TERNEUZENSCHE COURANT KAMPEm DISTR1BUTIENIEUWS Buiteniand Bmnenfand Kerknieuws Predikbeurten. No. 10.569 DINSDDAB 28 DECEMBER 1943 83e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOK ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Afwisselende strijd in gebied van Sj it.om i r. -j KERSTBOODSOHAP VAN ROOSEVELT. „Help nu U zelf, zoo helpt U God". Mededeeling van den Fuehrsorgeoffizier. ZEER VERSCHERPT GRENSTOEZICHT. TERNEUZEN, 28 DECEMBER 1943. Directeur: I. VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. VAN DE SANDE HoofdredacteurN. J. HARTE - TERNETJZEN - TeL 3298 Heldhaftige strijd der ..Scharnhorst" der Duitscliie weermaciit Het opperbevel der deeiae Maandag mede: Bii het bruggenhoofd van Nikopol en ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk zijn vijan- delijke aanvallen afgeslagen. In faet gebied van Sjitomir hebben de bols- iewisten nieuwe, sterke formaties infanterie en tanks in den slag geworpen. Zware en wisselvallige gevechten zijn aan den gang. Ten Noordwesten van Resjitza heeft onze aanval tegen hardnekkigen vijandelijken tegenstand verdere terreinwinst opgeleverd. Bij Witesb duurt de afweerslag met onver- minderde hevi'gheid voort. De doorbraak- pogingen van den vijand zijn ook gisteren mis- lukt. Eenige penetraties werden afgegren- deld, aanvalstoppen der bolsjewisten in tegen- aanval teruggewonpen. De vijand verloor hierbij 40 tanks. Bij de afweergevechten ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk heeft het Berlijn-Branden- burgsche regiment grenadiers no. 477 zich onder lieding van kol. Maaraus schitterend gehouden. Aan het Zuid-Italiaanscbe front heeft de vijand slechts bier en daar vergeefsche aan vallen ondernomen. De zware straatgevech- ten in de stad Or ton a duren nog steeds voort. Aan de Dalmatische kust is het eiland Kor- cula van communistische benden gezuiverd. Hierbij hebben onze troepen in foarde gevech ten ruim 500 bandieten vernietigd en verschei- den kanonnen, benevens talrijke wapens, munitie en kleine voertuigen als buit binnen- gebracht. Op 26 December heeft een formatie Duit sche zeestrijdkrachten, onder commando van schout-bij-nacht Bey, op de Noordelijke IJs- zee een voor de Sovjet-Unie bestemd konvooi aangevallen en dit, zoowel als den vijande lijken beveiligingsstrijdkrachten zware schade toegebracht. In langdurige gevechten met verre superieure Engelsche zeestrijdkrachten is bet, onder commando van den Kapitan-zur- See 'Hintze staande, slagschip ,,Scharnhorst" na heldhaftigen strijd, vurend tot de laatste granaat, gezonken. DE ..SOIIAKMIOIIST" GEZONKEN. Het slagschip ..Scharnhorst" is met het zus- terschip „Gneisenau" reeds meer in de Noor delijke wateren met Britsche slagschepen in gevechtsconiact geweest. In April 1940 zijn beide slagschepen ter hoogte van de Lofoten in een artillerieduel gewikkeld geweest met den slagkruiser Renown", welke eenige treffers kreeg. In een sneeuwjacht werd de strijd afgebroken. In Juni 1940 hebben de .Scharnhorst" en „Gneisenau" bij Jan Mayen- eiland het vliegkampschip „Glorious" tot zin- ken gebracht. Bekend in de marine-historie zal altijd blijven de doorbraak van de beide slagschepen met de ,,Prinz Eugen" van Brest door het Engelsche Kanaal en Noordzee naar Wilhelmshaven. Ondanks hevige luchtaanval- len en de actie van motortorpedobooten be- reikte deze formatie, dank zij haar lucht- afweer en 'n sterke dekking van vliegtuigen, de Duitsche oorlogishaven. Sedert werd ver- nomen, dat Duitsche slagschepen zich in de Noorsche fjorden moesten bevinden. De ..Scharnhorst" liep in 1936 van stapel en is kort voor den oorlog in dienst gesteld. De waterverplaatsing was 26.000 ton. De bewapening bestond uit negen kanonnen van 28 cm in drie geschuttorens opgesteld waarvan twee op het voorschip; twaalf van 15 cm; voorts veertien luchtafweerkanonnen van 10.5 cm en zestien van 3.7 cm. De snel- heid bedroeg minstens 