KRUSCHEN OFFICIEELE MEDEOEELINGEN Ron a Officieele Landbouwmededeelingen tjT»RONA« Kn Distributienieuws Overtredingen prijsregeting Gemengde Berichten^ Burgerlijke Stand ADVERTENTIEN. is cle kinderclrank RECHTSZAKEN. CLANDESTIENE VERKOOP VAN BONBONS. SLAOHTOFFERS VAN GENERA±ORGAS. LOOP DER BEVOLKING OVER 1943. LOOP DER BEVOLKING VAN TERNEUZEN voor de provincie Zeeland Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. HOEFBESLAG EN PUUIMVEEVERGUNNINGEN. De „Rona "-carameldrank heeft een heerlijke smaak en is voor Uw kinderen een ideale bijvoeding. f In pakjea 150 en 300 3 gram 25 resp. 50 cts. RANTSOENBONNEN BRANDSTOFFEN BLIJVEN GELDIG. Ten einde misverstand te voorkomen, wordt •de aandacht er op gevestigd, dat de rantsoen- lbonnen voor brandstoffen met het opschrift ,,73 een E Brandstoffen", gedrukt op een groenen achtergrond, niet door nieuwe rant- soenbonnen vervangen worden. Deze bonnen, alsmede alle andere rantsoenbonnen voor brandstoffen, blijven dus geldig. NIEUWE „SPECIALE PUNTEN" IN OMLOOP. Voor keukengerei. De distributiediensten brengen met ingang van 1 Februari 1944 nieuwe speciale punten voor keukengerei in omloop, welke rood- gekleurd zijn en evenals de oude punten den opdruk .Keukengerei extra" dragen. De oude, in blauwe kleur uitgevoerde speciale punten worden van bovengenoemden datum af niet meer uitgegeven, doch de reeds in omloop zijnde oude punten behouden haar igeldigbeid. Handelaren in metalen buisboudelijke artike- len en keukengerei dienen de beide soorten punten in een veelvoud van 100 met een mi nimum van 100 punten op afaortderlijke vellen bij de distributiediensten in te leveren. AANVRAGEN PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN. Voor het seizoen 1944 45. Zij, die voor bet seizoen 1944i45 voor petro leum voor koekdoeleinden in aanmerking wenschen te komen, kunnen hun aanvragen van 31 Januari tot en met 5 Februari 1944 bij den plaatselijken distributiedienst op de aan- vraagformulieren MD 323-03 (voor gezins- boofden en MD 323-04 (voor alleenstaanden) indienen. Behoudens in gevallen van evacua- tie en nieuwe vestiging, komen slechts zij in aanmerking voor een kookkaart U 403 voor bet seizoen 1944/45, die in het stookseizoen 1943(1944 in het bezit waren van een kook kaart U 215 en geen gebruik kunnen maken van vaste brandstoffen. Schippers en schipperskneohten dienen zich eveneens ter verkrijging van petroleum tot de distributiediensten te wenden op de gebrui- keljjke wijze, na overlegging van het bevrach- tingsboekje, dan wel van een verklaring van den Bevrachtingscommissaris. Petroleum wordt alleen verstrekt aan schippers, die al of niet met hun gezin aan boord wonen, als mede aan schippersknechten, die wel met hun gezin aan boord wonen, wanneer het niet mogelijk is door middel van vaste brandstoffen te koken, doordat zij niet in hex bezit zijn van fornuis of kooktoestel, en zij bovendien ook gedurende het seizoen 1943j/44 petroleumver- bruikers zijn geweest. Hiertoe dienen zij het aanvraagformulier MD 323-03 respectievelijk MD 323-04 bij den distributiedienst in te die nen. De distributiedienst zal den betrokkene* vervolgens mededeelen, wanneer en waar bij de petroleumkaart kan afhalen, bij den distri butiedienst, waar hij ligplaats heeft. Arroildissements-Rechthank te Middelburg. Zitting van 14 Januari 1944, uitgesproken op 26 Januari 1944. De 21-jarige kellner, P. J. v. H., uit Axel had zoowel op 2 als 12 Dec. van het vorige jaar aldaar een rijwiel weggenomen, resp. toebehoorende aan mej. Schieman en den arts K. Boor. Verdachte zit in voorarrest. De eisch hiervoor was 10 maanden gevangenis- straf met aftrek, terwijl tegen zijn maat, de ook aldaar wonende 23-jarige timmerman G. P. E. T., was geeischt eveneens 10 maanden gevangenisstraf met aftrek daar deze op 11 Dec. ten nadeele van den arts Schiltman al daar een paar leeren laarzen had gestolen. Uitspraak voor ieder 10 maanden gevange nisstraf met aftrek voorarrest tot heden. Suikerwerkfabriek beboet. Het verbruik van op toewijzingen verkregen distributiegoederen moet verantwoord