TERNEUZENSCHE COURANT x if Buitenland Binneniand Distributienieuws Ho, 10.559 DINSDAG 23 NOVEMBER 1943 83e Jaargang tlGEMEEN NiEUWS- EH ADVERTENTIEBLAD VOOK ZEEUWSCH-VLAAHDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT.^ Opnieuw belangrijke terreinwinst ten Westen van Kief. Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-S.S.en den Landstorm Nederland Slagers mogen geen Bouillon bereiden. TERNEUZEN, 23 NOVEMBER 1943. VERSGHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRLJDAGAVOND. Directeur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - TERNEUZEN - TeL 2298 Het opperbevel der weermacht maakte Haandag bekend: Ten Noordoosten van Kertsj bleven vnj iwakke vijandelijke aanvallen zonder succes. Pogingen der Sovjets naar bun landmgshoo.- jen op de Krim versterkingen en ravitaillee- ringsgoederen via de Straat van Kertsj te foeren, werden door de marine en het mcht- wapen doeltreffend bestreden. Vijf volbeladen vaartuigen werden tot zinken gebracht. Bij het bruggenhoofd van Nikopol en in de croote Dnjeprbocht vielen de Sovjets met swakker strijdkrachten dan den vongen dag aan. Alle aanvallen werden weer onder aan- aenlijke vijandelijke verliezen afgeslagen. Bij succesvolle tegenaanvallen werden ver- scheiden aanvalsgroepen van den vijand ver- Tietigd of uiteengeslagen. I Bij Tsjerkassy mislukten herhaalde aanval- ;n van de Sovjets in harde gevechten. plaatseljjke penetratie werd gezuiverd en de Suiiieiigedrongen vijandelijke afdeeling in de pan gehakt. In het gevechtsgebied ten Westen van Kief iraken onze troepen na het afslaan van ver- scheiden vijandelijke tegenaanvallen door taai verdedigde veldstellingen van de Sovjets. wis- ten talrijke mijnversperringen te overwmnen in een verdereri aanval belangrijke terrein- sec tor en. In het gevechtsgebied van Gomel hield de iterke vijandelijke druk in het bijzonder in het jenetratiegebied ten Zuidwesten van de stad mverminderd aan. Ten Noorden van Gomel iverden herhaalde aanvallen onder afgrende- ing van plaatselijke penetraties afgeslagen. Ten Westen - van Smolensk heeft de vijand sijn aanvallen ten gevolge van de buitenge- ,voon zware verliezen, die hij tot nu toe in let verloop van den afweerslag heeft geleden, 'isteren niet voortgezet. Ten Oosten van Witebsk werden talrijke irachtige aanvallen van de Sovjets afge- ilagen. Ook in het penetratiegebied van Newel leerschte levendige gevechtsbedrijvigheid. 7oortdringende vijandelijke formaties werden iaar door eigen tegenaanvallen weer terug- jeworpen. Hierbij werd een aantal pantsers stukgeschoten. Aan het Oostelijk front verloren de Sovjets n de gevechten der beide laatste dagen 413 pantsers. Van het ZuidJItaliaansche front werd slechts lier en daar levendiger actie van artillerie, /erkennings- en stoottroepen gemeld. Op den Atlantischen Oceaan viel een for- natie gevechtsvliegers onder moeilijke weers- >mstandigheden een vijandelijk konvooi aan en leschadigde twee koopvaardijschepen van te zamen 18.000 brt. zoo zwaar, dat met^ hun vernietiging gerekend kan worden. NLANO -Thermia Tl?^JKaly mnos Levitha Byphnos Vi stropalia M ios SantorTnoAnaphe "t- Rho dosv-' Karpathos IOO km -(4358) Kaart van Pelt SAMOS CAPITULEERT. Naar het DjN.B. verneemt, hebben de Brit sche en aan Badoglio onderhoorige bezettings- troepen van' het eiland Samos gecapituleerd. Duitsche troepen zijn op het eiland geland en ihebben de militaire installaties overgenomen. DE VALSGHERMJiAGERS OP EEROS. Naar Aftonbladet uit Londen be'richt, heb ben de Duitschers Leros kunnen veroveren 'dank zij een bijna fantastisch gebruik van valschermjagers. De parachutisten landden bij daglicht in de steenachtige