28 mijl. Aan boord waren vier watervliegtuigen met twee cata- pulten. De bemanning telde 1460 koppen. Het slagschip was zwaar gepantserd. Een vroegere ..Scharnhorst" zonk na held haftigen strijd, eveneens tegen veel sterkere strijdkrachten, in December 1914 bij de Falk landseilanden tot het laatste toe vurend. Nu de .Scharnhorst" gezonken is, bezit Duitschland aan slagschepen: de „Tirpitz" (35.000 ton) en de „Gneisenau" (26.000 ton) terwijl de „Lutzow" en ..Admiraal Scheer' (10.000 ton) als pantserschepen te boek staan. Roosevelt heeft volgens den Britschen be- richtendienst, volgens D.N.B., in een Kerst- boodschap verklaard, dat men zich aan ge- allieerde zijde moet voorbereiden op nog veel meer leed, op slachtoffers en persoonlijke tra- gedieen. Er bestaan voor het Amerikaansehe volk meer dan genoeg redenen om tot het in- zicht te komen, dat deze oorlog een taaie en vernietigende oorlog is. Roosevelt zeide voorts, dat de oorlog thans een stadium bereikt waarin men zich moet ge- b°- voorbereiden op lange verlieslijsten van sneuvelden, gewonden en vermisten. Er staat ook geen gemakkelijke weg naar de overwinning en het einde van den oorlog is nog niet in zicht. De vele officieren, die ik, zoo zei Roosevelt, op mijn buitenlandsche reis heb ontmoet, hebben getuigenis afgelegd van de kracht, handigheid en vindingrijkbeid der vijandelijke generaals en manschappen. Voorts hekelde Roosevelt de bij „menige lieden" in de Ver. Staten heerschende mee- ning, dat een snel einde van den oorlog te verwachten en dat een overwinning reeds be- haald is. In het verdere verloop van zijn Kerstbood- schap verklaarde Roosevelt voorstander te zijn van het toepassen van geweld voor het hand- haven van den internationalen vrede. De Ver. Staten, Engeland en de Sovjet-Unie zijn het erover eens, zoo zeide Roosevelt dat ,,een in- ternationaal gezag uitgeoefend moet worden, zoolang het noodig is." ANGLO-AMERIKAANSCHE OORLOGSMISDA DIGERS WORDEN BEREOHT. Naar de ,,Briisseler Zeitung" uit Berlijn verneemt, zullen de Duitsche militaire recht- banken er binnenkort toe overgaan, zich bezig te houden met die Engelsche en Amerikaan sehe krijgsgevangenen, aan wie zware ver- grijpen tegen het volkenrecht zijn ten laste geiegd, zonder dat uit dien hoofde tot dus- ver tegen hen een vervolging werd ingesteld. BERLIJN IN 1943 HET MEEST AANGE VALLEN VAN ALLE DIJITSOHE STEDEN. S.P.T. meldt: Van welingelichte Duitsche politieke zijde deelt men mede, dat Berlijn, dat in 1943 twaalf luchtaanvallen te verduren heeft gefoad, hiermede de zwaarst gebombar- deerde Duitsche stad is. Daarna volgt Wil helmshaven met 9 bombardementen, Essen met 8, Hamburg met 7. Keulen met 6, Bre men met 5, Hannover met 4, Neurenberg met 4, Miinchen met 3, Wuppertal met 2 aanval len. In het geheel zijn 54 Duitsche stedenvin 1943 door Geallieerde vliegtuigen aangevallen ,,1943 IS EEN HARD JAAR GEWEEST". De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Dit jaar heeft het Duitsche volk den oorlog anders leeren kennen. Behalve dat aan de militaire fronten de offensieven tot staan wer den gebracht en tot een defensieve oorlog- voering moest worden overgegaan, heeft ook het thuisfront voor het eerst sedert meer dan 100 jaar de hardheid van den krijg moeten on- dervinden (ruim 100 zware of zeer zware vlie- geraanvallen op 54 Duitsche steden werden sedert 1 Januari door de Britsche luchtmacht uitgevoerd). De keer der dingen begon met het voor de Duitschers dramatische einde van het zesde leger bij Stalingrad, hetgeen mee- bracht dat ook een herziening van de andere fronten in het Oosten noodzakelijk werd, en vond zijn voortzetting in, zooals een Duitsch blad het eens omschreef ,,den zomer zonder Sondermeldungen', den afval van Italie als volwaardig bondgenoot met zijn tragische ge- volgen en het zich met alle kracht moeten verweren tegen een geconcentreerden Sowjet- Russischen