TERNEUZENSCHE COURANT Buitenland Binnenland bekendmaking' Kerknieuws Distributienieuws Gemengde Berichten Nt. 10.561 DINSDAG 30 NOVEMBER 1943 83e Jaa'rgang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VODK ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERiCHT. Hevige strijd ten Zuiden van Krementsjoeg. TERNEUZEN, 30 NOVEMBER 1943. AARDAPPELEN VOOR WINTEROPSLAG. VERSOHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAG AVOND. Dtrecteur: I. VAN DE SANDE Hoofdredac teurN. J. IIAIiTE - TERNEUZEN - Tel. 2298 Het Opperbevel van de Weermacht deelde Maandag mede: ,,Op de landengte van Perekop mislukten verscheidene met krachtigen steun van artil- lerie ondernomen vijandelijke aanvallen. Op het bruggenhoofd van Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr bleef de vijand op de bestaande zwaartepunten met sterke strijdkrachten aanvallen. Hij kon echter slechts eenige plaatselijke penetraties bewerk- stelligen, die werden afgegrendeld. 107 Sovjet-pantserwagens werden stukgeschoten Buitengewoon heftig waren de gevechten het penetratiegebied ten Zuiden van Kre mentsjoeg. Hier sloegen onze troepen de aan- i alien van verscheidene vijandelijke infanterie- ies af en gingen op eenige plaatsen tot tegenaanval over. Ook uit de sectoren Tsjerkassy, Kief en Kor< den worden verbitterde gevechten ge- meld Daarbij had een eigen aanvalsoperatie ten Westen van Kief succes. Op 27 en 28 November werden in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front 72 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten. Zes eigen vliegtuigen worden vermist. In het geheele gevechtsgebied van Gomel laaiden wederom zware gevechten op. Het modderige terrein en de zware druk van den aanvallenden vijand vergen van onze troepen die hardnekkig weerstand bieden en steeds weer tot tegenaanvallen overgaan, superieure geve cht sprestaties Terwijl ten Zuidwesten van Smolensk plaat selijke vijandelijke aanvallen, voor een deel in gevechten van korten afstand, werden afge- weerd, leverden eigen aanvallen ten Zuid westen van Newel in weerwil van moeilijke weers- en terreinsomstandigheden en van den hardnekkigen vijandelijken tegenstand. nieuwe plaatselijke successen op. Aan het Zuid-dtaliaansohe front nadert de vijand in den Oostelijken sector met sterke strijdkrachten langzaam onze stellingen aan den Noordwestelijken rand van het Sangro- dal. Britsche gevechtstrbepen, die den vori- gen dag waren binnengedrongen, werden in een tegenaanval met zware verliezen voor den Vijand teruggeworpen. Gevangenen vielen in onze handen. Vijandelijke storingsvliegtuigen vlogen in den afgeloopen nacht boven West-Duitsch- land. Eenige Duitsche vliegtuigen onder- namen in den afgeloopen nacht storingsaan vallen op doelen in Zuid-oost Engeland. noiDOBoUolteMjii^ feolAoAo60 Bovenstaand kaartje geeft de lig>ging weer der verschillende veelomstreden eilandengroepen in den Stillen Oceaan. HET BRANDEND PROBLEEM. Rede van Dr. Goebbels. Rijksminister dr. Goebbels heeft, naar het D.N.iB. meldt, in een toespraak bij de opening •ler H.J.-Filmstunden in het winterhalfjaar gesproken over het probleem, dat, zooals hij •.eide, op het oogenblik het meest brandend is: «.e wrjandelijke luchtterreur en haar gevolgen voor het Duitsche thuisfront. Thans is naast andere groote steden ook hoofdstad des rijks aan de beurt, zoo zeide c "Joebbels o.m. De vijand overgiet haar f orisant- en brandbommen, werpt massa's -Oj ctielen op haar cultuur monumenten, tenhuizen, kerken en arbeiderswijken en een triomfantelijk uiting aan de hoop, dat as bevolking dat op den duur niet zal ver- dra i, maar veeleer ineenstorten en daar- doc aan den oorlog het einde maken dat de jand wenscht: door een onvoorwaardelijke capitulatie, tengevolge waarvan ons leven verpand zou worden, ons volk verkocht, onze mannen als werkslaven aan het bolsjewisme uitgeleverd en elke