worden. Dat daar tevens een mogelijkheid tot controle ligt, die niet ongebruikt wordt gelaten, heeft een suikerwerkfabriek te Zaandam ondervon- den. De onderneming in kwestie heeft aan- zienlijke partijen bonbons (tegen te hooge prijzen bovendien) verkocht zonder deze te verantwoorden aan de indertijd met den zorg voor deze materie belaste Nederlandsche Meelcentrale. Dat voor de vervaardiging der bonbons deels gebruik werd gem aakt van ,,zwart" verkregen materiaal, heeft de ont dekking van de frauduleuze handelingen niet kunnen voorkomen. Onlangs heeft de tuchtrechter te Haarlem zich met de onderhavige zaak bezig gehouden. Het feit, dat het bewuste bedrijf, als gevolg van de concentratie van bedrijven, reeds is gesloten, zal wellicht de oorzaak zijn, dat de leiding er met de naar verhouding milde geld- boete van 2000.is afgekomen. VERKOOPWEIGERING. Het Prijsvormingsbesluit bepaalt in art. 3 dat het achterhouden van goederen, die voor den verkoop bestemd zijn, ten einde voor andere of latere leveringen hoogere prijzen te verkrijgen dan die, welke ten tijde van het achterhouden wettelijk geoorloofd zijn, ver- boden is. De Gemachtigde voor de Prijzen vestigt er de aandacht op, dat het achter houden van goederen in het algemeen is aan te merken als in strijd te zijn met bovenge noemd artikel. Een veroordeeling op dien grond is dus steeds mogelijk, indien de ver daohte niet in staat is met bewijzen te staven dat de verkoopweigering niet is geschied om achtergehouden goederen later tegen hoogere prijzen te kunnen verkoopen. BLAUWMAANZAAD CLANDESTIEN VERKOCHT. Het blauwmaanzaad is een oliehoudend ge was, dat, zij het in veel mindere mate dan het koolzaad, bijdraagt tot de Nederlandsche vet voorziening. Gelet op het voorname belang van een zoo goed mogelijke vetvoorziening in deze oorlogsjaren, waarin het Nederlandsche volk in zijn behoeften moet voorzien met het' geen eigen voortbrenging verschaft, klemt de leveringsplicht voor akkerbouwgewassen ner gens zoo sterk als voor de oliehoudende zaden. Een welgesteld landbouwer te Zijpe, die 475 kg blauwmaanzaad aan de inlevering ont- trok en bijna duizend gulden beurde bij den clandestienen verkoop van de partij, heeft tot zijn schade moeten ondervinden, dat een regel- matige gang van zaken hem meer voordeel zou hebben verschaft, afgezien nog van de voldoening, die de medewerking aan de zoo gewichtige vetvoorziening oplevert. De tucht rechter, die onlangs deze zaak behandelde, heeft namelijk 's mans frauduleuze handelm- gen met een boete van f 2500 bestraft. Een landbouwer te Gilze-Rijen, die benalve tarwe en rogge, 150 kg" koolzaad bad acbter- gehouden, werd veroordeeld tot een geldboete van f 1500. VOETBAL. Terneuzen IIAxel. Het reserve-elftal van Terneuzen krijgt een der zwaarste competitiewedstrijden van dit seizoen te spelen en zal genoegen moeten nemen met een nederlaag. Dit is geenszms een kleineering van haar krachten, maar er is nu eenmaal baas boven baas en Axel behoort tot de clubs die dit seizoen nog steeds kunnen zingen: Er is geen club in het Zuiden! Laat dit voor de rood-zwarte reserves ech- ter een spoorslag zijn om zich geheel te geven en Axel de beide punten niet cadeau te geven. Een waardige nederlaag kan ook haar nut af- werpen. Terneuzen 3Ria. Ook het derde krijgt het niet gemakkelijk want Ria heeft te Westdorpe al met een 0—3 overwinning getoond de meerdere te zijn. Nu de jeugdige Terneuzenaars op eigen veld spelen kan dit invloed uitoefenen op hun pre- staties en mocht het tot een puntenverdeeling komen dan heeft het derde al reden tot te- vredenheid. VIER PERSONEN DOOR TREIN GEDOOD. In den nacht van Maandag op Dmsdag is te Nootdorp een ernstig spoorwegongeval gebeurd, dat aan vier personen het leven ge- kost heeft. Op de lijn Den Haag- Utrecht was een plo-eg arbeiders bezig uit een kolen- trein van de spoorwegen kolen te lossen. Tegen half een zou de trein verder rijden naar Gouda en de losploeg begaf zich naar den voor haar stemden wagon achter aan den trem Zij liepen daarbij op de rails van de spoorbaan voor de richting