tRNEUZENSCHE COURANT Binnenland Buitenland f 0.567 DINSDAG 21 DECEMBER 1943 83e Jaargang JLGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VOOK ZEEUWSCH-VLAANDEREN i [JITSCH WEERMACHTSBERICHT irbraakpoging bij Witebsk verijdeld. KRAFT DURCH FREUDE TIEN JAAR. ROOSEVELT VOER'T BESPREKINGEN. gaiande. J TERNEUZEN, 21 DECEMBER 1943. VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VKUDAGAVOND. rteur: L VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - TERNEUZEN - TeL 2298 Millan, De Gaulle, Giraud en Catroux, als- mede de Sowjet-Russische ambassadeur, die op het programma staat, ook wel voor langen tijd worden uitgesteld. Mevrouw Cbur chill heeft Vrijdag doen weten, dat zij alle ontvangsten afzegt. Zij is namelijk, aldus een officieele mededeeling, per vliegtuig naar Kairo vertrokken om haar man tijdens zijn ziekte bij te staan. iet opperbevel der weermacht maakte landag bekend: I in het bruggenhoofd van Cherson heboen I lolsjewieken ook gisteren verscheidene ver- fsche aanvallen ondernomen. Na vrij lange pauze hebben de bolsjewieken I nterke infanterie- en pantserstrjd^rach- him aanvallen op het bruggenhoold Niko- I en het front ten zuidwesten van Dnjepro- trowsk hervat. Zij werden in harde gevech- afgeslagen, plaatselijke penetraties wer- ei afgegrendeld. Bij succesvolle eigen tegen- mvallen is het ten zuiden van Nikopol tot /are pantsergevechten gekomen. Daarbij erden 69 vijandelijke tanks stukgeschoten. Bii Kirowograd duurt de harde worsteling iort. De bolsjewieken werden met zware verliezen afgeslagen en talrijke tanks werden fflrnield. Eigen pantserstrijdkrachten braken ,or een sterke vijandelijke tankafweerver- erring heen en namen een belangrrjk hoog- lterrein in bezit. Alleen al in het ressoi t an win enkel leger werden gisteren 147 vijan ■lijke tanks vernield. Bii plaatselijke tegenaanvallen m het strijd- jbied van Korosten en aan de Berezina heb- ien onze troepen eenige plaatsen stormender- aand genomen. Ten oosten van Witebsk hebben de bolsje wieken, na krachtige voorbereiding van artil- crie en met steun van talrijke tanks, getracht ior ons front heen te breken. Zij werden in in are gevechten afgeslagen. Eenige penetra tes zijn afgegrendeld. Daarbij werden 43 ■olsjewistische tanks vernield of buiten vecht gesteld. Ten zuiden en ten noordwesten van Newel feeft de vijand zijn doorbraakaanvallen ook steren voortgezet. Zij mislukten in verbit- 't.rde gevechten, eenige doorgebroken vijande- 1: ke gevechtsgroepen werden vernietigd of ge- v ngen genomen. Onze troepen heroverden in xgenaanval eenige plaatsen en maakten daar- verscheidene kanonnen buit. "Van het Zuid-Italiaansche front wordt alleen tiviteit van artillerie en stoottroepen ge- aeld. Op 18 en 19 December verloor de vijand in t gebied van de Middellandsche Zee 14 vlieg- ligen. In Oost-Bosnie zijn bij ongunstige weers- en irreinomstandigheden sterke communistische mdengroepen op nauw terrein opeengedron- gen en in harde gevechten vernietigd of uit- eengeslagen. De vijand verloor meer dan 3000 dooden en 2668 gevangenen, 24 stukken geschut, ruim 100 auto's, w.o. tanks en gepantserde verken ningswagens, benevens groote hoeveelheden infanteriewapens, munitie en oorlogsmateriaal werden buitgemaakt. Vijandelijke formaties vliegers hebben gis ieren opnieuw de stad Innsbruck aangevallen. In felle luchtgevechten boven de Alpen en door afweergeschut werden, voor zoover tot ,'usver is vastgesteld, 20 vijandelijke vliegtui- gen neergeschoten. Duitsche vliegtuigen hebben in den afgeloo- en nacht en in de ochtenduren van Maandag ommen van zwaar kaliber op doelen in zuid- ost Engeland geworpen. Een eigen vliegtuig vordt vermist. scherkassy - O lOOkm •Gradisk Krementschug Slatopol TschigiFK Alexandrya Dnie rowo Knwo KOLAJEF Melitopol Berislaw HERSON reko Rijksminister dr. Goebbels heeft, naar aan- leiding van den tienden verjaardag der N.S.- gemeenschap .Kraft durch Freude" een op- roep uitgevaardigd, waarin gezegd wordt, dat de eerste tien jaren arbeid van deze N.S.