TERNEUZENSCHE COURANT De jaarswisseling. Buiteoland 10.570 DONDEROAB 30 DECEMBER 1943 83e Jaargang GEMEEN NIEUWS- EH AOVERTENTIEBLAD VODK ^EEUWSCH-VLAANDEREN EEN DONKER NIEUW JAAR! DUITSCK WEERMACHTSBERIOHT. Buitengewoon hevige gevechten aan het Oostelijke front. BOMAANVAL OP RANDWIJKEN VAN ROME. BEKENDnAAKING. Koers Oost. ..SCHARNHORST" STOND ALLEEN TKGENOVER OVERMACHT. m Het is titans reeds de vijfde maal, dat wij t oogenblik beleven sinds de oorlogsfakke. lC.r ons continent werd ontstoken en de vier- ,i maal, sinds de tot een wereldbrand uitge •i jKie oorlog ook ons land in zijn ban gebon- en boudt. en in verschillend opzicht de zor- en des levens verzwaart. normale kringloop van het leven, jtrecteur: VERSOHUNT IEDEREN DINS DAG- EN VRIJDAGAVOND. L VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - TERNEUZEN - TeL 2298 i-oBien en ook het gaan, gaat,ondanks dit, ge- Ifadie voort. -De oorlog en zijn gevolgen grij- pen bovendien raw in, daardoor de zorgen des het ovens emstig verzwarende. De oorlog die thans gevoerd wordt, *vijkt .keel af van de tot nu toe gevoerde aange- jS - en zij niet zoozeer is een strijd van het eene oik tegen liet andere; thans ligt daar fei- 'eipk een nolitieke levensbeschouwmg aan ten Tondslag, die een geheele maatschappelijke revotutie beoogt, een strijd tevens voor een andere levensbeschouwing, een strijd voor een aetere en gelukkiger wereld, al moet deze wor- en opgebouwd met bloed en tranen. We hebben zoo juist het Kerstfeest her- lacht, het feest der Geboorte het feest (ok der wedergeboorte van het lioht. En i moge er nog zeer uiteenloopend ,-erschil bestaan in de gevoelens en mUngen •an ons menschenkinderen, uiteenloopend ver- chil ook omtrent onze wenschen en verlan- ■ens omtrent onze hoop en vrees, op een punt ullen we het wel alien eens zijn, als we de oop uitspreken dat aan dit tijdperk van ver- -ichrikking, van dood en veruieling, spoedig en eind moge komen, en dat in plaats van het jeleven van een steeds voortschrijdende ont- akeling, weer zal kunnen worden begonnen net opbouw, tot welzijn der geheele mensch- leid. En nu we leven in afwachting van dat meu- ve, verwijlen de gedachten als gewoonlijk ook laar hetgeen we beleefd hebben, naar hetgeen vas. naar hetgeen is voorbijgegaan. Ook in dat opzicht zullen de g;edachten van irelen in tal van gezinnen, van uiteenloopen- den aard zijn. Het is te begrijpen, dat de wereldstrrjd, die in zoo'n breeden krmg om heen greep, ook zeer vele, tot hiertoe beleefde omstandigheden voor den zich nimmer geest zal roepen. Als altijd, zijn er als gevolg van de onver- biddelijke natuurwet, in vele gezinnen ledige plaatsen ontstaan. Plaatsen, zoowel die bezet varen door ouden van dagen, die men, on danks hun hoogen leeftijd nog gaarne zou hebben behouden, als jonge levens, wier komst met blijdschap en verheuging werd be- groet, waarvan men hooge verwachtmgen koesterde en waaraan men illusies verbond, doch wier levensdraad spoedig werd afge- sneden. De groote maaier zwaaide ook clit- m-aal zijn zeis zonder aanzien des persoons, en koos zijn offers in alle rangen en standen, zoowel onder hen die, menscherhjkerwijs ge- sproken, een nog doelloos leven leefden, als onder hen die als verzorgers van gezinnen onmisbaar waren. Zullen er zich in dit opzicht weer vele oogen richten op ledige plaatsen aan den haard, als gevolg van andere omstandigheden zullen tal van ledige plaatsen herdacht wor den. Plaatsen van geliefden, die ledig bleven, omdat het lot hen tijdens den strijd in ons land naar verre streken dreef, terwijl de omstandigheden hen alsnog beletten in hun gezin en woning terug te keeren. Geliefden, van wie weet of vermoed, dat ze in verre streken ook reeds voor de vierde maal op Oudejaarsavond slechts met hun herinneringen hij de hunnen kunnen zijn en hun gedachten ongetwijfeld in het vaderland en in den schoot van hun gezin of het ouderhuis zullen vertoeven. Niet weinigen zullen er- ook zijn, wier _ge- daehten uitgaan naar de kampen der krijgs- 1 gevangenen, zoffwel naar die in ons wereld- deel als naar die van het verre Oosten, waar verwanten, die hebben deelgenomen aan de J verdediging van ons vaderland of van de 1 koionien, en wie de kansen van den strijd tegen waren, in gevangenschap verkeeren, on getwijfeld alle met de hoop in het hart, dat de omstandigheden hen spoedig zullen ver- oorlcven weer