Duitsche toekomstver- wachting ten grave gedragen. Ik kan daarop, zoo vervolgde de minister, in naam van de hoofdstad en haar bevolking en in naam van het geheele Duitsche volk -lechts ten antwoord geven: nooit. Er is geen situatie denkbaar waarin wij tot een dergelijken wanhoopstap zouden kunnen toe- sluiten. Tegenover deze laaghartige vernie- tigingsbedoelingen van den vijand stellen wij een wil tot tegenstand, die onder geen om- standigheden gebroken kan worden. De Londensche pers verklaart, dat de be volking van Berlijn de beslissing over den oor log thans in handen heeft. Als volgens de meening van den vijand op dit oogdnblik de oorlog wordt beslist door de houding van het Duitsche volk, dan is deze beslissing reeds ge- vallen. Door hun vliegers „woonblokkrakers" te noemen, geven de Engelschen openlijk toe, dat de Britsche luchtmacht niet, zooals vroe- ger steeds beweerd is, bevel heeft de Duitsche oorlogsindustrie te treffen, maar het bevel om Duitsche woonwijken in puin te leggen, de bevolking tot het uiterste te pijnigen en vrou wen en kinderen op de meest barbaarsche wojze te dooden. Het Duitsche volk zal daar van acte nemen. In de geheele wereld is het oordeel over deze strijdwijze uitgesproken. let Duitsche volk antwoordt met branden- haat. Niets wordt in Duitschland stormachtiger geeischt dan dat den misdadigers aan de beems eens met rente en rente zal worden rgolden wat zij hefbben misdaan en misdoen. Het Duitsche volk kan gerust zijn: dag en nacht wordt met koortsachtigen ijver gewarkt aan de vooribereidingen voor de vergelding en als zij op zekeren dag over Engeland zaf'los- barsten kan het 'Britsche volk hun dank zeg- gen, die in nacht en mist onze vreedzaxne ste den aanvallen en brand en verwoesting, leed en dood over onze vrouwen en kinderen laten uitstorten. £>pr. roemde dan de houding van de getrof- fen bevolking. Dit volk heeft de overwinning erdiend en zal haar dan ook bevechten Zijn nannen en-vrouwen zijn helden en zijn jeu°d "'edrjvert in dapperheid. Deze tijd is het rijkst -an smart, maar ook de grootste in onze ge- schiedenis. In dezen tijd wordt onder bloed, jeed en tranen het nieuwe rijk geboren In vfiorgoed hevestigd. Vervolgens wendde dr. Goebbels zich tot de jeugd om dan een vergelijlcing te maken lusschen de beide wereldoorlogen. In te°en- stelling tot den eersten wereldoorlog, &zoo zeide hij, zijn er thans geen teekenen van ver- moeienis of verslapping der idealistisehe krachteei tegenover de verzwaarde eischen, welke de lange oorlogsduur stelt, er is ner- gens sopesissi of foetweterij. Het nationaal- socialisme heeft met de bedwingende kracht van zijn idee het beste deel van het volk vol- komen veranderd en aan zijn verantwoorde- lijkheid het grootste deel van de taken des tijds toevertrouwd. Voor alle troepenonder- deelein wordt de reserve uit de jeugd bij het langer duren van den oorlog eer beter dan slechter. Idealisme en toewijding van die reserve zijn als bij het begin van den oorlog. De statistiek van de offers, door de leiders der Hitler-Jugend in den oorlog gebracht laat op het eerste gezicht zien, in welk een omvang hier wordt getuigd voor de idee van het natio- naal-socialisme, in leven en sterven. In de Duitsche jeugd leert men het Duitsche volk begrijpen. Geen volk ter wereld kan zich met het Duitsche meten in soldateske gezind- heid. De minister sprak vervolgens in verband met de Anglo-Amerikaansche terreur-aanval- len over de bescherming der opgroeiende Duit sche jeugd. In het belang van de jeugd zijn de kinderen uit een aantal groote steden, welke in grootere mate zijn blootgesteld aan de brutale dag- en nachtaanvallen, geeva- cueerd. Dat bij den laatsten zwaren lucht- aanval op de hoofdstad het aantal gedoode kinderen boven verwachting gering is, is een gevolg van het feit, dat de meeste Berlijn- sche kinderen geevacueerd zijn. De oudere jeugd