TERNEUZENSCHE COURANT rede van hitler te munchen. Buitenland Binneniand No. 10.555 DINSDA6 9 NOVEMBER 1943 83e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOK ZEEUWSCH-VLAANDEREN VEBSOHUNT IEDEREN DINSDAG- EN VRLTDAGAVOND. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Groote scheepsverliezen voor geallieerden. ,DAG DER SOLIDARITEIT". Roofmoordenaar terechtgesteld. 't Heerlijk avondje is gekomen. TERNEUZEN, 9 NOVEMBER 1943. Directcur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - TEKNELZEN - TeL 2398 De laatste die de wapens neerlegt, zal Duitschland zijn. Gisteren heeft Hitler te Munchen een rede gehouden voor zijn oude partiigenooten, waar in hij het geweldig wereldgebeuren der laat ste 20 jaren besprak en de worsteling van den bolsjewistischen kolos, die tegen Europa zal stormloopen zoolang hij niet zelf gebroken en verslagen is. Sleclhts Duitschland alleen kan tegenover dezen stormloop, die bijna 2000 jaar Europa uit het Oosten bedreigt, met succes optreden. 'Hij besprak ook het Duitschland van 1914 en 1918, en van nil. Hitler verklaarde met be- trekking tot het resultaat van den tegenwoor- digen oorlog, dat Duitschland nooit zal capi- tuleeiren. Hij eindigde als volgt: Het spijt mij zeer, dat ik onzen arbeid in vredestijd niet heb kunnen voortzetten. Maar daar dit nu eenmaal niet mogelijk is, zullen wij nooit te vroeg den strijd eindigen, doch den tijd als onzen bondgemoot beschouwen. Deze oorloig kan duren zoo lang hij wil. Duitschland zal nooit cajpituleeren. Wij zullen nooit de fout van 1918 herhalen, n.l. om kwart voor twaalf de wpens neer te leggen. Hier van kan men zeker zijn: diegene, die de wapens als allerlaatste neerlegt, zal Duitsch land zijn, en wel vijf minuten over twaalf. Zij mogeti hopen ons door zware bloedoffers klein te krijgen. Alleen deze keer is het met deze bloedoffers zoo gesteld, dat op elk Duitsch slachtoffer 2, 3 en 4 slachtoffers van onzen vijand komen. Hoe ziwaar deze offers ook voor ons zijn, zij kurfnen ons toch alleen nog sterker verplichten. Het zal niet te ver- geefs zijn, wat wij aan offers brengen. Uit deze offers moet voor ons volk een voor- deel groeien en niet alleen voor ons volk, doch tenslotte ook voor geheel Europa. En dan tenslotte nog een ding: ik lees iedere week minstens drie of viermaal. dat ik een zenuwinstorting gekregen heb. Ge kunt ervan overtuigd zijn: alles is mogelijk, maar dat ik mijn zenuwen verlies, is totaal uitgesloten. In dit verband karakteriseerde de Piihrer ook de beladhelijkheid van de geruchten over on- eenigheden tusschen hem en zijn vriend Goe- ring, tusschen weermacht en partij, tusschen hem en zijn generaals. Zomneschijn kan iedereen verdragen, maar wanneer het onweert en stormt dan pas komen de harde karakters naar voren en dan ziet men ook dfen zwakkeling. Wanneer het eens moeilijk wordt dan blijkt pas wie werke- lijk een kerel is en wie in dergelijke uren zijn zenuwen niet verliest, doch hardnekkig en standvastdg blijft en nooit aan een capitulatie denkt. Tenslotte wil ik ook dengenen, die mij steeds over religie sprcken, iets zeggen: ook ik ben religieus, en wel in mijn diepste inner- lijk religieus. En ik geloof, dat de Voorzienig- heid de wenschen weegt, en dat degene, die de proef der Voorzienighied niet kan door- staan, maar daaronder bezwijkt, dqpr de Voorzienigtoeid ook niet voor grootere dingen bestemd is. Het is een uit de natuur voort- vloeiende nood'?akelijkheid, dat bij de selectie slechts de sterkeren overblijven. Het Duit- sche volk, zooals ik het in de massa zijner vormen heb leeren kennen, is God zij dank sterk en kerngezond. Wat al Sticcessen heeft de Voorzienigheid ons niet gegeven, wat voor grootsche overwinningen heeft zij ons niet doen behalen. Hoe hebiben wij in enkele jaren een bijna wanhopigen toestand van ons land en ons Rijk volkomen veranderd. Hoe heeft ons de Voorzienigheid ook bijna hopelooze situaties, zooals de Italiaansche ineenstorting, meester doen worden. En zouden wij dan zoo erbarmelijk zijn om aan deze Voorzienigheid te versagen of te vertwijfelen In dankbaar- heid buig ik mij voor den Al"#aohtige, dat hij ons zoo gezegend heeft en ons geen zwaar- dere beproevingen, den strijd op Duitschen bodem, gezonden heeft, maar dat