OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Officieele Landbouwmededeelingen Predikbeurten. Distributienieuws Gesnr^ngde Berichten Burgerlijke Stand Sport Landbouwberichterf iW HELPT DE KOE MET SCHILLEN EN DE ROE HELPT RECHTSZAKEN. Voedingsgewassen in eigen turn, voor de provincie Zeeland aardappelen. LOONREGELING IN DEN LANDBOUW. politIeAuto. POSTHUME OVERWEGING. „Hmmet geestelijke wapenen was ik iiet Bolsjewisme natuurlijk wel de baas geweest Door de tijdsomstandigheden, die groote ver keersmoeilijkheden met zich brachten, kon men niet alle schoolkinderen doorlicbten. Nu is op alle scbolen, van bewaarscholen tot HBS gymnasium en zooveel mogelijk ook ambachts- en landbouwhuisHoudscholen de reactie van von Pirquet verricbt. De klassen, waarin een open long-tbc ge- vonden was, werden na een half jaar opnieuw doorlicht. In het geheel werden van 36.827 kinderen 32.928 getuberculiniceerd. Het aantal positie- ven was 2937. Niet nagezien werden 3899 meest wegens ^eigering. Het percentage posi tief reageerende kinderen door heel Zeeland is 8.9. Naar leeftijd stijgt het aantal positieven volgens een geleidelijk oploopende lijn, om" eei sterkere stijging en zelfs een top te vertoonen bij het 17e en 19e jaar. Dit laatste is te wijten aan een geval van open tbc in een hoogste Masse van de HBS. De positief reageerende kinderen werden alle doorlicht. Het aantal actieve processen dat gevonden werd is 33, waarvan 14 een bekende bron heb- ben en 19 een onbekende. Van deze 33 kinde ren zijn er 14 in een sanatorium opgenomen. Dit is in andere districten ook ongeveeP de verhouding. Het percentage kinderen, bij wie afwijkin gen, werden gevonden in de verschillende ge meenten loopt sterk piteen. In zes gemeenten was dit nihil, terwijl de hoogste percentages in drie gemeenten 48, 59.8 en 53.9 waren. DE TUBERCULOSE IN ZEEEAND. In het jaarverslag over 1942 van het dis- triets-consulatieburea/u in Zeeland meldt de districts-arts, dat in 1942 in Zeeland over- leden: aan long-tbc 114 personen, aan tbc van het centrale zenuwstelsel en de omhul- lingen 12 personen; en aan andere vormeo van tbc 44 personen; totaal 170 personen. Het aantal inwoners van Zeeland bedroeg op 1 Juli 1942 257.288. Per 10.000 inwoners overleden dus aan alle vormen vpn tbc 6.67 personen, in 1941 5.70, dus een stijging van 17.02 pet. De sterfte in het Rijk bedraagt 6.15 pet 10.000, in 1941 5.90, dus een stijging van 4.24 pet. In het vorige jaarverslag werd vermeld, dat de stijging van de tulberculose sterfte in Zee- land 30 pet. bedroeg en in 't Rijk 34 pet. De oorzaken voor deze sterke staving zijn voor Zeeland niet gemakkelijk aan te geven. De voedselschaarschte is in Zeeland zeker niet zoo groot als in vele andere deelen van het land. Wel zal de .evacuatie het tuher- culose ziekte- en sterftecijfer ongunstig be- invloed hebben. Ook het samenwonen van verschillende gezinnen in e£n huis is een kwaad, dat steeds meer voorkomt. Het plaatsgebrek in de sanatoria en zieken- huizen maakt, dat steeds meer open lijders thuis verpleegd mpeten worden. Ieder die op de hoogte Is van de woningtoestanden op het platteland van Zeeland, zal begrijpen, dat het in de meeste gevallen onmogelijk is zulke patienten zonder gevaar voor de omgeviqg thuis te verplegen. Het aantal nieuw ingeschrevenen bedroeg in: 1940 1387; 1941 2260; 1942 2323. Van hen hadden positief sputum: 19?9 54; 1940 74; 1941 108*1942 104. In dezen tijd, aldus de districts-arts, is de tbc-bestrijding in het defensief. Onze opdracht luidt nu: geef zoo weinig mogelijk terrein prijs aan den vijand. Eerst na den oorlog zal het mogelijk zijn het groote offensief tegen den tuberkeibacil weer in te zetten met al de moderne wapenen waarover de medische wetenschap beschikt. Moge deze eenvolle strijd, ook in Zeeland, met succes worden gevoerd. AXEL. Gevonden voorwerpen. Een zilveren dasspeld, D. Verbrugge, Ma- grette N 27. L)r.ukke paardenmarkten. Voor de Woensdag alhier gehouden paarden-' taxatiemarkt bestond groote belangsjelling Ook de aanvoerVas zeer ruim. Donderdag werd een extra-taxatiemarkt ge houden. Ook hiervoor was de aanvoer ruim en