TERNEUZENSCHE COURANT SPORT HAM PEN Rome> Tivon Buitenland 5CA No. 10.578 VRIJDAG 28 JANUARI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEBEN DUiTSCH WEERMACHTSBERICHT. Landingsvloot bij Anzio lijdt verliezen. IEDERE NEDERLANBSCHE JONGEN 40km vezzano 4" Sulmona mZagarolo )',f\Ibani -"-fyy,.. I sola mArpino 4/^0#^e^||etri^ Cassino Nettuno Terracina flM? 'inturno p CASERTA (4404)® Landwacht ftiederland. De stem der S.S. iiiiiiS VERSCHIJNT IEDEREN DtNSDAG- EN VRIJDAGAVOND. VERSOHI Hoofdredacteur: N. J. HARTE - TERNEUZEN - Tel. 2398 Vyandeiijke concentraties ten Z. van Kft-ne uiteengeslagen. Uoorbraakpogingen van de Soviets veii'deld; Duitsche aamallen^ maken voraenngen. Het Opperbevel van de Weermacht maakte "Donderdag bekend: Bii Kertsj sloegen onze troepen, door de eigen artillerie schitterend gesieund sterke aanvallen der bolsjewieken af. Ook m net gtbted ten Zuidwesten van Tsjerkassy werden hevige, met sterke infanterie- en pantserfor- maties uitgevoerde vijandelijke aanvallen verbititerde geveehten afgeslagen of opge- VaTfnnZuidoosten van Belaja Zerkof ging de viiand met vefscheidene divisies, door pantser- vaeei* gesteund, tot den aanval over. Zijn doorbraakpogingen werden, nadat 82 vijande lijke pantserwagenswaren stukgeschoten, verijdeld. Om een penetratieplek wordt nog ^In het gebied ten Zuidwesten van Sjasjkof en ten Zuidwesten van Pogrebisjitsje maakten onze aanvallen na afweer van krachtige vijan- dCliike tegenaanvallen meuwe vordermgen. lueen in den sector van een legercorps wer- flen hier 66 bolsjewistische pantserwagens, 99 stukken geschut, alsmede .talrijke andere wa- nens vernietigd of buitgemaakt. Tusschen Pripjet en Beresma ontstonden opnieuwe zware geveehten, waarin onze troe pen bun stellingen handhaafden en 26 vijande lijke pantserwagens stukschoten. Ten Noordwesten van het ILmenmeer en m het gebied ten Zuiden van Leningrad leverden onze troepen nog steeds een zwaren afweer- striid tegen overmachtige strijdkrachten. Be bolsjewieken verloren Woensdag aan het Oos- telijke front 305 pantserwagens. In het hooge Noorden smaakten eigen stoot- troepen in de sectored Kandalaksja en Moer- mansk gevangenen en buit. In den Westelijken sector van het Zuid- Italiaans-che front houdt de vijandelijke druk aan. Verscheidene over geringe breedce onder- nomen aanvallen van den vijand mislukten. In den Oostelijken sector bleven alle vijande lijke verkenningsaanvallen zonder succes. Ten Zuiden van Rome probeerde de vijano itevergeefs zijn landingsboofd te vergrooten. Zijn concentraties werden uiteengeslagen, aanvallen tot met een sterkte van verschei dene bataljons afgeslagen. Er werden gevan- o-enen van verscheidene Engelsche en Ameri kaansche formaties gemaakt, 7 pantserwa gens werden stukgeschoten. De landmgs- plaatsen liggen onder het storingsvuur, van verdragende artillerie. De luchtmacht be- stookte dag en nacht de vijandelijke landings vloot voor Anzio met gevechts-, torpedo- eij slagvliegtuigen. Zij plaatste treffers op kruisers, 4 torpedojagers, 12 transport- en koopvaardijschepen met een inhoud van 47.000 brt. alsmede op 6 vrij groote landingsbooten. Aangenomen kan worden, dat een deel van deze schepen vernietigd is. In de havenmstal- laties van Anzio ontstonden na bomtreffers branden en vernielingen. van 1618 jaar kan zich melden voor een weersportkamp in Duitschland. Kosten zijn hieraan niet verbonden, terwijl de werkgevers en scholen verpliclht zijn vrijaf te geven. Werkgevers moeten bovendien loon doorbe- tdlen en mogen deze maand niet als vacantie aanrekenen Aanmeldingsbureau: Utrecht, Koningslaan 9. Maastricht, Vrijthof 25. Goes, Violenstraat 44. Groningen, Groote Markt 24. Assen, Rolderstraat 45. Den Haag, Nassauplein 6. Rotterdam, Eendraehtsweg 