TERNEUZENSCHE COURANT iEEBSPOKT Buitenland No. 10.576 VRIJDAG 21 JANUARI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEBEN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Zware afweergevechten tusschen Leningrad en llmenmeer. LENIM Minister Gobbels over de invasie. KEURINGEN. EDEN OVER DE ENGELSGH-SPAANSCHE BETREKKIN GEN VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Dlrecteur; van DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - TERNEUZEN - Tel. 2298 De stad Nowgorod ontruimd. Vijandelijke poging de Garigliano over te steken afgeslagen; Minturno verloren. Het opperbevel van de weermacht maakte Donderdag bekend: Van het Zuidelijke deel van bet Oostelijke front wordt slechts plaatselijke gevechts- bedrijvigheid gemeld. In het gebied van Shasjkof en ten Zuiden van Polonoje bebben onze troepen in tegen- aanval eenige plaatsen heroverd. Daarbij werd een tijdelijk ingesloten dapper strijdende steun- puntbemanning ontzet. In het Westen van Resjitza duurt de zware worsteling voort. In onze stellingen binnen- gedrongen vijandelijke gevechtsgroepen wer den in verbitterde gevechten teruggeworpen. - Bij Witebsk, ten Noordwesten en Noorden van Newel zijn slechts gevechtshandelingen van plaatselijke beteekenis voergekomen. Ten Noorden van het llmenmeer, ten Zuiden van Leningrad en ten Zuiden van Oranienbaum duren de zware afweergevechten voort. Bin- nen het bestek van een plaatselijk beperkte rechttrekking van het front is de stad Now gorod ontruimd. In het Westelijke deel van het Zuid-Italiaan- sche front zet de vijand zijn krachtige. door artillerie en slagvliegera ondersteunde aanval- len voort. Na harden strijd ging de volkomen verwoeste stad Minturno verloren. Alle ovenge aanvallen evenals vijandelijke pogingen om de Garigliano over te steken werden afgeslagen. In den centralen sector werd een vijandehjk tentenkamp overvallen en vernietigd. De vijand leed daarbij zware, bloedige verhezen. Gevangenen werden binnengebracht. Aan de kust van het Kanaal hebben batte- rijen verdragend geschut der marine in Dover, Deal, Folkestone en Ramsgate doelen be- schoten. In den tijd van 1 tot 20 Januari hebben zee- strijdkrachten, boordafweergeschut van han- delsschepen en afweergeschut der marine 38 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. F'NSCHE Kroonsi GOLF Oram en Schjusselb Narwa NO.WGOROC Russa Stara Porchow Ostrow o Jcholm Opotschk Torope euKije- NeweJ Wehsh Polezk WITEBSK lOOtam (4403) Kaart ,,Wij zijn overal en te alien tijde voorbereid". Onder het opschrift ,,In 90 dagen pubii- ceert Rijksminister dr. Gobbels in Das Reiclt een artikel, waarin hij zegt: Omtrent de kwestie van een komende invasie zijn reecs zooveel vermoedensfcopgesteld, dat wij niet de eerzucht hebben daaraan een nieuw ver- moeden toe te voegen. Dat zij komt nemen wij zonder meer aan. Het interesseert ons daarbij minder, wanneer en waar zij plaats zal vinden, want wij verwachten haar voor ieder slechts denkbaar tijdstip, op iedere plaats van Europa, waar Duitsche troepen staan en Engelschen en Amerikanen kunnen landen. Het speelt bij onze berekeningen ook heelemaal geen rol, dat de vijand in het Wes ter. zich in zijn oorlcgvoering tot dusverre op pijnlijke wijze heeft onttrokken aan ieder risico van eenigen omvang. In dit geval ver- onderstellen wij veiligheidshalve dat hij zelfs het grootste risico zal aanvaarden. Wij zijn dus overal en te alien tijde op de invasie voor bereid. Waartoe dus het geschreeuw in Londen en Washington? Meent men ons daarmede te kUnhen verschrikken Zouden wij soms onze strategic opbouwen op de veronderstelling, dat de invasie achterwege blijft? Het Duit sche volk zou dan alle aanleiding hebben ons aan te klagen wegens grove plichtsverzaking in de meest elementaire kwesties van de oor- logvoering. Of wil men met dit geschreeuw den bolsjewistischen bondgenoot imponeeren en hem vlammende hoofdartikelen aanbieden inplaats van de geeischte menschenoffers> Daarmede zou Stalin bezwaarlijk tevreden kunnen zijn. Of tracht men zichzelf moed in te spreken Dat zou het in hoofdzaak zijn. De vijand weet heel goed dat de invasie het meest riskante avontuur is, dat de Engelsch