TERNEUZENSCHE COURANT Q Buitenland Birm@nland Landbouwberichten No. 10.541 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1943 83e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN NEDERLANDSCH BLOED. DUITSCH WEERHKAOHTSBERICHT. Sovjet-aanvalfen opnieuw afgeslagen. STADSJEUGD EN FLATTELAND. TERNEUZEN, 21 SEPTEMBER 1943. Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-S.S., en de Landwacht. RECHTSZAKEN. VERSCHLTNT IEDEEEIN DINSDAG- EN VKIJDAGAVOND. Dtrectenr: L VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - TERNEUZEN - TeL 2298 Een geruststelling en een waaxschuwing. Gebeurtenissen van den laatsten tijd zijn oorzaak geweest dat de Leider zich andermaal door de bezettende macbt voor de vraag ge- steld zag', of er voor moorden op Nederland- sche nauonaal-socialisten Nederlandsch bloed mag vloeien bij wijze van vergelding. In ,,Volk en Vaderland" doet bij een beroep op alle Nederlanders van goeden wil om te zorgen, dat ons Vaderland geen land van moordenaars wordt en hij vestigt de aandacht op het ge- vaar, dat een kleine categorie Nederlanders voor ons geheele volk oplevert, doordat zij in hun geestesverwarring een moordterreur trachten goed te praten. Het is Mussert ook ditmaal gelukt, te voorkomen, dat voor moord op Nederlandsche nationaal-socialisten bij wijze van vergelding Nederlandsch bloed zal vloeien. Dit is de geesteshouding, welke het land en volk van een Grotiug en een Erasmus waar- dig is, de geesteshouding van den waarachti- gen Nederlander, waardoor de grijze generaal Seyffardt zich nog op zijn sterfbed torenhoog verhief boven zijn sluipmoordenaars die zich wellicht 66k Nederlanders waanden Het feit, dat Mussert wederom heeft weten te voorkomen, dat de gevaarlijke terroristen- activiteit tegen Nederlandsche nationaal- socialisten op Nederlanders zal worden ver- haald, zal niet nalaten ook in de kringen van zijn felste tegensanders geruststelling te wek- ken, daar het in elk geval beteekent, dat het leven der Nederlandsche gijzelaars bij een eventueele voortzetting der moordenreeks voorloopig alhans niet bedreigd wordt. En wij kunnen met Mussert aannemen, dat het meerendeel der bedoelde Nederlandsche anti's deze gebeurtenissen al evenzeer afkeurt, als de aanhangers der nieuwe orde. Hopenlijk zal dit besluit dan ook iets vermogen bij te dragen tot eerlijker en betere waardeering onderling tusschen twee groepen van Nederlanders, die elkander om het feist bestrijden, beiden in de eerlijke overtuiging hun Vaderland te dienen. Dit neemt niet weg, dat bij de anti's in het algemeen lichter een tendens zal bestaan om de terroristische moorden te vergoeilijken, dan bij de andere groep. Daarom is het gewenscht, dat juist zij zich, nu de Nederlandsche gijze laars voorloopig veilig zijn, te peinzen zetten over de gevaren, welke deze terroristen-men- taliteit over ons volk als geheel oplevert. Wanneer in den loop van deze oorlogsjaren de moord zich eenmaal inburgert als politiek argument, dan staan ons ook voor de jaren na dezen oorlog de vreeselijkste dingen te wachten. En zeker, wanneer een geallieerde overwinning oorzaak zou zijn. dat men de bolsjewistische propaganda in de Westeuro- peesche staten de vrije hand zou moeten laten. Sardinie ongehinderd ontruijnd. Het opperbevel van de weermacht deelde Maandag mede: Tegen ons front van de Zee van Azof tot ten Noorden van Smolensk ondernam de vijand hevige aanvallen, die door onze troepen, te zamen met sterke formaties der luchtmacht, werden afgeslagen of opgevangen. Daarbij gelukte het verscheiden doorgedrongen vijan- delijke gevechtsgroepen door onmiddellijk in- gezette tegenaanvallen te vernietigen. Van het overige Oostelijke front wordt slechts levendige plaatselijke gevechtsactie ge- meld. In het gebied van Salerno hebben Britsche sttrijdkrachten onze stellingen tevergeefs aan- gevallen. Verder naar het Oosten volgt de vijand slechts aarzelend onze bewegingen. Voor de kust werd een vijandelijke motor- torpedoboot door vuur der luchtdoelartillerie tot zinken