TERNEUZENSCHE COURANT Buitenland No. 10.550 VRIJDAG 22 OCTOBER 1943 83e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EH ADVERTENTIEBLAD VOOK ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT Aanvallen in penetratie-gebied ten Zuidoosten van Krementsjoeg afgeslagen. Sluikhandel leidt tot chaos. Wij zetten ons af. Tegen het bolsjewisme. Meldt U voor de Waffen-SS en de Landwacht. Rijksminister Rust in Nederland. Aardappelschillen zijn van groot belang voor menig veebedrijf. VEltSOHIJNT IFJ)EHES DDJSOAG- EN VRLfDAGAVON I). Directear: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - TEBNEUZEN - Tel. 2298 Het Opperbevel van de Weermacht maakte Donderdag bekend In het penetratiegebied ten Zuidoosten van Krementsjoeg hebben de Sovjets Woensdag tijdelijk slechts plaatselijke aanvallen qnder- nomen, waarmede zij de bred naar de zijkan- ten probeerden te verbreeden. In geyeehten, die bier en daar een verbitterd karakter aan- namen, werden deze aanvallen afgeslagen. KJCSN scAej Dnjepropetro*n K/4-ovv aftorosrye Melitopol rson mkalajW Tlaart ?r.asec-e- "r?** De centrale sector bij Krementsjoeg, waar de heftige Sovjet-doorfbraakpogingen wer den verijdeld. Aan het front tusscben Kief en Tsjernigof zette de vijand zijn sterke doorbraakspogingen voort, die telkens met verscheidene divisies werden ondernomen. Terwijl ten Noorden »an Kief alle aanvallen bloedig mislukten, duren de gevecbten ten Noordwesten van Tsjernigof nog voort. Van de overige deelen van bet Oostelijke front worden slecbts uit de sectoren van Melitopol, Gomel en ten Zuidwesten van Weli- kije Loeki vrij levendig plaatselijke geveehten gemeld. Ten Noorden van Kief heeft zicb de gevechtsgroep van de 323e divisie infanterie onder kolonei Glatz door voortreffelijke hou- ding en gevecbtsprestaties in den aanval en den afweer bijzonder onderscheiden. Aan het Zuid-Italiaansche front ontstonden Woensdag geen gevechtshandelingen van be- teekenis. Vijandelijke opdringingspogingen bij Campobasso en aan den kustweg ten Noordwesten van Termoli werden afgeslagen. TEK.NO NfVENTO *VtLLI IXHIA Kaart van De Volturno-sector, waar momenteel hevige geveehten aan den gang zijn. Vijandelijke vliegtuigen drongen Woensdag overdag alsmede in den afgeloopen nacht onder bescberming van het wolkendek het rijksgebied binnen en wierpen bommen op eenige plaatsen, waaronder kleine landelijke gemeenten. Er werd een gering aantal slacht- offers gemaakt en er werd schade aangencht aan gebouwen. Luchtverdedigingsstrijdkrach- ten haalden 16 viermotorige Britsch-Ameri- kaansche bommenwerpers en 2 jagers omlaag. De Duitsche luchtmacht ondemam in den r.acht van 20 op 21 October een krachtigen aanval op het havengebied van Hull en be- stookte bovendien enkele doelen in het stads- gebied van Londen en aan de kust van Zuid- En geland met bommen. Een Duitsch vliegtuig ging verloren. Duitsche duikbooten hebben in de Middel- landscbe Zee van den Britsch-Amerikaanschen aanvoer 7 schepen met een gezamenlijken inhoud van 54.000 brt. tot zinken gebracht en een ander schip door torpedotreffers zwaar beschadigd. oogenblikken rolt het verkeer weer verder. Zeker, er wordt ook gevloekt en gescholden. maar wanneer de nood aan den man is, stapt iedereen uit. Een krachtig ,,den twee!" en zaak is in orde. Naast de rolbaan ligt de rijweg. Tusscben en achter de bespannen trossen en colonnes met hun kracbtige paarden loopt de bevolking. De groote trek is weer begonnen. Toen onze plannen in de dorpen bekend werden, begon bet inpakken. De licbte wagentjes werden te voorschijn gehaald, het armzalige huisraad in bundels gepakt en dorpsgewijs sloten de Oekrainers zich bij de Duitsche troepen aan. Zoo volgen zij in lange colonnes de rolbaan. De kalveren en geiten zijn aan de wagens, die door een oud paard of een koe worden ge- trokken, vastgebonden. Zij komen langs de geoogste velden, waarop nog slechts de reeds zwart geworden Stengels van zonnebloemen staan. Op sommige plaatsen stijgt een witte rook op, daar branden de strooschelven, die daar nog lagen van den dorschtijd. En verder