Amerikaansche oorlogvcering hoe dan ook op zich kan nemen, dat Engeland en de Veree- nigde Staten alles daarmede op een kaart zetten en den', oorlog zeer snel zullen verlie zen, wanneer die den slag niet binnenhaalt. Wat moeten zijn daarvoor in 't veld brengen en wat moeten wij daartegenover plaatsen? De vijand moet, en dat is beslissend, zijn terug- houding laten varen, welke hem tot dusverre veroorloofde den oorlog bij wijze van spreken in het duister te voeren. Duitsche steden en haar burgertaevolking te terroriseeren, zonder daarbij een voor het leven dreigend risico op zich te nemen. Hij wierp tot dusverre steeds slechts een deel van zijn stijdkrachten in het gevecht, maar hier zou hij gedwongen zijn ze in totaal te gebruiken. Hij zal dat moeten doen op goed geluk, want hij weet weliswaar wat hem maar niet wat ons voor deze beslis- sende botsing ter beschikking staat. Men kan zich indenken dat wij sedert 1940 ook in het Westen niet werkloos zijn gebleven. Sedert het begin van den oorlog tegen de Sovjet-unie, hebben wij voortdurend de mogelijkheid, ja de waarschijnlijkheid van een hernieuwden, vijandelijken overval aan de kust van den Atlantischen Oceaan mede betrokken in den kring van onze ernstige overwegingen. Onze voorbereidingen waren dienovereenkomstig. De vijand kent alleen die, welke hem ook bij de grootste geheimhoudiiig onzerzijds niet verborgen konden blijven, b.v. den bouw onzer fortificaties, de concentratie van onze troepen wapens op de in hoofdzaak bedreigde plaatsen en dergelijke. Aangezien deze hem echter reeds zoo'n griezeling bezorgden. hoe pijnlijk zal hij dan pas verrast worden wanneer hij in geval van ernst de ver daarboven uit- gaande leert kennen, waarvan hij tenminste volgens zijn uitlatingen tot dusverre in het geheel geen idee heeft. Ook de vijand verwacht, zelfs bij een slagen der invasie, enorme verliezen. Daarbij ;er- onderstelt hij aan onzen kant klaarblrkelijk alleen de hem bekende normale verdedigings- middelen. Zij zullen derhalve zijn tot dusverre opgestelde ramingen vele malen overtreffen. Maar reeds zijn eigen vrees in deze richting is allesbehalve verheugend van aard. Welis waar hebben de Engelschen niets onbeproefd gelaten om de Amerikanen te bewegen tot een grootere deelneming aan de voor de on- derneming ter beschikking te stellen troepen- contingenten, maar wij laten ons eerst door de feiten er van overtuigen, dat Roosevelt daarvan 73 procent voor zijn rekening zal nemen. Maar wanneer dit al waar mocht zijn, men kan ook bij deze berekening voor- spellen, dat beide kanten verscheidene hon- derdduizenden mannen aan verhezen moeten opofferen, toonaangevende Amerikaansche militaire kringen ramen zelfs een half mil- lioen alleen voor de Amerikanen, om ook maar met onze troepen te kunnen komen tot een strijd op leven en dood. En dan begmt het risico pas goed. Men gelooft toch niet dat wij alles op de eene kaart gezet hebben den vijand niet aan land te laten komen Mcgelijk dat hij zelfs hier en daar een brug- genhoofd kan vormen. Maar dan zal hij zich niet op de Siciliaansche kust bevinden, waar hem slechts geschutloopen aanstaarden, maar soldaten, wijd in den omtrek, niet te ontdek- ken waren. De Duitschers zullen schieten en wel zoo dat ook de vijand spoedig zal merken dat hij voor zijn leven strijdt. De Engelschen en Amerikanen stellen hun groote hoop op hun massale bombardements- aanvallen. Maar kunnen zij serieus aanne- men dat onze soldaten niet zullen zijn opge- wassen tegen hun luchtterreur, wanneer onze vrouwen en kinderen hun in alle steden en gouwen het tegendeel hebben bewezen. Overi- gens zullen zij bij een invasie den Duitschen hichtafweer ontmoeten, die hen gemakkehjk zou kunnen berooven van het bezit van het beslissende deel van hun bombardements- wapen in het algemeen. De materieele over- macht van den vijand is niet zoo groot, dat zij niet meer dan goedgemaakt zou worden door de enorm vergroote moeilijkheden van zijn ravitailleering. In Londen en Washington zal men er dus goed aan doen aan het voorbeeld van ons front in Italie na te gaan wat het wil zeggen, vooral aangezien onze troepen daar ender veel ongunstiger