GELDIGE BONNEN Kerknieuws Neem'nAKKEETJE BinnenSand Predikbeurten. De Nederiandsche Pijnstiller Gemeente TERNEUZEN. Gemeente AXEL. .dne.tot iLS^Iraxg^^gl EEN EEREDOCTORAAT VOOR PROF. VAN DAM. TERNEUZEN, 22 OCTOBER 1943. VAN 17 T/M 30 OCTOBER: Bon Veelvuldige klacht vanvrouwen en meisjes en met reden. Doch een vra-agWaardm die nare hoofdpijn verduren als er AKKERTJES zijn die U daar direct van afhelpen Akkertjes zijn vrienden in den nood. Brood (of gebak) Idem Beschuit Bloem enz. Havermout Peulvruchten Vervangingsmiddelen no. 43/44A 43/44B 43/44 676/677 alg. 678 alg. 679 alg. 680 alg. 43A Hinderv 43B Kinderv. 43A boter 43B boter 43/44A 43/44B 681 alg. 43/44 melk 43/44 taptem. 43/44 aardap. 43/44 toeslag 682 alg. Hoeveelheid per bon: 400 gr 100 gr 70 gr 70 gr 125 gr 125 gr 1 rants. 250 gr 250 gr 125 gr 125 gr 100 gr 25 gr 150 gr 1 liter 1 y4 liter 2 kg 1 kg 250 gr INENTING TEGEN DIPHTHERIE. Door de Gemeentegeneesheeren wordt ge- legenheid gegeven tot de tweede inenting tegen diphtheric van kinderen tussehen 1 en 15 jaar, welke op 12 October 1943 voor de eerste maal zijn ingeent. Te Terneuzen op Dinsdag 26 October 1943, tussehen 15 uur en 15.15 uur, in de raadzaal van het gemeentebuis (ingang Noordstraat). T Te Sluiskil op Dinsdag 2 November 1943, om 15.30 uur, in de voormalige openbare school aan de Kanaalweg. Terneuzen, 20 October 1943. De Burgemeester van .Terneuzen, KLOMP. PAARDEN -T AXATIE-MAEKT De Burgemeester der Gemeente AXEL brengt ter algemeene kennis, dat een Paarden- taxafie-Markt te Axel zal worden gehouden op Woensdag, den 27 October 1943, des voormiddags ten 9 ure op de Markt aldaar. Axel, den 21 October 1943. De Burgemeester voornoemd, P. M. SMALLEGANGE. INSPECTIEREIS VAN MORGENTHAU. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is de Amerikaansche minister van finaneien, Morgenthau, met zijn financieele deskundigen op een inspectiereis langs de oorlogs'.ooneelen. Op 15 October is hij reeds met zijn valutades- kundige Harry B. White, en zijn intiemen medewerker Smith in Algiers aangekomen. Hij zal op zijn reis financieele deskundigen van verschillende regeeringen ontmoeten. NED. SCHEPEN IN ENGELAND. In de Daily Telegraph is, volgens S.P.T. het bericht gepubliceerd, dat alle bemannin- gen der in Groot-Britannie liggende Neder- lansche schepen sedert eenige dagen staken. De bemanningen weigerden uit te varen. Deze Nederiandsche schepen zijn in de haven 1 leet- wood geconcentreerd. Details over deze sta- king zullen later worden bekendgemaakt. DE AANSLAG OP DE BRINON. De Fransche ambassadeur de Brinon heeft Dinsdag voor buitenlandsche joumalisten eenige mededeelingen gedaan over den on- langs op hem gepleegden aanslig. Hij had zich Zaterdagavond j.l. begeven naar zijn landhuis, dat zich vier km van Chantilly bevindt. Tegen 10 uur legde hij zich ter ruste. Om twee uur in den nacht werd hij gewekt door een hevige ont^loffing. De Brinon _het 4i2 versn. 43 versn. 100 gr 100 gr Gort Rijst of Gort Boter of Rundvet Margarine Vleesch Idem Kaas Melk Taptemelk Aardappelen Idem Jam Suikerwerken of Chocolade Suikerwerken Sigaren, Tabak of Cigaretten Bijlzondere rantsoenen: Margarine 44B boter Margarine 4-62 reserve Op deze bonnen mag reeds op 16 October worden gekocht, uitgezonderd aardappelen. Alle bonnen zjjn 14 dagen geldig, uitgezonderd: 38A Boter - 19 Sept. t/m 30 October. 40A/B Boter - 5 Sept. t/m 30 October. Eerstvolgende bonaanwijzing op 31 October voor alle artikelen, uitgezonderd: Vervangings.middelcn en Chocolade op 14 November. 43/44 tabak 1 rants. 