UtrechtDen Haag, toen plotseling een hit Utrecht komende personen- trein in voile vaart naderde. Drie van de zeven mannen wisten zich nog juist te redden door zich tegen den kolentrein te drukken, doch de vier anderen werden door den trein gegrepen en gedood. Het waren de opzichtei Van der Hoek uit Voorburg, de ploegbaas Wikkes en twee arbeiders uit Zuidplas onder Gouda. De lijken zijn naar St. Anthomushoeve te Voorburg overgebracht. EEN PRETTIGE THUISKOMST. Donderdag ontdekten rechercheurs in de badkamer van een woning aan de Vossen- straat te Hilversum een goed ingerictite clan- destiene distilleeriarichting alsmede 50 liter daarmee bereide jenever. De installatie en de jenever zijn in beslag genomen. De bewo- ners bleken uitstedig. Zij zijn eerst Zater- dag teruggekeerd. In den tusschentijd zijn inbrekers het huis bineiengedi-ongen. Den ge- heelen keukeninventaris, den inhoud van de linnenkast, schilderijen alsmede de zilveren gebruiksvoorwerpen verklaaraen zij tot goe- den buit. De bewoners vonden bij hua terug- keer een leeg geroofd huis en zij kregen bovendien nog een proces-verbaal wegens clandestien bereiden van jenever. De buren hadden 's naclhts wel gestomm,el gehoord, maar zij meenden dat het politiemannen waren, die op den terugkeer van de bewoners wachtten. Dinsdagmorgen zijn de 62-jarige garage- houder A. F. Janssens, wocende aan den Mauritsweg te Rotterdam, en de 43-jarige belastingambtenaai1 J. W. J. Boerke uit de van Citterstraat aldaar, in een garage in de Bloemkweekersstraat bij een auto bedwelmd geraakt door generatorgas. Zij werden naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Bij aankomst aldaar bleek B. reeds overleden. KIND VERDRONKEN. Te Ommen is de 3-jarige Hans F., die- met een vriendje aan de Vecht speelde, te water geraakt en verdronken. Een dame, die het ongeluk zag gebeuren, sprong gekleed te water om het kind te redden. Haar pogingen faalden, doordat de drenkeling door den stroom werd meegetrokken. KWAKZALVER IN ARREST. Te Helmond is een kwakzalver uit Zaan dam gearresteerd,die op de Helmondsche markt fleschjes met een of andere vloeistof welke geneeskractit zou hebben, verkocht. Hij wordt verdacht van oplichting en onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. EEN AMOKMAKER TE KERKRADE. Zaterdagmiddag heeft te Kerkrade, naar wij in de Limburger Koerier lezen, een zekere P. B., klaarblijkelijk in een aamval van ver- standsverbijstering twee personen met een dolk dermate verwond, dat zij aan de gev,ol- gen zijn overleden en enkele anderen, dat zij in Ihet ziekenhuis moesten worden opgenomen. Voorts is daar nog een vrouw opgenomen, die om aan de aanvallen van B. te ontkomen, uit een raam is gesprongen. ruen rechercheur heeft B., toen deze zich bij zijn arrestatie tegen den politiemaei keerde, neergeschoten. Zondagmiddag is B. aan de gevolgen over- B. heeft. een verhouding gehad met zekere vrouw N., die echter later niets meer van Ihem wilde weten. Zaterdagmiddag is hij, ter- •wijl hij onder invloed van sterken drank ver- keerde, de woning van vrouw N. binnenge- drongen. Daar heeft hij haai met een dolk een aantal steken gegeven. De vrouw is de woning van buren binnengevlucliit. Zij heeft nog kans gezien deze woning te barricadeeren. Later is zij daar stervende aangetroffen. In- middels had B. zich gekeerd tegen zijn broer, H. B. en diens vriend W., die de vrouw te hulp wilden komen. H. B. liep tien messteken op, hij is aan de gevolgen overleden. W. werd o.a. ernstig aan het linkerbeen gewond. In dien tusschentijd was zekere vrouw P. naar den in de nabijheid gelegen molen van E. ge- gaan, om de politie te teleforieeren. B. had dit echter gemerkt en (hij zette de vrouw na. Hij wist vrouw P. in den molen te achter- halen, waar hij haar neerstak. Zij is ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. De molenaar, die de vrouw wilde ontzetten, wist toen B. zich tegen hem keerde, te ontkomen, evenwel niet, dan nadat ook hij een steek- wond had opgeloopen. Het dienstmeisje van den molenaar, dat onbewust van gevaar, den molen