hem zien wij den overwinnaar van morgen. Het opperbevel van de weermacht maak- te Dondeidag bekend: Terwijl onze troepen bij het bruggen- hoofd van Nikopol plaatselijke aanvallen hebben afgeslagen, zijn zij in het gebied ten Z.W. van Dnjepropetrofsk in een zwa- ren afweerstrijd gewikkeld met opdringen- de tankformaties van den tegenstander. In het gevechtsgebied tusschen Kirowo- grad en Belaja-Zerkof stiet een eigen aan- valsgroep op hevige vijandelijke tegenaan- vallen. Er ontwikkelden zich harde ge- vechten, die nog voortduren. In het gebied ten Zuiden der Pripetmoe- rassen stortten herhaalde aanvallen der Sovjets op Sjepetofka ineen. Meer Noord- westelijk werden in het verloop van ver- bitterde afweergevechten de plaatsen Row- no en Luzk opgegeven. Tusschen de Pripet en de Berezina, als- mede in het gebied ten Noordwesten van Witebsk, waar de Sovjets hun aanvallen weer hervatten, behaalden onze troepen glsteren, na afwisselenden strijd, een af- weersucces. Tusschen het Ilmenmeer en de Finsche Golf staan onze divisies verder in zwaren afweerstrijd. In het bijzonder ten Westen van Nowgorod, waar bij succesvolle tegen- aanvallen 22 vijandelijke tanks stukgescho- ten werden en ten Oosten van Narwa zet- ten de Sowjets hun aanvallen met sterke strijdkrachten voort. In Zuid-Italie ondemam de vijand giste- ren in het landingshoofd van Nettuno eenige vergeefsche plaatselijke aanvallen op het Noordelijke front. Door geconcen- treerde tegenaanvallen werden de gisteren door den vijand behaalde aanvalssuccessen te niet gedaan. Aan het Zuidelijke front wordt om het bergmassief van Cassino verbitterd ge- worsteld. De domineerende hoogten bleven in Duitsche hand. De verliezen aan beide zijden zijn hoog. Aan het overige gedeelte van het front verliep de dag rustig. Eenige vijandelijke vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen in West en Noordwest-Duitschland. PAUSELIJKE PALEISWACHT VERSTERKT. De pauselijke paleiswacht is, naar Inte- rinf meldt, uitgebreid tot 2300 man. De kleedingmagazijnen van het Vaticaan heb ben hun geheelen voorraad moeten gebrui- ken voor de uitrusting van de troepen. Terwijl men tot dusver in het Vaticaan slechts hellebaarden zag, wordt de wacht thans voorzien van geweren, maar ook van automatische wapens en zelfs van lichte artillerie. Voorts zijn er een gemotoriseerd corps en een berichtenafdeeling ingesteld. De pauselijke wacht is dus geenszins meer een paradetroep, die den Paus een j weg door de volksmenigte moet banen. Zij i heeft de laatste dagen als het ware ook in strategisch opzicht bezit genomen van de -gebouwen, die onder de souvereiniteit van het Vaticaan staap. Deze gebouwen, die over geheel Rome verspreid staan, zijn door een versterkte wacht bezet. Daarvo >r waren 800 man noodig; de overige 1500 man worden voor alle gebeurlijkiieden in reserve gehouden ter ondersteuning van de Zwitsers en de pauselijke gendarmerie. I GEEN jVLAGINOT-MENTALITEIT" IN DUITSCHLAND. Wanneer er in Duitschland zij het dan ook om militaire redenen betrekkelijk weinig in het openbaar gesproken wordt over de invasie, dan is dit, schrijft C. D. uit Berlijn, ten eerste nuchter en zakelijk, omdat de geallieerden sinds jaar en dag him heele strategie op de invasie hebben toegespitst en thans sterk genoeg kunnen worden geacht om een kans te wagen en ten tweede, omdat de Sovjet-Unie, in ver- band met de Anglo-Amerikaansche belan- gen in Europa, de totale overwinning niet zou mogen behalen, zoo zij daartoe al in staat was. Lt.