TERNEUZENSCHE COURANT Buhenland Binoenland Distributienieuws Kerknieuws Sport No. 10.577 DINSDAG 25 JANUARI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Nieuwe gevechten bij Kertsj. Landing der geailieerden bij Nettuno. SPAATZ IN ENGELAND AANGEKOMEN. TERNEUZEN, 25 JANUARI 1944. VERSOHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Directeur: I VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - TERNEUZEN - Tel. 2298 Nog steeds z ware afweerstrijd ten Zuiden 'van Leningrad. Ooriogjsschepen van landingsvloot in Italie aangevallen. Het opperbevel van de weermacht deelde Maandag mede: Bij Kertsj .gingen de bolsjewieken opnieuw tot tamelijk sterke aanvallen over en probeer- den zij tevens nieuwe strijdkrachten aan land te zetten. Zij werden met zware, bloedige verliezen afgeslagen. In een penetratieplek zijn nog hevige gevechten gaande. Tusschen Pripjet en Beresina mislukten ook gisteren alle doorbraakpogingen der bol sjewieken. In de zware afweergevechten van de laatste dagen hebben zich hier onder bevel van luitenant-koionel Klasing het grenadier- regiment 446 met de hieraan toegevoegde be- wakingsbataljons 738 en 793 en het tweede bataljon van het grenadierregiment 464 onder bevel van kapitein Bmmerling bijzonder on- derscheiden. Ten Noorden van Newel stortten herhaalde, door tanks gesteunde aanvallen der bolsjewie- keh in ons afweervuur ineen. Ten Noorden van het Ilmenmeer en ten Zuidwesten van Leningrad leveren onze troepen nog steeds een zwaren afweerstrijd. Zij sloegen de met overmachtige .strijdkrachten uitgevoerde, den geheelen dag voortdurende krachtige vijande lijke aanvallen af of vingen ze op. Hierbij werden alleen ten Zuidwesten van Leningrad 57 Sowjettanks vemietigd. In enkele sectoren wordt met binnengedrongen vijandelijke ge- vechtsgroepen verbitterd gestreden. Ten Zuid- oosten van Leningrad ontruimden onze -troe pen, door den vijand niet gehinderd. een voor- uitspringende bocht in het front en betrokken zij nieuwe, gereedgemaakte stellingen. Aan het Zuid-Italiaansche front mislukten herhaalde sterke over een breed front uitge voerde aanvallen van den vijand na zware ge vechten. In het landingsihoofd van Nettuno hebben zich nog geen groote gevechtshande- lingen ontwikkeld. Vijandelijke verkennings- strijdkrachten werden teruggeworpen. Duit sche gevechts-, torpedo- en jachtvliegtuigen vielen de oorlogsschepen van de vijandelijke landingsvloot aan. Een torpedojager werd met zekerheid, een andere waarschijnlijk tot zinken gebracht. Een kruiser, een ander klein oorlogsvaartuig en een landingsboot van 2500 brt. werden getroffen. Boven het Italiaansche gebied werden door de luchtdoelartillerie en jagers 8 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht wierpen enkele Britsche vliegtuigen bommen neer op West- Duitschland. Boven de bezette gebieden in het Westen werden 3 vijandelijke vliegtuigen ver- nietigd. Reserve-luitenant ter zee Pollmann, com mandant van een duikbootjager, heeft in de Middellandsche Zee zijn tiende vijandelijke duikboot verni^tigd. De landing van formaties van het 5de Britseh-Amerikaansche leger aan de kust bij Nettuno, ten Zuiden van Rome, moet, volgens een eigen correspondentie der ,,Telegraaf" uit Berlijn, worden beschouwd als een operatie in het kader van den slag om Cassino. In vele opzichten kan deze manoeuvre worden verge- leken met de landingsactie in den zomer van het vorig jaar op de kust van Salerno, welke eveneens een tweeledig doel had. Bij Salerno was het den Anglo-Amerikanen er voorname- lijk om te doen, door een landing achter de Duitsche linies den opmarsch van hun troepen uit het Zuiden te vergemakkelijken en de be- zetting van Napels te verwerkelijken. Thans gaat het er om het sterke Duitsche verdedi- gingsfront aan de Garigliano tot instorting te brengen en den weg naar Rome te forceeren. Om zich een duidelijk beeld te maken van den toestand aan het Midden-Italiaansche front, moet men zich rekenschap geven zoo- wel van het tegemv^prdig verloop der linies als van