TERNEUZENSCHE COURANT Buiienland Sinneniand No. 10.574 VRIJDAG 14 JANUARI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOK ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Afweersuccessen bij Kertsj en Nikopol. HOE EUROPA'S KUST WORDT VERDEDIGD. „EEN DER GROOTSTE LUCHTSLAGEN VAN DEZEN OORLOG". K K£U-I?«G? W. BEKENDMAKING. VEKSOHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DjrecteurL VAN DE SANDE Hoofdredac teurN. J. HARTE - TERNEUZEN - Tel. 2298 Het Opperbevel der Weermacht maakte Donderdag bekend: Ten Noordoosten van Kertsj zijn hernieuw- de sterke aanvallen van de bolsjewisten mis- Tegen het bruggenhoofd van Nikopol aeeft de vijand na felle voorbereiding door artillerie op een smal front den Jtanval geopend. In verb.itterde gevechten, die den geheelen dag voortduurden, bevochten onze troepen een volledig afweersucces. Bij de voortzetting van hun aanvallen ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk werden de bolsjewisten weer bloedig afgeslagen. Ten Westen van Kirowcgrad zijn gisteren opnieuw met sterke infanterie- en pantser- strijdkrachten ondernomen bolsjewistische aanvallen begonnen. Zij werden in tegenaan- val en na afgrendeling van eenige penetraties afgeweerd. Ten Zuidwesten van Tsjerkassy bleven plaatselijke aanvallen der bolsjewisten zonder succgs. De eigen tegenaanvallen in het gebied van Po^rebitsjtje hebben ook gisteren vorderingen gemaakt." Hierbij werden 20 Sovjet-Russische tanks stukgeschoten. Ten Westen van Berditsjef zijn verscheiden aanvallen der bolsjewisten mislukt. In tegen- aanval werden 19 vijandelijke tanks en 17 stukken geschut vernietigd. In het gebied ten Westen van Nowograd Wolynsk en ten Westen van iSarny zijn onze troepen in harden strijd met opdringende vijandelijke strijdkrachten gewikkeld. De bolsjewisten heb^'m ook in den afgeloo- pen dag hun felle aanvallen ten Westen van Resjitza voortgezet. Zware gevechten zijn aan den gang. Bij Witebsk zijn hernieuwde, met het zwaar- tepunt ten Noordwesten der stad uitgevoerde doorbraakpogingen der bolsjewisten gestuit op den taaien tegenstand onzer troepen. In dit gebied hebben" de bolsjewisten 42 tanks ver- loren. Ten Noordwesten van Newel zijn vrij sterke aanvallen van bolsjewistische infanterie- en pantserstrijdkrachten onder afgrendeling van eenige penetraties en na het stukschieten van 14 vijandelijke tanks, afgeslagen. Het luchtwapen heeft met sterke formaties gevechtsvliegers en slagvliegtuigen ingegre- per in de harde afweergevechten bij Kirowo- grad. Berditsjef en Witebsk. Vijftig vijande lijke vliegtuigen werden neergeschoten. S.S.-Untersturmfilhrer Wittman, van een S.S.-pantserdlvisie, heeft op 9 Januari met zijn Tijgertank aan het Oostfront zijn 66ste vijan delijke tank stukgeschoten. In het Westelijke deel van het Zuid-Italiaan- sche front heeft de vijand zijn aanvallen uit- gebreid tot den sector ten Noorden van Vena fro. Na sterke voorbereiding door_ artillerie uitgevoerde aanvallen op onze heuvelstellingen werden met zware verliezen voor den vijand afgeweerd. Twee plaatselijke penetraties werden afgegrendeld. Van den uitersten Wesftelijken vleugel worden voorpostengevech- ten aan de Carigliano. van den Oostelijken vleugel een succesvolle eigen stoottroepactie gemeld. too km OMEL etschi Qwrutsc schermgow Korosten fsShitow/r 'JBerdi tsche\ Bjelaja -Ze rko w/h Pogrobisjtsje Winmza Smjela Swenigorodka Ts^chigiriif Kremen(schug Snamenka Ktrowograd scherkassy una disk Slat op qi Vmafi Kriwoi-Rog Nikopol Bobnnez Balta Anaryew msnessensk NIKOLAJBW KISCHINEW Tiraspol Bender rsoo (4401) DESSA== Akkerman Kaart van Pelt HET VERLOOP VAN HET OOSTELIJKE FRONT. S.P.T. meldt uit Berlijn: Het front in het Oosten ziet er, volgens officieele Duitsche berichten, op het oogen blik als volgt uit: In den Noordelijken sector Leningrad Ilmenmeer tot Welikije Loeki is de toestand niet veranderd. Het front gaat dan met een bocht naar Newel, gaat dan in een boog ten Noorden, Oosten en Zuiden om Witebsk heen en gaat dan weer Zuidwaarts tot het gebied van Zjlobin. Ten Westen van Rezjitsa springt het front naar het W,esten, dan buigt het in de richting naar Samy gaand, naar het