125 gr 125 gr TOT EN MET 31 OCTOBER: Eenheidszeep 674 alg. 1 stukje Idem Z eenheidszeep 1 stukje Waschpoeder 675 alg. 250 gr Ideta Z waschpoeder 250 gr Toilet zeep Z toiletzeep 50 gr TOT EN MET 30 OCTOBER: Petrolepm 37, 38, 39 bonk. S 121 1 Uter Idem 61 bonk. S 2121 1 Uter TOT EN MET 31 DECEMBER. Scheerzeep textiel I een 45 gr VAN 3 MEI TOT 31 DEC.:' Brandstoffen 15 t/m 19 BV 1 eenh. VAN 1 OCT. TOT 29 FEBR.: Brandstoffen 20 t/m 22 BV 1 eenh. 1>1V. DATA TOT 30 APRIL 1944: Brandstoffen 11 t/m 16 KF 1 eenh. Niet alleen bonnen maar ook geld heb- ben onze huismoeders noodig om eten te kunnen koopenoffert voor haar aan Winterhulp. Giro 5553. -- ^itooiing een tweede" nog luidere explosie weerklonk die ongeveer den geheelen vleugel van het huis, waarin zich ook de slaapkamer bevond, beseliadigde. De seuetaresse van de Brinon, die eveneens in het huis sliep, werd door een splinter aan de borst gewond. Haar toestand is niet erg gevaarlijk. Een onder- zoek van de politie bracht aan het licht, dat aan de vensterbank van de slaapkamer hel- sche machines waren aangebracht. Het waren er drie, elk ongeveer 10 kg wegende. Zij zijn tijdens den nacht bevestigd. De derde orit- plofte niet. De eerste had weinig, doch de tweede veel meer schade aangericht. De daders zijn nog niet gevonden. Volgens den ambassaaeur is de aanslag mogelijk gewor- den door hulp uit het buitenland. ('S.P.T. HET NIEUWE WjAPEN De correspondent van de N. R. Crt. te Ber- lijn meldt: Eenige nadere bijzonderheden over den bouw van een wapen, waarmede naar de Duitscbers verwachten eenmaal de zoogenaamde vergel- ding van de geallieerde vliegeraanvallen zal worden uitgevoerd, verstrekt een Berlijnsche instantie. De leiding bij de constructie heeft kolonel Dumplinger, een Opperbeier. De eer ste stappen op den weg naar de verwezenlij- king van een wapen als hier bedoeld, zijn reeds in 1916 gedaan, doch sedert 1918 zijn vele jaren voorbijgegaan waarin er geen aan- dacht meer aan werd besteed. Aangenomen wordt. dat het in hoofdzaak een ontploffings- middel betreft. Na het bombardement van Hamburg beeft Hitler bevel gegeven de ont- wikkeling van het wapen een geheim wapen noemt men het te forceeren. Proeven zrjn er aan het Oostelijke front nog niet mee ge- nomen, en aan het Middellandsche Zeefiont zou het een keer zijn*" geprobeerd. Dit bleef voor den tegenstander verborgen, aldus is de overtuiging. Boven Engeland zijn er echter wel eenige proeven mee ondernomen. De meeste vinden natuurlijk plaats op oefenter- reinen in Duitschland of in de bezette gebie- den. Volgens de ons besehikbaar gestelde ge- gevens zijn de proefnemingen zoo goed als afgesloten en vele Duitscbers wachten nu op bet gebruik in de practijk, die naar zij hopen groote verrassingen te weeg zal brengen Het D.N.B. meldt nog, dat de Berliner Lokalanzeiger een indrukwekkende foto pubheeert van de uitwerking van een meuw Duitsch wapen. De foto toont den voltreffer van een nieuwe, speciale bom op een fortifica- tiedoel De proefneming met de meuwste wapens aldus het onderschrift onder de foto tijdens een arbeidsconferentie, welke riiksminister Speer heeft gehouden in tegen- woordigheid van leidende figuren van de Duitsche bewapening op een vliegveld in net Oosten, is een imposant schouwspel geworden. met eere zijn plaats in dit groote geheel in. Eens zult gij tot in de voorste linies de muni- tie en de levensbenoodigdheden rijden naar een volledige Pantsergrenadier-divisie ..Neder- land" en zult gij el'kander daar ontmoeten als volksgenooten, als kameraden der Beweging, bezig uw krachten in te spannen onder de hoogste leiding van den ons door God ge geven Fiihrer ter bescherming van de Ger- maansche levensruimte en daardoor van ons volk, van uw vrouwen en kinderen. Zoo draagt gij uiw aandeel bij in de over- winning, die komen moet. Het is vanzelf- spreikend dat alleen die inzet van blijvende niet bevocihten is, de zege die beslist over ons zijn of niet zijn. Daarom hetot gij er goed aan gedaan om u te verbinden voor den duur van den ooriog, hoewel gij oorspronkelijk slechts voorneanens waart om een jaar te dienen. De overgroote meerderheid van- u heeft zoo ge- handeld en daardoor het vaste verbond geslo- ten met uw kameraden, die in de Waffen-SS, de Pantsergrenadier-divisie ,,Nederland", enz. ook dienen voor den duur van den ooriog. Velen uwer zal dit besluit niet licht gevallen zijn, wetende dat honderdduizenden van onze volksgenooten niet dienen. Des te meer ach- ting en waardeering heb ik voor uw daad. Ik verzoek alien, die daartoe nog niet zijn overgaan, te overwegen dit alsnog te doen. Zoo er voor iemand overwegende redenen zijn om dit niet te doen, dan is het voor een doel- bewusten dienst in ieder geval noodzakelijk te weten op wie te rekenen valt tot het eind van het volgende jaar. De a.s. winter- en de a.s. zomereampagne beslissen over het leven van Europa of den ondergang in bolsjewisme en kapitalisme. Zoo gij dus om redenen, die ook ik zou moeten respecteeren, u volstrekt niet kunt verbinden voor den duur van den ooriog, zoo als de overgroote meerderheid uwer kameraden, (Joe het dan tenminste tot December 1944. DE W.A-/FRONTZORGACTIE. Breda sloeg een record. Op 6-October j.l. trad het Zondagmiddag- cabaret van Paulua de Ruiter op in zaal /Concordia" te Breda, tijdens een avond in het kader der W.A.