blijft in de bedreigde gebieden en helpt de mannen en vrouwen hij hulp- en reddings- werk met een toewijding en een moed die slechts ibewondering verdienen. Hier groeit een geslacht op, dat den Fueh rer eer aandoet. Dit geslacht is geroepen om het groote Duitsche leven en den huidigen geest voort te zetten. Aan dit geslacht moet eens het erfdeel van het rijk gerust kunnen worden toevertrouwd. Het is de groote taak, de nationaal-socialistische oorlogsjeugd voor dezen hoogen arbeid op te voeden, haar dap per en sterk te maken, opdat het nationaal- socialistische werk niet ondergaat, maar voortleeft in kinderen en kleinkinderen voor wie het zware werk van thans wordt ver- richt. Dat is, aldus besloot dr. Goebbels, de be- lofte aan den Fuehrer, in. wiems naam de Duitsche jeugd vandaag is samengekomen. OORLOGSVERKLARING VAN COLUMBIA. De regeering van Columbia heeft, naar uit Bogota gemeld wordt, na een enkele zitting van den Senaat, medegedeeld, dat het land zich in staat van oorlog met Duitschland be- vindt. Als motief wordt aangegeven, dat de schoener ,,Ruby" van 79 ton onlangs door een Duitsche duikboot op de Caribische Zee tot zinken is gebracht. GIRO-RRIEFOMSLAGEN A T ,T .F.F.N VOOR GIROVERKEER. Den laatsten tijd neemt het gebruik van de rose giro-omslagen voor particuliere corres pondence storenden omvang aan. De papier- voorraad van den dienst laat particulier ge- .bruik van deze dienstomslagen niet toe. Nader is daarom bepaald, dat deze giro-omslagen uitsluitend gebruikt mogen worden voor het toezenden van opdrachten aan het Centrale Postgirokantoor. Deze bepaling is opgenomen in den nieuw- sten herdruk van den Gids voor rekeninghoU- ders. Op de naleving zal stren.g worden toe- gezien. NEDERLAND EN DUITSCHLAND. »Wij staan en vallen met Duitschland". De plaatsvervangend leider der N.S.B., Van Geelkerken, heeft een rede gehouden voor de leden van Kring Amsterdam-Centrum der N.S.B., van welke rede wij in het ,,Alg. Hdlsbl." een uitvoerig verslag aantreffen. Van Geelkerken wees op het groote af- schrikwekkende voorbeeld van het Fransche voik. ,,Dit volk", zoo zeide hij, heeft geen belangstelling meer voor het politieke gebeu- ren. De rasvermenging, h«t neger- en joden- bloed zijn daar schuld aan. Ons volk moge voor dat lot worden gespaard. Het Europa na dezen oorlog kan geen volken meer toe- laten tot zijn gemeenschap, die onverschillig zijn, alleen al niet omdat voor dit Europa te groote offers zijn gebracht. Er bestaat maar een mogelijkheid: 6f meedoen of de kans loopen protectoraat te worden. Ons volk moet deelnemen aan den op- bouw van Europa. „Wfanneer er thans reeds tienduizenden vrij- willigers aan alle fronten staan, dan kan ik u zeggen", zoo ging Van Geelkerken voort, „dat de dag komt, waarop andere tienduizen den vrijwillig of niet daar zullen staan, waar over het lot van Europa wordt beslist. Spr. vroeg zich af waarom wij alleen zooveel offers zouden brengen. Waarom zij niet? Nu reeds zeggen velen in Nederland: ,,Die Russen moeten toch ook niet te ver komen". Er begint iets van door te dringen, dat het bolsjewisme een gevaar vormt. Welnu, wat let dengenen, die het gevaar inzien, de wapens in de vuist te nemen en het gevaar mede te helpen afwijzen?" Komende op de bombardementen van de Duitsche steden en de verliezen onder de burgerbevolking, zeide spr.: ,,Wanneer straks de oproep komt om de getroffenen bij te staan en er zijn menschen die niet willen geven, dan zullen wij ze afhel- pen van de helft van hun huisraad!" Wannee'r zij niet zijn te overtuigen dan moet het er in gehamerd worden. Ons lot is te eng met dat van Duitschland verbonden, dan dat wij hulp zouden kunnen weigeren. Men krijgl eerst respect voor dit volk, dat na de vreese- lijke nachten elken morgen opnieuw aantreedt om zijn plicht te doen. Het is het waard ge- holpen te worden. „Deze oorlog, zoo vervolgde spr., moest