wij erin geslaagd zijn, tegen een wereld van over- maclht dezen strijd met succes tot ver buiten de grenzen van het Rijk te voeren. Ik ben er trotsch op, aldus vervolgde Hitler, de Piihrer van dit volk te zijn, niet alleen in gelukkige dagen, maar ook in moeilijke. Het verheugt mij, dat Ik in dergelijke dagen het volk van mijzelf uit kracht en vertrouwen kan geven en kan zeggen: Duitschvolk, wees volkomen gerust. Wat er ook mag komen, wij zullen het meester worden. Aan het einde staat de overwinning." De Fiihrer herinnerde de partij en de natio- naal-socialistische leiding aan haar taak, de eerste draagster van het geloof der natie te -zijn. „Ik ben", aldus besloot hij, slechts voor enkele uren hier gekomen om tot u, mijn oude aanhangers, te spreken, en morgen ga ik reeds weer terug en neem een schoone herin nering" aan mijn oude strijdmakkers en onze strijdperiode mede. Ook gij moet van hier gaan met het fanatieke vertrouwen en het fanatieke geloof dat er absoluut niets anders mogelijk is dan onze overwinning. Daarvoor strijden wij, daarvoor zijn zeer velen gevallen, daarvoor zullen nog anderen hetzelfde offer brengen. Daarvoor leven generaties, en niet alleen nu, maar ook in de toekomst. Het bloed, dat wij thans offeren, zal eens rijkelijk aan ons volk vergolden worden. Wij herinneren ons aldus al onze kameraden, die als natio- naal-socialistische strijders voorgegaan zijn op een weg, die slechts als de weg van de groot- heid van ons vaderland, van de grootheid van ons Duitsche volk kan zijn." Het Opperbevel van de Weermacht maakte Maandag bekend: Op de landengte van Ptre- kop leverden ook Zondag de met sterke strrjd- krachten ondemomen aanvallen der Sovjets slechts geringe plaatselijke successcn op. Al dagen lang onderscheiden zich in dezen sector in het bijzonder het Brandenburgsche pionier- bataljon 71, waarvan de commandant, majoor Schneider, in de laatste gevechten is gevallen, alsmede de in den strijd op den grond aan- gewende deelen van de 9e divide luchtdoel- geschut. Aan het Dnjepr-front verliep de dag, afge- zien van geslaagde eigen aanvallen, kalm. Bij de voortzetting van onzen aanval ten Zuiden van Nikopol werd een ingesloten vijandelijke troep uiteengeslagen en nog meer gevangenen en'buit gemaakt. In het gevechtsgebied van Kiejev boden onze troepen aan den over een breed front met ver in de meerderheid zijnde strijdkrachten oprukkende Sovjets een verbitterd verzet. In deze met onverminderde heftigheid voort-- durende zware afweergevechten hebben zich de Frankisch-Sudeten-Duitsche 183ste infan- teriedivisie, onder leiding van luitenant- generaal Detling, en de Oost-Pruisische 217de infanteriedivisie, onder leiding van luitenant- generaal Poppel, in het bijzonder onder scheiden. In het onoverzichtelijke meren- en moeras- senterrein van het penetratiegebied bij Newel staan onze gevechtsformaties in den afweer- strijd tegen sterke vijandelijke strijdkrachten. Pogingen der Sovjets dit penetratiegebied zijwaarts uit te breiden mislukten. Uit de overige sectoren van het Centrale en het Noordelijke Oostfront werd ook Zondag slechts plaatselijke verkennings- en stoottroepactie gemeld. Aan het Zuid-Italiaansche front valt de vijand met geconcentreerde krachten nog steeds hardnekkig onze stellingen ten Noord- westen van de Volturno aan. Daarbij kwam het in het bijzonder bij iVenafro tot hevige en voor de Engelschen en Amerikanen uitermate verliesrijke gevechten. Snelle Duitsche ge- vechtsvllegtuigen deden doeltreffende duik- aanvallen op vijandelijke concentraties van auto's. Vijandelijke vliegtuigformaties vlogen Zon dag de bezette westelijke gebieden binnen en drongen bij heiig weer tot in het West-Duit- sche gebied door. Door bommen ontstond slechts in e6n plaats eenige schade. Ook sto- ringsaanvallen in den afgeloopen nacht had den slechts gering resultaat. Vijf Britsch- Amerikaansche vliegtuigen werden neerge- schoten. Duitsche vliegtuigen wierpen ook in den nacht van 7 op 8 November op doelen in het stadsgebied van Louden bommen van zwaar kaliber Ca 140.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Het opperbevel van de weermacht maakte Zondag het volgende extra-bericht bekend: De Duitsche luchtmacht heeft opnieuw een zwaren slag toegebracht aan vijandelijke troepen- en ravitailleeringstransporten in het Westelijke deel van de Middellandsche Zee. