Buitenland VRIJDAG 7 JANUARI 1944 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VODK ZEEUWSCH-VLAANDEREN 8£rt£ND3V!AKING. Zoek bij luchtalarm dekking. Radiorede van Mussert. Nederlandsche kultuurkamer en arbeidsinzet. VERSCHIJNT IEDEREN DENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Dlrecteur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - TERNEUZEN Nieuwjaarsreceptie bij den Rijkscommissaris. De Rijkscommissaris voor de bezette Neder- landsche gebieden, rijks- minister dr. Seyss-In- quart, ontving op Nieuw- jaarsdag vertegenwoor- digers der weermacbt en ziin naaste medewerkers (Stapf/Reijnhout Pax s) Het S.S.-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Met ingang van 15 Januari 1944 is het wederom mogelijk als hulpzuster tot het Duit- sche Roode Kruis toe te treden. Aan alle Nederlandsche meisjes in den leeftijd van 201 30 jaar, die de Duitsehe taal begrijpen, wordt hiernqede de gelegenheid geboden actief in lazaretten, ziekenhuizen of soortgelijke instel- lingen werkzaam te zijn. Men kan zich melden bij SS-tErsatzkommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag; Nebenstelle Amster dam, Dam 4; Nebenstelle Groningen, Heere- straat 46; Nebenstelle Alkmaar, Langestraat 56; Nebenstelle Heerlen, Saroleastraat 25; Nebenstelle Enschede, Hengeloschestraat 30. achtige phrases. Het jonge nationaal-socialis- tische Duitschland voelt zich in zijn strijd- tegen de plutocratisch-bolsjewistische samen- zwering woordvoerder en zaakwaarnemer voor de geheele beschaafde wereld. Wij zijn thans ware strijders Gods, die een hoo,ge historische taakj te vervullen hebben. Zij meet in onzen tijd en door ons worden vervuld of de mensch- heid gaat te gronde. Onze woorden zijn niet sterk genoeg om de mate van verantwoorde- lijkheid te beschrijven, die wij daarmede op ons hebben genomen. Dit is meer dan een o or log, dit is een wereldstrijd, waarin zich een duistere samenzwering keert tegen de grond- slagen van de menschelijke maatschappij en het ligt slechts aan ons of deze gered kan wor den dan wel ineen kal gtorten. Geen middel laat de vijand onbeproefd om ons op een dwaalspoor te brengen ten aanzien van onze zending, om ons door zijn gemeene en oynische strijdwijze murw te maken en onze harten te doen wankelen. Het afgeloo- pen jaar echter bewijst weer eens, dat hem dit nooit gelukken zal. De zegen van het lot is op ons. In deze overtuiging slaan wij het geheimzinnige boek van het voor ons liggende nieuwe jaar open. Nog houdt het tallooze raadsels voor ons ver- borgen. Maar wij weten.- dat wij ze alle kun- nen en moeten oplossen. Het zal een gevaar- lijk jaar worden, waarin het lot der beschaaf de menschheid weer eens aan een haar hangt. Millioenen Duitsche^soldaten heffen bij de wisseling des jaars in den geest hun geweren op, millioenen Duitsehe boeren hun zeisen en millioenen Duitsehe arbeiders hun hamers. Achter hen staan millioenen Duitsehe moeders, die haar kinderen optillen, smeekend en eischend tegelijk. Dat is de nieuwe levende generatie van ons volk, die het Rijk in haar bescherming- neemt, zooals voor haar onge- telde millioenen dit hebben gedaan. Zwak en gedeemoedigd werd het ons door onze vaderen in handen gegeven. Sterk en machtig willen wij het eens doorgeven aan onze kleinkinde- ren. Daarvoor strijden en overwinnen wij in dezen oorlog. Ieder nieuw jaar moet daarvoor een nieuw bewijs vormen. Tien dooden door eigen onvoorziclitig- heid. Vijf anderen