TERNEUZENSCHE COURANT NIEUWJAARSOPROEP VAN HITLER. %SM mmm Buiienfand Binnenland No. 10.571 DINSDAG 4 JANUARI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VODK ZEEUWSCH-VLAANDEREN Slechts een bevel: Zegevieren! Het jaar der groote beslissingen. DUITSCH WEERMADHTSBERICHT. Harde strijd bij Sjitomir en Witebsk. Voor Duitschers ter kennisneming. Kaderopleiding voor den Germaanschen Landdienst. Nleuwjaarwensch van den Fiihrer voor den Rijkscommissaris. TERNEUZEN, 4 JANUARI 1944, VERSOHWNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Dlrecteur: L VAN DE SANDE Hoofdredac teurN. J. IIARTE - TEENEUZEN - Tel. 2298 De Fiihrer heeft een nieuwjaarsoproep tot het Duitsche volk gericht, waarin hij wees op de praktijken en de doelstellingen van den vijand, en vefklaarde dat een ineenstorting van J)uitschland, dat zij nastreven, Europa zou be- rooven van een 2y2 duizend jaar teruggaande cultureele traditie, en in de plaats daarvan barbaarschheid zou stellen, waarvan slechts diegene zich een voorstelling kunnen maken, die liet bolsjewistische Oosten kennen. Het gaat bij den thans door Engeland ont- ketenden oorlog niet meer om belangen als voorheen, om een z.g. herstel van het even- wicht der Europeesche krachten. Daarvoor is noodig een domineerende continentale mogend- heid, als tegenhanger van het bolsjewistisch gevaar. Want in den strijd der groote naties, kan Engeland geen doorslaggevende rol meer spelen. De oorlog wordt dus thans niet meer gevoerd voor Britsche belangen, doch voor een overwinning van Joodsche werelddicta- tuur. Engeland, dat zoo vaak de volkeren van Europa heeft gebruikt voor zijn gewetenlooze Europeesche doelstelling, is thans zelf een in strument geworden van nog gewetenloozer machten. En hoe de oorlog ook moge worden beslist, Engeland zal dan zwakker zijn, dan aan het begin van den strijd. Het bondgenoot- schap van Engeland met den Satan zal zoo afloopen als dergelijke zielsrverkoopingen tot dusver steeds zijn afgeloopen, niet Groot- Brittannie zal den bolsjewistischen duivel tem- men, maar het bolsjewistische gif zal Enge land zelf steeds meer aanvreten en eindelijk naar het verval doen leiden. Alleen het bestaan van Duitschland waar- borgt het voortbestaan van Europa. Het gaat in dozen oorlog niet om een overwinnaar en een overwonnene, doch om een vernietiging. De toonaangevende Britsche politici verlan- gen, dat het Duitsche volk uitgeroeid zal wor den, dat men het de kinderen zal ontnemen, om ze naar Rusland te zenden om te worden opgevoed, d.w.z. om ze om het leven te bren- gen, dat men tientallen millioenen Duitsche arbeiders naar Siberie moet brengen. Door de bolsjewisten is een en ander reeds lang in de praktijk beproefd. Het is ons der- halve duidelijk, dat deze oorlog alle vroegere remmen, die voortkwamen uit een zuiver mensohelijke humaniteit, verwaarloost, omdat er, wanneer hij ten einde is, geen overwon- nenen, doch slechts overlevenden en vernie- tigden zullen zijn. waar het hier dus een oorlog betreft zonder medelijden, om zijn of niet zijn, moet dat door ons helaas ook evenzeer zonder medelijden be- antwoord worden. Want hoe groot de ver- schrikkingen van den oorlog ook zijn, deze kunnen niet vergeleken worden met 't ongeluk dat het Duitsche volk en daardoor geheel Europa zou treffen, wanneer deze misdadigers- coalitie ooit zou zegevieren. Waar de Britsche en bolsjewistische heer- schappij heden ten dage is gevestigd, zijn hon- ger en ellende de begeleidende verschijnselen van het leven. Het gevaar voor Europa is enorm. Het is voor de menschheid onverschillig, of zij ten onder gaat onder joodsch-kapitalistische of joodsch-bolsjewistische dictatuur, of dus deze slaven der menschheid de Union-Jack of de Sovjet-vlag opgelegd krijgen. Ons geheele leven, ons streven en ons be staan is slechts een taak opgelegd: nl. de duivelsche plannen van de joodsche wereld- brandstichters en hun trawanten tot misluk- king te brengen. Hoe zwaar derhalve deze ons opgedrongen oorlog is, hij staat desondanks in geen ver- houding tot het lot dat alien zou treffen, in geval