de belangstelling groot. Een zware wijnpeen. Op een veld wijnpeen onder deze gemeente is een exemplaar gerooid met het buitenge- woon zware gewicht van fuim 1 y2 kg in het bevolkingsregister is ingeschreven. Een uitzondering wordt gemaakt voor schippers, woonwagenbewoners (voor zoover zij zijn op genomen in het Centraal Bevolkingsregister), gedetacheerde marechaussee's, de vaste bevol- king van kostscholen e.d. en voor hen, die ten- gevolge van oorlogsomstandigheden tijdeyjk elders verblijven. Bij de uitreiking der kaarten wordt die bon van het inlegvel verwijderd, waarvan het num- mer overeenkomt met dat van de uitgereikte bonkaart voor voedingsmiddelen. Voorts wordt rechts naast het vakje S 13 der stam- kaart een kruis geplaatst. Bij> uitreiking van de bonkaarten voor bij- zonderen arbeid, welke eveneens gedurende dezTe periode plaats heeft, wordt rechts naast het vakje S 13 een aanteekening geplaatst. Men ga direct bij ontvangst der kaarten na, of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, ontvangen heeft. Latere reclames wor den niet in behand%ling genomen. SUIKER OP BON 683. Volgende bon op 31 October. Het is mogelijk gebleken den suikerbon, die per 17 October had dienen te worden bekend gemaakt, met ingang van Dinsdag geldig te verklaren. Hiertoe is aangewezen bon ,,Alge- meen 683" die recht geeft op het koopen van de rormale hoeveelheid van 500 gram .suike.". Deze bon zal geldig zijn tot en met 13 Novem ber a.s. Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op gevestigl, dat de op dezen bon verkrijgbare suiker bestemd is voor het trjd vak van 17 October tot en met 30 October. <2fp 31 October zal dan ook weer een bon eveneens voor 500 gr worden aangewezen. Men diene er rekening mee te houden dat met alle suiker al tegelijkertijd in de winkels zal zijn, zoodat plaatselijk eenige hapering in de voorziening zal optreden. ZEEP VOOR ARTSEN ENZ. Met ingang van 1 November 1943 komen kappers, practizeerende artsen, tandartsen, dierenartsen, medische studenten, vroedvrou- wen, verloskundigen, wijkverpleegsters.ige- diplomeerde bakers, gediplomeerde kraam- verzorgsters, veeverloskundigen en personen werkzaam in de genees- en verbandmiddelen- industrie, weder voor een periode van 3 maan- den in aanmerking voor een extra-rantsoen zeep. Belanghebbenden worden verwezen naar de publicatie van den distributiedienst hunner ge meente van inwoning. NIEUWE RANTSOENBONNEN. Met ingang van 1 November a.s. worden ook voor artikelen versnaperingen, peulvruchten koffiesurrogaat, jam, vervangingsmiddelen tarwebloem, rijst, havermout, vermicelli, gort, beschuit, spijsolie, kaas, taptemelk, toiletzeep, scheerzeep, eenheidszeep, waschpoeder en groente rantsoenbonnen van een nieuw model in gebruik genomen. De thans voor deze artikelen in omloop zijnde rantsoenbonnen blijven geldig tot 27 November a.s. Voorts wordt een nieuwe rantsoenbon voor vet, welke uitsluitend recht geeft op het Ifoo- pen van vet, in gebruik genomes. Voor mai- zena wordt geen nieuwe rantsoenbon inge voerd. De thans in omloop zijnde bon ,,een rantsoen maizena is na 27 November a s niet meer geldig. •Van de oude rantsoenbonnen zijn na 27 November a.s. uitsluitfcnd nog geldig: de bon ,,een rantsoen cacao" Vn de wisselbonnen voor rantsoen brood, 1/50 rantsoen boter, 14 rantsoen kaas, 1/7 rantsoen.melk, v/7 rantsoen taptemelk en 14 rantsoen vleesch. UITREIKING VAN NIEUWE BONKAARTEN Tusschen 31 October en 27 November. De plaatselijke distributiediensten reiken van 31 October tot en met 27 November a s tegen overlegging van de stamkaart en tegen in ont- vangstnemmg van een bon van het inlegvel bonkaarten voor voedingsmiddelen, alsmede nieuwe groentekaarten uit. De groentekaarten zijn geldig van 26 December 1913 tot en met 18 Maart 1944. Uitgereikt worden: aan houders van een in legvel K 1 of L 1 een bonkaart K 123; aan houders van een inlegvel K 2 of L 2 een bon kaart K 223; aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K 323; aan houders van een inlegvel K 4 of L 4 een bonkaart ,g. benevens aan alien een groentekaart. 2die geboren zijn tusschen. 