TERNEUZENSCHE COURANi Buitenland i IP Binnenland No. 10.564 VRIJOAG 10 DECEMBER 1943 83e Jaargang AL6EMEEN NIEUWS- EM ADVERTEMTIEBLAD VOHK ZEEUW8CH-VLAANDEBEN OUITSCH WEERMACHTSBERICHT Verbitterde gevechten Z.W. van Krementsjoeg. NA HET OVERLEG TE TEHERAN. Keuringen voor Waffen-§S en Landstorm Nederland. VERSCHIJNT IEDEREN DINS DAG- EN VIMJDAfiAVOXD. Hoofdredacteur: N. J. HARTE - TERNEUZEN TeL 2298 Het opperbevel van de weermacht maakte Donderdag bekend: ie.i ,v...dwe„.en van Dnepropetrovsk wer den de onder de cescherining vand<^hten mis aanvaUende sterke vgandeujke strrjdkran.uen teSS ten zuidwesten van Krements- ioea leverden onze troepen den geheelen dag SSe gevechten met de steeds weer stormloopende bolsjewisten. Bii den afweer van dezen aanval werden talrnke Sovjet-pantserwagens stukgeschoten. In bet gevecntsgebied ten Nordoosten van Siitamir en ten Zuiden van Korosten hood de v iand tegen onze aanvallen hardnekkxgen tegenstand, zonder ecbter te kunnen yerhmde- ren dat' onze troepen verder oprukten. r6ln den centralen sector vielen de bolsjewis- tpn tnsschen Pripet en Berezina alsmede ten ^idS van Iritsjef wederom teyergeefs aan Bri eenige kleine penetraties zijn ae ge vechten nog aan den gang. Bij een geslaagde eigen aanvals-operatie aan .de Pripet werden eevan^enen gemaakt en built beiiaala. Een plaatselijke aanval van onze troepen ten Westen van Smolensk bereikte de bevolen doelen, In weerwil van het ongunstige weer deed de luchtmacht met sterke formaties overdag en dee nachts met goed gevolg aaijvaden op vijandelijke troepenconcentraties en marsch- biwegingen in bet gebied van Newel. Zij schoot Woensdag alleen al in dit gebied S°Xan X'e^Zind-Italiaansche front kwam bet in den Westelijken en in den Oostelijken sector tot gevechten van geringeren omvang. ijan- delijke aanvallen werden afgeslagen en eenige kleine penetraties, die de voorgaande dagen ontstaan waren, door tegenaanvallen van onze troepen opgeheven. Om een bergtop ten Zuid westen van Venafro wordt nog gevochten. Boven het front heerschte een levendige wederziidsche luchtactie. Daarbrj werden hier vooral door luchtdoelgeschut 16 en in de rest van het Middellandsche-Zeegebied zes vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Bii de zware gevechten van de afgeloopen dagen heeft de 26ste pantserdivisie onder be vel van luitenant-generaal Freiherr von Lutt- witz door haar voorbeeldige houd'ng en stand- vastigheid alle doorbraakpogingen der Britten in den Oostelijken sector van het Zuid-Italiaan- sche front verijdeld. samenwerking met deze bondgenooten wordt dagelijks inniger". Ten slotte verklaarde Tojo nog. ,,Hoe sterk de vijandelijke tegenoffensieven ook mogen zijn, wij behoeven niet bezorgd te zijn. Wij zullen hun steeds zwaardere siagen toe- brengen, totdat zij zich onderwerpen' CHURCHILL'S BESPREKINGEN. De Britsche minister premier heeft te Kairo ook onderhandelingen gevoerd met den Egyp- tischen minister-president Nahas Pasja. Hierbij waren verder aanwezig minister An thony Eden, de Amerikaansche ambassadeur te Londen John Winant alsmede hooge Engel- sche en Amerikaansche militairen. CONFERENTIE MET DEN TURKSCHEN PRESIDENT. De Londensche zender heeft, volgens de H. Crt., bevestigd, dat Churchill en Roosevelt besprekingen hebben gevoerd met Inonii, den president van Turkije. In de door den Britschen berichtendienst ge- publiceerde versie van het communique over de te Cairo gehouden besprekingen wordt medegedeeld, dat het Turksche staatshoofd aan de conferentie heeft deelgenomen, ,,op hartelijke uitnoodiging van de regeeringen van de Ver. Staten, Engeland en de Sovjet-Ume Volgens United Press waren Roosevelt, Churchill en Inonii te Cairo bijeengekomen ten einde „in het licht van de resultaten der conferentie van Teheran diepgaand van ge- dachten te wisselen". Naar verluidt namen ook Eden, Hopkins en Menemendjogloe deel aan de besprekingen. DE HOUDING VAN TURKIJE. Naar S.P.T. uit Londen meldt, wordt mo- menteel in de Engelsche hladen meer dan ooit aan Turkije aandacht besteed. De commen- taren inzake de vraag of Turkije al of met aan den oorlog zal deelnemen, spreken elkaar nogal tegen, waaruit valt op te maken, dat men in Engeland nog niet zoo overtuigd is van Turkije's houding. Ook over de vraag ot Turkije geneigd zal blijken vliegtuigbases aan de Geallieerden af te staan, is men zeer