van een nederlaag. Er is dus slechts <5en eategorisch bevel voor ons volk mogelijk, nl.: dezen oorlog onder alle omstandigheden en met alle middelen tot een zegevierenden te maken. Iedere oorlog heeft eens een einde genomen, derhalve zal ook deze oorlog niet eeuwig duren. Dat het Duitsche volk in 1918, misleid door de leugenachtige frazen van een Ameri- kaanschen president, meende door vrijwillig de wapens neer te leggen, het einde te kunnen bespoedigen, heeft niet slechts Duitschland in het grootste ongeluk gestort, doch is ook mede schuldig aan den huidigen oorlog. Want ook zonder die capitulatie van destijds zou aan den eersten wereldoorlog een einde zijn gekomen, maar dan zeker niet tot ongeluk, maar ten gunste van het Rijk. Ditmaal is gelukkig het gevaar van ons weggenomen. Scherp gispte de Fiihrer vervolgens de strijdmethodes en doelstellingen van den vijand, die worden ingegeven door den haat van een ras. Daar tegenover staat thans eeh- ter geen zwak, burgerlijk Duitschland, doch de nationaal-socialistische volksstaat. Zij wordt dus beantwoord met een gezonden en fanatieken haat van een ras, dat weec, dat het om zijn bestaan vecht, en dat zich, ten minste in dit geval, uitspreekt voor het oude bijbel- sche woord: Oog om oog en tand cm tand. Dat het joodsche doel der vernietiging van -Europa uiteindelijk de zekere uitroeiing van het jodendom in Europa zal brengen, staat derhalve buiten elken twijfel, dat de poging van Engelschen en Amerikanen Europa en Duii.schland door het bolsjewisme te vernieti- gen en het Duitsche volk door de Moskoviti- sche wurgers te tuchtigen, dat wil zeggen te iaten uitroeien, slechts het tegendeel zou be- reiken, dat wil zeggen de bolsjewiseering van de Angelsaksische wereld zelf is even zeker. In elk geval kan deze wereldhistorische, ge- weldigste oorlog van alle tijden niet als een mooi tournooi verloopen. He r uhrer stelt vast, dat men bij het begin van den oorlog in Engeland verwachtte, dat een inwendige opstand Duitschland spoedig zou doen ineenstorten, doch noch generaal Winter, noch generaal Modder, noch generaal Honger hebben den huidigen volksstaat kun nen overwinnen. Na meer dan vier jaren oor log heeft Duitschland niet een vierkanten kilometer van zijn bodem verloren. Het Duitsche rijk is in dezen geweldigen oorlog niet alleen naar alle kanten ter be- scherming van dit continent ver naar voren gedrongen, doch heeft daarbij tot nu toe elken afzonderlijken tegenslag steeds weer over- wonnen. In dit verband bespreekt de Fiihrer het uit- vallen van den oudsten bondgenoot Italie, door een lang en aanhoudend stelselmatig ge- organiseerd verraad van een clique, die zich met het groot-kapitalistische Westen even identiek voelde, als zij geestelijk machteloos staat tegenover het bederf van de marxistische ideologic. Een jaar van bittere en moieUijke besluiten. In dit jaar, zoo vervolgde de Fiihrer, moes- ten zeer bittere en moeilijke besluiten geno men worden. Nadat het door de woord- en trouwbreuk van Fransche admiraals, gene- raals en officieren den geallieerden gelukt was in Fransch Noord-Afrika te landen, moest ik trachten in alle gevallen den tijd te winnen, dien wij noodig hadden om niet slechtsi de op- stelling van de beslist noodzakelijke nieuwe Duitsche legers ten uitvoer te brengen, doch om ook die maatregelen voor te bereiden, die gesteld zouden kunnen worden tegenover den niet meer over het hoofd te zienen dreigenden afval van den koning van Italie. De latere oorlcgsgeschiedenis zal eens vaststellen, wie in dezen tijd goed geleid heeft.: onze vijanden of wijIk geloof niet, dat wanneer het lot ons ooit dergelijke mogelijkheden geboden zou heb ben wij ze dan zoo slecht zouden hebben benut als dit aan den kant van onze vijanden geschiedde. Wij kunnen slechts de Voorzienig- heid dankbaar zijn, dat zij ons, ondanks deze harde beproevingen steeds weer de mogelijk- heid open liet, door snel handelen, zware cri ses meester te worden, schijnbaar verloren toestanden weer in het reine te brengen en daarbij de uitbreiding van onze militaire krachten