TERNEUZENSCHE COURANT Buitenland Binnenland No. 10.549 DINSDAQ 19 OCTOBER 1943 83e Jaargang AIGEMEEH N1EUWS- EH ADVERTENTIEBLAD VOOK ZEEUWSCH-VIAANDEREN De strijd in het Oosten. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Doorbraak der Sovjets bij de Pripet verijdeld. Dr. Goebbels* vermaning aan Engeland. Doodvonnis|voltrokken tegen de communisten Louis Jansen en Jan uieters. N Tegen|het bolsjewisme. Meldt U voor de Waffen-SS en de Landwacht. Aardappelschillen in de groote steden. VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. VAN nK S \NDt: N. n VUTE - TERNEUZEN - Tel. 2298 De berichten spreken er van, schrijlt ae N R. Crt., dat de gevechten in bet gebied ten Westen van Smolensk opnieuw door em bij- windere hevigheid worden gekenmerkt. Wei constateert nfen van Duitschenkantnog gean groote offensieve bewegmg, maarde omvang wapens Set geMM, dat tracton Gomel eri deri JMden Dnienr li°t De weermachtsberichten van de laatste dgen meldden tegenaanva^n m bet o-ebied van den Sosj, waaraan Gomel is ge feeen eninhetgebied, waar de uit zijn moe- Sebfed gekomen Pripet in den Dnjepr stroomt Een commentator merkt op, dat deze versterking van den tegenstand een naar den tiid begrenSd verscbijnsel kan zijn, zooals ook UJQ s-- - i- het Zuiden, waar de strijd in versterking van den tegenstandyiey naar den tijd begrensd vei het febfedW^n de spoorlijn, die Zaporozje via net gemeu vai f Wtldt een zeer fel Melitonol met de Krim verbindt, een zeer karakter beeft gedragen. Zaporozje, bruggen- hoofd bij het meest Oostelijke deel van de groote bocht van den Dnjepr is m bet beztt van de Russen overgegaan. De groote stuw- dam de laatste vaste overgang over de mi naar hit Zuiden steeds breeder stroomende rivier hersteld na de vemieling in bet najaai van 1941 door de terugtrekkende Sowjetstrijd- "krachten, is opnieuw verwoest. Hoewel voor het oogenblik eenige verminde- ring in de intensiteit van den^ strijd in bet ge bied ZaporozjeMelitopol wordt geconsta- teerd, wekken de telkens weer opgeleefdei ge- veCbten in dit gebied den mdruk, dat de Rus sen ook bier nog vodr bet intreden van de modderperiode zullen streven naar een berei- ken van den Dnjepr, ook waar deze rivier m Zuid-Westelijke richting loopt. Daarmede zou een afsnijding van de Krim bereikt zijn. in Itt kader is het van belang te wijzen op een ontscheping van Sovjet-strijdkrachten b j Jalta, aan de Zuidkust van de Knm Niet duidelijk is nog of men hier te doen heeft met een poging een bruggenhoofd te vormen dan wel met een verkenningsactie. Wanneer de Duitsche pers, toen de distan- tieeringsbewegingen van de Duitsche strjJd- krachten over een zeer breede strook van bet Russische land den Dnjepr bereikt hadden, van een adempauze spraken, werd daarmee te kennen gegeven dat de Dnjepr met de lmie beboefue te vormen, waarachter een yerwacht Sowjet-Russiscb winteroffewsief moet worden opsrevangen. Maar de Dnjepr vormde in leder geval een nieuwe belemmering voor den op- marsch van de Sowjet-strijdkrachten die door een verwoest land tegen een fel strijdende achterhoede oprukten. Oorlogsbenchtgeyers hebben indrukken gegeveni-van de prestaties van deze achterhoede, die de onafzienbare colonnes, de tienduizenden voertuigen. de zich- zelf voortbewegende landbouwmacbmes, de meestroomende burgerbevolking, bet vee, de voorraden dekt. ..Daarachter ligt prpsgegeven land dat Duitsch bloed gedronken heeft, lig- gen soldatenkerkhoven en getuigen van Duitsch opbouw-werk. Er zijn akkers bij, waarop uit Duitsch zaad, Duitsch brood groei- de. Slechts een dwaas kan deze feiten ver- kleinen". Aldus scbrijft Das Scbwarze Korps in een opmerkelij'ke beschouwing waarin een stand- punt bepaald wordt tegenover de krijgstoedru- ven van de laatste maanden. Het blad wijst er op dat de Duitsche linies intact zijn terug- genomen, dat zij nooit zijn doorbroken: bet groote Verschil met den terugtocbt van de Russische legers. Tegenover de door de ver korting van het front verkregen