TERNEUZENSCHE COURANT Buiteniand No. 10.568 D0NDERDA6 23 DECEMBER^! 943 83b Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOK ZEEUWSCH-VLAANQEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Voortdurend zware strijd in het Oosten. De imponderabilia van den oorlog. f BEKEWDiVJAKf NG. VERSCHIJNT IEDEREN DINS D AG- EN VKIJDAGAVOND. Directeur: L VAN DE SANPE Hoofdredacteur: N. J. HAKTE - TERNEUZEN - Tel. 2398 ten stormloop op Europa begint. Hij zal daar bij stooten op een volk, dat door al het lijden en door alle gevaren van dezen oorlog moest gaan en, daar het hierdoor niet ten onder ge- gaan is, alleen nog harder en sterker gewor- den is. Nooit was het Duitsche volk zoo eens- gezind in het besluit om dezen oorlog tot de definitieve overwinning voort te zetten als thans. Het Duitsche volk, zoo besluit de minister, staat dit jaar rond een karigen Kerstboom. Veel van wat vroeger dit meest Duitsche van alle feesten verfraaide, hebben wij in het ver- loop van dezen oorlog verloren: het geluk der kinderen aan het moederhart en den vrede van onze steden en dorpen. Des te vaster echter is ons besluit geworden om dit alles weer terug te halen en veel, wat het leven van een volk mooi en waard maakt om geleefd te worden nog bovendien." Het opperbevel der weermacht deelde Woensdag mede: Aan het Noordelijke Krimfront is een aan- valiend Sovjet-bataljon ingesloten en vernie tigd. Nieuwe hevige aanvallen van den vijand op het bruggenhoofd vain Nikopol en het front ten Zuidwesten van Dnjepropetrawsk bleven zcnder resultaat. Ten Zuidoosten van Kirowograd rukten onze troepen verder op. Van 5 tot 21 Dec. werden alleen al in het ressort van een hier aanvallend legercorps 1300 gevangenen bin- nengebracht, 274 tanks en 306 kanonnen van allerlei soort, benevens talrijke andere wapens buitgemaakt of vernietigd. In het gebied ten Noordoosten van Sjitomir weerden onze troepen sterke vijandelijke tegenaanvallen af en vernielden 37 tanks der bolsjewieken. Ten Noordwesten van Retsjiza leidde een eigen aanval in moeilijk terrein na het over- winnen van taaien tegenstand der bolsjewisten tot het sluiten van een bres in het front. Het grootste deel van een vijandelijke garde-infan- teriedivisie werd daarbij verslagen. Talrijke gevangenen en omvangrijke buit werden bin- nengebracht. In het gebied ten Noorden en Oosten van Witebsk mislukten herhaalde doorbraak- pogingen van den vijand in zware wisselval- lige gevechten. Plaatselijke penetraties wer den opgeheven of afgegrendeld. Op eenige penetratieplaatsen wordt nog gestreden. De bolsjewisten verloren in dezen sector 20 tanks. Ook ten Noordwesten van Newel werden felle aanvallen van den vijand afgeslagen. Uit het hooge Noorden wordt levendige wederzijdsche activiteit van stoottroepen ge- meld. Verkenningsaanvallen der bolsjewisten mislukten onder zware verliezen voor den vijand. In Zuid-Italie verzwakten de vijandelijke aanvallen aan de Adriatische kust weer. Vrij zwakke aanvallen in den sector van Ortona werden afgeslagen. Aan de rest Van het front verliep de dag, behalve vergeefsche vijandelijke stoottroepbedrijvigheid rustig. In de wateren van Sicilie hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen 2 vijandelijke koopvaar- ders van middelbare grootte met bomtreffers zwaar beschadigd. Afzonderlijk vliegende vijandelijke toestel- len hebben in den afgeloopen nacht bommen geworpen in West-Duitschland. Duitsche vliegtuigen hebben in den nacht van 21 op 22 Dec. storingsaanvallen gedaan op Zuidoost Engeland. Laatste acte van het groote drama. Onder het opschrift „De imponderabilia van den oorlog", schrijft volgens D.N.B., Rijks- minister dr. Goebbels in het jongste nummer van ,,Das Reich" het volgende: „Wij maken thans een van die omwentelen- de gebeurtenissen en ontwikkelingen in de ge- sohiedenis der menschheid door, die een totale verandering van het aanzien der wereld met zich medebrengen. Dr. Goebbels verklaart, dat deze tijd begonnen is met den eersten wereldoorlog en dat het einde voorloopig nog niet te overzien is. De oude burgerlijke wereld, zoo schrijft hij o.a., is op 1 Augustus 1914 ten onder gegaan en van dat tijdstip af begint een nieuw tijd- perk in de geschiedenis der menschheid. Wic durft te beweren, destijds reeds een idee, zij het ook maar in grove lijnen, gehad te hebben over het