GELDIGE BONNEN Binnenland Neem'nAKKE&TJE onapij De Neder/andsche Pijnstiller Gemeente TERNEUZEN. Gemeente AXEL. VSiegers oplaten streng verboden. TERNEUZEN, 8 OCTOBER 1943. VAN 3 T/M 16 OCTOBER: Tergend borende pun zonder op- houden, morgen naar den tandarts, doch neera nu dadelijk ..AKKER- TJES", die de pijn verdrijven. Ge leeft weer op binnen 'n kwartier. De Burgemester van TERNEUZEN, ter waarneming van de taak van Burgemeester en Wethouders, brengt ingevolge art. 75 del' L.O. wet het navolgende besluit ter openbare kennis De Burgemeester van Terneuzen, ter waar neming- van de taak van den gemeenteraad, gezien een -ingekomen verzoek van bet bestuur der vereeniging voor Chr. Volksonder- ,wija N. H. school om, ingevolge artikel 72 der L.O.wet 1920 gelden te willen beschik- baar stellen voor aanschaffing van boeken e.a. voor het 7e en 8e leerjaar, dat nadien de'aanvraag, voor wat betreft het onderdeel handenarbeid, is ingetrokken, dat is voldaan aan het bepaalde bij art. 77, le lid der L.O.wet 1920, besluit zijn medewerking te verleenen aan de aan- vraag d.d. 5 Augustus 1943 van de vereeniging voor Chr. Volksonderwijs - N. H. school met uitzondering van het gevraagde voor handenarbeid. Terneuzen, 6 October 1943. De Burgemeester, get. KLOMP. De GemeentenSecretaris, get. B. I. ZONNEVIJLLE. Terneuzen, 6 October 1943. De Burgemeester van Terneuzen, KLOMP. De Gemeente-Secretaris, B. I. ZONNEVIJLLE. INENTING TEGEN DIPHTHERIE. Door de Gemeente-geneesheeren wordt ge- legenheid gegeven tot kostelooze inenting tegen diphtherie van kinderen tusschen 1 en 15 jaar, welke, nog niet eerder tegen deze ziekte zijn ingeent, op Dinsdag 12 October 1943 te Terneuzen, om 15 uur, in de raadzaai van het gemeentehuis (ingang Noordstraat) en te S 1 u i s k i 1 om 15.30 uur, in de voor- malige openbare school aan de Kanaalweg. Terneuzen, 5 October 1943. De Burgemeester van Terneuzen, KLOMP. INENTING TEGEN DIPHTHERIE. De Burgemeester van AXEL, in overleg met en onder instemming van de plaatselijke geneeskundigen, dringt er bij de bevolking ten zeerste op aan hun kinderen boven 1 jaar tot en met 14 jaar te laten inenten tegen diphthe rie zoo dit nog niet eerder (b.v. verleden jaar) mocht zijn geschied. Gelegenheid tot deze inenting zal bestaan op Vrijdag 15 Oct. a.s., om 3 uur n.m., in het Gymnastieklokaal der Openbare Lagere School, en voor de kinderen van het getiucht S p u i op Dinsdag 19 Oct. a.s., om 4 uur n.m., in een lokaal van de bijzondere lagere school aldaar. Axel, den 8 October 1943. De Burgemeester van Axel, P. ,M. SMALLEGANGE. jood Hans Katan en van den journalist Maar- ten van Gilse en met hulp van de eveneens gearresteerde studente iReina PrinsenGeer- lings op 3 Juli 1943 te Enschede den eerste luitenant der Nederlandsche politie Kaay doodgeschoten. Louis Boissevan heeft voorts op 20 Augustus 1943~met hulp van de intus- sctien gearresteerde Gertruida van Lier twee schoten gelost op den Nederlandschen politie- kapitein Woerts in Bussum, waardoor deze zwaar gewond werd. Deze moordaanslag is gepleegd op verlangen van een andere ter- reurgroep, die als beloonimg had beloofd vuur- wapenen te zullen leveren. (Binnenkort zal deze andere terreurgroep zich voor het Poli- zeistandgericht te verantwoorden hebben). Tenslotte heeft Louis Boissevain als leider van een speciale terreurgroep aanwijzingen gegeven voor het ten uitvoer leggen van spoorwegaanslagen en een reeks andere spoorwegaanslagen voorbereid. De student Antoon Pleyte heeft zich lan- gen tijd met den werktuigkundige Jan Karel Boissevan toezig gehouden met het vervaar- digen van helsche machines en ontplofbare stoffen; beiden hebben zich ook vijandelijke ontplofbare stoffen weten te verschaffen. Antoon Pleyte en Jan Karel Boissevain heb ben eind Mei 19431 door het aanbrengen van ontplofbare ladingen een aanslag gepleegd op een Duitschen frontverlofgangerstrein, die niet gelukt is. Tezamen met onbekende per- sonen heeft Antoon Pleyte nog een anderen aanslag op een Duitschen verlofgangerstrfein beproefd. Een derde aanslag op een Duitsch militair transport is hem evenmin gelukt. De door Jan Karel Boissevain vervaardigde ont plofbare stoffen zijn gebruikt bij andere aan slagen. De kantoorbediende Gideon Boissevain, de letterkundige Walter Brandligt en de jour nalist Maarten van Gilse hebben zich als leden der terreurgroep