TERNEUZENSCHE COURANT M duitsch weermachtsbericht, Buitenland VRIJDA8 19 NOVEMBER 1943 83e Jaargang ALGEMEEN N1EUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VODK ZEEUWSCH-VLAANDEREN BSj Sjitomir werden belangrijke terreinsectoren heroverd. - Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-S.S.en den Landstorm Nederland Kerstpakketjes voor de Waffen-S.S. Slechts mogelijk tot 30 November. Levensmiddelenafvallen en de Melkvoorziening. DR. GOERBELS OVER DE OORLOGVOERING. TNT JEDEREN dins dag- en vrijdagavond. H—K. HAKXK - TERNEUZEN - Tel. 229S AanvaUen bij Gomel afgeslagien. Het opperbevel van de weermacht^deelde ^Irfde^gfoot'e bocht van den Dnjepr zetten de bolsjewiften bun vergeefsche aanvallen ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk en ten Noorden van Kriwoi Rog ook gisteren voort harde gevecbten, die den vijand buitengewoon zware verliezen bracbten wer den alleen in den sector van een enkele dmsie pantserigrenadiers 58 Sovjetpantserwagens St Ten^oordwesten van Tsjerkassy heerschte levendige plaatselijke gevechtsbedrijvigheid. In hefgevechtsgebied ten Westen van Kie drongen onze troepen bij Sjitomir, na hevige vijandelijke aanvallen te hebben afgeweerd, verder naar het Noorden door en beroverden belangrijke terreinsectoren Japansche marine in 5 slagen de volgende 5 vli.gkamp.ohep.>>, waaronder 2 groote, 4 slagschepen, 15 krui- sers 12 torpedojagers of kleine kruisers, 1 groot oorlogsschip van niet herkend type en 10 transportscbepen; zwaar beschadigd. d vbegkampschepen, 2 slagschepen, 11 kruiser 11 torpedojagers of kleine kruisers en 5 trans- portschepen; vernield meer dan 500 Amen- kaanscbe vliegtuigen. Daarentegen moeten de van Japansche zijde eemelde eigen verliezen volkomen onbelang- rijk genoemd worden. Twee Japansche tor- pedoiagers zijn tot zinken gebracht en 2 krui sers beschadigd, terwijl 118 vliegtuigen no„ niet ziin teruggekeerd. Het geweldige verschil tusschen ™andeKke en de eigen verliezen moet verklaard worden uit bet feit dat de Japanners hun successen vrijwel uitsluitend hebben bebaald door bun gevreesde torpedo- luchtwapen. SOWJET-OFVATTINGEN OVER HERSTEL-BETALINGEN. Aan een bericht van den Ned. correspon Bii Korosten duren de zware gevecbten met I (jentiedienst uit Berlijn is het volgende ont numeriek sterkere vijandelijke strijdkrachten I 1 °in het gebied van Gomel werden ten Zuid- westen van de stad hevige door pantserw^ens gesteunde aanvallen afgeslagen en plaatselijke penetraties opgevangen. Noordelijk van de stad mislukten nieuwe vijandelijke aanvallen. i Ten Westen van Smolensk duurt de afweer- slag met onverminderde bevigheid voort. De bolsjewisten, die den geheelen dag met gecon- centreerde krachten stormliepen, weiden hier en daar in verbitterde gevecbten op korten afstand bloedig teruggeslagen. De vijand ver- loor bier gisteren 94 pantserwagens. In net gebied van Witebsk vielen de bolsjewisten her- haaldelijk zonder succes aan. Ten Zuidwesten van Newel zijn hevige ge- vechten aan den gang met verscheiden uit bet penetratiegebied in Zuidelijke en Zuid- oostelijke richting ganvallende vijandelijke geveclitsgrtiende divisie luchtdoel- geschut hebben zich in het gevechtsgebied van Kief en Sjitomir bijzonder onderscheiden door vastberaden in de gevecbten te land in te front slechts Bij onze vrijwilligers. Tijdens hun opleiding. (G.F.L./H P s) gnjpen, Aan bet Znid-Itabaansche wederzijdscbe bedrijvigheid van artillerie en verkenningsafdeelingen. \anvalspogingen. in den afgeloopen nacnt door afdeelingen vijandelijke vliegtuigen on- dernomen tegen plaatsen in West- en Noora- Duitscbland, veroorzaakten geringe schads. In totaal zijn gisteren boven puitschland, bet J bezette gebied in het Westen en het Middel- landscbe-Zeegebied 16 vijandelijke vliegtuigen, voor het meerendeel zware bommenwerpers, neergeschoten, terwijl boven den Atlantischen Oceaan een groote vijandelijke vliegboot werd neergehaald. Zooals in een extra-bencht is medegedeeld, hebben Duitsche troepen van het leger en van de lucbtmacbt onder bevel van