vermoedelijke verloop van deze ont wikkeling, voor zoover wij haar tihans kunnen overzien? Zij begon met enkele revolverscho- ten in Serajewo, ging via de modder- en bloed- velden van het Westen naar de democratische Duitsche republiek en den val vain het tsarisme naar het bolsjewistische systeem in Rusland. leidde via werkloosheid en inflatie tot de nieuwe ordening in Duitschland en vervolgens door de eeuwige vijanden van het Duitsche Rijk tot een tweede. continenten omvattend, gewapend conflict. Tronen en altaren stortten ineen. De vaste waarden in het samenleven der volken geraakten aan het wankelen. Van den grond af werd opnieuw begonnen en in- tusschen verandert weer eens het aanschijn der menschheid. Wij staan thans in de laatste acte van dit grootste drama, dat de geschiedenis kent. Ook deze oorlog is een bewijs voor het feit, dat in dergelijke tijden bijna alles mogelijk is. De oorlog is terechtgekomen in een gebied der imponderabilia. Slechts voor een deel verloopt hij volgens de wetten, die de menschheid hem gesteld heeft, voor het overige echter volgt hij zijn eigen wet. En dit wordt in geen geval door de dagelijksch s omstandigheden, doch uitslui- tend door diepere historische noodzaken en doelmatigheden bepaald. Hetgeen de oorlog ons aan zorgen en smarten bereidt,behoort daartoe en is onvermijdelijk. Doch dit is niet het beslissende van den oorlog. Wij gelooven veeleer vast en onwrikbaar, dat de geschiede nis ons in dezen oorlog een van haar groote, voor eeuwen berekende taken heeft toever- trouwd. Wij zrjn bij de vervulling van deze taak in Gods hand. Wij weten zeer nauwkeu- rig, dat zij niet op onze schouders gelegd zou zijn, wanneer wij niet de kracht bezaten haar ook te volbrengen. Het zou vermetel zijn, zoo gaat de minister verder, in het huidige stadium van den oor log te willen voorspellen, wanneer hij ten ein de zal zijn. De oorlog is op het oogenblik in zijn meest opwindende stadium en elken dag worden nieuwe, verrassende momenten aan den oorlog toegevoegd. Men kan wel is waar met eenige waarschijnlijkheid van te voren bepalen, in welke richting hij zich ongeveer zal ontwikkelen, doch of de afzonderlijke pihasen van deze ontwikkeling korteren of lan- geren tijd zullen duren, dat weet niemand. Het is absurd te veronderstellen, dat het bol- sjewisme aan het einde van dezen oorlog de beerschappij over ons continent zal verkrijgen, want dan zou de geschiedenis haar beteekenis verloren hebben en dan zou Europa terecht de vraag stellen, waartoe het dezen omweg moest maken daar hetzelfde resultaat in 1918 veel gemakkelijker te bereiken was geweest. Het nationaal-socialisme heeft in deze ont wikkeling dezelfde taak te vervullen, die de nationaal-socialistische beweging in de ana- loge ontwikkeling in Duitschland vervuld heeft, nl. haar kort voor de dramatische be- slissing, die, wanneer zij eenmaal gevallen is, niet meer ongedaan gemaakt kan worden, tot staan te brengen en haar zoodoende een fun- damenteele nieuwe wending te geven. De minister wijst op de teleurstelling, die bij de vijanden heerscht over het feit, dat in Duitschland nergens ook maar het geringste teeken te ontdekken valt, dat de Duitsche natie eens in een onbewaakt oogenblik zwak aou kunnen worden. Deze vijanden hebben zelf, zoo verklaart dr. Goebbels, het hunne er toe bijgedragen, dat dit ook in de toekomst nooit het geval zal zijn. Er is in Duitschland niemand, tide ook maar speelt met de gedachte dan den oorlog een einde te maken door te vroeg op te houden. In dit opzicht heeft het Duitsche volk in het afgeloopen jaar meer ge- leerd, dan wij bij het begin durfden hopen. Het rijk is thans ons heiligdom. Wij zijn alien lastbesloten het in geval van nood met hand en tand te verdedigen. De vijand zal verbaasd staan, wanneer hij op zekeren dag den groo- DE STRIJD IN HET Z.