de geografische gesteldheid van het oorlogsterrein Het front verloopt van de kust aan de Golf van Gaeta over Minturno, dat de Duitschers enkele dagen geleden hebben ont- ruimd, langs den voet van het Aurune-geberg- te, buigt dan naar het Oosten om den loop van de Carigliano te volgen. Op het punt, waar de Liri in laatstgenoem- de rivier uitmondt, loopt het front in Noord- oostelijke richting tusschen Cassino en Vena fro in de richting van Isernia. Ten Noorden van deze plaats vindt het aansluiting aan de linies, waar de Duitschers tegenover formaties van het achtste Britsche leger liggen. Deze linies volgen aamvankelijk het dal van de San- gro, om dan in Noorde-lijke richting af te bui- gen en bij Ortona de kust van de Adriatische Zee te bereiken. In den loop der laatste maanden is dit front venstard en nadat Duitsche genie op radieale wijze de passtraten en bergpaden onpasseer- baar had gemaakt, slaagden de Anglo-Ameri- kanen er ondanks hardnekkige pogingen niet in, noemenswaardige vorderingen te maken. De Duitsche stellingen in het ontoegankelijke bergland worden beschermd door uitgestrekte mijnenvelden en kunstmatige hindernissen. De geografische moeilijkheden zijn het ge- ringst in het kustgebied, aan den mond van de Garigliano en het is begrijpelijk, dat de geailieerden hier sterke formaties concen- treerden, om na een hevige artilleristische voorbereiding een doorbraakpoging op groote schaal te wagen. Inderdaad slaagden zij er in het begin van de vorige week in, de Garigliano over te steken en den Monte Natale te ver- overen. Woensdag jl. gingen intusschen ge- arriveerde Duitsche reserves tot den tegen- aanval over en wierpen de Engelsch-Ameri- kaansche voorhoede tot op de stad Minturno terug. Tegelijkertijd ontwikkelden zich hevige ge vechten ten Oosten van het Ausente-dal en bij Castelforte, ten Noorden van de Garigliano, terwijl een derde brandpuht van den strijd Ijij San Pietro(Cervaro ten Oosten van Cassino ontstond. A1 deze Anglo-Amerikaansche aan vallen leverden slechts gerinige terreinwinst op, maar het eigenlijke doel, nl. een doorbraak naar het Westen, -mislukte. Onder deze omstandigheden ontving Generaal Clark bevel, een landingsoperatie achter de Duitsche stellingen ten uitvoer te brengen. Weer waren het geografische eigenschappen van het ter rain, die de plaats der landing bepaalden. Het gebied tusschen de Garigliano en Rome, is rijk aan natuurlijke hindernissen, die bovendien door de Duitsche genie in een groot complex van bergvestingen zijn herschapen. Tusschen Minturno en Gaeta bereikt het Aurune-geberg- te de kust om dan in een boog naar het Noord- westen zich aan te sluiten bij het Ausoni- gebergte, hetwelk bij Terracina wederom de kust bereikt. Eerst ten Westen van deze plaats opent zich een vlakke kuststrook, die wel is waar niet bijzonder breed is, maar voor de uitvoering der geallieerde landingsplannen in aanmerking kwam. Ongeveer in het mid den van deze kustvlakte, bij Nettuno, zijn Zaterdagochtend in alle vroegte de Engelsch- Amerikaansche troepen aan land gezet, klaar- blijkelijk met de bedoeling om niet alleen de kust te bezetten, maar tevens verder land- waarts door te dringen, de beroemde Via Ap- pia te bereiken en zoodoende den voornaam- sten verbindingsweg met het Garigliano-front te versperren. Van groot belang voor het wel- slagen der Engelsch-Amerikaansche orider- neming is tevens de vraag of de aanvallers er in zullen slagen 't groote vliegveld bij Littoria in hun bezit te krijgen. De landingsoperaties, die ondersteund wer den door sterke vloot- en luchtstrijdkrachten, werden uitgevoerd door speciale Britsche en Amerikaansche eliteitroepen, waarbij gebruik gemaakt werd van verschillende nieuwe soor- ten van landingsvaartuigen, amphibietanks en Idrijvend geschut. Geallieerde vliegtuigen bom- bardeerden tegelijkertijd verschillende strate- gische doelen en vliagvelden in het landings- gebied. De Britsche nieuwsdienst meldt, dat deze luchtaanvallen ten doel hadden de vlieg- velden rondom Rome