gebracht. Jachtvliegtuigen en snelle gevechtsvliegtuigen vernietigden 24 vijande lijke toestellen. Duitsche troepen hebben het eiland Sardi nie overeenkomstig de bevelen en ongehinderd door den vijand ontruimd. Slechts troepen van den verrader Badoglio volgden op eerbiedigen afstand de bewegingen der eigen formaties naar de inschepingshavens. Eerst tegen de al- lerlaatste troepen der achterhoede waagden zij het hier en daar het vuur te openen. Een kleine eenheid der marine bezette eenige dagen geleden door vastbesloten toeslaan een haven aaii de Westkust van de Adriatische Zee, verzekerde zich daar van een vrij groot aantal oorlogs- en koopvaardijschepen en na,m 4000 soldaten van het leger van Badoglio met den bevelhebber en verscheidene hoogere staf- officieren gevangen. In de citadel der stad werden groote hoeveelheden wapens en mu- nitie buitgemaakt. MUSSOLINI SPRAK TOT HET IT ALIA AN SCHE VOLK. Mussolini heetf, naar D.N.B. meldt, Zater- dagavond, via de Italiaansche radio het Ita- liaansche volk toegesproken. Hij deelde mede, reeds op 25 Juli in zijn reeds zeer avontuurlijk leven het ongelooflijkste aller avonturen te hebben_ beleef d. Het onderhoud met den koning duurde twin- tig minuten of misschien zelfs nog korter. ledere overeenkomst was onmogelijk, want hij had reeds zijn besluit genomen. Het is ir^oor- logs- zoowel als in vredestijd voorgekomen, dat een minister moet gaan, dat een generaal wordt neergeschoten. Doch het is nog nooit voorgekomen, dat men een man als ik, die zijn koning meer dan twintig jaar in absoluten trouw heeft gediend, op de stoep van het par- ticuliere verblijf van den koning liet arrestee- ren, hem dwong in een Roode Kruisauto te gaan zitten onder voorwendsel hem voor een complot te willen redden en in een razend tem po van de eene naar de andere kazerne voerde. Ik had echter het zekere gevoel, dat de Fiihrer hoewel ik van de overige wereld was afge- sneden, voor mij zorgde, meer broederlijk dan kameraadschappelijk. Egn hooge ambtenaar heeft mij gezegd, dat ik een gijzelaar was. Doch in den nacht van 11 op 12 September liet ik weten, dat de vijand mij niet levend in han- den zou krijgen. Het liep tegen 14.00 uur, toen ik de eerste valschermjagers zag dalen, gevolgd door de anderen, vastbesloten om elk verzet te breken. De manschappen, die mij bewaakten, zagen dat in en schoten niet. Dit alles speelde zich in vijf minuten af. De bevrijding de geheele onderneming was een voorbeeld van organi- satie en besluitvaardigheid, dat in de geschie- denis gedenkwaardig zal blijven. Doch dit is een kleinigheid vergeleken met de ontzettende tragedie, waarin de democrati- sche regeering op 25 Juli het Italiaansche volk gestort heeft. De maatregelen, die na den 25sten Juli genomen werden, laten een pro gram zien, dat ten doel had het werk van 20 jaar te vernielen en twintig jaar van roem weg te vagen, om de herinnering aan de vor- ming van een imperium en aan de rang zooals het vaderland nog nooit had, uit te wisschen. Die thans de partij aanvallen, zijn dezelfde leegloopers, die reeds bij het begin van onzen opmarsch g"etracht hebben den socialen voor- rntgang te saboteeren em de nationale en im perials successen te verkleinen. De koning, die zich ontdekt weet, doch geen afstand heeft gedaan, zooals het grootste deel der Italianen had verwacht, moet onmiddellijk ter verantwoording geroepen worden. Ik ben er van overtuigd, dat het Huis Savoye de putsch tot in de kleinste bijzonderheden nauwkeurig heeft voorbereid. uitgewerkt en uitgevoerd tezamen met de handlangers van Badoglio en al zijn laffe generaals, tezamen met sommige verraderlijke leden van de fas- cistisehe partij. De koning heeft zoo op de meest erbarmelijke wijze Duitschland verraden en zelfs nog na onderteekening van den wa- penstilstand heeft hij geloochend, dat deze onderhandelingen aan den gang waren. Wat de voorwaarden van den wapenstilstand betreft, deze hadden eigenlijk zeer grootmoe- dig moeten zijn, doch zij waren de hardste, die men maar