luitenant- generaal Miiller op 16 November na een bard- nekki-aren en wisselvalligen strijd van 4 dagen tegen een in aantal en bewapening supeneu- ren vijand bet Engelsche zeesteunpunt Leros genomen. De deelnemende strijdkractiten van marine en luchtmacht schiepen door haar vastbeslo- ten doeltreffend optreden de voorwaarden voor de landing, doordat zij den vijandelijken zee- en luchtstrijdkrachten zware verliezen toebrachten. - Zij forceerden ondanks het krachtige <.t- weervuur der kustbatterijen de landing op het rotseiland, terwijl gevecbtsvUegtuigen en duikbommenwerpers de weerstandskracht van den vijand definitief braken. Tweebonderd Engelsche officieren en 3000 man onder leiding van den Engelschen bevel- bebber van het eiland, generaal Tilney en 350 officieren "en 5000 man Italiaansche troe- pen van Badoglio onder leidir>g van den Italiaanschen admiraal Mascharpa, gaven 2ich aan de dappere landingstroepen over. Zestien stukken zwaar Engelsch luchtdoel- s-escbut, 20 stukken 2 cm luchtdoelgeschut, ongeveer 120 stukken geschut tot een kaliber van 15 cm en 80 luchtafweermitrailleurs wer den buitgemaakt. Tijdens de voorfgaande gevechten werden door marine en luchtmacht 9 torpedojagers en konvooivaartuigen, 2 bewakingsvaartuigen, 2 duikbooten, 1 kanonneerboot, vier koopvaar- dijschepen van te zamen ongeveer 12.000 brt., alsmede verscheidenc kleine ravitailleenngs- vaartuigen vernietigd ,en 1 kruiser, 1 torpedo- bootjager en twee konvooivaartuigen zwaar of op vemietigende "wijze getroffen. 'e6Een punt, waarvan tot dusverre niet be- kend was, dat het op de agenda van de con ference van Moskou beeft gestaan en waar van ook in bet befaamde slot-communique met geen woord werd gerept, schijnt de kwes- tie van de herstelbetalingen te zijn geweest. De Volk. Beobachter oppert zelfs de veron- derstelling, dat Engeland, de Vereemgde Sta- ten en de Sowjetunie dienaangaande een accoord hebben bereikt, dat dan neergelegd zou zijn in een Van de geheime verdragen of ontwerp-verdragen, welke, naar men van Duitsche zijde veronderstelt, het eigenlijke resultaat der conferentie van drie vormen. Het Kreml nu heeft blijkens Reuter te ver- staan gegeven, dat de Sowjetunie het Duat- sche volk haar eigen herstelvoorwaarden wenseht te dicteeren. De Sowjetunie stelt zich op het standpunt, dat de Duitsche ooir- logvoering aan de Sowjetunie een totale scna- de heeft toegevoegd, waarbij die der vereenig- de naties in het niet verzinkt. Volgens Reu ter denkt het> Kreml er niet aan, „de fouten van 1919" en in de eerste plaats „den onzm van de financiering van de herstelbetalmgen na den eersten wereldoorlog" te herhalen. De Sowjetunie eiscbt „Duitsche waren, Duitsche dienstverrichtingen en Duitsche arbeiders die in de Sowjetunie heerendiensten zullen moeten verrichten. Te Berlijn wijst men er op, dat men cut alles naast zich neer zou kunnen leggen, bet spreekwoord indachtig, dat men de huid van den beer niet moet verkoopen, voor men hem Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederland er in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen ten einae gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. en den Landstorm Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtin- gen verstrekt met betrekking tot de verzor- ging van fa,milie;eden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of bij het S.S. Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmeiden. Zij, die tot de Germaansche S.S.-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmeiden. Personen tusschen 19 en 30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerksteiling kunnen zich ©veneens aanmeiden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk steiling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder wor den, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft" bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door- slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie! 20.11.43, 912.00 uur, Assen, Concerthuis 1518.00 uur,. Groningen, Heere- a/d Vaart 20.11.43, straat 46. 21.11.43, 912.