onbruikbaar te maken, ten einde het opstijgen van Duitsche jagers te verhinderen, voorts de verbmdingswegen te vernielen om het aanvoeren van Duitsche ver- sterkingen te belemmeren. Van Duitsche zijde is men uit den aard der zaak met het geven van berichten nog zeer terughoudend en verklaart men slechts, dat de Anglo-Ame- rikaansche leiding met de bezetting van Net tuno een groot strategisch spel is .oegonnen, waarvan zij klaarblijkelijk een oprolling van het geheele Duitsche front in Zuid-Italie en de spoedige ^erovering van Rome verwacht. Of- schoon Van Engelsche zijde wordt beweerd, dat de landing voor de Duitschers een verras- sing was, kan men gevoeglijk aannemen, dat van Duitsche zijde met de mogelijkheid van deze operatie wel degelijk rekening was ge- houden. Het moet dan ook worden afgewacht of de lanidingstroepen van het vijfde Britsch-Ame rikaansche leger er in zullen slagen hun opera- tief doel te bereiken, aangezien de beslissing pas zal vallen, wanneer de Duitsche afweer- troepen, die reeds onderweg zijn en zoowel uit het Noorden als uit het Zuiden naar het be- dreigde punt worden gedirigeerd, in den strijd zullen ingrijpen. De Britsche nieuwsdienst Wist Zondag te berichten, dat geallieerde ver- kenningsvliegtuigen omvangrijke Duitsche troepencolonnes hebben gesignaleerd, die zich uit verschillende richtingen in allerijl naar het landingsgebied begeven. Intusschen zijn de eerste Duitsche versterkingen klaarblijkelijk aangekamen en hebben zich hevige gevechten ontketend die volgens de jongste berichten met afwisselend succes worden gevoerd. In de komende dagen zal zich ongetwijfeld een hard nekkige strijd ontwikkelen en in militaire kringen te Berlijn wordt verklaard, dat maar- schalk Kesselring met de uiterste verbittering zal pogen de Engelsch-Amerikaansche actie te doen mislukken en het front in het Zuiden tegen elke bedreiging in den rug te bescher- men. Als afleidingsmanoeuvre zijn Zaterdagoch tend geallieerde oorlogsschepen in de Golf van Gaeta opgestoomd om het kustgebied tusschen Gaeta en den mond van de Carigliano op het- zelfde oogenblik, waarop bij Nettuno de lan ding plaats vond, hevig onder vuur te nemen. Tegelijkertijd zetten de Amerikanen bij Cas sino een nieuw offensief in, am deze belang- rijke sleutelstelling in hun bezit te krijgen en den toegang tot het Liri-dal te forceeren. Op dit punt, tusschen de Abruzzen en de kust- gebergten loopt in Noordwestelijke richting een breed dal, hetwelk gevormd wordt door de Liri en de Sacco en een natuurlijken toe- gangsweg vormt naar de Italiaansche hoofd- stad. In deze vlakte zijn dan 'ook verkeers- wegen en spoorlijnen aangelegd. Van het ver der verloop der van Nettuno uitgaande ope- raties hangt het af, of de Duitsche leiding haar sterke positie aan het Garigliano-front zal kunnen handhaven, dan wel of zij genoopt zal zijn, haar afweer in overeenstemming te brengen met veranderingen in de militaire situatie. EVACUATIE VAN DE FRANSCiHE MIDDELLANDSCHE ZEE-KUST. Tijdens een conferentie van alle belangheb- bende ministers, prefecten en vertegenwoordi- gers van den interministerieelen dienst ter bescherming tegen uit den oorlog voortvloeien- de moeilijkheden, is, volgens S.P.T. besloten, het Fransche kustgebied aan de Middelland sche Zee geheel te ontruimen. Aldus een offi- cieele mededeeling van Zondagavond uit Vichy. Er zullen voorschriften worden opgesteld, waarbij wofdt bepaald, welke punten het eerst moeten worden ontruimd en die voorts zullen voorzien in een algemeene overbrenging van de Fransche bevolking tot 15 a 20 km van de kust. Deze maatregelen gelden in het bijzon der voor vrouwen, kinderen en ouden van dagen, verder voor ziekenhuizen, gevangenis- sen en scholen. RADIO HA III EISCHT TROONAFSTAND VAN VICTOR EMANUEL. De door Badoglio gecontroleerde zender van Bari heeft den troonafstand van Victor Ema nuel geeischt. TREINONGELUK IN DUITSCHLAND. Bij een trein ongeiuk in de buurt van Han nover zijn 53 personen gedood, eenige perso- nen zwaar en eenige anderen