TERNEUZENSCHE COURANT Buiteniand Ho. 10.542 VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1943 83e iaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEBEN DUITSCH WEERMACHTSBERICKT. Sovjet-aanvalten in Centrum. Duitschiand maakt aanzienlijke reserves vrij. BEKENDMAKING. BESCHIKKING. Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-S.S., en de Landwacht. De stem der S.S. Extra-uitzending van de S.S. VERSOHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDiAGAVOND. IJJrectenr: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - TERNEUZEN - Tel. 2298 DISTANCIEERINGSBEWBGINGEN VOLGENS iPLANNEN Treffen bij Havre. ,Het opperbevel der weermacbt deelt mede: De distancieeringsbewegingeu van.^ onze troepen nebben, ondanks de nevige Scvjet- aanvallen, die vooral in bet centrum van het Oostelijk front nog in kracht toenemen, het vastgestelde verloop. De stad Poltawa werd na vernieling van de voor den oorlog belang- rijkste installaties volgens de bevelen opge- geven. Ten Oosten van den Midden-Dnjepr tusschen Tsjerkassy en Tsjernikof volgt de vijand met sterke strijdkrachten onze distan- cieeringsbewegingen. Zware geveehten zijn daar gaande. Ten Zuidoosten van Gomel en in het gebied van Smolensk werden in verbitterde geveehten alle vijandelijke doorbraakpogingen verijdeld. Daarbij onderscheidden zich de Silezische 18e pantsergrenadier-divisie, de Wurttembergsche 25e pantsergrenadier-divisie en de Badensch- Wurttembergsche 35e infanterie-divisie bij- zonder. Tijdens plaatselijke geveehten in Zuid-Italie werd bij Contursi een trjdelijk binnendringen van den vijand in onze steliingen in een tegen- aanval ongedaan gemaakt. De vijand voert nieuwe strijdkrachten aan in den Oostelijken sector van het front zonder echter tot nu toe tot den aanval over te gaan. Beveiligingsstrijdkrachten der marine be- schadigden in den nacht van 21 op 22 Sep tember in een gevecht met Britsche motor- torpedobooten bij Le Havre een vijandelijk motortorpedoboot zoo ernstig, dat verwacht mag worden, dat zij vernietigd is. Zij plaatsten voorts talrijke treffers op drie andere motor- torpedobooten. Britsche luchtstrijdkrachten vielen in den afgeloopen nacht eenige plaatsen in het Noord- westelijke deel van het Rijksgebied aap. Uit Hannover en Oldenburg worden verliezen onder de bevolking en vrij groote schade in woonwijken en aan openbare gebouwen ge- meld. Luchtverdedigingsstrijdkrachten schoten vol gens tot nu toe beschikbare onvolledige rap- porten 21 vijandelijke bommenwerpers neer. Formaties der Duitsche luchtmacht vielen in den nacht van 22 op 23 September doelen in Zuid- en Zuidoost-Engeland aan. De Ned. Corraspondentiedienst meldt uit Berlijn: Het Duitsche Weermactatbericht spreekt in de laatste dagen een ernstige maar opeohar- tige taal. In korte bewoordingen geeft het op ondubbelzinnige wijze te verstaan, dat zoo- wel de huidige als de komende operaties uit een geheel anderen strategischen gezichtshoek bekeken moeten worden. De elastische ver dediging, welke het kenmerk was der tactiek van het Duitsche Opperbevel, -Zoowel in de periode van den 19den November 1942 tot den Slsten Maart 1943 (het bolsjewistische win- teroffensief), als sinds den 13den Juli, toen het door den Duitschen aanval van den Bdec Juli uitgelokte zomeroffensief van de Sovjets begon, gaat Chans over in een distancieeren van den vijand en een systematiseh uitwijken op voorbereide stelliogen. Uiteraard valt het roode leger momenteel des te fanatieker aan en men kan er op rekenen, dat het ook in de komende dagen er alles o.p zal zetten contact te houden met de Duitsche WeormacKt. Maar wanneer de Duitsche bewegingen eenmaal op gang zijn en de Sovjets dus het voor de ont- ruiming volkomen verwoeste gebied binnen- rukken, dan zullen zij bun tempo belangrijk mo#ten verlangzamen, aangezien dat dan be- paaid wordt door de snelheid, waarmee zij hun bevoorrading naar voren kunnen bren- gen. Het bandhaven van het systeem der elas tische verdediging "tegen vooruitgeschoven bolsjewistische formaties, die door de Duit sche achterhoede trachten te dringen het Weermachtibericht van Maandag maakt daar uitdmkkelijk gewag van leert den Sovjets, dat zij met aanreimen achter een verslagen