31 October en 29 November van de jaren 1922, 1929 en 1939 dienen hun inlegvel te ruilen, alvOrens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. Men kan zijn kaarten uitsluitend afhalen bit den distributiedienst der gemeente, waar men ZATERDAG 30 OCTOBER 1943. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 5 u., Avoeidgebed. ZONDAG 31 OCTOBER 1943. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN: 10 u., Ds. J. C. Sickesz, her- denking Kerkhervorming, medew. v. h. Kerkkoor, 2.30 u., Ds. J. C. Siekesz. SLUISKIL. 10 u., de heer J. D. van de Bank; medew. v/h Kerkkoor; 2.30 u., Zendeling Ritsema. AXEL. 10 u., Ds. Van Oeveren; 2.30 u., de heer Elderenbosch, van Zaamslag. HOEK. 10 u., de heer P. A. Elderenbosch, hulppr. te Zaamslag; 2.30 u., Ds. M. R. Pliester, van Hoofdplaat. ZAAMSLAG. 9.30 u., Ds. J. E. Drost, liturg. dienst; 2.30 u., Ds. J. E. Drost, bed. H. Doop. SAS VAN GJ5NT. 10 u., Ds. M. Goudkamp. PHILIPPINE. 2.30 u., Ds. M. ®oudkamp. KLOOSTERZANDE. 9.30 u., Ds. J. J. Saraber. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 10 u. en 3 u., Ds. G. W. van Houte. AXEL. 10 u., Da Post; 2.30 u., Ds. Zemel. HOEK. 10 u. en 2.30 u., Ds. Joh. Erancke. 2-OUTBSPUI. 10 u. en 2 u., Ds. Sollie. ZAAMSLAG. 9.30 u.' en 2.30 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G. A. Zijderveld. TERNEUZEN (Gebouw Donze-Visserstr. 61). 7 u., Ds. G. A. Zijderveld, van Zaamslag. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2 u. en 5.30 u., lees- dienst. AXEIst. 10 u., en 2.30 u., leesdienst. HOEK. 9.30 u., 2 u. en 6 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN (Vlooswijkstraat). 9.30 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. TERNEUZEN (Nieuwediepstraat)9.30 u., 2 u. en 5.30 u., Ds. M. A. Mierag. Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7.30 u., 9 u. en 10.30 u., H.H Missen; 2.30 u., Lof. ECONOMISCHE RECHTER. Zitting van Dinsdag 26 October 1943. Behandeld zijn de volgende zaken: Sinokkelzaak. De 36-jarige lijnwerker J. Ch. Ollebek te Axel, werd op 24 Jan. j.l. nabij Axel met nog eenige andere personen betrapt, door een mareehaussee, toen zij ieder met een zak op den rug voortgingen in de richting der Bel- gische grens. Onder het weggooien van hun zakken wisten de meesten te ontkomen, doch O. werd gegrepen, en kon geen vervoerbewijs. toonen voor de door hem te vervoeren circa 80 kg lijnzaad. Na vqel gedraai, vertelde hij tenslotte tesamen, met den ook te Axel wo- nende 41-jarigen fabrieksarbeider J. A. de Kerf van een onbekende 400 kg lijnzaad te hebben gekocht en dit weer te hebben verk'ocht aan een zekeren H. L. te Axel. Het zaad moest gebracht worden in een schuurtje onder •Zuiddorpe. Met zijn vijven brachten ze toen op 24 Jan. ongeveer de helft naar de afge- sproken plaats, beurden het geld, gingen om de tweede vracht, doch hierbij liepen ze tegen de lamp. De vijf dragers, die nu moeten terecht staan, zijn behalve de lijnwerker Ollebek en J. A. de Kerf, de 34-jarige timmerman Ed. de Kerf, de landarbeider A. J. van Langevelde, 30 jaar en de 43-jarige J. F. Lensen, metse- laar, alien uit Axel. De zaak tegen deze personen wordt aange- houden en de voorgeleiden van de vier niet ver- schenen verd. gelast. Alleen O. was aanwezig Naast deze vijf moet dan op het matje ver- schijnen, de kooper van het zaad, de Axelaar H. J. Lensen, 27 jaar oud, die eerst beweefde zich nooit met smokkelen op te houden, doch weldra ook zijn aandeel toegaf. Doch ook hij handelde slechts weer in opdracht ei> had het zaad op zijn beurt weer te koop aangeboden aan de te Zuiddorpe wonende 32-jarigen aard- appelkoopman V. de Block. Deze wist ook in het begin nergens van af, doch na een paar dagfen te hebben vast gezeten, en gewezen te ZIJn °P ,de vele bezwarende verklaringen, erkende hij met L. vele smokkelzaken te heb- beni gedaan, en alzoo ook de affaire van de 400 kg lijnzaad. Hetgeen bij de eerste vracht goed was overgekomen, was alweer doorge- gaan naar Belgie. Hem is tevens ook nog telaste gelefd, dat hij in den zelfden tijd hoeveelheden tarwe en gerst heeft doen vervoeren. Tegert H. J. Lensen luidt de eisch 3 maanden gevangenisstraf en de uitspraak 2 maanden gevangenisstraf. Verd. de Block, erkent een groote smokke- laar te zijn geweest. Is nu erg gedupeerd. Zit reeds sinds 12 Aug. gedetineerd, daAr hem het verblijf in Z.