TERNEUZENSCHE COURANT Buiteniand Binnenland Distributienieuws Tuinbouw. No. 10.573 DINSDAG 11 JANUARI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOUK ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Zware strijd in het Oosten woedtvoort. t AALMOEZENIERS VOOR DE NEDERL. KEUmNGEN. TERNEUZEN, 11 JANUARI 1944. UITKEERINGEN GEMEENTEFONDS. HULPPOST „MOEDER EN KIND" TE GOES EN YERSEKE. DISTRIBUTIE-OVERTREDING. KECHTSZAKEN. VERSOHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Directeur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - TERNEUZEN - TeL 2298 Het opperbevel der weermacht maakte Maandag bekend Ten Westen van Otsjakof is een bolsjewis- tische landingspoging door eenheden der marine verijdeid. In het gebied van Kirowograd werden sterke vijandelijke aanvallen afgeweerd en de bolsje- wisten in succesvolle tegenaanvallen terug- geworpen. Ten Zuiden en Zuidwesten van Pogrebitsjtsje zijn harde, wisselvallige gevechten met den verder oprukkenden vijand aan den gang. Een tijdelijk verloren gegane plaats werd in een tegenaanval heroverd en daarbij werd een bolsjewistisch bataljon vernietigd. De vijand lieeft zware, bloedige verliezen geleden en 17 kanonnen verloren. De laatste dagen heeft zich bij de gevecbten in dit tgebied de 17e pantserdivisie onder lei- ding van generaal-majoor von der Meden door standvastigheid en kranig uitgevoerde tegenaanvallen bijzonder onderscheiden. Ten Zuiden en Westen van Berditsjef heb- ben onze troepen voor een deel in tegenaanval felle aanvallen der bolsjewisten uiteengeslagen en 31 vijandelijke tanks vernield. Het Duitsche luchtwapen heeft herhaalde- lijk met sterke strijdkrachten op de zwaarte- punten in de gevechten op den grona inge- grepen en concentraties en opeenhoopingen van tanks van den vijand doeltreffend met bommen bestookt. Bij de bestrijding van het bolsjewistische ravitailleeringsverkeer werden 5 materiaaltreinen vernield. acht andere trei- nen beschadigd. In het randgebied der Pripjet-moerassen is het tot plaatselijke gevechten gekomen met vijandelijke verkenningsstrijdkrachten ten Westen van Nowograd Wolynsk en Sarny. Ten Westen van Resjitza zetten de bolsje wisten hun aanvallen voort. In zware gevech ten zijn ook gisteren alle doorbraakpogingen van de bolsjewisten mislukt. Plaatselijke pene- traties. werden afgegrendeld. Ten Zuidoosten van Witebsk hebben onze troepen hernieuwde krachtige aanvallen van den vijand afgeslagen. Het gisteren voor het ressort van een corpssector tgemelde aantal van 57 vernielde tanks is gestegen tot 71. In denzelfden corpssector zijn gisteren opnieuw 87 bolsjewistische tanks vernield. Ten Noordwesten van Witebsk hebben de bolsjewisten herhaaldelijk zonder succes aan- gevallen. Bij de zuivering van een bosch- gebied is een vrij sterke gevechtsgroep van den vijand vernietigd. Het Saksische grenadiersregiment 456 onder leiding van lt.-kol. Sacher heeft zich hier bij de gevechten der laatste dagen bijzonder onderscheiden. In den Westelijken sector van het Zuid- Italiaansche front zijn verscheiden plaatselijke aanvallen van den vijand in ons geconcentreerd artillerievuur ineengestort. Aan het overige front verliep de dag, bij succesvolle eigen bedrijvigheid van stoottroe- pen, rustig. In <fe eerste ochtenduren van 9 Januari heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen scheepsdoe- len voor de Noordkust van Cyrenaica aange- vallen. Op 4 koopvaarders van middelbare grootte werden verscheiden voltreffers ge- plaatst. Aangenomen kan worden, dat twee van deze schepen vernietigd zijn. Een eigen vliegtuig ging verloren. BETEEKENIS VAN DEN STRIJD IN HET OOSTEN. De groote aanvalsacties der bolsjewieken moeten, naar D.N.B. meldt, worden beschouwd als uiterste inspanning van de bolsjewistische leiding met het doel het Duitsche front in het Oosten kapot te slaan, aldus de militaire oorlogscorrespondent van het D.N.B., Martin Hallensleben. Hij