TERNEUZENSCHE COURANT Buitenland Binnersland Dsstributienieuws Ho. 10.563 DINSDAG 7 DECEMBER 1943 83e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOK ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Weder Sovjet-aanvallen in de Dnjepr-bocht. Vestigingsvargunning kleinbedrijf. TERNEUZEN, 7 DECEMBER 1943. MM MM VEKSCHLINT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. plroctour: L VAN DE SANDE Hoofdredac tear: N. J. HARTE - TERNEUZEN - Tel. 2298 Het opperbevel van de weermacht deelde Maandagr mede: Op de Krim setten de bolsjewisten bun hevige aanvallen ten Noordoosten van Kertsj den geheelen dag voort. Met doeltreffende ondersteuning van artillerie en stormgescbut werden zij, voor bet grootste deel reeds voor de eigen stellingen uiteengeslagen, waarbij 25 viiandeliike pantserwagens vernietigd of bui- ten gevecht gesteld werden. Ten Zuiden van Kertsj maakte de aanval van Roenaeensche troepen nieuwe vorderingen. Het vijandelijke landingshoofd werd aanzienlijk verkleind. In de groote bocht van den Dnjepr hervatte de vijand bij hevige sneeuwjacht zijn aanvallen met numeriek sterkere strijdkrachten. Zij werden ten Noordoosten en ten Noordwesten van Kriwoi Rog en ten Zuidwesten van Kre- mentsjoeg afgeweerd in hevige gevechten, die tot in het donker voortduurden. Op een plaats, waar de vijand was bmnengedrongyn ontwikaeiden zich hevige pancsergevechctn. die nog gaande zijn. In totaal werden in dit gebied gisteren 80 Sovjet-pantserwagens stukgeschoten Bij Tsjerkassy sloegen onze troepen her- haalde aanvallen af en vernietigden opnieuw vijandelijke gevechtsgroepen, die bij de ge vechten der voorgaande dagen waren afge- sneden. In dezen frontsector heeft zich de Moezellandsche 72ste infanterie-divisie onder bevel van kolonel Hohn te zanien met deelen van de SS-pantserdivisie ..Wiking" en een- heden der tiende divisie luchtdoelgeschut bij- zonder onderscheiden door een .voorbeeldige strijdvaardige houding tijdens de dagenlang heen en weer golvende gevechten. Van de rest van het Oostelijke front worden nog slechts uit de sectoren Noordwestelijk van Gomel en Westelijk van Newel levendige plaatselijke gevechten gemeld. In Zuid-Italie kwam het gisteren bij aan- houdend slecht weer slechts in enkele front- sectoren tot levendige plaatselijke gevechten. Daarbij werden van een vijandelijke gevechts- groep, die aan de Adriatische kust onze stel lingen verkende, 6 pantserwagens stukge schoten. DR. GOBBELS OVER „DE LESSEN VAN DEN OORLOG". „De lessen van den oorlog" noemt Rijks minister dr. Gobbels zijn jongste artikel in Das Reich. Hij schrijft daarin o.a.: Er is nog geen oorlog zonder tegenslagen geweest. Deze moeten door gemeenschappelijke in- spanningen te boven worden gekomen. Niets verhoogt zoozeer het gevoel van nationale kracht als een overwonnen gevaar. Het ver- groot het zelfbewustzijn van den enkeling en vestigt daardoor het bewustzijn der onover- winnelijkheid van het geheele volk. Niets is ons, Duitschers, heiliger dan ons vaderland. Daarvoor te strijden en zijn vrij- heid en veiligheid te verdedigen is ons alien een natuurlijke eereplicht. Brengt de vijand ons vaderland smartelijke wonden toe, dan zijn deze thans weliswaar teekenen van ons leed, doch.later zullen het teekmen van onzen trots zijn. Zooals de litteekens het gelaat van den krijger sieren, zoo sieren zij ook dat van een oorlogvoerend volk. Hoe meer leed ons volk moet dragen des te meer zullen wij ons er tegenover verplicht voelen. Het volk, zijn nationale bestaan en zijn toe- kornst zijn zin en doel van politiek en oorlog- voering. Het volk leidt zijn bestaan af uit een door het lot bepaalde.i sc-ijd om het be staan, welken ontelbare generaties voor ons hebben gevoerd en na ons ontelbare genera- ties van ons ras zullen voeren, Wij zijn daar- tusschen een schakel. Zonder macht geen veiligheid. Die