TERNEUZENSCHE COURANT I Z! V K Buitenland Binnenland Distributienieuws Sport No. 10.575 DINSDAG 18 JANUARI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOK ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Nieuwe Duitsche duikbootsuccesser>. RO K I E>R A Rokitno Owrutsch, Olewsk Rji etschiza Mosyr SEN Kowe Luzkf Rown Dybnqf AOstrogs *Kremenez IQO kmRrpn|T ten Nowograd- ^{omysr iWolynskyj SHITOMIR. (4402) Kaart van Pel CENTRAAL SECRETARIAAT VOOR HET MIDDENSTANDSEXAMEN. De moorden op Seyffardt, Reydon en Posthuma definitief opgehelderd. Daden van sabotage in den Helder. TERNEUZEN, 18 JANUARI 1944. RECHTSZAKEN. KEURINGEN. De moorden op generaal Seyffardt e.a. VERSOHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Dtrecteur: I. VAN DE SANDE Hoofdredac teurN. J. IIAIITE - TERNEUZEN - TeL 2298 Drie torpedojagers, twee onderzeeers en vijf handelsschepen vemield. Het opperbevel van de weermacht maakte Maandag bekend: Ten N.O. van Kertsj en ten N.W. var. Kirowograd zetten de bolsjewisten hun hevige aanvallen voort. Formaties van het leger en de Waffen-SS verijdelden alle doorbraak- pogingen en schoten de twee laatste dagen 81 vijandelijke vechtwagens stuk. Ten W. van Retsjitsa gingen de Sowjets na hevige artillerievoorbereiding met sterke krachten tot den aanval over. In zware wis- selvallige gevechten handhaafden onze troepen hun stellingen. Eenige penetraties werden uit den weg geruimd of afgegrendeld. Ten Z W. van Witebsk mislukten herhaalde aanvallen der bolsjewisten tengevolge van den taaien tegenstand van onze troepen. Ten N. W. en ten N. van Newel wierp de viiand nieuwe formaties in den strijd. Zijn gedurende den geheelen dag gedane aanvallen stortten onder hooge verliezen voor hem ineen. dlu. Ten N. van he Ilmenmeer in het gebied van Leningrad, ten Z. van Leningrad en ten Z. van Oranienbaum vielen de bolsjewisten met toe- nemende heftigheid aan. Hun doorbraak- pogingen werden ook hier in verbitterde ge vechten verijdeld; daarbij werden alleen ten Z. van Oranienbaum 26 Sovjetvechtwagens ver- nield. Aan het Zuid-Italiaansche front is de ge- vechtsactie in den sector ten W. en ten N.W. van Cervaro tijdelijk verslapt. Plaatselijke aanvallen van den yijand werden afgeslagen. Eep aanval van Noord-Amerikaansche bom- menwerpers werd op 16 Januari tegen het Zuidelijk Rijksgebied gericht. Te Klagenfurt ontstonden schade aan gebouwen en verliezen van menschenlevens. Door luchtverdedigings- strijdkrachten werden bij dezen aanval als- mede boven het Italiaansche gebied 18 vijan delijke vliegtuigen voor het meerendeel bom- menwerpers neergeschoten. Duitsche onderzeebooten boorden in het N. van den Atlantischen Oceaan, in de Mid- dellandsche Zee en de Zwarte Zee vijf sehepen met 36.500 brt., drie torpedojagers en twee duikbooten in den grond. Drie andere sehepen werden door torpedo's getnoffen, twee vijande- lijke vliegtuigen werden neergeschoten. ANTWOORD VAN MOSKOTJ OP DE POOLSCHE NOTA.' Het D.N.B. verneemt uit Stockholm: Het Sowjet-Russische persbureau Tass heeft een officieel antwoord op de verklaring van de Poolsche regeering te Londen gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de Poolsche verkla ring slechts kan worden uitgelegd als een af- wijzing van de 9urzonlijn. Woordelijk zegt het antwoord: In antwoord op de verklaring, die de Poolsche regeering te Londen op 15 Januari heeft afgelegd, is Telss gemachtigd te verklaren 1. In de Poolsche verklaring is de kwestie van de erkenning der Curzon-lijn als grens tusschen de Sowjet-unie en Polen handig ver- meden en volkomen genegeerd, hetgeen slechts kan worsen uitgelegd als een afwijzing van de Curzonlijn. 