binnen kwam loopen, werd onmiddel- lijk aangevallen. Zij is met twee diepe steek- wonden, een in de borst en een in den schou- der, in het ziekenhuis opgenomen. De vrouw van den gewonden W., die op haar beurt naar den molen was gesneld om de politie te alarmeeren. kwam B. onderweg tegen en toen Shij haar wilde aanvallen vluchtte zij een woning binnen. B. sloeg de ruiten van die woning in en begon op de deur te beuken. De vrouw is toen met den bewo- ner van het huis aan de achterzijde uit het pand gevlucht. B. heeft vervolgens de drie personen aangevallen, die op straat stonden te kijken, hoe hij de deur aan het rammeien was. Onder hen bevond zich de zwakzinnige J. Deze kreeg een steekwond in den rug; een ander werd in den linkerarm gestoken: de derde wist nog juist te ontsnappen. Alleen had B. taog kans gezien een stuk uit zijn jas te snijden. Vervolgens is B. naar de woning van zijn broer geloopen. Zijn schoonzuster, die den woesteling zag aankomen, is in haar angst uit het raam gesprongen. Met gebroken ledematen is zij in het ziekenhuis opgenomen. B. heeft na zijn euveldaden eerst een goed heenkomen gezocht. De politie kon er aan- vankelijk niet in slagem, om hem op te spo- ren. Maar later op den dag ontmoette een rechercheur den dader onverwachts in een gang van het ziekenhuis. B. greep opnieuw zijn dolk, waarmee hij dreigend op den recher cheur afkwam. Toen B. aan de sommatie om het wapen te laten vallen, geen gehoor gaf, heef.t de rechercheur hem neergeschoten. B. is Zondagmiddag aan de gevolgen overleden. OBERGERIOHT STRAFT ZWENDEL MET PERSOONSBEWIJZEN. Voor het Duitsche Obergericht heeft zich de reeds wegens deviezeeimisdrijf door een Duitsche rechtbank veroordaelde A. van H. te verantwoorden gehad. Na zijn vlucht uit een Duitsch tuchthuis heeft siiij met een val- schen pas onder valschen naam in Nederland rondgezworven, anti-Duitsche pamflett-an ver- vaardigd zonder deze echter te verspreiden en ten slotte kennis aangeknoopt met den 19- jarigen E. K., die op een passenbureau werk- zaam was. Hij kocht dezen om en slaagde er op deze wijze in persocasbewijzen in laan- den te krijgen, die hij voor veel geld aan Joden verkocht. Met betrekking tot het mis- bruik der persoonsbewijzen bleek uit de be- handeling ter terechtzitting, dat v. H. be- schouwd moet worden als een schadelijk ele ment voor het volk. Hij werd veroordeeld tot een tuchthuisstraf van in totaal vijf jaar. De door hem ttot het ohtvreemden in functie van officieele papieren verleide E. K. kwam er met het oog op zijn jeugdigen leeftijd nog met een tuchthuistraf van in totaal 1 jaar en 2 maanden af. DUIZENDEN PA REN SCHOENEN ACHTERGEHOUDEN. De economische dienst Van de Leeuwarden politie heeft een onderzoek ingesteld in drie. bij den schoenwinkelier D. M. in gebruik zijn de panden, omdat men vermoedde, dat daar wel het een en ander te vinden zou zijn. Wat men daar te voorschijn bracht was inderdaad niet gering, duizenden paren schoenen, hak- ken, beenkappen, tallooze oliepakken en doo- zen schoensmeer werden er aangetroffen. Alles werd in beslag genomen en zal op de normale wijze worden verkocht. De schoenwinkelier is in voorloopige hech- tenis genomen. HET WAS ZIJN EIGEN FIETS. Een rechercheur te Hillegersberg heeft, meldt De Telegr., door 'n bijzonder toeval een bij hem gestolen rijwiel teruggekregen. Tijdens zijn afwezigheid was, 's avonds uit een schuur- tje bij zijn woning een damesrijwiel ontvreemd. Juist dien avond verrichtte de politie controle op de verlichting van rijwielen. Op den straat- weg hoorde zij in de duisternis een wielrijder naderen, die nog een fiets naast zich moest hebben aan het geluid te hooren. De zaklan- taarns flitsten aan en belichtten den nadei en- den fietser, die op hetzelfde oogenblik het meegevoerde rijwiel liet vallen en aan den haal iging. Het achtergelaten rijwiel bleek de gestolen fiets van den rechercheur te zijn, die nog niet eens wist dat bij hem was ingebroken. KRAAIEN ALS GRAFSCHENNERS. Volgens C. D. maakt de Noorsche pers melding van een merkwaardig geval van graf- schennis. Op