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.43, 914.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 23.11.43, 913.00 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245. 24.11.43, 914.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25.11.43, 914.00 uur, Den 'Haag, Cafd Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. HB Britsch mandaat gebied. Fransch mandaat gebied. T U R K IJ t Damasc MIDDELLANDSCHE Sjeruzalem Alexandrie RAN 5 JORDANIE Sinai schier e) Cairo [4356) Kmart van. fait. IN DEN LEBANON. Van welke Urging wij hier hoven een kaailje geven zijn ongeregeldheden uit- gehroken. HOOFDMACHT VAN AMERIKAANSCHE VEOOT VOLKOMEN VERNIETIGD. Volgens Domei verklaren Japansche vloot- deskundigen, inzake de dramatische en op- zienbarende zeeslagen in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan, dat zij de volledige vernietiging gebracht hebben van de hoofd- macbt van de Amerikaansche vloot in den n principe: Onvoorv Stillen Oceaan. De ruggegraat van de vloot f®ve bliift dus Lhandhaafd. der Ver. Staten is gebroken. De ramp, die de I Save aus genananaaiu. Amerikaansche vloot heeft overweldigd, is ontstaan ondanks het feit dat bet Amerikaan sche opperbevel met het oog op de niet op- brnidende reeks van vlootnederlagren in de 23 gescboten beeft. Wanneer men zulks ftchter niet doet, cloch de geheele pers daarentegen uitvoerige beschouwingen aan deze vergaanue eischen wijdt, dan geschiedt zulks orn het Duitsche volk attent te maken op den onver- biddelijken ernst van dezen oorlog, die lede- ren Duitscher afzonderlijk voor bet alterna- tief plaatstvol te houden tot het uiterste of tot ondergang gedoemd te zijn. Dat Duitsch- .and een verpletterende schatting zou worden opgelegd, wanneer het tot capitulatie werd gedwongen, heeft men nooit betwijfeld. Dat de berstelbetalingen na den eersten wereld oorlog kinderspel waren in vergelijkmg met hetgeen het Duitsche volk ditmaal te wach- ten zou staan, beschouwde men als een vast- staand feit. Maar de thans voor het eerst officieel gestelde Sowjet-eisch, dat Duitsche arbeiders op groote schaal naar Rusland moeten worden gezonden, om daar de ver- woeste gebieden weer op te bouwen, de In dustrie op gang te brengen en mee te werken aan de overscbakeling van de wapenproductie op de fabricage van verbruiks.goederen, laat niet na op het Duitsche volk een diepen m- druk te maken, zulks te meer, omdat er reden is om aan te nemen, dat het Kreml dienaangaande reeds zorgvuldig uitgewerkte plannen gereed heeft liggen. Officieus deze kwestie reeds eerder ter sprake gekomen. De Izwestija is de eerste geweest, die het denkbeeld opperde, dat de Sowjet-^mie na den oorlog heel goed 10 millioen Duitsche arbei ders kon gebruiken, teneinde de verwoeste ge bieden weer op te bouwen. Stalin zelf heelt kort daarop in een radiorede gedachten van dezelfde strekkicig geuit. Radio-Moskou heeft vervolgens getracht, aan het geheel een humaan tintje te geven, door te beloven, dat de 10 millioen Duitsche arbeiders m kwestie hun gezinnen konden meebrengen. De Prawda stelde dit laatste plan eemige weken geleden als een voldongen feit voor, door over 30 mil lioen Duitsche arbeiders, vrouwen en kmderen te spreken, die naar de Sowjetunie zouden komen. In de Amerikaansche pers werd daarop de verondersteiling uitgesproken, dat het de eigenlijke bedoeling van de Sowjetlei- ders was, hun Westgrens definitief te bevei- ligen door eenvoudig bijna de helft van net Duitsche volk naar de Sowjetunie over te planten. In feite zou dit niet veel tueuws be- teekenen, daar het Kreml, zij het dan ook op kleinere schaal, deze tactiek in het eigen land reeds meermalen heeft toegepast om het ver- zet tegen het Sowjet-bewind in bepaalde ge bieden te breken. VERKLARING VAN HULL. SP.T. meldt uit Washington: Minister Cordell Hull heeft Dinsdag op de persconferentie verklaard, dat ,,alle kwesties over aanspraken op grondgebied en grens- regelinig na den oorlog zullen worden behan- deld." Vervolgens stelde men den minister de vraag of de bonding der Geallieerde