voorwaarden strijden en de Engelschen en Amerikanen ondanks hun overmacht aan menschen en materiaal niet tot een noemenswaard succes komen. De Engelsche premier heeft bij den aanvang van de operaties in het Zuiden, Italie het zachte onderlijf van Europa genoemd. Intus- schen heeft de Duitsche weermacht daarvan een hecht skelet der defensie gemaakt. Dit echter is volkomen ge'improviseerd gebeurd, en zij had hier slechts evenveel weken ter be schikking als in het Westen, Zuid-Oosten en Noorden jaren. De Engelsche en Amerikaan sche militairen spreken van het Zuidelijke front alleen ncg vloekend, noemen de Duit sche soldaten woestelingen, die als hellehonden vechten, zijn vol afgunstigen lof voor hun waarlijk bezeten dapperheid, doch klaarblijke- lijk alleen omdat zij geen successen bevech- ten en hun, volgens hun eigen woorden, slak- keneffensief op eenigerlei wijze moeten ver- klaren. Ook om deze reden wordt de Angelsaksische vijand door het Kreml gedwongen een nieuw tweede front in het Westen in beweging te brengen, omdat het tot dusver in het Zuiden bestaande front zelfs bij de meest welwilien- de beschouwing als mislukt moet worden op- gevat. De rekening, die in Londen en Was hington voor 1943 was opgesteld. is een mis- rekening gebleken. Noch door den stoot tegen het z.g. zachte onderlijf van Europa, noch door het op langen termijn voorbereide afvallen van Italie, noch door de luchtterreur of het zenuwenoffensief tegen het Duitsche volk is een beslissing van den oorlog of iets wat er ook maar bij benadering op lijkt tot stand gebracht, integendeel, het Duitsche volk in het vadsrland en de Duitsche weermacht aan het front hebben zich opgewassen getoond tegen al deze aanvullende belastingen, meer nog, zij: zijn ze met een souvereinen stijl mees- ter geworden, welke in de geheele wereld slechts bew'ondering wekt. De vijand heeft weliswaar uit het groote volumen van de door ons veroverde ruimten eenige stukken weg- gebroken, maar wat heeft dat uit te staan met de beslissing van den oorlog Die is voor de tegenpartij verder dan ooit weg. Daarom moet zij zij trachten af te dwingen. Wij weten allang dat de oorlog op zijn kritisch hoogte- punt tot deze ontwikkeling zal drijven. Wie zou ons ervan willen verdenken, dat wij niet alles wat slechts denkbaar is gedaan hebben om bij deze gelegenheid de tegenpartij volko men te ontnuchteren en het kaartenhuis van zijn z.g. stellige overwinning te doen instor- ten. Een even gunstige kans om den oorlog een beslissenden keer te geven vinden wij nooit weer. „De invasie mag niet mislukken." Dit is de ondertoon van de geheele openbare meening in Engeland. Men is zich aan den kant van den vijand dus volstrekt bewust van den ernst, die deze ontworpen ondememing omringt en verheelt ook geenszins meer de te verwachten zware verliezen. Men behoeft daar slechts tegenover te stellen dat de Britsche eilanden nog maar iets meer dan 40 millioen inwoners hebben, dat hun daling vanf<het geboortecijfer snel toeneemt en Engeland, zooals een promi nent Londensch publicist kort geleden heeft i uitgerekend, nog in den loon van een gene- ratie zal afdalen tot den stand van de bevol- king van het voormalige Zuid-Slavie. OOK VOOR JOU Ook voor jou, Nederlandsche jongens van 1618 jaar, bestaat de mogelijkheid een maand door te brengeci in een weersportkamp in Duitschland. Meer dan tien kampen zijn thans reeds gehouden en alien zijn volkomen geslaagd. Aarzel daarom niet langer €>n grijp de kans, die ook jou geboden wordt! Iedere jongen van 1618 jaar kan zich voor het volgende weersportkamp melden bij het adres Koningslaan 9 Utrecht, of aan een der navolgende a dressed Maastricht. Vrijthof 25. Goes, Violenstraat 44. Groningen, Groote Markt 24. Assen, Rolderstraat 45. Den Haag, Nassauplein 6. Rotterdam, Eendrachtsweg 35. Eindhoven, Keizersgracht 9. Hengelo. Drienerstraat 6. Amsterdam, Willemsparkweg 186. Leeuwarden, E'mmakade 48. moet de schuld betalen, die het zich op den hals heeft gehaald. Het moge de wereld ver- vullen met nog zoo veel geschreeuw, het zal overal slechts medelijden en een glimlach ver- wekken. Wat heeft het aan te voeren als voordeel voor de vooruitzichten