2. Ten aanzien van het voorstel van de Poolsche regeering tot het opnemen van offi- cieele onderhandelingen tusschen haar en de Sowjet-regeering is de laatste van meening, dat een dergelijk voorstel misleiding der open- bare meening beocgt. Want het is gemakkelijk te begrijpen dat de Sowjet-unie niet in staat is officieele onderhandelingen te openen met een regeering, waarmede t de diplomatieke be- trekkingen verbroken zijn. Te Moskou wenscht men er aan te herinneren dat de diplomatieke betrekkingen met de Poolsche regeering ver broken zijn op grond van een fout van deze regeering, n.l. wegens haar actieve deelneming aan de anti-sowjetcampagne der Duitschers in verband met de z.g. moorden in Katyn. 3. De bovenvermelde omstandigheden be- wijzen opnieuw dat de huidige Poolsche regee ring niet den wensch koestert goede buur- betrekkingen met de Sowjets tot stand te brengen''. Naar Reuter uit Moskou meldt. houden alle in de Sowjet-unie verschijnende Zondagsbla- den zich bezig met voorstellen van Penjik, voorzitter van de vereeniging „Vrienden van Polen in Amerika", volgens welke de Poolsche socialistische en boerenorganisaties in samen- werking met de Polen in de Sowjet-unie en de democratische Poolsche organisaties in de Vereenigde Staten en andere landen een com- missie zouden vormen, die zou optreden als voorloopige .Poolsche regeering". Penjik noemt de Poolsche regeering te Londen ille- gaal, aangezien zij steunt op de grondwet van 1935, die niet door het Poolsche parlement geratificeerd is. ENGELSCH-SFAANSCHE WRIJVING. Het D.N.B. ontleent aan den Britschen be- richtendienstDe Manchester Guardian doet een cherpen aanval op Spanje omdat in sinaasappelenkisten uit Spanje tijdbommen zouden zijn gevonden. Het blad verklaart, dat het ministerie van buitenlandsche zaken zich genoopt ziet, ,,wer.kelijk scherpe maatregelen" tegen de Spaansche regeering te nemen, om dat bommen in zendingen levensmiddelen moe- ten beschouwd worden als een ,,uiterst erns- tige, vijandelijke daad" en meer dan een for- meele diplomatieke demarche rechtvaardigt. BALIKPAPAN EN MAKASSAR GEBOMB ARDEERD S.P.T. meldt uit Tokio: Volgens hier ontvangen berichten hebben Amerikaansche vliegtuigen Donderdagochtend de stad Balikpapan (Zuid-Oost-Borneo) aan- gevallen. Over de resultaten van den aanval wordt niets meegedeeld. De Amerikanen zou den drie toestellen hebben verloren. Ongeveer tien Amerikaansche bommenwer- pers hebben Woensdag een aanval ondernomen op Makassar op Celebes. Zij wierpen brand- en explosieve bommen uit. JA, WAAROM EIGENLIJK NIET? Inderdaad, waarom zou je eigenlijk 6ok niet e6ns naar zoo'n weersportkamp in Duitschland gaan? Honderden jongens zijn je reeds v6or geweest en thans bestaat weder- om voor iederen Nederlandschen jongen van 1618 jaar de gelegenheid zich aan te melden. Een maand, gevuld met sport, veldwerk, klein-kaliberschieten en - - als er sneeuw is skien is niet te versmaden. Gelhard en sterk zol je terugkomen! Daarom, hak de knoop door en meld je aan bij het adnmeldingsbureau, Koningslaan 9, Utrecht, of aan een der navolgende adressen: Maastricht, Vrijthof 25 Goes, Violenstraat 44. Groningen, Groote Markt 24. Assen, Rolderstraat 45. Den Haag, Nassaupleir 6. Rotterdam. Eendrachtsweg 35. Eindhoven, Keizersgracht 9. Hengelo, Drienerstraat 6. Amsterdam, Willemsparkweg 186. Leeuwarden, Emmakade 48. DRASTISCHE V'EIILAGING VAN DE RUNDVEEPRIJZEN AANGEKONDIGD. Er zijn, volgens de N. R. Crt., op korten termijn van overheidszijde maatregelen te Ver- wachten om de prijzen van het rundvee dras- tisch te verlagen. Aangezien de handel in rundvee thans in