stelselmatig ten uitvoer te brengen. Het smadelijke verraad aan den Duce, dien Italie alles dankt, heeft met den slag het Duit sche rijk en zijn leiding voor zeer moeilijke besluiten geplaatst. De Duitsche leiding was gedwongen harde beslissingen te nemen, die voor den soldaat, die zonder te zijn aangeval- len, vaak honderden kilometers moest terug- marcheeren, zeer moeilijk te begrijpen vielen. Desondanks kan ieder Duitscher er van over- tuigd zijn: er is niets meer geschied, en er zal niet meer geschieden dan wat beslist nood- zakelijk is om de nieuwe, groote en geweldige taken recht te doen geschieden. Deze taak bestaat slechts daarin: in elk geval den oor log te winnen. De opbouw van nieuwe gewel dige etappenlinies, het in bezit nemen van groote spoorwegtrajecten, de beveiliging en de leiding daarvan, dwongen tot beperking aan andere fronten. Deze compensatie van krachten, waamaar wij streefden, kan reeds thans als gelukt worden beschouwd. Wanneer derhalve door reizen, eonferenties en het aanstellen van nieuwe opperbevelheb- bers enz. op het oogenblik getracht moet wor den bij gebrek aan een anderen steun van het Russische offensief Duitschland, het Duitsche volk en zijn leiding door een zenuw- oorlog te belasten, dan miskent men niet slechts het Duitsche volk, doch verwisselt men in de eerste plaats de Duitsche leiding met die van het voormalige koninklijke Italie. Dat de Engelschen voornemens zijn in het Westen of op den Balkan een landing te doen, of in Noorwegen, Nederland, Portugal of er- gens anders, is voor ons niets nieuws, geheel afgezien daarvan, dat zij op de meeste van deze plaatsen reeds een keer zijn geweest. Dat zij verder deze landingen met alle mid delen, die zij bezitten willen ten uitvoer leg gen, spreekt wel vanzelf. Dat zij ten slotte het plan hebben ons daarbij te verslaan, is wel van het begin af aan hun bedoeling geweest. Ik kan het Duitsche volk derhalve slechts verzekeren, dat wij met al deze bedoelingen van te voren rekening hebben gehouden en ons voorbereidden en wel niet slechts wat perso- neel of materieel betreft, doch ook door de versterking van die punten, die ons beslissend of belangrijk voor een dergelijke landing schijnen, op een wijze, die onze vijanden waar- schijnlijk meer verrassen zal dan hun landing het ons zou kunnen doen. De Engelschen, die in Dieppe landden, hebben met den toen- maligen Duitschen afweer in het geheel nog geen kennis gemaakt. Ik spreek het tegenover het Duitsche volk met vol vertrouwen uit, dat waar ook de geallieerden hun landing zullen uitvoeren, de ontvangst passend zal zijn. De Duitsche soldaat zal ook hier, de noodlotsbeteekenis van dezen oorlog inziende, zijn plicht ver- vullen. Het is bij een zoo wereldomvattenden, ge weldigen en ontzettenden strijd niet te ver- mijden, dat de pnysieke belastingen der af- zonderlijke mannen vaak gaan tot de grens van het draaglijke, ja dat zij deze menigmaal ook overschrijden. Desondanks heeft over het geheel genomen iedere Duitsche formatie kort na de noodzakelijkste rust steeds weer haar plicht gedaan. De heldhaftigheid van onze soldaten, van leger, van marine, luchtmacht en Waffen SS, is uniek in de geschiedenis. Romaanvallen. Wanneer echter vroeger dit front steeds aan het vaderland werd voorgehouden als het sta- lende voorbeeld van het offer, dan kan thans het vaderland het front worden aangewezen als voorbeeld van een niet minder groote held haftigheid en offervaardigen zin. De bommen- oorlog tegen Duitsche steden pakt ons alien diep in het hart. Het zijn minder de steden zelf, haar huizen en openbare bouwwerken. Zeker: wij betreuren onze definitief verloren gegane kunstschatten, doch wij zullen onze steden schooner opbouwen dan zij voorheen waren. De georganiseerde nationaal-socialis tische volksstaat zal in weinige jaren de spo- ren van dezen oorlog uit den weg geruimd heb ben. Uit de ruines zal een nieuwe Duitsche stedenpracht opbloeien, Berlijn en Hamburg, Mtinchen en Keulen, Kassel en al de andere groote en kleine beschadigde steden zal men enkele jaren na afloop van