leger, dat zich in een ongeregelde vlucht be- vindt. Het Duitsche Opperbevel heeft offi- cieel bekend gemaakt,vdat het zijn strijdkrach ten terugtrekt op een front, dat ten eerste smaller is en ten tweede dichter bij het bin- nenland ligt, twee factoren, waardoor in grooten omvarng reserves worden vrijgemaakt. Ofschoon er in het huidige stadium van den oorlog in Duitsche militaire kringen weinig neiging bestaat om nader in te gaan op de plannen voor de naaste toekomst, zoo heeft men toch weinig bezwaar tegen de overigens voor de hand liggende conclusie, dat het in de bedoeling ligt, deze vrijgemaakte reserves elders te gebruiken. Men wijst er in dit ver- band op, dat door het verloop van den strijd in het Oosten en het midden in den afweer- slag terugtrekken van niet onaanzienlijke strijdkrachten voor de bezetting van Noord- en Midden-Italie en uitgestrekte gebieden, die totdusver door het Italiaansche leger werden bezet, voldoende is aangetoond, dat Duitscb- lands militaire kracht nog ongebroken is. Ter- zelfdertijd echter ziet men in het Duitsche fioofdkwartier volkomen realistisoh het feit onder de oogen, dat de Westersche democra- tieen intusschen een Itrijgsapparaat hebben opgebonwd, hetweik men niet meer als in de laatste jaren als quantite negligeable kan be- scliouwen. Met behulp van hun menschen- potentieel en hun Industrie hetben Engeland 6?,f-merika 'vij sterke, goed uitgeruste strijdkrachten op de been gebracht, die door de. overgave van de Italiaansche vloot en door i uitschakeling van het ItahaanscSie luchtwapen aan de Zuidelijke stranden van de nesting Europa een niet te onderschatten vrij- neid van beweging hebben ^verworven, terwiil ook de Atlantiscbe Wlal van de Noordkaap tot de Pyreneeen slechts aan de gestelde ver- w achtingen kan voidoen, wanneer er voor een toereikende bezetting wordt gezorgd. "Rv vraaf»' of de Duitsche legerleiding een gealiieerden aanval verwacht in Noord-Italie, op den Balkan, in Zuiid-Frankrijk of op de kust van West-Europa, wordt "begrijpelijker- wijze met beantwoord. Wei spreekt men te Berlijn onomwonden uit, dat men gaa'rne zijn krachten zou meten met de geallieerde legers die al sinds geruimen tijd werkeloos in het Nabur^ge Oosten, in Noord-Afrika en En°e- land staan opgesteld. Zoodra Duitschland^er iti slaagde, deze legers definitief te verslaan zou het zijn handen vrij krijgen om onder vier °°S®nJmet de Sovjets af te rekenen. Of de gealiieerden zullen aanvallen of niet diem te worden afgewacht. In elk geval neemt Duitschiand thans zijn maatregelen, voor het geval, dat zq aanvallen. Het roode leger wil men intusschen laten stormloopen tegen de terugtrekt Waal'°P het Duitsche leger thans «r/^s+eS wat onTtrent deze stelliogen eventueel ?€ZeS"d, is zuivere speeulatie, daar zoo- wel de 1 iggmg als de vorm ervan militaire ge- zlJn' Het eenige wai men veilig kan aannemen is, dat zij na zorgvuldig overlee volgens de nieuwste ervaringen zijn opgewor^ pen. Het ligt voor de hand, dat men na een blik op de kaart in de eerste plaats aan den Dnjepr denkt. Men vergete echter niet, dat de Dnjepr, die overigens slechts tweederde van den langen afstand tusschen de Zwarte en de Barentszee beslaat, 2260 km lang is, zoodat een zuivere Dnjeprlinie nu niet be- paald een frontverkorting zou zijn. Aan den anderen kant echter neemt dit geenszins weg, dat de Dnjepr misschien toch deel uitmaakt* van het defensief systeem, waar volgens <je planaen van het Duitsche Opperbevel de stormloop van het roode leger moet worden opgehouden, terwijl Duitschiand al zijn krach ten inspant om de oifensieve kracht van de Westersche democratien te breken. HE FRONT VERLEGGING IN HET OOSTEN. In aansluiting op hetgeen de Nederland- sche Correspondentiedienst mededeelde over de situatie aan de fronten, beriebt de Berlijn- sche correspondent van De Telegraaf nog het volgende De verlegging van het front in het Oosten r.aar een nieuwe linie, alsmede het prijsgeven van terrein in Zuid-Italie zijn. naar de mee- ning van Duitsche militaire kringen, iets ad ders dan de tot nu toe geftiruikelijke frontver- kortingen en uitwijkbewegingen op kleine schaal, welke uit overwegingen van tactischen of strategischen aard noodzakelijk waren. De