TERNEUZENSCHE COURANT II e Buiienland No. 10.566 VRIJOAG 17 DECEMBER 1943 83e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOK ZEEUWSCH-VLAANDEBEN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Belangrijke terreinwinst bij Kirowograd. Het twaalfjarig bestaan van de N.S.B. 1 at VERSOHIJNT IEDEREN DINS DAG- EN VRIJDAGAVOND. Directeur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HAUTE -TERNEUZEN - Tel. 2298 Het opperbevel van de weermacht maakte Donderdag- bekend: Verscheidcne aanvallen der bolsjewisten op het bruggenhoofd van Cherson stortten in net geconcentreerde afweervuur ineen. In het gebied van Kirowograd zetten onze troepen na het afweren van vijandelijke aan vallen hun tegenaanval voort en veroverden stormenderhand, in weerwil van het taaie vijandelijke verzet vijandelijke plaatsen en be langrijke terreinsectoren. Aan de Pripet vielen de bolsjewisten met steun van pantserwagens aan. Zij werden met zware, bloedige verliezen afgeslagen. In het gevechtsgebied van Shlobin mislukten ook gisteren na heen en weer golvende gevechten alle doorbraakpogingen van den vijand. Ten Zuiden van Newel zijn zware afweer- gevechten tegen de met superieure strijd- krachten aanvallende bolsjewisten gaande Aan het Oostelijke front werden gisteren 76 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den westelijken sector van het Zuid- Italiaansche front ging de vijand gisteren aan weerszijden van Mignano met vrij sterke strjjdkraehten tot den aanval over. De aan vallen werden afgeslagen, waarbij talrijke pantserwagens werden stukgesehoten. Om een verloren gegane hoogte ten Noord-Westen van Mignano wordt nog gevochten. Bij de voortzetting van hun in den ooste- lijken sector met steun van pantserwagens ondemomen aanval leden de Britten ook gis teren zware verliezen aan menschen en mate- riaal. Een formatie Amerikaansche bommenwer- pers viel gistermiddag de stad Innsbruck aan. Door brisantbommen ontstond vooral schade in woonwijken en aan cultureele gebouwen. In den afgeloopen nacht vlogen enkele vijan delijke storingsvliegtuigen boven het Rijn- landsch-Westfaalsche industriegebied. WINSTON CHURCHILL ZIEK GEWORDEN. Ontsteking in linkerlong. Naar de Britsche berichtendienst, volgens D.N.B. meldt, heeft de plaatsvervangende Britsche minister-president, Attlee, in het Lagerhuis medegedeeld, dat Churchill koude keeift gevat en bedlegerig is. In de linker- long heeft zich een ontsteking ontwikkeld. m NOODLANDING VAN ROOSEVELT. Naar D.N.B. uit Lissabon meldt, heeft pre sident Roosevelt op zijn vlucht van Cairo en Teheran ook enkele uren vertefd op de door Engeland bezette eilanden der Azoren. Naar verluidt, stond dit bezoek niet op het pro gram van Roosevelt, doch het vliegtuig van Roosevelt moest wegens motorpech op het eiland Terceira een noodlanding maken om de schade te herstellen. 3« VLIEGTUIGEN VERLOREN GEGAAN. Naar D.N.B. uit Stockholm vemeemt, wordt door den Engelschen berichtendienst toege- geven, dat bij den tenreuraanval op de Duit sche hoofdstad in den nacht van 16 op 17 December 30 Britsche vliegtuigen zijn ver loren gegaan. HET OOSTELIJKE FRONT. Beschouwingen over het Oostelijke front heeft men, schrijft de N. R. Crt., tijdelijk kun- nen laten rusten bij gebrek aan markante fei- ten. Thans schijnen zich weer' de omtrekken af te teekenen van nieuwe operaties. Alle be- richten spreken van een overgaag naar het eigenlijke winterweer, al is dit nog niet vol- komen ingetreden. De verwachtingen gaan nu in deze" richting, dat vervolgens de speciaal voor het strenge jagirgetijde uitgeruste troe pen met de zware wapens, die dan weer bruik- baar worden, zullen verschijnen. Op het oogen- blik is dit blijkbaar nog niet geconstateerd. De hier en daar tutgesproken voorspelling; dt de modderperiode ditmaal geheel overgesla- gen zou worden, is niet uitgekomen, maar wel zal de overgangstijd waarschijnlijk veel korter duren. .Op vele plaatsen van het front is hij wel degelijk gepaard gegaan met een vertra- ging en hebben de overgangslegers met hun liehtere formaties het voorafgaande tempo niet kunnen voortzetten, maar daarbij .kunnen ook andere factoren van invloed geweest. Zoo aullen de thans in de gevechtszone gelegen rivieren en moeras-gebieden ertoe hebben bij- gedragen om de bewegelijkheid van het front te verminderen. De Dnjepr bijvoorbeeld, hoewel door het Roode leger op verschillende plaatsen over- sehreden, is als waterversperring invloed blij- ven oefenen op den strijd om de spoorweg- kruispunten, die zich al wekenlang binnen den grooten boog afspeelt. Men