den oorlog nauwe- lijks meer herkennen. Daar, waar de histori- sche waarden weer vervangen kunnen worden, zullen wij ze getrouw herstellen. Wanneer het ons gelukt is in vredestijd in den nationaal- socialistischen staat jaarlijks meer dan 380.000 woningen te bouwen, dan zal het voor onzen gemeenschapsarbeid heelemaal geen probleem vormen na den oorlog 2 a 3 millioen wonin gen per jaar te vervaardigen. Wat voor ons alien en voor mij in het bij- zonder smartelijk is, dat zijn derhalve slechts de offers aan menschen en hier weer die aan vrouwen en kinderen en dan het verlies van zooveel persoonlijke have en goed en kleine herinneringen. Overigens zal het uur der vergelding komen. Omgekeerd heeft echter deze bomoorlog ook een andere zijde. Wie hier alles verloren heeft, moet weten, dat slechts de overwinning hem zijn have weer geeft. Slechts het succes van dezen oorlog zal onze Duitsche steden uit de puinhoopen weer veranderen in bloeiende ge- meenschapscentra. Slechts het succes geeft millioenen menschen weer de werkplaats en de woning terug, en slechts het succes kan een toestand scheppen, die in de eerste plaats elke poging van deze internationale misdadi- gers onmogelijk maakt nog eens een dergelijk leed over de menschheid te brengen. Wanneer millioenen menschen niets meer hun eigendom noemen, dat zij verliezen kunnen, kunnen zij nog slechts iets winnen. Strijd tot laatste consequentie. De leiding van den nationaal-socialistischen staat is derhalve vast besloten dezen oorlog met het uiterste fanatisme en tot de laatste consequentie te voeren. Zij zal zich daarin onderscheiden van de zwakkelijke en laffe leiding van het Duitsche volk in den wereld oorlog. De partij, die door haar leden haar zeer grooten tol aan bloed aan het front brengt, draagt met haar organisaties van de jeugd en van den ouderdom, van de vrouwen en meisjes ook thuis den verantwoordelijken arbeid, niet slechts bij de opvoeding, doch in de eerste plaats bij de leiding van onze volks- genooten in zeer zware en zeer bittere uren. De oorlog heeft de nationaal-socialistische be- weging eens geschapen, in den oorlog moet en zal zij zich daarom thans eerst recht be proefd toonen. Wat de strijdende soldaat aan het front en de strijdende Duitscher in 't vaderland pres teeren, wordt aangevuld door den arbeid van onze volksgenooten en van die Europeanen, die in onze gelederen staan. De Duitsche boer, dat wil zeggen in eerste plaats de Duitsche boerenvrouw, zij leveren hun bijdrage door de voedselvoorziening van ons volk. Ook zij weten, dat een ineenstorting van het Duitsche Rijk het einde van het Duitsche boerendom zou zijn. Er kan derhalve ook voor hen nog slechts een enkel doel zijn: ons volk datgene aan voedingsmiddelen te verzekeren, dat be- Massabetooging in Kauen tegen de aanmatiging van Stak'n, om Litauen te „bevrijden". (P.B.Z./Recla Pax s) Door de axdeeling Rotterdam van den Nederlmidscben -Voiks- dienet is aan de Mathenesserlaan een pand als m.edii?'-. .nn in gebruik genomen. Hier zullen de patieeiten worden boh: or die door de hulpposten ,,Moeder en Kind" hierheer o i?<n o - den verwezen. De modern ingerichte onderzoekkamcc. (C.N.F./Cino Pax a) slist noodzakelijk is om dezen zwaarsten strijd met succes te kunnen doorstaan. De presta- ties van den Duitschen landbouw zijn dan ook dienovereenkomstig uniek. Wapen p otent ie e 1 Zij worden aangevuld door het werk der millioenen van onze arbeiders, die in de eerste plaats den soldaat wapens en munitie leveren. In tegenstelling tot den wereldoorlog, toen wij in 1918 tegenover een aantal van 3y2 duizend vijandelijke pantserwagens nauwelijks een dozijn eigen pantserwagens en in het geheel geen pantser-afweer bezaten, stijgt in dezen oorlog de productie van onze eigen pantser- wagens in kwaliteit en aantal onafgebroken, evenals die van de wapens van den afweer. i Duitschland is wel de eenige staat in de wereld, die zijn kolenproductie niet vermin- derd, doch vergroot heeft en die daarbij met j zeer sterke beperking van de particuliere be- hoefte, alles ondergeschikt maakt