elastische verdediging, welke in haar eerste stadium op het beginsel berustte, de stoot- kracht van een vijandelijken aanval op een bepa'ald punt van haar uitwerking te beroo- ven, door op dat punt terug te trekken en den tegenstacider zicb in een leege ruimte te laten doodloopen, deze elastische verdediging heeft thans in haar tweede stadium het karak- ter aangenomen van een principieele, strate- gische operatie. Zij is geen reactie op vijan delijken druk, maar een bewuste beweging uit eigeei wil, een manoeuvre, welke onafhanke- liik is van de actie der tegenstanders en slechts ten doel heeft een front in te nemen, hetweik voor den beslissenden strijd met de Sovjets en de Anglo-Amerikanen de grootste voordeelen eh de beste kansen oplevert. Men geeft aan Duitsche zijde onomwonden toe, dat het besluit tot ontruiming van gebie den, die ten deele reeds gedurende twee jaar in Duitsch bezit en in economisch opzichj niet zonder beteeketnis waren, zeker niet gemak- kelijk is gevallen. Maar juist het feit, dat deze ontruiming, althans op vele plaatsen, niet onder vijandelijken druk doch uit eigen initiatief is geschied, bewijst, dat het hier een grootscheepsch strategisch plan betreft. Waar het uiteindelijke Duitsche front zal liggen, kan men slechts gissen. In dit ver- gand komt het er ib.v. op aan en dat geldt voornamelijk met het oog op den a.s. winter zooveel mogelijk de groote steden in den rug te hebben. De partij, die haar troepen of althans een deel van haar troepen in 't barre jaargetijde kan oederbrengen binnen de be- scherrnende muren van een stad, is zonder twijfel in het voordeel, vergeleken bij den tegenstander, wiens soldaten blootstaan aan kou, wind en sneeuw en die zijn bivak moet opslaan in de onherbergzame, ijzige velden van het Russische landschap. Wiat Italie betreft,. het zou speculatief zijn te gaan voorspellen, waar de Duitsche divisies van generaal-veldmaarschalk Kesselring zich aan het einde van haar systematische distan- cieering van den vijand zullen vastzetten om de Anglo-Amerikaansche legers op te vangen en af te weren. Dat er zoowel ten Zuiden van de Po-vlakte, waar de Apennijnen een natuur- lijken grendel vormen, als Noordelijker langs de Zuidelijke hellingen der Alpen gunstige voorwaarden voor het aanleggen van sterke steTTihgen voorhhnden zijn, zal iedereen "be- grijpen, die een blik op de. landkaart werpt. BROODRANTSOEN IN DUITSCHIAND HOOGER De Duitsche bladen bevatten, volgens het Handelsblad, Donderdagmorgen een aange- name verrassing voor hun lezers en wel in den vorm van de aankondiging, dat de graamoogst uitmuntend moet worden geacht en dat daar- om het broodrantsoen met 100 gram per week is verhoogd. Deze laatste maatregel kon vol gens de desbetreffende mededeeling worden genomen ondanks het grootere broodverbruik, dat een gevolg is van de uitbreiding der weer macht en van de aanwezigheid van veel bui- tenlandsche axbeiders. Met terugwerkende kracht van 20 Septem ber af krijgen de houders van rantsoeneerings- kaarten, met inbegrip van de buitenlandsche burgerlijke arbeiders, per distributieperiode van vier weken 400 gram wittebrood extra. Bovendien krijgen de Idnderen van 6 tot 10 jaar nog 500 gram roggebfjood en de arbeiders die bijzonder zwaar werk hebben, 400 gram roggebrood per vier weken meer. Voorts is het mogelijk gebleken, het tarwepercentage in het broodmeel te verhoogen. In de desbetreflende mededeeling wordt er ten slotte nog op gewezen, dat het hroodran't- soen in het vijfde ooriogsjaar aldus hooger zal' zijn dan in het eerste, en wel 100 gram voor normale verbruikers, 1200 gram voor kinderen van 6 tot 10 jaar en 500 gram per periode van vier weken voor arbeiders met zwaar werk, meer dan in 19©9, Tot dusver bedroeg het Duitsche broodrant soen 1825 gram tarwebrood en 500 gram wittebrood per week; het nieuwe rantsoen wordt dus 1825 gram plus 600 gram. EINDELIJK SPREEKT HET VATICAAN - Het volgende korte overzicht van berichten uit Engelsche en Amerikaansche bron wordt schrijft het Handelsblad, in het juiste licht geplaatst door het Donderdag gepubliceerde bericht van de ,,Osservatore Romano", het officieele orgaan vn bet Vaticaan, over het- zelfde onderwerp. Op 14 September schreef de