TERNEUZENSCHE COURANT Binnenland Buiieniand Distributienieuws Ho. 10.579 DINSDAG 1 FEBRUARI 1944 84e Jaargang AL GEM EEN N1EUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Rede van Hitler voor het Duitsche volk. BEREOHTING TER ZAKE VAN SCHENDING VAN HET VOLKENRECHT. NEDERLAND EN INVASIE 0UITSCH WEERMACHTSBERICHT. Hernieuwde hevige strijd bij Dnjepropetrofsk. - Oproep. VERSOHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. j yAN DE SANDE HoofdredacteurN. J. HARTE - XERNEUZEN TeL 2298 Er kan slechts een overwinnaar zijn. Naar D.N.B. meldt, heeft Hitler naar aan- leidin° van den elfden verjaardag van het overnemen van de macht, nit zijn hoofdkwar- tier een rede voor het Duitsche volk uitge sproken, waaraan het volgende is ontleend. „In het vijfde jaar van den Sr°°tst®£ °°rJ[o<|^ kunnen niemand meer de oorzaken en dus de zin en het doel van dezen wereidstnjd^ondm- delijk zijn oeuiK ziin Want de tijd, dat het nog^ den schijr kon hehhen, als ginghet ook striid slechts om een van de, door Engeland telkens weder aangewakkerde Europeesche conflicten, om het continent onmachtig te maken het evenwicht der krachten te hand- haven ten gunste van het Britsche Empire, is. laWat°sedert 1936 te Londen stelselmatig tot den oorlog hitste, is thans van drijver gedre- vene geworden. Onverschillig, hoe deze strijd ook zou afloopen: Engeland heeft zijn rol op het continent definitief uitgespeeld. De vraa| is niet meer, of in den tegenwoordigen oorlog het oude evenwicht der krachten behouden of hersteld wordt, doch zij luidt thans: Wie zal aan het eind van dezen strijd de oveiwegende mopendheid zijn: 6f de Europeesche volke renfamilie, vertegenwoordigd door haar sterk- sten staat, of de bolsjewistische kolos. Het eerste geval is echter slechts denkbaar, wan- neer Duitschland dezen oorlog, die met^ slechts \J U1 to Will CXI IVi -o een strijd voor dit land zelf, doch voor gehee Europa is, wint. In het tweede geval zou Sovjet-iRusland overwinnaar zijn De dooi bepaalde Engelsche bladen uitgestrooide op- merkingen, dat Sovjet-Rusland na eventueel Duitschland te hebben overwonnen geenaan- leiding meer zou hebben verder m Europa door te dringen en derhalve zich eenvoudig tevreden zou stellen met de opvoedmg, d.w.z. uitroeifng van het Duitsche volk, is een even- zeer voor Europeesche domkoppen berekende Joodsche veronderstelling, als de andere da eer deze oorlog nog zal zijn afgeloopen, Enge land toch onmiddellijk de leiding van den nieuwen strijd tegen Sovjet-Rusland denkt %Een ding is heel zeker, in dezen strijd kan er slechts een overwinnaar zijn, en dat zal of Duitschland of Sovjet-Rusland zijn. De over- winning van Duitschland beteekent het be houd van Europa en de overwmnmg van Sovjet-Rusland zijn vernietiging Het is derhalve voor Engeland en voor de Vereenigde Staten in het geheel met meer de vraag of zij na dezen oorlog het bolsjewisme zelf willen of kunnen bestrijden, doch alleen nog de vraag, of zij in staat zijn zichhet bolsjewisme in de eigen landen van het kjf houden. Wat Europa evenwel^ in. de praktijk in het algemeen van Bntscne beloften tot hulpverleening te verwachten heeft, wordt het tr*£fendst bewezen, door de Engelsch-Ameri- kaansche houding tegenover het lot van Polen de Finnen, de Baltische staten, alsmede van gansch Zuid-Oost Europa. Zij moeten worden prijsgegeven, met om< weliicht elke individueele Engelschman dat wil maar omdat Engeland niet in staat is m geval eener overwinning van het bolsjewisme deze ontwikkeling te verhinderen. Ja dat niet alleen. Omdat zij niet eens m staat zijn tegenover hun eigen door het bolsjewisme verpeste oppositie een andere politiek te yer- teeenwoordig'en, laat staan met succes uit te voeren. Overigens zal elke staat die zich zooals Engeland eerst aan het Jodendom heelt overgeleverd, vroeg of laat aan deze pest ten onder gaan, tenzij hij op het laatste oogenblik zich nog vermant en met geweld deze bac- terien uit zijn lichaam verwijdert. De vraag der redding van de Europeesche staten en daarmee de redding van Europa is derhalve een vraag, die uitsluitend beslist wordt door liet nationaal-socialistiscrie Duit- sche volk en zijn weermacht en de daarmee verbonden staten. Wanneer echter Duitsch land zou