verschillende graven in een Noorsch plaatsje waren met Kerstmis kaar- sen geplaatst, die steeds weer spoorloos ver- dwenen. Ten slotte ging men bij de graven de wacht houden en toen konden ooggetuigen zien hoe de kraaien zich uit de lucht op de graven stortten, op de kaars aanvielen en zich aan de stearine te goed deden. BRUTALE 1NBRAAK IN BANQUE DE FRANCE. Bij een inbraak in de Banque de France, is, volgens S.P.T., 25 milliden francs buitge- maakt. De Parijsclhe pers meldt, dat de daders echter reeds zijn gearresteerd. Het zijn twee metselaars, t.w. de 46-jarige Pierre Andrd en de 48-jarige Dumesnil. Zij hadden gewerkt aan de onderaardsche veiligheidsin- stallaties. Om bij de kluis te komen hebben de daders door de kanalen moeten zwemmen, die de kluis beveiligen en die 60 meter onder den grond liggen. Na de vuistdikke hekken, die de kluis omgeven, te 'lebben doorgezaagd konden zij in de groote safe komen, zonder de alarminrichting in weriking te stellen. Het meesterstukje heeft evenwel weinig succes gehad. Andre en Dumesnil stalen namelijk bundels biljetten van duizend francs die ge- blokkeerd waren. Toen zij naderhand de bil jetten in de stad uitgaven en probeerden te wisseleo, liepen zij al spoedig tegen de lamp. HONTENISSE. Geboren 67 m., 34 vr., totaal i01. Gevestigd 78 m., 133 vr., totaal 211. Overleden 29 m., 28 vr., totaal 57. Vertrokken 86 m., Ill vr., totaal 197. m. vr. tot. Bevolking op 1 Jan. 1943 2856 2751 5617 Bevolking op 31 Dec. 1943 2886 2789 5675 alzoo vermeerderd met 58 personen. Voltrokken huwelijken 26. TERNEUZEN. Huwelijks-aangiften. 19 Jan. Gerard Voer- man, oud 24 j., jm. en Leonie de 'Feber, oud 22 j., jd. 20 Jan. Frederik Antonie Snijders, (van Rotterdam), oud 23 j., jm. en Antini van Diest, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Jan. Andries Peter van Gelderen, oud 29 j., jm. en Pieter- nella Wijna (van Axel), oud 26 j., jd. 20 Jan. Engel Boogaard (van Goes), oud 35 j., gesch. en Leentje Meijer, oud 32 j., jd. Geboorten. 13 Jan. Ina Louisa Adriana, d. van Aloysius van Houdt en van Josina Adriana van Doeselaar (won. te Axel). 14 Jan. Marijke Magdalena Louisa, d. van Philemon de Neve en van Maria Leonia de Booij (won. te Axel). 15 Jan. Johannes David, z. van Cornelis Ver- meulen en van Johanna Neeltje Heijgelaar (won. te Middelburg). 16 Jan. Jacoba Debora, d. van Jan Franqois Pieter Scheele en van Janna den Hooglander (won. te Axel). 17 Jan. Johannes Edmondus, z. van Cesar Eduar- dus van Opdorp en van Alma Sijnesael (won. te Sas van Gent). 18 Jan. Helena Maria, d. van Jan Geelhoedt en van Pieternella Roose. Isaac Auke, z. van Johan Frederik Sollie en van Tietje van der Veen (won. te Zaamslag). 19 Jan. Pieter Leendert, z. van Jacob van Driel en van Aaltje de Kraker (won. te Vlis- singen). Overlijden. 14 Jan. Maarten van der Gouwe, oud 71 j., weduwn. van Maria de Meester. Jan Cornelis Donze, oud 3 j., z. van Karel en van Janna van Tatenhove (won. te Hoek). 17 Jan. Suzanna Maatje de Jonge, oud 78 j., wed. van Abraham Haars (won. te IJzendijke). 18 Jan. Adriana Herrebout, oud 73 j., echtg. "van Christiaan Dieleman. 19 Jan. Camile Dhaene, oud 57 j., echtg. 'van Joanna Catharina van der Jeugd (won. te Zuiddorpe). 20 Jan. Jose- phus Leonardus van MosseVelde, oud 29 j.. echtg. van Geertruida Johanna van der Kroon (won. te Axel). Pieter Koekkoek, oud 43 j., echtg. van Jacomina Simons (won. te Axel). 22 Jan. Janneke Elisabeth Moes, oud 1 j., d. van Pieter en van Elisabeth Pieternella de Lijzer. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 30 Dec. Josephus van Goethem,' oud 26 j. en Anna' van Puijvelde, oud 25 j. Huwelijks-voltrekkingen. 29 Dec. Francis- cus de Booij, oud 28 j. gn Maria J. Colsen (van Hulst), oud 29 j. Geboorten. 21 Dec. Herman L., z. van Theophilus E. de Deijn en van Julia C. Boer- jan. Jacobus J. M., z. van Douwe L. van der Meer en van Hermina J. Duerinck (won. te Terneuzen). 24 Dec. Petrus, z. van Aloisius van der Walle en van Cornelia M. de Maagt. Harry F .P., z. van Josephus J. van de Voorde en van Albertina M. Plasschaert. 