bergstreken binnen het bereik der machinegeweren; het was een van de meest koene ondernemingen, die men op dit gebied ooit heeft meegemaakt ■Ondanks het moorddadig vuur had zich des avonds reeds een groep van 600 valscherm jagers gevormd, die tegen den avond van den tweeden dag tot omstreeks 1500 man was aangegroeid. Op den derden dag werden meer dan 300 stuka's en Junkers ingezet. Het eiland was veroverd, zonder dat jachtvliegtuigen de joperaties hadden gedekt. De Britsche critici vragen zich verontrust af, hoe dit mogelijk is geweest. STERKE DUITSCHE RESERVES BIJ SJITOMIR. De A.N.P.-correspondent meldt uit Berlijn: De belangrijkste gebffUrtenis aan het Ooste- lijke front is de Duitsche tegenaanval in het gebied van Sjitomir. De reserves, die von Manstein bier samengetrokken heeft. zijn zeer sterk en van Sovjet-Russische zijde wordt erkend, dat men onder den druk der tegenaan vallen, die met een groot aantal pantserv, a- gcns werden ondernomen, een deel van het heroverde gebied heeft moeten prijsgeven. De aanvallen ri'chten zich tegen het Zuide lijke front van de Sovjet-Russische strijd krachten, die als een wig naar het Westen zijii opgedrongen. Van Duitsche zijde tracht men thans dit front tusschen Sjitomir en Fastof, dat ten Zuidwesten van Kief gelegen is, naar het Noorden terug te dringen. Van -b-.-ide zijden worden de gevechten met groote verbittering gevoerd en men kan zeggen, dat de stn'id hier het hoogtepunt bereikt heeft. Het schijnt, dat von Manstein, met het oog op het feit, dat de afloop dezer gevechten van h'et grootste taelang is voor het verdere verloop van den strijd, zich niet tot overhaaste tegen- jmaatregelen heeft laten verleiden, doch eerst voldoende troepen heeft willen concentreeren om met meer kans op succes een tegenstoot te kunnen wagen. De Sovjet-Russische op- marsch in den sector van Sjitomir kan in- tusschen thans, reeds als gestuit worden be- schouwd. Ook hier, a Id us de commentaar, dien men hieraan van Duitsche zijde vas+- knoopt, is dus weer de Sovjet-Russische opzet, door het Duitsche front te breken, en dit vervolgens op te rollen, mislukt, hoewel men dit doel in het kamp der tegenpartij reeds zeer nabij zag. BOSTON OPGESOHRIKT. De bevolking van de Amerikaansche stad Boston werd Vrijdagavond opgeschrikt door een kanonschot en het gefluit van een gra- naat, die over de stad suisde en.6 mijl verder op een begraafplaats terecht kwam. Het bleek dat van een Britschen torpedojager, die in de haven lag, een granaat van 7% cm was afge- sehoten. Officieren van de Amerikaansche marine stellen een onderzoek in. LANDING OP DE GILBERT-EILANDEN Volgens een mededeeling van het Japansche hoof dkwar tier hebben sterke vijandelijke marinestrijdkrachten, onder meer bestaande uit vliegkampschepen en slagschepen, in den ochtend van 19 November de eilanden Makin en Tarawa van de Gilbert-groep aangevallen. In de laatste van daar ontvangen berichten wordt gezegd, dat op 21 November de gevech ten tusschen de Japansche verdedigers en de aanvallers nog steeds voortduurden, nadat het een deel van de vijandelijke strijdkrachten ge- lukt was op de eilanden te landen. HET FRONT IN ZUID-ITALIii. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Engelsche aanval op den Oostelijken vleugel van het front in Ztid-Italie, onder nomen uit het gebied van Attessa in de rich- ting van Arschi, op den Oostelijken oever van den Sangro, wordt in militaire kringen te Berlijn algemeen als het begin van het massa- offensief tegen den linkervleugel van het Duitsche front beschouwd. Montgomery is van plan den Sangro in zijn geheele lengte over te steken om daarna door een massieven aanval van de kust uit door de Duitsche linies heen te breken en deze op te rollen. Als bewijs hiervoor geldt het feit, dat achter den rechter- vleugel van het achtste Britsche leger de laat ste dagen groote afdeelingen tanks en infan- terie zijn geconcentreerd en dat talrijke nieuwe batterrjen de laatste dagen zijn ingeschoten. Verscheidene van deze batterijen hebben een groote schootswijdte. De laatste dagen heb ben de Britten in dit gebied zeer vele verken- ningsvluchten ondernomen. Men verwacht te Berlijn dan ook dat van geallieerde zijde hier binnenkort een groot offensief zal worden be- gonnen. POOLSCHE DIVISIE LOOPT NAAR DUITSCHE TROEPEN OVER. Naar het Opperbevel van de Duitsche Weer- macht mededeelt, zijn bij een onlangs in het gevechtsgebied van Smolensk door de bolsje- wieken ondernomen grooten aanval, voor het eerst onderdeelen van de zoogenaamde Pool- sehe divisie ,,Tharddeus Kosziusko" in den strijd geworpen, die, toen de gevechtshande- lingen even aan den gang waren, in gesloten rijen naar de Duitsche troepen overliepen. Het D.N.B: verneemt over deze opmerke- lijke gebeurtenis, op grond van verklaringen van de overloopers, de volgende bijzonder- heden: De Poolsche divisie ,,Thaddeus Kos ziusko" werd in het voorjaar van 1943, onder bevel van den joodschen kolonel Berling ge- plaatst. Zij vormde geen zelfstandige for- matie, zooals dit in Engeland het geval is, doch was een onderdeel van het bolsjewistische leger. Het officierscorps bestond uit bolsje- wieken van Poolsche en Oekrainische origine. Zooals bij iedere bolsjewistische eenheid, was er een ,,bijzondere afdeeling" en ook het bekende politieke apparaat van joodsche com- missarissen, dat den naam afdeeling voor politieke voorlichting" droeg. Sedert het oogenblik, waarop zij werden weggevoerd, was de behandeling der Polen door de bolsjewieken edn martelgang. Deser- ties waren derhalve aan de orde van den dag. Het kleinste vergrijp werd door een onmid- dellijke executie voor het front of door het overbrengen i\aar 'n bolsjewistisc-h strafkamp hetgeen volgens de verklaringen der overloo pers nog erger was, gestraft. De strijdende Polen liepen den eersten den besten keer, dat zij aan het front kwamen, onmiddellijk in grooten getale over. De artillerie der bolsje wieken richtte haar vuur op de vluchtende Polen. Meer dan 600 hunner slaagden erin zich in de Duitsche stellingen in veiligheid te brengen. Talrijke overloopers hadden ver- wondingen door Sovjet-granaatscherven op- geloopen, of waren door bolsjewistische scherpschutters in den rug getroffen. Nog op weg naar het achterwaartsche gebied, werden de Poolsche overloopers verscheidene malen door bolsjewstische slagvliegtuigen aangeval len en bescho-ten. Het feit, dat deelen der z.g. Poolsche divi sie ,,Thaddeus Kosziusko", bij hun eerste op- treden in hun geheel van de bolsjewieken naar de Duitschers zijn overgeloopen ,ziet de ,,Berl. Borsenzt-g." als kenmerkend voor de houding van het bolsjewisme jegens de kleine volken, die aan den rand en binnen het bereik van de bolsjewistische ruimte liggen. Het blad wijst er op, dat het bolsjewisme ook den laatsten vonk van nationalen wil bij die volken tracht te dooven. De Poolsche soldaat, die in het Sovjetleger dient, mag niet anders zijn dan een slaaf, die geleid wordt door de bedreiging met het schot in den nek. De vlucht der Pool- schfe overloopers bewijst genoeg ten aanzien van de positie, waarin de Poolsche soldaten zich bevonden. Zij prefereerden het om in het ergste geval op de vlucht te sneuvelen, dan nog langer voorwerp te zijn van de me- thode, die het Sovjetsysteem toepast jegens de leden van zwakkere volken, voor zoover het gelegenheid