van de ont worpen invasie? Dat zij reeds een generalis- simus heeft, die bovendien nog een Amerikaan is? Heeft deze militaire successen te toonen, die de hem door de vijandelijke pers zoo kwis- tig verleende lauwerkransen kunnen recht- vaardigen? Geenszins. Hij heeft slechts over- wonnen aan de periferie, toen onze troepen geen munitie of geen wapens meer hadden en hij zijn bommen zonder gevaar op hen kon laten neerregenen. Dat zal in het Westen anders zijn. Daar moet hij zich, evenals zijn soldaten, man tegen man plaatsen en strijden in het aangezicht van een tegenstander, die zijn land verdedigt en bovendien nog een reke ning heeft te vereffenen voor zijn vernielde haardsteden en zijn door de vijandelijke lucht- hunnen vermoorde vrouwen en kinderen. Daar zou dan blijken of generaal Eisenhower te- recht zijn naam draagt. Aan Duitsche zijde zullen tegenover hem legeraanvoerders strijden die in het Westen reeds eenmaal hebben gezegevierd en de En gelschen in een meelijwekkenden toestand over het Kanaal hebben teruggejaagd. Onder hen zullen versche divisies strijden, die bran- den van verlangen om den vijand zijn arrogan- ten hoogmoed te doen verliezen. Gemengd met beproefde en gestaalde divisies, die alle hardheid in liet Owten hebben meegemaakt en den onervaren soldaten der tegenpartij een indruk kunnen geven, wat de door hun leidin- gen geopende ,,plezierige" oorlog beteekent, wanneer hij met ongeveer gelijke krachten wordt uitgevocnten. Boven hen alien echter staat een iPiihrer, die in 1940 Frankrijk in zes weken ter aarde wierp en thans opnieuw ge- drongen wordt op een van oUds bekend slag- veld, dat hij thans met zijn soldaten moet ver- dedigen. Wij houden er niet van te pochen met onze kansen en overwinningen te vieren voor zij bevochten zijn, maar wij kunnen Churchill toch de vermaning meegeven op zijn weg: ,,monnikje, je gaat een zwaren gang". Hij zal het zelf wel weten maar het kan geen kwaad het hem nogmaals uitdrukkelijk te ver- zekeren. Vooral de moeders, vrouwen en kin deren van zijn land moeten het vememen, op- dat later geen twijfel kan blijven bestaan wien zij met den vinger moet aanwijzen en wie de schuldige is aan hun nameloos leed. ,,Over 90 dagen gaat het er op los", schreeu- wen de Joden in Londen. Zij loopen daarbij geenerlei gevaar, want van hen zal niemand er bij zijn, wanneer de Engelsche booten de Atlantische kust naderen en de Duitsche kanennen hun vuurmuil zullen openen. Zij zit- ten dan thuis, schrijven met de eene hand vlammende hoofdartikelen en strijken met de andere dikke dividenden op. Hun kan, dat denken zij tenminste, niets gebeuren. Wan neer de Engelschen overwinnen, dan hebben zij gelijk gekregen; worden zij teruggeslagen, dan hopen zij op een doorbraak van de -Sov iets en zullen bliksemsnel overgaan naar de bolsjewistische zijde. Alleen de Duitschers mogen volgens hun berekening niet tot een succes komen, omdat het dan met hen gedaan is. Wat gaat het Engelsche volk hun aan. Zij zijn in dit volk precies zoo vaderlandsloos als in ieder ander. Het kost hun dus niet al te veel zijn natio- nale bestaan op het spel te zetten en Chur chill is hun daarvoor precies de juiste man. Wat interesseert het hen dat Roosevelt en Stalin grijnzend op den achtergrondstaan en wchten op den val van het Britsche rijk om de erfenis te innen? Zijn de Joden bij hen niet even goed geborgen En was niet nog al- tijd het bloed der volkeren hun beste levens- elixer? Wat riskeert men dus met zijn strijd- liederen Ten hoogste bij het mislukken der ondememing een ziedende woede van het volk, die men gemakkelijk kan afledden op de Tories, die hun toch al eenigszins in den weg staan. Wat zou dus in ernst voor bezwaar gemaakt kunnen worden van Joodsch stand- punt tegen een Engelsch-Amerikaanschen massamoord in het Westen. Het schijnt dus onvermijdelijk te zijn dat de menschheid den bitteren kelk van dezen oor log tot het ednde toe ledigt. Misschien heeft ook dat zijn dieperen zin. Is de imperiale ge- Bongartz in Das Reich, van deze strekking, dat landingsoperaties van het type, als in mopa van te verwachten, gebaseerd moeten zijn op de beschikking over naburige