35. Eindhoven, Keizersgracht 9. Hengelo, Drienerstraat 6. Amsterdam, Willemsparkweg 186. Deeuwarden, Eritanakade 48. DE LANDING TE NETTUNO. De Berlijnsehe correspondent van de ,,TeL' meldt omtrent de landing der geallieerden bij Nettuno nog het volgende: Drie divisies bestaande uit Britsche, Ame rikaansche en Fransche formaties zijn tot nu toe aan land gebracht. De voorhoede der m- vasietroepen marcheert klaarblijkelijk m drie colonnes in drie verschillende nchtingen. De eerste colonne rukt op naar het Oosten in cle richting van Littoria, het groote Italiaansche thans door het Duitsche luchtwapen bezette vliegveld. De tweede trekt naar het Noorden waar de meegevoer^e gemotoriseerde artille rie de Via Appia poogt te blokkeeren. De derde colonne tracht naar het Noordwesten door te dringen en is Rome tot op een afstand van 35 kilometer" genaderd. Berichten uit de Italiaansene hoofdstad o-ewagen er van dat de rust en de orde onder de Romeinsche bevolking geen oogenblik zijn verstoord. Ook in Vaticaanstad gaat heL leven zijn gewonen gang en de buitenlandsche diplomaten maken zich uitsluitend zorg oyer den toestand welke zou kunnen mtreden m- dien de Duitschers in het kader van hun mili- taire maatregelen zouden besluiten, Rome te ontruimen. Men vreest, dat in dat geval tus schen het tijdstip, waarop de Duitsche troepen zouden aftrekken en het oogenhlik waarop g-ealUeerde formaties de stad zouden binnen- rukken, het g-epeupel van de gelegenheid ge- bruik zou maken om aan het plunderen te slaan Een maatregel die weliswaar met veel om het lijf heeft, maar die desondanks eemg opzien baart, is de versterking van de Pause- liike lijf garde en de verdubbeling van de wacht der Zwitsersche hellebaardiers aan den ingamg van Vaticaanstad. Op enkele punten van de Zuidelijke en Zuidwestelijke buiterp wnken van Rome kan men het dof gerommel der kanonnen hooren en vanaf enkele heuvel- toppen kan men des nachts in de verte het opfiitsen van het geschutvuur waamemen Het feit, dat de Duitsche afweer m het kustgebibd een beperkten omvang had houdt volgens Berlijnsehe militaire kringen verband met de omstandigheid, dat de kuststrook bm- nen het bereik der geallieerde scheepsartillerie ligt De eigenlijke Duitsche verdedigingsstel- lingen bevinden zich verder landinwaarts op strategische punten, waar het heuvelland en de bergen dekking bieden of buiten bereik liggen van het verdragende geschut der geallieerde vloot Pas wanneer deze linies bereikt zullen zijn, kunnen ernstigegeveehten worden ver- wacht. Intusschen wordt de uitbreiding van net Anglo-Amerikaansche bruggenhoofd ook be- noeilijkt door de geaardheid van het land- schap. De kuststrook ten Zuiden van Rome eeuwenlang berucht wegens haar broedplaat- sen van malariamuggen en daarom een plaag voor de bevolking van de stad, herinnert na de drooglegging van de moerassen sterk aan ons polderlandschap. Een deel van deze laag- liggende polders is, bij wijze van verdediging onder water gezet, zoodat de geallieerde lan- diensttroepen slechts een smalle strook ter be- schikking hebben voor hun opmarsch, hetgeen de verdediging vergemakkelijkt en de Duit schers in staat stelt op dit punt hun luchtaan- vallen te concentreeren. Geivechtscontact bij Nettuno Van het Italiaansche oorlogsterrein wordt volgens den correspondent uit Berlijn aan De Telgr., gemeld, dat de eerste geveehten van beteekems tusschen verkepningsforaiaties der beide partijen zijn ontbrand. Langzaam schijnen de Anglo-Amerikanen die punten te naderen, waar de Duitsche verdedigers hun een verder voortdringen zullen pogen te be- letten. In het hoofdkwartier van generaal Clark hield men er Woensdag rekening mede, dat binnen 48 uur de eerste hevige batsing zou plaats