TERNEUZENSCHE COURANT Buiteniand Bmnenlanti No. 10.554 VRIJDAG 5 NOVEMBER 1943 83e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VObK ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Hevige strijd om de Krim en den Dnjepr. Na de driemogendhedenconferentie. OVERLEG TUSSCHEN EDEN EN Werp geen „scherp" tusschen de aardappelschiilen. WEEKPRAATJE. VERSOHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Directeur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N.'J. HARTE - TERNEUZEN - Tel. 2298 Het opperbevel van de weermaoht maakte Bonder dag bekend: i Op de Krim werd het vijandelijke landings- hoold ten Zuiden van Kertsj verder ingekrom- pen. Ten Noorden van Kertsj zijn gevechten met gelande vijandelijke strijdkrachten a.an den eanp. In de Straat van Kertsj vielen luchtmacht en marine herhaaldelijk het over- zetverkeer van den vijand aan. Een Sovjet- motortorpedoboot en 5 landingsbooten werden vernietigd, drie kanonneerbooten werden zwaar beschadigd. Bii den afweer van sterke aanvallen op de landengte van Perekop werden 20 Sovjet- pantserwagens stukgeschoten. Aan. den benedenloop van den Dnjepr wer den vijandelijke verkenmngsaanvallen afge- slagen. Een vijandelijke afdeeling, die er in geslaagd was, den stroom over te steken, werd tot den strijd genoopt en in de pan gehakt. In de groote bdcht van den Dnjepr ont- stonden gisteren vooral ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk weer hevige gevechten. De aanvallen der Sovjets werden in taaien af- weerstrijd, hier en daar door felle tegenaan- vallen, afjgeslagen. Een eigen pantserafdee- ling drong daarbij vijandelijke concentraties binnen en schoot talrijke pantserwagens stuk. Ten Noorden van Kief gingen de Sovjets na sterke voorbereiding door de artillerie en gesteund door talrijke slagvliegers tot den aanval over. Hier zijn zware afweergevech- ten aan den gang. In het strijdgebied van Welikije Loeki zette de vijand ook gisteren zijn ten deele door tanks gesteunde hevige aanvallen voort. Om eenige penetratieplekken wordt gevochten. Van de rest van het Oostelijke front wordt slechts ge- ringe plaatselijke gevechtsactiviteit gemeld. In de hevige gevechten in de bocht van den Dnjepr heeft zich de Zuidwestduitsche 23e pantserdivisie onder luitenant-generaal Von Vormann door bijzondere dapperheid onder- scheiden. Aan het Zuid-Italiaansche front mislukten vijandelijke aanvallen bij Venafro onder zware bloedige verliezen voor den vijand. In den Oostelijken sector drong de vijand met sterke strijdkrachten over de riviier de Trigno. Hij werd na fellen strijd ten Zuidoosten van de stad Istunio tot staan gebracht. Vijandelijke formaties vliegtuigen vielen gisteren het gebied van de Duitsche Bocht, vooral de stad Wilhelmshafen, en in den af- geloopen nacht steden in Wtest-Duitschland aan. Verliezen en schade ontstonden vooral in Dusseldorf. De Dom van Keulen werd opnieuw zwaar getroffen. Strijdkrachten der lucht- verdediging vernietigden bij deze aanvallen alsmede boven de bezette Westelijke gebieden, volgens de voorloopige berichten, 33 vijande lijke vliegtuigen. Onze luchtmacht - ondernam gisteravond, zonder zelf verliezen te lijden, een hevigen aanval op de havenstad Ipswich in Zuidoost- Engeland, die groote branden veroorzaakte. Voor IJmuiden en in de water en ten Noor den van Le Havre brachten vaartuigen der kustverdediging en andere zeestrijdkrachten der marine 4 Britsche motortorpedobooten tot zinken en beschadigden 4 andere booten emstig. Communique te Moskou gepubliceerd. Maandagavond heeft Reuter den tekst ge publiceerd van het op de conferentie van Moskou uitgegeven communique met de in- leidende formule ,,zooals het te Londen is ge publiceerd". Volgens deze pu.blicatie zijn io den tijd van 19 tot 30 October in Moskou 12 zittingen ge- houden. BBhalve de ministers van Buiten- landsche Zaken waren nog de volgende staats- lieden bij de conferentie 'betrokken: Voor de Ver. Staten Averill Harriman; ambassadeur der Ver. Staten, generaal-majoor John L. Deane van het Amerikaansche leger, Green H. Hackworth, James C. Dunn en andere deskundigen. Voor het Vereenigde Konink- fijk: Sir Archibald Clark Kerr, ambassadeuf, William Strang, luitenant-generaal Sir Has tings Ismay en deskundigen. Voor de Sov jet-Unie: Maarschalk K. E. Worosjilof, maar- scihalk der Sovjet-Unie, A. Y. Wysjinsky, Lit- winof, volkscornmissaris voor huitenlandsche aangelegenheden, M. V. A. Sergejew, volks cornmissaris voor den buitenlandschen handel, generaal-majoor A. A. Gryzlov van den gene- ralen staf, M. G. F. 