worden ontketend, omdat wanneer Adolf Hit ler nog tien jaar gelegenheid had gekregen zijn socialisme te verwezenlijken. men dan in de wereld had ingezien. da* hij het beste voor den arbeider brengt. Maar men wil dit sociale Duitschland van de landkaart wegvegen. V e rgeet echter niet dat wij staan en vallen met Duitsch- 1 a n d. Wij willen vechten tn staan met ons volk, dan eerst hebben wij het recht, om lei- ding te geven. Dat is de geest, die ons alien moet bezielen!" WINTERHULP NEDERLAND. In de periode van 8 t/m 13 Nov. heeft Win- terhulp Nederlaod een bedrag van 67.607,81 ontvangen. De opbrengst van de in dit tijd- vak gehouden collecte is daarin niet begrepen. VAN DE STRAAT BIJ LUOHTALARM. Nog steeds gaan in Nederland de meeste menschen, die bij luchtalarm op straat zijn, niet in huis of in een schuilgelegenheid. Op zijn hoogst staan ze op de ti-ottoirs tegen de huizen. Zoo belemmeren ze althans den luchtbeschermingsdienst niet, als die modht uitrukken. Laat bij luchtalarm de voorbijgangers in uw woning. In de gang is wel plaats. Als gc op straat zijt vraag toegang tot een huis, een winkel of zuek deklting in een openbare schuilplaats. Door den Nederlandschen Volksdienst wordt in het geheele land de viering van het St. Nicolaasfeest verzorgd. Alleen in Amsterdam reeds worden op 4 December op een middag 15 kinderfeesten door den N.V.D. georganiseerd. Er moeten heel wat cadeautjes worden ingepakt. (C.N.F./Noske Pax s) Het Wehrbezirkskommando Ausland Aus- senstelle Holland deelt mede: Er bestaat aanleiding er nogmaals op te wijzen, dat alle in het Nederlandsche gebied wonende of langer dan 6 dagen verblijvende mannelijke Rijksduitschers van de lichtingen 1884 en jonger zich schriftelijk of mondeling moeten aanmelden op de Aussenstelle Holland van het Wehrbezirkskommando Ausland Amsterdam, Prins Hendrikkade 159, waarbij zij den Wehrpass of andere documenten, die betrekking hebben op den militairen dienst moeten overleggen. Tot aanmelding zijn bonder uitzondering verphcht alle personen, met inbegrip van het personeel in dienst van de Weermacht. Rijksduitschers, die deze aanmelding tot- dusver achterwege gelaten hehben, worden hierbij aangespoord dit alsnog onverwijld te doen. Wanneer hieraan geen gevolg wordt gegeven, kan bestraffing volgens de krijgs- wetten (overtreding van den aanmeldings- plicht) geschieden. DOOR DE DUISTERNIS MISLEID TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Weer heeft de duisternis aan de Oostelijke kanaalarm een offer geeischt. Zaterdagavond is de 50-jarige ongehuwde voermansknecht P. Machielsen, na het verlaten van een cafe aan den Schuttershofweg?, nabij de Azelsche brug te water geraakt en verdronken. Personen die zich in de omgeving bevon- den, hoorden in den avond hulpgeroep, komen de uit het kanaal. Het was echter bij de dichte duisternis niet mogelijk iets of iemand te ontwaren en hulp te bieden. Na eenigen tijd verstierf het geroep en moest worden aange- nomen, dat daar weer iemand verdronken was. De politie is nog ter plaatse gaan dreggen, docEi verkreeg geen resultaat en toen men tot de overtuiging moest komen dat de te water geraakte toch niet meer te redden zou zijn, werd dit werk gestaakt. Aan den waterkant was alleen een pet ge- vonden. Toen M. niet thuis kwam, is zijn zwa.ger naar de politie gegaar, om daarvan mededeeling te doen. Men kon hem toen de gevonden pet toonen, die hij terstond als die van M. herkende. Zondagvoormiddag is nabij de Axelsche brug het lijk opgehaald. STRAATCOLLECTIE WINTERHULP. De aandacht der ingezetenen wordt er op gevestigd, dat van 4 tot 6 December weer een straatcollecte zal worden gehouden ten bate van Winterhulp, voor het verleeneii van hulp aan de minder bedeelde volksgenooten. Bij t'ernieuwing wordt hot verleenen van krachtigen steun aan die Collecte ten zeerste aanbevolen. Hoe meer geofferd wordt, hoe