hebben. Na de bezetting van Anzio, een kleme zee- vesting op een landtong, 3 kilometer ten Westen van Nettuno, beschikken de Anglo- Amerikanen thans over twee havens, waar zij voortgaan met de ontseheping van troe pen en het Xossen van oorlogsmateriaal. Engelsch-Amerikaansche berichten laten volgens Duitsche meening, de gevolgtrekking toe, dat een vereeniging is beoogd van de bij Nattuno gelande formaties en de bij Cassino staande troepen van het vijfde Britsch-Ameri kaansche leger. Daarentegen is men aan Duitsche zijde de opvatting toegedaan. dat het gebied van Nettuno niet bijzonder geschikt is voor groote acties tegen Rome. Aan het Garigliano-front en bij Cassino duurt de strijd in onverminderde hevigheid voort. Aanvallen en tegenaanvallen der beide pantijen wisselen elkander af. De Amerika- nen hebben hun pogingen hervat om de Duil- schers uit hun sleutelstellingen bij Cassino te verdrijven en den toegang tot de Via Casilina, den Noordelijksten van de twee heirwegen naar Rome, te forceeren. Tot dusverre zijn zij er niet in geslaagd, dit doel te bereiken /-(Oj m .V Pont i j nsc he moerassen X.&r- Kaart van Pelt BERLIJNSCHE MEENINGEN OVER EEN INVASIE. In de week tusschen Kerstmis en Nieuw- jaar werd, schrijft C. D. uit Berlijn, van Ame rikaansche zijde het parool de wereld inge- zonden, dat binnen negentig dagen de invasie op het Europeesche vasteland zou begmnen. Direct na zijn terugkeer te Londen verklaarde Churchill de vorige week, dat „voor half Maart op de grootste gebeurtenis van dezen oorlog kan worden gerekend. Het behoeft geen betoog, dat Churchill hiermee nauwelijks iets anders dan de invasie kan hebben bedoeld. Op die manier zouden wij er ons dus op kunnen voorbereiden, dat wij uiterlijk binnen zeven weken het oogenblik beleven, niet alleen van de zwaarste botsing, maar ook van den be- slissenden slag in dezen oorlog. Hoe staat men nu te Berlijn tegenover de invasie? Beteekent het stilzwijgen, dat men j tot dusverre in acht heeft genomen en het sterkte eal bereiken, wat van Duitsche zijde nooit is tegengesproken. Aan den anderen kant dwingt de gang van zaken aan het Oos- telijk front Churchill en Roosevelt om in te grijpen. Wanneer zij zelf gelooven wat hun propa ganda zegt, n.l. dat de Duitsche weermacht onder de zware slagen der Sovjets aan het einde van haar krachten begint te komen, dan moeten zij de handen uit de mouwen steken om niet te laat te komen bij de verdeeling van den buit. Gelooven zij daarentegen hun eigen meer critische militaire waarnemers en stel- len zij zich op het standpunt, dat de Duitsche weermacht nog zeer sterk is en dat het roode leger zijn krachtsinspanning van de laatste vijftien maanden nog slechts "beperkten tijd kan volhouden, dan wordt het voor hen de hoogste tijd om iets te doen, want zoodra Duitschland er in geslaagd zou zijn den Sovjet- Russisohen stormloop definitief tot staan te welk den laatsten tijd slechts door enkele brengen, dan zouden de kansen der geallieer- bevoegde sprekers en sommige persorganen is verbroken. dat men niet aan een invasie gelooft of om het hooge woord maar te den er minder guns tig uitzien. Te Berlijn twijfelt niemand er aan, dat de geallieerden eventueel 2Vz millioen kunnen gebruiken dat men in het huis van den ge- concentreyren, jrooals het +ook mogelijk moet hangene liever niet over de galg spreekt? 