winst, staat de waarde van bet verloren gebied. „Wiij heb ben met het opgegeven gebied een stuk eco nomised oorlogspofentieel en een stuk politiek prestige verloren. Wij hebben ,om zoo te zeg- Pen in denzelfden ademtocht van den oorlog door frontverkorting en vermindermg van het te beveiligen gebied militaire reserves, door verkorting van de aanvoerwegen arbeids- kracht, materiaal en slagvaardigheid gewon- nen. Verlies en winst laten zich met zoo ge- makkelijk tegenover elkaar opstellen, omdat ze op verschillend niveau liggenMaar de strategie is belangrijker dan het prestige. Ami het prestige kan de Duitsche leiding conces- sies doen, omdat politieke en militaire leiding In edn hand liggen. Wij zijn hard geworden in het nemen, aldus het blad, maar wij wer- den er ook zakelijk door. Zakelijk oordeelend, betoogt het. dat het verlies van vnichtharen erond op zijn vroegst na den oogst van 1944 zijn uitwerkinlg kan hebben, en dan slechts indien het niet gelukt door intensieyer bebou- wing van het gehleven akkerland het verlies goed te maken „In dien tijd moeten de.stra- tegische vrucliten rijpen, welker kiemen lig- men in de verkorting van front en aanyoer- wegen." Den laatsten tijd hebben Duitsche woordvoerders, o.a. Siindermann, er een ln- druk van gegeven hoe men zich de groote liinen voorstelt van de strategische hehande- line- van de problemen van de yerdedigmg van de ingenomen fronten: den vijand laten aan- vallen in de verwachting dat de verliezen in millioenen, welke men daarbij van Duitschen kant verwacht, de tagenstellingen tusschen de geallieerden verscherpen. Meer in het hijzon- der ten aanzien van de Sowjetunie formuleert Das Schwarze Korps het aldus: ,,Het militaire vraagstuk Sowjet-Rusland is met gelijk bij- voorbeeld het militaire vraagstuk Franknjk, door verovering op te lossen. Of wij aan den Dnjepr, aan den Don, aan de Wolga, of wij zelfs aan den Oeral staan daarachter ligt altiid nog Sowjet-Rnsland. Het wordt dat leeren ons twee jaren van strijd door ver lies van grondgebied alleen met zwakker, en bet wordt door het winnen van gebied met sterker Deze Leviathan moet, waar hij aan- valt, verbruikt, afgemat, uitgeput worden. Hij moet aan zijn eigen krachtsontploonng te gronde gaan. Waar dat gebeurt, is geen vraag van polftieken aard, doch uitsluitend een zaak van militaire doelmatigheid. ten en door vastberaden eigen tegenaanvallen afgeslagen en plaatselijke penetraties werden afgogrendeid- g^ne^aj Sc{li€mmer aangevoer- de Saksische 134ste divisie infanterie verdient voor haar schitterende bonding bij de zware gevedhten ten Noordoosten van Gomel hijzon- dere waardeering. In Zuid-Italie is het slechts op eenige plaat- sen van den Westelijkeo en Centralen sector van het front tot plaatselijke gevechten ge komen. Aanvallen van Britsch-Amerikaan- sche strijdkrachten in de Voltumohocht wer den afgeslagen. Bij de gevechten van de vorige dagen brachten onze troepen verschei- den honderden Britten en Amerilkanen als ge- vangenen binnen. -v,„+ Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben ini het Oosten van de Middellandsohe Zee voltreffers met bommen geplaatst op een vijandelijken kniiaer In den afgeloopen nacht hebben eenige vijandelij'ke vliegtuigen een gcring aantal bommen geworpen in Westelijk en Noordelijk fi-etoied van Duitscliland. Het luchtwapen heeft gisteren overdag en gedurende den nacht afzonderlijke doelen m Zuid-Engeland, vooral m Londen, met sue ces aangevallen. Een vliegtuig keerde met terug. kaarf wan palt (Sovenstaande kaart geeft de Azoren aan, welke Portugal ter beschikking stelde van Engeland. Het Opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren beikend: Ten Noorden van de Zee van Azof zijm vrij sterke vjandelijke infanterie- en tankaanval- len afgeslagen. Ten Zuidoosten van Krementsjoeg lever den onze troepen gedurende den geheelen dag zware afwe er ge v e ch t en tegen aanvallende sterke vijandelijke strijdkrachten. Daarbij werden gisteren weer 43 tanks stukgeschoten. Een onder leiding van It.