volke- ren zijn verloren, welke hun nationale veilig heid aan andere volken toevertrouwen. Zooals ze hun eer prijsgeven, zoo zullen ze him leven verliezen. Uit dezen oorlog moet een waarlijk socialis- tische volksstaat te voorschijn 'komen, waar- in het welzijn van de gemeenschap opperste wet is. Het fanatisme is geen ziekte, doch een deugd. Zonder dat is nog nooit een groote zaaik tot de overwinning gebracht. Wie van zijn recht overtuigd is en daarvoor met volledige overgave strijdt en werkt, is on- overwinnelrjk. De taaiheid is in den oorlog het belangrijkste. Dapperheid en wijsheid alleen leiflen niet tot het doel. Een volk, dat om zijn leven vecht, moet uit- houdingsvermogen bezitten. Men mag slagen incasseeren, doch men mag zich nooit gewon- nen geven. Dat volk zal overwinnen, dat de witte vlag van de capitulatie in het geheel niet bij zijn bagage heeft, want het komt nooit in de verleiding deze in de ure des gevaars te hijschen en aldus zijn leven en toekomst prijs te geven. Daarom luidt de opperste oor- logsweti: iCapituleerenNooit! Ben ieder geve zich de moeite een gevaar en een crisis te zien in het licht, waarin deze zich over een jaar of zelfs over tien jaar zullen voordoen. Dan verliezen zij plotseling een groot deel van hun dreigend karakter. De wereld gaat nie'" ten onder, zij wordt slechts herboren. Men kan ook van den vijand leeren, maar men behoeft bem niet te bewonderen. Voor bewondering is reeds daarom geen reden, om dat hij met zulk een overmacht tegen ons strijdt en desondanks thans verder dan ooit van de overwinning verwijderd is. De oorlog is als een hamer en zijn zwaarste slagen die- nen slechts ertoe het ijzer in ons volk te har den. Hem zegevierend doorstaan, dat is voor ons hetzelfde als het Duitsche volk de poort naar de wereld openen. Hoe vaak is dat in onze geschiedenis niet beproefd en hoe zei- den is het gelukt. Doch nooit waren de kansen daartoe zoo gunstig als thans. Geen nood en geen gevaar kunnen ons ter aarde werpen, wanneer wij eensgezind zijn. Het rijk zal dezen oorlog met een trotsche overwinning eindigen. Ons volk moet slechts, evenals zijn leiding, vastbesloten zijn zijn wapen vast in de hand te houden en in de laatste minuut van deze reusachtige worsteling nog onwrik- baar op het slagveld te staan. Wie zou eraan twijfelen, dat het zoo zal zijn? BESPREKINGEN MET STALIN GEeINDIGD. Radio Moskou heeft, volgens D.N.B., gi den I nacht van Vrijdag op Zaterdag bevestigd, dat enkele dagen geleden een conferentie tusschen Roosevelt, Stalin en Churchill in Teheran is gehouden. Aan de conferentie hAben ook daskundigen deelgenomen. Behandeld werd de kwestie van den oorlog tegen Duitschland alsmede politieke vraagstukken. COMMUNIQUE VAN DE CONFERENTIE TE TEHERAN. Owereenstemming inzake plannen en tijd van uitvoering. Reuter publiceerde, volgens D.N.B., Maan- dagavond den tekst van het communique be- treffende de conferentie tusschen Roosevelt, Stalin en Churchill. Ter inleiding wordt erop gewezen, dat de conferentie vier dagen geduurd heeft en in Teheran is gehouden. In deze vier dagen, zoo wordt gezegd, werd de .gemeenschappe lijke politiek vastgelegd en bevestigd". Uit- drukking is gegeven, aldus zegt het commu nique, aan het vaste besluit, dat de drie naties in den oorlog en in den daarop volgenden vrede zullen samenwerken. In Teheran zijn de plannen der drie naties „ter vernietiging van de Duitsche strijdkrachten" op elkander afgestemd. Omtrent het doel en het tijdstip, waarop de operaties zijn vastgesteld, is vol ledige overeenstemming bereikt. Over de problemen van den tijd na den oor- lo^- zegt het communique, dat ,,alle naties, klein of groot, opgeroepen worden voor actieve deelneming, voorzoover ,,haar bevolking met hart en verstand toegewijd is aan de ophef- fing der tyrannie, der slavernij, der onder- drukking en der