-ge- meenschap het bewijs hehben geleverd, dat haar bestaan gerechtvaardigd is. De minister wijst er op, dat in deze tien jaren tallooze arbeiders, boeren en soldaten voor het eerst tooneel- en operavoorstellingen en concerten hehben bijgewoond. Het valt moeilijk te zeg- gen, wie er meer ontroerd waren, zij, die voor het eerst door hooge kunst gelukkig werden gemaakt, of zij, die de stille geestdrift van de tallooze nieuwe bezoekers van Duitsche cul- tureele voorstellingen mochten waarnemen. De oorlog heeft geen einde kunnen maken aan dit zich steeds veelbelovender ontplooien- de gemeenschapswerk. Wel heeft hij een om- schakeling" op een nieuwe, groote taak met zich gebracht. In samenwerking met het Rijksministerie voor Volksvoorlichting en Pro paganda, de Rijkscultuurkamer en het opper bevel der Weermacht is het reusachtige werk der .Truppenbetreuung'ontstaan. De N.S.- gemeenschap „Kraft durch Freude" brengt thans vreugde, en dus kracht, daar, waar het puik der Duitsche mannen strijdt voor het be staan van het rijk en de vervulling van zijn zending: bij den strijdenden troep. DR. GOBBELS: „DE VALUENDE KOLOS' Rijksminister dr. Gbbbels voorspelt Enge land, dat het dezen oorlog zoowel militair als politiek zal verliezen. Hij schrijft in het hoofd- artikel in het weekblad Das Reich onder op- schrift: „De vallende kolos" o.a.: Engeland zal binnen afzienbaren tijd een invasie in het Westen moeten ondememen. Het heeft deze heloofd en zal er op den duur niet meer aan kunnen ontkomen. Roosevelt zal er zich voor wachten daarvoor nieuwe troepencontingenten beschikbaar te stellen, want hij staat voor een verkiezingscampagne. waarin iedere doode Amerikaansche soldaat mee zal kiezen, doordat hij ten minste honderd of zelfs duizend stemmen tegen Roosevelt ult- brengt. Dus zal Engeland door den zuren appel moeten heen bijten en zelf den bloedigen last van dezen offergang dragen. De invasie zal mislukken, maar voorzoover wij mr. Chur chill kennen, eerst wanneer Engeland's troe- pen-reserves uitgeput en uitgebloeid zijn. Dat is de Britsche nederlaag op het slagveld, die op den voet gevolgd zal worden door de Brit sche nederlaag in de wereldpolitiek. Deze vooruitzichten zijn voor Engeland, zoo vervolgt dr. Gbbbels, allesbehalve verlokkend. Doch niemand zal willen beweren, dat het ze niet heeft verdiend. De Britsche plutocratie draagt in groote mate schuld aan de ont- ketening van dezen oorlog. Ditmaal moet in tegenstelling met vele andere oorlogen die deze verloopen bovenste laag over Europa neeft gebracht, het Engelsche volk het gelag betalen. Dat schijnt men aan de overzijde ook te vermoeden. De eenvoudige mensch eeu met recht het gevoel, dat Engeland door oorlog in een impasse is geraakt en dat zijn tegenwoordige leiding in het geheel geen aanstalten maakt om het daaruit te brengen, doch het er nog dieper en reddeloozer in brengt. Zwarte dagen breken daarmede voor het Britsche wereldrijk aan. Men heeft wind ge- zaaid in de hoop, dat deze slechts over den vijand zal waaien. Nu zal men storm oogsten, die over Engeland zelf zal losbarsten. Einde- loos leed zal het komende jaar over ontelbare Britsche gezinnen komen, Dat zou nog te dra gen zijn, wanneer het land er door gediend werd en er zich een nieuwe toekomst voor zou openen. Doch het tegendeel zal het geval zijn. Het Engelsche volk, toch al numeriek het kleinste der oorlogvoerende landen, zal daarbij zijn mannelijke krachten door bloedverlies kwijtraken en vriend en vijand zullen zijn lot voor kennisgeving aannemen. Deze oorlog zal meer dan een beslissing brengen. Hij vormt een totalen ommekeer in onze tot nu toe gehuldigde opvattingen en voorstellingen van de verdeeling van de wereld. Hij is in den waarsten zin een revo- lutionnaire oorlog, en het wereldbeeld zal, na- dat hij zal zijn afgeloopen, heelemaal niet. meer geljjken op dat van het tijdstip waarop de vol- ken den oorlog begonnen. Wij staan aan het begin. Engeland aan het einde. Wij zullen omhoog komen, Engeland zal vallen. Om deze bewering te staven haalt