TERNEUZENSCHE COURANT Buitemand Binneniand Distributienieuws No. 10.553 DINSDAG 2 NOVEMBER 1943 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOK ZEEUWSCH-VLAANDEREN 83e Jaargang 1 Afschuwelijke moordpartijen. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Zware Sovjetveriiezen in het Dnjepr-gebied. TERNEUZEN, 2 NOVEMBER 1943, MOORD TE 'S HEER ABTSKERKE OP BEJAARDEN MAN. VERSOHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Directeur: I. VAN DE SANDE Hoof dredacteurN. J. HAUTE - TERNEUZEN TeL 2298 Stoottroepen-actie van het Ilmenmeer tot Leningrad. Doorbraakpogingen aan weei'szijaen van de Volturno af- geslagen. Het opperbevel van de weermacht maakte Maandag bekend: Ten Zuiden van den benedenloop van den Dnjepr zijn hevige gevechten aan den gang met doorgebroken deelen van snelle vijande- lijke afdeelingen. Door dappere flankaanvallen van mobiele Duitsche gevechtsgroepen leden dd" Sovjets daar gevoelige verliezen. In den slag in de bocht van den Dnjepr blijft onze tegenaanval goede vorderingen maken. Sterke aanvallen van den vijand ten Zuidwesten van Dnjepropetrofsk en ten Zuid- oosten van Krementsjoeg stortten in het af- weervuur ineen. In het midden van het Oostelijke front be- perkte de gevechtsac-tie zich tot plaatselijke aanvallen der Sovjets in de sectoren waar zich het zwaartepunt van den strijd bevindt. De aanvallen werden, ten deele in tegenaanvallen, afgeslagen. Van het front van het Ilmenmeer tot ten Westen van Leningrad wordt slechts melding gemaakt van levendige wederzijdsche actie van stoottroepen. In de maand October werden aan het Ooste lijke front 2795 pantserwagens en 1442 vheg- tuigen van den vijand verhietigd. In Zuid-Italie sloegen onze troepen sterke Britsch-Amerikaansche doorbraakpogingen aan weerskanten van de Volturno af. Zij be- trekken thans tusschen de Italiaansche West- kust en het Matese-gebergte meer Noord- westelijk gelegen heuvelstellingen. Terwijl de vijand in den sector van de Volturno terstond nakwam, volgde hij onze bewegingen verder Westelijk slechts aarzelend. Enkele Britsche vliegtuigen vlogen overdag naar de bezette Westelijke gebieden en in den afgeloopen nacht naar Noordwest-Duitschland en lieten hier en daar bommen vallen. Vier vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. De luchtmacht viel in den nacht van 31 Oct. op 1 November opnieuw afzonderlijke doelen in het gebied van Londen aan. In den strijd tegen de Britsch-Amerikaan sche verbindingen ter zee tarachten marine en luchtmacht in de maand October 52 koopvaar- dijschepen met een gezamenlijken inhoud van 301.700 b.r.t. tot zinken; 18 vijandelijke koop- vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van ruim 100.000 b.r.t. werden zoo zwaar be- schadigd, dat de meeste van deze schepen a Is verloren beschouwd kunnen worden. Voorts werden 27 koopvaardijschepen met een ge zamenlijken inhoud van 170.000 b.r.t. bescha- digd. In den strijd tegen de vijandelijke vioot- strijdkrachten vernietigden marine en lucht macht een kruiser, 11 torpedojagers, 2 bewa- kingsvaartuigen en 4 motortorpedobooten. 5 kruisers, 7 torpedojagers en talrijke andere oorlogsbodems werden zoo zwaar beschadigd, dat ook een deel van deze schepen alsi vernie- tigd beschouwd kan worden. Kriwoi nog SO km ikopol Melitopol Gherson van AZO F Dzankoj zwarte K R I M ^Simferopolj?piSaSS upatori Z E E 7^" SE BASTOPOI^ Kaafl van Psd Het zwaartepunt der Sovjet-Russische aanval ligt momenteel ten Z.W. van Meli topol van welk gebied wij hier boven een kaartje geven. DE SLAG IN HET DNJEPR-GEBIEB. Standvastige Duitsche verdediging. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt.: De strijd aan het Oostfront heeft de laatste .dgen voortdurend hetzelfde karakter gedra- gen. Hevige en over een zeer breed front ge- voerde aanvallen der' bolsjewieken wisselaen herhaaldelijk af met tegenaanvallen van de Duitsche troepen. die vooral in het gebied tus schen de Zee van Azof en den Dnjepr zeer zware aanvallen te verduren hadden. De bol sjewieken hebben hier in de Zuidelijke sectoren thans de wijde steppen bereikt, die zich uiter- aard niet bijzonder voor een verdediging lee- nen. Dat de Duitschers er desniettemin toch in slaagden op verschillende punten tot enn tegenaanval over te gaan en de Sovjets zelfs weer in Oostelijke richting terug te drijven, pleit voor de standvastigiieid der verdediging en de slagvaardigheid van de hier opgestelde Duitsche reserves. In Duitsche militaire kringen wijst men er .voorts op, dat de bolsjewieken het belangrijke industriegebied Kriwoi Rog, dat echter reeds zwaar onder het oorlogsgeweld heeft geleden, nog steeds niet hebben kunnen bereiken. In het gebied van Kriwoi Rog wordt zeer hevig gevochten. Het zwaartepunt ligt hier aan de Noordzijde der stad, waar de Duitschers in het begin van de vorige week tot een tegen aanval in de flanken der ver van hun trossen verwijderde bolsjewistische pantserregimenten overgingen. In het verloop van den hier woe- denden slag konden de Duitschers diep in de vijandelijke stellingen binnendringen en gedu- rende de laatste dagen is er zelfs sprake van een terugwijken der bolsjewieken. Eenige pantserregimenten werden (vernietigd. Ook tusschen Kief en Kremeritsjoe'g slaagden Duit sche troepen erin, verloren gegaan terrein te heroveren. De gigantische slag in het gebied van den Dnjepr heeft thans de derde phase bereikt. De eerste was gekenmerkt door de hevige aan vallen van de Sovjets, de tweede door de uit- wijkende bewegingen van de Duitsche troepen in haar laatste stadium, d.w.z. door de con solidate van de fronten en de derde ujiase, welke thans aangebroken schijnt te zijn, ken- merkt zich door een regelmatige toeneming van de Duitsche tegenaanvallen, die, zooals uit het bovenstaande blijkt, niet zonder succes zijn gebleven. Volgens de laatste. berichten werden de bolsjewieken Zondag ook bij Krementsjoeg eenige malen achtereen door gemotoriseerde Duitsche trpepen aangevallen, die eenige stel lingen heroverden. HET OYERLEG TE MOSKOTT. Naar radio-iMoskou meldt, heeft Stalin Zondag ter eere van Hull en Eden op het Kreml een maaltijd aangeboden, waaraan ook werd deelgenomen door de ambassadeurs van Engeland en de Vereenigde Staten, en door vele medewerkers van Hull en Eden, leden van de amtoassades en militaire missies. Van "Sowjetzijde waren buiten Molotow tal rijke commissarissen en hooge militairen aan- wezig. De 'Britsche berichtendienst meldt uit Washington, dat men daar met zekerheid rekent op een spoedige samenkomst tusschen Roosevelt en Stalin. ■Uit de Zondagavond te Stockholm ontvan- gen berichten uit Washington en Londen krijgt S;P.T. den indruk dat op de conference te Moskou tot nu toe in de eerste piaats mili taire plannen zijn besproken. De New York Times deelt mede, dat te Moskou overeen- komsten zijn geslotem met betrekking tot dezen tijd en den tijd na de vrede. De grens- kwesties zouden nog niet geheel zijn behan- deld. Ook zijn er nog gevallen, waarin het Congres eerst zal moeten beslissen. Volgens het blad is verder een van de belangrijkste 'resultaten van de besprekingen, dat er is be- sloten tot het oprichten van een permanente drie-mogendhedehcommissie te Londen. Men neemt aan, dat een van de eerste taken van deze commissie zal zijn een voorloopige regeering voor Frankrijk samen te stellen. Verder zal zij zich, naar het New Yorksche blad meent, voornamelijk bezighouden met den wederopbouw van Europa en met coordi- natie van de oorlogsstrategie. De correspondent van Dagens Nyheter, te Londen meldt, dat men het te Londen niet voor verstandig houdt zich reeds zoo optimis- tisch te uiten als Roosevelt dit dezer dagen heeft gedaan. 