jaren lang bezig ge houden met het vervaardigen en in omloop brengen van vervalschte persoonsbewijzen voor in illegaliteit levende Nederlanders. Zij hebben verder in radiotoestellen, die moesten worden ingeleverd, brandsassen ingebouwd met het doel, dat gebouwen met de daarin bijeengebraclhte radiotoestellen in brand zou- den geraken. Gideon Boissevain en Maarten v. Gilse heb ben voor ontplofbare middelen gezorgd en twee aanslagen op spoorlijnen uitgevoerd, die niet gelukt zijn. Gideon Boissevain heeft ook voor den moord op een politie-ambtenaar een afspraak gemaakt met andere leden der groep. De pikeur Remiens en de radiotechnicus Antoine Th. Broeckman waren reeds sinds jaren lid van communistische sabotagegroe- pen. In Maart en Mei 1943 hebben zij twee mislukte spoorwegaanslagen gepleegd. Zij hebben verder in het voorjaar van 1943 met andere daders overvallen gepleegd op den bankier Lokeren-Campagne in Blaricum, den makelaar 'Honing in Soest op het huis Witte Burcht in Soest, op een vrouw in Laren en op een villa in Lage Vuursche, om geld, levensmiddelen, kleedingstukken en persoons bewijzen op te eischen. In de eerste drie ge- vallen hebben zij zich toegang tot de huizen verschaft, door zich uit te geven voor leden van de Duitsehe Sicherheitspolizei. Eind Juni 1943 hebben zij een roofoverval gepleegd op een transport distributiebescheiden in Lage Vuursche. Remiens, die ooik aan de vervaardiging van valsche persoonsbewijzen heeft mede- gewerkt, heeft bovendien reeds eind Mei 1942 een opslagplaats van stroo van de Duitsehe Weermacht in brand gestoken, brandstieh- ting gepleegd in het Arbeidsbureau te Am sterdam en heeft deelgenomen aan den aan slag op het Bevollcingsregister te Amsterdam op 27 Maart 1943, Bon Hoeveelheid no. per bon Brood (of gebak) 41/42A 400 gr Idem 41/43B 100 gr Resell uit 41/42 70 gr Bloem enz. 667/668 alg. 70 gr Gort 669 alg. 250 gr Vermicelli 670 alg. 100 gr Gort 41A Kinderv. 250 gr Rijst of Gort 41B Kinderv. 250 gr Boter 41A boter 125 gr Margarine 41B boter 125 gr Vleesch 41/42A 100 gr Idem 41/42B 25 gr Kaas 671 alg. 150 gr Suiker 672 alg. 500 gr Taptemelk 41/42 taptem. I3/4 liter Melk 41/42 melk 13/4 liter Aardappelen 41/42 aardap. 2 kg Idem 41/42 toeslag 1 kg Jam 673 alg. 350 gr Suikerwerken 41 versn. 100 gr. Sigaren, Tabak of Bijzondere rantsoenen: Margarine 44A boter 125 gr Op deze bonnen mag reeds op 2 October worden gekocht, uitgezonderd vleesch en aard- appelen. AUe bonnen zjjn 14 dagen geldig, uitgezonderd 38A Boter - 19 Sept. t/m 30 October. 40A/B Boter - 5 Sept. t/m 30 October. Eerstvolgende bonaanwijzing op 17 October voor alle artikelen, uitgezonderd: Koffiesurrogaat en Vermiceiu op 31 Oct. TOT EN MET 31 OCTOBER: Eenheidszeep 674 alg. 1 stukje Idem Z eenheidszeep 1 stukje Wasclipoeder 675 alg. 250 gr Idejm Z waschpoeder 250 gr Toiletzeep Z toiletzeep 50 gr TOT EN MET 30 OCTOBER: Petroleupn 37, 38, 39 bonk. S 121 1 liter Idem 61 bonk. S 2121 1 liter TOT EN MET 31 DECEMBER. Scheerzeep textiel I een 45 gr VAN 3 MEI TOT 31 DEC.: Brandstoffen 15 t/m 19 BV 1 eenh. VAN 1 OCT. TOT 29 FEBR.: Brandstoffen 20 t/m 22 BV 1 eenh. DIV. DATA TOT 30 APRIL 1944: Brandstoffen 11 t/m 16 KF 1 eenh. De kantoorbediende Anton J. Tlh. Koreman is ter dood veroordeeld, omdat hij den pikeur Remiens, na diens deelneming aan den aan slag op het Amsterdamsche bevolkingsregis- ter, in zijn huis heeft opgenomen en diens pistool in bewaring heeft genomen, hoewel hij op de hoogte was van diens medewerking aan de actie van sabotage. Tegen den monteur Viktor van Swieten is de doodstraf uitgesproken omdat hij sinds jaren een pistool in bezit had en dit wapen, ondanks het desbetreffende bevel, dat de be- zettende overheid heeft uitgevaardigd, niet heeft ingeleverd, voorts omdat hij zijn pistool (heeft overhandigd aan de<- mede-veroordeelden Remiens en Broeckman vbor eventueele ver- dediging tegen Duitsehe politie-beambten en tenslotte omdat hij een pistool van Remiens in bezit heeft genomen om dit wapen te bepareeren. De student in de medicijmen Johann Roemer heeft zich vergrepen aan de Verordening tot bescherming. van de open- bare orde, doordat hij op 10 April 1943 door het aanbrengen van een brandsas gepoogd heeft brand te stichten in de Universiteit te Amsterdam, ten einde de door de Nederland sche studenten afgelegde verklaringen van loyaliteit te vernietigen