ziet dat duidelijk aan een positie als Tsjerkassy, waar het Duit- sche front zich geruimen tijd aan den Dnjepr kon blijven vasthechten en dat eerst thans onder de bedreiging van een vijandelijke om- singeling ontruimd is. In het algemeen kan men zeggen, dat in deze Noordelijke sectoren van de Dnjepr-bocht de gevechten voor het eerst sedert weken weer hun ouden omvang hebben gekregen. Kirowograd (Kirowo), een station ten Zuidwesten van Krementsjoeg en ten Noordwesten van Kriwoi Rog op ongeveer gelijke afstanden van beide, is nu het groote brandpunt geworden; het Roode leger is het uit twee richtingen genaderd en wel uit de richting Krementsjoeg over Znamenka, een kruispunt, dat eenige dagen geleden bezet is, en over Tsjigirin van het Noorden uit. Nau- welijks ergens kan de strijd om de knooppun- ten gewichtiger zijn dan juist hier binnen de Dujepr-bocht met haar opmerkelijk dicht net van spoorwegen. Wat de verdere gevechten om het Dnjepr-gebied betreft, moet worden vastgesteld, dat de strijd om de bruggen- hoofden aan den benedenloop tijdelijk geheel tot stilstand is gekomen. Van belang zijn nog steeds von Mansteins tegenaanvallen in de streek bewesten Kiew. Na eenige weken geleden Zjitdmir teruggeno- men te hebben, hebben de Duitschers hun ope raties verder noordwaarts voortgezet langs den grooten spoorweg LeningradOdessa, waarvan hun tegenstanders nog steeds een ge- deelte van Korosten af bezet houden. Tusschen den midden-Dnjepr en den spoorweg is bij dezen aanval de zijrivier de Teterew bereikt, waar het Sowjet-commando in korten tijd aan- merkelijke versterkingen heeft ingericht. In de Duitsche militaire commentaren herinnert men er in dit verband nog eens aan, dat het Roode leger in de ontwikkeling van die tech- niek de tradities van het Tsaristische leger volgt. Men vraagt zich nu af, of von Man- stein de Teterew-stelling in het front zal wil- len aanvallen, dan wel uit de flank zal willen oprollen. Weinig is den laatsten tijd meer ver- nomen over de aanvankeijk belangwekkende gevechten in den ,,natten driehoek" tusschen Dnjepr en Pripet en in het mondingsgebied van de Berezina in den Dnjepr. Aan het Rus- sische opperbevel werd indertijd de bedoeling toegeschreven om aan de reeks van sterke Duitsche steunpunten langs den Dnjepr op- waarts, in den rug te komen. Tot een nadere entwikkeling zijn deze operaties intusschen niet geraakt. In het systeerfl van een voort- durende verplaatsing van de zwaartepunten, waarhij in beginsel wordt afgezien van het aanstonds hereiken of behouden van een be- paald doel tot iederen prijs, is het intusschen mogelijk, dat deze sector bij een algemeen of fensief weer op den voorgrond zal komen, Groot is van Duitsche zijde den laatsten tijd de belangstelling voor den eenige weken geleden eveneens tot rust gekomen sector van Newel. Hier, aan den spoorweg naar Lenin grad op ruim honderd kilometer ten Noorden van Witebsk, waren in het begin van October hevige gevechten geleverd, die hadden geleid tot een Russische doorbraak en een bezetting van de sad. Het terrein is rijk aan meren en bosschen en het natuurlijke gebied voor sterk wisselende gevechten. Aanval, afweer en tegenaanval volgden elkander op en de samen- hang met de gelijktijdige operaties in de streek van Witebsk scheen in het oog loopend. Aan- genomen werd, dat de Sowjet-troepen uit bei de richtingen zouden trachten zich te ver- eenigen daar ter hoogte, waar het front de grens van de Baltische staten het dichtst na- dert. Geruimen tijd zijn op dit gevechtstooneel geen veranderingen meer voorgekomen, maar sinds eenige dagen zijn er weer sterke Sow- jet-russische tankaanvallen na krachtige artil- lerie-voorbereiding uitgevoerd. Ten Noorden van Newel in de richting van Leningrad heeft de Duitsche verkenning, volgens eensluidende berichten, offensieve voorbereidingen bij den tegenstander vastgesteld. In stoottroeponder- mingen van die zijde meent men daarvan een bevestiging te zien. Het wordt intusschen voor mogelijk gehouden, dat het tijdelijk in- treden van dooiweer na een korte vorst- periode, een grooten strijd aan dit Noorde lijke front voorshands nog zal uitstellen. REDE VAN DR. GOBBELS. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Rijksmlnister dr. Gobbels heeft Dinsdag de leiders der Rijkspropagandabureaux in verga- dering bijeengeroepen, om hun een overzicht te geven van de politieke en militaire gebeur- tenissen in het afgeloopen jaar en om hun nieuwe richtsnoeren voor hun practisch werk in de gouwen te geven. Het kan niet ontkend worden, zoo zeide dr. Gdbbels in zijn rede, dat front en vaderland in het thans ten einde spoedende jaar aan buitengewone zware belastingen hebben bloot- gestaan. Terwijl aan de fronten de heldhaftig strijdende Duitsche soldaten alle vernietigings- plannen van den vijand verijdelden, heeft het vaderland zich hun waardig betoond door tegenover de tot een brutale hevigheid opge- voerde luchtterreur en het hiermede gepaard gaande zenuwoffensief van de vijanden van Duitschland een welhaast bewonderenswaar- dige houding aan te nemen. Vervolgens schetste de minister de uit de verkorting van de Duitsche frontlinies voort- spruitende illusies van den vijand over een militaire en politieke ineenstorting van Duitschland: thans moet hij gelaten het mis- lukken van zijn plannen en de ongebroken militaire en economische kracht van Duitsch land eonstatderen. In( Moskou, Kairo en Teheran probeerden de vijanden van Duitsch land zich te verzoenen met den nieuwen toe- stand. Naar uit de nietszeggende communi que's over deze conferenties echter is geble- ken, blijft hun geen andere weg over dan de beslissing te zoeken in een wanhopige poging om een invasie op het continent te onder- nemen, die voor hen gepaard zal gaan met ge- weldige offers aan bloed en over den afloop waarvan na. Duinkerken en Dieppe geen twij- fel kan bestaan. In het verdere verloop van zijn rede sprak de minister over kwesties betreffende den luchtoorlcg. Aan de hand van enkele voor- beelden bewees dr. Gdbbels, dat het Duitsche volk het ook met de moeilijkste problemen weet klaar te spelen, waarvoor bet als ge- volg van den Britschen fosforoorlog tegen vrouwen en kinderen geplaatst wordt, en dat het weerstandsvermogen van het Duitsche volk in de vuurzee na een terreuraanval ge- staald wordt. ,,Wanneer de eindoverwinning behaald is", zoo besloot dr. Gdbbels, zullen leed en nood. die de vijand over ons bracht, spoedig over- wonnen worden. Blijvend voor de geschiedenis is alleen de houding, waarmede wij onze vrij- heid verdedigen." Op de bijeenkomst werden verscheidene refe- raten over actueele vraagstukken der Duitsche oorlogvoering gehouden. Zoo hebben o.a. saatssecretaris dr. Ganzenmiiller over den ver- keerstoestand, gouwleider Lauterbacher-Han- nover en Ministerial-Direktor Berndt over het onderwerp van de Engelsch-Amerikaansche luchtaanvallen gesproken. REDE VAN EDEN. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft, volgens D.N.B., bij de opening der deibatten over den oorlog in het Engel- sche Lagerhuis een rede gehouden. Eden verklaarde, dat de eerste der beide conferenties te Cairo, alsmede de conferentie van Teheran geheel en al in het teeken ston- den van de militaire aangelegenheden. Eden beweerde, dat het op deze conferenties ge- lukt is de militaire aangelegenheden der ge- allieerden in een compleet en omvattend ,voor- bereidingsstadium" onder te brengen, zooals tot dusver in dezen oorlog door de geallieer- den nog niet was bei'eikt. Met betrekking tot de kwesties over den strijd der geallieerden tegen Japan en die op de eerste conferentie te Cairo behandeld zijn, zeide Eden: ,,Wij moeten Japan bestrijden tot het bittere einde, ongeacbt de kosten en den tijd, die hiervoor noodig zijn." Eden ver klaarde verder, dat hij uitdrukking gaf aan zijn hoop, dat deze besprekingen den grond- slag zouden vormen voor een toekomstiga samenwerking tusschen Groot-Brittamnie, de Sowjet-Unie en de Ver. Staten en -Turkije. 'Hij noemde het onderhoud met den Turkschen president ,,zeer bemoedigend". Met betrekking tot den toestand in ,,Joego- Slavie" bevestigde Eden in hoofdzaak, dat Groot-Brittannie Tito met alle kracht steunt en hiervoor de toestemming der Sovjets en der Ver. Staten heeft. Een Britsche missie .zal met de Sovjet-missie bij Tito samenwer- ken. Overigens stelt Groot-Brittannie pogin- gen in het werk om alle Joego-Slavische krin- gen, die tegen den gemeensc&appelijken vijand willen strijden, te vereenigen. Vervolgens gaf Eden toe, dat Engeland ook is Griekenland naar eenzelfde doel streeft. Resumeerende zeide de minister van Bui tenlandsche zaken,' dat de drie conferenties Groot-Brittannie en, naar hij geloofde, ook zijn geallieerden wel zeer hebben aangemoe- digd, maar dat er toch geen reden voor een lichtvaardig optimisme bestaat. Het gekozen plan Zfil in de komende maanden van alle ver- bonden naties geweldige inspanningen vergen. Groot-Brittannie ziet zich geplaatst voor een zware taak. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, (heeft in het verder verloop van zijn rede ten aanzien van de gevechten in Italie verklaard, dat toegegeven moet worden, dat de opmarsch der geallieerde legers in de derde en vierde maand van den veldtocht ,,niet heelemaal zoo opzienbarende afstanden heeft afgelegd" als in de heide eerste maan den der gevechten. Eden verklaarde dit, met er op te wijizen, dat thans de nauwste plaats van 't Italiaansche schiereiland was bereikt, waar de Appenijnen zich bijna uitstrekken van kust tot kust. Waar geen bergen zijn komen overstroomingen in hun plaats en 'de Duit schers buiten deze voordeelen buitengewoon goed uit. Eden heeft verder de Britsche en Ameri- Rede van den Leider. Zaterdag is, zooals wij reeds in het vorig nummer meldden, het 12-jarig bestaan der N.S.B. herdacbt met een twaalftal groote bij- eenkomsten in alle deelen van het land; de centrale bijeenkomst werd te Utrecht gehou den, waar o.a. de Rijkscommissaris, de Leider en de pl.v.v. Leider, Van Geelkerken, rede- voeringen hielden. Mussert wees er in zijn groote redevoering op, dat het gevaar voor het voortbestaan van Europa nooit grooter is geweest dan thans. Het is hoog tijd dat de Nederlanders eindelijk weer eens hun 'spreekwoordelijke nuchterheid laten spreken. Nederland moet er zich van bewust worden, dat geen enkel volk meer op den duur in staat is, zich te verdedigen. Juist wanneer het volk prijs stelt op zijn nationale zelfstandigheid, is de eenige weg, welke het kan gaan, de natuurlijke weg naar de solida- riteit tusschen natuurlijke bondgenooten. Wij moeten komen tot een lotsverbondenheid van Germaansche volken, zoo sprak de Leider, in den vorm van een statenbond, een groot Germaansch rijk, of hoe Han ook, doch alien omvattend van Germaanschen bloede, waar- door aan Europa een enorm krachtcentrum wordt gegeven. De Nederlandsc'ne Nat.-Socialisten hebben de Germaansche solidariteit in daden omgezet, nu in dezen tijd, waarin het op daden aankomt. De grondslag, om Nederland op te nemen in een Germaansche weerbaarheid is gelegd, de verdere opbouw tot des voltcoiing is nu slechts een kwestie van tijd. Daardoor vindt Neder land zijn natuurlijke plaats in het door den tijd vereischte grootere geheel. De Leider kwam hierna op zijn jongste be zoek hij den Fiihrer en aldus op het kernpunt van zijn redevoering, welke' gelegen was in de verklaring van den Fiihrer ten aanzien van de de-nationaliseering van de Nederlanders, de grondstof voor inlijving. ..Zoo kan niet het voornemen bestaan, de Nederlanders te de- nationaliseeren, maar het komt er opaan, met de overige Germaansche volken te vol- brengen, wat gemeenschappelijk gedaan kan worden. Wij mogen den volkeren niet alle mcgelijke vrijheid ontnemen, maar moeten hun integendeel zooveel mogelvik vrijheid laten", heeft de Fiihrer letterlijk gezegd. Duidelijke taal, volkomen in den geest van de Nederland- sche Nat.-Socialisten en waarmee zij dan ook van ganScher harte instemmen. En wat onze opvattingen omtrent de gods- dienst- en gewetensvrijheid betreft zoo zei de Mussert ook die heb ik ten voile beves- tigd gevonden. Kerk en Staat hebbenieder hun eigen roeping, de kerk zal den staat niet kritiseeren en de staat de kerk niet. Ieder moet met zijn eigen geweten in het reine bren gen, hoe hij God wil dienen. Vaster uan ooit staan wij nu in onze schoenen. Onze tegen standers kunnen er nu niet meer onder uit. Zij kunnen geen verhalen meer doen over kerkstrijd of inlijving zonder zich schuldig te maken aan het spreken van onwaarheid. De Nederlandsche Nat.-Socialisten zullen in trouw voortgaan met het inspannen van al hun krachten en tezamen de phalanx vormen. welke eens het geheele volk zal erkennen als redster in den nood. Fier zal hun houding zijn, eerlijk hun spraak, zooals dit pioniers be- taamt, die vervuld zijn van een ideaal. Pal zullen zij staan in 1944, wat de toekomst ook moge brengen. En het vaste verbond tusschen hen en den Leider zal blijven, het verbond, waarop hun kracht steunt, welke zij oijtleenen aan hun onwankelbaar geloof, dat zij naar eer en geweten hun roeping vervullen! kaansche verliezen bij de gevechten in Italie op gegeven. Volgens deze verklaring hebben de Britten vanaf den dag der landing tot en met 23 Nov. 3212 dooden, 9709 gewonden en 3153 vermisten, in totaal 16.074 man ver loren. De verliezen der Amerikanen in Italie vanaf den dag der landing tot en met 23 Nov. bedragen, naar Eden beweerde, 1603 dooden, 6361 gewonden en 2685 vermisten, in totaal 10.649 man. KNOX OVER DE MlLITAIRE VOORBEREIDINGEN IN DEN PACIFIC. Tijdens de persconferentie van Dinsdag op het departement van marine heeft Knox, de