bij de hunnen terug te keeren. En bij vele families, die een offer braehten voor de huidige worsteling, zullen de gedach ten ook uitgaan naar het tooneel van den strijd, waar een man en vader, zoon of broe- der heen trok, om zichzelf in te zetten in den strijd. zijn bloed ten offer brengend voor het beil van zijn land en volk, en zal zich aan hun rerinnering de hoop paren, dat de gebrachte offers niet te vergeefs zullen zijn gebracht, doch rijke vruchten zullen mogen afwerpen. Zoo zijn er herinneringen van zeer uiteen- loopenden aard, doch die toch op een punt samenvloeien, die van liefde tot hen die voor goed van ons heen gingen, liefde tot hen, die thans gedwongen afwezig zijn, of zij die voor het vervullen van hetgeen zij hun plicht acht- ten, ten strijde togen. En al is ons land sinds de overgave in Mei 1940 niet meer een direct tooneel van den strijd. toch wordt de druk van den oorlog ook voor ons land, bij het voortduren van den oorlog, steeds zwaarder. Steeds zwaarder wordt de druk voor het economisch leven, steeds moeilijker de omstandigheden voor de instandhouding der gezinnen. Ook in ons land vielen helaas vele slacht- offers als gevolg van aanvallen uit de lucht, slachtoffers onder de burgerbevolking, die ge- heel buiten den feitelijken strijd stonden. Met groote zorg zien we ook in dat opzicht de foekomst tegemoet. We weten niet, welk lot ons volk ook in dat opzicht nog te wach- tOU lUitingen van leidende personen uit de strij- dende partijen wijzen er op, dat men in het thans aanbrekende jaar een beslissing van den oorlog verwacht, een beslissing, die met de wapenen zal moeten worden bevochten, aan- gezien men niets van een vrede door overleg weten wil. Ook verwacht men, dat het be- vechten van die beslissing gepaard zal gaan met de meest bloedige offers die tot hiertoe arijn gehracht. Een somber vooruitzicht, doch een noodlot, dat blijkbaar niet is te misgaan. Moge een wijs Albestier het aldus beschik- ken, dat de wereld voor groote verschrikkin- gen en rampen van het oorlogsgeweld ge- spaard wordt, en dat spoedig de vrede onder de volkeren moge wederkeeren, dat spoedig weer aan den opbouw kan worden gewerkt, zoowel in geestelijk als in materieel opzicht, tot heil der geheele menschheid. Moge 1944 ons dit hrengen! Het eerste nummer van ons blad in het nieuwe jaar wijkt ook geheel af van de voor- gaande. Het moest, als gevolg van de oorlogs- omstandigheden ook afwijken van de 59 hier- aan voorafgaande, waaraan het ons gegeven was in een of anderen vorm mede te werken. We moeten thans missen de talrijke wenschen aan vrienden en bekenden, zoo binnen als bui ten, ook de dikwijls pittige of luimige wen schen op rijm. We hopen, lezeressen en lezers, dat de hui dige periode ook in dit opzicht van voorbij- gaanden aard zal mogen zijn, en het ook ons zal gegeven zijn, spoedig weer met nieuwe energie ons bedrijf ten voile te ontplooien. Dankbaar zijn we voor het groote vertrouwen en den steun die we ook thans van uwe zijde in verschillend opzicht mochten ondervinden bijzonder voor Duitschland! De strijdvaardig- heid en de veerkracht van de Duitsche weer- macht werd in het Oosten van Europa op een ontzaglijke proef gesteld. Wij behoeven slechts aan een ding te herinneren, nameiijk de herolsche worsteling om het behoud van Sta lingrad, hetwelk tenslotte toch door de Sov- jets hernomen werd, om daarmee het meest tot de verbeelding sprekende tragische feit weer voor den geest terug te roepen. De elastische afweer van de roode massa en de daarmee gepaard gaande prijsgave van ver- overd gebied zijn daarop gevolgd. In het zuiden, het gebied van de Middel- landsche Zee, werd eveneens een heldenstrijd te aanschouwen gegeven, met als inzet het bezit van de noordelijke kuststrook van Afrika. In dezen tot het' uiterste volgehouden strijd verwierf veldmaarschalk Rommel zijn on- sterfelijken roem; toch kon niet worden voor- komen, dat de oorlog zich van Noord-Afrika naar het zuiden van Italie verplaatste. Op het eind Sicilie speelde zi«h vervolgens een defensie-oorlog af, die een overeenkomstige ontwikkehng als de worsteling om Tunis nam. Na deze tegenslagen, waarvan de achter- gronden zorgvuldig verhuld bleven, toonden een Victor Emmanuel en Badoglio dan hun ware gelaat, dat van Judas die den kus geeft, nadat tevoren de dertig zUverlingen hem in de hand gedrukt zijn! Als wij op al