-W. VAN DEN PACIFIC. Admiraal Sjibazakj gesneuveld. S.P.T. verneemt uit Tokio: De bevelhebber der Japansche marinetroe- pen op de eilanden Tarawa en Makin is, naar Maandag officieel is bekend gemaakt, bij den strijd om deze eilanden gesneuveld. Het keizerlijke hoofdkwartier herdenkt den hardnekkigen weerstand dien Sjibazaki met zijn troepen aan de Amerikaansche troepen heeft geboden. Een tegenstand, waardoor het mogelijk is geworden sterke Japansche vloot- eenheden te doen aanrukken en daardoor aan de Amerikaansche aanvallende vlooteenheden zware verliezen toe te brengen. Het Japansche blad Asahi heeft een hoofd- artikel gewiid aan den militairen toestand aan de verschillende deelen van het front in den Stillen Oceaan. „De oorlog heeft zijn hoogste spanning bereikt, nu de vijand vier verschil lende tegen-offensieven ondemeemt, en wel op Bougainville, in de wildernissen van Nieuw- Guinea, op de Gilbert-eilanden, en sedert de laatste dagen ook tegen Nieuw-Brittannie. Terwijl de vijand aan het Birmeensche front nog geen tegenoffensief heeft ondernomen en de Japansche troepen in China voorloopig niet voor verrassingen kunnen worden gesteld, wordt het steeds duidelijker dat deze vier strijdgebieden in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan van steeds grooter beteekenis worden. Terwijl de toestand hier op beslissende wijze afhankelijk is van lucht- en zeeslagen, moet men niet uit het oog verliezen, onder welke moeilijke voorwaarden de landingstroepen in de wildernissen van Nieuw-Guinea en Bou gainville strijden. Zelfs in gebieden waar ook de inboorlingen moeite hebben om in het leven te blijven. Een der moeilijkste problemen hierbij is dat van den aanvoer. De smalle paden door de jungle en andere wegen zijn niet voor ge- vechtsdoeleinden te gebruiken; overal moeten door de moeilijkste terreinen nieuwe wegen worden aangelegd. Buitendien moet men niet vergeten dat de vijand een belangrijke aan- voerbasis in Australie bezit, terwijl de afstand van Tokio naar deze eilanden slechts weinig kleiner is dan de afstand van Tokio naar Don- den. Deze situatie verschaft den vijand bij den strijd om de heerschappjj ter zee en in de lucht onschatbare voordeelen. Ondanks de groote successen der Japansche luchtmacht is het daardoor toch begrijpelijk dat de vijand erin slaagt landingen uit te voeren. De vijand beschikt echter ook over een kwantitatieve meerderheid aan oorlogsmat'e- riaal. Knox, de Amerikaansche minister van marine heeft medegedeeld, dat bij de Ameri kaansche landing op Tarawa 2200 ton grana- ten op de Japansche stellingen zijn afgevuurd en dat bovendien nog 700 ton vliegtuigbom- men is neergeworpen, hetgeen beteekent dat in totaal 2900 ton munitie is afgevuurd op een gebied, dat kleiner is dan Berlijn. De Japansche troepen, aldus eindigt de Asahi, strijden dus niet slechts onder moei lijke weersgesteldheid en in onguns.tige geo- grafische situatie, zij stellen zich ook met ware heldenmoed teweer tegen den vijand. die al deze nadeelen mist. ONTWIKKELING IN STILLEN OCEAAN. Nieuwe wapens in den strijd om Nieuw-Brittannie. De Amerikaansche troepen hebben op Great-Brittain, het belangrijkste eiland van den Bismarck Archipel, een landing uitge- voerd, die de zuidelijkste punt van dit eiland, ei.l. Kaap Marcus, in het bezit bracht. De opperbevelhebber der geallieerde strijd- krachten in het Zuidwesten van den Stillen Oceaan, generaal Douglas MacArthur, heeft„ volgens C.D., in zijn legerbericlht van vorige week Donderdag medegedeeld, dat Ameri kaansche troepen zijn geland op het eiland Nieuw-Brittannie in den Bismarckarchipel. Deze mededeeling werd bevestigd door een communiqud van het keizerlijke Japansche hoofdkwartier, dat in den nacht van Zater- dag op Zondag is gepubliceerd. Zoowel uit Japansche als uit geallieerde bron zijn er intusschen te Berlijn berichten ontvangen, welke een vrij goed beeld geven van bet verloop der operaties. Men zal zich herinneren, dat de Japanners reeds dadelijk na de ludhtgevecbten bij Bou gainville op de Salomons-eilanden melding hebben gemaakt van een zeer sterke geallieer de vlootconcentratie in deze wateren, waaraam geen ander strategisch doel kon worden toe- gesohreven dan een frontalen aanval op New Britain. Van de nieuw verworven bases op de Gil- bert-eilanden uit begonnen de Amerikanen thans zware luchtaanvallen op de Marshall- eilanden, die echter in de 20 jaar, dat zij on der Japansch mandaat waren geplaatst, heel wat hechter versterkt zijn, dan zulks met de Gil.bert-eilanden het geval kon zijn. Of de zware raids der Amerikaansche luchtvaart bedoeld waren als een poging om- eventueel ook bij venrassing de Marshall-eilanden te bezetten, is uiteraard moeilijk te zeggen, maar het lijkt waarschijnlijk, dat ihier meer sprake is geweest van afleidingsmanoeuvres, daar het offensief