25 Dec. Antcine E., z. van Theodorus van Puijvelde en van Martha M. Ongenae. 27 Dec. Josephus D., z. van Josephus F. Maas en van Louisa J. van den Bergen. 31 Dec. Arnoud P. J., z. van Petrus J. Sarneel en van Maria C. Parijs. Geboorten. 9 Jan-. Tonny M. L., d. van Al- phonsus Weesepoel en van Paulina J. Tiele- man. 10 Jan. Jenneke, d. van Jan Groeneveld en van Johanna H. van-de Wetering. 11 Jan. Willibrordus, z. van Petrus C. d'Honteen van Angela D. J. van Goethem. 12 Jan. Henny Th. M., d. van Joseph F. Neve en van Elisa beth P. van Meelen. 14 Jan. Arnold P., z. van Jdsephus G. van Leemput en van Pauiina Struijlaart. Overlijden. 21 Dec. Rozalia Dankaart, oud 75 j., echtg. van Andries Asselman. 28 Dec. Janette van Gassen, oud 73 j., echtg. van Jo hannes J. van Waterschoot. 31 Dec. Apolo- nia Steijne, oud 68 j., wed. van Alponsus de Theije. Overlijden. 8 Jan. Virginia Bogaert, oud 85 j., d. van Pieter en van Anna M. Asselman. 12 Jan. Bertha A. Engels, oud 47 j., echtg. van Rene J. de Theije. Apolonia Compiet, cud 78 j., wed. van Judocus van den Bergen. Mag- daleine L. Maas, oud 15 j., d. van Josephus en van Emma R. Henderiks (overl. te Hulst). In de afgeloopen wqek hebben zich in deze gemeente gevestigd: M. Heijens, Dijkstraat 69, van Hontenisse; M. L. Remijn, Axelsche- straat 58, van Middelburg; C. Leunis, Noord- straat 75, van Schiedam; P. C. Faas, Tholens- straat 30, van VlissingenP. C. van Damme, Roeiersgang 10, van Philippine; B. A. Frijters, Oostkant 2, van Breda; W. J. van der Meide, Nieuwediepstraat 89, van Delft. Vertrokken: E. F. A. Lockefeer, Korte Kerkstraat 19, naar Breda; E. C. A. Noijons, Schuttershofweg 9, naar Hulst; M. Heijens, Dijkstraat 69, naar Hontenisse; A. Hamelink, Grenulaan 16, naar Roosendaal c.^..; M. W. Dieleman, Axelschestraat 29, naar Axel; C. N. Ramondt, Axelschestraat 29, naar Axel. KUNSTMEST. Ook dit voorjaar zal een aanvullende kunst- mesttoewijzing worden verstrekt. Ter verkrijging van deze toewijzing moet door de telers een aanvraagformulier (z.g teeltplanformulier) worden ingediend. Dit formulier zal vanaf 4 Februari a.s. verkrijg- baar zijn bij den Plaatselijken Vertegenwoor- diger en moet aldaar worden ingevuld en onderteekend. Aan de hand van dit teeltplanformulier zal worden berekend of. en zoo ja, in hoeverre. men voor een aanvullende toewijzing in aan merking komt. De aanvullende toewijzing die gegeven wordt zal alleen betrekking hebben op stilt- stof. Fosforzuur of kali kan niet meer wor den verstrekt. Bedoelde formulierea moeten uiterlijk 15 Febr. 1944 in het bezit zijn van de afd. Kunst- mest. Formulieren welke aldaar later binnen- komen zullen als regel niet meer in behande- ling kunnen worden genomen. BROUWGERST. De laatste keuringen voor brouwgerst wor den gehouden in de week van 31 Jan.5 Febr. Zorg voor tijdige indiening van monster, onder vermelding van het ras. Bij latere keuringen zal geen brouwgerst-toeslag meer worden betaald. De Wnd. Prov. Voedselcommissans voor Zeeland. De zes minerale zouten In Kruschen aul- veren CJw bloed en voeren Uw llchaam nieuwe levenskracht toe, waardoor de oor zaak van Uw rheumatische pt)n wordt weg genomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen, Gezondheld voor een cent per dag Apoth. en Drog. 0.41,0.76,1.47. N.V. Rowntree BESTRIJDING AMERIKAANSCHE KRUISBESSENMEELDAUW. Voor de hestrijding van de Amerikaansche kruisbessenmeeldauw zal wederom een hoe- veelheid kopersulfaat en sodex worden he- schikbaar gesteld. Aanvragen voor toewijzing hiervan moeten worden gericht aan den Rijkstuinhohwconsu- lent, Grenadierstraat 17 te C ies, en kunnen worden in.gezonden t/m 15 Febr. 1944. Bij de aanvrage moeten worden opgegeven de oppervlakte kruisbessen, welke moet wor den bespoten. De Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West N.