'Saks, chef van het volks- commissariaat voor huitenlandsche aange legenheden en andere deskundigen. Ia het communique wordt er op gewezen, dat alle ter bespreking gestelde prohlemen der 3 regeeringen op de agenda zijn geplaatst. Voor eenige dezer prohlemen is een definitief standipunt ibepaald. Voor andere problemen is weliswaar een principieele beslissing over- eengekoimen, zij zijn echter aan speciale ,,commissies voor nauwkeuriger bestudeering" overgedragen, of men heeft zich de afhande- ling er van langs diplomatieke weg voorbe- houden. Weer andere problemen zijn b.ijge- legd door gedachtenwisseling. De regeeringen der Ver. Staten, van En geland en de Sovjet-Unie streven naar -te meest intieme samenwerking in alle proble men, die de gemeenschappelijke oorlogsin- spanningen raken. Dit is echter de eerste maal, dat de ministers van Euitenlandscihe Za.ken der 3 regeeringen in staat waren bijeen te komen voor een conferentie. De oorlogsmaatregelen. In de eerste plaats zijn oorlogsmaatregelen tegen Duitschland en zijn bondgenooten be- sproken. Er zijn „definitieve militaire ope- raties overeengekomen, ten opzichte waar- van een beslissing genomen is en die reeds voorbcreid worden om den grondslag voor de nauwste militaire samenwerking tusschen de 3 landen in de toekomst te vormen". De 3 aan de conferentie deelnemende regeeringen erkennen in de tweede plaats de noodzake- lijkheid haar nauwe samenwerking van dit oogenblik en haar samenwerking bij de oor- logvoering .ook voort te zetten in den tijd, die zal volgen op het einde van de vijande- lijkheden. Het communique maakt "dan melding van een gemeenschappelijke verklaring der Ame rikaansche, Britsche, Sovjetrussische en Tsjoengkineesche regeeringen. Deze verkla ring, aldus wordt gelzegd, is in overeenstem- ming met de verklaring van de Geallieerden van 1 Januari 1942 en latere verklaringen, zooals die, dat de vijandelijkheden tegen de Asmogendheden moeten worden voortgezet tot de ,,onvoorwaardelijke capitulatie'". De gemeenschappelijke verklaring eischt in de eerste plaats, dat het gemeenschappelijke optreden der 4 regeeringen, dat gericht is op de voortzetting van den oorlog tegen haar vijanden, voor de organisatie en de instand- houding van den vrede en de vei'ligheid, wordt voortgezet. In de tweede plaats zullen de regeeringen, die ,,in strijd zijn met den gemeenschappelij- ken vijand", gemeensehappelijk handelen in alle kwesties der capitulatie en der ontwape- ning van dezen vijand. Het derde punt dezer verklaring eischt ge meenschappelijke maatregelen ter voorkoming van schending der voorwaarden, die den vijand worden opgelegd. In het vierde punt wordt de nadruk gelegd op de noodEakelijkheid eener internationale organisatie, die „geibaseerd is op (het beginsel der souvereine kwaliteit van alle vredelieven- de staten en waarvan al dergelijke staten groot of klein, lid kunnen zijn, ten einde den internationalen vrede en de internationale veiligheid in stand te houden." Het vijfde punt eischt „wederzijdsche raad- pleging" van de vier regeeringen, tot een ,,systeem der algemeene veiligheid" is inge- voerd. ,,Zoo noodig"' kunnen hij deze raadple- ging ook andere leden der Geallieerde naties betrokken worden. (Het zesde punt der verklaring houdt in, dat de 4 regeeringen ,,na het einde der vijandelijk heden haar militaire strijdkrachten niet zul len doen optreden binnen het gebied van an dere staten, met uitzondering van de in deze verklaring bepaalde gevallen en eerst na ge meenschappelijke bespreking' Het zevende punt eischt samenwerking voor het tot stand brengen van een algemeen accoord betreffende de reguleering der bewa- peningen in den tijd na den oorlog". Het communique geeft vervolgens een ver klaring van den Amerikaanschen, den Brit- sohen en den Sovjetrussischen minister van Buitenlandsclhe Zaken betreffende de politiek der Geallieerden jegens Italie. De^e politiek moet berusten op een ,,algeheele vernietiging van het fascisme". In een reeks van punten wordt geeischt, dat de regeering van Italie door het opnemen van leden der oppositie tegen het fascisme" een meer democratisch aanschijn'" krijgt. Voorts worden vrijheid van drukpers, meeningsuiting en vergadering, benevens onderdrukking van alle fascistische instellingen geeischt. De leiders van het fas cisme en de generaals van het fascistische leger moeten worden uitgeleverd. Voorts wordt in het communique gemeld, dat de Sovjetrussische, Amerikaansche en Britsche regeeringen overeengekomen zijn, de ,,annexatie van Oostenrijk" van 1938 ,,nul en van -geener waarde" te verklaren en in plaats daarvan een ,,vrij en onafihankelijk