-Frontzorgactie 1943. In de stampvolle zaal werd hier door de Bredasctie W.A. het recordbedrag van netto ruim 3500 gulden voor Frontzorg ingezameld, en bovendien nog 500 gulden voor het Neder iandsche Roode Kruis. Hiermee hebben de Bredanaars getoond, dat zij iets voor hun kameraden aan de fron- ten over hebben. Welke plaats zorgt voor een nog hooger bedrag A. M. DE JONG OVERLEDEN. Het A.N.P. meldt: De schrijver A. M. de Jong is op 18 Octouer des avonds in zijn woning te Blaricum door onbekende daders overvallen en door een revolverschot gedood. De Jong Werd op 29 Maart 1888 te Nieuw- Vosmeer (N.-B.) geboren. Hij bezocht te Delft de rijksnormaalschool, waarna hij van 1906 tot 1919 als onderwijzer werkzaam was. In 1919 trad hij in dienst van het dagblad ,,Het Volk Voorts werkte de Jong eenige jaren aan let- terkundige bladen. Den laatsten tijd wijdde hij zich uitsluitend aan de letteren. IN DIENST BIJ HET N.SJK.K. In een dagorder aan de Motor-W.A. regi- menten van de NSKK brigade Luftwaffe schrijft Mussert: Met duizenden en duizenden dienen onze mannen in de Waffen-SS, de Pantser-grena- dierdivisie Nederland, de Marine, de Weer- macht, de Landwacht, de Ambulance enz. De motor-W.A.-dienst in' het N.S.K.K. neemt WANDELING DOOR DE ILLEGALITEIT. In zijn radiopraatje van Maandagavond heeft' Max Blokzijl, ter waarschuwing van zijn hoorders,. dat de meeste illegale lectuur, hoezeer ook werkend met monarehistische titels en leuzen, door waschechte aanhangers van Stalin is opgesteld, o.a. het volgende gezegd Ik heb er vroeger al eens op gewezen. dat deze pamfletschrijvers het al heel gauw met het comite der deserteurs in Londen op steeds talrijker punten heelemaal niet eens bleken te zijn. Voorloopig spelen ze nog den Oranje- klant, al voelen ze zicb in die rol allesbehalve aangenaamDat ging tot voor kort met op zichzelf bewonderenswaardige handigbeid in zijn werk. Sinds Itahe's verraad is men echter onvoorzichtig geworden. Als voorbeeld gaf de radiospreker: Daar heb ik zoo'n illegaal ding. De Oran/e- krant geheeten, voor mij liggen, dat zich met een radiorede van Koningin Wilhelmina hezig houdt: verklaart, die rede „met groote be- langstelling beluisterd te hebben, bekent, doet altbans alsof, dat die rede „in vele opzichten een hart onder den riem gestoken heeft Om dan echter den communistischen aap uit den mouw te laten door op te merken: „In de redevoering van onze notabene ,,onze merkt u wat, illegale lezer van onze Konin gin waren echter twee punten, waarop wi meenen te moeten terugkomen en waartegen wij niet mogen nalaten onze bedenkingen aan te voeren". En nu moet men het misselyk mengsel van gehuiehelde oranjeliefde en het meest geraf- fineerde bolsjewistische propagandagedoe ter kennis nemen. Koningin Wilhelmina meldde ons zegt het pamflet verder, dat onmiddellijk na de bevrij- ding van ons geliefd vaderland een militair bewind zich met het bestuur van's lands zaken zou belasten". Dat past den heeren commu- nisten in hun oranjekrant natuurlijk heelemaal niet. Ze sehrijven: „We erkennen de nood- zakelijkheid van een uiterst kortstondig mili tair bewind". Maar dan verklaren ze kennis gemaakt te hebben met naar verder woorde- lijk staat te lezen ,,een min of meer uitvoerige brochure, welke uit Engeland tot ons over- waaide en waarin beangstigende suggesties worden geponeerd". Voor alle luisteraars, die liever Nederlandsch dan dit wonderlijk taaltje voorgezet krijgen merk ik op. dat de schrijver zeggen wil: ,,waar we mks van hebben moeten". Hij neemt aan, dat deze brochure van ..hoogerhand" komt, en nu begint hij al dadelijk van leer te trekken. „Het Nederiandsche volk wenscht, na drie en een half jaar van knechtschap, niet een nieuwen vorm van dictatuur te zien ontstaan", zegt hei. pamflet, en gaat verder: „Wij willen nierop nog in het geheel niet aanvoeren, dat ons ver- trouwen in het militair apparaat volkomen nihil is. De oorlogsdagen van 1940 hebben ons onomwonden de onbeduidendheid der hoogere militairen getoond. De eenige herinnering, die wij aan hen hebben bewaard is, dat onze officieren naast fuiven, champagnezwelgen en eigenbelang wisten te demonstreerendoor de kennis van de geschiedenis weten we maar al te wel, wat militair bewind in wezen be- duidt. Militairisme en groot-kapitaal zijn twee handen op een buik'-'. Aldus de Oranjekrant als antwoord aan Radio-Oranje. Ik ga verder, en lees nog het volgende: „Ons volk heeft, evenals de andere volken in Europa begrepen, dat het kapitalisme zijn wereldhietorische taak heeft vervuld, dat de wereld slechts hooger ontwikkelingsmogelijk- heden heeft in socialistische richting" Aldus weer de Oranjekrant. En het pamflet meent daarom nog te moeten zeggen: ,,Derhalve waarschuwen wij hen, die in hun dombeid meenen aan dezen vorm van na-oorlogsch herstel te moeten medewerken, dat zij een ernstige, ontegenzeggelijke bloedige revolutie riskeeren' Ik doe afstand van het recht op commen- taar, het geval is te kostelijk. WELKE MOGELIJKiHEDEN BIEDT HET LANGEMARCK STUDIUM? In het algemeen kunnen twee hoofdrich- tingen worden ociderscheidende vooroplei- ding voor de hoogeschool en de universiteit of voor de middelbare vakschool. In het eer ste geval duurt de opleiding in het Lange- marck Stadium ongeveer anderhalf a twee jaar. Daarna kan de gewenschte studie voor een academisch beroep, b.v. voor arts, rechts- kundige, leeraar of voor ingenieur worden be- gonnen. In het tweede geval doen zich ver schillende mogelijkheden voor. Zoo kan na de vooropleiding in het Langemarck Studium die in dit geval al jaar duurt, een m.t.s., een middelbare handelsschool, een zeevaart- school of b.v. een middelbare landbouwschool worden bezocht. De beslissing ten opzichte van deze hoofdrichtingen wordt pas uitge- spraken na een verblijf van een half jaar in het Langemarck Studium. Echter, ook wan- neer men dan slechts voor een vaksehoolstu- die geschikt blijkt, ibehoudt men de 'kans om, indien de prestaties dit rechtvaardigen, later toch naar de universiteit of hoogeschool over te gaan. Naast deze hoofdrichtingen dient men nog de beroepen te onderscheiden, wuarvoor een gespecialiseerde opleiding noodig is, zooals bijv. voor journalist, musicus of beeldend kunstenaar. Hier dient elk geval op zichzelf te worden beoordeeld. Belangrijk is, dat men na de voltooiing zijner opleiding geheel vrij is in de keuze van de betrekking, die men wil aannetmen. Dat verder de opleiding kosteloos is, be- hoeft, gezien den opzet van het Langemarck Studium, nauwelijks nog te worden vermeld. Jongelui van 16 tot 22 jaar op zijn hoogst tot 24 jaar, die meenen voor deze instelling ge schikt te zijn, kunnen nadere inlichtingen aanvragen bij het Langemarck Studium, Wiaalsdorperweg 12, Den Haag. Dit geldt ook voor jonge arbeiders, die in het buiten land werken. JS'IEIJWE FOSTZEGEL VAN 4 GENT. November a.s. af verkrijgbaar Zijn tie"zegA van 4 cent, uitgevoerd in donkerbruine kleur, met een afbeelding van het oude ornament ruiter en paard, een voorstelling, die in vele vonmen in alle tijden wordt aangetroffen, van Wodan of Odin, via St. Maarten tot aan St. Nicolaas toe. Het geschilderde ontwerp is van iPijke Koch; staand model, afmetingen beeldvlak 28X011% man, zegel 3iy2X24y2 mm. De zegels zijn uitgevoerd in rotogravuredruk, in vellen van 100 en 50 stuks. PUBLIEK EN SCHOENWINKELIER. Schoeneuverkoo p 'moet als regel vlot verloopen. Herhaaldelijik wordt er van de zijde van het publiek over geklaagd, dat schoenwinkeliers weigeren te verkoopen, als houders van gel- dige schoenenibonnen in den winkel komen am schoedsel op die bonnen te bekomen. Naar aanleiding van deze vaak lichtvaardige, docb helaas niet minder vaak ook volkomen terecht geuite