deze voorbij gegane dingen terugblikken, ook op de barbaarsche lucht- bombardementen, die bedoeld waren als de completeering van den intusschen zoo langen tijd gevoerden zenuwoorlog, dan blijft er fei- telijk maar ruimte over voor den gevoel, dat van een grenzenloos verbaasd zijn! Hoe is het ter wereld mogelijk, zoo zou men willen uitroepen dat na al deze mili- taire misfortuin, die een beproeving van het Duitsche moraal beteekende, zoowel aan de fronten als thuis, dat na al de meedoogenlooze slagen, die de Britsch-Amerikaansche moord- aanslagen-uit-de-lucht aan het Duitsche volk hebben toegebracht, dit volk zoozeer zichzelf is gebleven Het opperbevel van de Duitsche weermacht heeft, in oogenblikken, dat veel aan het wan- kelen was geraakt, met een zelfbeheersching en een organisatievermogen, die bewondering afdwingt, de nieuwe strategische en tactische posities overzien en een hergroepeering. ten uitvoer gelegd, welke inmiddels reeds haar hechten samenhang heeft bewezen. Het Duitsche volk heeft, ondanks nood en dood, de tanden opeen geklemd en bij den arbeid volhard, in het besef, dat er geen enkele andere levensmogelijkheid is, dan alleen door de overwinning! Deze Duitsche hardheid en zakelijkheid van oorlogvoering moeten ondanks alles ook den tegenstander respect afdwingen. Zij bereikten echter meer; zij hebben een terugslag op diens zenuwen. Zoo schreef de Times' dezer dagen; ,,Een vreugdeloos Kerstfeest en een donker Nieuwjaar liggen voor ons. Alle groote verwachtingen, die wij van het jaar 1943 hadden, zijn in het water gevallen. De 9e November is voorbij gegaan en de Duit- schers zijn niet ineengestort. Integendeel! Het ziet eruit, als zijn hun legers te velde in het geheel niet te over- winnen!' Deze Britsche neerslachtigheid is de conse- quentie der Duitsche kloekmoedigheidVoor Engeland kondigt 1944 zich duister aan; Duitschland echter weet, dat het in de nieuwe jaarronde wederom, als van ouds, aan al zijn moeilijkheden het hoofd zal kunnen bieden! OONIVOOIEN TE GIBRALTAR. Uit den Atlantischen Oceaan is volgens een bericht uit Madrid aan het D.N.B., een convooi in de haven van Gibraltar aange- komen, bestaande uit 77 schepen, voor het meerendeel van 10.000 ton. Een ander con vooi, 20 schepen sterk, is naar de Middelland- sche Zee uitgeloopen. EISENHOWER BEVELHEBBER VOOR HET TWEEDE FRONT. Naar de Engelsehe nieuwsdienst uit Hyde- park (New York) meldt, heeft president Roosevelt Vrijdag de benoeming bekend ge- maakt van generaal Eisenhower tot bevel- hobber van de Engelsch-Amerikaansche strijdikracraten voor het tweede front. Generaal Karl Spaatz zal het bevel voeren over de ge- zamenlijke Amerikaansche bombar-dements- stiijdkrachten, die tegen Duitschland ope- reeren. Te Londen is officieel bekend gemaakt dat generaal .Sir Henry Maitland Wilson is be- nocmd tot opperbevelhebber der geallieerden in het gebied van de Middellandsche Zee. Verder- is generaal Sir Harold Alexander benoernd tot opperbeveitiebber der geallieerde legers in Italia. Tot opperbevelhebber van de Britsche legergroep onder Eisenhower werd benoemd generaal Montgomery. Binnenkort zul'en er onderbevelhebbers worden benoemd. Renter meldt dat luitenant-generaal An drew MacNaughton om gezond'neidsredenen ontheven is van zijn functie van opperbevel hebber van het eerste Canadeesche leger in Engeland. Luitenant-generaal Kenneth Stuart de chef van den Canadeescihen generalen staf, is benoemd tot chef van dep staf van het Canadeesche hoofdkwartier in Londen en, tot de benoeming van een opvotger voor Mac Naughton, tot plaatsvervangend opperbevel hebber van het eerste Canadeesche leger. „Moordvereeniging". ij£zc foto toont den Amerikaanschen vlieger Kennth D. Williams uit Charlotte (Noord Caro lina) 1504 Scott Avenue, geboren op 16 Mei 1922. Williams werd bij een aanval op Bremen op 26 November 1943, 's mid- dags kort na 12 uur bij Eggese (Grosz Macken- stedt) omlaaggesclhoten. Hij behoort tot de vijan- delijke terreurvliegers, die htm bommen op vrouwen en kinderen en op de woonwijken der Duitsche steden neerwer- pen. De formatie, waar- toe zijn machine, een Boeing Fortress 11, be- hoorde, draagt officieel de benaming ..Murder Incorporated" (Moord- vei eenigingDeze bena ming draagt ieder lid der bemanning in groote letters op de ragzijde kaansdhe diStinctief. Hetzelfde opschrift van zrri v liegera'trusting* boven