licht gewond. S.P.T. meldt uit Londen: De chef van de Amerikaansche bommenwerpers, de luitenant- generaal Carl Spaatz, is in Engeland aange- komen. Hij begaf zich onmiddellijk naar zijn streng geheimgehouden hoofdkwartier, van- waar hij zijn machines zal dirigeeren, als de invasie begint. De staf van generaal Eisen hower is thans geheel voltallig en bevindt zich op de diverse hoofdkwartieren. Generaal Spaatz was de laatste, die nog ontbrak. ENGELAND BREIDT DIENSTPLICHT UIT. De bepalingen van den militairen dienst- plicht zijn door een door den koning goed- gekeurd raadsbesluit uitgebreid. Alle Brit sche staatsburgers uit Canada, Australie, Nieuw-Zeeland en uit alle kolonien en man- daatsgebieden zullen in het Engelsche leger dienst moeten doen, zoodra zij zich 3 maan den of langer in Engeland zelf ophouden. Deze bepaling geldt ook voor het' eiland Man en de eilanden van het Kanaal. ZIEKENGELD VAN NIET-KOSTWINNERS BIJ OPNAME IN ZIEKENHUIS. Tot dusver werd, wanneer niet-kostwinners voor rekening van een algemeen ziekerfonds in een ziekenhuis werden opgenomen, ten be hoove van het ziekenfonds tweederde van het hun ingevolge de ziektewet toekomende zie- kengeld ingehouden. De commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, heeft nu in het belang van een gelijjfc oehandeling der verzekerden, aan de algemeene ziekenfondsen verzocht om, te beginner, met de opnemingen, die na 16 Jaiv 1944 zij a aangevangen, geen pogingen meer te doen om twee derde van het ziekengeld te incasseoreiv. Ook de verplicht verzekerden, die geen kostwinner zijn, blijven dus voortaan, evenals zulks ten aanzien van de kostwjnners het ge- val is, bij opneming in een ziekenhuis in net volledig genot van het hun krachtens de ziektewet toekomende ziekefigeld. ALFIERI EN EDDA CIANO IN ZWITSERLAND. Het bericht van de aanwezigheid in Zwit- serland van gravin Edda Ciano, de dochter van Mussolini en Dino Alfieri, jarenlang am- bassadeur van Mussolini te Berlijn heeft groot opzien gebaard. De „Neue Ziircher Ztg.'' schrijft: ,,De houding van den Bondsraad NIET VOOR PAPKINDEREN Neen, voor papkinderen zrjn de weersport- kampen in Duitschland niets. Met zijden hand- schoenen wordt je er niet aangepakt. Maar iedere stevige jongen kan zijn hart ophalen bij het beoefenen van sport, veldwerk, KK- schieten enz. Daarom meldt iedere Nederlandsche jongen van 16 -18 jaar, die niet onder de papkinde ren gerekend wil worden, zich voor het eerst- volgende weersportkamp bij het adres: Kohingslaan 9 Utirecht of aan een der navolo-ende adressen: Maastricht, Vrijthof 25. Goes, Violenstraat 44. .Groningen, Groote Markt 24. Assen, Rolderstraat 45. Den Haag, Nassauplein 6. Rotterdam, Eendrachtsweg 35. Eindhoven, Keizersgracht 9. Hengelo, Drienerstraat 6. Amsterdam, Willemsparkweg 186. Leeuwarden, Emiiiakade 48. tegenover Alfieri is-voornamelijk door humani- teit be'invloed. Het recht van asyl wordt ge- handhaafd. Op 't oogenblik zijn er in Zwitser- land 70.000 vluchtelingen. Evenals voor de andere immigranten eeldt voor Alfieri na- tuurlijk ook, dat hij slechts mag blijven, als hij de veiligheid van Zwitserland niet in gevaar brengt. Alfieri wordt door de vreemdelingen- politie getolereerd". Men is evenmin erg enthousiast over de aanwezigheid van de dochter van Mussolini, die zich met haar kinderen in een religieus instituut ergens ±n Midden-Zwitserland be vindt. Gravin Ciano is onder valschen naam het land binnengekomen. Zij had voorge- geven lid te zrjn van een vreemde dynastie. ,,Haar manier van doen noemen wij weinig sympathiek" aldus de „Neue Ziircher Ztg." VERKLARING VAN DE GAULLE. S.P.T. verneemt uit Algiers: Generaal De Gaulle heeft Woensdagmiddag een redevoe- ring gehouden voor de raadgevende vergade- ring van het Fransche comitC te Algiers. De wapens, die wij van Amerika hebben gekre- gen, zullen nooit worden misbruikt", ver- zekerde hij, ,,Frankrijk zal zich weten te herinneren, wat er voor hem wordt gedaan". De vergadering heeft besloten de Fransche strijdkrachten zooveel