Amerikaansche minister, verklaard. dat de Vereenigde Staten nu voldoende troepen en schepen hebben om een offensief in den Stil- len Oceaan te beginnen. De gevechten, die nu af en toe in den Pacific worden gehouden, zijn eigenlijk maar voorbereidingen voor het groote offensief waartoe Amerika nu foe- reid is. BRAZIL!AANSCIHE KWARTIERMAKERS IN NOORD-AFRIKA Naar de Britsche berichtendiensj:, volgens D.N.B. meldt, heeft het Geallieerde hoofd- kwartier in Noord-Afrika medegedeeld, dat dertien Braziliaansche officieren als kwartier- makers in Noord-Afrika zijn aangekomen, teneinde voorbereidingen te treffen voor de aankomst van een Braziliaansch expeditie- leger op dit oorlogstooneel. ROEMEENSCH VELDHEER ONDERSOHEIDEN. Naar het D.N.B. meldt heeft Hitler op 8 Dec. 1943 het eikenloof bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis1 verleend aan den R'oemeen- schen generaal-majoor Corneliu Teodorini. Zooals het Duitsche weermachtsbericht op 8 Dec. j.l. meldde, hebben formaties van het 6e Roemeensche divisie cavalerie onder bevel van den ridderkruisdrager generaal-majoor Teodorini, gesteund door Duitsche zware wa pens en Duitsche, Roemeensche en Kroatische vliegers het Sowjet-Russische landingshoofd ten Zuiden van Kertsj opgeruimd. Generaal Teodorini staat als brigade-, resp. divisie-com- mandant sinds ruim twee jaar in de voorste linie in den strijd tegen het bolsjewisme. In diep tijd hebben zich de door hem geleide troe pen herhaaldelijk bijzonder onderscheiden. Op 27 Augustus 1943 verleende Hitler hem het ridderkruis van het IJzeren Kruis. TSJECHISCH LEGER IN DE SOWJETUNIE Naar S.P.T. uit Moskou verneemt deelt de Prawda mede, dat de besprekingen van de Sowjet-regeering met dr. Benesj tot gevolg hebben gehad, dat er een Tsjechisch leger in de Sowjetunie zal worden opgericht. De nit- rusting hiervoor zal door de Russische indus- trie worden geleverd. Het is nog niet bekend hoe sterk het leger zal zijn en hoe de ongani- satie ervan is. Men weet slechts dat de reeds langen tijd geleden in de Sowjetunie gevormde ,.Tsjechische brigade" als voorlooper en kern van den nieuwen troep kan worden beschouwd. SMUTS: „TWEEDE FRONT ZAL KOMEN". Naar de Engelsche nieuwsdienst, volgens D.N.B. uit Pretoria meldt, heeft de Zuid-Afri- kaansche premier Smuts Dinsdag aan jouma- listen verklaard: .Eenige deskundigen zijn van meening, dat de oorlog aan het begin van het volgend jaar zal afloopen. Ik ben daaren- tegen geneigd, ietwat voorzichtiger aankondi- gingen te doen. De Duitsche gewapende strijdkrachten vechten nog altijd goed en in Duitschland heeft zich geen revolutionnaire partrj gevormd, zooals bijv. in het jaar 1918. Alvorens Japan klein te krijgen. hetgeen, naar mijn meening, niet uitsluitend tot ftand kan worden gebracht door de tactiek van het eilandhuppelen is het vanzelfsprekend het plan van de Geallieerden, eerst den oorlog in Europa te doen eindigen." Smuts sprak ook over het onderwerp: ,,Tweede front" en beweerde, dat het tweede front zal komen. HANOI GEBVACUEERD. Met het oog op de herhaalde bomaanvallen op de burgerbevolking door de vijandelijke luchtmacht, hebben de autoriteiteci vrouwen en kinderen, alsmede mannelijke personen, wier aanwezigheid in de stad niet dringend noodzakelijk is, aangeraden Hanoi te ver- laten. Naar Domei meldt, heeft een formatie Amerikaansche vliegtuigen, bestaande uic 8 toestellen van het type Consolidated B 24 en GROETEN AAN ARBEIDERS IN DUITSCHLAND EN VRIJWILLIGERS AAN HET OOSTFRONT. Door samenwerking van den Neder- landschen Omroep met den Duitschen Europazender, kan tusschen 26 Decem ber en 2 Januari een beperkt aantal radiogroeten van ouders, vrouwen of ver- loofden (max. 3 personen per familie) worden uitgesproken aan Nederlandsche arbeiders in Duitschland en bovendien aan Nederlandsche vrijwilligers, die strij den aan het Oostfront (dus niet aan de andere fronten). Deze groeten worden t.z.t. in een der studio's van den Neder- landschen Omroep te Hilversum opge- nomen. Zij die hiervoor in aanmerking willen komen gelieven voor 20 December 1943 hiervan op een in blokletters geschreven briefkaart, waarop in den linkerboven- hoek vermeld moet worden: arbeiders- groeten (of Oostfrontgroeten), kennis te geven aan den Nederlandschen Omroep, afdeeling pers en propaganda, Schutters- weg 8 te Hilversum. Verder moet worden vermeld: 1) naam van dengene voor wien de groet bestemd is; 2) plaats of gebied waar de betrokkene zich bevindt eventueel weermachtsonderdeel en dienstrang)3) familiebetrekking(en) van hen die de groet (en) uitspreken; 4) nauwkeurig adres aanvrager. Onvolledige opgaven worden niet in be- handeling genomen. Wie in aanmerking komt, ontvangt een oproep van den Nederlandschen Omroep om persoonlijk naar Hilversum te komen op den dag, waarop de groeten kunnen worden uitgesproken. Zonder persoon- lijken oproep is het onnoodig zich te Hil versum te melden. Men wordt er nog op attent gemaakt, dat de groeten alleen persoonlijk kunnen worden uitgesproken. 