schrijft Bij de aanvallen, die de bolsjewistische divi sies ondernemen op de Duitsche stellingen, on- ophoudelijk en met de grootste inspannmg hunner krachten, gaat het om een offensieve onderneming, die zeer groot is opgezet. Uit de ligging der operaties blijkt, dat de bolsjewis tische leiding het voornemen heeft het Duit- legers in groote omsiagelingsbewegingen te vernietig^n en de beslissing tot stand te brengen. Aan Duitsche zijde, d.w.z. uit de bewegm- gen, die de Duitsche legers op het oogenblik ten, uitvoer leggen, is duidelijk te zien, dat men zich noch het tijdstip, noch het terrem waarop de beslissing moet vallen, laat voor schrijven. Het is verbazingwekkend, welk een kracht aan het Duitsche front, ondanks de on- ophoudelijke bestorming der bolspewieken, uit- geoefend wordt op den gang der veldslagen. Tactische bewegingen binnen het bestek eener strategie, die alleen gewaardeerd kan worden op grond van kennis harer afzonderlijke be- standdeelen kunnen deze opvatting sleciits sterker maken. Men krijgt thans meer dan ooit den indruk, dat ook de Duitschers de beslissing van dezen oorlog uitsluitend in het Oosten zoeken, dat hun disposities, die van deze fundamenteele houding in het eerst schijnen af te leiden, ten slotte toch slechts dienen tot dit doel. In Duitsche militaire kringen is men er van over- tuigd. dat zelfs een Anglo-Amerikaansche in- vasie niets vermag te veranderen aan dit mili taire feit. Juist die bewegingen der Duitsche legers, die op het oogenblik voltrokken wor den in het Oosten, het Westen, het Zuiden en Noorden, en waarvan de tegenstander meent, dat zij hem nader brengen tot het succes, brengen hem nog slechts verder daarvair" af. Zij zijn ontworpen, bevolen en worden uitge- voerd om de voorwaarden in het leven te roe- pen op grond waarvan de Duitschers, maar niet de bolsjewieken of hun geallieerden den beslissenden slag zullen slaan. NIEUW GEALLIEERD OFFENSIEF IN ZUID-ITALlE. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft over den toestand aan het Zuid-Ita- liaansche front! Uit de krachtiger wordende gevechtsactie op beide vleugels van het fro.nt, alsmede uit de concentraties van artillerie en pantser- formaties dicht bij het front door de Engel- schen en Amerikanen, valt op te maken, dat de vijandelijke leiding het tijdstip voor de ope ning van een nieuw algemeen offensief voor gekomen houdt. Vooral echter duidt hierop de omstandigheid, dat zoowel het 5de alsook het 8ste leger nieuwe reserveforrnaties naar de gevechtslinie sturen. De verplaatsing van« het hoofdkwartier van generaal Clark wijst er eveneens op, dat de tegenwoordige aanval len van de Amerikanen, welke gericht zijn op het doel Cassino en de aanvallen op de andere brandpunten blijkbaar moeten overgaan in een grooten stormloop op het Duitsche front in het Zuiden van Europa. In Duitsche militaire kringen is men van opvatting, dat het vijandelijke offensief een onderneming met zware verliezen zal blijken te zijn. zcowel wat betreft de offers aan men- schen als de kosten aan materiaal. KONVOOIEN VERLATEN GIBRALTAR. Van de grens van Gibraltar wordt door DN.B. gemeld, dat Donderdag uit de baai van de Engelsche vesting ongeveer 50 koopvaardij- schepen, waaronder zich eenige tankbooten bevonden, zijn vertrokken. Een deel der sche pen was geladen met oorlogsmateriaal en voer de Middellandsche Zee in. Een ander deel der schepen voer zonder lading in de richting- van den Atlantischen Oceaan. Bovendien voeren een kruiser, vier torpedobootjagers en een aantal korvetten uit, die, voor zoover men bij den zwaren mist kon waarnemen, de bescher- ming van het konvooi op zich namen. In de baai van Gibraltar bleven 40 koopvaardij- schepen achter. In de haven zijn acht schepen bezig met het lossen van steenkool. Naar uit La Linea wordt gemeld, is Zater- dag een van den Atlantischen Oceaan komend zeer krachtig beschermd convooi van ongeveer 