1"~" Neen. Noch in militair, noch in politieke kringen in Duitschland beschouwt men de voorgenomen invasie als bluf. Men kan er te Berlijn niet alleen rustig over praten, er wordt ook, en wel in alien ernst over ge- sproken. En wanneer naar buiten de schijn wordt gewekt, dat men de zaak hier als het ware doodzwijgt, dan ligt dit uitsluitend daar- aan, dat het Duitsche opperbevel in alle stilte zijn maatregelen treft om den stoot op te van- gen, zoodat de bevoegde sprekers eigenlijk geen stof hebben om iets te zeggen. Churchill verkondigt sinds jaar en dag, dat Engeland uiteraard met Amerikaansche hulpin het voorjaar van 1944 zijn grootste zijn veertien millioen bruto registerton voor militaire doeleinden in beslag te nemen. Kort- om, men onderschat het huidig potentieel zijner tegenstanders geen oogenblik, maar wel maakt men zich vroolijk over de wijze waaron al die maatregelen door pers en radio wereld- kundig worden gemaakt. Men wijst er op dat het steeds ook in dezen oorlog als een militair belang is beschouwd, de samenstelling van zijn generalen staf en diens onderafdeelin- gen zoolang mogelijk geheim te houden. Verder grenst het aan het onwaarschijnlijk, dat de i voorbereiding van een groot en naar ge allieerde opvatting zelfs beslissend offen- sief niet angstvallig geheim wordt gehouden, maar dat integendeel militaire maatregelen van het hoogste gewicht klakkeloos openhaar worden gemaakt. Wat ten slotte de termijn- bepaling van dit offensief betreft, deze zou naar gangbare Duitsche opvatting getuigen van een militair dilettantisme, dat men een- voudig weigert 'bij zijn tegenstanders te ver- onderstellen. Dit is de reden waarom men, zonder den ernst van de mvasieplannen als zoodanig in twijfel te trekken, de reclame, die er mee ge maakt wordt, eigenlijk zonder meer afdoet als bluf. En men voert ook argumenten aan waaruit blijkt, dat Eisenhower en Montgo mery dromrnels goed hun mond weten te hou den als het er crp aankomt. In dit verband herinnert men aan de tot dusverres- grootste geallieerde onderneming in dezen oorlog, de landing van Anglo-Ameri- kaansche strijdkrachten in Noordwest-Afrika op 8 en 9 November 1942. Bij deze gelegen heid stak er een vloot van ruw geschat zes- honderd schepen met •tusschen-'de drie en vier millioen B.R.T. van de Vereenigde Staten en Engeland naar Afrika over onder het escorte van meer dan 300 oorlogsbodems. Deze onge- twijfeld door Fransch verraad begunstigde onderneming was in de eerste plaats een ,,triomf van de meest absolute geheimhou- ding", zooals de „Berliner Borsen-Zeitung" het onlangs uitdrukte. Montgomery kon de Duitschers van zijn voorgenomen offensief bij El Alamein natuurlijk niet absoluut onkundig iaten, maar evenals Eisenhower en Cunning ham later, eerst bij de landing op Sieilie en vervolgens bij de" opriohting van het bruggen hoofd bij Salerno, zocht hij zijn kracht zooveel mogelijk in de verrassing van den tegen- stciTKler. Om deze redenen wordt te Berlijn uiter aard in particuliere gesprekken dikwijls de vraag gesteld, wat de geallieerden met hun reclamecampagne toch eigenlijk hopen te be reiken. De veronderstelling, dat zij bij hun zenuwenoorlog willen volharden en het drei- gement met een invasie voldoende achten om Duitschland op de knieen te dwingen, heeft niet veel aanhangers meer. Daarentegen neemt men wel kennis van bepaalde Ameri kaansche persstemmen, die de verwachting uitspreken, dat de geallieerden eventueel nau welijks op emstigen tegenstand zouden stui- ten, daar een groot deel van de Duitsche weer macht de Engelschen en de Amerikanen zou den beschouwen als een soort ,,bevrijders" in verband met de ..dreigende bezetting van Duischland door de Sovjets." Zeer dikwijls echter hoort men de meening uitspreken, dat de geallieerden misschien slechts in schijn een aanval voorbereiden op het hart van het Duitsche verdedigings- systeem rond de vesting Europa, in de hoop, dat zij met een onverwachten aanval op een of ander punt des te sneller succes zullen hebben. OVERAL AAN HET OOSTFRONT WOEDT EEN ZWARE STRIJD. Tusschen Leningrad "en het Ilmenmeer is het Sowjet-Russische offensief