aanval. Voorts moest Afrika wor den ontruimd en slaagden de geallieerden erin voornamelijk door middel van een heimelijke overeenkomst met de regeering-Badoglio voet te zetten in de Europeesche vesting. Ook in den oorlog ter zee heeft Duitschland terrem moeten prijsgeven. Dit zijn de voornaamste posten, waarmede de Duitschers bij het opmaken van de militaire balans aan het einde van dit jaar rekening moeten houden. Reeds bij het begin van het vijfde oorlogsjaar hebben de schrijvers van de hoofdartikelen in de Duitsche pers gewezen op de gewijzigde omstandigheden. Een ont- wikkelde zijn stelling aldus: „Sedert lang weten wij het: het geheele Duitsche volk is in gevecht om leven en dood. Misschien was dat vroeger wel eens een fraze, misschien wel eens zoo gemeend, wellicht ook eens zoo be- grepen. Thans en niet pas sedert kort is dat naakte werkelijkheid geworden. Hij moet ern- stig worden opgevat, om te beginnen door het Duitsche volk. Thans is in den oorlog het front en het vaderland. Het front vecht, de soldaat is in den slag. Hij moet het meeste presteeren. Hij draagt steeds het voile risico van het leven. Het vaderland werkt en zorgt voor het front. Zijn levensstijl wordt door het front bepaald. Het draagt het risico van de toekomst van het volk, maar daarbij was er toch vroeger altijd nog een belangrijk verschil.' Het vaderland stond slechts midden in den oorlog, het was geen oorlogsterrein. Nu is het anders. Het verschil is heel veel kleiner geworden, de scheidingslijn is doorbroken. Het moet zelf zijn huid verdedigen, het is werkelijk in den oorlog: aan alle kanten dus staat het geheele Duitsche volk in een strijd op leven en dood" En reeds toen werd met alien na- druk in het licht gesteld dat het doorstaan van den geweldigen strijd moed eischte, moed van iedereen, van den soldaat aan het front maar ook van den man en de vrouw thuis, gedachtig aan de woorden van von Kleist in zijn ,,Prins Friedrich von Homburg": Seit ich mein Grab sah, will ich nicht aus Leben und frag nicht mehr, ob es riihmlich sei". Die onderstreept dat een held ook een mensch is, er wordt verwezen naar het voor- beeld van de soldaten, die ook hun leven lief- hebben, maar niettemin de groote proef door staan. op dat zij zichzelven overwinnen zonder groote woorden, zonder pathos, maar met houding. „Deze houding moet het vaderland over- ne'men, sedert het de wet van den oorlog aan den lijve gevoelt. Niemand mag zeggen dat zulks zoo gemakkelijk is als het respecteeren van politieverordeningen of het betalen van belasting. Niemand behoeft zich te schamen dat hij niet als held is geboren, maar er zijn voorbeelden en er is een plicht, de plicht om dapper te zijn. Zij eischt dat een ieder de din gen in de oogen ziet, het hoofd niet in het zand steekt en het met zichzelve eens wordt, voor de zwakheden niet buigt en het nood- zakelijke begrijpt en uitvoert, waar het zich voordoet." Deze eisch bestaat aan het eind van het voor Duitschland mefest harde jaar van den oorlog'wellicht in nog grooter omvang, want de aanwijzingen zijn zoo, dat 1944 nog harder zal wezen, de vorm van den oorlog nog totaler zal worden en dat een beslissing zal worden gezocht. De geallieerden hebben bij hun aan- kondiging dat tot een gesynehroniseerden aan val wordt overgegaan ditmaal geen slag om den arm gehouden, en ook de Duitsche leiding heeft meer dan eens betoogd dat zij niet denkt aan capitulatie en de wapens pas vijf minuten na 12 zal neerleggen. 