terug gaan ook de leege dorpen, de wind- molens en de schuren in vlammen op. De oor log is afschuwelijk wreed in deze gebieden. De Sovjets zullen geen huis, geen stal meer vinden, er wacht hen geen rijk landschap, slechts een zone des doods. Of de winter in dit verwoeste, doode land ook een bondgenoot voor hen zal zijn, zal nog moeten blijken. Nu komt de slang der gemotoriseerde een- beden en langzaam voorttrekkende vluchte- lingen aan een kruispunt. Ontelbare schilden, van alle grootten en kleuren, wijzen den troe- pendeelen den weg. De veldgendarm, die door het vuil der voorbijrazende voertuigen bijna niet meer te herkennen is, regelt het verkeer. Slechts de witroode siignaalstok is nog schoon en daarmee wenkt bij, doet bet verkeer stop- pen en geeft bij den doorgang vrij, doodgemoe- dereerd, zooals een oude politieman op het Damrak te Amsterdam. Aan den rand van het zonnebloemenveld is de Flak in stelling gegaan en beschermt bet belangrijke verkeers- kruispiint tegen bolsjewistische duikvliegers. Het gebeel is een beeld van welgeorgani- seerde beweging, die onze kracht op de zwaartepunten van den strijd doet vermoeden. Alles geschiedt zonder haast, zonder overijling en vooral, zonder druk van den vijand. Deze schiet, tginds in de verte, in het leege. Het lawaai van den strijd dringt in stille nachte- lijke uren tot bier door. Het front wordt zoolang in stand gebouden, tot de leiding het bevel tot distancieeren van een sector geeft. Pas, nadat de laatste brug- gen en ook de kleinste hutten verwoest zijn, trekken zich de troepen, die nog tegen den vijand in het vuur lagen, terug. Slechts zel- den probeert de bolsjerwist energiek ben te volgen, maar nog voor dat zij hun zware wa- pens aangesleept hebben, zijn onze nieuwe stellingen sterk en weerbaar. De ongebroken kracht van het front wordt bet best door de aardbruine kaalgeschoren gestalten der gevangen bolsjewisten, die op meerdere vrachtwagens zitten, gedocumen- teerd. Zij weten nu in elk geval, boe de door bun commissarissen geprofeteerde „zinlooze vlucht der germanskis" er uit ziet! Weer geeft de veldgendarm bet sein tot stoppen: tegenVerkeer in de rich ting van het front. Leege sankas en verzorgingsvoertuigen met munitie en levensmiddelen rollen naar voren. Aan het einde rijden pantsers van het nieuwste model. Gevecbtsklaar donderen •7ii in di» richtiiw ran den vijand, ten inzet! Uiteenzetting van Ir. S. L. Louwes. ,,Er wordt zeer veel over sluikbandel ge- sproken en bij die discussie heerscbt wel eenige begripsverwarring. De een trekt het begrip sluikhandel" veel ruimer dan de anderaldus zeide ir. S. L. Louwes, directeur van de Voed- selvoorziening, in de dagelijksche persconfe- rentie te 's-Gravenhage. Hij vervolgde zijn belangwekkende uiteenzetting aldus: Geen verschil van meening bestaat er over, dat onder den sluikhandel moet worden ge- rarwschikt de verboden koop en verkoop tegen de abnormale zoogenaamde sluikhandelprijzen, maar de een zal ertoe rekenen het meer en meer toenemende goederenruilverkeer tusschen producenten onderling, producenten en hande- laren, en zelfs tusschen handelaren of produ centen eenerzijds en consumenten anderzijds; aan den anderen kant zullen er zonder twijfel velen zijn, die den verkoop tegen normale of vrijwel normale prijzen buiten de gestelde regelingen, b.v. van den boer aan stedelmgen of zelfs van den boer aan zijn eigen arbeiders als niet tot den sluikhandel behoorende, be- schouwen. Tot goed begrip diene, dat in het boven- staande al deze vormen en misschien nog andere wel worden gerekend onder het begrip sluikhandel, ook wel „zwarte" handel ge- noemd. Het beeld van een der terugtochtswegen in het zniden van het oostfront. SS.P.K. Opmarsch en terugtochtsbewe- ging zijn de getijden van den veldtocht in het Oosten. Zooals de schutter de pees van zijn boog terugtrekt, om den pijl nog meer kracht te geven, zoo worden de aanvalsspitsen terug- genomen of grootere, krachten verteerende wig- en boogstellingen ontruimd. In een nieuwe, zoo goed mogelijk door natuurlijke hindernissen beschutte