mogelijk uit te breiden en te versterken. Andre le Trocquer. de commissaris voor oorlog in het comite, deelde vervolgens eenige bijzonderheden mede dver de zuivering van het- leger van aanhangers van Vichy. Het aantal arrestaties bedraagt tot nu toe 1100. HET NIJVERHEIDSONDERWIJS. Het aantal leerlingen der dagambachtsscho- len bedroeg in 1942 ruim 35.000 tegen ruim 30.000 in 1937. Voor het geheele nijverheids- onderwijs waren de cijfers 168.406 en 142.173, zoo meldt het tijdschrift ,,Opvoeding". Bij het middelhaar nijverheidsonderwijs en de oplei- ding voor scheepsmachinisten is de stijging het grootst. DAGELIJKSOH BESTUUR NEDERLANDSCH VLASINSTITUUT. Het dagelijksch bestuur van ,,Het Neder- landsch Vlasinstituut is thans als volgt ^amen- gesteld: ir. G. Veenstra, inspecteur van den landbouw, s-Gravenhage, voorzitter; P. J. J. iDekker, voorzitter van het Bedrijfschap Vlas en Hennep te Wemeldinge, onder voorzitter, A. L. A. de Jong, voorzitter van de Onder-vak- groep Vlashewerkende Industrie te Steenber- gen, penningmeester, Ir. L. J. A. de Jonge, directeiir van het Nederlandsch Vlasinstituut en rijkslandbouwconsulent voor de vezelgewas- sen te Wageningen, secretaris. DRIE VOLGRIJTUIGEN ACHTER DE ROUWKOETS. Na 1 Febr. a.s. zullen alle begrafenissen, welke met paardentraotie uitgevoerd worden, geschieden met maximum drie volgrijtuigen achter de rouwkoets. Bij ongunstig wcder en in bijzondere gevallen mag dit aantal worden uitgebreid tot hoogstens vijf. In de bespan- ning van rouwkoetsen en volgrijtuigen wordt geen wijziging gebracht. SIGNAAL. Het 48 bladzijden groote en ongeveer 100 foto's bevattende jongste nummer van Signaal draagt den naam Extra Oostnummer. Op de titelpagina staat een Russische vrij- williger afgebeeld, een luitenant der Koeban Kozakken, voor een muur waarop z'n door -hem zielf geschreven naam staat. Het is de muur van de gevangenis, waarin hij eens door de G.P.Oe werd ingestoten. Het blad wil een tip van den sluier oplich- ten, welke lange jaren de tragiek van een 26- jarig Sovjet-regime in deze Oosteljjke gebie den bedekte. Het blad toont in woord en beeld wat de gevolgen waren van den Duitsehen strijd in deze Oostelijke gebieden. Ook wordt nagegaan, waarvoor de Russi sche vrijwilligers samen met de Duitschers strijden. VITlAMINEHOUDENDE VOEDINGS- MIDDELEN. Onjuiste vermeldingen. In de verslagen en mededeelingen betref- fende de volksgezondheid wordt de aandacht gevestigd op de gevitamineerde ^voedingsmid- delen. Het komt blijkbaar herhaaldelijk voor, dat op de verpakkingen van deze voedings- middelen en in de reclame hoog wordt opge- heven van het gehalte aan vitaminen, hetgeen echter met de w'erkelijkheid geenszins over- eenkomt. De voorzitter van den Gezondheids- raad deelt hieromtrent o.a. mede, diat ,,een aangeprezen boterhampasta hestaande uit ge- condenseerde ondermelk met smaakstoffen en toegevoegde vitaminen bij onderzoek een aan- merkelijk lager gehalte aan vitaminen A bleek te bevatten dan op de verpakking was gedeclareerd. Daar te verwachten is, dat onder meer normale omstandigheden het in den handel brengen van gevitamineerde voe- dingsmiddelen veelvuldig zal voorkomen, is van verschillende zijden bepleit een wettelijke regeling te ontwerpen in dem»vorm van een wijziging van het Algemeen Besluit. Betwij- feld wordt, of de Warenwet wel een goede grondslag is om een preventieve controle op de kosten van de belanghebbenden in te stel- len". Aldus deze ambtelijke uitlating, die vol- doende voor zich zelf spreekt. De etalage's van de kruidenierszaken zijn tegenwoordig rijk voorzien van allerhande producten, waarop met opvallende letters staat vermeld, dat zij rijk zijn aan vitaminen. Het spreekt van zelf, dat het publiek er op gebrand is, zich derge- lijke ,,voedingsmiddelen" aan te schaffen, be- kend als het tegenwoordig is met de groote beteekenis van de vitamine voor de mensche- lijke voeding. Het is daarom. dubbel laakbaar dat met deze z.g. vitaminehoudende voedings- middelen een zwendel wordt bedreven; daar- aan