Zuiden naar Berditsjew, tot in het gebied van Win- nitsa. Van hier gaat het in Noord-Oostelijke richting tot aan den Dnjepr ten Zuiden van Perejaslaw. Het front volgt dan ten Westen van Tsjerkassy een lijn naar Kirowcgrad, loopt dan ten Oost. van Kriwoi Rog en springt dan naar het Oosten terug tot in het gebied van den Dnejpr bij Zaparozje. Van het brug- genhoofd Nikopol loopt het front naar Cher- son, den Dnejpr langs. Het zuidelijkste punt is het schiereiland de Krim, nog steeds in Duit sche handen. In militaire kringen te Berlijn beschouwt men de Krim op het oogenblik als een ..groot immobiel vliegtuigmoederschip". De BetTijnsche redacteur van het 'Handels- blad schrijft: Verschillende teekenen wijzen er op, dat men aan Duitsche zijde bereid is ook verder deel te nemen aan de Internationale discussie over het thema der Geallieerde invasie in Europa, nadat reeds dezer dagen zoowel door toonaangevende politieke als door militaire deskundigen het Djiitsche standpunt ten aan- zien van deze discussie was uitecngezet. Zoo wel in politieke en militaire kringen als in de Duitsche pers, waar men aanvankelijk de in de Geallieerde en in sommige neutrale bla- den cntstane invasie-hausse met de grootste reserve gadesloeg, houdt men zich thans vol belangstelling met dit onderwerp bezig. Aan militaire zijde is men bij de behande- ling van het thema invasie'' zelfs zoover ge- gaan een tip op te lichten van den sluier, die den stand van de Duitsche verdedigingsmaat- regelen aan de Europeesche kust bedeikt. Het interessantst zijn daarbij ongetwijfeld de wei- nige doch karakteristieke bijzonderheden, die over de sterkte van den Atlantik-Wall wor den bekend gemaakt. Volgens deze bijzonderheden worden de ver dedigingswerken aan de Europeesche kust in twee enorme eenheden verdeeldde fortifica- ties aan de Westkust van de Pyreneeen tot en met het Noordzeegebied. en de fortifica- ties aan de Noorsche kust. De 2100 km lange kust van de Pyreneeen tot het Noordzeegebied wordt volgens deze gegevens o.m. verdedigd met 6000 stukken geschut van 8V2 cm, die in vaste kazematten zijn ia.gebouwd. Bovendien heeft men aan dit deel van het Atlantische front de besctiikking over 3000 stukken ge schut tegen gepantserde doelen. Verder be- veiligen millioenen landmijnen het tusschen en v66r de onderscheiden stellingen Westelijk gelegen terrein. (Uit andere bron is bekend dat op dit deel van het front 9.300.000 kub. m. betcn is verwerkt. Red. H.) Groote deelen van de 2500 km la-nge Noor- sche kust zijn voor landingsoperaties totaal ongeschikt, zoodat, aldus de gegevens, de Duitsche legerleiding voor de beveiliging hier- van slechts de door het terrein geboden dek- kingsmogelijkhedeo beihoefde uit ^e buiten. Het aantal stukken geschut van zwaar kali- ber bedraagt hier in totaal 1700 stuks. Naast deze zuiver materieele bijzonder heden over den stand der Duitsche verdedi- gingswerken aan de Europeesche Westkust wordt er van militaire zijde te Berlijn de aan- dacht op gevestigd, dat ook de concentratie van troepen ter bezetting van dezen verdedi- gingswal in een zoodanig stadium verkeert, dat van een totale paraattieid kan worden gesproiken. Nadere gegevens hierover kan men om voor de hand liggende redenen niet verwachten. Te Berlijn volstaat men er mee, de overtuiging uit te spreken, dat de achter de verdedigingslinies opgestelde Duitsche divisies die onlangs door generaal-veld- maarschalk Rommel zijn ge'inspecteerd in staat zijn, in enkele uren, hetzij over dag, hetzij des nachts, voor den strijd aan te tre- den op elk punt, dat door een invasie ernstig zou worden bedreigd. De verdedigingswerken aan de kust van de Middellandsche Zee, die een voortzetting zijn van die aan de Europeesche Westkust, schij- nen intmiddels in zooverre te zijn voltooid, dat zij naar Duitsche opvatting op verschillende punten de vergelijking met den Atlantik-Wall kunnen doorstaan. Volgens te Berlijn be kend geworden bijzonderheden is aan de kust van de Middellandsche Zee een reeks hinder- nissen aangelegd, die gecompleteerd worden door ingebouwde vlammenwerpers en tamk- vallen en aldus de eerste beveiligende linie van verdedigingswerken vormen. Binnen het kader van de Duitsche uiteen- zettingen over het thema der Geallieerde lan ding in Europa valt naast deze militaire bij zonderheden een belangwekkend artikel te noteeren, dat de bekende Duitsche publicist Hans Schwarz van Berk in ,,Das Reich" publiceert. 