tegen- over°italie ook zal worden toegepast op an- dere bevrijde gebieden. Op de conferentie te Moskou is n.l. besloten, dat een Geallieerde commissie, na het terugtrekken der troepen in Italie, voorloopig het regeeringsbestuur in handen zal nemen. Hull zeide, dat men aan dergelijke dingen pas kan gaan denken als de oorlog voorbij is. Eerst komen beiang- rijkere dingen aan de orde. De oorlogvoenng mag door niets worden beleminerd: ,,Wij kunnen niet met den oorlog ophouden, om 30 of 40 grenskwesties te regelen". De laatste vraag, die men Hull stelde, luid- de: Zijn er te Moskou al afspraken gemaakt ten aanzien van Finland?" Het antwoord was: „Er is geen nieuws omtrent de Ameri- kaanscb-'Finsche relaties". *Het voor dit lamd Onvoorwaardelijke over- aan zijn blad, dat de Fransche hooge commis- saris te Beiroet, Helleu, hem heeft medege- deeld, dat zijn handelwijze bij het arresteere.n van de leden van het Libaneesche parlement en het gebruik van troepen in de straten door generaal De Gaulle en het comite te Algiers was voorgeschreven en goedgekeurd. Helleu heeft de verkaring driemaal 'herhaald en ge- zegd, dat hij De Gaulle tijdens zijn verblijf te Algiers er opmerkzaam op 1 heeft gemaakt, dat het tot onlusten zou kunnen komen. De Gaulle antwoordde: „Ik hoop, dat u ongelijk hebt, ik galoof niet, dat het tot onlusten komt, zoo ja, dan moeten wij verder gaan, terug is onmogelijk." Helleu heeft verder verkaarq naar Algiers te zijn gegaan om de Libane^sCiie aanspraken op grooter onafhankelijkheid aan het Fran sche comite voor te leggen. Vobr zijn ver- trek heeft hij bet Libaneesche parlement op het hart gedrukt de grondwet niet te wijzigen en de Franschen vooreen fait accompli te stellen. Hij was naief genoeg te meenen, dat de Libaneezen zouden wachten. Na zijn terug- keer uit Algiers heeft hij de Libaneesche regeering medegedeeld het gebeurde niet te zullen erkennen en vervolgens zich gehouden aan de aanwijzingen, die hij uit Algiers had meegekregen. De Franschen hadden den Libanon de onafbankelijkheid beloofd en deze in feite reeds verleend. Frankrijk is bereid overeenkomstig de bepalicigen van de Atlan- tische Charta volledige onafhankelijkheid te verleenen, echter met de door den oorlog be paalde beperkingen. Helleu voegde er nog.aan toe, dat naar zijn meening eenige parlements- leden zeer spoedig uit de gevangenis zullen worden ontslagen. Naar „Paris Soir" uit Algiers verneemt is Giraud onverwacht naar het Anglo-Ameri kaansche hoofdkwartier ontboden. Welinge licbte kringen zijn van meening, da,t deze maatregel in verband staat met de getoeurte- nissen in den Libanon, en wijzen er op, dat de Anglo-Amerikanen zicb tot den afgezet- ten Giraud en niet tot De Gaulle hebben ge- wend. Men neemt derhalve aan, dat de Amerikanen pnofiteeren van de ontstemming tusschen de E-ngelschen en De Gaulle. De Gaulle heeft Ibelangrijke besprekmgen gevoerd in de 'Sowjetambassade te Algier,3. De Gaulle en zijn bolsjewistische vrienden hebben daar de te nemen maatregelen be- sproken, ingeval de Engelschen hun dreige- menten zouden uitvoeren en met wapenge- weld in den Libanon zouden intervenieeren. Het Anatolische telegraafagentschap meldt i bewegingen o.a. in de richting van Rjetsjitsa trachten af te snijden, gelegen in de schakel- positie van dit punt tusschen het centrale en Zuidelijke front. Verder wordt de laatste dagen de aandacht getrokken door de militaire gebeurtenissen in de Aegdische Zee. Na de Duitsche bezetting van het Italiaansche eilandje Kos, dat tevens door Britsche troepen verdedigd werd, was daar de rust voor eenige weken teruggekeerd, tot de Duitsche landing op Leros een groote activiteit van de wederzijdsche .lucht- en zee- strijdkrachten in het leven heeft geroepen. Meer dan bij den strijd om Kos hebben de ge- allieerden ernaar gestreefd de uiteraard ge- isoleerde positie van het Britsche en Italiaan sche garnizoen op het eiland te verlichten door den Duitschen aanvoer te storen en de elders gestationneerde luchtmacht in de krijgsver- richtingen te laten ingrijpen. Men