80 groote vrachtbooten en tankschepen de haven van Gibraltar binnengeloopen. DE DUITSCHE HULPKRUISERS. Kapitein-ter-zee Weyher, commandant van den hulpkruiser Orion", vertelt in den Volk. Beobachter het een en ander over de oorlog- voering met deze soort schepen. De voor- naamste taak van de Ihulpkruisers, zoo schrijft hij, bestaat niet in den strijd met vijandelijke oorlogsschepen, maar in het hinderen van het geallieerde ravitailleeringsverkeer ter zee. Door vernietiging van koopvaardijscheeps- ruimte wordt onrust in de schikkingen van den vijand gebracht en een aanzienlijke vloot- sterkte is noodig voor de achtervolging van den hulpkruiser. Zoo wordt een aanzienlijk getal belangrijke Engelsch-Amerikaansche oorlogsschepen in alle deelen der wereld ge- bonden. Weyher geeft dan een schets van het tot zinken brengen van het gewapende Nieuw- Zeelandsche vrachtschip Turacina in de Tas- man-zee, een der modernste en snelste koel- schepen, dat, getoouwd voor het verkeer op Engeland, op elke reis b.v. 10.000 ton boter kon laden. Een dergelijk succes kan niet alle dagen verwacht worden. Vaak moet een hulpkrui ser wekenlang bij slecht weer kruisen, steeds spanning, omdat men- op een sterkeren vijand zou kunnen stooten, die aan de eigen actie een spoedig einde zou maken. De hulpkruiser heeft ook ander werk te verrichten, b.v. het leggen van mijnen in vijandelijke wateren. De operaties in den Stillen Oceaan zijn begonnen met het leggen van mijnen in de Haurakibaai, waarbij men de haven Auckland om zoo te zeggen onder de oogen van de Nieuw-Zeelandsche lueht- macht naderde. Het eerste slachtoffer van deze mijnversperring was het 13.415 ton metende geallieerde schip Niagara", dat een kostbare lading goud aan boord had. Maan- denlang heeft deze versperring den geallieer den verliezen gebracht. Deze oorlogvoering beteekent een belang rijke ontlasting van de Duitsche oorlogvoering in Europa. (D.N.B.) STAFCHEF BIJ EISENHOWER BENOEMD. (S.P.T.) Maandagnacht heeft het Ameri- kaansche ministerie van Oorlog medegedeeld, dat generaal-majoor Bedel Smith is benoemd tot stafchef bij het geallieerde hoofdkwartier van generaal Dwinght Eisenhower. Tot dus- ver heeft Smith de functie vervuld van chef bij den generalen staf in het Middellandsche Zeegebied. Tegelijkertijd met de bekendmaking van deze benoeming heeft het Amerikaansche de- partement van Oorlog laten weten, dat gene raal sir Henry Maitland Wilson is aangesteld tot bevelhebber in het Middellandsche-Zee- gebied. In een kort overzicht heeft het Amerikaan sche ministerie er op gewezen, dat met de be noeming van generaal-majoor Smith het op- per-commando voor de geallieerde invasie in Europa voltalllg is. S.P.T. verneemt uit Washington: De plannen voor de offensieve acties tegen het vasteland van Europa zijn nu in zulk een gunstig stadium gekomen, dat de legerleiding den datum, waa.rop de invasie zal worden uit- gevoerd, reeds heeft bepaald. Dit heeft de Amerikaansche onder-staatssecretaris in het ministerie van marine James Forrestal ver- klaard. Aan deze tegenover een groot aantal journalisten gedane uitlating heelt de onder- staatssecretaris nog toegevoegd: ..Binnenkort zal ik u meer bijzonderheden over dit thema hebben te zeggen." plakken. Eveneens moet men voorzichtig zijn met het zenden van pakken waschpoeder oi andere poedervormige producten. Gaan deze pakken ka-pot, dan kan de inhoud de levensmiddelen, die er bij verpakt zijn, on- foruikbaar maken. Een goede verpakking, die tegen een stootje kan, is een eerste ver- eisclhte Voer een goede overkomst AANGETEEKENDE STUKKEN TOT 200 GRAM. Aangeteekende zendingen in het binnen- landsch verkeer, al of niet met aangegeven geldswaard,e, mits niet zwaarder dan 200 gram, mogen weer als voorheen ook andere zaken dan uitsluitend bescheiden en op papier, per- kament of andere, soortgelijke, stoffen gestel- de mededeelingen of berichten bevatten. Deze