der Australische troepen aan de Golf van Hoean in het Noordoosten van Nieuw-Guinea, dat terzelfdetlijd met groote energie werd voortgezet, duideiijk genoeg aan- toonde, dat MacArthur zijn plannen ten aan zien van den Bismarck-archipel allerminst had opgegeven. De aanval op Nieuw-Br itannie werd voor- afgegaan door het zwaarste bombardement, hetwelk tot dusverre in Oost-Azie heeft plaats gehad, en dat gericht was op Gasmata, het uitgestrekte Japansche luchtsteunpunt op de Zuidkust van Nieuw-Britannie. Vorige week, in den nacht van Dinsdag op Woensdag, voer de Amerikaansche landings- vloot tot vlak onder de kust van Nieuw-Brit tannie, om bij het aanbrekcn van den dag met de landingsoperaties te heginnen. Deze lan ding had in zooverre een volkomen nieuw karakter, dat de Amerikanen er op de Salo- monseilanden en ook op de Gilberts en de Aleoeten, steeds in geslaagd zijn de Japan sche verdediging te verrassep en aan land te gaan on een punt, waar zij geen tegenstand van eenige beteekenis ondervonden. Op die manier waren zij in de gelegenheid eerst troe pen en materieel aan land te zetten en stel lingen op te werpen, om vervolgens tot het offensief over te gaan. Op Nieuw-Brittannie was de kans op een verrassenden aanval bij voorbaat verkeken, daar de Japanners voor de keuze staan om het strategisch onschatbare vloot- en lucht steunpunt Rabaul te behouden of zich bij de doorbraak van hem buitensten verdedigings- gordel neer te leggen en zich terug te trek- ken op Ned.-Oost-Indie en de Philippijnen, weshalve zij al het mogelijke hadden gedaan om een krachtige bezetting op het eiland te concentreeren. Klaarblijkelijk om geen al te groote risieo's te loopen tegenover de vliegtuigen der Japan sche marine, die nog altijd van het wel is waar zwaar gebombardeerde, maar daarom nog geenszins uitgeschakelde Gasmata uit kunnen opereeren, lieten de Amerikanen dit- maal hun slagschepen en zware kruisers thuis, om de landingsbooten uitsluitend te laten dekken door torpedobootjagers en eenige lichte kruisers. Het welsfagen hunner lan- dingsonderneming tegen een hoogstwaar- schij.niijk goed verdedigde kust vertrouwden zij toe aan geheel nieuw materieel. De linkervleugel der Amerikanen, die de Oostelijke zijde van kaap Marcus moest be- stormen. kwam in een vernietigend vuur te liggen en leed volgens Amerikaansche berich ten ..uiterst zware" verliezen (zie punt 2 van het communique van het keizerlijke Japan sche hoofdkwartier). De rechtervleugei kwam er evenwel top ter af en kon zijn -aanval met nieuwe waoenen tot ontplooiing brengen. Ter wijl de Amerikaansche oorlogsbodems de Japqnsche batterijen zoo goed en zoo kwaad als het ging in bedwang hidden, zetten nipu- we amphibietanks, die den naam dragen van alligators" en buffers", koers naar de kust. Deze tanks drijven en kunnen zich in het water bijoa even snel voortbewegen als aan land. Met de snelvuurkanonnen hunner pant- serkoepels ontnamen zij den tegenstander de vrijheid van handelen. Drijvende artillerle. Verslagen vac Amerikaansche journalisten, die de operaties bijwonen, laten intusschen doorschemeren, dat de Alligators" en de Buff els" misschien toch nog in zee terug- gedreven zouden zijn, als het niet mogelijk was geweest ze met een irtens artillerievuur te dekken. Dit vuur kwam uit kanonnen, die op drijvende vrachtauto's waren gemonteerd. Deze auto's kunnen zich vrij snel door het water voortbewegen en hebben natuurlijk het groote voordeel, dat zij ook meteen hij de ope raties te land kunnen worden gebruikt. Of- schooh nog slechts summiere gegevens ter beschikking staan, mag worden aangenomen, dat wij hier te doen hebben met een even in- teressante als geduchte nieuwe vinding. Nadat de Amerikanen er dank zij bun artil- leristisch overwicht in wj-iren geslaagd de Westelijke zijde van kaap Marcus te bezet ten, moesten' de Japanners, die de landing op de Oostelijke zijde hadden afgeslagen. zich terugtrekken om een omsingeling te ontgaan. Op die manier waren de Anierikaansche troe pen in het bezit van een landingshoofd, dat zij binnen korten tijd konden uitbreiden en versterkem. Over het verder verloop van den strijd is niets van beteekenis bekend. De Amerikanen, die sinds begin Augustus van het vorig iaar stuk voor stuk de Salo- monseilanden hebben bezet. omdat zij alleen langs dien moeizamen weg