hoofdzaak wordt beheerscht door speculatieve overwegingen, kan over- heidsingrijpen niet langer uitblijven. Het Centraal Secretariaat voor het Midden- standsexamen, dat tot dusver als sectie van de afdeeling Middenstand bij het Departement van 'Handel, Nijverheid en Scheepvaart werkte, is tlhans ondergebracht bij de Orga- nisatie van het bedrijfsleven. Het adres van het secretariaat is Laan van Nieuw-Oost- Indie 148, Den Haag, telefoon 773068. Politie-beambten als brandstichters. Voor het Polizei Standgericht te 's-Graven- hage zijn dezer dagen twee zaken behandeld, waarin eenige doodvonnissen zijn geveld. In het eene geval stonden'-drie politieagenten uit den Helder, een boerenknecht en de concierge van de arbeidsbeurs van den Helder terecjit wegens brandstichting, in het andere de man, die de doodelijke schoten op generaal Seyffardt en oud-minister Posthuma heeft gelost, die medeplichtig geweest is aan den moordaan- slag op den heer en mevrouw Reydon en die bovendien nog 3Chuldig gebleken is aan den moord op den politieagent Postma. Voor de pers heeft slechts een der redac- teuren van ,,Volk en Vaderland" de terecht- zittinrg kunnen bijwonen. Over het proces tegen den 24-jarigen kantoorbediende J. J. Verleum, den beklaagde in de tweede zaak, bericht hij: ,,Het is voor de gemeenschap een zegen, dat dit beestmensch alsnog kon worden gegrepen. Ook hij immers heeft deel uitgemaakt van de gevaarlijke terroristenbende C.S. 6, die reeds op 30 Sept. 1943 te Amsterdam grootendeels is berecht. Thans is ook. uitgekomen, dat de bij die gelegenheid ter dood veroordeelde Jood- sche student Frijda, tot voor het vuurpeleton heeft staan liegen, om dezen Verleum te red den. Frijda beweerde toen, dat de communis- tische jood dr. Kastein uit Leiden, tezamen met hem, Frijda, den moordaanslag op gene raal Seyffardt had gepleegd en dr. Kastein het doodelijke schot had gelost. Dit kon toen niet precies gecontroleerd worden, omdat dr. Kastein intusschen zelfmoord had epleegd. Verleum heeft echter bekend gemaakt dat niet dr. Kastein, maar hij generaal Seyffardt vermoord heeft, na eerst zorgvuldig de gangen en gewoonten van den generaal te hebben na- gegaan. Ook de gemeene moord op het echtpaar Rey don is nu volledig opgelost, aangezien Verleum daarbij ooggetuige is geweest. Terwijl de com- munistische jood dr. Kastein, met heel de har- teloosheid van zijn ras jegens arische men- schen, bjj het lijk van mevrouw Reydon in de huiskamer wachtte op de thuiskomst van kameraad Reydon, teneinde ook dezen te ver- moorden, hield Verleum buiten een oogje in het zeil en moest hij o.a. controleeren of de revolverschoten buiten niet te hooren waren. Geheel alleen vervolgens heeft Verleum op bevel van den beruchten Hans Katan (die ook reeds op 30 September j.l. ter dood werd ver- oordeeld) den moord op oud-minister Posthu ma gepleegd. Terwijl oud-minister Posthuma op dien sinisteren zomeravond, zich van geen kwaad bewust, in de glazen serre van zijn huis tezamen met zijn vrouw de krant las, sloop dit creatuur den tuin in, en loste een aantal schoten, die helaas doel troffen. Voorts heeft Verleum persoonlijk den politie- beambte Frederik Postma vermoord en is hij met de gebroeders Boissevain (reeds in Sep tember terechtgesteld) betrokken geweest bij een aantal spoorwegaanslagen. De rechter vraagt hem, of hij een van zijn slachtoffers persoonlijk kende, laat staan iets persoonlijks tegen hen had. Het antwoord luidde ontkennend; hij had ,,als soldaat" slechts de bevelen uitgevoerd die hij van den jood dr. Kastein en den half jood Hans Katan ontving. Een willoos werktuig in handen van de joden