linie kan een storm- oop van den vijand beter tegemoetgetreden worden. Zulke bewegingen kenteekenen Op het oogenblik de situatie aan enkele gedeelten van het zuidelijk front. De reusachtige kracbts- inspanningen der Sovjets, in ecu zomeroffen- si ef met ongeloofelij'ken inzet van menschen en materiaal de voor ben zoo onontbeerlijke Oekraine te heroveren, zijn in stroomen bloed gestikt. De wet "tot handelen bleef aan de Duitsche leiding, die na deze afweeroverwin- ning haar legers nu in die stellingen terug- wijst, die zij voor de gunstigste houdt. De rolbaan beeft daardoor weer dezelfde beteekenis als bij den opmarsch. In niet te overziene, lange rijen rijden de eerste een- beden die zich in het achterwaarts gelegen gebied ophielden, naar hun nieuwe kwartieren. De zware Diesels met de groote aanhang- wagens der verzorgingscolonnes, der genie- compagnieen enz., rijden voorop. Direct daarachter sluiten de trossen met alle middel- zware en lichte vrachtwagens in een emde- looze rij aan. Tusschen de zwaar beladen wagens, die wel bewijzen. dat zelfs niet het kleinste uitrustingsdeeltje werd achtergelaten, rijden vrachtauto's volgestapeld met hout, de keukenwagens, die tegenwoordig in de plaats der achter de compagnie aantrekkende veldkeukens gebruikt worden. Hortend en stootend maken zich de eenigszins lomp uit- ziende kettingvoertuigen bemerkbaar, die diepe sporen in de rolbaan achterlaten. Daartusschen door schieten de melders met hun zware motorfietsen en de kleine, handige volks- en zwemwagens. In deze dagen komt telkens weer de oude rolbaankameraadschap der chauffeurs tot uiting. Zooeven is er een zwaar verzorgings- voertiiig van de rolbaan afgeraakt en hangt nu met de achterwielen in de lucht. De colon nes stoppen, deskundig wordt de schade be- keken. Lang wordt er niet gedebateerd, maar een Muli, zoo noemt de soldaat deze ketting- wagens, buigt uit de rijen der wachtenden, een sleeptouw wordt aangehaakt en na enkele Het hoofdkenmerk van den sluikhandel is, dat met goederen, die voor de verdeeling voor de geheele gemeenschap bestemd zijn, be- paalde particulieren worden bevoorrecht. Of dit nu al dan niet gepaard gaat met weerzm- wekkenden woekerhandel of met een zeer ego'istisch ruilsysteem, dat eenvoudig de niet- bezittenden van de gemeenschap uitsluit is eigenlijk een vraag van secundairen aard. Nederland is een zeer dicht bevolkt land; onze bevolkingsdichtheid per ha cultuurland en daarop komt het aan is alleen maar iets geringer dan de Belgische en wij overtreffen de op ons volgende landen Duitschland en Engeland met meer dan 50 pet. Nederland importland. Nederland is daarom in normale tijden een importland, onze eigen graan- en peulvruchten- productie bedraagt in gewone tijden nog niet de helft van hetgeen we aan granen, veekoeken e.d. importeeren. Maar, zegt men, dan wordt er ook zooveel uitgevoerd van onze dierlijke veredelingsproducten. Zeker, er wordt uitge voerd. Wij hadden in vredestijd een netto uit- voer van vleesch: ruim 10 pet. van onze pro- ductie, eieren: ongeveer de helft van onze productie, kaas: niet heelemaal de helft. En boter, zal men zeggen! Ja, wij exporteerden meer dan de helft van onze boter, maar impor- teerden daartegenover bijna de dubbele hoe- veelheid aan vetten als grondstof voor spijs- vetten, olien en margarine. Wij missen nu den invoer van granen en veevoeder sedert Mei 1940. Wij hadden toen- tertijd grflbte voorraden, die, dit moge nog wel eens gezegd worden, wat deze artikelen betreft, geheel in Nederland zijn gebleven. Maar wat geeft.dat, zelfs al stellen we deze voorraden op ongeveer een binnenlandschen oogst. Sedert Mei 1940 zouden we in norma- len tijd hebben ingevoerd tusschen 9 en 10 millioen ton aan granen en veevoeder. Dan. wil dit zeggen, dat wij sedert dien tijd voor menschelijke voeding en veevoeding minder ter beschikking hadden pl.m. 8.5 millioen ton of ongeveer de opbrengst van ruim zes bin- nenlandsche oogsten. Sedert Mei 1940 hebben we het moeten doen met ongeveer rond be- rekend 5.5 a 6 millioen ton, terwijl we nor- maal ter