'Het blad citeert een mededeeling van den correspondent van de Columbia Broadcasting System te Londen, die Zaterdagavond zou hebben gezegd, dat naar Engelsche opvatting, een principiee'le overeenkoimst niet voldoende is, want die bestond eigenlijk al. Aan den anderen kant kan een overeenkomst over kwesties, die de Westelijke democratien van Rusland scheiden, niet zoo rnaar in een dag of tien tot stand komen. De Engelsche terug- houdendheid schijnt ook in verband te staan ■met de verscheidenheid van de opvatting van de kleine geallieerde mogendfaeden. Zoo is in Zweedsehe politieke kringen te Stockholm een bericht van de Observer opgevallen, waarin dit Engelsche blad een federatieve aaneen- sluiting van de kleine Europeesche landen voorstelt overigens na de oplossing van Duiitschland in kleine staatje,s hetgeen noodzakelijlt is opdat Europa als politieke machtfactor blijft voortbestaan. Verder is te Londen, aldus de Stockholm Tidningen, geciteerd door S.P.T., opgevallen hoe de 'Sowjetunie van leer is getrokken tegen de bondgenooten van Duitschland als Honga- rije en Finland. Wat dit laatste betreft, was men te Londen van meening, dat dit wel zwaar gestr&ft dieot te worden, doch niet zijn souvereiniteit moet verliezen. Te Londen en Washington wacht men, het geen ook blijkt uit de opeenhooping van coim- mentaren en speculaties in de pers, met groote spanning op de resultaten van de con ference, Men hoopt dat de Sfinx (Rusland) heeft gesproken en dat er eenheid onder de deelnemers tot stand is gekomen over het probleem van de kleine landen. OVEREENSTEMMING BEREIKT TE MOSKOU. Verldarlng van Roosevelt. S.P.T. verneemt uit Washington, dat presi dent Roosevelt Zondag op zijn persconferentie heeft verklaard, dat te Moskou een overeen komst is bereikt, die alleen nog maar behoeft te worden onderteekend. De resultaten van deze conference, zeide Roosevelt, hebben mij in de meening versterkt, dat de Sovjet-Unie ook na den oorlog bereid is met Groot-Brit- tannie en de (Vereenigde Staten samen te werken. Ondanks vragen van de aanwezige jour- nalisten is president Roosevelt niet verder igetreden in de successen van de conference. Hij verklaarde slechts dat de gesloten ver- dragen, binnenkort zullen worden gepubli- ceerd, waarschijnlijk in Moskou zelf. Hij wees het echter van de hand nadere mededeelingen te verstrekken over den aard van de overeen- komsten. De conference heeft, zoo voegde de president aan zijn verklaringen toe, zoowel details als algemeenheden behandeld. EDENS BEZOEK AAN STALIN. •Naar Renter uit Moskou meldt, is bij het tweede bezoek van Eden aan Stalin op j.l. Woensdag de huidige militaire toestand be sproken. Het bzoek geschiedde, zoo vervolgt het bericht, met medeweten en iastemmmg van den Amerikaanschen minister van buiten- landsche zaken. Sinds Churchill's bezoek aan Stalin van een jaar geleden was er geen gelegenheid geweest, Staling mondeling verslag uit te brengen van den militairen toestand van de geallieerden en de dingen die hem Woensdag werden rnede- gedeeld, waren, naar in het bericht verklaard wordt van zoo vertrouwelijken aard,.dat men ze niet eens aan de geheimste codes dnrfde toevertrouwen. Het onderhoud berustte op den ,,wenscb en de belofe van Churchill, de iSovjef-tregeering zoo dikwijls mogeijjk de nauwkeurigste inlichtingen te verschaffen." TER DOOD GEBRAOHT. De correspondent van de N. R„ Crt. te Ber lijn telefoneerde Maandagoehtend: Als gevolg van het oordeel van het volks- gerechtshof is een 56-jarige bankdirecteur Max Miethe, uit Hindenburg, ter dood ge- bracht. Miethe heeft zich, zooals het beet in de officieele mededeeling als leider van een bedrijf reeds sedert lang in verra&erlijken on- dermijnenden zin uitgelaten. Hij is derhalve zoo streng gestraft, omdat hij zijn functie op onverantwoordelijke wijze heeft misbruikt inplaats van zijn personeel ten voorheeld te zijn. IJITBREEDINIG VAN HET STELSEL VAN DE VOORRANGSKAARTEN. De voorrangskaarten, die de Nederlandsche Volksdienst uitgeeft, dienen om aan bepaalde personen het langdurige staan in rijen, wacht- lokalen en vervoermiddeler. te besparefi. Zij dienen niet om een bevoorrechting bij de leve ring yan artikelen te scheppen. Wanneer