tot Rabaul kon den doordringeei, zullen thans zeker alles op alles zetten, nu zij het doel van zeventien maanden harden strijd bij wijze van spreken voor oogen zien. Aan den anderen kant be- hoeft men slechts Japansche persstemmen te lezen, om te zien dat men te Tokio heel goed beseft, dat de val van Rabaul gelijk zou staan met het wegvallen van een hoekpijler uit het Janansehe verdedigingssysteem in Oost-Azie. Zoo is het te begrijpen, dat men te Berlijn als zijn meening te kennen geeft, dat de slag om New Britain nog laeig niet beslist is, en dat de Amerikanen het Japansche fanatisme zul len leeren kennen, zooals zij het nog nergens hebben ontmoet. Hoe het gebruik van de nieuwe Amerikaan sche vindingen zich op den duur zal ontwik kelen, dient natuurlrjk te wrrden afgewacht. Vast schijnt wel te staan, dat zij er althans hun waardevolle bruggehoofd op Graet-Brit- tain aan te danken hehhen. In dit verband attendeeren wij er op, dat het eveneens in den Bismarck-Archipel gelegen Rabaul de voornaamste hoekpijler der Japansche defen- sie in deze gewesten is en dat daarachter de linie der Soendaeilanden en Philipijnen begint. De taaie en ver.beten worsteling, welke de V. S. tot op heden reeds zoo gevoelige ver liezen heeft ge-bradht, enkel om ten deele terug te veroveren wat den geallieerden aan voorposten was ontvallen, kan tot nieuwe ver rassingen leiden, zoodra de Japanners op stel lingen zijn geland, die zij tot elken prrjs hou den willen. Afgewacht dient te warden, waar en wan neer zij het op den hoofdstrijd tegen de USA willen laten aankomen; naar wij vernemen he-hben zij hun positie op de Gilherteilauden dezer dagen prijs gegeven. TOESTAND AAN DE FRONTEN. Aan het oostelijk ffont is men thans, on danks de nog vrij hevige gevechten, in een soort van tusschenstadium aangeland; het bolsjewistische herfstoffensief is praktis-ch geeindigd; de groote wintergevechten hegin nen reeds hun schaduw vooruit te werpen. De Sovjet-russische voorbereidingen duiden er op, dat deze in den sector tusschen Lenin grad en Newel zullen losbreken. In de afgeloopen week versterkten de bols jewisten hun druk bij Kirowograd en Tser- kassy. Uaatstgenoemde plaats werd door de Duitsche troepen daarom des nachts ont- ruimd, waarbij alles, wat den vijand steun zcu kunnen bieden, aan een totale vernieti- ging werd prijsgegeven. Ten noorden van Newel en ten zuidwesten van Shlobin werden Sovjet-aanvallen afge slagen. In het aanvalsgebied ten N.O. van Sjitomir zetten de Duitschers hun successen voort. Zij slaagden erin, den westelijken oever van de rivier Teterew van vijanden te zuive- ren, en braehten daarbij hun tegen slanders gevoelige verliezen toe. (4400 gevangenen, 11.000 dooden, 927 stukken geschut en 1254 pantsenwagens. In Zuid-Italie verliepen de eerste dagen kalm; daarop hegon een geallieerd offensief aan weerszijden van Mignano. Zoowel de Britten als de Amerikanen leden wederom zware verliezen. De Britten in het oosten konden omstreeks 10 km voorwaarts komen; de Amerikanen in het westen niet meer dan 8. Dit zijn slechte resultaten, in het bijzon- der, zoo_ men in aanmeriung neemt, dat de geallieerden zoowel artilleristisch als wat de luchtstrijdkrachten aangaat, ver in de meer derheid moesten worden geacht. De Britsche en Amerikaansche ibladen leg gen over wat zij Eisenhowers slakkengang noemen groote teleurstelling aan den dag. Dit is te eer begrijpelijk, daar Eden de ge allieerde verliezen laag heeft aangeslagen, toen hjj daarover in het Lagerhuis kwam te spreken! Hij repte slechts over 10.000 ver- wonden, 3000 vermisten en 3200 dooden in de periode van 3 Sept. tot 23 Nov. Licht dat men zich derhalve te Londen en Washington af- vraagt, waarom de geallieerde troepen zich niet wat meer inspannen! SGHEEPSRIAMP TEN N. VAN LISSABON. Het Spaansche vrachtschip ..Fernando Ibar ra" (3300 b.r.t.) is Zondag op de rotsen voor de Portugeesche kust ter hoogte van Peniche, ongeveer 100 km ten Noorden van Dissabon, geslagen. De woeste zee heeft het schip in stukken gereten en van de 33 koppen tellende bemanning konden slechts tien leden gered worden. De bemanning heeft gedurende drie dagen een moeizamen strijd gestreden met de hui- zenhooge golven, die over het schip spoelden, aldus meldt D.N.B. uit Dissabon. Het vaartuig was tijdens noodweer op de rotsen geloopen en van