beschikking zouden hebben gehad pl.m. 15 millioen ton. Of voor iemand. die van groote cijfers houdt: wij hebben gemist in dien tijd ongeveer achtduizend vijfhonderd millioen kg graan en krachtvoeder. Men wil aan de hand van deze cijfers nu misschien wel gelooven, dat dit in de struc- tuur van onzen landbouw en van onze voeding ingrrjpende wijzigingen moest brengen, en dat dit hier en daar groote beperkingen tenge- volge moest hebben. Zal ieder van hetgeen er nu nog ter beschikking kan komen nog een eenigszins dragelijk deel krijgen, dan is een uiterst nauwkeurige verdeeling noodzakelijk. Nu behoeven niet veel woorden te worden gewijd aan den wel eens zoo genoemden ,,ech- ten" sluikbandel, n.l. den sluikbandel, die met bet vragen van woekerprrjzen gepaard gaat. Degenen, die zicb bieraan schuldig maken, die dus niet schromen, den nood hunner mede- burgers op schaamtelooze wijze te exploitee- ren, bebooren tot de allergevaarlijkste misdadi- gers, die ons volk in zijn midden telt. Ruilhandel immoreel. Heel gevaarlijke en tocb in wezen ook heel erg immoreel is de steeds toenemende ruil handel. Het moge dan niet zoo'n grove stui- tende wijze van handel zijn als die van den woekerhandel,' in wezen verschilt bij er toch niet zoo heel veel van. Het is hier geen bevoordeeling van de eigen portemonnaie, maar men maakt van zijn door omstandigheden nu eenmaal veel gunstiger positie gebruikjsm zich nog meer te bevoor- deelen. Men gaat geen rijkdommen opstapelen, verkregen uit den nood van anderen, en in zooverre doet het niet zoo weerzinwekkend aan, maar het is een beeld van egoisme, dat in dezen tijd toch ook allesbehalve fraai aan- doet. Een voor velen wel aantrekkelijke, ja zelfs van verschillende zijden aangeprezen, clande- stiene handeling, is het beschikbaarstellen aan anderen. kennissen, familie en ook vreemde- lingen, die of op aanbeveling dan wel op eigen initiatief komen vragen om tarwe, koolzaad, rogge, melk of aardappelen, omdat ze thuis te kort komen, en dat tegen de normale prijzen. Iedereen moet gevoelen, dat dit in wezen tot hetzelfde resultaat leidt als de andere vormen van, clandestienen handel. Er wordt onttrokken aan de gemeenschap om een par- ticulier te bevoordeelen. Een gevaar is, ook in de oogen van degenen, die dit anders wel goed vinden, dat de bevoordeelde de waar ge bruikt voor den sluikhandel of voor ruiltrans- acties, die ook dikwijls op den echten sluik handel uitloopen. Dit komt meer voor dan men wel eens denkt. Ir. Louwes gelooft, dat een veel grooter percentage van de goederen, die tegen de echte sluikhandelprijzen worden verhandeld, dan men denkt, in eersten aanletr afkomstig is van deze schijnbaar toch zoo o'nschuldige transacties. Naar Duitschland? Het groote motief, waarom men dezen clandestienen vorm van verkoop in vele krin- gen niet erg vindt en bij zelfs door onder- grondsche propaganda sterk wordt aanbevolen, is dat men zegt. dat de waar anders toch naar Duitschland gaat. Wat is daarvan nu waar Spr. zal zich bepalen tot ongeveer de laatste twee jaar, daar dit de tijd is, dat wij voor het overgroote deel van dhze eigen productie hebben moeten leven. Er is gedurende dien tijd geexport.eerd en er is beschikbaar moeten worden gesteld voor de taezettende macbt. Het is moeilijk om in een cijfer uit te druk- ken, hoeveel dit nu voor onze voeding betee- kent. Misschien is de vraag, die de menschen het meeste interesseert nog: hoeveel zou de voedingswaarde van ons rantsoen hooger heb ben kunnen zijn, als er geen export was en als er niets voor de weermacht beschikbaar was gesteld. Dit eijfer meent spr. naar beste weten te kunnen vaststellen op ongeveer 7 a 9 pet. Dit wil zeggen, dat als er in het gebeel niets was geexporteerd en als er niets voor de weer macht was beschikbaar gesteld en we alles hier hadden kunnen opeten, wat aan voedings- middelen er uit is gegaan, we 7 a 9 pet. meer voedingswaarde hadden gekregen. Van sommige artikelen hadden we niets of vrijwel niets meer gekregen, b.v. van brood en boter. Van andere artikelen was het per centage wel van