klachten, deelt men van bevoegde zijde het volgende mede: De uitgifte van schoenenbonnen door de distributiediensten houdt nauw verband met de productie van sehoenen en met de voor- raden bij de winkeliers. Weliswaar heeft door tal van oorzaken de productie gedurende geruimen tijd niet altijd even vlot kunnen verloopen, doch de aldus hier en daar ont- stane tijdelijke achterstand kan thans als in- gehaald worden beschouwd. Als regel bezit de schoenwinkelier dan ook voldoenden voor- raad en kan aflevering onmiddellijk of in bepaalde maten met geringe vertraging plaats vinden. Indien het publiek gegronde reden heeft om aan te nemen, dat de een of andere schoen winkelier wedgerachtig is om te verkoopen, zal het goed doen zich terstond in vertoinding te stellen met het Rijksbureau voor Huiden en Leder, Keizersgracht 277, Amsterdam, dat zoo noodig niet zal nalaten krachtig tegen den in zijn plicht te kort schietenden winke- lier op te treden. Het behoeft wel geen be- toog, dat dit ook geldt voor gevallen, waarin hoogere prijzen of levensmiddelenbonnen mocbten worden gevraagd. Van zijn kant dient het publiek natuurlijk te beseffen, dat aan den winkeljer geen on- mogelrjke eischen mogen worden gesteld. Men zal genoegen moeten nemen met het door de omstandigheden uiteraard zeer beperkte sor- timent, dat deze voorradig heeft in de ver schillende soorten sehoenen, welke op de overeenkomstige soorten bonnen mogen wor den af'geleverd. Men klage dus niet licht- vaardig Ter gelegenheid van haar 125-jarig bestaan heeft de universiteit van Bonn aan een aantal bekende Europeesche geleerden het eere- doctoraat verleend. Onder hen bevindt zich ook de hoogleeraar der universiteit van Am sterdam, dr. J. van Dam, aan wien dit eer- betoon ten deel viel als waardeering van zijn wetensehappelijke verdiensten op het gebied van de Germanistiek. TE VEEL BETAALDE KOSTWINNERS- VERGOEDINGEN. In vele gevallen was tot voor kort nog steeds geen definitieve beslissing genomen inzake de juistheid van de in 1939 en 1940 aan de ver- wanten van dienstplichtigen uitgekeerde kost- winnersvergoedingen. De burgemeesters ken- den destijds bedoelde vergoedingen toe, doch hierop was goedkeuring noodig vanwege het departement van defensie (thans van alge meene zaken). Ter verkrijging van deze goed keuring zijn of worden in elke gemeente de berekeningen en uitbetalingen gecontroleerd. Tbans komen de resultaten van het onder- zoek bij de gemeenten binnen. Het blijkt, dat de berekeningen -van de burgemeesters en van het departement niet altijd overeenstemmen. Hoe kan het ook anders? De burgemeesters toch moesten als basis voor hun berekening nemen bet inkomen over een voorgaand jaar, daar de verdiensten over het loopend jaar (1939 en 1940) destijds nog niet bekend waren, terwijl door het departement bij de latere con- trole wel kon worden beschikt over de ge- gevens omtrent het inkomen van helangheb- bende in het jaar van uitkeering der kostwin- nersvergoeding. Ook andere factoren zijn in dezen van invloed geweest. De door het Rijk niet goedgekeurde en door de burgemeesters bestede voorschotten wor den niet ten laste van het Rijk genomen. Het te veel uitbetaalde blijft ten laste van de be- trokken gemeenten, behoudens het recht van terugvordering der gelden van de begunstig- den. Er zullen echter zeer veel gevallen zijn, waarin terugvordering niet doenlijk is. Alsdan zouden de lasten blijven voor de gemeenten, hetgeen ook weer niet zonder bedenking is, aangezien de te veel uitbetaalde bedragen per geval en per gemeente soms zeer hoog zijn. Staan de zaken zoo, dan kan het betrokken gemeentebestuur zich tot den secretar-is-gene- raal van algemeene zaken wenden met het verzoek om geheele of gedeeltelijke tegemoet- koming in deze financieele lasten. NEDERLANDSCHE STUDENTEN BEZOEKEN POLEN. Op de dagelijksche perseonferentie heeft Ir. J. P. Noordijk, van het Studentenfront, die als leider in Augustus j.l. met een honderdtal stu- denten naar Polen is gegaan enkele indruk- ken van. dit bezoek medegededld. De bedoeling van de reis was een paar maanden in Polen practisch werkzaam te zijn en zich aldaar van