heeft kun nen lezen, hoe deze tusschenkomst niet zon der offers voor de Engelsche duikbooten en de Amerikaansche bomvliegtuigen is gebleven. Nadat de gelande Duitsche troepen eerst in het Noordelijke deel van het eiland in snel tempo geopereerd hadden, zijn zij in het Zui- den op een krachtig Engelsch en Italiaansch verzet gestuit. Dit heeft den uitslag, die om geno^mde redenen weinig twijfelachtig scheen, nog eenige dagen opgehouden, maar tenslotte is Woensdag de volledige bezetting van Leros gemeld. Dat de tegenstand sterk is geweest het Duitsche communique spreekt van wis- selvallige gevechten moet mede toegeschre- ven worden aan het militaire belang, dat het op zich zelf kleine eiland aan zijn oorlogs- haven en zijn vliegveld ontleende. Voor de partij, die over de minste steunpunten, in een bepaald gebied beschikt, weegt zulk een bezit natuurlijk het zwaarst. Alleen het Grieksche eiland Samos staat nu nog aan de geallieerden ten dienste; het is veel grooter in oppervlakte dan Leros (wat nog niet behoeft te zeggen, dat het beter te verdedigen is), maar zijn positie is mogelijk nog geisoleerder. Zeer om- vangrijke strijdkrachten hebben de Engelschen sedert de Italiaansche capitulatie aan de ver- dediging van de weinige door hen bezette Sporaden tot dusver niet gespendeerd, gelijk uit de gevangenencijfers van Kos en Leros is gebleken. Het is dus moeilijk na te gaan, of zij aan deze eilandjes een plaats hadden toe- gedacht in een toekomstig aanvalsplan, dan wel slechts een gunstige gelegenheid tot be zetting niet hebben willen laten voorbij gaan met het oog op secundaire doeleinden. Opge- merkt moet tenslotte worden, dat de Duitsche duikbommenwerpers weer een belangrijk aan- Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Tot en met 30 November 1943 moeten alle kerstpuakketjes voor vrijwilligers in de Waffen-SS, die zich aan het front of in garni- zoen bevinden, bij bet SS-Ersatzkommando Nederland, Den Haag, Korte Vijverherg 5, ziin afgeleverd. .In October hebben alle vrij willigers inmiddels van hun troepenonder- deelen de z.g. „Zulassungsmarken" ontvan- gen die voor de verzending der pakketten noodzakelijk zijn. Door middel van deze zegels is het mogelijk om kerstpakketjes aan de vriiwilligers te zenden van 1 kilo of 2 kdo. Voor 1 kilo moet men een ,,Zulassungsmarke en een postzegel van 15 cent en voor 2 kilo twee ,,Zulassungsmarken" met een postzegei® van 30 cent opplakken. Daar de ,,Zulassnmgs- marken" aan de soldaten worden uitgereikt eri door hen aan hun familieleden worden ge zonden, zijn deze dus nergens anders ver- krijgbaar. Familieleden, bekenden, werkgevers enz. die een pakje aan een vrijwilliger sturen willen dienen zich met de naaste familieleden in verbinding te stellen. Om een goede en tijdige afwikkehng van het geheele kerstpakkettenverkeer mogelijk te maken, is een inkrimping van het postver- keer noodzakelijk. De briefpost ondervmdt echter in dezen tijd geen stoornis, daarentegen kunnen tot 30 Nov. alleen Feldpostzendm- °-en tot en me^ 100 gram aan soldaten met een Feldpostnummer worden aangenomen. Aan vrijwilligers, die een adres hebben, dus 8"e®n veldpostnummer, kunnen pakjes tot een kilo zonder ,,Zulassungsmarken" tot 30 November worden verstuurd. Van 30 November tot 25 December a.s. kun nen in geen geval veldpostpakketten en pak- jes worden aangenomen. De pakjes moeten •als volgt worden geadresseerd: An das SS-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Zur Weiter- leitung an: (rangnaam.... postnrof adres). veld- uit Kairo, dat de Droezen in het gebied van deel hebben genomen in den strijd om Leros. Sjoef tegen de .Gaullistische autoriteiten in houdende reeks van viootnederlagen in oorlogsmaanden sinds Pearl Harbour, zijn tac tiek herhaaldelijk heeft gewijzigd. Het Japansche hoofdkwartier meldt: ,,For- maties van de Japansche marineluchtmacht hebben op 1 November voor de baai van Torokino (Bougainville) een groep vijande lijke transportscbepen aangevallen, in weer- wil van den heftigen tegenstand van 30 vijan delijke vliegtuigen. Op