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in stoutmoedige scheervluchten voor de Noord- Afrikaansche kust een uit 22 vol geladen troepentransportschepen bestaand, door acht torpedobootjagers beschermd convooi aange- vallen. Talrijke bommen'en torpedo's troffen op vernietigende wijze 13 groote passagiers- schepen met een gezamenlijken inhoud van 140.000 brt., alsmede twee torpedobootjagers. Reeds bij het vertrek werden verscheidene der getroffen transportachepen in brandenden en zinkenden toestand waargenomen. Met de vernielde schepen vonden vele duizenden jonge Amerikaansche en Britsche recruten hun graf in de golven. DE ONTRUIMING VAN KIEF. Het feit, dat de Duitsche troepen zich uit Kief teruggetrokken hebben, is naar de militaire medewerker van D.N.B., Martin Hallensleben, schrijft, even opmerkelijk als verhelderend. Nadat de gevechten ten Noor- den van Kief, aldus Hallensleben, van de bols- jewisten- uit gezien, het karakter hadden aan- genomen van een slag om het bezit van die stad, geeft het feit van de ontruiming der stad door de Duitsche troepen het antwoord op de opengebleven vraag, of deze gevechten ook van Duitsche zijde gevoerd werden met den wil Kief te bezitten. Het antwoord van de Dijitsche leiding mag voor menig waarnemer van de jongste gebeurtenissen aanvankelijk verbluffend zijn. Het is dit echter niet voor hem, die de Duitsche tactiek van den laatsten tijd nauwkeurig heeft bestudeerd. Men kan slechts wederom verbaasd zijn over de ma- noevreerkunst van de Duitsche troepenleiding, die volkomen in tegenstelling tot de practijk in vroegere veldtochten, het sedert geruimen tijd er alleen daarop schijnt aan te leggen, den Vijand steeds weder tot ontplooimg van krach ten te prikkelen en eigen krachten achter te houden. Dat is natuurlijk daar te eerder mogelijk, waar den vijand vermeende, loonende doelen lokken, zooals hier b.v. Kief, doelen, die echter, zooals de ontwikkeling der dingen vroeg of laat zal uitwijzen, slechts tijdelijk en voorwaardelijk als loonend verdienen te wor den beschouwd. Het Duitsche weermacht- bericht zegt, dat de Duitschers de stad heb ben ontruimd om de mogelijkheid van een doorbraak door de Duitsche linies te ontgaan. Achter deze motiveering steekt meer dan de oppervlakkige blik daarin vermag te zien. Er ligt de dwang in voor de tegenpartij nog weer eens te volgen, wel is waar 'n stad te bezet- ten, wier naam klank heeft, doch tevens opnieuw bekocht -te zijn wat het succes be- treft, waarvoor alle krachten werden inge- spannen, alle offers op den koop toe werden genomen, het succes, dat militair alleen van belang is: de vernietiging, zooal niet in zijn geheel dan toch van een gedeelte der Duitsche strijdkrachten. Het is wel bitter voor de bols- jewisten, van een stad, die met het bezit waar van zij vergaande militaire beslissingen in handen meenden te hebben, wederom gedwon- gen is te erkennen, dat men ondanks dat de leiding na het bezetten massa en geweldige numerieke superioriteit weder de mindere was. Dat kan zelfs het bezit van een handvol huizen, die, wekenlang in de gevechtslinie gelegen, nog slechts naar den naam zijn wat ze eens waren, en tot een hoofdstad maakte, niet doen vergeten. De strijd gaat verder. En de ,,slag om Kief" is als slag nog niet ten einde. Hij begint eerst, ondanks dit alles. „DE STRIJD OM EUROPA". Stableiter Helmuth Sundermann, de plaats- vervangende perschef van de Rijksregeering, publiceert volgens D.N.B. in de Volk. Beobach- ter een artikel onder het opschrift „De strijd om Europa", waarin hij de gebeurtenissen van het jaar 1943 nagaat, teneinde een voorloo- pige balans op te maken over dit 'oorlogsjaar. Sundermann schrijft allereerst, dat de fronten weliswaar op een andere plaats staan dan een jaar geleden, doch dat zij wat strijdlust en paraatheid aangaat ongeschokt zijn. Ook de noodzaak voor den vijand voort te gaan met offers vergende aanvallen is in het geheel niet verdwenen. Eind 1943 kan niet meer bestreden worden dat de onder een anti-nationaal parool gemo- biiiseerde militaire kracht van het Oost-Euro- peesch-Siberigche gebied een acuut levensge- vaar