ge- reserveerd. De pers citeert Donderdagmorgen een arti- kel van Philip Jordan in de ,,News Chronicle waarin hij zegt er van overtuigd te zijn, dat de Turken er niets voor voelen hun oude stad Konstantinopel aan een luchtaanval bloot te stellen. Na de besprekingen tusschen den Britschen en Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken in Cairo heeft een zitting plaats gehad van het Turksche kabinet, did meer dan 10 uu rheeft geduurd. Over de vraag om aan de Geallieerden steunpunten af te staan is toen negatief beslist. REDE VAN DR. GOEjRBELS. Rijksminister Dr. Goebbels heeft Dinsdag op den „Dag van den Duitschen spoorwegman een rede uitgesproken. H» begon met er op te wijzen, dat de Duit- sche spoorwegmannen in de afgeloopen vier zware oorlogsjaren een prestatie hebben vol- bracht, die voor den oorlog van beslissende beteekenis was en is. Daarvoor sprak Dr. Goebbels namens den Fiihrer en het geheele Duitsche volk zijn dank en erkentelijkheid uit. De Duitsche spoorwegman bewijst herhaal- delijk een m'inachting van het gevaar en een doodsverachting, die bewonderenswaardig zijn. De spoorwegen, zoo vervolgde Dr. Goebbels, vormen altijd nog de basis van ons verkeer en zullen dat ook in de toekomst blijven. Dr. Goebbels karakteriseerde de Duitsche spoorwegen als de grootste en meest capabele verkeersonderneming van de wereld, die in dienst van de natie staat en thans geen ander doel nastreeft, dan de Duitsche overwmmng. Van mijzelf kan ik zeggen, dat ik nog nooit zoo vast en onwrikbaar aan die overwinning heb geloofd als juist op dit oogenblik, en wel mist daarom, omdat ons volk haar thans onder smarten en enorme offers moet verkrijgen en verdedigen. Ik persoonlijk gevoel het als de hoogste eer, lid te zijn van deze groote werkende en om haar leven vechtende gemeenschap. Nooit ben ik er zoo trotsch op geweest als thans. Onze vijanden kunnen bekokstoven wat zij willen, met dit volk zullen zr niets bereiken. Het zal niet onvoorwaardelijk, zooals zij hopen en wenschen, en het zal heelemaal niet capi- tuleeren, neen, het zal den vijand de geweer- loopen laten zien. Het is ten slotte geen kunst om brj nacnt en mist vreedzame steden te overvallen en brand en dood op haar burgerbevolking uit te werpen. Deze vrouwen- en kindermoord vormt, naar de minister zeide, de schreeuwendste aanklacht van de modeme krijgsgeschiedenis. De vijandelijke luchtterreur heeft ons niet op de knieen gebracht, doch uitsluitend nog harder gemaakt. Dr. Goebbels betoogde, dat dit Duitschland in het geheel niet klein te krijgen is. Niet alleen zijn mannen, ook zijn vrouwen, ja zijn kinderen zijn helden. Wat wij zelf nog niet van ons hebben kun- nen maken, dat heeft nu de vijand van ons p-emaakt: een strijdend volk van 90 millioen zielen, eendrachtig in het geloof, maar eendrachtig in den haat. ook TOKIO WIL DERDE OORUOGSJAAR TOT JAAR DER BESLISSING MAKEN. De plechtigheden ter gelegenheid van den tweeden verjaardag van het uitbreken van den oorlog in Oost-Azie cuhnineerden, volgens D.N.B., in een radiotoespraak van minister- president Tojo tot de volken van Oost-Azie. Tojo verklaarde woordelijk: ,,De volken van Groot-Oost-Azie staan als een man vereenigd om het derde oorlogsjaar te maken tot het jaar van de definitieve beslissing". Etch wendend t<?t de inwoners van het Japansche rijk zeide Tojo: „Wij honderd mil lioen menschen zullen ons besluit hernieuwen, dat wij ons leven in oorlogstijd ingrijpend zul len veranderen, onze gevechtskracht zullen blijven versterken, onze positie voor een lan- geren oorlog versterken en hierdoor het derde oorlogsjaar tot het jaar van de definitieve be slissing zullen maken." Ten aanzien van den strijd der bondgenoo ten van Japan in Europa verklaarde Tojo: ,,De met ons verbonden naties van Europa hebben den steeds sterkeren wil te strijden en hun heldhaftigen strijd voort te zetten, tot alle moeilijkheden zijn overwonnen. Onze IN GETEISTERD BERLIJN. De kruidige brandlucht, waarvan Berlijn meer dan een week vervuld was, is, schrijft de C. D., weg. Alom hangt nu de weee geur van verkoold bout, waar regen op gevallen is. In de skeletten der ditgebrande nuizen, rookt het nog. Er stijgt echter nergens meer zoon azuren rookkolom op, die eenige dagen gele- den nog wat kleur trachtte te geven aan de grauwe troosteloosheid van de duizenden en duizenden ruines, waaraan