dus, nimmer vragend naar het hoe en waarom: stomweg vermoordend wat het Aziatische tuig hem aanwees. Nochtans noeni- de zichzelf een geloovig katholiek, waarop de president antwoordde, dat hij zich daarover maar met zijn hemelschen rechter moest on- derhouden. Aangezien de feiten vast stonden en de man in het aangezicht van den dood zelfs geen woord van spijt kon vinden om zijn geweten te ontlasten, was dit proces zeer spoedig gereed. Ook de Nederlandsche jurist, die hem was toe- gevoegd, vermocht geen enkel straaltje ont- dekken. Bij zooveel cynisme zwijgt het men- schelijk verstand en het menschelijk gevoel." Wat de zaak van de brandstichtingen be- treft, blijkt uit het verslag van ,,Volk en Vaderland", dat de boerenknecht Vreugdenhil tezamen met den politiebeambte Herwijnen reeds in den aanvang van het vorige jaar op het station in den Helder een wagon stroo in brand gestoken heeft, naar zijn zeggen niet wetende, dat deze aan de weermacht behoor- de, maar in de veronderstelling, dat hij voor een N,S.B.-er was. Hij stelde zijn heele deel- hebberschap aan de terroristische aanslagen als een gevolg van zijn ruilzucht voor: voor de benzine, waarvoor hij zorgde, kreeg hij rook- waren! De beklaagde Herwijnen, zelf politieman, die van de sabotageplannen op de hoogte was, had zich eveneens met vijf halve onsjes shag het zwijgen laten opleggen, waardoor hij hee- lemaal in de macht van de saboteurs was geraakt. Na een aanslag van kleineren omvang op het kringhuis der N.S.B. in den Helder en een mislukten aanslag op het raadhuis, werd in den nacht van 21 op 22 Juni 1943 een aanslag op de arbeidsbeurs ondernomen. De concierge Sperling had er zich tegen de agenten, die in dit gebouw bewakingsd ensten moesten ver- richten, over uitgelaten dat vele ambtenaren het ,,fijn" zouden vinden wanneer ook in den Helder de karthoteken in vlammen opgingen. Daar Herwijnen eveneens bij toerbeurt wacht had in de arbeidsbeurs, was hij ujteraard van den gang van zaken en de inrichting van het gebouw volkomen op de hoogte. Ten huize van den politieman Ludema, die daarenboyen nog kans zag den marechaussee Kok voor het te plegen misdrijf warm te maken, werd het plan de campagne besproken. ,,En zoo kon het gebeuren, aldus het verslag in Volk en Vaderland, dat in dien bewusten nacht drie politiebeambten uit Den Helder zelf, zich uit stof, die Ludema ter beschikking stelde, een masker knipten, zich vermomden en daarna op pad gingen naar de arbeids beurs. Herwijnen, die een volledige bekente- nis heeft afgelegd, hield ook ter terechtzitting vol, dat hij de sleutels van de buitendeur en van de kasten van den concierge Sperling (die niet in de arbeidsbeurs woont) heeft gekregen, hetgeen deze echter nadrukkelijk ontkent. Daar echter in de achterzijde van de voordeur een sleutel was blijven zitten, moest door Herwijnen eerst een muur worden genomen, waarna hij in het gebouw kon komen om zijn kornuiten binnen te laten. Met de maskers voor stormden zij daarna naar de plaats, waar de dienstdoende agent en de man van de luoht- bescherming zetelden, en sommeerden dezen de handen omhoog te steken. De dienstdoende agent, die uiteraard geen flauw benul had dat hij collega's voor zich had, liet zich niet over- bluffen, trok zijn revolver en schoot den aan- voerder, Zwinderman, prompt overhoop. Daar- op namen de anderen de vluchten was ook deze aanslag mislukt. Kort daarna werd Herwijnen gegrepen en toen kon ook spoedig de heele bende onschadelijk worden gemaakt". Voor hun rechters trachtten de beklaagden zich nu te verontschuldigen: ,,Als wij na hadden gedacht, zegt Kok, waren wij er nooit toe