voor elk Europeesch volk vormt. Aan den anderen kant kan er ook voor den meest verblinden Europeaan na de vrijmoedige uit- latingen in de Vereenigde Staten geen twijfel bestaan of ook de aanval van Amerika op Europa jaagt den wenschdroom na om door een totale liquidatie van den Europeeschen economischen, prestatie- en ideeenfactor een concurrentie op den weg naar de kapitalisti- sche wereldheerschappij uit den weg te ruimen. De Joodsche nevelen, die den blik der vol- keren van Europa hebben verblind, zijn bezig zich van den bodem los te maken. Zelfs die- genen, wien uit een ideologisch of zakelijk standpunt een vernietiging van Duitschland wenschelijk voorkomt, moeten erkennen, dat het thans in het geheel niet om een volk van Europa gaat, doch om alle. Zij moeten toe- geven, dat zonder het Duitsche volk geen Europa mogelijk is, noch thans noch in de toe komst en dat slechts door dit eene volk het Europeesche continent de branding van het Oostelijke gevaar kan weerstaan, terwijl degene, die niet door een vasten handdruk met het Duitsche gevechtsfront verbonden is, reddeloos weggespoeld wordt. Dit is in elk geval de les van 1943, zoo be- sluit Sundermann: Het is werkelijk een strijd om Europa", die weliswaar nog in het sta dium van ontplooiing is, doch den een of an deren dag het uur van de beslissing zal bren gen. Het is de vaste overtuiging van het Duitsche volk, dat de huidige en grootste van alle slagen om Europa, die tot nu toe geleverd zijn, ook zal leiden tot de grootste overwinning voor Europa. CHURCHILL OVER DEN OORLOG. Volgens Associated Press heeft Churchill in een rede in de Harrow-school verklaard: ,,De weg van dezen oorlog is moeilijk en lang De Rijkscommissaris en Mussert spraken te Utrecht. In de hoofdstad der Nat.-Soc. Beweging der Nederlanden is, meldt A.N.P. Zondag de be- langrijkste bijeenkomst gehouden van de der- tien gecombineerde vergaderingen van N.S.D.A.P. en N.S.B., welke dien dag in alle hoofdsteden van de provincie, benevens in Amsterdam en Rotterdam zijn gehouden in het kader van den ,,Dag der solidariteit". Op dezen dag der solidariteit zijn Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten samenge- komen om met den negenden November 1923 te Munchen als mijlpaal op den weg naar de herrijzenis van Europa voor oogen de gemeen- schappelijk gebrachte offers in de jaren van strijd te herdenken, die op 11 November 1918 met het bedrog der 14 punten van Wilson is imgezet en die leiden zal tot de solidariteit der Germaansche volkep. Te Utrecht is de samenkomst van Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten gewor- den een grootsche manifestatie van de lots- verbondenheid en zoo wel de Rijkscommissaris, Rijksminister Dr. Seyss-Inquart, als de Leider van het Nederlandsche volk, Mifssert heeft hiervan in redevcreringen getuigenis afgelegd. De groote zaal van ,,Tivoli" bevatte rond twee duizend nationaal-socialisten en zij hebben door luide toejuichingen en instemming het gesproken woord op hun beurt hartelijk onder- streept. De zaal was sober, doch smaakvol versierd. Op de eerste rijen hadden o.m. de in't vader land vertoevende Nederlandsche oorlogsgewon- den een plaats ingenomen. Voorts waren hier zoowel van de N.S.D.A.P. als van de N.S.B. de hoogste fuctionarissen gezeten. Onder hen bevonden zich o.m. de Duitsche gezant Otto Bene alsmede de SS-Obergruppenfiihrer Rau- ter, mr. Zondervan, commandant der W.A., en de heer Engelbrecht, commissaris van de pro vincie Utrecht. Nadat zwaar tromgeroffel en klaroengeschal uitgevoerd door Jeugdstormers, de komst der hooge gasten hadden aangekondigd, sprak de secretaris-generaal Huygen een kort openings- woord. Dadelijk daarop had de opmarsch der vlaggen plaats, waarvoor alle aanwezigen staande met opgeheven rechterarm den groet brachten. Onder een waarlijk dreunend ,,Heil"- en ,,Hou-zee"-geroep betraden de Rijkscommis saris en Mussert de zaal om onmiddellijk daar op-de voor hen bestemde plaatsen in te nemen. De secretaris-generaal Huygen heette de hooge gasten welkom eh getuigde er voorts van, dat deze gemeenschappelijke bijeenkomst in het teeken der lotsverbondenheid stond. Onder doodsche stilte herdachten de aan wezigen vervolgens staande de dooden. De vaandels neigden zich