beteekenis, wat het laatste iaar betreft zouden we b.v. pl.m. 10 pet. meer kaas hebben kunnen gever pet. eif ook van dit in het laatste iaar^wAf geweest en wel het "laatste jaar pl.m. 20 k 25 pet. van onzen oogst Van groente zou het nog meer hebben beteekend, als we alle nu geexporteerde groen te werkelijk hadden kunnen opeten. Dit was van verschillende groenteil zeker met het geval (komkommers, tomaten, andijvie, kool, k°Niemand kan evenwel.ontkennen, dat onze groentepositie in dezen zomer vrijwat gemak- kelijker was geweest, als we geen export hadden gehad. Op dit lijstje ontbreken twee onzer voor- naamste exportproducten, n.l. boter en eieien, daar die nu niet meer worden geexporteerd evenmin als consumptievetten. Van onzen in 19391/1940 gevormden voorraad vet is er een belangrijke export geweest (ruim terwijl tot Juni 1941 ook regelmatig boter is ge exporteerd, zij het dan niet in zulke groote quanta als normaal. Sedert dien beeft de vet- of liever olie- export zich bepaald tot technische olie (spe- ciaal lijnolie) en heeft de boterexport opge- houden. Wel moeten wij een klein deel onzer productie beschikbaar stellen voor onderhoud van het bezettingsleger. Boter tegen margarine. Tocb is er in dezen zomer nog weer boter geexporteerd, maar dit is een gevolg geweest van een op ons verzoek gedane ruiltransactie. Toen in dezen winter de melk- en daardoor de boterproductie enorm tegenviel, was het slechts mogelijk om de distributie van spijs- vetten eenigszins te blijven regelen zonder rantsoenverlaging, daar we van Duitscnland een zekere hoeveelheid spijsvetten en olie leen- den die als margarine in de consumptie zijn gebracht en die we nu weer als boter moeten terugleveren. De eieren, die verplicbt moeten worden m- geleverd door de pluimveehouders, worden niet geexporteerd. Ze worden ongeveer voor een vijfde deel ter beschikking gesteld van het bezettingsreger en de rest blijft voor zieken, ziekenhuizen enz.; de meeste eieren. die nog worden geproduceerd, zijn vrij. Men vergete niet als men over eieren praat, dat wij vroeger wel ongeveer de helft onzer eieren exporteer den maar dat onze pluimveestapel tot op een tiende van zijn vroegeren omvang is geslon- ken en dat de voedingstoestand van dezen pluimveestapel onguRsttger is en een kip kan ook geen eieren produceeren, ads ze niet be- hoorlijk wordt gevoed. Gnze vroegere pluim veestapel consumeerde naar schatting onge veer 800.000 ton graan, dit is bqna onze oogst aan broodgraan. Toen onze voorraden op raak- ten, stonden we dus voor het vraagstuk, of aan den mensch dan wel aan de kip, en het zelfde geldt zij het niet in zoo'n scherpe verhouding voor het varken, den voorrang te geven. Daar het nuttig effect van de granen voor den mensch direct zoo enorm veel grooter is dan wanneer we deze aan de kip en het varken geven en in den vorm van eieren en vleesch ter beschikking krijgen, daar is de keuze niet moeilijk. Kippen en varkens moesten verdwijnen. Hoe lijkt bet nu in de toekomst? Met absolute zekerheid kan niemand die toekomst voorspellen en zeker niet in oorlogstijd, maar voor zoover op dit moment de vooruitzichten lijken, zou ik zeggen, dat de export zal af- nemen. A Vermoedelijk is het bovenstaande met in overeenstemming met datgene, wat velen zich in de war gebracht door allerlei geruchten en veronderstellingen, van den omvang van den export hadden voorgesteld. Ernstige gevolgen. Als men deze cijfers ziet, dan zal men moe ten concludeeren, dat, hoewel het cijfer van 7 a 9 waarmede we de voedingswaarde van 'ons rantsoen zouden kunnen verhoogen, van beteekenis is, vooral in een tijd, dat dit rant soen de minimumgrens genaderd is, het ook weer niet zoo is, dat het alleen de export -s. die de moeilijkheden veroorzaakt. Zeker is dit cijfer niet zoo. dat iemand zou kunnen zeg gen: „laat de boel maar in t honderd loopen, dan gaat het tenminste met naar Duitsch land, zooals nu van verse'iillende zijden ter verdediging van den zwarten handel wordt Onze mannen Oosten. in het Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 17 45 