het begin af aan was de positie zeer gevaarlijk. De Portugeesche marine zond den torpedohootjager Pedro Nunes" ter assistentie ten einde te pogen de bemanning te redden. Het slechte weer maak- te evenwel, dat de torpedohootjager niet dicht genoeg bij het gestrande schip kon komen. Voor 4000 Haagsche kin deren organiseert Win terim] p Nederland deze week een Kerstfeest. Tijdens een der feesten in den Haagschen dieren- tuin doet de Kerstman onder groote vreu-gde der je-ugd zijn rondgang door de zaal. (C.N.F./Meijer Pax sj Van de kust af kon men waarnemen, hoe de leden der bemanning zich op de brug en aan de masttoppen vastklampten om niet weggespoeld te worden. Het uitzetten van reddingbooten was bij den zwaren zeegang niet mogelijk. Ook de zware reddingbooten van de Portugeesche kust konden niet in de nabijheid van het gestrande vaartuig komen. Een der leden van de bemanning poogde met een vlot de kust te bereiken ten einde een verbinding met het schip tot stand te bren gen. Honderden personen op bet strand van Baleal zagen gespannen toe, hoe de man wan- hopig streed met de golven. Het vlot werd uiteengeslagen en de man kon slechts met moeite gered worden. Raket- ten, die van de kust af werden afgeschoten, werden door den wind afgedreven, terwijl de lijnen, die op het schip terechtkwamen, door het water werden weggespoeld. De uit-geputte bemanning was niet in staat de lijnen te grfnen. Enkele personen trachtten zwemmende het schip te bereiken, maar ondanks de grootste inspanning kon men ook hierin niet slagen. De positie van het schip was intusschen steeds ongunstiger geworden. De opbouw werd langzamerhand weggeslagen en ten slotte bezweek het vaartuig onder den druk der golven. Het werd uiteengeslagen. S-lectats tien personen konden door het Portugeesche oorlogssehip, dat vortdurend in de nabijheid gekruist had, en van land af gered worden. De overige 23 manneo kwamen in de golven om. VERMOEDENS OVER HET DUITSCHE VERGEDDINGSWAPEN. Het Engelsche persbureau Exchange Tele graph heeft een bericht verspreid over de tactiek van den jongsten Engelsch-Ameri- kaanschen terreuraanval op de Rijkshoofd- stad, waariri concreet wordt vastgesteld, dat als gevoig van het gebrek aan zicht door het dichte wolkendek, de aanvallende formaties bommenwerpers Donderdag j.l. haar bommen eerst welbewust lnkraak hebben uitgeworpen op de woonwijken der Berlijnsche bevolking. Eerst konden de bommenwerpers bun doelen niet vinden. Pas na het uitwerpen van een groot aantal brandbommen werden zij zicht- baar, waama men ze door het neerlaten van lichtfakkels nog heeft moeten markeeren. De militaire correspondent van het D.N.B. acht dit Engelsche bericht zeer opmerkelijk met het oog op den komenden Duitschen ver- geldingsslag. Hij schrijft o.a.: ,,Geen uitlating van Engelsche zijde in de laatste maanden is, wat de oorlogvoering der Engelschen en Ame rikanen in de lucht betreft, zoo verhelderend geweest als deze. Het bericht op zich zelf zegt den bevoegden Duitschen militairen in- stanties niets nieuws. Dat zij echter van En gelsche zijde thans gegeven wordt, onmiddel- lijk in aansluiting op de bewering van Sher wood, den onderstaats-secretaris in het Brit sche ministerie van luchtvaart, volgens welke men uitsluitend militaire doelen bombardeert dat acht men te bevoegder plaatse in Duitsch< land even verhelderend als opmerkelijk. Hier in ziet men de tegenover de wereld afgelegde bekentenis, dat de Engelschen hun bommen in het wilde weg neersmijten, om pas in den gloed van brandende woonwijken hun z.g. doelen te kunnen vinden. Met behulp van ..Kersthoomen". zooals het „Christelijke" En geland de lichtfakkels noemt. heeft men de brandende binnenstad van Berlijn in 32 vier- kanten afgestoken en toen het hombardement op de .militaire doelen" geopend, zooals in het Engelsche bericht verder beweerd wordt. Militaire doelen in de binnenstad van Ber lijn? Hier, waar zich naar den Engelschen heel goed bekend is, geenerlei wapenindustrie, wel echter tallooze onvervangbare cultuur- ihonumenten bevinden? Men moet er zich in Engeland ter dege van bewust zijn, dat de bevoegde Duitsche instanties een en ander ■nuchter constateeren in het besef, dat derge lijke aanvallen van den vijand, zooals hij die hier zelf schildert, steeds meer rechtvaardig- heid verleenen aan de Duitsche