4 Curtiss P. 40, Zondagochtend opnieuw Hanoi aangevallen. Als gevolg van de intensieve beschieting door de Japansche luchtdoelartil- lerie keerden de Amerikaansctie vliegtuigen o-m en wierpen zij hun bommen lukraak op enkele inheemsche wijken neer. Van de An- namietische bevolking werden 400 personen gedood. Talrijke Annamieten zijn dakloos. RUSSISCHE VOORBEREIDINGEN VOOR EEN WINTEROFFENSIEF. De correspondent der N. ft. Crt. te Berlijn telefoneert: De Duitsche verkenning heeft verschillende verschijnselen geconstateerd, die wijzen op grootscheepsche voorbereidingen van de Sow- jet-Russen veor een winteroffensief tusschen Leningrad en Newel. Tot deze conclusie heb ben niet in het minst bijgedragen de Russische verkennings- en stoottroepondernemingen, welke ten deele in regimentssterkte werden uitgevoerd. S.P.T. meldt uit Berlijn: Kort na het herleven van de Sovjet-Rus- sische aanvallen in den sector van Newel is het roode leger tot een groot offensief overge- gegaan in den sector Gomel-Rjetsjitza-Pro- pojsk. Het viel aan met acht divisies scherp- schutters en twee brigaden gevechtswagens, aldus wordt van officieele Duitsche zijde meegedeeld. De voornaamste gevechten ont- wikkelden zich ten Zuiden van Zjlobin. Den gefeelen Dinsdag tot diep in den nacht duurde de strijd voort. De Russische aanval werd ondersteund door massaal artillerievuur en tal rijke gevechtsvliegtuigen. Van Duitsche mili taire zijde wordt meegedeeld, dat de aanval niet verrassend is gekomen. De Duitsche ver- dediging was op haar post en deelde tegen- klappen uit. Over het algemeen is de toestand in den driehoek Smolensk-Orsja-Witebsk rustig. Ten Zuiden van Newel daarentegen vallen de Sowjets sedert 24 uren met nieuwe reserves voortdurend aan. Zij hebben in den loop van Dinsdag o.a. vijfdivisies scherpschutters en drie brigades gevechtswagens in den strijd ge- worpen. De aanval werd evenwel, aldus het officieele bericht, opgevangen en tot staan gebracht. De aanvallen van de roode troepen aan het front van Leningrad waren slechts plaatselijk, dit was ook meer naar het Noorden het ge- val. Van Duitsche zijde worden in dit gebied nieuwe en groote aanvallen verwacht, hetgeen gebaseerd is op de resutaten van bepaalde waarnemingen. Men neemt bij voorbaat tegen- maatregelen. In het Zuiden duren de gevechten op de be- kende brandpunten voort. Ten Noord-Oosten van Zjitomir zouden Duitsche troepen sterke Russische krachten hebben teruggeworpen. De zocgenaamde ,,tegenslag van Kiew" gaat vermoedelijk spoedig de derde periode in,: men verwacht n.l. een aanval van de troepen van von Manstein tegen de Teterew-stellingen der Sowjets. Het uit den weg ruimen van deze vijandelijke barriere door de Duitschers zal vermoedelijk sterk van het weer afhangen. De operaties van von Manstein in dit gebied duren evenwel voort. Men neemt aan dat het werk van de genoemde troepen zal worden verlicht door andere, in het Zuidelijke gebied staande Duitsche divisies. Ook ten Noorden van Kriwoj Rog en ten Zuid-Oosten van Kirowograd hebben de Rus- sen in den loop van Woensdag hun offensief voortgezet. Duitsche tanks ondernamen tegen aanvallen en konden terreinwinst behalen. Ook ten Noorden van Kirowograd zou het den Duitschers in tegenaanval zijn gelukt eenige plaatsen te hernemen. ZAL 1944 IN MILITAIR OPZICHT EEN HOOGTEPUNT VORMEN De Berlijnsche Redacteur van het Alg. Han- delsblad schrijft: Vrij algemeen, in het bijzonder bij de Ge allieerden en bij de neutralen, wordt aange- nomen, dat militaire gebeurtenissen- van in- grijpenden aard in 1943 niet meer zijn te ver- wachten. Aan het Oostelijke front schijnen de aan vallen der Sowjets en de Duitsche tegenaan vallen elkaar in evenwicht te houden. Een nieuwe fase schijnt pas te zullen intreden, wanneer het geheele front in den greep van den Russischen winter is gekomen. Op dit tijdstip verwacht men van Duitsche zijde nieuwe en groote offensieve operaties der Sowjets. Men krijgt echter den indruk, dat de Duit sche legerleiding zich het gevaar dat de win- teraanvallen der Sowjets vooral dit jaar kun nen vormen, zeer wel bewust is, en dat voor een afdoende