-Vlaanderen was ontzegd en hij er toch was teruggekeerd. De Officier zegt dat verd. als het centrum der smokkelhandel bekend staat in zijn om- geving. Het telaste gelegde is slechts een bloemlezing uit een reeks van door hem ge- pleegde feiten. Is in 1940 al 3 (X geStraft voor dergelijke handelingen. Hij was de man, die achter de schermen de zaak financieerde. Eisch f 7500 boete of 6 maanden hechtenis. Na een pleidooi van Mr. Dieleman, die cle- mentie bepleit, luidt de uitspraak f 5000 boete of 5 maanden hechtenis. Ook de te Zuiddorpe wonende 45-jarige land arbeider P. F. Coppieters is bij de zaak be- trokken, want hij had de gelegenheid verschaft dat de dragers de eerste helft van het zaad in zijn woning hadden verstopt. Eisch en uitspraak 200 boete of 2 maanden hechtenis. Tenslotte is indirect bij deze zaak ook nog betrokken, de te Axel wonende 21-jarige molenaarsknecht J. L. Heerspink, te Axel, in dienst bij den pakhuishouder Misseghers al- daar. Op een dag in de maand Jan. jl. had hij toen hij voor zijn baas tarwe aan een schuit moest afleveren, uit verschillende zakken wat tarwe genomen en zich toegeeigend, tot een totaal van 50 kg, welke tarwe hij weer had verkocht aan een van de reeds meergenoemde De Kerf's. Ook in deze zaak wordt de voorgeleiding gelast van verdachte. Oolj moetde Economische Rechter nog eenige gevallen van strooperij, te weten het zich wederrechtelijk toeeigenen van veld- vruchfen en afgevallen of geplukt fruit, behandelen. Zoo hielden een tweetal controleurs op 27 Aug. j.l. onder de gemeente Westdorpe dicht bij de grens een rviertal vrouwen. aan, welke tesamen een drietal zakken met uien op hun rijwielen vervoerden, tot een totaal gewicht van 50 kg. Ze gaven toe deze uien zonder toestemming van den eigenaar, den handelaar De Pooter, uit Axel, op het land te hebben uitgetrokken. De vrouwen waren alien af komstig uit Selzaete (B.).en zijn C. Oriel, landarbeidster, 46 jaar, M. de Witte, een 41- jarige veldarbeidster, de yeldarbeidster M. Hoedister, 40 jaar, en haar collega, de 28- jarige M. v. d. Bunder. Tegen alien luidt eisch en uitspraak 25 boete of 10 dagen hechtenis. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Politierechterzitting van Donderdag 28 Oct. Behandeld zijn o.m. de volgende zaken: De garnalenvisscher Jobse te Breskens, had in den zomer van het vorige jaar een lederen drijfriqm gekocht en dezen in het vooronder van zijn schip onder vischnett'en opgeborgen, teneinde de riem zoo noodig als reserveriem te kunnen gebruiken. Begin April kwam hij tot de vooral in dezen tijd zeer onaangename ont- dekking, dat de riem weg was. Het vooronder was nooit op slot. Eenige dagen na de ver- missing* kwam den schipper ter oore, dat de schoenmaker van Wijk aldaar een lederen drijfriem had gekocht. J. ging hier onmiddel- lijk op af en zag de door hem vermiste riem openlijk' in van W's werkplaats liggen. Toen deze hoorde, dat die riem gestolen was, gaf hij hem onmiditellijk aan J. terug. De schoen maker had de riem weer. van de hem bekende J. v. d. Lijke gekocht en ook deze betaalde nu hij hoorde hoe de zaak in elkaar zat, dade- lijk het door liem ontvangen geld aan van W. terug. Ten slotte bleek, dat v. d. L. de riem weer had gekocht van zijn 00m en deze was den riem aangeboden. door den knecht van den garnalenvisscher, te weten de 47-jarige ook te Breskens wonende C. P. de S. Deze, die- ongunstig bekend staat, ontkent alles. Zeide de riem wel eens aan boord te hebben zien liggen, doch niet te weten, waar hij was gebleven. Niettemin achtte de Officier termen genoeg aanwezig om tegen S. eep vervolging in te stellen, zoodat hij thans moet terecht staan. De verdachte blijft ontkennen, docl» de getuige Jobse herkent zijn riem positief. De .Officier acht het wettig bewijs geleverd en eischt 2 maanden gevangenisstraf met terug- gave van de riem. Uitspraak 1 maand gevangenisstraf met teruggate van de riem aan Jobse. Aan beslag onttrokken. Op 