ineenstorten, zou geen andere staat in Europa doeltreffend tegenstand kunnen bieden aan de nieuwe invasie der Hunnen. En dat weet men ook in het Kremlin. Wanneer Duitschland niet zou overwmnen zou het lot der Noord-. Midden- en Zuid- Europeesche staten in enkele maanden tyds beslist zijn. Het Westen zou echter binnen zeer korten termijri volgen. Tien jaren later zou het oudste continent der beschaving de kenmerken van zijn leven hebben verloren Het ons alien zoo dierbaar geworden beeld eener meer dan 2500-jarige geestelijke en materieele ontwikkeling zou zijn weggevaagd, volkeren als dragers van deze cultuur, hun vertegenwoordigers van de geestelijke leiding der naties zouden echter ergens in de wouden of moerassen van Siberie van ellende omko- men voorzoover zij niet door een schot in den nek 'reeds aan hun eind gekomen zouden zijn. De vernielende Joodsche Ahasverus zou dan in een tweede triomfeerend Poerimfeest zijn vreugde kunnen uiten over de verwoestmg van Europa. Dat echter het Duitsche volk thans in staat is dezen beslissenden strijd te voeren voor zijn belioiKi en het behoud van het geheele Europeesche continent, dankt het aan die genadige leiding Gods, die na een langen strijd om de macht, thans 11 jaar ge- leden, het nationaal-socialisme het doel met bereiken. Zonder den dertigsten Januari 19o3 en zonder de nationaal-socialistische revolu- tie, zonder haar geweldigen innerlijken arbeid van zuivering en opbouw zou er thans geen factor in Europa zijn, die bij machte zou zijn het hoofd te bieden aan den bolsjewistischen kolos. De economische ineenstortmg, die precies zooals in de andere landen door het Jodendom was veroorzaakt, het werkloos maken van talrijke millioenen Duitsche menschen, de ver- nietiging van het boerendom, de verwoesting van ambacht en industrie, dit alles gold slechts de stelselmatige voorbereiding van de innerlijke ineenstorting. Doordat het nationaal-socialisme elf jaar geleden terstond een begin heeft gemaakt met de uitvoering van zijn program is.het hem nog juist op tijd gelukt den staat op te rich- ten, die niet alleen wat zijn kracht in het bin- nenland betreft, doch ook wat zijn macht naar buiten betreft, in staat is de Europeesche zending te vervullen, die eens in de oudbeid Griekenland op zich genomen heeft tegen de Perzen, Rome tegen de Carthagers en in later eeuwen het avondland' eindelijk tegen de in vasie van het Oosten. (Wordt vervolgd.) vechtsgroepen voort. Door aanvallen van onze pantserformaties leden de bolsjewisten zware verliezen Bij de aanvalsgevechten in het gebied ten Zuiden van Pogrebitsjtsje van 24 tot 30 Jan. 1944 sloegen troepen van het leger en de Wat- fen-SS onder bevel van den generaal der pant- sertroepen Huber, doeltreffend gesteund door formaties van de luchtmaeht, meer dan tien bolsjewistische divisies infanterie en verschei- den pantserkorpsen uiteen. De bolsjewisten verloren in deze penode 6500 gevangenen en meer dan 8000 dooden. 700 pantserwagens en stukken stormgeschut, 680 stukken geschut, 340 pantsergeweren, ver- scheiden honderden auto's alsmede talrijke andere wapens en ander oorlogstuig werden vernietigd. of buit,gemaakt. Do Wostfaaische 16de pantserdivisie onder bevel van generaal- ■majoor Back en een onder bevel van luitenant- kolonel Baeke staand zwaar pantserregiment hebben zich hier bijzonder onderscheiden. Tusschen Pripet en Berezina werden ook gisteren alle bolsjewistische doorbraakpogin- o-en in hevige gevechten afgeslagen. Enkele plaatselijke penetraties werden afgegrendeld. Tussciien Hmenmeer en Fin sche Golf konden de bolsjewisten, ondanks plaatselijke afweer- successen van onze troepen, in verscheidene sectoren opnieuw terrein veroveren. De zware afweergevechten in dit gebied duren met^ on- verminderde hevigheid voort. Onderofficier Herbert Miiller van een zware pantserafdee- ling, schoot tijdens deze gevechten met zijn ,,Tijger" 25 Sovjettanks stuk. In Zuid-Italie ging de vijand van het lan- dingshoofd van Nettuno uit met sterke infan terie- en tankstrijdkrachten tot den aanval naar het Noorden en Noordoosten over, gelijk- tijdig voerde hij aan het Zuidelijke front zijn aanvallen, in het bijzonder in het gebied Min- turno-Cassino, tot groote hevigheid op. De successen