verdediging alle voorbereidingen zijn getroffen. Ook omtrent het Italiaansche front is men aan Engelsche zijde, sinds de offensieven van het 5de Amerikaansche en het 8ste Britsche leger klaarblijkelijk tot stilstand zijn gekomen, iets terughoudender. Dit stemt' overeen met de Duitsche beoordeeling van de situatie in het Zuiden. die het best wordt uitgedrukt door een van militaire zijde afgelegde verklaring, dat men niet verwachtte, dat de Britten en Amerikanen Kerstmis in Rome zouden kunnen vieren. Overigens schijnen de overstroomin gen in de Italiaansche rivierdalen de opera- ties zeer te bemoeilijken. De kans, dat de algenjeen voor militaire operaties in deze zone ongunstig geachte maand December zal worden uitgekozen voor een invasie in den Balkan of in het Westen, is niet groot te achten. Anderzijds moet de mogelijkheid van ver- rassende acties, die in den tijd omstreek9 Kerstmis het minst worden verwacht, natuur- lijk niet uitgesloten worden geacht. Dit geldt ook, en wel in hooge mate, voor den lucht- qorlog. Van Duitsche zijde houdt men er rebe lling mee, dat Britten en Amerikanen het bom- bardeeren van Duitsche steden, voor zoover de atmosferische omstandigheden guns,tig zijn, ook in de laatste maand van 1943 zullen voortzetten. Tegelijk met de verwachting, dat 1943 in militair opzicht nog slechts weinig opzien- barends zal brengen, kan men in de Geallieer de pers de verwachting lezen, dat in 1944 vlles wat tot nu toe aan militaire botsinge* heeft olaats gehad zal worden overtroffen ea dat dit jaar zoowel in materieel als in strate- gisch opzicht het hoogtepunt van den oorlog zal vormen. Duitschland is zonder twijfel gereed voor den twee-fronten-oorlog. Het is logisch, da* het zich in 1943 in de periode van reorganisa- tie en afweer van den oplaaienden storm in het Oosten en van de zijn productie bedrei- gende luchtaanvallen vooral tot het defensief heeft bepaald. Het staat echter geenszins vast, dat Duitschland ook in 1944, nu het zich, naar men hier aanneemt, ondanks de bom- bardementen aan bet gewijzigde aspect van den oorlog potentieel heeft aangepast, in deze houding zal blijven volharden. HET VERKEER IN DE BEDREIGDE ZONES VAN DUITSCHLAND. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn meldt De verplaatsing van de burgerbevolking en de industrieen hebben de Duitsche gemeente- besturen in de bedreigde zones genoodzaakt, de verkeersmogelijkheden in hun gelbieden uit te breiden. Een comite, bestaande uit rijks- minister Speer, rijkswoningcommissaris dr. Ley, den directeur van de rijksspoorwegen Ganzenmiiller, en de gelnteresseerde burge- meesters, heeft een plan uitgewerkt voor de intensifieering van het buurtverkeer. De minister voor munitie, Speer, heeft de levering bepaald van eenige honderden autobussen aan de getroffen groote steden, alsmede dezen een deel van de productie van autobussen in 1944 en 1945 toegezegd. Het plan houdt rekening met de mogelijk heid van verdere vernielingen en het is ook voor het grootste deel gericht op de ontwer- pen van de dr. Ley-Bungalow-kolonies voor de slachtoffers. Het betreft hier, zooals be kend, de tuinhuizen, die als tijdelrjke wonin- gen in de verste buit.enwijken van de groote steden zullen ontstaan. Voor de nieuwe verkeerslrjnen worden groote autobussen geleverd van dezelfde soort welke bij de weermacht in gebruik is. Deze kunnen tweemaal zooveei personen vervoe- ren als de stadsomnibussen van het z.g. Ber lijnsche type, dat met het oog op het drukke verkeer in de nauwe straten klein en beweeg- lijk is gehouden. Men heeft ook de kwestie onder de oogen gezien of men tramrails uit de vernielde stadseentra zal wegnemen, om daarmee nieu.we trajecten in de buitenwijken te openen. De opening van autobuslijnen gaat echter op het oogenblik vlugger en heeft het voordeel van minder kosten. De nieuwe bussen zijn van het nieuwste model slechts 70 kg wegenden steenkool-gas- generator voorzien. De burgemeesters zijn verplicht minister Speer een bepaalde hoeveelheid ijzer en metaalsehroot te leveren, dat door het afbre- ken van beschadigde gemeentelijke instellin- gen kan worden gewonnen. De rijksspoorwegen hebben een speciaal programma ontworpen om het buurtverkeer uit te breiden. Een aantal nieuwe wagons zal door de onder Speer ressorteerende wagon- fabrieken aan de rijksspoorwegen worden ge leverd tegen afgifte van schroot door de ge- meentebesturen ITALIfi'S NIEUWE WEERMACHT. Be A.N.P.