onverdraagzaamheid, zooals dit bij onze eigen volken het geval is." Als datum der onderteekening wordt de eerste December opgegeven. Verklaring betreffende Iran. De Sovjet-Unie, de Ver. Staten en Engeland hebben, naar Reuter meldt, in Teheran een verklaring ten opzichte van Iran" afgelegd. Daarin spreken de drie naties hun waardeering uit voor den steun aan haar oorlogvoering door Iran, welke bestaat in de „vergemakke- lijking van het transport van leveranties uit overzeesche streken naar de Sovjet-Unie". De drie naties verklaren zich bereid de regeering van Iran, .voorzoover dat mogelijk is" econo- misch te ondersteunen. Deze ondersteuning geschiedt echter, aldus de verklaring, „met voortdurend rekening houden met de zware eischen, die aan de drie regeeringen worden gesteld door haar de geheele wereld omvatten- de militaire operaties en door het in de ge heele wereld heerschende gebrek aan trans- portmogelijkheden, grondstoffen en leveranties voor het civiele verbruik." Voor den tijd na den oorlog zeggen de drie regeeringen Iran toe, dat ieder Iraneesch eco- nomisch probleem ,,de meest volledige aan- dacht zal hebben, naast de aanspraken van andere leden der geallieerde naties, op de con ferences of bij internationale organisaties. welke zich moeten bezighouden met interna tionale economische aangelegenheden." Tenslotte verklaren de drie regeeringen, dat zij het eens zijn met de Iraneesche regeering in den ,,wensch" om de onafhankelijkheid, d" souvereiniteit en de territoriale integriteit van Iran te behouden. De indruk te Berlijn. In Duitsche politieke kringen heeft het communiqud over de conferentie te Teheran op geen enkele wijze verrassing gebaard. Im- mers, het bevestigt a lie door Berlijn gegeven voorspellingen. Wanneer iets concreets er uit weggestreept is, dan is dat alleen een meer diepgaande behandeling van den eisch van Stalin betreffende het tweede front. In wel ken zin deze kwestie is opgelost, laat men in Berlijn daar. Absurd noemt men hier het aan het adres van Iran gerichte manifest betreffende de rol der naties in de toekomstige wereld, aange- zien Iran toch tegenwoordig als uitsluitend domein der Sovjet-Unie, die hier zelfs gespeeld heeft voor gastheer voor de als sollicitanten komende vertegenwoordigers van Engeland en de Ver. Staten, openlijk te boek staat. Het verloop der conferentie. iStalin is reeds op 28 November in Teheran aangekomen, waar hij op den dag van aan- komst in tegenwoordigheid van den Sovjet- gezant in Iran 'n bespreking heeft gphad met den Iraanschen minister-president en minister van Buitenlar.dsche Zaken, meldt Darsposten uit Ankara. Stalin heeft bovendien fen ont- moeting gehad met den Sjah van Iran. Maan- dagochtend zijn vervolgens de Engelsche en Amerikaansche deelnemers aan de conferentie aangekomen. De conferentie heeft tot Don- derochtend geduurd. De Fuhrer verleende het Eikenloof bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis aan SS-Oauptsturmfiiiirer Hans Porr, Komjnandeur in de SS- pantsergrenadiersdivisie Wiking (G.F.L.- -OH P s) MARSEILLE GEBOMBARDEERD. Volgens Belgapress hebben Anglo-Ame- rikaansche bommenwerpers Marseille gebom- bardeerd. en aantal arbeiderswomr.gen werd VGrnicld. Br W6rd©n 15 dooden uit dG puin- hoopen gehaald. LANDING IN GOLF VAN GAETA MOGELIJK. In welingelichte militaire kringen te Berlijn verneemt men volgens A.N.P., over den toe- stand aan het Zuid-Italiaansche front het vol- gende: Het achtste Britsche leger met zijn Indische en Nieuw-Zeelandsche hulpkrachten begint den slag aan de Sangro met zeer omvangrijke strijdkrachten. Vooral de numeriek verre superieure vijandelijke luchtmacht bestookt de Duitsche artilleriestellingen op de Noordelijke berghellingen van het Sangrodal. Het weer is gunstig voor het optreden der luchtmacht. De Duitsche batterijstellingen zijn echtre in de rotsen