1943 is voor Duitscn- land hard geweest, 1944 zal, naar aan te nemen is, nog harder en nog moeilijker zijn. Maar ongetwijfeld ook voor zijn tegenstan- ders! DE VERGELDING. Opmerkelijk commentaar van de Wilhelmstrasse. S.P.T. meldt uit Berlijn: De woordvoerder van de Duitsche regeering heeft Woensdag een verklaring van den Amerikaanschen jour nalist Walter Millis onder de loupe genomen en er commentaar op geleverd. Dit commen- taar ziet men in de Wilhelmstrasse als een bewijs, wat Londen in de komende maanden te wachten staat. Millis had zich in zijn artikelen gewrjd aan Duitschland's toekomstig lot en o.a. gezegd, met betrekking tot den luchtoorlog: „Het luchtoffensief zal steeds sterker worden naar- mate het tijdstip van de invasie naderbij komt. Het in de asch gelegde Berlijn begroe- ten wij als een grenssteen op den weg van de definitieve overwinning over den aam"51'- geest". De woordvoerder van de Duitsche regeering zeide als antwoord op deze passage: ,,Mijnheer Milles, ik ben bereid weer met u te spreken als u zich zoo snel mogelijk naar Londen be- geeft om over eenige maanden daar nog de- zelfde taal met mij te spreken als u dit heden doetDe aanwezigen beschouwden deze offi- cieele uitlating als een toespeling op de wijze waarop de vergelding zal worden uitgevoerd. De N.S.B. bestaat twaalf jaar, Twaalf jaren, twaalf moeilijke jaren heeft de N.S.B. voor ons volk gestreden, heeft zrj gepoogd de ziel van ons volk te winnen. Het zou struisvogelpolitiek zijn om te be- weren, dat de N.S.B. in hare pogingen om het geheele Nederlandsche volk achter zich te krijgen tot nu toe in alien deele geslaagd is, al is er een kentering merkbaar nu ,,het puntje bij het paaltje komt": nu het blijkt dat het Russische, het communistische gevaar ernstiger is en reeeler is dan men wel ver- moedde, nu het Duitsche leger met z'n bond- genooten slechts met de uiterste krachts- inspanning de aanrollende massa's menschen- materiaal in het Oosten kan kteeren. Dat de N.S.B. klein van omvang is gebleven is evenwel geen bezwaar, de hoofdzaak is dat er een soliede, vaste kern van overtuigden is, die leiding kunnen geven. Steeds waren het in den loop der eeuwen kleine groepjes fana- tieke strijders met een felle overtuiging, 'n Gideonsbende, die een zaak ..droegen". Ook de Calvinisten, in het begin van onzen op- stand tegen het Spaansche gezag vormden zoo'n kleine, maar resolute minderheid, de gangmakers, die de ,,voorzichtigen", de lau- wen wisten mee te sleepen en hunne tegen- standers onder den voet liepen. De magistrale rede van den Leider van het Nederlandsche volk op dien gedenkdag behan- delde de actueele vraag van den dag: Europa's strijd tegen het gevaar, het historische ge vaar uit het Oosten en Nederlandsch plicht in dien strijd voor een ,,Nieuw Europa", waarin, naar het woord van den Fiihrer, dat Mussert enkele dagen voordien uit Berlijn had mede- gebracht een vrij Nederland in het groote Ger- maansche verband een plaats bereid was. De Leider van het Nederlandsche volk schetste in breede trekken hoe reeds vele eeuwen lang de massa's uit het Oosten, de ,.massa-men- schen" gewapenderhand naar het hooger ge- cultiveerde Westen drongen in golf na golf en hier Verwarring en eUende brachten. Dit gevaar te keeren is nu het allerdringendste, daarvoor moet alles wijken. Dat doen de sol daten aan het front, onder wie eenige tien- duizenden Nederlanders, dat doet het thuis front, onder steeds moeilijker omstandigheden. In 1918 werd Duitschland niet militair gesta gen, wel bezweek het thuisfront omdat Duitsehlands economie dreigde te bezwijken, de ,,hongerblokkade" tegen vrouwen en kin- deren. In 1944 ligt de zaak heel anders. Het thuisfront is gebleken heel sterk te zijn, 't heeft de vuurproef in Keulen en Berlijn glans- rijk doorstaan, het moreel is ongeschokt on danks de felle slagen die de Engelsch-Ameri- kaansche luchtgangsters toebrachten en Duitsehlands oorlogseconomie is intact: 1944 zal geen 1918 worden. aan -de openbaarheid prijsgegeven. De Wil helmstrasse heeft in dit verband wel met na- druk betoogd dat, nu de tegenstanders ertoe zijn overgegaan lijsten op te stellen van Duit sche oorlogsmisdadigers, het Rijk niet zal na- laten oorlogsmisdaden van de geallieerden met alle gestrengheid te straffen. Zoo neemt de oorlog ook in dit opzicht steeds scherper vormen