wijziging treedt 12 Januari in werking. De overige onlangs gepubliceerde beperkingen blijven van kracht. KRIJGSGEVANGENEN. Naar het Commissariaat voor de belangen van de voormalige Nederl. Weermacht op in- formatie mededeelt, is door de autcriteiten tpestemming verleend voor een behartiging van de geestelijke belangen der Nederlandsche krijgsgevangenen in Duitschland door Nederl. aalmoezeniers. Reeds zijn eenige aalmoeze- niers afger'eisd; zoo afgeloopen week drie R.K. geestelijken, die binnenkort gevolgd zullen worden door drie prdtestantsche zielzorgers. Het ligt in de bedoelin'g, alle kampen zoo ge- leidelijk van aalmoezeniers te voorzien. HUURBESCHERMINGSBESLUIT EN GOEDGEKEURDE HUURVERHOOGING. Bij de toepassiag van het Huurbescher- mingsbesluit-1941 is het wel voorgekomen, dat kantonrechters verhuurders in hun vorde- ringen tot ontruiming niet ontvankelijk ver- klaarden wanneer die- vorderingen tot ontrui- aning aanhangig waijen gemaakt, omdat de huurders, die tot nu toe het gehuurde tegen een lageren huurprijs in tiuur hadden gehad, na het eindigen van de bestaande huurover- eenkomst niet bereid waren een hoogeren huurprijs voor het gehuurde te betalen, ook al was die hoogere huurprijs goedgekeurd door het daartoe bevoegde Prijzenbureau voor on- roerende zaken. De Gemachtigde voor de Prijzen heeft op verzoek van den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren deze zaak voorgelegd aan den secretaris-generaal van Justitie, van wien hij de mededeeling ontvangen heeft, dat de 'Hooge Raad op v.oorclrac&it en conclusie tot cassatie van den proeureur-generaal 22 Oct. j.l. heeft vernietigd het vonnis van den kan- tonrechter te Assen van 15 Mei 1942, gewezen tussctien een verhuurder te Assen, eischer en een huurder, te Assen, gedaagde, eerstge- noemde was daarbij niet-ontvankelijk ver- klaard in zijn eisch tot ontruiming van een hem toebehoorende woning door laatstge- noemde, op grond dat- deze laatste, na beein- diging der huurovereenkomst weigerde voor deze woning een hoogeren huurprijs te beta len dar de bestaande, niettegenstaande deze tioogere huurprijs was goedgekeurd door het Hoofd van het Prijzenbureau vdor onroerende zaken te Assen. Daarmede is deze kwestie dus in principe in hoogste instantie beslist ten gunste van verhuurders van woningen. NEDERLANDSCHE HONDERDJARIGEN. In 1943 zijn in ons land zeven 100- en meer- jarijgen overleden. Ons land heeft er in het afgeloopen jaar nog zes 100-jarigen bij gekre- gen. Behalve deze zijn we nog zes personen rijk, die eveneens de eeuw reeds hebben over- schreden. Nederland zal dit jaar vermoedelijk een tweetal 105-jarigen rijk worden, hetgeen een evenement beteekent. De hoogste leeftijd hier te lande werd be- reikt door de weduwe Magnee-Prechter te Maastricht, die geboren 7 Aug. 1827, eerst in 1933 overleed. Wij moeten dus in de vorige eeuw teruggaan om nog een 105-jarige te ontdekken. Volgens de tienjaarlijksche volkstellingen bedroegen het aantal 100- en meerjarigen hier te lande resp,: 1830 18 (7 m. en 11 vr.); 1840 17 (4 m. en 13 vr.); 1849 4 (1 m. en 3 vr.); 1859 3 (2 m. en 1 vr.); 1869 22 (4 m.,en 18 vr.); 1879 12 (5 m. en 7 vr.)1889 6 (2 m. en 4 vr.); 1899 8 (4 m. en 4 vr.); 1909 8 (4 m. en 4 vr.); 1920 11 (3 m. en 8 vr.); 1930 19 (6 m. en 14 vr.). 1937 is het recordjaar geweest met mins- tens 32 honderd- en meerjarigen.