kan denken. De koning heeft noch tegen deze voorwaarden iets ingebracht, noch tegen de beraamde uitlevering van mijn per- soon aan den vijand. Slechts uit angst voor zijn kroon heeft hij Italie in chaos, schande en ellende gestort. Het leger, dat Vernederd en in den steek gelaten werd, is van vandaag op morgen uit- eengevallen ^n door zijn eigen bondgenoot on der het gelach van de burgerbevolking ont- wapend. De koninklijk-Italiaansche marine, die tij- dens onze twintigjarige worsteling opgebouwd werd, werd aan Malta uitgeleverd. Alleen de luchtmacht heeft een belangrijk deel van haar materiaal kunnen redden, doch practisch bezit zij geen actieve kracht meer. De staat, dien wij opnieuw willen bouwen, moet nationaal en sociaal zijn, in den meest uitgebreiden zin van het woord een fascistische staat in den geest van den beginstijd. In de verwachting, dat onze beweging onweerstaan- baar zal zijn, willen wij den onderstaanden eisch laten hooren: 1. Weer de wapens opnemen aan de zijde van Duitschland, Japan en de andere bond- genooten. 2. Onmiddellijke wederopbouw van het leger, dat zich schaart om de kern van de militie. 3. Opruiming der verraders, in het bijzon- der van diegenen, die op 25 Juli om 21.30 uur de nieuwe regeering hebben aanvaard. 4. Terzijde stelling van de plutocratie en de oprichting van een sociale basis, waarop de staat kan worden opgebouwd, geschraagd door den arbeid van zijn burgers. Zwarthemden en gij, trouwe aanhangers in geheel Italie! Ik roep u opnieuw tot den ar- beid en roep u opnieuw onder de wapens. Boeren, arbeiders en handwerkslieden De staat, die uit dezen strijd zal ontstaan, zal uw staat zijn. Verdedigt hem, opdat nie- mand hem weer in gevaar kan brengen. Leve Italie. Leve de nieuwe fascistische republikeinsche partij." TELEGRAM VAN RICCI AAN MUSSOLINI. (D.N.B.) Naar de Romeinsche omroep meldt heeft de commandant van de fascisti sche militie, luitenant-generaal Renato Ricci, een telegram aan den Duce gezonden, waarin hij hem- mededeelt volgens bevel het comman do over de fascistische militie te hebben over- genomen en hem de verzekering van zijn ge- hoorzaamheid geeft. EEN NIEUWE WEERSTANDSLINIE BETROKKEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Zondag mede: In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front verloopen de eigen bewegingen volgens de plannen. De krachtig volgende vijand werd afgeslagen. In den centralen frontsector worden in het gebied ten Westen van Jelnja en ten Zuiden van Belyj voortdurende zware gevechten ge- leverd. Aanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten werden uiteengeslagen. Van het overige Oostelijke front worden, afgezien van levendige plaatselijke gevechtsactie op het Koebanbruggenhoofd en heftige, maar ver- geelsche aanvallen van de bolsjewisten ten Zuiden van het Badbgameer, geen^ gevechten van betekenis gemeld. De zware gevechten, sedert twee weken voortdurend geleverd in het gebied van Saler no, hebben den Britsch-Amerikaanschen lan- dingstroepen niet het verwachte operatieve succes gebracht. Het is hun niet gelukt de Duitsche divisies in Zuid-Italie af te snijden. Tegen numeriek veel sterkere strijdkrachten hebben onze troepen iedere uitbreiding van het vijandelijke bruggenhoofd verhinderd. In den tegenaanval werd de vijand in weerwil van het krachtige vuur van het scheepsgeschut op een smalle kuststrook opeengedrongen. Hij leed daarbij zware verliezen. Daardoor is het gelukt de eigen troepen, die na volkomen ver- nieling van alle belangrijke installaties uit Calabriie en Apulie terugtrokken; te vereeni- gen met de divisies in het gebied van Salerno. Het Britsch-Amerikaansche operatieplan, opgebouwd op het verraad van Badoglio, is daarmede volledig mislukt. De energieke Duitsche leiding en de vOorbeeldige houding van de troepen. die in weerwil van een groote vijandelijke superioriteit in lucht- en vloot- strijdkrachten stand hielden tegen den storm- loop van acht infanterie- en twee pantser- divisies, hebben dit groote afweersucces mo- gelijk gemaakt. Volgens de tot dusverre beschikbare, nog onvolledige, berichten verloor de vijand meer dan 10.000 man aan dooden en gewonden en 4429 aan gevangenen. 