uitgehouwen en in hooge mate bomvrij, zoodat de strijd niet van de lucht uit doch op den grond moet worden beslist. De vijand heeft inderdaad ook plaatselijke successen be- haald. Zijn voorhoede werd deels afgegren- deld en omsingeld. De slag aan de Sangro is in vollen gang. In den centralen sector deed de vijand krachtige aanvallen op de Duitsche stellingen, aan de Monte Corno. Ondanks herhpalde aanvallen werd hij teruggesiagen. De vijand rukte van verscheidene kanten naar igiiano op, doch moest deze operatie in het spervuur van het Duitsche afweergeschut opgeven zon- zonder eenig succes te kunnen behalen. De Westelijke vleugel van het Zuid-Italiaan- sche front is in afwachting van een grooten en blijkbaar geruimen tijd voorbereiden aan val van het vijfde leger. In dit verband wijst men van Duitsche zijde op de mogelijkheid van een gelijktijdige landingsoperatie van ■vijandelijke strijdkrachten in de Golf van Gaeta. In ieder geval staan het Zuid-Ita- liaansche front groote nieuwe krachtsmspan- ningen van Engelschen en Amerikanen te wachten. Van Duitsche zijde is reeds lang met deze activiteit rekening gehouden. JOURNALISTEN BIJ AANVAL OP BERLIJN OMGEKOMEN ..Stockholms Tidningen" en „Dagens Nyhe- ter" melden uit Louden, dsit de Amerikuun- sche journalisten Lowell Bennet en Norman Stockton, die als verslaggever meevlogen tijdens een van de laatste terreuraanvallen op Berlijn, niet zijn teruggekeerd. S.S. Obergruppenftihrer en General der Polizei Rauter en de Leider in- specteeren de Nederland- sche vrijwilligers, die dezer dagen uit Den Haag zijn vertrokken om aan het Oostelijk front ten strijde te trekken tegen het Rolsjewisme. (C.N.F./Meijer Pax s) DE VERGELD1NG. De doorgaans zeer goed ingelichte Duitsche publicist Hans Schwarz van Berk schrijft vol gens bet Alg. Hdbl. in het jongste nummer van ,,Das Reich": De vergelding zal zoo nadrukkelijk zijn en op een psychologisch zoo juist oogenblik be- ginnen, dat de ontwikkeling van dezen oorlog er door zal worden be'invloed. Het zou onbegonnen werk zijn, ruines met rumes te vergelden. De zin van de onderne- ming zal zich op een geheel andere, verras- sende wijze uiten, zoowel geestelijk als poli tiek. Geen enkele manoeuvre van den tegen- stander, geen nog zoo gewaagde onderneming kan de vergelding meer verhinderen of op- houden; de diftgen zijn in gang gekomen. Ons doel bij de vergelding is niet een triomf der wapens en ook niet alleen een strafge- richt, waarnaar thans het geheele Duitsche volk verlangt, doch het doel is de teugloosheid van den massamoord door een zeer drastischen slag te doen ophouden. De menschhheid, zoo schijnt het den vreed- zamen toeschouwer toe, is niet ver meer van het punt verwijderd, waarop zij de halve aarde in de lucht kan laten vliegen. Zooals het Engelsche volk zonder mede- lijden de verwoestingen op het vasteland aan- ziet, zoo zullen wij het zonder medelijden in zijn zwaarste uren aan zichzelf overlaten, want wij hebben grootere zorgen dan die om een eiland. ROOSEVELT NIET DOOR KONING FAROEK ONTVANGEN. President Roosevelt is tijdens zijn verblijf te Kairo niet door koning Faroek ontvangen. De koning heeft zijn eersten kamerheer naar Roosevelt gezonderi met de opdracht 's ko- nings leedwezen te betuigen, dat hij den Amerikaanschen president „wegens ongesteld- heid" niet kon ontvangen. Roosevelt zeide den kamerheer het te betreuren te moeten ver- trekken zonder den koning te hebben ontmoet. De kamerheer werd met eenzelfde opdracht naar Tsjiang Kai Sjek gezonden. Deze noo- digde den koning uit naar China te komen, wanneer ,,de toestand aldaar weer tot rust zou zijn gekomen". EIKENLOOF VERLEEND. De Fuhrer heeft het eikenloof, behoorend bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis ver- leend aan luitenant-generaal Walter Hart- man, commandant van een divisie infanterie, aan