en zwak tromgeroffel begeleidde op indrukwekkende wijze deze plechtigheid. Rede Mussert. Het eerst sprak Mussert, die bij het be- treden van het podium met een donderend ,,Hou-zee" werd begroet. De Leider "hield een groote rede, waarin hij met name twee data, n.l. 11 November 1918 en 9 November 1923 naar voren bracht. ,Spr. was van oordeel, dat ook voor de Nederlanders deze dagen van groote beteekenis zijn; de eerste als de dag van den wapenstilstand en de tweede als de dag, waarop in Munchen 16 nationaal-socia listen hun leven oaven voor de toekomst van Europa. Voortgaande zeide Mussert, dat men de 14 punten van Wilson is vergeten, nu Europa op nieuw gepaaid wordt met valsche beloften. Mussert tijdens zijn groote rede in de groote zaal van het Tivoli- theater te Utrecht op de belangrij kst ebij eenkomst der gecomJbineerde ver gaderingen, welke door het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. en N.S.B. in het kader van den „Dag der solidariteit" in alle deelen van ons land werden gehouden. Hier spraken de Rijkscommis saris, rijksminister dr. Seyss-Inquart en de Leider. (Arbeitsbereich der NSDAP/tStapf Pax s) Doch duidelijk is het, dat Stalin streeft naar de wereldrevolutie. Is 11 November 1918 voor Europa een waarschuwing en een leer, aldus spr., 9 November 1923 heeft een historische beteekenis, omdat de bloedoffers in Munchen uiteindelijk ook voor ons zijn gebracht. Mussert zeide verder, dat men de keus heeft ,,overstroomd" te worden of een ,,dijk" op te werpen. Met onwrikbaar geloof en een vast vertrouwen in den dijkgraaf Hitler weten de nationaal-socialisten, dat thans over het lot van Europa wordt beslist. Aan de hand van vier zijner u-itspraken uit vroeger jaren toonde Mussert aan, dat het voor de Nederlandsche nationaal-socialisten altijd duidelijk is geweest, lotsverbonden met het Duitsche volk te moeten zijn, wil niet het bolsjewistische monster ons overvallen. Nadat de Leider onder luide toejuichingen van de volksvergadering den Rijkscommissaris zijn erkentelijkheid had betuigd voor hetgeen hij voor ons volk heeft gedaan, besloot spr. zijn rede met den wensch, dat de Rijkscom missaris aan den Fiihrer den vasten wil van alle Nederlandsche nationaal-socialisten, zou willen overbrengen om hem in zijn zwaren strijd te blijven steunen. (Donderend applaus.) Rede Rijkscommissaris. De Rijkscommissaris werd met een lang- durig ,,Heil" begroet. Ook spr. bracht de twee data 11 November 1918 en 9 November 1923 in herinnering en zeide naar aanleiding hiervan, dat hoe meer offers een volk brengt, des te sterker dat volk wordt. Uitvoerig ging spr. in op de levenshoudingen van de Sovjets eenerzijds en de Engelschen en Amerikanen anderzijds. Na gewezen te hebben op de geesteshouding van den Russischen mensch, verklaarde spr. de 'mentaliteit van den Ame- rikaan en Engelschman om ten slotte te con- cludeeren, dat geen nationaal-socialist daar- mede ooit tot een compromis in levenshouding zou kunnen komen. De Rijkscommissaris vroeg den Nederlander wat hij dan wilde als hij zoowel het bolsjewisme als het nationaal- socialisme verwierp. Na zich met de Ita liaansche kwestie te hebben beziggehouden, bracht spr. de uitspraak van den Fiihrer in herinnering, waarin deze zegt, dat hij na den oorlog een nog fanatieker nationaal-socialist zal zijn dan toen hij den oorlog inging. De Rijkscommissaris herhaalde vervolgens zijn veronderstelling dat het lot van Europa aan het Oostfront wordt beslist. Van de Nederlanders zeide spr., dat zij in de toe komst in vrijheid naar eigen aard zullen kun nen leven, mits zij daartoe de verplichting op zich nemen deel te willen hebben aan den ge- meenschappelijken Europeeschen strijd. Spr. behandelde hierna de kwestie waarom Duitschland" de Nederlanden heeft moeten bezetten, wilde het niet zelf een dolk op zich gericht weten. Het was een historische op- gave, aldus spreker. Zich bezig houdend met de propagandaleus van de Moskousche con- ferentie, waarin sprake is, dat Oostenrijk weer - onafhankelijk zou kunnen worden, zeide de Rijkscommissaris, dat de Duitsche eenheid nimmer meer te breken is. Wij, nationaal- socialisten. willen 't goede aldus spr., en een ieder zal na den oorlog -een sociaal gerecht- vaardigd leven worden