en tegen de loyali- teitsverklaringen te protesteeren. Ook zijn handeling is door het Standgericht beschouwd als dienende om de openbare rust en orde in Nederland te verstoren. Het geestelijke contact van de door het Polizeistandgericht Amsterdam op 30 Sep tember 1943 veroordeelde Nederlanders met de illegale communisten is vooral tot stand gebracht door den 32-jarigen Petrus Pooters, zonder beroep. Pooters is reeds op jeugdigen leeftijd lid der Communistische Partij Neder land geweest, heeft leidende functies in deze partij bekleed en zich na ontbinding der Communistische Partij Nederland bezig ge houden met het tot stand brengen van het contact der illegale communisten met de krin- gen van nationalistische studenten eenerzijds en met sabotagegroepen anderzijds. Jaren- lang heeft hij verboden politieke redevoerin- gen voor Nederlandsche studenten gefctouden en studenten gerecruteerd voor terreur- groepen. Pooters heeft deel geliad in de oprichting der op 30 September 1943 veroordeelde ter reurgroep en heeft van al haar handelingen kennis gekregen zonder dat hij zelf actief aan daden van geweld deelnam. Wegens het op- richten van een geheime organisatie en wegens het niet aangeven der hem bekende gewelddelicten, dat wordt voorgeschreven door de Verordening tot bescherming der orde, is hij eveneens ter dood veroordeeld. De behandeling tegen verscheidene vrou- wen, die als leden der terreurgroep gearres- teerd zijn, alsmede tegen andere medeplich- tigen zal op bijzondere wijze geschieden. DE BEWAPENING VAN DE N.S.B. „Wanneer men vergelding wil, zal men ze hebben." In de groote zaal van het Concertgebouw heeft Woensdagavond de Plaatsvervangend leider der N.S.B.Van Geelkerken, volgens ,,De Telegraaf", het woord gevoerd voor een zeer talrijk en geestdriftig gehoor van natio- naal-socialistisc'he mannen en vrouwen uit Amsterdam-Zuid. Aan deze bijeenkomst namen als gasten deel de Organisatieleider der N.S.B., Kardoes, de Gemachtigde voor de financien, Van Bilderbeek, de Amsterdamsche Districtsleider, Ouwerkerk, en van Duitsehe zijde de Beauftragte van den Rijkscommis- saris voor de stad Amsterdam, dr. Schroder, en een vertegenwoordiger van de N.S.D.A.P. Onder de aanwezigen bevonden zich ook eenige verlofgangers van het front en eenige oorlogsgewonden. Nadat het Jeugdstorm-Muziekvendel Am sterdam, o.l.v. kompaan Hendriks, het pro- gramma voor de pauze had gevuld met een taptoe, waaraan ook zangkoreti van stormers en stormsters hadden deelgenomen, kwam direct na de onderbreking Mussert's plaats- vervanger aan het woord. Van Geelkerken herinnerde er in zijn her- haaldelijik luide toegejuichte uiteenzettingen aan, dat het Concertgebouw voor de N.S.B. in Amsterdam een traditie is geworden, waar de nationaal-socialisten sombere zoowel als blijde dagen hebben beleefd. Degene, die in moei- lijke dagen de vanen van het nationaal-socia- lisme in den steek laat, is niet slechts een lafaard maar ook een verrader, te meer, daar ook Hollandsche jongens dagelijks hun leven geven: elk offer, door de frontsoldaten ge bracht, is voor ons bepalend: Hun geest, hun offer, en hun inzet. De Rijkscommissaris heeft Zondag in Gro- ningen gesproken en medegedeeld, dat de Beweging zal worden bewapend. Wij zijn trotsch op het in ons gestelde vertrouwen. Zoo noodig zal men indet'daad bemerken, dat het wapens zijn. Wanneer men door wil gaan met moorden, dan zullen er voor iederen man van ons drie van hen gaan! (Luide toejuichin- gen.) Natuurlijk is ons dat niet aangenaam. Maar wanneer een kleine misleide groep in ons Volk, bestaande uit het schuim van de kunstenaarswereld, de opruiers uit de commu nistische wereld en de hiuichelaars van de z.g. christe'.ijke wereld zonder aanzien des per- soons moorden pleegt, dan zullen wij het ant- woord daarop geven. Wanneer men vergel ding wil, zal men ze hebben. Wij staan in liefde en vertrouwen tot dit Volk, maar als men denkt ons te kunnen trappen, dan is he; oogenblik gekomen, waarop het revolution- naire eldement in het nationaal-socialisme aan het woord zal kemen! Ik betreur het slechts, aldus Van Geelkerken, dat de Duitsehe over heid de sluipmoordenaars den kogel geeft. Ze moeten gehangen worden. In het vervolg van zijn rede gaf de plv. lei der der N.S.B. een terugblik over de afgeloo- pen jaren. Hij deelde mede, dat thans 28.000 leden der Beweging in directen oorlogsdienst staan. Het woord, gij zijt niets, Uw Volk is alles" geldt ook voor ons. Spr. onderstreepte nogmaals onder luide instemming, de trouw der nationaal-socialisten aan Adolf Hitler en aan den Leider. 