geen einde meer komt als men er zich eenmaal tusschen heeft gewaagd. Het is nog slechts stinkende grijze Kalm, die den voorbijganger tegenslaat. De kelderkuilen der gebiakerde baksteengevaar- ten die hoogstens nog de fantasie van een diebter tot huizen kan reconstrueeren, staan voor een deel in rooden gloed. Het is da, win- tervoorraad kolen, dien men rustig uit laat branden, omdat hier toch niets meer te red den valt. De duizenden, die opruimmgswerk- zaamheden verrichten, doen zich te goed aan de weldadige warmte, terwijl zij nun ver- kleumde vinger# uitstrekken naar het vuur, dat daar in de diepte zonder vlammen brandt en zij slaan zelfs geen blik op de verwoesting om zich heen. Vrouwen gaan langzaam langs de puinhoopen, die thans als een vakkundig opgeworpen wai ononderbroken den rijweg omzoomen, en sprokkelen de resten van ramen deuren, kozijnen, balken, stoelpooten. De luchtmijnen hebben de millioenen ruiten ver- splinterd, ook in de stadswijken, die voor de catastrophe bewaard zijn gebleven, en het karton en het pakpapier, dat van overheids- wege wordt verstrekt in afwachting van de komst van den glazenmaker, is al heel weinig toereikend om de koude buiten te houden, vooral in tijden van brandstofdistributie. 70ste luchtaanval. j Het was in het begin van dit jaar, dat Ber lijn door de Engelschen voor den zestigsten keer werd gebombardeerd. Schakelen wij de vele stoorvlucbten en ook de enkele bezoeken van Sovjet-bommenwerpers uit, die niets om het lijf hadden, dan zal de Rijkshoofdstad nu ongeveer haar zeventigsten luchtaanval ach- ter den rug hebben. Op een enkelen na, heeft sch'rijver aezes al die aanvallen meegemaakt.: van Augustus 1940 toen zoo'n raid eigenlijk nog slecnts een dramatisch vuurwerk was tot de vijf moorddadige siagen van 18 November tot 2 December. Tot dusverre was het zoo, dat als men later een tocht door de getroffen wijken maakte, de schade, hoe ernstig meer- malen ook, toch ncg meeviel. Zeker, de aanval van den Isten Maart, waarbij te Berlijn voor het eerst op groote schaal gebruik werd ge maakt van orandbommen, heeft wonden gesia- gen, waarvan men ook thans de litteezenen nog overal vindt. Maar zelfs na de zeer zware aanvallen van 23 Aug. en 1 en 3 Sept. had men, ten minste toen de opruimingswerkzaam,- heden flink waren opgeschoten, het gevoel, dat de Rijkshoofdstad wel is waar een aan- zienlijk deel van haar gebied als bewoonbare wijken moest afschrijven, maar dat deze mil- lioenenstad als zoodanig onaangetast bleef. Wat wij ditmaal echter hebben beleefd, is in een woord een aanslag op het voortbestaan van Berlijn zelf. Nergens valt de schade mee. Integendeel, elke kilometer, dat je verder van huis gaat naar mate de verkeersmiddelen weer in orde komen, brengt je naar een nieuw cen trum van verwoesting, zooals je vroeger alleen te zien kreeg in een Amerikaansch filmjour- naal na een tornado. Ik zelf heb dagenlang in de veronderstelling geleefd, dat onze buurt er goed was afge- komen, tot,dat ik door toeval ontdekte, dat twee-, hoogstens driehonderd meter van mijn woning een puinhoop begint, waarvan ik nog steeds niet weet waar hij eindigt. Als gezegd komt het verkeer weer aardig op gang. De U-bahn, de ondergrondsche, is nagenoeg weer op alle trajecten in bedrijf. De S-bahn Berlijns onvolprezen geelectrifi- ceerd spoorwegnet tusschen het Centrum en de Banlieue is ook weer practisch geheel op gang. Met de tram daarentegen wil het nog met zoo goed vlotten. Men schijnt er zich in de eerste plaats op toegelegd te hebben, de ver- bindingen tusschen de eindpunten van den on dergrondsche en den uitersten stadsrand te herstellen, omdat daaraan de behoefte het grootst is. In het centrum rijden sjnds eenige dagen wel een paar lijnen, die echter slechts op een deel van haar normaal traject loopen. Van de zeven lijnen, die anders mijn huis pas- seeren, rijdt er niet een. Het is intusschen al een groote verbetering, dat men begonnen is, de wrakken der uitge- brande tramrijtuigen uit de straten te ver- wijderen. Die verwrongen stukken ijzer stem- men nog melancholischer dan de gebiakerde huizen. Met de telefoon gaat het ook weer eenigszins, wat een niet te ondersehatten voor- deel beteekent, daar je nu niet meer uren ver hoeft te loopen, om zekerheid te krijgen om- trent het lot van kennissen en vrienden, die je op hun beurt gerust kunnen stellen, als