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde ge- keurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inJiohtin- gen verstrekt met betrekking tot de verzor- ging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wacht- bataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden: Zij, die tot de (SS P.K. Klerk O-H-P s) Germaansche SS in Nederland toetreden wil- Hen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tevverkstelling, kun nen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstel- ling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn ge- schiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslag- gevend. Beslissend voor de bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie! 23 Oct. 912 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 24 Oct. 914 uur, Amsterdam, Dam 4. 25 Oct. 913 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oude Gracht 245. 26 Oct. 914 uur, Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 27 Oct. 914 uur, Den Haag, Cafe Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. aangevoerd. Zeven a negen procaat van onze totale productie kan de bezettende macht zich altijd wel verschaffen, als ze dit wil, en ge steld, dat ze in dit geval niet meer nam, dan zouden wij net als nu 91 h 93 overhouden, maar dan onder volkomen chaotische to<- standen. Het maakt een geweldig verschil, of we deze hoeveelheid eerlijk en gelijkimatig kun nen verdeelen over de bevolking, zoodat ieder zijn deel krijgt, dan wel of we voor de ver deeling den zwarteji handel laten zorgen. In dit laatste geval krijgt de een, die toevallig veel geld of veel kennissen op het olatteland of onder fabriikanten of winkeliers heeft, veel meer dan hem toekomt en de ander krijgt minder of niets. Het zijn de armen, de maat- schappelijk weiniig weerbaren, die de dupe worden. Als dit gebeurde, dan zouden we den hongersnood in grooten omvang zijn intrede zien doen met zijn begeleiding van moreel en materieele verwording. Men. kan zich de ge volgen hiervan niet ernstig genoeg voorstel- len. Het gevolg zou zijn een verscheurd volk, veirwildering op zedelijk en geestelijk gehied, terwijl de gevolgen voor de voltksgezondheid, speciaal van de opgroeiende jeugd, in geen jar en weer goed te maken zou zijn. Bij onze productie, al dan niet verminderd met den export in den omvang als nu, kan bet volk als geheel zich niet voeden als nor maal. Dit tekort voor alien is niet aan te vullen, wel voor enkelen, maar als dit laatste gefbeurt, wordt het tekort voor de eersten grooter en de hongersnood is een schrede didhterhij gekomen. Dat is het gevolg van den zwarten handel, van den ergsten tot dien, door velen be- schenmden, goedbedoelden. Tot nu toe is het gelukt, hoewel wij sedert ruim drie jaar onzen grooten import moesten missen, hoewel wij een (bezettingsleger gedeel- telijk moesten voeden en hoewel wij een deel van onze productie voor den export moesten beschik^00' ctwn<vn het Nederlandsche volk gevolgen van onuci n"l afgewentl. Meer kunnen we niet doen nu onze voorraden geheel op zijn, nu de kunst- mestvoorziening moeilijker wordt; maar veel slechter behoeft het ook niet te worden, m sommige opzichten kan het zelfs wab gemak- kelijker gaan, mits en dit is de absolute voorwaarde de verdeeling zoo goed moge lijk blijft, dus dat de zwarte handel zich met alleen niet uitbreidt, maar wordt terugge- drongen. Meer dan ooit is waar, dat tusschen ons volk en den honger alleen staat de organisatie van de voedselvoorziening. Als die organisatie het niet meer kan houden, is de ellende daar. Op enkele oogenblikken heeft men al even ge- troeld, wat het beteekent, als de organisatie, door welke oorzaak dan ook, niet regelmatig loopt en de verdeeling in de war komt, zooals bij groente in den voorzomer en bij boter in bet voorjaar. Men stelle zich eens voor, wat het beteekent, als dit geen uitzondering, maar regel wordt. De Nederlanders hebben zich altijd zelve gaarne een nuchter volk genoemd. Laat men nu deze feiten nuchter onder oogen zien en men zal tot de conclusie komen, dat de