'Wij zijn tot in onze ziel er van overtuigd, dat deze oorlog gewonnen zal worden door Duitschland. Ei* is, aldus Van Geelkerken, 'n Goddelijke rechtvaardigheid en 'n Goddelijke bestiering. Wij behoeven God geen weg voor te schrijven. Maar wanneer de geheele bende van plutocraten, joden en vrijmetselaars en bolsjewisten over Europa zou heenvallen, zou het ondergaan in bloed, tranen en ellende. Ik ben er van overtuigd, aldus spr., dat dit niet Gods weg is, maar dat de menschen zich door strijd en offer een plaats op de aarde kunnen verwerven. Wanneer de bisschop van York op bezoek gaat in Moskou, dan is dat geen verblinding, maar rechtstreeks dui- velsoh. Dat is God in het gezieht spuwen! Van Geelkerken besloot zijn geestdriftige rede met een opwekking tot den strijd. Met het zingen van het volkslied werd de bijeenkomst, na den afmarsc'h van de vaan- dels, gesloten. Een groote menigte bracht den spreker buiten het gebouw nog een langdurige ovatie. VERDUISTERIN GSPLICHT. De commissaris-generaal voor de veiligheid- wijst erop, dat, nu de duisternis vroeger in- treedt, het nauwlettend inachtnemen der ver- duisteringsvoorschriften van nog meer ge- wicht is. Den laatsten tijd heeft men vaak moeten constateeren, dat, in weerwil van alle ver- maningen, door onvoldoende inachtneming der verduisteringsvoorschriften de veiligheid van de gemeenschap lichtzinnig in gevaar werd gebracht op een wijze, die gelaakt moet wor den. Een strenger optreden der autoriteiten is daardoor onvermijdelijk. Terwijl tot dusverre meestal "slechts geringe boeten aan verduisteringszondaren werden op- gelegd, waarbij men rekening hield met de omstandigheid, dat veelal vergeetachtigheid en nalatigheid de overtredingen tegen de verduis teringsvoorschriften hadden veroorzaakt, moet voortaan in alle gevallen in beginsel een mini- mumboete van 25 gulden worden opgelegd. Bovendien zal in bepaalde gevallen, vooral bij herhaalde overtredingen, de stroomtoevoer bij den "overtreder voor minstens veertien dagen worden afgesneden en tevens de verbeurdver- klaring der gloeilampen worden bevolen. In gevallen van bijzonder grove nalatigheid en van herhaling zal de stroomtoevoer voor nog langeren tijd worden afgesneden en boven dien door het gerecht straf worden opgelegd. In dit verband wordt er op gewezen, dat overtredingen van de verduisteringsvoorschrif ten tevens een delict tegen de algemeene luchtbeschermingsplichten in den zin van par. 8 der luchtbeschermingsverordening vormen en dat dienovereenkomstig ook de in par. 15 der luchtbeschermingsverordening bepaalde strenge maatregel (arrest en gevangenisstraf, in gevallen, die als sabotage moeten worden beschouwd, onder omstandigheden ook stren- gere straff en) kunnen worden bevolen. Boven dien moet bij bijzonder veelvuldige en herhaal- delijk op dezelfde plaats voorkomende over tredingen worden overwogen, den stroomtoe voer voor meer huizen, onder omstandigheden voor geheele wijken en plaatsen af te sluiten, indien door afzonderlijke maatregelen het be- oogde doel niet zou worden bereikt. Men mag aannemen, dat met het oog op het gevaar, dat voor een grootere gemeen schap de stroomtoevoer zou worden afgesloten, alle belanghebbenden uit ziehzelf door weder- keerig hulp en controle zorg zullen dragen voor het juiste inachtnemen der verduiste ringsvoorschriften. REISE- UND GASTSTaTTENMARKEN. In tegenstelling met hetgeen dezer dagen is gepubiiceerd, wordt er van bevoagde zijde met nadruk de aandacht op gevestigd, dat de Reise- und Gaststattenmarken met het op- schrift „,gultig bis 30.9.43" (geldig tot 30 Sep tember 1943) in Nederland niet meer geldig zijn. De geldigheidsduur van deze bonnen is derhalve niet verlengd tot 25 October. DE GEVALLEN VAN SLUIPMOORD. „Volk en Vaderland" meldt, dat in het 'tijd- vak van 1 Febr. tot heden in totaal op 49 personen een aanslag is gepleegd. Van de 49 personen, op wie werd geschoten. zijn er 27 direct of aan de gevolg.en overleden; slechts drie kwamen er zonder verwonding af. Dat dit laatste aantal zoo laag is, moet na tuurlijk worden verklaar£ uit het feit, dat hier sprake was van sluipmoord, n.l. onverhoedsche