-Braba it. HOEFSCHROEVEN EN -STIFTEN. Door de Bedrijfsgroep Metalenverwerkende Ambachten te Utrecht worden thans nieuwe toewijzingen voor hoefschfoeven en -stiften aan de hoefsmeden uitgegeven. Paardenhou- ders wordt er aan herinnerd, dat de distributie van hoefschroeven en -stiften uitsluitend in handen van de smeden is gelegd, die de in hun bezit komende hoefschroeven en -stiften onder hun klanten-pagrdenhouders moeten verdee- len, daarbij rekening houdende met de werk- zaamheden van de paarden en de plaatselijke omstandigheden. Er moet op gerekend wor den, dat gedurende dit winterseizoen verder geen toewijzing meer aan de smeden beschik- baar zal worden gesteld, zoodat de smeden zich zullen moeten beperken tot uitgifte van hoefschroeven en -stiften, wanneer de weers- omstandigheden dit noodzakelijk maken. Het komt nog herhaaldelijk voor, dat paardenhou- ders verlangen, dat hun paarden doorloopend op scherp staan, hetgeen in verband met de beperkte voorraden hoefschroeven en -stiften on1 oelaatbaar moet worden geacht. KUNSTMEST. Ter verkrijging van een aanvullende toewij zing voor kunstmest moet door alle verbrui- kers een teeltplanformulier 1944 worden inge vuld hetwelk vanaf 4 Febr, a.s. verkrijgbaar is bij den Plaatselijken Vertegenwoordiger. Formulieren welke na 15 Februari binnen- komen kunnen als regel niet meer in behan- deling wdrden genomen. Paardenhouders en pluimveebouders moeten zich op 2, 3 en 4 Februari 1944 wenden tot hun PI. Vertegenwoordiger waar de toewijzin gen voor hoefbeslag voor het eerste kwartaal 1944 en de vergunningen tot het houden van pluimvee in 1944 zullen worden uitgereikt. DE PRIJS VAN SINAASAPPELEN. Verkoo'pprijs van importeur aan grossier: 89,13 per 100 kg. Verkoopprijs van grossier aan winkelier: 98,per 100 kg. Verkoop prijs aan consument: f 0,12 per 100 gr. HULPVERUEENING PUUIMVEEHOUDERS. Met ingang van 1 Januari zijn de uitkeerin- gen, die verstrekt werden ingevolge de rege- ling tot hulpverleening aan, tengevolge van de inkrimpingsmaatregelen in nood geraakte, pluimveehouders, stopgezet. Zij, die thans nog meenen tengevolge'van genoemde maatregelen in nood te verkeeren, kunnen zich tot 1 April a.s. schriftelijk wenden tot een van de Rijks- pluimveeteeltconsulenten. PRIJSVOORSCHRIFT 1943 KLOMPEN. In het Prijsvoorschrift 1943 klompen (Stct. no. 243 dd.. 14 Dec. '43) worden o.a. de prijzen vastgesteld, waartegen voor het gebruik ge- reed zijnde klompen eerste en tweede soort ten hoogste mogen worden verkocht. De direc- teur van het Rijksbureau voor Huiden en Leder heeft bepaald, in verband met het in artikel 2, leden 1 en 2, van dat voorschrift gestelde, dat onder klompen eerste soort uit sluitend worden verstaan: uit populieren-, wilgen- of iepenhout vervaardigde klompen, voorzoover deze verder voldoen aan de volgen- de kwaliteitseischen1. in dragen toestand mogen de klompen geen plaatsen vertoonen, die water doorlaten; 2. zij mogen in dien toestand geen doorschijnende plekken vertoo nen; 3. de zool van mansklompen moet in het midden tenminste 2 cm dik zijn, die van klei- nere maten naar evenredigheid dunner; 4. het voor- en achterstuk moet 2 cm dik zijn; 5. de zool moet aan den binnenkant een verhoo- ging hebben en derhalve aan den buitenkant iets lager zijn. Zij moet vanaf die verhooging naar voren iets doorbuigen, zoodat de voet- holte steun krijgt; 6. de klompen dienen van binnen behoorlij.k glad uitgesneden te zijn. AANKOOP SCHOOFSTROO. Het is aan alle stroohulzenfabrikanten ver- boden zonder speciale vergunning van het Be- drijfschap voor Hooi, Stroo en Ruwvoeder, schoofstroo aan te koopen. Een zoodanige vergunning is dezer dagen aan alle stroo hulzenfabrikanten toegezonden. Daarbij is hun evenwel de verplichting opgelegd om voor al het door hen gekoohte schoofstroo zoowel aan den producent als aan eventueele tus- schenschakels den wettelijk geoorloofden maximumprijs uit te betalen. Als wettelijk geoorloofde maximum-prijs is hierbij te be- schouwen: de maximum-prijs voor schoof stroo, zooals deze is bekend gemaakt in de Strooprijzenverordening 1943 (Voedselvoor- zieningsblad 87 van 16 Nov. '43). vermeerderd met- 6,per 1000 kg Bij niet-nakoming dezer voorwaarden is tucht- en strafrechte- lijke vervolging te verwachten. DE PRIJS VAN BALKENBRIJ. Voor balkenbrij geldt de Prijzenheschikking 