-generaal Dittmar gaf ons onlangs in een klein gezelschap van journalisten te verstaan, dat de invasie, zuiver militair ge sproken, tot op zekere hoogte reeds een feit is. Hij bedoelde dit zoo, dat de bouw, de bewapening en de bezetting van het At- lantische bolwerk, enorme hoeveelheden materiaal, werkkrachten en wapenen, als- mede een niet te onderschatten contingent strijdkrachten hebben gevergd, die Duitsch land elders heel goed had kunnen gebrui- ken. Het dreigement der invasie houdt aan de Europeesche kust talrijke divisies vast, die anders naar het Oostfront hadden kun nen worden gezonden. Niettemin waar- schuwde spr. er voor, hieruit af te leiden, dat de invasieplannen zonder meer een aanmerkelijke ontlasting voor de Sovjets zouden zijn, daar in den modemen oorlog een front zonder ..slijtage", nauwelijks een probleem is. Pas wanneer de slijtage" begint, d.w.z. wanneer er gevochten wordt, ontstaan de ,,problemen": aanvoer van munitie en materiaal, transport van ge- wonden en reserves enz. Een punt, dat in Berlijnsche gesprekken over de invasie om begrijpelijke redenen telkens weer opduikt, is de ,,Maginot-men- taliteit". Met dit woord karakteriseert men in Duitschland de houding van Frank- rijk, dat zich achter de Maginotlinie veilig waande, die spoedig ineenstortte, daar de Duitsche legers zich in enkele uren een weg door dit hypermoderne labyrinth van beton en staal wisten te banen. De vraag, die in dit geval meermalen wordt gesteld, luidt: ,,Als Frankrijk te gronde is gegaan aan zijn ,,Maginot-men- taliteit", bestaat dan niet het gevaar, dat Duitschland eveneens achter het Atlanti- sche bolwerk ten prooi valt aan een der- gelijke ,,Maginot-mentaliteit" Het feit, dat men te Berlijn deze vraag aandurft, wordt in de eerste plaats gemotiveerd met het verschil tusscher den geest van 't Fransche volk in het begin van den oor log en dien van het Duitsche thans. Ook maakt men zich weinig ongerust o-ver de gegtevens, die het Engelsche luchtwapen over den Atlantik-Wall" heeft kunnen verzamelen, daar alle maatregelen zijn ge nomen am het den vijandelijken verkenners zoo zwaar mogelijk te maken. Vervolgens heeft de Duitsche vestingbouw in de laat ste jaren veel geleerd. Dit bleek reeds bij de oprichting van den ,,Westwall", die niet, zooals de Maginot-linie en de Poolsche versterkingen op het schiereiland Hela bij Danzig, slechts naar e£n zijde, doch in alle richtingen zijn voile afweerkracht kon richten. Ten slotte is het voorterrein van het At- lantische bolwerk de zee en deze biedt heel andere ongetwijfeld ongunstiger kan- sen dan de vaste grond. Zeer zeker kun nen de Engelschen en de Amerikanen para- chutisten en luchtinfanterie afwerpen ach ter het Atlantische bolwerk. Maar om dezen te voorzien van artillerie, tanks en alles wat noodig is voor de oprichting van een bruggenhoofd moet er eerst een bres worden geslagen in den ,,Atlantik-Wall". Het behoeft geen betoog, dat bij den bouw echter terdege rekening is gehouden met de uitwerking der zwaarste granaten van de geallieerde scheepsartillerie 48 tot 50 cm en der zwaarste bommen van het geallieerde luchtwapen. Reeds eerder is gezegd, dat men van Duitsche zijde dikwijls de veronderstelling uitspreekt, dat de bombardementen van het Engelsch-Amerikaansche luchtwapen op de Fransche Kanaalkust misschien alleen maar als afleidingsmanoeuvre zijn bedoeld en dat het geallieerde hoofdkwartier in werkelijkheid een heel ander punt op het oog heeft. Welke andere punten eventueel in aanmerking zouden komen In Duit sche militaire kringen speculeert men hier niet op. Men wijst slechts op verschillende mogelijkheden, die ook voor den leek be- grijpelijk zijn. Van Italie uit is een landing mcgelijk op den Balkan met het tactische doel, het roode leger te gemoet te mar- cheeren. Van Corsica uit kan een landing worden geprobeerd