Engelsche journalist Ward Price in .Daily Mail"; ,,Het hoofd van de Roomsch-Katholieke kerk loopt gevaar door de Duitschers gearresteerd en naar een concentratiekamp te worden over- gebracht". Op 15 September meldde de onder Engelseh- Amerikaansche controle staande zender Pa lermo: „In bet gebied van Vaticaanstad zijn Duitsche valschermjagers geland. Op het St. Pietersplein staan Duitsche pantser- wagens". Op 16 September verspreidde de Londensche omroep in de Italiaansche taal het bericht: ,De Paus heeft geweigerd een afgezant van veldmaarschalk Kesselring te ontvangen. Hij ■u ,ver'^aar.d' <iat de aanwezigheid van Duit sche troepen in Rome een schending van het Internationale recht vormt, daar Rome tot open stad is verklaard". Op 17 September meldde de Londensche omroep in de Nederlandsche taal: De Duit schers plunderen- te Rome de kerken.' De Paus wordt thans a'ls gevangene behandeld". Op 18 September nam het Zweedscbe blad Social Demokraten" aan deze agitatiecam- pagne deel met het bericht „dat de Paus tweemaal geweigerd had veldmaarschalk Kes selring te ontvangen". Op 20 September meldde de „Neue Ziircher Nachrichten", dat de zender van Vaticaanstad door de Duitschers was bezet. Op 22 September verspreidde het Engelsche agentschap Renter het bericht: „De betrek- km-gen tusschen het Vaticaan en de Duitschers zijn opnieuw slechter geworden doordat de Duitschers Dinsdag twee kerkelijke koog- waardigheidsbekleeders arresteerden die het Vaticaansche gebied wilden betreden". Al deze berichten en een groot aantal socrt- WELIKUE LOEKI 5C 100 Neve I Utvmova km Welisj Demidof Doerovo Roednya ORSA ,1327) K/urt van Pelf HET GEBIED BIJ SMOLENSK. Smolensk is het zwajxrtepunt aan het Oostelijk front, waar nog steeds sterke sti ijdkrachten doortbraakaanvallen onder- nemen. gelijke worden tot leugens door de publicatie van het Vaticaan in de ,,Observatorei Ro mano" van .21 September waarin wordt gezegd: „Er zijn vele geruchten in de wereld ver- spreid over den toestand in Vaticaanstad en over de positie van den Paus na de Duitsche bezetting van Rome. Wij zien ons nogmaals genoodzaakt uitdrukkelijk te berbalen, dat weliswaar op het St. Pietersplein Duitsche patrouilles dienst doen en Duitsche wachtpos- ten aan de grenzen van Vaticaanstad zijn qe- plaatst, doch dat deze militaire maatregelen na voorafgaand telefonisch overleg van het Duitsche commando met den gouverneur van Vaticaanstad zijn genomen. Op grond van een overeenkomst werd een demarcatielijn vast- gesteld. Wij zijn gemachtigd te verklaren, dat deze lijn nooit is overschi-eden". CHURCHILL OVER DEN OORLOGSTOESTAND. De operaties in de Middel landsche Zee geen vervanging van een rechtstreek- schen aanval op Duitschiand. Het D.N.B. meldt uit Lissabon: Toen Churchill Dinsdag de vergaderzaal van het Lagerhuis betrad, is hij door de afgevaar- digden met lang aangehouden bijval verwel- komd, zoo bericht de Engelsche nieuwsdienst. In zijn rapport over den oorlogstoestand verklaarde Churchill, dat de operaties in Noord-Afrika en de opening van een nieuw front in de Middellandsche Zee door hem nooit zijn beschouwd als vervanging voor een recht- streekscben aanval op Duitschiand, via bet Kanaal, door Frankrijk en de lage landen. Het front in de Middellandsche Zee is veeleer gedacht als voorlooper voor den hoofdaanval op Duitschiand en zijn bondgenooten, Bij zijn bezoek aan Washington in Juni 1942 is alleen besloten Noord-Afrika te bezetten. Toen had juist de terugtocht naar El Alamein plaats met een verlies van 80.000 man bij de troepen der gealiieerden. Daardoor waren zeer ern stige besluiten noodig geworden. In Novem ber 1942 is toen besloten Noord-Afrika niet te gebruiken als verblijfplaats, doch als spring- plank, en alle voorbereidingen te treffen voor den inval op Sicilie, teneinde te pogen Italie van dezen oorlog uit te schakelen. De laatste vier maanden is geen enkel koop- vaardijschip van de gealiieerden door optreden van den vijand in het Noordelijke deel van den Atlantiscben Oceaan tot zinken gebracht. Thans, zoo zeide Churchill, zijn de Duitsche duikbooten weer aetief geworden en op het oogenblik wordt een geallieerd konvooi door Duitsche duikbooten aangevallen. Voorts deelde