-generaal Hoss- bach staand Duitsch tankcorps heeft in ge vechten, die twee weken hebben geduurd, een gevaarlijke, vijandelijke doorbraak aan de monding van de Pripet verijdeld en in tegen- aanval twee infanteriedivisies en een tankbri- gade der Sovjets vernietigd. De vijand ver- loor 3509 getelde dooden, bijna 2000 gevan- genen en 200 k^ionnen en een groot aantal tanks, pantsergeweren, granaatwerpers en an- dere zware en lichte infanteriewapens. In den centralen sector van het front heb ben de bolsjewisten ten Noordwesten van Tsjernigof en ten Westen van Smolensk hun herhaalde doorbraakpoginger. voortgezet en met vrij sterke strijdkrachten ook ten Zuiden van Welikije Loeki onze stellingen aangeval len. De vijand werd overal na harde gevech- De Berlijnschen correspondent van De- Telegr. schrijft: Wanneer niet alle teekenen hedriegen, zal de vijfde oorlogswinter zooal niet het einde, dan toch een beslissende ontwikkeling van den strijd der wereldmogendheden brengen. Of deze ontwikkeling meer door militaire dan door politieke gebeurtenissen zal worden bepaald, dan wel of beide in de komende maanden zoo eng met eikander zullen zijn vervlochten dat het moeilijk zal zijn de grenzen tusschen deze gebieden te onderscheiden, zal moeten worden afgewacht. De evenementen in Italie na 25 Juli en de bezetting der Portugeesche Azoren door Anglo-Amerikaansche troepen zijn er reeds een voorbeeld van, dat de oorlogvoermg ^een politiek karakter begint aan te nemen en wellicht zal de komende conferentie te Moskou nog duidelijker aantoonen, dat de richting en de voortgang der militaire operaties in hooge mate afhankelijk zijn van politieke factoren. Door deze verandering v.an aard treedt de oor log in een nieuw stadium. Opmerkelijk is in dit verband het jongste artikel van dr. Goebbels in Das Reich, waarin de Rijksminister voor propaganda het nieuwe stadium van den oorlog voorstelt als een faze van den strijd, waarin niet het oorspronkelijke doel maar het onvermijdelijke gevolg van het wereldconflict in't middelpunt der overwegm- pen komt te staan." Reeds in zijn laatste rede- voering op 3 October heeft dr. Goebbels ge- waagd van de paradoxale verdeeling der oor- logvoerende partijen, waarin hij zmspeelde op het ongerijmde van een samengaan tusschen Engeland en de Sovjet-Unie. In zijn boven- genoemd artikel gaat de minister daar nader op in en stelt hij nadrukkelijk vast, dat Enge land zelfs al zou het de overwinning behalen, een volslagen mislukking van- zijn Europeesche politiek zal beleven, aangezien na een eVen- tueele uitschakeling van Duitscliland als militaire macht Engeland elk wapen tegen het Russische gevaar zou ontberen. Engeland zoo schrijft hij, heeft zijn politiek en oorlogvoOring er van oudsher op aangelegd. op het Europeesche vasteland een evenwicht der krachten te bewaren, hetgeen het als noodzakelijk beschouwde voor de on- gestoorde ontwikkeling van zijn lmperiale politiek en daarom gelooft het de verwerkelij-' king van een Duitsche orde in de Europeesche levensruimte niet te kunnen dulden. Zou het scheppen van zulk een nieuwe orde evenwel mislukken, dan zou datzelfde Engeland nood- gedwongen tegenover een bolsjewistisch Eur- aziatisch blok komen te staan, dat zichi zou i uitstrekken van de Kanaalkust tot Wladi- wostok. t> Wat zou het daartegenover kunnen stellen Op het vasteland bestond dan geen degen meer waarvan het zich zou kunnen bedienen om in deze toestand verandering te brengen Dr Goebbels herinnert er verder aan, dat Hitler voor bet uitbreken van den wereld- brand herbaaldelijk een grootmoedig aanbod tot Engeland heeft gericht en hij is van mee- ning dat Engeland er zich bewust van moet ziin hoe verkeer.d, -om niet te zeggen mis- dadig, de Britsche politiek was, toen het de toegestoken hand weigerde. Dat deze vermanende woorden juist aan den vooravond van de Moskousche conferentie tot de wereld en in het bijzonder tot Engeland worden gericht, heeft