19 Mei j.l. hield een controleur der C. C. D. onder de gemeente Aardenburg een tweetal personen aan, die met een gevuld zakje op hun rijwiel de grens trachtteh te bereiken. Bij controle bleek ieder zakje onge veer 15 kg tarwe te bevatten. Daar beide personen, de 23-jarige coureur F. E. Vlae- minck en de kermisexploitant, A. F. Gassman, 28 jaar oud, beiden te Eekloo (B.) geen gel- dige vervoerbewijzen hadden, nam de contro leur de tarwe in beslag. Toen hij ,deze echter op zijn eigen rijwiel wilde medenemen, verhin- derden -verdachten hem weg te rijden en eisch- ten hun tarwe terug. Nadat de ambtenaar dit had geweigerd, trachtten de mannen de zakjes van de fiets te rukken. De controleur moest een der pakjes laten schieten en G. ver- wijderde er zich toen snel mede, doch keerde na eenige oogenblikken terug om zijn maat te helpen, het tweede zakje ook los te krijgen, bij welke worsteling de controleur nog eenige klappen en stompen opliep, zoodat hij ook het tweede zakje met graan moest los laten. Echter zette hij de achtervolging in, en toen verloor VI. zijn pakje weer, zoodat deze 15 kg ten slotte toch nog in beslag konden worden genomen. Eisch en uitspraak zijn gelijk, n.l. 2 weken gevangenisstraf metverbeurdverklarjng van het graan. November tijdens het verrichten van werk- zaamheden by dorschmachines met vijf cent per uur wordt vertioogd. Dit geldt niet voor de provincie Zeeland, waar reeds bij dorschen met eigen garnituur in eigen onderneming in de maanden Maart tot en met November 4 cent per uur extra wordt betaald. De voor- waarde, dat het dorschen ,,met eigen garni tuur" moet gesohieden, is hier echter ge- schrapt. DE LAATSTE OOGST VOOR DEN WINTERVOORRAAD., In verband met de mogelijkheid van stremge nachtvorsten of de intrede vaneen vroegen winter is het raadzaam, de laatste producten voor den wintervoorraad in de tweede helft van October of yiterlijk in den aanvang van November riaar toinnen te bren- gen. De meeste aardappelen werden reeds naar binnen gebracht. Bij gemis aan ruimte binnenshuis, kan men detze ook op de gebrui- kelijke wijze buiten in den tuin inkuilen. Dit kan ook thans geschieden. Voorts moeten thans voor winter-bewaring nog worden geoogst: roode bieten, winter- wortelen, herfstknollen, ramenas, koolrapen, knolselderij, alsmede de late roode, late witte en de late gele Savoyekool. Men talme niet te lang meer met dezen najaarsoogat, want door plotseling invallende vorst, die in November mogelijk is, kunnen deze producten reeds ongeschikt worden voor de consumptie. Wie nog over'een ruime hoeveelheid vol- wassen andijviestruiken beschikt, kan deze oimstreeks November met een kluit uit, den grond steken, dicht naast elkaar in een broei- bak kuilen en ze daarna met een broeiraam afdekken. Op deze wijze kan men tot in den winter versche andijvie blijven eten. Wan- neer men niet over glas beschikt, kan men de andijviestruiken in deze najaarsperiode ook met de open kroppen op elkaar leggen en vervolgens met een rietmat ofAets derge- Kjks afdekken. Men houde er echter wel reke ning mede, dat de bladeren bij de toepassing van beide methoden droog moeten zijn. .ERNSTIG TRAMONGELUK BIJ SPIJKENISSE. Woensdagmorgen omstrqeks acht uur is op de stoomtrambaan bij Spijkenisse een ernstig ongeluk gebeurd, dat #an zes menschen het leven heeft gekost. Twee tramtreinen zijn daar met elkaar in botsinig gekomen, vermoe- delijk door verkeerden wisselstand. De gevol- gen van de "botsing -Waren ontzettend". Wel bleven beide locomotieven op de baan, maa* de achterliggende wagons schoven tegen elkaar op en verergerden het ongeluk. Onmiddellijk werd om hulp gevraagd aan Rotterdam "en de Geneeskundige Dienst rukte met veel mate- riaal uit. Ook uit de ziekenhuizen werden medici ter assistentie gezonden. Uit de ravage, die door de botsing is ontstaan, zijn tot nu. toe zes dooden en ongeveer dertig zwaar- en lichtgewonden geborgbn. MEISJES OVERREDEN. Bij de Noordsche Sluis te Hoogeveen is de 7-jarlge Klaasje Santinga onder een wagen gekomen, waar zij onder het rijden afsprong. De wielen gingen het meisje over het hoofd, zoodat de dood onmiddellijk