zwaar gewond. Voorlaatste week Woensdag omstreeks Uwart voor twee is op den Groenendaal te Rotterdam een granaat van het afweerge- schut ontploft, waardoor, zooals bereids ge- Ineld, tien jmenschen zijn igedood en Vijf zwaar gv.vond. Toen kort te voren het signaal lucht alarm" was gegeven stopten de trams vol gens gewoonte ter hoogte van een schuilkel der. Ook op den Groenendaal, bij het Oost- plein, was dit het geval. In strijd met da voorschriften begaf een deel van het publiek, dat ook uit de naaste omgeving was toege- sneld, zich echter aiet in de schuilgelegenheid zelf, maar bleef er omheen staan. Dit betee- kende niet alleen een overtrading van de be- staande bepalingen op dit gebied, maar tevens het spelen met eigen leven. Het luchtdoelgeschut kwam in actie, en op een gegeven oogenblik gebeurde het fatale. Een granaat van net afweergeschut sloeg neer, even naast den schuilkelder en boorde een gat in den grond. Een ontzettende ex- plosie volgde, welke de menschen binnen den schuilkelder niet deerde, fnaar natuurlijk wel degenen die buiten stonden. Het is ondoen- lijk het tafereel te beschrijven, dat zich na de ontploffing aan de oogen vertoonde. Aeht menschen waren op slag gedood, terwijl zeven andere, ernstig gewond, om hulp riepen. On- middellijk werden auto's van den geneeskun- digen dienst ontboden, die de slachtoffers naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerden. Later op den dag zijn daar nog twee van de gewonden overleden, zoodat het aantal dooden tot tien is gestegen. De namen van de slachtoffers zijn: A. Stoltenberg, man, 50 jaar; J. Batist, man. 57 jaar; J. Speksnijder, man, 59 jaar; A. van Die jam, man, 21 jaar; W. F. Putters, man, 55 jaar; H. van Leer, vrouw, 17 jaar; Groenen- dijk, man, leeftijd onbekend; L. Boer, man, 51 jaar; P. van den Heuvel, man, 61-jaar; H. Hoi, man. 55 jaar Zwaar gewond werden in het ziekenhuis opgenomen: H. Frank, man, 20 jaar, afkom- stig uit Doorn; A. M. 'van Leer, vrouw, 20 jaar; W. Hamels, man, 67 jaar; A. Zwanen- burg, man, 14 jaar; Reynaart, man 41 jaar. Op een na zijn alle slachtoffers afkomstig uit Rotterdam. Het voorgeva.lene hinge een zeer ernstige waarschuwing zijn voor dat deel van het publiek, dat nog steeds verzuimt bij lueht- alarm de voorgesehreven dekking te '/.oaken. HET TWEEDE FRONT. Meeningen te Berlijn en Londen. In Berlijnsche politieke kringen wordt, vol- gens het A.N.P., de kwestie der oprichting van een tweede front aldus gezien, dat de En- gelschen en Arnerikanen militair en poli tiek het besldit hebben moeten nemen voor de uitvoering hunner invasievoomemens, om- dat: 1. zij hun woord gegeven hebben; 2. de Sovjets de vorminig van het tweede front tot voorwaarde hebben gemaakt voor hun bondgenootschap met de Angelsaksers, en 3. omdat de bolsjewisten een militaire ont- lasting door een grootsch opgezette operatie der Engelschen en Arnerikanen in West- Europa, dringend noodig hebben. Aan den anderen kant zouden de Engel schen en Arnerikanen, zoo verklaart men ver- der, de kracht der Duitsehe afweermaatrege- len en de buitengewone moeilijkheden van zoo'n actie niet over het hoofd kunnen zien en l og minder de politieke gevaren, die nood- zakelijkerwijze moesten voortvloeian uit het mislukken van een invasie. Waneer zij des- ondanks besluiten tot dezen stap over te gaan, moeten volgens hier heerschende op'.attmg belangrijke, ernstige argumenten daarvoor den doorslag hebben gegeven. Uit Londen