aan. In ander opzicht werd ditzelfde nog eens weer aangezegd in de woorden, die een vooraanstaand Duitscih politicus een de'zer dagen op een Kerstdinec voor de buitenland- sche pers gebezigd heeft. Nadat gewaagd was van de groote vernielingen, die te Ber lijn en in Noord- en Zuid-Duitschland waren aangericht, zeide hij namelijk: ,,Ik geloof, dat wij, die hier zitten, spoedig zullen beleven dat ook Engeland dergelijke verwoestingen en wellicht nog grootere zal ondergaan en dan pas zal de oorlog beginnen de oorlog van revolutionnair karakter. Wat tot dusver is gesclnied, is eigenlijk niet meer dan een in- ieiding geweest." Ook dit jaar bezocht de Rijikscommissaris, rijks- minister dr. Seyss-In- quart, ter gelegenheid van het Kerstfeest de gewonde soldaten in ver- schillende hospitalen in Nederland. SS Bildberichter S. Fritz/Stapf-Pax s teristieke Kerstkaart schrijven aan vader in het bnitenland, die door een postbode werden opgehaald en werden voorts bedacht met ge- schenken, o.m. een zak met appelen, een lees- of een prentenboek, een kalender en een stuk speelgoed. Dat de kinderen zich uitstekend amuseerden, laat zich verstaan. VERKOOPVERBOD VOOR SCHOENEN TOT 6 JANUARI A.S. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede: het spreekuur van den Fuehrsorgeoffizier, dat iederen Woensdag te Den Haag, Korte Vrjver- berg 5 gehouden wordt, zal op Woensdag 29 December niet plaatsvinden. Het eerst- volgende spreekuur is weer op Woensdag 5 Januari 1944. In verband met de inventarisatie van de ste daarna het ontstaan van de Landjeugd, voorraden schoenen hier te lande, is in de waar automatisch alle jongelui van het plat- tola "n /I 10 41 DE KWESTIE VAN DEN GEVANGEN- GENOMEN AMERIKAANSCHE VLIEGER. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Woensdag drukte de geheele Duitsche pers de beeltenis af van een jeugdigen Amerikaan schen vlieger, en staafde in vlammende op- sdhriften de woorden .Murder inc.", die deze op den rug van zijn overall had staan. Later bleek, dat de zeer scherpe en woedende com- mentaren, die op dezen onbeschrijfelijk dom- men en onverantwoordelijken bijnaam van een Amel'ikaansch eskader werden geschreven, meer beoogden dan den haat bij de bevolking jegens den tegenstander aan te wakkeren. Zij kunnen worden beschouwd als de inleiding op de officieele mededeeling, die het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken Woens dag heeft gepubliceerd en waarin wordt aan- gekondigd, dat de Duitsche militaire ge- rechtshoven zich binnenkort zullen bezig houden met die Engelsche en Amerikaansehe krijgsgevangenen, wien een ernstige volken- rechtelijke schending ten laste kan worden geiegd. Dit moet als een uitvloeisel worden gezien van het proces te Charkow, tijdens het- welk twee Duitsche officieren en een ambte- naar van de weermacht ter dood werden ver- oordeeld. Als motief van het jongste Duit sche besluit wordt officieel de conclusie ge- noemd van den Sowjet-Russischen officier van justitie, volgens wien de uitvoering van het proces tusschen de drie staatslieden te Tehe ran is besproken en in den geest van de daar tot stand gekomen overeenkomst heeft plaats gehad. Een preciseering van de feiten. waarvan de Engelsche en Amerikaansehe vliegers door de Duitschers worden beschuldigd, is nog niet KERSTGROET VAN DEN LEIDER AAN DE NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. De Westfalische Landeszeitung publiceert een Kerstboodschap, die de Leider van het Nederlandsche volk, Mussert, den in het Duit sche Rijk en in het hijzonder in Westfalen te- werkgestelden Nederlanders langs dezen weg doet toekomen: Landgenooten Ik verheug mij zeer, dat ik u langs dezen weg ter gelegenheid van het Kerstfeest de hartelijkste groeten uit het vaderland kan overbrengen. Mijn onverwoestbaar geloof aan de goede eigenschappen van mijn volk geeft mij de zekerheid. dat steeds meer Nederlanders zich zullen