ze uitgebomd en ergens ondergebracht zijn. De waterleiding functionneert weer, al is de druk gering. Hetzelfde kan, althans wat de niet ernstig beschadigde stadsdeelen betreft, van het gas worden gezegd. De stroomvoorziening is bijna nergens gestoord geweest. De opruimingswerkzaamheden zijn oogen- blikkelijk ter hand genomen met een energie, die boven elken lof verheven is. Men heeft daarbij gebruik gemaakt van alle beschikbare krachten, zoowel van de arbeiders, die ten ge- volge van de bomaanvallen werkloos waren geworden als van strafgevangenen uit gevan- genissen, tuchthuizen en concentratiekampen, alsmede van krijgsgevangenen uit alle landen Russen, Franschen, Belgen, Serviers, Polen, Italianen en naar ik hoor ook Neder landers, maar dat heb ik niet zelf gezien. De leiding der werkzaamheden berust bij de genie, bij de organisaties Todt en Speer, terwijl ook sterke afdeelingen Arbeidsdienst, Weermacht en SS meemerken. Den geheelen dag hoort men de ontploffin gen van de ruines, die met dynamiet tot in storting worden gebracht. Hier en daar maakt men ook gebruik van tanks, om de wanke- lende skeletten der mtgebrande straten tot m- storting te brengen. Want veel, heel veel kan niet meer worden hersteld, ook al staan dt muren nog" overwind en liggen de ijzeren bal- ken waar de vloeren op hebben gerust, nog op hun plaats. De hitte van het met fosfor doordrenkte rubber, dat in de felle branden die roode, blauwe en groene lichteffecten op- leverde, is zoo groot geweest, dat zelts de steen zooals de Duitsche vakterm luidt tot op de kern verbrand is. Overal waar men gaat en staat, ziet men intusschen zwrjgende voorbijgangers, die zon der zelfs elkaar opmerkzaam te maken, stom- me blikken werpen naar de plekjes, waar ieder zijn eigen herinneringen heeft. Dit kna- gende gevoel van iets verloren te hebben, dat men nooit meer terug zal krijgen, heeft met alleen de Berlijner of de buitenlander, die als schrijver dezes een kleine tien jaar te Berlijn heeft gewoond, maar zelfs onze Nederlandsche arbeiders kennen het. Voor de laatsten moge het in den regel een restaurantje zijn, waar zij voor weinig geld en zonder bonnen iets be- hoorlijks te eten kregen, of een buurtbioscoop- je, waar ze een deel van hun wekelijksch uit- gaansavondje doorbrachten; voor de overigen is het 't huis van ouders, verwanten, van een goeden vriend, een kerkje, een boekhandel, een vroegere woning. Het razende vuur heeft geen mededoogen gehad en zonder pieteit alles verslonden. Nu er zobveel tot instortmg is gebracht, hebben de puinhoopen hun eerste verschrik- king verloren. In de eerste dagen stelde men bij ieder door een brisantbom getroffen huis de bange vraag of de bewoners den kelder nog hadden kunnen verlaten. En wanneer dozijnen strafgevangenen in zenuwachtige haast met bloote handen bezig waren, zoo'n vijf, zes meter hoogen puinhoop steen voor steen te verwijderen, dan heerschte daar rondom een stilte, die iets plechtigs had. Diezelfde stilte zonder een onwaardig woord heerschte ook op de plaats, waar bij den verpletterden cockpit van een Engelsch bombardementsvliegtuig de lijken van twee Engelsche vliegers lagen. Zij waren niet verminkt en schenen gestorven te zijn aan een schedelbreuk, toen de piloot zijn wrakgeschoten toestel de kruinen van een paar zware boomen instuurde, die hij mis- schien voor een grasveld had aangezien. De menschen liepen tusschen de puinen van het- geen eens een villawijk is geweest en de lijken in blauwe overalls, en hun houding was waardig. voortdurend in het bijzijn van eenige promi- nente figuren van de geallieerde diplomatieke en militaire wereld. O.a. worden nog ge- noemd de Britsche ambassadeur in Moskou Clark Kerr en zijn Amerikaansche collega Harriman, en de drie geallieerde chefs der generale staven, waarvan de Russische gene- rale staf werd vertegenwo'ordigd door maar- schalk Worosjilow. De besprekingen zijn slechts korten tijd onderbroken, om den 69sten verjaardag van Churchill te vieren, waarvoor -34 gasten waren uitgenoodigd. Naar S.P.T. uit Kairo verneemt, zou komng Faroek, geheel hersteld van zijn verwondin- kortgeleden als gevolg van een auto- gen, Kairo „AANVAL UIT ZUIDEN, OOSTEN EN WESTEN". Te Berlijn verklaart men, dat de conferentie van Teheran, blijkens het communique, nau- welijks in de schaduw van de Moskousche con ferentie kan staan. In