153 pantserwagens, 54 stukken geschut, 62 granaat- en raketwer- pers, alsmede talrijke lichte en zware infan- teriewapenen en een ontelbare hoeveelheid oorlogsmateriaal werden vernietigd of buit gemaakt. In den strijd tegen de vijandelijke landings- vloot hebben luchtmacht eh marine in den tijd van 8 tot 17 September tot zinken gebracht: 3 kruisers, 2 torpedobootjagers, 1 torpedoboot, 15 landingsbooten en 9 transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 58.000 ton. Voorts werden 2 kruisers, 3 torpedojagers, 1 landingsboot, 1 groot tankschip en 7 trans portschepen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 35.000 ton zoo zwaar getroffen, dat zij verloren geacht kunnen worden. Behalve eenige andere oorlogsschepen werden 125 transport- en tankschepen met een gezamen lijken inhoud van ongeveer 600.000 ton, 9 lan dingsbooten en 1 bewakingsvaartuig door treffers beschadigd. Ook gisteren werd in het gebied van Saler no en ten Zuiden daarvan verbitterd gevoch- ten. Na de vereeniging van alle in Zuid-Italie staande Duitsche formaties hebben onze troe pen zich volgens de plannen van den vijand losgemaakt en een kortere weerstandslinie betrokken. Een Duitsche duikboot heeft in de Golf van Salerno een Engelschen torpedojager van de klasse Jervis tot zinken gebracht en een groot tankschip door torpedotreffers zwaar bescha digd. Formaties van de luchtmacht brachten door bomtreffers aanzienlijke schade toe aan een torpedojager en een aantal schepen van de vijandelijke transportvloot. Elf vliegtuigen werden boven het gevechtsgebied neergescho ten. Duitsche vliegtuigen met grooten actieradius schoten gisteren ver boven- den Atlantischen Oceaan een viermotorigen bommenwerper neer, alsmede een groot vrachtzweefvliegtuig, dat door een viermotorig vliegtuig werd ge- sleept. Enkele vijandelijke stoorvhegtuigen lieten in den afgeloopen nacht boven Duitsch gebied lukraak eenige bommen vallen, die slechts ge- ringe schade aanrichtten. DE STRIJD BIJ SALERNO. Kesselring whit eerste ronde. Naar in militaire kringen verluidt, meldt het D.N.B. uit Berlijn, kan na 7 dagen van verbitterde gevechten, in het gebied van Salerno, thans worden geconstateerd, dat de eerste ronde van den slag door maarschalk Kesselring is gewonnnen. Generaal Clark heeft een zware nederlaag moeten incasseeren en heeft bg die operaties het grootste deel der gelande formaties en van zijn materiaal verloren. Op het kritieke oogenblik zijn kennelijk niet alleen militaire, doch ook politieke gezichts- punten beslissend geweest voor het om elken prijs handhaven van het bruggehoofd Salerno. De tweede phase, die thans begint, zoo ver- klaart men, staat in het teeken van wederzijd- sche versterkingen. Hoe hopeloos de positie der Geallieerde strijdkrachten is, blijkt wel uit het feit, dat zij, om verlichting te brengen aan de op het bruggehoofd strijdende troepen, een deel der formaties van Montgomery heb ben moeten inschepen, om die zoo spoedig mogelijk naar het gebied van Salerno te bren gen. Naar men tot dusver heeft kunnen na- gaan, schijnen de, in het Zuidelijke deel van de Golf van Salerno gelande, formaties voor loopig ongeveer een divisie uit te maken. Het strijdgebied van Salemovyordt geken- merkt door een driehoek, die gevormd wordt door de steden Salerno, Eboli, Castella, Bate, Licosa. De belangrijkste plaatsen in het voor- terrein worden door de Duitsche troepen be- heerscht, die in het Noorden Salerno in bezit genomen hebben en in het Oosten Eboli, Alta- villa en Albanella beheerschen. Uit militaire kringen der Rijkshoofdstad verluidt, dat bin- nenkort cijfers zullen worden bekend ge maakt over de verliezen, die de Engelschen en Amerikanen tot dusver geleden hebben. ZEVENDE DAGORDER VAN MUSSOLINI. Naar het D.N.B. uit Rome meldt, heeft Mussolini dagorder no. 7 uitgevaardigd, die den volgenden