schoten, gelost op korten afstand. Ten aanzien van Musserts oproep w.ordt opgemerkt, dat deze is beantwoordt met 7 nieuwe moordaanslagen bihnen 2 weken, op 10 personen, van wie 3 werden gedood. Bovendien valt in deze dro.evige lijst op, dat er een eenparige versnelling is te constateeren in de frequentie der aanslagen. Zoo werden b.v. van 22 tot en met. 27 Se.pt. in 6 dagen tijds dus - op 10 personen aanslagen ge pleegd, van wie 3 zijn gestorven, 2 zwaar eh 3 minder zwaar gewond. terwijl er 2 ongedeerd afkwamen. Er is niemand. in onze rijen, die slaehtoffers zoekt, zoo schrijft het blad. Maar wij willen weerbaar zijn en nie.t. als een lam overgeleverd zijn aan den vilder". WEUGERING TE VERKOOPEN IS STRIAFBAAR. Herhaaldelijk ondervindt men bij een bezoek aan confectjekleedingmagazijnen. dat de win- kelier de uitgestalde heeren- en jongensklee- ding niet wil verkoopen. Versctellende voor- wendsels worden dan als motief opgegeven. De onwil van den winkelier om te verkoopen vindt somtijds zijn oorzaak in de hoop op een nieuwe prijsregeling, die het uitzicht op hoo- gere prijzen zou openen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het eigenmachtig stopzet- ten van den verkoop, onder welke voorwend- sels ook, het strafbare feit van verkoopweige- ring oplevert, indien blijkt, dat het achterhou- den van goederen geschiedt met het voor- nemen deze later tegen hoogere prijzen te kunnen verkoopen. DE VERKOOP VAN HOUT. Met ingang van 1 October is het koopen, verkoopen en afleverem van vrijwel alle hout verboden zonder overlegging van een z.g. koopbrief. Eveneens zijn met ingang van den- zelfden datum de bestaande verooden tot het be- en verwerken van hout uitgebreid tot practisch alle hout. Het rijksbureau voor hout heeft een circulaire aan alle ingeschrevenen gezonden, waarbij de noodige richtsnoeren zijn gegeven. Exemplaren van deze circulaire zijn voor belanghebbendfen verkrijgbaar bij het rijksbureau vopr hout, Driekoningenstraat 4 te Amsterdam. METALEN HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. A flaveringsverbod uitgebreid. Ingevolge bekendmaking in de Staatscou- rant van 4 October 1943 is het bestaande ver koop- en afleveringsverbod voor bepaalde metalen huishoudelijke artikelen, voor zoover het betreft verkoop en aflevering door fabri- kanten en handelaren, met uitzondering van de detailhandelaren, uitgebreid tot de volgen- de, geheel of gedeeltelijk van metaal vervaar digde artikelen: bakvormen, beugels voor weckflesschen, broodmessen incl. broodzagen, draadtreeften, draadzeven, fleschopeners, gie- ters, kachelpijpen incl. ellebogen, keukenmes- sen, koffiemolens, kolenkitten, nachtpotten, pansponzen, paplepels, raspen, scheerappara- De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid wijst er op, dat het verboden en strafbaar is, vliegers van welken aard ook op te laten. Tegen overtredingen zal ingevolge de verordening van den secretaris-generaal van het departement van justitie van 6 Sep tember 1940 (verordeningenblad stuk 25 nr. 133) streng worden opgetreden. In het bijzon der wordt de aandacht er op gevestigd, dat ouders, opvoeders en andere met toezicht be- laste personen krachtens de verordening Van den secretaris-generaal van het departement van justitie over het toezicht op minder- jarigen van 5 Augustus 1943 (verordeningen blad stuk 23 nr. 85), wanneer zij het straf bare gedrag der minderjarigen door behoorlijk toezicht hadden kunnen verhinderen, kunnen worden gestraft met gevangenisstraf of hech- tenis tot zes maanden of boete tot 300 gulden. ten, stofblikken, strijkijzers (niet electrisch), trechters, tuinharken en tuinschoppen (van kleine maat, bestemd voor gebruik door par- ticulieren) voorraadbussen, vuilnisemmers, waschstampers. Te zijner tijd zullen nadere mededeelingen worden gedaan omtrent de wijze, waarop en de voorwaarden waaronder weder tot verkoop en aflevering van bovengenoemde artikelen mag worden overgegaan. NIEUWE REISE- UND GASTSTaTTENMARKEN. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat nieuwe Reise- und Gast stattenmarken in gebruik zijn genomen, welke Duitsehe reizigers uitsluitend in hotels en dergelijke kunnen gebruiken ter verkrijging van de daarop vermelde artikelen tot de daar- bij vermelde hoeveelheden. In gebruik geno men zijn: Reise- und Gaststattenmarken met rooden ondergrond fnet witten opdruk voor 50 gram brood; j Reise- und Gaststattenmarken met blauwen ondergrond met witten opdruk voor 50 gram vleesch; Reise- und Gaststattenmarken met groenen ondergrond met witten opdruk voor 30 gram kaas; Reise- und Gaststattenmarken met gelen ondergrosid met witten opdruk voor 5 gram boter; Reise- und Gaststattenmarken met gelen ondergrond met witten opdruk voor'62% gram boter; Reise- und Gaststattenmarken met bruinen ondergrond met witten opdruk voor 5 gram margarine Reise- und Gaststattenmarken met oranje ondergrond met witten opdruk voor 25 gram ,,Nahrmittel". Het model der bonnen is vierkant, met uit zondering van die voor 62% gram boter, welke langwerpig zijn. Zij zijn blijkens het daarop aangebrachte opschrift geldig tot 6 Februari 1944. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het weigeren om de bovengenoemde Reise- und Gaststattenmarken aan te nemen ernstige ge- volgen voor de betrokken hotelhouders enz. medebrerugt. WMZ1GIVG IN DE ZIEKENGELD- REGELING OM LICHTVAARDIGE ZIEKMELDINGEN TE BETEUGELEN. Van de ziekengeldverzekerxnig werd in den laatsten tijd in toenemende mate misbruik ge maakt, zoodat het noodzakelijk werd om die- genen, die eens een paar dagen thuis willen blijven, omdat het week hen niet aanstaat, te laten gevoelen, dat zulk een spijbelen riich wreekt in een belangrijke vermindering van inkomsten. Daartoe is in de ziektewet een wijziging aantgebracht. De tot dusver gelden- de voorschriften kennen aan de verzekerde arbeiders bij ziekte gedurende 26 weken een ziekengeld van 80 procent van het dagioon toe, waarbij geen onderscheid werd gemaakt tusschen ziekten van korten of langeren duur. Onlangs is echter een bepaling ingevoerd, op grond waarvan na het verstrijken van drie verplichte wachtdagen, gedurende de eerste 6 dagen, waarover uitkeerihg wordt verstrekt, een ziekengeld van 50 procent van het loon wordt gegeven. Daarna heeft de normale uit- keering van 80 procent van het loon plaats. Indien evenwel de ongeschiktheid tot werken Ianger duurt dan vier weken, verkrijgt de ver zekerde achteraf nog een uitkeering, waarbij hem het gedurende de eerste zes dagen minder betaalde wordt vergoed. De bedoeling van dezen maatregel is om het in den laatsten tijd opgekomen verschijn- sel van te lictitvaardige ziektemeldingen te beteugelen, zonder dat daarbij de werkelijk ernstige patienten, met een ziekte van lan geren duur, worden getroffen. Dezen irnmers krijgen later het aanvankeiijk minder ont- vangene uitbetaald. Nadrukkelijk zij er op gewezen, dat de ge troffen maatregel, die slechts noode werd ge nomen, een tijdelijk karakter draagt. Het ligt in de bedoeling hem ongedaan te maken, zoodra het verschijnsel, waartegen hij zich: keert, een einde neemt. A. VAN DEN BRUELE TER AARDE BESTELD. Hedenvoormiddag is alhier in alien een- voud ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer A. van den Bruele, de gewezen voorzitter van de vroegere winkeliersvereeni- ging ,,Terneuzen-Klimop", en gewezen lid van den tijdens, den vorigen wereldoorlog in Belgie gevormden Raad van Vlaanderen. De familie en vrienden, onder welke ver- tegenwoordigers van vele plaatselijke vereeni- gingen volgden de baar. De plechtige uitvaart- dienst werd gehouden- in de parochiale kerk St. WSllibrordus, de bijzetting op- de R. K, be- graafplastts. Uit de velen, die daar tegenwoordig waren, bleek overtuigend hoe vele vrienden- do over- ledene zich alhier door zijn maatschappelijk werk heeft verworven. De her H. Ribbens maakta zich tot folk van den middenstand' en de Klimop-vriend'en, om hulde en dank te brengen aan de nagedachte- nis van den overledene, voor hetgeen deze ten bate van de gemeente zijner inwon-ing, doch in het bijzonder in het be Hang van den midden- stand heeft verricht. Hij gaf de verzekering, dat zijne vrienden zullen trachten de nage- dachtenis van den overledene te eeren, door in zijn geest het door- hem hier aangevangen werk voort te zetten, Voorts werd nog gesproken door den heer De Buck, te Sas van Gent, een vriend van den overledene uit de Vlaamsehe beweging, die sprak als Vlaming en de verzekering gaf, dat, indien de omstandigheden van het heden zulks niet hadden betet, velen zijner land- en ge- westgenooten hier tegenwoordig zouden ge weest zijn, om de laatste eer te bewijzen aan dezen kloeken strijder voor de Vlaamsehe