geeft dergelijke methoden te hun- nen opzichte uit te oefenen. DE LIBANEESCHE MINISTERS IN VRIJHEID. Radio-Londen meldt, dat het Fransche comite besloten heeft de gearresteerde Liba- neesche ministers op vrije voeten te stellen en den president in zijn functie te herstellen. Tevoren was gemeld, dat het Libaneesche parlement Zaterdagnacht een geheime zitting had g-ehouden en den Fraijschen afgezant Catroux te kennen had gegeven, dat het ern- stige ongeregeldheden zou komen, wanneer de kwestie van de vrijlating niet nog in den loop van Sondag- werd opgelost. De Engelsche berichtendienst meldt uit Al giers over de zitting welke he Fransche comite heeft gehouden, dat de woordvoerder van het comite bevestigd heeft. dat de Engel- schen een nieuwe nota aan de Gaullisten heb ben gezonden en daarin de terugroeping vail den Gaullistischen vertegenwoordiger in den Libanon, Helleu en de vrijlating van de Liba neesche politici geeischt hebben. De Engel sche berichtendienst meldt verder, dat het comite in een communique betreffende zijn zit ting bekend heeft gemaakt, dat Helleu ver- zocht is naar Algiers terug te keeren. Voorts wordt in het communique gezegd, dat besloten is besprekingen te openen met de regeering van Syrie ten eindc het mandaat over Syrie in overeenstemming te brengen met de be- loofde onafhankelijkheid. BOISSON EN PEYROUTON MOETEN ZICH VERANTWOORDEN. De z.g. zuiveringscommissie te Algiers is haar werk o.l. van Charles Laurent begonnen. De eerste twee vooraanstaande personen, die zich moeten verantwoorden, zijn Boisson en Peyrouton. De eerste, oud-g.g. van Fransch West-Afrika, zal moeten duidelijk maken "iowgorod llme^ meer Russa Kalinin Rshew Welikye Luki aburg .Newel OOST- ®KownoAND iteask Sm ^rscha bgllew olensk Wilna Minsk VBobrius A -j ePjnsJ< Tscherni.kow Rowr^o Sfiitomin— .Fas.tow s •Berditschew Tsch erkassy GOUV G<pmel jetschiza Itawa tschug Kirowo Czernowltz Knwoi- Dnjeprope trowsk Nikolaiew Kiscnine 1 BULGARIJt hcrson Pgrekop— Galat i Braila ©Boekarest no n go stopo Bij onze vrijwilligers. Tijdens hun opleiding. (O-H-P s) Kaart van Ffelt Bovenstaamd kaartje gee't een beeld van het strijdtooneel in de midden en Zuide- lijke sector van het Oostelijk front. waarom hij indertijd de aansluiting van zijn gebied aan de Gaulles-beweging heeft gewei- gerd. Peyrouton, oud-minister van binnen- landsche zaken, moet rekenschap over een aantal door hem bevolen arrestaties afleggen, die hij tijdens zijn ambtsperiode heeft doen verrichten. Peyrouton diende den laatsten tijd als kapi- tein en Boisson als overste bij de Fransche troepen in Noord-Afrika. (S.P.T.) Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. en den Landstorm Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtin- gen verstrekt met betrekking tot de verzor- ging van fa,milieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen hij den Landstorm Nederland of bij het S.S. Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche S.S.-Nederland toetreden willen, kunnen zic-h eveneens aanmelden. Personen tusschen 19 en 30 jaar, die aan- meldingspHchtig zijn voor de tewerksteiling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk steiling vrijgesteld. Off icier in de Waffen-S.S. kan ieder wor den,. die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktlheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door- slaggevend. Beslisseod voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie! 24.11.43, 914.