Oosten rijk" op te richten. Woordelijk wordt gezegd: Oostenrijk wordt er echter aan herinnerd, dat het een verantwoordelijkheid .draagt, die het niet verloochenen kan, n.l. de verantwoor delijkheid aan den oorlog te heibben deelge- nomen aan de zijde van Duitschland. Oos tenrijk wordt vervolgens uitgenoodigd ,,een bijdrage te leveren tot zijn bevrijding". Tenslotte behelst het communique .een ver klaring van de bij de conferentie betrokken naties, volgens welke ,,Alle Duitsche officie- ren, manschappen en partijleden", die voor beweerde ,,gruweldaden" verantwoordelijk zijn, na den wapenstilstand naar de betrokken landen ,,weggevoerd" worden, om daar ,,ge- vomjist te worden". Een eerste Duitsche commentaar. De diplomatieke correspondent van het D.N.B., dr. Siegfried Horn, schrijft: Omtrent de 'Moskousche conferentie is een officieel communique uitgegeven, dat, naar Reuter met een zekere behoefte tot herverze kering vaststelt, is weergegeven in den vorm „zooals het te Londen is gepubliceerd". De authentieke officieele redactie van dit ,,sen- sationeel en historisch ingrijpend" genoemde document is er derhalve nog niet, ofschoon belangrijke variaties ten opzichte van de Lon- densche redactie nauwelijks te verwachten zijn. Deze redactie veroorlooft reeds eenige zaken te constateeren, die aldus kunnen worden samengevat, dat alle van Duitsche zijde uit gesproken meeningen over de ^eweegredenen, het verloop der onderhandelingen en het're- sultaat der conferentie in laatste instantie vol- ledig worden bevestigd. Op den voorgrond der besprekingen stonden, naar thans flfficieel wordt gedocumenteerd, militaire kwesties, zonder- dat aar. de wereld- meening nauwkeuriger gegevens worden ver strekt over de voornemens der z.g. geallieer den. In de tweede plaats Is onderhaudeld over de z.g. politieke problemen, die in het offi cieele communique gecamoufleerd worden door een stroom van phrases over na-oorlog- sche politiek, waarbij de volkenbondsgedach- ten onzaliger nagedachtenis een rol spelen. Uit de volkomen negatieve hehandelir.g van die problemen, welke de Europeesche volken in de eerste plaats zouden kunnen interessee- ren, trekt men Duitsche politieke kringen de conclusie, dat Stalin iedere bespreking der problemen, die hij beoordeelt als binnen zijn belangensfeer komende, afwijzend behandeld heeft en dat hem door zijn partners bij de onderhandelingen de concessie is gedaan de discussie van die problemen uit te stellen tot een geschikter tijdstip. Dit beteekent volgens de opvatting alhier niet meer en niet minder dan een principieel concessie aan den dictator van het Kremlin om naar believen op te treden overal, waar de belangen van Sovjet- Rusland naar zijn meening een dirigeerende hand noodig hebben. De opvallende caoutchouc-achtige foripulee- ring van het communique over de Moskou- sche besprekingen wordt in Duitsche politieke kringen aldus uitgelegd, dat wel een princi pieele overeenkomst is bereikt ten opzichte van de gemeenschappelijke ljaat der ,,gealliebrden" tegen de Europeesche nationale staten en ten aanzien van hun wil om deze te liquideeren op de hun geschikt voorkomende wijze, maar dat verschillende oneenigheden het noodig hebben gemaakt te vluchten in een phraseologie, die herinnert aan recepten, zooals de wereld ze uit den tijd van den Volkenbond voldoende kent. Wanneer in het communique over de ont- moeting te Moskou, Italie een speciale plaats inneemt, dan is dat klaarblijkelijk omdat daar- mede uitdrukking moest worden gegeven aan de ontstemming van Moskou over de eigen- machtige behandeling van een probleem door Engeland en de V. S„ waarbij ook Moskou meende een woordje te kunnen meespreken. Na de aanstelling van de z.g. Middellandsche Zeecommissie schijnt de in het, communique gevonden formuleering betreffende een spe- cialen ,,raad yan vier" achteraf datgene te wil- len goedmaken wat Stalin niet slechts als een in gebreke blijven ten aanzien van de wenschen van Moskou maar ook ten aanzien van de rechten van Moskou "meende te moeten accen- tueeren. Opgevallen is te Berlijn, dat Oostenrijk in het bijzonder naar voren gebracht wordt als het eenige land, dat bij de z.g. regeling der na-oorlogsehe problemen in het communique van Moskou speciaal wordt vermeld. Onge- twijfeld heeft men hier gezocht naar een uit- weg om de zelfs van Engelsche en Ameri' kaansche zijde als netelig aangegeven regeling van het probleem der kleine staten te behan- delen van een standpunt, dat de z.g. groote mogelijkheden bevrijdt van de pijnlijkheden, die er in gelegen zijn het probleem der kleine staten aan