intrad. In de Dorpsstragt te Ossendrecht is het 4- jarig dochtertje van de familie Van Oevelen- Akkermans, toen het uitweek -voor een v/iel- rijder, onder een vrachtauto geraaktj* Het kind was op slag dood. IN LOOIPUT VERDRONKEN. Uit een looiput aan de Raadhuisstraat te Gilze is het lijk van de 20-jarige fabrieks- arbeidster C. de V. opgehaald. Het meisje was blijkbaar door den mist misleid in de met water gevulde diepe kuip geloopen en ver- dronken. KRANIGE REDSTER VAN 12 JAAR. Dinsdagmiddag had het vierjarig zoontje van de familie G. te Weesp het ongeluk spe- lenderwijs in het water van de Nieuwstad te geraken. Juist gingen de aan die gracht gevestigde scholen uit en groot en klein zag met dngst, hoe het jeugdige drenkelingetje verder van den kant af geraakte. Toen nam de 12-jarige Erna Timmermans een kloek beslpit. Zij ontdeed zich van mantel en schoe- nen en sprong te water, waar zij het vierjarig ventje al spoedig wist te g'rijpen. In korten tijd had zij het knaapje veilig op het droge. Het meisje is lid van de Weesper Reddings- brigade en behaalde onlangs het diploma zwemmend redden. JONGEN VERDRONKEN. De politie te Delft heeft uit een sloot het lijk opgehaald van het 10-jarig zoontje van de familie v. d. Velden. De jongen werd sedert Zaterdagavond vermist. „KOMT U BINNEN HEEREN". Met deze vriendelijke woorden begroette het dienstaneisje de beide rechercheurs, die Zaterdagmiddag eens een kijkje kwamen nemen in een perceel op de Heerengracht te Amsterdam, waar een speelgelegenheid zou zijn gevestigd. De eigenaar daarvan en de bankhouder, die met 27 ..gasten" in een groote kamer bijeen waren, bleken het bezoek min der op prijs te stellen, maar konden hun fout, dat zij het nieuwe dienstmeisje geen voldoen- de instructies hadden gegeven, toen niet meer ongedaan maken. 'Het geheele gezelschap werd geverbaUseerd, de eigenaar en de bank houder gingen mee naar het bureau. Onge veer 750, de roulette en de overige uitrus- ting werden in beslag genomen. CLANDESTIEN DANSAVONDJE. Zondaga-vond had een groepje jongelui uit Hallum en omstreken een dans-avondje ge- orgariiseerd in de boerderij van den landbou- wer Jippes onder Hallum. Omstreeks 9 uur 's avonds werd een inval gedaan: Aangetrof- fen werden 20 meisjes en 28 jongens. De meisjes v/erden, nadat bun namen waren ge- noteerd, weer vrijgelaten. De jongens werden overgebracht naar Leeuwarden. De land- bouwer, die gelegenheid tot dansen had ge geven, is eveneens naar Leeuwarden overge1 bracht. TERNEUZEN. Huwfelijks-aangiften. 22 Oct. Gaston Theo- phile Tacq, oud 26 j., jm. en Elisabeth Paula Leuber (van Oberhausen), oud 21 j„ jd. 22 Oct. Adriaan de Bokx, oud 26 j., jm. en Suzanna Sophia Dieleman, oud 22 j., jd. Geboorten. 18 Oct. Liezi Leoni, d. van Gaston Henri De Vos en van Florence Pru dence Rammeloo (vflm. te Sas van Gent), 18 Oct. Cornelia Maria, d. van Comelis Jan- sen en van Gatharina Jozina de Vos. 19 Oct. Frangois Jacobus, z. van Harm Smit en van Franqoise Levina de Kubber (won. te Hasselt).- Overlijden. 16 Oct. Cornells t-an der Werff, oud 81 j., echtg. van Pieternella Moes. 17 Oct. Dana Smallegange, oud 24 j„ ,d. van Pieter Johannes en van Cornelia Goudswaard. LOOP DER BEVOLKING TERNEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: P. Ariese, Axelsche- straat 74, van Vreeswijk; E. A. C. Balnikker, Blokken 12/13, van 's-GravenhaJl; C. Lensen, Lange Kerkstraat 78, van Goes; M. P. de Booij, Noordstraat 27, van Hontenisse. Vertrokken: J. de Bree, Axelschestraat 96, naar' Amsterdam; R. R. Ganzevoort. Oude- landscheweg 16, naar Gent (B.); G. F. Herre- bout, Lange Kerkstraat 14, naar Rotterdam. VOETBAL. TerneuzenSteen. Terneuzen moet voor egn tweede klasseclub te St. Jansteen wel %en vreemden indruk hebben achtergelaten, want zij verloor aldaar met niet minder dan 73. Weliswaar kwamen voor Steen 4 doelpunten in den recordtijd van 10 minuten, juist vooi de scheidsreqhter het einde aankondigde. Nu komt Steen naar Terneuzen en is onze plaatselijke club aan zichzelf verplicht om de cijfers eens om te draaien. Het zou toch al te dwaas zijn als Terneuzen voor de tweede maal voor Steen de vlag moest strijken. N.A.D.