majoor Ernst August Fricke, bataljons- commandant van een regiment pantsergrena- diers, aan luitenant-kolonel Ernst Wellmann, commandant van een regiment pantsergre- nadiers en aan kolonel Alfred Rruffner, com mandant van een regiment grenadiers. Majoor Fricke en kolonel Druffner zijn overleden aan de tijdens de gevechten aan het Oostelijk front opgeloopen verwondingen. ,,DE ZESDE LUCHTSLAG BIJ BOUGAINVILLE". Het D.N.B. meldt uit Tokio: In de wateren ten Zuiden van Bougainville is op 3 December de „zesde luchtslag bij Bougainville" geleverd, die de luchtmacht der Japansche marine opnieuw een groote over- winning bracht. Naar het Japansche hoofdkwartier meldt, vielen afdeelingen van de marineluehtmacht op 3 December des avonds ten Zuiden van Bougainville een sterke vijandelijke vlootfor- matie aan, waarbij drie vliegkampscheper., een slagschip of groote kruiser en een groote kruiser tot zinken werden gebracht. Twee dezer vliegkampschepen gingen onmiddellijk onder. Voorts werden een slagschip, een kruiser en een torpedojager uiterst zwaar beschadigd. Deze schepen kunnen verloren geacht worden. De Japanners verloren in deze luchtgevechten 10 vliegtuigen. Nieuwe regeling voor aanvragen. Het behoeft© element. In de staatscourant van 2 dezer is een be sluit opgenomen van de secretarissen-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij, waarbij het besluit a.1- gemeen vestigingsverbod kleinbedrijf 1941 in dier voege gewijzigd wordt, dat in den ver- volge ook takken van bedrijf, waarop de ves- tigingswet kleinbedrijf 1937 van toepassing is, onder het besluit algemeen vestigingsverbod kleinbedrijf 1941 komen te vallen. Tevens wordt daarin bepaald, dat aanvragen tot het verkrijgen van vergunningen op grond van de vestigingswet kleinbedrijf en bet besluit alge meen vestigingsverbod kleinbedrijf voortaan bij een instantie n.l. de kamer van koophandel en fabrieken, binnen welker gebied de inrieh- ting of onderneming is of zal worden geves- tigd, moeten worden ingedieftd. Voor het aanvragen van een vergunning op grond van het besluit algemeU? vestigingsver bod kleinbedrijf dient men zfCn tot de desbe- treffende kamer van koophandel en fabrieken te wenden. De kamer wint adviezen in bij de bevoegde adviesinstanties bedrijfsorganisa- ties, bedrijfschappen, rijksbureaux enz. waarbij tevens nagegaan wordt of er behoefte bestaat aan het te vestigen bedrijf en of de grondstoffenpositie een dergelijke vestiging toelaat. De adviesinstanties zenden de aan vragen met haar advies door aan het betrok- ken departement. Beslist de secretaris-gene- raal gunstig, dan wordt de vergunning door de kamer uitgereikt. Betreft het een aanvrage tot vestiging van een talk van bedrijf, waarop tevens de vesti gingswet kleinbedrijf van toepassing is, dan moet ook een aanvrage voor een vergunning op grond van de vestigingswet kleinbedrijf werden ingediend. Om nu te voorkomen, dat iemand wel een vergunning krachtens de ves tigingswet kleinbedrijf maar geen vergunning krachtens het besluit algemeen vestigingsver bod kleinbedrijf zou krijgen, is bepaald, dat een vergunning krachtens de vestigingswet kleinbedrijf eerst kan worden verleend, wan neer ook een vergunning krachtens het ije- sluit algemeen vestigingsverbod kleinbedrijf kan worden uitgereikt. De nieuwe regeling heft dus de bestaande ongerijmdheid op, dat iemand wel een vestigingsvergunnmg krach tens de vestigingswet kleinbedrijf kan krijgen, maar zich desondanks niet kan vestigen, om- dat de grondstoffenpositie een dergelijke ves tiging niet toelaat. De nieuwe regeling trad 3 dezer in werking. SIGARETTEN UIT OEKRAJINA. Als erkentelijkheid voor het werk, dat vele Nederlanders in den loop van den oorlog heb ben verricht in het Oosten van Europa, heeft Rijksminister dr. Rosenberg een partij tabak uit Oekrajina ter beschikking gesteld, welke hier