thans in voile ontwikkeling, zoo schrijft de militaire mede- werker van het D.N.B., Martin Hallensleben. De noordelijke sector van het Oostelijk'front toont op het oogenhlik het gewone beeld van bolsjewistische groote ondernemingen. Met een nieuwe concentratie van massa's troepen en materieel tracht de Sowjet-Russische lei- ding thans in het Noorden door te breken. In beweeglijke oorlogvoering opereeren de Duit schers ook hier weer tegen den massalen stormloop van den vijand. Zij wijken uit, waar het doelmatig schijnt, en ontnemen aldus op- nieuw de beslissende Tcracht aan elken stoot. De slag in het geheele gebied tusschen Ilmen meer en Leningrad vertoont geen factoren, die op eenigerlei wijze afwijken van wat men in de afgeloopen maanden tijdens de geveeh ten in alle andere frontsectoren meemaakte. Er schuilen in dit gevechtsgebied voor den aanvaller grootere gevaren dan in de gevechts- sectoren van de zuideJij-ker frontdeelen, Dat ligt aan den aard van het gebied. De Duitsche diensten achter het front beschikken in het Noorden over het beste wegen- en spoorweg- net. Nergens aan het geheele oostelijke front liggen de ravitailleeringswegen der Duitschers zoo gunstig voor den elastische oorlogvoering als juist in dit gebied, dat de bolsjewisten met alle geweld willen forceeren. Het massale ge- bruik van artillerie. op een wijze als tot nu toe in dezen oorlog nog niet is gebeurd, laat de gevolgtrekking toe, dat de bolsjewisten van tevoren zich bewust waren van de kracht van het Duitsche afweersysteem. Alleen door het massale gehruik van zware en de zwaarste artillerie is het hun gelukt met de punten van him sterkste wigconcentraties de eerste linie der Duitsche stellingen in te drukken. Bij nader inzien zijn dit echter stellingen, die de Duitschers reeds moeten hebben o'ntruimd, toen zij den totalen toestand inzagen. Opnieuw laat de Duitsche manoeuvre het fundamenteele principe van den Duitschen af weer zien elke stootkracht van den vijand af te slijten en tevens het eigen potentieel te sparen. Het behouden of opgeven van terrein speelt hierbij sleohts in zooverre een rol als het dit principe op de doelmatigste wijze dient. Men zal rekening moeten houden met een verdere elastische oorlogvoering der Duit schers, hoewel zich reeds thans, zij het dan ook tot dusver nog slechts in grove trekken, de verder gaande bedoelingen van de Duit sche troepenleiding beginnen af te teekenen. Nog voor korten tijd waren de centrale en de zuidelijke frontsectoren gevechtsterreinen van den eersten rang. Wat voor enkele dagen nog domeinen der bolsjewistische offensieve kracht sohenen, en dit misschien morgen reeds weer zullen doen, laat thans een opvallende Duitsche activiteit zien. Voornamelijk in het gebied ten Zuiden van Kiejev maken de Duit sche zuiveringsoperaties voortgang, waarbij de bolsjewisten naar verhouding groote ver liezen op den koop toe'moeten nemen. Op het oogenblik is ten Oosten van Winnitza en ten Zuidwesten van Pogrebisjtsje een vrij groote aanvalsoperatie aan den gang en wel, hetgeen opvallend is, eveneens met aanzienlijken steun van artillerie en krachtig gebruik van vlieg- tuigformaties. Dg Duitsche aanval heeft snel terrein gewonnen. Over de operatie en haar doel bewaren de Duitsche militairen het stil zwijgen. Men vergist zich echter waarschijn- lijk niet, wanneer men aanneemt, dat het hier meer een plaatselijke onderneming is. Ook aan het landingshoofd van Kertsj is de slag weder in vollen gang. De bolsjewisten brachten versterking na versterking in den strijd. Met steun van pantserafdeelingen en 'met hulp van krachtige formaties slagvliegtui gen pogen zij hun uitgangsterrein in het havengebied uit te breiden. Deelen van de stad'Kertsj zijn daardoor reeds