- ROOIDE 10 MILLIOEN KG Het 42ste coe-ps van den N.A.D., dat dezen zomer de opdracht ontving om in het Noorden van ons land, in de Angeving van Belling- wolde, ongevee* 400 ha- aardapnclen te gaan rooien, is dezer dagen met zijn "arbeid gereed gekomen. Alvorens echter weer naar de kam/pen in het Zuiden terug te keeren, hpeft het corps afscheid genomen van de bevolk'ing, hetgeen geschiedde door een openbare demon^ sts-atie te Bellingwolde. Er* zijn door de mannen ongeveer 10 mil- lioen kg aardappelen uit den grond gehaald. In vergelijkicig met de beroepsrooiers zijn de prestaties zeker niet slecht geweest, het gemiddelde ligt tusschen de 70 en de 80 pet., terwijl twee' afdeelingen zelfs "kalis hebben gezien de prestatie van beroepsrooiers noag te overtreffen met 10 a 20 pet. De Gemaohtigde voor den Arbeid heeft een wijziging aangebracht in de landelijke rege- ling van loonen en andere arbeddsvoorwaar- den in den landbouw, waardoor bdften twijfel is gesteld, dat deze regeling, voor zoover zij betrekking heeft op dorsch-werkzaamheden,- uitsluitend van toepassing is op arbeiders, die dorsoh-werkzaaanheden verrichten in loon- dienst van werkgevers, die, niet binnen de werkingsfeer van de regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in het dorsehbe- drijf vallen. Tevens 'heeft de Gemachtigde .bepaald, dat vpor seizoenarbeiders en voor ldsse arbeiders net in de landelijke regeling van loonen en ar beidsvoorwaarden in den landbouw voor de onderscheidene -provincies vastgeste+de loon gedurende de maanden Maart tot en met MEISJE VERDRONKEN. Het 16-jarige meisje M. Boere te Lopik is verdronken. Het meisje moest een koe van den landbouwer J. Overbeek -uit de weide halen. Toen zij na geruimen tijd niet terug- kwam, ging men zoeken en vond het lijk in de wetering. Het meisje was in het donker naast ^e brug in het water geloopen. HOEDENDIEF IN HET DONKER AAN HET WERK. Bij de nitgebreide categorie van dieven heeft zich Dinsdag" in de hoofdstad een nieCwe gevoegd, n.l. de hoedendief. Het was een kellner, die de waarschijnlijk maar weinig gewaardeerde primeur had. De man stond op het Spui op de tram te whehten, toen hem plotseling door een onzichtbare had de hoed van het hoofd werd gelicht. 'Had hij in eer ste opwelling misschien aan een geestesver- schijnlng gedacht, onmiddellijk bleek dat hier een vulgaire dief in den meest letterlijken zin de hand in had, want in het duister holde lemand hard weg en hoe vlug de kellner hem ook achterna liep, de dief wist te ontkomert zoodat den bestolene weinig anders overbleef dan tolootshoofds bij de politie aan te bellen hetgeen hij dan bok deed. SMOKKELWAART PER fec^IIP. De politie te water, welke te Nigtevegt ge- stationneerd is, heeft op het Merwedekanaal op een sleep van 12 schepen een groote partii smokkelwaar aangetroffen. In elk van de schepen- werd een flinke hoeveelheid a.ppelen tarwe en andere smokkelwaar gevonden' Tegen de schippers is proces-verbaal opgp- maakt. CLANDESTIEN VLEESCIH IN De Zeister politie h^ft een goede vangst gedaan. Tijdens een contrOletocht werd een auto aawgehouden, waarin zaten een Baarn- sche- waehtmeestef van de politie, een zoon van een Baarnschee^ slager en nog een derde persopn. Bij nader onderzoek bleek een halv<* koe in den auto verborgen te zijn. Bij deze zaak moet betrokken zijn de Baarn- sche politieohef, de opperluitenant v. d. B. Eveneens is gebleken, dat er op groote schaal vleesch verhandeld werd, dat afkomstig was Uit Nijkerkerveen, Voorthuizen en Garderen. De Baarnsche politiechef werd, evenals een boer uit Nijkerkerveen, nog denzelfden nacht van zijn bed gelicht. Ook w.erden de beide medeplichtige landbouwers Van M. en T. aan- gehouden. Bij de verhooren kwam vast te staan, dat mimstens d^nmaal per week vleesch vervoerd werd, dikwijls in een politie-auto. Het clandestiene vleesch was bestemd voor een in#-oner van Baarn, die uit zijn huis an dere bewoners in den omtrek van vleesch voorzag. Het in beslag genomen vleesch Is vervoerd naar Zeister abattoir, waar het on- vervoerd naar het iZeister abattoir, waar het onder de bevolking