in Noord-Italie om het Apennijnsche schiereiland af te snijden en vervolgens door te broken naar den Bal kan. Eveneens van Cdbsica uit kan men een inval in Zuid-Frankrijk wagen, welke operatie zoowel kan worden gecombineerd met een landing in Noord-Italie als met een inval in Zuid-Frankrijk in het gebied van Bordeaux. De mogelijkheid eener landing op de Duitsche Noordzeekust en in Denemarken is de eenige, waarover men zich vrij posi- tief uitlaat: dit zou gelijk staan, zoo zegt men, met zelfmoord. Daarentegen wordt het niet absoluut onwaarschijnlijk geacht, dat de geallieerden een tweede expeditie op de Noorsche kust ondernemen in de hoop, dat de Duitsche verdedistng daar in verband met de lange verbindingswegen het zwakste is. En dan de groote vraag: Wanneer? Een rechtstreeksch antwoord is daarop uiteraard evenmin te krijgen. Intusschen was het opmerkelrjk, dat in Duitschland, ondanks de Engelsch-Amerikaansche agi- tatie gedurende heel de maand Januari kennelijk op geen enkele poging tot inva sie werd gerekend. Klaarblijkelijk stelde men zich op het standpunt, dat nog geens zins vaststond, of de kwakkelwinter zal aanhouden en de geallieerden het moeilijk konden riskeeren, dat na een landing nog j een periode van hevige vorst zou intreden. Willen zij aan den termijn van binnen 90 1 dagen" vastho-uden, dan moeten zij natuur- lijk rekening houden met de voorjaars- stonmen, die operaties op een groot deel van de Europeesche -Westkust ten zeerste zouden bemoeilijken. Ten slotte dient er rekening te worden gehouden met den factor, die in den mc- dernen oorlog een ongekend groote rol speelt, de Maan. Voor het begin der ope raties, waarbij de verrassing van beteeke- nis is, en transporten zooveel mogelijk on- bemerkt moeten kunnen oversteken, zou den hoogstwaarschijnlijk donkere nachten - V/ -0 Ter gelegenheid van de herdenking van het elfde jaar der machtsover- name door den Fiihrer had Zon- dag in het Con- certgebouw te Am sterdam een groote bijeenkomst plaats. Een overzicht van de zaal, welke ge- vuld was met leden der partij en weer macht. (A. Stapf/Pax s) worden gekozen. Zou men er in geslaagd zijn, een bruggenhoofd te vormen, dan, kan j het maanlicht niet meer zoo gevaarlijk en bij sommige acties zelfs gunstig zijn. Gesteld, dat deze inzichten, die uiteraard zuiver persoonlijk zijn, overeenstemmen met de overwegingen van de stafofficieren van generaal Eisenhower, dan zou dus de periode van 10 tot 8 dagen voor voile maan geschikt zijn om alles op een kaart te zet- ten. Want dat de geailieerden met een eventueele poging tot invasie alles op den kaart zetten, daaraan twijfelt men te Ber lijn niet. Een mislukte invasie dat is reeds herhaaldelijk uitgesproken staat voor Duitschland practisch gelijk met een gewonnen oorlog. In het reeds geciteerde personderhoud met lt.-generaal Dittmar, vertelde deze o.a., dat hij onlangs veldmaarschalk Rommel heeft bezocht, die gelijk bekend de wacht aan het Atlantische bolwerk heeft betrok- ken. Zijn indrukken vatte lt.-generaal Ditt mar aldus samen: Rommel is op het oogenblik het typische voorbeeld van een man, die aan den vooravond staat van een groote taak en den rotsvasten wil heeft, deze taak te volbrengen." HET WEER EN DE KRI-JGSV ERRIOHTINGEN. De correspondent der N. R. Cit. te Ber lijn telefoneerde Woensdag: Terwijl aan het Oostelijke front een abnormaal zachte temperatuur heerscht, is de winter aan het Zuid-Italiaansche oor- logstooneel ongewoon streng. Men leze bij voorbeeld wat een Duitsche frontcor- respondent te dien aanzien pakkend be- schrijft ,,In de eerste weken van het nieuwe jaar werd aan de vleugels van de Majella een van de zwaarste slagen