vergelding, en dat de Duitsche vergeldingsslag van grooten stijl, die men op het Britsche eiland tegemoet kan zien, binnen afzienbaren tijd een feit zal worden. United Press ziet de Duitsche vergelding reeds plastisch voor de Engelsche huisdeur en uit vermoedens over het nieuwe Duitsche wapen, dat daar gebruikt zal worden. Volgens dit Amerikaansche persb3reau zou hierbij ge bruik gemaakt worden van een ,,enorm raket- kanon", dat aan ruwe olie zijn beweegkracht ontleent. Voorts zegt dit persbureau, dat de voorbereidingen voor den Duitschen tegenslag reeds in vollen gang zijn, zoowel in Noord- Frankrijk als in Duitschland "zelf. Ten aan zien van de uitwerking van het nieuwe Duit sche wapen vermoedt United Press, dat deze z.'ch uitstrekt tot een kring van niet minder dan 50 vierk. km, hetgeen verklaard meet worden door den aard van de lading. Het spreekt van zelf, aldus besluit de cor respondent, dat men zich van Duitsche zijde om begrijpelijke redenen onthoudt van net in- nemen van eenig standpunt ten aanzien van de gegevens van United Press. DE EERSTE TEEKEN EN VAN DEN ..WTNTERSLAG". De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Maandagavond Aan het Oostelijke front is de activiteit de laatste dagen aanzienlijk toegenomen. Heden werd in de Wilhelmstrasse zelfs de formulee- ring gebruikt, dat de groote slag wederom in vollen gang is. De vorst schijnt nu definitief te hebben doorgezet en de wegen en het veld zijn weer berijdbaar geworden, zoodat de tanks opnieuw het woord kunnen hebben. De Sowjet- Russen hebben deze omstandigheden te baat genomen en groote aanvallen opgezet, zoowel in reeds bestaande als in nieuwe gevechts- sectoren. De aanvang van den wel overal met groote spanning tegemoetgezienen win- teroorlog begint zich daarmee af te teekenen. Weliswaar was er vorige week reeds sprake van gevechten in wintersche omlijsting toen een ooggetuige schreef: ..Dichter en dichter valt de sneeuw, de vorst neemt toe en de hemel is in een donkergrijs gehuld. Om drie uur begint het duister te worden en in het volgende schemeruur pleegt de tegenstander gaame aanvallen te ondememen, die niet zel- den tot diep in den nacht voortduren. om dan na korte onderbreking hij het aanbreken van den dag te worden voortgezet. De eerste win tergevechten!" maar zij waren van-locaal karakter. De strijd van het oogenblik heeft daarentegen belangrijken omvang. Een van de eerste aanwijzingen, dat andere voorwaarden zullen gaan gel den, is de ont- ruiming van het bruggenhoofd bij Cherson, hetwelk de Duitschers nog in handen hielden en waar zij verscheidene aanvallen van de RVissen met succes hadden afgeslagen. Nu verwacht moet worden, dat de Dnjepr binnen- kort dichtgevroren zal zijn, hehhen de Duit schers hun posities op den Zuidelijken oever teruggenomen, omdat een dergelijke positie haar doel onder de gewijzigde omstandig heden niet meer bezit. Het voornaamste centrum van de gevechten ligt in het Noorden van den middelsten sector, n.l. hij Witebsk en het 100 kilometer benoor- den daarvan gelegen Newel. Onnoodig te zeg- Extra keuringen voor de Waifen SS en den Landstorm Nederland. Het SS-ErsaIzkommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen tegemoet te komen, zal op 3 Jan. nog een extra-keui ing voor de Waff en SS en den Landstorm Neder land plaats vinden. Men kan zicb hiervoor melden bij het Ersatzkommando, Korte Vijver- berg 5, den Haag van 10—14 uur. Alle inhch- tingen omtrent dienstneming in de Waff en SiS of Landstorm Nederland geven de Ersatz- kommando's den Haag, Kort.e Vijverberg 5: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 5o; Groningen, Heerestraat 46; Heerlen, Sarolea- straat 25. Kostelooze spoorwegbiljetten kun nen eveneens brj de bovengenoemde adressen aangevraagd worden. DECEMBER IN LONDEN. „Vertel eens Bobby, waarom spijkeren die mannen de hladeren aan de boomen vast?" ,,Weet U dan niet, dat Churchill gezegd heeft: ,,voordat de bladeren valleo is het met de Nazis gedaan." Teek. *Hbvker/Orbis/Holland Pax gen, dat deze gevechten strategisch verband met elkaar houden. De^commentaren over den nieuw onttoranden strijd gewagen van het zeer harde karakter van de worsteling aan alle frontgedeelten. Zoo ook hier dus. De Sowjet-Russen hebben onlangs hij Newel een penetratiegebied gewonnen en van hierrnt richten zij thans hun