tekst heeft: De fascistische nationale regeering ontslaat de officieren der weermacht van den eed, dien zij aan den koning hebben afgelegd. Door de onder de bekende voorwaarden voltrokken capitulatie, en door zijn vlucht heeft de koning de natie aan den vijand uitgeleverd en haar in schande en ellende gedompeld. Mussolini. De secretaris van de republikeinsche fas cistische partij, Pavolini, heeft Vrijdag voor de radio gesproken. Hij zeide o.a.: ,,Ik spreek uit naam van Mussolini, dien de soldaten van den Fiihrer uit de gevangen- schap doer een helfdhaftige daad hebben be- vrijd en dien ik Vrijdag zelf heb gezien. Hij is gezond en zal spoedig tot het volk spreken't Pavolini herinnerde er aan, dat Mussolini 20 jaar geleden Italie voor het bolsjewisme behoedde en het veranderde in een groof, modern, gedisciplineerd land. Dat is het won der, dat Mussolini heeft volbracht. Mussolini is de genius van Italie; zijn leven behoort Italie en het leven van de Italianen behoort hem. Wie zich thans overgeeft, laadt eeuwigen smaad op zich en de zijnen. Men moet werken, strijden en den wil hebben te overwinnen. Pavolini eindigde met de woorden: ,,Romei- nen, Italianen. Schaart u rond Mussolini en de vlag van Italie. Wij verraden de gevallenen van Italie niet en Italie zal niet vallen". De bladen te Gibraltar melden, aldus ver- neemt het D.N.B., dat Badoglio en de Italiaan sche koning op 8 September j.l. als door een wonder aan gevangenneming ontsnapt zijn. Zij verlieten Rome per auto en reden naar het hoofdkwartier van een Italiaansche divisie. Kort voordat de Duitschers kwamen, slaag- den Badoglio en de koning erin, per vliegtuig naar Palermo te ontkomen. Generaal Amico, Italiaansch commandant van Zuid-Dalmatie, is door de fascisten dood- geschoten, aldus vemeemt S.P.T. uit Zagreb. Generaal Amico heeft in Dubrovnik en om- geving den tegenstand georganiseerd tegen de oprukkende Duitsch-Kroatische troepen en geweigerd de stad aan de Kroaten uit te leve- ren. In de Kroatische pers van Vrijdagmid- dag staan de documenten gepubliceerd, waar- uit blijkt dat generaal Amico voortdurend in nauw contact heeft gestaan met de in Kroatie opereerende partisanen en daardoor de belan- gen van dezen staat heeft tegengewerkt. MUSSOLINI EENIGE DAGEN BIJ HITLER. Het D.N.B. meldt uit het hoofdkwartier van den Fiihrer: De Duce heeft onmiddellijk na zijn bevrij ding een bezoek van verscheidene dagen ge bracht aan den Fiihrer. DE STRATEGIE VAN HET UITWIJKEN. Aan een beschouwing van den militairen correspondent van het D.N.B. is het volgende ontleend Aan Europa's Oostelijke front zijn gebeur tenissen aan den gang, die aanvankelijk wel licht verrassimg wekken, omdat men het in het vijandelijke kamp niet voor mogelijk ge- houden had, dat de Duitsche strijdkrachten, wier voornaamste kracht naar algemeen oor- deel in den aanval ligt, zich zoo onafgebro- ken zoud-an overgeven aan diepe en breede distancieerings-bewegingen. De bolsjewisten hebben in den loop van dezen oorlog zonder twijfel veel Van de Duitschers geleerd. Waar- om zouden de Duitschers nu van hun kant ook van hen niet iets geleerd hebben, n.l. van hetgeen waarin hun tegenstanders de groot ste oorlogsroutine bezitten: in den strijd van de verdediging en in de strategie van het uit- wijken. De gebeurtenissen bewijzen, dat ook deze oorlogskunst in de Duitschers haar mees- ter gevonden heeft. Wat de Duitsche legerleiding op het oogen blik in het Oosten onderneemt, moet als een der handigste bewegingen voor verkorting van het front beschouwd worden, die de krijgsgeschiedenis kent. "Het du-idt op een ongekende moreele tactische kracht van lei ding en troep, dat een zoodanige uitgestrekte onderneming wordt uitgevoerd zonder noe- menswaardige verliezen aan gevechtskracht. De vraag naar het waarom van deze heele onderneming vindt wellicht een antwoord in de- omstandigheid, dat men van Duitsche zijde voorloopig meer aandacht wil schenken aan andere Europeesche fronten en het sterkst wenscht te zijn voor de eindafrfrkening. Dat