wordt in zake de kwestie van het tweede front gemeld, dat de Londensche bladen, naar aanleiding van de wisseling des jaars. in hun hoofdartikelen woorden van ern stige waarschuwing aan het adres van het Britsche publiek laten hooren. Het is, zooals bijv de .Times" schrijft, voor den Engelsch- man thans in verschillende opzichten rnoei- liiker dan in 1940 bm zich opgewassen te toc- r.en tegen het gebod van het oogenblik. De Britsche soldaten leven, aldus het blad. inder- daad niet onder den indruk, dat het nieuwe jaar voor de geallieerden militair gemakkelijk wordt. Zij weten maar al te goed, dat zeer ernstige uren en vooral het hoogtepunt van den oorlog voor de deur staan. Niemand. ook niet de Engelsche burger, mag, naar het blad schrijft, ten offer vallen aan de gevaarlijke verleiding te gelooven, dat de eindoverwin- ning voor de geallieerden zoo goed als ver- worven is. Gevaarlijke denkbeelden zijn bij het Engel sche volk in omloop, zoo schrijtt de „Dai!y Herald'. In breede kringen gelooven nl. velen, dat het tweede front slechts behoeft te wor den opgericht om. terstond te leiden tot hec einde van den oonog. Naar het blad opmerkt zou het echter beter zijn aan te nemen. dat met de vorming van het tweede front de oor log voor de geallieerden over het geheel pas begint, want de gigantische, moeilijke en ge vaarlijke operaties, die men moet verstaan onder dit begrip, zijn onderhevig aan alle toe- valligheden van den oorlog. Niemand mag zich derhalve inbeelden dat men gemakkelijk succes zal hebben. NIEUWE LEUZE VAN „NEW DEAL". „Den oorlog winnen". Uit Washington wordt, voigens D.N.B., ge-. meld; President Roosevelt heeft op een jpers- conferentie verklaard, dat de leuze van den New Deal, waarop zijn politiek sinds 1933 he- rust, thans niet meer gerechtvaardigd is en vervangen moet worden door de nieuwe leuze: ,,Deo oorlog winnen". Op grond van uitlatin- gen der oppositiepers, die Roosevelt's woorden als persoonlijke verkiezingspropaganda inter- prsteert, vroeg een der op de persconferentie aanwezige journalisten den president, of hij voornemens is zich voor de vierde maal eaa- didaat te stellen voor het presidentschap. De journalist kreeg van Roosevelt Let volgende antwoord: ,,Daar gaat het thans aiet om. Het gaat er nu alleen dm. een leuze en een binnen- landsche politiek door een nieuwe leuze en een nieuwe binnenlaodsc'he politiek te ver vangen." De Britsche berichtendienst meldt uit Was hington, dat de regeering der Vereenigde Sta- ten in het ijaar 1943 meer geld heeft uitge- geven dan in de 150 jaar na de stichting der '.epubliek te zamen. Het totaal voor 1943 be- loopt bijna 88 milliard dollar. Alleen al voor militaire doeleinden is gpr dag 225 millioen dollar uitgegeven. NIEUWE TERREURAANVAL OP KIEL. Wcensdagochtend vlcgen krachtige forma- ties An#erikaansche bommenwerpers het Noord-Duitsche kustgehied binnen, zoo ver- neemt het D.N.B., en ondemamen wederom een zwaren terreuraanval op het stedelijk ge- b:ed van Kiel. Kleine formaties vielen tege- livkertijd plaatsen in West-Duitschland aan, voorarde stad DUsseldorf. De aanvallen von- den zooals gebruikelijk vanaf zeer groote hoogte boven een dicht aaneengesloten wol- kendek plaats. De strijdkrachten der Duitsehe luchtverdediging vielen de Amerikaansche Drie Nieuwjaarswenschen voor het Nederlandsche volk. Ter gelegenheid van Nieuwjaar heeft Mus sert j.l. Zaterdag, over de beide Hilversumsche zenders zich in een radio-rede