- (Vad.). PAKKETTEN MET LEVENS MIDDELEN. Het Voorlichtingsbureau van den Voedings- raad schrijft: Bij het samenstellen van een levensmidde- lenpakket, dat een verre reis gaat maken naar verwanten of vrienden in werk- of krijgsgevang.enkampen moet er met verschil- lende zaken rekening gehouden worden. De waar moet in de eerste plaats goed houdbaar zijn. Droog gebak, kaken, gsroos- terd brood (dunne< sneetjes brood, dooc- en door geroosterd) komen in goeden toestand over. Roggebrood schimmelt vlug. Men kan het tegengaan door sneden roggebrood aan weerszijden met azijn te bestrijken. Z.g. krijgs- gevangenbrood, dat wel in cellophaan verpakt verkocht wordt, blijkt niet altijd duurzaam te zijn. Over het algemeen gaan de verlangens uit naar erwten, tooonen, gortmout, haver- mout, meel of ander bindmiddel, broodbeleg- ging, wintertiarde groente of vruchten en kruiderijen. Een pot jam, mits goed verpakt, komt goed over, evenals smeerkaas. Een appel bij andere goederen verpakt, veroor- zaakt schimmel. Appelen, uien, winterwor- telen of selderijknollen kan men dan ook het toeste afzonderlijk in pakketten verzenden. Uien blijken bijzonder geliefd, daar men hier- mee de voeding, die uit den aard der zaak weinig afwisseling biedt, smakelijker kan' maken. Daarom zijn ook zeer in trek aller- lei kruiderijen, of aromatische producten, zooals paprika, peper- en kerrysurrogaat, uienpoeder, jus- en bouillonblokjes en soep- tabletten. Men moet oppassen met het ver zenden van blikjes of bussen met ingedrukt deksel, door deuken tijdens het transport kan fret deksel er af s^ringen en de inhoud wor den verstrooid. 'Het is daarom gewenscht de deksel met leukoplast of plakband dicht te Bij onze vrijwilligers. Tijdens hun opleiding. (O-H-P s) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 17— 45 jaar, kan zich aanmeiden, ten einde ge- keurd te worden voor: de Waffen SS, SS- Wacht bataljon in Amersfoart, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlich- tingen verstrekt met betrekking tot de ver- zorging van familieleden, duur der oplei ding, extra levensmiddelen, etc. Personen, tusschen 1930 jaar die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling kunnen zich eveneens aanmeiden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens1 een jaar diensttijd zijn ge- schiktheid voor de officiersopleiding heeft be- wezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslag- gevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 17.1.44 914 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2. 18.1.44 912 uur, Breda, Restaurant Mo dern, Markt. 18.1.44 1518 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Mg^-kt 45. 19.1.44 9)12 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 19.1.44 1518 uur, Arnhem, Cafe Royal. 20.1.44 912 uur, Hengelo, Cafe Modern, 'Spoorstraat 18. 20.1.44 1318 uur, Zwolle, Hotel Gijten- beek. 21.1.44 vaart. 21.1.44 straat 46. 22.1.44 912 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.1.44 914 uur, Amsterdam, Dam 4. 24.1.44 913 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245. 25.1.44 914 uur, Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 26.1.44 914 uur, Den Haag, Dierentuin, Benoordenhoutscheweg. 912 uur, Assen, Concerthuis a/d 1518 uur, Groningen, .Heere- <De hoofduitkeering uit het gemeentefonds is over 1942 voor de volgende gemeenten van Zeeland vastgesteld als volgt: Middelburg 155.496; Vlissingen 53.502; Terneuz^n f 32.107; Goes 31.023; Zierikzee 19.352; Axel 18.124; Hontenisse 15.330; Hulst 11.574; Vogelwaarde f 11.025; Aardenburg 10.838; St. Jansteen 10.622; Clinge 10.356; Zaamslag /9914; Sas van Gent /9167; Bres- kens f 9145. De garantieuitkeer .ng bedraagt: voor Vlis singen 32.642; Middelburg f 26.944; Goes /7264; Terneuzen /9209; Zierikzee /3320; Axel 2750Sas van Gent 2054; Hulst f 1872. Men schrijft ons: De Nederlandsche Volksdienst, die er op uit is, de taak der moeder veel te verlichten en haar in alle moeilijkheden van dezen tijd hulp en bijstand te verleenen, richt in verschillende plaatsen Hulpposten voor Moeder en Kind" m. Daar wordt op geregelde tijden zitdag ge houden door de leidster van zulk een Hulp- post welke alle moeders met raad en daad kan helpen. Indien de moeder geen raad meer weet haar kinderen behoorlijk in de kleeren te steken, wanneer zij haar kinderen wel eens gaarne voor enkele weken naar een mooi tehuis en ge zonde streek uitgezonden zou willen zien, in dien zij meent recht te hebben op