zaak, aan wie het na moeilijke jaren gegeven werd in den vreemde, hier in Terneuzen, een nieuw bestaan voor zich en zijn gezin te vestigen, doch aan wie het niet meer bescho- ren werd te voldoen aan zijn liefsten wensch om zijn laatste levensjaren met zijn vrouw in' zijn geliefd Vlaanderen door te brengen. RIJKS H.B.S. TE TERNEUZEN. Aan deze inrichting is wederom tijdelijk benoemd tot leeraar de heer J. M. Huyser. EXAMEN APOTHEKERS-ASSISTENTE. Te Amsterdam slaagde voor het examen voor apothekers-assistente mej. L. de Waal Jdr. te Groenendijk. DISTRIBUTIE-OPERIKELEN. De klanten van slagers. De huidige omstandigheden hebben geleid tot vermindering van het aantal slagerswin- kels, zoodat een aantal ingezetenen niet meer bij den slager die hen tot dusver bediende, te- recht kunnen. Op de hoeveelheid vleesch die in de gemeenten beschikbaar komt, is dit, naar men ons meedeelde, niet van invloed, daar de vrij komende hoeveelheden over de overblijvende winkels worden verdeeld. Een ingezetene, die door zijn slager steeds tot tevredenheid was bediend, beklaagde er zich nu over, dat deze, hem niet meer kun- nende leveren, hem nu wilde voorschrijven bij welken slager hij in de toekomst te winkel zal gaan. Dit was niet naar den zin van kla- ger, die vermeent, dat hij vrij is met zijn bons en voor zijn g;eld te koopen waar h-ij wil. Dit laatste is odk j u i s t. Voor de slagers- bedrijven bestaat geen wettelijke of op ver- ordenmgen berustende klantenbinding. Het publiek kan zich laten bedienen door den sla ger aan wie het zelf de voorkeur geeft en zal zich alleen gebonden behoeven te achten door moreele overwegingen op grond van een genoten goede bediening. OOGSTDANKFEEST. De Duitsehe en Nederlandsche nationaal- socialisten kwamen, naar de Prov. Zeeuwsche Crt. meldt, Zaterdagavond in het Schutters- hof te Middelburg bijeen ter gelegenheid van het Erntedankfest. De zaal was versierd met lange hakenkruisvlaggen en met de kleuren der N.S.B. Op het podium, temidden van korenschoven, manden met vruchten en bloe- men, was een militaire muziekkapel opgesteld, die op pittige wijze marschen ten gehoore bracht en andere liederen speelde. Na den in- tocht der vaandels werd het woord gevoerd door den heer H. C. Nije. Spr. zeide o.m., dat de verbondenheid van den Germaanschen boer aan zijn grond onder invloed van het Jodendom aan het verworden was, toen het nationaal-socialisme ontstond. Dit nationaal-socialisme heeft gemaakt, dat de boer weer wordt erkend als de voedselbron en als de bloedbron van ons volk. Daarom vieren we thans het Oogstdankfeest, dat in dezen be- wo-gen tijd een emstig feest moet zijn. De heer Nije stelde daarna tegenover elkaar het Europeesche Germaansche ras en het Jodendom en kwam tot de conciusie, dat alleen in Europa alien naast elkaar staan, geloovend in den Schepper, voelend Zijn macht en met eerbied voor Hem. Dit feest, zoo ging spr. verder, is een feest van dankbaarheid, dankbaarheid tegenover de boeren die de Engelsche blokkade gebroken hebben, en dankbaarheid tegenover den F*uhrer. La.at dit feest ons leeren, zoo eindigde de heer Nije, dat wij Germaansche menschen, wij Duitsehe en Nederlandsche nationaal-socialis ten, elkaar gevonden hebben en dat wij elkaar nooit meer los"*zullen laten, wat er ook moge gebeuren. De heer H. Korte, leider van de N.S.D.A.P. in Zeeland, die hierna sprak, zeide o.m.Om ons heen hebben we overal in de Germaansche landen den oogst zien staan. Hiervoor moeten we danken den boer en den Schepper. De heer Korte legde er den nadruk op, dat we vooral dank schuldig zijn aan de vrouw van den Duitschen boer, die naast haar huise- lijke plichten, zoo uitstekend in plaats van haar man de belangen van haar volk behartigt en zorgt voor het dagelijksche brood. Hierna wees spr. op het verschil in zaad, dat uitge- strooid wordt door den Duitschen boer en dat uitgezaaid wordt door de tegenstanders van Duitschland. Hij memoreerde de verschrik- kelijke terreuraanvallen der Anglo-Amerika- nen op cultuurcentra, op vrouwen en kinderen. Wij Nederlanders en Duitschers, zoo ging de heer Korte verder, behooren te samen, wij zijn van eenzelfde bloed. Er zijn tusschen ons geen verschillen. Wij hebben een doel en dat is ,.Sieg" en we hebben nog een doel en dat is Volkerengemeenschap. En we zullen over- winnen. Met een ,,Der Mann kann fallen, die Fahne