te snijden in een door Sovjet- Rusland al lang veroordeelden vorm en toch den schijn te bewaren van het Atlantic Char ter, alsof te Moskou ook de belangen van al die naties onder oogen waren gezien, welke feitelijk opgeofferd worden op het altaar van- die belangen, welke slechts moeilijk in over- eenstemming kunnen worden gebracht met bekende propagandistische instellingen. In Berlijnsche politiieke kringen, waar ook de communique's omtrent de rekenschap, die men eischen wil van de z.g. oorlogsmisdadigers gelaten, kennis is genomen, behoudt men zich een dieper gaande beoordeeling van het z.g. communique over Moskou voor. De funda- |<rmenteele tendentie blijft intusschen de al sinds dagen aangeduide: ook dit stuk beves- tigt alle tot dusver geuite vermoedens en in- lichtingen, volgens welke Stalin vasthoudt aan de bolsjewiseering van het Europeesche continent en zijn partners hij de onderhande lingen hem op opportunistische redenen niet hebben durven tegenspreken. PERSSTEMMEN OVER HET OVERLEG TE MOSKOU. Commentaar van de Wilhelmstrasse. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: In de Wilhelmstrasse is men yan oordeel, dat door het communique van Moskou de Duitsche verwachtingen omtrent de conferen tie van drie volledig bevestigd worden. (Het communique, aldus zegt men, is de ratificatie- ocrkonde van de op grond van de krachtsver- houdingen reeds lang voltrokken capitulatie van Engeland 'en de Vereenigde Staten voor de Sowjet-hegemonie in Europa en tevens de ratificatie-oorkonde van de totale uitlevering van Europa aan tiet tbolsjewisme. Het communique documenteert volgens het oordeel van Berlijn ook de hulpeloosheid en radeloorhaid van dejgritsche en Amerikaan sche ipolitiek. Men-^Ust er op, dat tot vex'- bazing van de geheele wereld niet 4e landen genoemd zijn, die bijzonder door de Sowjet- aspiraties getroffen zijn, maar alleen Oosten rijk, dat sedert 1938 op grond van een vrije volksbeslissing, zooals men zich niet grooter en geweldiger kan indenken, zich onvenbre- kelijk hij het Duitsche Rijk heeft aangesloten. In dit verband herinnert men er aan, dat reeds na den eersten wereldoorlog onder democratisch regiom een volksstemming in Oostenrijk zich uitsprak voor aansluiting hij het Duitsche Rijk, hebgeen echter geannuleerd werd op grond van de dictaatsbepalingen van Versailles. Men noemt het te Berlijn eenvoudig bela- chelijk, dat met een beroep op het Atlantische charter een land een .democratische vrijheid" moet worden opgedrongen, hetgeen in fla- granten strijd is met de afkondiging van het vrije zelfbeschikkingsrecht der volken. Bijzon-, der schaamteloos en typisch voor den geest van het communique noemt men te Berlijn met het oog op de massagraven van Katyn den eisch tot bestraffing van de Duitsche officieren, die zoogenaamd Poolsohe officieren zouden hebben omgebracht. Als eerste Finsche courant bespreekt Hufvudstadshladef het communique van de conferentie van Moskou. Dit raadselachtige communique, aldus het blad, valt niet zoozeer op door zijn inhoud. dan wel door datgene, wat het over de conferentie verzwijgt. Zoo zijn in het communique bepaalde prohlemen, als de kwestie van de Baltische staten, het vraagstuk van het vroegere Polen, van Fin land, den Balkan, enz. met geen woord ver meld. Zeer gchrekkig zijn ook de uitlatin- gen over de militaire en politieke samenwer king na den oorlog. Wat (Finland hetreft, het wijst op hesliste wijze het plan eener aaneen- sluiting van alle ,,vredelievende volkeren"' na den oorlog af, wanneer de Sowjetunie, die wegens haar overval op Finland van den toen- maligen Volkenbond werd uitgesloten, thans gemaakt wordt tot behoeder eener vredes- ordening en tot rechter over Finsche vredelie- vendheia. (D.N.B.) Exchange Telegraph meldt uit Moskou, dat daar officieel is verklaard, dat de betrekkin- gen tusschen de Sowjetunie en Japan door de conferentie van drie mogendheden op geener- lei wijze zijn ge'influenceerd. De Baitische landen, S.P.T. verneemt uit New-York: Een spreker voor radio-Mackay heeft Maan- dag verklaard, dat Estland, Letland en Litauen na den oorlog bij de Sovjet-unie zul len worden gevoegd. Dit is de eerste Ameri kaansche commentaar over deze kwestie. De gecoemde landen, aldus de spreker, waren al bij de Sowjetunie ingelijfd voor dit land werd aangevallen. Ik geloof te kunnen vaststellen, dat deze aangelegnheid thans is opgelost. De spreker maakte zijn gevolgtrekkingen na een beschouwing van het laatste punt van het communique, waarin dit spreekt over -de toe- straffing van hen, die den oorlog hebben ver- oorzaakx. In dit