den terugweg ontspon- nen zich bovendien hevige gevechten met 100 vijandelijke vliegtuigen. De Japansche vlieg tuigen brachten 3 transportschepen van mid- delbare tonnage tot zinken, terwijl zij een 4de transportschip van middelbare grootte en 1 torpedojager beschadigden, resp. in brand schoten. Achttien vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Bovendien werden op het vijandelijke landingshoofd talrijke branden waargenomen. Aan Japansche zijde gingen 10 vliegtuigen verloren". Van 27 October tot 17 November heeft de DE TERREUR-AANVAL OP SOFIA. Omtrent den aacival door Anglo-Ameri- kaansche vliegtuigen op de Boelgaarsche hoofdstad Sofia, schrijft het regeeringsblad ,,Dnes!", dat de vliegers vooral de woningen van arbeidersgezinnen hebben vernield en dat meerendeels slechts arbeiders met hun vrou wen en kinderen het slachtoffer zijn gewor- den. De Koninginmoeder heeft in een zieken- huis de, tijdens den ludchtaanval gewonden, bezoeht. De minister van Binnenlandsche Zaken, iChristof, verklaarde, dat deze lucht- aanval op de meest ondubbelzinnige wijze de geruchten der vijandelijke propaganda heeft weerlegd, als zou Boelgarije buiten gevaar zijn en dat de bevolking van Sofia diep ver- ontwaardigd is over dezen lagen aanval en deze wijze van oorlogvoeren, welke volkomen in tegenspraak is met het internationale recht, veracht. DE GEBEURTENISSEN IN LIBANON. De bijzondere correspondent van de .Daily Express" te Beiroet schrijft, volgens D.N.B., den Libanon in opstand zijn gekomen. In de Mohammedaanschen wijken van Bei roet zijn (barricades opgeworpen. De tanks probeeren vergeefs deze barricades omver ce rijden. Vrouwen en kinderen hebben een toe- vlucht in de moskeeen gezocbt. Beiroet wordt door hongersnood bedrengd. DE KRIJGSVERRICHTINGEN. Van de Europeesche oorlqgstooneelen vallen over de laatste dagen, aldus schetst de N. R. Crt." den toestand, de onverminderde gevechten in het Oosten en de opmerkelijke activiteit m de Aege'ische Zee te vermelden; de strijd in Italie daarentegen is voor het oogenblik tot een weinig veranderlijken stellingoorlog ge- worden. Of aan dit Zuidelijke front de waar genomen geallieerde scheepsconcentraties een spoedige herleving aankondigen, is moeilijk met zekerheid te zeggen; men moet hierbij in overweging nemen, dat voor de uit eyentueele nieuwe landingen volgende krijgsverrichtingen te land ongeveer dezelfde omstandigheden van terrein en weer zullen gelden, die mede de on- beweeglijkheid aan de tegenwoordige front- lijn veroorzaken. Over het Russische gevechts gebied kunnen we ditmaal kort zijn. De be- langrijkste verandering gedurende de verloo- pen week heeft hestaan in de ontplooimg van de aanvalskrachten. die van Kiew zijn uitge- gaan, van de vier Oekrainsche legers dus dat- gene, wat het laatst in het veld is gebracht en onder generaal Watoetin blijkt te staan. Het meest directe gevaar van dezen aanval lag voor de verdedigers in een uitbreiding naar het Zuiden, een ontwikkeling, waarvan zich onmiddellijk na de bezitswisseling van Kiew ook reeds tendenties merkhaar maakten (o.a. bfj Fastow). De mogelijkheid van een achter- waartsche dreiging voor de Duitsche legers in den Dnjepr-hoog lag hierin imrners opgeslo- ten. Daartegen is von Manstein allereerst op getreden en men heeft kunnen lezen, dat er krachtige tegenaanvallen zijn uitgevoerd tegen Watoetins troepen, die in Zjitomir aan den grooten spoorweg van Leningrad naar het Zuiden hun Westelijkste punt vonden. Des te meer heeft dit gevechtsgebied zich noord- waarts uitgebreid, waar op het oogenblik in de streek van Korosten, eveneens aan den ge- noemden spoorweg (die hier de lijn uit Kiew kruist), hevige gevechten gevoerd worden. We bevinden ons hier aan den rand van de bekende Pripet- of Rokitno-moerassen, die steeds in de Russische krijgsgeschiedenis een bijzondere plaats hebben ingnomen. Dit uit- gestrekte en onherbergzame terrein in het West-Russische grensgebied, dat slechts door enkele wegen en spoorlijnen doorsneden wordt en maar weinige plaatsen telt, is voor krijgs