tot gevechts gebied geworden, doch de Duitsche afweer is zoo intensief, dat de bolsjewisten voor iederen duim gronds zeer zware offers aan bloed en materieel zullen moeten brengen. ARGENTINIe verbreekt BETREKKINGEN MET BERLIJN EN TOKIO. I S.P.T. meldt uit Buenos Aires: Generaal Ramirez, de president van Argen- tinie, heeft in een radiorede meegedeeld, dat de Argentijnsche regeering de diplomatieke betrekkingen met Duitschland en Japan heeft verbroken. De Engelsche pers van Donderdagmorgen, aldus S. P. T., waardeert het nieuws van het afbreken van de betrekkingen met de mogend- heden van de spil, doch is overigens van oor- deel, dat men meer van de regeering-Ramirez verwacht, alvorens van den goeden wil van de Aisgentijnsche regeering overtuigd te zijn. De Times verklaart: „De Engelsche en Ame rikaansche regeeringen hebben een groot ge- duld gehad met de diverse opeenvolgende Argentijnsche regeeringen. Toetssteen voor de politiek, thans door de regeering-Ramirez toegepast, zullen de maatregelen zijn, die op de beslissing zullen volgen. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft: Het door een president van Argentinie medegedeelde hesluit heeft in Berlijn geen verrassing gewekt, omdat de sedert weken waar te nemen druk en afpersingsmanoeuvres van de Anglo-Amerikanen tegen Argentinie een dergelijke ontwikkeling reeds lieten ver- moeden. Deze manoeuvres werden bijzonder duidelijk en bereikten in zekeren zin haar hoogtepunt in de lastercampagne tegen Boli- vie. Beiden landen werd verweten centra van anti-Amerikaansche spionnage en sabotage te dulden en door middel van dit argument is Roosevelt er tenslotte in geslaagd niet alleen Bolivie te isoleeren, doch ook Argentinie te dwingen een stap te doen, waarvan de ge- volgen op geen enkele wijze nadeelig zijn voor Duitschland, wel echter voor het in het kielzog der Vereenigde Staten varende Engeland. Groot-Brittannie verliest inderdaad, doordat de Vereenigde Staten de hand kunnen leggen op het laatste Zuid-Amerikaansche land dat zijn zelfstandigheid heeft probeeren te bewa ren, een van zijn belangrijkste economische markten. Geheel afgezien van het feit, dat het op den duur ook zijn geheele politieken invloed in Europa aan de bolsjewisten heeft opgeofferd, zal het thans ten gunste van de Vereenigde Staten zijn totdusver geprivile- gieerde positie in Zuid-Amerika moeten af- staan en zoodoende geweldige verliezen .lijden wat betreft zijn ontzaglijke economische in- vesteeringen. Ook al schaart de Argentijn sche regeering zich thans in strijd met de belangen van het land, in de rij van groote of kleine trawanten der Vereenigde Staten, het beteekent voor Duitschland, naar toonaan- gevende kringen in de Duitsche hoofdstad verklaren, op zijn hoogst het verlies van een diplomatieke vertegenwoordiging, terwijl Ar gentinie zijn onafhankelijkheid en Engeland een groote politieke en economische basis verliest, d.w.z. door zijn eigen partner van het Amerikaansche continent wprdt uitgeschakeld. S.P.T. meidt: Te Berlijn was men Woens- dagavond terughoudend ten aanzien van de Britsche berichten over het verbreken van de Argentijnsche diplomatieke betrekkingen met de Asmogendheden, vermoedelijk omdat het nieuws hierover slechts van Engelsche zijde is verstrekt. Een en ander vindt, naar men te Berlijn zegt, zijn oorzaak in het versterken van den EngelschAmerikaanschen druk tegen het neutrale Argentinie. Amerika ver- vult hierin de voornaamste rol, terwijl Enge land in dit geval als hoofdagent is te beschou wen. Japan en het besluit van Argentinie. De NederlandsiUe Volkidienst heeft te Amsterdam wedeeom een bijkaatoer voor ..Moeder en Kind" jeopend in een perceel aan de Plamtage Kerklaan Nr. 3. Een hoekje van de spreekkamer. C.N.F./Noske Pax s. KEURINGEN VOOR ZUID-HOLLAND EN ZEELAND. De wnd. gewestelijk commandeur van het gewest Zuid-Holland en Zeeland maakt hier- rnede bekend, dat diegenen, die zich voor de Landwacht gemeld hebben en geen oproeping voor keuring ontvangen hebben, zich kunnen aanmelden ten einde onderzocht te worden. Tijdens deze keuringen worden alle inlich- tingen vefstrekt. Tevens dient lidmaatschaps- kaart N.S.B., A- of S.S. meegenomen te worden. 