aanvallen naar het Zui- den en het Noord-Westen en probeeren, steu- nend op een numeriek en materieel overwicht, een doorbraak te forceeren. Dit heeft zeer •verbitterde gevechten veroorzaakt. maar een noemenswaardige verandering in de situatie is volgens Duitsche gegevens nog niet inge- treden. De operaties hij Witebsk schijnen als eerste doel het bezit van de stad zelf te heb ben. In de afgeloopen gevechtspauze hehhen de Sowjet-Russien klaarblijkelijk hier eveneens heel sterke formaties geconcentreerd en hoe- wel de eerste pogingen van de aanvallers niet zijn gelukt, houdt men er aan Duitsche zijde op grond van de gedane waamemingen toch alle rekening mee, dat het bij deze eerste pogingen iniet zal blijven en dat het groote of fensief hier dus wordt voortgezet. Voorts hehhen de aanvallers na een vrij lange rust de actie tegen het bruggenhoofd Nikopol en het front ten ZuidJWesten van Dnjepropetrowsk hervat. Hier eveneens val- len volgens Duitsche beschouwingen hun om vangrijke troepencontingenten, ondersteund door tanks en slagvliegers op. Ten Zuiden van Nikopol hehhen zich, zooals overal aan het front, heftige tankgeveohten ontwikkeld. De Duitsche tegenaanval bij Korosten en Zjitomir heeft zich, zooals een commentaar mededeelt, verplaatst naar het gebied bij Kirowograd, waar thans de Duitschers blijk- baar het initiatief hebben overgenoraen. INVASIE IS VOOR ALLES EEN TECHNISCH PROBLEEM. Wat dan, wanneer wij een bruggenhoofd bij onze groote invasie aan de West-europeesche kust gewonnen hebben? Dit probleem be- spreekt, volgens ,,de Telegr." de Britsche journalist en militaire deskundige Charles Graves vrijmoeditg in een uitvoerig artikel in het Londensche dagblad Daily Express". Van alle zijden belicht hij het, wat betreft de zui- ver technische tenuitvoerlegging. De moeilijk- heden van de invasie ziet hij niet 'zoozeer in het samentrekken en de ops tell ing van b.v. vijftig divisies, doch veeleer, zooals ook reeds herhaaldelijk van Duitsche zijde aangevoerd is, in het ter beschikking hehhen van de nood- zakelijke transportruimte, zoodat een haast ongelimiteerd aantal schepen een ononderhro- ken reeks van transport-pendeltochten onder- nemen kan. Aan de hand van tal van voorbeelden gaat Graves de vele moeilijkheden na, die met eerr doelmatige oplossing van de technische pro blemen van een invasie verbonden zijn, waar bij hij dan van Duitsche zijde een reeks van afweermaatregelen verwacht, zooals de Duit sche troepen die ook hij hun terugtocht in het Oosten en in Italie doelmatig toegepast heb ben. Graves stelt in zijn artikel, dat we hier in groote trekken volgen, voorop, dat nog voor de eigenlijke landing de vijandelijke vliegvel- den in de nabijheid van het uibgezochte brug genhoofd in bezit genomen en vooral weer voor nuttig gebruik in werking gesteld moe ten zijn. Hij betoogt, dat zulk een verovering slechts het resultaat kan zijn van een met succes uitgevoerde actie van vaischermtroe- pen, van door de lucht gelande troepen en vooral van het resultaat van zich over meer- dere dagen uitstrekkende luchtgevechten. Dit resultaat kan echter in zijn critische oogen niet bereikt worden dan ten koste van de ver- nietiging van alle bestaande verkeersinrich- tingen, vliegvelden, waterleiding, gas- en electriciteitswerken, bruggen, straten, wegen, werkplaatsen, opslagplaatsen van levensmid- delen en verreweg het grootste deel van de voor defensieve doeleinden te gebruiken be- huizingen. Doch al deze ongetwijfeld radicaal vemie- tigde inrichtingen zijn onontbeerlijk voor de na zooveel zwaren strijd met uiterste inspan ning gelande troepen. Indien vernietigd of on- klaar gemaakt, moeten zij aanstonds gerepa- reerd worden. Dat herstelwerk vereischt hon derden wegenbouwmachines, walsen, bagger- apparaten en andere werktuigen meer. Opge- blazen bruggen moeten met den meest bekwa- men spoed weer berijdbaar gemaakt worden, opdat de voor de verdere operaties benoodig- de zware wapenen. zooals kanonnen en pant- sers, kunnen optrekken. F.en leek kan er zich eenvoudig geen voor- stelling van maken, wat er zoo allemaal noo- dig is, verzucht Charles Graves, kennelijk ge- belgd over het geschreeuw om het tweede front, dat in deze dagen in Engeland weer van alle daken geschetterd wordt. Volgens zijn be-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1