zwarte handel in welken vorm dan ook een gevaar voor het volk beteekent. Rijksminister Rust is ter bezichtiging van Duitsche opvoedingsinrichtingen in Nederland aangekomen. Na een hartelijke begroeting door Rijkscommissaris, rijksminister Seyss- Inquart, werd eerst een bezoek gebracht aan de school voor opleiding van onderwijskrach- ten te Heer hij Maastricht. Voor het school- gebouw inspecteerden de rijksministers met hun gevolg de in de uniform van de Hitler- jugend opgestelde jongemannen. In een schoolplechtigheid sprak Rijksminis ter Rust tot de toekomstige jonge onderwij- zers over de verantwoordelijke taak van den onderwijzer, vooral in den tijd van strijd, die het Duitsche volk nog "te wachten staat. ,,Gij moet met de menschen, die u in handen wor den gegeven, een nieuwen tijd, een nieuwe wereld opbouwen", zeide de minister. Na de plechtigheid woonden de minister en de Rijks commissaris verschillende lesuren en den ge- meenschappelijken middagmaaltijd der jonge- lui hij Op de bezichtiging van de school te Heer zullen bezoeken aan andere opvoedings inrichtingen in Nederland volgen. TOESPRAAK VAN RIJKSMINISTER SPEER. De Rijksminister voor Bewapening en Oor- logsproductie, Speer, heeft zich op een Rij'ks- appel vain de werkende Duitsche jeugd uit een Berlijnsch groothedrijf, in een rede gericht tot de millioenen jeugdige Duitschers. De minis ter zeide o.m., dat deze oorlog ondubbelzm- nig aantoont, dat alleen de kwaliteit der pro ductie de technische superioriteit en de weten- schappelijke vooruitgang den Duitschen sol- daten de bewapening kan geven, die noodig is om zegevierend te bestaan. Na het zege- vierende einde van dezen oorlog, zoo ging de minister voort, zullen deze eisctien in meer dere mate voor het Duitsche volk staan. Van de vervulling dier eischen is het in heslissende mate afhankelijk, of ons in latere generaties onze levensruimte en daarmede ons bestaan behouden zal blijven. Naast de heroieke levenshouding moet de technische superiori teit staan. Dan zal de voortdurende strijd tegen de het Duitsche volk in het nauw dringende massa, niet te verliezen zijn. UITWISSELINIG VAN ZWAARGEWONDEN Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt heeft het departement van buitenlandschq zaken de laatste maanden onderhandelingen gevoerd over uitwisseling van zwaargewonde Duitsche soldaten, leden van den sanitairen dienst en We heschikken in ons land al lang niet meer over het vroeger zoo overvloedige krachtvoe der voor ons vee, dat van overzee moest wor den aangevoerd. Nu we, wat de veevoeder- positie betreft, geheel op ons zelf zijn aange- wezen, hebben de levensmiddelenafvallen groote waarde gekregen. Immers, die afval- len wordeh door de koe amgezet in melk en daaruit produceeren wij weer den kosbbaren zuivel. Daarom mogen geen afvallen verlo ren gaan. Ieder, die de belangen van ons volk dat is dus ook van zichzelf en van zijn gezin vddrstaat, werke er toe mee, dat deze' afvallen zooveel mogelijk aan de volks- ¥en"iTroi. f°2,ij met groentenafvallen, want anders kunnen die schillen niet bewaard worden al* der voor den winter. (De groentenafvallen zqn uitmuntend voedsel voor geiten en konijnen). Laten de huismoeders er vooral aan denken dat menig veebedrijf „drijft" op de aardappel- schillen. Men geve ze dus aan de wijkopha- lers mee. de plannen, zoo meldt S.P.T. uit Gothenburg. Het straatbeeld in Gothenburg vertoont een waarlijk intemationaal publiek. Het wemelt er van Engelsche en Duitscbe soldaten, ge- kleed in de uniformen van hun land. Verder ziet men tallooze officieren en minderen van het Roode Kruis, sanitair personeel en ten- slotte massa's bagage. Over het algemeen zijn er thans te Gothenburg meer Engelschen aan- wezig, daar het meerendeel der Duitsche sol daten te Oran wordt uitgewisseld. Verder zijn te Gothenburg gearriveerd 800 Duitsche vrou- wen, die in Engeland waren geinterneerd toen de oorlog uibbrak. De Zweedsche pers publi- ceert foto's, die een beeld te zien geven van de verbroedering" der Duitsche en Enge.scne soldaten, die alien blij zijn naar hun