uitspreken voor de gedachte, dat alleen een onwrikbaar vertrouwen in Duitschland alle tegenstellingen kan overbruggen en dat de nieuwe ordening van Europa, die in dezen oorlog veroverd moet worden, ook voor ons volk een nieuw tijdperk van bloei in het bestek van zijn natuurlijke mogelijkheden zal bren- gen. Ook al kan ik u op het oogenblik nog niets tastbaars geven, tocb kunt gij er zeker van zijn, dat uw arbeid en de bloedoffers van onze vrijwilligers een toekomende plaats in de Europeesche volkengemeenschap waarborgen. Nederlanders! Vervult uw plicht jegens de andere buitenlandsche arbeiders op voorbeel- dige wijze, geheel onverschillig welke functie gij in Duitschland uitoefent. Toont een hou ding, die zoo correct en fatsoenlijk is, als die van den Duitschen soldaat in uw vaderland!" OVERVAL OP POSTAUTO. Op 22 Dec. j.l. is bij Herwijnen, in de nabij- heid van Gorinchem, des morgens vroeg een postauto door zes gewapende bandieten over- vallen. De daders roofden een aantal pakken met distributiekaarten en bonnen voor levens- middelen. INSULIN E VOOR NEDERL. DIABETICI Door bemiddeling van het Nederlandsche Roode Kruis is een hoeveelheid Amerikaansehe insuline ter beschikking van de Nederlandsche diabetici gesteld. Het ligt in de bedoeling met de distributie van deze insuline in Februari 1944 te beginnen. Vermoedelijk zal de besebik- bare hoeveelheid voldoende zijn om deze ook gedurende Maart en wellicht ook gedeeitelijk in April voort te zetten. De gebruikers van protamine-zink-insuline vallen buiten deze regeling. GEEN LOGIES VOOR KORTER DAN VIJF DAGEN. In een dezer dagen in de Staatscourant op- genomen beschikking van de secretarissen- generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart van 't departement van Landbouw en Visscherij, is de bepaling opgenomen, welke ook geldt voor de pensions, dat het exploitanten van kamerverhuurbedrij- ven verboden is voor korter dan vijf dagen achtereen aan een en denzelfden persoon tegen betaling te verhuren. DE KERSTFEESTEN VAN HET N.A.F. Evenals verleden jaar heeft het Nederland sche Arbeidsfront ook dit jaar weer Kerst- feesten georganiseerd voor de kinderen waar van de vaders in het buiteniand werken. De organisatie van de feesten was geheel in han- den geiegd van de werkgemeenschap Vreugde en Arbeid, welke daarbij veel steun heeft on- dervonden van den Nederlandschen Volks- dienst. Er moesten voorbereidingen worden getroffen voor in het geheel 27 voorstellingen, verdeeld over 23 verschillende plaatsen des lands. Niet minder dan 25.000 kinderen zou- den er aan deelnemen. Naar gemeld wordt is de noodige medewer- king allerwege en op verschillende wijzen ver- kregen. Een der feesten in de Riviereha) te Rotter dam werd bijgewoond door een aantal hooge gasten, waaronder de Leider van het Neder landsche volk Mussert, een vertegenwoordiger van het Rijkscommissariaat en meerdere hoog- waardigheidsbekleeders. Er werd daar voor de kinderen een gepast j Kerstspel opgevoerd, ze mochten een karak- is m periode van 25 Dec. 1943 tot en met 5 Januari 1944 het koopen, verkoopen en afleveren van alle soorten schoenen in den uitgebreidsten zin, met inbegrip van pantoffels en leerloos schoeisel, verboden, ook al zou hiervoor een geldige schoenenbon worden geleverd. In verband hiermede is de geldigheidsduur van de schoenenbonnen die in genoemde perio de verloopen, verlengd tot en met 12 Januari 1944, zonder dat hiervoor afstempeling van den bon door den distributiedienst noodig is. DE TIJDELIJKE VERHOOGING VjAN INVALIDITEITSRENTEN BLIJFT OOK VOOR 1944 BESTENDIGD. Bij 'besluit van den secretaris-generaal van Sociale Zaken zal de in 1941 ingevoerde en sedertdien telkens verlengde tijdelijke verhoo- ging van onderscheidene invaliditeits-, ouder- doms-, weduwen- en weezenrenten ook voor het jaar 1944 bestendigd blijven. Tevens is bepaald, dat de uitgaven, die de Raden van Arbeid en de