overgegaan. Ze hebben ons den kop op hoi gebracht ,,Wij zijn meer overgehaald met geschenken, dan dat het eigen initiatief was", brengt Her wijnen, als laatste woord, te berde. ,,Ik wilde er reeds lang niet meer mee te maken hebben", voert Ludema ter veront- schuldiging aan, ,,uit angst nog meer gebruikt te worden". Het eind was, dat tegen Herwijnen, Vreug denhil, Ludema en Kok de doodstraf werd ge- eischt en uitgesproken. De zaak tegen Sper ling", waarin eenige onduidelijkheid gebleken was. werd voorloopig aangehouden. ,,Doorgewinterde terroristen? vraagt de redacteur van ,,Volk en Vaderland. Welneen, zij beroepen er zich zelfs op onder elkaar te hebben afgesproken bij hun acties slechts in het alleruiterste geval van hun revolvers ge- bruik te zullen maken! Ook in dit proces staan de ophitsers in Londen weer op den ach- tergrond. Hoe hard de maatregel van de in- levering der radiotoestellen ook was: hier in deze nuchtere rechtszaal vindt hij zijn verkla ring en rechtvaardiging tevens." De hohere SS- und Polizeifurher maakt bekend: Het Polizei-Standgericht in Den Haag heeft op 6 Januri j.l. den agent van politie Jan van Herwijnen, den wachtmeester der marechaussde Hermanus Kok, den waker Krijn Vreugenhil en het lid van den orde- dienst Jan Ludema wegens verschillende daden van sabotage in den zin van par. 1 der ver- ordening op de bescherming van de orde van 1943, wegens het ongeoorloofd bezit van wa- penen en deelneming aan een geheime orga- nisatie, ter dood veroordeeld. De beklaagden hebben op 22 Juni 1943 een overval gepleegd op de arbeidsbeurs in Den Helder. Drie van de daders hadden daarbij geladen vuurwapens bij zich. De in de arbeids beurs te Den Helder op wacht staande politie agent verweerde zich energiek. De voorts bij den aanslag betrokken politie-agent Zwinder man werd door de wacht doodgeschoten. Zwin derman was de aanvoerder van de bende. De beklaagden, met uitzondering van beklaagde Kok, die alleen betrokken was bij den overval, van 22 Juni 1943, hadden ook nog andere daden van sabotage gepleegd. In Maart 1943 hadden zij op het station in Den Helder 'n wagon met veevoer in brand gestoken. Voorts hadden zij in Mei 1943 getracht een aanslag te plegen op het raadhuis. in Den Helder. Ook hier hadden zij, evenals bij den aanslag op 22 Juni 1943, het doel cartotheek- kaarten betreffende de tewerkstelling in Duitschland te vernietigen. Tenslotte hadden de beklaagden ook nog in een gebouw der N.S.B. een brand gesticht, waarbij propagan- damateriaaj werd vernietigd. De doodstraf is na onderzoek der gratie- kwestie aan de veroordeelden op 7 Jan j.l. voltrokken met uitzondering van beklaagde Van Herwijnen, tegen wien nog een afzonder- lijk proces loopt. BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN. Gedurende de maand November 1943 kwa- men er in Zeeland de volgende gevallen van besmettelijke veeziekten voor: schurft bij 363 schapen op 2 bedrijven in Duivendijke: var- kenspest: 2 gevallen te 's-Heer Arendskerke en 1 geval fe Westkapelle; 20 boerderijen waren met mond- en klauwzeer besmet, n.l. 2 te Arnemuiden, Hontenisse, Koewaeht en Baar- land en 1 te Clinge, Graauw en Langendam, 's-Heer Abtskerke, 's-Heer Arendskerke, Hoofdplaat, Kloetinge, Noordgouwe, Oost- burg, Poortvliet, St. Maartensdijk, Vogel- waarde en Zaamslag. AXEL. Veel waterwild. Op de Zeeuwsch-Vlaamsche kreeken wordt thans weer buitengewoon veel waterwild waargenomen. Vooral de zwarte meerkoeten (marollen) zijn bij duizenden vertegenwdor- digd in deze streek. Het aantal wilde eenden is echter niet zoo groot als het vorige winter- seizoen. Meer dan voorheen worden thans echter ook veel vreemde watervogels tusschen het gewone waterwild waargenomen. CURSUS VOOR TEXTIELBREVET. Deze week werd te St. Jansteen in de Tex- tielschool een cursus geopend tot verkrijging van het manufacturenbrevet. Begonnen werd met een twintigtal leerlin- gen, die onder de bekwame leiding van den heer Borgemeester, tech.