gericht tot het Nederlandsche volk. Drie wenschen voor 1944 heeft hij daarbij uitgesproken. Eerst gaf hij een overzicht van de gebeur- tenissen, die tot een wereldrevolutie hebben geleid. In 1940 kwam wat komen moest, het onver- mijdelijke, omdat onze kust niet tegen Enge- land en Amerika verdedigd was. De pantser- forten bij Vlissingen en Kijkduin waren op bevel van Engeland niet afgebouwd, de mil lioenen gekost hebbende zware kanonnen, waren voor een schimmetje aan de joodsche firma Vlessing verkocht. Het is jammeriijk te moeten bedenken, dat ook mijn herhaaldelijke waarschuwingen daar- tegen van 1935—1940 in den wind werden gc slagen. ,,Nu begrijpen wij allemaal, dat als de Duit- schers hier aan de kust niet zulke sterke ver- dedigingswerken hadden gemaakt, de Engel schen en Arnerikanen hier zouden geland zijn inplaats van in Zuid-Italie en, indien zij nog niet geland waren, hier zouden landen in de naaste toekomst. ,.En wat dan nog, vragen velen? Dan gaan immers de Duitschers direct op de vlucht, dan zijn wij weer vrij? Dat er velen zijn, die zoo spreken, dat weten wij alien. Zeker is, dat als de door de Engelschen en Arnerikanen in het Westen voorgenomen invasie hier zou geschie- den, ons vaderland het strijdtooneel zou wor den en daardoor zou worden verwoest. ,,Ons land is zoo teer. Teerder dan andere landen. Een belangrijk deel is gelegen beneden den zeespiegel, vernieling van de poldergema- leq beteekent onder water loopen. Onze hui- zen zijn van dunne baksteenen, bieden veel minder weerstand dan de dikkere muren van natuursteen, die in het buitenland worden ge- bruikt. Schuilkelders en gasmaskers voor de tevolking zijn uitzonderingen. Daarom weten wij zeker, dat oorlogvoering in ons vaderland onze bevolking uitermate zwaar zou treffen, dat dit een ontzettende ramp zcu zijn voor ons alien.' Mijn eerste wenscl^ luidt daarom: ,,Moge ons vaderland gespaard blijven voor een Engelsch-Amerikaansche^invasie, die ons land tot oorlogstooneel zou maken, onze ste- den en dorperi zou verwoesten en dood en ver- derf over ons volk zou. brengen. ,,Maar in dit jaar dreigt ons nog een twee de gevaar, nog erger dan het hierboven ge- noemde: het bolsjewistische. „Wanneer de Duitsehe weermacbt den dam in het Oosten niet zou kunnen houden, zullen de bolsjewisten niet alleen Duitschland en den Balkan overstroomen, maar geheel Europa. Het Is dwaasheid te denken, dat een Westelijk strookje van Europa daarvan verschoond zou blijven. ,,Gelukkig, dat in de laatste maanden van het afgeloopen jaar bleek, dat meer en meer volksgenooten dit enorm gevaar gaan besef- fen, nu het nader tot ons is gekomen. Zij, zien nu waarom duizenden en duizenden van onze beste jonge mannen zich hebben aangemeld voor den strijd tegen het bolsjewisme. Mogen in dit nieuwe jaar velen, zeer velen hun voor- beeld volgen. Het is geen lafheid waardoor nog velen worden teruggehoudenhet is wan- toegrip, dat wij moeten uitroeien. jMijn tweede wensch voor ons volk is dan -deze: ,,Mo.ge de dam in het Oosten gevormd door de Duitsehe weermacht, de verbondenen en de vrijwilligers, in de komende maanden zoo sterk blijken te ziin, dat de met millioenen- legers aanstormende bolsjewisten en hun door Amerika geleyerde enorme strijdmiddelen er niet doorheen komen, waardoor Europa van het bolsjewisme zal worden gered. ,,Voor deze redding op bet kantje af zullen eens alle volken van Europa dankbaar zijn, dankbaar aan alien, die daaraan mede