DE RUKSPOST SPAARBANK OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Officieele Landbouwmededcelingen Distributienieuws Gemengde Berichten Burgerlijke Stand Predikbeurten. Kerknieuws Landbouwberichten Open een toe komst voor Uw bedrijf, door geregeld te sparen. RECHTSZAKEN. w^mm SLACHTOFFER DER WETENSCHAP. I VERDUISTERING. voor de provincie Zeeland Voedingsgewassen in eigen iuin. Daar kunt U staat op makenl Het is een algemeen bekend feit, dat het personeel van textielzaken, zelfs van de groot- ste modehuizen, vaak zeer weinig warenkennis bezit en meestal zelfs geen vaag begrip heeft, boe de textielproducten, die zij dagelijks ver- koopen, ontstaan. Een gelegenheid zooals de textielschool voor deze streek aanbiedt, moet dan. ook door alien, die in den textielhandel werken en niet geschoold zijn, met beide handen worden aan- gegrepen. Er bestaat nog enkele dagen ge- legenheid om dit te doen en zich te laten in- scbrijven. BENOEMING. Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Justitie van 8 Septem ber 1943 is benoemd tot vice-president der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, de heer Mr. J. H. F. Bloemers, rechter in ge- noemde rechtbank. De installatie vond plaats ter openbare te- rechtzitting van 15 Sept. 1943. BE15EDIGI). Ter openbare terechtzitting der Arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg is beeedigd als ambtenaar van den burgerlijken stand der ge- meente Breskens de heer I. A. de Moor, bur- gemeester dier gemeente. BURGEMEESTER VAN VLISSINGEN BENOEMD. Naar de Prov. Z. Crt. verneemt, is de heer P. C. Callenfels te 's-Hertogenbosch tot burge- meester der gemeente Vlissingen benoemd. De heer Callenfels werd 3 November 1886 geboren en stamt uit een bekende Zeeuwsche familie. Hij werd opgeleid tot zee-officier en diende als luitenant bij de marine. Na den militairen dienst te hebben verlaten, werd hij benoemd tot directeur van de Olveh in Zeeland en woonde toen te Goes. Vandaar vertrok de heer Callenfels naar Voorburg en woont thans sinds korten tijd te 's-Hertogenbosch. Hij is sedert 1933 lid van de N.S.B. en ver- vult te 's-Bosch o.a. de functie van wijkhoofd van den Nederlandschen Volksdienst. AXEL. Gevonden voorwerpen. Een springtouw, D. Freekenhorst, Prins Hen- drikstraat 39; zilveren Broche, C. Klaassen. Emmastraat 64; Boekenlegger, J. Meesen, Bylocquestraat 45; Textielkaart No. 3408, C. Willemsen, Noordstraat 39, Axel. TEXTIELPUNTEN 61 t/m 80 VOOR JONGENS VAN 3 TOT 15 JAAR GELDIG VERKLAARD. Bon M voor een paar kousen. Met ingang van 15 September a.s. zijn de punten 61 tot en met 80 van de textielkaart V 315 voor jongens van 3 tot 15 jaar geldig verklaard. Van hetzelfde tijdstip af is van dezelfde textielkaart V 315 voor jongens van 3 tot 15 jaar bon M voor den aankoop van een paar kousen geldig verklaard. Bij. inlevering van bon M dient tevens het vereischte aantal pun- ten te tvorden afgegeven. LEVERTRAANDISTRIBUTIE. Het Rijksbureau voor Genees- en Verband- middelen deelt medef dat het verbruik van levertraan wederom sterk zal moeten worden beperkt. De noodige voorschriften heeft de Geneeskundig Hoofdinspecteur 'van de Volks- gezondheid aan de artsen gegeven. SCHAKEN. Sirnultaanwedstrijd. De heer J. P. van der Staal, alhier, speelde Dinsdagavond een sirnultaanwedstrijd tegen 7 leden van de Schaakclub „Terneuzen". Het resultaat was voor den heer Van der Staal zeer goed, n.l. 5V2—<iy2. Alleen de heer J. A. van de Ree wist zijn partij te winnen, terwijl de heer A. van Bortel remise maakte. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Economische zitting van 14 Sept. 1943. De marechaussee te St. Jansteen werd door ambtenaren der invoerrechten en accijnzen medegedeeld, dat een Belg was - aangehouden wegens poging tot verboden uitvoer van brood en dat verd. dat brood gekocht had op bonnen die hij geruild had. De marechaussee stelde een onderzoek in en hoorde verd. J. Rottier, 62 jaar. handelaar te De Klinge (B.), deze ver klaarde bij een bakker in Clinge 5 brooden te hebben gekocht en daarvoor Hollandsche broodbonnen te hebben gegeven. Hij was met Belgische shag de grens overgekomen en had de snag in Holland geruild voor broodbonnen en voor de bonnen bad hij brood gekocht Eisch en uitspraak 15 boete of 10 dagen hechtenis. Controleurs van de centrale controle dienst zagen op 23 Maart 1943 eenige personen, die leder een gevulde zak op den rug vervoerden m een polder onder de gemeente Clinge dwars door het veld in de richting van de Belgische grens loopen. Bij het zien van de controleurs wierpen de smokkelaars hun zakken weg en zetten het op een loopen. De controleurs slaagden er m een van hen te grijpen. Deze werd door hen gehoord en verklaarde dat hij tL V I- boonen vervoerde in opdracht van f ,Ze m,Holland gekocht had. Ze hadden de zakken uit een weide onder St. Jan steen gehaald, waar ze door de verkooner waren gelegd. Deze'verd. was A. P de Witte wagenmaker, 22 jaar te St. Gilles Waes (B.). Hij vervoerde de boonen om wat extra's te verdienen. Eisch en uitspraak 50 boete of 20 dagen met verbeurd verklaring Deze verdachte J. F. Taalman. landbouwer 48 jaar te Boschkapelle, had op 7 Sept 1942 bij de dorschmg van tarwe getracht de op- vS?r ,te bewegen minder kg op het dorsch- bnetje te zetten dan er gedorschen was. De opzichter wilde dit echter niet en stelde een controleur van de landbouw crisiswet 1933 hiermede in kennis, die op zijn beurt een onderzoek instelde. Verd. hierover gehoord verklaarde meerrnalen aan de opzichter ge- vraagd te hebben of die tarwe wilde toegeven hetgeen deze niet wilde. Later had hij ge- tracht een zak weg te steken wat hem niet gelukt was. Hij verklaarde verder, dat als de opzichter hem niet toestond wat tarwe achter te houden hij zou verhongeren daar hij niet genoeg had aan zijn rantsoen. Eisch 50 boete of 25 dagen. Uitspraak 40 boete of 20 dagen.-' J. v. d. Straate, oud 37 jaar, kellner te Goes, had zich te verantwoorden wegens het koopen van 16 kg Belg. shag zondeT afgifte van bori- nei*. Verdachte verklaarde de shag gekocht te hebben van S. voor veel te hooge prijs. Hij had de shag gekocht daar hij ze met een zoet winstje in Den Haag kon verkoopen. Verd. P. A. Smolenaars, oud 45 jaar, koopman te Terneuzen ontkende eerst tabak verkocht te hebben, maar na eenige dagen in verzekermg te hebben gezeten was hij bereid een bekente- nis af te leggen. Hij bekende 16 kg shag aan S. te hebben verkocht zonder dat hij hiervoor bonnen bad ontvangen. Ook werden bij verd. nog 7 paar jongensschoenen inbeslag genomen die buiten de distributie om verhandeld waren. Eisch voor v. d. Straate /400 boete of 2 maanden hechtenis met verb, verklaring. Uit spraak f 300 boete of 3 maanden hechtenis met verb, verklaring. De zaak tegen Smolenaars werd uitgesteld. Naar aanleiding van een anoniim schrijven dat verd. door samenweefsels van verdichtsels de menschen overhaalde tot afgifte van boter, werd door de marechaussee een onderzoek ingesteld. Een getuige verklaarde dat verd. bij haar was gekomen met kousen om die te ruilen voor boter daar zij geen gebrek aan kousen had ging zij hier niet op .in. Toen vroeg hij haar of zij een pond boter wilde rui len voor luiers. Dit deed getuige, maar verd. had de luiers niet bij hem en zou ze de vol- gende dag brerigen. Eerst wilde de vrouw geen boter geven maar na lang prater, kon verd. haar overhalen de boter af te geven. Verd. kwam de volgende dag niet met de luiers en heeft ze tot op heden nog niet ge- bracht. Verd. was bij nog meerdere menschen ge- weest en had onder mooie voorwqndsels hij hen ook boter los gekregen. Bij de een .was het voor tabak bij.de ander voor kousen enz Verd. C. J. Bouwens, oud 31 jaar te Oost- burg gehoord bekende b^j verscaillende men schen bofer 'gexregen te hebben voor andere goederen die hij dan later zpu brengen. Hij verklaarde steeds naar de menschen gegaan te zijn met de bedoeling boter te krijgen en er niets voor terug te ^gevenDe