'Hij gaat in dit artikel uit van verschillende bekende Engelsche stellingen, die in het verloop van dezen oorlog onhoud- baar zijn geibleken. Als eerste noemt hij de these, dat Engeland alle slagen zou verliezen behalve den laatste. „In deze these", aldus Schwarz van Benk, ,,was steeds de gedachte verborgen, dat de laatste slag de gemakke- lijkste zou zijn. Het ziet er nu geheel anders uit: de laatste slag wordt de moeilijkste en de duurste, juist voor de Engelschen". Een tweede stelling, n.l. dat de Duitsche en de Sowjet-Russische legers elkaar zouden ver- nietigen, blijkt volgons Schwarz van Berk ook onjuist te zijn. ,,In ieder geval", zoo schrijft hij, „is onze weermacht sinds het laat ste voorjaar in staat geweest steeds weer for maties aan het Oostelijke front te onttrekken en Naar West- en Zuid-Europa over te bren- ,gen. Buitendien is een geheele serie reserve- legers opgesteld, waarvan het hoogere en lagere kader, evenals de kern der manschap- pen, de kosbaarste ervaringen van het Ooste lijke front hebben meegebracht. ,,De Engel schen'", aldus de schrijver, ,,zullen op het vasteland van Europa nog eens van voren af aan moeten beginnen. Ook als de Ameri- kanen meemarcheeren, zullen de thans in de kazernes gedetacheerde Engelsche regimen- ten in den strijd moeten worden geworpen. Een zware aderlating is onvermijdelijk". Voorts belicht Schwarz van Berk de keee- zijde van de invasie^medaille, wanneer hij den weerslag behandelt van een Geallieerd offen- sief in Europa op de flauwe stemming in En geland en op de stemming der Europeesche volken, indien dit offensief vooropges'teld dat het den Geallieerden zou gelukken een landingshoofd te vormen zich in een zoo danig langzaam tempo zou ontplooien als met de Geallieerde actie in Italie het geval is. ,,Wat hebben de volkea", aldus Schwarz van Berk, ,,die, zooals men zegt. door de Geallieeffde invasie moeten worden bevrijd en verlost, te verwachten Ongetwijfeld een ver- pulveren van hun gebieden, een materieelslag en een vernietiging van waarden. die tot dus- ver, dank zij den Snellen Duitschen veldtocht, gesipaard ziin gebleven. De aanhangers van Engeland in deze landen zweeft echter een geheel andere bevrijding voor oogen." Inmiddels schrijdt de kentering in de Ge allieerde pers, na het bereiken van het hoogtepunt in de invasie-campagne, voort en tredea in de Geallieerde beschouwingen meer en meer een zekere twijfel en zekere beden- kingen op den Voorgrond. Van bijzondere be- teekenis acht men hier het oordeel van het Engelsche blad Sunday Times", dat v,an de groote moeilijkheden spreekt, waarmee de coordinatie van de Geallieerde en de Sowjet- Russische operaties gepaard zou gaan. In verband met de waarschijnlijke modderperiode aan het Oostelijk front, die half Maart pleegt in te treden en waardoor het offensief der Sowjets voor geruimen tijd zou worden onder- broken, zouden Geallieerde ondernemingen niet later dan in Februari moeten worden be gonnen of tot Mei moeten worden uitgesteld. De vorige oorlog, aldus het blad, heeft even- wel bewezen, dat vroeg in het jaar geopende offensieven niet het doel bereiken, dat er mee wordt beoogd, oxndat de strategische plannen door het wisselvalliige weer worden doorkruist. Het blad voegt hieraan toe, dat ,,ondanks de thans in omloop zijnde geruchten over een spoedig geallieerd offensief. het beginnen van de invasie op een later tijdstip verstandiger schijct." ONDERWERP VAN GESPREK TE LONDEN IS: DE VERGELDING. In een telegram uit Lissabon aan ,.D. Ztg." wordt geschreven: Als ee/sten Engelschman, die de these van den Fiihrer van overlevenden en vernietigden in dezen oorlog omderschrijft, kan men den militairen medewerker van de ..Daily Mail", kapitein Liddell Hart beschouwen. In een artikel ter gelegenheid van de jaarwisseling verklaart hij, dat z.i. het einde van den oorlcg niet door de uitputting van