27 en 28 Januari 912 uur, 1418 uur, 1921 uur Den -Haag, Dierentuin, Benoorden- houtscheweg. 28 Januari 7.30 uur Goes, Ortslazarett, Oost- wal. 29 Januari 1417 uur Terneuzen, Cafe Neutraal (Meeuwsen). 30 Januari 912 uur. 1418 uur Rotter dam, Baan 170, gebouw Geneeskundige dienst. 1 Februari 9 uur Hotel Korenbeurs, Zierik- zee. bericht van 21 Januari vau Europapress uit Geneve Volgens den correspondent te Ankara van de Gazette de Lausanne heeft Radio-Moskou een nieuwe reeks vredesgeruchten de wereld ingezonden, die in de Turksche hoofdstad veel sensatie verwekten. Volgens den vertegen- woordiger van het Zwitsersche hlad beweert Moskou dat Duitsche diplomaten in verschei dene neutrale hoofdsteden aan Britsche ver- tegenwoordigers voorstellen gedaan hebben voor een vrede door overeenkomst. De Duit schers zouden verklaard hebben, dat zij zich willen terugtrekken op hun grenzen van 1939 en dat zij in het Westen alle veiligheidsmaat- regelen willen aanvaarden die door de ge allieerden zouden opgelegd worden. Als compensatie zouden de Duitschers een zekere vrijheid in het Oosten eischen. Radio-Moskou verklaart aangaande deze ge- ruchten, dat deze voorstellen van Berlijn waar- schijnlijk slechts een geraffineerde politieke manoeuvre zijn, waarachter men geen vredes- bedoelingen moet zoeken, maar veeleer een poging om tweedracht te zaaien tusschen Mos kou en zijn bondgenooten." Luistert op Zondag 30 Januari van 11.30 tot 11.45 over den zender ttilversmn I op goll- lengte 415 meter naar de stem der S.S. Onder- werpde 30ste Januari. Japan is totdusver, naar uit een verklaring van den Japanschen minister van Buitenland sche Zaken in antwoord op een desbetreffende vraag in den Rijksdag blijkt, nog niet officieel op de hoogte gesteld van den jongsten stap der Argentijnsche regeering. Indien het juist is, zoo verklaarde Sjigemitsoe, dat Argentinig zijn betrekkingen met Japan heeft verscherpt, dan is dit zeer betreurenswaardig te noemen. Dit feit bewijst opnieuw den ontzaglijken druk dien de Geallieerden op de neutrale landen uitoefenen om deze aan hun zijde te brengen. OM DE TOEKOMST VAN HET CONTINENT". „De overwinning van Europa op zijn vijan- den, de overwinning van de orde op den chaos, zal tot een overwinning van de toekomst op het verleden en tot het uitgangspunt eener nieuwe ontwikkeling van de menschheid wor den, die ten slotte den weg naar het nieuwe vergemakkelijkt". Aldus schrijft Helmut Stin- dermann, de plaatsvervangende Reichspresse- chef, in een artikel in den Volk. Beobachter onder het opschrift: „Om de toekomst van het continent." De zware strijd van ons continent, zoo ver- volgt hij, de offers en de verwarring van de laatste decennia, worden slechts met zin ver- vuld door de hoop, dat daaruit nieuwe levens- vormen en nieuwe levenskernen zullen opstij- gen. Wanneer eenmaal de wapens rusten zal men de beteekenis kunnen afmeten van de tastbare zekerheid, dat de tijd van den binnen- Europeeschen strijd overwonnen is, omdat alle staten als leer van dezen oorlog het bestaan begrepen hebben van een continentale lots- gemeenschap en deze tot leidende gedachte gemaakt hebben van hun politiek. In betrek- kelijk korten tijd zal dan het voile initiatief van de volkeren zich kunnen richten op den innerlijken welstand en de nationale