Churchill mede, dat de Brit sche en Amerikaansche luchtmacht de" stelsel- matige verwoesting van Duitsche steden door bomaanvallen zal voortzetten. Het nieuwe geallieerde commando voor Zuki-Oost-Azie wordt in Indie ingericht om de oorlogvoering tegen Japan te versterken. De nieuwe opperbevelbebber, admiraal Mount- batten, zal bimtenkort met 'n staf van ©fficie ren in Indie aankomen om daar een gecombi- neerd hoofdkwartier van generaal Eisenho wer in te richten. Deze vorm van een gecom- bineerd geallieerd hoofdkwartier in Indie, zoo merkte Churchill op, is volstrekt noodzakelijk Het geallieerde opperbevel voor Zuid-Oost- Azie zal van de normale conxmando-instantie in Indie losgemaakt worden, ingeval een groot opgezette en omvangrijke veldtocht aan of buiten de grens van Indie moet worden uit- gevoerd. Churchill maakte bekend, dat het geallieer de hoofdkwartier voor Zuid-Oost-Azie in Delhi wordt geinstalleerd, opdat het in het meest intieme contact zal staan met de Indische regeering. De oprichting van het geallieerde opperbevel in Zuid-Oost-Azie en de benoemmg van admiraal Mountbatten zijn door Tsjiang- Kai-sjek op de meest warme wijze toegejuicht. Sprekende over de gebeurtenissen in Italie, zei Churchill, dat na den val van Mussolini de gealiieerden er naar hadden gestreefd in Italie een autoriteit te vinden, met wien zi; konden onderhandelen, teneinde de onvoor- waardelijke capitulatie van Italie in den kort- sten tijd en met zoo weinig offers aan bloed van den kant der gealiieerden als maar moge lijk tot stand te brengen. Geleidelijk, zoo zeide Churchill, strekte de regeering-Badoglio kings verschillende kanalen haar voelhorens uit, informeerde naar de voorwaarden van de gealiieerden voor een capitulatie, terwijl zij tegelijkertijd verklaar de. dat de mo^ilijkheden, waartegenover zij zich zag staan, groot waren. De gealiieerden zoo ging Churchill voort, konden hun mede- g.evoel met deze -moeilijkheden niet ontken- nen. Zij gaven de regeering-Badoglio op alle toenaderingspogingen echter slechts dit eene antwoord: ,,De capitulatie moet onvoorwaar- delijk zijn". Op 15 Augustus bracht een afgezant van Badoglio een officier met den rang van gene raal, een bezoek aan den Britschen ambassa- deui in Madrid, Sir Samuel Hoare, met een geloofsbrief, waaruit bleek, dat hij in opdracht van Badoglio kwam en dat Badoglio bereid was aan den kant van de gealiieerden tegen Duitschiand te treden, zoodra de gealiieerden in ItallS geland waren. Churchill verklaarde, dat het geen toeval is, dat hij zich juist op dat oogenblik voor con- ferentie-doeleinden in Quebec bij Roosevelt bevond. In overeenstemmimg met Roosevelt en met goedkeuring van het Britsche oorlogs- kabinet werd toen het beslnit genomen gene raal Eisenhower instructie te geven Britsche en Amerikaansche officieren van den genera- len staf uit te zenden, die met de afgezanten van Badoglio in Lissabon een samenkomst moesten hebben. Voorts verklaarde Churchill, dat Stalin van de gebeurtenissen in Italie terstond op de hoogte werd gebracht. Op 19 Augustus werd in Lissabon een con ference gehouden tusschen de officieren van den gealiieerden generalen staf en den afge zant van Badoglio. Op deze conferentie wer den den afgezant van Badoglio de capitulatie- voorwaarden vooigelegd, welke reeds eenige weken te voren in een uitvoerige bespreking tusschen Washington, Londen en het hoofd kwartier van Eisenhower waren vastgelegd. Hoe drastisch de capitulatievoorwaarden ook waren. de afgezant van Badoglio wees ze niet van de hand en verklaarde 'tegelijkertijd dat zijn bezoek ten doel had te bespreken, hoe Italie zich met de geallfeerden kon vereeni- gen bij den oorlog tegen Duitschiand. Over de verdere gebeurtenissen zeide Chur chill, dat de afgezant van Badoglio, een gene raal, op 23 Augustus met de voorwaarden uifr Lissabon was vertrokken. Daarbij werd hem onomwonden van den kant der gealiieerden verklaard, dat de capitulatie-voorwaarden voor de civiele en bestuursaangelegenheden later zouden worden voorgelegd. De afgezant van Badoglio was toen onder de grootste geheim- houding naar Rome teruggekeerd. Hij be- loofde voor 31 Augustus antwoord te geven aan het hoofdkwartier van generaal Eisen hower. In