Moskou zijn, heel andere woorden geuit en vooral is er een duidelijker taal gesproken. Teheran leverde slechts frasen op. Het communique spreekt weliswaar over operaties uit het Zuiden, Oos- ten en Westen, maar aldus Berlijn, die opera- ties beteekenen niets nieuws. Men kan moei- lijk aannemen, dat de Geallieerden tot nu toe Duitschland iets hebben willen besparen. In- dien de Geallieerden werkelijk tot groote operaties in staat waren, dan zbuden zij die plannen niet reeds maanden tevoren aan de verbaasde wereld prijsgeven, doch er over zwijgen, of er reeds mee zijn begonnen. Men gelooft hier dan ook te kunnen aannemen, dat deze aankondigingen vooraisnog slechts vage beloften zijn, die spoedig door nieuwe zullen worden gevolgd. ROSENBERG: OVERWINNING OF ONDERGANG. Rijksminister Rosenberg heeft in een gouw- vormingsbijeenkomst van het politieke leider- corps verklaard, dat de strijd, waarin het Duitsche volk is gewikkeld, de fundamenteele bestaansvoorwaarden en levenseischen van een volk en een gemeenschap van volken betreft. Wij we ten, zeide Rosenberg woor delijk, dat het in dezen oorlog gaat om over- winning of ondergang. Smuts heeft de afge loopen dagen een ontstell-ud antwoord ge- geven op de vraag naar het toekomstige lot van Duitschland, in geval van een verloren oorlog. Er blijft daarom slechts de weg van den strijd over. Wij mogen er van overtuigd zijn, dat de totale scheppende kracht van 80 millioen menschen zal stand houden tegen den stormloop. DE STRIJD IN OOST-AZIE. Aan den vooravond van den dag waarop de groot-Oost-Aziatische oorlog zijn derde jaar inging, heeft het hoofdkwartier van het Japansche leger een samenvattend overzicht gegeven van de militaire resuPaten van het afgeloopen jaar, nl. van begin December 1942 tot eind November 1943. Daaruit blijkt, dat den vijandelijken strijdkrachten, in totaal 400.000 man sterk, waarmede Japan in de Zuidelijke gebieden en op de Aleoeten in con tact kwam, verliezen van ongeveer 193.000 man, met inbegrip van gevangenen en over- loopers, werden toegebracht. Het aantal vernielde of neergeschohten vliegtuigen be- draag 2728, dat van de scheepsverliezen van den vijand 185. In China waren de vijandelijke strijdkrach ten waarmede de Japanners in gevecht kwa- men, 2.370.000 man sterk, Alleen door de Japanners werden 210.000 doode soldaten geteld. Het aantal gevangenen en overloo- pers bedroeg 224.627. 88 schepen werden in "den grond geboord of beschadigd en 3466 booten buitgemaakt. 373 vliegtuigen werden neergeschoten. De Japansche verliezen be- droegen 32.962 gesneuvelden en 313 vlieg tuigen. HIMMLER VOOR DE DUITSCHE PERS. Het D.N.B. meldt uit Weimar: De Reichsfiihrer SS en Rijksminister van binnenlandsche zaken Himmler heeft op de Oorlogs-arbeidsconferentie van de Duitsche pers een uitvoerig overzicht gegeven van de binnenlandsche problemen van oorlogvoering en na-oorlogstijd. Hij begon met de vraagstukken van de binnenlandsche veiligheid. Op dit gebied hebben, aldus zeide hij, de doelbewuste maat- regelen ter bestrijding van de beroepsmisda- digers en tot uitschakeling van de a-sociale elementen, welke de nationaal-socialistische staat sedert 1933 systematiseh heeft ten uit- voer gelegd, thans groote initwerking. Zoo geeft de statistiek voor het derde oorlogsjaar het laagste criminaliteitscijfer uit het geheele bestaan van het Duitsch Rijk aan. Op het geheele terrein van de binnenland sche veiligheid is er geen enkele factor, welke vergeleken kan worden met de toestanden in 1917/18. Toen vielen georganiseerde poli tieke en crimineele misdadigers he* strijdende front en het strijdende binnenland in den rug aan. Thans staat het Duitsche thuisfront hecht en gesloten, inwendig beveiligd door beproevingen gestaald en in het bewustzijn, dat het een strijd op leven en dood betreft, achter zijn soldaten. Uitvoerig trad de minister in zijn werk zaamheden als Rijksminister van binnenland sche zaken. Hij schetste in groote lijnen de toekomstige ontwikkeling van den binnen- landsch-politieken vorm van het Rijk. Bii de gedachte van een betrekking van absoluut vertrouwen tusschen de Duitsche openbaarheid en elken tak van - staatsbestuur en van een duidelijk Rijksgezag' in vraagstukken van het hoogste belang noemde Himmler het begnp van de toewijding aan het Rijk hij elke Rijks- gouw. Hij zeide het als een bijzonder doel van