uiteraard een verstrek- kende beteekenis. Zij zullen in ruime ki ingen van het politieke leven in Engeland niet na- laten indruk te maken. Uit tal van Londen- sche persstemrrjen hlijkt, dat een deel der Brit sche natie met verdeelde gevoelens de bespre- kingen tusschen de vertegenwobrdigers der Anglo-Amerikaansche bondgenooten en de vertrouwenslieden van Stalin tegemoetziet en zicb geenszins ontveinst, dat er tusschen de Westersche democratieen en de machtbebbers in het Kremlin niet alleen gemeenschappelijke militaire belangen, doch ook zeer diepgiijpende en principieele politieke tegenstellingen he- staan Dr. Goebbels acht het in dit verband begrij- pelijk, dat de algemeene oorlogstoestand. on- danks alle vijandeijke successen aan den rand van het <?orlogsterrein, in Engeland het onder- werp is van zeer sceptische en geresigneerde overwegingen. ,7Het Britsche volk", aldus de Rijksminister, strijd in •bondgenootschap met partners, die zonder uitzondering zijn erfgenamen willen zijn Het strijdt tegen een vijand, wiens be langen op 't terrein liggen, dat voor Engeland in peen enkel opzicht van levensbelang is". Dat men deze ontboezemingen niet kan opvatten als een uiting van Duitsche bereid- willigheid om de „paradoxale verdeelmg der oorlogvoerende partijen te corrigeeren, be- hoeft geen betoog. Evenmin verwacht men in Duitschland, dat de politieke kracbten in het Engelsche volk, die de gevaren van een langer samengaan met de Sovjets niet ontkennen, sterk genoeg zijn om het stuur om te gooien. Zelfs vleit men zich te Berlrjn niet met de hoop, dat het inzicht der Engelsche politiek in de verdere ontwikkeling in de naaste toe- Officieel wordt bekend gemaakt: Het door het Duitsche Obergencht op 24 Augustus 1943 tegen de communisten Louis Jansen en Jan Dieters uit Amsterdam gevelde doodvonnis is na onderzoek van de kwestie der gratieverleening voltrokken. Jansen en Dieters, die reeds voor den oor log hooge functieS bekleedden in de commu- nistische partij, hebben ook de laatste jaren deze vernietigende agitatie voortgezet en m belangrijke mate sabotage bedreven. Hieromtrent verneemt het A.N.P. nog de volgende bijzonderheden: De beide veroordeelden behoorden reeds sinds de jaren 1930 en 1931 tot de toen nog togelaten communistische partij. Reeds in het jaar 1938 bekleedden zij hooge officieele functies. Toen de C.P.N, in Juli 1940 door de bezettende overheid wordt ontbonden en elke verdere actie aan haar werd verboden, ncht- ten Jansen en Dieters een illegale communis- tische organisatie op. Als toonaangevende en verantwoordelijke leden van de leiding hier te lande waren Jansen en Dieters in zeker opzicht de ziel van deze illegale agitatie. Zij waren voor die taak bijzonder gesemkt, daar zij de doo'r de Komintern te Moskou uit- gegeven parolen en richtsnoeren voor de ont- ketening van machinaties der wereldrevolutie heel nauwkeurig kenden. yolgens hun eigen mededeelingen zijn Jansen en Dieters voor den oorlog minstens eenmaal in Moskou ge- weest om instructies in ontvangst te nemen Zooals alle andere communistische lands- organisaties moest ook deze organisatie door het aanzetten tot stakingen en door terreur de roode wereldrevolutie helpen voorbereiden. Zoo was b.v. het bloedige oproer in Amster dam in het jaar 1934, dat door de toenmalige Nederlandsche regeering slechts door gebruik van militaire machtsmiddelen kon worden on- derdrukt, te wijten aan den woelarbeid van de C.P.N., hetgeen duidelijk gebleken is uit de bekentenis van de beide veroordeelden. Ook op buitenlandsch politiek gebied handelde de CP.N. volgens de aanwijzingen van Moskou In de aanwerving van vrijwilligers en het bij- eenhrengen van geldmiddelen voor het rood- Spaansche leger had de beklaagde Dieters als leider van de inzamelingsactie in Nederland een toonaangevend aandeel. In deze eigen- schap is Dieters toen ook naar Spanje gereisd, waar hij besprekingen met de roode leiders heeft gevoerd. Contact met Moskou. Ook na het verbod