de Duitschers in het Oosten gebied -prijs- geven, kan gelden als een bewijs, dat zij den vijandelijken druk met besparing van krach- ten willen laten uitloopen en blijkbaar den tijd hebben. Dat heeft de tegenpartij even- wel allerminst. GEALLIEERDE SCHEEPSVERLIEZEN. Het D.N.B. meldt uit Besrlijn: Alhier is een belangwekkende lijst gepubliceerd van de scheepsverliezne die de Engelschen en Ame rikanen tijdens de gevechten om Sicilie en tot heden bij hun landingsoperaties in Zuid-Italie geleden hebben. In het gebied van Sicilie werden door de Duitsche strijdkrachten in den grond geboord 290.000 brt., beschadigd 1.203.050 brt. Bij de huidige landing in Zuid- Italie werden tot dusver tot zinken gebracht 94.000 brt. beschadigd 470.000 brt. Aan oor- logsbodems verloor de vijand bij de landing op Sicilie 25 in den grond geboorde schepen, ter- wijl 60 eenheden beschadigd werden. Bij de landing in Zuid-Italie werden negen eenheden in den grond geboord en 11 beschadigd. NEDITS BIJ HITLER. Het D.N.B. meldde gisteren uit het hoofd kwartier van den Fiihrer: De Fiihrer heeft op 18 September in zijn hoofdkwartier den Servischen minister-presi dent kolonel-generaal Milan Neditsj ontvan- gen. Voor de ontvangst bij den Fiihrer had de Rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, een langdurig onderhoud met den Servischen premier over het probleem van de toekomstige vormgeving in Servie. Capua BENEVENTO Caaerta CanceU Uterno S v yAliavilla Anenzo a r - Pratola Aversjy^C^ivano *AcerrJ\ AVELLINO^ Marano NAPELS Somma PorticiVesuvius Pompei Gaveta Merc a to S.Severino Procida Torre del Greed Nocera GOLF VAN Castellamm Ischia Ravello o orren Amslfi SALERNO Spoorwegen Kaart van Pelt HET STRIJDGEBIED RONDOM SALERNO. WEER BATTERIJEN. Blijkens-een off-icieele mededeeling van den directeur van het Rijksbureau voor de Meta- len-Verwerkende Industrie kunnen gebruikers. aan wie battcrjjen zijn toegewezen, zich thans weder tot hun leverancier wenden ter be- koming van de hun toegewezen batterijen. Leveranties van 'batterijen, gedaan op grond van koopvergunningen, voorzien van het stem- pel „speciale toewijzing", mogen niet worden herhaald. Teneinde te bevorderen, dat de stedelingen in de gelegenheid worden gesteld in de toe- komst weer terug te keeren naar het land, zijn door den Boerenleider plannen ontworpen om dit te verwezenlijken, door te beginnen bij de jeugd van 14 tot 20 jaar. Jongelui van niet-boerenafkomst kunnen zich daarvoor melden bij een plaatselijke af- deeling van den Landstand of bij een Buurt- boerenleider, waar zij de noodige inlichtingen hieromtrent zullen kunnen verkrfgen. Het ligt in de bedoeling, deze jongelui, zoo wel mannelrke als vrouwelijke, na medische keuring, te plaatsen op een der scholen van den Landstand, waar zij een korte algemeene scholing ontvangen. 'Hierna zullen zij worden geplaatst op een boerderij om den practischen arbeid te leeren. Zij blijven hier onder de regelmatige controle van de afdeeling „Stad en Lande" van den Landstand, opdat deze kan nagaan of zij inderdaad hun beste krach- ten geven en anderzijds door den werkgever zoo worden behandeld, dat zij zooveel moge lijk leeren. Voorts ligt het in de bedoeling hen een zgk- geld te geven, wat later naar mate van hun capaciteiten, in overleg met hun werkgevers kan worden opgevoerd. Voor sociale verzeke ring zal tevens worden gezorgd. Voor op- name op de school, evenals voor de verdere practische opleiding, is natuurlijk toestem- ming van de ouders verplicht. Deze gelegenheid wordt geboden aan alle jongelui, ongeacht hun kerkelijke of politieke opvattingen en is dus bedoeld voor onze Nederlandsche Jeugd. Zij, die in him woon- plaats geen inlichtingen weten te verkrijgen, kunnen zich wenden tot de afdeeling Agrari- sche Inzet van den Nederlandschen Land- stand, Anna Paulownastraat 36, 's-Graven- hage. LIJSTEN VAN NIET-INGELEVERPE RADIOTOESTELLEN. Tijdens de zittingen in kort geding door het Landesgericht in verschillende deelen van het land gehouden, is