een der partijen zal komen, tenzij er of een nieuw militair in strument van radicale strekking of een nieuwe methode van psychologische oorlog- voering zou worden geschapen. Duitschland heeft er nog steeds de kracht en den tijd voor om een dezer middelen te ontwikkelen. De Italiaansche veldtocht bewijst den Engelschen hoe het niet moet worden gedaan. ,,Wij mistem de gelegenheid, weike door de ineen- storting> van Italie werd geboden. in de eer ste plaats door de traagheid en de doorzich- tigheid van onze militaire methoden.", De gegarandeerd deniocratisclia eieren van Roosevelt. Uitgebroed onder de zon van Zuid-Italie. Teekening Knabe-Orbis-Holland-Pax Eenzelfden pessimistischen toon heeft een beschouwing van A. J. Cummings in de ,,News Chronicle". Slij wijst er op, dat het algemeeae onderwerp van gesprek in Londen het tijdstip en d^. wijze van de Duitsche ver- gelding is. In alle cafd's, autobussen en spoorwegcoupds van de ,,ondergrondsche" worden pseudo-wetenschappelijke gesprekken gehouden over de methoden, welke Duitsch land bij de vergeldin,. kan toepassen. Ook de leidende Britsche Ms mgen houden zich ern-> stig met dat onde' werp bezig. Cummings twijfelt er niet in het minst aan, dat de ver- gelding zal komen. Het eenige antwoord, dat hij op de Duitse.ie voorbereiding nuttig acht, is een snelle invasie in WestdSuropa. Andere betrouwbare inlichtingen over de publieke opinie in L-onden bevestigen even- eens, dat de Duitsche vergelding het gesprek- van-den-dag is in alle lagen der bevolking, van de regeering tot de arbeiderskringen. Alle pogingen der Britsche agitatie-propa- ganda, om de Duitsche aankondigingen over een vergelding als beiachelijk voor te stellen, kunnen als mislukt worden beschouwd. In Engelsche officierskringen is men in het bij- zonder ongerust tengevolge van de onheil- speliende kalmte aan Duitschen kant. Men had verondersteld, dac Duitschland, als ge- volg van de nieuwe terreuraanvallen op Ber lijn, voorbarig open kaart zou spelen en dus zijn plannen zou bloqt geven. Men meent in die kringen, dat Duitschland toebereidselen treft, om ,,met mathematische zekerheid zijn doel te bereiken". GRAAF CIANO TERECHTGESTELD. Tegelijk met vier anderen. Het doodvonnis van het bijzondere gerechts- hof, dat het oordeel moet uitspreken over lgden van den grooten fascistischen raad, is is volgens D.N.B., Dinsdagochtend kort na 9 uur door den kogel voltrokken aan de Bono, Ciano, Gotardi, Marinelli en Pareschi. Twee priesters hebben, naar radio Rome volgens Interinf, mededeelt, den geheelen nacht bij de veroordeelden doorgebracht om hen op het naderende einde voor te bereiden. 'Vroeg in den ochtend werden zij uit hun ker- ker ,,Dei Scalzi" gehaald en naar de plaats der terechtstelling overgebracht. Plier baden de beide priesters met de veroordeelden een laatste gebed, waama de terechtstelling werd voltrokken. Verloop van proces. De Romeinsche correspondente van De Tel. deelt omtrent het verloop van het proces nog het volgende mede: Het proces tegen de negentien leden van de voormalige Gran-Cc r ?ilio begon Zaterdsg- morgen, 8 Januari, orn negen uur in het his- torische, uit de veertiende eeuw dateerende, Castell Vecchio te Verona. Slechts zes van de negentien verdachten waren aanwezig; de overigen zijn er in geslaagd, zich door hun vducht naar het buitenland aan hun vonnis te onttrekken. Van de veroordeelden is Cianetti de eenige. die er met een vrijheidsstraf af- kwam; hij werd tot dertig jaar gevangenis- straf veroordeeld. De zes. niet bij verstek ver oordeelden, hadden bij den Duce een verzoek- schripft om gratie ingediend, doch Mussolini heeft van zijn recht tot gratieverleening geen gebruik gemaakt, zoodat het ^vonnis, dat gis- termorgen is uitgesproken, hedenmorgen werd voltrokken. In Castell Veeehio. Het Castell Vecchio, het groote scmbere gebouw, dat in de Italiaansche geschiedenis reeds zoovele malen het tooneel was van histo- rische gebeurtenissen, was gedurende het proces streng bewaakt, door een groote schare zwaar gewapende musketiers van Mussolini's lijfgarde, die er in hun zwarte uniformen met het lugubere symbool van de zilveren doods- koppen