uitgevochten. Niet een slag tusschen de eigen troepen en die yan den tegenstander, maar nu tusischen onze grenadiers en de natuur. Veel man- nen hebben in die bittere dagen aan den winter aan het Oostelijke front terugge- dacht, zij hebben in den Abruzzen een los- gebroken natuur leeren kennen, welke in hardheid niet ten achter bleef bij datgene, wat eens in de ijzige steppen tusschen Wolchow en Don moest worden doorstaan. In den nacht voor 1 Januari begon het te sneeuwen, in het begin rustig, maar het duurde maar voort. Al gauw bleef de ravitailleering steken en zonken de met munitie en voorraden geladen muildieren en hun drijvers dieper en dleper in het witte, losse sneeuwkleed. Slechts met in- spanning van alle krachten kon de telelo- nische verbinding met de voorste linies eenigszins in stand worden gehouden. On- middellijk werd de bevolking van de nabu- rige dorpen voor opruimingswerk gemobi- liseerd en werden sneeuwploegen gevor- derd. Reeds op den tweeden dag waren de in de voomaamste gevechtslinie staande troepen door de achterwaartsche diensten nief meer te bereiken. Zelfs rupsvoertuigen bleven in de witte massa steken en boven op de meer dan duizend meter hoog lig- gehdc beide paswegen, waarover de ravi tailleering moest worden geleid, zaten- dozijnen vrachtauto's met munitie, olie en benzine en verzorgingsmiddelen vast. Intusschen kwam echter een nieuwe vijand opdagen: de storm! IJzig, onop- houdelijk. huilde hij om de toppen en in de passen van de Abruzzen, vanwaar hij reus achtige sneeuwwolken naar beneden joeg langs de hellingen, waar de wegen diep onder de sneeuw lagen. Alleen op radio- grafische wijze stond men in verbinding met de manschappen in de voorste loop- graven en bunkers in de eenzame berg- dorpjes. Ze hadden er den geringen levens- middelenvoorraad streng gerantsoeneerd, Kerst- en Nieuwjaarspakketten waren nu niet alleen extra-voeding, maar zij hielpen letterlijk den honger bestrijden. Eenige dagen later had de sneeuw een dichtheid bereikt zooals in ten minste tien jaar niet in deze streken is voorgekomen. Hier en daar lag zij meer dan vijf meter hoog. De woedende storm liet de temperatuur van tien tot vijftien graden onder nul dubbel en drievoudig smartelijk gevoelen. Zelfs de muildieren en hun dappere drijvers kwa- men nu niet meer vooruit. De leiding had inmiddels uit de verzorgingstroepen ski- Ioopers gemobiliseerd en alle ski's en sle- den in beslag doen nemen. Met de een- voudigste middelen zijn ook hulpsleden en sneeuwbanden vervaardigd. Op zekeren nacht moesten echter zelfs alle op een pas- weg werkende colonnes teruggetrokken worden, aangezien nieuwe sneeuwval hen dreigde af te snijden. Met behulp van skiloopers heeft men in de moeilijke dagen de het meest gebrek lijdende eenheden toeh, zij het dan ook zeer schamel, kunnen verzorgen. Toen eindelijk de sneeuwval en de storm verminderde, bleek het echter overdag nauwelijks mo gelijk muildieren en colonnes dragers op weg te sturen, omdat deze snel een prooi van de plotseling in grooten getale laag- vliegende vijandelijke vliegers zouden zijn geworden. Menige Duitsche soldaat, die in weerwil van de barre natuur met zijn kameraden poogde naar voren door te drin- gen, heeft zijn leven moeten geven. Zoo werd een verzorgingstroep, die in den sneeuwstorm de orientatie verloor, slechts twintig meter van het doel het offer van de gruwelijke omstandigheden". Geheel anders en gelukkiger voor de Duitschers is de weersgesteldheid tot dus ver aan het Oostelijke front. Men heeft in dit verband wel de uitdrukking gebruikt ,,winterslag zonder winter". De periode die in het Oosten wordt gekenmerkt door uiterst lage temperaturen, door