verrichtingen op groote schaal hij uitstek on- geschikt. vooral in die gedeelten van het jaar, wanneer moeras en bodem niet beide hard be- vroren'zijn. De Russen hebben het steeds als een defensieve zone beschouwd en, hoewel de Sowjet-regeering eenige relatief kleine stuk ken heeft droog gelegd, mag men toch wel aannemen, dat het in de lijn van haar militaire politiek gedurende het laatste decennium lag een politiek, welke het Westen van de Sow- jet-unie zooveel mogelijk als een glacis be schouwde om deze werken in niet te snel tempo voort te zetten. Napoleon liet de Pri- pet-moerassen zijdelings liggen; ook de dub- bele Duitsche opmarsch in de richting van Moskou en Kiew in 1941 werd door dit terrein gescheiden. De legergroepen van von Bock en von Rundstedt wisten door de bezetting van Gomel contact te krijgen en ook op het oogen blik is weer de beteekehis van den strijd om Gomel, dat de aanvallers door achterwaartsche DE TOESTAND AAN HET OOSTELIJKE FRONT. Aan het Oostelijke front wijzen alle teeke- nen er op, dat de Duitsche tegenmaatregelen meer en meer gevolgen beginnen te krijgen, aldus de militaire correspondent van het D.N.B. De algemeene verslechting van het weer in bijna alle sectoren van het frontheeft, zoo schrijft hij, reeds een remmenden invloed op de gevechtshandelingen en wel voor den aan- valler zoowel als voor den verdediger. Des te meer moet het gewaardeerd worden, dat de Duitsche tegenmaatregelen steeds duidelijker gevolgen krijgen. Wel kan deze constateering op het oogenblik niet onbeperkt gegeven wor den voor het gebied van Korosten, waarheen de Sowjet-troepen opnieuw hun enengie rich- ten, maar ingeval de Duitsche tegendruk in het geheele gevechtsgebied van Kiew en Zji tomir blijft aanhouden, en daar wijst alles op, mag men wel vermoeden, dat de gevechts handelingen juist in dat gebied den invloed er van niet zullen ontgaan. Want de toestand van de Sowjet-troepen begint daar plaatselijk een gevaarlijk karakter aan te nemen. De Duitsche stooten in de flank hebben reeds, naar uit zekere hergroepeeringen van den tegenstander duidelijk blijkt, de bolsjewisten ongerust gemaakt. Uit de veron'trusting kan echter gemakkelijk een bedreiging ontstaan. Als bijzonder interessant zal men in dit ver band het feit moeten vermelden, dat de Duit- schershun aanvankelijk slechts plaatselijke successen in het gebied van Fastow verder hebben kunnen uitbreiden. Rechtstreeks in de richting van Zjitomir trekt eveneens een Duit sche aanval. Deze heeft tot dusver zoo'n suc ces gehad, dat men van een reeds in den aan- vang zichtbaar effect op de geheele Zuidelijke flank van dit gevechtsgebied kan spreken. Onder den druk van deze Duitsche actie heb ben de bolsjewisten zich gedwongen gezien van hun verder naar het Noorden staande forma- ties in allerijl troepen weg te halen, ten einde ze hier als tegenwicht in den strijd te werpen. Uit dit alles blijkt, dat de Duitschers weer eens bezig zijn met eigen initiatief in te grij- pen overal, waar dat in hun plannen past. Deze indruk wordt sterker, wanneer men de gevech ten in de groote bocht van den Dnjepr volgt, waar de Duitschers plotseling eveneens weer actief geworden zijn. Ondanks uiterst zware inspanning kunnen de Sowjet-troepen ook hier hun algemeene positie .niet gunstiger maken. In plaatselijk begrensde sectoren kan eerder en slechter worden van de positie van de bol sjewisten geconstateerd worden, zooals b.v. in het gebied ten Noord-Westen van Kriwoi Reg, waar een Duitsche aanval, met verrassende kracht uitgevoerd, tot aanzienlijke successen leidde. Het is niet onwaarschijnlijk, dat hier de bedoeling voorzit om de troepenleiding van den tegenstander af te leiden van andere ge beurtenissen. Het derde zwaartepunt van de gevechten ligt op het oogenblik in het gebied ten Westen van Smolensk, in het gebied van den autoweg naar Orsja en wel ten Zuiden en ten Noorden van deze hoofdverkeerslagader. Na uiterst sterke artillerievoorhereiding hebben de Sow jet-troepen ook hier weer aangevallen. Zij wierpen talrijke tankformaties in den