op een zwarten Spiegel toe hijdroegen het dramatische karakter van het proces te onderstrepen. Er waren uitgebreide veilig- heidsmaatregelen getroffen en slechts aan honderd personen waren door de militaire autoriteiten toegangskaarten verstrekt. Dit publiek bestond grootendeels uit fascisten van de oude garde, die evenwel als alle overige bezoekers bij het betreden van het gebouw zorgvuldig op wapenen werden onderzocht. De door haar sober karakter indrukwekkende zittingszaal was slechts getooid met een reus- achtjge zwarte vlag. Het gerechtshof, dat op het podium zetelde, was samengesteld uit negen rechters. Voorts beyond zich daar de openbare aanklager. De verdachten werden bijgestaan door vier verdedigers. Alle ver dachten gedroegen zich tijdens het proces uitermate kalm en beheerscht en schenen er van overtuigd te zijn, dat het oordeel te hun- nen gunste zou uitvallen. Cianetti was nog h,et meest onder den indruk. De behandeling werd ook op Zondagochtend voortgezet, waar- bij graaf Ciano voor zichzelf 'n pleidooi hield, dat ruim anderhalf uur duurde. Maarschalk de Bono was in burger verschenen; hij was de eenige, die het hof begroette met opgeheven rechterarm. Maandagochtend kwam het hof om 9 uur 20 voor het laatst bijeen, doch reeds na korten tijd trokken de rechters zich terug tot halftwee. Dramatisch oogenblik. Om edn uur had de spanning zooy^Kl bij de verdachten als bij het publiek het hoogtepunt bereikt, toen plotseling de sirenes loeiden: luchtalarm! Nog was 't sein ,,alles veilig" niet gegeven, toen de rechters opnieuw de zaal betraden om het vonnis uit te spreken. Het was een dramatisch oogenblik. Er heerschte doodsche stilte. Met sonore stem sprak de president het doodvonnis uit. De veroordeelden verbleekten. Roerloos staar- den zij in een vage verte. Alleen graaf Ciano keerde met een ruk het hoofd om in de rich ting van Cianetti, den eenige, die het leven redde en er met een vrijheidsstraf afkwam. Op de tribunes ontstond groote beroering en een deel van het publiek gaf blijken van in- stemming met het harde oordeel. Enkele fascisten applaudisseerden. Nog den'elf den dag brachten ijlboden het gratieverzoek naar Mussolini, doch tergeefs. De Duce bleef on- verbiddelijk; het vonnis moest ten uitvoer worden gelegd. Hedenochtend bij het krieken van den dag zijn graaf Ciano, maarschalk de Bcno, Marinelli, Pareschi en Gottardi dood- geschoten. Een dramatische episode van de Italiaansche tragedie is ten einde DE STRIJD OM DE OEKRAINE. Aan een bericht van den correspondent van het A.N.P. te Berlijn is het volgende ontleend: Nu de bolsjewisten ook op de Krim tot den aanval zijn overgegaan is met uitzondering van het deel ten Noorden van Newel het geheele front in een harden, meedoogenloozen strijd gewikkeld. Het meest op den voorgrond treden hierbij de gevechten in het Zuiden, die men met recht als den slag om de Oekraine k3n bestempelen. Het is duidelijk, dat het doel is den Zuidelijken vleugel van het Duit sche front ineen te doen storten. Hardnekkig verdedigen de Duitschers hier de spoorlijnen, die hun nog resten voor de verbinding met het achterland en waarop in de eerste plaats de pogingen van de bolsjewisten gericht zijn, vooral op de belangrijke lijn van Odessa over Winnitsa naar het Westen, welke de operaties reeds gevaarlijk dicht genaderd zijn. In het algemeen zijn twee stootrichtingen van het roode leger te onderkennen, een naar het Westen en een naar het Zuiden. Die naar het Westen heeft het roode leger tot over de vroegere Poolsche grens gebracht, waar het echter in het gebied van Sarny op toegeno- men Duitschen tegenstand stuit. Die naar het Zuiden ziet zich geplaatst voor een Duitsch afweerfront, dat in ruwe trekken in Oost- West richting verloopt en wel van het gebied ten Zuiden van Berditsjew naar Dnjeprope trowsk, waarbij men zich het front echter niet als een ononderbroken lijn moet denken, daar zich hierachter ook nog Duitsche strijdkrach ten bevinden. De haast die de Sowjet-legerleiding aan den dag legt om de Boeg te bereiken, vergemak- kelijkt de situatie niet voor de Duitsche strijd krachten in de bocht van, den Dnjepr. Vcor deze trcspen