erkende bedrijfsvereenigingen in het jaar 1944 terzake van uitkeering van kraamgeld zullen doen, wederom door het Rijk zullen worden terugbetaald. LANGDURIG ONDERZOEK. MET SUCCES BEKROOND. Handelaar bracht 93 ton gran&n en peulvruchten in den zwarten handel. De Centrale Controle Dienst heeft dezer dagen de laatste hand geiegd aan een zeer langdurig onderzoek, dat ingesteld was tegen een handelaar in zaaigranen en peulvruchten, tegen wien sterke aanwijzingen van fraudu- leuze handelingen bestonden. Thans kan be- wezen worden, dat de man meer dan 93.000 kilogram granen en peulvruchten in zijn offi cieele administratie verzwegen heeft en clan- destien verkocht. Hij kocht tegen den norma- len prijs in, hield de transacties uit zijn boe- ken en leverde het grootste deel van de par- tijen granen en peulvruchten aan den zwarten handel dan wel voorzag consumenten recht- strGGks Het onderzoek wordt thans voortgezet tegen verschillende afnemers, van wie reeds verdere ongerechtigheden aan het licht kwamen. MISBRUIK VAN UNIFORMEN EN ONDER- SOHEIDINGSTEEKENEN DER N.S.B. IS STRAEBAAR. In het Verordeningenblad is een besluit op genomen van den secretaris-generaal van Justitie ter bescherming van de uniformen en onderscheidingsteekenen van de Nationaal- Socialistiscbe Beweging der Nederlanden. Hierin wordt bepaald, dat hij die opzettelijk zonder toestemming van den secretaris-gene raal van de N.S.B., uniformen, deelen van uni formen of onderscheidingsteekenen van de Nationaal-Socialistische Beweging der Neder landen of van haar als zoodanig erkende for maties of nevenorganisaties vervaardigt, in voorraad heeft of in het openbaar draagt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Het hier strafbaar gestelde feit wordt be schouwd als een misdrrjf. teland, boven de 18 jaar bij behooren. Scherp vallen zij uiteen in een actief en passief deel. De actieve Landjeugd zal den strijd voortzet- ten in het belang van het eigen gewest. Hiema sprak Martien Beversluis over den zin van het Zonnewendefeest vroeger en nu. Veel vertelde hij over de oude Germaansche gebruiken en haalde legenden en mythen aan, die betrekking hadden op boerenleven en natuur. De maatschapipelijke omwenteling, welke 't oationaal-socialisme bracht, zag spreker als een nieuwe Zonnewende en deze stelling illustreerde hij rijk met voorbeelden. In 't laatste deel van zijn betoog voerde spr. aan, dat het nu te vieren feest er een van bezinning is en eindigde toen met een harts- tochtelijken trjd- en strijdzang. Na de pauze volgde het lichtere deel van bet program. Er werd gezamenlijk gezongen en gedanst: men declameerde niet onaardig en jongelui uit Waarde voerden een tooneel- stukje in Zeeuwsch dialect en dito kleeder- dracht ,,De twee Liesjes" op. Tegen het einde declameerde Martien Beversluis vier eigen gedichten: vooral dat van de Dorpsklok, een rijk-stemmingstuk, sloeg in. Tot slot werden nog enkele liederen gezon gen; het Zeeuwsche Volkslied klonk het aller- laatste. Weldra zal aan de Nederlandscn-Belgische grens het toezicht verscherpt worden. Het is n.l. ten strengste verboden om langs een ande- ren weg dan via den grenspost de grens te overschrijden. Voortaan zal op iedereen, die toch probeert „langs achter" over de meet te komen, onmiddellijk en zonder waarschuwing geschoten worden. (D. v. N.-Br.) AXEL. Kerstfeestviering. Zaterdagmiddag had alhier in de Herv. Kerk de Kerstfeestviering plaats voor de kinderen van de Herv. Zondagsschool. Ook ditmaal ont- brak de verlichte Kerstboom niet. Door de kinderen werden liederen gezongen met decla- matie en tot slot van deze Kerstfeestviering volgde de gebruikelijke uitreiking van ge- schenken, zoodat de kinderen hoogst voldaan huiswaarts keerden. De leiding vandeze Kerstfeestviering berustte bij Ds. Van Oeve- ren. Het kerkgebouw was geheel bezet. Kerstzangflienst. In de Gereformeerde Kerk alHier werd een Kerstzangdienst gebouden, die groote belang- stelling tyok. Voorganger was Ds. Post; medi- tatie Ds. Zemel. Op verdienstelijke wijze werd het programma afgewerkt, dat bestond uit gemeenschappelijke- en koorzang. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Beroepen te Terneuzen Ds. A. van Stuivenberg te Ierseke. De NEDERLANDSCHE IONGENS! Gerntaansche weersportkampen wachten je. spel iongens uit alle Germaansche lan den kennen. sche iongen in den leeftijd van 16 tot 18 jaar kan aan een kamp deelnemen. Meld ie nog heden hij een der onderstaande adressen: Utrech.. Korungs- laan 9; Maastricht, Vrijthof 25; Goes Violenstraat 44; Groningen, Groote Markt 24; Assen, Rolderstraat 45; Den Haag, Nassauplein_ 6, Rotterdam, Eendrachtsweg 35; Eindhoven, Keizersgracht 9; Hengelo, Amsterdam, Willemsparkweg 186; Leeuwarden, Daar leer je bij dienst en Iedere flinke Nederland- Drienerstraat 6; Emmakade 48. De secretaris-generaal van Justitie zal in j een in de Nederlandsche Staatscourant te plaatsen uitvoeringsbesluit de onder bescher ming staande formaties en neven-organisaties aanwijzen. LI BRA KL BOMBARDEMENTEN OP BELGISCH-FR AN SOH-NEDERLANDSCH GEBIED. Formaties Amerikaansehe hommenwerpers, die volgens D.N.B. op 24 December profitee- ren'de van de weersomstandigheden en krach- tig beschermd door jagers Belgisch-Noord Fransch en Nederlandsch gebied aanvielen, hebben de bevolking van deze gebieden aan- zienlijke verliezen toegebracht. In vele geval- len zijn door lukraak neergeworpen hommen der Amerikaansehe vliegtuigen slachtoffers gevallen. Talrrjke arbeiders en boeren ver- loren door de in vele gevallen zonder zicht op den grond neergeworpen hommen hun wonin- gen en huizen. VERBETERING DER VOLKSHUISVESTING. Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken is gelet op de artt. 34 en 52 der Woningwet en de artt. 6 en 7 van het Woninghesluit, be- slotende toelating der Woningbouwvereem- ging ..Werkmansbelang" te Terneuzen, als vereeniging uitsluitend in het belang van ver- hetering der volkshuisvesting werkzaam, te handhaven. BIJEENKOMST ZEEUWSOHE LANDJEUGD. Te Goes kwam' Woensdagmiddag de Zeeuw sche landjeugd in het Schuttershof taijeen ter viering van het Midwinterzonnewendefeest. Wij ontleemen daaromtrent aan het Dbl. v. N.-Br. De prov. Boerenjeugdleider, de beer de Kunder, verwelkomde de aanwezigen w.o. de Zeeuwsche hoerenleider, de heer Van Gorssel en de prov. Landvrouwenleidster mvr. Van GorsselWelleman. Spreker weidde uit over de beteekenis van deze bijeenkomst en schet- DONDERDA1G 30 DECEMBER 1943. Geref. Gemeente. AXEL. 2.30 u., Ds. A. Visser van Aagtekerke. TERNEUZEN. 6 u., Ds. Visser van Aagte- kerke. BOTERBON 3A INLEVEREN VOOR RUNDVET. Van 9 tot en met 22 Januari 1944 wordt op bon ,,Boter 3A" desgewenscht rundvet ver- krijgbaar gesteld. Per bon zal men 100 gram rundvet kunnen koopen. Degene. die rundvet wil ontvangen, moet bon ,,Boter 3A" bij zijn slager inleveren, desgewenscht tegen ont- vangsthewijs en wel van Vrijdag 24 tot en met Woensdag 29 December a.s. Degene, die ge durende dit tijdvak zijn bon niet bij zijn slager inlevert, kan hierop geen rundvet ver krijgen. De aflevering door den slager aan het publiek mag uitsluitend van 8 tot en met 22 Januari geschieden. Personen, die geen rund vet wensc'hen te betrekken, kunnen op bou „Boter 3A" van 9 tot en met 22 Januari a.s. 125 gram margarine verkrijgen. AFLEVERINGSTERMIJN VOOR OPSLAGAARDAPPELEN VERLENGD TOT NIEUWJAAR. De geldigheidsduur van de ,,machtigingen opslagaardappelen", welke eindigde op 25 December, is verlengd tot en met 1 Januari In verband met Nieuwjaar op aan- staanden Zaterdag 1 Januari. zal ons blad, opdat het ook de abonne's buiten de stad nog voor dezen dag zal kunnen bereiken, reeds DONDERDAG in plaats van Vrijdag verschijnen. Inzenden van advertentien Donderdag voor 12 uur. DE UITGEEFSTER. 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1