punt worden de landen ge noemd, waar -zal worden gestraft en Estland, Letland en Litauen zijn daar niet bij. Voldoening in de Engelsche pers. S.P.T. meldt verder uit Londen, dat het communique uit Moskou floor de Londensche kranten met groote koppen wordt gepubli ceerd. De redaeties wijden er geestdnftige commentaren aan. Men is van oordeel, dat het communique niet alles bevat, wat er is be- sproken. De Times vraagt zich af of er geen economische kwesties ter sprake zijn gebracht en opgelost. Reuter deelt nog mede, dat het goede succes van de conferentie eenige deelnemers zelf heeft verrast. Over het algemeen is de toon van de Britsche pers de volgende: zeer enthou- siast, maar desalniettemin eenigszins terug- houdend. Artikel van de Izwestija. Het officieuze orgaan van den opperste Sov jet, de Izwestija, heeft vanmorgen als eerste blad in de Sovjet-Unie de conferentie, die zoo juist is afgeloopen, besproken en wel in een hoofdartikel over den kop: het belang van de conferentie. Het blad neemt evenwel geen standpunt in en bepaalt zich in hoof-dzaak tot het weergeven van het officieele communique, hier en daar bepaalde passages toelichtend. De meeste aandacht besteed het blad nog aan het punt over de bekorting van den oorlog. Het zegt, dat reeds in het kader van de oplossing van deze kwestie, bepaalde militaire opera- ties" zijn ontketend. RESLAGLEGGING OP DE AMERIKAANSCHE KOLENMIJNEN. President Roosevelt he,eft beslag gelegd op de Amerikaansche kolenmijnen. Hij heeft de stakers aangemaand Woensdagochtend het werk te hervatten. De gevolmachtigde voor de brandstofvoorziening, Ickes, is gemachtigd een collectieve overeenkomst met de mijnwer- kers te sluiten. In een bekendmaking zegt de president: ,,Eenigen tijd lang produceeren wij niet meer de kolen, die wij noodig hebben voor de oo-rlogvoering. Als president vat, de Ver. Staten en als opperbevelhebber van de strijd krachten, maan ik elken mijnwerker aan zon der een dag uitstel naar de mijnen terug te keeren. Er wordt verwacht, dat iedere mijn werker bereid is op zijn post voor zijn regee ring te werken". Het ,,directiebureau" van den Amerikaan schen mijnwerkersbond zou Dinsdag de beslis sing nemen over de stakingskwestie. LANDING OP BOUGAINVILLE. Generaal Mac Arthurs communique meldt: Amerikaansche troepen zijn geland op Bou gainville, het grootste eiland der Salomons- groep en het laatste eiland van deze archipel, dat zich nog in Japansche handen bevindt. DE POSITIE VAN VICTOR EMANUEL. Het D.N.B. ontleent aan den Engelschen nieuwsdienst, dat de correspondent van Asso dated Press in Zuid-Italie meldt, dat Badoglio Dinsdag koning Victor Emanuel te verstaan heeft gegeven, dat hij niet in staat is een nieuwe representatieve regeering te vormen, zoolang Victor Emnuel koning blijft". Volgens berichten uit de Vereenigde Staten maakt de Amerikaansche pers in berichten uit Napels melding van beraadslagingen van Badoglio met de leiders van de liberate, socia- listische en communistische partijen, ter „ver- breeding van de basis van zijn kabinet". Hier- bij heeft graaf Sforza, eertijds Italiaansch minister van huitenlandsche zaken en later leider der Italiaansche emigranten, als voor- waarde voor zijn medewerking de ontzetting geeischt van prins Umberto als troonopvolger en de vorming van een regentschapsraad voor den 6-jarigen prins van Napels, ,,als teeken dat Italie volkomen met het fascistische tijdvak gebroken heeft". ITALIe'S capitulatie. Volgens een bericht van den correspondent in het D.N.B. te Stockholm meldt Reuter uit Washington, dat op 1 October een uit onge- veer 40 artikelen bestaand accoord, dat de door Italie te vervullen economische en finan- cieele voorwaarden behelst, door de geallieer den en de regeering van Badoglio is ondertee- kend. Personen, die de documenten hebben gezien, noemen de voorwaarden „streng". Deze voorwaarden zijn overhandigd in overeenstem- ming met de 12de clausule van het wapenstil- standsverdrag, dat op 3 September is onder- teekend en dat toen alleen de militaire capi tulatie betrof. INSPECTIEREIS VAN GORING. Op een inspectiereis van drie weken door Zuid- en West-Duitschland en deelen van de bezette gebieden in het Westen heeft Rijks- maarschalk Goring de daar gestationneerde eenheden van het luchtwapen bezichtigd. Hij overtuigde zich persoonlijk van den stand van de iuchtverdediging, de-strijdvaardigheid van de formaties dag- en nachtjagers, de tref- kracht van de afweerbatterijen en den stand van de opleiding van de vervan-gingsformaties. Tevens in^pecteerde de rijksmaarschalk tal rijke wapenWedrijven, waarbij