van deze krachtsinspanning van den vijand waren gering, des te grooter echter zijn verliezen. Verscheiden penetraties in ons voornaamste gevechtsterrein werden door vastberaden tegenaanvallen opgeruimd; op andere plaatsen wordt nog gestreden. Meer dan 900 gevangenen vielen in de handen van onze troepen. Luchtaanvallen op onze vlieg- velden in Noord-Italie kostten den vijand 18 vliegtuigen, die door onze jagens en luchtdoel- artillerie werden neergeschoten. Op 30 Jan. des ochtends drongen Ameri- kaansche bommenwerpers tot boven het ge bied BrunswijkMaagderiburg door. Door bommen ontstonden op enkele plaatsen schade en geringe verliezen onder de bevolking. In weerwil van de moeilijke omstandigheden vooi den afweer werden in hevige luchtgevechten 26 vijandelijke vliegtuigen, voor het meeren- deel viermotorige bommenwerpers, neerge- SChotGTl. Zondagavond vielen de Britsche terreur- bommenwerpers uitgestrekte gebieden van de Duitsche hoofdstad aan, waardoor zware schade ontstond in woonwijken, aan cultuur- monumenten, sociale instellingen en openbare geibouwen. De bevolking leed verliezen. Vol- gens tot dusver ontvangen rapporten werden 44 vijandelijke bommenwerpers vernietigd. Enkele storingsvliegtuigen wierpen bommen neer in West-Duitschland. Het vijandelijke ravitailleeringsverkeer. m het bijzonder een in de Noordelijke IJszee naar Moermansk varend, zeer krachtig beschermd konvooi, werd door onze duikbooten met suc ces aangevallen. Vijf schepen met een in- houd van 32.p00 B.R.T., tien torpedojagers en konvooivaartuigen, alsmede drie landingsboo- ten werden tot zinken gebracht, drie vliegtui gen werden neergeschoten. Aangenomen kan worden, dat andere getroffen torpedojagers, waarvan bet zinken niet meer kon worden waargenomen, vernietigd zijn. In het Nederlandsche Openluchtmuseum te Arnhem zijn de werkzaamheden voor de verschillende permanente tentoonstellin- gen in vollen gang. Een prachtige Zeeuw- sche arreslede uit de 18de eeuw, een van de ruim 90 exemplaren, afkomstig uit alle deelen van ons land, welke het museum bezit, wordt igerestaureerd. C.N.F./Stevens Pax s. elk opzicht'verzekerd. Wanneer echter een vreemde mogendheid, hetgeen na de jongste ervaringen voor Enge land geldt, steeds weer den goeden wil van Spanje ignoreert, ong-vechtvaardigde verwij- ten laat hooren en poogt druk uit te oefenen, die in strijd is met den Spaanschen trots, Spanje's belangen en fatsoen, dan wordt daar- door de natuurlijke bereidwilligheid van het Spaansche volk tot een goede verstandhouding met andere volken dubieus. Men heeft in Span je gehoopt, dat de Engelsche pers het opbla- zen van dingen van geringe beteekenis, die noch met de Spaansche neutraliteitspolitiek noch met de maatregelen van de regeering ook maar het minst uitstaande hadden, zou na- laten. Een deel van de Britsche pers geeft echter nog steeds blijk van een .mateloos wan- begrip. Belachelijke kleinigheden worden er met de Jiaren bijgesleept voor een agitatie, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Op elk van deze sporadisch terugkeerende cam- pagnes van de Engelsche pers antwoordt Spanje met concrete bewijzen van een even- wichtige neutraliteit. Het ware in elk geval te wenschen, dat men zich in het buitenland een objectiever oordeel over de Spaansche neu traliteitspolitiek vormde en eindelijk zou in- zien. dat Spanje er met zijn neutrale houding eerlijk naar streeft de samenleving der volken te dienen. De verklaring van den minister vah Buiten- landsche Zaken, Jordana, over de verwerpe- lijkheid van de anti-Spaansche buitenlandsche propaganda en over de onaantastbaarheid van de Spaansche neutraliteit zijn door de open- bare meening met voldoening ontvangen. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn meldt Zooals bekend zal zijn heeft het Duitsche ministerie van buitenlandsche Zaken vorige maand officieel aangekondigd, dat als uit- vloeisel van het proces te Charkow, waar eenige Duitschers (twee officieren en een ambtenaar van de weermacht) ter dood wer den veroordeeld, binnenkort in Duitschland Engelsche en Amerikaansche krijgsgevange- nen, wien een emstige schending van het vol- kenrecht ten laste kan worden gelegd, voor een militair gerecht zullen worden gedaagd. Men heeft thans bevestigd, dat de voorberei- dingen voor de processen in Duitschland gaan- de zijn. Dat de ontwikkeling in deze reeds in een vergevorderd stadium verkeert, gelooft men echter niet te moeten aannemen. Het opperbevel van de weermacht maakte Maandag bekend: Ten Zuidwesten van Dnjepropetrofsk gingen de bolsjewisten met verscheiden divisies in fanterie, door pantserwagens en slagvliegtui- gen ondersteund, tot den aanval over. Zij werden tot op den penetratie, waarop een tegenaanval wordt ondernomen, met zware verliezen afgeslagen. Terwijl ten Noord west en van Kirowograd talrijke vijandelijke aanvallen werden afgesla gen, duren ten Zuidwesten van Tsjerkassy en ten Zuidoosten van Belaja-Zerkof de zware gevechten met opdringende vijandelijke ge- DE LUOHTAANVAL OP LONDEN. De luchtaanval, in den laten avond van Zaterdag door sterke formaties van de Duit sche luchtmaeht op Londen ondernomen, duurde, naar het D.N.B. verneemt, langer dan een half uur. In dezen tijd vielen onafgebro- ken brisant- en brandbommen op het stads- gebied en reeds na den aanval door de eerste golf vliegtuigen, tegen 20.45 uur, grepen branden van aanzienlijken omvang om zich heen. Volgens de rapporten van de beman- ningen was de Britsche afweer, door nacht- jagers, afweergeschut en ballonversperringen, zeer krachtig, doch hij kon de systematische uitvoering van den aanval niet verhinderen. VICTOR EMANUEL. - Volgens een door Reuter verspreid bericht heeft het congres van de Italiaansche bevrij- dingsbeweging te Bari met algemeene stem- men een resolutie aangenomen, waarin de ireonafstand van Koning Victor Emanuel als noodzakelijke voorwaarde voor den weder- opbouw van het land wordt geeischt. OLIE-EMBARGO DER V.S. TEGEN SPANJE. Naar Reuter uit Washington meldt, zal Spanje in de maand Februari geen olie uit de V S. ontvangen. De correspondent van Reu ter motiveert deze mededeeling met de volgen de woorden: Deze maatregei zal, te zamen met de belangrijke psychologische uitwerkmg van het verbreken der dipiomatieke betrek- kingen met de As door Argentinie, een diepen mdruk op de Spaansche regeering maken. De Londensche correspondent van het Zweedsche blad ,,Svenska Dagbladet deelt mede dat Downing Street thans met span ning afwacht hoe Spanje zal reageeren op het nieuws, dat Argentinie de dipiomatieke be- trekkingen met Duitschland en Japan heeft afgebroken. De Evening Standard schrijft. dat de Britsche vloot een aantal schepen heeft aangehouden, dat nadat het van navicerts was voorzien, oorlogstuig voor Duitschland had ge- laden. De parlementaire secretaris van het departement van Economische Oorlogvoering, Foot, is te Gibraltar geweest om met den chef van de vloot aldaar de kwestie van het scheepvaartverkeer van Zuid-Amerika op Spanje te bespreken. Alle te Buenos Aires liggende schepen hebben order gekregen voor- loopig de haven niet te verlaten. Het is nim bekend of hiermede alleen geallieerde schepen worden bedoeld. Het in nauwe betrekking tot de Spaansche regeering staande dagblad „Arriba" publiceert volgens D.N.B. een hoofdartikel over de ver- houding van Spanje tot de Anglo-Amerikanen. Het blad beklaagt er zich over dat een deel van de Engelsche pers en de Britsche radio, van iedere gelegenheid van geringe beteekenis ge- bruik maakt om op incorrecte wijze Spanje verwijten te maken. Spanje's burienlandsche politiek, aldus het blad, wordt geke.imerkt door een strikte neutraliteit en een vastbeslo- ten anti-communistische houdirig. Rvitenland- sche invloed wordt met alle middelen verre gehouden bij de beslissingen van de leiding van den Staat en van de regeering. Op bm- nenlandsch-politiek gebied streeft men er naar de openbare meening in Spanij te versterken in de richting van deze neutrale houding. De ideologische orienteering van den Spaanschen staat if uniek en wordt gedragen door de doctrine van Jose Antio. Geen der beschaafde oorlogvoerende landen kan zich door deze lijn der binnenlandsche politiek beleedigd gevoe- len. Ook is de veiligheid van de in Spanje wonende of op doorre'is zijnde buitenlanders in Bij tiet voortschrijden van den tijd is, in verband met de berichten eri beschouwingen over een invasie van de geallieerden op het vaste land van Europa, deze