van de C.P.N, door de "bezettende overheid in Juli 1940 werd het contact met Moskou gehandhaafd. Reeds de oprichting van de illegale organisatie ge- schiedde volgens richtsnoeren, die door de Komintern aan de communistische landsorga- nisaties waren uitgegeven voor het geval zij verboden werden. Onder den druk van de omstandigheden Veranderde de C.P.N, wel is waar haar vor men van organisatie, maar haar praktijken hleven dezelfde. In den winter van 1940 zette zij aan tot een staking bij de werkverschaffing te Amsterdam en in Noord-Holland, en m het voorjaar van 1941 riep zij op tot een alge meene staking, een ophitsing, die im de dagen van 25 en 26 Februari ook eenig succes had. Een andere poging, om op 6 Maart 1941 een staking te verwekken, mislukte. Aan de organisatie van deze staking heeft vooral Jan sen een groot aandeel gehad. Na het uitbreken van den oorlog tegen de Sovjet-Unie in Juni 1941 kreeg de illegale C.P.N, uit Moskou nieuwe richtsnoeren ter verscherping van haar actie. Speciaal eischte Moskou toen de vorming van groepen partisa- nen die met gebruikmaking van patnottische denkbeelden, daden van terreur en sabotage moesten plegen. De beide beklaagden besloten tot het uitvoeren der eischen van hun Mos kousche lastgevers. en inderdaad werd toen een z.g. „moordcentrale" opgericht, die daarna meer dan 60 daden van sabotage op Neder- landsch gebied heeft gepleegd. Om de uitvoering der misdadige aanslagen te waarborgen, schrokken de beklaagden voor geen middel terug. Zij hebben zelfs toe- gegeven, dat een lid van hun eigen organisatie dat hun niet volkomen betrouwbaar leek, op hun bevel werd vermoord. Een ander lid van hun organisatie is aan dit lot slechts ontkomen door het tijdige ingrijpen der politie. Doel der actie. Onze mannen Oosten. in het (SS P.K. Wigforss O-H-P 3) X 1, - :-i,: Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 17 45 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde ge- keurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtin- gen verstrekt met betrekking tot de verzor- ging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of hij het SS-Wacht- bataljon in Amersfoort.' Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden: Zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden wil len, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kun nen zich eveneens aaimielden en worden gedurende hun verbiutenis van de tewerkstel- iing vriigesteld. Officier in de Waffen-SS kan leder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn ge- schiktheid voor de officiersopleidmg heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslag- gevend. Beslissend voor de hevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie! 21 Oct. 912 uur, Hengelo, cafe Modern, Spoorstraat 18; 15—18 uur, Zwolle, Hotel Gijtenlieek. .f 22 Oct 912 uur, Assen, Concerthuis a. d. Vaart. 1518 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 23 Oct. 912 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 24 Oct. 914 uur, Amsterdam, Dam 4. 25 Oct. 913 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oude Gracht 245. 26 Oct. 914 uur, Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 27 Oct. 914 uur, Den Haag, Hout, Bezuidenhoutscheweg. Cafe Den geworpen vliegende personeel van de lucht- macht, die als gewonden, zieken of als verlof- gangers in het vaderland, komen en op hun papieren het hiertoe recht gevende stempel bezitten, weer een ,,Fuhrer-geschenk" in den vorm van een levensmiddelenpakket of een dienovereenkomstige extra-levensmiddelen- kaart met een bedrag in geld. Volgens de' eigen mededeelingen van de be klaagden dienden alle ondememingen over- eenkomstig den wil van de bolsjewistische machthehbers te Moskou er toe, de openbare orde in Nederland omver te werpen, de be zettende macht schade te berokkenen en het land rijp te maken voor een bolsjewistisch bewind. Het is daarbij niet zonder belang, dat vol gens hetgeen in het proces werd geconsta- teerd, door