geblelcen, dat vele bezitters van radiotoestellen meenden, aan hun inleve- ringsplicht te kunnen ontkomen, door van verschillende in hun bezit zijnde toestellen het oudste en sleehtste in te leveren. Doordat de poljtie in het bezit is van de garantielijst der Nederlandsche radiohandelaren,' kan echter in die gevallen en bij een systematisch onder- zoek in de toekomst zonder meer worden vastgesteld of inderdaad alle toestellen zijn ingeleverd. Op de zittingen worden bewerin- gen, dat toestellen voor de uitvaardiging der beschikking van de hand werden gedaan, uit- voerig onderzocht. Wanneer het onwraak- bare bewijs, dat tot opsporing van het toestel leidt, niet kan worden geleverd, volgt bestraf- fing overeenkomstig de bepalingen. STIJGEND JAARSALDO BIJ DE RIJKSPOSTSPAARBANK. Bij de Rijkspostspaarbank is in de maand Augustus ruim 32 millioen gulden ingelegd, tegen 14 millioen gulden terugbetaald. Het saldo over de eerste 8 maanden van het jaar bedraagt niet minder dan 163 millioen gulden (vorig jaar 33 millioen). BRITSCHE AANVALLEN IN DE ZEEUWSCfHE WATEREN. Donderdagavond werd op de Ooster-Schelde een boot aangevallen en beschoten. Er zijn vijf Nederlanders licht gewond. Ook het stoomschip Zuiderzee", dat den dienst op Zierikzee onderhoudt, is aangevallen. De 2e machinist en een Nederlandsche passagier werden gedood. De kapitein en een Neder landsche ->assagier werden gewond. Vrijdag werd de boot, welke den dienst onderhoudt op den PerkpolderKruiningen, beschoten Hierbij waren eenige Nederlandsche gewon den en dooden. BURGEMEESTERSBEN OEMING. Tot burgemeester der gemeente Wolfaarts- dijk is benoemd de heer J. C. Koert, Wnende aldaar. Johannes Cornelia Koert, werd 22 Maart 1896 te Wolfaartsdijk geboren, waar hij ook de school bezocht. Daarna volgde hij te Goes 3 jaar de H.B.S. en haalde het diploma der Landbouw-Winterschool. Later was de heer Koert werkzaam als land- bouwbemiddelaar op het Gewestelijk Arbeids- bureau in Zeeland. In zijn woonplaats bekleedde hij verschillen de bestuursfuncties. Sedert 1933 is hij lid der N.S.B. en is groeps- leider in zijn woonplaats1. De he$r Koert is gehuwd en heeft 2 kinde- ren, waarvan de oudste vrijwillig dienst nam bij het Duitsche Roode Kruis, terwijl zijn zoon zich als vrijwillig vlieger heeft ingezet. AXEL. Van ladder gevallen. iZaterdag had de metselaar J. L. alhier het ongeluk van een ladder te vallen. De man kwam hierbij zoo ongelukkig terecht, dat hij zijn linkerpols brak, terwijl zijn rechterarm ook vrij ernstig gekneusd werd. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 5 tot en met 11 Septemoer 1943 kwamen er in ons land 2266 (2195) ge vallen van besmettelijke ziekten voor, waar van 1054 (894) diphtherie, 475 (441) roodvonk, 486 682) dysenterie en 176 (124) kinderver- lamming. De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn die der voorafgaande week. Zeeland had 22 (28) gevallen, n.l. 12 diph therie, 3 in St. Annaland en Terneuzen en 1 in Axel. Goes, Poortvliet, Tholen, Westdorpe en Ierseke; 1 geval van roodvonk in Ellewouts- dijk, Ovezande en Wissekerke; 1 geval van dysenterie in Tholen; 1 geval van kinder- verlamming in Middelburg en malaria 1 geval in Arnemuiden en 4 in Middelburg. LOONEN EN ARBEIDSVOORWAARDEN VOOR HlCT DORSCHBEDRIJF Aangezien uit de tot nu toe in verschillende provineies gebruikelijke wijze van loonbepa- Bij ooze vrijwilligers. Een gewonde kaane- raad wordt op de snelst mogelijike wijze naar de verbandplaats gebracht. (SS P.K. Mitschke O-H-P s) Het S.S.-ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hier- onder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. of de landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtin gen verstrekt met betrekking tot de verzor- ging van familieleden, dmir der opleiding, extra leven^middelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de landwacht of bij het S.S.- waehtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden, zij, die tot de Germaansche S.S. in Nederland toetreden wil len, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerks telling, kun nen zich eveneens aanmelden en worden ge- durende hun verbintenis van de tewerks telling vrygesteld. T9 Sept. 914 uur, Amsterdam, Dam 4. 23 Sept. 913 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 24 Sept. 914 uur, Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 25 Sept. 914 uur, Den Haag, Cafe den Hout, Bezuidenhout 1113. ling voor de arbeiders in het dorschbedrijf onder de huidige buitengewone omstandig- heden een te onregelmatig en veelal onvol- doend weekinkomen voortvloeit. zoodat het wenschelijk is aan bedoelde arbeiders een ten deele vast loon toe te kennen, heeft de Ge- machtigde voor den Arbeid een regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden voor het dorschbedrijf uitgevaardigd, die van 13 Sep tember 1943 tot 1 Mei 1944 geldt. Daarbij is echter reeds thans vastgesteld, dat, bij herstel van normale economische verhoudingen, over- wogen zal worden of deze regeling dan wel licht weer zal moeten worden vervangen door de tot dusver gebruikelijke loonsystemen. De regeling is van toepassing op alle man- nelijke arbeiders, die in loondienst werkzaam zijn bij natuurlijke of rechtspersonen, die tegen eenigerlei vergoeding land- of tuinbouwproduc- ten dorschen met gebruikmaking van stoom- of motorische aandrijfkracht. De arbeiders worden naar him dienstver- band onderscheiden in drie groepen. Vaste arbeiders zijn zij, die zijn aangenomen vobr den tijd van een jaar. Seizoenarbeiders zijn arbeiders, aangenomen voor een dorschseizoen die, wanneer sneeuw of vorst het dorschen onmogelijk maakt, geen recht hebben op werk en loon. Als losse arbeiders worden be schouwd degenen, die zijn aangenomen voor bepaalden of onbepaalden tijd, d.w.z. ten min- ste een dag doch korter dan een dorschseizoen. De werkgever is verplicht bij onderbreking en bij beeindiging van het dienstverband, in- dien de ten aanzien daarvan geldende bepalin gen in acht zijn genomen, aan den arbeider een ontslagbewijs uit te reiken. Het is den werkgever verboden een arbeider tewerk te stellen, die niet in het bezit is van een ontslag bewijs, waaruit blijkt, dat hij zijn vorige dienstbetrekking op regelmatige wijze heeft onderbroken of beeindigd. Deze regel kent slechts e6n uitzondering, n.l. wanneer de tewerkstelling geschiedt door tusscherfkomst of in opdracht van het Gewestelijk, Arbeids- bureau. De normale wekelijksche arbeidstijd is vast gesteld op 58 uren in de periode 16 Maart t/m 15 November en op 48 uren van 16 November tfm 15 Maart. Indien door den wil van den arbeider minder wordt gewerkt dan he£ nor male aantal wekelijksche arbeidsuren, heeft de werkgever het recht op het loon een bedrag in te houden van 50 cent voor elk uur, dat door den arbeider minder gewerkt is. Gewerkte uren boven den bovenvermelden normalen wekelijkschen arbeidstijd worden als overuren beschouwd en betaald. De regeling bevat verder nog bepalingen inzake vacantie, kort verzuim, ziekteuitkeering enz., terwijl de loonen provinciegewijze zijn vastgesteld. De Gemachtigde voor den Arbeid is bevoegd noodzakelijke dan wel redelijk geachte afwij- kingen van en uitzonderingen op de bepalingen van deze regeling voorwaardelijk of onvoor- waardelijk toe te staan. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 17 September. J. d. S., landarbeider, en A. R., fabrieks- arbeider, te Stekene, zijn wegens diefstal van 5 konijnen, waarmede zij op weg naar Belgie door de marechaussee werden aangehouden, veroordeeld tot 1 maand gevargenisstraf. P. M. Stouthamer, koopman te Terneuzen, is wegens het vervoeren van 5 flesschen sla- olie en 10 stukken zeep zonder dat dit vervoer gedekt was door een binnenlandsch paspoort, veroordeeld tot f 200 boete subs. 2 maanden hechtenis, met verbeurdverklaring. M. v. L., fabrieksarbeider te Sas van Gent, is wegens mishandeling van een kantoorbe- diende van het arbeidsbureau, veroordeeld tot f 15 boete of 10 dagen hechtenis.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1