is verdeeld. BEDRUFSMAXIMUM VOOR MILK- EN KALFKOEIEN. Melkveehouders die in erge mate zijn tekort- geschoten in de verplichting tot afleveren van melk, hebben een verlaagd bedrijfsmaximum voor koeien gekregen. Daarentegen zullen de melkveehouders die een behoorlijk kwantum melk hebben geleverd niet alleen sen geringere aanslag per koe krijgen maar kunnen desgewenscht ook een verhoogd bedrijfsmaximum voor koeien krij gen. Zij dienen zich hiervoor schriftelijk te wenden tot de Afd. Veehouderij. VROUWELIJK JONGVEE. Als algemeen voorschrift geldt,' dat iedere veehouder vanaf 1 December 1943 ten hoogste in voorraad mag hebben een aantal stuks vrouwelijk jongvee dat ten hoogste bedraagt 75 van het aantal toegewezen koeien (bedrijfsmaximum koeien). Onder jongvee wordt verstaan: vrouwelijk rundvee, hetwelk zwaarder is dan 60 kg en nog niet heeft ge- kalfd. Dus b.v. 60k drachtige^vaarzen. Een groot aantal veehouders in Zeeland heeft echter beduidend meer jongvee hetgeen als regel ook behouden zal mogen worden. Hierin wordt voorsien door het verleenen van extra toewijzingen die begiji November zullen wor den toegezonden. Alleen het geringe aantal veehouders dat regelmatig jonge kalveren aanhoudt met het kennelijk doel zich zooveel hiogelijk aan melklevering te onttrekken, moet niet op een extra toewijzing berekend zijn. RUNDVEE- EN SCHAPENMARKTEN. In de maand November zullen de volgende rundvee-slachtmarkten niet doorgaan- Bre«kens 12 November; Hulst 15 November- Zierikzee 17 November. Wel worden In No vember de volgende schapenmarkten gehou den: Middelburg 3 November; Goes 8 Novem ber; Goes 9 November; Breskens 12 Novem ber; Hulst 15 November en Zierikzee 17 November. HOOIVORDERING. Binnenkort zal op verschillende plaatsen tot inname van hooi worden overgegaan. De telers worden er nog eens aan herinnerd dat goed, droqg hooi moet worden geleverd. Bij afkeu- ring moet ander hooi worden gebracht. MORPHINE WINNING. In andere provincies, waar de vervoers- moeilijkheden geringer zijn dan hier is meer oppervlakte blauwmaanzaad voor de mor- phinewinning aangeboden dan noodig is. Dientengevolge kan Zeeland met een geringere levering aan bolkaf volstaan. Het A.V.A. stelt er derhalve prijs op dat een aantal telers zich bereid verklaren het reeds afgesloten contract (ilmien de bollen althans nog- niet geknipt zijn) te annuleeren. Bij annuleering zal een schadevergoeding worden gegeven on basis van het werk dat gemiddeld aan het ongedorschte product m4er is besteed moeten worden. Telers die zich om bovenvermelde reden willen terugtrekken, dienen dit ten spoedknyte °P tegevenbij den plaatselijk bureauhouder voor mm district. Het bolkaf van de vrijwillig aangeboden opperyakten blauwmaanzaad, voorzoover nog met gekeurd en geen contract geteekend is zal mot worden afgenomen. Ook deze telers behoeven niet tot het knippen van de bollen over te gaan. AFHALEN VEEVOEDERBONNEN. Denkt aan het afhalen van de veeVoedertoon- nen op 1 in 2 November a.s. Deze bonnen ?n?o voor Peri°de 28 Nov.25 December 1943 en dienen vo<5r of op 4 November a.s bij Uw handelaar te .worden ingeleverd daar anders wellicht- het voeder niet tijdig kan worden betrokken. De Wnd. Pro v. iVoedselcommissaris- voor Zeeland. UITREIKING VEEVOEDERBONNEN. De georganiseerde veehoilders moeten zicli ver^riJoing van de witte veevoederbonnen voor de periode 28 Nov.—26 Dec. '43, op 1 en 2 November a.s. tot hun PI. Vertegenwoordiaer wenden. De bonnen moeten v66r of op 4 No vember a.s. bij den gebruikelijken handelaar worden ingeleverd. GELDIGHEIBSDUUR boter- TOEWIJZINGEN. De geldigheidsduur van de toewijzingen voor boter met een vervaldatum gelegen in het tijd- vak van 25 Sept. t/m 25 Nov. 19L) is yerlengd tot en met 25 Nov. 1943. INLEVERING SUIKERBON 683. Detaillisten kunnen de-door hen. ontvangen bonnen ,,683 Algemeen" van 1 t/m 5 Novem- ber a.s. op den voor hen vastgestelden inleve- rmgsdag bij den plaatselijken distributiedienst lnleveren ter verkrijging van een suikertoewij- zm.g, Bij de bonnen 683 kunnen ten hoogste 19 bonnen 672 worden bijgeplakt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 3