Moskou in de eerste maanden van het jaar 1943 aanwijzingen zijn verstrekt voor de illegale communistische organisaties in West-Europa, volgens welke toebereidselen getroffen moesten worden voor een latere uitgebreide uitwisseling van bevolking met het doel de voor een communistisch bewind onge- schikte elementen te verwijderen en op hun plaats betrouwbare bolsjewisten te vestigen. Als leidende kopstukken van deze organi satie waren Jansen en Dieters gewetenloos genoeg, om gebruik te maken van elke kans, die zich aan hen voordeed om dit hun gestelde doel te bereiken. De houding van bepaalde Nederlanders, die elke daad van sabotage als een vaderlandslievende handeling prijzen, kwam hun daarbij zeer van pas. Onomwonden verklaarden de beklaagden, dat juist de arge- loosheid van deze kringen voor de aan leden- tal zeer kleine terreur- en sabotagegroepen der illegale communistische organisaties pas de voorHiaarden gebracht heeft voor de uitvoe ring van de afzonderlijke misdaden, die gericht waren op het verre doel van de omwentelmg. Beide beklaagden verklaarden, dat de sociale wantoestanden na den eersten wereldoorlog hen in de armen van het commumsme gedre- ven hadden. Jarenlange werkloosheid en het gebrek aan uitzicht om onder het wanbegrip der vroegere regeeringen en der vroeger heer- schende partijen ooit een door beroep en door sociale omstandigheden gewaarborgd leven te kunnen leiden, hadden 'in hen onder den jn- vloed der communistische gedachtenwereld een haat doen ontwikkelen tegen elken bezittende zonder meer. De misdadige methoden, die Moskou nun nad. voorgeschreven en de verschrikkelijke gevol- gen van hun vemietigenden arbeid hadden den laatsten tijd hij hen in toenemende mate een afschuw van hun eigen leven doen verwekken. Zij hadden ten slotte duidelijk mgezien, dat langs dien weg in geen geval een betere toe- komst zou ontstaan voor het Nederlandsche volk en vooral niet voor. de arbeiders. Het was hun echter duidelijk geweest, dat de een maal door hen ingeslagen misdadige weg ook henzelf in het verderf zou storten. Door de voortdurende misdadige handelm- gen der beklaagden was volgens par. 1 der r Ordnungsschutzverordenung van Mei 1943 de toedracht der sabotage gebleken, die met Sen dood gestraft moet worden. AMERIKANEN VERLOREN 1200 MAN BIJ LUCHTAANVAL OP SCHWEINFURT. De militaire correspondent yan bet D.N.B. noemt het resultaat van den lucbtslag van Schweinfurt een indrukwekkende Duitsche overwinning in de lucht. Hij schrijft: van 300 aanvallende Amerikaansche bommenwerpers heeft de Duitsche luchtafweer bijna de helft in slechts iy2 uur neergeschoten. De „vliegende vestingen", door den vijand onoverwinnelijk genoemd, zijn daarbij vliegende doodkisten" geworden. Meer dan 1200 man keurmanschap- pen heeft deze aanval den vijand gekost. Dat zijn percentages die van belang zijn, onver- schillig wat de vijand nog aan materieel achter de hand heeft. Want geschoold personeel, zoo als dat noodig is voor de bedtening van en den strijd in deze groote viermotorige vlieg tuigen, kan slechts in zeer beperkte mate snel worden aangevuld. En op snelheid komt het aan, daar de luchtoorlog bij de verbeterde af- weermethoden tegelijkertijd ook een worste- ling met den tijd is geworden. Deskundigen op luchtvaartgehied staan ver- baasd, dat Duitschland in het vijfde oorlogs- jaar met een dergelijke snelheid een reeds zoo duidelijk zichtbare resultaten afwerpenden af- weer tegenover deze zwaargepantserde bom menwerpers heeft weten tot stand te brengen. Daarbij moet men bedenken, dat aan Duitsche zijde de afweer nog in wording verkeert en dat alle energie op luchtvaarttechnisch ge bied gebruikt -wordt om den een of anderen dag het antwoord te geven op de luchtterreur van den vijand, waarbij het resultaat aan neergeschoten vliegtuigen van Schweinfurt slechts wordt beschouwd ails een mijlpaal op den weg naar dat doel. Verder wijst men te Berlijn op de algemeen in Duitschland heerschende nuchtere meening, dat