-leider van de fabrie- ken P. J. Tiberghien te Clinge zullen trach- ten nog dit jaar het gewenschte diploma te behalen. Bij de opening waren tegenwoordig verschil lende leden van de commissie van toezicht en van het beheer van de Textielschool. Zooals ook uit de in dit blad voorkomende advertentie blijkt, worden nog zich aanmel- dende leerlingen aangenomen. SPERTIJD VOOR NOORD- EN ZUID- BEVELAND GEWIJZIGD. De Commiss'aris-Generaal voor het veilig- heidswezen heeft de speciale regeling betref fende het uur, waarna niemand zich meer bui- tenshuis mag bevinden en het sluitingsuur voor openbare lokalen voor Noord- en Zuid- Beveland met ingang van heden opgeheven. Dit heeft tengevolge, dat voor deze gebie- den de algemeene regeling (sluitingsuur voor openbare gelegenheden 22 uur en tijdstip waarna niemand buitenshuis mag zijn 23 uur) weer van kracht wordt. Voor het eiland Walcheren blijft echter de speciale regeling (sluitingsuur voor openbare lokalen 21 uur en tijdscip, waarna niemand buitenshuis mag zijn 22 uur) bestaan. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 26 December tot en met 1 Jan. 1944 kwamen er in ons land 2857 (2121) gevallen van besmettelijke ziekten voor, waar- van 1892 (1435) diphtherie, 911 (633) rood- vonk, 32 (30) dysenterie, 7 (10) kinderver- lamming en 6 (2) typhus. Zeeland had 31 (26) gevallen, n.l. 25 diph therie: 5 te Middelburg, 2 te Baarland, Hoe- dekenskerke, Temeuzen, Vlissingen en Ier- seke en 1 te St. Annaland, Axel, Borssele, El- kerzee, Goes, Haamstede, Noordgouwe, Sou- burg, Vogelwaarde, Zierikzee en 6 roodvonk: 1 te Baarland, 's-Gravenpolder, Krabbendijke, St. Maartensdijk, Middelburg en Wissenkerke. De cijfers tusschen haakjes zijn die der voorafgaande week. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 14 Januari 1943. O, die fietsen. Den lien December j.l. plaatste de arts K. Boor te Axel, op bezoek bij een patient aldaar, zijn rijwiel voor diens woning, doch vond dit, een 10-tal minuten nadien buiten komende, niet meer terug. Hoewel hij onmiddellijk op een andere fiets het geheele dorp doorkruiste bleef zijn rijwiel weg. De politie nam de zaak dadelijk in handen en trad energiek op. Alle omliggende posten werden gewaarschuwd en dien zelfden nacht werd er nog huiszoeking gedaan bij een persoon, tegen wien men ver- denking koesterde, waarbij bleek, dat deze zich vermoedelijk den volgenden morgen met de eerste boot over Terneuzen naar Holland zou begeven. In den vroegen morgen van 12 Dec. werd dan ook door de Terneuzensche politie mede- gedeeld, dat er drie personen op de boot waren aangehouden in het bezit van niet een, maar twee rijwielen, waaronder het gezochte. Inmiddels bleek, dat het tweede karretje ook gestolen was en wel op 2 Dec. '43 eveneens te Axel ten nadeele van Maria Schieman. De 3 personen werden nader ondervraagd en naar Middelburg overgebracht, doch het bewijs was tegen 2 van hen niet voldoende om ze ter zake rijwieldiefstal te kunnen vervolgen en moest nu alleen de te Axel wonende 21-jarige kellner P. J. v. H. daarvoor terecht staan. Uit zijn mededeelingen kwam aan het licht, dat hij met een maat, daar beiden reeds eenigen tijd met ziekenverlof thuis waren, en geen zakgeld meer hadden, had afgesproken te trachten iets te verdienen. Geld om in den zwarten handel te