bijv. de winkelier slechts af en toe een zeker artikel in zeer kleine»boeveelheid bezit, is het niet de bedoeling dat dit artikel steeds en uitsluitend aan bonders en houdsters van voorrangskaar ten ten goede kornt, maar het verdient aan- heveling, dat deze winkelier .bekend maakt slechts op bepaalde dagen of bepaaide uren voorrang te zullen yerleenen. Zoo zal ook de winkelier, die in zijn zaak stoelen neerzet voor wachtenden, ouden van dagen geen voorrang behoeven te verleenen, omdat het bezwaar van lanigdurtg staan hier opgeheven is. Voorrangskaarten kunnen uitsluitend door de provinciate en stedelijke leiders van den N.V.D. worden uitgereikt. Elke voorrangskaart wordt door den arts van den N.V.D. mede ondertee kend. Er zijn drie soorten van voorrangs kaarten: a) voor aanstaande en jonge moeders; b) voor invaliden, ouden van dagen, zieke en her- stellende personen; c) voor moeders van groote gezinnen. Dezen kunnen een voorrangskaart krijgen, indien zij een gezin van ten minste vijf kinderen beneden den 12-jarigen leeftijd te verzorgen hebben en vastgesteld is kunnen worden, dat het oppassen over deze kinderen niet aan een betrouwbaar ander persoon (oude'r kind, inwonende grootouders, buurvrouw) kan worden overgelaten. Wij ontvingen weer eenige berichten over politieke moorden. Het eerste luidt als volgt: Te Wijkbrug, gemeente De Wijk, is het boerenechtpaar Osterveen het slachtoffer ge- worden van een moordaanslag. Reeds eenigen tijd geleden was de boerderij van boer Oster veen, bestaande uit woonhuis en stallen, door terroristen in brand, gestoken en vernietigd. Het gezin Osterveen had een schamel on- derdak gevonden in een houten barak, die Osterveen op zijn land had laten bouwen. Op den tweeden avond, nadat het gezin de barak had betrokken, verschenen twee onbekende personen, die verzochten binnen gelaten te worden. Zij gaven zich uit als politieambte- naren en wilden Osterveen over den brand spreken. Osterveen liet hen binnen. De beide onbekenden spraken drie kwartier met het echtpaar Osterveen. Toen zij daarop met een handdruk afscheid namen, haalde een der onbekenden een pistool te voorschijn. Toen Osterveen van schrik achteruit liep, stelde de onbekende hern gerust met de cpmerking, dat hij het pistool zoo maar te voorschijn had gehaald. Osterveen, die gerustgesteld was en met uitgestrekten arm op den onbekende toe- kwam, werd op dit oogenblik door den mis- dadiger neergeschoten. Tegelijkertijd schoot de tweede onbekende op vrouw Osterveen. Boer Osterveen werd doodelijk getroffen, ter wijl vrouw Osterveen zwaar gewond werd. De moordenaara vluchtten na hun daad. De in een naastgelegen vertrek slapende kinderen waren door de schoten wakker geworden en vonden hun ouders badend in hun bloed. Zij gingen naar hun zwaar gewonde moeder en waren niet te bewegen haar te verlaten om zoodoende hulp te halen. Zoo werd eerst bij het aanbreken van den dag de misdaad ont- dekt. Het tweede bericht luidt: Te Wageningen werd de Nederlandsche staatsburger IJprenburg door een man neer geschoten. De dader, wiens signalement bekend is, nam na den aanslag de vlucht op een rijwiel. IJprenburg werd naar het gemeenteziekenhuis te Wageningen gebracht. Nadat zijn familieleden hem een bezoek had den gebracht, kwam des avonds nog een onbekend persoon met een ruiker bloemen de ziekenkamer binnen. De gewonde IJprenburg en de onbekende brenger der bl^cmen bevon- den zieh alien in de ziekenkamer. De bezoeker zette den in bed liggenden IJprenburg een pistool op de borst en loste een schot, waarna IJprenburg korten tijd later overleed. Voor dat hij stierf, kon IJprenburg de toegesnelde politie nog belangrijke gegevens omtrent de persoon van den dader verstrekken, die voor het onderzoek van groot belang zijn. In zeer nauwe samenwerking met de Duit sche Sicherheitspolizei en de Nederlandsche recherche zijn maatregelen genomen voor het ophelderen van de beide moordaanslagen en voor de arrestatie