dr. Gob- bels de rede van den Zuid-Afrikaanschen mi nister-president Smuts en het communique van Teheran aan. Smuts, zoo zegt hij o.a., heeft onlangs de Britsche openbare meenmg niets meer of minder medegedeeld, dan dat Engeland zijn imperiale wereldpositie aan de Vereenigde Staten zal afstaan en dat Europa onder heerschappij van den Sowjet-Russischen kolos zal komen. Het was kenmerkend, dat bij de onderzoeking van het communique van Teheran de naam van Churchill op de laatste plaats stond. Deze plaats neemt Groot-Brit- tnnie ook in de natuurlijke rangorde in. Smuts was slechts zoo voorbarig dit openlijk uit te spreken. Kort en goed Engeland staat thans voor het alarmeerende feit, dat het in plaats van voor Dantzig voor zijn leven vecht, dat het nog meer door zijn vrienden en bondgenooten dan door zijn vijanden bedreigd wordt. Wij beleven in dezen oorlog een van de ge- weldigste verschijnselen der moderne geschie- denis de langzame verbrokkeling van het Britsche wereldrijk en het aanvaarden van de nalatenschap door aan de ruimte vreemde machten, die in ons continent in het gunstigste geval een voorwerp van hun plutoeratische, resp holsjewistische uithuiting zien. Groot-Britannie heeft geen mannen, geen schepen en ook geen geld meer. Het is afhan- kelijk van de genade van zijn bondgenooten. Meer nog, het heeft zich met huid en haar aan hen verkocht. De Engelsche staatslieden mogen ook verder hun wraaklitanieen tegen het Rijk en het nationaal-socialisme afdraaien. Dat verandert niets aan het feit, dat het Brit sche wereldrijk midden in den uitverkoop zit, dat zijn vrienden en vijanden het den een of anderen dag gemeenschappelijk zullen veror- beren en dat men alleen nog niet weet, wie daarbij het leeuwendeel zal wegdragen. Ook in Londen vallen stemmen te vernemen, die de vrees uiten, dat Engeland, ook wanneer het dezen oorlog militair zou winnen, hem politiek zal verliezen. Als er e6n ding vast- staat, dan dit wel: wij gelooven zelfs te kun nen voorspellen, dat het den oorlog zoowel militair als politiek zal verliezen. Nadat de Amerikaansche president eenige uren had uitgerust van de vermoeienissen van de reis, heeft hij nog op den dag van zijn aan- komst in de V. S. ieden van het oorlogs- kabinet en andere officieele persoonlijkheden in de ontvangstzaal van het Witte Huis te woord gestaan. Vervolgens heeft hij de gezanten van Tur- kije, Tsjoengking en Iran ontvangen, waarna hij nog een onderhoud had met Sir Ronald Campbell, die den zieken Britschen ambassa deur in de V. S., lord Halifax, remplaceerde. Ten slotte heeft de president nog lang- durige besprekingen gevoerd met de leiders varfMiet Congres, met het doel een extra-zit- ting van het geheele Congres te organiseeren. ROMMEL'S INSPECTIEREIZEN Generaal-veldmaarschalk Rommel, die van den Fiihrer de opdracht heeft ontvangen, de verdedigingswerken van de vesting Europa te inspecteeren, is na voltooiing van zijn inspec- tiereis door Denemarken, in het hoofdkwar- tier van generaal-veldmaarschalk von Rund- stedt aangekomen. In het middelpunt van het bezoek zullen naast besprekingen uitgestrekte inspectiereizen staan, die ten doel hehben de afweerkracht te onderzoeken van den Atlanti- schen wal en van de trefkracht der gereed staande Duitsche reserves. (D.N.B.) DE SOVJET-VERUEZEN. In de gevechten ten Westen van Kief en door Duitsche tegenaanvallen van het gebied van Sjitomir uit vernietigden de Duitsche troepen, naar het D.N.B. verneemt, in de periode van 3 November tot 13 December alleen al 3 holsjewistische infanteriedivisies, 3 cavalerie-divisies, 1 cavaleriecorps en 2 pant- serbrigades. De bolsjewieken leden voorts hij de gevechten ongewoon zware verliezen aan menschen en materiaal. Alleen in de periode van 3 Nov. tot 13 Dec. verloren zij rond 8500 gevangenen, meer dan 20.000 dooden, meer dan 100 pantserwagens, rond 500 stukken ge schut, meer dan 1800 pantserafweerkanonnen en 46 stukken luchtdoelgeschut. CHURCHILL'S TOESTAND VOORUIT- Nadat het bulletin van Zaterdagmiddag over den