het Ameri- bsvond zich op het nee.geschoten vliegtuig. De gevangen genomen Williams maakte bovendien bij zi;n verhoor bekend, dat andere formaties en bemanningen met gelijksoortige benaimingen, welke aan de gangsteitaal zijn ontleend, ,,gedoopt" werden. De gelaatsuitdrakking van den Amerikaanschen vlieger Williams leidt tot de gevolgtrekking, dat niet alleen de najnen, maar ook de bemannin gen uit de onderwereld van Chicago afstammen. P.B.Z./R P s) Ongemeen hard is het jaar 1943 voor de oorlogvoerende wereld geweest en wel in het Zeegevecht in Golf van Biscaye. Het opperbevel der weermacht maakte Woensdag bekend; Ten Noorden van Kirowograd hebben onze troepen ondanks tfeaien tegenstand van den vijand verscheidene plaatsen stormenderhand genomen en concentraties van de bolsjewisten in verrassenden aanval uiteengeslagen. In het gebied van Sjitomir heeft de vijand zijn aanvallen versterkt. In zware gevechten werden zijn aanvalsvoorhoede ten Z.O. van Sjitomir opgevangen. Verder naar het Noorden mislukten alle bolsjewistische aanvallen. In totaal werden 41 vijandelijke tanks stukgeschoten. De bolsjewieken zetten Dinsdag na sterke artillerievoorberaiding en met talrijke tanks ook in den sector van Korosten den aanval in. Verbitterde gevechten zijn aan den gang. Bij Witebsk werden ook verder alle door- braakpogingen. van den vijand verijdeld. Her- stond ondernomen tegenaanvallen wierpen de bolsjewieken op eenige penetratieplekken na harde gevechten terug. In Zuid-Italie verliep de dag, afgezien van een vergeefschen vijandelijken aanval ten Noorden van Venafro, rustig. Dinsdag hebben 26 Amerikaansche bommen- werpers onder bescherming van jagers aan vallen gedaan op het Noord-Italiaansche ge bied; 20 bommenwerpers werden in luchtge- vechten, 2 andere door afweergeschut van het luchtwapen neergeschoten4 Duitsche jagers gingen verloren. Hun vliegtuigcommandanten konden zich echter met hun valscherm in vei- ligheid brengen. Aan de Westkust van Italie werden twee Amerikaansche jagers vernield. In de ochtenduren van 28 December hebben de Britten getracht een commando-aetie te ondememen tegen het Kanaaleiland Sercq. Dit mislukte reeds in de dichte mijnvelden voor de kust, waar de vijand bij zijn haastigen terugtocht dooden achterliet. In de wateren van de Golf van Biskaye zijn van 27 tot 29 December gevechten gelevevd tusschen Duitsche torpedojagers en torpedo- booten en Engelsehe lichte zeestrijdkrachten. De eigen en de vijandelijke luchtwapens gre- pen voortdurend in de operaties in. In den loop der harde gevechten ontstonden besoha- digingen aan beide zijden. In den afgeloopen nacht hebben eenige Brit sche vliegtuigen storingsaanvallen gedaan op West-Duitsch gebied. Naar de ,,Tribuna" volgens D.N.B. meldt, hebben vijandelijke vliegtuigen Dinsdag tegen den middag zware bommen laten vallen op wijken aan den rand van Rome. In de woon- wijk Gabatella, die niet ver van de basiliek van San Paolo Fuori de Mura ligt, stortten eenige huizen in, waar door talrijke personen werden gedood of gewond. Aan de Via Appia, bij het dorp Travertine, werden verscheidene menschen het slachtoffer van den aanval. Bij Centocelle, ten Oosten van Rome, zijn vele personen door bomscherven getroffen. Onge veer 50 menschen werden door machinege- weervuur gewond. In Pietralata. Noordooste- lijk van de binnenstad, werden talrijke perso nen gedood of gewond tengevolge van mstor- tingen. Het verschijnen van de Engelsch-Amen- kaansche vliegtuigen boven Rome, aldus meldt de „Tribuna" verder, werd in Vaticaanstad onmiddellijk opgemerkt. De Paus ging, zoo als ook bij vorige aanvallen, onmiddellijk naar het venster om de manoeuvres der vliegtuigen gade te slaan. Toen hij de bommen hoorde in- slaan, liet hij zich dadelijk rapport uitbrengen oVer de aangerichte schade. VAST GELOOF IN KOMENDE OVERWINNING. Rede van dr. Gdbbeis. Rijksminister dr. Gobhels heeft, als alle jaren, op 24 December tot het Duitsche volk gesproken. Hij wees er op, dat het Kerstfeest terwijl het vroeger, in vredestijd, het feest van de familie was, thans, op het hoogtepunt van den oorlog, voor millioenen Duitschers als het ware het feest der gescheidenen is geworden. Tallooze Duitschers moeten het dit jaar ver van het vaderland en van hun dierbaren vie- ren, deels als soldaat aan het front of als wapenarbeider in voor den oorlog belangrijke