bestaat de kans, dat zij afge- sneden worden wanneer de Sowjet-opmarsch naar het iZuiden niet tot staan wordt ge bracht. Zooals de zaken hier staan lijkt het niet uitgesloten, dat een situatie kan ontstaan, waarbij de Duitsche legerleiding het wensche- lijk zou achten, haar troepen uit den Dnjepr- bocht terug te nemen, voordat hun de moge- lijkheid van een terugtocht is afgesneden. Hoewel het roode leger kort geleden, o.a. bij Zjitomir, nog de font maakte, dat het met vrij zwakke pantserstrijdkrachten ver naar voren doorstootte, waardoor deze pantservoorhoede werd afgesneden, worden de Sowjet-aanvallen volgens Duitsche berichten thans met sterkere strijdkrachten ondernomen. Minder succes dan in het Zuiden heeft deze methode in het Noor den gehad, waar Witebsk, dat als de Zuidelijke pijler van het Noordelijke front kan worden beschouwd, tot dusver aan den stormloop van het roode leger weerstand heeft kunnen bie- den. In den sector van Rezjitsa bleven de roode troepen ver achter bij die in het Zuiden. 123 VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. Het opperbevel van de weermacht deelde Dinsdag in een extra-bericht mede: In de vroege ochtenduren van den llden Januari hebben Amerikaansche bommenwer- pers eenige plaatsen in Midden-Duitschland aangevallen. Door den onmiddellijk in werking getreden Duitschen afweer konden de aanval- 1 len niet geconcentreerd ten uitvoer worden ge legd; Daarentegen werden volgens de tot nu toe reeds beschikbare nog onvolledige rappor- ten door Duitsche jagers, jachtkruisers en bat- terijen luchtdoelartillerie boven het Rijksge- bied en de bezette gebieden in het Westen 123 Amerikaansche vliegtuigen, in hoofdzaak vier- motorige bommenwerpers, neergeschoten. Tegenover het buitengewoon groote verlies van den vijand aan vliegtuigen en bemannin- gen staat volgens de tot nu toe ontvangen rapporten het verlies van de bemanningen van twee Duitsche jachtvliegtuigen. Nog zeven bemanningen worden vermist. De aanval der Amerikaansche vliegtuigen was, naar het D.N.B. mededeelt, een sedert October niet meer ondernomen poging om zon der bescherming van eigen jagers diep door te dringen naar midden-Duitsch gebied. De aanval, die klaarblijkelijk gericht moest wor den op midden-Duitsche steden, ontmoette reeds boven zee en in het geheele te passeeren gebied zeer sterken afweer van Duitsche for maties jagers en jachtkruisers. Hij werd daar- door versplinterd, zoodat hij zich over ver- scheidene plaatsen verdeelde met relatief zwak effect. Bij het naderen en terugvliegen ontwikkelden zich verbitterde luchtgevechten. S.P.T. verneemt uit Londen: De Engelsche berichtendienst heeft Woens- dagmiddag van de luchtgevechten tijdens den raid der Amerikanen Dinsdagochtend vroeg, gezegd dat zij behooren tot de hevigste, tot nu toe in den oorlog geleverd. Duitsche vliegtui gen van alle typen zijn de lucht ingegaan. De tegenactie begon, aldus een Amerikaansche piloot, reeds boven de Zuiderzee. De Ameri kaansche bommenwerpers werden, als gebrui- kelijk, door lange-afstands-jagers'vergezeld. Voor het eerst vloog een nieuw type jager van de Curtiss fabrieken, de P. 51 (Mustang), mee. De Mustang is een een-motorige machine. Aangaande de luchtgevechten van Dinsdag meldt het A.N.P. het volgende: Toen Dinsdagmorgen de sirenes te Berlijn de nadering van vliegtuigen aankondigden, was het voor menigeen duidelijk, dat de Amerika nen boven het continent menige veer zouden moeten laten, daar het stralende weer wel zeer gunstig was voor den afweer. Inderdaad is uit de thans bekend gemaakte cijfers geble- ken dat de ahnvallers hun overmoed, want als Zoodanig mag een doordringen tot midden- Duitschland bij een vrijwel wolkenloozen hemel wel gekwalificeerd worden duur hebben moeten bekoopen. In den tot dusver grootsten luchtslag, die zich boven het continent heeft afgespeeld, zijn, volgens de Duitsche berich ten, niet minder dan 136 Amerikaansche vlieg tuigen verloren gegaan. Het verloop van den luchtslag heeft eens te meer aangetoond, dat een dergelijke massale vlucht over een krachtig beschermd gebied, in dien de weerscmstandigheden geenerlei be scherming bieden, een te