sneeuwval en sneeuwstormen, wordt tot op dit oogen blik beheerscht door dooi- en regenweer. Niettemin heeft zulks er niet toe geleid, dat als gevolg van de hieruit voor den aan valler voortvloeiende moeilijkheden van het terrein een verminderde intensiteit van de gevechten is ontstaan. De slag in het Oosten is nog steeds buitengewoon hevig en heeft juist eenige dagen geleden weder- om een uitbreiding ondergaan, doordat de aanvallers sterke krachten hebben gericht tegen de naar het Oosten springende bocht van het Duitsche front in het gebied van Bjelaja ZerkowTsjerkassy, naar men hier gelooft met het doel het groote offen- sief in dezen sector, dat door Duitsche tegenmaatregelen tot staan was gebracht weer op gang te brengen. Ten Zuid-Westen van Tsjerkassy hebben de Sovjet-Russen in het kader van deze beweging terrein kunnen winnen. Het voornSamste zwaartepunt blrjft echter de strijd in het Noorden. Deze wordt, zooals een Duitsche militaire com mentator Woensdag vaststelde, als een dubbele flank-operatie gevoerd, waarvan de aanvalsdruk met sterke formaties voorna- meliik tegen de beide vleugelposities van het Duitsche Noordelijke front wordt ont- plooid. De Sovjet-Russen rukken op het ocgenblik uit den sector Gatsjma-Oranien- baum op naar het gebiec} van Kingisepp, gelegen bij de landbrug tusschen het Pei- pusmeer en de Finsche golf en daardoor Allen personen, die de Duitsche nationa- liteit bezitten en totdusver nog geen vra- genlijst hebben ontvangen, wordt aange- raden onverwijld bij de Ortsgruppe waar- onder zij ressorteeren of bij het Deutsche Kreiswirtschaftsamt een vragenlijst te gaan halen. Deze lijst moet duidelijk leesbaar (met blokletters) ingevuld en aldaar weer worden ingeleverd. Zij, die verzuimen een dergelijk formulier in te vullen, komen niet in aanmerking voor een nieuwe levens- middelenkaart, die begin Maart zal wor den uitgereikt. „DAPPER zijn, nog even je TANiDEN OP ELKAAR". Die woorden, in je eigen landstaal tot je gesproken, duizenden kilometers van je geboortegrond, terwijl je daar ergens in een veldlazaret ligt, die woorden halen je er bovenop. Die woorden doen je beseffen, dat er riaast de vele en goede kameraden, die met je zijn opgetrokken tegen het bolsjewistische gevaar, voor een veilig Europa, ook meegekomen zijn: dap pere jonge meisjes uit je eigerf*land. Wil je een derzulken zijn, zoo meld je dan voor de opleiding tot pleegzus- ter bij het SS-Ersatzkommando Nie- derlande, Den Haag, Korte Vijver- berg 5. van bijzondere beteekenis. Daarnaast on dernemen zij naar het Zuiden, in de richting van de stad Loega een aanval. Wat de tweede stootrichting betreft, die ten Noord- Westen van het Ilmen-meer, rukken de aanvallers naar het Noord-Westen op naar Luga, wellicht het doel van de gesynchro- niseerde operaties van Noord en Zuid. De Russen m.a.w. willen niet alleen terrein- winst, maar bovenal een omsingeling trach- ten te bewerkstelligen. Al deze bewegin- gen zijn nog in voile ontwikkeling, zoodat de Duitschers geen juist beeld kunnen geven van het verloop van het front, maar zich ook niet aan voorspellingen willen wagen over den uitslag van dezen harden strijd, dit te meer omdat zij verwachten, dat de aanvalskracht van den tegenstander aan het geheele Noordelijke front nog zal worden verhoogd. De door de Russen be haalde terreinwinst en tactische successen verheelt men inmiddels echter niet. In het Zuiden van het front zijn de Sov- jet-Russen niet alleen bij Tsjerkassy, maar dezer dagen ook verder naar het Noorden en in het gebied van Dnjepropetrowsk en Nikopol opnieuw tot den aanval overge- gaan. Het terrein van den strijd benoor- den Tsjerkassy is het gebied ten