gezondheidstoestand van minister- president Churchill gemeld had, dat de pols ietwat onj-egelmatig was geweest, de tem- peratuur evenwel was gedaald en de longont- steking geleidelijk verdwijnt, deelde het com munique van Zondagmiddag mee -dat Churchill vrij is van koorts en dat zijn algemeene toe- stand vooruitgaande is. Door middel van cijfertelegrammen staat de Britsche premier, thans vertoevend in een ziekenhuis te Kairo, volgens de N. R. Crt., in contact met Downingstreet, aldus een mede deeling van den diplomatieken correspondent van Reuter. Churchill's ziekte. Welke zijn de gevolgen, die de ziekte van Churchill met zich medebrengen, vraagt de Daily Telegraph. De vraag zelf beantwoor- dende, merkt het blad, blijkens bericht van S.P.T. ten eerste op, dat binnen zeer korten tijd wel een verklaring van het oorlogskabinet zal bekend worden over de afwikkeling van de regeeringszaken. Een vlot verloop van de staatszaken is in een vitaal stadium, als waar in zich de oorlog nu bevindt, meer dan ooit noodig, zelfs al zou Churchill spoedig zijn ge- nezen zal hij nog langen tijd afwezig zijn, daar hij eerst weer wat op krachten moet komen, hetgeen hij beter in Kairo kan dan in Enge land, omdat het Oostersche klimaat gezonder is dan de vochtige lucht in Engeland. Vervolgens, aldus de Daily Telegraph, heeft de premier zijn programma in Gibraltar en Algiers niet kunnen afhandelen. Het lag in Churchill's voornemen om samen met den gouverneur van Gibraltar naar Londen terug te vliegen. De gouverneur is nu echter op eigen gelegenheid in de Britsche hoofdstad aangekomen. Bovendien had Churchill zijn interventie willen verleenen in de Algiersche kwestie. Wanneer dit zal geschieden blijft voorloopig een open vraag. Tenslotte zaJ de groote conferentie tusschen Churchill, Mae MUSSERT SPRAK IN HENGELO. Op een Zaterdagmiddag in het versierde Concertgebouw te Hengelo gehouden appel van den kring Twente der N.S.B. voerde de Leider het woord. Nadat de bijeenkomst op de geforuikelijke wijze was geopend en nadat 140 nieuwe werkers de gelofte van trouw hadden afgelegd, herinnerde Mussert aan de oprichting der Beweging. Het is goed, aldus spr., steeds weer onze positie te be-palen. In een tijd, toen de democratie ons volk in stuk- jes hakte, zochten wij naar een mogelijkheid om ons volk omhoog te stuwen, het om te vormen tot een levende eenheid en wij legden een zoo breed mogelijke basis. Deze steunt op Godsvertrouwen, liefde voor volk en vader- land en eerbied voor den arbeid. Spreker stond stil bij het optreden der Be weging, bij vele xnoeilijkheden, welke ondanks alles werden oveiwonnen, en hij wees op de haast, welke de Beweging voor 1940 wel moest hebben om nog bijtijds een komende ramp af te wenden. Niet door onze schuld zijn we te laat gekomen, aldus spreker. Vele malen hehben we gewaarschuwd, doch tevergeefs. Vervolgens ging Mussert in op de toestan- den, zooals die zich na Mei 1910 hehben ont- wikkeld. Het motto „Van vijand tot bondge- noot" werd uitgegeven. Thans moet Europa vechten voor zijn leven. Uit dezen strijd moet het foesef rijpen, dat de Europeesche volken nooit weer oorlog tegen elkaar zullen voeren, doch als Europeanen sterk zullen staan. Met een zee van bloed en tranen zal dat besef dan toch niet te duur zijn gekoeht. Dan zullen we weer kunnen leven, ieder, in eigen volksordeeiimg. Spreker huldigde de dapperen, die in het Verre Oosten strijden en den oorlog ver van onze grenzen houden. Vierhonderdduizend jongeren werken in Duitschland, doch ik had liever aldus spr. 200.000 aan het front staan, enkel en alleen omdat het noodig is, dat Europa wordt verdedigd en dat ook ons volk een aandeel in die verdediging neemt, opdat we gelijkberechti'gd zullen zijn. We kozen den weg der solidariteit en op dien weg gaan we door. Want dat is onze roeping. We zullen als minderlheid onzen plicht doen en door krachtig bij elkaar te staan iets groots bereiken. Sterk en vast in onze onwrikhare overtuiging, verantwoorde- lijk voor elkaar, gaan we verder, om na de overwinning