van de daders. Tot zoover deze berichtgeving. Bij het kennisnemen van deze afschuwelijke moorden, vraagt men zich bezorgd af, waar het in ons land, waar tot voor kort politieke moorden onbekend waren, toch heen gaat. Het wordt nu een opvallende geheele sinistere reeks. De moord te Wageningen, waar men den man die reeds door een schot was ver- wond, tot in het ziekenhuis vervolgt om hem verraderlijk het genadeschot te geven,getuigt al van een buitengewone voorbedachten rade en koud cynisorre. Dergelijke sluipmoorden, gangstersmethoden uit de Wildwest, liggen toch niet i* den aard van ons volk, en verwek- ken afkeer, hoe men ook overigens over de ontwikkeling der politieke toestanden moge denken. Ons volk heeft een hartgrondigen af- schiiw van dergelijke beestachtige misdaden, en we mogen aannemen, dat het uit alle macht het mogelijke- zal doen, om dergelijke daden, waarbij bljkt dat hier een onderwereld aan het werk is, die als draagster van het bolsje- wisme kan worden beschouwd, tegen te gaan. Uit de vonnissen die naar aanleiding van zulke voorgekomen betreurenswaardige ter- terreurdaden reeds werden geveld, bleek, dat bijna als regel de daders hun straf niet ont- loopen. Het ernstige onderzoek dat door de Duitsche Sicherheitspolizei in zeer nauwe Samenwerking met de Nederlandsche politie wordt ingesteld, bracht reeds veel aan het licht. Die samenwerking strekt tot bescher- ming van het leven van alle .fatsoenlijke Nederlanders te besc&ermen tegen dergelijke aanslagen. Het Nederlandsche volk zal aan. die maatregelen ongetwijfeM alien steun wil- len verleenen waarover het beschikken kan. TELEGRAMMEN PER TELEFOOW Van 1 November af zal in geval van Ule- fonische aanbieding van een telegram niet dadelijk tot opneming van den inhoud worden overgegaan, maar eerst dan, indien bij tele- fonische navraag £s gebleken, dat het tele gram inderdaad door het opgegeven telefoan- nummer is aangeboden. Voorts zal het opgeven van telegrammen uit een openbare spreekgelegenheid alleen nog kunnen geschieden, indien het mogelijk is de telegramkosten vooraf, door middel van een incasseerapparaa.t, te voldoen. GEEN ROUWBEKLAG IN TELEGRAMMEN. Ter aanvulling van het bericht omtrent het verbod van telegrafische gelukwenschen wordt medegedeeld, dat ook betuigingen van rouwbeklag niet meer in partieuliere tele grammen zijn toegelaten. HET OOSTCORPS VAN DEN NA.D, De commandant van den Ned. Arbeidsdienst heeft Vrijdag' het Oostcorps van den N.A.D. begroet, dat Donderdag is teruggekeerd. Des middags vertoefde hij in het kamp te Nun- speet. Des avonds was hij aanwezig in het kamp Waterloo, bij Amersfoort, waar de af deelingen 101, 102* en 103 zijn ondergebracht. In een korte kernachtige toespraak richtte commandant De Bock zich tot de mannen, waarbij hij o.a. zeide, dat zij pioniers zijn ge weest van een werk, dat de NAD. volgend jaar hoopt voort te zetten. MUSSERT TE GET.EEN. In het fe.estelljk met bloemen en vlaggen versierde Roxy-theater te Geleen heeft de groep Geleen der N.S.B. Zondagmorgen liet 10-jarig best aan herdacht. Het hoogtepunt werd gevormd door het bezoek van Mussert, die te 11 uur in gezel- schap van den districtsleider graaf d'Ansem- bourg en van den secretaris-generaal van het departement van waterstaat ir. Van der Vegte, arriveerde. De overvQlle zaal bracht den leider een minutenlange ovatie en ook buiten was de belangsteliing zeer groot. In zijn rede memoreerde Mussert den zwa- ren strijd, welken de heweging in het verleden heeft moeten voeren en constateerde dat de nationaal-socialisten thans oogenschijnlijker verder van het doel af zijn dan ooit. Want, terwijl zij het socialisme van de daad wilden br.engen, eischt de oorlog telkens nieuwe offers, zoodat er van socialisme niet of nau- wehjks gesproken kan worden. Alleen reeds om het doel/ dat ons steeds voor dogen stond te verwerkelijken, aldus Mus sert, yerlangen wij naar den vrede, wanneer wij ons echter ernstig bezinnen op