verschillende toestanden op de hoogte te stellen. De studenten vertoef- den gedurende deze weken in het district Lublin, waarheen op vrij groote schaal volks- duitsche boeren uit Bessarabie, uit Sovjet- Rusland en elders worden overgebracht. Men wil deze gebieden namelijk Germaansch „an- siedeln". Het was voor de studenten een vakinzet. De medische studenten werkten hij een plat- telandsdokter of in een ziekenhuis of vestig- den. wanneer ze ver genoeg met hun studie waren, zelfstandig. De medische verzorging is bij een proef als thans in Lublin wordt ge nomen uiteraard van grqote beteekenis. De juridische en economische studenten werden voor een groot gedeelte in het be- stuursapparaat ingeschakeld. 'Velen ook heb ben zich zelfstandig ingezet. Tbchnische stu denten werkten bij den aanbouw van nieuwe boerderijen in de plaats van de oude Poolsche boerenwoningen, die niet goed bewoonbaar meer waren. Er moest.gebouwd worden met oud materiaal en met veelal ongeschoolde werkkracbten. Dit waren evenals in de fabrie- ken, waar ook technische studenten werkten, joodsche werkkrachten. Ook werden plannen ontworpen voor aanleg van nieuwe dorpen en uitbreiding van bestaande er werd op veen- derijen gewerkt en bij den houtaankap door Wageningsche studenten en turf en bout werden op kwaliteit onderzocht. De dagen waren alle vol bezet, want er is volop werk in dit gebied waar men bewondering moet heb ben voor de wijze waarop alles opnieuw wordt opgebouwd en georganiseerd, daar waar vroe ger alles verwaasloosd en verarmd was. Voor de studenten was het vaak een ver- rassing te zien hoe weinig de werkelijkheid klopte met de voorstelling, die men zich in Holland van deze Oostelijke gebieden maakt. De eerste week wilden velen terug; na er twee maanden gewerkt te hebben, wilden de mees- ten er blijven. Dit ging natuurlijk niet. Enke- len, die afgestudeerd waren zijn echter ge- bleven. De heer Noordijk zag hierin aanlei ding ondernemende Nederlanders op te wek- ken zich ook in het Oostgebied een levenstaak ter vervulling te stellen. Hij hoopte het vol gende jaar met een nog grooter aantal stu denten het bezoek te herhalen. HET FERMENTEEREN VAN AMATEURTABAK. Wacht U voor waardelooze preparaten. In den laatsten tijd wordt op allerlei manie- ren reclame gemaakt voor het bereiden van tabak door lieden, die daarvan niet het min- rS "orrrxsif "fhifef te" ver dienen" 'aan *cfe riiei zelden tegen vrij hooge prijzen aangeboden middeltjes om de rodklbaarheid van zelfge- teelde tabak te verbeteren. Wie op bedoelde aanbiedingen ingaat, loopt naar van bevoegde zijde wordt medege- deeld, gevaar, dat zijn goede tabak door de aanbevolen bereidingswijzen wordt verknoeid en in ieder geval riskeert hij, dat de kiwaliteit ervan in ongunstigen zin wordt ibeinvloed. De recepten en handleidingen worden vaak met allerlei weinig steekhoudende argumen- ten aanbevolen. Men wijst er b.v. op, dat de tabak bij de erkende fermenteurs in beslag genomen zou kunnen worden; dan weer wordt vooral de nadruk gelegd op den langen duur van het deskundig toegepaste fermenteerings- proces. Hier tegenover wordt dan een snelle bereidingsmethode gesteld, die zeer gemak- kelijfc door den "amateur-tabaksteler zelf kan worden gevolgd. Men late zich echter niets wijs maken. Wanneer een snelle bereidingswijze bekend zou zijn, die door den amateur-teler zelf kan worden toegepast, zou de Tuinbouwvoorlich- tingsdienst deze stellig, reeds algemeen bekend gemaakt hebben. Zoo'n methode bestaat ech ter niet en het is zelfs niet te verwachten, dat men haar ooit ontdekken zal. Immer's, als droge tabakshladereri tot tabak worden, moe ten daarin allerlei omzettingen plaats heb ben. Hierbij speelt voornamelijk het fermen- teeren een rol. Bij dit broeiproces gaat het er vooral om de eiwitten af te breken, waar- bij tevens reu'k- en smaakstoffen ontstaan. Deze amizettingen gebeuren slechts langzaam. De amateur echter heeft haast. Hij kan niet wachten. Hij wil rootoen. De natuur daaren- tegen heeft niet de minste haast. Alles ge- beurt op tijd. Om droog blad te kunnen oog- steei zijn maanden noodig. Het is dus voor de hand liggend en volkomen natuurlijk, dat de bereiding van droge bladeren tot tabak ook tijd vraagt. 