gaan, hadden ze echter niet, en zoo werd besloten om, onverschillig wat, iets weg te nemen en dat ten gelde te maken. En zoo kwam het, dat, toen beiden op 2 Dec. door Axel slenterden, zij een damesrijwiel zagen staan, hetwelk v. H. toen had weggenomen. De poging om het in de omgeving te verkoo pen, slaagde echter niet en daarom zou men het in Rotterdam gaan probeeren, waar een maat wel een adres wist. Daartoe besloot men op 12 Dec. met de eerste boot van Temeuzen uit te vertrekken, maar daar een rijwiel wel wat weinig was, nam v. H. den aVond voor- dien het rijwiel van arts Boor weg. Kan tegen den maat van v. H., cjie zich der halve niet rechtstreeks aan den rijwieldiefstal had schuldig gemaakt, geen vervolging wor den ingesteld, toch moet hij ook heden op het beklaagdenbankje plaats nemen, daar hij een ander feit op zijn lever had. Nadat v. H. op 11 Dec. het rijwiel van arts Boor had wegge nomen, was zijn collega, de ook te Axel wo nende 23-jarige timmerman C. P. E. T., naar dr. Schlltman te Axel gegaan, alwgar hij reeds eenigen tijd onder behandeling was. In dank voor de geneeskundige behandeling, had hij toen maar een paar leeren laarzen, welke voor de spreekkamer stonden en van den dok- ter waren, weggenomen en ze door v. H. doen verkoopen. Deze bejcl-e verdachten bevinden zich nog in voorarrest. De Officier acht de feiten bewezen en eischt tegen ieder 10 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De verdediger, Mr. Van Deinse, zegt, dat ten voordeele vim verdachten door hem alleen kan worden aangevoerd, dat zij zonder mld- delen van bestaan waren en in alle opzichten aan het vooronderzoek hebben meegewerkt. Hij vraagt dan ook clementie. RANTSOENBONNEN EIEREN ONGELDIG. Het is noodzakelijk gebleken met ingang van heden de rantsoenbonnen voor eieren, die zijn uitgevoerd in groen met als opdruk Een Ei Ir met een rood nummer 37 ongeldig te verklaren. Deze bonnen kunnen dus niet meer bij een handelaar worden ingeleverd ter verkrijging van eieren. Met ingang van heden kan het publiek uitsluitend eieren betrekken op de rantsoenbonnen van nieuw model, die van 10 Januari af zijn uitgegeven. De onder- grond van deze bonnen is in twee kleuren n.l. bruin en blauw uitgevoerd, 15—4 terwijl hierop in rood 44 1R is gedrukt. Eieren Zieken, die in aanmerking komen. voor ver- strekking van bonnen voor eieren, zullen in vele gevallen bonnen van oud model hebben ontvangen voor verbruik in een na 17 Januari gelegen tijdvak. De distributiediensten zullen hun voor dit tijdvak nieuwe bonnen uitreiken en' de betrokkenen hiertoe oproepen. Voor bonnen, die bestemd waren voor verbruik m een v6or 17 Jantiari gelegen tijdvak zal in geen geval- vergoeding worden gegeven. Het is nutteloos verzoeken hiertoe of tot rail van cude tegen nieuwe bonnen in te dienen, aan gezien hieraan in geen geval gevolg kan wor den gegeven. DE DROMMEDARIS TE ENKHUIZEN. Ook voor het behoud van deze Nederland sche Cultuurwaarden strijden onze Vrijwil- ligers. G.L./ljjl P— s. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 17 45 jaar, kan zich aanmeiden, ten einde ge- keurd te worden voor: de Waffen SS, SS- Wachtbataljon in Amersfoort, Landstomi Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlich- tingen verstrekt met betrekking tot de ver- zorging van familieleden, duur der oplei- ding, extra levensmiddelen, etc. Personen, tusschen 1930 jaar die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling kunnen zich eveneens aanmeiden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn ge- schiktheid voor de officiersopleiding heeft be wezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslag- gevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 19.1.44 912 uur, Venlo, Deutsch.es Haus, Egmondstraat 16. 