dien tusschentijd kwam een tweede Ita liaansche generaal in opdracht van Badoglio aan, die bij wijze van geloofsbrief den Brit schen generaal Carton de Wiart meebracht. De Hohere SS- und Polizeifiihrer -Nordwest deelt mede: Door het Polizeistandgericht Assen zijn den 20sten September 1943 wegens drie overval- len op bet gemeentehuis van Stadskanaal, wegens een overval op het gemeentehuis van Exloo en wegens den moord op Reiiingh, die reeds jarenlang lid van de N.S.B. was, de hier- onder genoemde Nederlanders ter dood ver- oordeeld de' handelaar Johannes Vis, uit Stadskanaal; de ziekenverpleger Gert Por, uit Zuidlaren; de reiziger Anne Rutgers, uit Stadskanaal; de boekhouder Jan Toet, uit 'Stapborst; de machinist Pieter van Laarboven, uit Hasselt; de gemeente-ambtenaar Wessel Khot, uit Zuidlaren de leider van het Arbeidsbureau Rendert Poel, uit; Grijpskerk; de H.B.S.-leerling Jans Diemer, uit Borger; de landbouwer Roelof Tuin, uit Valther- mond; de gemeente-secretaris Andries Diepenbrug, uit Odoom. Het vonnis werd 2 uur na de uitspraak vol- trokken. Een verslag van de reehtzitting zal nader gepubliceerd worden. De Hdbere SS- unl Polizeifiihrer Nordwest, (w.g.) RAUTER, SS-Obergruppenfiihrer und General der Polizei. Van den admiraal in de Nederlanden.. Op grond van par. 5, alinea 1 sub 2 van de verordening van den Rijikscomrpissaris voor het bezette Nederlandsche gebied nr. 100/41 over bijzondere maatregelen voor de kust'beschermimg wordt het volgende be- paald In de haven van Rotterdam, op den Nieu- wen Waterweg van Rotterdam tot de zee- grens, in de aan den Nieuwen Waterweg ge- legen ze^havens en in de havens IJmuiden, Den 'Helder, Harl-ingen, Delfzijl, Vlissingen, Amsterdam alsmede in het Noordzeekanaal moeten roeibooten, sloepen van elke soort en open motorbooten voor zoover zij zich volgens par. 2 alinea 2 der verordening nr. 100/41 in het verfooden gebied mogen ophou<Jen, van edn uur na zonsondergang tot een uur voor zonso-pkomst aan land gebracht, opgebeschen of aan dek bewaard worden. Uit de aan land gebracbte booten moeten dq roeiriemen en dollen -verwijderd en achter slot worden opgeborgen.. De bevoegde" haveninstanties kunnen in speciale gevallen ontbeffing van deze be- schi-kking verleenen. Overtredingen van deze beschikking wor den volgens par. 7 der verordening nr. 100/41 gestraft met gevangenis, in ernstige gevallen met tuchthuis tot vijf jaar. Deze beschikking treedt een week na de publicatie in werkdng. Deze tweede delegatie van Badoglio kon ech ter, naar Churchill verklaarde, den loop der gebeurtenissen niet influenceerem, zoodat. geperaal Carton de Wiart in gevangenschap wilde terugkeeren. De lasthebber van Bado glio sloeg dit voorstel echter van de hand, zoodat generaal Carton de Wiart zich in vrij- heid naar Engeland kon begeven. Op 31 Augustus kwam de afgezant vqn Badoglio met een vertegenwoordiger van generaal Eisenhower in Cyracuse bijeen en verklaarde, dat Badoglio bereid was de on- voorwaardelijke capitulatie te aanvaarden. De bekendmaking van den wapenstilstand werd door de gealiieerden vastgesteld op het oogen blik, dat naar hun ©pvatting (den Italianen? Red.) de beste militaire kansen bood om zich aan den Duitschen greep te onttrekken. Dit beteekende, dat de wapenstilstand eerst op het oogenblik van de landing der gealiieer den op het Italiaansche vasteland of kort hiervoor van kracht Zou worden. Churchill verklaarde, dat de gealiieerden gaarne meer gedaan zouden hebben om deze, naar hij woordelijk zeide, „rampzalige regeering" te helpen. Over de voorgenomen uitlevering van Mus solini aan de gealiieerden verklaarde Chur chill, dat de onvoorwaardelijke capitulatie van de regeering-Badogiio een speciale clau- sule behelsde voor de uitlevering van Musso- linL Het was echter niet mogelijk geweest Mussolini bij bijzondere gelegenheid, los van den wapenstilstand en voor de landing van de gealiieerden op het Italiaansche vasteland te doen uitleveren. De gealiieerden hadden echter reden te ge- looven, zoo verklaarde Churchill, dat men Mussolini onder sterke bewaking op een vei- lige plaats in bewaring zou houden en het was stellig volstrekt in het foelang van de regeering-Badoglio een vlucht van den Duce