gegarandeerd, een op- gave, waarvoor de Fiihrer borg staat. De Rijkscommissaris besloot zijn rede met het geven van de verzekering, dat, indien Duitsch land dezen oorlog zegevierend beeindigt, er geen onrecht meer zou zijn in Europa. Bereichsleiter Buhner bracht vervolgens een driewerf ,,Sieg Heil" uit op Adolf Hitler, waama de secretaris-generaal Huygen de vergadering sloot, nadat de volksliederen waren gezongen en de afmarsch der vaandels had plaats gehad. en niemand zal zoo dwaas zijn te trachten een of anderen termijn vast te stellen voor het eind van den oorlog. (Hoe zwaar en hoe lang de weg ook moge zijn, wij zullen verder mar- cheeren. Niemand 'kan zeggen op welk oogeniblik de tegenstand van den vijand ineen- stort. Dat is niet onze zaak, maar die van den vijand". SEN A AT NEEMT RESOLUTIE- OONALLY AAN. De Amerikaansche Senaa-t heeft de resolu- tie-Conally, betreffendd" internationale samen- werking in den tijd na den oorlog, aangeno- men in d-ien vorm, waarin zij reeds door de commissie van buitenlandsche zaken was goedgekeurd. De aanvaarding is geschied met 85 tegen 5 stemimen. In deze resolutie werden 7 pun ten van de Moskousche ,,overeenkomst" op- genomen. DE STRIJD BIJ KIEW EN OP DE KRIM. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Maandagochtend: Het prijsgeven van Kiew sedert 20 Sep tember 1941 in Duitsche handen is een nieuw, belangrijk moment in de ontwikkeling van den groten strijd aan den Zuidelijken vleugel van het Oostelijk front, welke nu reeds bijna een maand duurt en gevechten heeft meegedracht van een hevigheid en met een concentratie van materiaal, zooals zelden is voorgekomen. Het opgeven van de stad was onvermijdelijk geworden, omdat de zeer krachtige aanval, welken de Sowjet-Russen kort geleden waren begonnen benoorden Kiew, voor de verdedigers een critieke situatie had jgeschapen door de dreiging van een door braak. Formaties van de aanvallers waren namelijk uit de oorspronkelijke Westelijke stootrichting naar het zuiden afgezwenkt en beoogde de stad te omsingelen. De gebeurtenissen van de frontgedeelten van Kiew tot en met de Kriih houden nauw verband met elkaar en moeten alle in samen- hang worden gezien met de grootscheepsche poging van de aanvallers om den Zuidelijken vleugel van de Duitschers een beslissenden slag toe te brengen. Reeds sedert eenigen tijd waren de Sowjet-Russen in het bezit van een of meer bruggenhoofden in het gebied van Kiew, van waaruit vroeg of laat een groote actie moest worden verwaeht. Waarom het begin van dit offensief zoo lang is uitgesteld is een vraag, die ook de Duitsche militaire in- stanties niet gemakkelijk kunnen beantwoor- den. Dat het echter dezer dagen is geopend, acht men een noodzakelijk gevolg van het feit, dat de Duitsche strijdkrachten de' aanvallers bij Kriwoi Rog na een gunstig verloopen tank- slag hebben kunnen vasthouden. Voor een dergelijke conclusie laat men de volgende overweging gelden: Wanneer de Russen succes wilden hebben met den aanval over den Dnjepr in Zuid-Westelijke richting, moest tegelijk met deze actie een correspon- deerende stoot worden ondernomen. Zulks is ook geschied in den sector ZaporozjeMelito pol. De aanvallers zijn er echter toen niet in geslaagd het binnendringen in de bocht van den Dnjepr te synchroniseeren met een zelfde resultaat in de Nogaische steppe. Operatieve beteekenis zou alleen een van twee kanten werkende actie hebben gehad. In dit geval waren twee acties tegelijkertijd begonnen, maar zij ontwikkelden zich niet volgens plan, Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duit sche Oorlogsmarine. Groote ochtend- wasch. Aan lichamelijke hygiene wordt zeer veel aandacht besteed. De uit- stekende waschgelegenheden zijn hiervoor bijzonder geschikt. Andres/Recla Pax s. Officieel wordt bekend gemaakt: Het doodvonnis, uitgesproken door het Deutsche Obergericht op 14 September 1943 tegen den landarbeider Wilhelm Ortmann- uit Herveld wegens viervoudigen moord, is Zater- dag na bestudeering der gratiekwestie vol- trokken. Ortmann had om zich geld te verschaffen een boer en diens knpchf"en om zich voor ontdekking te vrijwaren, een echtpaar met bijlslagen vermoord en de woningcn der ver- moorden vervolgens deels leeggeplunderd. Ja, ook voor die kinderen, wier ouders niet in staat zijn de goede Sint te laten rijden, wanneer U medewerkt aan de speelgoedinza- meling van den Jeugdstorm. Even een brief- kaartje en het wordt bij U gehaald, oud of nieuw, het hindert niet. Streek Walcheren: Vlasmarkt 15, Middel- burg; Z.