de oor- zaken van den oorlog en de eventueele resul taten van den komenden vrede moeten wij vaststellen, dat het van minder beteekenis is hoe lang de oorlog zal duren dan wel wie hem wint. Er zijn slechts twee mogelijkheden. Of het communisme of het nationaal-socialisme-> een tusschenweg hestaat er niet.. Sprekend over de bezetting van Nederland zei de Leider, dat deze bezetting ons een lot als Italie heeft bespaard. Ons volk heeft zijn toekomst in eigen handen. Het kaij wder een vrij volk worden. Want vrijheid zal het fun dament moeten zijn van het nieuwe Europa, wel te verstaan een vrijheid in gebondenheid. Geen weggebruiker voelt zich onvrij omdat hij rechts moet houden. In die gebondenheid van het rechts houden ligt het vrij beschikken over den weg verscholen. In het volks- en volkerenleven beteekent dit, dat gij Limburger zijt, maar tevens Nederlander, Nederlander maar tevens Europeaan. Wanneer wij in dezen Nederlandsche vrijwilli- gers bij de Duitsche oor- logsmarine, Een onder- deel van den binnen- dienst. Met belangstel-v .ling volgen de Neder landers de uiteenzettin- gen van hun taalleeraar. Reeds na eenige weken zijn ze zootjeel Duitsch machtig, dat zij de uit- eeeizettingen van hun Duitsche meerderen zon der moeite kunnen vol- gen. Andres/Recla Pax s. zin, het behoud van onze volkschen eigen- aard, in grooter ruimte leeren denken, staat er voor een nieuw vereenigd Europa vrede, geluk en welvaart te wachten. Na de bijeenkomst had een eenpansmaaltijd piaats, waarna Mussert op de markt te Geleen opgestelde formaties van de W.A., P.O., SS, Jeugdstorm, N.S.D.A.P., Hitlerjugend, B.D.M. en den Arbeidsdienst inspecteerde. Ten besluite van dezen dag werd een kameraad- schapsavond gehouden. DE VERZORGING VAN KINDEREN VAN LEDEN DER DUITSCHE WEERMACHT. In het .Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, waarin is bepaald. dat de verordening van den Fiihrer betreffende de verzorging van kinderen van leden van de Duitsche weermacht in de bezette gebieden en op grond daarvan gegeven- uit- voeringsverordeningen, van overeenkomstige toepassing zijn op de kinderen van in Neder land gelegerde Rijksduitschers in de Waffen- SS en de Duitsche politie. RIJKSBELASTINfGDIENST. Bevorderd tot adjunct-commies bij den dienst van 's Rijksbelastingen de schrijvers le klasse F. Blaas en J. Vercouteren, beiden alhier, AFDEELING TERNEUZEN VAN VOLKSONDERWIJS. Jl. Zaterdag werd alhier een vergadering gebgpden van de afdeeling Temeuzen en om- streken van de Vereeniging Volksonderwijs. De voorzitter vrees er in zijn openingswoord op, dat zich nog geen gunstige perspectieven deden zien in de positie van ons onderwijs. Er wordt in deze tijden wel veel gesproken over eenheid en saamhoorigheid. maar ernstige pogingen in die richting worden nog niet ge daan. Uit het jaaroverzicht blijkt, dat de achter- uitgang van leden in de eerste oorlogsjaren heeft opgehouden en nu in stijgende lijn gaat. Het bedraagt thans reeds meei> dan 60.000. Dat Is verblijdend, want men dient steeds op de bres te staan voor de bevordering van de belangen van het openbaar onderwijs. Naar de op' 20 Nov. a.s. te Amsterdam te houden algemeene vergadering werd afge- vaardigd de heer J. van der Peijl. Enkele personen zijn als lid der afdeeling toegetreden. Pogingen tot uitbreiding van het ledental zullen in het werk worden gesteld. Nadat nog enkele propagandamiddelen waren besproken, sloot de voorzitter, onder dank aan ,de matig opgekomen leden voor hun belangsteliing, de vergadering. BURGEMEESTERSINSTALLATIE TE VLISSINGEN. Donderdagmiddag werd in Hotel Brittannia de heer P. C. Callenfels door wethouder Knoop geinstalleerd als burgemeester dezer gemeente. De heer Callenfels verklaarde gaarne- deze functie aanvaard te hebben, omdat hij zich nu kon inzetten voor het nieuwe Europa. Veel dacht hij voor Vlissingen te kunnen bereiken, vooral in de toekomst, want Vlissingen zal een Europeesche haven worden. Hierop verklaarde