de Engelschen en Amerikanen, ongeacht hun verliezen, zeker nieuwe zware luqjitaan vallen zullen ondernemen. Alle maatregelen aan Duitsche zijde zijn er op ingesteld, dat de vijandelijke lucnteskaders nog zware slagen op Duitschland zullen doen neerkomen, doch juist dit schijnt voor alle bevoegde Duitsche instan- t ties de motor te zijn voor verdere versterking niet alleen van den luchtafweer. De jacht- eskaders, die de overwinning van Schweinfurt hebben behaald, hebben de vijandelijke forma- ties op de hielen gezeten van het oogenblik der nadering tot het verlaten van Europa en ook nog boven zee. De heen- en terugweg van de Amerikaansche vliegtuigen ligt bezaaid met brokstukken van uiteengesprongen Ameri kaansche toestellen. Het ophalen van aardappelschillen in de grootere steden is zoodanig geongamseerd, dat het slechts van de huisvrouw afhangt, of elK schilletje in de koeienmaag terecht komt. Als de goedgevulde schillenemmer op tijd klaar staat, zoigt de ophaler voor de rest. In Amsterdam alleen al komen 330 van ge- meentewege aangestelde ophalers dnemaal per week aanbellen bij de bewoners van de wiik, waarvoor zij een inzamelvergunnmg hebben. Het totaal van hun opbrengst is 900 ton afval per itfeek. Rotterdainmet 185 op halers brengt het tot 600 ton. In Den Haag wordt door 180 ophalers 400 ton bij elkaar ge bracht. Utrecht met 40 ophalers bereikt 135 tC Onze vier grootste steden bij elkaar zopgen er op die wijze voor, dat met ruim 2000 ton afval" een 10.000 stuks melkvee per week °Zorgt eer°evoor huismoeders, daf die schillen van uw huisgezin als ge de aardappelen niet in de scbil eet er steeds bij zijn. Nederlandsche vrijwilligers bij de Duit sche oorlogsmarine. Opgewekte exercitie dienst. Het geweer moet m bepaalden tiid worden omgehangen. Het gaat reeos eenigszins, doch de richting mpet nog worden verheterd. Mettertijd «omt dat in orde, want ieder toont veel helangstelling en d'oet uitstekend zijn best. (Andres/Recla Pax s) RADIOTOESTELLEN VAN GEeVACUEERDEN. Van bevoegde zijde, wordt medegedeeld, dat t Ereevacueerden, voorzoover zij in het bezit zijn van radio toestellen, welke zijn opgeborgen m verzeeelde vertrekken in de door hen verlaten -l 4- /MTon iron nilTt DE ONTRUIMING VAN SAPOROSJE. Van welingelichte Duitsche zijde werd Vrij- dagmorgen de ontruiming van Saporosje, aan den Oostelijken oever van de Dnjepr door de Duitsche troepen, medegedeeld, meldt S.P.T. uit Berlijn. De ontruiming is volkomen orde- woningen, hierdoor met zijn ontheven^van hu lijk verloopen, nadat diverse aanvallefi der verplichting om hun toestel voor 20 dezer m te So'vjpts waren afgeslagen. In den loop van leveren. in Donderdagmiddag heeft de Duitsche legerlei- I Zij kunnen hiertoe, ook tndien JO ^ans in ding eerst de zware wapenen, alle voertuigen een andere gemeente vehhiijf louden in hun en groote voorraden ander oorlogsmateneel uit i tegenwoordrge woonpla.ats de tusschenKoms de stad teruggetrokken. Pioniers hebben daar- j der politie inroepen, die dan zorgt voor ae na de voorbereidingen getroffen voor het on- j ontzegeling van het bedoeide vertrek^ °P klaar maken van vele inrichtingen, die voor na verwijdermg van bet m te leveren toesi den vijand van belang werden geacht. Bij het opnieuw te verzegelen begin van de schemering had de hoofdmacht 1 Hetzelfde geldt ten aanzien van geheel at- komst overeen zal stemmen met de Duitsche opvattingen. Integendeel men is er van overtuigd, dat de gemeenschappelijke haat iegens het Duitsche volk altijd nog sterk ge noeg is om de drie vijandelijke mogendheden een gemeenschappelijken grondslag te doen vinden, waarop de strijd tegen het Duitsche Rijk zal worden voortgezet. GESCHENK VAN DEN FilHRER AAN AL ZIJN STRIJDERS. Als dank van den Fiihrer voor hun optreden ontvangen van 15 Oct. 1943 af de leden van alle Weermachtsonderdeelen en de Waffen-HS, alsmede de leden van de verschillende organi saties die in het kader van de Weermacht aan het geheele Oosteliike ront worden gebruikt, in Italie. Griekenland, Servie, Kroatie en Noorwegen, alsmede alle in den strijd gewor pen duikbootbemanningen en het in den strijd der Duitsche strijdkrachten onder bescherming van de achterhoede reeds nieuwe stellingen aan den Westelijken oever van den Dnjepr be- trokken. Daarna vloog de groote stuwdam in de lucht. Gedurende den nacht hebben de laatste dekkingstroepen zich met kleine boot- jes op den anderen oever teruggetrokken, zon der daarbij door den vijand te worden gehin- derd. DOEL DER DUITSCHE VERDEDIGING AAN DE VOLTURNO. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Na wekenlange voorbereidingen zijn de ge allieerden thans aan de Volturno tot een groo- ten aanval in de richting van Rome overge gaan, waarbij zij een overmacht aan menschen en materieel in den strijd hebben geworpen. Tot dusver had de Volturno, die ter plaatse van het offensief door een diep dal stroomt. hoog water. Aan de Noordzijde van de rivier, in de bergen, hadden de Duitschers Vrijdag, bij het begin van het offensief hun stellingen in de bergen hij Capua, alwaar het zwaarte- j punt van den slag ligt. De geallieerden had- i den zich aan de Zuidzijde opgesteld. Aan beide zij den wordt zeer veel gebruik gemaakt van artillerie. De geallieerden trachten met be- hulp van bun geschut de Duitsche stellingen stormrijp te schieten, terwijl aan den anderen kant uit Engelsche en Amerikaansche front- berichten blijkt, dat de Duitsche artillerie zeer veel moeilijkheden bereidt bij het oversteken van de rivier bij Capua. Ter versterking hunner operaties hebben de geallieerden bij de monding van de Volturno, dat wil zeggen aan de Noordzijde, nieuwe troepen aan land gezet, die echter onmiddel Hetzelfde geldt gesloten woningen van geevacueerden, en me daarin een of meer radiotoestellen hebben achtergelaten. in welk geval de politie voor de opening en weder sluitmg dier woning zorgt. DE KOEIEN LOEIEN OM AARD APPELSCHILLEN. door-het bergachtige terrein begunstigd wordt, zal duidelijk zijn. te meer daar de geallieerde strijdkrachten door het dal ten aanval moeten gaan en hier dus de bescherming van de ber gen missen, die de Duitschers wel bezitten. ANDERHALVE TON VOORWINTERHULP. De Nederlandsche Bank heeft aan Winter- hulp een bedrag ter beschikking gesteld van 150.000, waardoor wederom talrijke gezinnen in de komende maanden geholpen kunnen wor den. WEER BATTERIJEN VERKRIJGBAAR. Voor hen, die daarvoor in aanmerking komen. Blijkens een officieele mededeeling van den directeur van het Rijksbureau voor de Metalen- Verwerkende Industrie kunnen zij, aan wie batterijen zijn toegewezen, zich thans weder tot hun leverancier wenden ter bekoming van de hun toegewezen batterijen. Leveranties van lijk" door Duitsche" reserves werden opge,van- batterijen, gedaan op grond van kQopvergun- gen en volgens de laatste berichten in het he- I nmgen, voorzien van het stempel speciale s -f^wrivinD-" mogen met worden Jjerhaald. ginstadium van deze locale gevechten zware verliezen hebben geleden en op het oogenblik weer voor een deel zijn teruggedrongen. OfsChoon van Duitsche zijde reeds meer- malen verklaard is, dat de huidige positie in Zuid-Italie niet als hoofdverdedigingslime moet worden aangezien, blijkt uit de formu- leering van diet weermachtbericht toch. dat men niet van zins is de Volturno-stellingen zonder meer prijs te geven. Het doel der ver- dediging is blijkbaar, het opbouden der Anglo- Amerikaansche troepen en bet toebrengen van zoo groot mogelijke verliezen. Dat dit streven toewijzing" ..LANDWACHT NEDERLANlJ" WORDT ..LANDSTORM NEDERLAND". In het Zaterdag verschenen verordeningen- blad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris waarin wordt bepaalt, dat de opgerichte .Landwacht Nederland" met onmiddellijken ingang den naam draagt van ,,Landstorm Nederland". De rechten en ver- plichtingen der leden van de Landwacht wor den door deze naamsverandering niet aan- getast.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1