bedrijven, buiten het land, als moeder jnet haar kinderen in de gouwen, die de geeva- cueerden opnemen, of werkend in het uit de luCht bedreigde gebied, terwijl haar jongens en meisjes, beschermd tegen de verschrikking van de vijandelijke luchtterreur, in de kinder- kampen verhlijven. Duitsch verlangen zal in dit uur in alle richtimgen door het Rijk en naar verre streken gaan om de beminde en minnende harten te zoeken en te verbinden. Niettemin blijft, aldus dr. Gobhels, ook dit jaar het Kerstfeest het meest Duitsche van alle Duitsche feesten voor ons alien. Wij, Duitsch volk, zijn in dezen zwa ren oorlog om ons bestaan hard en onsentimer.teel geworden maar de poezie van het leven, die nergens zoo schoon eri verwarmend naar voren komt als hij het Kerstfeest, is daardoor niet verloren gegaan. Duitsche harten kloppen overal, waar Duitschers zijn, en de b toovering van den Kerstnacht verbindt ze mat de gemeen schappelijke liefde en een groote nationaie hoop, die door dezen oorlog en de komende overwinning eindelijk in vervulling zal gaan. Niemand van ons heeft ook maar in het minst de neiging om dit uur van een weemoe- dig gescheiden zijn tot een uur van rouw te maken. Daarvoor zijn wij alien veel te hard geworden. Wij hebben in dezen oorlog veel verloren, maar ook veel gewonnen. Als wij armer zijn geworden aan uiterlijke goederen, is onze schat aan innerlijk bezit grooter ge worden. Sprekers eerste groet verd gebracht aan de soldaten aan de fronten en aan de mannen, vrouwen en kinderen,-* die met held- haftigheid en doodsverachting de luchtterreur doorstaan. Een bijzonder woord van verbondenheid en erkentelijkheid spreek i-k aldus vervolgde dr. Gobhels ook tot onze gewonden van het front en in het binnenland, die in lazaret- ten en ziekenhuizen genezing zoeken. De partij heeft alles gedaan om dezen Kerst- avond voor hen tot een Duitsch- feest te maken, hoewel zij van hun dierbaren geschei den zijn. Hoe gaarne zouden wij dat ook ge daan hebben voor onze gevangenen in het vijandelijke land. Zij kunnen gerust zijn, wij zullen hun geen schande bereiden. Als zij eens terugkeeren zullen zij slechts ontvangen wor den door een zegevierend, maar nooit door een verslagen vol-k. Daarvan mogen ook de Duitschers in het buitenland zeker zijn, die op moeilijke voor- posten in vreemde landen staan, dagelijks den modidervloed der vijandeliike leugeeipropagan- da over zich heen moeten laten gaan en toch nooit den moed laten zinken. In het bijzonder gedacht de minister ook degenen, die treuren om het verlies van een zoon, een kind, van hun vrouw, van man of vader, die aan het front of in het uit de lucht bedreigde gebied hun leven hebben geofferd voor het leven van het volk. Slechts moelde en zieke volken hebben geen begrip meer voor den zin van een zoo held- haftigen offerweg aals het Duitsche volk gaat. Wat beteekent daartegeciover het door de slagen van den oorlog in menig opzicht primitiever geworden leven? Het versterkt ons weerstandsvermogen, ons nationaie pliehtisgevoel en onze vastbeslotenheid om door dezen oorlog een radicale wending in ons historisch lot tot stand te hrengen. Wij mar- cheeren thans met lichte bagage. Velen onder ons hebben niet veel meer te verliezen. Het verlies van hun goed heeft hen slechts harder en strijdvaardiger gemaakt. De vijand heeft er geen denklbeeld van welk een kracht daar- mede in het Duitsche volk is wakker geroe- pen. Wellicht zal hij die kracht in het komen de voorjaar ondervinden hij een militair tref- fen met onze Weermacht in het Westen. In het afgeloopen jaar zijn wij in de groote steden en ook op het platteland dic-hter bij elkaar gekomen. In vele gevallen hebben wij elkaar pas daarbij goed 'leeren kennen. Wat ons nog ontbrak om een volk te worden, dat heeft de vijand ons door zijn gemeenheden gegeven. Het Rijk, de duizendjarige droom van alle goede Duitschers, vindt zijn volein- ding niet in goede voornemens, het moet in onszelf zijn wedergeboorte beleven. Dat zijn de gedachten van diepe bezinning, die ons op den vijfden oorlogs-Kerstavond bezielen. Het is geen feest van den vrede, maar volgens den wil van onze vijanden een feest van den oor log. Maar het moet ons brengen tot den vrede, een schoonen en gelukkigen vrede, dien wij willen bevechten voor onszelf en vooral voor onze kinderen. De minister bracht vervolgens den groet van den Fiihrer aan