de Beauftragte van den iRijkscommissaris, de heer Miinzer, dat hij hij voorkeur de benoeming van N,S.B-ers tot bur gemeester bevordert, omdat hij. zoekend haar menschen die verstandig denken, deze buiten de N.S.B. niet kan vinden. Slechts ftiensehen met verstand zien in, dat het nu gaat om een vrij Europa, of een Europa geketend door Amerikaansch kapitaal en het bolsjewisme. Dit moet ook iedere Nederlander begrijpen en de leidende personen moeten actief mede- werken; loyaliteit alleen is niet voldoende. Drie jaar heeft spr. de burgemeesters in Zee- land gelegenheid gegeven hierover na te den ken. Begrijpen zij dan nog niet dat zij positief moeten meewerken en strijden voor de Wer- zekering van het Europeesche continent, dan is het toch gewoon, zoo verklaarde spreker, dat ik menschen neem die hiervoor wel begrip toonen. En die vind ik alleen bij de N.S.B. Deze hebben veel meer sociaal gevoel, veel meer hart en begrip voor de nooden en zor- gen. Bij de andere burgemeesters vond spr. dat met; een enkele uitgezonderd. De oude burgemeesters die er nog zijn, en waarmede spr. reeds 3 jaar geduld heeft gehad, 'geeft ^pr. nog altijd gelegenheid zich in dien nieuwen tijd in te denken. De gemachtigde van Mussert, de heer J. A. Dekktr, sprak den nieuwen burgemeester daarop toe. Lagtste s pre Iter was de bestuurs- raad voor de provincie, Ir. Welleman. Ten slotte werd het portret van Mussert aange boden. ,,Wat Fritz verteldeFritz is in' een weersportkamp in Duitschland geweest en ahn zijn vrienden heeft hij uitvoerig ver- teld, wat er zooal in deze- kampen te beleven valt. En dat- is heel wat! Willen jullie ook weten wat Fritz vertelde? Schrijf dan naar het aanmeldingsbureau vo'or de weersportkampen, Koningslaan 9 te Utrecht en je ontvangt gratis de brochure ,,Wat Fritz verteldeEn wanneer je deze brochure gelezen heht, meld je je zeker voor het eerstvolgende weersportkamp, zooals zoovele Neder landsche jongens van 1618 jaar vddr jou al hebben gedaan. Fritz Emde/.Stapf Pax s. der bonnen „45B vleesch" en ,,46B vleesch" recht op het koopen van 14 van bovengenoem- de hoeveelheid vleesch of vleeschwaren. PETROLEUM VOOR VERLICHTING. Van 31 October 1943 tot en met 13 Novem ber 1943 geeft elk van de bonnen ,,40 Ver- lichting" en „41 Verlicbting" der honkaart „,S 121' recht op het koopen van een liter petroleum. De geldigheidsduur der bonnen ,,37 Veriich- ting", „38 Verlichting" en ,,39 Verlichting" der bonkaart ,,S 121" en de bon ,,61 Verlich ting" der bonkaart ,,S 221", is verlengd tot en met 13 November 1943, zooals bekend geeft elk dezer bonnen recht op het koopen van een liter petroleum. BONAANWIJZING VASTE BRAND- STOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN (Van 1 November 1943 tot en met 30 April 1944 geven de bonnen ,,17 KF" der kookkaar- ten voor vaste brandstoffen ,,U 115" recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. De aan- dacht wordt er op gevestigd, dat het in_de bedoeling ligt, behalve bon „17 KF" nog een- maal een bonaanwijzing voor kookdoeleinden voor het stookseizoen 1943/1944 te doen piaats vinden en wel op 1 Februari 1944. BONNEN VOOR (GENER ATOR- A NT 1IR A CI ET EN -TURF IN NOVEMBER 1943. Van 1 tot en met 30 November 1943 geeft elk der met de woorden ,,Generator-anthraciet drie en twintigste periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 hectoliter (max. 75 kg) anthracietnootjes TV of V; gedurende hetzelfde tijdvak geeft elk der met de woor den „Generator-turf drie en twintigste periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. BONAANWIJZING ZEEP. Gedurende de maand November 1943 geven bon ,,Algemeen 697" van de bonkaart voor voedingsmiddelen en bon ,,AA Eenheidszeep" van de aan kinderen beneden den leeftijd van 8 jaar uitgereikte kaarten recht op het koo pen van een stukje luehtgevulde eenheidstoi- letzeep (40 of 57 of op het koopen van een stukje eenheidstoiletzeap (14, 15 of 21 of op het doen wasschen van 5 kg droge