-Vlaanderen Oost: Molendijk 5, Hoek; Z.-Vlaanden n WestMolenwater 6, Breskens; Zuid-Beveland Oost; Reeweg 16. Kruiningen- Vlake; Z.-Beveland West: Kerkplem 3, Kloe- tinge. in groote formaties, hoewel er in dezen oorlog toch perioden zijn geweest, waarin dit wapen slechts weinig en bijna op gebrekkige wijze optrad". Men verheelt ook niet, dat het Duitsche front zwaar op de proef Wordt gesteld. Om deze proef te doorstaan moet de leiding veel van de manschappen eischen, dikwiils ook bovenmenschelijk. „Er is nauwelijks een pauze in deze groote worsteling. Steeds vait de vijand aan, dan spreekt zijn artillerie weer de taal van haar trommelvuur, zijn slagvliegers lossen elkander in de lucht af, om hun land- divisies den weg te banen. De Duitsche diyi- sies en gevechtsgroepen vechten heldhaftig, dikwijls zonder slaap en onderbreking. Zij overtreffen zich zelf." Ook wanneer men met soldaten spreekt, die van het front met verlof zijn, vemeect men van de kolossale hoeveelheden wapens waar- over de aanvaller de beschikking heeft. In tegenstelling tot de levensmiddelen, waarmee de Russische soldaat wordt verzorgd de conserven bijv. bestaan voornamelijk uit Ame rikaansche producten zijn de wapens toch overwegend van Russisch maaksel. zoodat de tweevoudige werking uitbleef. Om nu den vastgeloopen aanval in de bocht van den Dnjepr te ondersteunen, zouden de Sowjet- Russen thans de operatie bij .Kiew zijn begon nen. Het betreft dus, naar deze opvatting, evenals de gebeurtenissen in de Nogaische steppe, een ontlastende actie. De vraag rijst dan waarom de aanvallers niet eerder tot deze operatie zijn overgegaan, namelijk onmiddel lijk toen de beweging bij Kriwoi Rog vertra- ging onderging. Hierop meent men te moeten antwoorden, dat het laten aanrukken van nieuwe aanvals- formaties in de gebieden van Kiew en het oversteken van den Dnjepr meer tijd zal heb ben gekost dan de situatie in de bocht van den Dnjepr toeliet. Woensdag jl. heeft men den aanval geopend, die, zooals spoedig bleek, van gevaarlijken omvan-g was. In de eommen- taren is meermalen nadruk gelegd op de uit- gebreide artillerie-formaties welke de aanval ler heeft gebruikt bij de voorbereiding van het offensief. Zelfs zegt men, dat deze formaties in de laatste weken een belangrijke bijdrage hebben verleend tot de renaissance van de artillerie aan het Oostelijke front. Een tweede belajigwekkende sector is de Krim geworden, nadat van het roode leger, dat in de Nogaische steppe was doorgedron- gen een aanzienlijk deel was afgezwenkt naar het Zuiden en den strijd aanbond met de Duitsche verdedigingsformaties op de land engte van Pereko-p, ondernamen contingenten van het Kaukasische leger, ondersteund door eenheden van de Zwarte Zee-vloot en een flottilje van het Zee van Azow-eskader, lan- dingen op de Krim bij Kertsj, eerst ten Zuiden van de stad, later, toen dit bru-ggenhoofd in moeilijkheden geraakte, ook ten Noorden. Hieruit hebben zich harde gevechten ontwik- keld, te meer daar de aanvallers met niet on- belangrijke formaties trachtten de gewonnen posities uit te breiden en voorwaarden te scheppen voor operatieve acties. De ontwik keling van de laatste dagen op de Krim heeft meegebracht, dat de landverbindingen met dit schiereiland zijn afgesneden. Daarnaast be staan er natuurlijk nog verkeersmogelijkheden over zee, zoodat, gelijk de militaire woord- voerder van de Wilhelmstrasse in het licht stelde, men niet kan zeggen, dat het schier eiland is ingesloten. De formuleering van de opperste Duitsche leiding en de commentaren laten er geen twij fel aan bestaan, dat de groote aanval tegen het Zuidelijke front, die practisch 15 October is begonnen, met ontzagwekkende middelen wordt ondernomen. Eqp. plastisch beeld van de groote concentratie van menschen en mate riaal, waartegenover de Duitsche troepen in dezen herfstslag zijn geplaatst, gaf dezer dagen een militaire commentator: Volgens berichten van den vijand nemen in totaal vier legergroepen