nie", beeindigde de heer Korte zijn toespraak. Nadat een ,,Sieg Heil" was uitgebracht verd de bijeenkomst met het zingen der volksliede- ren beeindigd. BANDENVERKOOPER GESTRAFT. De -eigenaar van het cafe in de Ellestraat B 4 te St. Jansteen, K. L. Bauderinghen, heeft van den Haagschen Inspecteur voor de Prijs- beheersching wegens het verkoopen van twee rijwielbanden tegen opgeschroefden prijs een boete van 750 gekregen. DE BEVOLKING VAN ZEELAND. In 1942 vermeerderde het aantal inwoners van Zeeland van 256.131 op 257.922, alzoo met 1791 zielen. De geboorte overtrof de sterfte met 2258 en het vertrek de vestiging met 467 personen. Van alle grootere gemeenten, met uitzon dering van Vlissingen, nam het inwonertal toe: MiddeSburg kwam van 20.062 op 20.525; Vlissingen daalde van 19.341 op 18.264; Ter neuzen kwam van 11.607 op 11.725; Goes van 11.215 op 11.453; Zierikzee van 6996 op 7110; Axei van 6552 op 6610; Souburg van 5619 op 5736; Hontenisse van 9542 op 5617; 's-Heer- Arendskerke van 4485 op 4546; Ierseke van 4353 op 4425; Kruiningen van 4313 op 4386 en Hulst van 4184 op 4272. Van dp lOil gemeenten liepen 20 plattelands- gemeenten in inwonertal terug, terwijl van di'ie dit aantal precies gelijk bleef. In 52 gemeen ten overtrof het vertrek de vestiging. Het geboortecijfer bedroeg gemiddeld 19.6 en het sterftecijfer bijna 10.8 per 1000 inwo ners. Zeer opmerkelijk is, schrijft De Z., het stij- gend geboorteeijfer in onze provincie. In 1941 bedroeg dit 4582 en in 1942 niet minder da.i 5021. Het slechte figuur, dat Zeeland lang in de bevolkingsstatistiek op dit terrein maakte, wordt langzaam aan ongedaan gemaakt. Het sterftecijfer bleef weer in verhouding buiten gewoon laag; het bedroeg 2763 tegen 2558 in 1941 en 2902 in 1940. De zwakke plek in Zeeland blijft echter het vertrekeijfer. Ook in 1942 was dit weer iets hooger dan dat der vestigingen, n.m.l. 20.182 tegen 19.802. Z'oo mean weet, behoort Zeeland tot de wei- mge deelen van ons land, waar meer mannen wonen dan vrouwen. Toch wordt de voor- sprong der mannen kleiner. In 1940 bijv. was het verschil 1981 en in 1941 nog 1852 en thans verkleinde het zich tot 1749. REGELING SCHOOLARTSENDIENSTEN De secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken heeft nadere regelen ge- steld voor de organisatie van de schoolartsen- diensten. Uit de thans gepuhliceerde uitvoe- ringsvoorschriften blijkt, dat het geneeskun- dig schooltoezicht wordt uitgeoefend: a. Op de openbare dagscholen voor voorbereidend. gewoon, uitgebreid, voortgezet en buitepge- woon lager onderwijs, b. Op de openbare dag scholen voor lager nijverheidsonderwijs, voor zoover dit betreft de scholen voor een am- bacht of handwerk, en de scholen voor huis- houden, landbouwhuishouden, vrouwelijk hand- werken en maatschappelijk werk; c. Op de overeenkomstige bijzondere scholen. Het geneeskundig schooltoezicht omvat: a. Het toezicht op den gezondheidstoestand. van de leerlingen van evengenoemde scholen; b. Het toezicht op den gezondheidstoestand van het personeel dezer .scholen, meer in het bij zonder ter vaststelling van aand.oeningen, welke. gevaar of schade kunnen veroorzaken voor de gezondheid van de leerlingen of hin- derlijk voor het onderwijs zijn; c. Het hygienisch toezicht op de schoolgebouwen, hun inrichtingen en de speelterreinend. Het verstrekken van advies aan de onderscheidene gemeente- en schoolhesturen over de plannen van nieuw op te richten of te vernieuwen schoolgebouwen en over aan te schaffen schoolinventaris en andere hulpmiddelen bij bet onderwijs; e. Te adviseeren over vast te stellen leerplannen, vacanties en roosters van lesuren, over de daarin aan te brengen wijzi- gingen, over het vrijstellen van abnormale leerlingen van het volgen van het onderwijs en het vrijstellen van leerlingen van het volgen van bepaalde deelen van bet onderwijs, als mede omtrent andere aangelegenheden van schoolhygiene; f. Het geneeskundig onder- Voors werd nog gesproken door den heer De zoek van de onderwijzers, die voor een benoe- ming in aanmerking komen, tenzij op andere wijze in dat onderzoek is voorzien. De schoolarts mag niet optreden als behan- delend geneesheer. Elk der aangesloten ge meenten draagt in de kosten van bet genees kundig schooltoezicht bij naar verhouding van het aantal inwoners.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 2