het onderwerp van veler gedachten en gesprekken. Hoe men ook tegenover de strijdende partijen staat en welk eindresultaat men ook van den oorlog wenscht, da&rvan is men ten slotte wel alge meen-overtuigd, dat een inval in West-Europa een invasie in ons land, of in een verren om- trek daarvan, namelooze ellende voor de bur- gerbevolking beteekenem zal en beteekenen moet. De Haagsche Post van de vorige week wijd daaraan een angstaanjagend artikel, dat even- wel een korreltje zout behoeft. Bij een artikel ,,Komt de invasie ook in Nederland?" drukt het blad een kaartje af, waarop men o.m. ziet aangegeven, dat Zee- land, Zuid- en Noord-Holland, Friesland en Groningen (voor het grootste gedeelte) bene- den den zeespiegel liggen en dus zijn voor- bestemd bii inundatie-maatregelen onder water te komen. De namelooze ellende, die hiervan het gevolg zou zijn, schetst de .Haag sche Post" in sctvrille kleuren. Het blad schrijft Steeds harder en onverbiddelijker wordt de oorlog. Het is niet noodig te wij-zen op de vernielingen van heele steden, die het slacht- offer geworden zijn van bombardementen van- uit de lucht. Tot nu toe vliegen de Engelsche en Amerikaansche bommenwerpers over ons land heen. Er vallen wel eens ergens wat bommen neer, maar voor de meeste menschen in ons land is, wat dat betreft, de oorlog be- perkt gebleven tot het luisteren naar het ge- zoem der overtrekkende vliegtuigen en het verwijderd knallen van het afweergescfaut. Maar nu de oorlog zijn hoogtepunt nadert, nu er in het jaar 1944 ongetwijfeld moet worden gerekend met althans een poging tot een be- slissing, nu men overigens weet, dat de Ge allieerden gedwongen zullen zijn om de West- kust van Europa aan te vallen en te pogen den Duitschen muur van staal en beton te doorbreken, nu kunnen met vrijwel vast- staande zekerheid de dichtbevolkte kuststre- ken langs de Noordzee, hetKanaal en den Atlaffitischen Oceaan rekenen op de voile laag. Niemand twijfelt er waarschijnlijk aan, dat de Duitschers zonder zich te verdpdigen, zelfs voor een overmacht, die er in zou slagen vas- ten voet ergens aan de Westkust van Europa te krijgen, niet opzij zouden gaan en terug- trekken. Het is mogelijk, dat zij zelfs aan de Engel- schen en Amerikanen de gelegenfaeid zullen geven om te landen - - Hitler heeft hen er zelfs immers toe uitgenoodigd in verschillende van zijn redevoeringen om dan eventueel een beslissenden slag te leveren. Dit heen en weer-stroomen van den slag, het beweeglijke karakter, dat de huidige oorlogvoering ken- merkt, brengt nog in versterkter mate bover.-r genoemde vernietiging van menschen en hun eigendommen mee... Het Russische slagveM is er wel zeer door gekeamerkt... Daar is de ruimte zelfs tot strijdmiddel bij uitstek ge worden. Verscheidene malen in deri loop van korten tijd wisselen plaatsen van bezetter: het is in werkelijkheid een elastische verdedi- ging en aanval. De technische middelen van heden makeo een dergelijke oorlogvoering ook vrijwel noodzakelijk en een verstarring tot onbeweeglijke fronten als in den vorigen wereldoorlog behoort tot het verleden. Be- halve... behalve als er geen ruimte is om uit te wijken." Naar aanleiding van dit artikel schrijft de N. R. Crt.: Men kan het dok met de Haagsche Post" eens zijn, wanneer zij schrijft, dat .wel nie mand in Nederland zoo na'ief zal zijn te ge- looven, dat noch aanvaller, noch verdediger ook maar een oogenblik zal aarzeien die maatregelen ter bereiking van zijn doe1 te nemsn, die het doeltreffendst zija. Maar met die zekerheid voor oogen, dat ook de Nederlandsche bevolking binnenkort of lang de kans loopt de hardheid van de moderne oorlogvoering eerst in vollen omvang te leeren kennen, moet men er zich wel voor hoeden, om aan die gevaren een voorstelling en aan die voor- stellihg een verbreiding te geven, welke noodeloozen en onverantwoordelijken angst zaait. Angst is immers wel de slechtste gids, dien wij kunnen kiezen om door de weliicht in- tredende moeilijkheden te komen. Angst mag ons allerminst worden opgedrongen, ook wan neer het tijd wordt, dat een ieder beseft. dat op een oogenblik van zijn inzicht, zelfbeheer- sching en tegenwoordigheid van geest het welzijn van hem en de zijnen kan afhangen. Struisvogels