de toekomst te beschouwen, dat op dit begrip de nadruk valt en dat de ontwikkeling daarvan wordt bevorderd. Volgens Stockholms Tidningen zouden Churchill en Roosevelt op de terugreis naar Kairo een dag te Jeruzalem hebben doorge- bracht. Uit nadere berichten blijkt, dat ook Eden, Hopkins en Molotow aan de onderhandelingen te Teheran hebben deelgenomen. De eerste dag van de conferentie heeft Roosevelt een onderhoud gehad met Stalin, waarbij niemand behalve de tolk, aanwezig was. Dit onderhoud duurde ongeveer een uur. Daarna hadden de besprekingen plaats, ongeluk opgeloopen, vandaag naar terugkeeren, waar te zijner eere een groote parade zal worden gehouden. Verder zal de koning in Kairo den Amerikaanschen presi dent en den Engelschen minister-president te ontmoeten. Nadat Churchill uit Teheran was terug- gekeerd heeft hij onmiddellijk na zijn aan- komst in Kairo gesproken met Maitland Wil son den opperbevelhebber van het negende leger in het Naburige Oosten en den opper bevelhebber van de geallieerde luchtstrijd- krachten generaal-majoor Laycock. Na eerst nu bekend wordt is Vrijdag te Kairo een groote militaire conferentie gehouden, waar aan door alle stafchefs in het Nabunge Oos ten is deelgenomen. SAUOKEL OVER DE TEWERKSTELLING. Parool voor 1944: tempo en prestatie. Voor vertegenwoordigers van 24 naties, die aan een cursus voor buitenlanders van het Duitsche Auslandische Wisserschaftliche In- stitut deelnemen, heeft de algemeen gemach- tigde voor tewerkstelling, rijksstadhouder Fritz Sauckel, naar D.N.B. uit Weimar meldt, een rede gehouden. Hierin zeide hij over de Europeesche tewerkstelling, dat het voor den algemeen gemachtigde eenvoudig vanzeL spreekt, dat in Duitschland elke buitenland sche werkracht rechtvaardig behandeld wordt. Hii gaf de verzekering, dat ook in 1944 aan de Duitsche Industrie onder alle omstandig- heden en in weerwil van alle vijandelijke spe- culaties voldoende krachten ter beschikking gesteld zullen worden om onverschillig hoe lang te kunnen standhouden. Voor het komen- de jaar luidt het nieuwe parool: tempo en prestatie. De Duitsche arbeiders zullen voor dit parool blijven getuigen, daar zij immers aan den eenen kant gedurende vele jaren de zefeningen" van Versailles hebben leeren kennen en aan den anderen kant keel g*oed weten, dat het unieke socialisme, waarnaar in Duitschland eerlijk wordt gestreefd, nooit verwezenlijkt kan worden, wanneer aan het bolsjewisme in Europa de vrije hand wordt gelaten. Het is noodzakelijk, dat millioenen buitenlandsche arbeiders door hun werk laten weten, dat zij bereid zijn bewapemngsmate- rieel te leveren en krachtig aan den weder- opbouw van Europa willen medewerken. ieaer Duitsch bedrijf is reeds thans wat betreft de hierin aanwezige arbeiders het duidelijaste spiegelheeld van het tot nieuw leven ont- waakte continent. Goede huisvestmg en voe- ding, gezondheid, rechtvaardigheid en levens- vreu'gde vallen iedereen ten deel. EEN NIEUW DUITSCH KANON. De Duitsche pers heeft, volgens de Ned. Cor -dienst de eerste foto's gepubliceerd van een' nieuw type kanon, dat reeds gebruikt wordt op de verdedigingswerken aan de Zuid- Oostkust van. Europa. Het projectiel van het nieuwe wapen wordt gelanceerd door een keil- schot, glijdt eerst eenigen tijd over de opper- vlakte van het water en gaat dan de lucht in, waar het op 30 a 40 meter hoogte ontploft. De brisantkracht en de uitwerkmg van de scherven van de granaten moeten buitenge- woon hevig zijn en vooral van groot belang ziin in den strijd tegen de speciale landings- vaartuigen welke de geallieerden voor hun invasie-pogingen gehruiken. VERMOORD. In een ziekenhuis te Bergerac is een neef van wijlen kardinaal Verdier vermoord. Ver nier maakte deel uit van het propaganda- bureau van Pbtain en was eenige dagen ge- leden bij een aanslag gewond. In het zieken huis vers-chenen twee als gendarmes yer- kleede lieden bij zijn bed, die hem en zgn hem bezoekende zuster en schoonzuster doodscho- "ten. SMUTS IN KAIRO. Welingelichte militaire kringen te Was hington deelen volgens S.P.T. mede, dat de Russische generaal Klim Worosjilow een be- zoek aan Londen zal brengen. Tezamen met Britsche en Amerikaansche militaire auton- teiten zou hij er de invasie-plannen gaan uit- werken. In de genoemde kringen bestaat er thans geen twijfel meer over de opnchtmg van het tweede front. De