hielpen en daarvoor leden, dankbaar bovenal aan den man op wiens schouders God de geweldige verantwoordelijkheid heeft gelegd Europa te tehoeden voor den ondergang in het bolsje wisme: Adolf Hitler". Mussert kwam nu tot ziin derden Nieuw- jaarswensch voor het Nederlandsche volk. Hij deed uitkomen, dat Kerstmis 1943 voor zoo- velen van ons volk een droeve Kerstmis is DAGORDER VAN HITLER AAN DE WEERMACHT. Hitler heeft, volgens D.N.B., hij de jaar- wisseling een dagorder uitgevaardigd tot de soldaten van de weermacht en het leger: Wanneer, aldus de dagorder, vroeger het vaderland in de dagen van zijn nooden door den blik op het strijdende front kon worden omhoog geheven, dan kan thans de soldaat van het front door den blik op het vaderland de kracht ontvangen om zijn plicht te vervul len. Vroeger konden wij eischen, dat het vaderland zijn soldaten waardig zou zijn. Thans kan men met hetzelfde recht constatee- ren, dat het vaderland voor zijn eigen houding den besten frontsoldaat verdient. De jaren 1939, 1941 en 1942 hebben. afge- zien van tegenslagen in Nocrd-Afrika, slechts een enkele ernstige crisis gekend, namelijk de wintermaanden van December 1941 tot Maart 1942. De lichamen verstarden toen, dieren vonden den dood, machines en wapens weigerden hun diensteh. treinen vielen uit. Een Napoleon- tisch lot scheen het Duitsehe front te wach- ten te staan. Desondanks is het aan de boven- menschelijke inspanning van alien gelukt deze allerverschrikkelijkste crisis te boven te komen en het front weer in orde te brengen. Het jaar 1943 zal in de geschiedenis moeten worden opgeteekend als het tweede jaar van een groote crisis. De sabotage van vele jaren, die door het Italiaansche koningshuis en de daaromheen hangende militaire camarilla als- mede door politiek-kapitalistische cliques was bedreven, eindelijk het verraad van Fransche admiraals, generaals en officieren in Noord- Afrika hadden geleid tot het verlammen der mogelijkheid van weerstand in dit gebied. Het volledige wegvallen van den ItaliCan- schen bondgenoot in het Oosten vormde de inleiding tot een nieuwe crisis, die met den heldenstrijd van Stalingrad haar einde vond. De arrestatie van den Duce leidde tot het schaamtelooze openlijk verraad, dat in de ge schiedenis in zijn afschuwelijkheid wel zonder voorbeeld is. De gevolgen waren evenwel voor ons zeer ernstig. Binnen enkele weken tijd moest Duitschland eerst de troepen van de verraders verslaan en ontwapenen. Meer dan een millioen man, die ten deele alle achter- waartsche verbindingen van de in Italie en op den Balkan staande Duitsehe troepen dreig- den af te snijden hebben dit lot ondergaan. Talrijke eilanden wetden bezet of moesten ten deele na bloedigen strijd op de troepen van den Italiaanschen koning veroverd worden. Andere eilanden waren wij gedwongen te ont- ruimen aangezien het niet mogelijk bleek de verbindingen veilig te handhaven. In Zuid-Italie werd het noodig om terstond geimproviseerd een nieuw front op te richten en dit te consolideeren. Op den Balkan moes ten Italianen en bandieten van allerlei slag worden overwonnen en ontwapend. Talrijke divisies moesten voor dat doel naar deze ge- bieden worden overgebraCht, en nieuwe legers opgesteld. De uitbreiding van onze vesting- werken, de verdere opleiding van de daarvoor bestemde bezettingen in het Westen en het Noorden fnochten daarbij niet worden veron- acbtzaamd. In hetzelfde tijdperk was het ech ter tevens noodig om