19.1.44 1518 uur, Arnhem, Cafe Royal. 20.1.44 9—12 uur, Hengelo. Cafe Modem, Spoorstraat 18. 20.1.44 1318 uur, Zwolle, Hotel Gijten- keek. 21.1.44 912 uur, Assen, Concerthuis a/d 21.1.44 1518 uur, Groningen, Heere- straat 46. 22.1.44 912 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.1.44 914 uur, Amsterdam, Dam 4. 24.1.44 913 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245. 25.1.44 914 uur, Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 26.1.44 914 uur, Den Haag, Dierentuin, Benoordenhoutscheweg. De hohere SS- und Polizeifiihrer maakt bekend: Het Polizeistandgericht in Den Haag heeft op 6 Januari j.l. den Nederlandschen onder- daan Johannes Adrianus Joseph Verleum ter dood veroordeeld. Verleum was een der lei- dende leden van een terreurorganisatie. Hij behoorde tot den kring der daders van den moordaanslag op luit.-generaal Seyffardt. De overige personen, die bij deze daad betrokken waren, werden door het Polizeistandgericht te Amsterdam reeds op 30 September 1943 ge- vonnist. Het onderzoek wees uit, dat Ver leum, die zijn moordopdrachten van de jood- sche communisten Katan en dr. Kastijn in ontvangst had genomen, ook den vroegeren minister van landbouw Posthuma en den vaandrig der politie Past ma op gemeene wijze had doodgeschoten, terwijl hij een leider.de rol gespeeld heeft bij den moerdaanslag op het echtpaar Reydon en voor den moordaan slag op den comrnissaris1' van politie Van Dijk in Nijmegen de vuurwapens geleverd had. Met Verleum is een van de gevaarlijkste terroristen gevonnist, die zonder meer toegaf, dat hij nog meer moorden zou hebben ge pleegd, wanneer hij daartoe opdracht zou heb ben gekregen. Het vonnis is na onderzoek van de grat.ie- kwestie in de vroege ochtenduren van 7 Janu ari 1944 voltrokken. Na een kort oponthoud in een soldaten- tehuis in een stad aan de Kanaalkust tij dens zijn inspectiereis in het Westen neemt generaal-veldmaarschalk Rommel afscheid van de Roode Kruis-zusters. PK Jesse Transo/Europr. P. s. VOETRAL. TerneuzenHontenisse 43. In een slech- ten wedstrijd heeft Terneuzen tenslotte toch nog de beide punten binnen kunnen sleepen. De verjongingskuur is, met uitzondering van de rechtsbinnenplaats, geen succes geworden. Toch zouden wij durven adviseeren de kuui voort te zetten, want eenmaal moet het toch plaats hebben en thans is dit den meest gun- stigen tijd om weer op krachten te komen. Niet versagen derhalve, maar doorzetten met het naar voren brengen van jonge krachten, al waren het er uit het derde elftal. De rust ging in met gelijken stand 1—1. In de tweede helft zakte Hontenisse wat in en hiervan profiteerde de thuisciub die na de standen 21, 22, 3—2 uiteindelijk met 42 won. Minder prettig was dat twee spelers het met met elkaar konden vinden en ten onrechte meenden dat het sportterrein de meest ge- schikte plaats er voor was cm dit elkaar eens duidelijk te maken. Ze vergissen zich: het sportterrein is juist de allerminst geschikte plaats! HulstSteen 45. Bijzonder spannend en fraai was de wedstrijd tusschen deze beide elftallen. Te meer is weer eens gebleken, dat Steen over vrijwel de sterkste voorhosde van de Oostelijk Zeeuwsch-Vlaamsche clubs be- schikt, want het is toch heusch geen kleinig- heid om tegen de soliede Hulstersche achter- hoede met de doelverdediger aan het hoofd, vijf doelpurtten te maken. Tegen een zwakkere achterhoede zouden ongetwijfeld de dubbele cijfers zijn behaald. Ook Hulst beet danig van t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1