beloften van mi nister Cordell Hull te Moskou bver deze aan- gelegenheid gedaan, zijn door de militaire chefs te Teheran herhaald en bevestigd. Zoowel de Stockholms Tidningen als Svens- ka Dagbladet publiceeren een artikel van den correspondent te Moskou van de New York Herald Tribune, waarin gesproken wordt van een verdere verscherping van de positie van Finland als gevolg van de conferentie van Teheran. De drie groote mogendheden hebben, zoo wordt in dit artikel gezegd, haar volledige solidariteit betuigd, wat alleen maar kan beteekenen, dat de vijanden van de Sovjet- Unie ook als vijanden van de beide andere staten beschouwd moeten worden. Een bijzondere correspondent van de BBC meldt volgens SPT uit Moskou, dat daai algemeen de opvatting heerScht, dat er in de toekomst meer ontmoetingen tusschen Roo sevelt, Churchill en Stalin zullen worden gehouden. Over de voomaamste punten is men het te Teheran eens geworden, doch nog niet alle kwesties zijn opgelost. Dit en andere teekenen wijzen er op. dat er ver- moedelijk binnen afzienbaren tijd een nieu we ontmoeting tusschen de drie staatslieden zal worden georganiseerd. Weer wordt aan gezonde jongens de rnoge- lijkheid geboden. zich te melden voor de weer- sportkampen voor de Germaansche jeugd. Juist in den winter ibisden deze kampen door hun prachtige ligging in de Duitsche bergstreken een groote en onvergetelrjke be- levenis in sxietuw en zon. Waar kan ik mij melden voor het Germaan- sctie weersportkamp Aan de havoi^ende adressen: Utrecht, Koningslaan 9. Maastricht, Vrijthof 25. Goes, Violenstraat 44. Groningen, Groote Markt 24. Assen, Rolderstraat 45. Den Haag, Nassauplein 6. Rotterdam, Eendrachtsweg 35. Eindhoven, Keizersgracht 9. Hengelo, Drienerstraat 6. Amsterdam, Willemsparkweg 186. Leeuwarden, Emmakade 48. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederiander in den leeftrjd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen ten- einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. of den Landstorm Nederland. Tiidens de keuringen worden alle inlichtan- gen "verstrekt met betrekking tot de verzor- ging van famiiieleden, duur der opleiding, extra levenamiddelen etc. IVrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland wenschen te blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of hij het S.S.-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Kriegsmarine kunnen zich aanmelden; zij, die tot de Ger-X maansche S.S. in Nederland toetreden wdlen, kunnen zich eveneens ter keuring melden. Personen tusschen 19 en 30 jaar, die aan- meldifigspUehtig zijn voor arbeidsinzet, wor den gedurende hun verbintenis hiervan vrijge-steld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder wor den die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door- slaggevend. Beslissend voor bevordering zqn: karakter, gedrag en prestatie. De oproeping na deze keunng gesoluedt eerst in het begin van Januari 1944. 11.12.43, 11—15 uur, Arnhem, Cafe R.oyal. 1115 uur, Zwolle, Hotel Gijten- 12.12.43, beek. 13.i2.43, straat 46. 14.12.43, 15.12.43. 1115- uur, Groningen, Heere- 1014 uur. Amsterdam, Dam 4. 9il4 uur. Den Haag, Caf6 Den Hout, Bezuidenhout. MUSSERT TERUG. De Leider is van zijn reis naar den Fiihrer te Utrecht teruggekeerd, waar hij zijn gewone werkzaamheden heeft hervat. WINTERHULP BRENGT VERLICHTING VAN ZORGEN. Een bedrag van f 44.604,13 is het resultaat van een week offervaardigheid van ons volk, dat ook in dagen voor St. Nicolaas niet heeft vergeten, aan zijn minder bedeelde volksge- nooten te denken. Met deze som zal Winter- hulp wederom de zorgen van zeer vele huis- moeders weten te verlichten. SOCIALE VOORZIENINGEN VOOR VROUWEN EN KINDEREN VAN KRIJGSGEVANGENEN. De centrale persdienst van het Nederland sche Arbeidsfrojit schrijft: Zooals onlangs reeds bekend is gemaakt. kunnen ook de echtgenoote van een in krijgs- gevangenschap teruggevoerd lid van de voor- malige Nederlandsche weermacht en de in- wonende dochters, stief- en pleegdochters aan- spraak maken op de kraamgelduitkeering a f 55 ingevolge de Ziektewet. Zij kwamen daar voor alleen in aanmerking voor zoover de echtgenoot vdor zijn terugvoering in loondienst werkte en dus krachtens de Ziektewet ver- zekerd was. Op aandringen van het Nederlandsche Ar- beidsfront heeft de commissaris voor de be- hartiging van de belangen van de