een voor- rangskaart, voor al deze aangelegenheden kan men op deze hulpposten (op 6 Jan. j.l. geopend te Goes en te Ierseke, waar elken Donderdag- middag van half 3 tot half 5 nam. zitting wordt gehouden) advies verkriigen. Ook de a.s. moeder kan hier op tal van vragen een afdoend advies ontvangen, b.v. bij den aanschaf van babykleertjes, de extra- voeding zoowel voor de moeder als voor het pas geboren kind. BESMETTELIJKE Z1EKTEN. In de week van 19 t/m 25 Dec. 1943 kwamen er in ons land 2121 (2841) gevallen van be- smettelijke ziekten voor, waarvan 1435 (1954) diphtherie, 633 (829) roodvonk, 30 (31) dysen- terie, 10 (16) kinderverlamming en 5 (5) febris typhoidea. Zeeland had 26 (28) gevallen, nl. 23 dipn- therie: 5 te Axel, 3 te Middelburg en Nieuwer- kerk, 2 te Serooskerke (W.) en Terneuzen en 1 te St. Annaland, Goes, Hulst, Kapelle, Sou- burg, Oosterland, Yerseke en Zaamslag; 2 roodvonk te Middelburg en 1 malaria te Mid delburg. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN. Van 12 Januari tot en met 8 Februari 1944 geeft elk der met „17" genummerde bonnen van de bonkaart U 215 voor kookdoeleinden recht op het koopen van een liter petroleum. PETROLEUM VOOR VERLICHTING. Van 9 tot en met 22 Januari '44 geven de met ..50 Verlichting" en ,,51 Verlichting" ge- merkte bonnen der kaart S 121 en de met .,64 Verlichting" gemerkte bonnen der kaart S 221 elk recht 6p het koopen van een liter petroleum. De geldig'heidsduur der met ,,48 Verlichting" en „49 Verlichting" gemerkte bonnen der kaart S 121 is verlengd tot en met 22 Januari '44. Deze bonnen geven, zooals bekend, elk recht op het koopen van een liter petroleum. De enorme versterkingen aan de kanaal- kust en van den „Atlantikwall" bevinden zich in den hoogsten staat van gereedheid tot afweer. Een geschutstelling, welke handig in een rotspunt is imgebouwd. P.K. Miiller Sch/CNF P s) maakt. Verdachte is thans voor dit feit ver- oordeeld tot 25 boete of 10 dagen hecht. met verbeurdverklaring. M. de Maessctialk, landbouwer te Stekene, is wegens het zonder de vereischte vergun- ning uit voeren naar Belgie van op zijn land in Nederland geteelde gerst, (hij deed dit de schoven verborgen onder klaversi veroordeeld tot f 100 boete of 25 dagen hecht. R. Bauwens, grondwerker te De Klinge (B.) is eveneens wegens uitvoer van onge- dorschen rogge naar Belgie veroordeeld tot 50 boete of 20 dagen hecht. J.,' v .d. Hauwe, landbouwer te Bouchaute Bdie klaverhooi naar Belgie uitvoerde, terwijl zijn daarvoor verkregen vergunning reeds verloopen was, werd veroordeeld tot 40 boete of 20 dagen hecht. Voorts zijn nog veroordeeld tot geldboeten subsidiair hechtenis sen aantal Belgen, die in de greinsstrook werden aangetroffen, frau- duleus vervoerende diverse levensmiddelen, met de bedoeling die over de grens te bren gen, hetzij voor eigen gebruik, hetzij met het doel die te verkoopen om wat te verdienen. GEMEENTE-ONTVANGER NAM RUIM f 30.000 UIT GEMEENTEKAS. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft een verduisteringszaak behandeld tegen den ge- meente-ontvanger van het Brabantsche dorp Someren. Verdachte had in totaal ongeveer f 32.000 uit de gemeentekas genomen. Hij was van zijn hartstocht voor het kaartspel het slachtoffer geworden. Beroepsgokkers en kwartjesvinders noodigden hem uit tot een spelletje kaart en de ontvanger verloor dien eersten avond 500. Om dit verlies eenigszms te nivelleeren, liet hij zich kort daarop weer tot een spelletje verleiden met het gevolg, dat hij nog dieper in den put raakte. De Officier van Justitie eischte een gevan- genisstraf van 6 maanden met aftrek van het voorarrest. GEHEELE OOGST IN BESLAG GENOMEN. Aan een in Noord-Brabant wonenden land bouwer was, in verband met het feit, dat deze persoon als deelnemer aan de verzorging van de voedselvoorziening een sleehte reputatie geniet, de verplichting opgelegd zijn geheelen oogst 1943 af te dorschen