boter had hij gedeeltelijk zelf gebiuikt en gedeelteiijk duur verkocht aan onbekeuden. Eisch 2 maanden gevgrigenisstraf. Uit spraak 1 maand gevangenisstraf. POLITIEREOHTER. Zitting van Donderdag 16 September 1943. Dat een veekoopman handelt in vee is natuurlijk op zich zelf niet strafbaar, maar daar hiervan vaak misbruik gemaakt wordt, is een eerste vereischte voor hem, dat hij erkend is door de Bedrijfsorganisatie als vee- handelaar, terwijl ook door erkende veehan- delaren lang niet alle koeien vrij mogen wor den verhandeld. De 32-jarige veekoopman A. J. Lust uit St. Jansteen, nu is geen erkend veehandelaar, en toch wordt door hem op allerlei manieren in vee gescharreld. Hier- door leeft hij eigenlijk permanent op voet van oorlog met de controleurs, want daar L. het lang niet erg neemt met de bestaande voor schriften, komt hij hiermede herhaaldelijk in conflict-, hetgeen hem al verscheidene proces- sen-verbaal heeft ge'kost. Heden worden nu een drietal zaken tegelijk tegen rfem behan- deld. Als excuus wordt veelal door hem aan- gevoerd, dat drachtige runderen, toch vrij ver handeld mogen worden, welke stelling echter door het bedrijfschap van vee en vleesch al/ onjuist wordt gesteld. Doch ook niet drach tige runderen werden veel door L. verhandeld. Bij het eerste geval zijn nog een viertal personen gedagvaard. Op 20 Febr. van het vorige jaar hield een kommies dicht bij de grens onder Koewacht een- tweetal personen aan. genaamd J. F. Haulez, een 48-jarige landarbeider en P. A. Verstraeten; opperman, belden uit Hulst, welike een tweetal koeien in de richting Belgie vervoerde. Ze zeiden deze dieren in opdracht van L. naar Hulst *te moeten brengen, een aardige omweg! Op grond van poging tot verboden uitvoer werden de runderen dan ook inheslaggeno-men, en zooals later uit de verklaringen van een d-eskundige bleek, waren het bovendien koeien, die alleen door een erkend handelaar mochten verhandeld worden. H. en V. moeten zich voor dit verboden vervoer verantwoorden. L. ver klaarde de beide beesten te hebben gekocht van den veehandelaar A. Bun, 48 jaar, te Vogelwaarde, en ook deze bleek hiermede weer in overtreding te zijn, daar hij geen erkend marktveehandelaar is, terwijl ook zijn veront- schuldiging, dat het'hier beSalfde koeien be- trof, niet opging, daar ook die niet vrij waren. Een der 2 koeien had een registratiekenmerk, hetwelk deed uitkomen, dat het dier oorspron- kelijk thuis hoorde bij den 66-jarigen land bouwer A. Rijk uit Ossenisse, die toegaf, dit dier frauduleus aan B. te hebben verkocht, ten einde er meer voor te ontvangen dan wan- neer hij het aan de Centrale had geleverd. Verder is de veekoopman L. nog telaste gslegd,.dat hij ook in de maand Juli 1942 een koe had verkocht en afgeleverd, waartoe hij niet gerechtigd was, en in diezelfde maand ook nog een 6-tai koeien frauduleus heeft doen vervoeren. Verd. L. zegt dat hij de koeien kocht voor de markt-in Rotterdam. Hij onkent in -eenig opzicht geknoeid te hebben. De 6 koeien die hij kocht van B. te Schore waren hoogdrachtig en bestemd om op de markt in Utrecht te worden verkocht. Getuige Salome verklaarde dat verdachte geen erkent markthandelaar is en daarom geen A-, AA- en B koeien mag ver- handelen. De Officier van Justitie acht de feiten be- wezen. Eisch f 1000 boete of 6 maanden hech tenis en 2 maanden gevangenisstraf met ver- beurdverklari'ng van de inbeslaggenomen koeien. Mr. H. C. M. van Son, raadsman van verd., vindt dat de Officier de zaak te ongun- stig bekijkt en vraagt aan verd. in geen geval gevangenisstraf op te leggen. Uitspraak 1000 boete of 5 maanden hechtenis met verbeurd- verklaring. Beleediging. Een brugwachter uit Westdorpe deed op 18 November 1942 aangifte van beleediging. Hij verklaarde dat zijn vrouw achter de woning van haar ouders, waar hij ook was, de stoep had geschuurd. waarna zij de goot doorveegde; toen zij daarmede klaar was, was de buur- vrouw gekomen en had een blik met koolasch in de goot