strijd, gesteund door sterke luchtformaties. Opmer- kelijk is, dat zij reeds des avonds weer in hun uitgangstellingen stonden en geen duimbreed terrein konden winnen. FuHRER ONDERSOHEHJT DRIE GENERAALS. De Fiihrer verleende op 12 Nov. het Eiken- In 60 van de bela.ngrijkste gemeenten in ons land die tezamen 4,5 millioen injvoners tellen, worden per week 5.000 ton levensmiddelen- afvallen ingezameld. Dus wordt per hoofd der bevolking ongeveer een kg per week inge zameld. E6n ophaler verzamelt per week ge- middeld 2% ton levensmiddelenafvallen. Het meerendeel hiervan bestaat uit aardappel- schillen, die naar de koeienmagen verhuizen. Dat leger van nijvere ophalers doet uitstekend werk, want met de aardappelschillen die zij verzamelen, worden de koeien gevoed, die ge houden worden in de nabijheid van de groote stedfen juist waar dit het meest noodig is. De ophalers zelf zijn er ook mee geholpen, want zij zijn voor een groot deel gekozen uit vroegere werkloozen. Een deel van hen aan door invaliditeit geen ander werk verrichten. Als de huisvrouw indien zij de aardappe- len niet in de schil kookt dus zorgvuldig de schillen bewaart, ze gescheiden houdt van de groenteafvallen en er voor zorgt, dat er geen scherpe voorwerpen tusschen belanden, doet ze in alle opzichten goed werk. -Zij helpt er aan mee, dat de melkvoorziening van de groote steden verzekerd blijft en zij geeft werk aan een groot aantal ophalers. Dus zorg voor den ophaler en gij zorgt voor de melkvoorziening! loof hij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis aan den generaal der pantsertroepen, Otto von Knobelsdorff. commandeerend generaal van een pantsercorps, als 322sten soldaat; aan den generaal der artillerie Maximilian Ange- lis, commandeerend generaal van een leger als 323sten soldaat en aan den generaal der artillerie Erich Brandenburger, commandee rend generaal van een legercorps, als 324sten soldaat van de Duitsche weermacht. Rijksminister dr. Goebbels heeft in een par- tijvergadering gesproken over enkele vraag- stukken van de politieke en militaire oorlog- voering. Hij zeide: ,Wij hebben alle kansen op de overwinning als het Duitsche volk vast- besloten blijft, van die kansen gebruik te maken. De posities, die wij gedurende vier jaren oorlog in een reeks van schitterende overwinningen hebben veroverd, zijn de vuist- panden van onze zege. Deze vuistpanden moeten verdedigd worden". Onder geestdriftige instemming der verga- dering besloot dr. Goebeels met de woorden: Deze oorlog zal, daarvan ben ik vast over- tuigd, eindigen met dezelfde overwinning op £e buitenlansche vijanden, die wij ook in het bin- nenland in den strijd om de macht behaald hebben." KONING FAROEK GEWOND BIJ AUTO-ONGELUK. Koning Faroek va,n Egypte heeft een auto- ongeluk gehad. Hij heeft daarbij een scheur- tje van een centimeter lang in het linkerheup- been, alsmede eenige onbeteekenende kneuzin- gen opgeloopen. Zijn algemeene toestand is bevredigend. Hij is in een Britsch militair hospitaal -opgnomen, doch waarschijnlijk kan morgen reeds naar Cairo terugkeeren. Toestand van Koning Faroek bevredigend. Betreffende Let auto-ongeluk van koning Faroek deelt de Britsche berichtendienst mede, dat de koning zich nog steeds in het Engelsche hospitaal bevindt. Zijn toestand wordt bevredigend genoemd. De koning zat aan Let stuur van zijn wagen, toen de botsing met een vrachtauto plaats vond. Ten gevolge van den toestand van den koning zal de zitting van hpt Egyp- tische parlement op 18 Nov. door prins Mohammed Ali, den troonopvolger geopemd wceden. TURKSCH MINISTER VAN OORLOG OVERLEDEN. Radio Ankara heeft medegedeeld. dat de minister van Oorlog, Ahmed Pasja, plotseling is overleden. STRIJD OM ITALIC S KONINGSKROON. Onmiddellijk na het aftreden van den eeni- gen burger in de regeering-Badoglio, Raffaele Piccardi, heeft Badoglio naar, volgens D.N.B. de Britsche berichtendienst uit Napels meldt, een uiteenzetting gegeven bereffende zijn pro- gramma van uitbreiding der regeering door

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1