het nationaal-socialisme volledig uit te bouwen. LANDSTORMERS BEfiEDIGD. Regimenten „Seyffardt" en „De Ruyter". Zondagmorgen zijn op het terrein van een kazerne in het Zuiden des lands, opnieuw eenige honderden leden van den Landstorm Nederland door ir. Mussert beeedigd. Grup- penfuhrer Demelhuher meldde de troepenon- derdeelen aan den leider, die daarop in gezel- sehap van Obergruppenfuhrer Rauter het front cifs chre Gd Daarop' nam Gruppenfiihrer Demelhuher het woord, die in duidelijke soldatentaal de betee- kenis van den eed uiteenzette. Duizenden Nederlanders in de formaties der Waffen SS, riep spreker uit, zijn U reeds voorgegaan, alsmede honderden kameraden in den Land- storm Nederland. De Nederlanders,, die naar het Oosten gingen, hebben de in hen gestelde verwachtingen niet beschaamd. Uit waardeering daarvoor heeft de Fiihrer besloten de SS-pantsergrenadiers-regimenten 47 en 48, die deel uitmaken van de SS-pant- sersgrenadiersdivisie „Nederiand", resp. de namen „Generaal Seyffardi" en „De Ruyter" te verleenen. De dag kan komen zoo besloot spreker zijn rede waarop de vijand zal pogen vasten voet te krijgen in het Westen. Om wille van uw land en volk, en daasmede van Europa zult gij in dat geval uw soldatenplicht in eer en trouw vervullen, zooals uw kameraden in het Oosten het doen. Hierna verzocht spreker den leider 'tot de eedsafname over te gaan. Gij hebt de verdediging van ons vaderland op U genomen, aldus de leider. Gij hebt ge- broken met een valsche neutraliteit. Tegen- over deze geestesgesteldheid stellen wij kort en krachtig een weerbaar Nederlandsch volk. Wanneer wij weten en gelooven, dat Neder land zal herrijzen ondanks de duizenden die nog tegenover ons staan dan putten wij dit geloof uit het feit, dat in Waffen SS Pan- zer-grenadiersdivisie Nederland en den Land- storm Neerlands zonen weer soldaten worden en dan vooral goede soldaten. Van de groote Germaansche weermacht die eens komen moet, zal Nederland een eervol deel uitmaken. Plechtig weerklonk na deze woorden over het veld de eedsformule. Tenslotte betrad Obergruppenfuhrer Rau ter het spreekgestoelte om te spreken over den storm die over gansch Europa gaat. Ten besluite van de plechtigheid werden volksliederen gezongen. UITEENZETTING VAN DE REGELING VOOR DE VERSTREKKING VAN EXTRA RANTSOENEN BRANDSTOF EN GAS EN ELECTRICITEIT VOOR EN NA EEN BEVALLING. Omtrent de extra-rantsoenen brandstof, welke men v66r een bevalling kan verkrijgen en de extra rantsoenen gas en electriciteit voor hen, die hoofdzakelijk op gas of electri citeit koken, heerscht nog veel misverstand. Daarom volgt hieronder hieromtrent nog eens een uiteenzetting. Veertien dagen voor den vermoedelijken datum van de bevalling rnits deze beval ling gedurende het winterstookseizoen zal plaats hebben kan men op het distributie- kantoor een aanvraag indienen ter bekoming van een eenheid extra vaste brandstoffen. Men ontvangt dan v6or den vermoedelijken datum van bevalling een rantsoenbon voor een eenheid vaste brandstoffen. De daarop leverbare brandstoffen moet de kolenhande- laar hij voor rang afleveren. Indien noodig, kan men in plaats van deze eenheid vaste brandstoffen gas of electrici teit verkrijgen. Men dient hiervan bij het in dienen van de bedoelde aanvraag kennis te geven aan den distributieambtenaar, die in dat geval een bewijs afgeeft, dat op het gas- of electriciteitsbedrijf moet worden ingeleverd. Koos men gas in plaats van de eenheid brandstoffen, dan zal men de beschikking krijgen over 75 ms gas extra, had men electri citeit noodig, dan krijgt men de beschikking over 210 kWh extra. Vervolgens kan men van den dag der be valling af gedurende 15 maariden beschikken over 30 m-'! gas of 120 kWh electriciteit per periode voor de babywasch. In princiipe worden deze extra-rantsoenen uitsluitend verstrekt aan de verbruikers, die hoofdzakelijk op gas of electriciteit koken en wel het rantsoen van 30 m3 gas aan hen, die op gas koken en het rantsoen van 120 kWh aan degenen die uitsluitend electrisch