gegooid. De vrouw van de brug wachter had hier een opmerking over ge maakt waarna de buurvrouw tegen de brug- wa.chter had gezegd, dat hij e'r boven op was gekomen door stelen en dat hij anders nog met gedaan had als gestolen. De echtgenoote van de brugwachter legde een zeifde verklaring af tegenover de mare- chaussde. Verdachte B. M. Rottier, echtg van A- E de Vos, oud 52 jaar, te Westdorpe,' ver- UGo van niets af te weten. Op 27 Februari 194o werd door de echtg. van den brugwach ter weer een klacht ingediend van beleediging tegen verd. Zij zou dit kefer minder mooie woorden tegen aangeefster gezegd hebben. Twee getmgen verklaarden dat verd. minder vleiende woorden tegen verd. had gezegd Verdachte gehoord verklaarde alleen -maar gezegd te hebben: Zoo, boerinne, sta je daar weer. Verd. werd conform den eisch veroordeeld tot 30 boete of 15 dagen hechtenis. LAAG BEDROG. Bij verstek, wegens voortvluchtigheid, heeft de Rotterdamsche rechtbank een zaak behan- deld tegen den 29-jarigen grondwerker C. de G., die zich eenige maanden geleden aan diverse gevallen van oplichting heeft schuldig gemaakt. De man werkte indertijd in het Dr. Ir. W. A. Herweijer, dir-ecteur- generaal van den Nederlandschen Omroep. C.N.F./Ned. Omroep/Hasewinkel Pax s buitenland, waar hij uiteraard in aanraking kwam met versch-yiqnde andere Nederland- sche arbeiders. In het eigen land terugge- keerd begaf hij zich naar de families van deze arbeiders. Onder allerlei valsche voorwend- sesl wist hij zich in het bezit te stellen van de distr-ibutiebescheiden van de mannen, voor zoover die bescheiden nog niet bij den distri- bu.tiedienst waren ingeleverd. De bescheiden werden natuurlijk te gelde gemaakt. Vaak ook gaveei de families hem eenig geld of kleine pakjes met nuttige gebruiksvoorwer- pen mee voor hun relaties in den vreemde. De meeste van die gevallen speelden zich af te Schiedam en Rotterdam: in deze laatste stad had de man tot tweemaai toe de brutaliteit zich voor ambtenaar van den distributiedienst uit te geven. Ook in Amsterdam is hij aan het opereeren geweest. Daar overhacidigde hij een'vrouw een brief van haar zoon, wel- ken brief hij evenwel zelf had geschreven. Blij iets van haar zoon te hooren, gaf de vrouw hem allerlei dingen mee, die natuurlijk even- min als al het andere ter bestemde plaatse zijn aangekomera. De officier, mr. Donker, gewaagde in zijn requisitoir van een heel laag misdrijf. De eisch luidde 1 jaar gevangenis straf. Uitspraak 28 September. ONBEGRIJPELIJKE ONVOORZICHTIGHEID Zondag probeerden 4 jongens te Sexbierum een gevonden projectiel tot ontploffing te bren gen, wat hun tenslotte gelukte. De gevolgen waren verschrikkelijk. De 16-jarige W. Klaver werd dusdanig aan het onderlijf en de beenen gewond, dat hij met zijn 17-jarige broer Ale, die eveneens zwaar gewond werd, naar het ziekenhuis te Harlingen moest worden overge- bracht. Eerstgenoemde is kort daarop over laden. De toestand van den ander laat zich gunstig aanzien. De andere twee jongens wer den licht gewond. In Parijs is, volgens A.N.P., de kanker- onderzoeker van internationale reputatie, dr. Girard, overleden. Door het gebruik van radiumstralen heeft h'ij voor het kankerqnder- zoek bijzonder belangrijke resultaten kimnen boeken; Helaas is hij als zoovele geleerden, die op dit igebied onderzoekingen verrichten, zelf het slachtoffer van de radiumstralen ge- worden. Kort voor zijn dopd ontving de ge- leerde van maarschalk Petain het ridderkruis van het Legioen van Eer. ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1943. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 7.30 u., Avondgebed. ZONDAG 19 SEPTEMBER 1943. t Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 10 u„ Ds. J. C. Sickesz; 2.30 u., de heer J. A. Alsfelt, afscheid; 6.30 u., Ds. Th. E. van de Brug, van Apeldoorn. SUUISKIiL. 10 u. en 2.30 u., de heer J. D. van de Bank. AXEL. 10 ti. en 2.30 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 10u., Dr. L. J. Cazemier, van Ter neuzen; 3 u., Ds. J. E. Drost, van Zaam- slag. ZAAMSLAG. 