Westen van Nowograd-Wolynsk, waar de Rusisen uit den sector Sarny (in het vroegere Polen) met aanzienlijke formaties operee- ren. De opmarsch geschiedde eerst'. in Westelijke richting en is vervolgens naar het Zuiden afgezwenkt, klaarblijkelijk met Rowno als doel. Ten Oosten van deze stad zijn harde gevechten gaande. De andere aanval in het Zuiden is gaan de als een strategisch gecombineerde bewe ging in het gebied van den benedenloop van den Dnjepr, waar de aanvallers aan den eenen kant op den rechteroever van den Dnjepr ten Zuid-Westen van Dnjepro petrowsk en anderzijds tegen het Duitsche bruggenhoofd bij Nikopol de acties hebben hervat. De Noord-Italiaansche stad Bologna is Wioensdag wederom door vijandelijke terreurbommenwerpers aangevallen. De burgerbevolking leed verliezen en in woon- wijken werden vernielingen aangericht. Bovendien werden talrijke onvervangbare kunstwerken en oudheden verwoest. Onder de verwoeste gebouwen bevindt zich het aartsgymnasium, de historische vroegere zetel van de beroemde universiteit van Bologna. Voorts is de kerk Santa Maria dei Bulgari en de Romaansche kerk San Giovanni zwaar getroffen. Zware schade kreeg verder de kathedraal van San Pietro met het daarnaast gelegen aartbisschoppe- lijk paleis. Het historische Vlaamsche college is geheel vemield. Tijdens den Anglo-Amerikaanschen ter- reuraanval op Ferrara op 31 Januari, die vooral op de voornaamste verkeerswegen in de binnenstad was gericht, werd ook het historische Domgebouw getroffen. Ver- scheidene andere oude, monumentale ker- ken, het kerkhof, een ziekenhuis en talrijke woonhuizen werden vernield. ELITE-TROEPEN BIJ NETTUNO. Te Berlijn wordt vernomen, meldt S.P.T., dat de bij Nettuno vechtende Geallieerde troepen elite-troepen zijn. De Engelschen hebben o.a. hun eerste divisie infanterie aan land gezet. Deze bestaat uit garde- regimenten en de officieren zijn leden van de Britsche aristrocratie. De Amerikanen in dit gebied maken deel uit van parachu- tisteneenheden en behooren dus ook tot elite-strijdkrachten. Op Sicilie hebben de Amerikanen zoo juist speciale ,,Ranger- bataljons aan land gezet. Aan Duitsche zijde strijdt o.a. de divisie Hermann Go ring", zoodat men wel kan zeggen, dat in dit gedeelte van Italie het puikje der Geallieerde- en Astroepen tegenover elkaar Volgens de laatste berichten van het Nettuno-front ligt de stad Littoria, de grootste en mcdernste stad van het fas- cisme, gebouwd op de plaats van de droog- gelegde Pontijnsche moerassen, onder het geschutvuur—yan de Geallieerde vloot. Er is belangrijke schade aangericht. DE AANVALLEN OP SOFIA. Interinf meldt uit Sofia: Engelsch- Amerikaansche terreur-aanvallen op de Bulgaarsche hoofdstad hebben den wil van het Bulgaarsche volk zijn rechten te hand- haven en zijn eenheid te bewaren niet kunnen breken. De vijandelijke aanvallen waren verschrikkelijk en hevig. Zij hebben het centrum van de Bulgaarsche hoofdstad getroffen en zwaar verwoest. Waar vroe- ger op bekoorlijke wijze midden-Europee- sche levensvormen met het eig'en karakter van Zuid-Oost Europa in aanraking kwa- men, ziet men thans slechts beelden van verwoesting en zinnelooze vernieling. Het drukke verkeerscentrum van de stad, de dichtbevolkte woonwijken, zijn door vele honderden bommen getroffen en talrijke cultuurmonumenten zijn beschad'gd. Ver- wopstin^en werden aangericht in de nabij- heid van de kerken Alexander Newski en Sweta Nedelja aan de Sobranje, het ge- touw van den metropoliet, den dierentuin, enz. De eerste dagen na den aanval was de ontsteltenis te Sofia groot. Gelukkig heeft de bevolking van de hoofdstad de banden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1