hij zich op de hoogte stelde van het productievermogen van de bedrijven en de scheppingskrachtvan de Duitsche wapenarbeiders en arbeidsters. Vrij lang hleef de Rijksmaarschalk in door bombar- dementen beschadigde steden, vooral in het Ruhrgebied, waar hij na besprekingen met de bevoegde gouwleiders en Rijksverdedigings- commissarissen instructies gaf voor ver- dere n-oodwerkzaamheden en hulpmaatregelen. '(D.N.B.). DE HONGERSNOOD IN INDIE. Jinnah, de voorzitter van de Mohamme- daansche Liga, heeft een emstig beroep ge daan op Onderkoning Lord Wavell om niets achterwege te laten en de bevolking van Beh- galen op de snelste wijze te helpen met ge- bruikmaking van alle hulpmiddelen, waarover de regeering van Indie beschikt. Voorts heeft Jinnah een oproep gericht tot Churchill, om tijdens de komende debatten in he Lagerhuis op duidelijke wijze het standpunt van de Brit sche regeering uiteen te zetten en de bevolking van Indie en Bengalen de plechtige verzekering te geven, dat de regeering onverwijld krach- tige maatregelen zal nemen om de stervende bevolking van Bengalen te helpen. MENEMENCIOGLOE. Naar Radio Ankara meldt, heeft minister Eden den Turksc-hen minister van buitenland sclhe zaken, Menemenciogloe, uitgenoodigd voor een bespreking in Kairo. De Turksche minister heeft deze uitnoodiging aangenomen en is met hegeleidende personen terstond der- waarts vertrokken. DE VLUCHTELINGEN IN ZWEDEN. Al is Zweden een gastvrij land, toch maakt de toenemende stroom vluchtelingen de Zweed- sche regeering en in vele gevallen zelfs de bevolking ietwat bezorgt. (Volgens een overzicht in het Zweedsche blad Aftenbladet bedroeg het aantal immi- granten dat in Zweden onderdak heeft ge zocht in de maand Jul! 1943 32.000. Nu ech ter komen er ongeveer 2500 vluchtelingen per trimester het land binnen. Volgens het blad wijzen de Zweedsche autoriteiten er op, dat deze vluchtelingenstroom voorloopig zal blij ven toenemen. Aftenbladet zegt, dat wie asyl zoekt het ook krijgt. Anderzijds echter moet deze vluchtelingenpolitiek zoo worden gevoerd. dat het duidelijk is, dat hetgeen nu in Zweden geschiedt maar van voorbijgaanden aard is. Thans is ons land, aldus het Zweedsche blad, een soort veilig gebied voor vluchtelingen uit het buiteniand. Na den oorlog moeten zij ech ter zoo gauw als maar mogelijk is naar hun vaderland terugkeeren. (S.P.T.). DE ROUWKOSTEN VAN ENGELSCHE OORLOG SSCHEPEN. De Engelsche Lagerhuiscommissie voor het toezicht op openbare uitgaven heeft volgens de Times een rapport uitgegeven, waari» de buitengewoon hooge houwkosten voor oo, logs- schepen en de daarbij door particuliere werven I gemaakte netto-winsten aan critiek worden onderworpen. Het onderzoek heeft uitgewe- zen, dat in een geval de netto-winst van de particuliere firma meer dan 80 pet. bedragen heeft. Twee gevallen kwamen boven de 70 pet., een ander geval boven de 60 pet. De commissie gaf uitdrukking aan de opvatting dat dit onderzoek de onbekwaamheid bewijst, van de admiraliteit om zich te beveiliger. tegen nieuwe overdreven eischen van de werven. HET VERZET TEGEN VICTOR EMANUEL. Exchange Telegraph meldt uit Napels, dat de besprekingen van maarschalk Badoglio met de vertegenwoordigers der zes Italiaan sche politieke partijen tot een crisis hebben geleid. Hoewel Badoglio heeft verklaard, dat hij, indien het volk het republikeinsche stelsel zou wenschen, onmiddellijk de consequentie voor het konincshuis zou aanvaarden, zijn de gedelegeerden van de partijen niet bereid tot zijn kabinet toe te treden. Zij hebben ver klaard, dat Badoglio, die loyaliteit tegenover den koning en den kroociprins toont, voor hen niet de geschikt-e man is en dat zc het moeten afslaan deel uit te maken van een kabinet, dat ondergeschikt is aan den koning. HEVIGE STRIJD OM BOUGAINVILLE. TOKIO. (D.N.B.) Van een Japansche ibasis in het zu-idelijke deel van den Stillem Oceaan meldt Domei: Japansche vloot- en luchtstrijdkrachten waren op den ochtend van 2 November in hevige gevechten gewikkeld met een vijandelijke vloo.t, bestaande uit krui- sers en torpedojagers. Het gevecht vond plaats aan de Westkust van Bougainville. Den vijand werd zware schade toegebracht. Bijzonderheden zijn nog niet bekend gemaakt. Japansche bezettingstroepen op het eiland Bougainville hebben meer dan de helft der Amerikaansche en Australische strijdkrach ten vernietigd die probeerden in den centra- len sector der Westkust van Bougainville, na een voorafgegane landing op het eiland Mono aan land te gaan. Toen de vijand na 'n b-e- schieting door vijandelijke vlootstrijdkrach- ten tot de landing met booten overgin-g vie len onze bezettingstroepen den vijand ter stond aan en brachten vele landingsbooten tot zinken. Een groot aantal vijandelijke troe pen verdronk, alvorens het mogelijk was het land te bereiken. Een deel der vijandelijke troepen kon aan land komen, maar de mees- ten hienvan werden gedood, terv/ijl het over- gebleven kleine aantal op het strand verzet b €dt PEREKOP NOG STEEDS IN DUITSCHE HANDEN. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Het zwaartepunt in den strijd aan het Oos telijke front bevindt zich nog steeds in het ge bied van Kriwoi Rog en in de meer qaar het Zuiden gelegen Nogaische steppen. Bij Kriwoi Rog vallen de Duitsche troepen nog steeds aan en uit de vele van het front binnenkomende berichten blijkt thans, dat de strijd zich hier tot een zuiveren materieelslag heeft ontwikkeld, waarbij yan Duitsche zijde zeer veel zwaar materieel en ook groote reser ves aan manschappen worden gebruikt. Men wijst er in militaire kringen van de rijkshoofd- stad op, dat de strijd in het Oosten een onge- woon karakter heeft gekregen door het uit- blijven van de beruchte en geduchte modder- periode. De herfst is tot nu toe, evenals in vrijwel geheel Midden-Europa, zeer gunstig voor de opera ties geweest. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat de winter aan het Zuid- Italiaansche front vroeger zijn intrede heeft gedaan dan in het Oosten van Europa. Het gevolg van het uitblijven der modder- periode ie vooral voor de Russen in het gebied van Kriwoi Rog en in de Nogaische steuuen een tegenvaller geweest. Hoewel zij hun zoo- genaamde overgangsarmee weinig op den voor grond hebben laten treden, hebben zij met het ocg op het naderen van de modderperiode in deze gebieden toch meer lichte afdeelingen. o.a. meer cavalerie dan gewoonlijk in den strijd De aardappelschiilen die de huisvrouwen zorgvuldig dienen te bewaren en voor den op- haler klaar zetten, worden door de koeien met graagte gegeten. Niet alleen, dat die schillen het melkvee goed voeden, maar ze werken bovendien sterk melkdrijvend. Men moet ech ter wel bedenken, dat onachtzaam in den af-f valemmer geworpen „scherp" niet alleen geen' voedsel is, maar dat het ook veel schade kan herokkenen aan het vee. Wat is ,,scherp" ,,'Scherp" is alles wat een koeienmaag niet kan verteren, zooals oude scheermesjes, naalden,~stukjes glas en aarde- werk. Vooral gebroken naalden kunnen gemaxke- lijk in den schillenemmer verdwalen. Wie on- bekend is met vee, weet niet hoeveel lijden door een gebroken naald aan een koe veroor- zaakt kan worden. Dus: geen ,,scherp" in de schillen. gebracht. De Duitsche zware reserves hebben thans het voordeel, dat zij over betrekkelijk korte aanvoerwegen, die nog uitstekend berijd- baar zijn, snel naar het front kunnen komen, hetgeen de Duitsche tegenmaatregelen buiten gewoon ondersteund heeft. Benoorden Kriwoi Rog werden eenige groote afdeelingen van de bolsjewistische voorhoede volkomen vernietigd. Eenige tegenaanvallen der bolsjewisten ten Zuidoosten en ten Noord- oosten van Kriwoi Rog zijn zonder eenig re- sultaat gebleven. Volgens de laatste berichten heeft de Duitsche tegenactie zich uitgebreid tot in het gebied van Krementsjoeg en men verheelt in militaire kringen niet, dat met verdere uitbreiding rekening moet worden ge- hcuden. Opmerkelijk is het, dat men in militaire kringen den toestand van het strijdtooneel voor Perekop niet ernstig acht. Men verklaart dat De Krim afdoende tegen alle vijandelijke aanvallen beschermd is en dat de stad Pere kop zelf, die door de bolsjewisten reeds als heroverd was gemeld, nog steeds in Duitsche handen is. Het schiereiland De Krim wordt bij Perekop afgesloten door een zeer sterke Duitsche ver- dedigingslinie en zoo verklaart men ook al zouden de Sowjet-Russen erin slagen naar den benedenloop van den Dnjepr door te hre- ken, lang zal dan deze toestand niet blijven bestaan. Zooals de Duitsche legerleiding bij Kriwoi Rog den toestand volkomen kon be- heerschen, zoo zal zij ook in de Nogaische steppen de bolsjwisten voor groote verrassin- gen stellen. Het gebied der Nogaische steppen is voor een stellingenoorlog volmaakt ongeschikt. Uit dien hoofde is het verklaarbaar, dat hier een uiterst beweegliike tactiek wordt gevMgd van aanvallen en tegenaanvallen. De bolsjewisten, die hier zeer sterke strijdkrachten in den strijd hebben geworpen, kennelijk met het doel een doorbraak in zuidelijke richting te forceeren, stuiten op steeds toenemenden tegenstand der Duitsche troepen, die ook in dit gebied reser ves aanvoeren. Het zijn hier vooral zooge- naamde