aan het voeren van den oorlog. Dank zij het gewel dige levensgebied en het groote aantal men schen, die in Europa voor onze oorlogsvoering gebruikt kunnen worden, alsmede dank zij on- zen roemrijken bondgenoot in Oost-Azie en i den met ons in Europa strijdenden voiken, die eveneens hun vac'erland en daarmede het j Europeesche continent verdedigen, vormen wij i ook wat menschen betreft een getallenfactor, die niet geringer is uan die van onze vijanden, in het bijzonder, wanneer men niet slechts cijfers, doch de productief bruikbare arbeids- krachten als werkelrjke waarden in aanmer- king neemt. Dit enorme gebeuren wordt mo gelijk gemaakt door de prestaties van onze verkeersmiddelen, door ons algemeen bestuur en door den arbeid van millioenen in eereamb- j ten werkzame menschen, die elk vrij uur wij- den aan de verzorging van anderen en aan hulp. Levensrhythme. De prestaties van dit volk worden afgerond j door de unieke prestatie van de Duitsche vrouw, van het meisje en thans reeds ook door die van een dappere Duitsche jeugd. Het is het buitengewoon geweldige levensrhythme van den nationaal-socialistischen volksstaat, dat ons het voeren van dezen strijd eerst recht mogelijk maakt. Deze verschaft de ideeele en j materieele voorwaarden voor dezen strijd, voor het behoud van het leven, niet slechts van het Duitsche Rijk, doch van het geheele continent. Deze socialistische volksstaat echter is ook het doel van den haat van de bolsjewistisch- plutocratische wereldsamenzweerders en van de joodsche lieden op den achtengrond. Hij zal echter oorzaak van den ondergang van deze coalitie zijn. Het jaar 1944 zai harde, zware eischen aan alle Duitschers stellen. Het enorme oorlogs- gebeuren zal in dit jaar de crisis naderen. Wij hebben het voile vertrouwen, dat wij haar met succes zullen doorstaan. Ons eenig gebed tot God zal niet zijn, dat Hij ons de overwin ning schenkt, doch dat Hij ons rechtvaardig moge beoordeelen wat onzen moed, onze dap- perheid, onze vlijt en onze offers betreft. Het doel van onzen strijd is Hem bekend. Dat is geen ander dan het bestaan van ons volk, dat Hijzelf heeft geschapen, te behouden. Onze bereidheid tot offer en onze vlijt zullen Hem niet verborgen blijven. Zijn rechtvaardigheid zal ons zoo lang op de proef stellen, tot Hij Zijn oordeel kan vellen. Onze plicht is het, er voor te zorgen, dat wij in Zijn oogen niet te licht schijnen, doch het genadige vonnis, dat Overwinning" heet, en dat tevens het leven beteekent, zullen krijgen. De Japansche minister-president Tojo heeft zich onlangs op een gouverneurscoriferentie uitgelaten over 1944 als het jaar, waarin de ,,grondslag voor de eindo ver winning van Japan'' zal worden gelegd. Ook minister Goebbels verwacht, blijkens een uitlating tegenover de hoofdredactie van ,,Europapres", dat 1944 het beslissende jaar zal zijn, al be- hoeft dit niet noodzakelijk te beteekenen, dat de oorlog in Europa tevens beeindigd zal wezen. Tenslotte heeft Eisenhower, die de ge- allieerde invasie tegen het continent zal lei den, zich in een overeenkomstigen "zin uitge laten, al meende deze Amerikaansche genera- lisimus tevens het einde van den strijd in een voor de geallieerden gunstigen zin te kunnen voorspellen: Het moet intusschen de aandacht trekken, dat er aan sommige deelen der westkust een zekere militaire bedrijvigheid is cntstaan, nog afgezien van de berichten, die over een inten- siever transport langs de Britsche spoor- wegen en scheepsconcentraties in de Zuid- Engelsche havens reppen. Ongeveer gelijktijdig met het bekendmaken van de namen der bevelhebbers voor het ,,tweede front" werd, op 24 December, een verhevigde geallieerde actie tegen de Fransche kust nabij het Nauw-van-Calais ingeluid. Het betrof een luchtraid, waaraan door om9treeks 2000 vijandelijke toestellen werd deelgenomen. Wellicht belangrijker was, dat op denzelfden dag een Fransch-Britsehe commando-raid plaats vond, die ten doel had versperringen aan de Kanaalkust te vernielen. De onder- neming liep falikant uit; de aanvallers werden vernietigd en de Britsche publicistiek