beter Winter hulp haar doel zal kunnen nastreven. Er zijn weliswaar reeds groote bedragen ontvangen, doch de nood is groot en er is daardoor veel noodig. Winterhulp streeft er naar, om de gezinnen die met een minimum-inkomen moeten toe- komen, de extra-zorgen, die de wintermaanden meebrengen, te verlichten. Er worden daarom waarde-bonnen uitge- geveen voor het aanschaffen van Weeding voeding, dekking en kolen. Er wordt steun verleend aan alien, zonder onderscheid van politieke richting of godsdienst, die steun geldt dus voor alien. Op hen. die daartoe in de gelegenheid zijn, rust dus den plicht iets te offeren, ten bate van de minder door het lot begunstigden. De vorige collecties hadden een steeds sta g-end succes, moge dit ook thans het resultaat zijn. jiv Ook als collectant kan men deze zaak steunen. Men geve zich zoo men daartoe roeping gevoelt op aan de buurtschapshoofden of bij de kantoren van den Nederlandschen Volksdienst-Winterhulp Nederland. Deze collecte zal worden gehouden onder het motto: „Vergeet mij niet"! EEN VARKEN GESLACHT. Naar De Z. meldt werd in den nacht van Donderdag op Vrijdag in den Goeschenpolder door onbekenden een varken van den land- bouwer M. Rijk geslacht. Het vleesch werd meegenpmen, terwijl ook 8 hanen werden ont- vreemd. DOOR TRAM MEEGESLEURD. Bij het uitstappen van de tram te Axel kwam, door de duisternis misleid mej. H. zoo ongelukkig neer, dat zij door den weer in gang gebrachten tram een eind over den grond werd meegesleurd. Dank zij haar tegenwoor- digheid van geest, kwam zij er met een schaafwonde van af. G. BARKER, f Te Hillegom is in den ouderdom van 58 jaar overleden de heer G. Bakker, gep. commis- saris van het Nederl. Loodswezen, die in deze functie ook verschillende jaren te Terneuzen werkzaam was. RIJKSAROHIVARIS. Aan den heer Mr. A. Meerkamp van Emb- _den werd op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als Rijksarchivaris in Zeeland. DOODELIJK ONGELUK. Zaterdagmorgen geraakten onder Wolfaarts- dijk de paarden gespannen voor een wagen van den landbouwer P. Blok aldaar op hoi. De wagen botste tegen een boom, waardoor paarden en wagen van den dijk afreden. De 47-jarige landarbeider M. A. van Iwaarden die de paarden bestuurde werd van den wagen geslingerd, kwam onder de paarden terecht en was terstond dood. BEDRIJFSVERGADERING. Woensdag j.l. vond te Koewacht een groote bedrijfsvergadering plaats, welke door het Ned. Arbeidsfront voor alle vlasbedrijven ter plaatse was georganiseerd. Ter opluistering was het orkest van Andi West uit Terneuzen aanwezig, terwijl voor de noodige verfrissching was gezorgd. De kosten hieraan verbonden werden door de gezamen- lijke Bedrijfsvoerders gedragen. Deze bijeenkomst is een buitengewoon succes geworden en het daverend applaus, dat na de rede van den Prov. Arb. Frontleider Kameraad H. C. de Jonge Baas weerklonk. bewees wel, dat het gesprokene in bijzondei goede aarde is gevallen. Alles bij elkaar genomen kan het Arbeids front op een zeer geslaagde morgen terugzien. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 14 tot en met 20 November 1943 kwamen er in ons land 2948 (2809) ge vallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 2044 (1935) diphtherie, 756 (680) roodvonk 69 (83) dysenterie en 54 (77) kinderverlam ming. De Me 323, het grootste landvliegtuig ter wereld. De ,,Gigant" is een door de Mes^erschmidtfabrie- ken vervaardigd 6-moto- rig vliegtuig van een nieuw type, dat door het Duitsche luchtwapen on langs in getoruik is ge nomen en dat reeds bij verscheidene operaties der Duitsche weermacht zijn diensten als trans- portvliegtuig, speciaal voor groote afstanden, heeft bewezen. Hier ziet men den ,,Gigant" als transportvliegtuig voor gewonden, waarvoor het ook zeer geschikt is ge- 'bleken. Zijn geweldige afmetingen en groote laadruimte maken ook grootere transporten van gewonden zonder moei- lijkheden mogelijk. Be- hoedzaam worden de gewonden door het ziekenhuispersoneel uit het vliegtuig gebracht. (P.K. Seeger Atl/H P s) Zeeland had 38 gevallen (40), n.l. 24 diph therie in O.