snelle gemotoriseerde troepen, die in dit gebied in het kader van de Duitsche tegen maatregelen opereeren. Wat de landingen bij Kertsj betreft. het zuidelijke landingshoofd der bolsjewisten is in- middels reeds opgeruimd en _,het noordelijke, dat aanvankelijk een vrij grooten omvang had, is ingedrukt. Hier zijn nog gevechten gaande met de resten der landingstroepen, doch het is niet uitgesloten, dat de bolsjewisten nog meer landingspogingen zullen ondememen. - FRONTZORG IS EEREPLICHT. Hebt Gij, lezers en lezeressen in vnende- lijke landstadjes en mooie bloeiende dorpen, hier op de vette Zeeuwsche klei gelegen, er een flauw vermoeden van wat voor zwaren, harden strijd onze jongens aan het Oostfront te strijden hebben, hoeveel ontberingen zij zich moeten getroosten, hoeveel kou zij 's winters lijden en hoe gloeiend heet het er 's zomers kan zijn, welke gevaren zij troLee- ren, hoevelen er vielen of met een arm of een been slechts huiswaarts keerden? Allen, zon der uitzondering Nederlandsche v r lj w i- lipers, die naast het machtige Duitsche leger den Bolsjewistischen stormloop op onze West Europeesche cultuur moeten keeren, en al ziet Gij geen onmiddellijk gevaar ook U en Uw gezin moeten beschermen. Natuur- lijk hebt Gij zoo nu en dan, in de bladen of geillustreerde weekbladen of in het journas.i van de filmvoorstelling er wel iets van ver- nomen, maar hebt Gij het ook gerealiseerd, toen Gij daar in een gemakkelijke fauteuil m een behoorlijk verwarmd lokaal zat? O, Gij hebt ook Uwe zorgen en nooden; hier te lande vielen vele bonderden noncombattanten, door Engelsche-Amerikaansche terreuraanval- len uit de lucht, we hebben onze voedings- en verwarmings- en textielproblemen, vele onzer naastbestaanden moesten nu eenmaal ver van huis te werk gesteld worden, zoover, dat er zelfs geen sprake kan zijn van een maandeliiks ..weekeinde", maar een verlof met lange tus- schenruimten. Maar tochmogen wij nog klagen, wanneer wij zien, hoe onze jongens zich voor de goede zaak opofferen? lets althans kunnen wij voor hen doen. Gij hebt er alien wel iets van vernomen, van de W.A. Frontzorg-actie hier te lande. Maar hebt Gii al eens een steentje bijgedragen? Al was het dan maar ,,dat Gij er iets voor terug out- vingt" door een van de vele voorstellingen te bezoeken. die ten hate van Frontzorg gegeven worden? Het is goed werk, de opbrengst gaat als kleine geschenken, versnaperingen, siga- retten, lectuur, enz. enz. naar de jongens, die zoo ver van huis in een vijandig land, in een vijandig klimaat, vaak op een zeer eenzame post liggen. Zoo'n kleine attentie uit hex vaderland zal hen goed doen. Ook brier en van Nederlandsche correspondenten-mannen en vrouwen kunnen afleiding brengen. Al zijn het persoonlijk oilbekenden, het is toch een bekende stem uit het Vaderland. Ook voor de familiebetrekkingen, die hier te lande zijn achtergebleven. kan nog heel wat gedaan worden. Materieel wordt er uiteraard behoor lijk voor hen gezorgd, maar een extra-verras- sing is altijd welkom en dan is er nog zoo iets als moreele steun, waaraan de behoefte dik- wijls heel groot is, aan bemoediging van hen, die voortdurend in vreeze en beven leven en soms zeer geruimen tijd niets van man of zoon. verloofde of broer te hooren krijgen. Zwaarder is het troost te brengen aan de naastbestaan den van hen, die het hoegste offer brachten voor Volk en Vaderland, zij die vielen in dezen onbarmhartigen strijd, hen mogen wij vooral niet vergeten. Noteer daarom even voor U deze krant .aflegt" het Gironummer van Frontzorg: 106 156; ten name van E. KrdllerSchafer te Rotterdam. Iedere gave, klein en groot is welkom. DE VERPLIOHTE OPENSTELLING VAN WINKELS VAN 1 NOVEMBER AF. Van de zijde van het Deipartement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart wordt de aandacht er op gevestigd, dat met ingang van 1 November 1943 inzake de verplichte openstelling van win'kels de regeling van het winterhalfjaar geldt. Deze regeling houdt in, dat alle bakkers-, kruideniers-, melk-, groenten en fruit- en slagerswinkels op alle werkdagen van 10 tot 18 uur voor het publiek geopend moeten zijn. Voor alle overige winkels, met uitzon dering van de slijterijen en de kantoor- machinewinkels, geldt de verplichting tot openstelling op Maandag. van 13 tot 17 uur, op Zaterdag van 10 tot 18 uur en op de overige werkdagen van 10 tot 17 uur. Deze regeling blijft tot 1 Maart 1944 van kracht. Wmkels, ten aanzien waarvan toepassing is gegeven aan artikel 9, vierde lid, onder b van het Winkelsluitingsbesluit 1941 of aan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1