te lande door de British American To bacco Cy is verwerkt tot sigaretten. Verschil- lende categorieen van het Nederlandsche volk komen in aanmerking voor een bijzondere toewijzing van deze sigaretten. Op de eerste plaats zijn dit de vrijwilligers van de SS, die aan het Oostfront strijden en die de sigaret ten ter gelegenheid van Kerstmis toegezonden zullen krijgen. Ook zij, die van het NSKK deel uitmaken en in het Oosten staan, krijgen sigaretten, doch deze krijgen zij van hun familieleden hier te lande, die de sigaretten op afzonder- lijke bonkaarten in ontvangst kunnen nemen. De derde categorie wordt geyormd door de firma's, welke door de N.O.C. zijn ingezet, de vierde en laatste categorie wordt gevormd door de personen, die voor de Nederlandsche Oost Bouw-Mij. werkzaam zijn. STRENGE STRAF. De buigemeester van Dordrecht heeft be- kend gemaakt, dat bij overtreding van de ver- duisteringsbepalingen, op last van de Duit sche militaire autoriteiten, de betrokken wo- ning zal worden ontruimd, terwijl geen andere woning zal worden toegewezen. WIJZIGING VERORDENINU VOORKOMING DUBBELE GEL/ASTING. Het verordeningenblad bevat een wijziging van het besluit ter voorkoming van dubbele belasting op het gebied der directe belastin- gen met betrekking tot het Duitsche rijk. Hierbij wordt bij de genoemde belastingen nog gevoegd de vennootschapsbelastiing. Het be sluit heeft terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1941. SINAASAPPELSAP VOOR TUBERCULOSE- PATIENTEN. Ter kennis van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis is gebracht, dat een zending van 300 vaten sinaasappelsap uit Spanje is aange- kondigd. Het ligt in het voomemen dit sinaas appelsap t.z.t. ter beschikking te stelle'n van tuberculose-patienten, prae-tuberculose-patien- ten, zuigelingen en zieke kinderen volgens een nader uit te werken verdeelingsplan, lezen wij in het orgaan van het Ned. Roode Kruis. INSCHRIJIVING EERSTEJAARS- STUDENTEN. De eerstejaars colleges aan de Rijksuniver- siteiten te Utrecht en Groningen, de gemeen- telijke universiteit van Amsterdam, de econo mische hoogeschool te Utrecht, de landbouw- hoogeschool te Wageningen en de technische hoogeschool te Delft zullen onmiddellijk na de Kerstvacantie (dus omstreeks half Januari 1944) beginnen. De inschrijving van eerste jaars studenten is vastgesteld op Maandag, Dinsdag en Woensdag 6, 7 en 8 December. Bij hun inschrijving ontvangen zijvan het bureau van de universiteit of hoogeschool een bewijs, dat hun de studie waarborgt en be- scherming geeft tegen tewerkstelling. De studenten behooren zich op pen van die dagen persoonlijk te melden aan het bureau van de universiteit of hoogeschool tegen over- legging van de vereischte papieren. BEHOUD VAN RADIO AAN VOOR- WAARDEN GEBONDEN. De bezitter van een radiotoestel, die des- tijds een verzoek hebben ingediend om hun toestel te mogen behouden, ontvangen thans namens den General-Kommissar fur das Sicherheitswesen een schriftelijke vergunning tot het behouden van hun radio-ontvang- toestel. Aan deze vergunning zijn echter eenige voorwaarden verbonden. In de eerste plaats dient de eigenaar van het toestel door een erkenden radio-handelaar het korte- en lange- golfbereik voor gebruik ongeschikt te laten maken en voorts dient hij, nadat dit is ver richt, het apparaat door de P.T.T. te laten verzegelen. De plaatselijke vertegenwoordiger van de Rijksradiocentrale kan over de te treffen maatregelen nadere inlichtingen verschaffen. In gemeenten, waar geen Rijksradiocentrale is, kan men zich wenden tot den directeur van het postkantoor. De gestelde voorwaarden komen in de prak- tijk hier op neer, dat zij, die in het bezit van hun radiotoestel bljjven, alleen nog op d<e mid- dengolf tusschen de 250 en 800 m. kunnen luisteren naar den Hilversumschen zender en naar de Duitsche stations met