willen wij niet zijn, maar als kippen zonder kop" tegen den wand van be- klemmende mogelijkheden opvliegen, dat heeft ook geen zin. De Haagsche Post meent te moeten schrij- ven, dat „de wijze van oorlogvoeren in onze dagen een geheel andere, een totale geworden is: Er kan geen rekening gehouden wordeh met de bura-erbevolking. Hoezeer er mis- schien bedoeld wordt, om zooveel mogelijx leven, have en goed te sparen van de niet- strijdende burgerbevolking, in de praktijk is het onmogelijk ook maar in de geringste mate rekening te houden met het leven en de be- zittingen dier menschen, die binnen het ge bied der oologsoperaties wonen". In deze woorden schuilt een overdrijving, waarvoor een woord van waarschuwing van pas is. De oorlogvoerende moet rekening houden met de burgerlijke bevolking en zal dat ook doen. Er kunnen zeer plotselinge omstandigheden intreden, waaraan ook de burgerlijke bevolking ten offer valt; maar dat zijn uitzonderingen. Als maar eenigszins vooruit te zien is, wat komen gaat, zal iedere oorlogvoerende maatregelen nemen om de burgerlijke bevolking aan de ergste gevolgen te onttrekken. Daarop dient de burgerlijke bevolking te kunnen vertrouwen; daarop moet zij vertrouwen, wil zij niet alle zekerheid ver liezen. Dat vertrouwen mag niet licfatvaardig worden geschokt. Men mag ook niet de fantasie prikkelen door voorstellingen, die al of niet juist zijn, maar in de verbeelding toch altijd veel erger zijn dan de werkelijkheid. Vergelijk maar hetgeen men zich van een bombardement van Berlijn voorstelt met het verhaal van den man, die het heeft meegemaakt. ,,Z6o erg was het nu ook weer niet", zal deze u zeg- gen. En daar lezen we in de Haagsche Post, toegelicht met een ook al weer sterk tot de verbeelding sprekende kaart: Wanneer wij een oogenblik abstractie maken van de aanvalsmiddelen, die de aan valler zal toepassen ter bereiking van zijn doel, maar ons bepalen tot datgene, wat in casu de Duitsche weermacht zal doen, dan lijdt het geen twijfel of deze zal zonder bedenken gebruik maken van die middelen, die haar ter beschikking staan en die ge- gven zijn door het landschap. Hetgeen be teekent, dat de Duitschers de dijken zullen doorsteken of in de lucht laten vliegen en de sluizen openzetten, zonder zich daarbij van de meening of het moord-en-brand scheeuwen van welken boer dan ook, ook maar iets aan te trekken, noch van het feit, dat daardoor zelfs heele steden onder water kunnen komen te staan. Van hun standpunt bezien, kunnen zij dan ook niet anders den- ken en handelen. Zij willen den oorlog win- nen, kostte wat het koste. Wanneer wij hieraan toevoegen, dat natuurlijk ook de aanvaller datgene zal doen en beslist niet nalaten, wat hij in zijn positie moet doen, n.l. de verbindingswegen bombardeeren, dus bruggen in de lucht laten vliegen, spoor- "wegstations vernielen, wegen onklaar ma ken, kortom het militair en „Nachschub''- verkeer zooveel mogelijk lamleggen, dan is er bijzonder weinig fantasie noodig om zich voor te stellen, dat er een ramp over ons volk kpmt, die een natuurcatastrophe gelijk is. En zelfs in werkelijkheid een natuurramp is. Men kan ook zeggen, dat iedere fan tasie te kort schiet om zich den omvang van een dergelijke ramp voor te stellen. Menschen verdrinken bij duizenden, steden zijn afgesloten van iederen aanvoer, ziek- ten breken uit, wilde opeenhoopingen van vluchtende menschenmassa's versperren ieder verkeer en uitwijken naar het Oosten, naar hooger gelegen gebiedenhoe? De wegen, die niet vernield 'zijn, worden na tuurlijk uitsluitend voor militaire transpor- ten gebruikt. Ieder ander gebruik zal niet anders dan met geweld verhinderd worden. Er is geen pen, die deze ellende kan be- schrijven Wij willen niet zeggen, dat dit stuk voor stuk tot de onmogelijkheden behoort. Best mogelijk, dat wij er iets van zullen ervaren en in elk geval altijd meer dan ons lief is. Maar zijn wij zoo zwak van gemoed, dat wij ons aan schrikbeelden vergapen van wat ons al of niet kan overkomen: dingen, waarvan, hoe dan ook, het gebeuren of niet gebeuren buiten onze macht en invloed staan? Of zijn wij inderdaad koele, nuchtere Neder- landers, die niet de verbeelding vrij spel laten, maar hun aandacht op dit eene,\zekere