prestaties. Dan pas zal Europa goed ontdekken, welke groote waarden het bezit, want zijn onverge- lijkelijke rijkdom is naast de grondstoffen- basis de arbeidskracht van de Europeesche millioenen-volken. Politiek eensgezind, economisch geordend, sociaal totaal veranderd, zal de volkengemeen- schap van ons continent niet alleen de wonden heelen, neen zij zal ook, als dragers van nieuwe denkbeelden en modeme vormen van de menschelijke en nationale samenleving, een beslissende stap voorwaarts zetten om zoo een nieuwe en beslissende pioniersdaad toe te voe- gen aan de oude pioniersdaad, een daad die door de geheele wereld als een omwenteling en verlossing zal worden aangevoeld. Pastorale. Teekening Solo Orbis/Holland Pax. MISLUKTE OPSTAND IN PARAGUAY. De regeering van Paraguay heeft bekend gemaakt, dat zij Woensdag bij het aanbreken van den dag een poging tot opstand heeft verijdeld. In het officieele communique wordt gezegd, dat groepen van de ontbonden libe- rale partij en daarbij aangesloten organisaties gepoogd hebben zich meest'er te maken van het hoofdkwartier der politie en van de kazernes. DE AMERIKAANSCHE PRES1 DENTS VERKIEZING. In een boodschap aan het Congres heeft president Roosevelt Woensdag, volgerts een bericht van den Britschen nieuwsdienst uit Washington, de bepalingen van het ont- werp betreffende de deelneming van de Ame rikaansche soldaten aan de presidentsverkie- zingen veroordeeld. Het ontwerp bepaalt, dat de maatregelen voor de inzameling van de stemmen van de Amerikaansche soldaten in overzeesche gebieden aan de afzonderlijke staten en niet aan de Amerikaansche regee ring moeten worden overgelaten. De presi dent verklaarde, dat hij het wetsvoorstel be schouwt als een bedrog jegens de soldaten, matrozen en mariniers, die thans opgeleid worden, resp. strijden. DE GERUCHTEN OVER VREDES- BESPREKIN GEN. Ten vervolge op den commentaar van den diplomatieken medewerker van het D.N.B. op het bericht van de Prawda inzake Duitsch- Engelsoh overleg de correspondent onder- streepte, dat Berlijn bij deze discussie niet anders dan toeschouwer is ontleenen wij aan het Vlaamsohe iVolk en Staat nog een H Dankbaarheid en trots over de prestaties M van onze soldaten vervult iedere zuster. s De veldtocht in het oosten zal geen M zuster verge'ten. (Uit de mededeelingen van een Generaloberin van het D.R.K.) |j M Maar de oorlog gaat verder. En de hulp m der zusters b 1 ij f t noodig. Ook jouw m hulp, meisje uit Holland, wordt gevraagd. m Meld je daarom bij het SS-Ersatzkom- M mando Niederlande, Den Haag, Korte H Vijverberg 5. g HITLER ONTVANGT QUISLING. In tegenwoordigheid van den Rijksminister en chef der Rijkskanselarij, dr. Lammers. en van den leider der partijkanselarij, Reichsleiter Bormmann, heeft de Fiihrer den Noorschen minister-president, Quisling, voor een vrij langdurig onderhoud ontvangen. Een aantal belang rijke vraagstukken betreffende het Europeesche vasteland en de toekomst der Germaansche volken werden besproken in den geest van den gemeenschappelijken strijd. Vervolgens ontving de Fiihrer ook de Noor- sche ministers Fugglesang, Lie en Whist, die in het gezelschap van Quisling waren. Van. Duitsche zijde waren Rijkscommissaris Ter- boven en de SS-Obersturmbannftihrer Neu mann aanwezig. DE PREMIERS DER DOMINIONS NAAR LONDEN. Naar het D.N.B. aan den Britschen berich- tendienst ontleent is het plan voor een confe rence van alle eerste ministers van de domi nions in Londen, binnen enkele maanden te houden, thans gereed. Churchill zal het voor- zitterschap voeren. Alle premiers zouden de uitnoodiging van Churchill hebben aanvaard. De laatste conferentie der premiers is in 1937 in Londen gehouden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1