'Sterk moet dan ook ontraden worden om in te gaan op aanbiedingen van recepten en gebruiiksaanwij'zingen, die voor veel geld te koop zijn of van handleidingen, waarin de ver- werking van tabak door een snel proeddd wordt beschreven. Toepassing erv-an leidt er slechts toe, dat goede tabak verknoeid wordt. De eenige betrouwbare methode is slechts Uw taba'k toe te vertrouwen aan een der er kende fermenteurs. De met hen getroffen officieele regeling is er juist op ingesteld om geknoei te' verhinderen. Men koope dus geen recepten en wat dies meer zij. Knoei zelf niet, maar laat Uw tabak verwerken door een vak- man. Dan waarborgt ge U zelf het grootste voordeel en het meeste genot van Uw met zooveel zorg zelf geteelde tabak. DE ROEP OM ONKREUKBARE MANNEN. Het Dagblad van het Zuiden" schrijft in het artikel. ,,De roep om onkreukbare mannen" over het verraad van Badoglio en de daarop gevolgde lastercampagne aan het adres van den Duce en zijn aanhangers. Nu Mussolini de door Badoglio ingestelde onderzoekingscom- missie bevolen heeft een gestreng onderzoek in te stellen naar de gedragingen van verdaehte fascisten, hetgeen getuigt van een volkomen onbevangenheld van Mussolini, vervolgt het blad: „Deze Italiaansche aangelegenheid is daar om interessant, omdat zij een kwestie behan- delt, die ook in ons land actueel is. Mussolini heeft bevolen juist de fascisten streng te straf- fen wanneer zij schuldig bevonden worden aan zelfbevoordeeling, omdat zij fascisten zijn. Hij telt hun vergrijpen des te zwaarder, omdat zij de verkondigers waren van hooge zedelijke idealen, welke zij door hun persoonlijk gedrag besmeurd hebben. Hij moet dat doen opdat mede- en tegen- standers hun geloof in en hun eerbied voor die idealen en hun vertrouwen in het fascisme niet zouden verliezen. •In ons land wordt ook aan de nieuwe orde gebouwd, worden nationaal-socialistische idea len beleden, die van de belijders een absolute moreele integriteit vorderen. Wanneer afge- rekend wordt met alle egolstisch streven en het vol'ksheil als het eenige doel wordt aan- gegeven, wanneer men spreekt van eerlijk- heid, cQbaatzuc'htigheid, dienstbaarheid, dan moeten de persoonlijke handelingen daarvan ook metterdaad getuigen. Dat wil heusch nog niet zeggen, dat de piopagandisten dezer nationaal-sooialistische idealen wondermen- schen moeten zijn, waaraan ook niet het ge- ringste mag niankeeren: zulke menschen worden onder schepselen nooit gevonden. Maar wel mag en moet van hem geeischt worden, dat zij bewust hun leven en werken aan die idealen doen beantwoorden, het voor beeld geven, cemeenschapszin toonen tegen over net alom heerschende egoisme, een krachtige moreele houding stellen tegenover de imtmoraliteit op zoo veel gebied, eerlijkheid tegenover oneerlijkheid, onbaatzucbtigheid tegenover baatzucbt, eerlijke bandel tegenover zooveel zwarten handel, kortom zij moeten levendfe getuigenissen zijn van hun idealen." ,,Als er dan lieden zijn, die onder de vlag der nationaal-socialistische idealen persoon lijke handelingen verbergen, die deze idealen verkradhten, dat zij dan ook onbarmhartig worden aangepakt, want zij slaan daardoor in weinig tijd meer kapot, dan in lange jaren kan worden opgebouwd. Dat zulks ook ge- beurt, dat dezulken bier niet worden gespaard en voor de verantwoording van hun daden worden geplaatst kan niet anders dan bevor- derlijk zijn voor de doorwerking van de natio naal-socialistische beginselen en voor de ver- steviging van het vertrouwen in de algemeene leiding.'" GEVONDEN VOORWERPEN. De corpschef der gemeentepolitie alhj,er maakt bekend, dat omtrent de onderstaande voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daar acbter vermelde adressen. Vulpen, P. de Feijter, Otbene D 112; grijze gebreide handschoen, A. de Bruin, Axelsche- straat 136; Portemonnaie, Stellingwerf, Steen- bergenlaan 15; Witte zakdoek, I. v. d. Griendt,. Leeuwenlaan 16; Gebreide kinderportemon- naie L. de Vos, Hondiusstraat 29; Uzeren staaf, P. Kaijser, Markt 21; Engelsche sleutel. L v. d. Broeke, Korte Dijkstraat 