onder permanent toezocht. Ondanks herhaalde aanmaning werd hieraan -niet voldaan, wSarna ambtena- ren van den C.C.D. den geheelen oogst in be- zit namen en op kosten van den landbouwer hebben gedorscht. Dat deze maatregel alles- zins gerechtvaardigd was bleek nog te dui- delijker, nadat bij een intensieve bedrijfscon- trole kwam1 vast te staan, dat op het bedrijf reeds meermalen producten van den oogst frauduleus gedorscht waren. Bovendien kwam aan het licht, dat vier varkens en 20 kippen onrechtmatig werden gehouden. De dieren zijn in beslag genomen, terwijl voor alle gecon- stateerde overtredingen proces-verbaal is aan- gezegd. Toen was Hulst in last en protesteerde hef- tig tegen deze beslissing. Niettemin plaatste Laurens zich achter den bal en het winnende doelpunt lag in het Hulstersche doel, en was de strijd afgeloopen. Deze kamp moet voor de Terneuzensche spelers wel de oogen hebben geopend, dat zij niet kunnen volstaan met alleen in het veld te verschijnen als er een wedstrijd gespeeld moet worden en de elftalcommissie zal heb ben toe te zien, dat er terdege geoefend zal worden. HontenisseAxel 04. Het is Axel vrij gemakkelijk gevallen om Hontenisse met sprekende cijfers te kloppen in haar eerste competitiewedstrijd in de nieuwe omgeving van N.V.B.-cubs. Reeds bij. de rust leidde Axel met 30 en met een beetje meer geluk hadden deze cijfers nog heel wat hooger kun nen zijn. In de tweede helft was Axel ook sterker, doch kon toen slechts eenmaal doel- punten, waardoor de einduitslag 40 voor de bezoekers werd. Steen IClinge I 82. De wedstrijd tus schen deze beide grensclubs trok veel belang- stelling. De goede roep, die van het Steen- sche elftal uitgaat, werd ook ditmaal beves- tigd, want Clinge had niet veel in te brengen. Bij de rust leidde Steen met 52 en na de hervatting maakte dit elftal nog drie doel- punten. Met 82 voor Steen brak het einde aan. Steen IIClinge II 1I. De wedstrijd tus schen de tweede elftallen liet minder groot krachtsverschil zien. Beide partijen gaven elkaar weinig toe en het gelijke spel van 11 gaf dan ook vrij goed de onderlinge krachts- verhouding weer. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 4 Januari 1944. De volgende vonnissen werden uitgesproken H. V., oud 51 jaar, werkman te Brugge, is wegeas het wegnemen van suikerbieten van een te Sluis staanden geladen tramwaggon veroordeeld tot 20 boete of 10 dagen hecht. - l. J. van D., 51 jaar, los werkman te Knocke, is wegens het snijden van klavers op het land van den landbouwer De Putter te Cadzand, zonder diens vergunning, veroor deeld tot 10 boete of 5 dagen hecht. P. J. Stevens, leurder te Kemseke B. i weed door een politieageat te Terneuzen ge- controleerd, omdat hij een gevulde jutezak vervoerde. die verdacht voorkwam. Deze zak bleek te bevatten een complete oliezaadpers. Aangezien men om in het bezit daarvan te mogen zijn een vergunning noodig heeft en verdachte die niet kon toon en, werd de pers in beslag genomen en proces-verbaal opge- VOETBAL. Terneuzen—(Hulst 3—3. Tegen onze ver- wachting in, hebben, na het eindsignaal, geen twee tevreden elftallen het veld verlaten, want Hulst was danig uit haar „hum" over den eindstand, die voor haar twee verliespun- ten beteekende. Tegenover het matte en onsamenhangende spel van Terneuzen plaatste Hulst een vlotte partij met breed samenspel, waardoor Hulst gedurende de geheele eerste speelhelft domi- neerde en dit met een verdiende 02 voor- sprong uitdrukte. Ook in de tweede helft was Hulst de aan- vallende partij doch slaagde er niet in haar doelpunten te vermeerderen. Er waren nog ongeveer 10 minuten te spelen zonder dat de stand een wijziging had ondergaan, maar toen kreeg cpeens Terneuzen een opleving en bin nen 3 minuten was de stand gelijk, 22. Nu kwam er spanning in en Terneuzen drong sterk op. De tijd stond echter niet sti) en juist voor het eindsignaal zou klinken, beging een der