onmogelijk te makeci. De uitleyering van Mussolini heeft stellig in het voornemen der gealiieerden gelegen. wanneer niet omstan- digheden waren ingetreden, die ongelukkiger- wijze buiten het machtsbereik der geallieer- deai .lagen. De maatregelen, die de regeering van Badoglio had genomen, waren zorgvuldig overlegd. Zij waren voldoende geweest voor de gevangenhou<jing van Mussolini, maar Badoglio kon geen rekening houden met een landing van Duitsche valschermtroepen juist op het punt, waar de Duce het laatst gevan- gen werd gehouden. Geen gebrek aan vooruitziendheid of breuk in het vertrouwen van den kant van de regee ring van Badoglio is er schujd aan, dat Mus solini bevrijd werd. De met de bewaking be- Jaste Carabinieri hadden het bevel Mussolini dood te schieten, wanneer eenigerlei reddings- poging' °edaan mocht worden. De vertegenwoordiger van de regeering- Badoglio onderteekende op 3 September des avonds in Syracuse de capitulatie-voorwaar den. Van dit tijdstip af heeft nu en dan in het geheim een vliegtuig tusschen Rome en het hoofdkwartier op en neer gevlogen. Nadat de Smyjet-regeering de canitulatievoorwaar den "nad bestudeerd, zoo verklaarde Churchill, machtigde zij generaal gisenhower deze ook namens de 'Sowjet-regeering te onderteekenen en generaal Eisenhower deed dit niet alleen in opdracht van de Vereenigde Staten en Groot-Britannie, doch ook in opdracht van de Sowjet-unie en alle gealiieerden. Ik noem het front, dat de gealiieerden eerst in Afrika, vervolgens op Sicilie en thans in Italie gevormd hebben, het ,,derde front", zei Churchell verder. Het „tweede front", dat reeds bestaat, is nog niet in actie. Over het tijdstip, waarop dit front actief zal blijken te zijn, wilde hij geen mededeeling doen. Op zekeren dag, wanneer Engeland en de Ver eenigde Staten het juiste oogenblik gekomen achten, zal ook op dit front de poort worden opengeworpen en zal een massale invasie van het continent van het Westen uit tegelijk met een invasie van het Zuiden uit beginnen. De Engelsche regeering zal zich niet tot grootsch opgezette oorlogsoperaties tegen beter weten in laten dwingen of overhalen om een politieke eenstemmigheid of bijval uit alle ki'ingen te verkrijgen. Het bloedigste deel van dezen oorlog zoo verklaarde Churchill, het bloedigste hoofd- stuk voor Groot-Britannie en de Vereenigde Staten ligt nog voor ons. Uit de verdere uitlatingen van Churchill bleek, dat de vorming van een inter-gealHeer- de commissie voor de Middellandsche Zee he- rust op een verzoek van Stalin. De Engel sche vertegenwoordiger in deze commissie is naar Churchill mededeelde, Harold Mac Millan. Op het oogenblik worden de noodige voor bereidingen getroffen voor een conferentie van de ministers van buitenlandsche zaken der drie landen of hun vertegenwoordigers. Wij zien voorts, zoo zeide Churchill verder, vol vertrouwen een daarop volgende confe rentie tusschen Roosevelt, Stalin en mijn per- soon nog voor het qinde van het jaar tege- Bij onze vrijwiiligers. Goed gecamoufleerd worden 'de bewegingen van den vijand waargenomen. (SS PJK. Ahrens O-H-P s) Het S.S.-ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftrjd van 1745 jaar kan zicb vrijwillig bij de hier- onder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. of de landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtin- gen verstrekt met betrekking tot de verzor- ging van familieleden, duur der opleiding, extra leven^middelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de landwacht of bij het S.S.- wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden, zij, die tot de Germaansche S.S. in Nederland toetreden wil- len, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kun nen zich eveneens aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van de tewerkstelliilg vrjjgesteld. 