groot risico oplevert. zeker wanneer men, zooals in het onderhavige geval, een deel van den afstand zonder be scherming der jagers moet afleggen. De tijd is misschien niet meer ver dat de jagers de bommenwerpers tot in het hart van Duitsch land zullen kunnen begeleiden, doch de jagers die thans bij de Engelschen en Amerikanen in gebruik zijn, hebben een actie-radius die, van Engeland uit gerekend, niet tot midden- Duitschland reikt, al h.eeft hij op zichzelf reeds een respectabele lengte bereikt. Daarbij komt, dat van Duitsche zijde de laatste maanden krachtig naar een versterking van de luChtver- dediging is gestreefd, zoowel wat de jagers als wat het luchtdoelgeschut aangaat. Wat het laatste verdedigingsmiddel betreft is zulks te Berlijn ook duidelijk te constatee- ren. iZelfs wanneer zich slechts enkele sto- ringsivliegers op groote hoogte boven de Rijks- hoofdstad bevinden, worden zij door talrijke batterijen onder vuur genomen en het helsche concert, dat zich dan doet hooren, laat con- clusies toe omtrent de verzwaring van de ka- libers en de daarmede gepaard gaande ver- grooting van de schootshoogte, die de Flak de laatste maanden heeft ondergaan. Daarnaast schijnt men van Duitsche zijde ook speciaal den nadruk te hebben gelegtl op uitbreiding van het aantal jagers, waarvan ook de eigen- schappen voortdurend worden verbeterd. In- zonderheid op het gebied van de stijgsnelheid, voor een jager van zoo enorm veel belang, heeft men door een volkomen nieuwe vinding. waaromtrent uiteraard niets gepubliceerd mag worden, opmerkelijke resultaten behaald. Ook voor het geval van een geallieefde in vasie, die uiteraard door een ,.parapluie" van vliegtuigen zal worden gedekt., koestert men te Berlijn groote verwachtingen van den ver- sterkten luchtafweer. Deze is thans reeds van dien aard, dat een geconcentreerde aanval, 1 zooals die bijvoorbeeld in het begin-stadium van den ,,slag om Berlijn" is gelukt, volgens Duitsche opvattingen niet meer mogelijk is. tiUOHT A AN V AL OP DEN PIRAEUS. Het D.N.B. meldt uit Athene: De dichtbe- volkte woonwijken van de havenstad Piraeus waren Dinsdagmiddag het doelwit van een zwaren Engelsch-Amerikaanschen terreur- aanval. De burgerbevolking leed zware ver liezen. Militaire doelen werden niet getroffen. DE JONGSTE AANVAL OP SOFIA. Het D.N.B. meldt uit Sofia: Omtrent den Engelsch-Amerikaanschen ter- reuraanval op Sofia is officieel medegedeeld: 10 Januari heeft de vijand een terreuraanval op de hoofdstad van Bulgarije ondernomen, waarvan het centrum en de woonwijken van de stad te lijden hadden. Er werden voor- namelijk woonhuizen, ziekenhuizen, kerken, scholen enz. vernield, Bovendien werden eenige gezantschapsgebouwen getroffen. On der de burgerbevolking vielen talrijke slacht- offers. GEBOUW „DE VLEESCHHAL" TE HAARLEM. Ook vcor het behoud van deze Neder- landsche Cultuurwaarden strijden onze Vrijwilligers. (G.L./H. P. s.) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 17 45 jaar, kan zich aanmeiden, ten einde ge- keurd te worden voor: de Waffen SS, SS- Wachtbataijon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsniarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver- zorging van familieleden, duur der oplei- ding, extra levensmiddelen, etc. Personen, tusschen 1930 jaar die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling kunnen zich eveneens aanmeiden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn ge- schik(heid voor de officiersopleiding heeft be wezen. Zijn sghoolopleiding is niet doorslag- gevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 17.1.44 9- -14 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2. 18.1.44 912 uur, Breda, Restaurant Mo dern, Markt. 18.1.44 1518 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 19.1.44 9112 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 19.1.44 15--18 uur, Arnhem, Cafe Royal. 20.1.44 912 uur, Hengelo, Cafe Modem, Spoorstraat 18. 20.1.44 1318 uur, Zwolle, Hotel Grjten- beek. 21.1.44 912 uur, Assen, Concerthuis a/d vaart. 21.1.44 1518 uur, Groningen, Heere- straat 46. 22.1.44 912 uur, Beeuwarden, Huize Schaaf. Breedstraat. 23.1.44 914 uur, Amsterdam, Dam 4. 