- en *W. Souburg 7. in St. Anna- land 4, in Axel 3, in St. Jansteen, St. Maar- tensdijk, Zaamslag en Zierikzee 2 en in Kort- gene en Middelburg 1; 9 roodvonk: 3 in Middelburg, 2 in Krabbendijke en 1 in Bier- vliet, Driewegen, IJzendijke en Rilland-Bath 4 dysenterie in St. Annaland en 1 febris ty- phoidea in Amemuiden. De cijfers tusschen haakjes zijn die der voorafgaande week. NED. HERV. KERK. Tot ouderlingen der Ned. Herv. kerk te Terneuzen zijn gekozen de heeren Ir. H. G. C. Cohen Stuart, P. Kaan, A. J. J. Riemens, J van Riet en P. W. Wieland, en als diakenen de heeren J. P. Hamelink, J. E. Lioen en S. A. Luitwieler. Te Zaamslag werden gekozen tot ouderlin gen de heeren S. van Hoeve, J. RooseCove en Jac. RooseVan Hoorn; tot diakenen de heeren A/ den HamerDe Visser en A. van de ReeDe Putter. Bij de Zaterdag te Axel gehouden verkiezing van drie notabelen der Ned. Herv. Kerk, zijn de aftredenden, de heeren J. A. Cappon, H. Smies Jz. en C. Overdulve, herkozen. OUD GEREF. GEMEENTE. Bij de Oud Geref. gemeente te Barneveld is tot predikant beroepen Ds. M. A. Mieras te Terneuzen. PETROLEUM VOOR VERLICHTING. Van 28 November tot en met 11 December 1943 geven de met „44 Verlichting" en „45 Verlichting" gemerkte bonnen der bonkaart ,,S 121" elk recht op het koopen van een liter petroleum. De termijn voor het indienen van aanvragen om petroleum voor verlichting is in het alge- meen op 1 December 1943 gesloten, terwijl voor schippers de sluitingstermijn voor het indienen van bovengenoemde' aanvragen op 15 December a.s. is gesteld. Het betreft hier aanvragen van personen, die in het seizoen 1942/1943 een petroleumkaart „S 108" of „S 108" en ,,S 208" Voor verlichting ontvingen. Ten aanzien van aanvragen om petroleum voor verlichting in bijzondere gevallen, t.w. zware ziekten, bevallingen e.d. en nieuwe vestigingen, gelden bovenstaande sluitings- data niet. In voorkomende gevallen kan men zich tot den plaatselijken distributiedienst John Middleton Murry in zijn boek „Christocracy", Londen 1942: Niets is neerdrukkender dan de pro grams vol van werkelijkheid gespeende manieren van spreken over ,,een nieuwe werldorde" (a new worldorder), waarvan overdreven Britsche oorlogskruisvaarders overloopen en die de waardigheid hebben verkregen van een internationaal docu ment in het Atlantic Charter. Hun on- toepasselijkheid op de realiteiten der oorlogssituatie bereikt een peil dat patho logist is". wenden. DE GELDIGHEIDSDUUR VAN DEN CHOCOLADEBON VERLEN1GD. De geldigheidsduur van de bonnen ,,Versna- peringen 47", welke op het koopen van 100 gram chocolade recht geven, is tot en met 11 December a.s. verlengd. DE AFLEVERING VAN HET VLEESCH. Hoe Wel de vleeschbonnen 49 en 50 reeds op Vrijdag bekend zijn gemaakt, is het afleveren op deze bonnen door den kleinhandel eerst van Woensdag 1 December af toegestaan. BAR- EN BRAADVET OP BON BOTER 50 R". Van 12 December 1943 tot en met 22 Janu- ari 1944 is op bon ,,Boter 50B" desgewensc-ht bak- en braadvet verkrijgbaar. Per bon zal men 100 gram bak- en braadvet kunnen verkrijgen. Degene, die bak- en braadvet wil ontvangen, moet den bon „Boter 50 B" bij zijn handelaar inleveren, desgewenscht tegen ontvangst- bewijs en wel in het tijdvak van Zaterdag 27 November tot en met Woensdag 1 December a.s. De aflevering door den winkelier aan het publiek mag eerst van 12 December af geschieden. Degene, die gedurende dit tijd vak zijn bon niet bij zijn handelaar inlevert, kan hierop geen bak- en braadvet verkrijgen. Personen, die geen bak- en braadvet wenschen te betrekken, kunnen op bon ,,Boter 50 B" van 11 December 1943 tot en met 22 Januari 1944 125 gram margarine verkrijgen. DE GELDIGHEIDSDUUR