heeft er een zorgvuldig stilzwijgen over bewaard. Het kwam eveneens tot een artillerie-duel over het Kanaal, waarbij de Britten na enkele uren het vuren moesten staken. Deze ,,aftastingen" van het front werden vervolgens meer naar het zuiden verplaatst. Zoo hadden o.a. zeegevechten plaats in de Golf van Biscaye, tusschen lichte Britsche en Duitsche zeestrijdkrachten, waarbij aan weers- kanten schade werd opgeloopen. Tenslotte moet dan nog worden vermeld een Britsche commando-raid tegen het eiland Sercq, het- welk tot de groep der Kanaal- of Normandi- sche eilanden wordt gerekend, waarvan ook Guernsey en Jersey deel uit maken. De vijand geraakte daarbij in een hachelijke positie in de dichte mijnerivelden voor de kust, en moest met achterlating van dooden afdeinzen. Het ligt voor de hand in al deze onder- nemingen een zekeren samenhang te onder- stellen. De geallieerden wenschen blijkbaar blijk te geven van een activiteit, waarop van Sovjet-ftussische zijde, ten opzichte van de West-Europeesche kust, reeds zoo lang en vol- hardend aangedrongen is. De vraag doet zich thans voor of uit een en ander moet worden afgeleid, dat de invasie reeds zeer binnenkort zal moeten worden tege- moet gezien? Eenerzijds ligt het in de rede, te veronderstellen, dat een eventueele invasie- poging zal worden afgestemd op een verhocg- de Sovjet-Russische activiteit aan het Oost- front. Hierdoor zouden de ,,vereenigde mo- gendheden het oogmerk kunnen nastreven, tot een zekere verdeeling der Duitsche strijd- krachten, en wederzijdsche ontlasting te ge- raken. In de lijn van deze hypothese, doch ook niet meer, liggen zekere Britsche uitlatingen, dat de komende negentig dagen van Engeland en j de Vereenigde Staten zware inspanningen en groote bloedoffers zouden vergen. Doch anderzijds dient zeker niet over het j hoofd te worden gezien, dat de bewegingen i der bolsjewisten en de reserves, waarover dezen beschikken, uiterst moeilijk te contro- leeren zijn. De Sovjet-Unie heeft de wereld reeds zoo langen tijd voor verrassingen van allerlei aard gesteld, dat ook thans een sur prise niet tot de onmogelijkheden behoort. Ralston, de Canadeesche minister van defen- sie, heeft van zijn kant te kennen gegeven, dat de invasie van West-Europa ,,nog niet zoo spoedig" zou plaats hebben. De gevolgtrekking lijkt gewettigd, en te Berlijn is men eveneens deze meening toege- daan, dat men in Engeland inderdaad een grootscheepsche actie voorbereidt, welke men echter achter een luidruchtige politieke agita- tie wenscht te doen schuil gaan. Nieuwe aanval op Berlijn. Het opperbevel der weermacht maakte Maandag bekend: Aan het bruggenhoofd van Nikopol en ten Z.W. van Dnepropetrovsk verminderde de gevechtsactiviteit gisteren, vrij zwakke vij andelijke aanvallen mislukten. Ten Zuiden en Zuidoosten van Sjitomir zijn sterke aanvallen der bolsjewieken in harde ge- vechten met vernieling van talrijke tanks af- geweerd, ten Westen der stad omsingelings- pogingen verijdeld. IVerder ten Noordwesten staan onze troepen in zwaren strijd met vijandelijke aanvals- groepen. Bij Witebsk zijn sterke plaatselijke aanval len der bolsjewieken in verbitterde gevechten mislukt. Een eigen aanval wierp den tijdelijk in onze stellingen binnengedrongen vijand on danks verbeten weerstand na afweer van ver- scheidene tegenaanvallen weer terug. Aan de rest van het Oostelijke front werden bij deels levendige sneeuwjacht slechts ge vechten van plaatselijke beteekenis geleverd. Aan het Zuid-Italiaansche front verliep de dag rustig. Bij een nachtelijken aanval van zware Duitsche gevechtsvliegtuigen op het vijandelijkie ravitailleeringssteunpunt Augus ta werden een vrachtschip van middelbare grootte en materiaalopslagplaatsen in brand geworpen en haveninstallaties vemield. De Britsche tereurbommenwerpers zetten in den afgeloopen nacht, onder dekking van wolken hun aanvallen op verscheidene woon- wijken der Rijkshoofdstad voort, bovendien vielen enkele bommen op eenige plaatsen in Z.W.