uitzondering van den Deutschlandsender, die echter door gaans met andere stations wordt gekoppeld. De verzegeling door de P.T.T. zal voor komen, dat het gedeeltelijk onklaar gemaakte toestel heimelijk weer in den oorspronkelijken toestand zal kunnen worden teruggebracht. DIRECTEUR-GENERAAL BIJ HET DEP. VAN WATERSTAAT. Bij besluit van den secretaris-generaal van 't Departement van Waterstaat is, met ingang van 1 December 1943 benoemd tot Directeur- Generaal bij het Departement van Waterstaat de beer F. D. Brands, zulks onder intrekking van zijn benoeming tot adviseur in zake ver- voersaangelegenheden. De heer Brands treedt op als algemeen plaatsvervanger van den secretaris-generaal. ONTVANGST VAN MUSSERT DOOR DEN FuHRER. De Fuhrer heeft in zijn hoofdkwartier den Leider der N.S.B. A. A. Mussert voor een vrij langdurig onderhoud ontvangen, tijdens het- welk de thans hangende vraagstukken in den geest van de vertrouwelijke en hartelijke samenwerking zijn besproken. Bij het onderhoud waren aanwezig: de Rijkscommissaris voor de bezette Nederland sche gebieden, rijksminister Seyss-Inquart, de rijksminister en chef der Rijkskanselarij dr. Lammers, alsmede Reichsleiter Bormann, voorts de plaatsvervangende leider Van Geel- kerken en de leider van het Arheitsbereich der NjS.D.A.P. in Nederland Ritterbusch. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, heeft, vergezeld van den plaatsvervangend lei der Van Geelkerken en het hoofd van de af- deeling Pers van het hoofdkwartier der N.S.B.Blokzijl, korten tijd te Berlijn vertoefd en bij deze gelegenheid een ongedwongen ge- sprek gevoerd met een deql der buitenland- sche pers. De heer Mussert legde er in zijn uiteenzetting den nadruk op, dat Europa, wil het niet ten onder gaan, een moet worden. Hij enderstreepte het bolsjewistiscbe gevaar en zeide, dat Europa in dit opzicht tot bezinning moet komep, daar het anders zijn rol heeft uitgespeeld. Engeland aldus spr., heeft steeds kans gezien alle geschillen buiten zijn gren- zen uit te vechten en zoo moet het ook met Europa zijn. Ten aanzien van den toestand in Nederland betreurde de heer Mussert het voortbestaan van de tweespalt onder het volk. terwijl hij de houding van de kerkelijke overheid inzake de Nationaal-iSocialistische Beweging laakte. Omtrent het vraagstuk der Nederlandsche kolonien wees ir. Mussert erop, dat Neder land eigenlijk steeds van Engeland afhanke- lijk is geweest sedert het tijdstip, waarop het aan dit land Ceylon en de Kaapkolonie heeft moeten afstaan, waardoor Engeland den toe- gang tot de Nederlandsche-Indische kolonien beheerschte. Tenslotte schetste de leider der N.S.B. de moeilijkheden van de leden der beweging, waarvan er tot dusver reeds honderd M eigen land om het leven gebracht zijn terwijl velen aan het Oostelijke front sneuvelden. KINDERLEGITIMATIEKAARTEN. Begin Januari van dit jaar vestigde, schrijft de N. R. Crt., het Roode Kruis' te Geneve er bij het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis de aandacht op, dat in verschei dene landen het initiatief was genomen om door middel van identiteitskaartjes het ver loren raken van kinderen in deze woeiige tijden zoo veel mogelijk tegen te gaan. Ter illustratie werd een model van een dergelijk Deensch kaartje voor kinderen toegezonden. Gezien de belangrijkheid van dit probleem werd een en ander onverwijld voorgelegd aan het departement van binnenlandsche zaken. De invoering van deze kaartjes werd ernstig in overweging genomen en ampele besprekin- gen met dit departement en met de rijks- inspectie van de bevolkingsregisters volgden. Het werd van overwegend belang geacht, dat kinderen beneden den leeftijd, waarop een persoonsbewijs wordt uitgereikt, in het bezit zouden kunnen worden gesteld van een iden- titeitskaart, waardoor in geval van bombar- dementen of andere catastrofale gebeurtenis- sen