dient zoo spoedig mogelijk een einde te kcmen. Van deskunoige zijde vernamen wij, dat met de tegenwoordige wettelijke bepalin-, gen tegen dezen vitaminekwendel weinig kan worden uitgericht, tenzij de geheele samen- stelling van het artikel op de verpakking of In de reclame is vermeld. In dat geval kan worden geeischt, dat de samenstelling ook geheel met de opgave overeenkomt. Wordt evenwel alleen het vitamine-gehalte vermeld, dan kan tegen een onjuiste opgave daarvan wettelijk niet worden opgetreden. Wij ver namen, dat deze kwestie reeds de bijzondere aandacht heeft van de betrokken instanties, zoodat binnen afzienbaren tijd doeltreffende maatregelen tegen dezen zwendel mogen wor den verwacht. HET KEUZE-CONCERT. Het Keuze-concert dat jl. Zaterdagavond in het Concertgebouw alhier ten bate van het Winterhulpwerk door den Ned. Volksdienst was -gtorganiseerd is in alle opzichten een eucces geweest. De zaal was geheel bezet met belangstellen- den, die het gebodene ook ,,beluisterde" met een aandacht zooals we die alhier nog zeld- zaam hebben aangetroffen, en het applaus na elk uitgevoerd nummer gaf ook blijk van de voile tevredenheid der aanwezigen. Daarvoor was dan ook alle reden. Voor de pauze werden door de muziekkapel onder lei ding van Obermuzikmeister Holm eenige num- mers voor harmonie. uitgevoerd. Na de pauze werd het programma vervolgd met eenige nummers voor strijk-orkest. Zoowel in de eerste als in de tweede afdeeling bleek, dat de instrumenten in handen waren van artisten, onder goede leiding, en viel op de zuiverheid van uitvoering en klanken. Vooral kwam dit tot uiting hij de trompetsolo ,,Die post im Walde". Uit de samenstelling van het programma bleek, dat de belangstellenden in het Winter hulpwerk, die in de gelegenheid zijn gesteld uit het rijke repertoire van het orkest een keuze te doen, met voldoening daarop mogen terugzien, want er werd een inderdaad artis- tiek programma geboden. Dit was ook het geval met de liederen die door Fraulein Julia Eller onder algemeenen bijval werden gezongen en waarvan wij o.m. noemen het Vilja-lied uit de operette ,,Die lustige Witwe". Ook financieel mag dit concert voorzeker een succes worden genoemd, daar het, naar we vernemen, 2150,— ten bate van het Win terhulpwerk heeft opgebracht. Door den heer Don werd een opwekkend woord gesproken, ter aanbeveling van het Winterhulpwerk, zoowel ten hate van onzen steun noodig hebbende landgenooten, als van de bevolking van Duitschland, die zoo zwaar te lijden heeft door den oorlog in den strijd tegen het bolsjewisme en groote offers moet brengen voor het hehoud van Europa. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij besluit van den commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie van 7 Jan. 1944 is, onmiddellijk ingaand, ontslagen: 1. G. D. Re- horst, als burgemeester van Callantsoog; 2. H. Nolet, als burgemeester van Harenkarspel en Warmenhuizen; 3. B. J. F. Sutman Meyer, als burgemeester van Heerhugowaard; 4. J. A. Pesman, als burgemeester van Koedijk; 5. P, H. Geirnaerdt, als burgemeester van St. Jansteen; 6. mr. dr. A. J. J. M. Mes, als bur gemeester van Heinkenszand; 7. C. F. A. M. van Horsigh, als burgemeester van 's Heeren- hoek; 8. mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, als burgemeester van Hontenisse; 9. F. A. Hen- drikse, als burgemeester van Vogelwaarde; 10. P. Y. M. Vercauteren, als burgemeester van Clinge; 11. Jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, als burgemeester van Krabben- diUre: 12. G. C. E. M. Dierick, als burgemees ter van Koewacht en Overslag. BEVORDERD. Bevorderd tot Rijkstuinbouwconsulent Ir. G. de Bakker te Goes, thans adjunct-ingenieur bij den Voorlichtingsdienst ten behoeve van den landbouw. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 2 tot en met 8 Jan.1944 kwam en er in ons land 2548 (2857) gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 1732 (1892) diphtherie, 747 (911) roodvonk, 49 (32) dysenterie, 7 (7) kinderverlamming en 6 (6) febris typhoidea. De cijfers tusschen haakjes zijn die der voorafgaande week. Zeeland had 46 (31) gevallen, en wel 43 diphtherie, 8 te Nieuwerkerk en Poortvliet, 4 te Borssele en Yerseke, 3 te Kortgene en Zierikzee, 2 te Bruinisse, Krabbendijke en Middelburg en 1 te St. Annaland, Burgh, Goes, Noordwelle Ouwerkerk, Tholen en Westkapelle en 3 rood vonk, 1 te Krabbendijke, Middelburg en Yer seke. HOEK. Ernstig ongeval. Vrijdagavond j.l. bij de aankomst van de tram uit de richting Philippine, had de 66- jarige J. de Bree het ongeiuk bij het uitstap- pen onder den tram te raken, waarbij hij op slag werd gedood. ,,Dat Rome niet op een dag gebouwd werd. kan er nog mee door, maar dat ze het zoo ver Noordelijk hebben opgericht, is.gemeen!" Teekening Bock/Orbis/'Holland Pax s. TOELICHTING BONNENLIJST. Voor personen van 0 t/m 20 jaar wordt op bon ,,Boter 08A" 125 gram Margarine be~- schikbaar gesteld. Deze bon heeft een geldig- heidsduur van 23 Januari t/m 4 Maart 1944. Op bon Algemeen 029" kan van 23 Jan. t/m 5 Februari 1944 uitsluitend 100 gram 20 of Magere Kaas worden geleverd. VERPLICHT RUNDVET OP BON „BOTER 06A". Van 23 -Januari tot en met 4 Maart 1944 is op bon ,,Boter 06A" uitsluitend rundvet verkrijgbaar. Per bon zal men 100 gram rundvet kunnen koopen. Te dien einde moet men bon ,,Boter 06A" vooraf bij zijn slager inleveren, des- gewenscht tegen ontvangstbewijs en wel in het tijdvak van Zaterdag 22 Januari tot en met Zaterdag 29 Januari a.s. De aflevering door den slager aan het publiek mag eerst van 6 Februari af geschieden. Zij, die gedurendc genoemd tijdvak hun bon niet bij hun slager inleveren, kunnen hierop geen rundvet ver- krijgen. Schippers en woonwagenbewoners, die niet in staat zijn geweest hun bonnen tijdig in te leveren, kunnen deze bij den distributiedienst ter plaatse, waar zij zich bevinden, tegen rantsoenbonnen voor ,,Vet" inwisselen. De aandacht wordt er in het bijzonder op gevestigd, dat in afwijking van voorgaande .Ballast weg". O/iHXOL wesf". Teekening Erik Scheri/C.N.F. Pax. regelingen, op dezen bon geen margarine mag worden afgeleverd, zoodat de bonnen ..Boter 06A" waardeloos worden, indien men deze niet voorinlevert. LAAGSTE NUMMERS DER AARDAPPEL- BONNEN ALLEEN EERSTE W EEK DER PERIODE GELDIG. Zooals bekend zijn alle bonnen voor voe- dingsmiddelen gedurende 14 dagen geldig. Voor aardappelen worden voor een period© van veertien dagen twee bonnummers bekend gemaakt. Dagr in de pmktijk is gebleken. dat in de laatste week van deze veertien dagen meer aardappelen gekocht werden dan in de eerste week, hetgeen moeilijkheden met den aanvoer medebracht, is thans bepaald, dat in het vervolg het laagste nummer der aange- wezen bonnummers slechts gedurende de eerste week geldig zal zijn. Op bonnen, welke dit nummer dragen, zal men dus in de tweede week geen aardappelen kunnen betrekken. Voor de perlode van 23 Januari tot 6 Februari is daarom bepaald, dat de bonnen „Aardappelen 05" en „Tbeslag 05" slechts tot en met 29 Januari 1944 geldig zijn. Ter vermijding van mi&verstand wordt er- op gewezen, dat de bonnen Aardappelen 06' en „Toeslag 06" van 23 Januari tot en met 5 Februari geldig zijn. K VRSE.N VOOR STAL- EN VOERTUIG- VERLICHTING. Gebruikers van kaarsen voor stalverliehting en verlichting van voertuigen kunnen de aan- vragen voor de 3de periode van het seizoen 19431944, loopende van 1 Februari tot en met 31 Maart 1944, hij den distributiedienst in de komende weken indienen op formulier MD 333-02 (voor stalverliehting) en MD 333-03 (voor voertuigverlichting)De distri- butiediensten maken plaats en tijd van in- diening nader bekend. Zij, die voor de eerste of tweede periode reeds een aanvraagformu- lier invulden, behoeven dit thans niet opnieuw te doen, doch kunnen xie bonnen voor de 3e periode zonder meer afhalen. De boven- genoemde rantsoenbonnen, waarop vermeld staat ,,een rantsoen kaarsen", zijn voor onbe- paalden tijd geldig en geven elk recht op het koopen van eqn pak a 300' gram kaarsen. Met nadruk wordt er de aandacht