2; Bril, Post- kantoor; Huissleutel, G. Verlinde, Nieuwediep- straat 10; Kinderbrilletje, P. Bareman, le De Feijterstraat 17; Boodschappentasch, H. Smit, Van Bovenstraat 40; Haarstrik, Van de Griendt, Leeuwenlaan 16; Zilverbon, G. Meu- lenberg; L. Kerkstraat 48; Zeildoekentasch, J. Bruggeman, Markt 11; Kinderportemonnaie, W. Kaijser, Hoogendijk 2; Goudenringetje, Kavelaars, Noordstraat; een Poesje, G. v. d. Peijl, Leeuwenlaan 12; Zilverbon, Wieland. De Jongestraat 2; Portemonnaie met inhoud, K. Doetjes, Nieuwediepstraat; Oorbel, P. Ver- mast, Walravenstraat 1; Boodschapstascb, Huissleutel, Snelbinder, Jurkcentuur, Duim- stok, Zakmes, Regenkapje, Portefeuille met inhoud, Kinderportemonnaie, Sleutel en een Trouwring, alsmede een pakje inhoudend een kinderbroekje en een nachtpon, alles Bureau van politie. EXAMEN VAK OPLEIDING KRUIDEN1ER3BEDRIJF. Bij het gehouden examen voor het diploma vakopieiding Kruideniersbedrijf slaagden o.m. de dames Mevr. De Vriend en Mej. Faas te Terneuzen; Mej. Meert, Mej. Verstraeten, Mevr. Dieleman en Mevr. De'kker te Sluiskil; Mej. Lansen te Axel en Mej. Van Damme te Graauw. Verder slaagden de heeren De Vriend, De Dreu en Van den Quden te Ter neuzen; De Smet te IJzendijke; Van Damme en De Zwart te Bosehkapelle en Van Vooren, Kramers en Van Alten te Hulst. BENOEMD. Benoemd tot notaris binnen bet arrondisse- ment Rotterdam ter standplaats de gemeente Goedereede, de heer A. A. Risseeuw, candi- daat-notaris te Groede. AXEL.. Gevonden voorwerpen. Een paar Gummipijpen, W. M. Dieleman, Coegorspolder P 145; Ring, A. van Driel, Bestevaerstraat 50; Paar glace Handscnoe- nen, D. J. Oggel, Nieuwstraat 40; Padvinders- riem, Grootbaert, Molenstraat 3. HULST. De stichting Menno van Coeboorn en het gemeentebestuur van Hulst hebben plannen om te komen tot een algeheele restauratie van de vroegereverdedigingswerken van bet oude stadje. Men wil de wallen, die nog in vrij- gaven toestand zijn, geheel in hun oorspron- kelijken vorm terugbreflgen. Ook de vroegere buitenste verdedigingswerken zullen in dit kader weer worden aangebracht. Het stadje zal dan als een historisch reservaat opgeslo- ten liggen tussehen de oorspronkelijke verdedi gingswerken. Daarbuiten komen de uitbrei- dingsgebieden. ZATERDAG 23 OCTOBER 1943. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 5 u., Avoudgebed. ZONDAG 24 OCTOBER 1943. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 10 u„ Dr. L. J. Cazemier; 2.30 u., Ds. J.. C. Sdckesz. SLUISKIL. 10 u„ de heer J. D. van de Bank; 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier, bed. H. Doop. AXEL 10 uur Ds. Sickesz van Terneuzen (bed. H. Av.); 2.30 uur Ds. Saraber van Kloosterzande. HGEK. 10 u., Ds. M. Goudkamp, van Sas van Gent, bed. H.A.; 2,30 u„ Ds. M. Goud- kamt), dankz. H.A. ZAAMSLAG. 9.30 u., Ds. J. E. Drost; 2.30 u., de heer P. A. L. Elderentoosch. SAS VAN GENT. 10 u., de heer Van Voorst Vader. PHILIPPINE. 2.30 u., Ds. Van 't Hooft, van IJzendijke, KLOOSTERZANDE. 9.30 u., Ds. J. J. Saraher. Gerefortneerde Kerk. j TERNEUZEN. 10 u. en 3 u„ Ds. G. W. van Houte. I AXEL. 10 uur Ds. Zemel; 2.30 uur Ds. Post. HOEK. 10 u. en 2.30 u., Ds. Job. Ftancke. ZOUTESPUI. 10 u. en 2 u., Ds. Sollie. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 U, Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 U., Ds. G. A. Zijderveld. TERNEUZEN (Gehouw Donze-Visserstr. 61). 7 u., Ds. G. A. Zijderveld, van Zaamslag. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2 u. en 5.30 u., lees- dienst. AXEL. 10 u., en 2.30 u., leesdienst. HOEK- 9.30 u., 2 u. en 6 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERiNEUZEN (Vlooswijkstraat). 9.30 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. TERNEUZEN (Nieuwediepstraat). 9.30 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7.30 u., 9 u. en 10.30 u., H.H. Missen; 2.30 u., Lof. DS. J. A. ALSFELT. De hevestiging en intrede van Ds J. A. Alsfelt hij de Ned. Herv. Gemeente te Helena- veen, welke oorspronkelijk zou plaats hebben op 17 October, is nu vastgesteld op Zondag 31 October a.s. Bevestiger is Dr. L. J. Caze mier. alhier.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 2