koken. Er kunnen zich echter omstandigheden voordoen, dat het door de aanw-ezigheid van een electrischen boiler of een gasgeyser eco- nomischer is, om, in plaats van gas, electri citeit of omgekeerd te gebruiken. I:i zoo'n geval kan door den verbruiker (in over- leg met de betrokken gas- en electriciteits- bedrijven) een regeling worden getroffen, waarbij zooveel mogelijk rekening houdend met den wensch van den verbruiker elec triciteit inplaats van gas of gas inplaats van electriciteit voor de babywasch wordt ver strekt. Zij, die voor kookdoeleinden uitsluitend vaste brandstoffen gebruiken, komen niet in aanmerking- voor extra-brandstoffen in plaats van gas of electriciteit voor de babywasch. Door de brandende stad Sjitomir achtervolgen de Duitsche grenadiers den vijand. Op den voorgrond een administratiewagen der Sovjets. (P.K. Scheffler HH/St P si SLUITING BEDRIJVEN TUSSCHEN KERSTMIS EN NIEUWJAAR. Wegens de tegenwoordige bijzondere situatie j in het bedrijfsleven is bepaald, dat alle bedrij- ven op de in de periode van 23 December na afloop der werkzaamheden tot en met 2 Janu- i ari gelegen werkdagen zullen moeten zijn ge- sloten, behoudens de hierna te noemen uitzon- deringen 1. Bedrij ven, welke zich bezighouden met het voortbrengen van grondstoffen, voor zoo ver zij niet reeds vallen onder 3. 2. Openbare nutsbedrijven, gas-, waterlei- ding en eleetriciteitsbedrijven. 3. Bedrijven, welke voor de voedselvoor- ziening werkzaam zijn, voor zoover zij niet door het betrokken bedrijfschap schriftelijk zijn aangewezen om gedurende genoemde periode of een gedeelte daarvan te sluiten. 4. Continu-hedrijven, waarbij tijdelijke slui- ting schade aan de outillage of aan de in be- werking zijnde goederen zou veroorzaken, voor zoover zij niet reeds vallen onder 3. 5. Bedrijven, werkzaam op het gebied van het personen- en goederenvervoer. 6. Bedrijven, welke zich met den detail- handel bezighouden, voor zoover zij niet reeds vallen onder 3. 7. Bank- en verzekeringsbedrijven. 8. Bedrijven, welke rechtstreeks door de bavoegde Duitsche instanties worden aange wezen. Door de voorgeschreven arbeidsrust zal geen vertraging bij het laden en lossen van ver- keersmiddelen mogen optreden. Het volledige gehruik van alle verkeers- middelen mag in deze periode in geen geval worden gestoord. Met het oog hierop dienen de bedrijven er voor zorg te dragen, dat ge durende de feestdagen en de daartusschen lig- gende overige rustdagen geen opeenhooping van goederen op de stations en overslag plaat sen voor het verkeer te water ontstaat. In gevallen, dat twijfel mocht bestaan om trent de vraag of een bedrijf al dan niet onder de hierboven genoemde uitzonderingen valt, zal men zich schriftelijk tot de hierna genoem de instanties moeten wenden, welke een bin- dende beslissing ter zake zullen geven: a. De directeur van het of van een der bij de branche betrokken Rijksbureau(x) voor handel en nijverheid beslist of een bedrijf be- hoort tot de sub 1, 2, 4 of 6 bedoelde, tenzij dat bedrijf werkzaam is op het gebied van de bou wnij verheid b. De Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en de bouwnijverheid beslist of een bedrijf, dat werkzaam is op het gebied van de bouwnijverheid, behoort tot de sub 1, 4 of 6 bedoelde. c. de directeur-generaal van de Voedsel- voorziening beslist of een bedrijf behoort tot de sub 3 bedoelde; d. Het hoofd van de afdeeling Vervoer- wezen van het Dep. van Waterstaat beslist, of een bdrijf behoort tot de sub 5 bedoelde; e. Het hoofd van de afd. geldwezen van het Dep. van Financien beslist of een bedrijf behoort tot de sub 7 bedoelde. VKRTRAAlGDE OVERKOMST VAN POST- PAKKETTEN VOOR KERSTMIS. p.T.T. betreurt het ook voor Kerstmis geen extra maatregelen te kunnen nemen om een vlot vervoer van postpakketten te verzekereu; rekening moet worden gehouden met een ver traging van verscheidene dagen. Daarom wordt aangeraden de verzending zooveel mogelijk te beperken. In geen geval moeten waren, die spoedig aan bederf onder- hevig zijn, worden ingesloten. Van P.T.T.