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25.11.43, 914.00 uur, Den 'Haag, Cafe Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. BRANDBOMMEN OP HET OPENLUCHTMUSEUM TE ARNHEM. Het bekende Openluchtmuseum te Arnhem, dat op aanschouwelijke wijze een begld van de Nederlandsche cultuurgeschiedenis geeft, heeft Vrijdag ernstige schade geleden door brandbommen uit Amerikaansche vliegtuigen. Drie der historische objecten brandden af. Regeling voor de verstrekking van beenderen. Blijkens het ,,Voedselvoorzieningsiblad" is bij verordening van het Bedrijfschap voor Vete en Vleesch het aftrekken van beenderen, met het doel dit aftreksel aan derden te verkoo- pen, verboden. 'Hierdoor wordt een verbod gesteld op het bereiden en afleveren van bouillon. De slagers dienen aan hun klanten de been deren, waarop zij volgens de door hen ge- leverde distributietoescheiden recht hebben, af te leverem en mogen deze niet meer achter- houden, teneinde hierVan bouillon, te trekken. Zooals reeds eerder werd bekend gemaakt, geven de distritoutiebonnen, aangewezen voor het koopen van vleesch, recht op het koopen van vleesch met been. De slagers moeten per boo, rechtgevende op het koopen van 100 gram vleesch met been, ten minste 75 gram vleesch zonder been verstrekken, benevens een zoodanige hoeveelheid been, dat tezamen 100 gram vleesch en been geleverd wordt. Hiervan mag onder geen beding afgeweken worden. Aangezien het echter praetisch niet doenlijik is beenderen in kleine hoeveelheden nauwkeurig af te wegen,' zal het veelal nood zakelijk zijn het afleveren daarvan eerst te doen plaatsvinden, nadat een bepaald aantal vleeschbonnen is ingenomen, met dien ver stande, dat de klant steeds tenminste 75 gram vleesch per ingeleverd rantsoen en de bijbe- hoorende hoeveelheid been moet ontvangen. Bewijsje voor den klant. Teneinde de klanten in de gelegenheid te stellen zelf na te gaan op welke hoeveelheid beenderen zij recht hebben, is aan de slagers thans voorgeschreven, dat zij in het. vervolg aan hun afnemers bij elk aangekocht rant soen vleesch een bewijsje moeten verstrekken (voorzien van den firmanaam van den slager) waarop vermeld is, dat de afnemer het recht, heeft binnen een bepaald tijdvak een hoeveel heid beenderen aan te koopen, overeenkom- stig de hoeveelheid geleverd vleesch. Dit tijd vak stelie de slager vast in overleg met den klant, en wel zoo, dat wordt voorkomen, dat op een bepaald moment zooveel beenderbon- nen kunnen worden aangeboden, dat de slager daarvoor geen been ter beschikking zou heb ben. Een looptijd langer dan 8 weken is daar- om in het algemeen zefcer niet aanbevelens- waardig. Anderzijds kan van den slager het afgeveh van te kleine hoeveelheden been niet worden -verlangd. Een hoeveelheid van 250 gram moet de slager, indien de klant zulks verlangt, evenwel afleveren, en indien een be paalde klant in verband met den looptijd der bonnen niet in staat zou ziin zich een zoo- danig aantal boncien te vers chaff en, dat hij recht heeft op 250 gram been, zou ook een kleinere hoeveelheid afgegeven moeten worden. Vleeschwaren vallen buiten de regeling. ■Het bovenstaande geldt niet ten aanzien van vleeschwaren. Bij aankoop van vleesch waren behoeven geen beenderen of beender- bonnen te worden verstrekt. Knoesten en mergpijpen mogen slechts stukgehakt en ge- zamenlijk met andere soepbeenderen verkocht worden. Het -aftrekken van beenderen zal slechts zijn toegestaan, indien men in het bezit is van een speciaal daartoe verleende vergunning van het Bedrijfschap. Deze vergunningen zullen echter slechts in uitzonderingsgevallen verstrekt worden. De vergunning moet wor den aangevraagd bij het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch. ONS SOCIALISME AANVAARD ONDANKS DEN OORLOG. Het hoofdartikel in ,-,Volk en Vaderland" van den 19en van Slachtmaand van Zwiers ibctoogt dat de prediker