het Duitsche volk over Zooals hij, aldus dr. Gobhels, thans in den geest bij zijn volk is, zoo is zijn volk hij hem. Onze groet aan hem is tevens ook onze dank en onze gelofte. Cnze vijanden staan tegen- over een volk, dat thans nog slechts denkt aan de zekere overwinning. Op leven en dood aan het Rijk toegewijd, staan wij onwrikbaar om den Fiihrer geschaard. Sterk van hart marcheeren wij naar de toekomst. Welke vijand zou kunnen hopen het ooit klaar te spelen met zul'k een volk, het door list te overrompelen of onder het geweld van zijn wapenen te doen buigen Het vaste geloof in de komende overwinning is het wapen van ons hart. De hardheid van den tijd vindt ons bereid. Wij zullen de hardheid van onzen wil daartegenover stellen. Wie zou er aan willen twijfelen. dat de hardheid van onzen wil de hardheid van den tijd overwint? Daar voor zijn slechts geduld en volharding noodi hardheid van hart, wat intelligentie en een onwrikbare moed. Wij willen alles op ons nemen, nooit echter de s"hande, die voort- yloeit uit de laffe gezindheid. AMERIKA'S OOREOGSKOSTEN. Volgens een mededeeling van het Witte Huis te Washington bedroegen de oorlogs- uitgaven der Vereenigde Staten in November dit jaar ongeveer 300 millioen dollar per dag tegen 273 millioen dollar per dag in October. TOJO OVER DE OPERATIES IN GROOT-OOST-AZtE. De eerste minister Tojo heeft, volgens D.N.B., in de plenaire zitting van het Japan- sche hoogerhuis als minister van oorlog rap port uitgebracht over de laatste oorlogsgebeur- tenissen en verklaard, dat het Japansche leger in nauwe samenwerking met de marine zijn strategische, offensieve stellingen overal in alle operatiegebieden hecht in handen houdt en versterkt, ofschoon eenige wijzigingen van weinig belang in zekere sectoren hebben plaatsgevonden. De Japansche strijdkrachten hebben den vijand op het oogenblik in felle gevechten ver- wikkeld in drie operatiegebieden, nl. op de Salomonseilanden, in den Bismarck-archipel en in het Oosten van Nieuw Guinea. Tojo herinnerde aan den strijd op het eiland Mono, waarna een vijandelijke landing bij To- rokina aan de Westkust van Bougainville volgde. Tojo verklaarde verder, dat de vijand voort durend versterkingen ontvangt en dat thans zware gevechten in dezen sector aan den gang zijn. Omtrent de operaties in den Bismarck- archipel rapporteerde de minister, dat de vijand met 20 oorlogsbodems en talrijke kleine schepen troepen heeft aangevoerd en op 15 December een landing ten uitvoer heeft ge legd in den Oostelijken sector hij Kaap Merkus. Intensieve gevechten zijn thans in dezen sector aan den gang. Tojo rapporteerde verder, dat tot vandaag bevestigd is, dat de luchtstrijdkrachten van het leger zes vijandelijke oorlogsschepen, be- nevens ruim 100 andere vaartuigen in den grond hebben geboord. De minister wees er verder op, dat de vijand sedert eind October door gecombineerde formaties bommenwerpers en jagers aanvallen heeft gedaan op de Japansche stellingen hij Rabaul. Omtrent de gevechtshandelingen op Nieuw Guinea zeide de minister, dat de Japansche troepen de vijandelijke stellingen in de nabij- heid van Finsehhafen hebben ineengeslagen, terwijl een Japansche groep in den rug van den vijand een landing uitgevoerd heeft en meer dan 3000 man der vijandelijke troepen heeft gedood. De vijand bracht snel verster kingen en landde later in den rag der Japan sche troepen, waarop de situatie in dezen sec tor het karakter kreeg van een ravitaillee- ringsoorlcg (supply war). Tojo zeide, dat in dit gebied de eenige transportmogelijkheid het overzeesche transport is. Omtrent de gebeurtenissen in den noord- westelijken sector zeide de minister, dat de vijand blijkbaar probeert de Japansche opera- tieve voorbereidingen in dezen sector te sto- ren, terwijl hij zelf weer aanvullende voorbe reidingen maakt voor een tegenoffensief. Sinds de tweede helft van October hebben ge- middeld 560 vijandelijke vliegtuigen maande- lijks geprobeerd de Japansche steunpunten aan te vallen en het Japansche verkeer ter zee te blokkeeren. Ten aanzien van den sector Birma zeide Tojo; De troepen van het Japansche leger hebben sinds September verschillende vijande lijke machinaties in dien sector verhinderd. Tojo hechtte bijzondere beteekenis aan de ver- nietiging van ongeveer 2 divisies van den vijand in de nabijheid van den gewestelijken oever van de rivier