in ietjer geval het drei- gende Russische offensief nog in den zomer uit zijn tent te lokken, teneinde zijn kracht voor het intreden van den winter zooveel mo gelijk te verbruiken. In het vaderland zelf moesten de maatregelen voor den afweer van vijandelijke bomaanvallen worden gecontro- leerd en verbeterd. Er moesten nieuwe aan- vals- en afweerwapenen worden ontwikkeld, de methoden van hun gebruik bestudeerd en tenslotte practisch beproefd. In dit jaar, kameraden, drukte op de schou- Aangezien de Nederlandsche Kultuurkamer bemiddeling verleent inzake vrijstelling van tewerksteling elders (arbeidsinzet) heeft zij aan alle bij haar aangemelde personen tus- schen 18 en 50 jaar invulformulieren doen toekomen ter verkrijging Win de gegevens, die vcor een verzeek om vrijs'telling worden ver- eischt. 1 Zij, die tot op heden nog geen formulieren hebben ontvangen, dienen zich schriftelijk te wenden tot de Nederlandsche kultuurkamer, 2e van den Boschstraat 44, Den Haag. Na 15 Januari 1944 kunnen geen formu- liererf meer in behandeling worden genomen. Alleen voor <iien, die uiterlijk op dien datum de formulieren hebben teruggezonden zal. door de kultuurkamer de mogelijkheid van vrijstel ling van den arbeidsinzet worden onderzocht, mits zij tevens de groene ,,z-karten", die hun naar aanleiding van .hun ingediende formulieren door de hauptabteiluag volksaufklaerung und propaganda van het rijkscommissartaat wor den toegezonden, ingevuld naar deze instantie retourneeren. De kultuurkamer verleent geen bemidde ling voor vrijstelling van arbeidsinzet aan: le. hen, die een kultureele werkzaamheid niet bij wijze van hoofdberoep uitoefenen (zgn. amateurs) 2e. cafehouders en dergelijke personen, in wier inrichtingen muziek wordt gemaakt; 3e. personen, die reeds in het binnenland of het buitenland tewerkgesteld zijn. Voor zoover personen, behoorende tot een dezer categorieen, reeds formulieren hebben ingezonden, worden deze als vervallen be- schouwd. De belangen der personen, behoorende tot de eerste 2 categorieen worden, ten aanzien van de tewerkstelling elders, behartigd door de beroepsstandsorganisaties, waarbij zij krachtens h'et door het uitgeoefende hoofd beroep zijn ingedeeld. Leden, gecrganiseerd bij het persgilde en het filmgilde, behoeven geen formulieren aan te vragen. aangezien door deze gilden alreeds aan hun leden bemid deling is verleend. bommenwerpers aan en brachten hun aanzien- lijke verliezen toe. Ook de bezette gebieden in het Westen wer den Woensdag door Britsch-Amerikaansche bommenwerpers aangevallen. De Duitsohe luchtafweer had hier zeer veel succes en schoot 16 viermotorige bommenwerpers van het type Boeing B 17 en 7 Amerikaansche jagers boven Frankrijk alleen neer. Het zicht was goed en de hemel vrijwel zender wolken. Het aantal door de krachtige formaties jacht- vliegtuigen en jachtkruisers tezahien met de batterijen luchtdoelartillerie dien dag fco,_en het rijksgebied en de bezette gebieden in het Westen neergeschoten vliegtuigen staat nog niet definitief vast, daar nog steed: berichten over Euccessen binnenkomen. Thans staat echter reeds vast, dat meer dan 50 Britsch- ArAerikaansche vliegtuigen, waarvan minstens vierviifde viermotorige bommenwerpers. ver- nietigd werden. In enkele uren verloor de vijand aldus meer dan 400 man vliegend per- soneel. In tegenstelling daarmede zijn de Duitsehe verliezen opmerkelijk gsring.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1