-zijde zal streng worden gelet op stevige en doelmatige verpakking, zorgvuldige adresseering, zoowel op het pakket zelf als op de adreskaart. Ten zeerste aanbevolen wordt een tweede adres in het pakket te sluiten, waarop tevens naam en adres van den afzen- der is vermeld. AFLEVERING SPIJSOLIE. Naar men ons van bevoegde zijde meedeelt, is het thans toegestaan het extra-rantsoen van 180 gram spijsolie, waarvoor men den bon Algemeen 708 heeft ingeleverd, af te leveren. Van verschillende zijden worden klachten gehoord, dat sommige winkeliers, ondanks de in de bladen gedane mededeeling, dat spijsolie in 1/1 flesschen van 4 rantsoenen voor f 1,10 per flesch moeten worden verkocht, toch tegen f 1,28 per flesch afleveren. Deze prijs, die door de fabrikanten op'de etiketten is ge- drukt, berust op een abuis. De korte tijd van voorbereiding is hier de oorzaak, dat dit abuis niet meer hersteld kon worden. Immers alles is in het werk gesteld om aflevering voor de Kerstdagen nog mogelijk te maken. Men zij dus gewaarschuwd hiervan geen misbruik te maken daar hiertegen zal worden opgetreden. DE PRIJS VOOR DE SPIJSOUIE Dezer dagen zijn in een officieele publicatie van den Gemachtigde voor de Prijzen de prij- zen voor de extra-spijsolie bekend gemaakt. Nu gebleken is, dat sommige fabrikaten hoo- ger zijn geprijsd dan de officieele prijs van /1.10 per flesch van 4 rantsoenen, wordt er met nadruk op gewezen, dat aflevering slechts mag geschieden tegen den officieelen prijs. Winkeliers en grossiers zullen van hun lever- ancier over het eventueel te veel gefactureer- de een credit-nota ontvangen. OVERVAU OP DISTRIBUTIEKANTOOR VERIJDELD. Tien gewapende bandieten hebben op 15 December een overval gepleegd op het raad- huis en het distributiekantoor van Boskoop. Vermoedelijk is het hun bedoeling geweest, zich op deze misdadige wijze meester te maken van distributiebescheiden. Echter is dit plan op een totale mislukking uitgeloopen. Onder levensgevaar hehben de twee hewakers van het distributiekantoor kans gezien de indrin- gers tegen te houden en alarm te slaan. Voor dit dappere en kordate gedrag zijn zij Vrijdag- middag ten stadhuize aldaar in tegenwoordig- heid van den burgemeester van overheidswege onderscheiden. Met welk een brutaliteit de indringers te werk zijn gegaan, moge hieruit blijken, dat zij niet geaarzeld hebben van hun schietwape- nen gehruik te maken toen de situatie zich ongunstig voor hen begon te ontwikkelen. Want terwijl de eene bewaker, ofschoon hem een revolver op de borst werd gezet, hoege- naamd niet te bewegen was den toegang tot het inwendige van het gebouw vrij te geven, gelukte het den andere een handsirene te grij- pen en daarmee een alarmsignaal te geven. Op dezen laatsten bewaker werden toen vier schoten gelost, die gelukkig geen van alle doel troffen, omdat de man ijlings dekking zocht achter een tusschenmuur. In het besef. dat de overval op dat moment als mislukt moest worden beschouwd, hebben de onver- laten vervolgens een goed heenkomen ge- zocht. Het gedrag van de beide hewakers getuigt ,,Bekommer U, Germanen, om het geluk van anderen en wendt het boven Uw hoofd dreigende gevaar af, door Uw naburen te reeh- ter tijd te hulp te komen!" (iVertaling uit het Latijn van het motto bij een der eerste uitgaven der rede van Philips van Marnix, Heer van St. Aldegonde, in het jaar 1578 gehouden op den rijksdag te Worms.) 1578—1943. Zooveel dagen in een jaar, zooveel jaren is het geleden, dat de stem van het bloed zich deed hooren: Vereenigt U, Germanen! En thans, luider dan ooit, klnkt de wekroep: Op Germanen voor Germanje! Zet U in, weerbare man, tegen het wereld- gevaar bolsjewisme, voor een vrij Germaanseh Rijk! Meldt U voor de Waffen-SS of stelt U be schikbaar in den Landstorm Nederland! van veel moed en groote plichtsbetrachting. In feite echter hebben zij veel meer gedaan dan alleen maar hun plicht vervullen. Zij hebben de bevolking van Boskoop voor een groot onheil kunnen behoeden. Men herinnert zich, dat de Rijksoverhpid, juist