vliegvel- den te land. Dat drijvende vliegvelden in den vorm van vliegdekschepen deze niet kunnen vervangen en naar den tegenwoordigen stand der techniek ten hoogste kunnen aanvullen, wcrdt nogmaals in deze beschouwing uiteen- gezet. Op schepen steunende vliegtuigen zijn altijd speciale toestellen, die met beperkte op- stijgings- en landingsvoorwaarden moeten rekening houden en daardoor, ondanks den vooruitgang van de laatste jaren, tegenover landvliegtuigen bijna steeds kwalitatief in de minderheid zijn. Ook kwantitatief moeten zij dit blijven, zoolang zelfs moderne dragers zei- den meer dan 50 a 60 toestellen kunnen mee- voeren en zoolang de Britsche en de Ameri kaansche vloot samen over een -beperkt aantal volwaardige vliegdekschepen beschikken. Daarbij kan worden aangeteekend, dat de Engelschen er misschien een tiental zullen bezitten, de Amerikanen weliswaar veel meer, naar hun zeggen een 50 of 60, maar dit zijn voor een groot gedeelte z.g. hulpvliegtuig- schepen, verbouwde koopvaarders of kruisers, welker capaciteit uiteraard geringer is. Hun doel is in hoofdzaak de bewaking van de At lantische scheepvaartwegen en aan deze be- stemming kunnen zij niet worden onttrokken. Dat geldt meer in het algemeen ook voor die eenheden, die in den -Grooten of in den Indi- schen Oceaan een vaste bestemming hebben. De Italiaansche vloot telde geen vliegtuig- schepen, de Fransche vloot een. Aan dit punt knoopt ook een militaire mede- werker van Europapress aan, wanneer hij be- toogt, dat tien van de genoemde eenheden, op een plaats samengetrokken, nog maar 600 jachtvliegtuigen beschikbaar zouden stellen, een veel te klein aantal voor het verkrijgen van het luchtoverwicht bij een groote landings- onderneming-. Naar deze meening zou een aan- valler waarschijnlijk voortdurend 500 jagers boven de uitgekozen landingsplaats in de lucht moeten houden: 200 ter bescherming van zijn bo-mmenwerpers en 300 ter verdedi- ging van zijn strijdkrachten te land. Indien elk jachtescadrille tweemaal per dag in de lucht komt en indien met 12 uur daglicht valt te rekenen, zouden in het door dezen schrijver veronderstelde geval (3 uur in de lucht, waar van een half uur tooven het eigenlijke gevechts- gebied) 12 golven jachttoestellen noodig zijn, hetgeen het indrukwekkende getal van 6000 jachtvliegtuigen van de eerste linie vertegen- woordigt. Daarvoor alleen zouden 100 tot 150 vliegvelden beschikbaar moeten zijn, zoodat aan de West-Europeesche kust als basis voor zulk een ondememing alleen Engeland in aan- nferking zou komen. De localisatie, die in deze redeneering ligt opgesloten, zou nog eenige verandering kunnen ondergaan, wanneer men rekening houdt met toepassing van jachtvlieg tuigen voor den langen afstand, gelijk er in- derdaad den laatsten tijd bij de dagvluchten naar Duitschland gebruikt zijn, maar volgens de hier weergegeven beschouwing is deze toe- passing nog te beperkt en te veel aan bijzon- dere omstandigheden gebonden. De conclusie van Europapress blijft daarom, dat de meest waarschijnlijke aanvalskansen begrensd wor den tot die kustzones, welke minder dan 300 kilometer van de geallieerde steunpunten ver- wijderd zijn en dat daaruit blijkens de kaart van Europa weliswaar verschillende mogelij-k- heden voortvloeien, maar geenszins op alle kusten. Bij de afweging van deze mogelijkheden maakt H. Bongartz in zijn genoemd artikel een onderscheid tusschen verrassende en ver- wachte landingen. De eerste, waartoe de in- leidende operaties bij de Duitsche bezetting van Denemarken en Noorwegen en de Japan- sche landingen op Malakka, de Philippijnen, Guam, Wake en Borneo behoorden, dragen het karakter van overvallen met betrekkelijk be perkte strijdkrachten. De laatste, zooarls de geallieerde ondememingen tegen Sicilie en het Apennijnsche schiereiland, moeten het ontbre- ken van het verrassingselement aanvullen door de toepassing van massale middelen. Er zijn ook mengvormen tusschen beide typen van landingen denkbaar, gelijk wordt aangetoond door het voorbeeld van Fransch-Afrika, waar immers met omvangrijke strijdkrachten een landing werd uitgevoerd, die het karakter van een overval droeg. In het algemeen kan