10 u.-, Ds. J. E. Drost; 3 u., lc esdiens t KDOOSTERZANDE. 10 u., Ds. J. J. "Saraher. Geretormeerde Kerk. TERNEUZ'EN. 10 u. en 3 u., Ds. G. W. van Houte, voorber. H. A. AXEL. 10 u. en 2.30 u., Ds. Zemel. HOEK. 10 u. en 2.30 u., Ds. Job. Francke. c.OUTESPUI. 10 u. en 2 u., Ds. Sollie. ZAAMSiLAG. 10 u. en 3 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 10 u. en 3 u., leesdienst. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN, 10 u., 2.30 u. en 6 u., leesdienst. AXEJL. 10 u., en 2.30 u., leesdienst. HOEK- 9.30 u., 2 u. en 6 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEJUZEN (Vlooswijkstraat). 10 u., 2.39 u. en 6 u. leesdienst. TERNEUZEN (Ndeuwediepstraat)10 u., 2.30 u. en 6 u., Ds. M. A. Mieras. TERNEUZEN. Gcboorten. 4 Sept. Neeltje Christina, d. van Willem Jacobus Deij en van Adriana Leijs (won. te Hoek). Eric Frits Rudolf, z. van Daniel Petrus Bareman en van Nelly de Pauw. 5 Sept. Martha, d. van Marinus Moes en van Elza Geeraarda Claus. Gijshertus Matthijs, z. van Marinus Anthonie Weststrate en van Janna Overdulve. 6 Sept. Petrus Johannes. Catharina Maria, d. van Gerrit de Weerdt en van Paulina Leonarda Johanna Horciok. Lisa Johanna Ludovica, d. van. Petrus Alphonsus van Vooren en van Aline Alma Augusta de Caiuwe (won. te Biervliet). 7 Sept. Patricia Ingrid Annemarie, d. van Abraham Cornells Sipco van Ereda Vriesman en van Wlilhekaina Anna Maria de Roo. Carla Maria, d. -van Jacobus Pieter dc Buck en van Bertha Maria Godeliva Everaard. Poiy- carpus Henri Alpiionse Jacques, z. van Johan nes - Maria Weijentioven en van Marguerite Paulina Verdegem. 8 Sept. Mariou Magda- lena Thea, d. van Andre Maurice de Clercq en van Julma Mathilda D'hert. 9 Sept. Adriana Wilihelmina, d. van Marinus I^aak Verhulst en van Neeltje Dekker (won. te Axel). 10 Sept. Patrick Alfred Leonard en Oscar Johan Nicolaas, z;onen van Vol-kert Simon Maarten van der Willigen en van Paula Maria Bielen. Overlijden. 7 Sept. Johannes Scheele, oud 87 j., z. van Dirk en van Janneke de Putter. LOOP DER BEVOLKING. TERNEUZEN. 'In de afgeloopei* week hebben zich in deze gemeente gevestigd: K. Herzgen-, Baandijk 95, van Walsrode. C. M. Boekhout, Schoolplein 4, van Breskens; M. Klaassen, Amaliastraat 19, van Apeldoorn; A. Pijpelink, Donze Vis- serstraat 38, van Hoek; J. A. Lensen, School plein 9 van Zaamslag. Vertrokken: A. A. E. de Bakker, Hondius- straat 47, naar Dordrecht; J. Dierickx, P 147, naar Westdorpe; P. Mictiielsen, Noordstraat 74, naar Rotterdam; H. de Vriend, D.onze Visserstraat 112, naar Hulst; P. A. van den Heuvel, Charlottestraat 35, naar Goes; D. de Letter, Westkolkstraat 810, naar Axel; P. L. Scheel-6, Benedenweg 36, naar Axel; J. P. M. Simons, Noordstraat 103, naar Waspik; R. J, Dieleman, Leliestraat 17, naar Rotter dam, INGEKOMEN VRAiGEN: Wed. de F. te H. vraagt: Ik heb een ver- gunninig voor het houden van een huisslacht- varken en moet ook een contractvarken leve- ren. Door de hooge prijzen is het mij niet mogelijk higgen te koopen. Mo.et ik nu toch eei/ varken op contract leveren? Antwoord: Daar het aantal beschikbare big- gen nog onvoldoende is, vraagt men prijzen welkc veel hooger liggen dan de officieel vast- gesteide. Daar h,et aantal biggen nog steeds grcoter wordt. neemt de prijs nu geleidelijk af. Aangenomen mag worden, dat binnenkort de prijzen tot een redelijk peil zullen zijn terug- gelcopen. Indien men tot het sluiten van een contract verpjicht is moet het varken ook ge leverd worden. Dit behoeft echter thans nog niet op het bedrijf aanwezig te zijn. Daar U weilicht binnenkort, gezien de toename van het aantal biggen, tegen meer normale prijs een big kan koopen, kan ook nog voor tijdige levering (uiterlijk Maart 1944) worden zorg- gedragen. De Wnd. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland. Van 19 tot en met 25 September moet ver- duisterd worden van des avonds 19.45 uur tot des morgens 7.15 uur. Laatste Kwartier; 21 September. Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7.30 u., 9 u. en 10.30 u., H.H Missen; 2.30 u., Lof. NED. HERV. KERK. Door den Eerw. hher A. J. Kromhout, hulp- prediker te Delft, is het beroep naar de Ned. Hervormde Gemeente te 'Hoek aangenomen. DE OCMSST VAN MAIS. De oogst van de suikermais is in vollen gang en duurt voort tot in October. Zooals bekend, wordt deze mais als groente gegeten. Men laat de kolven niet volkomen rijp worden, doch oogst ze reeds, als de korrels nog zacht zijn. Dit moet echter ook niet te vroeg geschie- den. Men kan de suikermais oogsten, als de uit den top van de kolven hangende meeldra- den geheel verschrompeld of zwart zijn gewor- den, doch de schutbladeren nog groen zijn. De bekende pofmais en andere soorten van mais, waarvan de droge korrels als voedsel dienen, moeten daarentegen in volkomen rijpen toestand worden geoogst. Men kan deze mais oogsten, als de korrels glanzend en hard zijn geworden. De schutbladeren van de kolven zijn dan gewoonlijk reeds verdord'of geel. Het kan echter ook wej gebeuren. dat deze blade- ren ondanks de rijpheid nog groenachtlg ziin gebleven. Na den oogst moeten de rijpe kolven nog geruimen tijd drogen. Dit moet op een toch- tigen, drogen plaats geschieden, waar de kol ven niet nat kunnen regenen, doch wel droog waaien, zij kunnen b.v. onder een afdak te drogen werden gehangen. -Om de kolven voor drogxng aan bossen te kunnen binden, pleegt men de schutbladeren na den oogst terug te stroopen, waardoor de korrels geheel bloot komen te liggen. Met een touwtje om de teruggestroopte bladeren worden ze dan in bossen van 8 a 10 te drogen gehangen. Voor nadroging kan men ten slotte de kol ven ook nog eenigen tijd in de omgeving van den kachel ophangen of op den schoorsteen- mantel of nabij de centrale verwarmin^ leggen. LOONREGELING DORSCHBEDRIJF. De gemachtigde voor den arbeid heeft een regeling van loonen en andere arbeidsvoor- waarden in het dorschbedrijf uitgevaardigd De arbeiders worden, voor wat het dienstver- band betreft, onderscheiden in: vaste arbei ders, seizoenarbeiders en losse arbeiders. De beschikkmg bevat voorschriften o.m. betref- fende de bepaling van het dienstverband, cnt- slagbewijs, normalen arbeidstijd, vacantie kort verzuim met behoud van loon, geldelijke ver- goeding bij ziekte en ongeval, onwerkbaar weer of anderzins, perSoneelsbezetting, toe- slag instekers en verder algemeene en b'ijzon- dere bepalingen voor afzonderlijke provincies en gedeelten daarvan. BEREIDING VAN TARWEBLOEM EN ROGGEBLOEM. Het bereiden van tarwebloem en roggebloem voor zelf-verzorgers-brood is thans weer toe- gestaan, voorzoover het geschiedt door hen, die de bloem-bereiding als bedrijf uitoefenen (molenaars). Het vervoer naar en van den bewerker moet gedekt zijn door een geldig X- en Y-biljet. Het vervoer dient ,,gezakt" te geschieden, terwijl uiteraard niet meer mag worden ver- voera, dan de hoeveelheid, waarvoor men een toewijzing bezit. Van elke 100 kg bloem (of meet) moet door den bakker tenminste 320 eenbeden (128 kg) brood worden afgeleverd. Bovenstaande is eveneens van toepassing op telerspremie voor telers en landarbeiders, als- mede op raaptarwe/rogge. KUNSTMEST. Aan belanghebbenden wordt rfledegedeeld. dat zij die nog geen voorloopige kunstmest- toewijzing voor het bemestingsjaar 19431944 hebben ontvangen en meenen hierop toch recht te hebben, nog een aanvrage hiertoe kunnen inzenden t/m 20 September 1943 aan de Afd. Kunstmest, Landbouwhuis. Aanvragen welke na bovengenoemden datum binnenkomen, kunnen niet meer in behande- ling worden genomen. Een en ander geldt ook voor reclames, welke Vvorden ingediend inzake vermeende te lage voorioopige toewijzing e.d. LEVERING RUNDVEE. Voor Jr October a.s. dient de aanslag 1943 te worden voldaan, terwijl ook het gros der contractdieren voor 1 October moet zijn afge leverd. Thans is officieel bekend geworden, dat de- genen, die in de afgeloopen