DER PETROLEUMBONNEN VERLENGD. De geldigheidsduur der met „42 Verlich ting" en „43 Verlichting" gemerkte bonnen der bonkaart „S 121" en der met ,62 Verlich ting" gemerkte bonnen der bonkaart „S 221" is verlengd tot en met 11 December 1943. Deze bonnen geven, zooals bekend, elk recht op het koopen van den liter petroleum. De aandacht wordt er nogmaals op geves tigd, dat zij die een machtiging opslagaard- appelen wenschen te ontvangen, ten einde van 26 December tot en met 19 Februari a.s. aardappelen te kunnen opslaan, deze macht^- gingen bij den plaatselijken distributiedienst in ontvangst moeten nemen voor zij hun bon- kaarten voor de eerste periode van 1944, welke tusschen 28 November en 25 December a.s. worden uitgereikt, afhalen. Personen, die deze bonkaarten reeds in hun bezit hebben, zullen geen machtiging opslagaardappelen meer kunnen verkrijgen. BIJ SIGARETTEN SIGAREN. Vele sigarenwinkeliers'deelein aan hun klan- ten mede, dat zij op ben van beide per veertien dagen aangewezen bonnen slechts dan siga- retten of tabak willen leveren, als de kooper op den anderen bon sigaren koopt. Van offi- cieele zijde wordt ons medegedeeld, dot een dergelijke handelwijze ongeoorloofd is. Ofschoon deze eischen van de winkeliers voor niet-sigarenrookende klanten vele be- zwaren hadden, o.a. ook deze, dat zij ineens heel hun rantsoen voor veertien dagem moeten opnemen, is er in feite weinig reden voor den winkelier om op deze wijze te koppelen, aan- gezien in de naaste toekomst voorloopig de bevoorrading van den handel voor slechts gemiddeld 10 uit sigaren zal bestaan. Bovendien zal, indien de voorraden sigaren te groot mochten zijn, middels een bon Vaar- op alleen sigaren mogen worden verkocht, de te groot geworden voorraad kunnen worden geruimd. GASONTPLOFFING. Te Hilversum heeft zich Zaterdagmorgen, vermoedelijk door ontbranding van de licht- gasleiding, in een woning een ontploffing voorgedaan in een kamer die als speelkamer voor de kinderen werd gebruikt. De binnen- murep werden geheel weggeslagen. Een begin van brand werd door de hevig geschrokken bewoners snel gebluscht. Niemand bekwam persoonlijk letsel, doch de materieele schade is aanzienlijk. WEER: HE'D GEVAARLIJKE PROJECTIEL. Te Dedemsvaart had een leerling van de U.L.O. school een projectiel gevonden, en was, zooals reeds zooveel lotgenooten voor hem, zoo onvoorzichtig daarmede te gaan spelen, in plaats van daarvan aangifte te doen aan .de politie. Het gevolg was, dat het projectiel on een gegeven oogenblik ontplofte en de jongen ernstig aan handen en gelaat werd verwond. Hem werden o.m. 2 vingers afgekneld. MOORD TE ROTTERDAM. J.l. Woensdag werd te Rotterdam onder aanvankelijk geheimzinnige omstandigheden een moordaanslag gepleegd op een caf&houder. De 36-jarige man w;erd, terwijl hij naast zijn vrouw te bed lag met een zwaar voorwerp den schedel ingeslagen. De vrouw gaf voor, van het gebeurde niets te hebben bemerkt, voor zij haar man hoorde kreunen. Het slacht- offer dat bewusteloos was, is Zondagmorgen in het ziekenhuis overleden. Ondertusschen heeft de politie aan het licht gebracht, dat de aanslag is gepleegd door den 25-jarigen expeditieknecht H. M. van I., die relaties met de kasteleines scheen te onderhouden. Hij bekende tegen middernacht het perceel te zijn binnengedrongen en het slachtoffer met een ijzeren staaf, die hij ten huize van zijn vader gehaald had, tot driemaal toe op het hoofd te hebben geslagen. Hij heeft zich daarna uit een jasje van het slachtoffer 2 portefeuil- les met geld toegeeigend. De rol die de echt- genoote en een buffetjuffrouw in dit drama hebben gspeeld, wordt nog verder onderzocht. Nader wordt gemeld, dat de vrouw van den cafehouder .heeft bekend, dat zij van het voor- nemen van den expeditieknecht op de hoogte was en dat zij hem ook de slaapkamer heeft hooren binnenkomen. Zij heeft toen, terwijl I