de Salwien in het noord- oostelijke deel van Birma, half October. In het verloop van de recente gevechten, waarbij Tsjoengking heeft geprobeerd het Noorden van Birma te heroveren, bedroeg het aantal dooden, dat de vijand op de slagvelden achterliet en de gemaakte gevangenen onge veer 15.000 man, terwijl gelijktijdig een groote hceveelheid wapens en oorlogsmaterieel werd buitgemaakt. De -aanvallen van vijandelijke vliegtuigen in Birma zijn sinds het einde van den moesson sterk toegenomen en in totaal vielen maandelijks meer dan 2000 vijandel;jke vliegtuigen de Japansche achterwaartsche stellingen in Birma aan. Over de gebeurtenissen aan het Chineesche oorlogstoonee-1, zei de minister, dat de Japan sche formaties met opmerkelijk succes onaf- gebroken zuiveringsoperaties uitvoeren. Hij noemde vooral de herfstoperaties in Noord- China en de inneming van Tsjangteh. Hij maakte bekend, dat sinds eind October het Japansche leger in ongeveer 4000 gevechten het hoofd gehoden heeft aan meer dan 600.000 soldaten van den tegenstander. Tojo verklaarde, dat de vijandelijke forma tie die aan deze operaties deelnam, in totaal ongeveer 30 divisies omvatte, met 400.000. Hij voegde hieraan toe, dat in het verloop van deze gevechtshandelingen het totale aantal der op het slagveld achtergelaten en aange- troffen gesneuvelden van den vijand en het aantal der binnengebrachte gevangenen te- zamen meer dan 44.000 man heeft bedragen, terwijl 150 kanonnen en ongeveer 700.000 ge- weren en dergelijke wapens werden buitge- TXIB-Elkt. Tojo constateerde voorts, dat Engeland en Amerika hun luchtstrijdkrachten in China versterkt hebben en dat in totaal per maand meer dan 500 vliegtuigen de Japansche stel lingen aanvallen. Deze vijandelijke aanvallen zijn door formaties legervliegtuigen afgesla- gen. In dit verband verklaarde hij, dat met het oog op de groote beteekenis van de lucht- operaties in China de leiding van het keizer- lijke leger besloten heeft vernietigende aan vallen te ondernemen op de vijandelijke lucht- macht en haar volledig te gronde te richten. Het Om komen Extra keuringen voor de Waffen SS en den Land storm Nederla nd. SS Ersatzkommando deelt mede aan de vele aanvragen tegemoet te zal op 3 Jan. nog een extra-keuring voor de Waffen SS en den Landstorm Neder land plaats vinden. Men kan zich hiervoor melden bij het Ersatzkommando, Korte Vijver- berg 5, Den Haag, van 1014 uur. Alle in- lichtingen omtrent dienstneming in de Waffen SS of den Landstorm Nederland geven de Ersatzkommando's Den Haag, Korte Vijver- berg 5; Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; Groningen, Heerestraat 46; Heer- len, Saroleastraat 25. Kostelooze spoorweg- biljetten kunnen eveneens hij de bovenge- noemde adressen aangevraagd worden. Eeuwen geleden trokken Nederlandsche boeren en handelaars naar het Oosten en ves- tigden zich in de steden of bouwden zich boe- renhoeven. Steden als Danzig en Marienwer- der laten nog heden den Nederlandschen in- vloed in hun bouwstijl herkennen. Ook nu trekken weer jonge pioniers naar het Oosten. In Danzig en Bromberg kan men hen m het blauwe jeugdstormhemd ontmoeten. In totaal hevinden zich reeds 500 Nederlandsche jongens en meisjes in den Germaanschen Landdienst, om het boerenwerk weer te leeren. Later zullen zij zich eigen hoeven bouwen en mede den grondslag leggen voor een nieuwen Germaanschen boerenstand in deze gebieden. De jongens en meisjes zijn on- dergebracht in kampen onder Nederlandsche leiding. Over enkele weken begint de opleidmg van kampleiders stersvoor den Germaanschen Landdienst. Zij, die meenen hiervoor geschikt te zijn, kunnen zich voor opleiding melden hij den Germaanschen Landdienst, Koningslaan 9. Utrecht. gabe", volgens D.N.B.: hirst GEALLIEERDE VERLIEZEN IN OOST-AZIe. Admiraal Sjimada, de minister van marine, heeft in het Japansche Lagerhuis bekend ge maakt, dat de verliezen der Geallieerden ter zee de laatste twee maanden bedroegen; tot zinken gebracht 16 vliegkampschepen, 5 slag- schepen, 26 kruisers, 1 torpedojager, 11 duik- booten, 33 transportschepenzwaar bescha- digd 8 vliegkampschepen, 4 slagschepen, 26 kruisers, 8 torpedojagers, 15 transportschepen. Bovendien werden 916 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In denzelfden tijd verloren de Japanners 2 torpedojagers, die tot zinken wer den gebra.cht en 2 kruisers, die licht