men echter zeggen, dat de verrassingsmcgelijk- heden uitgeput zijn, sedert bijna overal in Europa de tegenstanders hun posities hebben ingenomen en de weinige plaatsen, waar dit nog niet het geval is (Zuidwest- en Zuidoost- Europa), de nauwlettende aandacht van beide partijen hebben. Het was wellicht ook om deze aandacht, die het verrassingselement uit- sluit, aan te toonen, dat Hitler onlangs in zijn Nieuwjaarsoproep juist een minder voor de hand liggende mogelijkheid als Portugal aan- stipte. Inderdaad, wanneer men zoo de kust van Europa nagaat, dan kan men met Bon gartz tot de slotsom komen, dat er maar wei- nig punten meer zijn, waar de geallieerden de voor verdere krijgsverrichtingen onmisbare naburige luchtsteunpunten zouden kunnen ves- tigen, indien zij niet uitsluitend willen steunen op hun vliegvelden op de Britsche eilanden en op de basissen, welke zij, van deze eilanden uitgaande, in het door den tegenstander be- zette gebied zouden moeten veroveren met alle moeilijkheden daaraan verbonden. vv::.y.v.-.v.v Verwachtingen voor den strijd. Hoe wil het de bij een invasie dreigende verliezen, die juist zijn jonge mannelijke be- volking zullen decimeeren, weer goedma-ken? Het heeft tegenover zijn aan bevolking rijkere bondgenooten toch al niet veel meer te toonen. Waar is de nieuwe van kracht overvloeiende generatie, die het Britsche rijk weer moet op- richten? iVoor zoover zij nog voorhanden is zal zij op den Atlantischen wal of op de prik- keldraadversperringen voor onze grendelstel- lingen in het Westen doodbloeden, voor zoover zij er niet de voorkeur aan geeft reeds eerder bij den overtocht het slaehtoffer te worden van onze zware artillerie of ons luchtwapen en den dood te vinden in de golven van het Kanaal. Dat past precies in de berekeningen van Roosevelt en Stalin. Zij raken daarmede definitief een lastigen concurrent kwijt, dien zij militair, politiek en economisch toch al lang hebben afgeschreven. Engeland heeft dezen oorlog z.g. wegens Dantzig doen ontbranden. Hoe gaame zou het thans den stap terug doen naar de heete Augustus-dagen van 1939 en van voren af be- ginnen, daar waar het toen de teugels van een superieure leiding verloor en het in han- den van gewetenlooze zakenlieden geraakte. die het thans nog slechts de waarde toeken- nen van levend lijk Hoe gaarne, wanneer het zou kunnen, maar het kan niet meer. Het is gevangen in zijn eigen net van intriges, en PRESTATIES VAN DE DUITSCHE WAPENINDUSTRIE. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Uitvindingen, vereenvou-digingen en verbete- ringen hebben den laatsten tijd de prestaties van de Duitsche wapenindustrie zeer aanzien- lijk opgevoerd. Zoo is b.v. de productie yan de loopen van kanonnen en geweren met het tienvoudige toegenomen door een nieuw pro- f ide bij de fabricage. Een ander nieuw pro- •:de voor het richten van geweerloopen heeft arhoogingen van de prestaties met 100 pro- cent mogelijk gemaakt. Voorts werd het pro- cede voor het bewerken van kanonlooper. ver- beterd en daarmede een verhooging der presta- tie van 400 procent verkregen. Het gebruik van granaathulzen uit staal maakt Duitschland onafhankelij-k, van het tot dusver voor de hulzen uit messing benoodigde koper. Na uitgebreide proefnemingen is men er in geslaagd een kwaliteit staal te maken. die aan alle eischen voldoet, welke aan de hulzen gesteld moeten worden en bovendien in velerlei opzicht beter is dan het messing. De vervaardiging van hulzen geheel uit staal. zelfs van het zwaarste kaliber, biedt geen moeilijkheden. Geschikte constructies maken het zelfs mogelijk om op de kleinste bedrij- ven een aanzienlijke fabricage te bewerkstel- ligen, zoodat de tegenwoordige totale maande- lijksche productie van stalen hulzen viermaal zoo groot is als de vroegere jaarlijksche pro- schiedenis van Groot-Brittannie daarmede ten ductie van hulzen uit messing. Daarbij is de einde? Een vraag* die ongetwijfeld het Brit- hills uit staal in het technisch gebruik vaak sche volk meer aangaat dan het Duitsche. f 'q°r' Zoo ja, dan heeft het lot Engeland zelf uitver- koren om Engeland te vernietigen. Daarmede zal 1944 het beslissende jaar zijn in het