in verband met de steeds veelvuldiger voorkomende over- vallen op distributiekantoren, onlangs de be- paling heeft uitgevaardigd, dat de geheele ge- meentelrjke bevolking zonder distributie bescheiden komt te zitten, wanneer er niet inderdaad emstige pogingen worden gedaan om een ter plaatse geschiedenden overval te verhinderen. Welnu, waren de hewakers in dit geval minder resoluut en gewetensvol in hun optreden geweest, voorwaar het zou er in den komenden tijd slecht hebben uitgezien met de levensmiddelenvoorziening van de Boskoop- sche burgerij. Deze heeft dus wel alle reden om den beiden dapperen- mannen dankbaar te zijn. (Van hun kant hebben de bevoegde autori- teiten, die uiteraard ook alle belang hehben bij het richtige functionneeren van het distri- butieapparaat, reeds van hun erkentelijkheid getuigenis afgelegd. Tijdens de korte plech tigheid in het raadhuis zijn den mannen woor den van lof toegezwaaid voor hun kranige houding en is aan ieder hunner hij wijze van belooning een bedrag van f 500 ter hand ge steld. V Het was, zooals gezegd, een korte plechtig heid. In de officieele toespraak werden de bandieten van het taovenomschreven. kaliber een betreurenswaardig verschijnsel genoemd voor een zeer gecultiveerd land als het onze. De hewakers van het distributiekantoor te Boskoop hebben evenwel het bewijs geleverd, dat de goede en goedwillende menschen het wel klaar weten te spelen met hun slechtere "bropders NIEUWE PROPAGANDALEIDER DER N.S.B. In een korte bijeenkomst op het hoofdkwar- tier der N.S.B. te Utrecht, heeft de Leider den scheidenden propagandaleider, Ernst Voor- hoeve, toegesproken en zijn opvolger, den heer H. J. Leeuwenberg, in zijn nieuwe funetie in- DAT VALT NIET MEE! Naar het Dbl. v. N.-Br. meldt, vonden 2 kommiezen, die jl. Woensdagavond op het postkantoor te Groede bezig waren postpak ketten te controleeren op het bevatten van Belgische shag, toen zij met hun werk gereed waren, hun vddr het postkantoor neergezette fietsen terug met doorgesneden banden. Van dergelijk vandalisme, heeft toch niemand voordeel V. NOEST. f Te 's Gravenhage is in den ouderdom van 80 jaar overleden de heer V. Noest, een oud- stadgenoot, zoon van een indei'tijd alhier dienstdoenden directeur van het post- en tele- graafkantoor. De overledene was gep. luite- nant-kolonel en heeft hij zijn diensttijd in het leger een vooraanstaande plaats bekleed. Hij werd na zijn ontslag hij het leger in 1915 be- noemd tot directeur van de Rijksverzekerings- bank, in welke funetie hij zijn organisatie- talent kon ontplooien voor inrichting van dezen dienst. Hij vervulde laatstgenoemde funetie tot 1929. TE DUUR BROOD. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Gravenhage heeft de volgende bakkers wegens het te duur verkoopen van brood ver- ocrdeeld E. de Vos, St. Jansteen, 200 boeteM. Geuze, Tholen, 200 boete en L. Baart, Kloos- terzande, 200 boete. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 28 Nov. t/m 4 Dec. 1943 kwamen er in ons land 2670 (2619) gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 1897 (1851) diphtherie, 666 (653) roodvonk, 59 (43) dysentherie en 30 (37) kinderverlamming. Zeeland had 44 (45) gevallen, n.l. 34 diph therie: 10 te Axel, 7 te Middelburg, 5 te St. Annaland, 2 te St. Jansteen, Vlissingen en Zierikzee en 1 te Goes, 's-Gravenpolder, Kort- gene, Serooskerke, Yerseke en Zaamslag; 8 roodvonk: 2 te Breskens, Krabbendijke en Middelburg en 1 te Ellewoutsdijk en West- kapelle; 1 kinderverlamming te Waarde en 1 geval van malaria te Middelburg. De cijfers tusschen haakjes zijn die der voorafgaande week. In vele plaatsen van ons land worden door de gemeenschap Vreugde en Arbeid van het Nederlandsche Arbeidsfront in samen werking met den Nederlandschen Volks- dienst van 20 tot 30 December a.s. Kerst- feesten georganiseerd voor kinderen. wier vader in het buitenland werkt. Eenige der vele geschenken. welke zullen worden uitgereikt. (C.N.F./A.P./Breijer Pax s.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1