con- centreeren: dat de oorlog in een stadium verkeert, waarin er ook voor ons en de onzen ernstige gevaren uit kunnen voortkomen Nederlanders, die in de rustige overweging van deze eene zekerheid i en van al het overige, of en hoe het zijn zal, weten wij niets den wil stalen om onze beproevingen weder- om het hoofd te bieden, zooals de Rotterdam- sche bevolking dat deed op 14 Mei 1940 en anderen, ook elders, zij het ook in minder gevaar, nog vele malen daarna? Weliicht zullen wij onverwaehts voor ern stige moeilijkheden komen te staan. Het zal wel altijd min of meer onverwaehts zijn, maar dat zij ons in hun vollen omvang, eensklaps overvallen, dat zal toch wel een kleine kans blijven. Van den oorlogvoerende, die de zorg voor de Nederlandsche bevolking heeft, moet verwacht worden, dat zij zoo eenigszins mo gelijk en dan zoo vroeg mogelijk voor het komende waarschuwt. Ook dan zal wel groo- tendeels van het improvisatietalent afhangen, hoe wij er ons doorheen slaan. Onder alle omstandigheden zal geimproviseerd moeten worden, bij alles wat is voorbereid of ook maar kan worden voorbereid. Het noodige is: rust en bezinning, opdat het oogenblik ons gereed vindt. Het oogenblik kan komen. Dat moet een ieder zich voor oogen houden. Maar het is er ncg niet. Wie de Haagsche Post vandaag soms met eenige opwinding leest, "moge bii elken regel edn ding herhalenDe invasie i s er nog niet! In den tot nu grootsten luchtslag op 11 Januari werden de in formatie vliegende terreurbommenwerpers reeds aan de Kanaalkust tot den strijd gedwongen. Heele eskaders vielen ten offer aan den Duitschen afweer. Ten deele ontploften de machines in de lucht en met verbrande deelen drongen diep in den frond PK Pirath/Stapf P. s. Bii de SS-PK SS-propagandakompanie kunnen eenige ..Wortberichter yerslaggevers) Bildberichter (fotografeu), filmbenchter (ca- meramannen, Rundfunksprecher (radiospre- kers) Zeichner (teekenaars) en Maler (fchil- dersgeplaatst worden, die na hun militaire opleiding genoten te hebben aan de verschil lende sectoren van het front zullen worden m- gezet om het Nederlandsche volk een beeld te leven van den strijd om de vrijheid van Europa. Tevens kunnen bij de SS-PK tec^™jl geplaatst worden zooals fotolaboranten, film- operateurs, chauffeurs etc. Zij, <he hiervoor in aanmerking wenschen te komen, dienen zich zoo sooedig mogelijk, schriftelijk of persoon- lijk te melden bij de SS-Standarte Kurt Eg- gers, kommando Den Haag, Stationsweg 139. 1 VAN EEN NOORDKAAP TOT AAN DE EGElSCHE ZEE. s M Overal waar in de groote uitgestrekt- g heden van Europa de Duitsche soldaat p M zich bevindt, bevindt zich ook in den een s 1 of anderen vorm het Duitsche Roode p 1 Kruis. Uw hulp kan overal gebruikt g H worden, jonge vrouw uit Holland, als H pleegzuster zult u veel kunnen doen tot p M verlichting van de taak van het D. R. K. s 1 Meldt u daarom, jonge Nederlandsche p vrouw bij het SS Ersatzkommando Nie- g 1 derlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. g beeindigen. Indien hij dit verzuimt. kan de werknemer aanspraak maken op doorbetaling van zijn loon. Dit alles geldt uitsluitend voor een nor- male beeindiging der dienstbetrekking, im mers, meent een der partijen een dringende reden in den zin der wet te hebben om de dienstbetrekking op staanden voet te beeindi gen, dan kan men het arbeidsbureau verzoe- ken, achteraf in'sen gedane opzegging toe te stemmen. DOORSNIJDEN VAN PAKJES BOTER EN MARGARINE. De regeling der distributevan boter en margarine maakt het dikwijls noodzakelijk bij den detailverkoop pakjes boter of margarine, door te snijden en in gedeelten aan den ver- bruiker te verkoopen. Teneinde nu de ver- bruikers te beschermen tegen ohgeWenschte handelingen, die de verkooper na het door- snijden zou kunnen toepassen, b.v. het ont trekken van een geringe hoevelheid aan het doorgesneden pakje heeft de hoofdbedrijfschap voor zuivel, margarine, vetten en olien, blrj- kens een in het 29 Januari verschenen Voed- selvoorzieningsblad opgenomen verordening, het navolgende bepaald: Het doorsnijden van pakjes boter, marga rine of vet isalleen toegestaan voor de klem- ste gewichtshoeveelheid, zijnde dus 250 gram voor boter of margarine en 200 gra/rn voor vet, terwijl het