maanden minder melk hebben afgeleverd dan redelijk is boven dien een aanslag 1944 ontvangen die vervroegd geleverd moet worden n.l. voor 1 Dec. '43 a.s. Deze aanslag komt wel in mindering op 1944 evenals trouwens alle kg die reeds na ont- vangst der aanslagkaart 1943 teveel geleverd zijn. VEEBOEKJE. Veehouders wbrden er op attent gemaakt, dat de kolom „19 Sept. 1943" op blad 1 van het veeboekje door de veehouders zelf inge- vuld moet worden. Het aldus bijgewerkte vee boekje dient aan den Pi. Vertegenwoordiger ts worden getoond bij de registratie in de week van 2025 Sept. a.s. H A V EETOEWIJZIN GEN. Alle havertoewijzingen uit eigen oogst zijn aan de betreffende paardenhouders toege- zonden. Eventueele reclames tegen deze toewijzing dienen thans zoo spoedig mogelijk te worden ingediend bij de Afdeeling Veevoederdistri- outie, onder overlegging van de toewijzings- OPGAVE VEESTAPEL. Veehouders worden attent gemaakt op het doen van opgave v»n den veestapel in de week van 20-—25 September a.s. naar den toestand op 19 September daaraan voorafgaande. V erzuim, te late- of onjuiste opgave i/ strafbaar. DISTRIBUTIE HOEFBESLAG. Elke paardenhouder dient zich van 1525 September a.s. te vervoegen bij den Pi. Ver tegenwoordiger van zijn woonplaats teneinde m het bezit van een toewijzing voor hoefijzers te worden gesteld. Voor jonge paarden word^ geen toewijzing verstrekt. De toewijzing di-mt direct, althans vo<5r 28 September, a.s. bij den hoefsmid te worden ingeleverd. Ze zal voort- aan elke 3 maanden worden uitgereikt. De thans uit te reiken toewijzing geldt voor de maanden October, November en December '43. VERPLICHTE LEVERING VAN LAMMEREN. De aanslag voor de verplichte schapenleve- ring zal worden gebaseerd op de registratie- kaart van 25 Juli j.l. Aangeslagen zullerf worden: alle niet- geregistreerde ramlammeren en alle hamels, in 1943 geboren, alsmede 25 van de niet- geregistreerde ooilammeren. De geregistreerde ramlammeren, geboren in 1943 zullen voor 20 worden aangeslagen. Nu de hoogte van den aanslag bekend is, kunnen wederom geleidebiljetten worden ver- kregen voor het vervoer van overjarige ooien en rammen, ooilammeren en geregistreerde ramlammeren. Voor niet-geregistreerde ram lammeren en hamels kunnen alleen geleidebil jetten worden verkregen voor het vervoer naar een ovemameplaats. Verkoop van niet-gere- gistreerde ramlammeren is toegestaan, indien de koopers tevoren een contract afsluiten. Met ingang van 20 November worden geen ge leidebiljetten meer afgegeven, zoodat de noo dige verschuivingen in den schapenstapel voor dien datum moeten hebben plaats gehad. De schapenhouders dienen er rekening mee te houden, dat de aanslagkaart eerst in de maand October zal worden bezorgd, zoodat zij bij verkoap van lammeren bedaeht dienen te zijn op den komenden aanslag. De lammeren kun nen echter wel v6<5r het ontvangen van de aanslagkaart worden geleverd, daar bonnen van lammeren, geleverd na 25 Juli, geldig zijn voor dezen aanslag. DE PRIJZEN VOOR VASTE BRANDSTOFFEN. Aan verbruikers mogen voor vaste brand- stoffen .ten hoogste de hieronder genoemde prijzen worden berekend: Anthraciet: WS, Doma: I 2,75, II 2,85, III 2,90; Wa, NO, Laura: I 2.35, II f 2,45, III f 2,50. Essnootjes: I 2,25, II en III f 2,35. Vetkolen: I en II f 1,90, III f 1,95. Eierkolen: 2,15. Mijncokes: 1. 2, 3 en parel: 1,50. Alles per hi. In Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam en randgemeenten Diemen en Duivendrecht; Rijswijk. Voorburg en Wassenaar; Hillegers- berg, Schiebroek, Overschie, Pernis, IJssel- monde, Schiedam en Kethel mogen bovenge- noemde prijzen worden verhoogd: voor anthra ciet en Essnootjes. met f 0,10, voor eierkolen met f 0,05 per hi. Op Texel, Viieland, Terschelling, Ameland, Sc'niermonnikoog, Marken en Urk mogen bovengenoemde prijzen worden verhoogd: voor anthraciet, Essnootjes en yetkolen met f 0,20, voor cokes met /0,10, voor eierkolen met /.0,15 per hi. Op Tholen, St. Philipsiand, Schouwen