land! te kunnen terugkeeren. De Zweedsche blaaen geven in hun commentaren er hun voldoening over te kennen, dat de uitwisseling eindeiijk tot stand is gekomen en dat Zweden hieraan medewerking heeft mogen verleenen. MUSSOLINI. Radio-Rome, thans de spreekbuis van de nieuwe republikeinscb-fascistische partij van Mussolini heeft de buitenlandsche berichten, volgens welke een aanslag op den Duce zou zijn gepleegd, tegengesproken. Volgens deze berichten,. zoo verneeynt S.P.T., zou Mussolini op het oogenblik met een gekwetsten arm ergens in Noord-Italie_verblijf houden. Musso lini is gezond en zijn werklust is ongebroken. REDE VAN SMUTS. S.P.T. meldt uit Stockholm: Generaal Smuts, de Zuid-Afrikaansche pre mier, heeft te Londen in een rede verklaard, dat men dit jaar niet meer op een invasie in West-Europa hoeft te rekenen. Politieke krin- gen te Londen juichen het feit' toe, aldus de Stockholms Tidningen, dat er thans eindeiijk iemand is geweest, die den moed heeft gehad dit te zeggen. Men is van oordeel, dat de ver- klaring van Smuts, die lid is van het oorlogs- kabinet, met opzet thans is afgelegd, n.l. tege- lijk met de opening van de conferentie te Moskou. De Russen tasten niet meer in het duister omtrent de militaire plannen van de Westelijke mogendheden, schrijft het blad. Aan den anderen kant heeft de mededeeling van Smuts te Londen ook eenige teleurstelling gebaard. De Dagens Nyheter deelt in dit ver- band mede, dat vooral zij zijn teleurgesteld, die van opvatting zijn, dat de illegale bewegin- zieke zeelieden der koopvaardij in Afrika en gen in de bezette landen niet tot in Jiet on- Groot-Brittannie tegen Britsche zwaargewon- dan en roode kruispersoneel in Duitsche ge- j vangenschap. Als resultaat van deze onder- 5 handelingen zullen dezer dagen ruim 5000 Duitsche soldaten naar Duitschland terug- keeren. De uitvoering van de uitwisseling j van zwaargewonden zal langs den volgenden weg geschieden: op 18 October zijn twee Duit sche hospitaalschepen en twee Duitsche pas- sagierschepen voor Oran aangekomen. Vandaag begint de inscheping van de Duit sche uitwisselingsgroep uit Noord-Afrika, groot 3876 man. Voorts worden vandaag door de Engelschen 831 zwaargewonden, roode kruissoldaten en zeelieden in Gotenburg uit- geleverd. Tegelijkertijd worden in Gotenburg 4344 Britsche zwaargewonden, roode kruis soldaten en zeelieden afgeleverd om door de Engelschen te worden afgehaald. Op 29 Octo ber zal nog een uitwisseling geschieden in Barcelona, waarbij 1061 Duitsche zwaargewon den en sanitair personeel zullen worden uit gewisseld tegen 1083 Britsche zwaargewonden en sanitair personeel. De uitwisseling te Gotenburg. De uitwisseling van de Duitsche en Engel sche krijgsgevangenen te Gothenburg in Zwe den verloopt, nadat Dinsdagmiddag ook de Britsche schepen zijn binnengevallen, volgens eindige kunnen wachten en dat bovendien het gunstigste oogenblik voor de invasie was ge komen, toen het front in het Oosten zich in Westelijke richting in. beweging begon te zetten. ADVIEZEN VAN FRONTSOLDATEN. Dfe correspondent van de N. R. Crt. te Ber lijn meldt: De leiding van de Duitsche oorlogsproductie hecht veel waarde aan de adviezen van de frontsoldaten. Dezen is daarom verzocht voorstellen over verbeteringen in de wapening in te dienen. Zij kunnen dat doen onder het nu algemeen hekende nummer van de veldpost 12.000. De adviezen zijn meermalen van prac-; tische waarde gebleken en hadden in enkele gevallen reeds een verbetering van deelen van wapenen als gevolg, o.a. hij de Tijgertank. Een nieuw voorbeeld is nu het tankschort. Dit zijn dunne platen, die ter versterking van de be- scherming als het ware als een schort om de tank worden gehangen. Zij waren noodzake lijk toen de Sowjet-Russische infanterie met een nieuw anti-tankgeschut, dat diep door- sloeg, opereerden. De tankschorten zijn platen van eenige millimeters dikte, vervaardigd van hlik, dus niet eens van staal, die, op eenigen afstand van de tank aangebracht, heel doel- matig schijnen te zijn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1