werden beschadigfl; 200 Japansche vliegtuigen gingen verloren. Omtrent het laatste optreden van het slag- scbip ..Schamhorst" schrijft de „Nachtaus- Het slagsckip „Scnarn- t" is in een moedigen en voor de totale oorlogvoering van Duitschland belangrijken strijd voor den vijand gebleven. De Duitsche marine heeft altijd groote en kleine eenheden, ook buiten den duikbootoorlog, voor de be- lemmering van den vijandelijken aanvoer naa.r de ooriogstobneelen ter beschikking gesteld. Een onderneming van dezen aard is onder de omstandigheden, die de Noordelijke IJszee biedt, altijd met het gevaar van vrij groote verliezen verbonden. Het slagschip ,,Scharn- horst" is in den strijd tegen den vijand, die daardoor in belangrijke operaties werd belem- merd, door een verreweg superieure vijande lijke strijdmacht na een heldhaftigen strijd vernield. Voor zoover men volgens de voor- loopige berichten kan oordeelen. stond het slagschip in de beslissende uren alleen tegen- over de overmacht van den vijand. De com mandant heeft den strijd aanvaard, zijn taak en zijn plicht inziende. De heldhaftige be manning van het schip heeft tot de laatste granaat gevuurd. De ,,Scharnhorst" is met wapperende vlag gezonken. Het Duitsche volk buigt in rouw het hoofd voor de heldhaftige strijders van -het gezonken slagschip en ziet met trots naar een marine, die in onvervaard optreden in het kader van de totale plannen der Duitsche oorlogvoering haar plicht doet. De Britsche admiraliteit heeft bekend ge maakt, dat 42 Britsche vliegtuigen en eenige torpedojagers verloren zijn gegaan in den strijd tegen het slagschip Schamhorst Over den aanval op het voor Moermansk bestemde vijandelijke convooi heeft het opper bevel der Duitsche marine nog de volgende bijzonderheden medegedeeld; Reeds eenige dagen tevoren had de Duit sche luchtverkenning een vijandelijk convooi opgemerkt, dat op weg was naar Moermansk. Het had oorlogsmaterieel en levensmiddelen voor het Sowjetfront aan boord. Een ge- vechtsgroep der Duitsche vloot werd tegen dit convooi in den strijd gehracht en ter hoogte van de Noordkaap trof men den vijand. Tegen 11 uur in den ochtend van 26 Dec. kwam het slagschip Schamhorst' waarop zich de commandant der torpedobootjagers, schout-bij-nacht Bey, als bevelhebher der ge- vechtsgroep bevond, in gevechtscontact met de vijandelijke bewakingsvloot, die bestond uit kruisers en torpedobootjagers. Bij slecht weer was het zicht beperkt. Kort na het begin van den strijd greep ook een zwaar vijandelijk oor- logsschip in. In het verdere verloop slaagde de vijand er in bij verrassing nog meer zware strijdkrachten bijeen te brengen, die ten ge- volge van het slechte zicht tevoren niet waren gezien. Na verscheidene uren van zeer zwaren strijd werd de ..Schamhorst", die onder bevel van kapitein-ter-zee Hintze stond, door de vijande lijke oorlogsschepen omsingeld. Tegen half- acht des avonds zonk het slagschip met de vlag in top, nadat het tot de laatste granaat vurende, den vijand zware schade had toege bracht. De andere Duitsche strijdkrachten die aan de operatie deelnamen, leden geen verliezen. Over het lot der bemanning van de Scham horst" zullen de verwanten mededeeling krij- gen. zoodra rapporten zijn ontvangen. VLEKTYPHUS-EPLDEMIE TE NAPELS. De Britsche Berichtendienst meldt, volgens D.N.B., dat in verband met een te Napels heerschende vlektyphus-epidemie hgt geheele stadsgebied voor geallieerde militairen ver- boden is. Tot dusverre zijn er 250 gevallen van vlektyphus in de stad voorgekomen. OORLOGSOORRESPONDENTEN OMGEKOMEN. Naar Reuter meldt, zijh 2 bekende oorlogs- correspdndenten bij het hoofdkwartier van MacArtbur Zondag om het leven gekomen,- ..ergens boven Nieuw-Guinea bij een botsing tusschen vliegtuigen in de lucht". De slacht offers zijn Brydon Taves, directeur van United Press in Australie en Fendil Rayner, corres pondent van de Australische Evening Press. Morrison, correspondent van de .Times" en Leonard pan den Australischen omroep zijn licht gewond en in een ziekenhuis opge- DE WEDEROPBOUW IN DUITSCHLAND. De Fiihrer heeft volgens D.N.B. Rijks minister Speer als taak voor na den oorlog belast met den wederopbouw der steden, die door de bommenterreur zijn getroffen. Met het ontwerpen van plannen en de voorberei- ding van dezen wederopbouw zal terstond be-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1