aan den strijd tusschen de zee van Azow en den bovenloop van de Duna deel. Ons zegt dat weinig. Wij weten echter, dat de aanvaller zich sterker heeft gemaakt dan men zich kan voorstellen. Hij werpt niet alleen menschen van elken leeftijd in den strijd, maar hij opereert ook met massa's materiaal, die ons een zeer duidelijken indruk geven van zijn industrieele capaciteit. Op alle gebieden van de oorlogvoering treedt hij ons met groote concentraties tegemoet; zijn artillerie was nog nooit zoo sterk als thans. Uit zijn fabrieken rolt de eene tankbrigade na de andere. Zijn luchtwapen vertoont zich aan de brandpunten TIENDUIZEND NATIONAAL-SOCIALISTEN IN STADS- EN LANDWACHTEN. Na de beestachtige moord te Wa-geningen moeten onze tegenstanders zich niet meer verbazen, wanneer er eenige van hen uit de circulatie verdwijnen, aldus Van Geelkerken, volgens ,,Het Volk", in een in Bellevue te Amsterdam gehouden rede. Binnenkort zul len tienduizend leden van W.A., SS en Jeugd storm in de Stads- en de Landwachten be- wapend worden. Zij zullen hierin een politio- neele taak krijgen en op moeten treden bij de handhaving van orde en rust en het bescher- men der distributiekantoren. Wanneer thans een illegaal blad schrijft, dat- moord op N.S.B.-ers een weldaad voor een volk is, geef ik hun, die dit standpunt deelen, de verzekering, dat ik straks ongelooflijk harde mhatregelen zal nemen. De Rijkscom missaris heeft ons het recht verleend onzen persoon en ons goed te verdedigen en wij zul len hiervan op afdoende wijze gebruik maken. Wij vechten voor het behoud van ons naak- te leven. Van de Nederlanders, die actief aan den strijd deelnemen, zijn er reeds 1500 ge- sneuveld. Niemand had eenige jaren geleden durven verwachten, dat van de 600 meestrij- dende Jeugdstornjers er nu reeds 110 hun leven in Rusland' gelaten zouden hebben. Het nieuwe Europa wordt op de slagvelden geboren. Zoo lang de Fiihrer staat, staan wij. AANVRAGEN WINTERJASSEN EN WINTERMANTELS. De Secretaris-Generaal van het Departe- ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt in verband met de distributie van textielproducten bekend, dat uitsluitend in het tijdvak van 8 tot en met 20 November 1943 bij de Disributiediensten aanvragen kunnen worden ingediend voor speciale vergunningen voor winterjassen en wintermantels, zoodat na dit tijdvak geen aanvragen daarvoor in behandeling kunnen worden genomen. In verband met den geringen voorraad dezer artikelen zal echter de uitgifte van de ver gunningen zeer beperkt blijven. Voor hen, die reeds in het bezit zijn, hetzij van een winter- jas of -mantel of eenig ander soort jas of man tel, is het onnoodig een aanvrage in te die- nen, daar zij niet in aanmerking komen voor een speciale vergunning. Evenmin komen in aanmerking zij, die reeds gedurende deze of in een vorige distributie- periode een speciale vergunning voor een jas of mantel hebben bekomen. Nadrukkelijk wordt erop gewezen, dat in elk geval op het aanvraagformulier moet wor den vermeld, dat over geen enkel soort jas of mantel wordt beschikt, hetwelk aan een con- trole zal worden onderworpen. Aanvraag- formulieren, waarop een dergelijke verklaring ontbreekt, worden onbehandeld terzijde gelegd. SCHOVEN IN DE PERSMAGHINE. Inplaats van in de dorschmachine. Een landbouwer in Zeeuwsch-Vlaanderen had het vorig jaar zulke verdacht-lage op- brengsten, dat hem thans afdorschen onder toez;cht was opgelegd. Toen een dezer dagen de controleurs kwamen om tot dorschen over te gaan, werd de controle geweigerd, zoodat de ambtenaren genoodzaakt waren de hulp van de marechaussee in te roepen. Bij het onderzoek van de boerderij werd aanvanke lijk niets gevonden, maar bij voortgezet speu- ren bleek, dat in pakken geperst stroo onge- dorscht stroo was verborgen. Bij het verhoor vielen al spoedig enkele arbeiders door- de mand; zij verklaarden op aandringen van den boer gedurende het dorschen schoven in de persmachine te hebben gedaan in plaats van in de dorschmachine. Alle pakken stroo wer den uit elkaar gehaald en afgedorscht. De opbrengst van 800 kg haver, 900 kg boonen, 1900 kg gerst en 2000 kg erwten. Vanzelfsprekend zal de landbouwer zijn gerechte straf niet ontgaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1