voormalige Nederlandsche weermacht thans nog bepaald, dat een verzoek om bedoelde, uitkeering ook kan worden ingediend door de echtgenoote of door de inwonende dochters van een in krijgs- gevangenschap teruggevoerde, die voor diens terugvoering daafop wettelijk geen aanspraak kon maken. Een dergelijk verzoek moet schrif- telijk worden gericht tot genoemden commis saris, Lange Voorhout 7, Den Haag. Door de wegvoering in krijgsgevangenschap eindigde tevens de verplichte verzekering in gevolge het Ziektefondsenbesluit van degenen, die daarvoor in loondienst werkten. Voor zoo ver de achtergebleven gezinsleden indirect waren verzekerd, waren deze dus op het slui- ten van een vrijwillige verzekering aange- wezen. Ter tegemoetkoming in de daaraan verbonden kosten wordt in die gevallen de kostwinnersvergoeding met een bedrag van 0,75 per week verhoogd. Bovendien zal op de kostwinnersvergoeding een kinderbijslav worden toegekend ten be- drage van f 0,25 per dag voor elk kind be- neden den leeftijd van 15 jaar. AMBTSPERIODE VAN AMBTENAREN. Op grond van artikel 2 der verordening no. 37 -40 betreffende de regeling van de rechts- positie (rechtliche und finanzielle Verhaelt- nisse) van ambtenaren en overig personeel, alsmede van bepaalde beeedigde personen, heeft de Rijkscommissaris de secretaris- sen-generaal van de departementen van alge meen bestuur, alsmede de hoofden der niet onder een departemenlt ressorteerende cen trale instanties gemachtigd de ambtsperiode van ambtenaren, die op grond der bestaande voorschriften wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd uit den over- heidsdienst ontslagen zouden worden, tot het bereiken van den 70-jarigen leeftijd te ver- lengen, indien dit in een bepaald geval in het belang van den dienst is. Iedere verlenging van de ambtsperiode van een ambtenaar be- hoeft goedkeuring van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (com- missaris-generaal voor Bestuur en Justitie). Deze beschikking geldt niet ten aanzien van politie-ambtenaren in den zin van artikel 1 der verordening ,,bezoldiging politie 1943' VOOR DOELTREFFENDE PRIJSPOUTIEK EEN FONDS INGESTEUD. In de Ned. Staatscourant van Maandag is een besluit opgenomen tot vorming van een fonds voor de prijspolitiek, behoorende tot de begrooting van den Dienst van den Gemach tigde voor de Prijzen. Het fonds is ingesteld ter bevordering van een doeltreffende prijspolitiek. Ten bate van dit fonds komen: a) ontvangsten, voort- vloeiende uit bepalingen in prijsvoorschriften en prijsvaststellingen, omtrent het van prijzen en vergoedingen afdragen van bedragen; b) een ontvangst ten laste van Titel A, Gewone Dienst, van de genoemde begrooting, tot het voordeelig verschil tusschen de ontvangsten en de uitgaven van dien Titel; c) ontvangsten tot het voordeelig verschil tusschen heffingen en uitkeeringen, welke voor hetzelfde doel als dit besluit beoogt, voor het in werking treden van dit besluit werden ontvangen en gedaan. voor zoover zij in onderling overleg tusschen de Secretarissen-Generaal van de departemen ten van Financien en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en den Gemachtigde voor de Prijzen als baten van het Fonds voor de Prijs politiek worden aangewezen. Ten laste van dit fonds komen: a) uitgaven, met toestemming van den Secretaris-Generaal van het Departement van Financien door den Gemachtigde voor de Prijzen vastgesteld tot verlaging van prijzen en vergoedingen; b) uit gaven, tot hetzelfde doel als sub a) voor het in werking treden van dit besluit vastgesteld door een andere instantie dan den Gemach tigde voor de Prijzen, zulks na toestemming" van den Secretaris-Generaal van het depar tement van Financien en den Gemachtigde voor de Prijzen; c) uitgaven tot het nadeelig verschil tusschen heffingen en uitkeeringen, welke voor hetzelfde doel als dit besluit be oogt, vdor het in werking treden van dit be sluit' werden ontvangen en gedaan, voor zoo ver zij in onderling overleg tusschen de Secre- tarissen-Generaal van de departementen van Financien en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en den Gemachtigde voor de Prijzen als uitgaven van het Fonds voor de Prijspolitiek worden aangewezen. De wette- lijke bepalingen met betrekking tot het Land- bouwerisisfonds blijven ongewijzigd van kracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1