ver- leden van Groot-Brittannie en voor zijn toe- j komst. Maar dan kan ook op dit snijpunt voor j ons de groote om-mekeer komen. In ieder ge- val zullen wij niets onbeproefd laten om het j zoover te brengen. Wij zien derhalve de komende ontwikkeling j met kalme rust tegemoet. Wij hebben alles gedaan wat maar gedaan kon worden om er tegen opgewassen te zijn. Bovendien strijden wij voor ons leven. Deze overtuiging was en is en blijft steeds de beste en betrouwbaarste bondgenoot. BEREKENINGEN EN MOGELIJKHEDEN. Veel wordt, merkt de N. R. Crt. op, in deze daven nagedacht over de toekomstige krijgs- bedrijven, ook in de deskundige beschouwin- gen, die van beide zijden verschijnen. Talrijke nieuwe gezichtspunten kunnen daarbij niet aan den dag komen; daarvoor is de zaak reeds te veel aan alle kanten bekeken en men houdt zich dan ook veelal bezig met een tech- nische uitwerking van de aangenomen begin- selen. In dier voege is het niet te verwonde- ren, dat het groote belang van de luchtmacht in alle berekeningen op den voorgrond staat. Een recent "oorbeeld levert een uitgebreid be- toog van den reeds meer aangehaalden H. beter dan de huls uit messing. Ook kan zij gegarandeerd een tweede maal gebruikt wor den. VICTOR EMANUEL. S.P.T. verneemt uit Algiers: Koning Victor Emanuel heeft den Engel schen koning in een persoonlijken brief om ondersteuning verzocht in zijn moeilijke posi- tie. Graaf Sforza en Wysjinski, de Russische vertegenwoordiger in de geallieerde commis- sie voor Italie, maken het hem zeer moeilijk. In zijn brief somt Victor Emanuel zijn ver- diens'ten op bij de bezetting van het Zuidelijk gedeelte van zijn land door de geallieerde troe pen. Hij vraagt den Engelschen koning be- hulpzaam te willen zijn bij de handhaving van de oude Italiaansche monarchie, die bij de komende samenwerking een prachtige trait dunion" zal zijn. Graaf Sforza houdt onder- tusschen niet op te eischen dat Victor Ema nuel van het tooneel verdwijnt. Ook de Ita liaansche politicus prof. Croce gaat voort in deze richting te werken. DE STRIJD OM RABAUL. Het Keizerlijk Japansche hoofdkwartier meldde Dinsdagmiddag Bij de voortdurend hevige gevechten in het gebied van Rabaul is het den Japanschen af- we°r on 17 Januari gelukt, de vijandelijke luchtmacht opnieuw een zwaren slag toe te brengen. Door het geconcentreerde vuur van Huize ..Gravensteen" te Leiden. Ook voor het behoud van deze Nederlandsche Cul- tuurwaarden strijden onze Vriiwilligers. (G.L.H. P. s.) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd yan 17 45 raar, kan zich aanmeiden, ten einde ge- keurd te worden voor: de Waffen SS, SS- Wachtbataljon in Amersfoort, Landstonn Nederland, Kriegsmarine en de Germaansehe SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlicn- tingen verstrekt met betrekking tot de ver- zorging van familieleden, duur der oplei- ding, extra levensmiddelen, etc. Personen, tusschen 1930 jaar die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerkstelhng kiumeii zich eveneens aanmeiden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk- stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn ge- schiktheid voor de offieiersopleiding heeft be wezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslag- gevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 22.1.44 912 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.1.44 914 uur, Amsterdam, Dam 4. 24.L44 9—13 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245. 25.1.44 914 uur, Amersfoort, Pol. Durch- gangsiager, Leusderweg. 26.1.44 914 uur, Den Haag, Dierentuin, Benoordenhoutscheweg. Japansche jagers, oorlogsschepen en lucht- doelgeschut werden, naar het Japansche hcypfd- kwartier meldt, van de 200 vijandelijke lieg- tuigen die Rabaul aanvielen, er 102 neerge schoten. Van 17 vliegtuigen kon de vermeti- ging niet worden bevestigd. De Japansche jagers schoten 87 vliegtuigen neer, de oorlogs schepen en het luchtdoelgeschut 15. De Japan- ners verloren twee transportschepen, die tot zinken werden gebracht. In aansluiting op een bericht van het hoofd- kwartier, volgens hetwelk in den lucktslag dij Rabaul op 14 Januari 34 vijandelijke vliegtui- eren