Hulstersche verdedigers in het straf- schopgebied een fout, met gevolg dat de scheidsrechter een strafschop toekende. ONTWIKKELIN GSDAG VOOR DE FRUITTEELT. Vrijdag werd in het Schuttershof te Goes wederom een tuinbouwontwikkelingsdag ge houden, uitgaande van de afd. Zeeland der Ned. Pomologische vereeniging._ Ir. G. de Bakker, de rijkstuinbouwconsu- lent, sprak over: ,,De teelt van klein fruit". Spr. verklaarde de aandacht te willen ves- tigen op de economische beteekenis van de kieinfruitteelt, op enkele typische aspecten van die teelt en vervolgens op de voornaam- ste oorzaken, die tot minder goede resultaten leiden en op mogelijkheden tot verbetering der cultuur. Onder kleinfruit wordt samengevat de ■kruisbes, witte en roode bes, zwarte bes, framboos en braam, terwijl er in deze lezing ook de aardbei, 'n groentegewas met eetbare vruchten bij betrokken zal worden, omdat dit gewas in hetzelfde bedrijfstype voorkomt. De economische beteekenis van de kiein fruitteelt voor Zeeland blijkt wel duidelijk uit het feit, dat in Zeeland na Noord-Brabant, de grootste oppervlakte met klein fruit wordt ■beteeld, n.l. 922 ha (in 1940), terwijl er totaal in Nederland 4750 ha beteeld werden. Vooral de kruisbes en de zwarte bes nemen een rela- tief belangrijke plaats in. De arbeidsintensiviteit van de kleinfruitcul- tuur is ruim tweemaal zoo groot als die van de pit- en steenvruchten. Worden in de laat ste circa 1000 man-uren per ha gewerkt, in de kieinfruitteelt is dit ruim 2000. Vooral de pluk vraagt veel arbeidskrachten. Het is daarom ook bij uitstek een geschikte cultuur voor het kleinbedrijf, waar met eigen huisge- nooten veel arbeid kan worden verricht. zon der dat er hiervoor geld aan het bedrijf ont- trokken wordt. De prijzen van het kleinfruit zijn vanaf 19191929 in doorsnee loonend geweest, uit- gezonderd in 1923 en 1924, terwijl ze vanaf 19291939 onder den kostprijs zijn gedaald. Sedert de vaststelling van maximumprijzen is de teelt niet meer juist loonend geworden, hoewel het geldelijk rendement zeer laag is. vergeleken bij dat van de pit- en steenvruch ten. Over de teelt van het kleinfruit wordt op- gemerkt, dat deze het stiefkind is van fruit- kweeker en onderzoeker. Door den fruitteler worden veelal de grondbewerking. de on- kruidbestrijding, maar vooral de ziektebe- strijding, verwaarloosd. Gewezen wordt in 't bijzonder ou de zeer ruwe pluk van de kruis bes, op het veelvuldig voor komen van een kalitekort bij de roode bes en on de nood- zakelijkheid van strenge selectie op virus- ziekten bij de zwarte bes. Bii de frambozen en aardbeien wordt in het geheel nog geen geselecteerd materiaal in den handel gebracht. Hoewel dit cok bij deze gewassen in verband met de virusziekten (mozaiek) zeer ge wenscht zou zijn. In ..Zeelands Proeftum" is deze selectie ter hand genomen. Ten slotte wordt nog de vraag gesteld in we'k bedrijfstyne het kleinfruit thuishoort en wordt de conclusie getrokken, dat kleinfruit als tusschenteelt in den boomgaard niet meer on zijn plaats is in verband met de bemoei- liiking van de grondbewerking en de ziekte- bestrjiding van de hoofdbepl anting. Slechts in het kleinbedrijf van de zonder eenig kapi- taal beginnende kleine man, is het moeilrik anders te doen. Wel wordt aangeraden om in de grootere bedrijven volvelds circa 10 pet. van de met fruit beplante oppervlakte. met kleinfruitgewassen te betelen. Dr. D. J. Kuenen, entomoloog bii het Lab. van Zeelands Proeftuin te Wilhelminadorp. beantwoordde vervolgens de vraag: ..Wat is er bekend over dp Perebladvloo De fruitkweekers zijn dit jaar in een deel van Zeeland en ook elders opgeschrikt door een tot nog toe nauwelijks bekende nlaag. In den loop van den zomer werden de blade- ren van de pereboomen op vele bedrijven zwart en vielen gedeeltelijk zelfs af. De groei van de vrucht was slecht en een deel van den

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1