van den nieuwen tijd in NedeNand nog bergen van wanbegrip en misverstand heeft te overwinnen, maar op edn punt heeft hij praktisch den weerstand gebroken,: hij is er in geslaagd zijn volk te overtuigen van zijn waarachtig socialistischen wil. Er moge nog een heele rij scheldwoor- den naar zijn hoofd worden geslingerd zij het dan niet al te luidruchtig een categorie daarvan is in den loop der jaren verdwenen: dat is het genre ,,vuile kapitalist", arbeiddrs- verrader, ,,onderkruiper" enz. Aanleiding tot dit artikel was de herden- king v^n het driejarig bestaan van ,,Vreugde en Arbeid" dat zoo mooi werk verricht voor de cultureele vorming van den arbeider en voor het geibruik van zijn vrije tijd. Toch is dit maar een zijde van het veel omvattende sociale werk, dat voor den arbeider opbouw is en dat helaas, als alle opbouw, zeer be- lemmerd wordt door de omstandigheden van het oogenblik. Hier wordt waarachtig sociaal werk begonnen, dat heel wat anders is dan de onsociale .klassenstrijd, zooals die door het Marxisme gepreekt werd, hier staat de organische, harmonische samenwerking in het verband van het geheel als ideaal voor oogen. Wie zijn oor te luisteren legt bij de breede laag van ons volk, zal kunnen vernemen dat ondanks alle gekanker over nu eenmaal niet te ontkomen distributienooden en met allerlei reserves, hier de meeste waardeering gevonden wordt voor ons werk en dat dit sociale werk dat vooral „de kleyne luyden" het meest toespreekt, de sterkste hefboom zal blijken te zijn waarmee we ons volk in de be- drukking en apathie weer in beweging kun nen brengen. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie te Terneuzen maakt bekend, dat omtrent onderstaande ge vonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. ;Sjaal, R. Jansen, Tuinstraat 4b; Haarlint, J. de Koeijer, Dekkerstraat 47; Portemonnaie met inhoud, De Feijter, Noodstr. 79; Rijwiel- slot, J. van Wijck, Donze-VLsserstraat 5; Zil- veren kruisje, A. Dees, Willem de Zwijger- plantsoen 20; Zakmesje, A. J. Ollebek, Visch- steeg 6; Rijwielslot, F. J. Mielen, Tulpstraat 4; Kindermutsje, G. H. van Houte, Heerengracht 50; Portemonnaie met inhoud, A. van Es, Nieuwediepstraat 27; Duimstok, M. Broek- hoven, Steenkamplaan 48; Mantelband, C. Drabbe, Kanaalweg (Z.) 1; Horlogeketting, J. Adriaansen, Burg. Geillstraat 58; Huissleu- tel, J. Eckhardt, Nieuwstraat 24; Brillendoos. A. de Fouw, 2e Kortestraat 9; Broodtasch, J. van Aerde, Grenulaan 37; Portemonnaie met inhoud, Bureau van Politie; idem P. Ploegaert, Noordstraat 64, (Biervliet); Lipssleutel, A. A. Wisse, Lange Kerkstraat 42; Boodschap- pentasch, Bureau van PolitiePortemonnaie met inhoud, M. Steenbakker, Tuinstraat 17; idem, CI. van Damme, Blokken 1; Kinder- wantje, K. Kaijser, Nieuwediepweg 19; Porte monnaie met inhoud, C. Klaassen, Pierssens- polder 65; Paar handschoenen, O. Ribbens, Westkolkstraat 42; Portemonnaie met inhoud, D. de Ruijter, Leliestraat 2; Twee hanen, Garage Cappendijk, Axelschestr. 174; Kinder- handschoen; C. v. IJk, Hoogsteeg 3; Zilverbon, B. v. Sluis, Van Steenbergenl. 21; Gouden ring, Wed. Walhout, Vlooswijkpolder P 22; Drie zegelboekjes, Loket Postkantoor; Handschoen, Wed. Balnikker, Blokken 12/13; Kinderwantje Wed. van der Peijl, Tholensstraat 70; Paar kinderhandschoenen, A. Tollenaar, Axelsche- straat 123; Drie vleeschbonnen, A. de Bruijne, Van Bovenstraat 33; Heerenhandsehoen Bur. van Politie; Levensmiddelenbonkaart, M. Hamejink, Donze-Visoerstraat 58; Melkbus, Provinciale boot (magazijn)Portemonnaie, K. Hamelink, le De Feijterstraat 27; Jongens- jasje, P. Hofman, Sluispolder P 83; Sport- kous, A. Dieleman, Tholensstraat 16; Geldige TabaRskaart, Bureau van Politie; Paar Hee- renhandschoenen, N. Haak, Nieuwediepstraat 29; Glace dameshandschoen, J. Riemens, Kazernestraat 13; Boodschappentasch, M. de Bruijne, Axelschestraat 72; Mantelband, M. Jansen, Dr. Buijzestr. 