vuile wasch. Voorts geven bon „Algemeen 698" van de bonkaart voor voedingsmiddelen en bon „AA Waschpoeder" van de aan kinderen beneden den leeftijd van 8 jaar uitgereikte kaarten recht op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder of op het doen was schen van 9 kg droge vuile wasch. Bon „AA toiletzeep" van de aan kinderen beneden den leeftijd van 2 jaar uitgereikte kaarten geeft recht op het koopen van een stukje van 50 of voorzoover voorrdftig 75 gram toilet zeep (oude samenstelling). Zondagavond is meldt de "Prov. Z. Crt. de ruim 70-jarige^ A. Constant onder 's Heer Abtskerke het slachtoffer geworden van een moord. Degene die den moord ontdekte. kreeg het vermoeden dat de dader in de richting van Goes was ontkomen. Hij kon een vaag signa lement opgeven, waarop politie en marechaus- see onmiddellijk een onderzoek instelden en daartoe de geheele omgeving af zetten. Het gelukte.de politie den te Goes wonende J. V. aan te houden, die aan de Goesche politie be- kende de dader te zijn. Hij is later naar 's Heer Abtskerke overgebracht, waar d'e justitie de zaak nu verdpr onderzoekt. Nader vememen wij dat het slachtoffer genoemden "V. bij zijn huishoudster aantrof. V. heeft daarop den bejaarden man met een kap-mes neergeslagen en hem vervolgens met een mes in den hals gestoken. De huishpudster wa-arschuwde daarop den in de nabijheid wonenden Westeinde. die de politie van een en ander in kennis stelde. EERVOU ONTSLAG RUKSARCHIVARIS IN ZEELAND. Bij beschikking vart den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, weten- schap en kultuurbescherming is aan mr. A. Meerkamp van Embden, op zijn verzoek. eervol ontslag verleend uit zijn functie van rijksarchivaris in Zeeland. VERBETERING. In het vorig nummer is in de bonnenlijst het rantsoen jam abusief vermeld op 100 gram. Dit moet zijn 250 gram. VLEESCH OF BON 45 EN 46. Van 2 tot en met 13 November 1943 geeft elk der bonnen Vleesch 45A"- en ..Vleesch 46A'' recht op het koopen van 100 gr. vleesch 'been inbegi-epen) of van 1 rantsoen vleesch waren. Gedurende hetzelfde tijdvak geeft elk DESGEWENSOHT BAK- EN BRAADVET OP BON „BOTER 46A". Tusschen 30 October en 3 November inieveren. Van 31 October tot en met 11 December 1943 is op bon ..Boter 46A" desgewenscht Irak- en braadvet verkrijgbaar. Per bon zal men 100 gram bak- en braadvet kunnen ver- hrijgen. Degene, die bak- en braadvet wil ontvangen, moet de bon „Boter 46A" bij zijn handelaar inieveren, desgewenscht tegen ont- vangstbewijs, en wel in het tijdvak van Zater dag 30 October tot en met Woensdag 3 November. De aflevering aan het publiek zal •van 15 November af kunnen piaats vinden Degene, die gedurende dit tijdvak zijn bon met bij zijn handelaar inlevert, kan hierop geen bak- en braadvet verkrijgen. Personen, die geen bak- en braadvet wen- scheo te betrekken, kunnen op bon ..Boter 46A van 31 October tot en met 11 December 12o gram margarine verkrijgen. VAN TIJD TOT TIJD MARGARINE IN PLAATS VAN BOTER. Uitsluitend sigaren op bon Fabak 46. Ter toelichting op de verschenen bonnen lijst wordt medegedeeld, dat het van tot tijd noodzakelijlt zal zijn, om op den A-bon in piaats van boter, margarine ter beschikking te stellen. Voor de eerste maal wordt hiertoe voor de periode van 31 October tot en met\ 13 November overgegaan. In verband hiermede geven gedurende dit tijdvak zoowel bon ,,45A Boter" als bon 45B Boter" elk recht op het koopen van 125 gram margarine. Ten behoeve van personen van 4 tot 21 jaa'- zijn voorts geldig verklaard de bonnen ..Reserve 269" en ,.369", waarop 125 gram boter verkrijgbaar is gesteld. Voor kinderen van 0 tot 4 jaar is een bijzonder rantsoen op bon .Reserve 469" ter hoogte van 125 gram boter verkrijgbaar gesteld. De bonnen ..Reserve 2—69, 3 -69, 4—69" zijn geldig van 31 October tot en met 11 December a.s. De bon voor chocolade zal op 14 November worden aangewezen. Voor het koopen van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1