1940 no. 1. De Gemachtigde voor de Prijzen deelt mede, dat niet tot vervolging zal worden overgegaan, wanneer balkenbrij, voorzoover de bereiding daarvan geoorloofd is, niet voor een hoogeren prijs dan van f 0,25 per 500 gram wordt verkocht, VOEDKKAARDAPPKLEN, De uitgegeven aarLkoopvergunningen voor voederaardappelen zijn met ingang van 16 Januari 1944 vervallen. Vanaf dien datum mogen de voederaardappelen vrij door de verbruikers worden betrokken, hetzij van telers, hetzij van kleinhandelaren, die als detaillist in voederaardappelen hij de V.B.N.A. zijn aangesloten. Telers mogen voederaardappelen verkoopen aan veehouders of aan de V.B.N.A. of aan hij de V.B.N.A. aangesloten handelaren. De hij de V.B.N.A. aangesloten grossiers in voederaardappelen mogen de aardappelen hetzij van telers hetzij van de V.B.N.A. betrek- ken en deze verkoopen aan hetzij een anderen grossier hetzij aan een detaillist in voeder aardappelen. Geleidebiljetten kunnen, zoolang voor het afgeven geen nadere regeling is bekend ge maakt, worden aangevraagd bij den Provin- cialen Voedselcommissaris voor Zeeland, Afdeeling Hooi, iStroo en Ruwvoeder te Goes. - Met groote blijdschap en dank aan God geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter MARIA EUISABETH. F. J. DE BLAEIJ. M. DE BLAEIJ RUISSEN. BETSY. Zaamslag, 24 Jan. 1944. Achterstraat 309. Dinsdag 1 Februari a,.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat Mejuffrouw Zr. W. H. DIELEMAN haar werk als Wijkver- pleegster in deze gemeente aanving. Dat zij nog lang gespaard mag blijven, is de wensch van haar Dankbare Patienten. Terneuzen, 28 Jan. 1944. Voor de overstelpend vele bewijzen van deelneming en medeleven, ontvangen bij het overlijden van onze in- nig geliefde Dochter, Zuster, Tante en Verloofde NELLY, betuigen wij onzen opreeh- ten dank. Namens de Familie, D. VAN AKEN. Terneuzen, Emmalaan 20. Bij dezen betuigen wij onzen hartelijken dank, voor de vele blijken van belang- stelling, ontvangen ter ge- legenheid onzer 25-jarige Echtve r eeniging J. REGELING. E. C. REGELING-HARTE. Terneuzen, Dr. Buijzestr. 5. Woensdag 2 Februari a.s. hopen onze geliefde Ouders. Behuwd- en Grootouders D. BASTINCK en J. E. BASTINCK-BUTLER hun 45-jarige Eehtvereeni- ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, is de wensch van hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkindetren. Zaamslag, 28 Jan. 1944. Heden overleed zacht en kalm onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Zuster, Be- huwdzjuster en Tante JANNEKE DEIJ, geb. Herrebout, in den oudesrdom van ruim 77 jaar. Uit aller naam, J. DEIJ. Kinderen en Klein- kinderen. Sluiskil, 25 Jan. 1944. Pierssenspolderstr. 59. Hiermede betuigen wij onzen oprechten dank voor de vele blijken yan mede leven, welke wij mochten ontvangen bij het overlijden van onze geliefde zorgzame Echtgenoote, Moeder, Be huwd-, Groot- en Overgroot- moeder, Zuster, Behuwd- zuster en Tante ADRIANA DIELEMAN, geboren Herrebout. Mede namens de Familie, CHR. DIELEMAN. Terneuzen, Steenkampl. 44. Voor de vele blijken van belangstelling, ontvangen bij het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder LEINTJE BLAAS, Wed. van G. P. Feij. betuigen wij onzen harte lijken dank. Namens alien, M. N. FEIJ. Terneuzen, Januari 1944. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onze ge liefde Zuster, Behuwdzuster, Tante en Nicht, Mejuffrouw SOPHIA MARIA HAMERLIJNCK, betuigen wij onzen harte lijken dank. Familie HAMERLIJNCK. Terneuzen, Heerengracht 6. Voor de overstelpende en hartelijke blijken van be langstelling, van zoo vele zijden ontvangen bij de her- denking onzer 40-jarige echtvereeniging, die dezen dag onuitwischbaar in onze gedachten zullen doen voortleven, en niet in staat een ieder persoonlijk daar- voor onzen dank over te brengen, betuigen wij alien, mede namens de Kinderen, langs dezen weg onzen wei- genieenden dank. M. A. DEES. J. C. DEES-MOLEGRAAF. Teraeuzen, 28 Januari 1944. Steenkamplaan 45. Aum.-Alvertentiechef G. D. van der Peijl.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 3