8; Meisjes handschoen, L. de Vos, Hondiusstraat 29; Portemonnaie met inhoud, M. de Bruijne, Kazernestraat 2; (Zilveren kinderarmband, Fl S. Goedhard, Nieuwe Sluis P 10. AXEL. Hand bekneld. Tengevolge van het bekneld geraken met zijn hand tusschen de deur van een tram- wagen, liep de arbeider J. B. alhier ernstige verwondingen aan ehkele vingers op. Genees- kundig hulp bleek dan ook noodzakelijk. EXTRA ZEEP EN WASCJHPOEDER VOOR VUILEN ARBEID. Met ingang van 1 December a.s. komen per sonen, die z.g. vuilen arbeid verrichten, voor een tijdvak van twee maanden in aanmerking voor extra-rantsoenen eenheidszeep en wasch- poeder. Zij dienen zich in de week van 21 tot en met 27 November a.s. tot den plaatselijken distributiedienst te vvenden, ten einde een aanvraagformulier MD 233-71 af te halen. Dit aanvraagformulier dienen zij in de week van 28 November tot en met 4 December a.s. wederom in te leveren. Belanghebbenden wor den voorts verwezen naar de publicatie van den plaatselijken distributiedienst. OUDE RAhflTSOENBONNEN. De aandacht wordt er nogmaals op ge- vestigd, dat alle rantsoenbonnen van oud model, toehalve de wisselbonnen voor rant soen brood, !4 rantsoen vleesch, rantsoen kaas, 1/7 rantsoen melk, .1/7 rantsoen tapte- melk en 1/50 rantsoen boter, na 27 November a.s. ongeldig zijn. Na 27 November a.s. zijn uitsluitend de rantsoenbonnen van het nieuwe model dat zijn dus de in de kleuren groen en brum uitgevoerde bonnen) geldig. EXTRA VERSTREKKING VAN OLIE, STROOP EN SUIKERWERK. Verrassingen voor de maand December. Er zal wel niemand in den lande zijn, die niet overtuigd is van de geweldige beteekenis voor de volksgezondheid van een zoo goed mogelijke vetvoorziening. Nu is de Nederland sche bevolking, sinds het oogenblik waarop van den reeds voor den oorlog gevormden be- langrijken voorraad vet niets meer aanwezig was, voor haar vetvoorziening vrijwel aange wezen geweest op de boterproductie, derhalve op de grondstof melk, want de voortbrenging van slachtvetten, waaraan men over het alge meen nog te groot belang toekent, heeft voor de vetvoorziening weinig te beteekenen. Het wegvallen van den import van krachtvoeder en de om die reden uitgevoerde verkleining van den veestapel hebben een belangrijk ver- minderde melkproductie en dus van boter ver- oorzaakt, zoodat het op den duur onmogelijk zou zijn geworden een eenigszins redelijke vet voorziening te handhaven. Zelfs zou rekening gehouden moeten worden met een ineenstor- ting van onze vetposi'tie met alle catastrofale gevolgen van dien! Het is om die dwingende reden geweest, dat de met de zorg voor de voedselvoorziening be- laste autoriteiten tijdig, ter voorkoming van een dergelijke ernstige situatie tot een groote uibreiding van de teelt van oliehoudende zaden (kool-, raap- en blauwmaanzaad) hebben be sloten, die het in ieder geval mogelijk moet maken onze vetpositie op het peil te houden, waarop wij" ons tot dusver hebben kunnen handhhaven. Het doel bereikt. De verbouw van oliehoudende zaden, voor- namelijk koolzaad, heeft dit jaar tot een goed resultaat geleid. In dit verband is een woord van erkentelijkheid jegens de verbouwers_ van de oliehoudende gewassen op zijn plaats. want al is de uitbreiding van de teelt in hoofdzaak tot stand gekomen onder dwingende maat- regelen, de uitvoering ligt tenslotte bij de boeren. Het beoogde doel is bereikt en dank zij den geslaagden verbouw beschikt ons land thans over eigen