de herkoms't van zoo'n kind zou zijn vast te stellen. Veel meer dan in vredestijd dreigt thans uiteraard het gevaar, dat het gezins- verband wordt verbroken en dat het kind alleen komt te staan tegenover de oorlogs- rampgn. Zulks kan zich voordoen tijdens, maar ook voor of na schooltijd, op weg van of naar huis. Maar ook des nachts. De ouders kunnen in een toestand geraken, dat zij b.v. door verwonding of erger, in de feitelijke on- mogelijkheid verkeeren het toezicht over de kinderen te blijven uitoefenen. Talrijk zijn de volwassenen, die door onder- vonden verschrikkingen niet meer in staat zijn, voor zichzelf te zorgen. Voor kinderen dreiigt dit natuurlijk nog erger, ook voor hen. die onder normale omstandigheden zichzelf weten te redden. Over de kleintjes, die nog nauwelijks bew.ust kunnen handelen, behoeft in dit verband niet te worden gesproken. Deze overwegingen hebben ertoe geleid, dat .in beginsel tot invoering van een identiteits- kaartje voor kinderen werd besloten. In het volgend nummer zullen wij hieromtrent nog eenige wetenswaardigheden vermelden. ST. NIOOLAASVIERING OP DE SCHOLEN. J.l. Donderdag bracht, ondanks de ook voor hem moeilijke tijden St. Nicolaas zijn traditio- neel bezoek aan de openbare scholen A en C. Het spreekt vanzelf dat hij verrassingen had meegebracht voor de leerhngen der laagste klasscn. Deze, het bezoek van den goeden Heilige verwachtend, hadden gezorgd voor een passende versiering van de lokalen, en werd St. Nicolaas begroet met passende liederen. Het was voor alien een genotvollen middag. DE N.V.D. EN ST. NICOLAASVIERING. Jl. Vrijdag waren door de Ned. Volksdienst te Temeuzen een paar honderd kinderen ge- noodigd in het Concertgebouw, voor eeh St. Nicolaasviering. Aan de vroolijke stem ming die er heerschte bleek, dat de jonge bezoekers de hun gedane uitnoodiging ten zeerste waardeerden. Het zal hun wel gespe- ten hebben dat de leider van den namiddag, Oom Joost, hun meedeelde, dat St. Nicolaas tot zijn spijt had laten weten zelf niet te kunnen tegenwoordig zijn, doch de stemming, die werd verhoogd door het Andi West-orkest, was goed. Er werd lustig gezongen en geno- ten van een mooie natuurfilm over Kroatie, terwijl de aangeboden versnaperingen en ver rassingen er bij het jonge goedje ook wel in wild en. KINDERUITZENDING N.V.D. De Zeeuwsche jeugd van 14 jaar wordt door den Nederlandschen Volksdienst weer in staat gesteld om zes weken (van 25 Februari 6 April 1944) gezondheid op te doen in het NV.D.-Kindertehuis te Nunspeet. Ouders die hun kinderen uitgezonden willen hebben kunnen deze opgeven bij het buurt- schapshoofd, de wijk- of blokhoofden ter plaatse, terwijl zij ook voor een en ander terecht kunnen op de bijkantoren van den N.V.D. POLDERBESTUREN. Tot voorzitter van den ealamiteuzen Ador- nispolder is benoemd de heer A. Brakman te Nieuwvliet. KOUSENBONNEN AANGEWEZEN. Speciale punten ongeldig na 14 Dec. Met ingang van 4 December wordt tegen inlevering van den kousenbon N van de tex- tieikaarten V 115 en V 215 (voor mannen en vrouwen boven de 15 jaar) en de daarvoor benoodigde geldige textielpunten van eerder genoemde kaarten of t-punten een paar sok- ken, resp. kousen, beschikbaar gesteld. In verband met de bevoorrading van den handel van sokken en kousen is het mogelijk, dat niet steeds sokken of kousen voorradig zijn, doch er wordt zorg voor gedragen, dat ieder de in zijn (haar) bezit zijnde bonnen te zijner tijd zal kunnen besteden, mits men alsdan de be schikking heeft over op dat oogenblik nog geldige punten. Met ingang van 15 Decembei a.s. zullen Verradersgespuis. Eenige in Italie gevangen ge nomen soldaten van Badoglio die met een Sovjetster op hun uni- formmuts tezamen met communis tische benden tegen de Duitsche troe pen streden. (•Hoffmann/Stapf Pax s)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1