hij zijn moordplannen volvoerde, het hoofd diep onder de dekeps gehouden. AUTO IN DE SLOOT GEREDEN. De 52-jarige heer J. Verbree uit Benschop j had Zaterdagmiddag het ongeluk door een defect aan de stuurinrichting in de gemeente Haastrecht met zijn vrachtauto van den weg in de sloot te rijden. De heer Verbree had het j portier reeds geopend om zich uit de cabine j te bevrijden, toen de uit vaten stroop be- staande lading in beweging kwam, waardoor I de auto kapseisde en hij onder den wagen j terecht kwam en in den modder werd gedrukt. Toen men hem na 10 minuten op den kant had waren de levensgeesten reeds geweken. Zijn naast hem zittende zoon kreeg geen letsel en is met een ziekenauto naar zijn wo ning overgebracht. j TWEE ELECTROMOTOREN UIT EEN FABRIEK GESTOLEN. Toen een der firmanten van een hout- bewerkingsfabriek aan den Zwanenburgwal te Amsterdam 's morgens 7 uur de werkplaats betrad, bleek hem, dat twee van de vijf electro- motoren 's nachts waren gedemonteerd en weggehaald. De inbrekers moeten met de plaatselijke situatie volkomen vertrouwd zijn geweest, want de motoren waren gedemon teerd met gereedschap van de firma, hetwelk op een plaats geborgen was, welke alleen in- gewijden konden weten. PRIJSBEH EERSOHING NEEMT 200 TON APPELEN IN BESLAG. Omlangs hebben ambtenaren van de prijs- beheersching een enormen fruitsmokkelhan- del achterhaald, waarbij voor appelen van 10 en 15 cent per kilogram ten slotte 92 y2 cent werd betaald. Op het stationsemplacement te Arnhem troffen de ambtenaren een wagon appelen aan op het oogenblik, dat deze in den zwarten handel zou verdwijnen. Met de ar- restatie van den afzender kwam de bekente- nis, dat dfeze wagon met 12000 kilo inhoud de tweede was van een twintigtal, welke hij via een tusschenpersoon te Amsterdam van een grossier te Beverwijk zou betrekken. Geen dezer drie was gerechtigd in fruit te hande- len, terwijl aan laatstgenoemde bovendien de fruithandel door den inspecteur voor de prijs- beheersching te Amsterdam voor een jaar was verboden. Van Beverwpjk leidde het spoor naar een handelaar te Opijnen, waaf beslag werd gelegd op pl.m. 150.000 kilo en vervolgens naar Geldermalsen, Rotterdam en IJmuiden, waar steeds nieuwe partijen in be slag werden genomen, zoodat tenslotte in deze zaak 198 ton appelen zijn achterhaald, waarbij 17 verdachten wegens prijsovertreding werden bekeurd. HEVIGE AARDBEVING IN TURKIJE. Zeer groot aantal dooden. Naar radio Ankara meldt, heeft zich Zater- dagnacht in bijna alle deelen van Turkije een ernstige aardbeving voorgedaan. De hoofd- schokken lagen tusschen 1.12 en 1.25 uur. In Soeloe Ova zijn reeds 25 dooden en 30 gewonden geteld, in de omliggende dorpen 20 dooden, in Mezifon 60 dooden: hier is 15 pro- cent der huizen verwoest. Uit Ezine is geen enkel bericht ontvangen. De schade in de streek Gumusj-Madsjikeusamson is nog niet te overzien. In het district Oeye is 60 procent der huizen vernield. het aantal slachtoffers is met te overzien. Te Ladik en Ecbaa zijn alle huizen, die bij de vorige aardbeving, in het voorjaar, gespaard waren gebleven, thans ingestort. De regeering heeft treinen met verplegend personeel, geneesmiddelen en levensmiddelen naar de getroffen streken gezonden. Het plaatsje Vezk-koeirue is volkomen ver nield. in Ladik staan nog slechts twee huizen overeiod. De asfaltwegen zijn onberijdbaar door scheuren. gaten of puin. Zondag om 14.30 uur werd het aantal dooden uit het dis trict Desje Bogan opgegeven als 537 en uit Tokat als 151. In Tokat zijn 12 moskeeen en 12 huizen, benevens twee openbare gebouweft volkomen verwoest. Ook in Castimani is be- langrijke schade ontstaan. Tot dusver is van- daar een aantal dooden van 338 gemeld. Uit Tasjkoeprue en Tossia wordt nog een aantal dooden van 70 gemeld. De bergingswerk- zaamheden worden voortgezet.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1