op geves tigd, dat voor verlichting van auto's, carriers, bakfietsen en gewone fietsen geen kaarsen zullen worden verstrekt. UITREIK1NG NIEUWE BONKAARTEN EN INLHGVELLEN. De plaatselijke distributiediensten reiken van 24 Jan. t/m 19 Febr. a.s. tegen overleg- ging van de stamkaart en tegen in-ontvangst- neming van den linkerbovenhoek van het in- legvel, bonkaarten voor voedingsmiddelen, als- mede nieuwe inlegvellen uit. Zij, die geboren zijn tusschen 23 Jan. en 21 Febr. van de jaren 1923, 1930 en 1940 dienen hun iniegrvel te ruilen voor zij hun bonkaart in ontvangst nemen. Men kan zijn kaarten uitsluitend afhalen bij den distributiedienst der gemeente, waar men in het bevolkingsregister is ingeschreven. Een uitzondering wordt gemaakt voor schip pers, woonwagenbewoners (voor zoover zij zijn opgenomen in het centraal bevolkings register), gedetacheerde marechaussee's, de vaste bevolking van kostscholen e.d. en voor hen, die ten gevolge van oorlogsomstandig- heden tijdelijk elders verblijven. Bij de uitreiking der kaarten wordt de lin kerbovenhoek van het oude inlegve! verwij- derd. Het oude inlegvel moet ook na de uit reiking zorgvuldig bewaard worden. Men ga terstond bij ontvangst der kaarten na, of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, ontvangen heeft. Latere reelarn'e^.wor- den niet in behandeling genomen. WEER BATTERIJEN. Blijkens een officieele mededeeling van den directeur van het bureau voor de metalen- verwerkende industrie kunnen zij, aan wie batterijen zijn toegewezen, zich thans weder tot hun leverancier wenden ter bekoming van de hun toegewezen batterijen. Leveranciers van batterijen, gedaan op grand van koopver- g-unningen, voorzien van het stempel speciale toewijzing", mogen niet worden herhaald. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE. Bedankt voor beroep naar Den Haag Ds. M. A. Mieras te Terneuzen. VOETBAL. Terneuzen II Hontenisse 64. A1 moge het geen ,,mooien" wedstojd zijn geweest, de bezoekers hebben niet te klagen getiad want er was volop spanning en het -enthousiasme waarmede werd gespeeld, deed veel vergoeden. Jammer, dat tegen het einde wederom eea incidentje plaats had, dat het gebodene ontsierde. Flinker optreden van hem die den wedstrijd moet leiden zal aan dit euvel een eind moeten maken. Een paar gevoelige straff en en het zal wel gedaan zijn met het eigengereid optreden. Uit het spelverloop kan men wel bemer- ken, dat beide elftallen elkaar niets hebben toegegeven en zoo werd diet in de eerste helft 1—0, 1—1. 2—1, 2—2 en 2—3. De tweede helft deed niets voor de eerste helft onder en werd de stand als volgt voort- gezet 33, 43, 44, 54 en tenslotte 64. SluiskilHulst 41. Beide ellftallen ver- sctienen met enkele invallers in het veld. De rust van verscheidene weken blijkt Sluiskil geen goed te hebben gedaan en het eerste kwartier is dan ook voor Hulst, dat voort- durend het zwart-witte doel belegert. Veel effect sorteeren deze aanvallen echter niet en de enkele doorbraken van Sluiskil blijken steeds gevaarlijk. Uit een hier van weet de midvoor den gas-theeren dan ook de leiding te geven (10). Hoe Hulst ook aanval na aanval onderneemt, steeds stranden zij op de achterspelers en in laatste instantie west de doelman er ook wel raad-mee. Ondanks het Hulster overwicht treedt de rust met onge- wijzlgde staad aan. Na de tihee gaan de partijen gelijk op en door een weifelen van Dallinga weet Hulst gelijk te maken. Flink gesteund door de middenlinie trekken de wit-zwarten nu ten aanval en forceeren enkele hoekschoppeu. Uit een hiervan weet spil \^an Esch met een sciaitterend schot Sluiskil de leiding te geven. Tien minuten later herhaalt hij dit en de stand is 31. Nog eenmaal weet de midvoor het doel te vind-en en hiermede komt de eindstand op 4—1. Met dit resultaat heeft Sluiskil zicti dus ageslag-en kunnen handhaven. Het was voor Hulst wel jammer, dat de voorhoede het veldoverwicliit voor de rust niet in doelpunten wist uit te drukken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1