en Duiveland mogen bovengenoemde prijzen wor den verhoogd: met 0,10 per hi. Bruinkoolbriketten per 110 kg: Doof; Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotter dam en bovengenoemde randgemeenten: /3; idem Union 2,85; idem Carisborg 2,70. Doof: Noord-Holland, Zuid-Holland /2,90; idem Union f 2,75; idem Carisborg 2,60. Doof: overig Nederland 2,85; idem Union 2,90; idem Carisborg f 2,55, MAX. GROSSIERS- EN DETAILLISTEN- PRIJZEN VOOR GROENTEN EN FRtllT. De eerst vermelde prijzen zijn grossiersprij- zen, de tweede de prijzen voor de consument. De grossiersrprijzen betreffen hoeveeiheden per 100 kg, 100 stuks of 100 bos, die der con- sumenten per kg, per stuk of per bos. Deze prijslijst geldt van 15 September 1943 af. 1 Andijvie: Sort. I 70,10; id. II 6,50, 0,09' Sovoyekool 6,—, 0,09; Roode kool 6,— 0 06: .^pruitkool (ongescn. 19,50, 0,25: Witte kooi 5,—, 008; Chineesche kool 5,—, 0,08; Boeren- kool 6,0,09; Bloemkocl; Soort IA bov 27 cm over den kop gem. 17,50, 0.23; id I van 22—27 cm id. 14,—, 0,18; id. II van 18—22 cm id. 11,0,14; id. Ill van 12 -^-18 cm id. 8, 0,10; Peen zond. lof Sort. I ben. 50 gr p. st. gew. 10,50, 0,14; iid. II ven 50500 gr ongew. 6,0,09; id. Ill bov. 500 gr ongew. 5,0,07; Bospeen: 0.6 kg peen, 25 st. p. bos 9,50,' o|l3: Knolselderij (met hi.) sort. I bov. 10 cm O 11,50, 0,15; id. II van 810 cm 0 9,0,12- id. IH van 68 cm 0 7,50, 0,10; id. IV ben. 6 cm 0 5,0,07; Bosselderij 3,50. 0,06; Bleek- selderij 9,50, 0,13; Pelerselie en kervel 4 0,06; Kropsla: Sort. I minst. 2 kg p 10'st' id- II van 1,8—2 kg p. 10 st. 3,5o| 0,05, id. Ill van 1,11,8 kg p. 10 st. 3 0,05; Sla (dunsel, snij- en stoofsla) 10,5o" 0 14-' Spinazie (bl.) 13,—, 0,17; id. (str.) 12,—, 016: Komkommers: Soort IA vanaf 850 gr- n st' 16,50, 0,20; id. I van 700850 id. 13°50 0 16' id. II van 600700 id. 11,—, 0.13; id. Ill van 500600 id. 8,0,10; Komkommerstek 10,50 ^leiiuien 8'—> °>H: Roode uien 9,—! 0,12; Sjalotten 9,50, 0,13; Paprika 13,0 17' Aubergines 19,50, 0,25; Pepers 46,— 055: Maiskolven 29,50, 0,38; Koolrabi: I bov 7 cm 0 5,50, 0,08; Herfstknollen (gew. 5 0,08; Ramenas 7,—, 0,10; Zuchetti 6,50, 0,10; Posteiein17,— 0,22; Prei: Sort. I bov 10 mm 0 12,—, 0,16; id. II tot 10 mm 0 10 0 13; Kroten; Sort. I tot V2 kg p. st. 6,50, 0.09; id. II van V2—l kg p. st. 5,50, 0,08; id. Ill van 1—1% kg p. st. 5,—, 0,07; Kroten, gekookte: 3 st. of meer p. kg 13,—, 0,17; mind, dan 3 st. p. kg 11,50, 0,15; Tomaten I, II, hi en IV 19,50, 0,25; id. bOnken 15,0,19; id kriel 10,— O,13; id. nacuur 15,—, 0,19: Stokboo- nen: Prmcesse 29,—, 0,38; Snij- en spekboo- nen 20,50, 0,27; Pronkboonen, witte 14,018- Stambopnen, witte zond. dr 21,50 0 28- ove- nge soort. 18,—, 0,23; Kasboonen 34,50'0 43- Frmt: Meloenen, suiker en kl. gr. ananas 35,<—0,44; over, soorten 24,0,31; Bramen 64,—, 0,77-; Druiven; I Gros Colman, Golden Champion, Muskaat, West Frisia, Ueopold 75,0,90; II Frankenthaier 65,0,78- III over, soort. 60,—, 0,72 Walnoten 160— 190 Voor Perziken zie publicatie No. 71. Voor appelen, peren en pruimen zie publi catie No. 73. Voor het snijden van kool mag 3 ct. per kg berekend worden, met dien verstande, dat de kool na het snijden gewogen wordt. Voor het schrappen van wortelen mag 1 ct. per kg of per bos berekend worden, met dien verstande, dat de wortelen v66r het schrappen gewogen worden. Voor bezorging van groenten en fruit mag door detaillisten 1 ct. per kg in rekening ge- braeht worden boven den verkoopprils''af winkel. Voor de afwijkende kwaliteit van bovenge noemde producten, alsmede voor het zg. uit- schot moeten prijzen berekend worden, die in een redelijke verhouding staan tot de hier- boven gepubliceerde maximumprijzen welke gelden voor de beste kwaliteit. Bij inkoop tegen iagere dan de gepubliceerde maximum prijzen moeten de verkoopprijzen dienovereen- komstig worden verlaagd. Het vragen van hoogere prijzen is strafbaar. Bewaar deze opgave en gebruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 3