grondstoffen voor de margarine, die, met de boter, verstrekking van het zoo belangrijke voedingsvet op de tegenwoordige basis verzekert. Zelfs heeft het resultaat van den koolzaad- verbouw het mogelijk gemaakt op enkele pun- ten een aanvulling van het toch altijd gering te noemen vetrantsoen tot stand te brengen. Zoo is niet alleen reeds eenigen tijd het rant soen der kinderen iets beter aangepast aan de behoefte, er wordt ook meer vet gegeven voor het eten van de centrale- en de z.g. fabrieks- keukens. Dat de '•uit koolzaad verkregen grondstoffen al eenigen tijd in de margarine worden verwerkt, mag verondersteld worden bekend te zijn. De consument zal overigens bespeurd hebben, dat de smaak van de mar garine is verbeterd, nu de techniek moeilijk- heden voor de margarine-bereiding ten gevolge van het feit, dat voor de vervaardiging alleen raapolie is gebruikt, vrijwel overwonnen heeft. Kwart flesch olie. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd kan bovendien aankondigen, dat het mogelijk is gebleken dezen winter een extra-verstrekking vet in den vorm van raap olie uit te geven, waardoor de bevolking ge legenheid krijgt ook in dezen vorm kermis te maken met het product van eigen bodem. Ter gelegenheid van Kerstmis en de Oude- jaarsviering zal een hoveelheid van 180 gram, d.i. een kwart flesch olie, overeenkomende met de - vetwaarde van ongeveer 225 gram boter, beschikbaar worden gesteld per hoofd der be volking, ongeacht leeftijd. Zij, die over toe- slagkaarten voor zwaren of zeer zwaren arbeid beschikken, zullen in aanmerking komen voor 360 gram olie. De 5 tegenwoordige voorraadpositie laat helaas een algemeene verhooging van het vet rantsoen niet toe. Het blijkt uit bovenstaande regelen voldoende, dat het groote inspanning heeft gekost eenige verbeteringen in de vet voorziening tot stand te brengen. Het is aller belang, dat deze verbeteringen gehandhaafd en, eventueel uitgebreid worden. Mogelijk- heden daartoe zullen evenwel alleen aanwezig zijn, indien het uiterste wordt gegeven, zoowel voor den verbouw en de aflevering van kool zaad, als voor de voortbrenging en de afleve ring van melk. Stroop en suikerwerk. Het heeft verder in de bedoeling -gelegen voor het oud-vaderlandsche feest van Sinter- klaas een pond stroop en een ons suikerwerk extra per persoon beschikbaar te stellen. De beslissing kon evenwel pas zeer recent geno- men worden, gezien het directe verband tus schen deze aangelegenheid en onZe suiker- positie. Daardoor is het jammer genoeg te laat geworden om de verstrekking nog voor Sinterklaas te regelen. Toch zal er voor ge- zorgd worden, dat een en ander zoo spoedig mogelijk zijn beslag zal krijgen om op korten termijn na Sinterklaas tot de aflew/ring van de extra stroop en het suikerwerk t'e kunnen overgaan. De olie zal omstreeks Kerstmis beschikbaar kunnen komen. De voorbereiding heeft n.l. meer tijd noodig dan in geval van de stroop en het suikerwerk door de werkzaamheden voor het tappen van de olie in flesschen en de moeilijker verzending. Voor-inlevering van bonnen. In verband met het bovenstaande moet men gedurende het t-ijdvak van 22 tot en met 27 Nov. bon Algemeen 706" ter verkrijging van het extra rantsoen van 500 gram stroop en bon .Algemeen 707" ter verkrijging van het extra rantsoen van 100 gram suikerwerken bij zijn winkelier v66r inleveren. Ter verkrijging van het extra rantsoen van Ten bate van ,,Fronc- zorg" werd door den Nederlandsclhen Omroep in samenwerking met de W.A. in het Concertge- bouw te Amsterdam een ,,bonte avond" georgani- seerd. Een oveizicht van de zaal. (C.N.F./Cino Pax s)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1