werden neergesclioten, wordt officieel ge- meld, dat het aantal vemietigde vijandelijke vliegtuigen in dezen slag 62 bedroeg. CHURCHILL WEER IN HET LAGERHUIS S P.T. verneemt uit Londen: Winston Churchill, de Britsche minister- president, is ongeveer een uur na aankomst van den extra-trein, die hem naar Londen heeft gebracht, in het Lagerhuis welkom ge- heeten. Op een bezorgde vraag van een der af "evaardigden, die den minister-president vocrstelde eenige veranderingen in den rooster te willen aanbrengen, indien de vele phcMen die daarop voorkwamen voor den pas herstel- den minister-president te vermoeiend waren. heeft Churchill onder hilariteit van het Lager huis geantwoord: ,,Ik ben u zeer erkentelgk voor uw bezorgdheid, doch acht het met noo dig voorstellen tot verandering van den roos ter te doen." Churchill heeft daarop aange- kondigd, dat hij binnenkort een verklanng over den militairen toestand zal afleggen, o.a. ook over den strijd in Italie. Op het station was de minister-president, die in gezelschap van zijn echtgenoote en een zijner dochters uit den extra-trein stapte, dor de leden van het oorlogskabinet, de hoog ste militaire autoriteiten en vrienden en be- kenden verwelkomd. CHURCHILL KONDIGT EEN BELANGRIJKE GEBEURTENIS AAN. S.P.T. verneemt uit Londen: ..Nog voor medio Maarj zal de wereld ge- tuige kunnen zijn van de grootste militaire ondememing, die ooit in de geschiedenis is verm eld". heeft Churc-hill Dinsdagmiddag tegen een yfgevaardigde gezegd, toen deze hem tijdens een pauze tusscben de debatten van het Lagerhuis vroeg hoe het wel met de invasie stond. In militaire zoowel als in politieke kringen hecht men aan deze uitlating van den premier veel waarde. De gebeurtenissen op Sicilie ■heeft de minister-president immers ook op een dergelijke wijze aangekondigd, aldus brengt men hier in herinnering, en wel met de woorden: „Voor de bladeren van de boomen vallen, zullen belangrijke militaire acties plaats hebben". Het D.N.B. ontleent aan den Britschen berichtendienst Eden heeft Woensdag in het Lagerhuis de Engelsch-Spaansche betrekkingen besproken. Hij verklaarde o.m. dat een zeker aantal vrij- willigers aan het Oostelijke front nog in dienst is van de Duitschers en zei dat hij den 'Spaanschen ambassadeur te Londen in ken- nis heeft gesteld van de uiterst ernstige con- sequenties van een dusdanige Spaansche hou- ding. Nadat de Labour-afgevaardigde Shin- well energieker en doortastender maatregelen dan mondelinge protesten jegens Spanje had geeischt, verklaarde Eden dat de Britsche regeerinig stappen had gedaan betreffende het vrijgeven van de in Spaansche havens liggen de Italiaansche schepen. Het belang van En geland bij deze schepen, zoo zeide Eden, vloeit voort uit de voorwaarden van den Italiaan- schen wapenstilstand. De Engelsche pers houdt zich bezig met Eden's verklaringen. De Evening News zegt dat generaal Franco thans eenbeslissing moet nemen. Sir Samuel Hoare moet in Madrid opnieuw krachtige protesten laten hooren, hoe eerder en energieker, des te beter. Het is thans aan Sir Samuel dit in eea meer rechtstreeksche taal dan de diplomatieke zoo uit te dnukken, dat geen twijfel meer bestaat. De Star verklaart dat Franco thans kleur moet bekennen, anders moeten de Britsche en de Amerikaansche regeering doeltreffende stappen tegen hem ondernemen. Radio Bari meldt dat ook de regeering- Badoglio zich tot Spanje heeft gewend met het verzoek de in Spaansche havens liggende Italiaansche schepen uit te leveren. DE POOLS CHE KWESTIE. Naar Reuter meldt, heeft Eden, de Brit sche minister van buitenlandsche zaken, Dins- dag in het Lagerhuis verklaard: ,,Het is onze wensch een vriendschappelijke regeling tus schen Polen en de Sowjetunie tot stand te brengen en een succes zou van de grootste beteekenis voor de toekomst van Europa zijn. Wfti zijn niet zonder hoon dat een gunstige opiossing taereikt kan worden. Reuter meldt uit Washington, dat minister Cordell Hull Woensdag heeft verklaard nog geen antwoord te hebben ontvangen op het bemiddelingsaanbod van de Vereenigde Sta ten in het Sowjet-RussischPoolsche geschil.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1