-correspondent meldt: Na de capitulatie van Italie is van Duitsche zijde meermalen gewezen op de wantoestan- den, die bij de Italiaansche weermacht heerschten en de gevechtskracht aanmerke- lijk verminderden. Men is hier zelfs zoo ver gegaan, het falen van de Italiaansche strijd krachten verantwoordelijk te stellen voor de tegenslagen, die de Duitsche weermacht heeft ondervonden, zooals bij Stalingrad en later in Noord-Afrika, terwijl vogens de Duitsche op- vatting ook de landing der geallieerden op Sicilie en het Italiaansche vasteland op heel wat meer moeilijkheden zou zijn gestuit. in- dien de Italianen krachtiger tegenstand had den geboden. Bij den opbouw van de nieuwe Italiaansche weermacht blijkt men de in het verleden ge- maakte fcuten te willen vermijden. Men wil zich, zooals uit een publicatie in de Duitsche pers blijkt, meer naar het Duitsche voorbeeld richten. Aan rond 300.000 man der lichtingen 1942/25 is thans een bevel tot opkomst in militairen dienst gezcoden, en hoewel natuur- lijk niet te overzien is, of alien aan dit bevel gehoor zullen geven, zijn, naar wij lezen, de militaire autoriteiten op grond van de reeds verkregen resultaten hoopvol gestemd. De jonge recruten vinden overal volkomen gewijzigde verhoudingen, slechts de unifor med, waarvan alleen de kronen verwijderd zijn, zijn hetzelfde gebleveh. Later wil men nieuwe invoeren, die eenerzijds aan de Ita liaansche behoefte aan pracht en praal tege- moet komen, aan den anderen ka>nt echter zoowel wat snit als uiterlijk betreft volkomen van de vroegere verschillen. In principe zullen de officieren en man- schappen in vredestijd niet jonger dan 17 en niet ouder dan 37 jaar zijn, slechts de com- maodeerende offiffieren en generaals zullen uit oudere lichtingen worden gerecruteerd. De soldaten van 17 tot 30 jaar gelden als deel van het actieve leger en die van 31 tot 37 jaar als mobielemilitie, die alleen in oorlogstjjd wordt gebruikt. lets heel nieuws in de Ita liaansche weermacht is de regel, dat iedere officier eerst als eenvoudig soldaat moet heb ben gediend. Bij een leger van hoogstens een paar honderdduizend man, zooals de nieuwe Italiaansche weermacht .gedacht is, zal de selectie der. beste elementen, die vocr de offi- ciersloopbaan worden bestemd, gemakkelijk zijn. Van de officieren wordt verlangd, dat zij robuust, sportief en intelligent zijn. Men wil geen verfijnde intellectueelen hebben. Men wil tusschen officieren en soldaten een geest van kameraadschap aankweeken, waarnaar ook in het Duitsche leger wordt gestreefd. De officierscasino's zijn gesloten. zoo o.a. het groote elegante casino in het Palazzo Barbe- rino te Rome. De officieren kunnen hun maal- tijden te zamen met de soldaten of wel ge- scheiden gebruiken; doch het eten is voor alien hetzelfde. Ook deze vernieuwing ge- schiedt op Duitsche inspiratie, voorts zal de discipline strenger zijn dan' tot dusver. Ook in ander opzicht wordt met het verleden gebroken. De oude vaandels gaan naar het museum en de nieuwe iregimenten krijgen nieuwe vaandels, ook de bezoldiging van de weermacht, die tot dusver zoo slecht was. dat de geest er onder leed, wordt thans ver- beterd. Nieuw is ook, dat de officier voortaan niet meer te zamen met anderen, doch individueel den eed zal afleggen. waarmede men hem het gevoel wil bijbrengen, dat hij persoonlijke verplichtingen tegenover de reputoliek heeft. TOKIO VERWACHT NIEUWE ACTIVITEIT IN PACIFIC. De betrekkelijke rust in de gevechtshande- lingen in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan wordt, naar D.N.B. meldt, van mili taire zijde te Tokio beschouwd als een stilte voor den storm. Sedert den zesden luchtslag bij Bougainville op 3 December, zoo zegt. men, zijn in dit gebied slagschepen noch vliegkamp- schepen waargenomen, doch slechts" enkele kruisers en torpedobootjagers als bescher- ming van convooien. Dit verschijnsel betee- kent echter geenszins, dat de vijand zijn vlieg- tuigsteunpunten op de landingsplaatsen heeft prijsgegeven. Strategisch gezien, zoo verklaart men ver der, valt de beteekenis van het door de Japanners bezette Rabaul niet te onderschat- ten, want het vormt het belangrijkste steun- punt van de waaiervormige Japansche ver- dedigingslinie van Nieuw-Guinea en Nieuw- Brittannie tegen Bougainville. De verovering van Rabaul door de Geallieerden zou een doorbraak beteekenen, die de vijand in de luchtslagen bij de Gilbert-eilanden niet tot stand wist te brengen. Daar Japan zich vol- ledig bewust is van de beteekenis van deze onderneming, zijn de hevigste gevechten in dit gebied te verwachten. US ite 8c g- ,ot nd w, As. )nt 3t !N

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1