24.1.44 913 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245. 25.1.44 914 uur, Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 26.1.44 914 uur, Den Haag, Dierentuin, Benoordenhoutscheweg. De Hohere SS- und Polizeifiihrer Nordwest maakt het volgende bekend: I. Op 11 Januari 1944, tegen 18.20 uur, werd op den Statenweg in Rotterdam-Blijdorp een moordaanslag gepleegd op een Neder- landschen Politiebeambte. De dader kon in de duisternis op zijn fiets ontkomen. Voor aanwijzingen, die tot de arrestatie van den dader en zijn opdrachtgevers leiden, wordt een belooning ten bedrage van hlf. 10.000. ter beschikking gesteld. II. Op 12 Januari 1944 hield het Polizei- standgericht in Rotterdam zitting. Het heeft de volgende doodvonnissen geveld, die na be- krachtiging door de hoogste redhterlijke macht ten uitvoer werden gelegd: 1) Nicolaasi Beuzemaker, geb. 6.12.02 in Amsterdam, onderwijzer, Rotterdam. 2) Cornellis Schalker, geb. 81.7.90 in Den Haag, kantoorbediende, Den Haag. 3) Maarten B a a r 1 e, geb. 23.1.99 in Rotterdam, tramconducteur, Rotterdam, wegens communisische activiteit; 4) Maarten Pronk, geb. 12.2.23 in Deri Haag, student, Den Haag, wegens verboden wapenbezit en terroris- tische activiteit; 5) Marinus S p r o n k, geb. 5.11.00 in Utrecht, koopman, Gorinchem, wegens verboden bezit van springstoffen en terrori&tische activiteit; 6) Remmert Huibert van der Mil, geb. 20.12.02 in Rotterdam, ambtenaar, Rotterdam, 7) Deodatus de Clerck, geb. 19.2.02 in Axel, bediende Rotterdam, 8) Arthur Franciscusi de Clerck. geb. 23.5:89 in Clinge, grondwerk^r, Rotterdam, wegens sabotage. Rotterdam, 12 Januari 1944. AFSCHEID VAN VRIJWILLIGERS. Maandagmiddag hebben Mussert en SS- Obergruppenfiihrer Rauter in den Dierentuin te 's-Gravenhage wederom afscheid genomen van een aantal vrijwilligers. Het contingent bestond uit vele honderden mannen. Daaronder bevonden er zich, die reeds' den wapenrok droegen, en anderen in burger of in uniform van den Nationalen Jeugdstorm, van de W.A. en van den Neder- landschen Arbeidsdienst. Mussert sprak in zijn rede de hoop uit, dat deze dag, welke van groote beteekenis voor de mannen zelf is, dat later ook zal blijken te zijn geweest vodr ons volk. Hij memoreerde hoe Nederland na de capitulatie hier en in Neder- landseh-Indie geen soldaten meer had, en hoe de actie voor het gebroken geweertje Europa weerloos had moeten uitleveren aan het bolsje wistische Rusland. Hij schetste hoe weinig aanlokkelijk de vooruitzichten zijn, die men ons thans van Londen uit voorhoudt en con- stateerde dat het er derhalve op aankomt thans aan den goeden kant te blijven staan en vol te houden. Alles moeten wij doen opdat Europa stand houdt. SS-Obergruppenfuhrer Rauter stelde met vreugde vast, dat zich thans, terwijl de strijd zooveel zwaarder is, haast nog meer vrijwil ligers dan vroeger melden ter beveiliging van de Germaansche levensruimte. Hij herinnerde verder aan het voorbeeld dat de door moorde- naarshand gevallen generaal Seyffardt heeft gegeven. Al is met de terechtstelling dezer dagen van zijn laatsten moordenaar de daad bestraft, de door hem geheven oranje-blanje- bleu vaan moet verder worden gedragen. Spre- ker besloot met een Sieg Heil op den Fiihrer. TWEEDE UITKEERING WINTERHULP. Sluitingsdatum aanvragen 31 Januari. Voor de tweede uitkeering van Winterhulp is de gelegenheid tot aanvragen thans open- gesteld. Aanvragen kunnen worden gericht tot de buurtsc'napshoofden en kantoren van Winterhulp Nederland tot en met 31 Janu ari a.s. Na dezen datum zal er beslist geen gelegen heid meer zijn aanvragen in te dienen. Zij die reeds voor de eerste uitkeering een aanvraag tot W.H.N, hebben, behoeven thans voor de tweede uitkeering niet een nieuw ver- zoek in te dienen, daar deze eerste aanvrage voor de tweede uitkeering weer automatisch door Winterhulp behandeld wordt. Verzocht wordt de aanvrage met het opg op een spoedige uitkeering, zoo tijdig mogelijk in te dienen. Met nadruk zij er nogmaals op gewezen, dat alle verzoeken, na 31 Januari ontvangen, beslist terzijde gelegd zullen moe ten worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1