25 Sept. 914 uur, Den Haag, Cafe den Hout, Bezuidenhout 1113. Luistert op Zondag 26 September van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golflengte 415 meter, naar de stem der SS; onderwerp: Bezoek aan het SS-Ersatzkom- mando te Amsterdam. Op Zondag 26 September van 10 tot 11 uur wordt een extra-uitzeriding gegeven over den zender Hilversum I, over het onderwerp: Het SS-opleidingskamp Avegoor. RADIOTOESTELLEN NIET INGELEVERD. Nieuwe vonnissen van hot Deutsche Lajndesgericht. Door bet Deutsche Landesgericht is en zal de komende weken nog voortdurend een groot aantal gevallen worden behandeld van be- klaagden, die in strijd met de beschikking van 13 Mei 1943 hun radiotoestellen niet hebben ingeleverd. Zoo zijn b.v. op een zitting van bet Deutsche Landesgericht in Den Haag niet minder dan 13 van dergelijke gevallen behan deld. Alle beklaagden moesten het overtre- den der beschikking boeten met verbeurdver- klaring van bun toestellen en kregen behalve gevangenisstraffen ook geldstraffen, die meestal een veelvoud bedroegen van de aan- schaffingswaarde van de toestellen. Van de in Den Haag bebandelde zaken is vooral belangwekkend 'die van den koopman B. te D. B. bad een oud radiotoestel inge leverd en zijn nieuwe radiotoestel verstopt onder het dak van bet huis van zijn buurman, zonder dat deze daar iets van wist. Hij was ef dus niet voor teruggeschrokken, ook zijn buurman aan een vervolging bloot te stellen. HUISAEVAL ALS VEEVOEDER. De veevoeder-positie in 6ns land is moeilijk. Gebeel aangewezen als we zijn op eigen voor- ziening, is bet onze plicht zorg te dragen, dat er voor ons vee niets verloren gaat van bet beschikbare, kostbare voeder. Er gaat helaas nog veel verloren: niet bij den boer, maar in het huisgezin, want het huisgezin is nog altijd een belangr.ijke producent van veevoeder. Niet een huisgezin apart geilomen, maar alle ver eenigde huisgezinnen van Nederland tezamen, produceeren elke week vele duizenden tonnen afval, waarvan het overgroote deel uitstekend geschikt is om er ons vee mede te voederen. Vooral de aardappelschillen zijn belangrijk, want deze werken sterk melkdrijvend. Ook nu velen aardappelen in de schil eten, blijven er nog genoeg afval en schillen'over, die waarde hebben als veevoeder. Eigenlijk moest het niet noodig zijn de huis- moeders nog eens aan te sporen geen schillen in de vuilnisemmers te doen verdwijnen, maar steeds te zopgen, dat zulk afval klaar staat voor den ophaler. Het afvallenbesluit 1 en 2 van 1940 legt trouwens een ieder de verplichting op alle af- vallen van levensmiddelen te bewaren en ter beschikking te stellen van ophalers, die van gemeentewege zqn aangesteld. Alleen wan neer men die afvallen gebruikt in eigen huis of eigen bedrijf, is men van dien plicht ont- heven. Huismoeders, bewaart dus de aardappel schillen, de koe maakt er melk van voor uw kinderen. NIEUWE BESCHIKKING OMTRENT DE VJSSCHERIJ IN HET SCHELDEGEBIED. Het bureau van den Admiraal in Nederland deelt mede: Op grond van par. 5 alinea 1, nr. 2, tweede alinea van de Verordening van den Rijkscom- missaris voor het bezette Nederlandsche ge bied nr. 100/41 inzake bijzondere maaregelen voor de kustbescherming wordt bet volgende beschikt: Bij de uitoefening van de visscherij op de Schelde is het den Nederlandschen visgchers verboden de NederlandschBelgische water- grens te overschrijden. Den Belgischen visschers, wier thuishavens gelegen zijn tusschen Antwerpen en de Bei- gisch-Nederlandsche watergrens, is het bin- nenloopen van Nederlandsche havens en het contact zoeken met Nederlandsche visschers en vaartuigen van alierlei aard verboden. Zij moeten zich voortaan bij elk overschrijden van de watergrens voor inklaring en controle aan melden bij de Nederlandsche douanepost in Bath. Bij het aandoen van een noodhaven moet zich de kapitein onmiddellijk melden bij het naastbijzijnde bureu van de V.G.A.D. Overtreding -van deze beschikking wordt overeenkomstig par. 7 van de Verordening nr. 100/41 gestraft met gevangenisstraf, in ern stige gevallen ook met tuchthuis tot 5 jaar. Deze beschikking treedt in werking op den dag van publicatie. moet. In dit verhand meende Churchill dat zonder het nauwe, hartelijke en duurzame deelgenootschap tusschen Sowjet-Ruslaod, Engeland en de Vereenigde Staten de geal iieerden aan het einde van dezen oorlog' zou den moeten vaststellen, dat zij zich in een periode van nog grootere vet-warring bevinden. De DuiUche duikbooten. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De verkla- ring van Churchill in het Lagerhuis dat er de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1