doomsnijden dient te geschieden op de plaats van verkoop en in het bijzijn van den kooper-verbruiker. Het tevoren doorsnijden van eenige pakjes is uitdrukkelijk verboden. Men mag slechts een doorgesneden pakje in voorraad hebben. Bij boter dient de verkooper het laatst af te leveren, dat gedeelte van het pakje dat voor zien is van het Rijksbotermerk of van het distributiezegel. ONTSLAG ZONDER VERGUNNIN1G VERBODEN. IS De centrale persdienst van het Nederland sche Arbeidsfront schrijft: In aansluiting op de van ambtelijke zijdc gedane publieatie omtrent de verordening betreffende de beperking ten aanzien van het veranderen van betrekking, is het in de prac- tijk noodig gebleken nog op het volgende de aandacht te vestigen. Meermalen komt het voor, dat een dienst betrekking wordt opg:ezegd, zonder dat hier voor vooral toestemming is verleend door het bevoegde gewestelijke arbeidsbureau; eerst daarna gaat men de vereischte toestemming aanvragen. Deze gang van zaken is ten eenenmale onjuistimmers volgens artikel 1 van de verordening is een opzegging zonder voor- afgaande toestemming ongeldig. Deze toestemming wordt ook niet automa- tisch rechtsgeldig, indien later toestemming vcor de opzegging wordt gegeven, zoodat bijvoorbeeld een werkgever, nadat de ver eischte toestemming is verkregen. de dienst betrekking opnieuw en met inachtneming van den voorgeschreven opzeggingstermijn moet opzeggen om het dienstverband te kunnen UITREIKING VAN NIEUWE DISTRIBUTIESTAM KAART EN EN INLEGVELLEN. Betrokkenen ontvangen oproepingskaarten voor het afhalen. Het oudste van de distributiebescheiden, welke thana in gebruik zijn, is de distributie- stamkaart. De uitreiking van deze kaart is als een der eerste distributiewerkzaamheden in September 1939 ter hand genomen. Er wordt dan ook al gedurende ruim vier jaar gebruik gemaakt van 't groot aantal vakjes op deze kaart tot het stellen van allerlei teekens in verband met de verstrekking van allerlei distributiebescheiden en niet alleen voor de gewone bonkaarten, maar ook voor schoenen, rijwielbanden, brandstoffen, bijzonderen en vuilen arbeid, zelfverzorgers, textielkaarten enz. Alle vakjes hebben thans reeds een bestem- ming gehad, zoodat de distributies tarn kaart volledig opgebruikt is. Zelfs hebben de distri- butiediensten zich in bepaalde gevallen moe ten behelpen met het stellen van. aahtfeeke- ningen op den rand der kaart. Menigeen zal hierover verwonderd zijn bij het bekijken van zijn eigen stamkaart, waar van misschien het meerendeel der vakjes on- ingevuld is. Doch op andere stamka'arten zijn deze vakjes gedeeltelijk wel ingevuld. terwijl omgekeerd aanteekeningen op de eigen stam- kaart aldaar niet te vinden zijn. Binnenkort zullen de nieuwe distributie- stamkaarten met bijbehoorende inlegvellen worden uitgereikt. De distributiediensten zullen voor het afhalen hiervan oproepings- kaarten aan de betrokkenen zenden. Deze kaarten moeten, in blokletters of in duidelijk handschrift worden ingevuld en op den dag van oproeping tezamen met het persoonsbewijs en de oude distributiestamkaart door den opgeroepene persoonlijk aan den distributie- dienst worden voorgelegd. Slechts zieken, invaliden en ouden van dagen kunnen een ander schriftelijk machtigen. Nadare inlichtinger. liieromtrent verstrekt de plaatselijke distributiedienst. Voor personen beneden vijftien jaar kunnen de ouders of ver- zorgers de distributiestamkaart en het inleg- vel afhalen. Niet alleen de nieuwe distributiestamkaart en het daarbij behoorende inlegvel zullen zorg- vuldig hewaard moeten worden, doch dit geldt ook voor de oude stamkaart en bijbehoorenst inlegvel. Deze laatste blijven in gebruik tot het oogenblik, dat de nieuwe bescheiden hun taak gaan vervullen, doch ook nadien moet de oude stamkaart zorgvuldig bewaard en op verlan- gen getoond worden. Dit houdt verband met verschillende verstrekkingen zooals van schoenenbonnen, rijwielbanden enz., welke uitsluitend uit de kaart blijken en waarmede bij nieuwe verstrekking rekening moet worden gehouden. Indien de oude stamkaart niet meer kan worden overgelegd, vervalt alle aan spraak op de verstrekking op de hier bedoelde bonnen en vergunningen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1