-Duitschland. Nachtjagers en afweerge- schut van het luchtwapen hebben, voor zoover tot dusver is vastgesteld, 31 viermotorige vijandelijke bommenwerpers vernield. Te middernacht hebben Duitsche vliegtuigen storingsaanvallen op Londen ondernomen. CHURCHILL NEEMT NOG EENIGE WEKEN RUST. Naar volgens D.N.B., de Britsche berichten- dienst meldt, is te Londen officieel medege- deeld, dat Churchill zijn tegenwoordige ver- blijfplaats ,,met onbekend doel" verlaat om eenige weken „rust in zonneschijn" te nemen. ROOSEVELT ONGESTELD. Naar de Engelsche nieuwsdienst volgens D.N.B. meldt, heeft president Roosevelt kou gevat. Hij is Woensdag op advies van zijn ge- neesheer in zijn particuliere vertrekken in 't Witte Huis gebleven. DUIKBOOTCOMMANDANT MOHR OMIGEKOMEN. Naar het D.N.B. verneemt, is de duikboot onder bevel van kapitan-leutnant Johannes Mohr, drager van het eikenloof, na een succes- vollen strijd tegen een vijandelijk convooi niet teruggekeerd. Groot-admiraal en opperbevel- hebber der marine Doenitz heeft in een dag- order tot de marine o.a. gezegd: „Kapitan-leutnant Mohr was een schitteren- de duikbootcommandant. Hij was een convooi- strijder van den eersten rang, voorbeeldig in het opnemen van den tactischen toestand, koelbloedig in den strijd en van een hardnek- kige taaiheid waar het de achtervolging van den vijand betrof. 39 schepen met een totalen inhoud van meer dan 200.000 brt., de Engel sche kruiser ,,Dunedin' en een torpedojager vormen het resultaat van zijn harde oorlog- voering. De strijd, dien hij gevoerd heeft, wordt voortgezet". DE STRIJD BIJ RABAUL. Amerikanen landen op N.-Guinea. Formaties der Japansche marineluchtmacht hebben voor Kaap Marcus (Nieuw-Brittannie) een schip van middelbare tonnage en een of meer kleine transportschepen tot zinken ge- bracht. Afdeelingen van de marineluchtmacht schoten van 106 vijandelijke vliegtuigen, die Kavieng naderden, minstens 10 toestellen neer en van bijna 110 vijandelijke vliegtuigen die Rabaul aanvielen, schoten zij er zeker 15 neer. De Japanners missen van deze operaties zelf 19 toestellen. Volgens een bericht uit het hoofdkwartier van generaal MacArthur, zoo verneemt De Tijd van S.P.T., zijn de Amerikanen geland bij .Saider aan de noordelijke kust van Nieuw- Guinea. De Commissaris-Generaal vcor de Openbare Veiligheid en Hoogere SS en Politieleider maakt bekend: Ingevolge de verordening van den Rijks- commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de registratie der Duit schers, zijn alle in Nederland woonachtige Duitschers verplicht zich bij het voor hun woonplaats bevoegde registratiebureau aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijksduit- schers, ten gevolge van onbekendheid met deze verordening, in het bijzonder bij verhui- ziiag binnen Nederland en naar het buiten- land, de bepalingen dezer verordening niet naleven. Ik roep derhalve alle tot aanmel- ding gehouden personen, onder verwijzing naar de bii de verordening bedreigde straffen. op, zich bij het bureau van den poiitie-officier bij den Gevolmachtigde van den Rijkscommis- saris voor de provincie hunner woonplaats bij vestiging uit het buitenland. bij verhuizing binnen Nederland en bij vertrek naar het bui tenland, schriftelijk of mondeling aan te melden. Deze verplichting geldt ook voor personen, die tot het Duitsche volk behooren, maar in het onzekere zijn betreffende hun nationali- teit, of als statenloos worden aangemerkt. De verplichting tot aanmelding geldt even eens voor Duitschers uit het vroegere Oosten- rijk, voor Sudeten-Duitschers en voor Volks- duitschers uit de Oostgebieden. De verplichting tot aanmelding bestaat ook voor het geval, dat personen ter vervulling van hun dienstplicht voor de weermacht wor den opgeroepen. Bij minderjarigen is de wettelijke vertegen- woordiger, eveneens wanneer hij zelf geen Duitscher is, voor de nakoming van deze ver plichting tot aanmelding verantwoordelijk. Aanmelding kan mede geschieden bij de hulpregistratiebureaux bij de ,,Ortsgruppen der N. S. D. A. P." (get.) RAUTER, SSHObergruppenfiihrer und General der Polizei. In het ,,gebiet Danzig-Westpruisen" bevin- den zich 500 Nederlandsche jongens en meis jes, die daar het boerenwerk leeren om later boer of boerin of handwerksman te worden in het gebied, dat Nederland voor kolonisatie zal worden toegewezen. Ze zijn daar onderge- bracht in een 20-tal kampen van 15 tot 25 jongens of meisjes. Deze kampen staan onder leiding van kaderleden van den Nationalen Jeugdstorm. Eind November begint de oplei- ding voor kampleiders en leidsters voor den inzet van 1944. Zij, die zich geroepen voelen zich hiervoor aan te melden, kunnen dit doen, ook al zijn zij nog geen lid van den Jeugdstorm. Aan- melden en nadere inlichtingen bij den Ger maanschen Landdienst, Koningslaan 9, Utrecht. I IH II li| III ||i|PI|| INLEG VELLEN BE WAREN De thans in gebruik zijnde inlegvellen van de distributiestamkaarten moeten zorgvuldig bewaard worden, ook nadat alle bonnen daar van door den distributiedienst zijn verwijderd. Personen, die te zijner tijd het inlegvel niet kunnen overleggen, brengen zich daardoor in ernstige moeilijkheden. POLITIEKE MOORD TE SON. Op 23 December des avonds omstreeks 7 uur, is de buurtboerenleider van den Neder- landschen Landstand in Son, J. van Eck, door twee onbekend gebleven personen in zijn wo ning overvallen en neergescboten. De daders waren binnengedrongen in het vertrek, waar de heer Van Eck en diens echt- genoote aan tafel zaten. Zij trokken een revol ver en losten eenige schoten op den heer Van Eck, die zwaar gewond werd en den volgen- den dag in het ziekenhuis te Eindhoven over- leed. Het slachtoffer was 45 jaar en vader van 9 kinderen. Over dezen aanslag kan nog nader gemeld worden. Toen de twee moordenaars de woon- kamer binnendrongen, bevonden zich daar be- halve het slachtoffer nog zijn echtgenoote en drie kinderen van resp. 7, 3 en 1% jaar. De onbekenden, die naar schatting slechts 18 a 20 jaar oud waren en een zwart masker droe- gen, riepen ,,handen omhoog" en losten op hetzelfde oogenblik eenige schoten op den buurtboerenleider, die zwaar gewond ineen- zakte. Eenige dagen te voren hadden twee jongelui van denzelfden leeftijd een bezoek gebracht aan de boerderij van 't slachtoffer, waar zij voorgaven konijnen te willen koopen. Men vermoedt dat deze jongens identiek zijn met de daders. Bij de wisseling des jaars heeft de Fiihrer den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, het volgende telegram ge zonden HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 31 Dec. „Ontvangt op den drempel van het nieuwe jaar mijn hartelijkste gelukwenschen voor uw verantwoordelijke werkzaamheid evenals voor uw welzijn." w.g. Adolf Hitler. EEN JUBILEUM. De heer W. Sietema, Hoofdassistent bij den Rijkszuivel- en Veeteeltconsulent vooi Zee- land, was daar naar de Z. meldt op 1 Januari 25 jaar in dienst. Met groote toewijding ijver en succes heeft de heer Sietema gedurende die 25 jaar de belan gen van veeteelt en zuivelbereiding behartigd. Zijn hoofdverdiensten liggen op het gebied van een betere melkwinning en -behandeling, de ontwikkeling der melkcontrole en de verbete- ring van varkens,.schapen en geiten. Een groot aantal cursussen in melkwinning en -behandeling heeft hij in die 25 jaar ge geven en geleid. De belangen der kleinjveeteelt waren hoofdzakelijk aan zijn zorgen toever- trouwd. Hij was o.a. de Inspecteur '-an var- kens-, schapen- en geitenstamboek. Vooral de organisaties op het gebied der geitenfokkerij kwamen tot grooten bloei en ae zegenrijke ge- volgen daarvan werden nooit meer g nvaar- deerd dan thans. Een commissie uit de Zeeuwsche Voeteelt- en Zuivelwereld besloot tegenover len jubilaris uiting te geven van de waaraeermg voor zijn werk, o.a. door het organiseercn van een receptie. AANSLAG OP MARECHAUSSEE. Te Stavenisse werd, meldt De Zeeuw, des avonds half elf op een wachtmeester der ma- rechaussee, Barten, een revolveraanslag ge- pleegd. Omstreeks gemelden tijd belde een onbekende aan de woning van den wacht meester aan en vroeg hem te spreken. Zoo- dra B. de deur had geopend loste de onbeken de een schot. De kogel ging door den boven-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1